CZ376992A3 - Device for adjusting a cutting horizon of a coal-getting machine, particularly of a coal-getting plough - Google Patents

Device for adjusting a cutting horizon of a coal-getting machine, particularly of a coal-getting plough Download PDF

Info

Publication number
CZ376992A3
CZ376992A3 CS923769A CS376992A CZ376992A3 CZ 376992 A3 CZ376992 A3 CZ 376992A3 CS 923769 A CS923769 A CS 923769A CS 376992 A CS376992 A CS 376992A CZ 376992 A3 CZ376992 A3 CZ 376992A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
slide
conveyor
guide
boom
face
Prior art date
Application number
CS923769A
Other languages
English (en)
Inventor
Christoph Rassmann
Original Assignee
Westfalia Becorit Ind Tech
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Westfalia Becorit Ind Tech filed Critical Westfalia Becorit Ind Tech
Publication of CZ376992A3 publication Critical patent/CZ376992A3/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21CMINING OR QUARRYING
    • E21C35/00Details of, or accessories for, machines for slitting or completely freeing the mineral from the seam, not provided for in groups E21C25/00 - E21C33/00, E21C37/00 or E21C39/00
    • E21C35/08Guiding the machine
    • E21C35/12Guiding the machine along a conveyor for the cut material
    • E21C35/125Means for inclining the conveyor

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Framework For Endless Conveyors (AREA)
  • Chain Conveyers (AREA)

Description

Zařízení pro nastavování řezného horizontu důlního dobývacího stroje, zejaiéna dobývacího hoblíku í? 12 51; _ £ 2 £ !}Π ΐ ií Σ
Vynález se týká zařízení pro nastavování řezného horizontu důlního dobývacího stroje, zejména dobývacího hoblíku, který je veden podél dopravníku, zejména na posuvném chodbovém dopravníku, které je opatřeno na straně základky na dopravníku nebo na jeho nástavbové části uspořádaným, servopóhonem ovládaným nastavovacím členem, a s na straně základky v posuvné výztuži s možností podepření upraveným výložníkovým soutyčím, které má s nastavovacím členem svisle pohyblivě spojený čelník, přičemž výložníkové soutyčx je s dopravníkem nebo s jeho nástavbovou částí spojeno v připojovacím kloubu tak, že dopravník je prostřednictvím nastavovacího členu sklopný do roviny lavice.
Dosayadní_stav_techniky
Taková řídicí ústrojí, označovaná jako vykládací ústrojí, jsou známá v různých provedeních. Tak například z DE-AS 23 19 910 je známé řízení výložníku, u kterého jsou na chodbovém dopravníku, který unáší vedení hoblíku, upevněny na straně základky vyčnívající konzoly, k jejichž horním koncům jsou jako nastavovací pohony připojeny hydraulické řídicí válce. Řídicí válce jsou kloubově připojeny na tyčové hlavě, ve které jsou svými předními konci spojeny výložníkové tyče, vytvořené jako pružné tyče, a na které je na straně základky připojen na dopravníku připojovací kloub. Protože výložníkové tyčoví je vedeno v rovině lavice vykývnutelné v kulisových vedeních posuvné výztuže, která jej v zadní oblasti zadržuje proti nadzdvižení, způsobuje zásuvný a výsuvný pohyb řídicích válců přestavení sklonu, případně sklopení dopravníku a vedení hoblíku buď ve směru spouštění nebo zdvihání uhelného hoblíku. Výložníkové soutyčí slouží současně pro vedení posuvné výztuže a pro přenos zpětných sil posuvného válce, který je zapojen mezi posuvnými výztužnými jednotkami a výložníkovým soutyřím.
U dalšího známého řízení výložníku podle DE-OS 30 47 064 se používají kloubové podpěry, které jsou kloubově spojeny na jedné straně s tyčovou hlavou výložníkového soutyčí a na druhé straně na straně základky s porubním dopravníkem, přičemž v kloubových podpěrách jsou zapojeny vodorovně a rovnoběžně s porubním dopravníkem uspořádané řídicí válce pro rozpírání kloubových podpěr. Kloubdvé podpěry vytvářejí vícečlenné konstrukční součásti s větším počtem pákových a spojovacích kloubů, prostřednictvím kterých se musejí přenášet řídicí a provozní síly.
Dále patří ke stavu techniky výložníkové řízení, které je známé z DE-OS 31 11 460 a u kterého také řídicí válce, které jsou uloženy na porubním dopravníku ve vodorovné poloze a na straně základky, přenášejí řídicí síly přes výkyvnou páku, která je uložena v kulovém kloubu na hlavovém konci výložníkového soutyčí, přičemž je zde uspořádáno obloukové kulisové vedení pro kulisové kluzátko, které je tvořeno čepem. Pohon prostřednictvím výkyvné páky je poměrně úzký, takže není třeba vytvářet nadměrně velkou pojízdnou dráhu mezi porubním dopravníkem a výztužnou řadou. Je upraven však poměrně vysoko a vyžaduje velmi silnou a těžkou výkyvnou páku s poměrně velkými rozměry.
Podst212-ΪΧ22Ι£52
Vynález si klade za úkol vytvořit výložníkové řízení, které bude výhodné zvláště pro hoblovací zařízení a u kterého lze předávat provozní síly prostřednictvím výložníkového soutyčí, které bude s výhodou tvořeno posuvnou výztuží, v poměrně značném odstupu vzhledem k dopravníku na straně základky v posuvné výztuži. Vynález si klade za úkol uspořádat v úvodu uvedené zařízení tak, aby jej bylo možné vytvořit jako kompaktní konstrukci, to znamená, aby nebylo třeba vytvářet zařízení, které by potřebný pojízdný prostor nadměrně zužovalo a které by mělo nadměrně vysokou konstrukční výšku.
Vytčený úkol se řeší zařízením podle vynálezu tak, že nastavovací člen je tvořen prostřednictvím servopohonem nadzdvihovatelného a spustitelného šoupátka, které je provozně spojeno se vzhůru vyčnívajícím čelníkem výložníkového soutyčí.
Podle vynálezu se používá pro přenos řídicích sil lineárně vzhůru pohyblivého šoupátka, které může být při požadované pevnosti této konstrukční součásti vytvořeno jako jednoduché ploché šoupátko, případně jako jednoduchý kluzný kus se srovnatelně malými konstrukčními rozměry. Šoupátko spolupracuje s čelníkem, který vyčnívá vzhůru a který je pevně uspořádán na straně porubního předku na výložníkovém soutyčí, přičemž tento čelník je rovněž možné zhotovit a malými rozměry, například jako stojatý čep. fím se vytváří možnost vytvořit řízení výložníku z hlediska konstrukčních součástí přenášejících řídicí síly, které jsou tvořeny šoupátkem a čelníkem, dostatečně kompaktní i při dostatečně velké řídicí oblasti.
Provozní spojení mezi šoupátkem a mezi čelníkem výložníkového soutyčí, který je uspořádán těsně za ním a vyčnívá směrem vzhůru, je možné uspořádat různě, například v podobě ozubení s protilehlým ozubením. Zvláště jednoduché uspořádání provozního spojení lze provést tak, že se šoupátko a přiřazený čelník opatří odpovídajícími tlačnými plochami a opěrnými plochami, a to tak, že zdvihový pohyb šoupátka způsobí přestavení zešikmení dopravníku ve smyslu zdvihání nebo spouštění těžního stroje silovým tokem mezi šoupátkem a čelníkem. Přitom je toto uspořádání s výhodou možné provést tak, že šoupátko je opatřeno v odstupu nad sebou uspořádanými a šikmo upravenými nebo vyklenutými tlačnými plochami a vzhůru vyčnívající čelník je v souladu s tím opatřen v odstupu nad sebou uspořádanými opěrnými plochami. Přitom se doporučuje, aby šoupátko bylo na své k čelníku přivrácené straně při vytvoření svých tlačných ploch vytvořeno konvexně vyklenuté, případně vypouklé, zatímco čelník je na své k šoupátku přivrácené stra ně při vytvoření svých opěrných ploch upraven ve tvaru korýtka, případně ve tvaru kloubové pánve. Šoupátko přitom může být uloženo kluzně nebo valivě. Je možné uskutečnit provedení tqké ve tvaru smykadla, případně šoupátkové desky» jejíž šířka je menší než její výška. Pokud je šoupátko vytvořeno jako smykadlo, může se svojí zadní rovnou plochou kluzně podepírat na úložné ploše nástavbové části dopravníku na straně základky.
Také servopohon šoupátka lze uspořádat různě. S výhodou je zde možné, jak je to obvyklé, využít hydraulický ří dici válec, i když jsou možná i jiná nastavovací ústrojí, například vřetenové nebo ozubené pohony. U výhodného využití hydraulického řídicího válce může být tento prostorově nenáročně uspořádán zhruba ve vodorovné poloze, to znamená zhruba rovnoběžně s dopravníkem nad celníkem, přičemž je provozně spojen se šoupátkem prostřednictvím spojovacího členu. Spojovací člen může být vytvořen jako zalomená páka, která je uložena vykývnutelně na dopravníku, případně na jeho nástavbové části na steaně základky kolem kloubového hřídele, směrujícího k porubnímu předku, přičemž tato zalomená páka může být upravena zhruba v rovi ně šoupátka. S jedním pákovým ramenem úhlové páky je spojen řídicí válec, zatímco s druhým pákovým ramenem je spojeho šoupátko. Toto šoupátko má účelně úložné vybrání pro konec pákového ramene úhlové páky, které je účelně vytvořeno vypouklé. Toto uspořádání je s výhodou vytvořeno tak, že úložné vybrání pro záběr zalomené páky je otevřené ve směru k šoupátku.
Podle dalšího výhodného vytvoření vynálezu je výložní kové soutyčí na svém vzhůru vyčnívajícím čelníku spojeno v uvedeném připojovacím kloubu s dopravníkem, případně s jeho nástavbovou částí. Připojovací kloub přitom může být vytvořen ve tvaru vzhůru vyčnívající celník mezi jeho konc objímajícího spojovacího oka nebo podobně. K tomu účelu se účelně používá spojovací kus ve tvaru písmene U, který je svým otvorem pro uložení čelníku přivrácen k šoupátku. Spojovací kus slouží pro výkyvné připojení výložníkového soutyčí a opírá čelník na zadní straně, což umožňuje přená šet řídicí síly ze šoupátka na čelník.
Fro vedení šoupátka je možné uspořádat na dopravníku, případně na jeho nástavbové části šoupátkové vedení, které je účelně tvořeno rovnoběžnými, vzhůru vyčnívajícími vodícími lištami, které vytvářejí úložná a vodicí vybrání pro šoupátko.
Výložníkové zařízení a řízení podle vynálezu lze použít také u brázdícího stroje, vedeného nad dopravníkem nebo na něm. S výhodou je však určeno pro řízení úrovně dobývacího, případně uhelného hoblíku, a to především u mečové hoblovky, u které je vedení hoblíkového řetězu známým způsobem upraveno na straně základky na porubním dopravníku. Protože je možné vytvořit řídicí zařízení úzké, zaručuje jeho nástavba na vedení hoblíkového řetězu, že dopravní dráha nebude ještě přídavně nadměrně zúžena. U mečových hoblíkových zařízení je známé vytvořit vedení hoblíkového řetězu na straně základky ze tří částí tak, že jejich střední kryt je uspořádán pevně a neuvolnitelně, zatímco oba postranní kryty jsou uspořádány uvolnitelně prostřednictvím sroubení, aby se získal přístup k řetězovým kanálům a k hoblíkovému řetězu. Proto se doporučuje uspořádat šoupátko řídicího ústrojí na pevném středním krytu vedení hoblíkového řetězu. Řídicí válec lze přitom uložit ve vodorovné poloze a v úrovni horního řetězového kanálu vedení hoblíkového řetězu na něm a na straně základky·
Jinak je uvedené výložníkové soutyčí účelně tvořeno soutyčím posuvového ústrojí výztuže s hydraulickým* posuvným a zpětným válcem, tak jak je to známé. Čelník přitom může být uspořádán na konci přivráceném k porubnímu předku ploché kolejnice, případně fárací vany výložníkového soutyčí.
Přehl£á-2-£25^2-22_XÝ]S£2§5 £2
Vynález je v dalším podrobněji vysvětlen na příkladu provedení ve srojení s výkresovou částí.
Na obr. 1 je schematicky znázorněn svislý příčný řez ovládacím zařízením podle vynálezu, uspořádaným na straně základky na porubním dopravníku. Na obr. 2 je znázorněn pohled ve směru šipky II na obr. 1, přičemž vzhůru vyčnívající čelník výložníkového soutyčí jakož i jeho spojka s nástavbovou částí porubního dopravníku na straně základky byly z důvodů přehlednosti vypuštěny. Na obr. 3 je ve schematickém zjednodušení znázorněn vodorovný řez rovinou podle čáry III - III z obr. 1. Na obr. 4, 5 a 6 jsou znázorněny v řezu podle obr. 1 různé řídicí polohy porubního dopravníku, vytvářejícího vedení dobývacího hoblíku, a to na obr. 4 v normální poloze, na obr. 5 ve zdvižené poloze a na obr. 6 ve spuštěné poloze.
Pro porozumění a popsání vynálezu bude brán zřetel na v úvodu uvedený vytištěný stav techniky. Výkres znázorňuje výložníkové řízení podle vynálezu ve spojení se známým mečovým hoblíkovým zařízením, upraveným v nástavbě. V porubním směru posuvný dopravník _1 je, jak je to obvyklé, vy tvořený jako řetězový škrabákový dopravník a slouží součas ně pro vedení hoblíku. Z hoblíku, který je veden na doprav niku JL na straně porubního předku, je znázorněn jen nůž 2 hoblíku, který je upraven pod dopravníkem 2· -a dopravníku i je na straně základky uspořádáno vedení 3 hoblíkového řetězu, které může být upraveno rovněž známým způsobem. Má proti sobě navzájem uložené, prostřednictvím kluzných rozpěrných kusů 4 od sebe oddělené řetězové kanály 5 a 6 pro poháněný hoblíkový řetěz 7.· Hoblík zasahuje svým nožem 2 hoblíku do spodního řetězového kanálu S a je zde známým způsobem spojen s tažnou větví hoblíkového řetězu 7,· Vedení 3 hoblíkového řetězu je na straně základky uzavřeno vícedílným krytem, přičemž na obr. 1 znázorněný střední kryt 8 je například pevně a neuvolnitelně spojen s kluzným rozpěrným kusem 4 prostřednictvím svařování, zatímco na obou stranách od tohoto středního krytu 8 jsou na každém žlabovém skluzu přišroubovány dva uvolnitelné kryty.
Vedení 3 hoblíkového řetězu vytváří na straně základky nástavbovou část dopravníku _1, na kterém je upraveno výložníkové řízení. To má, jak je to známé, výložníkové soutyčí j), jak je to nejlépe patrno z obr. 4 až 6, jehož konec na straně porubního předku, který přemostuje cestu 10 je vytvo řen jako plochá kolejnice, případně jako fárací vana 11 a unáší vzhůru vyčnívající, pevně uspořádaný čelník 12. který je vytvořen jako ^tojatý čep, Výložníkové soutyčí 3» li vytváří soutyčí posuvového ústrojí výztuže s neznázorněným hydraulickým posuvným a zpětným válcem. U známých posuvových ústrojí výztuže je výložníkové soutyčí vedeno posuvně v přiřazeném podstavci posuvné výztuže, například ve štítu výztuže nebo podobně ve směru posuvu a současně je v rovině lavice podepřeno vykývnutelně ve vedeních podstavce posuvné výztuže tak, že výložníkové soutyčí slouží nejen pro vedení podstavce posuvné výztuže a pro přenos vratných a posuvných sil, nýbrž má současně výložníkovou funkci spo9 čiva jící v tom, že dopravník 1. je s na něm vedeným dobývacíin strojem podepřen prostřednictvím výložníkového soutyčí 9 na straně základky v podstavci posuvné výztuže, jak je to patrno například z DE-A3 23 19 110.
Na krytu _3 vedení 3 hoblíkového řetězu je zdvihatelně a spustitelně uloženo šoupátko 13, které je tvořeno smýkadlem, přičemž jeho pohyb je znázorněn na obr. 1 šipkami. Šoupátko 13 je tvořeno posuvnou deskou, jejíž šipka je menší než její výška, jak je to patrno z obr. 2. šoupátko 13 je svou rovnou zadní plochou kluzně uloženo na rovné vnější, případně úložné ploše krytu 8, Je vedeno v šoupátkovém vedení, které je tvořeno dvěma vyčnívajícími rovnoběžnými vodícími lištami 14, které jsou upevněny na vnější straně krytu 8. Obě vodicí lišty 14 vytvářejí vodicí vybrání 15 pro uložení šoupátka 1_3, ve kterém je současně uložen vzhůru vyčnívající čelník 12. Vzhůru pohyblivé šoupátko 13 vytváří nastavovací člen, se kterým je spojen servopohon nastavování výložníku. Ten sestává z hydraulického řídicího válce 16, který je uspořádán nad čelníkem 12 zhruba ve vodorovné poloze a rovnoběžně s podélným směrem dopravníku X, a ze zalomené páky 17. která je znázorněna na obr. 2 a která jako spojovací člen spojuje řídicí válec 16 se šoupátkem 13. Hydraulický řídicí válec 16 je zhruba v úrovni horního řetězového kanálu 5 vedení 3 hoblíkového řetězu připojen v kloubu 18 na kryt 8. Zalomená páka 17 je uložena zhruba v rovině šoupátka 13 v kloubu 18 na hřídeli směřujícím k porubnímu předku bočně vedle šoupátkového vedení na krytu 8. Jej^jedno pákové rameno 19 je v kloubu 20 spojeno s pístnicíTridicího válce 16. Její druhé pákové rameno 22 je na svém volném konci 23 vyklenuté a zasahuje do úložného vybrání 24 šmpátka 13. Toto úložné vybrání 24 je otevřené jak ve směru k čelníku.12, tak i ke stranám šoupát ka 13. Na straně zalomené páky 17 uspořádaná vodicí lišta 14 má průnikový otvor 25. Pákové rameno 22 zalomené páky 17 prochází na jedné straně průnikovým otvorem 25 a na druhé straně do úložného vybrání 24 šoupátka 13. Je patrno, že při hydraulickém tlakovém působení na řídicí válec 16 ve směru vysouvání nebo zasouvání se šoupátko 13 pohybuje prostřednictvím zalomené páky 17 v šoupátkovém vedení 15 směrem dolů, případně vzhůru.
Výložníkové soutyčí 10. 11 je na svém vzhůru vyčnívajícím celníku 12 v připojovacím kloubu spojeno v tlaku a v tahu pevně a omezeně výkyvné s vedením 3 hoblíkového řetězu, případně s krytem 8. Připojovací kloub je vytvořen v podobě spojovacího oka, které objímá vzhůru vyčnívající čel nik 12 v zadní oblasti. Toto spojovací oko je tvořeno spojovacím kusem 26, který je vytvořen ve tvaru písmene U, pří pádně ve tvaru polovičního oka, přičemž objímá čelník 12 bočně a na jeho zadní straně. Čelník 12 má na své zadní straně vybrání 27 pro uložení spojovacího kusu 26. Jinak je spojen s oběma vodícími lištami 14 pevně svařováním, sešrou bováním nebo podobně. Nad vybráním 27 má čelník 12 uvolnitelný, například Sroubením připojený závěrník 28, který zajištuje spojovací záběr čelníku 12. Při odstraněném závěrníku 28 je možné výložníkové soutyčí 9, spolu s čelníkem 12 zavést zdola do spojovacího oka, tvořeného spojovacím kusem
26. oběma vodícími lištami 14 a šoupátkem 13, nebo jej z to hoto spojení uvolnit. Je zřejmé, že prostřednictvím spojovacího oka, které vytváří připojovací kloub, je možné zajistit čelník 12 v jeho těsném uložení na šoupátku 13.
Provozní spojení šoupátka 13 s celníkem 12 a tím také s výložníkovým soutyčím 9, 11 se uskutečňuje prostřednictvím tlačných a opěrných ploch na těchto konstrukčních součástech, Zejména z obr. 1 je patrno, že šoupátko 13 je na své k čelníku 12 přivrácené straně zhruba konvexně vyklenuto, případně je vypouklé, zatímco celník 12 je na své straně přivrácené k šoupátku 13 opatřen korýtkem, případně je vytvořen jako kloubová pánev. Tím se vytváří ve spojení se spojovacím kusem 26 kloubový spoj mezi celníkem 12 a šoupátkem 13. Šoupátko 13 má nad a pod svým úložným vybráním 24 vždy jednu nakloněnou nebo také lehce vyklenutou tlačnou plochu 29. Celník 12 je na své korýtkovité ploše opatřen odpovídajícími opěrnými plochami 30.
Obr. 4 znázorňuje hoblovací zařízení s porubním doprav níkem 1. v normální poloze, ve které pracuje hoblík svými spodními noži v úrovni podloží 31 a dopravník 1. je zhruba v rovnoběžné poloze vzhledem k podloží 31. Jakmile je řídicí válec 16 uveden do pohybu hydraulickým tlakem ve směru zasouvání, pohybuje se šoupátko 13 prostřednictvím zalomené páky 17 ve směru k podloží 31. Tím se prostřednictvím spodní tlačné plochy 29 a spodní opěrné plochy 30 vnutí dopravníku _1 výkyvný pohyb, to znamená, že se dopravník vykývne v připojovacím kloubu, vytvořeném prostřednictvím popsaného spojovacího oka a spojovacího kusu 26 proti výložníkovému soutyčí 9 do polohy znázorněné na obr. 5, ve které je více nebo méně nadzdvižen na straně porubního před ku od podloží 31. To odpovídá samozdvižné poloze hoblíku. Hoblík tím získá sklon ke šplhání vzhůru.
Fokud je naopak šoupátko 13 působením tlaku řídicího válce 16 ve směru vysouvání nadzdviženo v šoupátkovém ve12 dění 14, 15, nadzdvihne se působením horní tlačné plochy 29 šoupátka 13 a s ní spolupracující opěrné plochy 30 čelníku 12 dopravník 1, na straně základky od podloží 31, jak je to znázorněno na obr. 6» To odpovídá spuštěné poloze.
□ obývací hoblík, vedený na dopravníku 1_, tak získá snahu pro spuštění. Je patrno, že při nastavování do spuštěné polohy podle obr. 6, je vnucen výkyvný pohyb také výložníkovému soutyčí .9, 11, a to tak, že výložníkové soutyčí 9., 11 se vykývne ze své polohy zhruba rovnoběžné s podložím 31 směrem vzhůru. Popsané řídicí zařízení pracuje tedy jako známá výložníková řízení. Z výkresu je navíc patrno, že ovládání výložníku je nejen nízké, avšak také úzké.

Claims (24)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY j !
    . H !* b ' 1. Zařízení pro nastavování řezného horizontu důlního dobývacího stroje, zejména dobývacího hoblíku, který je veden 7— podél dopravníku, zejména na posuvném porubním lopravníku, které je opatřeno na straně základky na dopravníku nebo na jeho nástavbové části uspořádaným, servopohonem ovládaným nastavovacím Členem, a s na straně základky v posuvné výztuži s možností podepření upraveným výložníkovým soutyčím, které má s nastavovacím členem svisle pohyblivě spojený čelník, přičemž výložníkové soutyčí je s dopravníkem nebo s jeho nástavbovou částí spojeno v připojovacím kloubu tak, že dopravník je prostřednictvím nastavovacího členu sklopný do roviny lavice, vyznačující se tím, že nastavovací člen je tvořen prostřednictvím servopohonem (15, 17) nadzdvihovatelného a spustitelného šoupátka (13), které je provozně spojeno se vzhůru vyčnívajícím čelníkem (12) výložníkového soutyčí O, 11).
  2. 2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím že provozní spojení je vytvořeno odpovídajícími tlačnými plochami (29) a opěrnými plochami (30) šoupátka (13) a čelníku (12).
  3. 3. Zařízení podle nároku 2, vyznačující se tím, že šoupátko (13) je opatřeno v odstupu nad sebou uspořádanými a šikmo upravenými nebo vyklenutými tlačnými plochami (29) a vzhůru vyčnívající čelník (12) je v souladu s tím opatřen v odstupu nad sebou uspořádanými opěrnými plochami (30).
  4. 4. Zařízení podle nároku 2 nebo 3, vyznačující se tím, že š pípátko (li) je na své k čelníku (12) přivrácené straně při vytvoření svých tlačných ploch (29) vytvořeno konvexně vyklenuté, případně vypouklé, zatímco čelník (12) je na své k šoupátku (13) přivrácené straně při vytvoření svých opěrných ploch (30) upraven ve tvaru korýtka, případně ve tvaru kloubové pánve.
  5. 5. Zařízení podle jednoho z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že šoupátko (13) je tvořeno šou pátkovou deskou, jejíž šířka je menší než její výška.
  6. 6. Zařízení podle jednoho z nároků 1 až 5, vyznačující se tim, že šoupátko (13) je uloženo kluzně nebo valivě.
  7. 7. Zařízení podle nároku 6, vyznačující se tím, že jako smýkadlo vytvořené šoupátko (13) je svo jí zadní rovnou plochou kluzně podepřeno na úložné ploše nástavbové části dopravníku (1) na straně základky.
  8. 8. Zařízení podle jednoho z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že výložníkové soutyčí (9, 11) je na svém vzhůru vyčnívajícím čelníku (12) spojeno v při pojovacím kloubu s dopravníkem (1), případně s jeho nástavbovou částí.
  9. 9. Zařízení podle nároku 8, vyznačující se tím, že připojovací kloub je vytvořen ve tvaru spojo vacího oka, objímajícího vz( *ru vyčnívající čelník (12) mezi jeho konci.
  10. 10. Zařízení podle nároku 9, vyznačující se tím, že spojovací oko je vytvořeno ve tvaru polovičního oka, zhruba ve tvaru písmene ϋ uspořádaného spojovacího kusu (26), který je svým otvorem s uloženým celníkem (12) přivrácený k šoupátku (13).
  11. 11. Zařízení podle nároku 10, vyznačující se tím, že celník (12) má na své zadní straně vybrání (27), ve kterém je uložen spojovací kus (26).
  12. 12. Zařízení podle nároku 11, vyznačující se tím, že čelník (12) má nad vybráním (27) uvolnitelný závěrník (28) pro zajištění spojovacího záběru.
  13. 13. Zařízení podle jednoho z nároků 1 až 12, vyznačující se tím, že spojovací kus (26) má tvar rozpěrky.
    ~
  14. 14. Zařízení podle jednoho z nároků 1 až 13, vyznaču ~ jící se tím, že ve zdvihu pohyblivé šoupátko (13) je vedeno v šoupátkovém vedení (13, 15).
  15. 15. Zařízení podle nároku 14, vyznačující se tím, že šoupátkové vedení je tvořeno rovnoběžnými a vyčnívajícími vodícími lištami (14), vytvářejícími vodicí vybrání (15) pro šoupátko (13).
  16. 16. Zařízení podle nároku 15, vyznačující se tím, že čelník (12) je uspořádán ve vodicím vybrání (15) a spojovací kus (26) je upevněn na vodicích lištách (14).
  17. 17. Zařízení podle jednoho z nároků 1 až 16, vyznaču16 jící se tím, že servopohon je vytvořen hydraulickým řídicím válcem (16), který je uspořádán nad čelníkem (12) a zhruba rovnoběžně s ním, a vazebním členem (17), který provozně spojuje hydraulický řídicí válec (16) se šoupátkem (13).
  18. 18. Zařízení podle nároku 17, vyznačující se tím, že vazební člen sestává ze zalomené páky (17), která je uspořádána zhruba v rovině šoupátka (13) a která je uložena výkyvné na dopravníku (1), případně na jeho nástavbové části, přičemž s jejím jedním pákovým ramenem (19) je spojen řídicí válec (16) a s jejím druhým pákovým ramenem (22) je spojeno šoupátko (13).
  19. 19. Zařízení podle nároku 18, vyznačující se tím, že šoupátko (13) má úložné vybrání (24) pro s výhodou vypoukle vytvořený konec zalomené páky (17).
  20. 20. Zařízení podle nároku 19, vyznačující se tím, že úložné vybrání (24) pro zábor zalomené páky (17) jo ve směru k šoupátku (13) otevřené a že vodicí lišta (14) šoupátkového vedení má průchozí otvor (25) pro zalomenou páku (17).
  21. 21. Zařízení podle jednoho z nároků 1 až 20, vyznaču jící se tím, že nástavbová část dopravníku (1), unášející šoupátko (13), je tvořena krytem (8), s výhodou pevným středním krytem vedení (3) hoblíkového řetězu pro úitčovy hoblík.
  22. 22. Zařízení podle nároku 21, vyzná ču jící se tím, že řídicí válec (16) je uspořádán zhruba ve vo17 dorovná poloze a v úrovni horního řetězového kanálu (5) vedení (3) hoblíkového řetězu na .jeho základkové straně.
  23. 23. Zařízení podle jednoho z nároků 1 až 22, vyznačující se tím, že vzhůru vyčnívajícím celníkem (12) opatřené výložníkové soutyčí (9, 11) je soutyčí posu vového ústrojí posuvné výztuže s hydraulickým posuvným a zpětným válcem.
  24. 24. Zařízení podle jednoho z nároků 1 až 23, vyznaču jící se tím, že čelník (12) je uspořádán na k porubnímu předku přilehlém konci ploché kolejnice, případně fárací vany (11) výložníkového soutyčí (9).
CS923769A 1992-01-16 1992-12-18 Device for adjusting a cutting horizon of a coal-getting machine, particularly of a coal-getting plough CZ376992A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4200897A DE4200897A1 (de) 1992-01-16 1992-01-16 Einrichtung zur einstellung des schnitthorizontes einer untertaegigen gewinnungsmaschine, insbesondere eines gewinnungshobels

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ376992A3 true CZ376992A3 (en) 1993-08-11

Family

ID=6449568

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS923769A CZ376992A3 (en) 1992-01-16 1992-12-18 Device for adjusting a cutting horizon of a coal-getting machine, particularly of a coal-getting plough

Country Status (5)

Country Link
US (1) US5338103A (cs)
CZ (1) CZ376992A3 (cs)
DE (1) DE4200897A1 (cs)
PL (1) PL297420A1 (cs)
SK (1) SK376992A3 (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102012102458B3 (de) * 2012-03-22 2013-05-23 Halbach & Braun Industrieanlagen GmbH & Co. KG Höhensteuerungssystem für eine Kohlenhobelanlage und Kohlenhobelanlage
GB2557086B (en) 2015-08-07 2021-06-02 Joy Global Underground Mining Llc Conveyor Pan

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1950916A1 (de) * 1969-10-09 1971-09-16 Gerlach Hans Dr Ing Dr Ing Strebkratzerfoerderer mit an ihm versatzseitig angreifenden Hubvorrichtungen
GB1384543A (en) * 1971-03-01 1975-02-19 Dowty Mining Equipment Ltd Mine face conveyors
DE3047064A1 (de) * 1980-12-13 1982-07-22 Gewerkschaft Eisenhütte Westfalia, 4670 Lünen Einrichtung zur einstellung des schnitthorizontes einer untertaegigen gewinnungsmaschine, insbesondere eines hobels
DE3111460A1 (de) * 1981-03-24 1982-10-07 Gewerkschaft Eisenhütte Westfalia, 4670 Lünen Einrichtung zur einstellung des schnitthorizontes einer untertaegigen gewinnungsmaschine, insbesondere eines hobels
DE3244230C2 (de) * 1982-11-30 1986-01-02 Halbach & Braun Industrieanlagen, 5600 Wuppertal Hobel-Steuervorrichtung zur Höhensteuerung eines Kohlenhobels

Also Published As

Publication number Publication date
DE4200897A1 (de) 1993-07-22
US5338103A (en) 1994-08-16
SK376992A3 (en) 1995-06-07
PL297420A1 (en) 1993-09-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE2319910A1 (de) Einrichtung zur niveausteuerung einer gewinnungsmaschine, insbesondere eines hobels
AU659286B2 (en) Novel conveyor belt bridge for open-cast mining
DE2540091C2 (de) Schildausbaugestell
US5333936A (en) Low profile mining machine having a cutter mounted on a slidable carriage
US4313698A (en) Hydraulic shield-type support
CZ376992A3 (en) Device for adjusting a cutting horizon of a coal-getting machine, particularly of a coal-getting plough
US5238330A (en) Displaceable mine roof support assemblies
DE102012102458B3 (de) Höhensteuerungssystem für eine Kohlenhobelanlage und Kohlenhobelanlage
GB2231604A (en) Mining machine
EP0175677A1 (de) Schrämmaschine
CS203073B2 (en) Facility for adjusting the cutting level of the plane or similar instrument of the hoisting engine
DE3514439A1 (de) Abbauvorrichtung fuer den langfrontabbau von floezartig gelagerten mineralischen rohstoffen unter tage
CA1125797A (en) Arrangement for controlled engagement of the tools of a mining machine with a mine face
DE20118259U1 (de) Hobel
US4054321A (en) Track-mounted shoe-supported inclining mining machine
DE2608632C2 (de) Hobel
DE2819082C2 (de) Hobel
DE2746074C2 (de) Rückförderer für Strebförderer und Ausbaugestell
DE2554554B2 (de) Schildausbaueinheit fuer den untertaegigen strebausbau
US4380410A (en) Mine-roof support
US6428109B1 (en) Mining machine with sliding cutting tool assembly
GB2172636A (en) Improvements in machines for use in mining or tunnelling
DE3039814C2 (de) Schrämmaschine
CZ297994A3 (en) Device for adjusting cutting horizon of a mining machine, particularly of a coal plough
DE3237567C2 (cs)