CZ33865U1 - Fotoluminiscenční prvek - Google Patents

Fotoluminiscenční prvek Download PDF

Info

Publication number
CZ33865U1
CZ33865U1 CZ2019-37081U CZ201937081U CZ33865U1 CZ 33865 U1 CZ33865 U1 CZ 33865U1 CZ 201937081 U CZ201937081 U CZ 201937081U CZ 33865 U1 CZ33865 U1 CZ 33865U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
layer
photoluminescent
transparent layer
primary
photoluminescent element
Prior art date
Application number
CZ2019-37081U
Other languages
English (en)
Original Assignee
EternaLight s.r.o.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by EternaLight s.r.o. filed Critical EternaLight s.r.o.
Priority to CZ2019-37081U priority Critical patent/CZ33865U1/cs
Publication of CZ33865U1 publication Critical patent/CZ33865U1/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B32LAYERED PRODUCTS
    • B32BLAYERED PRODUCTS, i.e. PRODUCTS BUILT-UP OF STRATA OF FLAT OR NON-FLAT, e.g. CELLULAR OR HONEYCOMB, FORM
    • B32B33/00Layered products characterised by particular properties or particular surface features, e.g. particular surface coatings; Layered products designed for particular purposes not covered by another single class
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C09DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • C09KMATERIALS FOR MISCELLANEOUS APPLICATIONS, NOT PROVIDED FOR ELSEWHERE
    • C09K11/00Luminescent, e.g. electroluminescent, chemiluminescent materials
    • C09K11/02Use of particular materials as binders, particle coatings or suspension media therefor
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C09DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • C09KMATERIALS FOR MISCELLANEOUS APPLICATIONS, NOT PROVIDED FOR ELSEWHERE
    • C09K11/00Luminescent, e.g. electroluminescent, chemiluminescent materials
    • C09K11/08Luminescent, e.g. electroluminescent, chemiluminescent materials containing inorganic luminescent materials
    • GPHYSICS
    • G09EDUCATION; CRYPTOGRAPHY; DISPLAY; ADVERTISING; SEALS
    • G09FDISPLAYING; ADVERTISING; SIGNS; LABELS OR NAME-PLATES; SEALS
    • G09F13/00Illuminated signs; Luminous advertising
    • G09F13/20Illuminated signs; Luminous advertising with luminescent surfaces or parts

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Theoretical Computer Science (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Road Signs Or Road Markings (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)

Description

Fotoluminiscenční prvek
Oblast techniky
Technické řešení se týká fotoluminiscenčního prvku, který je použit za účelem zajištění svítivosti při osvitu denním světlem, reflektorem či jiným světelným zdrojem.
Dosavadní stav techniky
Z dosavadního stavu techniky jsou známy fotoluminiscenční polotovary a výrobky, kde fotoluminiscenční prášek je rozmíchán nebo jinak rozptýlen v primárním podkladovém materiálu.
Je známo řešení dle patentového spisu US 20060162620 AI, jehož podstata spočívá ve vytvoření zapouzdřených fotoluminiscenčních částic, jež jsou dále usazeny v primárním materiálu, a to především pro použití ve vodním prostředí jako jsou bazény, lázně apod.
Dále je známo řešení dle patentového spisu US 20070022911 AI, jehož podstata vychází ze způsobu výroby luminiscenční dlaždice pro použití ve vodním prostředí, které je založeno na smíchání luminiscenčního pigmentu schopného být osvětlen vnějším světelným zdrojem, s tvářecím materiálem a katalyzátorem pro vytvoření luminiscenční směsi, kde dlaždice je vytvořena odléváním uvedené směsi do formy.
Jsou známy i způsoby nanášení jednotlivých vrstev, a to příkladně dle patentového spisu PU 173588 Bl, Způsob vytváření fotoluminiscenčních znaků a piktogramů, jehož podstata spočívá v nanesení barevné vrstvy na desku z mléčného skla a na tuto vrstvu se nanáší vrstva, tvořená směsí pryskyřice obsahující fotoluminiscenční prášek, který je do této pryskyřice vmíchán.
Dále je známo řešení dle patentu PU 200803, kde je popsán způsob výroby fotoluminiscenčního materiálu, který spočívá v míchání fotoluminiscenčního materiálu sestávajícího z vzácných kovů, barvícího činidla a fotoluminiscenčního prášku, kde míchací proces je realizován prostřednictvím strojů vyvíjejících malou rychlost.
Uvedené způsoby jsou založeny na vmíchání fotoluminiscenčního prášku do primárního materiálů, příkladně pryskyřice či betonu, a jak je uvedeno, mechanickým mícháním dochází k poškození krystalků fotoluminiscenčního prášku, a tím ke snížení jeho svítivosti.
Dále je známo řešení dle patentového spisu PU 402969, způsob aplikace fotoluminiscenčního povlaku a fotoluminiscenční materiál vytvořený tímto způsobem, jehož podstata spočívá v tom, že na primární desku se nanese vrstva pryskyřice, na kterou se nanáší fotoluminiscenční prášek, který je aplikován do primární vrstvy pod tlakem od 3 do 8 TO5 Pa. Hotový výrobek pak obsahuje primární vrstvu s vtlačenými zrny fotoluminiscenčního prášku.
Podstata technického řešení
Uvedené nevýhody odstraňuje fotoluminiscenční prvek, podle tohoto technického řešení, jehož podstata spočívá v tom, že obsahuje alespoň jednu primární transparentní vrstvu a nejméně jednu sekundární transparentní vrstvu, přičemž na rozhraní transparentních vrstev je upravena nejméně jedna fotoluminiscenční vrstva.
- 1 CZ 33865 U1
Je účelné, aby transparentní vrstvy byly opatřeny nejméně jednou bílou krycí vrstvou a je výhodné, aby transparentní vrstvy a/nebo bílá krycí vrstva obsahovala skelná nebo uhlíková vlákna pro zajištění zpevnění.
Je účelné, aby fotoluminiscenční prvek obsahoval i další sekundární transparentní vrstvu, jež je vyhotovena na bílé krycí vrstvě, přičemž na rozhraní bílé krycí vrstvy a sekundární transparentní vrstvy je upravena fotoluminiscenční vrstva, ve výhodném provedení je sekundární transparentní vrstva pokryta fólií za účelem zvýšení hladkosti a lesklosti povrchu, čímž dochází ke zvýšení svítivosti.
Dále je účelné, aby primární transparentní vrstva byla prostorově tvarována za účelem zvětšení povrchu, přičemž fotoluminiscenční vrstva kopíruje tvar primární transparentní vrstvy.
Dále je účelné, aby spodní povrch primární transparentní vrstvy byl prostorově tvarován, přičemž horní povrch kopíruje tvar spodního povrchu, to vše za účelem zvětšení plochy horního povrchu, a dále obsahuje sekundární transparentní vrstvu, kde na rozhraní horního povrchu primární transparentní vrstvy a sekundární transparentní vrstvy je upravena fotoluminiscenční vrstva, přičemž fotoluminiscenční vrstva kopíruje tvar horního povrchu primární transparentní vrstvy.
Je výhodné, aby dolní povrch primární transparentní vrstvy byl opatřen terciální transparentní vrstvou, kde původní dolní povrch primární transparentní vrstvy, jakož i boční strany fotoluminiscenčního prvku jsou obtečeny touto terciální transparentní vrstvou.
A je dále výhodné, aby horní povrch primární transparentní vrstvy byl upraven do pyramidek, přičemž ty se vedle a za sebou opakují.
Výhody předloženého technického řešení lze spatřovat zejména ve zvýšení a prodloužení délky svítivosti fotoluminiscenčních prvků, a rovněž v délce jejich živostnosti. Další významným kritériem je rovněž dosažení ekonomické úspory při výrobě uvedeného fotoluminiscenčního prvku.
Objasnění výkresů
Na obrázku 1 je znázorněn fotoluminiscenční prvek v řezu obsahující transparentní vrstvy 1 a 2, kde na jejich rozhraní je vytvořena fotoluminiscenční vrstva 3.
Na obrázku 2 je v řezu oproti obr. 1 navíc zobrazení umístění bílé krycí vrstvy 4, výhodně obsahující skelná vlákna 5.
Na obrázku 3 je zobrazen fotoluminiscencí prvek v řezu obsahující dvě fotoluminiscenční vrstvy 3, 3', pro možnost zajištění svícení do dvou stran od bílé krycí vrstvy 4, kdy na sekundární transparentní vrstvu 2' je zaválcována fólie 6 pro zvýšení svítivosti.
Na obrázku 4 je v řezu znázorněna prostorově tvarovaná vrstva, výhodně ve tvaru pyramidek.
Na obrázku 5 je v řezu znázorněn fotoluminiscenční prvek obsahující transparentní vrstvu 1, jejíž spodní povrch 11 je prostorově tvarován, přičemž horní povrch 12 kopíruje tvar spodního povrchu 11, a dále obsahuje sekundární transparentní vrstvu 2, přičemž na rozhraní horního povrchu 12 transparentní vrstvy 1 a transparentní vrstvy 2 je upravena fotoluminiscenční vrstva 3, přičemž fotoluminiscenční vrstva 3 kopíruje tvar horního povrchu primární transparentní vrstvy 1 a dále obsahuje terciální transparentní vrstvu 8, která obtéká spodní prostorově tvarovaný povrch 11 transparentní vrstvy 1 a rovněž i boky fotoluminiscenčního prvku.
-2 CZ 33865 U1
Příklady uskutečnění technického řešení
Příklad 1
Fotoluminiscenční prvek, jak je zobrazen na obrázku 1 a 2, obsahuje primární transparentní vrstvu 1, příkladně je pro tuto vrstvu použita pojivová pryskyřice nebo její směs nebo polyuretanová směs, která je průhledná. Je možné použít pryskyřici matnou, příkladně polyesterovou pryskyřici nebo lesklou, příkladně přírodní směsi. V nejvýhodnější provedení je primární transparentní vrstva 1 bezbarvá a vodoodpudivá. Tloušťka primární transparentní vrstvy 1 je v rozmezí 0,1 až 20 mm, výhodně 0,8 mm. Tato primární transparentní vrstva 1 je opatřena sekundární transparentní vrstvou 2, která je příkladně vyhotovena z pojivové pryskyřice nebo její směsi nebo polyuretanové směsi, která je průhledná. Je možné použít pryskyřici matnou, příkladně polyesterovou pryskyřici nebo lesklou, příkladně přírodní směsi. Tloušťka sekundární transparentní vrstvy 2 je v rozmezí 0,1 až 20 mm, v nej výhodnějším provedení je tloušťka 2 mm.
Výhodně je, aby primární transparentní vrstva 1 byla opatřena skelnými nebo uhlíkovými vlákny 5 pro zajištění zpevnění.
Na rozhraní vrstev 1 a 2 je vytvořena fotoluminiscenční vrstva 3, která obsahuje zrnka fotoluminiscenčního prášku, přičemž fotoluminiscenční vrstva 3 pokrývá vrstvu 1 od 70 až 100 % jejího povrchu.
Fotoluminiscenční prášek je představen jako oxid kovů, ve výhodném provedení je to oxid AI2O3 (korund) + Stroncium + Europium + Dysprozium + Kobalt, kde jednotlivé prvky se spolu spékají při teplotách nad 1000 °C a výsledný slitek se pak rozdrtí a pomele na prášek o různé zrnitosti, a to tak, aby zůstala zachována maximální svítivost fotoluminiscenčního prášku. V nej výhodnějším provedení je použito fotoluminiscenčního prášku s co největší zrnitostí, neboť míra svítivosti je přímo úměrná velikosti zrna - krystalku. Velikost zrn - krystalků je od 50 pm do 650 pm, v případě užití modře svítících krystalků je velikost zrna výhodně okolo 50 pm, u žlutozeleně svítících krystalků je výhodně velikost zrna od 150 až 200 pm.
Tloušťka fotoluminiscenční vrstvy 3 je závislá na velikosti krystalků a na jejich eventuálním překrytí, nejvýhodněji je tato fotoluminiscenční vrstva 3 tvořena krystalky usazenými vedle sebe bez překrytí.
Ve výhodném provedení je fotoluminiscenční vrstva 3 opatřena bílou krycí vrstvou 4, která je určena ke zvýšení svítivosti fotoluminiscenčního prvku.
Bílá krycí vrstva 4 je ve výhodném provedení představena přírodní či umělou pryskyřicí obsahující příkladně titanovou bělobu. Tloušťka bílé krycí vrstvy 4 je 0,05 až 10 mm, nejvýhodněji 2 až 5 mm. Ve výhodném provedení je bílá krycí vrstva 4 opatřena skelnými nebo uhlíkovými vlákny 5 pro zajištění zpevnění.
Pokud prvek obsahuje terciální transparentní vrstvu 8 (jak je znázorněno na obrázku 5), je výhodné, aby rovněž/nebo byla opatřena skelnými nebo uhlíkovými vlákny 5 pro zajištění zpevnění.
Fotoluminiscenční prvek, příkladně ve tvaru desky, je možné pomocí třískového obrábění nebo řezání vodním paprskem či jiným způsobem dělení vyhotovit na požadované tvary např. kulaté, čtvercové či trojúhelníkové prvky, písmena, číslice apod.
Fotoluminiscenční prvek jev uvedeném provedení také určen pro přímé použití, kdy je vyroben výrobek požadovaného tvaru a příkladně je uvedený zářící výrobek opatřen samolepící fólií a připevněn na další podklad, jako je polymetylmetakrylát, polykarbonát, kov apod. Fotoluminiscenční prvek může být na požadované místo přilepen či jinak uchycen. Uvedené
-3 CZ 33865 U1 výrobky jsou příkladně zapracovány do svodidel okolo silnic do povrchu vozovek, betonových prvků typu obrubník atd. Svítivost povrchu výrobku je 160 až 220 mcd/m2 po dobu 1 hodiny od nasvícení lampou typu halogen o svítivosti 1000 luxů po dobu 10 minut, popř. lampou typu xenon o svítivosti 1000 luxů po dobu 5 minut. Xenon má více fialovou barvu světla, které dodá více energie pro fotoluminiscenční efekt.
Příklad 2
Fotoluminiscenční prvek, jak je zobrazen na obrázku 3, obsahuje primární transparentní vrstvu 1, příkladně je pro tuto vrstvu použita pojivová pryskyřice nebo její směs nebo polyuretanová směs, která je průhledná. Je možné použít pryskyřici matnou, příkladně polyesterovou pryskyřici nebo lesklou, příkladně přírodní směsi. V nejvýhodnější provedení je primární transparentní vrstva 1 bezbarvá a vodoodpudivá. Tloušťka primární transparentní vrstvy 1 je v rozmezí 0,1 až 20 mm, výhodně 0,8 mm. Tato primární transparentní vrstva 1 je opatřena sekundární transparentní vrstvou 2, která je příkladně vyhotovena z pojivové pryskyřice nebo její směsi nebo polyuretanové směsi, která je průhledná. Je možné použít pryskyřici matnou, příkladně polyesterovou pryskyřici nebo lesklou, příkladně přírodní směsi.
Tloušťka sekundární transparentní vrstvy 2 je v rozmezí 0,1 až 20 mm, v nej výhodnějším provedení je tloušťka 2 mm.
Výhodně je primární transparentní vrstva 1 byla opatřena skelnými nebo uhlíkovými vlákny 5 pro zajištění zpevnění.
Na rozhraní vrstev 1 a 2 je vytvořena fotoluminiscenční vrstva 3, která obsahuje zrnka fotoluminiscenčního prášku, přičemž fotoluminiscenční vrstva 3 pokrývá primární transparentní vrstvu 1 od 70 až 100 % jejího povrchu.
Fotoluminiscenční prášek je představen jako oxid kovů, ve výhodném provedení je to oxid AI2O3 (korund) + Stroncium + Europium + Dysprozium + Kobalt, kde jednotlivé prvky se spolu spékají při teplotách nad 1000 °C a výsledný slitek se pak rozdrtí a pomele na prášek o různé zrnitosti, a to tak aby zůstala zachována maximální svítivost fotoluminiscenčního prášku. V nej výhodnějším provedení je použito fotoluminiscenčního prášku s co největší zrnitostí, neboť míra svítivosti je přímo úměrná velikosti zrna - krystalku. Velikost zrn - krystalků je od 50 pm do 650 pm, v případě užití modře svítících krystalků je velikost zma výhodně okolo 50 pm, u žlutozeleně svítících krystalků je výhodně velikost zma od 150 až 200 pm.
Tloušťka fotoluminiscenční vrstvy 3 je závislá na velikosti krystalků a na jejich eventuálním překrytí, nej výhodněji je tato vrstva 3 tvořena krystalky usazenými vedle sebe bez přck rytí.
Ve výhodném provedení je sekundární transparentní vrstva 2 opatřena bílou krycí vrstvou 4, která je určena ke zvýšení svítivosti fotoluminiscenčního prvku.
Bílá krycí vrstva 4 je ve výhodném provedení představena přírodní či umělou pryskyřicí obsahující příkladně titanovou bělobu. Tloušťka bílé krycí vrstvy 4 je 0,05 až 10 mm, nejvýhodněji 2 až 5 mm. Ve výhodném provedení bílá krycí vrstva 4 je opatřena skelnými nebo uhlíkovými vlákny 5 pro zajištění zpevnění.
Bílá krycí vrstva 4 je opatřena sekundární transparentní vrstvou 2ý přičemž na rozhraní bílé vrstvy 4 a transparentní vrstvy 2' je upravena fotoluminiscenční vrstva 32
Ve výhodném provedení je sekundární transparentní vrstva T opatřena odstranitelnou fólií 6 pro zajištění hladkého a lesklého povrchu, jež je do povrchu fotoluminiscenčního prvku zapracována válcovacím zařízením 7.
-4 CZ 33865 U1
Takto vyhotovený fotoluminiscenční prvek je možné užívat pro zajištění potřeby oboustranné svítivosti výrobku.
Fotoluminiscenční prvek, příkladně ve tvaru desky, je možné pomocí třískového obrábění nebo řezání vodním paprskem či jiným způsobem dělení vyhotovit na požadované tvary např. kulaté, čtvercové či trojúhelníkové prvky, písmena, číslice apod.
Fotoluminiscenční prvek je v uvedeném provedení s oboustranným svícením také určen pro přímé použití všude tam, kde je potřeba využít efektu svícení obou hlavních ploch, např. je vyroben výrobek požadovaného tvaru a příkladně je uvedený zářící výrobek připevněn na další transparentní podklad jako sklo apod., či volně zavěšen. Uvedené výrobky jsou příkladně zapracovány do výloh, uchyceny v rámech na svodidlech okolo silnic, chodníků, v tunelech, podchodech atd. Svítivost povrchu výrobku je 160 až 220 mcd/m2 po dobu 1 hodiny od nasvícení lampou typu halogen o svítivosti 1000 luxů po dobu 10 minut, popř. lampou typu xenon o svítivosti 1000 luxů po dobu 5 minut. Xenon má více fialovou barvu světla, které dodá více energie pro fotoluminiscenční efekt.
Příklad 3
Příkladné provedení fotoluminiscenčního prvku, jak je uvedeno na obrázku 5, který obsahuje primární transparentní vrstvu 1, příkladně je pro tuto primární transparentní vrstvu 1 použita pojivová pryskyřice nebo její směs nebo polyuretanová směs, která je průhledná. Je možné použít pryskyřici matnou, příkladně polyesterovou pryskyřici nebo lesklou, příkladně přírodní směsi. V nejvýhodnější provedení je primární transparentní vrstva 1 bezbarvá a vodoodpudivá. Tloušťka primární transparentní vrstvy 1 je v rozmezí 0,1 až 20 mm, výhodně 0,8 mm.
Spodní povrch 11 primární transparentní vrstvy 1 je prostorově tvarován, přičemž horní povrch 12 kopíruje tvar spodního povrchu 11. to vše za účelem zvětšení plochy horního povrchu 12, a dále obsahuje sekundární transparentní vrstvu 2, kde na rozhraní horního povrchu 12 primární transparentní vrstvy 1 a sekundární transparentní vrstvy 2 je upravena fotoluminiscenční vrstva 3, přičemž fotoluminiscenční vrstva 3 kopíruje tvar horního povrchu 12 primární transparentní vrstvy 1.
Sekundární transparentní vrstva 2 je příkladně vyhotovena z pojivové pryskyřice nebo její směsi nebo polyuretanové směsi, která je průhledná. Je možné použít pryskyřici matnou, příkladně polyesterovou pryskyřici nebo lesklou, příkladně přírodní směsi. Tloušťka sekundární vrstvy 2 je v rozmezí 0,1 až 20 mm, v nej výhodnějším provedení je tloušťka 2 mm.
Plocha fotoluminiscenční vrstvy 3 je zvýšena a obsahuje větší množství fotoluminiscenčního prášku, čímž je dosaženo větší svítivosti fotoluminiscenčního prvku. Pokrytí fotoluminiscenční vrstvou je od 70 až 100 % povrchu primární transparentní vrstvy 1.
Dále je dolní povrch 11 je opatřen terciální transparentní vrstvou 8, která obtéká spodní prostorově tvarovaný povrch 11 transparentní vrstvy 1 a rovněž i boky fotoluminiscenčního prvku, čímž jsou boční strany fotoluminiscenčního prvku celistvě tvořeny pryskyřicí, čímž je fotoluminiscenční vrstva 3 uzavřena a obklopena pryskyřicí ze všech stran.
Fotoluminiscenční prášek je představen shodně jak je uvedeno v předchozích příkladech.
Tloušťka fotoluminiscenční vrstvy 3 je závislá na velikosti krystalků a na jejich eventuálním překrytí, nej výhodněji je tato vrstva 3 tvořena krystalky usazenými vedle sebe bez přck rytí.
Ve výhodném provedení je sekundární transparentní vrstva 2 opatřena bílou krycí vrstvou 4, která je určena ke zvýšení svítivosti fotoluminiscenčního prvku.
-5 CZ 33865 U1
Bílá krycí vrstva 4 je představena tak jak je uvedeno v předchozích příkladech.
Fotoluminiscenční prvek je v uvedeném provedení určen pro přímé použití. Příkladně je uvedený zářící výrobek opatřen samolepící fólií a připevněn na další podklad, jako je 5 polymetylmetakrylát, polykarbonát, kov apod. Fotoluminiscenční prvek může být na požadované místo přilepen, vsazen či jinak uchycen. Uvedené výrobky jsou příkladně zapracovány do svodidel okolo silnic, povrchu vozovek, cyklostezek, chodníků atd. Svítivost povrchu výrobku je 160 až 220 mcd/m2 po dobu 1 hodiny od nasvícení lampou typu halogen o svítivosti 1000 luxů po dobu 10 minut, popř. lampou typu xenon o svítivosti 1000 luxů po dobu 5 minut. Xenon má io více fialovou barvu světla, které dodá více energie pro fotoluminiscenční efekt.

Claims (10)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Fotoluminiscenční prvek, vyznačující se tím, že obsahuje nejméně jednu primární transparentní vrstvu (1), a nejméně jednu sekundární transparentní vrstvu (2), přičemž na rozhraní transparentních vrstev (1) a (2) je upravena nejméně jedna fotoluminiscenční vrstva (3).
  2. 2. Fotoluminiscenční prvek podle nároku 1, vyznačující se tím, že sekundární transparentní vrstva (2) nebo primární transparentní (1) je opatřena nejméně jednou bílou krycí vrstvou (4).
  3. 3. Fotoluminiscenční prvek některého z nároků 1 až 2, vyznačující se tím, že obsahuje sekundární transparentní vrstvu (2'), přičemž na rozhraní vrstev (4) a (2') je upravena fotoluminiscenční vrstva (3').
  4. 4. Fotoluminiscenční prvek některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že sekundární transparentní vrstva (2') je pokryta fólií (6) za účelem zvýšení lesku povrchu vrstvy.
  5. 5. Fotoluminiscenční prvek podle některého z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že primární transparentní vrstva (1) je prostorově tvarována za účelem zvětšení povrchu, přičemž fotoluminiscenční vrstva (3) kopíruje tvar primární transparentní vrstvy (1).
  6. 6. Fotoluminiscenční prvek podle některého z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že spodní povrch (11) primární transparentní vrstvy (1) je povrchově tvarován, přičemž horní povrch (12) kopíruje tvar spodního povrchu (11), to vše za účelem zvětšení horního povrchu (12), a dále obsahuje sekundární transparentní vrstvu (2), kde na rozhraní horního povrchu (12), primární transparentní vrstvy (1) a sekundární transparentní vrstvy (2) je upravena fotoluminiscenční vrstva (3), přičemž fotoluminiscenční vrstva (3) kopíruje tvar horního povrchu (12) primární transparentní vrstvy (1).
  7. 7. Fotoluminiscenční prvek některého z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že dolní povrch (11) je opatřen terciální transparentní vrstvou (8).
  8. 8. Fotoluminiscenční prvek některého z nároků laž 7, vyznačující se tím, že transparentní vrstva (1) a/nebo (8) a/nebo bílá krycí vrstva (4) obsahuje skelná nebo uhlíková vlákna (5) pro zajištění zpevnění.
  9. 9. Fotoluminiscenční prvek nároku 7, vyznačující se tím, že boční strany fotoluminiscenčního prvku jsou obtečeny terciální transparentní vrstvou (8).
  10. 10. Fotoluminiscenční prvek některého z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že horní povrch (12) primární transparentní vrstvy (1) je upraven do pyramidek, přičemž ty se vedle a za sebou opakují.
    2 výkresy
    -7 CZ 33865 U1
    Seznam vztahových značek:
    1,1' primární transparentní vrstva
    2, 2' sekundární transparentní vrstva
    3,3' fotoluminiscenční vrstva
    4 bílá krycí vrstva
    5 skelná nebo uhlíková vlákna
    6 fólie
    7 válec
    8 terciální transparentní vrstva.
CZ2019-37081U 2019-12-28 2019-12-28 Fotoluminiscenční prvek CZ33865U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2019-37081U CZ33865U1 (cs) 2019-12-28 2019-12-28 Fotoluminiscenční prvek

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2019-37081U CZ33865U1 (cs) 2019-12-28 2019-12-28 Fotoluminiscenční prvek

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ33865U1 true CZ33865U1 (cs) 2020-03-17

Family

ID=69902032

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2019-37081U CZ33865U1 (cs) 2019-12-28 2019-12-28 Fotoluminiscenční prvek

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ33865U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN105949379B (zh) 一种纳米微球和表面光学材料以及表面光学材料的制备方法
WO2019161698A1 (zh) 一种石质装饰板
US8393676B2 (en) Decorative bench or seat assembly having a photoluminescent work bonded thereto
US5314536A (en) Method of making luminous construction material
CZ33865U1 (cs) Fotoluminiscenční prvek
KR101445710B1 (ko) 보도블록 및 그 제조방법
ES2249434T3 (es) Procedimiento para la fabricacion de losetas de vidrio, cenefas de vidrio, paneles decorativos de vidrio o similares.
EP3204343B1 (en) Surface provided with a pattern of luminescent elements
JP4067170B2 (ja) 人造石成形体
KR20070033059A (ko) 경계블록의 제조방법
JP2007113327A (ja) 安全で耐久性のある標識材を固着した建造物の階段の構造及びその構築方法
CN101007486A (zh) 水晶石镶嵌工艺画及其制作方法
KR101049522B1 (ko) 야광자개판의 제조방법
EP3931285B1 (en) Method of manufacturing a photoluminiscent element
FR3060043A1 (fr) Procede de fabrication d'un insert luminescent pour element de construction et element de construction associe
KR20100015011A (ko) 야광기능 및 다양한 외관디자인을 갖는 인조석 및 이의제조방법
US20200308479A1 (en) Luminescent insert for a construction element, associated element and manufacturing method
CN101845877A (zh) 一种新型凸棱抛光板材及其制作方法
NL1031990C1 (nl) Werkwijze voor het beïnvloeden van optische eigenschappen van in geslepen oppervlakken verwerkte fotoluminescerend granulaat.
KR101988866B1 (ko) 장식 유리 및 그 제조방법
CZ36620U1 (cs) Zvukoabsorpční materiál na bázi skla s optickým fluorescenčním efektem
CN2172728Y (zh) 彩虹宝石装饰板
CN2272473Y (zh) 彩色晶刚墙地板材
JPH05279509A (ja) 透光性材料
CN110435270A (zh) 一种蓄光发光膜及其制造方法

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20200317

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20231219