CZ77597A3 - Způsob výroby selegilinu - Google Patents

Způsob výroby selegilinu Download PDF

Info

Publication number
CZ77597A3
CZ77597A3 CZ97775A CZ77597A CZ77597A3 CZ 77597 A3 CZ77597 A3 CZ 77597A3 CZ 97775 A CZ97775 A CZ 97775A CZ 77597 A CZ77597 A CZ 77597A CZ 77597 A3 CZ77597 A3 CZ 77597A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
selegiline
reaction
hydrochloride
pct
bromo
Prior art date
Application number
CZ97775A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ287647B6 (en
Inventor
Silvia Ott-Dembrowski
Richard Dr. Cyrus
Jörg Schmidt
Hans Dr. Waiblinger
Original Assignee
Knoll Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Knoll Aktiengesellschaft filed Critical Knoll Aktiengesellschaft
Publication of CZ77597A3 publication Critical patent/CZ77597A3/cs
Publication of CZ287647B6 publication Critical patent/CZ287647B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C209/00Preparation of compounds containing amino groups bound to a carbon skeleton
    • C07C209/60Preparation of compounds containing amino groups bound to a carbon skeleton by condensation or addition reactions, e.g. Mannich reaction, addition of ammonia or amines to alkenes or to alkynes or addition of compounds containing an active hydrogen atom to Schiff's bases, quinone imines, or aziranes

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu výroby selegilinu.
Dosavadní stav techniky
Selegilin je ( R) - ( - ) - i somer deprenylu í = N, dimethyl N-2-propinylfenethylamin) vzorce
CóHsCHa-CH(CH3) - N(CH3)-CH2-C3CH
K syntese deprenylu a jeho antipodů je známa řada výrobních postupů, jež se zabývají jak výrobou racemického produktu, tak výrobou optických isomerů. Jako výchozího materiálu se používá racemického nebo opticky aktivního N,(x-dimethylfenethylaminu [Celfc-CH2-CH(CH3)-NH-CH3 <= II)].
V patentovém spise číslo CH-PS 393 306 je popsána příprava racemického deprenylu ze sloučeniny II za pomoci metalizačního činidla, jako je lithiumamíd nebo fenylnatrium s následnou deset ihodínovou alkylací ve vroucím toluenu 3-brom-1 -propinem. Takové reakce se dají v technickém měřítku sotva provádět .
Podle jiného chemického postupu (NL-OS 6 605 956) se nechá sloučenina II reagovat s propargylaldehydem a vzniklý meziprodukt se redukuje hliníkovým amalgamem. Nevýhody tohoto postupu spočívají v silném sklonu k polymeraci propargylaldehydu za daných reakčních podmínek. Propargylaldehyd může způsobovat silné dráždění pokožky. Kromě toho jsou rtuť a její soli silné jedy otravující životní prostředí, které se dají odstraňovat jen s vysokými náklady.
Výroba deprenylu reakcí methylfenylethylchloridu prostřednictvím N-methylpropinylaminu v uzavřené trubici při teplotě
C podle německé vyložené přihlášky vynálezu číslo DE-AS « v
227 447 se nedá v technickém měřítku prakticky provádět pro špatný výtěžek a pro vysokou cenu N-methylpropinylaminu. Pro vysoké ceny reakčních činidel je postup ekonomicky nesmyslný.
Podle německé vyložené přihlášky vynálesu číslo DE-AS 1 227 447 se může dále sloučenina II nechávat reagovat při o
teplotě 100 0 s 1,2-dibrompropenem. Nezreagovaný výchozí materiál se převádí reakcí s benzylchloridem na Ν,h-dimethyl-Mbenzoylfenethylamin který se od žádaného konečného produktu odděluje. 2e vzniklého N, ®t-di methyl - N-3-brom-2-propenyl fenethylaminu musí být k dosažení žádané propinylové sloučeniny eliminován bromovodík za působení alkohol icko vodného roztoku hydroxidu draselného. Tento postup je únavný, časově náročný a k výrobě v technickém měřítku se nehodí.
Konečně je v německé vyložené přihlášce vynálezu číslo DE-AS 1 227 447 (příkladem 5) popsána reakce propargyIbromidu s dvojnásobným molárním množstvím Ν-(1 -fenylisopropyl)methyl aminu v přítomnosti rozpouštědla při teplotě 100 C. Tento postup poskytuje sice poměrně dobré výtěžky, nehodí se však k technické výrobě, jelikož isolování a čištění konečného produktu je příliš nákladné.
Podobné výhrady platí i pro reakci Ν-(1 fenylisopropyl)~ methylaminu s acetylenem v přítomnosti paraformaldehydu a chloridu měďnatého (Acta Pharm. Hung., 62, 201, str. 204,1992; AT-PS 252 901). Pří této reakci se musí selegilin čistit deštil ac í .
Také u selegilinu vyrobeného způsobem, který popsal H. Cabellet (Compds. Radiopharm 1988, 26, 1, str. 7) je nutné nákladné čištění.
V patentovém spise číslo EP-PS 99 302 je popsána alkyláce (R)-II s 3 brom-1-propinem ve dvojfázovém binárním systému benzolu a vodné alkalie při výchozí teplotě 60 C. Práce za
zvýšené teploty a použití vodného sodného louhu způsobují však vlivem přítomnosti 3-brom-1-propinu problémy, jako například mírné a zanožené tvorby polymerních produktů.
Podle další metody (EP-OS 344 675) se alkyluje 3-brom1-propinem v halogenovaných alifatických uhlovodících za použití uhličitanu draselného. Alkylačního činidla a pomocné zásady se používá v nejméně 10% nadbytku. Celkové množství 3brom- 1 -propinu. se přidává najednou nebo v časovém období pěti minut. Přebytek a jednorázová přísada průběh alkylace nepodporují, neboť, výtěžky hydrochloridu selegilinu jsou těsně nad 50 % teorie. Kromě toho je použití halogenovaných uhlovodíků, jako je zejména chloroform, vzhledem ke karcenogennosti rozpouštědla považováno z hledisek pracovních i z hledisek životního prostředí za nebezpečné.
Uvedené známé postupy lze těžko převádět do velkoprovozního měřítka a neumožňují výrobu hydrochloridu selegilinu v dobrém výtěžku.
Podstata _yvnáljesiJ.
Způsob výroby hydrochloridu selegilinu reakcí R-(-)~N,hdimetbylfenylethylaminu s 3-brom-1-propinem, spočívá podle vynálezu v tom, že se nechávají reagovat výchozí látky v molovém o
poměru 2 ·' 1 při teplotě 30 až 50 C v rozpuštědl ové směsi aromatického uhlovodíku a vody v nepřítomnosti katalyzátoru, selegiiin se z organické fáze izoluje a převádí se na hydrochlor i d,
Molový poměr sloučeniny II k 3-brom-1-propinu má být takový, že množství sloučeniny II právě postačí vázat bromovodík vznikající při reakci. Zpravidla se k tomu potřebuje trochu méně než 2 mol sloučeniny II na 1 mol 3-brom-1-propinu. Případný nadbytek sloučeniny II po ukončení reakce se neutrálizu-
• » • · ·
- 4 je s výhodou bromovodíkom.
Reakce se provádí při teplotě 30 aš 50 C, s výhodou při o
aš 45 C. Reakce je zpravidla ukončena po 5 hodinách. Chlazením lze reakční dobu zkrátit.
Reakční teplota se reguluje rychlostí přidáváním 3-brompopi nu.
Reakce probíhá ve dvoj fázovém systému sestávajícím z vody a z aromatického uhlovodíku, jako je benzen, toluen, ethylbenzen, o-, m nebo p- xylol nebo trialkylbenzen, jako mesitylen. Nejvhodnějším uhlovodíkem je toluen.
Půlešité je, aby byl bromidový iont, vznikající v průběhu alkylace, rychle vázán v nadbytku obsaženou organickou zásadou, a aby se dostával co nejrychleji jako snadno rozpustná sůl do vodné fáze.
Mnošství vody ve dvoufázovém systému má být více než 10 Z, s výhodou alespoň 20 Z. Mnošství přes 30 % nepřinášejí da1š í výhody.
Zvláštností postupu je, še není nutný katalyzátor.
Selegilin, vznikající při reakci, přechází do organické fáze. Po zahuštění organické fáze se zbytek vyjme do polárního rozpouštědla, jako jsou aceton, methylethy1keton nebo jiné nízkomolekulární ketony. Roztok se případně filtruje přidáním aktivního uhlí. Nakonec se chlorovodíkem vysráěí hydrochlorid.
Z matečního louhu se dá izolovat další hydrochlorid seleg i 1 i nu.
Z vodné fáze se dá extrahovat sloučenina II přísadou zá-
• · · · • · sady. Sloučeniny II lze použít rovněž k další reakční vsázce.
Způsob podle vynálezu přináší tu výhodu, še poskytuje hydrochlorid selegilinu ve velmi dobrém výtěžku a v dobré čistotě. Kromě toho je postup jednoduchý a proveditelný bez velkých nákladů. Nejsou například nutné vyšší teploty.
Vynález objasňuje, nijak však neomezuje následující příklad praktického provedení.
Příklad provedení_vynáIezu
Tříbrdlá baňka o obsahu 500 ml, opatřená zpětným chladičem, míchadlem a nálevkou, se propláchne dusíkem, naplní se 124 g (R)-(-l-N, dimethylfenylethylaminu a za míchání se zao hřeje se 160 ml toluenu a 40 ml vody na teplotu 38 až 42 Ca za intenzivního míchání se přikape během tří hodin 49,3 g čistého 3-brom-1-propinu tak, aby teplota nebyla překročena. Po ukončeném přidáváni se pro dokonalé proběhnutí reakce reakční násada míchá dalších 5 hodin při teplotě 40 až 45 C k úplnému sreagování, nechá se vychladnout na teplotu místnosti, přičemž vzniknou dvě fáze. Po oddělení obou fází se v organické fázi určí obsah nezreagovaného ( R) - íN(0^ - di methyl feny 1 ethyl aminu, přidá se ekvivalentní množství kyseliny bromovodíkové, 15 minut se intenzivně míchá a pak se nechá stát 15 minut. Toluenová fáze se od vodné fáze oddělí a promyje se dvakrát 50 ml vody. Spojené vodné extrakty se shromáždí. Toluenová fáze o
se zbaví dokonale vody ve vakuu při teplotě 50 C. Zbytek se rozpustí ve 300 ml acetonu, smíchá se za míchání s 1 g aktivního uhlí a ve vakuu se zfiltruje. Do acetonového roztoku se za míchání a chlazení zavede 15,1 g plynného chlorovodíku při teplotě nižší než 30 °C. Nastaví se hodnota pH 2. Reakční směs se za míchání ochladí na 20 C a míchá se dále po dobu 6 hodin. Vyloučené krystaly se ve vakuu odsají, promyjí se 30 ml o
acetonu a ve vakuu se při teplotě 70 C vysuší. Získá se 81,7 »9 9999
g hydroehloridu selegilinu o teplotě tání 142 až 145 C.
[h]d3° = 11,8 C = 10, voda (výtěžek 88 % teorie).
Za normálního tlaku se z acetonového matečního louhu prvního krystalisátu oddestiluje přibližně 80 Z rozpouštědla. Po o
ochlazení na 20 C a po několikahodinové krystalizací se získá druhý krstalizát, který se ve vakuu odsaje, promyje se trochou acetonu a při teplotě 70 C se ve vakuu vysuší. Získá se dalších 8 g hydrochloridu selegilinu, který se překrystaluje z vodného acetonu po přidání aktivního uhlí. Získá se 4,6 o
g hydroehloridu selegilinu o teplotě tání 142 až 147 C. [h]d20 =12 C ~ 10, voda (výtěžek 5 % eorie).
Spojeně vodné roztoky se smíchají se sodný® louhem, f R) ~ (-)-N d i methyl f eny 1 ethyl am i n se extrahuje toluenem. Takto získaná báze může být znovu použita k příští násadě k výrobě hydrochloridu selegilinu.
Průmyslová využitelnost
Jednoduchý způsob výroby selegilinu za nízkých nákladů.

Claims (1)

  1. PATENTOVÉ NÁROK/
    Způsob výroby hydrochloridu selegilinu reakcí R-(-)N, et-dimethyl feny lethy lam i nu s 3-brom-1 -propinem , vyzná čující se t í m , še se necháváj í reagovat výchozí
    V látky v molovém poměru 2=1 při teplotě 30 až 50 C v rozpuštědlovó směsi aromatického uhlovodíku a vody v nepřítomnosti katalyzátoru, selegilin se z organické fáze izoluje a převádí se na hydroch1or i d.
CZ1997775A 1994-09-13 1995-09-02 Process for preparing selegiline hydrochloride CZ287647B6 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4432610A DE4432610C1 (de) 1994-09-13 1994-09-13 Verfahren zur Herstellung von Selegilin-Hydrochlorid

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ77597A3 true CZ77597A3 (cs) 1998-02-18
CZ287647B6 CZ287647B6 (en) 2001-01-17

Family

ID=6528113

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ1997775A CZ287647B6 (en) 1994-09-13 1995-09-02 Process for preparing selegiline hydrochloride

Country Status (15)

Country Link
US (1) US5847216A (cs)
EP (1) EP0772584B1 (cs)
JP (1) JPH10505602A (cs)
AT (1) ATE167469T1 (cs)
AU (1) AU3520895A (cs)
CA (1) CA2198781C (cs)
CZ (1) CZ287647B6 (cs)
DE (2) DE4432610C1 (cs)
DK (1) DK0772584T3 (cs)
ES (1) ES2117445T3 (cs)
FI (1) FI111713B (cs)
HU (1) HU214840B (cs)
IL (1) IL115157A (cs)
MX (1) MX9701831A (cs)
WO (1) WO1996008461A1 (cs)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19716905C1 (de) * 1997-04-22 1998-08-27 Iip Inst Fuer Ind Pharmazie Fo Stabile, wäßrige Lösung auf der Grundlage von Selegilin und Vorrichtung zu ihrer Verabreichung
US9446995B2 (en) 2012-05-21 2016-09-20 Illinois Institute Of Technology Synthesis of therapeutic and diagnostic drugs centered on regioselective and stereoselective ring opening of aziridinium ions
US10189803B2 (en) 2008-02-22 2019-01-29 Illinois Institute Of Technology Synthesis of therapeutic and diagnostic drugs centered on regioselective and stereoselective ring opening of aziridinium ions
WO2015051362A1 (en) 2013-10-04 2015-04-09 Illinois Institute Of Technology Multifunctional chelators, complexes, and compositions thereof, and methods of using same

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH393306A (de) * 1962-03-30 1965-06-15 Wander Ag Dr A Verfahren zur Herstellung von tertiären Aminen der Phenylalkylreihe
GB1121857A (en) * 1965-01-05 1968-07-31 Science Union & Cie New phenylisopropylamine derivatives and process for their preparation and pharmaceutical preparations of such derivatives
US3485874A (en) * 1966-05-04 1969-12-23 Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszet Ortho and para bromophenyl isopropyl methylamines
US4156017A (en) * 1977-02-22 1979-05-22 Schering Aktiengesellschaft Pesticides
HU187775B (en) * 1982-07-14 1986-02-28 Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszeti Termekek Gyara Rt,Hu New process for producing propargile-amines of pharmaceutical activity
CS269271B1 (en) * 1988-05-30 1990-04-11 Hajicek Josef Method of selegiline's hydrochloride production
HUT63579A (en) * 1991-12-20 1993-09-28 Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszet Process for producing double-phase pharmaceutical compositions suitable for treating diseases occurring during neurodegenerative processes

Also Published As

Publication number Publication date
EP0772584B1 (de) 1998-06-17
US5847216A (en) 1998-12-08
AU3520895A (en) 1996-03-29
FI971038A0 (fi) 1997-03-12
CA2198781C (en) 2004-08-24
DE4432610C1 (de) 1996-02-01
EP0772584A1 (de) 1997-05-14
FI971038A (fi) 1997-03-12
ES2117445T3 (es) 1998-08-01
DK0772584T3 (da) 1998-10-19
FI111713B (fi) 2003-09-15
ATE167469T1 (de) 1998-07-15
DE59502606D1 (de) 1998-07-23
IL115157A (en) 1999-05-09
JPH10505602A (ja) 1998-06-02
IL115157A0 (en) 1995-12-31
HU214840B (hu) 1998-06-29
WO1996008461A1 (de) 1996-03-21
MX9701831A (es) 1997-06-28
CZ287647B6 (en) 2001-01-17
CA2198781A1 (en) 1996-03-21
HUT77185A (hu) 1998-03-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
FR2692890A1 (fr) Procédé de préparation de la N-méthyl-3-phényl-3-[4-(trifluorométhyl)-phénoxy]-propylamine et de ses sels d&#39;addition d&#39;acide.
JP2011500777A (ja) O−デスメチルベンラファキシンの製造方法
CZ77597A3 (cs) Způsob výroby selegilinu
ZA200108958B (en) Process for preparing (1R,2S,4R)-(-)-2-[(2&#39;-{N,N-dimethylamino}-ethoxy)]-2-[phenyl]-1,7,7-tri-[methyl]-bicyclo [2.2.1] heptane and pharmaceutically acceptable acid addition salts thereof.
HU229188B1 (hu) Új eljárás N-[(S)-1-karboxibutil]-(S)-alanin-észterek elõállítására, és a perindopril szintézisnél történõ alkalmazása
EP0344675B1 (en) Method for the production of selegiline hydrochloride
FR2528422A1 (fr) Nouveaux derives du 1,2,3,4-tetrahydronaphtalene, procede pour leur preparation et composition pharmaceutique contenant ces derives
KR920007232B1 (ko) 베반톨올의 제법
JPH01102072A (ja) エポキサイド誘導体の製造法
EP0321349B1 (fr) Procédé de préparation de la N-(chloro-2 benzyl) (thiényl-2)-2 éthylamine
CZ290533B6 (cs) Způsob výroby o-aminofenylcyklopropylketonu
CA2119052C (en) Enantioselective process for the preparation of levobunolol
US20100004130A1 (en) Process for preparing substituted 2-alkoxycarbonyl-3-aminothiophenes
KR860001906B1 (ko) 디아미노 피리딘의 제조방법
EP0620208B1 (en) Production of dobutamine compounds
US4189444A (en) Process for the preparation of N,N&#39;-disubstituted 2-naphthaleneethanimidamide and intermediates used therein
FR2751963A1 (fr) Procede de preparation de lactames n-substitues
JPH05178833A (ja) N−シアノアセトアミジン誘導体の製造方法
GB2024223A (en) Process for the preparation of N,N&#39;-disubstituted 2- naphthaleneethanimidamides and intermediates used therein
KR100508688B1 (ko) N,n-디글리시딜알킬아민 화합물의 효율적 제조방법
EP0129383A1 (en) Process for the preparation of 3,4-di-isobutyryloxy-N-methyl-phenethylamine
FR2499993A1 (fr) Sels de 2, 4, 8-triazaphenalenium et procede pour leur preparation
EP1506156A1 (en) Method for preparing 2-alkoxyphenoxyethanamines from 2-alkoxyphenoxyethylacetamides
JPS6011019B2 (ja) ベンゾトリフルオリド誘導体の製法
WO2000078710A1 (en) Method of making hydroxylamine salts

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20050902