HU180727B - Insecticide compositions containing n-bracket-1,3,4-thiadiazol-2-yl-bracket closed-benzamides and process for producing the active agents - Google Patents

Insecticide compositions containing n-bracket-1,3,4-thiadiazol-2-yl-bracket closed-benzamides and process for producing the active agents Download PDF

Info

Publication number
HU180727B
HU180727B HU78EI803A HUEI000803A HU180727B HU 180727 B HU180727 B HU 180727B HU 78EI803 A HU78EI803 A HU 78EI803A HU EI000803 A HUEI000803 A HU EI000803A HU 180727 B HU180727 B HU 180727B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
thiadiazol
formula
benzo
furyl
dimethoxybenzamide
Prior art date
Application number
HU78EI803A
Other languages
German (de)
English (en)
Inventor
John Stanley Ward
Original Assignee
Lilly Co Eli
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from US05/824,687 external-priority patent/US4141984A/en
Application filed by Lilly Co Eli filed Critical Lilly Co Eli
Publication of HU180727B publication Critical patent/HU180727B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D285/00Heterocyclic compounds containing rings having nitrogen and sulfur atoms as the only ring hetero atoms, not provided for by groups C07D275/00 - C07D283/00
    • C07D285/01Five-membered rings
    • C07D285/02Thiadiazoles; Hydrogenated thiadiazoles
    • C07D285/04Thiadiazoles; Hydrogenated thiadiazoles not condensed with other rings
    • C07D285/121,3,4-Thiadiazoles; Hydrogenated 1,3,4-thiadiazoles
    • C07D285/1251,3,4-Thiadiazoles; Hydrogenated 1,3,4-thiadiazoles with oxygen, sulfur or nitrogen atoms, directly attached to ring carbon atoms, the nitrogen atoms not forming part of a nitro radical
    • C07D285/135Nitrogen atoms
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N43/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds
    • A01N43/72Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds having rings with nitrogen atoms and oxygen or sulfur atoms as ring hetero atoms
    • A01N43/82Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds having rings with nitrogen atoms and oxygen or sulfur atoms as ring hetero atoms five-membered rings with three ring hetero atoms

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Nitrogen- Or Sulfur-Containing Heterocyclic Ring Compounds With Rings Of Six Or More Members (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)

Description

A találmány új N-(l,3,4-tiadiazol-2-il)-benzamidokat tartalmazó inszekticid szerekre vonatkozik, ahol a benzamidok a tiadiazol-gyűrű 5-helyzetében fenil-, naftilvagy heteroarilcsoportot és a benzilgyűrűn 2,6-helyzetben helyettesítőt tartalmaznak, a találmány tárgyát képezi továbbá ezeknek a benzamidoknak az előállítási eljárása is.
A rovarok irtása a mezőgazdasági-kémiai kutatásokban az egyik legrégebbi probléma és a kutatás ma is intenzíven folytatódik. Számos különböző rovar támadja meg és károsítja a legkülönbözőbb terményeket és az élelmiszerek megfertőzése az egészségre is káros. A rovarok által okozott károkat nem lehet előre kiszámítani és a kártékony rovarok kiirtása szükségszerűen a legsürgősebben megoldandó probléma.
Manapság új és jobb inszekticidek utáni kutatásra ösztönöz az, hogy azokat az inszekticid hatóanyagokat, melyek felhalmozódnak és nem bomlanak el megfelelően, kivonták a forgalomból.
A 3 726 892 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban olyan herbicideket ismertetnek, amelyek hatóanyagként l,3,4-tiadiazol-2-il-karbamidokat tartalmaznak.
Rao az Indián J. Chem. folyóiratban [5, 509—513 (1970)] leír egy szintézist a 2-amino-l,3,4-tiadiazolok előállítására, ezek a vegyületek a találmány szerinti készítmények hatóanyagaként alkalmazható vegyületek előállítására használhatók.
A 3 748 356 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban Wellinga és Mulder az N-benzoil-N'2
-fenil-karbamidokat tartalmazó készítmények herbicid és inszekticid hatását mutatják be.
A találmány olyan inszekticid készítményekre vonatkozik, amelyek hatóanyagként (I) általános képletü új 5 tiadiazolil-benzamidokat tartalmaznak, ahol
R (VI), (VII) vagy (VIII) általános képletü csoportot jelent, amelyben
R3 és R4 csoportok egyike hidrogénatom és a másik metoxi- vagy trifluor-metil-csoport, az
R7 és R8 csoportok egyike hidrogénatom és a másik 1— szénatomos alkoxicsoport, amely egy vagy több fluoratommal van helyettesítve.
A találmány az (I) általános képletü vegyületek előállítási eljárását is magában foglalja, amelynek értel15 mében úgy járunk el, hogy
a) valamely (II) általános képletü 2-amino-5-R-helyettesített 1,3,4-tiadiazolt — ahol R a fenti jelentésű — valamely (III) általános képletü benzoil-halogeniddel acilezünk, ahol Haló klór-, vagy brómatomot jelent, vagy
b) valamely (IV) általános képletü vegyületet — ahol E (IX) vagy (X) általános képletü csoportot jelent, ahol R a fenti jelentésű — abban az esetben, ha E jelentése (IX) általános képletü csoport, valamely dehidratáló- szerrel és ha E (X) általános képletü csoportot jelent, valamely oxidálószerrel ciklizálunk.
A leírásban a továbbiakban halogénatomon fluor-, klór-, bróm- és jódatomot értünk.
Az (I) általános képletü vegyületeket ismert vagy az 30 ismert eljárásokkal analóg eljárásokkal állítjuk elő.
Az összes vegyület könnyen előállítható a (II) általános képletű 2-amino-5-R-heIyettesített 1,3,4-tiadiazolok (ΠΙ) általános képletű benzoil-halogenidekkel végzett acilezésével, ahol a képletben R a fenti jelentésű és Haló klór- vagy brómatomot jelent.
Az acilezést valamely bázis jelenlétében valósítjuk meg valamely oldószerben, így tetrahidrofuránban, dimetil-formamidban, dimetil-szulfoxidban vagy dietil-éterben. Bázisként előnyösen nátrium-hidridet alkalmazunk, bár használhatunk szerves bázisokat is, így piridint, trfetil-amint és trietanol-amint, valamint szervetlen bázisként nátrium-hidroxidot, kálium-karbonátot és lítium-hidrogén-karbonátot. A reakciót körülbelül - 10 és körülbelül 75 C közötti, előnyösen 0 és 25 C közötti hőmérsékleten valósítjuk meg.
A kiindulási anyagként alkalmazott amino-tiadiazolokat ismert eljárásokkal állítjuk elő, általában oly módon, hogy tioszemikarbazoní oxidatív úton, előnyösen vas(HT)-klóriddal ciklizálunk vagy tioszemikarbazidot ejős savval dehidratálva ciklizálunk (lásd például Rao fent említett cikkét és a 3 726 892 számú, fentiekben szintén említett amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírást).
Az (I) általános képletű vegyületeket — ahol R a fenti jelentésű — előállíthatjuk a (IV) általános képletű vegyületek ciklizálásával is — ahol E (IX) vagy (X) általános képletű csoportot jelent, amelyben R a fenti jelentésű —, ekkor a ciklizálást abban az esetben, ha E jelentése (IX) általános képletű csoport, valamely dehidratálószerrel végezzük és ha E jelentése (X) általános képletű csoport, a ciklizálást valamely oxidálószerrel valósítjuk meg.
Alkalmas dehidratálószer például a foszforsav, hangyasav, foszfor-pentaklorid, difoszfor-pentaoxid valamely erős sav jelenlétében, valamint a benzoesav- és alkánkarbonsav-kloridok és -savanhidridek. Előnyös dehidratálószerek az erős savak, különösen a metánszulfonsav és a tömény kénsav.
A dchidratálással végzett ciklizálást 20 és 80 °C közötti hőmérsékleten, előnyösen szobahőmérsékleten végezzük.
Általában előnyös, ha a reakciót oldószer alkalmazása nélkül valósítjuk meg, bár kívánt esetben alkalmazhatunk oldószereket is, így halogénezett benzolokat és halogénezett alkánokat, például klór-benzolt, diklór-benzoiokat, kloroformot és metilén-dikloridot.
Az előnyös oxidálószer a vas(IH)-klorid. Egyéb erőteljes oxidálószereket is alkalmazhatunk, így például kalcium-ferri-cianidot. Az oxidatív úton végzett ciklizálást előnyösen rövidszénláncú alkanolokban, így például etanolban vagy propanolban végezzük a reakcióelegy forráspontján. Általában azonban a reakcióhőmérséklet 50 °C és 100 CC közötti, ha az megfelelő.
Az (I) általános képletű vegyületek előállításához felhasznált kiindulási anyagok ismert eljárásokkal tehát könnyen előállíthatók.
Az alábbi példákban az (I) általános képletű vegyületek és az előállításukhoz felhasznált kiindulási anyagok előállítását mutatjuk be.
Az alábbi példák az (I) általános képletű vegyületek amino-tiadiazolok acilezésével történő előállítását szemléltetik.
1. példa ,“í'
N-[5-(4-/Trifluor-metoxi/-fenil)-l,3,4-tiadiazol-2-il]-2,6-dimetoxi-benzamid
1,8 ml piridin és 5,2 g 2-amino-5-(4-trifluor-metoxi-fenil)-l,3,4-tiadiazol 50 ml tetrahidrofuránnal készített elegyét forrásig melegítjük. Ezután 15 perc alatt hozzáadunk cseppenként 4,4 g, 20 ml tetrahidrofuránban 10 oldott 2,6-dimetoxi-benzoil-kloridot. Az elegyet'?ezután további 45 percen át keverjük, forralás közben. Ezután az oldószert vákuumban eltávolítjuk, és a maradékot vizes etanolból átkristályosítjuk. így 7,2 g címben szereplő vegyületet kapunk fehér színű tűszerű kristályok 15 alakjában, amelyeknek olvadáspontja 201—203 °C.
2. példa
N-[5-(6-Metoxi-2-benzo[b]furil)-l,3,4-tiadiazol-, 1 -2-i!]-2,6-dimetoxi-benzamid
100 ml 0,7 g 2-amino-5-(6-metoxi-2-benző[H]furil)25 -1,3,4-tiadiazolt tartalmazó tetrahidrofuránhoz hozzáadunk 0,3 g nátrium-hidridet. A pezsgés megszűnése után 0,62 g 2,6-dimetoxi-benzoil-kloridot adunk az elegyhez, majd 1 órán át keverjük szobahőmérsékleten, ezután az oldószert csökkentett nyomáson elpárolog30 tatjuk. A maradékhoz vizet adunk, ésn sósav-oldattal megsavanyítjuk. A szilárd anyagot szűréssel összegyűjtjük, megszárítjuk és benzol-hexán elegyből átkristályosítjuk. így 0,12 g címben szereplő vegyületet kapunk, amelynek olvadáspontja 215—217 °C.
Az 1. és 2. példa szerinti módon járunk el, és a megfelelően helyettesített amino-tiadiazol és benzoil-halogcnid rcagáltatásával az alábbi példákban megadott vegyületeket állítjuk elő. A vegyületek megnevezése 40 után táblázatban foglaljuk össze a reagensek és a termékek mennyiségét és a termékek olvadáspontját.
3. példa
N-[5-(2-Indenil)-1,3,4-tiadiazol-2-il]-2,6-dimetoxi-benzamid
4. példa
N-[5-(5-Metoxi-2-benzo[b]furil)-l,3,4-tiadiazol-2-iij-2,6-dimetoxi-benzamid
5. példa
N-[5-(5-/Trifiuor-metil/-2-benzo[b]furil)-l,3,4-tiadiazol-2-il]-2,6-dimetoxi-benzamid
6. példa
N-[5-(6-/Trifluor-metil/-2-benzo[b]f uril)-1,3,465 -tiadiazol-2-il]-2,6-dimetoxi-benzamíd
-2180727
7. példa
N-[5-(4-/Pentafluor-etoxi/-fenil)-l,3,4-tiadiazol-2-il]-2,6-dimetoxi-benzamid
8. példa
N-[5-(5-Fluor-2-benzo[b]furil)-l,3,4-tiadiazol-2-il]-2,6-dimetoxi-benzamid
Példa száma Amíno-tíadiazol Benzoil-klorid Termék Olvadáspont, °C
3. 1,0 1,0 0,2 230—232
4. 2,0 1,8 1,3 255—257
. 5. 2,8 2,2 2,5 242—245
6. 2,0 1,6 1,0 206—208
7. 3,1 2,2 1,7 227—229
8. 2,4 2,2 t 1,7 244—245
A dehidratálószerekkel végzett ciklizáiást szemléltetik az alábbi példák.
l-(4-/Pentafluor-etoxi/-benzoil)-4-(2,6-dimetoxi-benzpil)-tioszemikarba.zid ml tetrahidrofuránhoz hozzáadunk 0,54 g ammónium-tiocianátot, az elegyet forrásig melegítjük és hozzáadunk 1,5 g 10 ml tetrahidrofuránban oldott 2,6-dimetoxi-benzoil-kloridot. Az elegyet 20 percen át keverjük forralás közben, majd szobahőmérsékletre hűtjük és cseppenként hozzáadjuk 1,5 g 4-(pentafluor-etoxi)-benzoil-hidrazin 20 ml tetrahidrofuránnal készített oldatát. A reakcióelegyet 1,5 órán át keverjük szobahőmérsékleten. Ezután vákuumban szárazra pároljuk és a maradékot dietil-éterrel mossuk. Ezután az étert vákuumban eltávolítjuk és a terméket átkristályosítjuk, így 1.1 g címben szereplő vegyületet kapunk, amelynek olvadáspontja 184—186 °C.
9. példa
N-[5-(4-/Pentafluor-etoxi/-feni!)-l,3,4-tiadiazol-2-il]-2,6-dimetoxi-benzamid
A fenti módon előállított közbenső termék 1 g-ját lassan hozzáadjuk 5 g metánszulfonsavhoz és az elegyet 5 órán át keverjük szobahőmérsékleten. Ezután lassan 100 g jégre öntjük és alaposan összekeverjük. Ezt követően a vizes elegy pH-ját tömény amrnónium-hidroxidoldat beadagolásával 8,5-re állítjuk, a szilárd anyagot szűréssel összegyűjtjük és vizes etanolból átkristályositjuk. Ily módon 0,6 g nyersterméket kapunk. A terméket szilikagélen végzett kromatografálással tisztítjuk, oldószerként 70% toluolt és 30% etil-acetátot tartalmazó oldószerelegyet használunk. így 200 mg címben szereplő vegyületet kapunk, amely azonos a 7. példa termékével.
10. példa
N-[5-(4-/Trifluor-metoxi/-fenil)-l,3,4-tiadiazol-2-il]-2,6-dimetoxi-benzamid
A 9. példa szerinti módon járunk el, azonban kiindulási anyagként l-(4-trifluor-metoxi-benzoil)-4-(2,6-dimetoxi-benzoil)-tioszemikarbazidot alkalmazunk, így a címben szereplő vegyületet kapjuk metánszulfonsavval végzett reakcióval, a termék azonos az 1. példa termékével.
_11. példa
N-[5-(6-Metoxi-2-benzo[b]furil)-l,3,4-tiadiazol-2-il]-2,6-dimetpxi-benzanTÍd
A 9. példa szerinti módon járunk el, kiindulási anyagként l-(6-metoxi-2-benzo[b]furi[-karbonil)-4-(2,6-dimetoxi-benzoil)-tioszemikarbazidot alkalmazunk, így a kimben szereplő vegyületet kapjuk, amely a 2. példa termékével azonos. y.itxi , · ..
12. példa
N-[5-(2-Indenil)-l,3,4-tiadiazol-^il]-2,6-dimetoxli-benzamid
Á 9. példa szerinti módon járunk eb l-(2-indeno-karbonil)-4-(2,6-dimetoxi-benzoil)-tioszemikarbazidot reagáltatunk metánszulfonsavval. így a címben,szereplő vegyületet kapjuk, amely a 3. példa termékével azonos.
13. példa
N-[5-(5-Metoxi-2-benzo[b]furil)-l,3,4-tiadiazol-2-il]-2,6-dirnetoxi-benzamid
A 9. pékla szerinti módon járunk el, l-(5-metoxi-2-benzo[b]furil-karbonil)-4-(2,6-dimetoxi-benzoil)-tioszemikarbazidot reagáltatunk metánszulfonsavval. így a címben szereplő vegyületet kapjuk, amely a 4. példa termékével azonos. ,
14. példa
N-[5-(5-/Trifluor-metil/-2-benzo[b]furil)-1,3,4-tiadiazol-2-il]-2,6-dimetoxi-benzamid
A 9. példa szerinti módon járunk el, l-(5-/triflupr-inetil/-2-benzo[b]furil-karbonil)-4-(2,6-dimetoxi-benzoil)-tioszemikarbazidot reagáltatunk metánszulfonsavval. így a címben szereplő vegyületet kapjuk, amely az
5. példa termékével azonos.
15. példa ,
N-[5-(6-/Trifluor-metil/-2-benzo[b]furil)-l,3,4-tiadiazol-2-il]-2,6-dimetoxi-benzamid
A 9. példa szerinti módon járunk el, l-(6-/trifluor-metií/-2-benzo[b]furil-karbonil)-4-(2,6-dimetoxi-benz. 3
-3180727 oil)-tioszemikarbazidot reagáltatunk metánszulfonsavval. így a címben szereplő vegyületet kapjuk, amely a
6. példa termékével azonos.
16. példa
N-[5-(5-Fluor-2-benzo[b]furil)-l,3,4-tiadiazol-2-il]-2,6-dimetoxi-benzamid
A 9. példa szerinti módon járunk el, 1-(5-fluor-2-benzo[b]furil-karbonil)-4-(2,6-dimetoxi-benzoil)-tioszemikarbazidot reagáltatunk metánszulfonsawal. így a címben szereplő vegyületet kapjuk, amely a 8. példa termékével azonos.
Megvizsgáltuk az (1) általános képletü vegyületeket tartalmazó készítmények inszekticid hatás-spektrumát. Az alábbi kísérletek az elvégzett vizsgálatokra és a kapott eredményekre jellemzőek.
Sok esetben ugyanolyan hatóanyagmennyiség esetén megismételtük a vizsgálatokat, az eredmények az egyes vizsgálatok átlagai. A hatóanyagokat az előállítási példák számával jelöltük.
1. kísérlet
Epilachna varivestis-re és Spodoptera eridania-ra gyakorolt hatás vizsgálata
Az egyes hatóanyagokból készítményeket állítottunk elő oly módon, hogy a hatóanyag 10 mg-ját és felületaktív szert 1 ml oldószerben feloldottuk, amely oldószer vízmentes etanol és aceton 1 : 1 arányú elegye volt, és a felületaktív szer 23 g Toximul R és 13 g Toximul S volt. (A Toximulok a Stepan Chemical Co., Northfiel, Illíonis, Amerikai Egyesült Államok, cég készítményei, szulfonát-alapú nem ionos felületaktív szerek.) Ezután az egyes mintákat 9 ml vízben diszpergáltuk, hogy 1000 ppm hatóanyag-koncentrációjú készítményeket kapjunk. Ezt a diszperziót kívánt esetben vízzel alacsonyabb koncentrációra hígítottuk. A diszperziót 10 napos babnövényekre permeteztük egyenletesen és a növényeket száradni hagytuk.
Ezután a leveleket eltávolítottuk a növényekről és a levelek levágott végét vízzel megnedvesített pamutanyagba tekertük. 2—2 levelet 100 mm átmérőjű műanyag Petri-csészébe helyeztünk, és mindegyik Petri-csészébe 5 darab II. vagy III. lárva állapotú Epilachna varivestis lárvát és 5 darab II. vagy III. lárva állapotú Spodoptera eridania lárvát tettünk. A kísérleteket minden hatóanyag esetében 3 ismétlésben végeztük. A Petri-csészéket 4 napon át körülbelül 25 °C hőmérsékleten és 51% relatív nedvességtartalom mellett tároltuk, ezután végeztük az első kiértékelést. Néhány Petri-csészét 3 nappal tovább tartottunk az ellenőrzött helyiségben, és újabb kiértékelést végeztünk.
Az inszekticid hatékonyságot az alábbi skála alapján értékeltük ki az oldószeres kontrollokhoz és kezeletlen kontrollokhoz viszonyítva.
nincs hatás,
1—7 lárva elpusztult,
8—14 lárva elpusztult,
15 lárva pusztult el.
A kísérleti eredményeket az alábbi táblázatban adjuk meg.
Táblázat
Készítményben hatóanyag (példa száma) Alkalmazott mennyiség, ppm Epilachna varivestis Spodoptera eridania
4 nap 7 nap 4 nap 7 nap
2. 1000 2 2 2 2
100 1 2 1 2
3. 1000 0 1 3 3
100 0 0 2 3
4. 1000 0 0 0 0
100 0 0 0 0
5. 1000 0 3 3 3
100 0 2 3 3
6. 1000 0 2 3 3
100 0 2 2 3
7. 1000 2 3 3 3
100 2 3 3 3
8. 1000 2 2 3 3
100 1 1 3 3
Az 1. példa szerinti hatóanyagot tartalmazó készítményt ugyanígy vizsgáltuk, azonban az alkalmazott hatóanyagmennyiség különböző volt, és az elpusztított 25 rovarok számát a 0—3 skála helyett %-ban fejeztük ki. Spodoptera eridania lárvák esetén 4 nap után az 5 ppm hatóanyagot tartalmazó készítmény pusztító hatása 100%-os volt, a 7. napon végezve a kiértékelést a 2,5 ppm hatóanyagot tartalmazó készítmény pusztító 30 hatása is 100% volt. Epilachna varivestis esetén az 5 ppm hatóanyagot tartalmazó készítmény pusztító hatása 4 nap múlva 100% volt, a 2,5 ppm hatóanyagot tartalmazó készítmény pusztító hatása pedig 4 nap múlva 80%.
A fenti adatok az (I) általános képletü hatóanyagot tartalmazó készítmények inszekticid hatását mutatják. A találmány szerinti készítmények tehát különböző fajokhoz tartozó rovarok irtására használhatók, amely rovarok az egészségre károsak vagy a gazdasági életben 40 okoznak károkat.
A találmány szerinti készítményekkel például az alábbi rovarok irthatok: Coleoptera, így Anthonomus grandis, Crambus caniginosellus, Oulema melanopus, Leptinotarsa decemlineata, Hypera postica, Anthrenus 45 scrophulariae, Tribolum confusum, Lyctidae species, Agrioíes species, Sitophilus oryzae, Nodonota puncticollis és Conotrachelus neruphar; Diptera, így Musca domestica, Stomoxys calcitrans, Haematobia irritans, Phormia regina, Hylemya brassicae és Psila rosae; 50 Lepidoptera, így Laspeyresia pomonella, Euxoa species, Plodia interpunctella, Tartricidae species, Helionthiszea, Ostrinia nubilalis, Hellula rogatalis, Trichoplusiani, Thyridopteryx ephemeraeformis, Malacosoma americanum és Spodoptera frugiperda; és Orthoptera, így 55 Blattella germanica és Periplaneta americana.
A találmány szerinti készítmények rovarpopulációk csökkentésére használhatók oly módon, hogy a találmány szerinti készítmények megfelelő mennyiségét olyan anyagra visszük fel, amelyet a rovarok elfogyasztanak. 60 Azt, hogy a rovarok elfogyasszák a találmány szerinti készítményeket, oly módon érhetjük el, hogy a készítményt általuk fogyasztandó anyagra visszük fel. így például a növényeket megfertőző rovarokat könnyen kiirthatjuk oly módon, hogy a készítményt olyan növény65 részeken alkalmazzuk, amelyeket azok elfogyasztanak,
-4180727 különösen a levélzeten. Azokat a rovarokat, amelyek textíliákat, papírt, faárut és hasonlókat támadnak meg és fogyasztanak el, könnyen kiirthatjuk oly módon, hogy a készítményt ilyen anyagokra visszük fel. A találmány szerinti készítményeket hatásosan alkalmazhatjuk raktározott magvak vagy termények védelmére is.
Meg kell jegyeznünk, hogy a találmány szerinti készítmények kölcsönhatásba lépnek a rovarok később kifejlődött alakjaival. így például, ha kifejlett rovarok fogyasztják el a találmány szerinti készítményeket, a készítmény ezekre általában nem gyakorol hatást, a rovarok azonban steril petéket raknak. Ha egy rovarlárva fogyasztja el a találmány szerinti hatóanyagot, elpusztul anélkül, hogy a következő lárva állapotba lépne. Az utolsó fejlődési stádiumban levő lárvák, ha elfogyasztják a találmány szerinti készítményeket, lárva állapotban pusztulnak el.
Az (I) általános képletü hatóanyagokat tartalmazó készítmények alkalmazásakor elpusztul az egész rovarpopuláció, más esetekben a rovarok egy része elpusztul, egy része pedig túléli a találmány szerinti készítménnyel végzett kezelést. Az, hogy a populáció milyen nagy része pusztul el, a rovar fajától, az alkalmazott hatóanyagtól, az alkalmazott hatóanyagmennyiségtől, a rovarok életképességétől, az időjárástól és egyéb tényezőktől függ, így a „rovarpopulációk csökkentése” kifejezés az élő rovarok számának csökkenésére utal, amely néhány, azonban nem az összes esetben jelenti a kezelt rovarok populációjának eltűnését.
A találmány szerinti készítmény segítségével végzett populáció csökkentés mértéke természetesen függ a hatóanyag alkalmazott mennyiségétől. Minden esetben legalább áz inszekticid szempontból hatásos mennyiséget kell alkalmazni. Az „inszekticid szempontból hatásos mennyiség” kifejezés azt a mennyiséget jelöli, amely elegendő ahhoz, hogy mérhetően csökkentse a kezelt rovarpopuláció számát. Az inszekticid szempontból hatásos mennyiség általában 1 és 1000 ppm közötti.
Az inszekticid készítmények felhasznált mennyiségét általában az alkalmazott diszperzió koncentrációjában mérjük. Az alkalmazott mennyiséget azért mérjük így, mert a legcélszerűbb az, ha megfelelő diszperzió menynyiséget viszünk fel a levélzetre vagy egyéb kezelendő anyagra a diszperzió vékony filmjével. A diszperzió mennyisége így a kezelendő elfogyasztható anyag felületének nagyságától függ, és a hatóanyag mennyiségét a diszperzió koncentrációja határozza meg.
A diszperziókat az inszekticid készítmények előállítására általánosan használt módszerekkel állíthatjuk elő. A leggyakrabban vizes diszperziókat használunk, amelyeket úgy állítunk elő, hogy kis mennyiségű tömény inszekticid készítményt megfelelő mennyiségű vízzel keverünk össze, hogy a kívánt hatóanyag-koncentrációt kapjuk. Az ilyen tömény, vízben diszpergálható készítmények általában 5—90% mennyiségű hatóanyagot tartalmaznak, és általában nedvesíthető porok.
A nedvesíthető porok a hatóanyag és felületaktív szer, valamint közömbös hordozóanyag keverékei, ahol a közömbös hordozóanyag valamely közömbös finom por. A hatóanyag koncentrációja általában 10 súly% és 90 súly% közötti. A közömbös por általában valamely attapulgit, montmorillonit, diatomaföld vagy tisztított szilikát. A nedvesíthető por 0,5—10%-át kitevő felületaktív anyagok például szulfonált ligninek, kondenzált naftalinszulfonátok, naftalinszulfonátok, alkil-benzol szulfonátok, alkil-szulfátok és nemionos felületaktív anyagok, így etilén-oxid és alkil-fenol adduktumai lehetnek.
Vizsgálataink során használt nedvesíthető porkészítmények összetétele a következő volt:
1. Hatóanyag 50,0 súly% 90,0 súly%
Stepanol ME 6,0 súly// 5,0 súly%
Polyfon O 4,0 súly % 3,5 súly%
Zeolex—7 2,0 súly% 1,5 súly%
Barden agyag 38,0 súly%
2. Hatóanyag 25,0 súly% 15,0 súly%
Stepanol ME 2,0 súly% 2,0 súly%
Realex 88B 4,0 súly% 3,0 súly%
Barden agyag 69,0 súly% 78,0 súly%
Mindkét esetben N-[5-(4-penta-fluor-etoxí-fenil)-l,3,4 -tiadiazol-2-il]-2,6-dimetoxi-benzamid volt a hatóanyag, de más (I) általános képletnek megfelelő vegyület is alkalmazható.
Valamely, találmány szerinti készítmény hatásosságát az alábbi összehasonlító adatok mutatják:
Készítményben hatóanyag Alkalmazott mennyiség, ppm Gátlás, %
Spodoptera eridania Epilachna varivestis
4 nap 7 nap 4 nap 7 nap
131 215* 1000 100 100 100 100
100 100 100 93 100
10 100 100 50 100
1 7 50
Dimilin 1000 100 100 60 20
100 60 70 10 20
10 10 10
1 10 7
* N-[5-(4-/pentafluor-etoxi/-feniI)-l,3,4-tiadiazol-2-il)-2,6-dimetoxi-benzamid. A Dimilin® ismert vegyület [ l -(4-klór-fenil)-3-(2,6-difluor-benzoil)-karbamid].
A vizsgálatot az 1. kísérletben leírtaknak megfelelően végeztük, de az eredmények a találmány szerinti készítmények esetében jobbak voltak.
Szabadalmi igénypontok

Claims (15)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Inszekticid nedvesíthető porkészítmény, azzal jellemezve, hogy hatóanyagként 10—90 súly% valamely (I) általános képletü tiadiazolil-benzamid-származékot, a képletben
    R (VI), (VII) vagy (VIII) általános képletü csoportot jelent, amelyben
    R3 és R4 csoportok egyike hidrogénatom és a másik metoxi- vagy trifluor-metil-csoport, és az
    R7 és R8 csoportok egyike hidrogénatom és a másik 1—
  2. 2 szénatomos alkoxiesoport, amely egy vagy több fluoratommal van helyettesítve —, valamint 0,5—10 súly% felületaktív anyagot, előnyösen valamely szulfonált lignint, kondenzált naftalinszulfonátot, alkil-benzolszuifonátot, alkil-szulfátot vagy egy nem180727 ionos felületaktív anyagot és 0—89,5 súlyzó közömbös hordozóanyagot, attapulgitot, montmorillonitot vagy tisztított szilicium-dioxidot tartalmaz.
    2. Eljárás az 1. igénypont szerinti készítmény hatóanyagaként alkalmazható (I) általános képletü tiadiazolil-benzamidok előállítására — ahol R, R3, R4, R7 és R8 az 1. igénypontban megadott jelentésű —, azzal jellemezve, hogy
    a) valamely (II) általános képletü 2-amino-5-R-helyettesített 1,3,4-tiadiazolt — ahol R a fenti jelentésű — valamely (III) általános képletü benzoil-halogeniddel acilezünk, ahol Haló klór- vagy brómatomot jelent, vagy
    b) valamely (IV) általános képletü vegyületet — ahol E (IX) vagy (X) általános képletü csoportot jelent, amelyben R a fenti jelentésű — abban az esetben, ha E jelentése (IX) általános képletü csoport, valamely dehidratálószerrel és ha E (X) általános képletü csoportot jelent, valamely oxidálószerrel ciklizálunk.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy valamely (II) általános képletű 2-amino-5-R-helyettesített 1,3,4-tiadiazolt — ahol R a fenti jelentésű — valamely (III) általános képletü benzoil-halogeniddel acilezünk, ahol Haló a fenti jelentésű.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja N-[5-(5-/trifluor-metil/-2-benzo[b]furil)-l,3,4-tiadiazol-2-il]-2,6-dimetoxi-benzamid előállítására, azzal jellemezve, hogy 2-amino-5-(5-/trifluor-metil/-2-benzo[b]furil)-l,3,4-tiadiazolt 2,6-dimetoxi-benzoil-kloriddal acilezünk.
  5. 5. A 3. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja N-[5-(6-/trifluor-metil/-2-benzo[b]furil)-1,3,4-tiadiazol-2-il]-2,6-dimetoxi-benzamid előállítására, azzal jellemezve, hogy 2-amino-5-(6-/trifluor-metil/-2-benzo[b]furil)-l,3,4-tiadiazolt 2,6-dimetoxi-benzoil-kloriddal acilezünk.
  6. 6. A 3. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja N-[5-(5-fluor-2-benzo[b]furil)-l,3,4-tiadiazol-2-il]-2,6-dimetoxi-benzamid előállítására, azzal jellemezve, hogy 2-amino-5-(5-fluor-2-benzo[b]furil-l ,3,4-tiadiazolt 2,6-dimetoxi-benzoil-kloriddal acilezünk.
  7. 7. A 3. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja N-[5-(4-/trifluor-metoxi/-fenil)-l,3,4-tiadiazol-2-il]-2,6-dimetoxi-benzamid előállítására, azzal jellemezve, hogy 2-amino-5-(4-/trifluor-metoxi/-fenil)-l,3,4-tiadiazolt 2,6-dimetoxi-benzoil-kloriddal acilezünk.
  8. 8. A 3. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja N-[5-(4-/pentafluor-etoxi/-fenil)-l,3,4-tiadiazol-2-il]-2,6-dimetoxi-benzamid előállítására, azzal jellemezve, hogy 2-amino-5-(4-/pentafluor-etoxi/-fenil)- 1,3,4-tiadiazolt 2,6-dimetoxi-benzoil-kloriddal acilezünk.
  9. 9. A 2. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy valamely (IV) általános képletű vegyületet, ahol E jelentése (IX) általános képletü csoport, melynél R a 2. igénypontban megadott jelentésű, dehidratálószerrel ciklizálunk.
  10. 10. A 9. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja N-[5-(5-/trifluor-metil/-2-benzo[b]furil)-l,3,4-tiadiazol-2-il]-2,6-dimetoxi-benzamid előállítására, azzal jellemezve, hogy l-(5-/trifluor-metil/-2-benzo[b]furiI-karbonil)-4-(2,6-dimetoxi-benzoil)-tioszemikarbazidot rnetánszulfonsavval reagáltatunk.
  11. 11. A 9. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja N-[5-(6-/trifluor-metil/-2-benzo[b]furil)-l,3,4-tiadiazoI-2-il]-2,6-dimetoxi-benzamid előállítására, azzal jellemezve, hogy l-(6-/trifluor-metil/-2-benzo[b]furil-karbonil)-4-(2,6-dimetoxi-benzoil)-tioszemikarbazidot metánszulfonsavval reagáltatunk.
  12. 12. A 9. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja N-[5-(5-fluor-2-benzo[b]furil)-l,3,4-tiadiazol-2-il]-2,6-dimetoxi-benzamid előállítására, azzal jellemezve, hogy l-(5-fluor-2-benzo[b]furil-karboni!)-4-(2,6-dimetoxi-benzoil)-tioszemikarbazidot metánszulfonsawal reagáltatunk.
  13. 13. A 9. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja N-5-(4-/trifluor-metoxi/-fcnil)-l,3,4-tiadiazol-2-il]-2,6-dimetoxi-benzamid előállítására, azzal jellemezve, hogy l-(4-/trifluor-metoxi/-benzoil)-4-(2,6-dimetoxi-benzoil)-tioszemikarbazidot metánszulfonsawal ciklizálunk.
  14. 14. A 9. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja N-[5-(4-/pentafluor-etoxi/-fenil)-l,3,4-tiadiazoI-2-il]-2,6-dimetoxi-benzamid előállítására, azzal jellemezve, hogy l-(4-/pentafluor-etoxi/-benzoil)-4-(2,6-dimetoxi-benzoil)-tioszemikarbazidot metánszulfonsawal ciklizálunk.
  15. 15. A 2. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy valamely (IV) általános képletű vegyületet — ahol E jelentése (X) általános képletü csoport, melynél R a 2. igénypontban megadott jelentésű — oxidálószerrel ciklizálunk.
    1 db rajz
    A kiadásért felel: a Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó igazgatója
    84.1272.66-42 Alföldi Nyomda, Debrecen — Felelős vezető: Benkő István igazgató
HU78EI803A 1977-08-15 1978-08-11 Insecticide compositions containing n-bracket-1,3,4-thiadiazol-2-yl-bracket closed-benzamides and process for producing the active agents HU180727B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US05/824,687 US4141984A (en) 1976-11-10 1977-08-15 N-(1,3,4-thiadiazol-2-yl)benzamides

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU180727B true HU180727B (en) 1983-04-29

Family

ID=25242077

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU78EI803A HU180727B (en) 1977-08-15 1978-08-11 Insecticide compositions containing n-bracket-1,3,4-thiadiazol-2-yl-bracket closed-benzamides and process for producing the active agents

Country Status (26)

Country Link
JP (1) JPS5448768A (hu)
AT (1) AT366887B (hu)
AU (1) AU519127B2 (hu)
BE (1) BE869674A (hu)
BR (1) BR7805203A (hu)
CA (1) CA1110250A (hu)
CH (1) CH636866A5 (hu)
CS (1) CS207649B2 (hu)
DD (2) DD141900A5 (hu)
DE (1) DE2834945A1 (hu)
DK (1) DK351778A (hu)
ES (3) ES472537A1 (hu)
FR (1) FR2400516A2 (hu)
GB (1) GB2006751B (hu)
GR (1) GR70258B (hu)
HK (1) HK12283A (hu)
HU (1) HU180727B (hu)
IE (1) IE47291B1 (hu)
IT (1) IT1158972B (hu)
KE (1) KE3227A (hu)
MY (1) MY8300186A (hu)
NL (1) NL7808423A (hu)
RO (2) RO75249A (hu)
SE (1) SE7808657L (hu)
SU (2) SU867306A3 (hu)
ZA (1) ZA784593B (hu)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB8406906D0 (en) * 1984-03-16 1984-04-18 Akzo Nv Benzo-thiazole and benzothiophene derivatives
US4874864A (en) * 1988-05-24 1989-10-17 Pfizer Inc. Benzamide protease inhibitors
WO2000034259A1 (fr) * 1998-12-04 2000-06-15 Rimma Iliinichna Ashkinazi Derives de 2-r-5-amino-1,3,4-thiadiazole bioactifs

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB975376A (en) * 1962-08-11 1964-11-18 Pharmacia Ab Thiadiazole derivative and process for its preparation
GB1551735A (en) * 1975-06-05 1979-09-12 Lilly Industries Ltd Acylated aminothiazoles and aminooxadiazoles

Also Published As

Publication number Publication date
IE781637L (en) 1979-02-15
ES472537A1 (es) 1979-10-16
IT7826751A0 (it) 1978-08-11
ES479624A1 (es) 1979-12-01
RO78489A (ro) 1982-02-26
HK12283A (en) 1983-04-07
SU845783A3 (ru) 1981-07-07
IE47291B1 (en) 1984-02-08
BR7805203A (pt) 1979-05-02
DK351778A (da) 1979-02-16
AT366887B (de) 1982-05-10
ZA784593B (en) 1980-03-26
GR70258B (hu) 1982-09-02
KE3227A (en) 1982-11-26
NL7808423A (nl) 1979-02-19
JPS5448768A (en) 1979-04-17
AU3885378A (en) 1980-02-14
IT1158972B (it) 1987-02-25
CS207649B2 (en) 1981-08-31
DD141900A5 (de) 1980-05-28
MY8300186A (en) 1983-12-31
CH636866A5 (de) 1983-06-30
GB2006751A (en) 1979-05-10
DD138660A5 (de) 1979-11-14
FR2400516A2 (fr) 1979-03-16
GB2006751B (en) 1982-01-13
FR2400516B2 (hu) 1982-07-30
AU519127B2 (en) 1981-11-12
CA1110250A (en) 1981-10-06
SE7808657L (sv) 1979-02-16
ES472536A1 (es) 1979-04-01
BE869674A (fr) 1979-02-12
DE2834945A1 (de) 1979-03-01
RO75249A (ro) 1980-11-30
ATA590778A (de) 1981-10-15
SU867306A3 (ru) 1981-09-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5063236A (en) Pyridyl substituted guanidines useful as insecticides
US4173637A (en) N-Benzoyl-N'-pyridyloxy phenyl urea and insecticidal compositions thereof
EP0244360B1 (de) Substituierte Pyrimidine
US4141984A (en) N-(1,3,4-thiadiazol-2-yl)benzamides
HU180532B (en) Insecticide compositions containing thiasolyl-cinnamonic nitriles
JPS6033391B2 (ja) 新規なフエニルカルバモイル‐2‐ピラゾリン、その製法およびそれを活性成分として含有する節足動物殺滅剤組成物
HU200893B (en) Insecticide compositions containing substituted 4,5-dihydro-1,3,4-thiadiazol derivatives as active components and process for producing the active components
DE2704288A1 (de) Thiadiazolylbenzamide, verfahren zu ihrer herstellung und insekticide
HU180727B (en) Insecticide compositions containing n-bracket-1,3,4-thiadiazol-2-yl-bracket closed-benzamides and process for producing the active agents
US4110469A (en) Insecticidal N-(2,6-dichlorobenzoyl)-N'-(4-cyanophenyl) urea
US4555405A (en) Carbamic acid esters useful as pesticides
US4271166A (en) N-(1,3,4-Thiadiazol-2-yl)benzamides
EP0288432A1 (de) Schädlingsbekämpfungsmittel
CA1207779A (en) Novel substituted n-pyrrolylphenyl-n'-benzoyl urea compounds
US4870184A (en) 1.4-bis-pyridyl-2,3-diazabutadienes
DK167012B1 (da) Fluorsubstituerede 3,4-diphenyl-1-phenylcarbamoyl-2-pyrazoliner, fremstilling deraf og anvendelse deraf som middel med insekticid og akarizid virkning
KR810000057B1 (ko) N-(1,3,4-티아디아졸-2-일) 벤즈아마이드 유도체의 제조방법
KR810000602B1 (ko) N-(1, 3, 4-티아디아졸-2-일) 벤즈아미드의 제조방법
JPS61145193A (ja) ピリミジニル‐チオノ燐酸エステル類
KR0150400B1 (ko) 치환된 2,4-디아미노-5-시아노피리미딘 및 이들 화합물의 제조방법
KR960010344B1 (ko) 치환된 2,4-디아미노-5-시아노피리미딘 및 이들 화합물의 제조방법
KR800000979B1 (ko) 2-치환된 5-트리플루오로 메틸-1, 3, 4-티아디아졸의 제조방법
US3308017A (en) Pesticidal compositions containing thiocyano-phenyl-isothiocyanates
KR810000603B1 (ko) N-(1, 3, 4-티아디아졸-2-일)벤즈아미드의 제조방법
CS207650B2 (cs) Způsob výroby nových N-(l,3,4-thiadiazol-2-yl)benzamidů

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628