HU177030B - Sposob dlja invertacii opticheski aktivnogo alletrolona - Google Patents

Sposob dlja invertacii opticheski aktivnogo alletrolona Download PDF

Info

Publication number
HU177030B
HU177030B HU77RO934A HURO000934A HU177030B HU 177030 B HU177030 B HU 177030B HU 77RO934 A HU77RO934 A HU 77RO934A HU RO000934 A HURO000934 A HU RO000934A HU 177030 B HU177030 B HU 177030B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
alletrolone
configuration
optically active
formula
mixture
Prior art date
Application number
HU77RO934A
Other languages
English (en)
Inventor
Jacques Martel
Jean Tessier
Original Assignee
Roussel Uclaf
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Roussel Uclaf filed Critical Roussel Uclaf
Publication of HU177030B publication Critical patent/HU177030B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C309/00Sulfonic acids; Halides, esters, or anhydrides thereof
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C45/00Preparation of compounds having >C = O groups bound only to carbon or hydrogen atoms; Preparation of chelates of such compounds
    • C07C45/61Preparation of compounds having >C = O groups bound only to carbon or hydrogen atoms; Preparation of chelates of such compounds by reactions not involving the formation of >C = O groups
    • C07C45/67Preparation of compounds having >C = O groups bound only to carbon or hydrogen atoms; Preparation of chelates of such compounds by reactions not involving the formation of >C = O groups by isomerisation; by change of size of the carbon skeleton
    • C07C45/673Preparation of compounds having >C = O groups bound only to carbon or hydrogen atoms; Preparation of chelates of such compounds by reactions not involving the formation of >C = O groups by isomerisation; by change of size of the carbon skeleton by change of size of the carbon skeleton

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás (R) és/vagy (S) konfigurációjú optikailag aktív alletrolon invertálására.
A találmány szerinti eljárás lényege, hogy az (R) és/vagy (S) konfigurációjú optikailag aktív alletrolont egy szerves oldószerben vagy szerves oldószerek keverékében, egy bázikus vegyűlet jelenlétében egy II általános képletű szulfonsavkloriddal reagáltatjuk, ahol X jelentése 1-3 szénatomos alkil-csoport vagy helyettesítetlen vagy para-helyzetben adott esetben metil-csoporttal vagy fluor-, klór- vagy biómatommal helyettesített fenil-csoport, és a kapott I általános képletű alletrolon-szulfonátot, amelynek konfigurációja azonos a kiindulási alletrolon konfigurációjával, és amelynek képletében X jelentése a fenti, egy bázikus vegyűlet jelenlétében hidrolizáljuk. Bekor olyan optikailag aktív alletrolont kapunk, amelynek konfigurációja ellentétes az I általános képletű szulfonát konfigurációjával.
A találmány szerinti eljárás során képződő I általános képletű szulfonátok közül külön megemlítjük az (R) és (S) konfigurációjú alletrolon-metánszulfonátot, az (R) és (S) konfigurációjú alletrolon-etánszulfonátot, az (R) és (S) konfigurációjú alletrolon-p-klór-benzolszulfonátot, valamint az (R) és (S) konfigurációjú alletrolon-p-bróm-benzolszulfonátot, továbbá az (R) és (S) konfigurációjú alletrolon-p-toluolszulfonátot.
Ezek a szulfonátok és különösképpen az optikailag aktív alletrolon metászulfonátja és p-toluolszulfonátja különösen alkalmasak olyan optikailag aktív alletrolon invertálására alletrolon előállításában való felhasználásra, amelynek konfigurációja ellentétes a kiindulási vegyidet és az I általános képletű szulfonát konfigurációjával. A szulfonátképzés közben a vegyűlet megtartja konfigurál 5 dóját, ezzel szemben az I általános képletű szulfonátok lúgos közegben végzett hidrolízise során inverzió következik be az alletrolon molekula aszimmetria-centrumán, és így olyan optikailag aktív alletrolont kapunk, amelynek konfigurációja ellentétes a szulfonát konfiguiádójával.
Az optikailag aktív alletrolon és a II általános képletű szulfonsavklorid reakciójához bázikus végűiéiként előnyösen egy tercier bázist használunk.
A találmány szerinti eljárást előnyösen hajthatjuk végre úgy, hogy tercier bázisként trietilamint használunk.
Az alletrolon és a II általános képletű szulfonsavklorid reakciójához szerves oldószerként előnyösen
3-6 szénatotnos alifás ketonokat, aromás egy-gyűrűs szénhidrogéneket, étereket és klórozott oldószereket használunk, illetve az oldószer keverékeket ilyen oldószerekből állítjuk össze.
Szerves oldószerként előnyösen acetont, metil-etil-ketont, metil-izobutil-ketont, benzolt, toluolt, xilolt, etilétert, izopropilétert, tetrahidrofuránt, metilénkloridot, diklóretánt, széntetrakloridot vagy a felsorolt oldószerek keverékét használjuk.
A találmány szerinti eljárás szempontjából előnyös oldószer az aceton.
Előnyösen végezhetjük azonban az eljárást akkor is, ha oldószerként toluolt használunk.
Előnyösen metánszulfonil-kloridot választunk az optikailag aktív alletrolonnal kondenzálandó szulfonsavkloridként.' 5
A metánszulfonil-kloridot előnyösen acetonban vagy toluolban, trietilamin jelenlétében, előnyösen -15 °C és + 30°C közötti hőmérsékleten kondenzáljuk az alletrolonnal.
Az alletrolont előnyösen kondenzálhatjuk azon- 10 bán p-toluolszulfonsavkloriddal is.
A p-toluolszulfonsavkloridot előnyösen metilénkloridban vagy tetrahidrofuránban, trietilamin jelenlétében, előnyösen -30 °C és 0°C közötti hőmérsékleten kondenzáljuk az optikailag aktív al- 15 letrolonnal.
A szulfonilklorid és az optikailag aktív alletrolon kondenzációját általában előnyösen -15°C és 0 C közötti hőmérsékleten hajtjuk végre.
Az optikailag aktív alletrolon-szulfonát hidrolí- 20 zisét, mint említettük, egy bázikus vegyület jelenlétében hajtjuk végre. E bázikus vegyület előnyösen egy bázikus ioncserélő gyanta, egy alkálikarbonát vagy -hidrogénkarbonát vagy egy alkálihidroxid lehet, mely utóbbit a sztöchiometrikus mennyiségnek 25 szigorúan megfelelő mennyiségben használjuk.
A találmány szerinti eljárást előnyösen egy alkálikarbonát vagy -hidrogénkarbonát jelenlétében hajtjuk végre. 30
Az alletrolon-szulfonátot előnyösen egy vízzel nem elegyedő szerves oldószer jelenlétében hidrolizáljuk.
Vízzel nem elegyedő szerves oldószerként előnjo sen metilénkloridot vagy diklóretánt használunk. 35
Az invertált alletrolon hozama szempontjából döntő jelentőségű, hogy az alletrolon-szulfonát bázikus közegben való hidrolízisét milyen körülmények között hajtjuk végre.
A bázikus vegyiiletnek természetesen elegendően 40 erős bázisnak kell lennie ahhoz, hogy az alletrolon észter a megfelelő alkohollá alakuljon. Az alkálikarbonátok vagy -hidrogénkarbonátok kielégítő körülmények között lehetővé teszik ezt az átalakítást, különösen akkor, ha a reakciót egy vízzel nem 45 elegyedő oldószerben hajtjuk végre, amely a képződő alletrolont keletkezése pillanatában oldja, és így visszaszorítja ennek az alkohol-típusú vegyületnek a bomlását. Az erős bázisok, így például a káliumhidroxid és a nátriumhidroxid szintén megfe 50 lelnek e célra, ezeket azonban nem szabad feleslegben használnunk az elméletileg szükséges mennyiséghez képest.
Ipari szempontból nagyon fontos, hogy az optikailag aktív alletrolon előállításához I általános 55 képletű optikailag aktív alletrolon-szulfonátokat használunk, amelyek konfigurációja ellentétes a termékként kapott optikailag aktív alletrolon konfigurációjával.
Optikailag aktív alletrolont például a 2 166 503 60 számú francia szabadalmi leírásban ismertetett rezolválási eljárással lehet előállítani. Az eljárás során a kívánt optikailag aktív alletrolon mellett az ellentétes konfigurációjú optikailag aktív alletrolon is képződik. 65
Ezért igen nagy jelentőségű az olyan eljárás, amellyel egy adott konfigurációjú optikailag aktív alletrolont az ellentétes konfigurációjú optikailag aktív alletrolonná lehet alakítani.
Ezt a fontos ipari problémát már eddig is tanulmányozták és első megoldását a 76-14617 számú francia szabadalmi bejelentésben írták le.
Az említett szabadalmi bejelentésben ismertetett racemizálási eljárás nagy előrelépést jelent a technika korábbi állásához képest. Az (R), illetve (S) konfigurációjú optikailag aktív alletrolonnak a racém alletrolonból való kinyerése azonban egy újabb rezolválást és egyéb műveleteket igényel. Ezért az eljárás produktivitása ellenére hátrányos, mivel bonyolult és nehézkes.
A probléma megoldására irányuló kísérleteinket tovább folytattuk és eljutottunk a találmány szerinti megoldáshoz, amelynek révén sokkal előnyösebben állíthatjuk elő a kívánt konfigurációjú aktív alletrolont, mint a közbeiktatott racemizálással járó eljárással.
A találmány szerinti eljárással egy adott konfigurációjú optikailag aktív alletrolont közvetlenül, mindössze két lépésben, átalakíthatunk az ellentétes konfigurációjú optikailag aktív alletrolonná olyan körülmények között, amelyek nagyon megkönnyítik az eljárás ipari kivitelezését.
A' találmány szerinti eljárásnak, melyet a fentiekben általánosan ismertettünk, különös jelentőséggel rendelkezik az a foganatosítási módja, amely szerint kiindulási vegyületként (R) konfigurációjú optikailag .Alii alletrolont használunk.
í L a találmány szerinti eljárással például (S) konliguia. iójú optikailag aktív alletrolont kívánunk előállítani, akkor oly módon járunk el, hogy az (R) konfigurációjú optikailag aktív alletrolon-szulfonátot káliumkarbonát vizes oldatával hidrolizáljuk metilénkloridban vagy dikióretánban amikor is az (S) konfigurációjú optikailag aktív alletrolont kapjuk.
Az (S) konfigurációjú alletrolonnak a racém alletrolon rezolválása útján való előállítása során az (S) konfigurációjú alletrolon elkülönítése után általában (R) és (S) konfigurációjú alletrolon (R) konfigurációjú alletiolonban gazdag keveréke marad vissza.
Ezt a keveréket a találmány szerint optikailag aktív alletrolon-szulfonátok (R) konfigurációjú alletrolon szulfonátban gazdag keverékévé alakíthatjuk, mely utóbbiból azután (S) konfigurációjú alletrolont kapunk.
így a találmány szerinti eljárás oly módon is foganatosítható, hogy kiindulási vegyületként (R) konfigurációjú és (S) konfigurációjú alletrolonnak (R) konfigurációjú alletrolonban gazdag keverékét használjuk.
Az eljárás során egy szerves oldószerben vagy szerves oldószerek .keverékében, egy bázikus vegyület előnyösen trietilamin vagy alkálikarbonát jelenlétében egy II általános képletű szulfonsavkloridot, ahol X jelentése a fenti, optikailag aktív (R) vagy (S) konfigurációjú alletrolonnal reagáltatunk.
Ezt az eljárást előnyösen ugyanolyan körülmények között hajtjuk végre, mint fent közöltük.
A találmány szerinti eljárás során előnyösen metánszulfonátot képezünk az alletrolonból.
Az alletrolon optilailag aktív szulfonátjainak képzése, továbbá az alletrolonnak a szulfonátok bázikus közegben való hidrolízise közben bekövetkező inverziója teljesen váratlan.
Az alletrolon tulajdonképpen speciális ciklikus al- 5 lilalkohol-struktúrával rendelkezik. A gyűrű 2- és 3-helyzetű szénatomja között ugyanis kettős kötés van, amely aktiválja az alkoholos hidroxilcsoportot, van továbbá a molekulában egy keto-csoport, amely aktiválja a hidroxil-csoporthoz képest a-helyzetű 10 hidrogénatomot.
Az alletrolon-szulfonátok előállítása látszólagos egyszerűsége ellenére nem könnyű feladat az alkohol-funkciós molekulának a speciális reaktivitása miatt. 15
Ha alletrolonból egy bázikus vegyület jelenlétében egy szulfonilkloriddal alletrolon-szulfonátot képezünk, akkor az átalakítás közben jelenlevő bázisból egyidejűleg klorid vagy hidroklorid képződik.
Az észterezés teljessé tétele érdekében a szulfonil- 20 kloridot és a bázist fölöslegben vesszük az allet’rolonhoz képest.
Az így képződő alletrolon-szulfonát, például az alletrolon-metánszulfonát reagálhat a bázis hidrokloridjával, amikor is egy A képletű klórozott származék 25 képződik. Ez utóbbiban az aszimmetrikus szénatom konfigurációja ellentétes a kiindulási vegyületre jellemző konfigurációval. Ez a klórozott származék vagy szulfonsavészter-prekurzor a bázis feleslegének jelenlétében átalakulhat B képletű diénné, amely 30 Diels-Alder reakció során C képletű dimerekké alakul.
Ezeket a mellékreakciókat azonban elkerülhetjük, ha tercier bázisokat, előnyösen trietilamint választunk, a reakcióhoz olyan oldószereket használunk, 35 amelyekben a bázis hidrokloridja gyengén oldódik, és a reakciót alacsony hőmérsékleten hajtjuk végre, amint ezt az eljárás előnyös körülményei között említettük.
De tartani kell attól is, hogy az alletrolon-szulfo- 40 nát bázikus közegben végrehajtott hidrolízise, amelynek során megtörténik az alletrolon inverziója, lehetővé teszi olyan mellékreakciók végbemenetelét is, amilyeneket például Laforge írt le (J. Am. Chem. Soc. 74, 1952, 5392), amelyek eredményeként az 45 előbb említett C képletű vegyületekhez hasonló szerkezetű dimerek képződnek.
Az I általános képletű szulfonátok találmány szerinti hidrolízise különösen az előnyös reakciókörül- 50 mények betartása mellett biztosítja e mellékreakciók kizárását. A mellékreakciókat úgy kerülhetjük el, hogy viszonylag gyenge bázisokat használunk, vagy ha erős bázisokat használunk, ezeket szigorúan sztöchiometrikus mennyiségben alkalmazzuk, to- 55 vábbá a reakciót adott esetben egy vízzel nem elegyedő oldószer jelenlétében hajtjuk végre. így ez az eljárás váratlan módon lehetővé teszi az alletrolon aszimmetria-centrumának nagy hozammal történő inverzióját, annak ellenére, hogy ennek az alkohol-tí- 60 pusú vegyületnek a különleges szerkezetéből származó nehézségek nem biztattak sikerrel egy ilyen eljárás gyakorlati végrehajtására.
A találmányt az alábbi példákkal világítjuk meg közelebbről az oltalmi kör korlátozása nélkül. 65
1. példa (R) alletrolon-metánszulfonát előállítása
100 ml acetonban feloldunk 50 g (R) alletrolont (amely a cirkuláris dikroizmus adatok alapján 92% R izomert és 8% S izomert tartalmaz), az oldatot —15 °C-ra hűtjük le, hozzáadunk 61 ml trietilamint, majd lassan hozzáadjuk 43 g metánszulfonilklorid 33 ml acetonnal készített oldatát. A reakcióelegyet 30 percig keveijük -10 °C-on, azután 165 ml n sósav és 330 ml víz elegyébe öntjük és összekeverjük. A keverékhez 660 ml metilénkloridot adunk, a fázisokat összekeverjük, majd a szerves fázist dekantálással elválasztjuk. Ezután újabb 660 ml metilénkloriddal extraháljuk a keveréket, a szerves fázisokat egyesítjük, megsfárítjuk és szárazra bepároljuk. 79,8 g (R) alletrolon-metánszulfonátot kapunk. NMR spektrum (CDC13): 128Hz-es csúcs, jellemző az alletrolon-molekula 3-helyzetű metil-csoportjának hidrogénjeire, 160 és 190 Hz közötti csúcsok, jellemzők az alletrolon molekula 5-helyzetében levő hidrogénekre és az allil-csoport Γ-Helyzetű hidrogénatomjaira, 187 Hz-es csúcs, jellemző a metilszulfonil-oldallánc metil-hidrogénjeire, 295 és 345 Hz közötti csúcsok, jellemzők az allil-csoport láncvégi szénatomján levő hidrogénatomokra, 320 és 345 Hz közötti csúcsok, jellemzők az alletrolon molekula
4-helyzetű hidrogénatomjára és az allil-lánc 2’-helyzetű hidrogénatomjára.
2. példa (R) alletrolon-metánszulfonát előállítása
36,2 g (R) alletrolont feloldunk 400 ml 50:50 arányú benzol-éter elegyben, és az oldatot —6°C-ra hűtjük le. Ekkor hozzáadunk 46 ml trietilamint, majd lassú ütemben hozzáadjuk 20 g metánszulfonilklorid 270 ml 50 :50 arányú benzol-éter eleggyel készített oldatát. A reakcióelegyet 3 órán át keverjük —10°C-on, azután híg sósavoldatba önti ük, majd dekantálással elválasztjuk a szerves fázist. A vizes fázist éterrel extraháljuk, a szerves fázisokat egyesítjük, vízzel mossuk, megszárítjuk és vákuumban szárazra pároljuk. 53 g (R) alletrolon-metánszulfonátot kapunk, amelynek jellemzői azonosak az 1. példában megadottakkal.
3. példa (R) alletrolon-metánszulfonát előállítása
250 g (R) alletrolont, amelynek fajlagos forgatóképessége [a]D = -10,5° (c = 10, kloroform) feloldunk 750 ml toluolban, és az oldatot — 13°C-ra hűljük le. Ezen a hőmérsékleten 10 perc alatt hozzáadunk 225 g metánszulfonilkloridot, majd mintegy 2 óra alatt mintegy —8°C hőmérsékleten hozzáadjuk 217,5 g trietilamin 200 ml toluollal készített oldatát. A reakcióelegyet 15 percig keveijük, majd -5 °C hőmérsékleten mintegy 30 perc alatt 1000 ml vizet adunk hozzá és a keverést tovább folytatjuk.
Ezután a szerves fázist dekantálással elválasztjuk, a vizes fázist toluollal extraháljuk, a toluolos fázisokat egyesítjük, vízzel mossuk, a vizes mosófolyadékot toluollal extraháljuk, az extraktumot egyesítjük a toluolos fázisokkal, megszárítjük és csökkentett nyomáson szárazra pároljuk. 370 g (R) alletrolon-metánszulfonátot kapunk, amelynek jellemzői azonosak az 1. példában megadottakkal.
4. példa (R) alletrolon-p-toluolszulfonát előállítása ml metilénkloridban feloldunk 8,6 g (R) alletrolont, és az oldathoz -40°C-on hozzáadunk 16 ml trietilamint. Ezután ugyancsak -40°C-on hozzáadunk 16 ml trietilamint. Ezután ugyancsak —40 °C-on mintegy 15 perc alatt 21,4 g p-toluolszulfonsavklorid 150 ml metilénkloriddal készített oldatát adjuk hozzá az előbbi oldathoz. A reakcióelegyet 48 órán át keverjük —17 °C-on, ezután 0,1 n sósavba öntjük, amelyhez előzőleg jeget adunk. A kapott rendszert összekeverjük, a vizes fázist éterrel extraháljuk, az éteres extraktumot vízzel mossuk, majd magnéziumszulfáton megszárítjuk és bepároljuk. 18,5 g nyers terméket kapunk, amelyet szilikagélen kromatografálunk 9:1 arányú benzol-etilacetát eíeggyel. 3,7 g (R) alletrolon-p-szulfonátot kapunk, amely az alábbiakban részletezett sajátosságokkal rendelkezik. IR spektruma (kloroform): 1718 cm-1 (karbonil-csoport), komplex abszorpció 1662, 1657 és 1646 cm -nél, jellemző az alletrolon gyűrű kettős kötésére, 1605 és 1498 cm-1, jellemző az aromás gyűrűre, 990 és 920 cm-1, jellemző az alletrolon allil-csoportjának kettős kötésére, 1375, 1192 és 1180 cm-1, jellemző az —SO2 -csoportra. NMR spektruma (CDC13): 119Hz-es csúcs, jellemző az alletrolon molekula 3-helyzetű metil-csoportjánák hidrogénatomjaira, 142,5-152,5 Hz-es csúcsok, jellemzők az alletrolon molekula 5-helyzetű hidrogénatomjára, 146,5 Hz-es csúcs, jellemző a p-tolil-csoport metil-részének hidrogénatomjaira, 173,5—179,5 Hz-es csúcs, jellemző az allil-lánc l’-helyzetű hidrogénatomjára, 290 és 305 Hz közötti csúcsok, jellemzők az allil-lánc végén elhelyezkedő hidrogénatomokra, 315 és 360 Hz közötti csúcsok, jellemzők az allil-lánc 2’-helyzetű hidrogénatomjára, 315 és 360 Hz közötti csúcsok, jellemzők az alletrolon gyűrű 4-helyzetű hidrogénatomjára, 437, 446, 466 és 474 Hz-es csúcsok, jellemzők az aromás protonokra.
visszafolyató hűtő alatt, azután kidesztilláljuk a metilénkloridot. A visszamaradó vizes fázist heptánnal extraháljuk, majd nátriumkloriddal telítjük, összekeverjük, metilénkloriddal extraháljuk, a metilénkloridos fázist megszárítjuk és szárazra bepároljuk. A maradékot vákuumban rektifikáljuk. 33,4 g (S) alletrolont kapunk, amely 0,2 mmHg nyomáson 92°C-on forr, [α]^0 = + 11,5° ± 1° (c= 1,5, kloroform)
UV spektruma (etanol):
Max. 231 nm E] = 807 (e 12 300)
Max. 306 nm E{ = 4
Cirkuláris dikroizmus (dioxán):
Infl. 345 nm Δε = + 1,14
Max. 332 nm Δε = +2,32
Max. 320 nm Δε = + 2,53
Infl. 310 nm Δε = + 1,91
Max. 230 nm Δε = — 15,6
A cirkuláris dikroizmus adatai szerint a kapott alletrolon 88% S izomert és 12% R izomert tartalmaz.
6. példa (S)-alletrolon-metánszulfonát előállítása
100 ml acetonban feloldunk 50 g (S)-alletrolont. A kiindulási anyag a cirkuláris dikroizmus adatai szerint 92% (S) izomert és 8% (R) izomert tartalmaz. A reakcióelegyet —15 °C-ra hűtjük le, 61 ml trietilamint adunk hozzá, majd lassú ütemben beadagoljuk 43 g metánszulfonilidorid 33 ml acetonnal készített oldatát. A kapott reakcióelegyet 30 percig keverjük —10°C-on, azután 165 ml n sósav és 330 ml víz elegyébe öntjük. Keverés közben hozzáadunk 660 ml metilénkloridot, majd további keverés után dekantálással elválasztjuk a szerves fázist A vizes fázist 660 ml metilénkloriddal ismét extraháljuk, majd a szerves fázisokat egyesítjük, megszárítjuk és szárazra bepároljuk. 79,8 g (S)-alletrolon-metánszulfonátot kapunk.
NMR spektruma (deuterokloroform):
a 3-helyzetű metil-csoport hidrogénjére jellemző csúcs 128 Hz-nél, 160 és 190 Hz között az alletrolon 5-helyzetű hidrogénjére és az allil-oldallánc l’-helyzetű hidrogénjére jellemző csúcsok, az alül-lánc terminális hidrogénjeire jellemző csúcsok, 315 és 360 Hz között az allil-lánc 2’-helyzetű hidrogénjére jellemző csúcsok, 315 és 360 Hz között az alletrolon-gyűrű 4-helyzetében levő hidrogénre jellemző csúcsok, 437, 446, 466 és 474 Hz-nél az aromás protonokra jellemző csúcsok.
A 4. példa szerinti eljárást a fentiek szerint módosítva (S)-alletrolon-p-toluolszulfonátot állíthatunk elő.
5. példa (S)-aHéfrolon előállítása (R) alletrolon-metánszulfonátból
Az átalakításhoz az 1. példa szerinti módon előállított (R) alletrolon-metánszulfonátot használjuk.
g káliumkarbonát 500 mi vízzel készített oldatához hozzáadjuk 79,8 g (R) alletrolon-metánszulfonát 500 ml metilénkloriddal készített oldatát. A reakcióelegyet keverés közben 42 órán át melegítjük
A
7. példa (R) alletrolon előállítása (S) alletrolon· -metánszulfonátból g káliumkarbonát 500 ml vízzel készített oldatához hozzáadjuk 79,8 g 6. példa szerint készített (S) alletrolon-metánszulfonát 500 ml metilénkloríddal készített oldatát. A reakcióelegyet 42 órán át melegítjük visszafolyató hűtő alatt keverés közben. Ezután a metilénkloridot kidesztilláljuk, a visszamaradó vizes fázist pedig heptánnal extraháljuk. Ezután a vizes fázist nátriumkloriddal telítjük, és metilénkloriddal összekeveijük és extraháljuk. A metilénkloridos fázist megszárítjuk és szárazra bepároljuk. A kapott maradékot vákuumdesztillációval tisztítjuk. 33,4 g (R) alletrolont kapunk. Forráspontja 0,2 mmHg nyomáson 92 °C.
[α]ρ° = -11,5° ±1° (c = 1,5, kloroform)
UV spektruma (etanol):
Max. 231 nm Ej = 807 (e =
Max. 306 nm E} = 4
Cirkuláris dikroizmus (dioxán):
Inti. 345 nm Δε = —1,14
Max. 332 nm Δε = -2,32
Max. 320 nm Δε = -2,53
Infl. 310 nm Δε = -1,91
Max. 230 nm Δε= + 15,6
A cirkuláris dikroizmus alapján a kapott termék 88% (R) alletrolont és 12% (S) alletrolont tartalmaz.

Claims (6)

  1. Szabadalmi igénypontok:
    1. Eljárás (R) és/vagy (S) konfigurációjú optikailag aktív alletrolon invertálására, azzal jellemezve, hogy (R) és/vagy (S) konfigurációjú optikailag aktív alletrolont egy szerves oldószerben vagy szerves oldószerek keverékében, feleslegben vett bázíkus vegyület, előnyösen trietilamin vagy alkálikarbonát jelenlétében egy II általános képletű szulfonsavklorid, 5 amelynek képletében X jelentése 1—3 szénatomos alkil-csoport, vagy p-helyzetben adott esetben metil-csoporttal vagy fluor-, klór- vagy brómatommal szubsztituált fenil-csoport, kis feleslegben vett menynyiségével reagáltatunk, és a kapott I általános 10 képletű alletrolon-szulfonátot, amelynek képletében X jelentése a fenti, és amelynek konfigurációja azonos a kiindulási alletrolon konfigurációjával, egy bázikus vegyület, éspedig egy bázikus ioncserélő gyanta, egy alkálikarbonát vagy -hidrogénkarbonát 15 vagy egy legfeljebb a sztöchiometrikus mennyiségnek szigorúan megfelelő mennyiségben vett alkálihidroxid jelenlétében hidrolizáljuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosíti 20 módja, azzal jellemezve, hogy az I általános képletű alletrolon-szulfonátot egy vízzel nem elegyedő szerves oldószer jelenlétében hidrolizáljuk.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás fogana25 tosítási módja, azzal jellemezve, hogy kiindulási ve- gyületként (R) konfigurációjú alletrolont használunk.
  4. 4. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy kiindulási
    30 anyagként (R) konfigurációjú alletrolon és (S) konfigurációjú alletrolon (R) konfigurációjú alletrolonban gazdag keverékét használjuk.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatositási 35 módja, azzal jellemezve, hogy egy II általános képletű szulfonsavkloridot, ahol X jelentése az 1. igénypont szerinti, egy szerves oldószerben vagy szerves oldószerek keverékében, egy bázikus vegyület jelenlétében (R) vagy (S) konfigurációjú optikailag aktív
    40 alletrolonnal reagáltatunk.
  6. 6. Az 1. vagy 5. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy II általános képletű reagensként metánszulfonilkloridot haszná-
    45 lünk.
HU77RO934A 1976-06-23 1977-06-23 Sposob dlja invertacii opticheski aktivnogo alletrolona HU177030B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR7619087A FR2355815A1 (fr) 1976-06-23 1976-06-23 Sulfonates d'allethrolone optiquement active, leur procede de preparation et leur application a l'inversion du centre d'asymetrie de l'allethrolone

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU177030B true HU177030B (hu) 1981-06-28

Family

ID=9174771

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU77RO934A HU177030B (hu) 1976-06-23 1977-06-23 Sposob dlja invertacii opticheski aktivnogo alletrolona

Country Status (14)

Country Link
US (1) US4128584A (hu)
JP (2) JPS52156840A (hu)
BE (1) BE855978A (hu)
CA (1) CA1097369A (hu)
CH (1) CH623303A5 (hu)
DE (1) DE2728328C2 (hu)
DK (2) DK155661C (hu)
FR (1) FR2355815A1 (hu)
GB (1) GB1535157A (hu)
HU (1) HU177030B (hu)
IE (1) IE45008B1 (hu)
IT (1) IT1079711B (hu)
NL (1) NL187852C (hu)
SE (1) SE439483B (hu)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4255351A (en) * 1978-03-14 1981-03-10 Ciba-Geigy Corporation Sulfonic acid esters of 2,2,2-trichloroethylhydroxycyclobutanones
FR2458531A1 (fr) * 1979-06-12 1981-01-02 Roussel Uclaf Procede de preparation d'allethrolone optiquement active par scission d'un ester d'acide chiral d'allethrolone optiquement active a l'aide d'un halogenure de bore
JPS59186953A (ja) * 1983-04-07 1984-10-23 Sumitomo Chem Co Ltd 光学活性シクロペンテノロンの製造法
DE3465185D1 (en) * 1983-05-25 1987-09-10 Sumitomo Chemical Co Process for producing optically active cyclopentenolones
JPS601151A (ja) * 1983-06-17 1985-01-07 Sumitomo Chem Co Ltd 光学活性シクロペンテノロン類の製造法
JPS6087237A (ja) * 1983-10-19 1985-05-16 Toyo Sutoufuaa Chem:Kk 光学活性なケトンの製造方法
JPS60184039A (ja) * 1984-03-01 1985-09-19 Toyo Sutoufuaa Chem:Kk 光学活性なケトンの製造方法
US4683323A (en) * 1984-07-31 1987-07-28 Sumitomo Chemical Company, Limited Method for inversion of optically active 4-hydroxy-2-cyclopentenones
CN109939734B (zh) * 2019-04-19 2021-10-29 临海市利民化工有限公司 一种全氟磺酸树脂催化剂、制备方法及在制备二氯一氟甲烷中的应用

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2891888A (en) * 1953-06-23 1959-06-23 Union Carbide Corp 3(2-cyclopentenyl)-2-methyl-4-oxo-2-cyclopentenyl chrysanthemumate insecticide and process of making it
GB1305024A (hu) * 1969-07-10 1973-01-31
US4005146A (en) * 1971-12-28 1977-01-25 Roussel-Uclaf Resolution of dl-allethrolone

Also Published As

Publication number Publication date
JPS6135982B2 (hu) 1986-08-15
GB1535157A (en) 1978-12-06
IT1079711B (it) 1985-05-13
DK692888D0 (da) 1988-12-13
SE439483B (sv) 1985-06-17
CA1097369A (fr) 1981-03-10
IE45008L (en) 1977-12-23
FR2355815B1 (hu) 1978-10-13
IE45008B1 (en) 1982-06-02
DK160247B (da) 1991-02-18
NL187852B (nl) 1991-09-02
FR2355815A1 (fr) 1978-01-20
DK160247C (da) 1991-07-22
NL7706927A (nl) 1977-12-28
BE855978A (fr) 1977-12-22
US4128584A (en) 1978-12-05
DK155661B (da) 1989-05-01
JPS6338339B2 (hu) 1988-07-29
JPS61218552A (ja) 1986-09-29
DE2728328C2 (de) 1987-01-08
DE2728328A1 (de) 1978-01-05
NL187852C (nl) 1992-02-03
DK692888A (da) 1988-12-13
SE7705988L (sv) 1977-12-24
DK155661C (da) 1994-06-20
JPS52156840A (en) 1977-12-27
DK275277A (da) 1977-12-24
CH623303A5 (hu) 1981-05-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Haseltine et al. Total synthesis of calicheamicinone: new arrangements for actuation of the reductive cycloaromatization of aglycon congeners
JPS5912654B2 (ja) 光学活性ノルピネン誘導体およびその製造法
HU177030B (hu) Sposob dlja invertacii opticheski aktivnogo alletrolona
US4172074A (en) Preparation of an antidepressant
EP0082049A2 (fr) Nouveaux éthers dont les restes organiques comportent des atomes chiraux, leur préparation, leur application au dédoublement d'alcools ou de certains composés hémiacétaliques et les nouveaux produits dédoublés obtenus
KR0144684B1 (ko) 디카르복실산의 모노에스테르 및 그의 제조방법
US4205008A (en) Optically active sulfonates of allethrolone
FR2523977A1 (fr) Procede et composes intermediaires cles pour la preparation de la 19-norandrostenedione
Zissis et al. O-Methylene and Other Derivatives of D-Arabitol (Synonym, D-Lyxitol), 1-Deoxy-D-arabitol and 1-Deoxy-D-lyxitol1
SU1713436A3 (ru) Способ получени оптически активного сложного эфира циклопропанкарбоновой кислоты и аллетролона S-конфигурации
US5216177A (en) Method of preparing trans-3,4-disubstituted-γ-lactones
US3489777A (en) Process for the preparation of equilenin,its homologues and derivatives,and intermediate products obtained by this process
JPS6139957B2 (hu)
Tokuyama et al. Sorboses. IV. Syntheses of Thio Derivatives of 2, 3-O-Isopropylidene-α-L-sorbofuranose1
KR890000291B1 (ko) 푸란유도체의 제조 방법
Yoshida et al. A Convenient Method for the Preparation of 4 (e)-Hydroxy-and 4 (e)-Methoxyadamantan-2-ones
KR800000861B1 (ko) 치환 인다닐-5-카복실산의 제조방법
EP0215722A1 (fr) Nouvelle méthode de préparation du D-ribose
EP0435709A1 (fr) Dérivés d'étoposide, leur préparation et leur application comme intermédiaires de synthèse
KR900004908B1 (ko) 알파-(히드록시)-1,3-옥사티올란 유도체 및 그 제조방법
FR2470127A1 (fr) Thienyl-2-glycolate de sodium racemique cristallise, son procede de preparation et son application a la fabrication de l'acide thienyl-2 acetique
JPS58150552A (ja) ブタナ−ル誘導体およびその製造法
EP0170506B1 (en) Method for inversion of optically active 4-hydroxy-2-cyclopentenones
CH425798A (fr) Procédé de préparation de dérivés de l'acide 6-amino-pénicillanique
JP3770678B2 (ja) 光学活性アルコール及びそのカルボン酸エステル

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628