CZ307017B6 - Způsob řízení textilního stroje obsahujícího řadu vedle sebe uspořádaných pracovních míst a textilní stroj - Google Patents

Způsob řízení textilního stroje obsahujícího řadu vedle sebe uspořádaných pracovních míst a textilní stroj Download PDF

Info

Publication number
CZ307017B6
CZ307017B6 CZ2016-208A CZ2016208A CZ307017B6 CZ 307017 B6 CZ307017 B6 CZ 307017B6 CZ 2016208 A CZ2016208 A CZ 2016208A CZ 307017 B6 CZ307017 B6 CZ 307017B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
sliver
yarn
workstation
fiber sliver
fiber
Prior art date
Application number
CZ2016-208A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2016208A3 (cs
Inventor
Evžen Pilař
Original Assignee
Rieter Cz S.R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rieter Cz S.R.O. filed Critical Rieter Cz S.R.O.
Priority to CZ2016-208A priority Critical patent/CZ2016208A3/cs
Priority to EP17163523.8A priority patent/EP3231902A1/en
Priority to JP2017078160A priority patent/JP2017190249A/ja
Priority to CN201710232365.0A priority patent/CN107287713A/zh
Publication of CZ307017B6 publication Critical patent/CZ307017B6/cs
Publication of CZ2016208A3 publication Critical patent/CZ2016208A3/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H1/00Spinning or twisting machines in which the product is wound-up continuously
    • D01H1/14Details
    • D01H1/20Driving or stopping arrangements
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H13/00Other common constructional features, details or accessories
    • D01H13/14Warning or safety devices, e.g. automatic fault detectors, stop motions ; Monitoring the entanglement of slivers in drafting arrangements
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65HHANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL, e.g. SHEETS, WEBS, CABLES
    • B65H54/00Winding, coiling, or depositing filamentary material
    • B65H54/02Winding and traversing material on to reels, bobbins, tubes, or like package cores or formers
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H4/00Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques
    • D01H4/42Control of driving or stopping

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)
  • Filamentary Materials, Packages, And Safety Devices Therefor (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu řízení textilního stroje obsahujícího řadu vedle sebe uspořádaných pracovních míst, při kterém se na každém pracovním místě kontinuálně sleduje přítomnost pramene vláken před vstupem do vstupního ústrojí pramene vláken nezávisle na ostatních pracovních místech.
Vynález se také týká textilního stroje obsahujícího řadu vedle sebe uspořádaných pracovních míst, z nichž každé obsahuje orgán pro tvorbu příze, za kterým jsou ve směru postupu vlákenného materiálu uspořádány další uzly pro tvorbu příze, pro odtahování příze a pro navíjení příze na cívku, přičemž na každém pracovním místě je uspořádán snímač přítomnosti pramene vláken.
Dosavadní stav techniky
Současné textilní stroje obsahující řadu vedle sebe uspořádaných pracovních míst potřebují sledování pramene vláken pro zajištění plynulého, tj. nepřerušovaného, chodu jednotlivých pracovních míst stroje a pro zásobování pracovních míst stroje pramenem vláken, kteiý je po textilním provozu distribuován v zásobnících, tzv. konvích.
Sledování pramene vláken může provádět obsluha stroje. To je nevhodné z hlediska nároků na lidskou pracovní sílu a nespolehlivosti takového sledování.
Systémy automatického sledování pramene vláken se staly aktuální se zaváděním automatizace výměny pramenových konví do textilní výroby.
Mechanické systémy pro sledování pramene vláken na vstupu do spřádací jednotky pracovního místa textilního stroje, např. pomocí různých dotykových ramen atd., je obtížně použitelné z hlediska potřebné automatizace obsluhy.
Jsou známé způsoby optického sledování pramene vláken na pracovním místě textilního stroje, kdy je na tělesech řady vedle sebe uspořádaných pracovních míst textilního stroje v oblasti za procházej ícím pramenem vláken na každém pracovním místě umístěna světelná odrazná plocha. Na obslužném zařízení, které je pojízdné podél řady pracovních míst, jsou uspořádány vysílač světla a přijímač odraženého světla, které jsou nasměrovány do oblasti umístění světelných odrazných ploch na pracovních místech. Případně je snímač pramene na obslužném zařízení tvořen čidlem schopným rozpoznat přítomnost pramene bez odrazu, takže na pracovním místě není odrazná plocha. Pokud při přejezdu obslužného zařízení podél řady pracovních míst zachytí přijímač odraženého světla na obslužném zařízení odraz světla vyslaného vysílačem světla na obslužném zařízení, znamená to, že na příslušném pracovním místě není přítomen pramen vláken a přijmou se příslušná opatření pro obsluhu příslušného pracovního místa. V jiném případě obslužné zřízení musí zastavit u pracovního místa a teprve poté je schopno provést detekci pramene vláken.
Nevýhodou tohoto uspořádání je, že informace o pramenu vláken se zjišťuje jen při průjezdu nebo zastavení obslužného zařízení, takže může dojít k situaci, a také k ní dochází, kdy pramen vláken na určitém pracovním místě není vzhledem k vytížení obslužného zařízení na jiných pracovních místech po nějakou dobu detekován, což omezuje možnosti automatického provozu stroje, jeho obsluhy atd. Vzhledem k nepravidelné detekci pramene vláken pak dochází k úplnému spotřebování pramene vláken a zastavení výroby příze na pracovním místě s navinutím konce vyráběné příze na cívku, pokud není aplikován způsob řízeného zastavení pracovního místa bez
-1 CZ 307017 B6 navinutí konce příze na cívku. Obnovení výroby příze pak vyžaduje nejen dodávku nového pramene a jeho zavedení do spřádací jednotky, ale také vyhledání konce příze na cívce a delší proces přípravy pracovního místa pro obnovení předení. Vzhledem ktomu, že místo detekce pramene vláken je uspořádáno ve spodní části pracovního místa, je nutné, aby také obslužné zařízení sahalo až do oblasti spodní části pracovního místa, což vede k nárůstu velikosti (výšky) obslužného zařízení. Další nevýhodou stavu techniky je citlivost detekce pramene vláken na barvu vláken a hustotu pramene, což vede k chybám detekce pramene.
Jsou také známé systémy pro sledování pramene vláken na rotorových dopřádacích strojích, kdy je na každém pracovním místě umístěn snímač kvality a přítomnosti pramene, např. řešení podle WO9920819A1 ajiných. Takto umístěné snímače snímají pramen vláken a umožňují mimo jiné i detekovat spotřebování pramene a z toho plynoucí přerušení předení. Ve známých případech však spotřebování pramene vede pouze k přerušení předení, v jehož důsledku se konec příze navine na cívku, takže pro obnovení předení je nezbytné konec příze na cívce znovu vyhledat, navést do pracovní dráhy na pracovním místě, navést do odtahové trubičky spřádací jednotky a teprve poté spustit proces obnovení předení. Toto je však velmi zdlouhavé a vyžaduje to použití náročných technických prostředků.
Cílem vynálezu je odstranit nebo alespoň minimalizovat nevýhody dosavadního stavu techniky.
Podstata vynálezu
Cíle vynálezu je dosaženo způsobem řízení textilního stroje obsahujícího řadu vedle sebe uspořádaných pracovních míst, jehož podstata spočívá v tom, že přítomnost pramene vláken se na každém pracovním místě sleduje nejméně ve vzdálenosti před orgánem pro tvorbu příze, přičemž vzdálenost je určena rychlostí pohybu pramene a dobou potřebnou pro řízené zastavení pracovního místa s přízí v pracovní dráze na pracovním místě kdy nedojde k navinutí konce příze na cívku po tomto zastavení.
Podstata textilního stroje obsahujícího řadu vedle sebe uspořádaných pracovních míst spočívá v tom, že snímač pramene vláken je na každém pracovním místě situován ve vzdálenosti před orgánem pro tvorbu příze, přičemž vzdálenost je určena rychlostí pohybu pramene a dobou potřebnou pro řízené zastavení pracovního místa s přízí v pracovní dráze na pracovním místě kdy nedojde k navinutí konce příze na cívku po tomto zastavení.
Výhodou tohoto uspořádání je kontinuální znalost stavu pramene vláken na každém pracovním místě bez ohledu na činnost obslužného zařízení, což umožňuje zavést celou řadu automatizačních postupů i na strojích s menším počtem obslužných zařízení nebo i na strojích bez obslužných zařízení. Další výhodou tohoto vynálezu je, že umožňuje dále optimalizovat pohyb obslužného zařízení podél řady pracovních míst a využívat pracovní čas obslužného zařízení skutečně jen pro obsluhu pracovních míst, což umožňuje snížit celkový počet obslužných zařízení potřebných pro obsluhu všech pracovních míst stroje. Další výhodou řešení podle vynálezu je, že vlivem odbourání sledování pramene ve spodní části pracovního místa může být obslužné zařízení zmenšeno na výšku. Pokud dojde na pracovním místě ke spotřebování pramene vláken bez toho, že je včas zajištěna dodávka nového pramene vláken, je tento stav registrován okamžitě, což umožňuje okamžitě reagovat a zastavit produkci na příslušném pracovním místě tak, aby obnovení produkce po dodávce nového pramene zabralo minimální čas a prostředky, např. to umožňuje zastavit produkci příze tak, že konec příze je v pracovní dráze na pracovním místě v blízkosti orgánu pro tvorbu příze a jednotlivé uzly pracovního místa jsou připraveny k obnovení výroby příze. Včasné zjištění končícího pramene vláken také umožňuje zastavení pracovního místa spočívající v řízeném zastavení pracovního místa, pri kterém se konec příze zastaví v pracovní dráze příze na příslušném pracovním místě bez navinutí tohoto konce příze na cívku. Po takovém řízeném zastavení pak obsluha pouze navede nový pramen vláken a může spustit zapřádací proces^ neboť předcházející přípravný proces může proběhnout před zavedením nového pramene bez
-2CZ 307017 B6 nutnosti ručního nebo automatizovaného vyhledávání konce příze na cívce pracující vždy s určitou účinností, čímž se výrazně zkrátí čas stání pracovního místa a prodlouží se produkční čas pracovního místa. Další výhodou je odstranění nebezpečí falešné detekce pramene vláken vlivem barvy vláken nebo hustoty pramene nebo vlivem chybné vzájemné polohy soustavy vysílač světla na obslužném zařízení, odrazná ploška na každém pracovním místě, přijímač odraženého světla na obslužném zařízení atd.
Objasnění výkresů
Vynález je schematicky znázorněn na výkrese , kde ukazuje obr. 1 několik pracovních míst textilního stroje vedle sebe, obr. 2 příklad využití vynálezu u rotorového spřádacího stroje, obr. 2a detail držáku se snímačem pramene ve směru X z obr. 2, obr. 3 první příklad využití vynálezu u tryskového spřádacího stroje, obr. 3a další příklad využití vynálezu u tryskového spřádacího stroje, obr. 3b pohled shora na uspořádání vstupního zhušťovače a příčného ramena se snímačem pramene, obr. 4 jiné příkladné využití vynálezu u tryskového spřádacího stroje - stav během předení a obr. 4a uspořádání podle obr. 4 - stav po řízeném zastavení pracovního místa.
Příklady uskutečnění vynálezu
Vynález bude popsán na příkladech provedení textilního stroje obsahujícího řadu vedle sebe uspořádaných pracovních míst.
Textilní stroj obsahuje řadu vedle sebe uspořádaných stejných pracovních míst I, která vykonávají stejné operace pro vytvoření příze z pramene 2 vláken.
Každému pracovnímu místu i je přiřazeno místo 3 pro uložení zásobníku 4 pramene 2 vláken. Ze zásobníku 4 je pramen 2 vláken veden do spřádací jednotky 5, za kterou jsou ve směru postupu vlákenného materiálu uspořádány další, uzly, zejména odtah O příze P navíjecí ústrojí W pro navíjení příze na cívku C. Tyto uzly jsou sami o sobě známé, jak filozoficky, tak konstrukčně, proto nebudou blíže popisovány. Na obr. 1 proto zpracovávaný vlákenný materiál končí ve vstupním otvoru spřádací jednotky 5 a dále již není znázorněn proces přetvoření pramene 2 vláken na přízi a její navinutí na cívku.
Spřádací jednotce 5 každého pracovního místa je přiřazen snímač 6 pramene 2 vláken, který je napojen na řídicí systém příslušného pracovního místa 1, případně je napojen na řídicí systém skupiny (sekce) pracovních míst 1 stroje neboje napojen na řídicí systém celého stroje.
Snímač 6 pramene podle výhodného provedení obsahuje zdroj 60 světla a proti němu situovaný snímač 61 světla, přičemž mezi zdrojem 60 světla a snímačem 61 světla je mezera 62 pro průchod sledovaného pramene 2 vláken. Mezera 62 tak tvoří detekční prostor pramene 2 vláken. V neznázoměném příkladu provedení je snímač 6 pramene vytvořen jinou vhodnou technologií schopnou detekovat přítomnost vlákenného materiálu v detekčním prostoru, např. je snímač 6 pramene vytvořen jako kapacitní snímač.
Snímač 6 pramene 2 vláken je přitom na každém pracovním místě uspořádán ve vzdálenosti Y před orgánem pro tvorbu příze, tj. před spřádacím rotorem nebo před spřádací tryskou atd., přičemž minimální řečená vzdálenost Y snímače 6 je určena rychlostí pohybu pramene 2 vláken a časem potřebným pro provedení řízeného zastavení pracovního místa po zaznamenání nepřítomnosti pramene 2 tak, aby konec příze P ještě zůstal v pracovní dráze příze na pracovním místě a nebyl navinut na cívku C, a tudíž není nutné vyhledávat konec příze P na cívce C. Z hlediska zjednodušení je také možné, aby vzdálenost Y byla odměřována od jiného zájmového místa spřádací jednotky 5 nebo pracovního místa, např. tehdy, jestliže je žádoucí, aby pramen 2 vláken po řízeném zastavení pracovního místa s přízí P v pracovní dráze příze na pracovním místě nebyl
-3CZ 307017 B6 vtažen do spřádací jednotky 5 a zůstal disponibilní pro další obsluhu atd. Vynález tedy mimo jiné umožňuje, aby po řízeném zastavení pracovního místa s přízí P v pracovní dráze na pracovním místě byl konec pramene 2 vláken v definovaném místě nebo definované oblasti (vzdálenosti) na pracovním místě a nebyl celý spotřebován, což by vyžadovalo další procesy k obsluze pracovního místa.
V příkladu provedení na obr. 2 je spřádací jednotka 5 pracovního místa i opatřena vstupním otvorem 8 pramene 2 vláken do spřádací jednotky 8 pracovního místa i rotorového spřádacího stroje. Na spřádací jednotce 5 je před vstupním otvorem 8 uložen držák 7, který je opatřen vodičem 70 pramene 2 vláken. Vodič 70 zde má podobu dvojice paralelních stěn 700, mezi nimiž je mezera 62 pro průchod pramene 2 vláken, kde mezera 62 tvoří detekční prostor pramene 2 vláken. Jedna stěna 700 vodiče 70 je na vnitřní straně vodiče 70 opatřena zdrojem 60 světla a druhá stěna 700 vodiče 70 je na vnitřní straně vodiče 70 opatřena snímačem 61 světla, takže zdroj 60 a snímač 61 světla tvoří optický snímač 6 pramene 2 vláken. Délka držáku 7, která určuje celkovou vzdálenost Y snímače 6 pramene 2 vláken od orgánu pro tvorbu příze, odpovídá očekávané rychlosti pramene 2 vláken a potřebnému reakčnímu času pro reakci pracovního místa 1, resp. jeho příslušných pracovních uzlů, na signál snímače 6 pramene 2 vláken o nepřítomnosti pramene 2 a následnému řízenému zastavení pracovního místa tak, aby konec příze P ještě zůstal v pracovní dráze příze na pracovním místě a nebyl navinut na cívku C. V neznázorněném příkladu provedení je namísto optických prvků tvořících snímač 6 pramene 2 vláken použito prvků tvořících kapacitní snímač.
V příkladu provedení znázorněném na obr. 3 je znázorněn vstupní zhušťovač 90 pramene 2 vláken uspořádaným před vstupním průtahovým ústrojím 92 pracovního místa i tryskového spřádacího stroje. Ve vstupním zhušťovači 90 je uspořádán snímač 6 pramene 2 vláken, kdy je v protilehlých stěnách zhušťovače 90 uložen zdroj 60 světla a snímač 61 světla a vnitřní prostor zhušťovače 90 je tak mezerou 62 pro průchod pramene 2 vláken tvořící detekční prostor pramene 2 vláken. Snímač 6 pramene 2 je přitom situován ve vzdálenosti Y před orgánem pro tvorbu příze a velikost této vzdálenosti Y odpovídá očekávané rychlosti pramene 2 vláken a potřebnému reakčnímu času pro reakci pracovního místa 1, resp. jeho příslušných pracovních uzlů, na signál snímače 6 pramene 2 vláken o nepřítomnosti pramene 2 a následnému řízenému zastavení pracovního místa tak, aby konec příze P ještě zůstal v pracovní dráze příze na pracovním místě a nebyl navinut na cívku C.
V příkladu provedení znázorněném na obr. 3a a 3b je snímač 6 pramene 2 vláken uložen ve směru postupu pramene 2 vláken před vstupním zhušťovačem 90, kdy je na držáku 93 vstupního zhušťovače 90 vytvořeno příčné rameno 94, které prochází z oblasti Al vedle jedné boční strany pramene 2 vláken prostorem za pramenem 2 vláken až do oblasti A2 vedle druhé boční strany pramene 2 vláken, přičemž v každé z oblastí Al, A2 je na příčném rameně 94 jedna vidlicová stěna 940 mezi nimiž je mezera 62 pro průchod pramene 2 vláken tvořící detekční prostor pramene 2 vláken. V jedné vidlicové stěně 940 je uložen zdroj 60 světla a ve druhé vidlicové stěně 940 je uložen snímač 61 světla, což dohromady tvoří snímač 6 pramene 2 vláken. Z bezpečnostních důvodů pro vedení pramene 2 je ve směru postupu pramene 2 vláken před snímačem 6 pramene 2 vláken uspořádán pomocný vodič 91 pramene 2, který je ve znázorněném příkladu provedení uložen na společném držáku 93 s příčným ramenem 94. Vzdálenost Y mezi vstupem průtahového ústrojí 92 pramene 2 vláken a snímačem 6 pramene 2 vláken odpovídá očekávané rychlosti pramene 2 vláken a potřebnému reakčnímu času pro reakci pracovního místa 1 pro řízené zastavení, resp. jeho příslušných pracovních uzlů, na signál snímače 6 pramene 2 vláken o nepřítomnosti vláken. V neznázorněném příkladu provedení je namísto optických prvků tvořících snímač 6 pramene 2 vláken použito prvků tvořících kapacitní snímač.
V příkladech provedení na obr. 3, 3a a 3b je možno snímačem 6 pramene detekovat i případné přetržení pramene 2 vláken před snímačem 6.
-4CZ 307017 B6
V provedení na obr. 4 je schematicky znázorněno uspořádání pracovního místa tryskového spřádacího stroje, které ve směru od spodku výše obsahuje zásobník 4 pramene 2 vláken. Ze zásobníku 4 je pramen 2 vláken veden do protahovací zóny 50 pramene 2, která je zde vstupním uzlem 5 spřádací jednotky 8. Za protahovací zónou 50 je ve směru postupu vlákenného materiálu .uspořádána zóna 51 zakrucování vláken do příze, v tomto příkladu provedení tedy zóna s neznázoměnou spřádací tryskou. Ze spřádací trysky, a tedy ze spřádací jednotky 5, se příze P odtahuje a v navíjecí jednotce W se navíjí na cívku C. V dráze pramene 2 vláken mezi místem B před vstupem pramene 2 do protahovací zóny 50 pramene 2 a místem A před vstupem pramene 2 vláken do zóny 51 zakrucování vláken do příze je umístěn snímač 6 pramene 2 vláken, který je napojen na řídicí systém příslušného pracovního místa I, případně je napojen na řídicí systém skupiny (sekce) pracovních míst 1 stroje nebo je napojen na řídicí systém celého stroje. Vzdálenost Y mezi vstupem pramene 2 do zóny 51 zakrucování vláken do příze a umístěním snímače 6 pramene 2 vláken odpovídá očekávané rychlosti pramene 2 vláken a potřebnému reakčnímu času pro reakci pracovního místa 1, resp. jeho příslušných pracovních uzlů, na signál snímače 6 pramene 2 vláken. Řečeným reakčním časem pracovního místa je např. čas potřebný k řízenému zastavení pracovního místa tak, aby konec pramene 2 vláken zůstal před vstupem do zóny 51 zakrucování vláken do příze (viz obr. 4a), nebo před vstupem do protahovací zóny 50 pramene 2, podle požadavků, a současně aby konec příze P zůstal v pracovní dráze na pracovním místě před navíjecí jednotkou W, např. jak ukazuje obr. 4a, aby konec příze P zůstal v zóně 51 zakrucování vláken do příze, nejlépe pak v její výstupní části, tj. v tomto případě za spřádací tryskou. Řečeným reakčním časem pracovního místa je v jiné příkladu provedení i jiný aktuální čas, podle toho, jak má pracovní místo reagovat na signál snímače 6 pramene a v jakých pozicích vůči uzlům pracovního místa po reakci pracovního místa mají skončit konec pramene 6 vláken a konec příze P.
Průmyslová využitelnost
Vynález je využitelný při stavbě a provozu textilních strojů vyrábějících přízi z pramene vláken.

Claims (10)

1. Způsob řízení textilního stroje obsahující řadu vedle sebe uspořádaných pracovních míst (1), při kterém se na každém pracovním místě kontinuálně sleduje přítomnost pramene (2) vláken před vstupem do vstupního ústrojí pramene (2) vláken nezávisle na ostatních pracovních místech, vyznačující se tím, že přítomnost pramene (2) vláken se na každém pracovním místě (1) sleduje nejméně ve vzdálenosti (Y) před orgánem pro tvorbu příze, přičemž vzdálenost (Y) je určena rychlostí pohybu pramene (2) a dobou potřebnou pro řízené zastavení pracovního místa s přízí (P) v pracovní dráze na pracovním místě, kdy nedojde k navinutí konce příze (P) na cívku (C) po tomto zastavení.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že po zjištění nepřítomnosti pramene (2) vláken ve vzdálenosti (Y) před orgánem pro tvorbu příze se zahájí řízené zastavení pracovního místa s přízí (P) v pracovní dráze na pracovním místě, při kterém nedojde k navinutí konce příze (P) na cívku (C).
3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že přítomnost pramene (2) vláken se kontinuálně sleduje při průchodu mezerou (62) mezi zdrojem (60) světla a snímačem (61) světla.
4. Textilní stroj obsahující řadu vedle sebe uspořádaných pracovních míst (1), z nichž každé obsahuje orgán pro tvorbu příze, za kterým jsou ve směru postupu vlákenného materiálu uspořá-5CZ 307017 B6 dány další uzly pro tvorbu příze (P), pro odtahování příze a pro navíjení příze na cívku (C), přičemž na každém pracovním místě je uspořádán snímač (6) přítomnosti pramene (2) vláken, vyznačující se tím, že snímač (6) pramene (2) vláken je na každém pracovním místě situován ve vzdálenosti (Y) před orgánem pro tvorbu příze, přičemž vzdálenost (Y) je určena rychlostí pohybu pramene (2) a dobou potřebnou pro řízené zastavení pracovního místa s přízí (P) v pracovní dráze na pracovním místě kdy nedojde k navinutí konce příze (P) na cívku (C) po tomto zastavení.
5. Textilní stroj podle nároku 4, vyznačující se tím, že snímač (6) je optický s průchozí zónou pro průchod pramene (2) vláken.
6. Textilní stroj podle nároku 4 nebo 5, vyznačující se tím, že snímač (6) pramene (2) vláken je uspořádán ve vstupním zhušťovači (90) před vstupním průtahovým ústrojím (92) pracovního místa (1) tryskového spřádacího stroje.
7. Textilní stroj podle nároku 5 nebo 6, vyznačující se tím, že snímač (6) pramene (2) vláken je uspořádán ve směru pohybu pramene (2) vláken před vstupním zhušťovačem (90) před vstupním průtahovým ústrojím (92) pracovního místa (1) tryskového spřádacího stroje.
8. Textilní stroj podle nároku 7, vyznačující se tím, že před snímačem (6) pramene (2) vláken je uspořádán vodič (91) pramene (2) vláken.
9. Textilní stroj podle nároku 7, vyznačující se tím, že snímač (6) pramene (2) vláken je uspořádán ve směru pohybu pramene (2) vláken ve vodiči (91) pramene (2) vláken nebo před vodičem (91) pramene (2) vláken.
10. Textilní stroj podle nároku 8 nebo 9, vyznačující se tím, že orgánem pro tvorbu příze je spřádací tryska, před kterou je uspořádáno průtahové ústrojí (50) pramene (2) vláken, ve kterém je uspořádán snímač (6) pramene (2) vláken.
5 výkresů
CZ2016-208A 2016-04-12 2016-04-12 Způsob řízení textilního stroje obsahujícího řadu vedle sebe uspořádaných pracovních míst a textilní stroj CZ2016208A3 (cs)

Priority Applications (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-208A CZ2016208A3 (cs) 2016-04-12 2016-04-12 Způsob řízení textilního stroje obsahujícího řadu vedle sebe uspořádaných pracovních míst a textilní stroj
EP17163523.8A EP3231902A1 (en) 2016-04-12 2017-03-29 Method of controlling a textile machine comprising a row of workstations arranged next to each other and the textile machine
JP2017078160A JP2017190249A (ja) 2016-04-12 2017-04-11 隣同士に配置されたワークステーションの列を備える繊維機械を制御する方法及び繊維機械
CN201710232365.0A CN107287713A (zh) 2016-04-12 2017-04-11 控制包括一排彼此相邻布置工作站的纺织机的方法以及该纺织机

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-208A CZ2016208A3 (cs) 2016-04-12 2016-04-12 Způsob řízení textilního stroje obsahujícího řadu vedle sebe uspořádaných pracovních míst a textilní stroj

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ307017B6 true CZ307017B6 (cs) 2017-11-15
CZ2016208A3 CZ2016208A3 (cs) 2017-11-15

Family

ID=58461095

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2016-208A CZ2016208A3 (cs) 2016-04-12 2016-04-12 Způsob řízení textilního stroje obsahujícího řadu vedle sebe uspořádaných pracovních míst a textilní stroj

Country Status (4)

Country Link
EP (1) EP3231902A1 (cs)
JP (1) JP2017190249A (cs)
CN (1) CN107287713A (cs)
CZ (1) CZ2016208A3 (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ2022490A3 (cs) 2022-11-22 2024-05-29 Rieter Cz S.R.O. Způsob detekce přítomnosti vlákenného pramene na vstupu do pracovního místa textilního stroje pro zpracování vlákenného pramene, zejména stroje pro výrobu příze, zařízení k jeho provádění, podávací nebo průtahové ústrojí pramene vláken a textilní stroj

Citations (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4742675A (en) * 1984-07-10 1988-05-10 Trutzschler Gmbh & Co. Kg Method and apparatus for producing a uniform, continuous fiber quantity
US4864853A (en) * 1986-01-16 1989-09-12 Zellweger Uster Ltd. Apparatus for measuring the thickness of fibre slivers
US5426823A (en) * 1993-01-13 1995-06-27 Zellweger Luwa Method and apparatus for on-line quality monitoring in the preparatory apparatus of a spinning mill
US5615453A (en) * 1994-10-31 1997-04-01 Trutzschler Gmbh & Co. Kg Sliver guiding and measuring assembly having an exchangeable component
WO1999020819A1 (en) * 1997-10-21 1999-04-29 Rieter Elitex A.S. A method of yarn spinning by transforming a fibre bundle on a spinning machine and a spinning machine for carrying out the method
CZ301243B6 (cs) * 2004-12-28 2009-12-16 Rieter Cz S.R.O. Zpusob zjištování délkové hmotnosti pramene textilních vláken nebo jemu podobného útvaru a zarízení k provádení zpusobu

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3406397C1 (de) * 1984-02-22 1985-07-11 SKF GmbH, 8720 Schweinfurt Luntensperrvorrichtung an Spinnmaschinen-Streckwerken
US4830296A (en) * 1986-06-05 1989-05-16 Murata Kikai Kabushiki Kaisha Automatic winder
DE3932667A1 (de) * 1989-09-29 1991-04-11 Rieter Ag Maschf Verfahren zur reinigung von garnfehlern sowie garnreiniger zur durchfuehrung des verfahrens
DE4114069A1 (de) * 1991-04-30 1992-11-05 Fritz Stahlecker Verfahren und vorrichtung zum verfestigen des endstuecks eines fadens
CZ283134B6 (cs) * 1995-10-16 1998-01-14 Maschinenfabrik Rieter Ag Způsob a zařízení pro zapřádání příze na rotorovém dopřádacím stroji
US5758482A (en) * 1996-06-04 1998-06-02 American Linc Corporation Sliver stop motion for spinning machine
JP2001271241A (ja) * 2000-03-23 2001-10-02 Scalar High Touch Kk 熱固定高強度被覆弾性糸の製造方法、及びその製品
US7103440B2 (en) * 2001-12-11 2006-09-05 Rieter Ingolstadt Spinnereimaschinenbau Ag Use of microwaves for sensors in the spinning industry
DE102008008211B4 (de) * 2007-12-06 2012-01-26 Sipra Patententwicklungs- Und Beteiligungsgesellschaft Mbh Verfahren und Strickmaschine zur Herstellung einer Maschenware aus einem ungedrehten Fasermaterial
CN201835043U (zh) * 2010-09-29 2011-05-18 浙江卓亚纺织有限公司 一种用于纱线接头的装置
DE102012108380A1 (de) * 2012-06-19 2013-12-19 Maschinenfabrik Rieter Ag Luftspinnmaschine und Verfahren zum Betrieb derselben
CZ304530B6 (cs) * 2013-06-03 2014-06-18 Rieter Cz S.R.O. Způsob a zařízení k zapřádání příze na pracovním místě poloautomatického rotorového dopřádacího stroje
CN105263837B (zh) * 2013-06-10 2019-05-17 里特机械公司 用于改善纺织机的卷绕过程的方法和卷绕工位
CN103437004B (zh) * 2013-08-07 2016-08-24 经纬纺织机械股份有限公司 一种转杯纺纱机的半自动接头方法
CN105274681A (zh) * 2015-11-10 2016-01-27 中国科学院合肥物质科学研究院 一种细纱机断纱检测装置

Patent Citations (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4742675A (en) * 1984-07-10 1988-05-10 Trutzschler Gmbh & Co. Kg Method and apparatus for producing a uniform, continuous fiber quantity
US4864853A (en) * 1986-01-16 1989-09-12 Zellweger Uster Ltd. Apparatus for measuring the thickness of fibre slivers
US5426823A (en) * 1993-01-13 1995-06-27 Zellweger Luwa Method and apparatus for on-line quality monitoring in the preparatory apparatus of a spinning mill
US5615453A (en) * 1994-10-31 1997-04-01 Trutzschler Gmbh & Co. Kg Sliver guiding and measuring assembly having an exchangeable component
WO1999020819A1 (en) * 1997-10-21 1999-04-29 Rieter Elitex A.S. A method of yarn spinning by transforming a fibre bundle on a spinning machine and a spinning machine for carrying out the method
CZ301243B6 (cs) * 2004-12-28 2009-12-16 Rieter Cz S.R.O. Zpusob zjištování délkové hmotnosti pramene textilních vláken nebo jemu podobného útvaru a zarízení k provádení zpusobu

Also Published As

Publication number Publication date
CN107287713A (zh) 2017-10-24
JP2017190249A (ja) 2017-10-19
CZ2016208A3 (cs) 2017-11-15
EP3231902A1 (en) 2017-10-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8931249B2 (en) Spinning machine and method for interrupting yarn production on a spinning machine
US9845220B2 (en) Method and winding station for improving a winding process of a textile machine
CN101268001B (zh) 操作生产染色筒子的纺纱机的工位的方法
CN102992108A (zh) 丝线切断吸引装置及纺丝卷绕装置
CN101016656A (zh) 用于制造和贮放丝束的方法和装置
FI61852C (fi) Foerfarande och apparat foer framstaellning av en sammansatt straeng
EP3040458B1 (en) Core yarn supplying device, spinning machine, and method of supplying core yarn
CZ307017B6 (cs) Způsob řízení textilního stroje obsahujícího řadu vedle sebe uspořádaných pracovních míst a textilní stroj
CN111148863B (zh) 熔纺设备
CN103025937A (zh) 纺织机
JP6351712B2 (ja) テクスチャリング加工機
CZ2014847A3 (cs) Způsob řízení textilního stroje s alespoň jedním snímačem příze na pracovním místě
JP2016194187A (ja) 少なくとも1つのリング精紡機と少なくとも1つの巻取り機とから成る複合システムを運転する方法並びに複合システム
CZ306695B6 (cs) Způsob obnovení předení na tryskovém dopřádacím stroji
CZ2018395A3 (cs) Způsob řízení obslužného zařízení prstencového spřádacího stroje a prstencový spřádací stroj k jeho provádění
KR102582573B1 (ko) 얀 배열 장치
CS227663B2 (en) Method of forming of yarn bobbins with predetermined length of yarn on rotor spinning machines and apparatus for making same
CN105819269B (zh) 纱线卷绕机
EP3325701B1 (en) Arrangement for feeding weft yarn
CN215163432U (zh) 变形机
CZ306694B6 (cs) Způsob přípravy pracovního místa pro obnovení předení na tryskovém dopřádacím stroji a tryskový dopřádací stroj k jeho provádění
EP3517471A1 (en) Textile machine
CZ2016721A3 (cs) Zařízení pro sledování průvěsu přástu před navíjecím zařízením přípravárenského stroje pro výrobu přástu
CZ2020254A3 (cs) Způsob bezdotykového snímání objektu na textilním stroji nebo na obslužném zařízení textilního stroje, zařízení k jeho provádění, textilní stroj a obslužné zařízení textilního stroje
TR2021011609T2 (tr) Fi̇ti̇l emme ci̇hazi olan eği̇rme maki̇nesi̇

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20200412