CZ39097A3 - Machine-tool - Google Patents

Machine-tool Download PDF

Info

Publication number
CZ39097A3
CZ39097A3 CZ97390A CZ39097A CZ39097A3 CZ 39097 A3 CZ39097 A3 CZ 39097A3 CZ 97390 A CZ97390 A CZ 97390A CZ 39097 A CZ39097 A CZ 39097A CZ 39097 A3 CZ39097 A3 CZ 39097A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
worktop
machine tool
machining
driven
sun gear
Prior art date
Application number
CZ97390A
Other languages
English (en)
Inventor
Mathias Bihler
Original Assignee
Mathias Bihler
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mathias Bihler filed Critical Mathias Bihler
Publication of CZ39097A3 publication Critical patent/CZ39097A3/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21FWORKING OR PROCESSING OF METAL WIRE
    • B21F1/00Bending wire other than coiling; Straightening wire

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Gears, Cams (AREA)
  • Drilling And Boring (AREA)
  • Finish Polishing, Edge Sharpening, And Grinding By Specific Grinding Devices (AREA)
  • Cage And Drive Apparatuses For Elevators (AREA)

Description

Předkládaný vynález se týká obráběcího stroje. Zejména se předkládaný vynález týká'“ lisovacího a/nebo ohýbacího automatu pro zpracování drátěného a/nebo pásového materiálu. Alternativními nebo doplňkovými obráběcími možnostmi tohoto obráběcího stroje může být svařování a/nebo montování (sestavování) eventuálně ohýbaných a/nebo lisovaných obrobků z takového drátěného nebo pásového materiálu.:
Dosavadní stav techniky ířlf*Z patentového spisu DE-OS 15 27 922’“'Je známý obráběcí ίΓ*Τ·.
stroj s pracovní deskou, na jejíž jedné* straně je otočně upraveno jedno centrální, ozubené kolo. Pracovní deska obsahuje větší počet po obvodě dutého ozubeného kola kruhově rozdělených, průchozích otvorů, kterými jsou obráběcí jednotky na druhé straně pracovní desky spojitelné s dutým, ozubeným kolem, které je pohání. K tomuto úcěíu jsou obráběcí 's'r* jednotky opatřené hnacími hřídeli, které procházejí průchozími otvory ležícími právě pod nimi, přičemž tyto hnací hřídele nesou pastorky přicházející do záběru s dutým, ozubeným kolem. Otáčení hnacího hřídele způsobí cyklický pohyb tam a zpět na obráběcí jednotce pohyblivě vedeného nástrojového držáku, který nese vhodný obráběcí nástroj.
Provedení podle patentového spisu DE-OS 15 27 922 je vhodné zejména pro obráběcí postupy, při kterých obráběcí jednotky pracují přibližně radiálně vzhledem k centrálně ležícímu obráběcímu místu. Obrábění obrobků na tomto obráběcím místě se tedy v průběhu jednoho cyklu strojního taktu děje prostřednictvím jedné nebo více obráběcích jednotek. Protože obrobky mohou být díky kruhovému rozdělení obráběcích jednotek obrobeny ze všech stran, je možné zařízením tohoto typu vytvořit zejména vynikající symetrické součásti, například objímky z pásového materiálu. S tímto zařízením je ale současně možná pouze drobná montážní činnost.
Mimoto je z patentového spisu DE 32 05 4 93 C2 známé obráběcí zařízení, u kterého je pro pohon obráběcích jednotek.
LO umístitelných na obráběcí straně pracovní desky ' upraven šnekový hřídel, který na zadní straně pracovní desky je upraven tak, že s ní probíhá paralelně. Po . délce tohoto šnekového hřídele je, rozděleno podél alespoň jedné přímky více průchozích otvorů upravených v pracovní desce, „
prostřednictvím kterých jsou obráběcí jednotky hnací vazbou spojené s tímto šnekovým hřídelem. Tato hnací vazba je opět tvořena prostřednictvím hnacích hřídelů, které procházejí průchozími otvory a nesou šnekové kolo přicházející do záběru se šnekovým hřídelem.
S provedením podle patentového spisu DE 32 05 493 C2 je možné obrábění relativně delších obrobků. Tyto obrobky mohou být obráběny v průběhu jednoho strojního taktu na různých místech své délky, současně prostřednictvím více obráběcích jednotek. Kromě jiného může být u zařízení, tohoto 25 druhu uspořádáno více po sobě následujících obráběcích míst, kterými po sobě procházejí kratší obrobky. Na každém obráběcím místě probíhá jedno částečné obrobení, přičemž pro každé částečné obrobení je k dispozici jeden úplný cyklus strojního taktu. Celkový použitelný obráběcí čas pro jeden obrobek tak může být podstatně prodloužen. To může být užitečné pro provádění složitějších obráběcích postupů. Například může být jeden obrobek nejprve lisován a ohýbán a potom sestaven a svařen s jinými díly. Takto mohou být složitější úpravy rozděleny na částečné úpravy probíhající na různých obráběcích, místech, což umožňuje jemnější a hladší pohyb obráběcích nástrojů a tím vhodnější silové a rychlostní poměry.
Nakonec je z patentového spisu DE-OS 27 41 57 6 známé obráběcí zařízení, u kterého je pro pohon obráběcích jednotek na zadní straně pracovní desky upraven přes délku pracovní desky procházející řetězec po sobě jdoucích, vzájemně zabírajících čelních ozubených kol o v podstatě stejné velikosti. Tato čelní ozubená kola jsou poháněná od jednoho konce řetězce. Nemůže být tedy ani řeči o jednom centrálním 15 ozubeném kolu, upravené centrálně v pracovní desce. Průchozí otvory pro hnací hřídele obráběcích jednotek jsou upraveny v přibližně přímkové formě podél právě jedné části obvodových čar jednotlivých čelních ozubených kol. Nevýhodou tohoto provedení .je sčítání mrtvých chodů mezi dvojicemi po sobě následujících čelních ozubených kol po cele délce řetězce. To vyžaduje nákladná opatření pro omezení mrtvého chodu, což může být například uskutečněno prostřednictvím magnetického zpomalování k poháněnému čelnímu ozubenému kolu protichůdného, posledního čelního ozubeného kola v řetězci.
Předkládaný vynález si podle prvního aspektu klade za svůj cíl vytvořit obráběcí stroj s pohonem centrálním kolem, podobným provedení podle patentového spisu DE-OS 15 27 922, ale tak, že umožní také jiné než kruhové uspořádání průchozích otvorů, zejména přímkové uspořádání.
Podstata vynálezu
Při řešení shora uvedeného cíle vychází předkládaný vynález z obráběcího stroje, který zahrnuje alespoň jednu pracovní desku se dvěma hlavními bočními plochami, jedno 5 centrální kolo, které je upraveno v sousedství první z hlavních bočních ploch s osou otáčení v podstatě kolmou k pracovní desce a které je opatřeno alespoň jedním ozubeným věncem soustředným vzhledem k . ose otáčení, přívodní
·. prostředky' hnacího momentu pro pohon centrálního kola a
.. alespoň jedno montážní místo na druhé z hlavních bočních ploch pro jednu bezprostředně centrálním kolem poháněnou, obráběcí jednotku, která prostřednictvím alespoň' jednomu montážnímu místu přiřazenému, přímo hnanému otvoru v pracovní desce je v hnací vazbě s ozubeným věncem centrálního kola 15 nebo je uveditelná do této hnací vazby, přičemž tato hnací vazba zahrnuje alespoň jednu, přímo hnaný otvor přímočaře a v podstatě kolmo k pracovní desce procházející, sestavu hnacích hřídelů s jedním vzhledem k této sestavě soustředným pastorkem, který je v záběru bezprostředně s ozubeným věncem centrálního kola.
Podle předkládaného vynálezu je navrženo, že v sousedství první hlavní boční plochy pracovní desky je upravena další alespoň jedna řada vloženého ozubeného kola, která je , v záběru s ozubeným věncem centrálního kola, že druhá hlavní plocha.pracovní desky je opatřena dalším alespoň jedním montážním místem pro obráběcí jednotku nepřímo poháněnou centrálním, kolem, a že tomuto montážnímu místu pro nepřímo poháněnou obráběcí jednotku je přiřazen alespoň jeden nepřímo hnaný otvor v pracovní desce, skrz který je nepřímo hnaná obráběcí jednotka přes alespoň jednu jí přiřazenou, nepřímo hnaný otvor přímočaře a v podstatě kolmo vzhledem k pracovní desce procházející sestavu hnacích hřídelů s pastorkem soustředným vzhledem k této sestavě, v záběru s vloženým ozubeným kolem řady ozubeného kola nebo je uvedítelná do tohoto záběru, přičemž otáčky sestav hnacích hřídelů přímo hnané obráběcí jednotky a nepřímo hnané obráběcí jednotky se číselně shodují.
Obráběcí jednotkou je podle předkládaného vynálezu v nej širším smyslu každá jednotka způsobilá obrábět přivedený 10 materiál. Pod tento pojem nespadají jenom jednotky pro ohýbání a· lisování, ale celá řada dalších jednotek. Obráběcími jednotkami mohou být tudíž také upínací jednotky pro obráběný obrobek, přepravní jednotky pro obrobek, zařízení pro přivádění materiálu nebo montážní sestavy.
15
Řešením podle předkládaného vynálezu, tedy kombinací centrálního kola s alespoň jednou řadou vloženého ozubeného kola, je umožněna větší volnost výběru při umísťování otvorů v pracovní desce. To současně rozšiřuje užitné možnosti celého zařízení. To může být dále provozováno s kruhovým rozdělením přímo hnaných otvorů, podobně jako podle patentového spisu DE-OS 15 27 922. Doplňkově nabízí nepřímo hnané otvory možnost umístit na pracovní desku obráběcí jednotky nezávisle na uložení centrálního kola, takže
2^ například může být dosaženo přímkového uspořádání . přímo hnaných otvorů a nepřímo hnaných otvorů, podobně jako v provedeních podle patentových spisů DE-OS 27 41 576 a DE 32 05 493 C2.
Prostřednictvím upravení řad vloženého ozubeného kola může být zajištěn odlišný smysl otáčení než má pastorek, který zabírá s centrálním kolem popřípadě s jednou řadou vloženého ozubeného kola. Pokud pro řízení nástroje obráběcí jednotky bude použit křivkový kotouč, který se otáčí společně se sestavou hnacích hřídelů obráběcí jednotky, může být tento odlišný smysl otáčení zajištěn, například, prostřednictvím výpočtu symetrického tvaru křivky. Bylo by také možné v závislosti na smyslu otáčení upravit na obráběcí jednotku připevnitelný obrácený křivkový kotouč. Každopádně je •důležité, aby otáčky pastorků byly Stejné nebo aby byly nastavitelné na., .stejnou .hodnotu' .tak, aby přímo .a nepřímo hnané obráběcí jednotky mohly pracovat se stejným taktem.
Ačkoliv každá řada vloženého ozubeného kola může zahrnovat více vložených ozubených kol je výhodné, aby každá řada vloženého ozubeného kola zahrnovala pouze jedno vložené ozubené kolo, které je v záběru na jedné straně s ozubeným 15 věncem centrálního kola a na druhé straně alespoň s jedním pastorkem nepřímo poháněné obráběcí jednotky. Ve výhodném provedení může být jednomu společnému vloženému ozubenému kolu řady vloženého ozubeného kola přiřazeno více, výhodně dva, nepřímo hnaných otvorů v pracovní desce.
Jak již bylo uvedeno, je prostřednictvím řešení podle předkládaného vynálezu umožněno přímkové uspořádání přímo hnaných otvorů a nepřímo hnaných otvorů. To může být provedeno takovým způsobem, že alespoň dva nepřímo hnané otvory pracovní desky a alespoň jeden, výhodně alespoň dva, 25 přímo hnaný otvor pracovní desky jsou uspořádány podle jedné přímky paralelní vzhledem k pracovní desce. Přitom může být podle jedné k pracovní desce paralelní přímky uspořádán po každé straně alespoň jeden přímo hnaný otvor a alespoň jeden nepřímo hnaný otvor, takže podle jedné přímky může být uspořádán větší počet otvorů s odpovídajícími nej různějšími možnostmi umístění obráběcí jednotky. Možnosti umístění obráběcí jednotky by mohly být s ohledem na co možná nej šírej i rozvinuté spektrum použití zařízení dále rozšířeny tak, že každé ze dvou vzájemně paralelních přímek, které jsou umístěné ve vzájemném odstupu v podstatě odpovídajícím' průměru ozubeného věnce centrálního kola, je přiřazen alespoň jeden přímo hnaný.otvor a alespoň jeden nepřímo hnaný otvor: Ve výhodném provedení je možno podél jedné přímky upravit alespoň jeden přímo hnaný otvor a alespoň dva nepřímo hnané' otvory nebo obráceně, přičemž tato přímka probíhá v podstatě paralelně vzhledem k směru přivádění materiálu v obráběcím stroji. Dále je možno při v podstatě vertikálním vyrovnání hlavních bočních ploch pracovní desky uspořádat podél alespoň jedné v podstatě horizontální přímky alespoň jeden přímo hnaný otvor a alespoň dva nepřímo hnané otvory a nebo obráceně.
Pokud je obráběcí jednotkou ohýbací jednotka, . bude obvykle poháněna prostřednictvím jedné sestavy hnacích hřídelů a tomu odpovídajícího jednoho pastorku. Je ale rovněž
2Q ' myslitelné jednu obráběcí jednotku pohánět prostřednictvím více než jednoho pastorku. Tak například u lisu pro lisování za studená může být dosaženo prostřednictvím dvou sestav hnacích hřídelů zvýšená lisovací síla. Pro zajištění možnosti uvedení na nej různější místa pracovní desky také u takovéto obráběcí jednotky se navrhuje, aby byla v pracovní' desce upravena alespoň jedna dvojice přímo hnaných otvorů a alespoň jedna dvojice nepřímo hnaných otvorů, přičemž odstupy mezi otvory u obou dvojic si odpovídají. Širšího rozsahu využití zařízení je dosaženo, pokud obráběcí jednotky mohou být volitelně zasazeny mezi různé dvojice otvorů. Pro tento případ se jako podmínka zasunutelnosti požaduje, aby dvojice pastorků, stojících ve vzájemném pevnějším úhlovém vztahu, byla volitelně uveditelná do záběru s ozubeným věncem centrálního kola nebo se společným vloženým ozubeným kolem řady ozubeného kola.
Pracovní deska může obsahovat větší počet přímo hnaných otvorů, které jsou uspořádány rozdělené na kruhu kolem osy otáčení centrálního kola. V tomto případě je.podle dalšího provedení předkládaného 'Vynálezu navrženo, aby podél alespoň jedné přímky paralelní vzhledem k pracovní desce byly uspořádány alespoň dva nepřímo hnané otvory a alespoň jeden přímo hnaný otvor a nebo obráceně, přičemž alespoň jedné přímce přiřazené přímo hnané otvory tvoří pouze část všech přímo hnaných otvorů obsažených v pracovní desce. Jinými slovy to znamená, že pracovní deska současně obsahuje i přímo hnané otvory, které nejsou přiřazeny žádné přímce. Tímto se opět otevírá širší spektrum použití 'pracovní desky, protože jsou k dispozici jak otvory v přímkovém uspořádání tak také otvory v kruhovém uspořádání.
Na počátku tohoto popisu diskutované, známé obráběcí stroje jsou opatřeny buď výlučně pracovními deskami s kruhovým rozdělením otvorů nebo výlučně pracovními deskami s přímkovým uspořádáním otvorů. Proto jsou potřeba vyšší investice, pokud je žádáno úplné pokrytí spektra využití nabízené oběma typy zařízení. Podle toho je podle jednoho dalšího aspektu považovat také za cíl předkládaného vynálezu vytvoření obráběcího stroje, který bude mít širší spektrum použití než obráběcí zařízení podle dosavadního stavu techniky.
Se zřetelem na tento aspekt vychází předkládaný vynález z obráběcího stroje, který zahrnuje dvě vzájemně paralelní pracovní desky, z nichž každá má k druhé pracovní desce přivrácenou vnitřní hlavní boční plochu a od druhé pracovní desky odvrácenou vnější hlavní boční plochu, hnací systém mezi oběma pracovními deskami, a větší počet na vnějších hlavních bočních plochách pracovních desek upravených montážních míst pro obráběcí jednotky, které jsou prostřednictvím otvorů v. každé pracovní desce, přiřazených montážním místům, spojeny hnací vazbou a hnacím systém nebo jsou spojitelné s tímto systémem.
Podle předkládaného vynálezu je navrženo, aby alespoň jedna- část otvorů přiřazených první z pracovních desek byla uspořádána v podstatě na kruhu kolem středové osy v podstatě 15 kolmé vzhledem k pracovním- deskám, a aby alespoň jedna část otvorů přiřazených druhé pracovní desce byla uspořádána v podstatě podél .alespoň jedné přímky paralelní vzhledem k této druhé pracovní desce.
2Q Toto řešení podle předkládaného vynálezu spojuje- dó jednoho zařízení obráběcí možnosti vyplývající z kruhového uspořádání otvorů a z přímkového uspořádání otvorů. V mnoha případech použití by bylo možno pracovat vzájemně nezávisle na obou pracovních deskách, to znamená pro každý zadaný typ obrábění zvolit jednu nebo druhou pracovní desku. Hnací systém může zahrnovat pro každou pracovní desku jeden samostatný částečný hnací sýstém. Tyto částečné hnací systémy se mohou vzájemně od sebe lišit a mohou za určitých okolností pracovat asynchronně. Je například myslitelné, aby pro první pracovní desku byl upraven pohon centrálním kolem, podobný návrhu v patentovém spisu DE-OS 15 27 922, zatímco obráběcí jednotky na druhé pracovní desce budou poháněné prostřednictvím pohonu se šnekovým hřídelem, podobnému návrhu v patentovém spisu DE 32 05 493 C2. Výhodně budou ovšem navrženy vzájemně synchronní částečné hnací systémy nebo jede oběma pracovním deskám společný hnací systém, což otevírá možnost vzájemně sladěných, koordinovaných činností na obou pracovních deskách. Zejména mohou být obě pracovní desky účastny obrábění jednoho á téhož obrobku. Například tak může být jeden obrobek upevněn v blízkosti první pracovní desky a zde může být ohýbán, potom může být transportován k druhé pracovní desce a tam popřípadě po dalším ohýbání - svařen a sestaven s dalšími · obróbký. Jedna další možnost koordinovaných prací na obou pracovních ' deskách spočívá v tom, že obráběcí postupy na jedné'pracovní desce jsou řízené z druhé pracovní desky. Jako příklad je možno uvést ohýbací jádro pro ohýbání objímek, které je přesouváno od jedné pracovní desky ke druhé pracovní desce, kde se přivedený' materiál ohýbá kolem tohoto ohýbacího jádra.
Podle druhého aspektu je pro na kruhu uspořádané otvory první pracovní desky, které jsou výhodně uspořádány rozdělené na společném kruhu a tudíž mohou zaujímat v podstatě stejné úhlové rozestupy, vhodný pohon s centrálním kolem pro první pracovní desku. Podle toho se rovněž pro tento aspekt nyní jako další možnost navrhuje, aby hnací systém zahrnoval· jedno kolem centrální osy otočné, první centrální kolo, které je uspořádáno v , blízkosti vnitřní hlavní boční plochy první pracovní desky, a aby obráběcí jednotky, přiřazené na kruhu uspořádaným otvorům první pracovní desky, byly poháněné prostřednictvím sestav hnacích hřídelů, které procházejí přímočaře skrz na kruhu uspořádané otvory a v podstatě kolmo vzhledem k první pracovní ploše a které · jsou v záběru s jedním vzhledem k aktuální sestavě soustředným pastorkem bezprostředně v ozubeném věnci prvního centrálního kola.
Podle dalšího provedení může hnací systém zahrnovat opět alespoň jednu s ozubeným věncem prvního centrálního kola zabírající řadu vloženého ozubeného kola, které je uloženo v blízkosti vnitřní hlavní boční plochy první pracovní desky, i
přičemž jedna část první pracovní desce přiřazených obráběcích jednotek je upevnitelná prostřednictvím sestav hnacích hřídelů, které procházejí přímočaře skrz aktuálně přiřazené nepřímo hnané otvory v první pracovní desce a v podstatě kolmo k této první pracovní desce a pastorkem jsou v záběru s vloženým ozubeným kolem. Toto uspořádání umožňuje, 15 jak budě podrobněji vysvětleno, upevnění nebo montáž obráběcích jednotek na první pracovní desce do poloh, které nejsou omezené pouze na kruhový obvod prvního centrálního kola.
Jedno výhodné provedení předkládaného vynálezu podle druhého aspektu předpokládá, že na straně zařízení patřící k druhé pracovní desce budou také k této druhé pracovní desce namontované obráběcí jednotky poháněné prostřednictvím jednoho centrálního kola. Podle toho· se tedy navrhuje, aby hnací systém sousedící s vnitřní hlavní boční plochou druhé 25 pracovní desky zahrnoval kolem centrální osy otočné, druhé centrální kolo a také alespoň jednu řadu vloženého ozubeného kola zabírajícího s ozubeným věncem tohoto druhého centrálního kola, a aby z obráběcích jednotek přiřazených druhé pracovní desce byla jedna skupina přímo hnaných obráběcích jednotek poháněná prostřednictvím sestav hnacích hřídelů, které procházejí přímočaře skrz aktuálně přiřazené přímo hnané otvory v druhé pracovní desce a v podstatě kolmo k této druhé pracovní desce a pastorkem jsou v záběru s ozubeným věncem druhého centrálního kola, a jedna skupina nepřímo hnaných obráběcích jednotek poháněná prostřednictvím sestav hnacích hřídelů, které procházejí přímočaře skrz aktuálně přiřazené nepřímo hnané otvory v druhé pracovní desce a v podstatě kolmo k této druhé pracovní desce a pastorkem jsou v záběru s vloženým ozubeným kolem.
První a druhé centrální kolo mohou být oddělenými součástmi, které jsou poháněné vzájemně nezávisle s popřípadě odlišnými otáčkami. Pro umožnění koordinace prací na obou pracovních deskách může být zajištěno, aby první a druhé centrální kolo byly vázány na společné otáčení kolem centrální osy. Obě centrální kola tedy mohou být upravena na jednom společném tělese centrálních kol, které může být opatřeno jedním ozubeným věncem společným oběma pracovním deskám nebo může být opatřeno jedním samostatným ozubeným, věncem pro každou z těchto pracovních desek. Ozubené věnce centrálních kol mohou mít stejné nebo různé počty zubů.
Pokud sestavy hnacích hřídelů oběma pracovním deskám přiřazených obráběcích jednotek obíhají se stejným počtem otáček, je možné, aby obráběcí jednotky nebyly pouze na jedné pracovní desce, ale aby byly volitelně umístitelné mezi oběma pracovními deskami.
Oběma pracovními deskami může procházet jeden centrální průchozí kanál, který prochází prvním, a popřípadě také druhým, centrálním kolem. Takový průchozí kanál umožňuje přívod materiálu v podstatě kolmo vzhledem k pracovním deskám, podobně jako je to popsáno v patentovém spisu DE-OS
27 922, průchod obrobků od jedné pracovní desky k druhé pracovní desce a také montáž nebo umísťování obráběcích jednotek, například lisu pro lisování za studená, nebo částí obráběcích jednotek v oblasti průchozího kanálu. Dále je možné nástroj, například již zmiňované ohýbací jádro, použít u jedné pracovní desky a skrz tento průchozí otvor jej potom provést k druhé pracovní desce.
Výhodně tvoří obě pracovní desky jedno těleso, které .zahrnuje hnací, systém. Toto těleso může být v jedné dělící θ rovině, paralelní k hlavním bočním plochám, rozděleno na dva oddíly, z nichž každý obsahuje ^jednu pracovní desku nebo je tvořen jednou' pracovní deskou. Pracovní desky mohou mít, až na umístění svých otvorů, v podstatě stejnou konstrukci, což snižuje celkové náklady na výrobu.
Pro ' pohon centrálního kola, popřípadě centrálních kol, je výhodné řešení,, u kterého je jedna řada vloženého ozubeného kola, která je v záběru s jedním centrálním kolem, napojena na přívodní místo hnacího momentu.
q Pro zajištění přestavitelnosti jednotlivých obráběčích jednotek mezi přímo hnanými otvory a nepřímo hnanými otvory se navrhuje, aby jedna obráběcí jednotka byla provedena s jedním hnacím pastorkem, který je vhodný k tomu, aby buď byl uveditelný do hnací vazby v přímém záběru s ozubeným věncem centrálního kola skrz přímo hnaný otvor nebo byl uveditelný skrz nepřímo hnaný otvor do záběru a vloženým ozubeným kolem jedné řady vloženého ozubeného kola, které je v hnací vazbě: v záběru a centrálním kolem.
Vynález předkládá podle třetího aspektu stavebnicový systém pro obráběcí stroj libovolného dosavadního stavu techniky, který pro každý rozsah použití umožňuje rychlé a jednoduché přestavění zařízení. Vychází se tedy z toho, že obráběcí stroj musí zahrnovat dvě vzájemně paralelní pracovní desky s vzájemně od sebe směřujícími vnějšími hlavními bočními plochami, jeden hnací systém mezi pracovními deskami, a větší počet na vnějších hlavních bočních plochách pracovních desek upravených montážních míst pro obráběcí jednotky, které jsou s hnacím systémem v hnací vazbě prostřednictvím montážním místům přiřazených otvorů v každé pracovní desce nebo mohou zaujmout tuto vazbu. Stavebnicový systém tedy zahrnuje první pracovní desky s otvory, které jsou uspořádané v podstatě na kruhu kolem jedné ke každé pracovní desce kolmé- centrální osy, a také dále druhé pracovní desky s otvory, .které jsou uspořádané podél alespoň jedné· přímky paralelně vzhledem k pracovní desce. Podle požadavku jsou potom vzájemně kombinovatelné dvojice prvních pracovních desek nebo dvojice druhých pracovních desek nebo jedna první a jedna druhá pracovní deska.
Nakonec podle čtvrtého aspektu navrhuje předkládaný vynález způsob činnosti obráběcího stroje, který nabízí uživatelům mnohostranné možnosti obrábění. Vychází se z toho, že je vytvořen obráběcí stroj podle dříve diskutovaného druhého aspektu vynálezu, který rovněž zahrnuje dvě vzájemně paralelní pracovní desky, z nichž jedna obsahuje otvory rozdělené do kruhu a druhá obsahuje otvory uspořádané lineárně. Pro takový obráběcí stroj se navrhuje, aby še obráběcí postupy prováděly volitelně bud’ pouze na jedné z obou pracovních desek nebo současně na obou pracovních deskách. Jedno výhodné provedení tohoto způsobu podle vynálezu je založeno na možnosti, že každá z k oběma pracovním deskám přimontovaných obráběcích jednotek je poháněná synchronně vůči ostatním. Je tedy potom možné přivést obráběný produkt do blízkosti jedné z obou pracovních desek, na této pracovní desce jej podrobit alespoň jednomu obráběcímu postupu, produkt, potom transportovat k druhé pracovní desce a tam jej nakonec podrobit alespoň jednomu dalšímu obráběcímu postupu. Kombinované zahrnutí obou pracovních desek do obrábění jednoho obrobku nabízí realizaci podstatně složitějších obráběcích procesů, zejména při spojení různých druhů obráběcích technik, jako je ohýbání, svařování, montáž a podobně. Za obráběcí postup se tedy považuje každá manipulace s ' obrobkem, která probíhá za použití jedné nebo více takových obráběcích technik.
Podle dalšího provedení předkládaného způsobu je možné k jedné z pracovních desek přivést pás materiálu, na této pracovní desce přivedený pás materiálu, výhodně prostřednictvím lisů, rozdělit na jednotlivé kusy materiálu, tyto kusy materiálu transportovat k druhé pracovní desce a tam je podrobit alespoň jednomu dalšímu obráběcímu postupu.
Je ovšem také myslitelné, aby bylo možné rozdělené kusy materiálu na jedné pracovní desce podrobit ještě alespoň jednomu dalšímu obráběcímu postupu před jejich transportem k další pracovní desce.
Možnost sestavovat jednotlivé obrobky, nabízená způsobem obrábění podle předkládaného vynálezu, může být realizována tak, že se produkt, přivedený k jedné z pracovních desek, kombinuje před jeho transportem k další pracovní desce s alespoň jedním dalším produktem přivedeným k pracovní desce, a že se takto kombinované produkty volitelně po. provedení dalších obráběcích postupů na těchto produktech před nebo jejich zkombinování - potom transportují k další pracovní desce. Alternativně nebo současně se může na jedné z pracovních desek obráběný produkt také po jeho transportu k další pracovní desce kombinovat s jedním dalším produktem přivedeným k této další pracovní desce.
Pojem produkt zde může ,být chápán ve smyslu jíž předřezaného nebo nějak jinak předzpracovaného, popřípadě z více jednotlivých dílů smontovaného obrobku, ale také ve .smyslu ještě^nezpracovaného pásu materiálu, a.rovněž zejména θ nekonečného drátěného nebo pásového materiálu, který se odvíjí z, navijáku. V posledním případě může být montáž jednotlivých obrobků · na obráběcím' stroji provedena takovým způsobem, že se k jedné ' pracovní desce odděleně přivedou alespoň dva pásy materiálu, každý tento pás materiálu -se rozdělí, výhodně prostřednictvím lisů, na jednotlivé- kusy materiálu, alespoň jeden kus materiálu z obou pásů materiálu se této jedné pracovní desce vzájemně zkombinují a takto zkombinované kusy materiálu - volitelně po provedení dalších obráběcích postupů na kusech materiálu před nebo po jejich θ zkombinování - se transportují k další pracovní desce. Podobným způsobem se může přivést k oběma pracovním deskám alespoň jeden pás materiálu, každý tento pás materiálu se rozdělí, výhodně prostřednictvím lisů, na příslušné pracovní desce na jednotlivé kusy materiálu, tyto kusy materiálu z jednoho pásu materiálu - volitelně po provedení dalších obráběcích postupů - se transportují k další pracovní desce a tam se vzájemně kombinují alespoň jeden kus materiálu z obou pásů materiálu.
Předkládaný vynález bude v následujícím popisu podrobněji vysvětlen na příkladných provedeních s pomocí připojených výkresů.
Přehled obrázků na výkresech
Obr.l je schematické znázornění obráběcího stroje s kruhovým rozdělením otvorů v pracovní desce;
Obr. 2 je znázornění obráběcí jednotky ve formě ohýbací jednotky;
Obr.3 je schematické znázornění obráběcího stroje- s lineárním rozdělením otvorů v pracovní desce, přičemž je obráběn relativně delší obrobek;
Obr.4 je schematické znázornění obráběcího stroje, podobného obráběcímu stroji znázorněnému na obr. 3, přičemž je současně obráběno více relativně krátkýchobrobků;
Obr.5 je rozložený pohled na první příklad provedení obráběcího stroje podle předkládaného vynálezu s jednou samostatnou pracovní deskou a jedním k ní příslušejícím hnacím systémem;
Obr. 6 je schéma roztečných kružnic pro hnací systém, znázorněný na obr. 5;
Obr. 7 je rozložený pohled na druhý příklad provedení obráběcího stroje . podle předkládaného vynálezu opět s jednou samostatnou pracovní deskou a jedním k ní příslušejícím hnacím systémem;
,5 fo
Obr.8 je rozložený pohled na třetí příklad provedení obráběcího stroje podle předkládaného vynálezu s jednou přední a jednou zadní pracovní deskou a jedním mezi pracovní desky umístěným hnacím systémem;
Obr.9 je řez rovinou IX-IX z obr. 8, přičemž je pro přehlednost znázorněna pouze na obr. 8 zadní pracovní deska;
Obr.10 je řez rovinou X-X z obr. 8;
Obř.ll je řez rovinou XI-XI ž obr. 8;
Obr.12 je schematické znázornění jedné možností použití obráběcího stroje, znázorněného na obr. 8;
Obr.13a a obr. 13b je schematické znázornění jedné další možnosti použití obráběcího stroje, znázorněného na obr. 8; a
Obr.14a až obr. 17b jsou schematická znázornění dalších možností použití obráběcího stroje, znázorněného na obr. 8.
Příklady provedení vynálezu
Prostřednictvím obr. 1 až obr. 4 budou blíže vysvětleny základy,· které by. měly usnadnit porozumění příkladům provedení podle předkládaného vynálezu, které jsou znázorněné na obt. 5 a dále.
Na schematickém znázornění podle obr. 1 je znázorněn obráběcí stroj 1 pro zpracování drátěného nebo pásového materiálu 3, který vychází z konstrukčních principů popsaných v patentovém spisu DE-OS 15 27 922. Tento stroj zahrnuje pracovní desku 5, která na je své, při pohledu na obr. 1, přední straně opatřena více čárkovaně znázorněnými montážními místy 7 pro obráběcí jednotky 9. Na třech z montážních míst 2 jsou na obr. 1 upevněny obráběcí jednotky 9. Samozřejmě by obráběcími jednotkami 9 mohlo být obsazeno mezi jedním a / — všemi montážními místy 7. Tyto, podle obr. 1, na přední v straně pracovní desce 2 přiřazené obráběcí jednotky 9 jsou v hnací vazbě s jedním hnacím systémem 11, upraveným na zadní straně pracovní desky 5. Tento hnací systém 11 zahrnuje jedno
10· kolem centrální osy 13, kolmé k pracovní desce' 2' otočné centrální kolo 15, které na svém vnějším obvodu nese pouze částečně -znázorněný ozubený věnec 17. Pro vytvoření hnací vazby mezi hnacím systémem 11' a obráběcími jednotkami 9 jsou montážním místům 7 přiřazeny otvory 19, které procházejí pracovní deskou 2 j'sou uspořádány kruhově, rozdělené' podél 'obvodu centrálního kola 15. Při montáži obráběcích jednotek 9 na pracovní desku 2 budou tyto jednotky spojeny hnací vazbou s hnacím systémem 11 prostřednictvím na obr. 1 neznázorněných sestava hnacích hřídelů, procházejících skrz otvory 19 od při pohledu na obr. 1 přední strany pracovní desky. Obráběcí jednotky 9 jsou otáčitelné kolem osy jim příslušejících »; otvorů 19 a mohou být pevně upevněny v libovolné otočné poloze v drážce 21 ve tvaru písmene T, která je vytvořena vyříznutím na přední straně pracovní desky 2· Tato drážky 21 ve tvaru písmene.T je kruhová a je upravena jako soustředná vzhledem ke kruhu, po kterém jsou rozdělené otvory '19. Popřípadě mohou .být upraveny dvě nebo může být upraveno i více takovýchto kruhových drážek 21 ve tvaru písmene T, které jsou vzájemně soustředné na pracovní desce 2·
Pracovní desce 5 je přiřazeno podávači zařízení 23 pro materiál, které z neznázorněného navijáku odebírá drátěný nebo pásový materiál 3 určený k obrábění a přivádí tento materiál 3 podél směru 25 přivádění materiálu, který je paralelní vzhledem k pracovní desce 5, k obráběcímu místu 27, umístěnému ve středu přední strany pracovní desky 5, na kterém tento materiál 3 bude obráběn prostřednictvím jednotlivých, obráběcích jednotek 9. Podávači zařízení. 23 pro materiál se pohání rovněž prostřednictvím hnacího systému 11, například prostřednictvím ojnice 28, která je na obrázku znázorněna pouze čárkovaně. Toto zařízení zahrnuje dvě dvojice střídavě otevřených a zavřených párů svěracích kleštin, z nichž kleštinový pár 29 slouží pro upevnění pásu materiálu 2 v průběhu· obrábění prostřednictvím obráběcích jednotek 9 a vzhledem k kleštinovému páru 29 ve směru šipek 33 pohyblivý kleštinový pár 31 o předem nastavený úsek dále posune pás materiálu 3 ve směru 25 přivádění materiálu po provedeném obrobení prostřednictvím obráběcích jednotek 9. To se provádí cyklicky, takže probíhá vzájemně střídavě zastavení a posunovací pohyb podávacího zařízení 23 pro materiál. .
Ve směru 25 přivádění materiálu . za podávacím zařízením 23 pro materiál je upraven lis 35 pro lisování za studená, který je rovněž poháněn (například prostřednictvím ojnice 37, která je znázorněna .pouze Čárkované) prostřednictvím hnacího systému 11 a který z pásu materiálu 3 přiváděného z podávacího zařízení 23 pro materiál lisuje nebo vysekává jednotlivé kusy 39 materiálu, které mohou být materiálovými můstky vzájemně spojeny do jednoho kusu, ale také mohou být dále transportovány prostřednictvím samostatného přepravního pásu.
Obr. 2 znázorňuje jedno příkladné provedení obráběcí jednotky 9 jako ohýbací jednotky. Na základní desce 41 obráběcí jednotky 9 je otočně upravena sestava 43 hnacích hřídelů. Tato sestava 43 hnacích hřídelů je podle obr. 2 umístěna za základní deskou 41 a nese na svém zadním, volném konci pastorek 45. Na svém předním konci je sestava 43 hnacích hřídelů' osazena křivkovým kotoučem 47, který působí přes na základní desce 41 otočně upravenou páku 49 na nástrojový držák 51, aby tento nástrojový držák 51 posunoval * ve směru šipky 53 k obráběcímu místu 27 pracovní desky 5. podle obr. 1 proti působení neznázorněné direktivní pružiny. Tento křivkový kotouč 47 tedy způsobuje cyklický pohyb nástrojového držáku 51, přičemž jeden· cyklus odpovídá otočení křivkového kotouče 47 o 360°. Prostřednictvím vhodného tvaru křivkového kotouče 47 může být dosazeno takového ovlivněni průběhu pohybu nástrojového držáku 51, který nese ohýbací nástroj 55, že nástrojový držák 55 v průběhu přiváděcího pohybu drátěného nebo pásového materiálu 3 prostřednictvím podávácího zařízení 23 pro materiál v podstatě stojí a v průběhu klidového stavu drátěného nebo pásového materiálu 3 provádí svůj pracovní pohyb. Za obvyklých podmínek připadá na přivádění materiálu přibližně 90° - 100° z otáčky křivkového· kotouče 47, takže na obrábění materiálu může. být využito přibližně 260° - 2704 z otáčky křivkového kotouče 47. Při' montáži obráběcí jednotky 9 na pracovní desku 5 pronikne nejprve sestava 43 hnacích hřídelů svým pastorek 45 nesoucím koncem skrz odpovídající otvor 19 v pracovní desce 5 a zachytí se svým pastorkem 45 do záběru s ozubeným věncem 17 centrálního kola 15. Do upevňovacích otvorů 57 v základní desce 41 vložené upevňovací šrouby 59 pevné upevnění obráběcí jednotky 2 na pracovní desce 5, přičemž tyto upevňovací šrouby 59 jsou spojené s protikusy 61, které jsou posuvně upravené v drážce 21 vé tvaru písmene T.
Obráběcí stroj 1 podle obr. 1 je, vzhledem ke kruhovému rozdělení svých otvorů 19, . vhodný zejména pro vytváření symetrických součástí/ například z trubkových objímek, přičemž se na obráběný obrobek., působí z nej různějších stran prostřednictvím obráběcích jednotek 9 v podstatě v radiálním směru působení. V tomto příkladě jedno obráběcí místo 27, na kterém probíhá obrábění obrobků, se nachází přibližně ve středu kruhu, po kterém jsou rozdělené otvory 19. V průběhu jednoho cyklu strojního taktu, to znamená v průběhu jedné otáčky křivkového kotouče 47 obráběcí jednotky 9, se tedy na pracovní desce obrobí pouze jeden obrobek, totiž obrobek, který se právě nachází na obráběcím místě 27. Pro toto obrobení je k dispozici taková doba, která odpovídá j edné úplné otáčce křivkového kotouče 47 obráběcí jednotky 9 po odečtení doby potřebné pro přivedení materiálu. Pokud se tedy vychází z toho, že pro přívod materiálu je postačující doba odpovídající přibližně 100° z otáčky křivkového kotouče 47, zůstává pro obrobení obrobku na obráběcím místě 27 k dispozici doba, která odpovídá přibližně 260° z otáčky křivkového kotouče 47. V průběhu této doby jsou provedeny, popřípadě jeden po druhém, všechny obráběcí postupy, a potom se 'obrobek v příštím cyklu odvádí a k obráběcímu místu 27 se přivádí následující obrobek.
V následujícím popisu budou popsány příklady provedení znázorněné na dalších výkresech. Již použité vztahové značky jsou opatřeny malým písmeny ve formě indexů.
Pro stejné komponenty nebo pro komponenty s podobným účinkem, jako jsou komponenty na obr. 1 a obr. 2, budou použity stejné vztahové značky. Pro popis těchto komponentů se odkazuje na předcházející popis ve spojení s obr. I a obr. 2.
Na obr. 3 znázorněný obráběcí stroj la zahrnuje jednu pracovní desku 63a, která podobně jako pracovní deska 5, znázorněná na obr. 1, obsahuje větší počet otvorů 65a. Oproti otvorům 19, znázorněným na obr. 1, jsou otvory 65a uspořádány θ podél dvou přímek, které jsou paralelní vzájemně vůči sobě a také vzhledem ke směru 25a přivádění materiálu.'Opět může být libovolný počet otvorů 65a osazen obráběcími jednotkami 9a.
Hnací systém 11a pro pohánění obráběcích jednotek 9a zahrnuje dvavzhledem k přímkám, podél kterých jsou rozděleny otvory 5
65a, paralelní šnekové hřídele 67a, které jsou na obr.. 3 schematicky a pouze částečně naznačeny a které jsou každý přiřazen jedné řadě . otvorů 65a. Sestavy hnacích hřídelů obráběcích jednotek 2a' nesou tomu odpovídající pastorky ve formě šnekových kol, které při protažení sestav hnacích θ hřídelů skrz otvory 65a přicházejí do záběru s odpovídajícím šnekovým hřídelem 67a. Oba šnekové hřídele 67a jsou při pohledu na obr. 3 uspořádány za pracovní deskou 63a, zatímco na přední straně pracovní desky 63a je pro pevné upevnění obráběcích jednotek 9a upravena přímková drážka 21a ve tvaru $ písmene T, . která odpovídá kruhové drážce 21 ve tvaru písmene T, znázorněné na obr. 1. Přestože je podle znázornění na obr. 3 každé řadě otvorů 65a přiřazena pouze jedna drážka 21a ve tvaru písmene T, může být samozřejmě upraveno rovněž více takových drážek 21a ve tvaru písmene T, které jsou vzájemně θ paralelní. Potud odpovídá obráběcí stroj la, znázorněný na obr. 3, částečně řešení, které je popsáno v patentovém spisu DE 32 05 493 C2.
Lineární rozdělení otvorů 65a umožňuje obráběcímu stroji la v provedení, které je znázorněno na obr. 3, obrábět relativně mnohem delší kus 39a materiálu, vylisovaný nebo odseknutý z pásu materiálu 3a, současně prostřednictvím ví.ce obráběcích jednotek 9a na různých délkových úsecích tohoto kusu 39a materiálu. Délka posunu podávacího zařízení .23a pro materiál' je · .nastavená podle . délky obráběných kusů' 39a materiálu, takže každý kus 39a materiálu, stejně jako. u zařízení znázorněného na obr. 1, je obráběn pouze v průběhu jednoho cyklu, strojního taktu a potom je odveden. V tomto smyslu je možno také o obráběcím stroji la znázorněném na obr. 3 hovořit tak,, že má upraveno pouze jedno obráběcí místo 27a pro obráběné obrobky.
Příklad provedení znázorněný na obr. 4 se od provedení znázorněného na obr. 3 liší v tom, že nyní je- ve směru 25b přivádění materiálu 3b uspořádáno více obráběcích míst 27bl, 27b2, 27b3, na nichž se na každém nachází jeden kus 39b materiálu, určený k obrábění. Každému obráběcímu místu 27bí, 27b2, 27b3 může být přiřazena jedná nebo více obráběcích jednotek 9b. Posun pásu materiálu 3b, provedený prostřednictvím podávacího zařízení 23b pro materiál, je nastaven podle délky kusu 39b materiálu, takže každý kus 39b materiálu postupně prochází každým obráběcím místem 27bl, 27b2, 27b3 a tam je poroben jednomu částečnému opracování, předtím než je posunut dál. Celková doba obrábění, která je k dispozici pro obrobení jednoho kusu 39b materiálu je oproti příkladům provedení, znázorněných na obr. 1 a obr. 3, vynásobena počtem obráběcích míst (v tomto případě třemi). To umožňuje provedení složitějších obráběcích postupů, které mohou být popřípadě složené z různých druhů obrábění, například z ohýbání, svařování a montáže. Kromě toho je na obr. 4 naznačena možnost rozdělení tváření jednoho kusu 39b materiálu na více obráběcích míst, takže na každém obráběcím místě je provedeno jedno částečné tváření, přičemž je tak k dispozici odpovídajícím způsobem větší úhlový rozsah otočky křivkových kotoučů obráběcích jednotek 9b. Tímto způsobem je . možné na. jedné straně dosáhnout mnohem větší přesnosti 10 obrábění a na druhé straně je možno dosáhnout měkkých a rovnoměrných pohybů obráběcích jednotek 9b. Díky tomu, že je v každém okamžiku uvnitř celkové délky stroje- obráběno, přitom také různým' způsobem, současně více kusů 39b materiálu, je· možno dosáhnout větší průchodnost zařízení navzdory prodloužené době průchodu každého jednotlivého kusu 39b materiálu.
Při popisu příkladů provedení, znázorněných na obr.. 5 a dále, bude poukazováno v podstatě pouze na rozdíly nebo: na doplnění vzhledem k příkladům provedení, znázorněným na obr.
až obr. 4. V ostatním se opět odkazuje na popis spojený s. obr. 1 až obr. 4.
Řešení znázorněné na obr. 5 přináší snížení výrobních nákladů oproti řešením znázorněným na obr. 3 a obr. 4, aniž
2^ by bylo nutné, vzdát se výhod těchto řešení. Toto řešení se vyznačuje levným hnacím systémem 11c. Ten zahrnuje jedno centrální kolo 71c, které je otočně upraveno kolem centrální osy 13c a které je upraveno v blízkosti jedné, při pohledu na obr. 5 zadní, hlavní boční plochy 73c pracovní desky 63c.
Pracovní deska 63c má také přední, hlavní boční plochu 74c, která leží proti zadní, hlavní boční ploše 73c. Pro uložení centrálního kola 7lc je zadní, hlavní boční plocha 73c opatřena na obr. 5 pouze částečně viditelnou, kruhovou přírubou 75c, na kterou je možné nasadit centrální kolo 71c jako duté kolo. Centrální kolo 71c je vytvořeno s ozubeným věncem 77c, který je ve znázorněném příkladu provedení tvořen čelním ozubením. -Hnací systém 11c dále zahrnuje čtyři na obvodu centrálního kola 71c s jeho ozubeným věncem 77c zabírající vložená ozubená kola 79c.
Pracovní deska 63c.obsahuje, podobně jako na obr.3 a 0 obr. 4 znázorněné příklady provedení, dvě vzájemně paralelní řady otvorů pro montáž obráběcích jednotek. Přesněji obsahuje pracovní deska 63c. následující otvory: dva prostřední otvory 65dc v horní a v dolní řadě a rovněž po obou stranách těchto prostředních otvorů 65nc po dvou vnějších otvorech 65Tc. v obou řadách otvorů. V každé řadě jsou tedy podél jedné přímky uspořádány dva prostřední otvory 65Dc a čtyři vnější otvory 65Tc. Prostřední otvory 65Dc v obou řadách otvorů jsou přiřazeny' centrálnímu kolu 71c. To znamená, že při montáži jedné, čárkovaně naznačené, obráběcí jednotky 9nc na jeden z θ prostředních otvorů 65Dc se odpovídající pastorek 45c obráběcí jednotky 90c dostane bezprostředně do záběru s ozubeným věncem 77c centrálního kola 71c (podobně jako u příkladu provedení, znázorněného na obr. 1). Proto budou prostřední otvory 650c označovány jako přímo hnané otvory a obráběcí jednotka 9nc namontována na jednom přímo hnaném otvoru 65nc, bude označována jako přímo hnaná obráběcí jednotka.
Naproti tomu jsou vnější otvory 65zc přiřazeny po dvojicích čtyřem vloženým ozubeným kolům 79c. To znamená, že pří montáži jedné, opět pouze čárkovaně naznačené, obráběcí jednotky 9^0 najeden vnější otvor 65Tc bude její pastorek v záběru s jedním vloženým ozubeným kolem 79c. Na základě toho dochází k nepřímému pohonu od centrálního kola 7lc této obráběcí jednotky 9^, tudíž vnější otvory 65Tc budou označovány jako nepřímo hnané otvory a obráběcí jednotka ^c bude označována jako nepřímo hnaná jednotka. Samozřejmě mohou být obráběcí jednotky _9nc a 9j,c měněny mezi otvory 65pc a 65Tc, takže· tvoří v závislosti na své montážní poloze přímo nebo nepřímo hnané obráběcí jednotky.
LO při záměně jedné obráběcí jednotky mezi jedním přímo hnaným otvorem 65pc a jedním nepřímo hnaným otvorem 65το se obrací smysl otáčení jejího pastorku 45c. To může být zohledněno, například, prostřednictvím symetrického tvaru křivkového kotouče obráběcí jednotky nebo zajištěním možnosti, že křivkový kotouč obráběcí jednotky může být otočen. Pocty zubů pastorku 45c, vložených ozubených kol 7’9c a centrálního kola 71c jsou voleny tak, aby počet otáček pastorku 45c zůstával vždy stejný.
Přívod točivého momentu k hnacímu systému 11c probíhá prostřednictvím přívodního hřídele 83c hnacího momentu, který probíhá paralelně vzhledem k pracovní desce 63c a je opatřen šnekem 81c. Prostřednictvím se šnekem 81c zabírajícího šnekového kola 85c a s tímto šnekovým kolem 85c souose neotočně spojeného čelního ozubeného kola 87c probíhá přívod točivého momentu k jednomu z vložených ozubených kol 79c a tím i k centrálnímu kolu 71c a ostatním vloženým ozubeným kolům 79c. Vložená ozubená kola 79c jsou opatřena, na obr. 5 blíže neznázorněnými, ložiskovými čepy a jejich prostřednictvím jsou uložena v příslušných ložiskových vrtáních 89c v pracovní desce 63c. Pro uložení šnekového kola
85c a čelního ozubeného kola 87c odpovídajícím způsobem obsahuje pracovní deska 63c ložiskové vrtání 91c.
Pracovní deska 63c dále obsahuje uvnitř své kruhové příruby 75c jedno pravoúhlé, podélné vybrání 93c. Toto vybrání 93c například umožňuje, podobným způsobem jako bylo popsáno v patentovém spisu DE-OS 15 27 922, aby pro obrábění určený drátěný nebo pásový materiál byl odzadu dopředu, to jest ze strany zadní,, hlavní boční plochy 73c dopředu, přiváděn. skrz toto vybrání 93c, aby -byl dále obráběn na přední, hlavní boční plose 74c.
Dříve se předpokládalo, že obráběcí jednotky 9„c a 9^ο byly. vytvořeny s jednou samostatnou sestavou 43c hnacích hřídelů a tomu odpovídalo, že obsadily· vždy jen jeden otvor 65Tc nebo 65pc. Je ale rovněž možné, vytvořit obráběcí jednotky se dvěma nebo více sestavami hnacích hřídelů namontovatelných na pracovní desku 63c ' a skrz odpovídající počet otvorů spojitelných hnací vazbou s hnacím systémem 11c. Tak je na obr.. 5 znázorněná jedna obráběcí jednotka 9'Mc ve formě lisu pro lisování za studená, která nese dvě sestavy 43 'c hnacích hřídelů, jejichž pastorky 45 'c jsou skrz dva nepřímo hnané otvory 65Tc spojitelné' do záběru s jedním společným vloženým ozubeným kolem 79c. Lis 9'Mc pro lisování za studená odpovídá svojí funkcí lisu 35 pro lisování za studen, který je znázorněn na obr. 1; a vzhledem ke své hnací vazbě s vloženým ozubeným kolem 79c představuje nepřímo hnanou obráběcí jednotku. Obě jeho sestavy 4_3'c hnacích hřídelů mohou, například, prostřednictvím neznázorněného převodu lisu společně působit na lisovací nástroj 95c uvnitř lisu 9mc pro lisování za studená, zejména prostřednictvím každého křivkového kotouče .47'c. Lis. 9'Mc pro lisování za »
studená může být, podobně jako obráběcí jednotky 9„c a 9j,c, upevněn na přední hlavní boční ploše 74c pracovní desky 63c prostřednictvím drážek 21c ve tvaru písmene T. Ve znázorněném příkladu provedení na obr. 5 jsou v pracovní desce 63c vytvořeny čtyři vzájemně vůči sobě paralelní, přímkové drážky
21c ve tvaru písmene T, přičemž vždy dvěma je přiřazena jedna řada otvorů.
Proto může být také lis 9'Mc pro lisování za studená, stejně jako vždy .pouze jednou' sestavou hnacích hřídelů 0 vybavené obráběcí jednotky 97c a 9^0, namontován na různá místa pracovní desky 63c, která jsou přiřazena v pracovní desce 63c obsaženým přímo hnaným otvorům 65Dc a nepřímo hnaným otvorům 65Tc vždy po dvojicích se stejným rozestupem A otvorů (na obr. 5 je znázorněn pouze u dvojice přímo hnaných otvorů 65nc ve spodní řadě otvorů). Takto je umožněno volitelné vyměňování lisu 9'Mc pro lisování za studená mezi různými dvojicemi nepřímo hnaných otvorů 65Tc nebo přímo hnaných otvorů 65pc. Pro ten případ, že lis 9'Mc pro lisování za studená je namontován na dvojici přímo hnaných otvorů 0 65pc, íe svými pastorky 45 'c v záběru s ozubeným věncem 77c centrálního kola 71c; potom je také považován za přímo hnanou obráběcí jednotku. Pro zajištění volitelné zaměnitelnosti lisu 9mc pro lisování za studená mezi různými dvojicemi otvorů musí být zabezpečeno, aby zuby popřípadě mezery zubů vloženého ozubeného kola 79c. a ozubeného- věnce 77c centrálního kola 71c byly vyrovnány tak, že při výměně lisu 9'mc pro lisování za studená mezi dvěma dvojicemi otvorů mohou být pastorky 45 'c lisu _9mc Pro lisování za studená uloženy vždy nezapříčené a bez seřizování do záběru s θ ozubeným věncem 77c, popřípadě s vloženým ozubeným kolem 79c.
Jako základní předpoklad vyměnitelnosti lisu 9'Mc pro lisování za studená bylo zjištěno takové stanovení rozměrů pastorků 45 'c lisu 9'Hc pro lisování za studená, vložených ozubených kol 7 9c a centrálního kola 71c, které bude vysvětleno ve spojení s obr. 6.
Obr. 6 znázorňuje schéma roztečných kružnic centrálního kola 71c, dvou vložených ozubených kol 79c, a dvojic pastorků 45 c, které zabírají s vloženými ozubenými koly 79c, · popřípadě s centrálním kolem 71c. Roztečná kružnice 0 centrálního kola 71c je označeno vztahovou značkou 97c. Roztečné kružnice vložených ozubených kol 79c jsou označeny vztahovými značkami 99c, a roztečné kružnice pastorků 45'c jsou označeny vztahovými značkami 101c. Vyznačen je dále rozestup A každé dvojice pastorků 45'c zabírajících s jedním vloženým ozubeným kolem 79c, popřípadě s centrálním kolem 71c. Tento rozestup A odpovídá na obr. 5 znázorněnému rozestupu A otvorů dvojic přímo hnaných otvorů 65Dc a nepřímo hnaných otvorů 65Tc. Jako podmínka vyměnitelnosti lisu 9'Mc pro lisováni za studená byla zjištěna pouze taková podmínka-, θ že jak na obr. 6 mezi prostřední dvojicí pastorků 45c čárkovaně vyznačený úsek Sx tak i na obr. 6 mezi pravou dvojicí pastorků 45'c čárkovaně vyznačený úsek S, musí být celistvým násobkem rozteče zubů. Pro úsek SL jsou blíže definovány čtyři body P2 až P4: body P2 a P2 představují dotyková místa na roztečných kružnicích 101c pastorku 45 c ležící tečny 103c s roztečnými kružnicemi 101c prostřední dvojice pastorků 4_5'c; body P3 a P4 představují dotyková místa roztečných kružnic 101c prostřední dvojice pastorků 45'c s roztečnou kružnicí 97c centrálního kola 71c. Úsek SL 0 vyplývá rovněž ze součtu úseků roztečných kružnic mezi body
Px a P4, body P4 a P3 a body P3 a P2. Podobným způsobem mohou být také pro úsek S2 definovány čtyři body Qx až Q4, přičemž body Q3 a Q4 odpovídajícím způsobem představují dotyková místa roztečných kružnic 101c na obr. 6 pravé dvojice pastorků 45' c s roztečnou kružnicí 99c na obr. 6 pravého vloženého ozubeného kola 79c. Analogickým způsobem vyplývá také úsek S2 ze součtu úseků roztečných kružnic mezi body Qx a Q4, body Q4 a Q3 a body Q3 a Q2. Pokud jsou podle požadavku úseky S3 a S2 celistvým'.násobkem rozteče zubů, může být lis
9'hc vždy vyměněn mezi dvěma různými dvojicemi otvorů, aniž by jeho pastorky 45'c musely být za účelem zabránění vzpříčení nastavovány.
Obr. 7 znázorňuje 'jeden další příklad provedení obráběcího stroje ld podle předkládaného vynálezu. Tento obráběcí stroj ld je podobný příkladu provedení znázorněnému na obr. 1 v tom smyslu, že rovněž zahrnuje jednu pracovní desku 5d s kruhově rozdělenými otvory 19pd a jeden hnací systém s jedním centrálním kolem 15d. Otvory 19pd představují ve smyslu vysvětleni spojených s obr. 5 přímo hnané otvory, protože při montáži pouze čárkovaně znázorněných obráběcích jednotek 9pd na přední hlavní boční plochu 105d pracovní česky 5d umožní přímý záběr pastorků těchto obráběcích jednotek 9pd s ozubeným věncem 17d centrálního kola 15d. V tomto smyslu představují obráběcí jednotky 9nd přímo hnané obráběcí jednotky.
V těsné ' blízkosti zadní hlavní boční plochy 107d pracovní desky 5d upravený hnací systém lid zahrnuje dále dvě diametrálně proti sobě ležící vložená ozubená kola 79d, z nichž to, které leží při pohledu na obr. 7 vlevo dole, slouží 30 .
pouze k tomu, aby přivádělo od přívodního hřídele 83d hnacího momentu přiváděný hnací moment k centrálnímu kolu 15d. Naproti tomu jsou v pracovní desce 5d k, při pohledu na obr. 7 napravo nahoře umístěnému, vloženému ozubenému kolu 79d přiřazeny dva nepřímo hnané otvory 19Td, prostřednictvím kterých lze, podobně jako u provedení podle obr. 5, přivést lis 9'jjd pro lisování za studená do hnací vazby s tímto vloženým ozubeným kolem 79d.
Obr. 8 znázorňuje obráběcí stroj le se dvěma vzájemně paralelními 'pracovními deskami 5e a 63e, mezi nimiž je θ zařazen hnací systém lle. Pracovní desky 5e a 63e jsou části
109e popřípadě lile duté skříně ve tvaru kvádru, jejichž obvodové stěny 113e popřípadě 115e mohou ležet ve vzájemném kontaktu, přičemž části 109e a lile duté skříně j.sou spojitelné do jedné uzavřené skříně, která obsahuje hnací 5 systém lle. Pokud- se týká umístění jejich přímo hnaných otvorů 19ne, 65ae a jejich nepřímo hnaných otvorů 19Ie, 65Te odpovídají pracovní desky 5e a 63e pracovním deskám 5d podle obr. 7 popřípadě 63c podle obr. 5. Pracovní desce 5e přiřazené centrální kolo Í5e a. pracovní desce 63e přiřazené θ centrální kolo 71e jsou v jednom kusu vytvořené na společném tělese 117e centrálních kol, takže se otáčejí se stejným počtem otáček. Počty zubů ozubeného věnce 17e centrálního kola 15e a ozubeného, věnce 77e centrálního- kola 71e jsou stejné, takže na obou pracovních deskách 5e, 63e probíhající 5 obráběcí postupy mohou být vzájemně časově sladěné. Je ovšem samozřejmé, že počty zubů ozubených věnců 17e, 77e mohou být také různé.
Jako alternativu k řešení znázorněnému na obr. 8 je také myslitelné kombinovat jednu pracovní desku 5 podle obr. 1 s jednou pracovní deskou 5d podle obr. 7 nebo s jednou pracovní deskou 63c podle obr. 5. Proto jsou na obr. 8 v pracovní desce 63e čárkovaně naznačené další přímo hnané otvory 65De, které jsou uspořádané společně s přímo hnanými otvory 65De na kruhu centrální osy otáčení 13e centrálního kola 71e, přičemž nejsou přiřazeny žádné z obou řad otvorů. Tyto doplňkové přímo hnané otvory 65 \e doplňují obě řady otvorů na pracovní desce 63e tak, že na této pracovní desce 63e mohou být obráběcí jednotky namontovány nejen v přímkovém uspořádání, nýbrž také mohou být rozděleny na kruhu. .
Z obr. 9 je patrné uložení centrálního kola 15e na kruhové přírubě 75e pracovní desky 5e. Tato kruhová příruba 75e zahrnuje stupňovité osazení 119e, na kterém je centrální kolo 15 e prostřednictvím ložiska 121e otočně uloženo. Uložení centrálního kola 71e na pracovní desce 63e může být realizována úplně stejným způsobem. Uložení sestav hnacích hřídelů na pracovních deskách 5e, 63e namontovaných obráběcích jednotek 9ue, j^e může být doplňkově k jejich uložení v základní desce každé obráběcí jednotky provedeno také prostřednictvím ložiskových dílů, které jsou upraveny v každém přímo hnaném otvoru 19De, 65De nebo nepřímo hnaném otvoru 19Te, 65te nebo/a v ložiskovém vrtání 123e, které je vytvořeno v zadní stěně 125e pracovní desky 5e popřípadě pracovní desky 63e. Nakonec ještě zahrnují pracovní desky 5e a 63e, jak je znázorněno na obr. 9 ve spojení s pracovní deskou 5e, upevňovací otvory 127e, do kterých mohou být vloženy upevňovací šrouby 129e, které zajišťují uvolniteíné, tuhé spojení obou pracovních desek 5e, 63e.
Obr. 10 znázorňuje jednu možnost uložení vložených ozubených kol 79e na pracovních deskách 5e, 63e. Každé vložené ozubené kolo 79e je prostřednictvím ložisek 131e otočně uloženo na ložiskovém čepu 133e, který je zasunut v odpovídajícím ložiskovém vrtání 89e každé odpovídající pracovní desky 5e, 63e a který je v axiálním směru pevně a neotočně spojen a každou odpovídající pracovní deskou 5e, 63e z vnější přední hlavní boční plochy 74e popřípadě 105e každé pracovní desky 63e popřípadě 5e. V otvorech 137e v zadních stěnách 125e pracovních desek 5e, 63e je zasunuta spojovací objímka 135e která přijímá od vnější přední hlavní boční plochy 74e vzdálené konce ložiskových čepů 133e.
.
Na pohledu v řezu podle obr. 11 je možné vidět, ze, vzhledem k pracovním deskám 5e, 63e paralelně probíhající a z částí 109e, lile duté skříně vyvedený, přívodní hřídel 83e hnacího momentu leží přibližně ve vztahovou značkou 13 9e označené spojovací rovině obou částí 109e, lile duté skříně a 15 je uložen mezi oběma částmi 109e, lile duté skříně v uzavřeném dutém prostoru v úložném rámu 14le o průřezu přibližně ve tvaru písmene U, který je prostřednictvím šroubů 143e upevněn na části 109e, lile duté skříně. Se šnekem 81e přívodního hřídele 83e hnacího momentu zabírající šnekové „
kolo 85e je společně s čelním ozubeným kolem 87e upevněno na společném nábojovém tělese 145e, které je prostřednictvím ložisek 147e otočně uloženo na ložiskovém čepu 149e, který je zasunut vé vrtáních 91e v pracovních deskách 5e, 63e a je neotočně spojen s těmito pracovními deskami 5e, 63e.
Obr. 12' znázorňuje možnost použití obráběcího stroje le znázorněného na obr. 8, podle kterého je jedna z pracovních desek 5e, 63e upravena pro řízení prací na druhé z těchto pracovních desek prostřednictvím průchozího kanálu tvořeného vybráními 93e v obou pracovních deskách 5e, 63e. Ve 30 znázorněném příkladu provedení probíhá toto řízení z pracovní desky 5e, Na pracovní desce 5e je namontována přímo (nebo také nepřímo) hnaná obráběcí jednotka £ne (nebo 9„e), která prostřednictvím přepínání vratného pohonu 151e cyklicky posouvá tam a zpět ohýbací jádro 153e ve směru kolmém k pracovní desce 63e. Ohýbací jádro 153e, aby se k pracovní desce 63e přiváděný pásový materiál 3e ohýbal prostřednictvím jedné na pracovní desce 63e namontované obráběcí jednotky 9ge nebo jýjS ve formě ohýbací jednotky, je posuvně vedeno ve vodítku; 155e upevněném na obráběcí desce 63e. Vratný pohon
151e zahrnuje vratnou pásku 157e ve tvaru písmene L, která je kloubově uložena na přídržném elementu upevněném v oblasti vybrání 93e. Ohýbací jádro 153e a nástrojový držák 51e na pracovní desce 5e namontované obráběcí jednotky 9ge jsou kloubově spojeny s vratnou pákou 157e prostřednictvím kloubových ramen I61e a 163e. Přes křivkový, kotouč 47e na pracovní desce 5e namontované obráběcí 'jednotky 9gé řízený pohyb nástrojového držáku 51e ve směru šipek 165e se tak převádí na cyklický dopředný a zpětný pohyb ohýbacího jádra 153e ve směru šipek 167e.
U příkladu provedení, který je znázorněn na obr. 13a a obr. 13b, je na pracovní desce 63e obráběcího stroje le, který je znázorněn na obr. 8, namontován, lis 9'„e pro lisování za studená a to na prostřední dvojící přímo hnaných otvorů 65De v horní řadě otvorů. Tento lis 9'0e pro lisování 25 > za studená obsahuje v oblasti vybrání 93a pracovních desek
5e, 63e ležící průchod 169e. Pro obrábění určený drátěný nebo pásový materiál 3e se ve směru délky pásu v podstatě kolmo vzhledem k pracovním deskám 5e, 63e přivádí do lisu 9'„e pro lisování za studená a potom se v předlisované formě 30 transportuje dále ve směru délky pásu skrz průchod 169e a vybrání 93e v pracovních deskách 5e, 63e k obráběcí straně pracovní desky 5e, to jest k vnější přední hlavní boční ploše 105e Tam může být dále obráběn prostřednictvím blíže neznázorněné obráběcí jednotky, jejíž radiální směr působení je naznačen šipkou 171e. Tímto způsobem mohou být na pracovní desce 5e vyráběny, například, trubkové objímky z pásového materiálu. Je ale také možné, skrz prostřední průchod v. pracovních deskách 5e, 63e transportované pásové úseky sestavovat, na pracovní· desce. 5e se .součástmi, které byly na tuto stranu obráběcího stroje le přivedeny prostřednictvím podávačích přívodních prostředků.
Obr. 14a až . obr. 17a a. obr. 14b až Obr. 17b schematicky znázorňují další příklady použití pro obráběcí stroj le, který je znázorněn na obr. 8. Obr. 14b až obr. 17b 15 tak vždy znázorňuji jeden pohled v řezu z odpovídajícího obr. 14a, obr. 15a, obr. 16a popřípadě obr. 17a, vedený rovinou, která je naznačena na obr. 14a a tam je také označena jako rovina XIV-XIV, na obr. 15a, obr. 16a a obr. 17a již tato rovina naznačena není.
Obr. 14a a obr. 14b znázorňují jeden příklad, ve kterém je v provozu pouze pracovní deska 63e obráběcího stroje le, pracovní deska 5e tedy zůstává nepoužitá. Na pracovní desce 63e se předem vyrobené součásti, které jsou přiváděné paralelně vzhledem k pracovní desce 63e z obou stran této pracovní desky 63e v proti sobě jdoucích směrech (naznačeno prostřednictvím šipek 173e), vzájemně kombinují nebo sestavují. To může být prováděno, například prostřednictvím svařování nebo jiných spojovacích technik. K tomuto účelu jsou na pracovní desce 63e v přímkovém, uspořádání namontovány blíže neznázorněné obráběcí jednotky, jejichž směr působení, který je kolmý ke směru přivádění součástí určených k obrábění, je naznačen prostřednictvím šipek 175e.
U příkladu znázorněného na obr. 15a a obr. 15b jsou *’ obě pracovní desky 5e, 63e v provozu a provádějí vzájemně synchronní obráběcí postupy na přiváděných obrobcích. Do jedné dvojice- nepřímo hnaných otvorů 19Te pracovní desky 5e je svými sestavami hnacích hřídelů nasunut lis 9/μθ Pro lisování za studená. Jeden další lis 9\e pro lisování za studená je namontován na pracovní desce 63e, podobně jako u provedení znázorněného na obr. 8. Ke každému z těchto lisů
Me pro lisování za studená se ve směru šipek 177e paralelně k jednotlivým pracovním deskám 5e, 63e přivádí drátěný' nebo pásový materiál. Lisem 9/ne Pr° lisování za studená na 15 pracovní desce 5e vylisované kusy materiálu se potom transportují k pracovní desce 63e ve směru šipky 179e skrz prostřední průchod vytvořený vybráními 93e v pracovních deskách 5e, 63e. Tam se sestavují s kusy materiálu připravenými lisem 9'Me pro lisování za studená na pracovní desce 63e a podle požadavků se dále obrábějí.
φ U příkladu znázorněného na obr. 16a a obr. 16b je na pracovní desce 63e uprostřed uspořádán jeden lis 9'ne pro «, lisování za studená, kterému se paralelně vzhledem k pracovní desce 63e (naznačeno prostřednictvím šipky 181e) nebo také 25 kolmo vzhledem k pracovní desce 63e (naznačeno prostřednictvím šipky 183e) přivádí blíže neznázorněný drátěný nebo pásový materiál. Z tohoto lisu 9'ne pro lisování za studená vycházející obrobky se přiváděj’! k pracovní desce 3θ 5e skrz prostřední průchod tvořený vybráními 93e v obou pracovních deskách 5e, 63e. Tam se kombinují bud' s obrobky, i 'tr které jsou přiváděné jako předem vyrobené součásti ze směru šipky 185e paralelně vzhledem k pracovní desce 5e, nebo s kusy materiálu, které vycházejí ve směru šipky 187e z na pracovní desce 5e namontovaného lisu 9'Me pro lisování za studená, přičemž k tomuto lisu 2\e Pr0 lisování za studená se přivádí další drátěný nebo pásový materiál v tomto směru šipky 187e. Je ale také možné, aby obrobky přiváděné, od pracovní desky 63e byly kombinovány jak s obrobky, které jsou přiváděné . ve .směru šipky 185e, tak i s obrobky, které jsou přiváděné ve směru šipky 187e.
Obr. 17a a obr. 17b nakonec znázorňují příklad použití obráběcího stroje le, který je znázorněn na obr. 8, ve kterém jsou na pracovní desce 63e namontovány dva lisy
9'Me pro lisování za studená, .které lisují jednotlivé kusy 15 materiálu z proudů drátěného a/nebo pásového materiálu, které jsou v proti sobě jdoucích směrech přiváděny paralelně vzhledem k pracovní desce 63e (naznačeno prostřednictvím šipky 189e a prostřednictvím šipky 191e). Tyto kusy materiálu vycházející z obou lisů _9'Me pro lisování za studená se sestavují na pracovní desce 63e a v této sestavené formě se přivádějí k pracovní desce 5e skrz prostřední průchod tvořený vybráními 93e v pracovních,deskách 5e, 63e. Tam probíhá další krok sestavování, ve kterém jsou shora uvedené kusy materiálu kombinovány s kusy materiálu, které vycházejí ve směru 'šipek l_93e z jednoho dalšího lisu 9'Me· pro lisování za studená, který je namontován na pracovní desce 5e a který zpracovává drátěný nebo pásový materiál, přiváděný paralelně vzhledem k pracovní desce 5e ve směru šipek 193e.
V předcházejícím popisu vysvětlené příklady použití ukazují, že předkládaný vynález umožňuje provádění složitých montážních úkonů na jednom a tomtéž stroji. Přitom mohou být vytvořeny dokonce i montážní celky sestávající z více jednotlivých součástí.
Jako dodatek je možné s odkazem na obr. 2 uvést, že sestavy 43 hnacích hřídelůobráběcích jednotek 9 nemusí být vytvořeny pouze jako s obráběcími jednotkami související nástrčné hřídele, které se mohou prostrčit skrz otvory v θ pracovních deskách, přičemž jejich pastorky 45 se dostanou do záběru s hnacím systémem. Navíc je totiž také možné, aby v každé, pracovní desce byl stále uložen díl sestav 43 hnacích hřídelů,' který zahrnuje pastorek 45 a který je na svém od pastorku 45 vzdáleném konci opatřen spojovacími prostředky, které jsou vytvořeny pro záběr s odpovídajícími komplementárními spojovacími prostředky na obráběcích jednotkách. V nej jednodušším případě se zde upraví nástrčná spojka. Potom je možné každý z otvorů, který je použitelný pro montáž obráběcí jednotky, již při sestavování obráběcího θ L ' stroje osadit jedním takovým dílem sestav hnacích hřídelů (podle požadavku procházejících od pracovní desky 5e k pracovní desce 63e), který je takto opatřen pastorkem a spojovacími prostředky, takže tyto spojovací prostředky je třeba při montáži obráběcí jednotky pouze uvést do záběru s jejich komplementárními spojovacími prostředky. Pokud jednotlivé otvory nejsou takto osazené, to jest buď jsou prázdné nebo jsou opatřené nepoužitelnými spojovacími prostředky, mohou být takové otvory za účelem ochrany před nečistotami a před poškozením zakryty víkem.
V rozsahu vynálezecké myšlenky předkládaného vynálezu je také možný stavebnicový princip, podle kterého lze při odpovídající skříňové konstrukci kombinovat poloviny obráběcího stroje podle obr. 1 nebo podle obr. 7 s polovinami obráběcího stroje podle obr. 3 nebo podle obr. 4.
Pokud je u- shora popsaných příkladů provedení jedné pracovní desce přiřazeno jedno nebo více vložených ozubených kol, nepřesahují tato vložená ozubená kola za vnější obrys jedné každé pracovní desky. To vytváří velmi kompaktní θ konstrukci. Posouvací jednotka a/nebo podávači zařízení přiváděného materiálu mohou být připojeny na jedno vložené ozubené kolo přes ojnicový hnací převod nebo přes hnací převod tvořený křivkovými kotouči nebo vačkami, takže je zajištěn synchronní způsob práce s obráběcími jednotkami 5 namontovanými na kazde jednotlivé pracovní desce.
Pro všechny v předcházejícím popisu popsané příklady provedení dále platí, že k pracovní desce za účelem obrábění přiváděné obrobky nemusí sestávat pouze z drátěného nebo pásového materiálu, nýbrž mohou být samy o sobě již dříve předem obrobenými součástmi. Popřípadě mohou tyto součásti dokonce sestávat i z předem smontovaných samostatných součástí.

Claims (37)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Obráběcí stroj, který zahrnuje
    - alespoň jednu pracovní desku (63c) se dvěma hlavními bočními plochami (73c, 74c),
    - centrální ozubené kolo (71c), které je upraveno v blízkosti první hlavní boční plochy (73c) z hlavních bočních ploch (73c, 74c) s centrální osou (13c) otáčení v podstatě kolmou vzhledem k pracovní desce (63c) a které je opatřeno alespoň jedním, vzhledem k centrální ose (13c) otáčení soustředným ozubeným věncem (77c),
    - přívodní prostředky (81c, 83c, 85c, 87c, 79c) hnacího momentu pro pohon centrálního kola (71c), a
    - alespoň jedno montážní místo (7c) na druhé hlavní boční ploše (74c) z hlavních bočních ploch (73c, 74c) pro přímo od centrálního kola (71c) poháněnou obráběcí jednotku (9uc), která je uvedena nebo může být uvedena do hnacího spojení s ozubeným věncem (77c) centrálního kola (71c) skrz jejímu montážnímu místu (7c) přiřazený přímo hnaný otvor (65dc) v pracovní desce (63c), přičemž toto hnací spojení zahrnuje alespoň jednu přímo hnaný otvor (65Dc) přímočaře a vzhledem k pracovní desce (63c) v podstatě kolmo procházející sestavu (43c) hnacích hřídelů s jedním vzhledem k této sestavě soustředným pastorkem (45c), který je v záběru bezprostředně s ozubeným věncem (77c) centrálního kola (71c), 25 vyznačující se tím, že v blízkosti první hlavní boční plochy (73c) pracovní desky (63c) je dále upravena alespoň jedna řada vložených ozubených kol (79c), která je v záběru s ozubeným věncem (77c) centrálního kola (71c), že druhá hlavní boční plocha (74c) pracovní desky (63c) je dále opatřena alespoň jedním montážním místem (7c) pro centrálním kolem (71c) nepřímo poháněnou obráběcí jednotku (9mc, 9'mc), a že montážnímu místu (7c) pro nepřímo poháněnou obráběcí 5 jednotku (9Mc, 9'Mc) je přiřazen alespoň jeden nepřímo hnaný otvor (65jC) v pracovní desce (63c), prostřednictvím kterého je tato nepřímo poháněná obráběcí jednotka (9Mc, 9'„c) uvedena nebo může být uvedena do záběru s jedním vloženým ozubeným kolem (79c) řady vložených ozubených kol (79c) přes
    10 alespoň jednu jí příslušející, nepřímo hnaný otvor (65zc) přímočaře a vzhledem k pracovní desce (63c) v podstatě kolmo procházející sestavu (4-3c) hnacích hřídelů s jedním vzhledem k této sestavě soustředným pastorkem (45c), přičemž počty otáček sestav (43c) hnacích hřídelů)
    15 přímo poháněné obráběcí jednotky (9nc) a nepřímo poháněné obráběcí jednotky (9„c, 9'Mc) se shodují svými velikostmi.
  2. 2. Obráběcí stroj podle nároku 1, vyznačující se tím, že řada vložených ozubených kol (79c) zahrnuje jediné vložené ozubené kolo (79c), které je v záběru na jedné straně s ozubeným věncem (77c) centrálního kola (71c) a na druhé straně s alespoň jedním pastorkem (45c) jedné nepřímo poháněné obráběcí jednotky (9Mc, 9'„c) .
    25
  3. 3. Obráběcí stroj podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že jednomu společnému vloženému ozubenému kolu (79c) řady vložených ozubených kol (79c) jsou přiřazeny dva nepřímo hnané otvory (65zc) v pracovní desce (63c).
  4. 4. Obráběcí stroj podle jednoho z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že alespoň dva nepřímo hnané otvory (65xc) pracovní desky (63c) a alespoň jeden přímo hnaný otvor (65Ec) pracovní desky (63c) nebo obráceně jsou uspořádány podél jedné, vzhledem k pracovní desce (63c) paralelní přímky.
  5. 5. Obráběcí stroj podle nároku 4, vyznačující se tím, že alespoň dva nepřímo hnané otvory (65xc) pracovní desky (63c) a alespoň dva přímo hnané otvory (65Ec) pracovní desky (63c) jsou uspořádány podél jedné, vzhledem k pracovní desce (63c) paralelní přímky.
  6. 6. Obráběcí stroj podle nároku 4 nebo 5, vyznačující se tím, že podél jedné, vzhledem k pracovní desce (63c) paralelní přímky je po obou stranách upraven alespoň jeden přímo hnaný otvor (65Ec) alespoň ke každému jednomu nepřímo hnanému otvoru (65xc) .
    Obráběcí stroj podle jednoho z nároků 4 až 6, se t í m , že na každé ze dvou přímek, které zaujímají vzájemný rozestup odpovídající přibližně průměru ozubeného věnce centrálního kola (71c), jsou uspořádány alespoň jeden přímo hnaný otvor (65Ec) a alespoň jeden nepřímo hnaný otvor (65zc) .
    vyznačuj ící vzájemně paralelních
  7. 8. Obráběcí stroj podle jednoho z nároků 4 až 7, vyznačující se tím, že podél alespoň jedné přímky, která probíhá v podstatě paralelně vzhledem ke směru přivádění materiálu k obráběcímu stroji (lc), jsou uspořádány alespoň jeden přímo hnaný otvor (65Dc) a alespoň dva nepřímo hnané otvory (65rc) nebo obráceně.
  8. 9. Obráběcí stroj podle jednoho z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že při přibližně vertikálním uspořádání hlavních bočních ploch (73c, 74c) pracovní desky (63c) jsou podél alespoň jedné přibližně horizontální přímky uspořádány alespoň jeden přímo hnaný otvor (65dc) a alespoň dva nepřímo hnané otvory (65zc) nebo obráceně.
  9. 10. Obráběcí stroj podle jednoho z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že v pracovní desce (63c) jsou vytvořeny alespoň jedna dvojice přímo hnaných otvorů (65dc) a alespoň jedna dvojice nepřímo hnaných otvorů (65zc), přičemž rozestupy otvorů obou dvojic se vzájemně shoduj í.
  10. 11. Obráběcí stroj podle nároku 10, vyznačující se tím, že dvojice, ve vzájemně pevném úhlovém vztahu upravených pastorků (45'c) je volitelně uvedena do záběru s ozubeným věncem (77c) centrálního kola (71c) nebo s jedním společným vloženým ozubeným kolem (79c) řady vložených ozubených kol (79c).
  11. 12. Obráběcí stroj podle nároku 11, vyznačující se tím, že oba, ve vzájemně pevném úhlovém vztahu upravené pastorky (45'c) jsou přiřazeny jedné společné obráběcí jednotce (9'Mc), zejména lisu pro
    5 lisování za studená.
  12. 13. Obráběcí stroj podle jednoho z nároků 1 až 12, vyznačující se tím, že pracovní deska (63e) obsahuje větší počet přímo hnaných otvorů (65De, 65'De), které jsou uspořádány rozdělené na kruhu kolem centrální osy (13e) otáčení centrálního kola (71e).
  13. 14. Obráběcí stroj podle nároku 13, vyznačující se tím, že podél alespoň jedné, vzhledem k pracovní desce (63e) paralelní přímky jsou nyní
  14. 15 uspořádány alespoň dva nepřímo hnané otvory (65ze) a alespoň jeden přímo hnaný otvor (65„e) nebo obráceně, přičemž tyto alespoň jedné přímce přiřazené přímo hnané otvory (65Ee) tvoří pouze jednu část všech v pracovní desce (63e) obsažených přímo hnaných otvorů (65De, 65De).
    15. Obráběcí stroj, který zahrnuje
    - dvě vzájemně paralelní pracovní desky (5e, 63e), z nichž každá má jednu vzhledem k té druhé pracovní desce (5e,
    63e) přiléhající vnitřní hlavní boční plochu (107e, 73e) a jednu vzhledem k té druhé pracovní desce (5e, 63e) nepřiléhající vnější hlavní boční plochu (105e, 74e),
    - hnací systém (Ile) mezi oběma pracovními deskami (5e, 63e), a
    - větší počet, na vnějších hlavních bočních plochách (105e, 74e) pracovních desek (5e, 63e) upravených montážních 30 míst (7e) pro obráběcí jednotky (%e, 9Me, 9'Me), které jsou prostřednictvím montážním místům (7e) přiřazených otvorů (19De, 19je, 65De, 65Te) v každé pracovní desce (5e, 63e) spojeny nebo mohou být spojeny hnací vazbou s hnacím systémem (Ile), volitelně podle jednoho z nároků 1 až 14, vyznačující se tím, že alespoň jedna část otvorů (19De) z první pracovní desce (5e) z pracovních desek (5e, 63e) přiřazených otvorů (19De, 19re) je uspořádána přibližně na kruhu kolem jedné, vzhledem k pracovním deskám (5e, 63e) v podstatě kolmé centrální osy (13e), a že alespoň část otvorů (65De, 65Ie) z druhé pracovní desce (63e) z pracovních desek (5e, 63e) přiřazených otvorů (65De, 65Te)je uspořádána v podstatě podél alespoň jedné, vzhledem k této druhé pracovní desce (63e) paralelní přímky.
  15. 16. Obráběcí stroj podle nároku 15, vyznačující se tím, že na kruhu uspořádané otvory (19De) první pracovní desky (5e) jsou uspořádány rozdělené na společném kruhu, výhodně s přibližně stejnými úhlovými rozestupy.
  16. 17. Obráběcí stroj podle nároku 15 nebo 16, vyznačující se tím, že hnací systém (Ile) zahrnuje kolem centrální osy (13e) otočně upravené, první centrální kolo (15e), které je uspořádáno v blízkosti vnitřní hlavní boční plochy (107e) první pracovní desky (5e), a že obráběcí jednotky přiřazená na kruhu uspořádaným otvorům (19De) první pracovní desky (5e) jsou poháněné prostřednictvím sestavy hnacích hřídelů, které procházejí přímočaře skrz na kruhu uspořádanými otvory (19De) a v podstatě kolmo vzhledem k první pracovní desce (5e) a které jsou opatřeny vzhledem ke každé sestavě hnacích hřídelů soustředně upravenými pastorky, které jsou v bezprostředním přímém záběru s ozubeným věncem (17e) prvního centrálního kola (15e).
  17. 18. Obráběcí stroj podle jednoho z nároků 15 až 17, vyznačující se tím, že hnací systém (lle) zahrnuje v blízkosti vnitřní hlavní boční plochy (73e) druhé pracovní desky (63e) druhé centrální kolo (71e), otočně upravené kolem centrální osy (13e), a rovněž alespoň jedno vložené ozubené kolo (79e), které je v záběru s ozubeným věncem (77e) tohoto druhého centrálního kola (71e), a že z obráběcích jednotek (9ne, 9Me, 9'Me) přiřazených druhé pracovní desce (63e) je jedna skupina přímo poháněných obráběcích jednotek (9„e) poháněna prostřednictvím sestav hnacích hřídelů, které procházejí přímočaře odpovídajícími 15 přiřazenými přímo hnanými otvory (65De) v druhé pracovní desce (63e) a v podstatě kolmo vzhledem k této druhé pracovní desce (63e) a odpovídajícím pastorkem jsou v záběru s ozubeným věncem (77e) druhého centrálního kola (71e), a jedna skupina nepřímo poháněných obráběcích jednotek (9Me, 9'Ke) poháněna prostřednictvím sestav hnacích hřídelů, které procházejí přímočaře odpovídajícími přiřazenými nepřímo hnanými otvory (65re) v druhé pracovní desce (63e) a v podstatě kolmo vzhledem k této druhé pracovní desce (63e) a odpovídajícím pastorkem jsou v záběru s vloženým ozubeným 25 kolem (79e) řady vložených ozubených kol (79e).
  18. 19. Obráběcí stroj podle nároku 17 nebo 18, vyznačující se tím, že hnací systém (lle) zahrnuje v blízkosti vnitřní hlavní boční plochy (107e) první
    30 pracovní desky (5e) alespoň jednu řadu vložených ozubených kol (79e), která je v záběru s ozubeným věncem prvního centrálního kola (15e), a že část první pracovní desce (5e) přiřazených obráběcích jednotek je poháněna prostřednictvím sestav hnacích hřídelů, které procházejí přímočaře odpovídajícími přiřazenými nepřímo hnanými otvory (l^e) v
    5 první pracovní desce (5e) a v podstatě kolmo vzhledem k této první pracovní desce (5e) a odpovídajícím pastorkem jsou v záběru s vloženým ozubeným kolem (79e) řady vložených ozubených kol (79e).
  19. 20. Obráběcí stroj podle nároku 18 nebo 19, vyznačující se tím, že první centrální kolo (15e) a druhé centrální kolo (71e) jsou spojeny pro společné otáčení kolem centrální osy (13e).
  20. 21. Obráběcí stroj podle nároku 20,
    15 vyznačující se tím, že první centrální kolo (15e) a druhé centrální kolo (71e) jsou vytvořeny na společném tělesu (117e) centrálních kol.
  21. 22. Obráběcí stroj podle nároku 21, vyznačující se tím, že společné těleso (117e) centrálních kol je opatřeno jedním ozubeným věncem společným oběma pracovním deskám (5e, 63e).
  22. 23. Obráběcí stroj podle nároku 21, vyznačující se tím, (117e) centrálních kol je opatřeno ozubeným věncem (17e, 77e) pro každou (5e, 63e).
    že společné těleso jedním samostatným z pracovních desek
  23. 24. Obráběcí stroj podle jednoho z nároků 15 až 23, vyznačující se tím, že sestavy hnacích hřídelů oběma pracovním deskám přiřazených obráběcích jednotek (9ne, 9Me, 9'Ke) jsou otáčeny se stejným počtem
    5 -otáček.
  24. 25. Obráběcí stroj podle jednoho z nároků 15 až 24, vyznačující se tím, že alespoň jedna přímka probíhá v podstatě paralelně vzhledem ke směru přivádění materiálu k druhé pracovní desce (63e).
  25. 26. Obráběcí stroj podle jednoho z nároků 17 až 25, vyznačující se tím, že oběma pracovními deskami (5e, 63e) prochází průchozí' kanál (93e), který prochází prvním centrálním kolem (15e).
  26. 27. Obráběcí stroj podle jednoho z nároků 15 až 26,
    vyz načuj ící s e tím, že obě pracovní desky (5e, 63e) tvoří jednu skříň (109e, lile), která obsahuje hnací systém (Ile). 28. Obráběcí stroj podle nároku 27, vyz načuj ící s e tím, že skříň (109e, lile)
    je v jedné, vzhledem k hlavním bočním plochám (105e, 107e, 73e, 74e) paralelní dělící rovině rozdělena na dvě části (109e, lile) skříně, z nichž každá jedna tvoří jednu pracovní desku (5e, 63e).
  27. 29. Obráběcí stroj podle jednoho z nároků 1 až 28, vyznačující se tím, že řada vložených ozubených kol (79e), která je v záběru s centrálním kolem 71e, je napojena na přívodní hřídel (83e) hnacího momentu.
  28. 30. Obráběcí stroj podle jednoho z nároků 1 až 29, vyznačující se tím, že jedna obráběcí jednotka (9ve, 9Me, 9'Me) je vytvořena s jedním hnacím pastorkem (45c, 45'c) buď pro přivedení skrz přímo hnaný
    5 otvor (65Dc) do záběrové, přímé hnací vazby s ozubeným věncem (77c) centrálního kola (71c), nebo pro přivedení skrz nepřímo hnaný otvor (65jC) do záběru s jedním vloženým ozubeným kolem (79c) řady vložených ozubených kol (79c), která je v záběrové, hnací vazbě s centrálním kolem (71c).
  29. 31. Stavebnicový systém pro obráběcí stroj (le) volitelně podle jednoho z nároků 1 až 30, přičemž tento obráběcí stroj zahrnuje:
    - dvě vzájemně paralelní pracovní desky (5e, 63e) se vzájemně nepřiléhajícimi, vnějšími hlavními bočními plochami 15 (105e, 74e),
    - větší počet na vnějších hlavních bočních plochách (105e, 74e) pracovních desek (5e, 63e) upravených montážních míst (7e) pro obráběcí jednotky (9ne, 9Me, 9'Ké), které jsou spojeny nebo mohou být spojeny hnací vazbou s hnacím systémem (lle) prostřednictvím montážním místům (7e) přiřazených otvorů (19De, 19Te, 65Ee, 65ze) v odpovídajících pracovních deskách (5e, 63e), vyznačující se tím, že stavebnicový systém zahrnuje první pracovní desky 25 (5e) s otvory (19„e), které jsou uspořádány v podstatě na kruhu kolem jedné, vzhledem k odpovídající pracovní desce (5e) kolmé centrální osy (13e), a dále zahrnuje druhé pracovní desky (63e) s otvory (65De, 65ze), které jsou uspořádány podél alespoň jedné, vzhledem k pracovní desce 30 (63e) paralelní přímky, a že podle požadavku mohou být vzájemně kombinovány jedna dvojice prvních pracovních desek (5e) nebo jedna dvojice druhých pracovních desek (63e) nebo jedna první pracovní deska (5e) a jedna druhá pracovní deska (63e).
  30. 32. Způsob použití obráběcího stroje vytvořeného podle jednoho z nároků 15 až 30, vyznačující se tím, že se volitelně provádí obráběcí postupy bud’ pouze na jedné z obou pracovních desek (5e, 63e) nebo současně na obou pracovních deskách (5e, 63e).
  31. 33. Způsob podle nároku 32, vyznačující se tím, že se na každé z obou pracovních desek (5e,· 63e) namontované obráběcí jednotky používají vzájemně synchronně, a že se produkt určený k ]_5 obrábění přivádí nejdříve k jedné z obou pracovních desek (5e, 63e), na této pracovní desce se podrobí alespoň jednomu obráběcímu postupu, potom se transportuje k druhé pracovní desce . a tam se nakonec podrobí alespoň .jednomu dalšímu obráběcímu postupu.
    9 n
  32. 34. Způsob podle nároku 33, vyznačující se tím, žesek jedné z pracovních desek {5e, 63e) přivádí pás materiálu, na této pracovní desce se tento přivedený pás, výhodně lisováním za studená, rozděluje do jednotlivých kusů materiálu, tyto 25 rozdělené kusy materiálu se transportují k druhé pracovní desce a tam se podrobí každý alespoň jednomu dalšímu obráběcímu postupu.
  33. 35. Způsob podle nároku 34, vyznačující se tím, že se rozdělené kusy materiálu na jedné pracovní desce před jejich transportem k druhé pracovní desce podrobí každý alespoň jednomu dalšímu
    5 obráběcímu postupu.
  34. 36. Způsob podle jednoho z nároků 33 až 35, vyznačující se tím, žesek jedné z pracovních desek (5e, 63e) přiváděný produkt před jeho transportem k druhé pracovní desce kombinuje s alespoň jedním dalším, k první pracovní desce přiváděným produktem, a že se takto kombinované produkty - volitelně po provedení dalších obráběcích postupů na produktech před nebo po kombinování potom transportují k druhé pracovní desce.
    5
  35. 37. Způsob podle jednoho z nároků 33 až 36, vyznačující se tím, že se na jedné z pracovních desek {5e, 63e) obráběný produkt kombinuje po jeho transportu k druhé pracovní desce s alespoň jedním dalším, k druhé pracovní desce přiváděným produktem.
    θ
  36. 38. Způsob podle jednoho z nároků 33 až 37, vyznačující se tím, žesek jedné z pracovních desek (5e, 63e) přivádějí samostatně alespoň dva pásy materiálu, každý z těchto pásů materiálu se, výhodně prostřednictvím lisování za studená, rozděluje na jednotlivé kusy materiálu, vždy alespoň jeden kus materiálu z obou pásů materiálu se na této jedné pracovní desce vzájemně kombinují a takto kombinované kusy materiálu - volitelně po provedení dalších obráběcích postupů před nebo jejich kombinování - se transportují k druhé pracovní desce.
  37. 39. Způsob podle jednoho z nároků 33 až 38, vyznačující se tím, že se k oběma pracovním deskám (5e, 63e) přivádí vždy alespoň jeden pás materiálu, každý z těchto pásů materiálu se na odpovídající pracovní
    5 desce (5e, 63e), výhodně prostřednictvím lisování za studená, rozděluje na jednotlivé kusy materiálu, kusy materiálu z jednoho pásu materiálu se - volitelně po provedení dalších, obráběcích postupů - transportují k odpovídající druhé pracovní desce a tam se' vzájemně kombinují vždy alespoň jeden
    10 kus materiálu z obou pásů materiálu.
CZ97390A 1996-02-15 1997-02-10 Machine-tool CZ39097A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19605647A DE19605647A1 (de) 1996-02-15 1996-02-15 Bearbeitungsmaschine

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ39097A3 true CZ39097A3 (en) 1997-12-17

Family

ID=7785512

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ97390A CZ39097A3 (en) 1996-02-15 1997-02-10 Machine-tool

Country Status (4)

Country Link
EP (1) EP0790088A3 (cs)
CZ (1) CZ39097A3 (cs)
DE (1) DE19605647A1 (cs)
PL (1) PL318451A1 (cs)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10327018B3 (de) * 2003-06-16 2004-10-28 Wilhelm Settele Stanz-Biege-Maschine sowie damit modular aufgebautes, kurvengesteuertes Stufen-Stanz-Biege-Bearbeitungszentrum
DE10351917A1 (de) * 2003-11-07 2005-06-09 Otto Bihler Handels-Beteiligungs-Gmbh Arbeitsmaschine, insbesondere Draht- oder/und Bandbiegemaschine
DE102009035206A1 (de) * 2009-07-29 2011-02-10 Otto Bihler Handels-Beteiligungs-Gmbh Biegewerkzeug für eine Arbeitsmaschine, insbesondere Draht- oder Bandbiegemaschine
DE102009035203A1 (de) 2009-07-29 2011-02-10 Otto Bihler Handels-Beteiligungs-Gmbh Arbeitsmaschine mit Quertransportvorrichtung und Verfahren zum Herstellen einer Hülse unter Verwendung der Arbeitsmaschine
DE102009035205A1 (de) 2009-07-29 2011-02-10 Otto Bihler Handels-Beteiligungs-Gmbh Arbeitsmaschine, insbesondere Draht- oder Bandbiegemaschine
DE102011085005B4 (de) * 2011-10-21 2022-09-15 Otto Bihler Handels-Beteiligungs-Gmbh Biegemaschine, Biegeaggregat für eine Biegemaschine und Werkzeugträger für ein Biegeaggregat
DE102012204740A1 (de) 2012-03-23 2013-09-26 Otto Bihler Handels-Beteiligungs-Gmbh Umformmaschine, insbesondere Biegemaschine
CN112371798B (zh) * 2020-10-26 2022-09-06 湖南翰坤实业有限公司 一种围档档板用折弯成型装置

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1527922B2 (de) * 1966-07-12 1976-10-07 Bihler, Otto, 8959 Halblech-Füssen Zufuehreinrichtung an einem stanz- und biegeautomaten
DE2457048A1 (de) * 1974-12-03 1976-06-10 Wolfgang Katz Antrieb fuer stanz- und biegeautomaten
DE2741576C2 (de) * 1977-09-15 1982-09-30 Otto Bihler Maschinenfabrik Gmbh & Co Kg, 8959 Halblech Bearbeitungsmaschine für Draht- bzw. Bandmaterial, insbesondere Stanz- und Biegeautomat
DE3205493C3 (de) * 1982-02-16 1996-03-21 Otto Bihler Draht- und Bandbearbeitungsmaschine, insbesondere Stanz- und Biegeautomat
DE3312671A1 (de) * 1983-04-08 1984-10-11 Heinz Finzer KG, 7880 Bad Säckingen Stanz- und biegewerkzeug-aggregat
DE8404085U1 (de) * 1984-02-10 1985-07-04 Heinz Finzer KG, 7880 Bad Säckingen Stanz- und Biegeautomat
DE3735493A1 (de) * 1987-10-20 1989-05-03 Finzer Saeckinger Maschinen Fa Werkzeugaggregat
DE4103302A1 (de) * 1990-02-05 1991-10-17 Heinz Finzer Modular aufgebautes werkstueck-bearbeitungszentrum und dazugehoeriger antriebsmodul
JPH03234447A (ja) * 1990-02-05 1991-10-18 Heinz Finzer モジュラーに構成された工作物加工センターとそれに属する作業モジュール

Also Published As

Publication number Publication date
EP0790088A2 (de) 1997-08-20
DE19605647A1 (de) 1997-08-21
PL318451A1 (en) 1997-08-18
EP0790088A3 (de) 1999-05-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ39097A3 (en) Machine-tool
EP1733155B1 (de) Stellantrieb
EP2269769B1 (de) Werkzeugmaschine mit einer Werkzeugwechselvorrichtung
EP2344301B1 (de) Werkzeugmaschine
EP3676053A1 (de) Hand-werkzeugmaschine
DE10327018B3 (de) Stanz-Biege-Maschine sowie damit modular aufgebautes, kurvengesteuertes Stufen-Stanz-Biege-Bearbeitungszentrum
EP3676054A1 (de) Hand-werkzeugmaschine
DE102007016436A1 (de) Elektrisch betätigbare Greifvorrichtung
EP0989922B1 (de) Montage- oder fertigungsautomat und arbeitsstation für einen solchen automaten
DE19504371A1 (de) Mehrspindeldrehmaschine
EP0396876B1 (de) Revolverschneidpresse mit drehbarem Werkzeug
EP0509504B1 (de) Bearbeitungsmaschine mit Mittelantrieb
EP1270145A2 (de) Werkzeugmaschine mit einem drehbaren Mehrfachwerkzeugträger
DE102010021983A1 (de) Rundtischvorrichtung zum Handling von mindestens einem Werkstück
US7237328B2 (en) Production and/or installation device
DE4305133A1 (de) Getriebe für Doppelschneckenextruder
DE102007043775A1 (de) Werkzeugrevolver
US3802247A (en) Multiple press apparatus
DE10143387A1 (de) Werkzeugkopf für den Einsatz in Werkzeugmaschinen
WO2013140345A1 (en) Slotting module
DE19603253C2 (de) Montagemaschine mit zumindest einer Arbeitsstation
DE2349700B2 (de) Einspindelstangenlangdrehautomat
DE1966960A1 (de) Automatische mehrfachspindelstangenmaschine
DE10107660B4 (de) Langdrehautomat mit Rundtaktmaschine
DE4435282A1 (de) Maschine zur Fertigung von Metall-Biegeteilen

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic