CZ790782A3 - Process of spinning being carried out during start-up of a spinning rotor and apparatus for making the same - Google Patents

Process of spinning being carried out during start-up of a spinning rotor and apparatus for making the same Download PDF

Info

Publication number
CZ790782A3
CZ790782A3 CS827907A CS790782A CZ790782A3 CZ 790782 A3 CZ790782 A3 CZ 790782A3 CS 827907 A CS827907 A CS 827907A CS 790782 A CS790782 A CS 790782A CZ 790782 A3 CZ790782 A3 CZ 790782A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
rotor
spinning
speed
predetermined
time
Prior art date
Application number
CS827907A
Other languages
English (en)
Inventor
Erwin Baltsch
Heinz Dieter Guobbels
Hans Grecksch
Manfred Lassmann
Hans Raasch
Helmut Schluosser
Original Assignee
Schlafhorst & Co W
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Schlafhorst & Co W filed Critical Schlafhorst & Co W
Publication of CZ790782A3 publication Critical patent/CZ790782A3/cs
Publication of CZ279381B6 publication Critical patent/CZ279381B6/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H4/00Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques
    • D01H4/48Piecing arrangements; Control therefor
    • D01H4/50Piecing arrangements; Control therefor for rotor spinning

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)
  • Treatments For Attaching Organic Compounds To Fibrous Goods (AREA)
  • Polyurethanes Or Polyureas (AREA)

Description

3ALTSCII ERUlll, liETTETAL,
CO33ELS HEINZ DIETER, MulíCHEílGLADBACH, CRECKSCII HANS, i ÍClICHEilCLADGACII, LASSIIAI1H MAIIFREO, liETTETAL,
Raascn hans, H0IICHEIICLAC3ACH,
SCHLOSSER helliut, vierseh ( SRII)
U. SCHLAFHGRST and Co;, 1101 iC IIΕ i i C L AD 3 AC H (SRII)
Způsob zapřádání probíhajícího při rozbíhání spřádacího rotoru a zařízení R provádění tohoto způsobu
Právo přednosti od
11 32 PV 7907-32 11 11 31 (P 31 44 776.7)
HSR
Vynález se týká způsobu a zařízení pro řízení zapřádání probíhajícího při rozbíhání rotoru u bezvřetcnového rotorového spřádacího stroje.
Vynález se týká způsobu řízení zapřádání, probíhajícího přo rozbíhání spřádacího rotoru, sestávajícího z několika zapřádáních kroků, u bezvřetenového rotorového spřádacího stroje, u kterého alespoň přechodně, a to v průběhu zapřádacího cějo, je nejnánó jednomu spřádacímu místu přiřazeno řídící zařízení k řízení jednotlivých zapřádáních kroků v pořadí předběžného zavádění množství vláken, potřebného k zapředení, do rotoru, dále přivádění vláken do rotoru poule spřádací!',o provozu, dále zpětného vedení zapřádaného konce niti co rotoru a odtahu niti z rotoru, přičemž řídící zařízení je alespoň v průběhu stejné doby spojenu se zařízením k odtahu niti a se zařízením k zavádění vlákenného pramenu popřípadě zařízením k podávání vláken, jakož i zařízení k provádění tohoto způsobu.
Z CE-OS 2 Ó35 973, zapřádání při rozbíhání jakož i 2 507 199 je známo, provádět rotoru při nižších otáčkách než jsou provozní otáčky, a přitom zahajovat nebo/a dokončovat jednotlivé děje při určitých otáčkách rotoru.
Z DE-05 2 733 936 je znám způsob zapřádání niti na spřádacích agregátech bezvřetenového spřádacího stroje, jakož i příslušný bezvřetenuvý spřádací stroj k provádění tohoto způsobu. I v tomto spisu je popsáno, že chování spřádacího rotoru při rozbíhání vede k prodloužení časového intervalu, ve kterém jsou obsaženy otáčky rotoru, vhodné pro zapřádání.
ιDalší DE-OS 2 811 960 se týká způsobu a zařízení k individuálnímu zapřádání jednotlivých b e z v ř et □nových spřádacích zařízení se spřádacím rotorem při snížené-rychlosti. Oo to provedeno tak, že se spřádací rotor před zspřádacím dojeí.i zastaví a během zastavování se provádí čištění až.Jo dosažení úplného zastavení a že se potom provádí zapřádání při urychlování spřádacího rotoru na pracovní rychlost. Způsob, jak se to děje, nelze z uvedeného spisu odvodit.
Dobrá spolehlivost zapředení se obdrží, když se řízení provede tak, aby odtahování zapřádaného vlákna z rotoru nastávalo při otáčkách rotoru mezi 30 000 a 40 COO otáček za minutu, tak zvaných zapřádacích otáčkách. Před tímto okamžikem musí být množství vláken, potřebné pru zapředení, zavedeno do rotoru jako předem podané množství, zapřádací vlákno se musí dopravit až du drážky rotoru nazpět a vlákno se musí spojit s vlákny předen podanými. Aby tyto děje proběhly až do dosažení zapřádacích otáček, začíná při průměrné době rozbíhání rororu zapraoacr doj pri utuurxscn rotoru nozi 5 uo0 a lo Ooo utácek za minutu. V praxi se však ukazuje, že doba rozbíhání rotoru kolísá jak u jednoho a téhož spřádacího místa, tak také i při paralelně pracujících spřádacích místech v poměru až 1 : 3. Tu je mimo jiné způsobeno různými hodnotami tření m a z i nnacím řemenem a hnacím přeslenem rotoru a rozptylem přítlačné síly řemenu, jakož i různými setrvačnými momenty rotoru.
U různě dlouhých rozbíhacícii dob rotoru je zavedené množství vláken různě velké a mezi předběžným podáváním, zpětným vedením niti a odtahem zapředené niti vznikají různě rilouně přestávky. Při zastavení předběžného podávání nenastane
-3 okamžité zastavení toku vláken. Ze stojícího pramenu vláken se vyčesávají ještě další vlákna a tok vláken teprve pomalu klesá. 3y1o zjištěno, žeještě po 10 minutách po odpojení při vádění vlákenného pramene jsou z něho uvolňována jednotlivá vlákna. Tato dodatečně podaná vlákna zvyšují podle doby čekání až k odtahu niti množství předem pucaných vláken, následkem toho je, že místo zapředení je nerovnoměrně tlusté. Kromě tuho scházejí vlákna vyčesaná v čekací době při opětném rozběhnutí vtahováni vlákennáho pramene. Může se proto stát, že za příliš tlustým zápředkem se následující nit stane příliš tenkou.
Vynález vychází z úlohy zlepšit samočinné zapřádání a přitom zvýšit pevnost a rovnoměrnost zápředku a suusooící úseku niti.
Tato úloha je: podle vynálezu řešena tím, že začátek zahájení určitého zapřádacího kroku, ležícího za prvním zapřádacím krokem,sc stanoví směrodatný časový okamžik, ležící v časovém rozsahu, ve kterém rotor při rozbíhání prochází předem stanoveným, úzce omezeným rosahem otáček rotoru, a že zapřátíací kroky, ležící časově dříve nebo později, se řídícíi; zařízením zahajují neo o./a dokončují v předem tímto řídícím zařízením určených, pro sebe při každém zaeřádacím ději konstantních časových:.odstupech před začátkem popřípadě po začá ku uvedeného zahajovacího děje, přičemž se zařízením, zachycujícím rozběhovou charakteristiku rotoru, popřípadě urychlení rotoru, již předstihově určí směrodatný okamžit dříve, než rotor předeni určeným rozsahem svých otáček skutečně proběhne.
-fVynález se rovněž týká zařízení k provádění shora uvedeného způsobu. Přitom vynález vychází ze zařízení pro řízení zapřádacího děje, probíhajícího při rozbíhání spřádacího rotoru, sestávajícího z několika zapřádacích kroků, u bezvřeienováho rotorového spřádacího stroje, u kterého je alespoň přechodně, a to v průběhu zapřádacího děje, nejméně jednomu spřádacímu místu přiřazeno řídící ústrojí k řízení jednotlivých zapřádacích kroků, a to v pořadí předběžného zavádění množství vláken, potřebného k zapředení, do rotoru,· dále přivádění vláken do rotoru podle spřádacího provozu,.dále zpětného vedení zapřádaného konce niti do rotoru, a odtahu niti z rotoru, přičemž řídící ústrojí je alespoň v průběhu stejné duby spojeno se zařízením k odtahu niti a se zařízením pro zavádění pramenu vláken, popřípadě se zařízením pro podávání vláken.
Podle vynálezu je řídící ú. ;rojí uzpůsobeno pro stanovení časového okamžiku, který je směrodatný pro začátek zahajovacího děje určitého zapřádacího kroku, ležícího za prvním zapřádacíra krokem, a jo obsažen v časovém intervalu, ve kterém rotor při svém rozbíhání prochází předem určeným, úzce ohraničeným rozsahem otáček rotoru a obsahuje srovnávací obvod sloužící jako zahajovací člen, a časové členy pro zahajování nebo doknčování zapřádacích kroků, ležících časově nebo později, v předem určených, pro sebe při každém zapřádacím cěji přibližně konstantních časových odstupech před směrodatným časovým okamžikem, popřípadě po něm, a že obsahuje ústrojí zachycující rozběhovou charakteristiku roturu, popřípadě zrychlení motoru a sestávající z přijímače a číslicově analogového měniče, jakož i zařízení pro vyhodnocování měřené
veličiny, které již předstihově určí směrodatný okamžik a sestává z počítače a počítacího ústrojí nebo z počítače a funkčního generátoru a umožňuje usoudit na zrychlení motoru.
Pokrok dosažený vynálezem záleží zejména v tom, že se jako předeíď podané množství stále zavádí stejně velké množ-; ství vláken, přičemž však začátek odtahu niti muže být umístěn du oblasti optimálních otáček rotoru. Vynález má také ještě tu výhodu, že v okamžiku začátku předběžného podávání vláken nemá rotor příliš nízké otáčky. Dříve bylo zapotřebí, aby se se zřetelem na extrémně rychle se rozbíhající rotory bylo zahájení předběžného podávání vláken zavedeno do příliš nízkých rozsahů otáček, což vedlo ke vzájemnému přesouvání vláken v drážce rotoru, jel ož vlákna měla větší
- 6 rychlost než stěna drážky. Přesouvání vláken přec sebe vedlo k chuchvalci vláken, který opět v oblasti sápředku měl v sápěti tlustá místo v niti.
Podle vynálesu ssčíná sapřádací děj s výhodou v souhlasu s urychlením rotoru se sahájenía předběžného podávání. Další pracovní kroky sapřádacího děje se sahajují nebá/a dokonv
Sují tm předem určených časových odstupech.
Vynález vychází a ταύΦϊ úvahy, žě * » se s odtahem niti má sapočit v příznivé oblasti otáček rotoru a že předtím má být v rotoru určitá množství vláken co nejrovnoaěrněji rosdělenýeh. knožatví vláken, určená alespoň přibližně, může být aavedeno předem sa předpokladu konstantního vláksnnáho pramene, když^se předběžná podávání sahá jí v určitém časovém okamžiku, potom se rosbíhá až na maximální hodnotu, zůstane konstantní po určité časové období, načež ee odpojí a potom dokonči.
Jestliže n2 je předem určený počet otáček řsx rotora, pří kterém má sapoČit odtah niti, jestliže n^ jsou otáčky rotoru, při kterých se sahájí předběžná podávání, a jestliže 7 je předem určená čaeové rozpětí, které má ležet mesi n^ a n2
- 7 pak platí pro určení otáček rotoru, při Jejichž dosažení nebo překročení se aé sahájit předběžné podávánínásledující vstah:
n·^ ® ^2 * T · a ·
Zde snesená > urychlení rotora. Toto urychlení adie být sjiStěno derivování· rychlosti rotora podle Sasa· K tomu účelu lse užít na* příklad mikroprocesoru, číslicového počítače nebo analogového derivadního člena·
Zde je sačátek odtahu niti definován jako onen «spřádací krok, od kterého sapřádaeí kroky, ležící časově dříve, aají každý pro sebe přibližně konstantní předen svolené časové odstupy. Před vlastním odtahem niti může být vžak také sařaseh svlážtní startovací děj, který například sáleŽí v toa, že konec niti, savedený naspět do rotora, obdrží nejdříve sákrut, přičemž se již třáseň vláken položí na konec niti.
Derivování má sapočít nejpoxději krátkou dobu po sahájení rosběhu rotoru, aby při vysoké» urychlení rotoru neležel okamžik sahájení bspřádacího děje uvnitř doby derivování, popřípadě
- 8 doby počítání. Je taká nebezpečí, ie a· derivování etan· nepřesným zejména při nízkém urychlení rotora. Aby ze tomu zabránilo, Je podle dalšího provádění vynálezu navrhováno, aby první xapřádael krok byl zahájen po dosažení časového okamžiku, ve kterém hodnota měřená veličiny A Je a tejná velká nebo vát** Sí než hodnota měřená veličiny B, přičerni měřená veličina A vyjadřuje počet otáček rotora a měřená veličina B vyjadřuje podíl / otáček rotora předem určených pro nastartování odtahoá niti, násobený čtvercem doby chodu, padák a součtu a předem určeného časového rozpětí, ležícího mezi zahájení* prvního zapřádacího kroku a začátkem zahájení odtahu niti, jakož i doby chodu rotora. Potřebná výpočty a srovnání lze například provádět ryehle a v malých časových odstupech číslicovým počítačem.
Jestliže ae nyní jako první zapřádací krok zvolí začátek předběžného podávání a n2 je počet otáček rotora předem určený pro sačátsk zahájení odtahu niti, T je časová rozpětí ležící mezi začátkem předběžného podáváni a začátkem zahájení odtahu niti, a > je počet otáček rotoru náležející k době 1 chodu rotora, pak platí
Jako další možnost ae navrhuje podle vynálezu, aby nejdříve byla vypočtena měřená veličina B a uložena do artfadače, aby při rozbíhání rotoru byla hodnota měřené veličiny B, náležející k okamžité době chodu, průběžně srovnávána a měřenou veličinou A, a aby potom první zapřádaeí krok byl zahájen po dosažení toho časového okamžiku, ve kterém je hodnota měřené veličiny A stejně velké nebo větěí než hodnota měřené veličiny 3. Sžřadač, například elektronický střadač, ae tedy snímá v krátkých časových odstupech a výsledek tohoto snímání se srovnává s počtem otáček rotoru·
Podle jiného provedení vynálesu se navrhuje, aby při rozbíhání byly otáčky rotoru prd běžně měřeny a první sapřádaeí krok byl zahájen po dosaženi časového okamžiku, ve kterém je bodnete měřené veličiny C stejně velká nebo větší než hod*** nota měřené veličiny B, přičemž měřená veličina C jaou otáčky rotoru a měřená veličina D vyjadřuje
- 10 roadíl mezi otáčkami rotora, určenými pro začátek aahájeni odtahu niti, a mezi měřenou veličinou S, a přičemž měřená veličina E vyjadřuje podíl a otáček rotoru předem určených pro aačátek aahájeni odtahu vláken, násobeno četovým rosdílen mezi časovým hodem startu prvního sspřádacího děje a aeal začátkem aahájeni odtahu niti, děleno dobou ehedu rot.ru, předem určenou až v aačátku aahájeni odtahu niti.
Zde sloužily za základ následující vztahy: když se aačátek předběžného podáváni avoli jakoή první aapřádaeí krok, n2 znamená otáčky rotoru na počátku zahájení odtahu niti, n^ anaaená otáčky rotora při zahájení předběžného podávání, T znamená Časové rozpětí mezi začátkem předběžného podávání a začátkem zahájení odtahu niti, £ anaaená dobu chodu rotoru a £ znamená zrychlení, potom platí
Tento vztah odpovídá po transformaci přibližně funkci nabíjení elektrického kondenzátoru. Začátek aahájeni odtahu niti může taká splynout ae aačátkea odtahu niti eamotnýaznení-ll před tím zařazen žádný přídavný
- 11 zahajovací děj, jak bylo shora uvedeno.
S výhodou hohou být před zapřádáním sjiátěny hodnoty měřené veličiny D, předpokládaná pro řadu různých dob chodu, a uloženy ve etřadačl, přičemž při rozbíhání rotoru je průběžně hodnota měřené veličiny 0 srovnávána a hodnotou Měřená veličiny D odpovídající podle předpokladu okamžité době chodu, a přičemž pak se zspřádací děj zahájí po dosažení časového okamžiku, ve kterém hodnota měřené veličiny C je stejně velká nebo větší než hodnota měřené veličiny D. Tato etřadecí funkce Bůže být přidělena elektrickému kondensátoru, který je nabíjen při začátku rozbíhání rotora, za kterýmž to účelem se vytváří napětí, úměrné otáčkám rotora, « « a průběžně se srovnává β napětím kondensátora· Zapřádací děj se pak sahájí po dosažení okamžiku, ve kterém jsou obě napětí stejná.
i-TechiiioiĚ^-ttákáraiFBOŽe být ani Žen, jestliže podle dalšího vytvoření vynálezu je měřen počet otáček rotoru v průběhu předem určené konstant ní doby SKk chodu, a jestliže se nastaví zahájeni prvního zapřádaeího kroku o to dříve, ČÍb větží je měřený počet otáček. Místo toho může být také při dosaženi předem určeného počtu otáček rotora také měřena doba chodil, k tomu potřebná, příčení ee sahájení prvního «spřádacího kroku provede o to dříve, čím kratSí je mířená doba chodu.
Konečná fáze «spřádacího děge přechází do normálního spřádacího provozu· Za tím uče* lem se navrhuje, aby po začátku odtahu niti byla rychlost odtahu niti řízena podle otáček rotoru a rychlost vtahování vlákenného pramene byla řízena podle rychlosti odtahu niti. Toto provedení způsobu podle vynálezu má tu výhodu, ie se v průběhu zapřádání a na počátku normálního provozu sabrání nepřípustným změnám průtahu niti. Jelikož rychlost odtahu se s výhodou řídí podle otáček rotoru, avSak odtahové zařízení nemůže pokaždé sledovat dost ryeh le rostoucí otáčky rotoru, vzniká zpravidla tím, v průběhu zapřádání poněkud vySáí zákrut niti neí normální, což však je neškodné. Kdyby nyní rychlost vtahováni rovněž sledovala otáčky rotora, pak by sa' řízení pro vtahování vlákenného pramene v důsledku jeho aenáí rychlěsti a menSích urychlovaných hmot značně přesně sledovalo stanovené hodnoty· Z toho by muselo vyplynout příliš malé protažení, čími by nit dostala tlusté místo. Navrhovaná závislost ryeh' lůsti vtahování vlákenného pramene na rychlosti
- 13 odtahování niti zabraňuje tomuté nedostatku.
S výhodou ae po sedátku předběžného podáváni řídí rychlost předběžného podáváni podle zvoleného průtahu. 2a tím účelem se zajisti, aby * při konstantní době předběžného podáváni se do rotoru dostalo jako předběžné podání množství vláken, odpovídající jemností příze. Je to množství vláken, které činí 50 až 70 % vláken přítomných v žádaném hotovém průřezu niti. Tato vlákna jsou na konci předběžného podávání rovnoměrně rozložena ve sběrné drážce rotoru.
Shora uvedené příklady provedení vynálezu budou nyní blíže popsány a vysvětleny v souvislosti s výkresy.
Obr. la, lb a le znázorňují ve etej nám časovém měřítku průběh otáček rotoru, rychlosti podávání vláken (včetně předběžného podávání) a rychlosti odtahu vláken,(včetně rychlosti zpětného vedeni zapřádaného konce niti).
Obr. 2 a 3 znázorňují bloková zapojení řídících zařízení.poála-vynáleser·
- 14 Jak 4« patrno * obr. la, lb a le, «ahájí ae při otáčkách n1 rotoru «spřádací děj zapojením předběžného podávání jako prvním «spřádacím krokem.DalSí pracovní kroky «spřádacího dáje následují nyní v předem «volených a stanovených časových odstupech. Nejdříve ee po uběhnutí časového rozpětí t| vypojí předběžná podávání. Zařízení pro podávání vláken má určitý doběh, takže přívod vláken ee přibližně sestaví teprve e určitým «požděním, a to přibližně tehdy, když po uplynutí časového rospěti t2 cačne zpětná vedení «spřádaného konce niti de rotoru. Konec spětnáho pohybu není závislý na čase a Je řisen signálem závislým na dálce niti. Zpětný pohyb je ukončen přibližně tehdy, když po uplynuti časového roapětí tj se zahájí podáváním vláken. Nejdříve sleduje podáváni vláken křivkový průběh předběžného podáváni. Teprve když po uplynuti časového rozpětí T započne zahajování odtahu niti, řídí se rychlost vtahováni vlákennáho pramene podle rychlosti odtahu niti a rychlost odtahu niti se řídí podle otáček rotorull
Při zahájení předběžného podáváni vláken rozběhne ee hnací motor sařisení pro vtahování vlákennáho pramene· Po uplynutí časového rozpětí tx se vypojí předběžná podávání vláken, aby bylo umol~
- 15 něno neraěené nasazení konce niti na etažka vláken ve sběrné drážce rotora.
Empiricky lze určit optimální množetví vláken, která musí být notná podáno, aby se obdržel dobrý zápředek.
Předtím se mosí aapřédací nařízeni připravit konec niti, který má být zapředen. Po uplynutí časového rozpětí t9 ee zahájí zpětná vedeni zaíj .· přádaného konce niti do rotorův-To ae provede například tím, ie válce odtahového zařízeni, držící konec niti, se zapojí proti aměra otáčeni odtahá. Průběh rychlosti zpětného vedeni zapřádaného konce niti je znázorněn na obr. Ic. Mezi koncem zpětného vedeníá a začátkem odtahu niti leží malá přestávka. Zpětné vedení by mělo nastat a vysokou rychlosti. Šálka konce niti zapředené do rotora může feýt například jifitěna číselným ii znázorněním úhlu otočení odtahového válce.
*
Když se zpětně vedený konec niti opojil ve sběrné drážce rotora ee eta&koa vláken tam ležících, zahájí ze po uplynutí Časového rozpětí t-j podáváni vláken, popřípadě vtahování vlákennáho pramene· Sazový rozdíl mezi zahájením vtahováni vlákennáho pramene a začátkem odtahá niti vyplyne z doby zpožděni toká vláken na stahovacím ústrojí. Soba
zpozoenr je mimo jme urcujici pro Kons' má započít teprve tehdy, když vlékna skutečně přijdou do drážky 12 rotoru 11.
3br. 2 znázorňuje blokové zapojení řídícího zařízeni 7 6 pudle vynálezu, jonož pomocí se zahájí zapřádací děj a podle počtu otáček rotoru 11, které se nají sečíst.
Spřádací místo lo rotorového s?řádacího stroje, naznačené orámováním, má rotor 11. Senu sběrná drážka 12 pro vlákna je označena. Rotorem 11 se ve snímači 13 vytvářejí číslicové signály, které jsou vysílačem 14 přenášeny na přijímač 14a. Číslicové signály se přes vedení 15 dostávají do číslicově analogového měniče 16. Číslicově analogový měnič 16 připojuje na vedení 17 napětí, která je úměrné otáčkám rotoru 11. Přes vedení 13 přichází číslicový signál, avšak také po uvedení startovacího tlačítka 19a do činnosti, na počítač 19, jehož výstup jo připojen na vstup počítače 23.
Počítač 23 dodává na svém výstupu 21 měřenou veličinu 3, která vyjadřuje podíl z otáček rotoru, předem daný pro začátek zahajovacího děje odtahu vláken, násobenu čtvercem doby chodu, a ze součtu časovánu rozpětí, předem určeného a ležícího mezi zahájením prvnímu zapřádacího kroku a začátkem zahájení odtahu niti, a z doby cnodu rotoru 11.
Druhý spínač 2 2, připojený rovněž na vedení 13, sčítá po uv ocení startovacíhu tlačítka 19a v činnost počet rotorových impulsu, i.'a jeho výstupu 23 múzo být odebírána měřená veličina Λ, mtoro vyjadřuje poset otoček rotoru 11. Obě měřené veličiny
Λ a 3 jsou vedeny lo srovnávacího obvodu 24 sloužícího jako startuvací člen. Jakmile bodnuta měřené veličiny A je stejně velká nebo větší než hodnota měřené veličiny 3, propojí srov-. novací obvod 24 a spustí středač 25.
'řes vedení 2 3 sloužící jako činně spojení se současno uveuou v _2’ n
činnost časově členy 27 pro dubu tp 23 pro dobu 27 pro dobu t^ a 33 pro dobu T. Časově členy 27, 23 , 29 a tvoří společně nastavitelně časové spínací zařízení. Spuštěním střadače 25 se přes vedení 31 připojí na vedení 33 číslicově analogový spínač 32., přičemž vedení 33 je přes potenciometr 34 připojeno na sběrnici 3 5, n3 které je konstantní napětí, kapští nastavené na potcnciunetru 34 je nyní na výstupu 36 spínače 32. Tuto napětí je základním napětím pro podávání, zde nejdříve ještě předběžné podávání. Putenciomctrcn 37, na -kterém je nastavitelný průtah, uvede se základní napětí na hodnotu potřebnou pro jemnost příze. Ha výstup potcnciometru 37 je připojen zesilovač 33, -který přes vedení 39 napájí motor vtahovaeího zařízení 43 pro vlákna.
Ve spínacím stavu až dosud vylíčeném zůstává až do odběhnutí časového rozpětí tzapojeno vtanovací zařízení 43 pro vlákna. Potom se časovým členem 27 přes vedení 41 vymaže střad3č 2 5 . To má za následek vypnutí spínače 32 a ti.:, uvedeni v t a n o v a c í i i o zařízení 43 ρ r o v 1 á k c η ný pra mα n mi mo provoz. Jak..lile vtamovaoí zařízení 43 pro vlákenný pramen je zastaveno, jc skončeno předběžné podávání.
Po uplynutí oasového rozpétí t? spustí časový člen 23 pros vedení 42 střadač 43. Spuštěním střadače 43 so přes vedení 44 připojí číslicově analogový spínač 45 na vedení 46, které je přes potenciometr 47 připojenu na sběrnici 35.
lapětí nastavení na potenciomotru 47 je nyní na vedení 43 a tír.i na vstupu zesilovače 49. Zesilovač 49 napájí přes vedení 50 notor kombinovaného odtahového zařízení 51 pru nit a pro zpětné vedení niti ve zpětném chodu, tedy v provozu pro zpětné vedení niti. Tím se zapřádaný konec niti vede nazpět do rotoru 11.
ha kombinované zařízení 51 pro odtah niti a pro zpětná vedení niti je připojen impulsový generátor 52, který při každé otáčce vyšle například jeden impuls přes vedení 53 na řídicí vstup počítače 54. jakmile se dosáhne předem určeného počtu impulsů, který odpovídá dálce niti, která má být zavedena nazpět, obdrží vymazávací vstup střacače 43 přes vedení 55, prupojený počítač 54 a vedení 56 od sběrné drážky 45 napětí, takže se střadač 43 opět vymaže. To má za následek vypnutí spínače 45 a tím uvedení zařízení 51 mimo provoz. 3akmi le zařízení 51 stojí, je dokončeno zpětné vedení niti.
Po uplynutí časového rozpětí t^ spustí časový člen 33 přes vedení 57 střadač 5 3. Spuštěním střadačo 53 se přes vedení 59 číslicově analogový spínač 32 opět zapojí na vedeηí 35, takže vtahovací zařízení 40 pro vlákenný pramen rovněž opět přijde do provozu. Podávání se tedy opět rozběhne, nejo ř í v c r y c r 11o s m í pro pre u o o z η o nocovaní.
Po uplynutí časového rozpětí T_ vymaže časový člen 50 pros vedení 60 střadač 50 a spustí přes vedení 61 střadač 62. Spuštěním střadača 62 se přes vedení-65 číslicově analogový spínač 64 připojí na vedení 6 5, které je připojenu na vedení 17. lia výstupu 66 spínače 64 je tedy napětí, které je úměrné otáčkám rotoru. Potenciometrem 6 7, který jo oále zařazen a an kterém je nastavitelný zákrut niti, se změněním napětí podle žádaného zakroucení niti a přes vedení 60 se dodá do zesilovače 49. Zesilovač 49 napájí nyní přes vedení 90 motor kombinovaného zařízení 51 pru odtah niti a pro zpět ns vedení niti. v chodu dopředu, kaštane odtah niti z rotoru i 1· Po rozběhnutí zařízení 51 nastává odtahování niti úměrně k otáčkám rotoru.
Spuštěním střadače 62 se zároveň přes vedení 69 připojí číslicově analogový spínač 70 na vedení 71. Vedení 71 je při se zařízením o d t a n o v é r y č n čes vedení 22 sleduje proto ení, nastavi53 mělo před pojeno na tachogencrátur 72, který je spřažen 51. Vedení 71 má tedy napětí, která je úměrné lušti. Toto napětí přijde nyní od spínače 70 p na vs uop putunciome tru 57. Rychlost vtanevam nyní udtanovuu rychlost za respektování protaž t s. i r i .j n o m α potencicmeuru o i . vymazaní straoace tím za následek vypnutí s p ί n a č s 52.
Po rozoonnutí zařízení 40 a 51 do provozníhoiStavu muže být spojením spínače 74 přivedeno napětí sběrnic _ z j i ze z. o i o j e s v e j n o s mu r π o >i o napětí, n a v y m a z a v s c í vstup střaoáce 6z uvedou mimu
Vymazáním střadače 62 se pak zařízení 40, rovoz. To m.á však smysl jen tehdy, jsou-li pro normální spřádací provoz upraveny vlastní pohony.
Obr. 3 znázorňuje jako další příklad provedení vynálezu blokové sen en a řídícího zařízení 77, jehož pomocí se zahajuje zaeřádaeí dej podle otáček rotoru 11. Až na následující výjimky je zde užito stejných stavebních dílů ve stejném zapojení jako na obr. 2.
ha výstup počítače 19 je zapojen funkční generátor 73, který na svém výstupu 79 dodává měřenou veličinu 0. iičřená veličina o vyjadřuje rozdíl mezi otáčkami rotoru 11 předem určenými pro začátek zahajování odtahu niti, a mezi měřenou veličinou E. Měřená veličina E není vydávána. 3e to výraz pro podíl z otáček rutoru předem určených pro začátek zahajování odtahu niti, násobeno časovým rozdílen mezi startovacími okamžikem prvního zapřádacího kroku a začátkem zahajování odtahu niti, děleno dobou cnotíu rutoru 11, danou až do začátku zahájení odtánu niti. Počítač 20 podle předeházejícího příkladu provedení odpadá. Odpadá také druhý počítač 22. Zato však je srovnávací obvod 24, sloužící jako startovací člen, svým jedním řídícím výstupem připojen na výstup 79 funkčního generátoru 73 a svým druhým řídícím výstupem je p řípu jen na vedení 3 o, které je spojenu s vedením 17. ha ved l. i i i j e η α ρ o 11 ve v y c i u κ a m z i t o η u o n o c y mezeno v e 1 i c i π y o , ktzerá je vyjádřením otáček rotoru. Obě měřené veličiny 0 a 0 se vecou oo u l o v n a v a l n o oevuou z u. 3u — ix n c o n o u a mořeno veličiny 0 stejně;velká nebo větší než hodnota měřené veličiny D, propojí srovnávací obvod 2 4 a za předací dej probíhá nyní tak, jak bylo již vysvětlenu u obr. 2.
U všech příkladů provedení vynálezu byl počátek zanajování odtahu niti zvolen jako onen zapřádací krok, od kterého se počítají časové okamžiky jiných zapřádacích kroků. I když jo to velni účelné, není to žádná nutnost. P o d 1 c jiné n o ž * <1 nos ti by bylo také například nožno vyjít z okamžiku podávání via.cen ze startovacího okamžiku vtahování v láker.nén o pranene nebo od fiktivního zapřádaeíhu kroku ložícího v blízkosti startovacího okamžiku odtahu niti.

Claims (21)

1) '> -?
< 1— o Γ~' CO C3J c- co, c; —( 50 >< o σ cx Λ-* czx - « o ‘Z. • I 1 1 —j < co o i í
Ν ή ρ η ι f ν ι ο ν χ
CO κ Q Κ
Způsob zapřádání if^czb < ^ι>/ť/'i c> rozbíhání spřádacího rotoru, zapřádacích k r & k ú, u k t e r e h o se průběhu přiřadí pr i sestávající z několika alespoň přechodně, a to v zapřádaciho děje, nejméně jednomu spřádacímu místu řídící zařízení k řízení jednotlivých zapřádacích pořadí předběžného zavádění množství vláken potřebného k zapředeni, přivádění vláken do rotoru se podle spřádacího provozu, zpětného vedení zapřádeného konce nitě a odtahu nitě z rotoru, přičemž řídící zařízení se alespoň v doby spojí se zařízením pro odtah nitě a se vtahování pramene vláken, vyznačující se tím, kroků ρ i · ú b ě h u s t e j π é zařízením pro že pro začátek zahájená určitého zapřádaciho kroku, ležícího za prvním zapřadacím krokem, se stanoví směrodatný časový okamžik, ležící v časovém rozsahu, ve kterém rotor při rozbíhání prochází předem stanoveným, úzce omezeným rozsahem otáček, přičemž zapřádací kroky, ležící časové dříve nebo později, se řídícím zařízením zahajují a/ nebo dokončují v předem tímto zařízením určených konstantních časových odstupech a ústrojím zachycení rozběhové charakteristiky rotoru, popřípadě urychlení rotoru, se již v předstihu určí směrodatný časový okamžik dříve, než rotor proběhne předem určeným rozsahem svých otáček.
2) Způsob podle nároku 1 vyznačující se tím, že v průběhu rozbíháni rotoru se zachycuje nejméně jedna měřená veličina, která připouští zpětné spojení na zrychlení rotoru, přičemž v na hodnotě měřené veličiny se zahájí první krok a další zapřádací kroky se zahajují nebo./a závislosti zapřádací ukončují v předem určených časových odstupech.
Způsob podle nároku 1 nebo 2 vyznačující se tím, že první z a č i n a zahájením předběžného podávání množství vláken určeného pro zapředeni do rotoru, načež se pak vpředeni určených časových odstupech zahájí zpětné vedení zapřadeného konce nitě do rotoru, zmenší se předběžně podáváni, případné se přeruší, znovu se zahájí podávání vláken, popřípadně se odstraní jeho snížení a začne se odtahování nitě z rotoru.
4) Způsob podle nároku 2 nebo 3 vyznačující se tím, že se zrychleni rotoru stanoví derivací změřených otáček nebo obvodové rychlosti rotoru.
5) Způsob podle kteréhokoliv z nároků 1 až 4 vyznačující se tim, že při rozbíhání rotoru se počítá počet otáček a první zapřádaci krok se zahájí, když je počet otáček rotoru shodný, případně větší než podíl součinu otáček rotoru, předem stanovených pro zahájení odtahu nitě, a čtverce doby chodu rotoru součtem předem určeného časového rozpětí mezi začátkem prvního zapřádacího kroku a začátkem zahájení odtahu nitě a doby chodu rotoru.
6) Způsob podle nároku 5 vyznačující se tím, že se podíl součinu otáček rotoru a čtverce doby chodu rotoru součtem předem určeného časového rozpětí mezi začátkem prvního zapřádacího kroku a začátkem zahájení odtahu nitě a doby chodu rotoru stanoví předem a průběžně se porovnává s počtem otáček rotoru.
7) Způsob podle kteréhokoliv z nároků 1 až 6 vyznačující se tím, že se měří otáčky rotoru v průběhu předem určené konstantní doby chodu a začátek prvního zapřádacího kroku se vyvolá při vyšších otáčkách rotoru dříve.
8) Způsob podle kteréhokoliv z nároků 1 až 6 vyznačující se tím, že se měří doba potřebná k dosažení předem stanovených otáček rotoru a zahaíení prvního zapřádacího kroku se provede dříve při kratší naměřené době.
9) Způsob podle kteréhokoliv z nároků 1 až 4 vyznačující se tím, ze se v průběhu rozbíhání rotoru průběžné měří jeho otáčky a první zapřádací krok se zahájí, když jsou otáčky rotoru stejně velké nebo větší než rozdíl mezi otáčkami rotoru, předem určenými pro začátek zahájení odtahu nitě, a podílem součinu otáček rotoru, předem určených pro začátek zahájení odtahu nitě, a časové prodlevy mezi zahájením prvního zapřádacího kroku a začátkem zahájení odtahu nitě a předem stanovené doby chodu rotoru do začátku zahájení odtahu nitě.
10) Způsob podle nároku 9 vyznačující se tím, že se rozdíl mezi otáčkami rotoru, předem určenými pro začátek zahájení odtahu nitě, a podílem součinu otáček rotoru, předem určených pro začátek zahájení odtahu nitě, a časové prodlevy mezi zahájením prvního zapřádacího kroku a začátkem zahájení odtahu nitě a předem stanovené doby chodu rotoru do začátku zahájení odtahu nitě stanoví před zapředením.
11) Způsob podle nároku 10 vyznačující se tím, že se podle rozdílu mezi otáčkami rotoru, předem určenými pro začátek zahájení odtahu nitě, a podílem součinu otáček rotoru, předem určených pro začátek zahájení odtahu nitě, a časové prodlevy mezi zahájením prvního zapřádacího kroku a začátkem zahájeni odtahu nitě a předem stanovené doby chodu rotocu do začátku zahájení odtahu nitě stanoví napětí na elektrickém kondenzátoru a otáčky rotoru se měří elektrickým napětím, přičemž se vzrůstajícími otáčkami rotoru vzrůstá elektrické napětí.
12) Způsob podle kteréhokoliv z nároků 1 až 11 vyznačující se tiin, že po začátku odtahu nitě se rychlost odtahu nitě řídí podle otáček rotoru a rychlost vtahování vlákenného pramene se řídi podle rychlosti odtahu nitě.
13) Způsob podle kteréhokoliv z nároků 1 až 12 vyznačující se tím, že po začátku předběžného podávání se rychlost předběžného podáváni řídí podle zvoleného protažení.
14) Zařízení pro zapřádání bezvřetenového dopřádacího stroje, které má řídicí ústrojí (76, 77), které je připojeno k zařízeni (51) pro odtah nitě, k zařízení (40) pro vtahování pramene vláken, případně k zařízení pro podávání vláken a ke spřádacímu rotoru (11), k provádění způsobu podle alespoň jednoho z nároků 1) až 13) vyznačující se tím, že řídící ústrojí (76, 77) sestává z ústrojí zachycení rozběhové charakteristiky, které je připojeno ke spřádacímu rotoru (11) a ke kterému je připojeno vyhodnocovací zařízení a k němu zahajovací člen, který je připojen k zařízeční (51) pro odtah nitě, zařízení (40) pro vtahování pramene vláken, případně zařízení pro podávání vláken.
15) Zařízení podle nároku 14 vyznačující se tím, že zahajovací člen sestává ze srovnávacího obvodu (24), který je připojen jednak k vyhodnocovacímu zařízení, jednak je činným spojením (26) připojen postupně k časovému členu (27) vypnutí vtahování, k časovému členu (28) spuštění zpětného vedeni nitě, k časovému členu (29) spuštění vtahování a k časovému členu (30) odtahu nitě.
»
16) Zařízení podle nároků 14 nebo 15 vyznačující se tím, že ústrojí zachycení rozběhové charakteristiky má přijímač (14a), který je spojen jednak s vysílačem (14) připojeným ke snímači (13) a jednak je připojen k číslicové analogovému měniči (16 ) .
17) Zařízení podle kteréhokoliv z nároků 14 až 16 vyznačující se tím, že vyhodnocovací ústrojí sestává z počítače (19), Který ie jednak připojen k přijímači (14a) . a jednak je připojen k počítacímu ústrojí (20), které je připojeno ke srovnávacímu obvodu (24), k přijímači (14a) je rovněž připojen druhý počítač (22), který je dále připojen ke srovnávacímu obvodu (24).
18) Zařízení podle kteréhokoliv z nároku 14 až 16 vyznačující se tím, že vyhodnocovací ústrojí sestává z počítače (19), který je jednak připojen k přijímači (14a) a jednak je připojen k funkčnímu generátoru (78), který je připojen ke srovnávacímu obvodu (24), který je dále připojen k číslicově analogovému měniči (16).
19) Zařízení podle kteréhokoliv z nároků 14 až 18 vyznačující se tím, že číslicově analogový měnič (16) je činným spojením připojen k zařízení (51) pro odtah nitě.
20) Zařízení (51) pro vtahování podle nároku 19 odtah nitě vede pramene vláken.
vyznačující se tím, že od zařízení činné spojení k zařízeni (40) pro
21)
Zařízení podle nároku 20 (51) pro odtah nitě je vyznačující se tím, že k připojen tachogenerátor kterého vede činné pramene vláken.
spojení k zařízení (40) pro zařízení (72), od vtahování
22) Zařízení podle nároku 20 nebo 21 vyznačujicí ,se tím, že do činného spojení je zařazen potenciometr (37) pro nastaveni protažení.
CS827907A 1981-11-11 1982-11-05 Způsob zapřádání probíhajícího při rozbíhání spřádacího rotoru a zařízení k provádění tohoto způsobu CZ279381B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3144776A DE3144776C2 (de) 1981-11-11 1981-11-11 Verfahren und Vorrichtung zum Steuern des Anspinnvorgangs bei einer Offenend-Rotorspinnmaschine

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ790782A3 true CZ790782A3 (en) 1994-06-15
CZ279381B6 CZ279381B6 (cs) 1995-04-12

Family

ID=6146122

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS827907A CZ279381B6 (cs) 1981-11-11 1982-11-05 Způsob zapřádání probíhajícího při rozbíhání spřádacího rotoru a zařízení k provádění tohoto způsobu

Country Status (8)

Country Link
US (1) US4538408A (cs)
JP (1) JPS5887326A (cs)
CH (1) CH659667A5 (cs)
CZ (1) CZ279381B6 (cs)
DE (1) DE3144776C2 (cs)
FR (1) FR2516102A1 (cs)
GB (1) GB2110726B (cs)
IT (1) IT1148649B (cs)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3321234A1 (de) * 1983-06-11 1984-12-13 Fritz 7347 Bad Überkingen Stahlecker Verfahren und vorrichtung zum anspinnen eines garnes an einem spinnaggregat einer oe-friktionsspinnmaschine
CS251339B1 (en) * 1984-09-26 1987-06-11 Frantisek Burysek Spinning-in process control device in spinning units
GB8527002D0 (en) * 1985-11-01 1985-12-04 Hollingsworth Uk Ltd Open-end spinner piecing method
DE3635510C2 (de) * 1986-10-18 1995-10-26 Schlafhorst & Co W Verfahren und Einrichtung zur Außerbetriebnahme und darauffolgenden Wiederinbetriebnahme einer OE-Rotorspinnmaschine
GB8628996D0 (en) * 1986-12-04 1987-01-14 Hollingsworth Uk Ltd Open-end spinning machine
DE3730373A1 (de) * 1987-09-10 1989-03-23 Zinser Textilmaschinen Gmbh Verfahren zum automatischen beheben eines fadenbruches an einer spinnstelle einer ringspinnmaschine und ringspinnmaschine
CS269079B1 (en) * 1987-10-05 1990-04-11 Jiri Ing Sloupensky Connection for spinning machine's spinning units running securing espevially with break spinning machine
DE3936748A1 (de) * 1989-05-05 1990-11-08 Schubert & Salzer Maschinen Verfahren und vorrichtung zum anspinnen eines fadens an einer mit einem spinnrotor arbeitenden offenend-spinnvorrichtung
EP3260584B1 (de) * 2016-06-15 2021-10-27 Rieter Ingolstadt GmbH Verfahren zum optimieren der produktion einer rotorspinnmaschine

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5411995B2 (cs) * 1972-04-20 1979-05-18
DE2313788A1 (de) * 1973-03-20 1974-10-03 Krupp Gmbh Verfahren zum selbsttaetigen anfahren und abstellen einer offen-end-spinnmaschine
JPS5059532A (cs) * 1973-09-29 1975-05-22
GB1478682A (en) * 1973-12-04 1977-07-06 Stahlecker Fritz Method and apparatus for piecing-up or spinning a thread on an open-end spinning unit of an open-end spinning machine
JPS50100322A (cs) * 1974-01-14 1975-08-08
JPS5155437A (en) * 1974-10-17 1976-05-15 Hironori Hirai Oopunendoseibokino itsuseiuntenteishi saikaihoho
FR2316359A1 (fr) * 1975-07-03 1977-01-28 Rieter Ag Maschf Procede et dispositif pour la mise en marche et l'arret, en commun, d'une pluralite d'unites de filage d'une machine de filature a fibres liberees
DE2544209C2 (de) * 1975-10-03 1987-03-12 Fritz 7347 Bad Überkingen Stahlecker Verfahren zum Anspinnen einzelner Spinnaggregate einer eine Vielzahl von Spinnaggregaten aufweisenden OE-Spinnmaschine
DE2605978C2 (de) * 1976-02-14 1986-06-05 W. Schlafhorst & Co, 4050 Mönchengladbach Vorrichtung zum Steuern des Anspinnvorgangs bei Rotor-Spinnmaschinen
DE2708936C2 (de) * 1977-03-02 1993-07-29 Fritz 7347 Bad Überkingen Stahlecker Verfahren und Vorrichtung zum Anspinnen eines Fadens an Spinnaggregaten einer Offenend-Spinnmaschine
DE2725105C2 (de) * 1977-06-03 1994-07-07 Fritz 7347 Bad Überkingen Stahlecker Verfahren zum Durchführen eines Anspinnvorganges und Vorrichtung zum Durchführen des Verfahrens
US4159616A (en) * 1978-01-19 1979-07-03 Kabushiki Kaisha, Toyoda Jidoshokki Seisakusho Method for controlling an open-end spinning frame and an apparatus therefor

Also Published As

Publication number Publication date
IT1148649B (it) 1986-12-03
US4538408A (en) 1985-09-03
CZ279381B6 (cs) 1995-04-12
GB2110726B (en) 1985-03-06
DE3144776A1 (de) 1983-05-19
JPH0368133B2 (cs) 1991-10-25
GB2110726A (en) 1983-06-22
JPS5887326A (ja) 1983-05-25
FR2516102A1 (fr) 1983-05-13
DE3144776C2 (de) 1986-09-25
CH659667A5 (de) 1987-02-13
IT8249460A0 (it) 1982-11-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ790782A3 (en) Process of spinning being carried out during start-up of a spinning rotor and apparatus for making the same
DE2544209C2 (de) Verfahren zum Anspinnen einzelner Spinnaggregate einer eine Vielzahl von Spinnaggregaten aufweisenden OE-Spinnmaschine
DE2458042A1 (de) Verfahren zum anspinnen eines fadens bei offenend-spinnaggregaten
DE2849061C2 (de) Verfahren zum Stillsetzen einer OE- Rotorspinnmaschine und OE-Rotorspinnmaschine
EP1375709B1 (de) Ansetzverfahren oder Anspinnen für Spinnstellen von Luftspinnmaschinen
DE3440009C2 (de) Verfahren und Vorrichtung zum Bilden eines Anspinners
US3939638A (en) Method for automatically starting and stopping an open-end spinning machine
DE2507153A1 (de) Verfahren zum anspinnen eines fadens bei offenend-spinnaggregaten
US4524578A (en) Apparatus for controlling the thread joining process in an open end rotor spinning machine
DE2062768B2 (de) Offen-End-Spinnmaschine
JP2716455B2 (ja) オープンエンド紡績ユニットの糸つぎ部の監視法および装置
WO1989010990A1 (en) Process and device for starting spinning in an open-end spinning device
US4472933A (en) Method and apparatus for controlling the thread joining process in an open end rotor spinning machine
DE3516120C2 (de) Verfahren zum automatischen Anspinnen und automatische Anspinnvorrichtung
EP1564318A2 (en) Method of sliver feeding in production of fancy yarn and spinning unit for performing it
DE1710021A1 (de) Verfahren und Vorrichtung zum Anspinnen des Garnes bei Garnbruch oder Wiederaufnahme des unterbrochenen Spinnvorganges beim Kapselspinnen von Textilgarnen
DE3910321A1 (de) Offen-end-rotorspinnmaschine
EP1422325B1 (de) Offenend-Spinnvorrichtung und Spinnrotor sowie Verfahren zur Garnherstellung
DE19821643A1 (de) Verfahren zum Anspinnen eines Fadenendes
CZ2005325A3 (cs) Zpusob hromadného zaprádání príze a bezvretenový doprádací stroj k jeho provádení
DE1785367A1 (de) Verfahren und Vorrichtung zum Anspinnen des Garnes bei Garnbruch oder Wiederaufnahme des unterbrochenen Spinnvorganges beim open-end-Spinnen von Textilgarnen
DE2802536A1 (de) Steuervorrichtung fuer den antrieb einer offen-end-spinnmaschine
JPS61124656A (ja) コ−マ繊維で編物を製造する円形編み機
DE2403129A1 (de) Verfahren und vorrichtung zum anspinnen eines fadens bei offen-end-spinnmaschinen
DE3634992A1 (de) Verfahren und vorrichtung zum anspinnen von garn an einer offen-end-rotorspinnmaschine

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20001105