CZ305151B6 - Způsob přípravy monokrystalů laserové kvality - Google Patents
Způsob přípravy monokrystalů laserové kvality Download PDFInfo
- Publication number
- CZ305151B6 CZ305151B6 CZ2014-67A CZ201467A CZ305151B6 CZ 305151 B6 CZ305151 B6 CZ 305151B6 CZ 201467 A CZ201467 A CZ 201467A CZ 305151 B6 CZ305151 B6 CZ 305151B6
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- crystal
- crucible
- melt
- diameter
- temperature
- Prior art date
Links
Landscapes
- Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)
Abstract
Způsob přípravy monokrystalů laserové kvality, velkých průměrů až 500 mm, na bázi aluminátů granátu s yttriem a/nebo luteciem s dotací oxidů vzácných zemin a některých přechodných prvků obecného složení Y.sub.3.n.Al.sub.5.n.O.sub.12.n., Lu.sub.3.n.Al.sub.5.n.O.sub.12.n., Y.sub.(3-x).n.(RE).sub.x.n.Al.sub.5.n.O.sub.12.n., resp. Lu.sub.(3-x).n.(RE).sub.x.n.Al.sub.5.n.O.sub.12.n., kde (RE) jsou prvky vzácných zemin Nd, Sm, Eu, Ho, Er, Tm, Yb a x je 0 až 3 v kelímku, uloženém v peci, spočívá v tom, že monokrystalický zárodek o průřezu minimálně 100 mm.sup.2.n. je orientován tak, že jeho geometrická osa je kolmá na přirozenou krystalografickou plochu ideálního krystalu s největší plochou a s maximální možnou symetrií krystalu z dostupných ploch, monokrystalický zárodek rotuje rychlostí 0,1 až 20 otáček za minutu a je tažen rychlostí 0,08 až 5 mm/hod. při udržování spodní plochy krystalu, respektive konvexního nebo konkávního tvaru plochého rozhraní s vrcholovým úhlem v intervalu od 175.degree. do 185.degree. úpravou rychlosti tažení krystalu, rychlosti rotace a regulací teploty na rozhraní krystal/tavenina na základě optického, váhového nebo vizuálního sledování, a po dosažení rozšíření průměru kužele krystalu minimálně do 80 % průměru kelímku se následně zvýší otáčky minimálně o 50 %, za současného udržování spodní plochy krystalu s vrcholovým úhlem v intervalu od 175.degree. do 185.degree. úpravou rychlosti tažení krystalu, rychlosti rotace a regulací teploty na rozhraní krystal/tavenina na základě optického, váhového nebo vizuálního sledování, po dosažení požadované hmotnosti se při současném zachování počtu otáček zvýší elektric
Description
Oblast techniky
Vynález se týká přípravy monokrystalu aluminátů granátové struktury s luteciem a/nebo ytriem, obecného složení (Lu,Y)3Al50i2 s dotací oxidy vzácných zemin laserové kvality na výrobu velkých laserových slabů (disků) o průměru až 500 mm pro konstrukci laserového zesilovače velmi vysokých výkonů.
Dosavadní stav techniky
Pěstování krystalů na bázi aluminátů granátu syttriem Y3AI5O12 (YAG), luteciem LU3AI5O12 (LuAG), případně jejich kombinací yttria a lutecia (Lu/Y^AfiO^ (LuYAG)) jsou běžně známy mnoho let.
Výroba těchto monokrystalů o průměrech do 80 mm s různými dopanty, především ionty ze skupiny vzácných prvků jako jsou např. neodym (Nd), yterbium (Yb), erbium (Er), thulium (Tm) apod., se obvykle realizují pomocí různých metod.
Nejčastějšími technologiemi výroby těchto monokrystalů jsou:
• Czochralského metoda;
• Bagdasarova metoda (horizontální krystalizace);
• Kyropulosova metoda;
• Brigmanova metoda;
• a další.
Základním limitujícím faktorem je rozměr (velikost) krystalizačního pole, které závisí na geometrických rozměrech kontejneru (kelímek, lodička apod.) ve kterém se stechiometrický odpovídající směs oxidů taví a následně, vhodně zvoleným kontrolovaným procesem, za asistence orientovaného krystalizačního zárodku, krystalizuje.
Doposud publikované výsledky týkající se největších rozměrů monokrystalů výše uvedených typů laserové kvality byly dosaženy pomocí Bagdasarovy metody (horizontální krystalizace). Z takto vyrobených krystalů byly zhotoveny laserové slabý (disky) o průměru 60 mm. Tato skutečnost je ovlivněna především tím, že příslušná technologie je minimálně ovlivňována dynamikou proudící taveniny a zejména statickou pozicí orientovanou zárodku. Při metodě Czochralského (Kyropulose) orientovaný zárodek rotuje kolem své osy a při nárůstu průměru pěstovaného krystalu, dochází k nárůstu obvodové rychlosti. Při Czochralského metodě je tažen krystal nad výškou kelímku a průměr krystalu je omezen na maximum 60 % průměru kelímku. Na základě toho vznikají dynamické interakce mezi konvekcí (prouděním) taveniny a jejím unášením (driftem) v rovině kolmé na směr růstu krystalu i při velmi malých hodnotách otáček pěstovaného krystalu, které mají přímý vliv na jeho optickou kvalitu. Dosavadní konsensus považuje pouze krystaly pěstované metodou Czochralského za dostatečně vhodné k výrobě výkonných laserových prvků.
Dalším omezením rozměrů laserových slabů (disků) je i možný výskyt středové optické nehomogenity (centrální šlíra), která koresponduje s geometrickou osou rotačně symetrického útvaru pěstovaného monokrystalu, obvykle kruhového profilu. Síla (tloušťka) a příčný tvar této nehomogenity mimo jiné závisí na krystalografické orientaci zárodku a na tvaru fázového rozhraní. Fázové rozhraní, v závislosti na průměru pěstovaného krystalu a rychlosti otáček, může obecně být charakterizováno buď konvexním anebo konkávním geometrickým profilem. Přechod mezi těmito profily je reprezentován rovinným rozhraním.
- 1 CZ 305151 B6
Konvexní fázové rozhraní, prakticky ve všech případech bez ohledu na krystalografickou orientaci zárodku, vede ke vzniku dříve uvedené centrální šlíry.
Pro případ konkávního profilu, může tato centrální optická nehomogenita vymizet, nicméně je doprovázena vznikem optické nehomogenity v okrajových partiích pěstovaného krystalu, který zasahují do centrální části.
Vzhledem k výše limitujícím podmínkám bylo nutné původní Czochralského metodu modifikovat. Příklady takových možných úprav jsou např. US patent číslo US 7 476 274, který danou záležitost řeší vhodnou orientací krystalového zárodku anebo aktuálně podaný patent WO2012CZ00006 20120110, týkající se modifikované technologie přípravy založené na kombinaci pěstovacích metod Czochralského/Kyropulose.
Ani výše uvedené způsoby efektivně neuspokojují základní požadavky vědeckých projektů jako je např. HiPER, laser pro termonukleární fúzi, který pro své účely plánuje využívat vysokovýkonné laserové systémy budované na komponentech sestavovaných z laserových slabů (disků) velkých rozměrů, nebo i jiných výkonných laserů.
Čínský patent CN 101338453 A popisuje postup a přípravu krystalů YAG v orientaci <111>, <100>, a <100> o průměru 35 až 50 mm bez středové šlíry vyskytující se při pěstování krystalů klasickou Czochralskiho metodou v orientaci <111>. Staví přitom na technologii pěstování na plochém rozhraní. Vstupní suroviny A12O3, Y2O3, Nd2O3, Yb2O3 pro přípravu krystalů jsou v čistotě minimálně 4N a ve formě sintrovaných ingotů umístěny do pěstovacího kelímku. Suroviny umístěné v kelímku jsou za účelem čeření přetaveny při nízkém tlaku 3 až 10 Pa. Na povrch taveniny je poté přiveden orientovaný zárodek a částečně nataven. Poté následuje proces vlastního pěstování krystalu v následujícím pořadí:
Fáze 1 - zárodek s krystalem je vytahován z taveniny rychlosti 0,5 až 2 mm /hod při rotaci 8 až 20 ot./min, tak že se krystal rozšiřuje do k většímu průměru pod úhlem 45 až 70° až dosáhne průměru 1/3 až 1/2 vnitřního průměru kelímku. Během pěstování se vytvoří konvexní fázové rozhraní a o hloubce 5 až 10 mm.
Fáze 2 - Zastavení tažení krystalu a zvýšení rotace na 80 až 150 ot./min a úprava výkonu topení tak, aby bylo dosaženo ploché rozhraní a maximální odchylkou maximálně 2,5 mm. Poté je krystal 2 až 3 x zanořen do taveniny vždy o 0,5mm.
Fáze 3 - Tažení krystalu rychlostí 1,0 až 3,0 mm/hod při současném zachování rychlosti otáčení 80 až 150 ot./min. Výsledný krystal může dosahovat délky 100 až 160 mm.
Nevýhodou výše uvedeného postupuje nutnost velmi precizní kontroly aktuálního rozhraní krystalu. Aby bylo dosaženo optimálních podmínek, musí se s ubýváním taveniny optimalizovat jak požadovaná rychlost, tak výkon topení. Pokud se optimální podmínky nepodaří udržet a rozhraní se změní na konkávní je výsledkem krystal s velmi špatnou optickou kvalitou. Zvýšená rychlost rotace krystalu a z toho plynoucí rychlost pohybu taveniny, také velmi nepříznivě ovlivňuje mikroskopickou stabilitu fázového rozhraní (vznik mikro turbulencí), čímž se výrazně zvyšuje množství defektů v krystalové mříži. Další nevýhodou je malý maximálně dosažitelný průměr krystalu.
Čínský patent CN 101481821 A popisuje přípravu monokrystalů bezšlírových hlinitých granátů Nd:YAG v orientaci <111> využitím upravené metody HEM a sestupu pěstovacího kelímku. Orientovaný zárodek je umístěný do dna indukčně ohřívaného kelímku, do něhož je postupně přisypávána surovina. Základem je využití surovin o čistotě minimálně 5N. Ty jsou sintrovány při tlaku 150 až 250 MPa a poté žíhány při teplotě až 1400 °C. Suroviny umístěné v zásobníku jsou kontinuálně dávkovány do sestupujícího Mo nebo W kelímku. Ten sestupuje v teplotním poli rychlostí 1 mm/hod, přičemž rozhraní monokrystal / tavenina zůstává definováno konstant-2CZ 305151 B6 nimi podmínkami v okolí pěstovacího kelímku. Proces pěstování je ukončen ve chvíli, kdy nad rozhraním již nezbývá žádná tavenina. Kvalita krystalů ve výše uvedeném postupu je zásadně ovlivněna kvalitou a čistotou povrchu pěstovacího kelímku. V krystalu zároveň může zůstávat významné pnutí vlivem prostorového omezení při růstu krystalu.
Další metoda pro vypěstování bezšlírových krystalů LuAG a GGG o průměru nad 80 mm Czochralskiho metodou je US patent US 7 476 274. Krystaly je pak možné vypěstovat pouze při velmi pečlivé kontrole fázového rozhraní a jeho udržování na plocho (nezarůstá do taveniny) a k odstranění strmého teplotního gradientu na přechodu mezi růstovou a temperační zónou používá přídavné topení v temperační zóně (after heater). Kontrola procesu je řízena opticky a proces pěstování je udržován konstantní regulací rychlosti otáčení. Složitost takového postupu má negativní vliv na výtěžnost těchto krystalů, a stále je obtížné dosáhnout i požadovaných velkých rozměrů. Tato metoda používá nicméně velmi standardní uspořádání pece tak, jak je známo z metody Czochralskiho podle výše uvedených referencí.
Největší potenciál k dosažení velkých krystalů YAG/LuAG laserové kvality poskytuje metoda popsaná v patentu CZ 303 673 (W02012CZ00006 20120110). Tento patent pěstování těchto krystalů specificky nijak neřeší dosažení kompletní optické homogenity. Krystaly YAG/LuAG pěstované v orientaci <111> typicky obsahují tzv. středovou šlíru. Tato šifra vzniká průmětem špičky krychle do středu krystalu tak, jak je to zobrazeno na Obr. 1. Podobně se do růstu krystalu promítají další krystalografické plochy, facety. Oblasti průmětu facet/šlíra mají částečně odlišnou rychlost šíření světla od zbytku krystalu. K dosažení homogenního laserového svazkuje nezbytné dosáhnout při průchodu světelného svazku deformace vlnoplochy menší než lambda/10. Odlišná rychlost šíření v oblastech facet to nedovoluje. Proto musí být krystal vypěstován bez těchto facet (postup dosud není znám pro krystaly nad 100 mm) nebo musí být využity pouze menší díly vyřezané z bezfacetových oblastí. Facety jsou typicky přítomné i při pěstování s použitím i jiné orientace než nejtypičtější <111>.
Pro pochopení celého jevu je třeba si uvědomit, že krystaly YAG/LuAG krystalizují v kubické krystalografické soustavě ve tvaru tzv. rombického dodekaedru (Obr. 1), pokud mají podmínky k ideálnímu růstu. V realitě jsou krystaly ale taženy ve tvaru válce. Nejčastější používaná orientace je orientace <111>, kterou je možné si představit jako celý ideální krystal postavený na špici (Obr. 1). Protože ale výsledkem růstu krystaluje válec s kulatou špičkou, logicky dojde k výrazné deformaci krystalového pole. Tato deformace se promítá do vnitřní homogenity materiálu.
Lze obecně konstatovat, že v současné době neexistuje uspokojivá metoda přípravy krystalových matric pro výrobu laserových slabů (disků) na bázi aluminátů vzácných zemin a yttria Y3Al50i2 (YAG), lutecia LU3AI5O12 (LuAG), případně jejich kombinací yttria a lutecia (Lu,Y)3A150i2 (LuYAG)) v odpovídající velikosti a laserové kvalitě.
Podstata vynálezu
Uvedené nevýhody odstraňuje způsob přípravy monokrystalů laserové kvality, velkých průměrů až 500 mm, na bázi aluminátů granátu s yttriem a/nebo luteciem s dotací oxidů vzácných zemin a některých přechodných prvků obecného složení Υ3Α15Ο]2, Lu3A15O12, Y(3 x)(RE)xA150i2, resp. LU(3_X)(RE)XA15O12), kde (RE) jsou prvky vzácných zemin Nd, Sm, Eu, Ho, Er, Tm, Yb a x je 0 až 3 v kelímku, uloženém v peci, v kelímku se tavenina promíchává a homogenizuje prouděním taveniny nebo mechanickým promícháváním oxidů kovů, za současného odstranění mikrobublin z taveniny po dobu minimálně 1 hodiny, po té se do kontaktu s hladinou zhomogenizované taveniny uvede monokrystalický zárodek, v místě kontaktu monokrystalického zárodku s taveninou dochází k růstu krystalu na zárodku pod hladinou taveniny, přičemž axiální gradient teploty v prostoru kelímku s taveninou se pohybuje v rozmezí 0,1 až 10 °C/cm, s výhodou v rozmezí 1 až 6 °C/cm, přičemž zárodek během procesu rotuje a je tažen, přičemž rychlost růstu krystalu a rozšíření kužele krystalu se udržuje rovnoměrně pod úhlem minimálně 60° od osy krystalu až do
-3CZ 305151 B6 průměru minimálně 80 % průměru kelímku o minimálním průměru 100 mm, rovnoměrný růst a rozšíření kužele krystalu se udržuje rovnoměrně pod úhlem minimálně 60° od osy krystalu úpravou rychlosti tažení krystalu, rychlosti rotace a regulací teploty na rozhraní krystal/tavenina na základě optického, váhového nebo vizuálního sledování, po dosažení požadovaného průměru je jeho průměr udržován s minimálními odchylkami od dosaženého průměru, konec procesu nastane odtržením krystalu od taveniny, přičemž ale vždy zůstává krystal uvnitř kelímku v zóně, ve které rostl, zóna růstová je identická s temperační zónou, dotemperování krystalu se provádí v temperační zóně uvnitř kelímku těsně pod bodem tání krystalu minimálně 2 hodiny a rychlost sestupu teploty je maximálně 100 °C/hod., které podle vynálezu spočívá v tom, že monokrystalický zárodek o průřezu minimálně 100 mm2 je orientován tak, že jeho geometrická osa je kolmá na přirozenou krystalografickou plochu ideálního krystalu s největší plochou a s maximální možnou symetrií krystalu z dostupných ploch, monokrystalický zárodek rotuje rychlostí 0,1 až 20 otáček za minutu a je tažen rychlostí 0,08 až 5 mm/hod. při udržování spodní plochy krystalu, respektive konvexního nebo konkávního tvaru plochého rozhraní s vrcholovým úhlem v intervalu od 175° do 185° úpravou rychlosti tažení krystalu, rychlosti rotace a regulací teploty na rozhraní krystal/tavenina na základě optického, váhového nebo vizuálního sledování, a po dosažení rozšíření průměru kužele krystalu minimálně do 80 % průměru kelímku se následně zvýší otáčky minimálně o 50 %, za současného udržování spodní plochy krystalu s vrcholovým úhlem v intervalu od 175° do 185° úpravou rychlosti tažení krystalu, rychlosti rotace a regulací teploty na rozhraní krystal/tavenina na základě optického, váhového nebo vizuálního sledování, po dosažení požadované hmotnosti se při současném zachování počtu otáček zvýší elektrický příkon až o 10 % a zároveň se krystal vytáhne rychlostí 5 až 10 mm za minutu nad zbytek taveniny, následně je krystal v této pozici programově temperován minimálně po dobu dvou hodin na teplotě minimálně 100 °C pod bodem tání krystalu, poté je dále chlazen na pokojovou teplotu s průměrným spádem teplotního sestupu 100 °C/hod. v růstové zóně v kelímku pod víčkem.
K způsobu přípravy monokrystalů se s výhodou používají vstupní suroviny o čistotě minimálně 99,99 % a jsou ve směsi LU2O3+AI2O3 nebo Y2O3+AI2O3 před umístěním do kelímku izostaticky síntrovány do ingotu.
Zařízení pro přípravu monokrystalu podle vynálezu obsahuje pěstovací válcový kelímek vyrobený z wolframu nebo molybdenu nebo tantalu. Vně kelímku jsou umístěny nejméně dva nezávislé odporové systémy topení, jeden teplotní systém, který zajišťuje ohřev dolní třetiny a také případně dna pěstovacího kelímku je tvořen spodním topným elementem tvořeným wolframovými nebo molybdenovými smyčkami umístěnými vně kelímku v jeho spodní třetině a popřípadě do kruhu uspořádanými wolframovými nebo molybdenovými smyčkami umístěnými pode dnem kelímku. Druhý teplotní systém, který zabezpečuje ohřev zbylé horní části kelímku je tvořen vrchním topným elementem tvořeným wolframovými nebo molybdenovými smyčkami umístěnými vně zbylé horní části kelímku s dodatečným přesahem 1/3 výšky kelímku nad jeho okraj.
Vně topných elementů je s výhodou umístěno nejméně jedno první stínění v podobě pláště válce, který končí nad horním okrajem kelímku. Na horní okraj tohoto prvního stínění je položeno mezikruží, jehož vnitřní průměr se pohybuje od 75 % do 100 % vnitřního průměru kelímku, vnější průměr mezikruží je o 1,2 cm větší než průměr válcové plochy prvního stínění. Toto mezikruží slouží jako podstava pro nejméně jedno druhé vodorovné stínění v podobě mezikruží, jehož průměr je větší o 2 cm než vnitřní průměr mezikruží. Souhrnná výška vodorovných stínění se pohybuje od 60 % do 100 % výšky kelímku. Vně prvního stínění je umístěno nejméně jedno soustředné třetí stínění, které má tvar pláště válce. Prostory mezi jednotlivými třetími stíněními a prvním stíněním jsou vyplněny dalším, tepelně - izolačním a zároveň vysokotajícím materiálem, jako je oxid zirkoničitý (ZrO2) nebo oxid hlinitý. Nad horní hranou kelímku je umístěno kónické stínění.
Vynález vychází z patentu CZ 303 673, a tento patent rozšiřuje o řadu nároků nezbytných k maximální výtěžnosti laserových slabů o velikosti větší než 100 mm. Zásadním rysem použité metody CZ 303 673 je její odlišnost od známých metod růstu krystalů, primárně od metody Czochralského. Tato odlišnost se projevuje mimo jiné tažením krystalu pod víčkem kelímku a průmě-4CZ 305151 B6 ru krystalu nad 60 %, použitím sintrovaných ingotů k lepší homogenizaci směsi, s použitím nájezdu/rozšíření válce krystalu pod úhlem minimálně 60°, zárodku chlazeného nebo s velkou teplosměnnou plochou, minimálního průměru krystalu 100 mm a dalších rysů popsaných v patentu CZ 303 673. Ačkoliv metoda podle vynálezu CZ 303 673 je výrazně odlišná od běžně používané metody Czochralského, metoda zachovává vynikající optické vlastnosti krystalů, které nejsou dosažitelné ostatními známými metodami, než právě metodou Czochralského a metodou novou podle CZ 303 673.
Samotná metoda CZ 303 673 nicméně neřeší přípravu bezšlírových krystalů (tj. krystaly bez průmětu facet), které jsou nezbytné pro výrobu velkých laserových slabů. Na bezšlírové krystaly míří patenty CN 101338453 A a US patent číslo US 7 476 274. Naproti CZ 303 673 tyto patenty zase nevedou ke krystalům nad 100 mm a dosažení bezšlírového růstu je podle nich evidentně obtížně dosažitelné, jak vyplývá ze samotného textu patentů.
Metoda popsaná v patentu CZ 303 673 je upravena tak, aby bylo využito specifických rysů metody, kdy růst krystalu se sám stabilizuje se zdůrazněním pouze jedné jediné přirozené krystalografické plochy ideálního krystalu YAG/LuAG.
Typický tvar granátu YAG/LuAG, který by vznikl za ideálních krystalizačních podmínek - rombický dodekaedr - je ukázán v Obr. 1. Skutečný krystal je ale pěstován do tvaru válce, proto logicky dochází v krystalu k výraznému pnutí. Typicky používaná orientace <111> je nevhodná, protože průmětem špičky krystalu vzniká v krystalu trojčetná osa a tzv. středová šlíra (oblast s jinou rychlostí šíření světla). Řešením je pěstovat krystal v některé z rovin, do které se nepromítají hrany mezi plochami. Deformace vnitřku krystaluje maximálně omezena právě tehdy, pokud je růst krystalu směřován pouze přes tu nej symetričtější a největší plochu přirozeného tvaru krystalu, kterou je plocha <100>. Pak střed krystalů zůstane homogenní, pouze okraje budou poznačeny „vmáčknutím“ do válce krystalu. Zjednodušeně je možné říct, že čelem rostoucího kiystalu se stává právě jedna faceta (tj. tedy ne řada facet jako např. u orientace <111>). Tím, že se do masy krystalu nepromítají další facety, ale pouze jedna, má celý střed krystalu stále stejný index lomu a nedochází k deformaci vlnoplochy. To je zcela zásadní předpokladu výroby velkých laserových slabů z krystalů.
Principiálně by bylo možné použít zárodek v orientaci odpovídající i jiné rovině krystalu (např. <211> nebo <110>). Nicméně žádná z dalších rovin nemá stejnou velikost a rotační symetrii jako rovina <100>. Protož monokrystal je připravován krystalizací za rotace zárodku, nesymetrické roviny vedou k nesymetrickému růstu krystalu a k špatné homogenitě krystalu, který je pak nedostačující pro použití v laserových aplikacích.
Podmínky růstu krystalu podle vynálezu jsou upraveny tak, aby v čele krystalizace dominovala pouze jedna faceta, tj. krystalizační čelo krystalu se jeví ploché. Jevu je dosaženo následujícím postupem:
Odpovídající poměr směsi oxidů hliníku (Al), yttria (Y) a nebo lutecia (Lu), spolu dotací potřebného, aktivního iontu, který obvykle patří do skupiny vzácných zemin, se vakuově roztaví v peci s odporovým topením a tuto taveninu ponecháme na teplotě minimálně o 10 °C nad jejím bodem tání po dobu alespoň jedné hodiny. Přirozenou konvekcí taveniny za asistence mechanického promíchání kovovým míchadlem, které vykazuje kladný potenciál oproti kelímku s taveninou, se odstraní nežádoucí plyny, které byly adsorbovány na povrchu vstupní suroviny. Po uplynutí příslušné doby se vakuové prostředí nahradí ochrannou atmosférou, která se volí v závislosti na kovu, z něhož je kelímek zhotoven. Následně se uvede do kontaktu s povrchem takto upravené taveniny monokrystalický zárodek, který je orientován tak, že jeho geometrická osa je kolmá na přirozenou krystalografickou plochu přirozeného tvaru krystalu podle předcházejícího textu (plocha <100>) a který se otáčí kolem této geometrické osy.
-5CZ 305151 B6
Rozměry zárodku musí být takové, aby mohl zajistit rychlý odvod jak tepelné, tak radiační energie. K. zajištění této podmínky je třeba, aby jeho minimální příčný průřez byl alespoň 100 mm2 a délka alespoň 100 mm.
Monokrystalický zárodek, po styku s taveninou se částečně nataví a regulací teploty taveniny, prostřednictvím snížením příkonu elektrické energie do topných elementů, se tento proces změní tak, že dochází k nárůstu krystalu na zárodku, změna je registrována automatickým systémem hlídající změny hmotnosti zárodku. Tento proces se obvykle označuje jako „nasazení zárodku“ a tím se zahajuje vlastní pěstování monokrystalu.
Po nasazení je pěstovaný monokrystal programově rozšiřován na požadovaný průměr, který odpovídá maximálně 90 % průměru kelímku. Tato etapa je velice důležitá pro následný proces pěstování válcové části o konstantním průměru a proto rozhodující parametry, jako jsou rotace a rychlost tažení krystalu musí splňovat následující kritéria; rotace se mění v intervalu 0,1 až 25 otáček za minutu a tažení se pohybuje v rozmezí od 0,08 do 5 mm/hod.
Rychlost rozšiřování krystalu a rychlost tažení krystalu se reguluje úpravou teploty na rozhraní krystal/tavenina na základě optického, váhového nebo vizuálního sledování krystalu. Rozšiřování krystalu se realizuje tak, aby případně vzniklé poruchy rostoucího krystalu byly vytěsněny konvexní plochou krystalizačního frontu a to tak, aby se tento proces dovršil dosažením maximálního průměru pěstovaného krystalu.
Tato podmínky se dosahuje tak, že idealizovaný tvar fázového rozhraní může být reprezentován geometrickým tvarem kuželu, jehož vrcholový úhel se pohybuje v intervalu od 90° do 120°.
Po dosažení požadovaného průměru se podmínky rotace a tažení upraví tak, aby bylo dosaženo takového tvaru fázového rozhraní, který v ideální podobě koresponduje přirozené ploše krystalografické plochy přirozeného tvaru krystalu, tedy rovině, která je kolmá na geometrickou osu zvoleného zárodku/pěstovaného krystalu.
V praxi to znamená, že vrcholový úhel idealizovaného geometrického tvaru kuželu fázového rozhraní se pohybuje v intervalu od 175° (konvexní tvar) do 185° (konkávní tvar), přičemž úhlu 180° odpovídá rovina přirozené plochy krystalografického tvaru s maximální plochou a stupněm symetrie, která je reprezentována orientací zárodku ve směru <100>. Tato rovina reprezentuje přechod konvexní plochy čela krystalu do plochy konkávní a naopak.
Následná fáze růstu krystalu s trvale nastavenými parametry - průměrem krystalu a profilem krystalizačního frontu, jejichž kontrola probíhá pomocí souboru tří vzájemně se ovlivňujících a zároveň měřitelných veličin - příkonu elektrické energie topných elementů, rotace a hmotnostního přírůstku pěstovaného krystalu trvá po takovou dobu, při které vykrystalizuje nejméně 75 % hmotnosti vstupní suroviny, která byla vsazena do pěstovacího kelímku.
Výše popsaný proces řízené krystalizace a formování potřebného teplotního pole, ve kterém monokrystal roste je zajišťováno buď aktivně anebo pasivně dále popsanými znaky pěstovacího zařízení.
Aktivně tvořené a následně formované teplotní pole je založeno alespoň na dvou teplotních zónách tvořených odporovými topnými elementy, které jsou obvykle zhotovené z wolframu (W), a které jsou opatřeny samostatnou, na sobě nezávislou regulací příkonu.
Zásadní výhodou zde popsané metody oproti patentům CN 101338453 A a US patentu číslo US 7 476 274 je snadnost dosažení plochého rozhraní růstu a tím laserové kvality krystalu. Při růstu krystalu pod víčkem kelímku je homogenita teplotního pole velmi vysoká, krystal snadno dosahuje ideálních podmínek růstu a čelo růstu krystalu snadno udržuje rovinu odpovídající rovině přirozeného tvaru krystalu s největší plochou a symetrií.
-6CZ 305151 B6
Z popsaných monokrystalů jsou vyráběny laserové slabý o velikostech, kde se homogenita materiálu úspěšně uplatní, např. disky o průměru minimálně 30 mm a tloušťce, která je minimálně jednou desetinou průměru disku, nebo u disků nad 50 mm, tlustých minimálně 5 mm. Homogenita vlnoplochy procházející diskem, vypěstovaným podle této metody, dosahuje minimálně desetiny vlnové délky emise laseru, k jehož sestavení je disk použit.
Objasnění výkresů
Obr. 1 znázorňuje přirozený tvar monokrystalu YAG/LuAG se zobrazenými jednotlivými plochami.
Obr. 2 znázorňuje příklad uspořádání zařízení vhodné k přípravě monokrystalu podle vynálezu.
Příklady uskutečnění vynálezu
Příklad 1
Způsob přípravy monokrystalu (Yo,8Ybo,2)3Al5Oi2 v ochranné atmosféře směsi Ar + 30 % obj. vodíku podle uspořádání na Obr. 2.
Způsob přípravy monokrystalu probíhá v Mo kelímku o objemu 6 dm3 v peci se spodním topným elementem 2a a vrchním topným elementem 2b tvořenými wolframovými a molybdenovými smyčkami. Surovina (sintráty YAG, Y2O3, A12O3 a Yb2O3 vyžíhané na 1500 °C na vzduchu jsou naváženy do kelímku 1 ve stechiometrickém poměru 39.6 % hmotn. A12O3 + 42 % hmotn. Y2O3 + 18,4 % hmotn. Yb2O3. Kelímek i se surovinou, je umístěn do pece, v níž je topení zajištěno spodním topným elementem 2a a vrchním topným elementem 2b tvořenými wolframovými a molybdenovými smyčkami a pomocí prvního stínění 3 a třetího stínění 5 tvořených keramickými soustřednými plášti válců, a vodorovných druhých stínění 6 a kónických odražečů 7 a prostorů 9, 10, H mezi stíněními s tepelně isolaění výplní je v prostoru kelímku I s taveninou vytvořen gradient teploty (radiální i axiální) tak, aby nepřesahoval hodnotu 1 °C/cm. Pouze za těchto specifických podmínek probíhá růst krystalu na ploché fázové rozhraní. Surovina po roztavení je homogenizována přirozenou konvekcí taveniny po dobu 10 hodin. Po zhomogenizování taveniny 15 je odebrán vzorek pro analýzu stechiometrie taveniny. Orientovaný zárodek monoklystalu <100> 13, uchycený v držáku J4 a rotující rychlostí 8 ot/min. je přiblížen k hladině taveniny, až se ji dotkne, čímž je zahájena krystalizace. Rychlost tažení krystalu je 0,5 mm/hod. Růst krystalu je řízen automaticky sledováním a vyhodnocováním přírůstku hmotnosti v čase a probíhá ve 3 fázích:
1) rozšiřování krystalu: fázové rozhraní má tvar kužele s vrcholovým úhlem 70° od rotační osy krystalu. Už během rozšiřování krystalu se na fázovém rozhraní taven ina/kry stal ustaví rovina kolmá na osu pěstovacího zárodku. Tato rovina se udržuje samovolně při rotaci krystalu.
2) Růst válcové části krystalu: po dosažení 90 % vnitřního průměru kelímku
3) Temperace krystalu: Po dosažení požadované hmotnosti je proces krystalizace ukončen utržením krystalu o 10 mm nad hladinou taveniny. Poté je dále chlazen na pokojovou teplotu s rychlostí sestupu teploty 50 °C/hod.
Výsledkem je monokrystal YAG:Yb čiré až lehce namodralé barvy s plochým fázovým rozhraním o hmotnosti 16 kg.
-7CZ 305151 B6
Vzniklý monokrystal rozřezán kolmo na osu růstu krystalu na kulaté disky o tloušťce 5 mm. Z disků byly vybrány ty části, které pod zkříženým polarizátorem nevykazovaly žádné pnutí. Z nich byly vykrouženy menší disky o průměru 80mm a tloušťce 5,2 mm. Plochy disku byly zobou stran vyleštěny na laserovou kvalitu (S/D=10/5), planparalelitu lepší než 10 úhlových vteřin a byly použity ke generaci laserového záření o vlnové délce 1030 nm. Při měření deformace vlnoplochy na interferometru bylo dosaženo hodnoty lambda/10 při 1030 nm na vnitřním průměru disku 50 mm.
Příklad 2
Způsob přípravy monokrystalu (Yo,5Ero,5)3Al5Oi2 v ochranné atmosféře směsi Ar + 20 % obj. vodíku podle uspořádání na Obr. 2.
Způsob přípravy monokrystalu probíhá ve W kelímku i o objemu 3 dm3 v peci s odporovým spodním topným elementem 2a a vrchním topným elementem 2b tvořenými wolframovými smyčkami. Surovina (sintráty YAG, Y2O3, A12O3 a Er2O3 vyžíhané na 1500 °C na vzduchu jsou naváženy do kelímku i ve stechiometrickém poměru 35,8 % hmotn. A12O3 + 23,8 % hmotn. Y2O3 + 40,4 % hmotn. Er2O3. Kelímek 1 se surovinou je umístěn do topných elementů 2a a 2b a pomocí prvního stínění 3 a třetího stínění 5 tvořených keramickými soustřednými plášti válců, a vodorovných druhých stínění 6 a kónických odražečů 7 a prostorů 9, 10, J_1 mezi stíněními s tepelně isolační výplní jev prostoru kelímku i s taveninou vytvořen gradient teploty (radiální i axiální) tak, aby nepřesahoval hodnotu 1 °C/cm. Pouze za těchto specifických podmínek probíhá růst krystalu na ploché fázové rozhraní. Surovina po roztavení je homogenizována přirozenou konvekcí taveniny po dobu 10 hodin. Po zhomogenizování taveniny 15 je odebrán vzorek pro analýzu stechiometrie taveniny. Orientovaný zárodek monokrystalu <100> 13, uchycený v držáku 14 a rotující rychlostí 8 ot/min. je přiblížen k hladině taveniny, až se ji dotkne, čímž je zahájena krystalizace. Rychlost tažení krystalu je 0,5 mm/hod. Růst krystalu je řízen automaticky sledováním a vyhodnocováním přírůstku hmotnosti v čase a probíhá ve 3 fázích:
1) rozšiřování krystalu: fázové rozhraní má tvar kužele s vrcholovým úhlem 70° od rotační osy krystalu.
2) Růst válcové části krystalu: po dosažení 90 % vnitřního průměru kelímku. Přírůstek krystaluje kontrolován váhově s lineárním přírůstkem za hodinu, kde rychlost přírůstku je regulována příkonem topení 2a a 2b. Při růstu krystalů se na čele krystalu samostatně ustaví vrcholový úhel idealizovaného geometrického tvaru kuželu fázového rozhraní, který se pohybuje v intervalu od 175° (konvexní tvar) do 185° (konkávní tvar), přičemž úhlu 180° odpovídá rovina přirozené plochy krystalografického tvaru <100>.
3) Temperace krystalu: Po dosažení požadované hmotnosti je proces krystalizace ukončen utržením krystalu o 10 mm nad hladinou taveniny. Poté je dále chlazen na pokojovou teplotu s rychlostí sestupu teploty 50 °C/hod.
Výsledkem je monokrystal YAG:Er narůžovělé barvy s plochým fázovým rozhraním o hmotnosti 5 kg.
Příklad 3
Způsob přípravy monokrystalu (Luo,9Ybo,i)3Al5Oi2, v ochranné atmosféře Ar + 10 % obj. vodíku podle uspořádání na Obr. 2. Způsob přípravy monokrystalu probíhá ve Mo kelímku i o objemu 4 dm3 v peci s odporovým spodním topným elementem 2a a vrchním topným elementem 2b tvořenými wolframovými smyčkami. Surovina (sintráty LuAG, Lu2O3, A12O3 a Yb2O3 vyžíhané na 1500 °C na vzduchu jsou naváženy do kelímku i ve stechiometrickém poměru 29,95 % hmotn.
-8CZ 305151 B6
A12O3 + 63,11 % hmotn. Lu2O3 + 6,94 % hmotn. Yb2O3. Kelímek £ se surovinou je umístěn do topných elementů 2a a 2b a pomocí prvního stínění 3 a třetího stínění 5 tvořených keramickými soustřednými plášti válců, a vodorovných druhých stínění 6 a kónických odražečů 7 a prostorů 9, 10, 11 mezi stíněními s tepelně isolační výplní je v prostoru kelímku £ s taveninou vytvořen gradient teploty (radiální i axiální) tak, aby nepřesahoval hodnotu 1 °C/cm. Pouze za těchto specifických podmínek probíhá růst krystalu na ploché fázové rozhraní. Surovina po roztavení je homogenizována přirozenou konvekcí taveniny po dobu 10 hodin. Po zhomogenizování taveniny 15 je odebrán vzorek pro analýzu stechiometrie taveniny. Orientovaný zárodek monokrystalu <100> 13, uchycený v držáku 14 a rotující rychlostí 8 ot/min. je přiblížen k hladině taveniny, až se ji dotkne, čímž je zahájena krystalizace. Rychlost tažení krystalu je 0,5 mm/hod. Růst krystalu je řízen automaticky sledováním a vyhodnocováním přírůstku hmotnosti v čase a probíhá ve 3 fázích:
1) rozšiřování krystalu: fázové rozhraní má tvar kužele s vrcholovým úhlem 70° od rotační osy krystalu.
2) Růst válcové části krystalu: po dosažení 90 % vnitřního průměru kelímku
3) Temperace krystalu: Po dosažení požadované hmotnosti je proces krystalizace ukončen utržením krystalu o 10 mm nad hladinou taveniny. Poté je dále chlazen na pokojovou teplotu s rychlostí sestupu teploty 50 °C/hod.
Výsledkem je monokrystal LuAG:Yb čiré až lehce namodralé barvy s plochým fázovým rozhraním o hmotnosti 16 kg a průměru válce ca 150 mm. Čela krystalu jsou odříznuta a čela válce jsou naleštěna. Pod zkříženými polarizátory nevyžaduje středová část krystalu o průměru 90 mm žádné pnutí, facety ostatních ploch mimo <100> jsou vytlačeny mimo tento střed. Ze středu bez pnutí jsou vyrobeny laserové slabý o průměru až 90 mm, které mají deformaci vlnoplochy nižší než lambda/10 při průchodu záření o vlnové délce 632 mm, typicky používané pro inspekci laserových materiálů.
Příklad 4
Způsob přípravy monokrystalu (Yo^Ndo^fiAbO^ v ochranné atmosféře směsi Ar + 30 % obj. vodíku podle uspořádání na Obr. 2.
Způsob přípravy monokrystalu probíhá ve W kelímku £ o objemu 3 dm3 v peci s odporovým spodním topným elementem 2a a vrchním topným elementem 2b. Surovina (sintráty YAG, Y2O3, A12O3 a neodymové barvítko - směs oxidu hlinitého a yttritého v poměru 1:1) vyžíhané na 1500 °C na vzduchu jsou naváženy do kelímku £ ve stechiometrickém poměru 43 % hmotn. A12O3 + 52,6 % hmotn. Y2O3 + 4,4 % hmotn. Nd2O3. Kelímek £ se surovinou, je umístěn do spodního topného elementu 2a a vrchního topného elementu 2b tvořených wolframovými smyčkami a pomocí prvního stínění 3 a třetího stínění 5 tvořených keramickými soustřednými plášti válců, a vodorovných druhých stínění 6 a kónických odražečů 7 a prostorů 9, £0, 11 mezi stíněními s tepelně isolační výplní je v prostoru kelímku £ s taveninou vytvořen gradient teploty (radiální i axiální) tak, aby nepřesahoval hodnotu 1 °C/cm. Pouze za těchto specifických podmínek probíhá růst krystalu na ploché fázové rozhraní. Surovina po roztavení je homogenizována přirozenou konvekcí taveniny po dobu 10 hodin. Po zhomogenizování taveniny 15 je odebrán vzorek pro analýzu stechiometrie taveniny. Orientovaný zárodek monokrystalu <100> 13, uchycený v držáku 14 a rotující rychlostí 8 ot/min. je přiblížen k hladině taveniny, až se ji dotkne, čímž je zahájena krystalizace. Rychlost tažení krystaluje 0,5 mm/hod. Růst krystaluje řízen automaticky sledováním a vyhodnocováním přírůstku hmotnosti v čase a probíhá ve 3 fázích.
1) rozšiřování krystalu: fázové rozhraní má tvar kužele s vrcholovým úhlem 70° od rotační osy krystalu.
-9CZ 305151 B6
2) Růst válcové části krystalu: po dosažení 90 % vnitřního průměru kelímku
3) Temperace krystalu: Po dosažení požadované hmotnosti je proces krystalizace ukončen utržením krystalu o 10 mm nad hladinou taveniny. Poté je dále chlazen na pokojovou teplotu s rychlostí sestupu teploty 50 °C/hod.
Výsledkem je monokrystal YAG:Nd fialové barvy s plochým fázovým rozhraním o hmotnosti 7 kg. Krystal je použit k výrobě produktů bez vnitřního pnutí.
Přehled vztahových značek na obr. 2
1. | Kelímek |
2a | Spodní topný element |
2b | Vrchní topný element |
3. | První stínění (válcový v okolí kelímku na němž leží mezikruží) |
4. | Mezikruží |
5. | Třetí stínení(soustředné) |
6. | Druhé stínění./ (vodorovné) |
7. | Kónické stínění/reflektor |
9. | Prostor mezi stíněními s výplní |
10. | Prostor mezi stíněními s výplní |
11. | Prostor mezi stíněními s výplní |
12. | Molybdenová pěna |
13. | Zárodek monokrystalu |
14 | Držák - kovový úchyt zárodku |
15 | Tavenina |
Průmyslová využitelnost
Vynález lze použít k výrobě laserových monokrystalů aluminátů granátové struktury lutecia a/nebo yttria s dotací oxidy vzácných zemin na výrobu laserových elementů slabů/disků o minimálním průměru 30 mm. Jejich využití je možno uplatnit v oblastech vývoje a výroby vysokovýkonných laserových systémů pro vědecké účely anebo pro komerčně využívané průmyslové aplikace vysoce výkonných pevnolátkových laserů.
PATENTOVÉ NÁROKY
Claims (5)
1. Způsob přípravy monokrystalů laserové kvality, velkých průměrů až 500 mm, na bázi aluminátů granátu s yttriem a/nebo luteciem s dotací oxidů vzácných zemin a některých přechodných prvků obecného složení Y3A150i2, Lu3Al50i2, Y(3 x)(RE)xA150i2, resp. Lu(3_x)(RE)xAl50i2, kde (RE) jsou prvky vzácných zemin Nd, Sm, Eu, Ho, Er, Tm, Yb a x je 0 až 3 v kelímku, uloženém v peci, v kelímku se tavenina promíchává a homogenizuje prouděním taveniny nebo mechanickým promícháním oxidů kovů, za současného odstranění mikrobublin z taveniny po dobu minimálně 1 hodiny, poté se do kontaktu s hladinou zhomogenizované taveniny uvede monokrystalický zárodek, v místě kontaktu monokrystalického zárodku s taveninou dochází k růstu krystalu na zárodku pod hladinou taveniny, přičemž axiální gradient teploty v prostoru kelímku
-10CZ 305151 B6 s taveninou se pohybuje v rozmezí 0,1 až 10 °C/cm, s výhodou v rozmezí 1 až 6 °C/cm, přičemž zárodek monokrystalu během procesu rotuje a je tažen, přičemž rychlost růstu krystalu a rozšíření kužele krystalu se udržuje rovnoměrně pod úhlem minimálně 60° od osy krystalu až do průměru minimálně 80 % průměru kelímku o minimálním průměru 100 mm, rovnoměrný růst a rozšíření kužele krystalu se udržuje pod úhlem minimálně 60° od osy krystalu úpravou rychlosti tažení krystalu, rychlosti rotace a regulací teploty na rozhraní krystal/tavenina na základě optického, váhového nebo vizuálního sledování a po dosažení požadovaného průměru je jeho průměr udržován s minimálními odchylkami od dosaženého průměru, konec procesu nastane odtržením krystalu od taveniny, přičemž ale vždy zůstává krystal uvnitř kelímku v zóně, ve které rostl, zóna růstová je identická s temperační zónou, dotemperování krystalu se provádí v temperační zóně uvnitř kelímku těsně pod bodem tání krystalu minimálně 2 hodiny a rychlost sestupu teploty je maximálně 100 °C/hod., vyznačující se tím, že monokrystalický zárodek o průřezu minimálně 100 mm2 je orientován tak, že jeho geometrická osa je kolmá na přirozenou krystalografickou plochu ideálního krystalu s největší plochou a s maximální možnou symetrií krystalu z dostupných ploch, monokrystalický zárodek rotuje rychlostí 0,1 až 20 otáček za minutu a je tažen rychlostí 0,08 až 5 mm/hod. při udržování spodní plochy, čela krystalu, respektive konvexního nebo konkávního tvaru plochého rozhraní s vrcholovým úhlem v intervalu od 175° do 185° úpravou rychlosti tažení krystalu, rychlosti rotace a regulací teploty na rozhraní krystal/tavenina na základě optického, váhového nebo vizuálního sledování, a po dosažení rozšíření průměru kužele krystalu minimálně do 80 % průměru kelímku se následně zvýší otáčky minimálně o 50 %, za současného udržování spodní plochy, čela krystalu s vrcholovým úhlem v intervalu od 175° do 185° úpravou rychlosti tažení krystalu, rychlosti rotace a regulací teploty na rozhraní krystal/tavenina na základě optického, váhového nebo vizuálního sledování, po dosažení požadované hmotnosti se při současném zachování počtu otáček zvýší elektrický příkon až o 10 % a zároveň se krystal vytáhne rychlostí 5 až 10 mm za minutu nad zbytek taveniny, následně je krystal v této pozici programově temperován minimálně po dobu dvou hodin na teplotě minimálně 100 °C pod bodem tání krystalu, poté je dále chlazen na pokojovou teplotu s průměrným spádem teplotního sestupu 100 °C/hod. v růstové zóně v kelímku pod víčkem.
2. Způsob přípravy monokrystalů podle nároku 1, vyznačující se tím, že vstupní suroviny o čistotě minimálně 99,99 % jsou ve směsi Lu2O3+Al2O3 nebo Y2O3+A12O3 před umístěním do kelímku izostaticky sintrovány do ingotu.
3. Způsob přípravy monokrystalů podle nároku 1, vyznačující se tím, že přirozenou krystalografickou plochou s největší plochou a s maximální možnou symetrií krystalu z dostupných ploch ideálního krystaluje plocha <100>.
4. Zařízení pro přípravu monokrystalu podle nároku 1, vyznačující se tím, že obsahuje pěstovací válcový kelímek (1) vyrobený z wolframu nebo molybdenu nebo tantalu, vně kelímku jsou umístěny nejméně dva nezávislé odporové systémy topení, jeden teplotní systém, který zajišťuje ohřev dolní třetiny a také případně dna pěstovacího kelímku (1) je tvořen spodním topným elementem (2a) tvořeným wolframovými nebo molybdenovými smyčkami umístěnými vně kelímku (1) v jeho spodní třetině a popřípadě do kruhu uspořádanými wolframovými nebo molybdenovými smyčkami umístěnými pode dnem kelímku (1) a druhý teplotní systém, který zabezpečuje ohřev zbylé horní části kelímku (1) je tvořen vrchním topným elementem (2b) tvořeným wolframovými nebo molybdenovými smyčkami umístěnými vně zbylé horní části kelímku (1) s dodatečným přesahem 1/3 výšky kelímku (1) nad jeho okraj.
5. Zařízení podle nároku 4, vyznačující se tím, že vně topných elementů (2a, 2b) je umístěno nejméně jedno první stínění (3) v podobě pláště válce, který končí nad horním okrajem kelímku (1), na horní okraj tohoto prvního stínění (3) je položeno mezikruží (4), jehož vnitřní průměr se pohybuje od 75 % do 100 % vnitřního průměru kelímku (1), vnější průměr mezikruží (4) je o 1,2 cm větší než průměr válcové plochy prvního stínění (3), toto mezikruží (4) slouží jako podstava pro nejméně jedno druhé vodorovné stínění (6) v podobě mezikruží, jehož průměr je větší o 2 cm než vnitřní průměr mezikruží (4) a souhrnná výška vodorovných stínění (6) se pohy- 11 CZ 305151 B6 buje od 60 % do 100 % výšky kelímku (1), vně prvního stínění (3) je umístěno nejméně jedno soustředné třetí stínění (5), které má tvar pláště válce, a prostory (9, 10, 11) mezi jednotlivými třetími stíněními a prvním stíněním (3) jsou vyplněny dalším, tepelně - izolačním a zároveň vysokotajícím materiálem, jako je oxid zirkoničitý (ZrO2) nebo oxid hlinitý, nad horní hranou
5 kelímku (1) je umístěno kónické stínění (7).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ2014-67A CZ305151B6 (cs) | 2014-01-29 | 2014-01-29 | Způsob přípravy monokrystalů laserové kvality |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ2014-67A CZ305151B6 (cs) | 2014-01-29 | 2014-01-29 | Způsob přípravy monokrystalů laserové kvality |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ201467A3 CZ201467A3 (cs) | 2015-05-20 |
CZ305151B6 true CZ305151B6 (cs) | 2015-05-20 |
Family
ID=53266934
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ2014-67A CZ305151B6 (cs) | 2014-01-29 | 2014-01-29 | Způsob přípravy monokrystalů laserové kvality |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ305151B6 (cs) |
Families Citing this family (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CZ308769B6 (cs) * | 2020-03-17 | 2021-05-05 | Crytur, Spol. S.R.O. | Kompaktní světelný modul |
Citations (6)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CS248913B1 (cs) * | 1984-08-09 | 1987-03-12 | Bohumil Perner | Způsob pěstování monokrystalů z tavenin kovových oxidů |
US20070056505A1 (en) * | 2005-09-13 | 2007-03-15 | Gunther Wehrhan | Method and apparatus for making a highly uniform low-stress single crystal by drawing from a melt and uses of said crystal |
CN101338453A (zh) * | 2008-07-16 | 2009-01-07 | 成都东骏激光有限责任公司 | 大尺寸无核心yag系列激光晶体的生长装置及其生长方法 |
CZ300631B6 (cs) * | 2006-01-09 | 2009-07-01 | Crytur S. R. O. | Monokrystaly LuAG: Pr s dotací prvku vzácných zemin pro výrobu scintilacních detektoru a pevnolátkových laseru a jejich výroba |
CN101481821A (zh) * | 2008-12-31 | 2009-07-15 | 吴晟 | 一种生长钇铝柘榴石晶体的新技术及其设备 |
CZ303673B6 (cs) * | 2011-02-17 | 2013-02-20 | Crytur Spol. S R. O. | Príprava monokrystalu granátové struktury s dotací o prumeru az 500 mm |
-
2014
- 2014-01-29 CZ CZ2014-67A patent/CZ305151B6/cs unknown
Patent Citations (6)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CS248913B1 (cs) * | 1984-08-09 | 1987-03-12 | Bohumil Perner | Způsob pěstování monokrystalů z tavenin kovových oxidů |
US20070056505A1 (en) * | 2005-09-13 | 2007-03-15 | Gunther Wehrhan | Method and apparatus for making a highly uniform low-stress single crystal by drawing from a melt and uses of said crystal |
CZ300631B6 (cs) * | 2006-01-09 | 2009-07-01 | Crytur S. R. O. | Monokrystaly LuAG: Pr s dotací prvku vzácných zemin pro výrobu scintilacních detektoru a pevnolátkových laseru a jejich výroba |
CN101338453A (zh) * | 2008-07-16 | 2009-01-07 | 成都东骏激光有限责任公司 | 大尺寸无核心yag系列激光晶体的生长装置及其生长方法 |
CN101481821A (zh) * | 2008-12-31 | 2009-07-15 | 吴晟 | 一种生长钇铝柘榴石晶体的新技术及其设备 |
CZ303673B6 (cs) * | 2011-02-17 | 2013-02-20 | Crytur Spol. S R. O. | Príprava monokrystalu granátové struktury s dotací o prumeru az 500 mm |
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CZ201467A3 (cs) | 2015-05-20 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CN104471118B (zh) | SiC单晶锭及其制造方法 | |
CZ303673B6 (cs) | Príprava monokrystalu granátové struktury s dotací o prumeru az 500 mm | |
US10968535B2 (en) | SiC single crystal production method and production apparatus | |
CN104109904A (zh) | 一种泡生法蓝宝石晶体生长的引晶方法 | |
CN104088014B (zh) | 一种棒状蓝宝石晶体生长设备及其生长方法 | |
Zharikov | Problems and recent advances in melt crystal growth technology | |
CN105593414B (zh) | SiC单晶及其制造方法 | |
KR101310292B1 (ko) | 사파이어 시드 및 그 제조방법과 사파이어 단결정의 제조방법 | |
Hoshikawa et al. | Vertical Bridgman growth of sapphire—Seed crystal shapes and seeding characteristics | |
CN105463571A (zh) | SiC单晶的制造方法 | |
CZ305151B6 (cs) | Způsob přípravy monokrystalů laserové kvality | |
TW200528591A (en) | Method for manufacturing single crystal semiconductor | |
Hoshikawa et al. | Vertical Bridgman growth of sapphire crystals, with thin-neck formation process | |
Novoselov | Growth of large sapphire crystals: Lessons learned | |
CN105088331B (zh) | 一种c‑向生长蓝宝石单晶用小角坩埚 | |
CN106958039B (zh) | SiC单晶的制造方法及制造装置 | |
JP2005231958A (ja) | サファイア単結晶育成装置 | |
CN107794565B (zh) | 籽晶夹头及直拉单晶炉 | |
RU2262556C1 (ru) | Способ выращивания крупных совершенных кристаллов трибората лития | |
Kusuma et al. | The Growth and Growth Mechanism of Congruent LiNbO 3 Single Crystals by Czochralski Method | |
JP2017186189A (ja) | 非磁性ガーネット単結晶の育成方法 | |
CN105019023B (zh) | 一种泡生法生长蓝宝石晶体的引晶方法 | |
CZ201492A3 (cs) | Příprava výkonových laserových monokrystalických slabů na bázi ytterbiem dopovaných aluminátů granátu s potlačením ASE | |
Kamaruddin et al. | Effect of new thermal insulation to the growth of LiNbO3 single crystal by czochralski method | |
Kuz’minov | Curie symmetry principle and growth of single crystals |