CS255585B1 - Textilie tkana nebo pletotkana se vzorovým efektem, způsob výroby této textilie a zařízení k provádění tohoto způsobu - Google Patents

Textilie tkana nebo pletotkana se vzorovým efektem, způsob výroby této textilie a zařízení k provádění tohoto způsobu Download PDF

Info

Publication number
CS255585B1
CS255585B1 CS857389A CS738985A CS255585B1 CS 255585 B1 CS255585 B1 CS 255585B1 CS 857389 A CS857389 A CS 857389A CS 738985 A CS738985 A CS 738985A CS 255585 B1 CS255585 B1 CS 255585B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
warp
woven
threads
warp threads
pattern
Prior art date
Application number
CS857389A
Other languages
English (en)
Other versions
CS738985A1 (en
Inventor
Zdenek Cvach
Karel Kolar
Jindrich Heller
Original Assignee
Zdenek Cvach
Karel Kolar
Jindrich Heller
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zdenek Cvach, Karel Kolar, Jindrich Heller filed Critical Zdenek Cvach
Priority to CS857389A priority Critical patent/CS255585B1/cs
Publication of CS738985A1 publication Critical patent/CS738985A1/cs
Publication of CS255585B1 publication Critical patent/CS255585B1/cs

Links

Landscapes

  • Woven Fabrics (AREA)

Abstract

Vzorový efekt na textilii je vytvořen napříč textilie uspořádanými místy zahuštění a místy zředění útkové soustavy vzhledem k místům základní dostavy soustavy. Vzorový efekt se vytváří programově přídavným napínáním a uvolňováním vybraných osnovních nití nebo skupin osnovníoh nití při přírazech útkových nití. Zařízení je například vytvořeno alespoň jedním pomocným vzorovým listem, ovládaným listovým strojem pro programově střídavé přídavné napínání a uvolňování vybranýoh osnovních nití nebo skupin osnovníoh nití při.přírazech útkových nití.

Description

Vynález se týká textilie tkané nebo pletotkané se vzorovým efektem, způsobu výroby této textilie, zahrnujícího příraz útkové soustavy při různém napětí osnovních nití a zařízení k provádění tohoto způsobu.
Při výrobě některých druhů tkanin, například kapesníků, se programově tkají hustší a řidší útkové pruhy. K tomuto účelu se platinou listového nebo žakárského stroje vypíná západka zbožového regulátoru.
DE-OS 3 035 926 řeší vytváření útkových pruhů různé dostavy programovým vypínáním prohozu útku a útkové zarážky.
V uvedených případech se vytváří vzor z útkových pruhů různé dostavy, které probíhají po celé šířce tkaniny.
Dále jsou známé osnovní pleteniny se stínovým tzv. ombré*' efektem. Princip výroby těchto pletenin spočívá v přechodném programovém zvyšování napětí vybraných osnovních nití, které se projeví strukturální nepravidelností vytvářených očeko Vzorový efekt vynikne zejména po vybarvení úpletu.
Zařízení k výrobě těchto pletenin sestává ze soustavy vzorově přesazených výstředníků, uspořádaných na hřídeli, umístěném napříč osnovy. Střídu vzoru lze měnit tvarem a polohou výstředníků na hří děli a jeho. otáčkami vzhledem k provozní rychlosti pletacího stroje (pramen Melliand Textilberichte 6/1983» str. 414).
Úkolem vynálezu je, za účelem rozšíření sortimentu vzorových tkanin nebo pletotkanin, navrhnout nový druh vzorového efektu na těchto textiliích, realizovatelný jednoduchými prostředky na tkacích a pletotkacích strojích bez zásahu do funkčních mechanismů těchto strojů.
255 585
Uvedené podmínky v podstatě splňuje textilie tkaná nebo pletotkaná se vzorovým efektem, která se vyznačuje tím, že vzorový efekt je vytvořen napříč textilie uspořádanými místy zahuštění a místy zředění soustavy útkových nití vzhledem k místům základní dostavy této soustavy.
K výrobě textilie tkané nebo pletotkané byl vyřešen způsob výroby zahrnující příraz útkové soustavy při různém napětí osnovních nití. Podstatou způsobu výroby je, že se vybrané osnovní nitě nebo skupiny osnovních nití pří přírazech útkových nití programově v
přídavně napínají a uvolňují.
Zařízení k provádění způsobu výroby textilie tkané nebo pletotkané může mít různé varianty.»
Podle v podstatě jednoduchého řešení tvoří zařízení hladká tyč, provlečená v úseku mezi brdem a svůrkou vzorově mezi osnovními nitěmi nebo v tomto úseku uložená na osnově nebo pod osnovou. Tyč je pohybově spojená s hnacími vačkami otočně uspořádanými po obou stranách osnovy na postranicích stavu a spojenými mechanickým převodem, například řetězovým převodem s hlavním hřídelem stavu.
Podle prvé varianty je zařízení vytvořeno rozpěrnou tyčí, podélně dělenou na dvě části, provlečenou v úseku mezi listovým brdem a svůrkou vzorově mezi osnovními nitěmi a uspořádanou mezi dvěma kotouči s klíny pro programové zvedání a stahování částí rozpěrné tyče, upravenými po obou stranách osnovy a spojenými mechanickým převodem a hlavním hřídelem stavu.
Podle druhé varianty je zařízení vytvořeno tyčí, provlečenou v úseku mezi listovým brdem a svůrkou vzorově mezi osnovními nitěmi a uchycenou v rámu alespoň jednoho přídavného vzorového listu, ovládaného listovým strojem, pro programově střídavé přídavné napínání a uvolňování vybraných osnovních nití nebo skupin osnovních nití při přírazech útkových nití.
Podle třetí varianty je zařízení vytvořeno alespoň jedním pomocným vzorovým listem, ovládaným listovým strojem pro programově střídavé přídavné napínání a uvolňování vybraných osnovních nití nebo skupin osnovních nití při přírazech útkových nití.
- 3 255 585
Minimální šíře střídy vzoru je jedna osnovní nit nad a jedna osnovní pod tyčí a maximální šíře vzoru je jedna polovina osnovních nití, například levá polovina, nad a jedna polovina, pravá, pod tyčí·
Teoreticky lze rovněž uvažovat o návleku nití, například 2 nitě pod, 2 nitě nad, dále 2:4, 2:6, 2:8 ... až do konce osnovy. Jiný příklad 1:2, 1:3, 1:4, 1:5 až do.konce osnovy atd. V těchto případech je střída vzoru totožná se šířkou tkaniny- nebo pletotkaniny.
Vynález umožňuje jednoduchými prostředky vytvářet na tkaninách nebo pletotkaninách, při jejich výrobě, různé vzorové efekty, například na bázi stínového tzv. ”ombréM efektu. Zařízení k provádění tohoto způsobu lze snadno namontovat na stávající tkací nebo pletotkací stroje.
Vynález je příkladně vysvětlen na přiložených výkresech, kde představuje obr. 1 plátnovou tkaninu se stínovým efektem, obr. 2 základní variantu zařízení v částečném pohledu ze strany, obr. 3 zařízení podle obr. 2 v částečném pohledu shora, obr. 4 prvou variantu zařízení v částečném pohledu ze strany, obr. 5 ovládací ústrojí zařízení podle obr. 4, v axiálním řezu, obr. 6 zařízení podle druhé varianty při přídavném napínání osnovní nitě v pohledu ze strany, obr. 7 zařízení podle druhé varianty, při uvolnění osnovní nitě v pohledu ze strany a obr. 8 zařízení podle třetí varianty, v pohledu ze strany.
Obr. 1 schematicky znázorňuje tkaninu, vytvořenou ze soustavy osnovních nití 1 a ze soustavy útkových nití 2t vzájemně provázaných v plátnové vazbě 1/1. Vzorový efekt na tkanině tvoří místa zahuštění 2 a místa zředěni ± vzhledem k místům základní dostavy 2 soustavy útkových nití 2.
Vzorový efekt se na tkanině nebo pletotkanině vytváří programově přídavným napínáním a uvolňováním vybraných osnovních nití nebo jejich skupin při přírazech útkové soustavy, přičemž k přírazu dochází při otevřeném, uzavřeném, popřípadě při částečně otevřeném prošlupu.
255 585
Obr. 2 znázorňuje příkladné provedení zařízení k provádění způsobu výroby tkaniny se vzorovým efektem.
Soustava osnovních nití 1, odvíjená z válu 6, je vedena přes svůrku 2 do listového brda 8. Zařízení tvoří hladká tyč 2 ve formě kovové nebo laminátové trubky kruhového nebo oválného průřezu, vzorově navlečená mezi osnovními nitěmi 1 (obr. 3), v úseku mezi svůrkou 2 a listovým brdem 8. Tyč 2 Je neznázorněným! čepy suvně uložena v rovněž neznázorněných vertikálních vedeních, upravených na postranicích stroje a dosedá na hnací vačky 10, otočně uložené v neznázorněných ložiskách, upravených na postranicích stavu a spojených vhodným mechanickým převodem, například řetězovým převodem 11. 12 a 12, s hlavním hřídelem 14 stavu.
Pohybem tyče 2» vyvolaným hnacími vačkami 10, se programovým napínáním a uvolňováním vybraných osnovních nití nebo skupin osnovních nití při přírazech vytváří vzorový efekt. Velikost, tvar a rychlost hnacích vaček 10 určují charakter vzorového efektu a jeho délku po osnově, danou počtem zatkaných útků.
Obr. 4, 5 znázorňují příkladné provedení zařízení, ztělesněného hladkou rozpěrnou tyčí 15. podélně dělenou na dvě části 15a,
15b. suvně uložené v neznázorněných vertikálních vedeních, upravených na postranicích stroje. Rozpěrnou tyč 15 a obě její části 15a. 15b ovládají kotouče 16, opatřené axiálně přesazenými klíny 17. Kotouče 16 jsou otočně uloženy v postranicích stroje a poháněny nezná zorněným mechanickým převodem od hlavního hřídele stavu.
Při chodu stroje kotouče 16. rotující ve smyslu šipky 18, stři dave roztahují a stahují obě části 15a. 15b ve směru šipky 19 ve dvou horizontálně přesazených rovinách, čímž se programově střídavým napínáním a uvolňováním osnovních nití při přírazech vytváří odpovídající vzorový efekt.
Obr. 6 a 7 znázorňují řešení s alespoň jedním pomocným vzorovým listem 20, ovládaným prvými platinami listového stroje. Vzorové osnovní nitě lz. které mají tvořit například stínový efekt, jsou navedeny kromě do listů 8a, 8b listového brda 8 základní vazby, ještě do nitěnek 21 pomocného vzorového listu 20. Útek se ke tkanině 22 přiráží neznázorněným paprskem při otevřeném, uzavřeném, popřípadě Částečně otevřeném prošlupu. Obr.6 /pohled zestrany/,
- 5 255 585
Μ f znázorňuje situaci po přírazu, kdy je vzorová osnovni nit 1 , která je v horní prošlupní rovině, přídavně napínána spodní polohou I pomocného vzorového listu 20. Obr. 7 představuje situaci při dalším přírazu, při stejné pozici listů 8a, 8b a přemístění pomocného vzorového listu 20 do horní polohy II, čímž dochází k opětnému uvolnění vzorové osnovni nitě l\ Přídavným napětím a uvolněním vzorových osnovních nití vzniká ve struktuře tkaniny vzorový efekt, vytvářený kartami listového stroje.
Tento způsob vytváření vzorových efektů je zejména vhodný u víceplatinových listových strojů při minimálním počtu listů určených pro základní vazbu tkaniny.
Obr. 8 znázorňuje variantu řešení s hladkou tyčí provlečenou v úseku mezi listovým brdem 8 a neznázorněnou svůrkou, vzorově mezi osnovními nitěmi 1 a uchycenou neznázorněnými známými prostředky v rámu přídavného vzorového listu 25 ve výši odpovídající umístění oček nitěnek listu. Přídavný vzorový list, maximálně vzdálený od listového brda, se ovládá první platinou listového stroje.
Vzorový efekt je na textilii zcela znatelný již v režném zboží a následnou úpravou se dále podstatně nezvýrazňuje ani neomezuje.
Úprava textilie se volí podle druhu materiálu a účelu jejího použití.
Přiklad
Výroba tkaniny s károvým vzorovým efektem.
Osnova: 167 dtex, f 56 650, S zákrut, PESh krep.
Návlek osnovy: 50 nití nahoře, 50 nití dole, cyklus pohybu hladké tyče během 100 útků.
Útek: 167 dtex, f 56 650, S zákrut, PESh krep.
Vazba: plátno 1/1.
Dostává: 26/26 nití na 1 cm.
Strojní zařízení: Tkací stroj Benninger Z s výměnou člunků.
Při cyklu zdvihu a stahu tyče během 100 útků se vytváří vzorový efekt káro.
Postup úpravy: vyváření na zařízení s vysrážením zboží v alkalické lázni - pH 10, praní na hašpli, barvení na vysokotlakém tryskovém aparátu.
Šíře zboží před úpravou 108,5 cm a po úpravě 90 cm.
255 585
Vzorový efekt lze docílit stejnými prostředky i na pletotkacím stroji METAT při výrobě pletotkaniny, která je charakterizována podélnými pruhy, ve kterých provazují osnovní nitě a útkové nitě ve vhodné tkalcovské vazbě, oddělenými sloupky oček, vytvářených z nití útkové soustavy. V tomto případě se vzorový efekt vytváří vzorovými osnovními nitěmi nebo skupinou osnovních nití v podélných pruzích. Specifická konstrukce pletotkaniny v interakci se vzorovými efekty, vytvářenými vzorovými osnovními nitěmi v podélných pruzích, umožňuje rozšíření sortimentu pletotkanin o nové atraktivní druhy.
255 585
- 7 PŘEDMĚT VYNÁLEZU

Claims (5)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1« Textilie tkaná nebo pletotkaná se vzorovým efektem, vyznačující se tím, že vzorový efekt je vytvořen napříč, textilie uspořádanými místy zahuštění (3) a místy zředění (4) soustavy útkových nití (2) vzhledem k místům základní dostavy (5) této soustavy.
  2. 2o Způsob výroby textilie tkané nebo pletotkané, podle bodu 1, zahrnující příraz útkové soustavy při různém napětí osnovních nití, vyznačující se tím, že se vybrané osnovní nitě nebo skupiny osnovních nití při přírazech útkových nití programově přídavně v
    napínají a uvolňují.
  3. 3« Zařízení k provádění způsobu výroby textilie tkané nebo pletotkané, podle.bodu 2, vyznačující se tím, že je vytvořeno rozpornou tyčí (15), podélně dělenou na dvě části (15a, 15b), provlečenou v úseku mezi listovým brdem (8) a svůrkou (7) vzorově mezi osnovními nitěmi (1) a uspořádanou mezi dvěma kotouči (16) s klíny (17) pro programové zvedání a stahování částí (15a, 15b) rozporné tyče (15), upravenými po obou stranách osnovy a spojenými mechanickým převodem a hlavním hřídelem (14) stavu.
  4. 4o Zařízení k provádění způsobu výroby textilie tkané nebo pletotkané, podle bodu 2, vyznačující se tím, že je vytvořeno tyčí (9*), provlečenou v úseku mezi listovým brdem (8) a svůrkou (7) vzorově mezi osnovními nitěmi (1) a uchycenou v rámu alespoň jednoho přídavného vzorového listu (23), ovládaného listovým strojem, pro programově střídavé přídavné napínání a uvolňování vybraných osnovních nití nebo skupin osnovních nití (L) při přírazech útkových nití (2)„
  5. 5« Zařízení k provádění způsobu výroby textilie tkané nebo pletotka· né, podle bodu 2, vyznačující se tím, že je vytvořeno alespoň jedním pomocným vzorovým listem (20), ovládaným listovým strojem pro programově střídavé přídavné napínání a uvolňování vybraných osnovních nití.nebo skupin osnovních nití (1) při přírazech útkových nití (2).
CS857389A 1985-10-17 1985-10-17 Textilie tkana nebo pletotkana se vzorovým efektem, způsob výroby této textilie a zařízení k provádění tohoto způsobu CS255585B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS857389A CS255585B1 (cs) 1985-10-17 1985-10-17 Textilie tkana nebo pletotkana se vzorovým efektem, způsob výroby této textilie a zařízení k provádění tohoto způsobu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS857389A CS255585B1 (cs) 1985-10-17 1985-10-17 Textilie tkana nebo pletotkana se vzorovým efektem, způsob výroby této textilie a zařízení k provádění tohoto způsobu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS738985A1 CS738985A1 (en) 1987-07-16
CS255585B1 true CS255585B1 (cs) 1988-03-15

Family

ID=5422938

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS857389A CS255585B1 (cs) 1985-10-17 1985-10-17 Textilie tkana nebo pletotkana se vzorovým efektem, způsob výroby této textilie a zařízení k provádění tohoto způsobu

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS255585B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS738985A1 (en) 1987-07-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN103774317B (zh) 菱形布织物及其织造工艺
WO2006080027A1 (en) A seamless garment
CN108251955A (zh) 一种双针床双贾卡多色纯色提花网布编织工艺
JPS6392751A (ja) 四軸織物及び四軸織機
US3556165A (en) Fabric having integral and sectional weft threads, and loom for making the same
CA1163530A (en) Parallel thread supply
RU2004100539A (ru) Ткацкий станок для изготовления ткани перевивочного плетения
US3746051A (en) Machine for making a partly woven and partly knitted fabric
US3728876A (en) Warp knitted fabric
US6257283B1 (en) Method and apparatus for manufacturing textile articles with an underlying warp and an additional warp
CN108411482A (zh) 一种具有纯色提花字体或图案的织带及其制作方法
CN106567173A (zh) 一种六层布织物的织造工艺
CS255585B1 (cs) Textilie tkana nebo pletotkana se vzorovým efektem, způsob výroby této textilie a zařízení k provádění tohoto způsobu
CN112323224B (zh) 筒子架直供经无轴齿形开口圆盘织造装置及绞纱组织网格布
US3580295A (en) Partly woven and partly knitted fabric and apparatus for making the same
US5472020A (en) Multi-axial fabric with triaxial and quartaxial portions
Fayez et al. Advanced technology in fabric manufacturing
CN87103174A (zh) 双梭口双投梭织机和双幅织造
US626149A (en) L desmarais
DE2304790A1 (de) Wirk-webware und webmaschine zu deren herstellung
JP3628459B2 (ja) 三軸織機
EP2037018A2 (en) Weaving loom for production of combined structures of the ground and gauze weave
SU734319A1 (ru) Устройство дл управлени основными нит ми ткацкого станка
CH667295A5 (de) Maschine zur herstellung von wirkwebwaren.
US3038504A (en) Method of weaving pile fabric and the resulting product