HU181010B - Method and apparatus for selecting foreign body on conveyor or from similarly moved material - Google Patents

Method and apparatus for selecting foreign body on conveyor or from similarly moved material Download PDF

Info

Publication number
HU181010B
HU181010B HU8080102A HU10280A HU181010B HU 181010 B HU181010 B HU 181010B HU 8080102 A HU8080102 A HU 8080102A HU 10280 A HU10280 A HU 10280A HU 181010 B HU181010 B HU 181010B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
signals
row
signal
conveyor
camera
Prior art date
Application number
HU8080102A
Other languages
German (de)
English (en)
Inventor
Maximin Maier
Heinz H Wittkugel
Klaus J Liepelt
Joerg Homeier
Original Assignee
Reemtsma H F & Ph
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Reemtsma H F & Ph filed Critical Reemtsma H F & Ph
Publication of HU181010B publication Critical patent/HU181010B/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B07SEPARATING SOLIDS FROM SOLIDS; SORTING
    • B07CPOSTAL SORTING; SORTING INDIVIDUAL ARTICLES, OR BULK MATERIAL FIT TO BE SORTED PIECE-MEAL, e.g. BY PICKING
    • B07C5/00Sorting according to a characteristic or feature of the articles or material being sorted, e.g. by control effected by devices which detect or measure such characteristic or feature; Sorting by manually actuated devices, e.g. switches
    • B07C5/34Sorting according to other particular properties
    • B07C5/342Sorting according to other particular properties according to optical properties, e.g. colour
    • B07C5/3422Sorting according to other particular properties according to optical properties, e.g. colour using video scanning devices, e.g. TV-cameras
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24BMANUFACTURE OR PREPARATION OF TOBACCO FOR SMOKING OR CHEWING; TOBACCO; SNUFF
    • A24B1/00Preparation of tobacco on the plantation
    • A24B1/04Sifting, sorting, cleaning or removing impurities from tobacco

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Multimedia (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Sorting Of Articles (AREA)
  • Investigating Materials By The Use Of Optical Means Adapted For Particular Applications (AREA)
  • Manufacturing Of Cigar And Cigarette Tobacco (AREA)
  • Control Of Conveyors (AREA)
  • Manufacture Of Tobacco Products (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás idegen test kiválasztására szállítószalagon, vagy hasonlón mozgatott anyagból, különösen nyers dohányból, vagy vágott dohányból, amikor is az anyagot látható és/vagy láthatatlan fénnyel besugározzuk, a visszavert fény térbeli vagy időbeli eloszlását a mozgásirányra keresztirányban elhelyezett sortartományokban kiértékelő berendezéssel érzékeljük, a sortartományokból kapott jeleket idő szerint integráljuk és ezzel működtető jelet állítunk elő, majd a működtető je- i lekkel kiválasztó egységet működtetünk a kiválasztott idegen testeknek az anyagból való eltávolítására A találmány tárgya továbbá a fenti eljárás megvalósítására is alkalmas berendezés, amelynek fényforrása, kiértékelő berendezése és eltávolító egysége van. i
A 3 097 744 számú Észak-Amerikai Egyesült Államok-beli szabadalmi leírás olyan berendezést, illetve eljárást ismertet, amikor is apró részecskékből álló anyagáramból az anyagáramot alkotó részecskéktől eltérő részecskéket elválasztják. Az eljárás szerint a vizsgált anyagáramot teljes szélességében soronként, célszerűen optikai berendezéssel letapogatják. A letapogatással nyert jeleket integrálják, és ily módon olyan parancsjelet állítanak elő, amely az adott anyagáramban jelenlevő részecskékre jellemző küszöbértékek túllépése, illetve el nem érése esetén a részecskéknek az áramból való eltávolítását biztosítja.
Az ismertetett eljárás illetve berendezés hatékonysága keskeny anyagáram vizsgálatakor érvénye sül, míg a vizsgálandó tartomány viszonylagos szélessége és nagy számú részecske széles tartományban való mozgatása esetén jelentős mennyiségű idegen test maradhat vissza az anyagáramban. Ebbben az s esetben ugyanis egyetlen megkülönböztető részecskének kis letapogatási tartomány felel meg, és ezért megbízható kiértékelés kevéssé várható. Ennek oka az, hogy a letapogatási sor szélességébe eső nem zavaró részecskék olyan jeleket hoznak létre, amelyek θ zavarszerűen egy átlagérték körül ingadoznak. Ha a soronkénti letapogatáskor az idegen testre vonatkozó, az átlagtól eltérő és az átlagérték körül ingadozó jeleket integráljuk, a kapott értékek az eltávolítandó részecskék jelenléte esetében alig 5 különböznek azoktól a jelektől, amilyeneket ilyen részecskék hiánya mellett kapunk. Ez annyit jelent, hogy a berendezés és az eljárás kevéssé érzékeny, illetve rendkívül nagy megbízhatósággal működő kiértékelő egységet kellene létrehozásukhoz beépíteni.
o
A 2 015 108 számú NSZK közrebocsátási irat az előzőekben ismertetett alapelv megvalósítására egy más berendezést ismertet, amikor ásványi anyag darabjai egymás után tv-kamera képfelvevőegysége 5 előtt haladnak el. A kamera az ásványi részeket megvilágító fény visszavert részét értékeli és soronként küszöbérték-kapcsolásokkal vizsgálja. A küszöbérték-kapcsolások által szolgáltatott jelek száma az ásványi részek felületének fényvisszaveré0 sére jellemző és ennek alapján meghatározott ásványi részek az anyagáramból egyenként kiválogathatok.
Az ismertetett berendezés csak egymás után következően szállított részeket vizsgál és ezek kiválogatását biztosítja, míg ha egymás mellett na- 5 gyobb számú részek mozognak, vagy szélesebb letapogatási tartományt kell vizsgálni, az előzőekben ismertetett okok miatt a berendezés érzékenysége jelentősen lecsökken.
Az 1 946 615 számú NSZK szabadalmi leírásból 10 olyan berendezés, illetve eljárás ismerhető meg, amelynek segítségével a felaprított selejtes dohányipari termékek darabjaiból idegen testek, mint cigarettapapír, csomagolás, filter és hasonlók maradványai eltávolíthatók. Ebből a célból szállítószalag fe- 15 lett, annak mozgásirányára merőlegesen fotocellákat rendeznek el, amelyek a szállítószalagon mozgó cigaretta maradványok egy tartományát ölelik fel. A szállítószalag teljes szélességében a fotocellák érzékelési tartományába esik. A szállítószalagon levő anya- 20 got és a magát a szállítószalagot megvilágítják. A visszavert fényt fényszűrőbe vezetik, hogy a dohányszálakról és a szállítószalagról visszavert fényt kiszűrjék. Az idegen testekről visszavert fény a szűrőkön át fotocellákba jut. A fotocellák megvilágí- 25 tásával keletkezett jelek elektromágneseket működtetnek, amelyek az idegen test eltávolítására a szállítószalag megfelelő része felett elrendezett eltávolító egységet, például elszívófejes pneumatikus berendezést működtetnek, amellyel az idegen testek 30 eltávolíthatók.
Az ismertetett berendezés és eljárás csak olyan célokra használható, amikor a mozgatott anyagban jelen levő idegen testek értékelhetően nagyobb mértékben verik vissza a fényt, mint a szállított 35 anyag és a szállítószalag, különösen azért, mivel ebben az eljárásban a szállítószalag viszonylag széles tartományán és a rajta levő anyag alapján történik a teljes fényvisszaverés kiértékelése.
A találmány célja olyan eljárás és berendezés ki- 40 dolgozása, amely nagy érzékenységgel biztosítja egy viszonylag széles anyagáram letapogatását és lehetővé teszi viszonylag kis méretű idegen testek megkülönböztetését.
A találmány célját olyan eljárás kidolgozásával 45 érjük el, amikor is a szállított anyagról visszavert fénysugárzást érzékeljük, az érzékelő berendezés jeleit integráljuk és ezzel működtető jelet állítunk elő, majd a működtető jelekkel kiválasztó egységet működtetünk, és a találmány szerint a sortartomá- 50 nyokra osztott anyagban a mozgásirányra merőlegesen résztartományokat jelölünk ki, a résztartományokból sortartományszakaszokat képezünk és ezekre az integrálást egymástól függetlenül elvégezzük.
A letapogatási tartományt résztartományokra 55 osztva az ezekben a résztartományokban elvégzett soronkénti letapogatásnak megfelelő eredményeket egymástól függetlenül integráljuk, vagyis minden résztartományt az idegen test jelenlétének ellenőrzésére megvizsgáljuk. Ily módon a résztartományban gq idegen íest észlelésekor egyértelmű optikai változást és ennek megfelelő jól megkülönböztethető jeleket kapunk, míg az idegen testtől mentes, vagy idegen testet csak nagyon kis mértékben tartalmazó résztartományok optikai jellemzői alig módosulnak és a jel $5 változása nem következik be. Mivel a sortartomány-szakaszokra az integrálást egymástól függetlenül végezzük, az idegen testet nem tartalmazó tartományokra végzett mérésekkel kapott jelek nem zavarják a következő, esetleg idegen testet tartalmazó tartomány értékelését, és ezért az érzékenység jelentős mértékben növekszik. Ennek következményeként viszonylag kis idegen testek, vagy reflexiós tulajdonságaikban a szállított anyagtól alig különböző idegen testek is megkülönböztethetők, észlelés után biztonságosan eltávolíthatók.
A találmány szerinti eljárást előnyös oly módon foganatosítani, hogy a sortartomány-szakaszok egy adott számára vonatkozó integrálás elvégzése után a kapott értéktől függetlenül a sortartomány-szakaszok egy új adott számára az integrálást elvégezzük.
Az idegen testek jelenléte által okozott jelváltozások különösen hatékonyan értékelhetők akkor, ha a sortartomány-szakaszokból kapott jelnek csak a változási szakaszait értékeljük. Ebben az esetben azokat a zavaró jelváltozásokat, amelyek csak a szállítószalagon mozgatott, idegen testet tehát nem tartalmazó anyag egyszer kissé növekvő, máskor kissé csökkenő, statisztikailag időben állandó reflexiós tényezőjére vezethetők vissza, az eljárás során nem értékeljük, és csak az idegen test hatására létrejött változások lehetnek hatásosak.
Kiértékelő berendezésként előnyös tv-kamera felhasználása, amelynek képsorai egyúttal a vizsgálat sortartományait alkotják.
A találmány tárgya továbbá berendezés idegen test kiválasztására szállítószalagon vagy hasonlón mozgó anyagból, különösen nyers dohányból, vagy vágott dohányból, amelynek a szállítószalag és a szállítószalagon levő anyag egy részének megvilágítására alkalmas legalább egy fényforrása, az anyagról visszavert fénysugárzást elemző és az elemzéstől függő jeleket szolgáltató kiértékelő berendezése, valamint a kiválasztott idegen testeknek a szállított anyagból való eltávolítására alkalmas, a kiértékelő berendezés jeleiből előállított működtető jellel aktiválható eltávolító egysége van, ahol a találmány szerint a kiértékelő berendezés tv-kamerát tartalmaz, amely sorfelbontásával a szállítószalag mozgásirányára merőlegesen van elrendezve, a tv-kamera videojelének a képfelbontás egyes sorait jelentő részeit értékelő, a videojel képrészeit az egymás után következő soroknak megfelelően több jelszakaszba bontó multiplexer-kapcsolásra van vezetve és a multiplexer-kapcsolás kimenete a soron belüli helyzetet jellemző jelszakaszokat fogadó integráló kapcsolásra van vezetve, amelynek kimenete működtető jelet előállító küszöbérték-kapcsolásra van vezetve.
A találmány szerinti berendezés egy előnyös kiviteli alakjában a multiplexer-kapcsolásnak ütemjel bemenete van, amely a tv-kamerában annak kioltó jeleit továbbító egységre van csatlakoztatva.
A találmány szerinti berendezés egy további előnyös kiviteli alakjában az integráló kapcsolások megadott számú sor videojelének megfelelő képrész integrálásos kiértékelése után a következő sorok egy azonos számára beállíthatók.
A találmány szerinti berendezés egy másik előnyös kiviteli alakjában az integráló kapcsolások után, azok jelének kiértékelése céljából egy-egy
-2181010 küszöbérték-kapcsolás van elhelyezve, és a küszöbérték-kapcsolás a működését meghatározó küszöbérték változtatására alkalmas eszközzel is el· látható.
A találmány tárgyát a továbbiakban példakénti kiviteli alak kapcsán, a csatolt rajz alapján ismertetjük részletesen. A rajzon az
1. ábra két egymás mellett elhelyezett szállítószalagot vizsgáló berendezés vázlata, két azonos találmányi berendezéssel, amely tv-kamerát, megvilágító egységet, valamint megfelelő kiértékelő berendezést és kiválasztó egységet tartalmaz, a
2. ábra a tv-kamera videojelének kiértékelésére szolgáló kapcsolás vázlata, míg a
3. ábra a videojel képrészeinek diagramja, az integráló kapcsolás és a küszöbérték-kapcsolás megfelelő kimenő jeleivel.
A találmány szerinti eljárást két egymás mögött elhelyezett 1 és 1’ szállítószalaggal valósítjuk meg (1. ábra). Az 1 szállítószalagon érkező 20 anyag, például nyers dohány, vagy vágott dohány, az 1’ szállítószalagon halad tovább. Az 1 szállítószalag sötét, az 1’ szállítószalag világos anyagból készült, és ezért az első a világos, a második a sötét idegen testek megkülönböztetésére alkalmas. Mivel az eljárást foganatosító berendezés felépítésében ugyanolyan mind az 1, mind az 1’ szállítószalag felett, ezért a részletes ismertetést csak a vessző nélküli számokkal jelölt 1 szállítószalaggal kapcsolatban adjuk.
Az 1 szállítószalagon mozgó 20 anyag viszonylag vékony rétegben halad előre. Például a nyers dohányt levelenként érdemes továbbítani, mivel ily módon az idegen testek nagy biztonsággal különböztethetők meg. Az ilyen jellegű szállítás biztosítására jól ismert berendezések szolgálnak, amelyek nem tartoznak a találmány tárgyához és ezért ismertetésükre nem térünk ki.
Az 1 szállítószalag ürítési végének közelében, a szállítószalag felett vázlatosan jelölt 3 megvilágító egység van elhelyezve, amely például fénycsöveket tartalmaz. A fénycsövek az 1 szállítószalag felső ágának felületét megvilágítják, így biztosítva a fényvisszaverést az anyagról és az idegen testekről. Ha például átlátszó műanyagból álló idegen test van az 1 szállítószalagon, a fényt az idegen test alig veri vissza, és ezért érdemes itt ultraibolya lámpát is alkalmazni, mivel ez az átlátszó műanyag fluoreszcens sugárzását idézi elő, amit a találmány szerinti eljárással szintén megfelelően értékelni lehet.
A 3 megvilágító egység tartományában, szintén az 1 szállítószalag felett 2 tv-kamera van elhelyezve, mégpedig oly módon, hogy képsorai az 1 szállítószalag mozgásirányára merőlegesen vannak elrendezve. Erre a célra megfelel bármilyen szokásos tv-kamera, például egy Plumbicon csővel ellátott berendezés, amely 312, illetve 313 sorból álló félképet és 64 mikroszekundomos sorfutási időt biztosít.
A 2 kamera 8 vezetéken 4 kapcsolóberendezéshez csatlakozik, amelyet a 2. ábrával kapcsolatban írunk le. A 4 kapcsolóberendezés 10 vezérlő kimenete 5 mágneses szelepet működtet, amely aktivizálásakor 7 tengely körül mozgatható 6 kidobólapot működtet. Az 1. ábrán bemutatott helyzetben a 6 kidobólap az 5 mágneses szelep működésének hiányában a folya matos vonallal jelzett irányban az Γ szállítószalagra továbbítja az anyagot, míg ha az 5 mágneses szelep működésbe lép, a 6 kidobólap a 7 tengely körül az óramutató járásával ellentétes irányban elfordul és a rajta levő anyag az 1 és 1’ szállítószalag közötti térbe esik.
A 6 kidobólap működtetése más módon is, például mechanikus, pneumatikus, vagy elektronikusan működtetett és/vagy vezérelt egységek segítségével is elérhető.
Annak biztosítására, hogy a 2 tv-kamera által letapogatott tartományban érzékelt idegen test a 6 kidobólapra jutva az 1 szállítószalagról eltávolítható legyen, vagyis a 6 kidobólap a megfelelő időpontban lépjen működésbe, amikor a 2 tv-kamera által észlelt idegen test éppen rajta van, a szállítószalag hajtásából ütemjelet használhatunk fel, amely a 4 kapcsolóberendezéshez 9 ütemjelvezetéken keresztül jut el, és ily módon az 5 mágneses szelep működtetése a 10 vezérlő kimeneten keresztül megfelelő időpontban biztosítható.
Mint már említettük, az 1’ szállítószalaggal kapcsolatos elemek ugyanolyanok, mint az 1 szállítószalag esetében. A világos anyagból készült Γ szállítószalag esetében azonban nincs szükség ultraibolya sugárzást kibocsátó lámpára, és a berendezés úgy állítható be, hogy a 2 tv-kamera és a 4 kapcsolókészülék sötét idegen testekre legyen érzékeny.
A 2. ábrán feltüntetett kapcsolási elrendezés a találmány szerinti berendezés felépítését a 2 tv-kamera és az 5 mágneses szelep között mutatja. A 2 tv-kamera 8 vezetéken keresztül (az 1. ábrán is látható módon) 4 kapcsolóberendezésre csatlakozik. A 2 tv-kamera ütemjelét 12 vezeték továbbítja szintén a 4 kapcsolóberendezésre. A 8 és a 12 vezeték 13 multiplexer-kapcsolásra van vezetve, illetve a 12 vezeték 17 eltolóregisztert is táplál. A 13 multiplexerkapcsolásnak nyolc kimenete (KI ... K8) van, amelyek mindegyike egy-egy 14 integráló kapcsolásra csatlakozik. A rajzon a szemléletesség kedvéért csak a K4 kimenethez csatlakozó kapcsolási részt tüntettük fel, de a 13 multiplexer-kapcsolás mindegyik kimenetéhez egy-egy hasonló elrendezés tartozik. Minden 14 integráló kapcsolás egy-egy megfelelő 15 küszöbérték-kapcsolásra van vezetve, amelynek kimenő jele 16 logikai-kapcsolás révén kiértékelhető és összehasonlítható. A 16 logikai kapcsolás után 17 eltoló regiszter van elhelyezve, amely a szállítószalag mozgási sebességének megfelelően késleltetést biztosíthat. A 17 eltoló regiszter 18 végerősítőre csatlakozik, amely 10 vezérlő kimeneten keresztül az 5 mágneses szelepet aktivizálhatja.
A 2 tv-kamera a 3 megvilágító egység által megvilágított tartományról (1. ábra) negatív képet szolgáltat. Ennek fehérségi szintjét lecsökkentj ük, hogy a szállítószalagról és a rajta levő anyagról visszavert sugárzást a kamerával továbbvezetve szintben csökkentsük, vagyis a tv-kamerának gyakorlatilag nincsen szürke szintje.
A tv-kamera által szolgáltatott videojel képrészeit, amelyek közül egy sornak megfelelő képrészt a 3. ábra I diagramja mutat, a 8 vezeték a 13 multiplexer-kapcsolásra vezetjük. A videojel képrészeit az egyes soroknak megfelelően egymás után szintén a 13 multiplexer-kapcsolásba juttatjuk. A multiplexer
-3κι, l'l υ a 12 vezetéken keresztül a tv-kamera letapogató jeleiből álló sorokhoz tartozó ütemimpulzusokkal vezérelhető. vagyis a nyolc kimenetén mindig a bevezetett „sotjel” megfelelő résztartományainak (3. ábra, KI... K8 tartományok) jelét állítjuk elő. Az egymás után következő sorokból mindig ugyanaz a résztartomány jelenik meg a 13 multiplexer-kapcsolás megfelelő kimenetein. Multiplexerként használható például az RCA cég 4024 típusú szegmensszámlálója a 4051 típusú szegmenskapcsolóval együtt.
A multiplexer KI . . . K8 kimenetein továbbított kimenő jelek nyolc párhuzamosan kapcsolt 14 integráló kapcsolást táplálnak. Ezek például a National Semiconductors cég LF 356 típusú integrált áramköreiből állíthatók össze. A 14 integráló kapcsolások bemeneti szintjét a videojelnek arra a szintjére előnyös beállítani, amikor a szállított anyagban nincs idegen test. Az integráló kapcsolásokban egymás után következő soroknak megfelelően a tv-kamerából kapott képjel megfelelő részeit integráljuk, és ha az integráló kapcsolások bemeneti szintjét megfelelően állítottuk be, a negatív és a pozitív eltérések kiegyenlítik egymást, míg az idegen test jelenléte miatt fellépő erős, negatív irányú jeleltérés az egymást követő integrálási lépésekben összeadódik. Éppen ezért az integráló kapcsolás idegen jel esetében határozottan megkülönböztethető (3. ábra, II. diagram) kimenő jelet szolgáltat. Mivel az integráló kapcsolás az idegen testtől mentes anyag szintjét nem veszi figyelembe, lehetővé válik az idegen testet jelentő integrált jelek biztos megállapítása, ennek megfelelő erősített és az 5 mágneses szelep működtetésére alkalmas jelek előállítása.
Ezzel kapcsolatban célszerű utalni arra, hogy az integráló kapcsolások mindig a tv-kamera képének ugyanolyan számú sorát integrálják előnyösen, és ez a szám a sorok kioltó impulzusainak számával hozható egyértelmű kapcsolatba. A sorok meghatározott számának vizsgálata után az integráló kapcsolásokat a berendezés egyidejűleg zérusra állítja és így új integráló műveletek kezdődnek a soron következő képelemekre.
A 3. ábrán, mint előzőleg említettük, az I. diagram az egy sornak megfelelő videojel képrészeit mutatja, feltételezve, hogy kb. a 18. és a 37. mikroszekundumban a tv-kamera az alatta mozgatott anyagban idegen testet fedezett fel. Ezek az idegen testek a multiplexer K3 és K5 kimenetén megjelenő jeleket okoznak és a megfelelő integráló kapcsolások révén impulzussá alakulnak át. Ezeket az impulzusokat a II. diagram mutatja be.
A 14 integráló kapcsolások kimeneti jelei, mint említettük, 15 küszöbérték kapcsolókba jutnak, amelyeket előnyösen szabályozható nagyságú küszöbértékre állítunk be. A küszöbértéket a 3. ábra III. diagramjában szaggatott vonalak jelzik. Mivel az idegen testtől mentes szalagszakaszoknak megfelelő jelszint gyakorlatilag zérus, a megfelelő küszöbérték-kapcsolások kimenetén nem kapunk jelet. Ha viszont a vizsgált szalagszakaszokon idegen test van jelen, az integráló-kapcsolások kimenő jelei, mint az a 3. ábra II. diagramján látható, viszonylag nagy amplitúdót mutatnak, amelyek a beállított küszöbértéket meghaladják és ezért a 15 küszöb érték-kapcsolás kimenetén a 16 logikai kapcsolásba juttatott jel jelenik meg.
Küszöbérték-kapcsolásként például a National Semiconductois cég LM 311 típusú integrált kapcso5 lásai használhatók fel.
A 1.5 küszöbérték-kapcsolás kimenő jelei, mint azt már említettük a 16 logikai kapcsolásba jutnak. Ez például a Harris cég 4582 típusszámú tárolókapcsolása lehet, amelyben a jelek VAGY-kapuba jut10 nak és ezen keresztül tárolóegységbe. A 16 logikai kapcsolásból 17 eltoló regiszterbe vezetett jeleket a 17 eltoló regiszter kimenetén a szállítószalag sebességének és a megvilágított szalagszakasz, valamint a kidobólap közötti távolságnak megfelelő késleltetései sel kapjuk. Eltoló regiszterként például az RCA cég 4031 típusjelű áramköre használható.
Az eltoló regiszter legalább olyan hosszú kimenő jelet szolgáltat, mint amilyen hosszon a kiértékelő berendezés idegen testet észlel. Ez a kimenő jel a 18 20 végerősítőn, például a Texas Instruments cég TIP 112 típusú erősítőjén keresztül az 5 mágneses szelepre vezethető, amely, mint az 1. ábrával kapcsolatban leírtuk a 6 kidobólapot működteti. A kidobólapot előnyös oly módon kialakítani, hogy csak a 2'5 szállítószalagnak abban a szélességi tartományában működjék, ahol a kiértékelő egység idegen testet fedezett fel. Ez a szélességi felosztás jól kapcsolatba hozható a 13 multiplexer-kapcsolással. Dy módon elérhető, hogy az észlelt idegen testek a következő 30 szállítószalagra, vagy további feldolgozásra ne kerülhessenek, mivel észlelés után oldalra kikerülnek és az előzőleg megvizsgált résztartományok tovább mozognak.

Claims (9)

  1. Szabadalmi igénypontok:
    1. Eljárás idegen test kiválasztására szállítószalagon, vagy hasonlón mozgatott anyagból, különösen
    40 nyers dohány, vagy vágott dohányból, amikor is az anyagot látható és/vagy láthatatlan fénnyel besugározzuk, a visszavert fény térbeli, vagy időbeli eloszlását a mozgásirányra keresztirányban elhelyezett sortartományokban kiértékelő berendezéssel érzé45 keljük, a sortartományokból kapott jeleket idő szerint integráljuk és ezzel működtető jelet állítunk elő, majd a működtető jelekkel kiválasztó egységet működtetünk a kiválasztott idegen testeknek az anyagból való eltávolítására, azzal jellemezve, hogy a 50 sortartományokat a mozgásirányra merőleges résztartományokra osztjuk és a résztartományokból így kapott sortartomány-szakaszok mindegyikére az integrálást egymástól függetlenül elvégezzük.
  2. 2. Az 1, igénypont szerinti eljárás foganatosítási 55 módja, azzal jellemezve, hogy a sortartomány-szakaszok egy adott számára vonatkozó integrálás elvégzése után a kapott értéktől függetlenül a sortartomány-szakaszok egy új, adott számára az integrálást elvégezzük.
    60
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy az integrálást csak a sortartományokból kapott jel változási szakaszaira végezzük el.
  4. 4 Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti el65 járás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy ki értékelő berendezésként tv-kamerát alkalmazunk és a sortartományokat mindenkor a tv-kép sorai szerint alakítjuk ki.
  5. 5. Berendezés idegen test kiválasztására szál- 5 lítószalagon vagy hasonlón mozgó anyagból különösen nyers dohányból, vagy vágott dohányból, amelynek a szállítószalag és a szállítószalagon levő anyag egy részének megvilágítására alkalmas legalább egy fényforrása, az anyagról visszavert fénysugárzást 10 elemző és az elemzéstől függő jeleket szolgáltató kiértékelő berendezése, valamint a kiválasztott idegen testeknek a szállított anyagból való eltávolítására alkalmas, a kiértékelő berendezés jeleiből előállított működtető jellel aktiválható eltávolító egysége van, 15 azzal jellemezve, hogy a kiértékelő berendezés tvkamerát (2) tartalmaz, amely sor felbontásával a szállítószalag (1) mozgásirányára merőlegesen van elrendezve, a tv-kamera (2) videojele a képfelbontás egyes sorait jelentő részeit értékelő, a videojel 20 képrészeit az egymás után következő soroknak megfelelően több jelszakaszba bontó multiplexer-kapcsolásra (13) van vezetve és a multiplexer-kapcsolás (13) kimenete a soron belüli helyzetet jellemző jelszakaszokat fogadó integráló kapcsolásra (14) van vezetve, amelynek kimenete működtető jelet előállító küszöbérték-kapcsolásra (15) van vezetve.
  6. 6. Az 5. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a multiplexer-kapcsolás (13) ütemjelbemenettel van ellátva, amely a tv-kamera (2) kioltó jeleit továbbító egységre van csatlakoztatva.
  7. 7. Az 5. vagy 6. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy az integráló kapcsolások (14) a megadott számú sor videojelének megfelelő képrész integrálásos kiértékelése után a következő sorok azonos számára való beállítást biztosító módon vannak kialakítva.
  8. 8. Az 5-7. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy minden integráló kapcsolás (14) után egy küszöbérték-kapcsolás (15) van elhelyezve.
  9. 9. A 8. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a küszöbérték-kapcsoláshoz (15) küszöbérték változtatására alkalmas eszköz van csatlakoztatva.
HU8080102A 1979-01-19 1980-01-18 Method and apparatus for selecting foreign body on conveyor or from similarly moved material HU181010B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE2901970A DE2901970C2 (de) 1979-01-19 1979-01-19 Verfahren und Vorrichtung zum Aussortieren von Fremdkörpern aus auf einem sich bewegenden Förderband o.ä. befindlichen Gut

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU181010B true HU181010B (en) 1983-05-30

Family

ID=6060914

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU8080102A HU181010B (en) 1979-01-19 1980-01-18 Method and apparatus for selecting foreign body on conveyor or from similarly moved material

Country Status (25)

Country Link
US (1) US4352430A (hu)
JP (1) JPS5598339A (hu)
BE (1) BE881230A (hu)
BR (1) BR8000345A (hu)
CA (1) CA1164828A (hu)
CS (1) CS220764B2 (hu)
DD (1) DD148729A5 (hu)
DE (1) DE2901970C2 (hu)
DK (1) DK22080A (hu)
ES (1) ES487838A0 (hu)
FR (1) FR2446685A1 (hu)
GB (1) GB2040448B (hu)
GR (1) GR68717B (hu)
HU (1) HU181010B (hu)
IL (1) IL59082A0 (hu)
IT (1) IT1129581B (hu)
MW (1) MW480A1 (hu)
NL (1) NL8000324A (hu)
NZ (1) NZ192654A (hu)
PL (1) PL124369B1 (hu)
RO (1) RO81040A (hu)
SE (1) SE8000414L (hu)
TR (1) TR20716A (hu)
YU (1) YU13080A (hu)
ZA (1) ZA80320B (hu)

Families Citing this family (39)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS57184012A (en) * 1981-05-09 1982-11-12 Hajime Sangyo Kk Removing device
JPS58190707A (ja) * 1982-04-30 1983-11-07 Toyoda Gosei Co Ltd 表面検査方法
GB2121535B (en) * 1982-06-02 1986-04-30 Anglo Amer Corp South Africa Detector for use in sorting system
DE3232179C1 (de) * 1982-08-30 1987-03-26 Pietzsch, Ludwig, Dr.-Ing., 7500 Karlsruhe Einrichtung zum optischen Erkennen von Flaechenmustern an Objekten
DE3239567C2 (de) * 1982-10-26 1986-10-16 Schwartauer Werke Gmbh & Co, 2407 Bad Schwartau Vorrichtung zum Sortieren von Trockenfrüchten
DE3428966A1 (de) * 1984-08-06 1986-02-06 Institut po Techničeska Kibernetika i Robotika, Sofia/Sofija Verfahren und vorrichtung zum sortieren von tabakblaettern
DE3443476A1 (de) * 1984-11-29 1986-05-28 Helmut A. 6720 Speyer Kappner Verfahren und vorrichtung zum pruefen und sortieren von granulatfoermigem material
FR2576008B1 (fr) * 1985-01-16 1992-01-31 Bsn Dispositif de tri optique du groisil, pour obtenir du calcin, et installation comprenant de tels dispositifs
US4657144A (en) * 1985-02-25 1987-04-14 Philip Morris Incorporated Method and apparatus for detecting and removing foreign material from a stream of particulate matter
GB8625953D0 (en) * 1986-10-30 1986-12-03 G B E International Plc Programmable zone size in detection system
EP0267790A3 (en) * 1986-11-12 1990-01-17 Lockwood Graders (U.K.) Limited Method and apparatus for sorting articles
DE3701335A1 (de) * 1987-01-19 1988-07-28 Buehler Miag Gmbh Verfahren und vorrichtung zum optischen auslesen
IT1207600B (it) * 1987-01-20 1989-05-25 Gd Spa Metodo per il controllo elettricoottico di pacchetti
US5085325A (en) * 1988-03-08 1992-02-04 Simco/Ramic Corporation Color sorting system and method
NL8803112A (nl) * 1988-12-19 1990-07-16 Elbicon Nv Werkwijze en inrichting voor het sorteren van een stroom voorwerpen in afhankelijkheid van optische eigenschappen van de voorwerpen.
US5235416A (en) * 1991-07-30 1993-08-10 The Government Of The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Department Of Health & Human Services System and method for preforming simultaneous bilateral measurements on a subject in motion
US5241171A (en) * 1992-08-25 1993-08-31 Sortex Limited Support member having layers sensitive to different wavelengths
GB2273154B (en) * 1992-12-02 1996-12-11 Buehler Ag Method for cleaning and sorting bulk material
US5555984A (en) * 1993-07-23 1996-09-17 National Recovery Technologies, Inc. Automated glass and plastic refuse sorter
US5526437A (en) * 1994-03-15 1996-06-11 Key Technology, Inc. Integrated food sorting and analysis apparatus
US6144004A (en) 1998-10-30 2000-11-07 Magnetic Separation Systems, Inc. Optical glass sorting machine and method
US6374998B1 (en) 1999-04-29 2002-04-23 Advanced Sorting Technologies Llc “Acceleration conveyor”
US6286655B1 (en) 1999-04-29 2001-09-11 Advanced Sorting Technologies, Llc Inclined conveyor
US6369882B1 (en) 1999-04-29 2002-04-09 Advanced Sorting Technologies Llc System and method for sensing white paper
US7019822B1 (en) 1999-04-29 2006-03-28 Mss, Inc. Multi-grade object sorting system and method
US6250472B1 (en) 1999-04-29 2001-06-26 Advanced Sorting Technologies, Llc Paper sorting system
US7355140B1 (en) 2002-08-12 2008-04-08 Ecullet Method of and apparatus for multi-stage sorting of glass cullets
US8436268B1 (en) * 2002-08-12 2013-05-07 Ecullet Method of and apparatus for type and color sorting of cullet
US7351929B2 (en) * 2002-08-12 2008-04-01 Ecullet Method of and apparatus for high speed, high quality, contaminant removal and color sorting of glass cullet
GB0404617D0 (en) * 2004-03-02 2004-04-07 Qinetiq Ltd Sorting apparatus
GB0409691D0 (en) * 2004-04-30 2004-06-02 Titech Visionsort As Apparatus and method
US20100230330A1 (en) * 2009-03-16 2010-09-16 Ecullet Method of and apparatus for the pre-processing of single stream recyclable material for sorting
CN104856209B (zh) * 2015-03-30 2017-07-07 天昌国际烟草有限公司 完全剔除非烟轻质杂物的打叶复烤工艺方法
CN105202330B (zh) * 2015-07-12 2017-09-08 安徽捷迅光电技术有限公司 一种基于模块化的综合性视觉平台
CN105787944B (zh) * 2016-03-04 2019-05-03 红塔烟草(集团)有限责任公司楚雄卷烟厂 一种基于工业相机的铺叶台摆把监控装置及监控方法
CA3049647A1 (en) * 2017-01-10 2018-07-19 Sunspring America, Inc. Optical method for identifying defects on tube surfaces
DE102017220837A1 (de) * 2017-11-22 2019-05-23 Thyssenkrupp Ag Sortiervorrichtung mit bewegungsverfolgtem Material
CN108827966A (zh) * 2018-08-22 2018-11-16 红塔烟草(集团)有限责任公司 大叶农作物吸附成像装置
CN113600508B (zh) * 2021-07-06 2023-03-31 杭州安脉盛智能技术有限公司 一种基于机器视觉的烟叶烟包霉变及杂物监测系统

Family Cites Families (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3280692A (en) * 1960-12-21 1966-10-25 United States Steel Corp Apparatus for measuring the defective surface area of an object
US3097744A (en) * 1961-02-27 1963-07-16 K & H Equipment Ltd Quantitative photometric materials sorter
GB1152407A (en) * 1968-02-02 1969-05-21 Sphere Invest Ltd Photometric Sorting Apparatus
US3580997A (en) * 1968-07-05 1971-05-25 Balteau Electric Corp Video system for automatic production line inspection by x-ray
DE2015108A1 (de) * 1970-03-28 1971-10-14 Freid Krupp Gmbh Photometrische Sortiereinnchtung
US3939983A (en) * 1972-03-16 1976-02-24 Asfour Emil S Apparatus for sorting tobacco leaves
GB1393061A (en) * 1973-03-22 1975-05-07 Sphere Invest Integrated reflectance photometric sorter
SU606639A1 (ru) * 1973-09-21 1978-05-15 Предприятие П/Я Р-6143 Устройство дл сортировки зернистых материалов по цвету
US3972624A (en) * 1973-12-20 1976-08-03 Agfa-Gevaert, A.G. Process and apparatus for detecting longitudinal faults on moving webs of material
JPS5339151B2 (hu) * 1974-01-31 1978-10-19
US4134498A (en) * 1976-07-12 1979-01-16 Geosource Inc. Multiplexed sorting apparatus
US4122951A (en) * 1977-02-28 1978-10-31 Alaminos Jose I L Machine for the automatic detection of blemishes in olives and other fruits
NL7808355A (nl) * 1977-08-18 1979-02-20 Elbicon Electronics Pvba Inrichting voor het detecteren van vreemde voorwerpen tussen losse groente.
US4186836A (en) * 1978-04-10 1980-02-05 Ore-Ida Foods, Inc. Differential reflectivity method and apparatus for sorting indiscriminately mixed items
US4246098A (en) * 1978-06-21 1981-01-20 Sunkist Growers, Inc. Method and apparatus for detecting blemishes on the surface of an article
US4219277A (en) * 1978-08-09 1980-08-26 Westinghouse Electric Corp. Method of detecting flaws on surfaces
US4223346A (en) * 1979-04-05 1980-09-16 Armco Inc. Automatic defect detecting inspection apparatus

Also Published As

Publication number Publication date
US4352430A (en) 1982-10-05
DE2901970C2 (de) 1981-08-20
BR8000345A (pt) 1980-09-30
NL8000324A (nl) 1980-07-22
GB2040448B (en) 1983-04-13
SE8000414L (sv) 1980-07-20
GB2040448A (en) 1980-08-28
DD148729A5 (de) 1981-06-10
ES8100911A1 (es) 1980-12-16
CS220764B2 (en) 1983-04-29
IT8019325A0 (it) 1980-01-18
TR20716A (tr) 1982-05-20
DK22080A (da) 1980-07-20
FR2446685A1 (fr) 1980-08-14
RO81040B (ro) 1983-01-30
CA1164828A (en) 1984-04-03
PL124369B1 (en) 1983-01-31
PL221454A1 (hu) 1980-09-22
DE2901970B1 (de) 1980-06-26
NZ192654A (en) 1983-07-29
YU13080A (en) 1983-04-30
GR68717B (hu) 1982-02-03
JPS5598339A (en) 1980-07-26
RO81040A (ro) 1983-02-01
ES487838A0 (es) 1980-12-16
IT1129581B (it) 1986-06-11
ZA80320B (en) 1981-01-28
MW480A1 (en) 1981-04-08
IL59082A0 (en) 1980-05-30
BE881230A (fr) 1980-05-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU181010B (en) Method and apparatus for selecting foreign body on conveyor or from similarly moved material
US4351437A (en) Method and apparatus for examining objects
US5675419A (en) Scattered/transmitted light information system
US5873470A (en) Sorting apparatus
EP2101932B1 (en) Method and apparatus for inspecting and sorting a stream of products
US4120402A (en) Color sorter including a foreign object reject system
US9924105B2 (en) System and method for individually inspecting objects in a stream of products and a sorting apparatus comprising such system
JPS5973089A (ja) 電子的傷スキヤナ
US4600105A (en) Method and apparatus for sorting objects of ore by monitoring reflected radiation
EP0838274A2 (en) Optical systems for use in sorting apparatus
US6610981B2 (en) Method and apparatus for near-infrared sorting of recycled plastic waste
US6563576B2 (en) Diode light source for a line scan camera
US5352888A (en) Method and apparatus for detecting and utilizing frame fill information in a sorting machine having a background and a color sorting band of light
EP0620050B1 (de) Vorrichtung und Verfahren zur Qualitäts- und Grössensortierung von Produkten und Artikeln
CN109863388A (zh) 一种用于检测钻石标记的方法和系统
CA2136779C (en) Process for the optical sorting of bulk material
DE19601597A1 (de) Sortiermaschine unter Verwendung von einander gegenüberliegenden Detektoren
KR100253840B1 (ko) 이중 진동수 광 검출기를 사용하는 분류장치
US10049440B2 (en) Object detection apparatus
GB2042717A (en) Method and Apparatus for Examining Objects
US5579921A (en) Optical sorting system for a color sorting machine and process
BE1020796A3 (nl) Optische inspectie machine en optische sorteermachine.
GB2172699A (en) Apparatus and method for separating mixed products
DE2230724A1 (de) Verfahren und vorrichtung zur sortierung von landwirtschaftlichen produkten nach ihrer qualitaet
EP2186576B1 (en) Method and device for sorting products