CZ303012B6 - Tkací stroj na výrobu perlinkové tkaniny - Google Patents

Tkací stroj na výrobu perlinkové tkaniny Download PDF

Info

Publication number
CZ303012B6
CZ303012B6 CZ20040052A CZ200452A CZ303012B6 CZ 303012 B6 CZ303012 B6 CZ 303012B6 CZ 20040052 A CZ20040052 A CZ 20040052A CZ 200452 A CZ200452 A CZ 200452A CZ 303012 B6 CZ303012 B6 CZ 303012B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
leno
weaving
comb
needle
shaft
Prior art date
Application number
CZ20040052A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ200452A3 (cs
Inventor
Wahhoud@Adnan
Vossen@Jürgen
Original Assignee
Lindauer Dornier Gesellschaft Mbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lindauer Dornier Gesellschaft Mbh filed Critical Lindauer Dornier Gesellschaft Mbh
Publication of CZ200452A3 publication Critical patent/CZ200452A3/cs
Publication of CZ303012B6 publication Critical patent/CZ303012B6/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D49/00Details or constructional features not specially adapted for looms of a particular type
    • D03D49/60Construction or operation of slay
    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03CSHEDDING MECHANISMS; PATTERN CARDS OR CHAINS; PUNCHING OF CARDS; DESIGNING PATTERNS
    • D03C7/00Leno or similar shedding mechanisms

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Looms (AREA)
  • Woven Fabrics (AREA)

Abstract

Tkací stroj na výrobu perlinkové tkaniny (14), obsahující základní nite (1), perlinkové nite (2) a útkové nite (300), v níž základní nite (1) a perlinkové nite (2) tvorí osnovy, s bidlem (10) nesoucím tkalcovský paprsek (9), pohyblivým prirazenými hnacími prostredky, vykonávajícím kolem hrídele (24) tkalcovského paprsku (9) uloženého ve stojanu (20) tkacího stroje vratný otocný pohyb, s ojehleným hrebenem (8) vedoucím základní nite (1), usporádaným na strane osnovních nití tkalcovského paprsku (9), s ojehleným hrebenem (7) vedoucím perlinkové nite (2), sousedícím s ojehleným hrebenem (8) vedoucím základní nite (1), s hnacími prostredky prirazenými k ojehlenému hrebenu (8) vedoucímu základní nite (1), kterými je tento ojehlený hreben (8), vztaženo k rovine (42) tkaní, pohyblivý ve vodorovném smeru napríc ke smeru osnovních nití, a s hnacími prostredky prirazenými k ojehlenému hrebenu (7) vedoucímu perlinkové nite (2) a odvozenými od hnacích prostredku bidla (10), kterými je ojehlený hreben (7) vedoucí perlinkové nite (2), vztaženo k rovine (42) tkaní, pohyblivý ve svislém smeru, s prohozními prostredky pro zanášení útku a s prostredky pro prívod základních nití (1) a perlinkových nití (2), jakož i pro ukládání vyrobené perlinkové tkaniny (14). Ojehlený hreben (7) vedoucí perlinkové nite (2) je uložen otocne kolem hrídele (37) ojehleného hrebenu (7). Bidlo (10) je pevne spojeno s hrídelem (24) tkalcovského paprsku (9) a vykonává oscilacní otocný pohyb kolem jeho osy. Hrídel (37) ojehleného hrebenu (7) je pro pohon spražen s hrídelem (24) tkalcovského paprsku (9).

Description

Tkací stroj na výrobu perlinkové tkaniny
Oblast techniky
Vynález se týká tkacího stroje na výrobu perlinkové tkaniny, obsahující základní nitě, perlinkové nitě a útkové nitě, v níž základní nitě a perlinkové nitě tvoří osnovy, s bidlem nesoucím tkalcovský paprsek, pohyblivým přiřazenými hnacími prostředky, a vykonávajícím kolem hřídele tkalcovského paprsku uloženého ve stojanu tkacího stroje vratný otočný pohyb, s ojehleným hřebenem vedoucím základní nitě, uspořádaným na straně osnovních nití tkalcovského paprsku, s ojehleným hřebenem vedoucím perlinkové nitě, sousedícím s ojehleným hřebenem vedoucím základní nitě, s hnacími prostředky přiřazenými k ojehlenému hřebenu vedoucímu základní nitě, kterými je tento ojehlený hřeben, vztaženo křovině tkání, pohyblivý ve vodorovném směru napříč ke směru osnovních nití, a s hnacími prostředky přiřazenými k ojehlenému hřebenu vedoucímu perlinkové nitě a odvozenými od hnacích prostředků bidla, kterými je ojehlený hřeben vedoucí perlinkové nitě, vztaženo k rovině tkání, pohyblivý ve svislém směru, s prohozními prostředky pro zanášení útku a s prostředky pro přívod základních nití a periinkových nití, jakož i pro ukládání vyrobené perlinkové tkaniny.
Dosavadní stav techniky
Tkací stroje, které jsou určeny pro výrobu periinkových tkanin, jsou v praxi známé v celé řadě různých provedení. Například ve spise WO 98/07 913 je popsáno zařízení k ovládání osnovních nití při výrobě perlinkové tkaniny v textilním stroji. Pod pojmem perlinkové tkaniny je nutno chápat takové tkaniny, které jsou alespoň částečně zpracovány v takzvané smyčkové nebo perlinkové vazbě, která se od jiných vazeb liší tím, že u ní nemusí být osnovní nitě uspořádány rovnoběžně vedle sebe, přičemž se dvě nebo více osnovních nití navzájem ovinují. Podrobnosti této tkané vazby jsou popsány například v publikaci „Die Weberei“, nakladatelství Lachbuch verlag GmbH, Lipsko, 1951, str. 311 atd. Pro výrobu periinkových tkanin se musí základní nitě a perlinkové nitě osnovy pohybovat napříč ke směru osnovních nití jak v rovině tkaní, tak i napříč k ní, k čemuž je známé použití dvou hřebenů nebo listů, které jsou opatřeny lamelami nebo jehlami, jejichž očky jsou taženy nitě. Základní nitě procházejí, při pohledu od tkalcovského paprsku, očky prvního ojehleného hřebenu, zatímco perlinkové nitě procházejí úseky druhého ojehleného hřebenu, kterýje uspořádán na straně osnovních nití prvního ojehleného hřebenu. Tímto uspořádáním se dosáhne toho, že základní nitě se pohybem prvního ojehleného hřebenu sousedícího s tkalcovským paprskem pohybují s tímto prvním ojehleným hřebenem, zatímco perlinkové nitě vykonávají pohyby druhého ojehleného hřebenu. Příslušnými relativními pohyby obou ojehlených hřebenů vůči sobě dochází jednak k vzájemnému provázání základních nití a periinkových nití a jednak ke tvoření prošlupu pro prohoz útku.
Tkací stroj v úvodu zmíněného druhu podle předvýznakové části nároku 1 vychází ze spisu DEA 360 112 a je určen k tomu, aby bylo možno ve tkanině uskutečňovat plátnovou a perlinkovou vazbu. Lí tohoto tkacího stroje je bidlo uloženo otočně kolem nepoháněné osy. Prostřednictvím rotujícího hnacího hřídele je bidlo přes převod působící přes excentr a spojovací tyč uváděno do oscilačního otočného pohybu. Podle řídicích impulsů, které vycházejí ze vzorkové karty, může unášeč nacházející se na bidlu působit přes výkyvné uložené narážky, zalomené páky a další vložené členy na tažné dráty, na nichž visí listy, které jsou vytvořeny jako ojehlené listy nebo ojehlené hřebeny. Jeden z ojehlených hřebenů se může přídavně i bočně posunovat. Za tím účelem jsou upraveny výkyvné páky, které od dalšího poháněného excentru získávají pravidelný výkyvný pohyb. Ten je přes další vložené členy působící ve svislém směru a vratnou kladku přeměňován na boční posunování příslušného ojehleného hřebenu. Vratný pohyb nahoru a dolů obou ojehlených hřebenů a boční pohyb jednoho ojehleného hřebenu jsou sladěny spolu navzájem a se zanášením útkové nitě. Tímto způsobem se ze základních nití a periinkových nití, jakož i útkových nití vytváří perlinkové tkanina.
- 1 CZ 303012 B6
Ojehlené hřebeny nebo i lamelové hřebeny ve smyslu této přihlášky jsou zejména vodícími prostředky pro základní a perlinkové nitě a obsahují vodicí lamely nebo jehly, uspořádané se vzájemnými odstupy od sebe v nosiči, které vždy obsahují jedno niťové očko pro základní nebo perlinkové nitě. Mezi sousedními vodícími lamelami nebo jehlami je vždy upraven volný prostor pro uložení perlinkových nebo základních nití, jehož šířka, uvažováno napříč ke směru průběhů základních nebo perlinkových nití, je o míru umožňující ovinutí základních nití perlinkovými nitěmi větší než světlá šířka niťových oček v tomto směru.
U známých zařízení a tkacích strojů pro výrobu perlinkových tkanin jsou hnací zařízení pro vytváření pohybů vodicích prostředků základních nití a perlinkových nití velmi komplikovaná a nákladná. Často se používají hnací a ovládací mechanismy, které mají poměrně velkou setrvačnost pohybujících se dílů, čímž je negativně ovlivněna pracovní rychlost.
Podstata vynálezu
Úkolem vynálezu proto je vytvořit tkací stroj, který nezávisle na druhu prohozu útku, to znamená pomocí člunků, skřipců, vzduchových trysek atd., bude zajišťovat to, že svislé pohyby ojehleného hřebenu vedoucího perlinkové nitě se budou vytvářet velmi jednoduchým, provozně bezpečným způsobem s malými konstrukčními náklady.
Uvedený úkol splňuje tkací stroj na výrobu perlinkové tkaniny, obsahující základní nitě, perlinkové nitě a útkové nitě, v níž základní nitě a perlinkové nitě tvoří osnovy, s bidlem nesoucím tkalcovský paprsek, pohyblivým přiřazenými hnacími prostředky, a vykonávajícím kolem hřídele tkalcovského paprsku uloženého ve stojanu tkacího stroje vratný otočný pohyb, s ojehleným hřebenem vedoucím základní nitě, uspořádaným na straně osnovních nití tkalcovského paprsku, s ojehleným hřebenem vedoucím perlinkové nitě, sousedícím s ojehleným hřebenem vedoucím základní nitě, s hnacími prostředky přiřazenými k ojehlenému hřebenu vedoucímu základní nitě, kterými je tento ojehlený hřeben, vztaženo k rovině tkaní, pohyblivý ve vodorovném směru napříč ke směru osnovních nití, a s hnacími prostředky přiřazenými k ojehlenému hřebenu vedoucímu perlinkové nitě a odvozenými do hnacích prostředků bidla, kterými je ojehlený hřeben vedoucí perlinkové nitě, vztaženo k rovině tkaní, pohyblivý ve svislém směru, s prohozními prostředky pro zanášení útku a s prostředky pro přívod základních nití a perlinkových nití, jakož i pro ukládání vyrobené perlinkové tkaniny, podle vynálezu, jehož podstatou je, že ojehlený hřeben vedoucí perlinkové nitě je uložen otočně kolem hřídele ojehleného hřebenu, že bidlo je pevně spojeno s hřídelem tkalcovského paprsku a vykonává ose i lační otočný pohyb kolem jeho osy, a že hřídel ojehleného hřebenu je pro pohon spřažen s hřídelem tkalcovského paprsku.
U tkacího stroje podle vynálezu není tudíž pro pohyby ojehleného hřebenu vedoucího perlinkové nitě zapotřebí žádných zvláštních ústrojí pro vytváření prostupu, jako je prostupní zařízení nebo takzvaný excentrický nebo listový stroj s vlastním neb o cizím pohonem. Tyto pohyby jsou spíše prakticky přímo odvozovány od zdroje pohonu upraveného ve tkacím stroji, totiž od hřídele bidla. Hnací spojení hřídele bidla s hřídelem ojehleného hřebenu umožňuje provedení konstrukce o menší hmotnosti při přesném vynuceném sladění s pohybem bidla pro vytvoření dorazu útku. Použitím lamelových nebo ojehlených hřebenů jako vodicích prostředků pro základní nitě a perlinkové nitě a otočným uložením ojehleného hřebenu vedoucího perlinkové nitě je možno snadněji bránit přetržení osnovních nití. Rovněž přestavování zdvihů lamelových nebo ojehlených hřebenů je konstrukčně jednoduché a z hlediska obsluhy snadné.
Otočným uložením ojehleného hřebenu vedoucího perlinkové nitě je totiž tento hřeben výkyvný mezi dvěma polohami, přičemž v jedné poloze je tento hřeben vedoucí perlinkové nitě uspořádán v podstatě rovnoběžně s ojehleným hřebenem vedoucím základní nitě a v druhé poloze je o hodnotu, která určuje velikost prošlupu, nadzdvihnout napříč k rovině tkaní vůči ojehlenému hřebenu
-2 CZ 303012 B6 vedoucího perlinkové nitě. Tím je oblast osnovních nití mezi oběma ojehlenými hřebeny dobře přístupná.
Vratný pohyb ojehleného hřebenu vedoucího základní nitě se má podle předpokladů uskutečňovat, vztaženo k rovině tkaní, ve vodorovném směru a napříč ke směru osnovních nití. Hnací prostředky k tomuto účelu potřebné a přiřazené ojehlenému hřebenu vedoucímu základní nitě mohou podle jednoho dalšího výhodného provedení spočívat v tom, že ojehlený hřeben vedoucí základní nitě je poháněn přes klikový mechanismus hnacím hřídelem tkacího stroje nebo vlastním elektromotorem.
Podle výhodného provedení vynálezu je ojehlený hřeben vedoucí perlinkové nitě uspořádán na alespoň jedné podpěře, která je neotočně spojena s hřídelem ojehleného hřebenu, který je uložen ve stojanu tkacího stroje a radiálně z něj vyčnívá.
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu je ojehlený hřeben vedoucí perlinkové nitě otočný mezi dvěma polohami, přičemž v první poloze je orientován v podstatě paralelně s ojehleným hřebenem vedoucím základní nitě, a v druhé poloze je vůči ojehlenému hřebenu vedoucímu základní nitě natočen směrem vzhůru o hodnotu určující velikost pros lupu.
Hřídel ojehleného hřebene je pro pohon s výhodou spražen s hřídelem tkalcovského paprsku s tvarovým stykem.
Tvarový styk pro pohon sestává s výhodou z ozubeného řemenu a z vždy jedné řemenice nasazené na hřídeli tkalcovského paprsku a na hřídeli ojehleného hřebenu.
Tkací stroj podle vynálezu s výhodou obsahuje alespoň jednu spojovací tyč, kteráje svým jedním koncem otočně připojena k podpěře bidla a svým druhým koncem je otočně připojena k ramenu páky neotočně spojenému s hřídelem ojehleného hřebenu.
Ojehlený hřeben vedoucí základní nitě je pohyblivě veden ve stojanu tkacího stroje vodorovně vratně a prostřednictvím klikového ústrojí je poháněn hnacím hřídelem tkacího stroje nebo vlastním elektromotorem.
Hřídel tkalcovského paprsku je a výhodou poháněn hnacím hřídelem tkacího stroje prostřednictvím excentrických pohonů uspořádaných na jeho koncových stranách, přičemž hnací hřídel otáčející se kontinuálně ve stejném smyslu uděluje přes excentrické pohony hřídeli tkalcovskému paprsku oscilační otočný pohon.
Frehled obrázků na výkresech
Vynález bude dále blíže objasněn na příkladech provedení podle přiložených výkresů, na nichž obr. 1 znázorňuje schematicky detail perlinkové vazby s a) dlouženými perlinkovými nitěmi a b) s nedlouženými perlinkovými nitěmi, obr. 2 diagram pro znázornění tří různých druhů relativních pohybů základních nití a per linkových nití při vytváření perlinkové vazby, obr. 3 v řezu schematicky tkací stroj podle vynálezu, obr. 4 v řezu v bokorysu a ve zvětšeném měřítku ojehlený hřeben vedoucí perlinkové nitě tkacího stroje,
-3 CZ 303012 B6 obr. 5 v půdorysu a ve zvětšeném měřítku dřík jehly ojehleného hřebenu vedoucího per linkové nitě z obr. 4, obr. 6 v pohledu zepředu a ve zvětšeném měřítku detail ojehleného hřebenu vedoucího per linkové nitě z obr. 4, obr. 7 v perspektivním pohledu, částečné ve výřezu pohon bidla tkacího stroje z obr. 1, obr. 8 a 9 vždy ve vyobrazení odpovídajícím obr. 3, v řezu a ve zvětšeném měřítku, ojehlené hřebeny tkacího stroje z obr. 3 ve dvou různých polohách pri zobrazení tvoření proŠlupu, obr. 10 schematicky při pohledu zepředu, ve zvětšeném měřítku a ve výřezu hnací zařízení ojehleného hřebenu vedoucího základní nitě tkacího stroje z obr. 3, obr. 11 ve vyobrazení odpovídajícím obr. 10 obměněné provedení hnacích prostředků ojehleného hřebenu vedoucího základní nitě z obr. 10, obr, 12 ve vyobrazení odpovídajícím obr. 1 tkací stroj z obr. 3 sjiným provedením hnacích prostředků ojehleného hřebenu vedoucího perlinkové nitě.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 je znázorněn detail takzvané perlinkové vazby, která sestává ze základních nití I, perli nkových nití 2 a útkových nití 300. Přitom jsou v horní části a) vyobrazení znázorněny základní nitě i v dlouženém stavu a v dolní části b) je znázorněn skutečný průběh základních nití 1 a perlinkových nití 2. Je vidět, jak jsou perlinkové nitě 2 ovinuty kolem základních nití k
Pro vytvoření perlinkové tkaniny podle obr. 1 se musí základní nitě 1 a perlinkové nitě 2 při vytvoření prošlupu pohybovat relativně vůči sobě napříč ke směru osnovních nití, takže perlinkové nitě 2 způsobem patrným z obr. 1 ovinou základní nitě 1.
Pohybové poměry potřebné k tomuto účelu jsou znázorněny v diagramu na obr. 2. Tvoří základ tkacího stroje podle vynálezu popsaného v následujícím v různých provedeních. Proto budou krátce objasněny:
Vzájemný pohyb základních nití I a perlinkových nití 2, který je potřebný pro vytvoření perlinkové vazby, se může provádět třemi různými druhy, které jsou na obr. 2 znázorněny ve třech nad sebou uspořádaných diagramech, a z nichž každý druh vyžaduje zvláštní vytvoření hnacích prostředků pro vodicí prostředky základních nití I a perlinkových nití 2.
V principu platí, že po každém prohozu útku a přírazu tkalcovského paprsku se musí základní nitě I a/nebo perlinkové nitě 2 tvořící perlinkovou vazbu pohybovat ve svislém a vodorovném směru, vztaženo k rovině tkaní. Rovina tkaní přitom leží přibližně ve vodorovném směru příslušného diagramu.
Průběh pohybů těchto osnovních nití tvořících perlinkovou tkaninu může nastávat, jak bylo uvedeno, v zásadě třemi způsoby.
První způsob:
Základní nitě 1 se nacházejí ve spodním prošlupu a provádějí jen vodorovné pohyby rovnovážné s rovinou tkaní, zatímco perlinkové nitě 2 se pohybují svisle od horního a spodního prošlupu. To znamená, že vodicí prostředky pro základní nitě 1 vykonávají pohyb pouze rovnoběžně s rovinou
-4CZ 303012 B6 tkaní, zatímco vodicí prostředky pro per linkové nitě 2 vykonávají pohyb vzhůru a dolů napříč k rovině tkaní.
Prohoz útku nastává v krocích 1 a 4, to znamená v časovém intervalu, v němž je vždy vytvořen prošlup. Příraz tkalcovského paprsku 9 nastává v krocích 2 a 5, zatímco základní nitě I mění svoji polohu ve vodorovném směru, to znamená rovnoběžně s rovinou tkaní.
Druhý způsob:
io Základní nitě I se nacházejí ve spodním prošlupu a neprovádějí žádný vodorovný pohyb, to znamená pohyb rovnoběžný s rovinou tkaní. Trvale si zachovávají svoji polohu. Perlinkové nitě 2 provádějí jak vodorovný, tak i svislý pohyb. To znamená, že vodící prostředky pro základní nitě 1 jsou stacionární, zatímco vodicí prostředky pro perlinkové nitě 2 provádějí pohyb jak rovnoběžně s rovinou tkaní, tak i napříč k ní.
Prohoz útku nastává opět v časových intervalech, v nichž je vytvořen prošlup, to znamená v krocích 1 a 4. Příraz tkalcovského paprsku 9 nastává v krocích 2 a 5, zatímco perlinkové nitě 2 mění svoji polohu ve vodorovném směru, to znamená rovnoběžně s rovinou tkaní.
Třecí způsob:
Základní nitě 1 i perlinkové nitě 2 provádějí pohyb ve svislém směru, to znamená napříč k rovině tkaní, přičemž základní nitě 1 nebo perlinkové nitě 2 se přibližně při zavření prošlupu přídavně pohybují vodorovně, to znamená rovnoběžně s rovinou tkaní. To znamená, že vodicí prostředky jak pro základní nitě I, tak i pro perlinkové nitě 2, se pohybují podle tohoto průběhu pohybů.
Prohoz útku nastává opět v krocích 1 a 4 a příraz tkalcovského paprsku 9 nastává v krocích 2 a 5.
Tkací stroj podle vynálezu, znázorněný schematicky na obr. 3, 8 a 9, používá průběh pohybů výše uvedeného prvního způsobu vytváření perlinkové vazby. Tento tkací stroj obsahuje osnovní vál 3, z něhož se přes osnovní svůrku 4 odvíjí osnova 5, obsahující základní nitě i a perlinkové nitě 2. Počínaje naznačeným bodem 6 probíhají základní nitě 1 a perlinkové nitě 2 dvěma ojetí lenými hřebeny 7, 8, které mohou být rovněž vytvořeny jako lamelové hřebeny, a dále běžně známým tkalcovským paprskem 9, který je upevněn na bidlu 10, až ke stacionárnímu stolu 11, na jehož okraji 12 přivráceném ke tkalcovskému paprsku 9 dochází k přírazu útku tkalcovským paprskem 9. Prohoz útku se u znázorněného tkacího stroje, který je vytvořen jako takzvaný tkací stroj se vzduchovými tryskami, neboli takzvaný pneumatický tryskový tkací stroj, provádí známým pneumatickým způsobem. Prostředky pro prohoz útku jsou naznačeny přifukovacími neboli štafetovými tryskami 13, do nichž se přivádí stlačený vzduch, a které jsou uspořádány v odstu40 pech od sebe na bidlu j_0.
Ze stolu ϋ se vyrobená perlinková tkanina 14 vede prostřednictvím vodícího válce 15 na podávači válec 16, z něhož se perlinková tkanina M vede svěracím místem mezi podávačím válcem 16 a přítlačným válcem 17 prostřednictvím dvou vodicích válců 18, 19 k neznázoměnému navíje45 čímu válu, na který se navíjí. Zmíněné válce 15, 16, 17, 18, 19 jsou otočně uloženy na jen částečně znázorněném stojanu 20 tkacího stroje, na němž je rovněž uložen stůl ϋ. Jim přiřazené pohony jsou samy o sobě známé a nejsou znázorněny. V oblasti mezi bodem 6 a ojehlenými hřebeny 7, 8 probíhají základní nitě i a perlinkové nitě 2 hlídačem 21 osnovních nití, jehož lamely 22 se trou o osnovní nitě a jsou stejně jako základní nitě i a perlinkové nitě 2 při jejich přetržení snadno a ničím nebráněné přístupné shora.
Bidlo JO s tkalcovským paprskem 9 je prostřednictvím podpěr 23 pevně spojeno s hřídelem 24, označovaným jako hřídel 24 tkalcovského paprsku 9, otočně uloženým na stojanu 20 tkacího stroje a vykonávajícím oscilační otočný pohyb, kolem jehož osy otáčení vykonává vratný pohyb sloužící k přírazu útku. Pohon hřídele 24 je schematicky znázorněn na obr. 7 se svými podstatný- 5 CZ 303012 B6 mi zde zajímavými elementy. Z obr. 7 vyplývá, že hřídel 24 nese na svých koncích vždy jednu vačkovou páku 25. z nichž je znázorněna jen jedna, která dosedá na přirazený vačkový kotouč 26, poháněný přes ozubený převod 27 rychloběžným hnacím hřídelem 28, jehož pohon se provádí neznázoměným hnacím motorem. Rychloběžný hnací hřídel 28 vykonává kontinuální otočný pohyb v jednom smyslu, zatímco hřídeli 24 je prostřednictvím excentrického převodu vytvořeného z vačkového kotouč 26 a vačkové páky 25 udělován o sci lační otočný pohyb.
Základní provedení ojehlených hřebenů 7, 8 je patrné zejména z obr. 4 až 6, na nichž je znázorněn ojehlený hřeben 7 vedoucí perlinkové nitě 2. Ojehlený hřeben 7 vedoucí perlínkové nitě 2 io obsahuje jehelní lůžko 29 a s ním spojený rám 30. Ojehlený hřeben 7 vedoucí perlinkové nitě 2 se rozkládá po celé šířce tkaní a může být rozdělen na jednotliví části, které jsou upevněny na bidlu 10. Rám 30 obklopuje lamely 31, uspořádané vedle sebe s rovnoměrnými odstupy od sebe, mezi nimiž jsou uspořádány ploché jehly 32, vytvořené vždy uprostřed jako lamely, které jsou jedním koncem ukotveny v jehelním lůžku 29 a na druhém konci mají vždy vodicí očko 33. Toto vodicí očko 33 je vytvořeno na koncové části 34 příslušné ploché jehly 32, která se s navazujícím dříkem 35 jehly kříží pod malým úhlem (10 až 45°) do té míry, že ve směru osnovních nití vznikne účinná světlá šířka vodícího očka 33, která umožňuje v podstatě bezdotykový průchod nitě. Odstupy mezí plochými jehlami 32 a lamelami 31, uspořádanými vedle nich rovnoběžně s nimi, jsou zvoleny tak, aby základní nitě 1 a perlinkové nitě 2 mohly ničím nebráněné procházet mezi dříky 35 jehel a sousedními lamelami 31. Lamely 31 a ploché jehly 32 jsou pomocí souvislých tažných kotev upevněny v přesném vzájemném odstupu od sebe s mezi nimi uspořádanými distančními kroužky.
Ojehlený hřeben 8 vedoucí základní nitě 1 se od popsaného ojehleného hřebenu 7 vedoucího per25 linkové nitě 2 liší v podstatě pouze tím, že jeho vodicí očka 33 jsou uspořádána blízko jehelního lůžka 29, zatímco vodicí očka 33 u ojehleného hřebenu 8 vedoucího základní nitě I se nacházejí v blízkosti horního příčného ramena 30a rámu 30, jak je patrné zejména na obr. 8 a 9.
Ojehlený hřeben 7 vedoucí perlinkové nitě 2 je se svým jehelním lůžkem 29 upevněn na podpě30 rach 36 uspořádaných po celé šířce tkaní, které jsou neotoěně upevněny na hřídeli 37, označovaném jako hřídel 37 ojehleného hřebenu 7 vedoucí perlinkové nitě 2, a radiálně od hřídele 37 vyčnívají, přičemž hřídel 37 ojehleného hřebenu 7 vedoucího perlinkové nitě 2 je otočně uložen na stojanu 20 tkacího stroje rovnoběžně s hřídelem 24 tkalcovského paprsku 9. Hřídel 37 ojehleného hřebenu 7 vedoucího perlinkové nitě 2 je prostřednictvím převodu spojen s hřídelem 24 tkalcovského paprsku 9. U příkladného provedení, znázorněného na obr. 3, 8 a 9, je toto spojení tvořeno převodem, který sestává z ozubeného řemenu 38 a vždy jedné řemenice 39, 40, neotoěně uložené na hřídeli 24 a hřídeli 37 ojehleného hřebenu 7 vedoucího perlinkové nitě 2. ObČ řemenice 39, 40 nejsou na obr. 7 vidět, na což se pro pořádek poukazuje. V důsledku spojení hřídele 24 a hřídele 37 ojehleného hřebenu 7 vedoucího perlinkové nitě 2 prostřednictvím převodu provádí ojehlený hřeben 7 vedoucí perlinkové nitě 2 výkyvný pohyb kolem osy 41 hřídele 37 ojehleného hřebenu 7 mezi mezními polohami znázorněnými na obr. 8 a 9, přičemž tento výkyvný pohyb je nutně synchronizován s vratným pohybem tkalcovského paprsku 9, sloužícím pro příraz útku, jak bude podrobněji ještě dále objasněno.
Ojehlený hřeben 8 vedoucí základní nitě 1, sousedící přímo na straně osnovních nití s tkalcovským paprskem 9, je uspořádán napříč k v podstatě vodorovné rovině 42 tkaní, znázorněné na obr. 3, a je uložen na stojanu 20 tkacího stroje vratně pohyblivě ve vodorovném směru. Příslušná boční vedení nejsou na obrázcích znázorněna.
Jak vyplývá zejména z obr. 3 a 10, je na ojehleném hřebenu 8 vedoucím základní nitě 1 v oblasti jeho jehelního lůžka 29 upevněn alespoň jeden ložiskový kozlík 43, na němž je ojehlený hřeben 8 vedoucí základní nitě 1 prostřednictvím spojovací tyče 44 otočně uložen na stacionárním druhém ložiskovém kozlíku 45. Osy 46, 47 otáčení ložiskových kozlíků 43, 45 jsou navzájem rovnoběžné. Spojovací tyč 44 je vytvořena jako dvoudílná s jedním dílem 44a a s v něm zasunutým dalším
-6 CZ 303012 B6 dílem 44b, takže délka spojovací tyče 44 se po povolení a opětovném dotažení stavěčích šroubů 48 může podle potřeby měnit.
Na díl 44a spojovací tyče 44, který má například válcový průřez, je podélně posuvně nasazena objímka 49, která může být zafixována pomocí stavěčích šroubů 50 v příslušné nastavené poloze, a která nese úložný díl 51, na němž je otočně uložena ojnice 52 klikového ústrojí 53, které je opatřeno excentrem 54. Excentr 54 je neotočně uložen na hnacím hřídeli 55, který je neotočně spojen s hnacím kolem ve formě korunového kola 56, které je přes pastorek 57 poháněno rychloběžným hnacím hřídelem 28 pohonu tkalcovského paprsku 9, na obr. 7 neznázorněného. Pastorek 57 není io na obr. 7 vidět.
Ojnice 52 je vytvořena jako dvoudílná. Oba její navzájem do sebe zasunuté díly mohou být po uvolnění stavěčích šroubů 58 nastaveny na požadovanou délku ojnice 52. Prostřednictvím klikového ústrojí 53 je při otáčejícím se hnacím hřídeli 28 udělován spojovací tyči 44 výkyvný pohyb is kolem její pevné osy 47 otáčení, takže ojehlený hřeben 8 vedoucí základní nitě i, který je s ní spojen, vykonává odpovídající vodorovný vratný pohyb. Zdvih tohoto vratného lineárního pohybu se může měnit tím, že se odpovídajícím způsobem přestaví na spojovací tyči 44 odstup objímky 49 od osy 47 otáčení, stacionárně uspořádané na stojanu 20. Toto přestavení je možno provést po uvolnění stavěčích šroubů 48, 50 a 58. Dvoudílné provedení spojovací tyče 44 kromě toho umožňuje podle potřeby nastavit výšku ojehleného hřebenu 8 vedoucího základní nitě i nad jeho ložiskovým kozlíkem 45, a tudíž jeho polohu vůči rovině 42 tkaní (obr. 3).
Zatímco u popsaného příkladného provedení podle obr. 10 je pohon ojehleného hřebenu 8 vedoucího základní nitě I odvozen přímo od rychloběžného hnacího hřídele 28 pohonu bidla JO, je na obr. 11 znázorněno příkladné provedení, u něhož je vratný pohyb ojehleného hřebenu 8 vedoucího základní nitě I uskutečněn s jinou koncepcí mechanického pohonu. U tohoto příkladného provedení je klikové ústrojí 53 spojeno s vlastním zdrojem pohonu, například ve formě elektromotoru 59, který je stacionárně uložen na podpěře 60. V zásadě je možno použít pneumatické, hydraulické nebo elektrické zdroje pohonu. Zdroj pohonu ve formě elektromotoru 59 je s pohonem bidla
10 a s prostředky pro prohoz útku synchronizován tak, že jedna celá otáčka excentru 54 klikového ústrojí 53 odpovídá dvěma útkům, respektive tkacím cyklům. Stejným způsobem je dimenzován i převodový poměr mezi hnacím korunovým kolem 56 a pastorkem 57 u příkladného provedení podle obr. 10. To znamená, že ojnice 52 táhne ojehlený hřeben 8 vedoucí základní nitě 1 po prvním útku vodorovně doprava a po druhém útku vodorovně doleva (viz obr. 10/11), když střída vazby pro perlinkovou tkaninu sestává ze dvou útků. Na obr. 10/11 jsou pro stejné součásti použity stejné vztahové značky, takže bylo upuštěno od opětovného objasnění.
Popsaný tkací stroj pracuje následovně, přičemž zejména se uvádí odkaz na obr. 8 a 9, znázorňující tvorbu prošlupu.
Základní nitě i procházející vodícími očky 33 jehel 32 ojehleného hřebenu 8 vedoucího základní nitě i uspořádaného na straně osnovních nití přímo u tkalcovského paprsku 9, zatímco perlinkové nitě 2 jsou taženy vodícími očky 33 jehel 32 ojehleného hřebenu 7 vedoucího perlinkové nitě 2 uspořádaného na straně osnovních nití přímo před ojehleným hřebenem 8 vedoucím základní nitě
I a procházejí ojehleným hřebenem 8 vedoucím základní nitě i v meziprostorech mezi jehlami 32 a lamelami 31, které s nimi sousedí. Podobným způsobem procházejí základní nitě 1 mezi prostory mezi jehlami 32 a lamelami 31 ojehleného hřebenu 7 vedoucího perlinkové nitě 2. Pohyby ojehleného hřebenu 8 vedoucího základní nitě 1 jsou proto unášeny základní nitě 1, zatímco perlinkové nitě 2 vykonávají pohyby ojehleného hřebenu 7 vedoucího perlinkové nitě 2. Zdvihy těchto pohybů musí být větší než světlá šířka vodicích oček 33, aby se zajistilo bezvadné vedení nití 1, 2. Ojehlené hřebeny 8, 7 proto tvoří vodicí prostředky pro základní nitě 1 a perlinkové nitě
2.
Na obr. 8 je znázorněn stav, v němž se tkalcovský paprsek 9 nachází v poloze přírazu útku.
Ojehlený hřeben 7 vedoucí perlinkové nitě 2 synchronizovaný prostřednictvím hřídele 24 tkal- 7 CZ 303012 B6 covského paprsku 9 a hřídele 37 ojehleného hřebenu 7 vedoucího perlinkové nitě 2 s tkalcovským paprskem 9 zaujímá podle obr. 8 polohu, v níž je uspořádán zhruba kolmo k rovině 42 tkaní a nachází se v malém odstupu od ojehleného hřebenu 8 vedoucího základní nitě 1 rovnoběžně s ním. V této poloze udržuje ojehlený hřeben 7 vedoucí perlinkové nitě 2 ve vhodné oblasti spodního prošlupu (viz obr. 8).
Pohybuje-li se nyní tkalcovský paprsek 9 do své zadní polohy podle obr. 9, vzdálené od stolu J_l_, v důsledku nuceného spojení s hřídelem 24 vykývne ojehlený hřeben 7 vedoucí perlinkové nitě 2 kolem osy 41 otáčení proti smyslu otáčení hodinových ručiček nahoru, čímž se perlinkové nitě 2 pohybují nahoru a otevře se pros lup. Nastane-li přitom pri pohybu tkalcovského paprsku 9 klidový stav, když se tkalcovský paprsek 9 nachází ve své nejzazší poloze (obr. 9), vznikne i časově stejně velký klidový stav prošlupu. Výsledkem toho je optimálně velký úhel prošlupu pro prohoz útku.
Mezi oběma mezními polohami tkalcovského paprsku 9 a ojehleného hřebenu 7 vedoucí perlinkové nitě 2, které jsou znázorněny na obr. 8 a 9, nastane pohyb základních nití 1 a perlinkových nití 2 objasněný v odstavci „první způsob' a znázorněný na obr. 2.
Po prohozu útku provedeném ve stavu podle obr. 9 se tkalcovský paprsek 9 pohybuje doprava, když se uvažuje vyobrazení na obr. 9, dokud nedosáhne polohy podle obr. 8, v níž dojde k přírazu útku. Přitom se provede přiražení prohozené útkové nitě. Současně se ojehlený hřeben 7 vedoucí perlinkové nitě 2 pohybuje směrem dolů, přičemž se perlinkové nitě 2 převedou do spodního prošlupu, jak je znázorněno na obr. 8. Současně se ojehlený hřeben 8 vedoucí základní nitě 1 posunuje rovnoběžně s rovinou 42 tkaní, takže základní nitě 1 se vůči perlinkovým nitím 2 bočně přesadí. Potom se tkalcovský paprsek 9 opět pohybuje z polohy přírazu směrem dozadu, zatímco ojehlený hřeben 7 vedoucí perlinkové nitě 2 se synchronně pohybuje nahoru, dokud nedosáhne stavu podle obr. 9, v němž dojde k novému prohozu útku.
Protože vodicí očka 33 ojehlených hřebenů 7, 8 leží v poloze uzavřeného prošlupu znázorněné na obr. 8 téměř u sebe, dojde k výměně stran základních nití 1 vůči perlinkovým nitím 2 velmi přesně. V poloze otevřeného prošlupu podle obr. 9 je naproti tomu ojehlený hřeben 7 vedoucí perlinkové nitě 2 vykývnut směrem dozadu a nahoru, takže celá oblast včetně oblastí osnovních nití ležících mezi oběma ojehlenými hřebeny 7, 8 je dobře přístupná pro případné přetržení nití 1,2.
V závislosti na tloušťce, konstrukci a materiálu základních nití 1 a perlinkových nití 2, jakož i na druhu vyráběné perlinkové vazby, je možno, jak již bylo výše objasněno, potřebným způsobem nastavit zdvih ojehleného hřebenu 8 vedoucího základní nitě k
Mechanické spojení hřídele 37 ojehleného hřebenu 7 vedoucího perlinkové nitě 2 s hřídelem 24 tkalcovského paprsku 9 může být provedeno i jiným způsobem, odlišným od příkladného provedení podle obr. 3.
Další příkladné provedení je znázorněno na obr. 12, kde jsou součásti stejné se součástmi tkacího stroje podle obr. 3 opatřeny stejnými vztahovými značkami, takže nejsou znovu objasňovány, U tohoto příkladného provedení je mezi hřídelem 24 tkalcovského paprsku 9 a hřídelem 37 ojehleného hřebenu 7 vedoucího perlinkové nitě 2 uspořádán spřažený převod, který sestává z alespoň jedné tyče 61 otočně připojené k podpěře 23 bidla 10 a z ramena 62 páky neotočně spojeného s hřídelem 37 ojehleného hřebenu 7 vedoucího perlinkové nitě 2, přičemž k ramenu 62 páky je otočně připojena svým druhým koncem tyč 61. Odpovídající změnou účinné délky ramena 62 páky, například tím, že bod otočného připojení tyče 61 se radiálně posune, je možno nastavit výšku zdvihu ojehleného hřebenu 7 vedoucího perlinkové nitě 2. Hnací prostředky ojehleného hřebenu 8 vedoucího základní nitě 1 jsou provedeny stejně jako u příkladného provedení podle obr. 3.
-8 CZ 303012 B6
Pro všechna příkladná provedení platí, že pohon hřídele 37 ojehleného hřebenu 7 může být upraven i jako vnější pohon na jedné straně nebo na obou stranách. Bude-li, jak je znázorněno, hřídel 37 ojehleného hřebenu 7 vedoucího perlinkové nitě 2 znázorněn pod zadním prošlupem, může být pro něj použito více pohonů po celé šířce tkaní. Alternativně však může být hřídel 37 ojehleného hřebenu 7 vedoucího perlinkové nitě 2 uspořádán i nad zadním prošlupem.
Kruhový výkyvný pohyb ojehleného hřebenu 7, a u příkladného provedení podle obr. 14 i ojehleného hřebenu 8 vedoucího základní nitě 1, umožňuje, aby se vodicí očka 33 ojehlených hřebenů 7, 8 nacházela v poloze přírazu útku podle obr. 8 téměř u sebe, jak již bylo výše uvedeno. Společně s vytvořením jehel 32, popsaným podle obr. 4 až 6, tím vznikne velmi přesné vedení základních nití 1 a perlinkových nití 2. Použití pohonu bidla W pro pohon ojehlených hřebenů 7, 8 vede nejen k jednoduchým konstrukčním poměrům, nýbrž i k dosažení konstrukce s malými pohyblivými setrvačnými hmotami. Současně je zaručena přesná boční výměna základních nití 1 za perlinkové nitě 2 při tkaní. Konečně se nový tkací stroj ve všech příkladných provedeních, jak bylo výše objasněno, vyznačuje uspořádáním ojehlených hřebenů 7, 8 výhodným pro odstranění přetržení nití i, 2. Navíc je možno pomocí jednoduchých prostředků snadno podle potřeby přestavit velikosti zdvihů ojehlených hřebenů 7, 8.
Vynálezecká myšlenka popsaná výše na více příkladných provedeních může být uskutečněna nejen při konstrukci nových tkacích strojů, nýbrž může být využita i pro do vy bavení nebo přestavení existujících tkacích strojů různých systémů a různých druhů prohozu útku odpovídajícími přídavnými zařízeními nebo přestavbami.

Claims (8)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Tkací stroj na výrobu perlinkové tkaniny (14), obsahující základní nitě (1), perlinkové nitě (2) a útkové nitě (300), v níž základní nitě (1) a perlinkové nitě (2) tvoří osnovy, s bidlem (10) nesoucím tkalcovský paprsek (9), pohyblivým přiřazenými hnacími prostředky, a vykonávajícím kolem hřídele (24) tkalcovského paprsku (9) uloženého ve stojanu (20) tkacího stroje vratný otočný pohyb, sojehleným hřebenem (8) vedoucím základní nitě (1), uspořádaným na straně osnovních nití tkalcovského paprsku (9), s ojehleným hřebenem (7) vedoucím perlinkové nitě (2), sousedícím sojehleným hřebenem (8) vedoucím základní nitě (1), shnacími prostředky přiřazenými k ojehlenému hřebenu (8) vedoucímu základní nitě (1), kteiými je tento ojehlený hřeben (8) , vztaženo k rovině (42) tkaní, pohyblivý ve vodorovném směru napříč ke směru osnovních nití, a s hnacími prostředky přiřazenými k ojehlenému hřebenu (7) vedoucímu perlinkové nitě (2) a odvozenými do hnacích prostředků bidla (10), kterými je ojehlený hřeben (7) vedoucí perlinkové nitě (2), vztaženo křovině (42) tkaní, pohyblivý ve svislém směru, s prohozními prostředky pro zanášení útku a s prostředky pro přívod základních nití (1) a perlinkových nití (2), jakož i pro ukládání vyrobené perlinkové tkaniny (14), vyznačující se tím, že
a) ojehlený hřeben (7) vedoucí perlinkové nitě (2) je uložen otočně kolem hřídele (37) ojehleného hřebenu (7),
b) bidlo (10) je pevně spojeno s hřídelem (24) tkalcovského paprsku (9) a vykonává osci lační otočný pohyb kolem jeho osy,
c) hřídel (37) ojehleného hřebenu (7) je pro pohon spražen s hřídelem (24) tkalcovského paprsku (9) .
-9 CZ 303012 B6
2. Tkací stroj podle nároku 1, vyznačující se tím, že ojehlený hřeben (7) vedoucí perlinkové nitě (2) je uspořádán na alespoň jedné podpěře (36), která je neotočně spojena s hřídelem (37) ojehleného hřebenu (7), který je uložen ve stojanu (20) tkacího stroje a radiálně z něj
3. Tkací stroj podle nároku 2, vyznačující se tím, že ojehlený hřeben (7) vedoucí perlinkové nitě (2) je otočný mezi dvěma polohami, přičemž v první poloze je orientován v podstatě paralelně sojehleným hřebenem (8) vedoucím základní nitě (1), a v druhé poloze je vůči ío ojehlenému hřebenu (8) vedoucímu základní nitě (1) natočen směrem vzhůru o hodnotu určující velikost prošlupu.
4. Tkací stroj podle jednoho z nároků 1 až 3, v y z n a č uj í c í se tím, že hřídel (37) ojehleného hřebene je pro pohon spražen s hřídelem (24) tkalcovského paprsku (9) s tvarovým sty15 kem.
5. Tkací stroj podle nároku 4, vyznačující se tím, že tvarový styk pro pohon sestává z ozubeného řemenu (38) a z vždy jedné řemenice (39, 40) nasazené na hřídeli (24) tkalcovského paprsku (9) a na hřídeli (37) ojehleného hřebenu (7).
5 vyčnívá.
6. Tkací stroj podle nároku 4, vyznačující se tím, že obsahuje alespoň jednu spojovací tyč (61), která je svým jedním koncem otočně připojena k podpěře (23) bidla (10) a svým druhým koncem je otočně připojena k ramenu (62) páky neotočně spojenému s hřídelem (37) ojehleného hřebenu (7).
7. Tkací stroj podle jednoho z nároků laž6, vyznačující se tím, že ojehlený hřeben (8) vedoucí základní nitě (1) je pohyblivě veden ve stojanu (20) tkacího stroje vodorovně vratně a prostřednictvím klikového ústrojí (53) je poháněn hnacím hřídelem (28) tkacího stroje nebo vlastním elektromotorem (59).
8. Tkací stroj podle jednoho z nároků laž7, vyznačující se tím, že hřídel (24) tkalcovského paprsku (9) je poháněn hnacím hřídelem (28) tkacího stroje prostřednictvím excentrických pohonů uspořádaných na jeho koncových stranách, přičemž hnací hřídel (28) otáčející se kontinuálně ve stejném smyslu uděluje přes excentrické pohony hřídeli (24) tkalcovského paprs35 ku (9) oscilační otočný pohon.
CZ20040052A 2001-06-13 2002-05-31 Tkací stroj na výrobu perlinkové tkaniny CZ303012B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10128538A DE10128538B4 (de) 2001-06-13 2001-06-13 Webmaschine zum Herstellen eines Drehergewebes

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ200452A3 CZ200452A3 (cs) 2004-05-12
CZ303012B6 true CZ303012B6 (cs) 2012-02-29

Family

ID=7688069

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20040052A CZ303012B6 (cs) 2001-06-13 2002-05-31 Tkací stroj na výrobu perlinkové tkaniny

Country Status (9)

Country Link
US (1) US7073537B2 (cs)
EP (1) EP1395692B1 (cs)
JP (1) JP4015111B2 (cs)
CN (1) CN1304663C (cs)
AT (1) ATE378446T1 (cs)
CZ (1) CZ303012B6 (cs)
DE (2) DE10128538B4 (cs)
RU (1) RU2265681C2 (cs)
WO (1) WO2002101131A2 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ306172B6 (cs) * 2007-09-11 2016-09-07 VĂšTS, a.s. Tkací stroj pro výrobu kombinovaných vazeb základní a perlinkové vazby

Families Citing this family (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10334359B3 (de) 2003-02-21 2005-02-03 Lindauer Dornier Gmbh Webmaschine zum Herstellen eines Gewebes in Leinwand- und Dreherbindung
DE10307489B3 (de) * 2003-02-21 2004-11-11 Lindauer Dornier Gesellschaft Mbh Verfahren zum Herstellen eines Gewebes in Leinwand- und Dreherbindungen sowie Webmaschine zur Verfahrensdurchführung
DE20304916U1 (de) * 2003-03-27 2003-06-18 Ebbing, Franz-Josef, 46342 Velen Wirk-Webvorrichtung
DE102004024464B4 (de) * 2004-05-14 2006-07-27 Lindauer Dornier Gesellschaft Mit Beschränkter Haftung Webmaschine zur individuellen Webmuster- und Bindungsgestaltung bei der Gewebeherstellung und Verfahren zur individuellen Webmuster- und Bindungsgestaltung
DE102004034605B4 (de) 2004-07-16 2006-04-13 Lindauer Dornier Gmbh Webmaschine, insbesondere Luftdüsenwebmaschine zum Herstellen eines Drehergewebes mit integraler Musterung
DE102004046649B4 (de) * 2004-09-25 2008-04-10 Lindauer Dornier Gesellschaft Mit Beschränkter Haftung Webblatt-Antrieb einer Webmaschine
EP1838910B1 (de) 2004-12-31 2009-10-21 Lindauer Dornier Gesellschaft MbH Drehergewebe sowie verfahren und webmaschine zu dessen herstellung
DE102004063683A1 (de) * 2004-12-31 2006-07-13 Lindauer Dornier Gmbh Verfahren zum Herstellen eines Gewebes in Dreherbindung und Webmaschine zur Durchführung des Verfahrens
GB2426253B (en) * 2005-05-20 2009-11-25 Griffith Textile Mach Ltd Apparatus and a method for weaving leno fabric
US20110180175A1 (en) * 2006-01-24 2011-07-28 Valentin Krumm Tissue With an Insert Edge and Use of Said Tissue
DE102007043111A1 (de) 2007-08-31 2009-03-05 Picanol N.V. Rahmen mit Steherlamellen und Führungslamellen
WO2009027092A2 (en) * 2007-08-31 2009-03-05 Picanol N.V. Frame having needle lamellae and guide lamellae
DE202008017468U1 (de) 2008-03-29 2009-10-01 Lindauer Dornier Gmbh In Schussrichtung elastisches Gewebe in Dreherbindung
CN103243458A (zh) * 2013-05-20 2013-08-14 苏州华毅机械有限公司 一种织布机织边方法
CN104400371B (zh) * 2014-10-21 2017-02-15 东华大学 一种针肋散热器的制作装置及方法
CN108048996A (zh) * 2017-12-05 2018-05-18 苏州市天翱特种织绣有限公司 一种曲经绞罗织造工艺
JP7549510B2 (ja) * 2020-10-27 2024-09-11 津田駒工業株式会社 織機

Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE360112C (de) * 1921-10-11 1922-09-29 Saechsische Webstuhlfabrik Nadelschafteinrichtung zur Herstellung von Gewebearten mit wechselnder Leinewand- und Dreherbindung
DE646462C (de) * 1935-05-21 1937-06-14 Bruno Gruenler Drehervorrichtung
WO1998007913A1 (en) * 1996-08-16 1998-02-26 Vyzkumny Ústav Textilních Stroju A device for controlling warp threads for the production of leno fabrics on a textile machine
WO2000003077A1 (en) * 1998-07-11 2000-01-20 Griffith Textile Machines Limited Leno weaving
EP1101850A1 (de) * 1999-11-16 2001-05-23 Sulzer Textil AG Vorrichtung zum Bilden einer Dreherbindung

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2001159046A (ja) * 1999-11-16 2001-06-12 Sulzer Textil Ag からみ織を製造するための装置
DE10057692B4 (de) * 2000-01-29 2004-03-25 Lindauer Dornier Gmbh Webmaschine zum Herstellen eines Drehergewebes
DE10004376A1 (de) * 2000-02-02 2001-08-23 Dornier Gmbh Lindauer Verfahren zum Herstellen eines Dreher-Grundgewebes auf Webmaschinen

Patent Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE360112C (de) * 1921-10-11 1922-09-29 Saechsische Webstuhlfabrik Nadelschafteinrichtung zur Herstellung von Gewebearten mit wechselnder Leinewand- und Dreherbindung
DE646462C (de) * 1935-05-21 1937-06-14 Bruno Gruenler Drehervorrichtung
WO1998007913A1 (en) * 1996-08-16 1998-02-26 Vyzkumny Ústav Textilních Stroju A device for controlling warp threads for the production of leno fabrics on a textile machine
WO2000003077A1 (en) * 1998-07-11 2000-01-20 Griffith Textile Machines Limited Leno weaving
EP1101850A1 (de) * 1999-11-16 2001-05-23 Sulzer Textil AG Vorrichtung zum Bilden einer Dreherbindung

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ306172B6 (cs) * 2007-09-11 2016-09-07 VĂšTS, a.s. Tkací stroj pro výrobu kombinovaných vazeb základní a perlinkové vazby

Also Published As

Publication number Publication date
EP1395692A2 (de) 2004-03-10
RU2265681C2 (ru) 2005-12-10
ATE378446T1 (de) 2007-11-15
WO2002101131A2 (de) 2002-12-19
US20050173013A1 (en) 2005-08-11
JP2004521196A (ja) 2004-07-15
WO2002101131A3 (de) 2003-10-09
CN1304663C (zh) 2007-03-14
RU2004100539A (ru) 2005-06-27
CN1516760A (zh) 2004-07-28
DE50211208D1 (de) 2007-12-27
DE10128538A1 (de) 2003-01-09
JP4015111B2 (ja) 2007-11-28
US7073537B2 (en) 2006-07-11
EP1395692B1 (de) 2007-11-14
DE10128538B4 (de) 2006-09-07
CZ200452A3 (cs) 2004-05-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ303012B6 (cs) Tkací stroj na výrobu perlinkové tkaniny
CN1022497C (zh) 织机
US6092559A (en) Device for controlling warp threads for the production of leno fabrics on a textile machine
US7073540B2 (en) Needle loom with automatic change of the weft thread
Gandhi The fundamentals of weaving technology
US20070089799A1 (en) Needle loom with automatic change of the weft thread
US4577665A (en) Narrow-fabric needle loom weaving system
JPH06306744A (ja) 織機で粗布を製造する際にパイルたて糸の張力を制御する方法および装置
EP1920094B1 (en) Method and device for forming a leno fabric on a weaving machine
JP3425432B2 (ja) テリー織機
BG61575B1 (en) Device to a warp knitting machine for knitting elastic bandwith fly knitting, in particular for knitting of picot and elasticband, made by this device
US4427038A (en) Actuation device for the drive gear of a weft thread carrier of a shuttleless loom
US6367511B2 (en) Terry loom with interpenetrating ground warp and pile warp
US5505231A (en) Projectile guiding elements synchronously movable with a full width power loom sley
RU2181153C1 (ru) Ткацкий станок
CN110760979A (zh) 一种用于纬纱束编织的剑杆织机及其操作方法
CS197284B2 (cs) Zařízení k dopravě vlasových osnovních nití u tkacích strojů pro vlasovou tkaninu
GB2078795A (en) Combined knitting and weaving process for fabric forming
CN106400283A (zh) 用于调整毛巾织机中绒头经纱张力的装置
CZ20032887A3 (cs) Zařízení k ovládání osnovních nití na tkacím stroji pro výrobu perlinkových tkanin
PL120714B1 (en) Method of weaving and machine thereforu sposobu
RU2176294C2 (ru) Ткацкий станок с пневматической прокладкой уточной нити
DE10023444A1 (de) Frottierwebmaschine

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20210531