CZ295161B6 - Zařízení na vedení vodičů - Google Patents

Zařízení na vedení vodičů Download PDF

Info

Publication number
CZ295161B6
CZ295161B6 CZ20012381A CZ20012381A CZ295161B6 CZ 295161 B6 CZ295161 B6 CZ 295161B6 CZ 20012381 A CZ20012381 A CZ 20012381A CZ 20012381 A CZ20012381 A CZ 20012381A CZ 295161 B6 CZ295161 B6 CZ 295161B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
guide
conductor
sliding
sliding belt
belt
Prior art date
Application number
CZ20012381A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20012381A3 (cs
Inventor
Günter Blase
Original Assignee
Igus Spritzgussteile für die Industrie GmbH
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Igus Spritzgussteile für die Industrie GmbH filed Critical Igus Spritzgussteile für die Industrie GmbH
Publication of CZ20012381A3 publication Critical patent/CZ20012381A3/cs
Publication of CZ295161B6 publication Critical patent/CZ295161B6/cs

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02GINSTALLATION OF ELECTRIC CABLES OR LINES, OR OF COMBINED OPTICAL AND ELECTRIC CABLES OR LINES
    • H02G11/00Arrangements of electric cables or lines between relatively-movable parts
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16GBELTS, CABLES, OR ROPES, PREDOMINANTLY USED FOR DRIVING PURPOSES; CHAINS; FITTINGS PREDOMINANTLY USED THEREFOR
    • F16G13/00Chains
    • F16G13/12Hauling- or hoisting-chains so called ornamental chains
    • F16G13/16Hauling- or hoisting-chains so called ornamental chains with arrangements for holding electric cables, hoses, or the like
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02GINSTALLATION OF ELECTRIC CABLES OR LINES, OR OF COMBINED OPTICAL AND ELECTRIC CABLES OR LINES
    • H02G11/00Arrangements of electric cables or lines between relatively-movable parts
    • H02G11/006Arrangements of electric cables or lines between relatively-movable parts using extensible carrier for the cable, e.g. self-coiling spring

Abstract

Vynález se týká zařízení (1) na vedení vodičů nebo kabelů, které je v podstatě vodicí kanál (3a), vytvořený dlouhým průběžným kluzným pásem (2), který lze uložit tak, že vznikne spodní větev (50), vratný prostor (46) a horní větev (49) kluzně vedená po spodní větvi (50). Jeden konec zařízení (1) lze na vedení vodičů upevnit ke stacionárnímu zařízení a druhý pak k zařízení, které vykonává vratný pohyb. K tomu, aby bylo vytvořeno takové zařízení na vedení vodičů, které by se dalo s ohledem na uložené vodiče použít flexibilně, vynález vytváří vodicí kanál (3a) z velkého počtu vzájemně natáčivých vodicích článků (3), které jsou upevněny rozebíratelným způsobem ke kluznému pásu (2) na straně odvrácené od protilehlé větve. U další varianty jsou vodicí články (3) opatřeny dorazy (21), které omezují úhel vzájemného naklopení sousedních úseků kluzného pásu (2) a zároveň omezují pohyb vodicích článků (3) kolmo k rovině jejich natočení.ŕ

Description

Zařízení na vedení vodičů
Oblast techniky
Vynález se týká zařízení na vedení vodičů a podobných ohebných předmětů v podobě vodícího kanálu, přičemž tímto zařízením je průběžný, dlouhý kluzný pás, tvořený spodní větví, vratným úsekem a horní větví, vedenou nad větví spodní, přičemž jeden konec zařízení lze připojit k pevnému zařízení a druhý konec pak k zařízení, které vykonává vratný pohyb.
Dosavadní stav techniky
V patentovém spisu EP490 022B1 se popisuje zařízení na vedení vodičů výše zmiňovaného určení, u něhož je jedno nebo několik vedení uzavřeno kabelovým pláštěm, přičemž vnější povrch kabelového pláště je opatřen kluzným zařízením s dobrými kluznými vlastnostmi působícími v podélném směru.
Toto zařízení na vedení vodičů je tedy nataženo průběžně po celé délce ukládaného vedení a proto není složeno z jednotlivých oddělených řetězových článků, jak je tomu u řetězů pro přívod energií. Nároky na montáž zařízení jsou v tomto případě menší a navíc zde neexistuje nebezpečí nežádoucího rozpojení kloubových spojů sousedních řetězových článků, např. při jejich vysokém zatížení.
Nevýhodou tohoto konstrukčního řešení je, že u tohoto zařízení nelze uvažovat s flexibilní osou ukládaných vodičů, neboť jednotlivé vodiče se nedají ze společného kabelového pláště libovolně oddělovat a navíc není možno kabelový plášť jednoduchým způsobem přizpůsobit rozdílným, zejména rozměrovým požadavkům.
Vynález má tedy za úkol vytvořit takové zařízení na vedení vodičů, které umožňuje flexibilní uložení vodičů.
Podstata vynálezu
Podle vynálezu je tento úkol vyřešen tak, že vodicí kanál tvoří velký počet vodicích článků, které jsou umístěny na té straně kluzného pásu, která je odvrácena od protilehlé větve, přičemž vodicí články se mohou vůči sobě natáčet a jsou rozebíratelně připevněny ke kluznému pásu. Vodicí články, které vedou vodiče, lze vzhledem k rozebíratelnému spojení s kluzným pásem jednoduchým způsobem vyměnit za články jiné, které je možno lépe přizpůsobit např. počtu vedených vodičů a jejich průřezu. Pro tento účel mohou být například použity vodicí články o různé výšce nebo šířce nebo s vhodným uspořádáním vnitřního prostoru. Stejně tak může být u daného provedení vodicích článků vyměněn i kluzný pás, který bude lépe přizpůsoben požadované ohybové tuhosti nebo jiným požadavkům. Exaktní boční vedení vodičů je v tomto případě nezávislé na tuhosti kluzného pásu, který lze navíc jednoduše vyrobit. Horní větev přitom může být samonosná nebo může být vedena kluzně po spodní větvi.
Vodicí články mohou být zkonstruovány tak, aby omezovaly pohyb vedených vodičů ve třech prostorových směrech kolmo k podélné ose kluzného pásu, tzn. napříč kluznému pásu a směrem od kluzného pásu, přičemž je pohyb vedených vodičů čtvrtým směrem omezen samotným kluzným pásem. Pro tento případ mohou mít vodicí články tvar písmene U, přičemž jsou upevněny volnými konci ramen ke kluznému pásu.
-1 CZ 295161 B6
S výhodou jsou vodicí články tvarovány tak, aby omezovaly pohyb vedených vodičů ve čtyřech směrech kolmo k podélné ose kluzného pásu. Vedené vodiče jsou v tomto případě drženy vodícími články pohromadě i tehdy, když jsou vodicí články demontovány z kluzného pásu.
Boční částí vodicích článků, které zamezují pohyb vodičů kolmo k podélnému směru, mohou u dlouhého zařízení na vedení vodičů vytvořit průběžnou boční stěnu. Mohou být rovněž provedeny ve formě příček a tvořit pouze část délky vodicích článků. Totéž platí pro úložné prostory vodicích článků ve směru napříč kluznému pásu.
Vodicí články mohou být jednodílné nebo vícedílné a mohou se vzájemně dotýkat nebo mohou být v podélném směru zařízení na vedení vodičů upevněny ke kluznému pásu v určitých odstupech. Zejména může být část vodicích článků napříč kluznému pásu provedena jako sklopná vůči bočním vodicím částem nebo mohou být přerušeny, takže ukládané vodiče lze pojistě deformaci vodicích článků zasunout do vodícího kanálu. Aby se nedaly vodiče z vodícího kanálu neúmyslně odstranit, mohou být přerušené části vzájemně překryty.
Upevnění vodicích článků na kluzný pás lze provést vhodnými spojovacími prostředky; zejména může být k upevnění vodicích článků použit větší počet spojovacích prostředků, jejichž rozteč v podélném i příčném směru kluzného pásu bude různá. Je výhodné, aby spojovací prostředky pro tvarové spojení kluzného pásu s vodícími články byly zhotoveny z jednoho kusu. Tvarování spojovacích prostředků se v těchto případech provede lisostřikem nebo vytlačováním či nějakým dalším výrobním krokem. Těmito spojovacími prostředky se upevňují vodicí články ke kluznému pásu ve směru jeho povrchu.
Podle jiného výhodného provedení mohou být na kluzném pásu umístěny spojovací prostředky např. ve tvaru vhodných spojovacích lišt nebo spojovacích drážek, na něž nebo do nichž lze vodicí články nasunout jedním směrem, rovnoběžně s podélnou osou kluzného pásu, s výhodou pak kolmo k podélné ose vodícího článku. V požadované poloze mohou být vodicí články fixovány spojením pomocí západek.
Spojovací prostředky jsou zkonstruovány tak, aby bylo možno libovolný vodicí článek z kluzného pásu demontovat, aniž by přitom bylo nutné odstranit z kluzného pásu sousední vodicí články. Toho lze mimo jiné dosáhnout i tím, že dle vynálezu jsou vodicí články upevněny k té straně kluzného pásu, která je odvrácená od protilehlé větve zařízení.
Kluzný pás může mít pravoúhlý, ale také i profilový průřez, čímž se dá ovlivnit ohybová tuhost kluzného pásu v jeho podélném směru. Zejména mohou být na kluzném pásu vytvořeny vystupující a odstupující části, přičemž vystupující části horní i spodní větve mohou fungovat jako kluzné plochy v případě, že horní a spodní větev leží na sobě. Odstupující části kluzného pásu přitom slouží k umístění spojovacích prostředků.
S výhodou mohou být na zařízení na vedení vodičů umístěny dorazy k omezení úhlu naklopení sousedních úseků kluzného pásu, čímž lze definovat poloměr vratného prostoru.
Podle výhodného provedení jsou na čelních stranách vodicích článků umístěny úkosy, které při určitém úhlu naklopení dosednou na příslušný úkos sousedního vodícího článku a působí jako dosedací plochy. Přitom mohou vodicí články z boku obklopovat kluzný pás, přičemž jsou pak úkosy umístěny ve výši kluzného pásu.
Podle jiného výhodného provedení jsou boční části vodicích článků opatřeny segmenty směřujícími k sousednímu vodícímu článku, které zapadají do určité hloubky sousedního vodícího článku a tam dosednou, čímž se dosáhne omezení úhlu naklopení zařízení. Segmenty, vyčnívající směrem k sousednímu vodícímu článku mohou být například vedeny okolo sousedního vodícího článku z vnější strany nebo zapadat do štěrbin vytvořených v bočních částech vodicích článků.
-2 CZ 295161 B6
Segmenty mohou přitom být konstruovány tak, aby i při vzájemném naklopení vodicích článků vznikl vodicí kanál s uzavřenou boční stěnou. Segmenty vyčnívající směrem k sousedním vodicím článkům v nich mají jen malou vůli, která zamezuje zkroucení kluzného pásu nezávisle na funkci dorazů.
Vodicí články mohou také mít vodicí žebra jako prostředek k omezení pohybu vodicích článků napříč kluznému pásu, která se umístí na straně přivrácené k protilehlé větvi zařízení a mezi nimiž isou v příčném směru mezery, takže se mohou zasunout mezi korespondující žebra proti-
i oddělitelně.
Kluzný pás může mít po celé své délce konstantní materiálové vlastnosti, případně i konstantní profil. Kluzný pás však může mít také vzájemně vystřídané části se zvýšenou nebo sníženou ohybovou tuhostí vůči rovině naklápění vodicích článků, které mohou být rovněž vyrobeny z různých materiálů nebo mohou mít rozdílný profil, jaký např. mají závěsy se zeslabeným místem ohybu. Tím se vytvoří kloubové části, které mohou být s výhodou umístěny uprostřed mezi sousedními vodícími články.
Šířka vodicích článků může odpovídat šířce kluzného pásu, ale není tím omezena a tak může být šířka vodicích článků bez technických problémů větší nebo menší než je šířka kluzného pásu. Na jeden kluzný pás lze rovněž umístit několik vodicích článků vedle sebe nebo vodicí články mohou také přesahovat přes několik kluzných pásů, které jsou umístěny vedle sebe. Vzájemné upevnění několika vedle sebe umístěných kluzných pásů lze provést pomocí spojovacích prostředků určených pro vodicí články nebo lze použít i jiných spojovacích prostředků. Tím se umožňuje rozebíratelné vzájemné spojení vedle sebe instalovaných zařízení na vedení vodičů, pokud má s nimi být pohybováno společně.
Spojovací prostředky vedle sebe umístěných zařízení na vedení vodičů mohou působit zejména přímo na vedle sebe umístěných kluzných pásech, přičemž mohou být samotné spojovací prostředky konstruovány přímo jako kluzný pás, který lze s výhodou použít i samostatně u zařízení na vedení vodičů dle vynálezu. U pojednávaného zařízení lze měnit jeho délku rozdělením kluzného pásu ubráním nebo přidáním dalších částí kluzného pásu. Kluzný pás i vodicí články mohou být vyrobeny ze stejných nebo i různých materiálů.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je v dalším vysvětlen na příkladech provedení s odvolávkami na přiložená vyobrazení, na nichž představuje obr. 1 řez zařízením na vedení vodičů dle vynálezu, obr. 2 představuje boční pohled na toto zařízení z obr. 1, obr. 3 je pohledem shora na kluzný pás, obr. 4 čelním pohledem na jiné provedení vynálezu a obr. 5 znázorňuje další možné provedení vynálezu. Na obr. 6 je znázorněno zařízení na vedení vodičů s dvoudílným vodicím článkem při pohledu zepředu a obr. 7 je řezem zařízení na vedení vodičů podle dalšího provedení, obr. 8 je pohledem shora na kluzné pásy různého provedení zobrazených na obr. 7, obr. 9 je bočním pohledem na zařízení na vedení vodičů z obr. 7 a obr. 10 znázorňuje boční pohled na zařízení z obr. 7.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 je zobrazen řez zařízením 1 na vedení vodičů, které sestává z plochého kluzného pásu 2 pravoúhlého průřezu a také z vodícího Článku 3, který spolu s tímto kluzným pásem 2 vytváří vodicí kanál 3a· Spodní strana 4 kluzného pásu 2, která se nachází na obrázku dole, slouží za kluznou plochu pro případ, že horní větev kluzného pásu 2 je vedena kluzně po spodní větvi.
-3 CZ 295161 B6
Horní strana 5 kluzného pásu 2 je opatřena dvěma vzájemně rovnoběžnými řadami výčnělků 6, které jsou s kluzným pásem 2 z jednoho kusu. Na volném konci výčnělků 6 jsou kruhová osazení Ί, která zapadají do osazených otvorů 8 na spodní straně vodicích článků 3, které se po zaskočení uchytí ke kluznému pásu 2. Výčnělky 6 jsou umístěny na kluzném pásu v jedné až tří čtvrtinách jeho šířky, takže namísto zobrazeného vodícího článku 3 lze na kluzný pás 2 upevnit dva vodicí články 3 poloviční šířky aniž budou vyčnívat do boků.
Vodicí článek 3 je zhotoven z jednoho kusu a sestává ze dna 9 ve tvaru příčky (viz obr. 2), v němž jsou umístěny průchozí odstupňované otvory 8. Dno 9 je pouze zčásti tak dlouhé jako vodicí článek 3 a je opatřeno jak vpředu tak i vzadu koncovými příčkami 10, jejichž horní hrany 11 jsou zaobleny, aby se zamezilo poškození uložených vodičů.
Z obr. 2 je patrné, že boční stěny 12 vodicích článků 3 mají deskový tvar a tvoří uzavřenou boční stěnu zařízení na vedení vodičů. Naproti dnu 9 vodícího článku 3 opatřeného tímto skříňovým tvarem jsou umístěny dvě další příčky 13, 14, které tvoří s bočními stěnami jeden díl a navzájem se překrývají v části 15. Toto překrytí 15 je umístěno ve stejné výšce jako horní plochy 16 bočních stěn 12. takže zařízení na vedení vodičů 1 lze uložit např. do vodícího žlabu rovněž horní stranou 16 jeho vodicích článků 3. Příčky 13, 14 však mohou být oproti bočním stěnám 12 výškově odsazeny a jejich délka je vždy pouze částí délky vodicích článků 3.
Jak vyplývá obr. 1 a 2, jsou boční stěny 12 opatřeny ve své střední části štěrbinami 17, do nichž zapadají v podstatě půlkruhové segmenty 18 s rovnoběžnými bočními stěnami, které jsou umístěny na čelní straně sousedního vodícího článku 3b. Tyto segmenty 18 kopírují rovinu naklápění vodicích článků 3 a jsou ve štěrbinách 17 vedeny pouze s malou vůlí, čímž je ztíženo zkroucení kluzného pásu 2.
Vnější hrana 19 segmentu 18. která leží na odvrácené straně příslušného vodícího článku 3, slouží jako dosedací plocha, která dosedá v podélném pohledu na zařízení pro vedení vodičů na úkos 20, ohraničující štěrbinu 17 z boku.
Na segmentu 18 je uspořádán výstupek 21, který leží na straně odvrácené od kluzného pásu 2 a svou stranou přivrácenou k příslušnému vodícímu článku 3 může dosednout na jeho část 22 přemosťující štěrbinu 17, čímž se omezí maximální úhel vzájemného naklopení sousedních vodicích článků 3. Na obr. 2 je znázorněn segment 18 v obou maximálních polohách naklopení.
Jak vyplývá z obr. 3, výčnělky 6 zajišťující upevnění vodicích článků 3 jsou umístěny na kluzném pásu 2 ve dvou řadách vždy ve středu mezi jednou z vnějších hran a osou kluzného pásu. Vzájemná vzdálenost výčnělků 6 v podélné ose kluzného pásu 2 je dána střídavě menšími a většími roztečemi 23, 24, čímž se vytvářejí skupiny po čtyřech výčnělcích 6, pomocí nichž lze vždy upevnit jeden z vodicích článků 3. Větší rozteč 24 tvoří rameno ohybu, jehož délka do značné míry určuje poloměr vratného úseku zařízení na vedení vodičů.
Na obr. 4 je znázorněno schematicky zařízení na vedení vodičů, které je zkonstruováno ze dvou samostatných zařízení na vedení vodičů 25, 26 s kluznými pásy 27, 28, na němž jsou upevněny vodicí články 3, jak jsou známy z obr. 1. Kluzné pásy 27, 28 jsou pak spojeny dalším kluzným pásem 29, který je umístěn symetricky vůči oběma zařízením 25, 26 na vedení vodičů a jehož šířka odpovídá šířce kluzných pásů 27, 28. Kluzný pás 29 je upevněn vhodným způsobem ke kluzným pásům 27, 28 a má stejnou podobu. Pro tento případ mohou být na kluzném pásu 29 umístěny výčnělky 6 podobné těm, které jsou zobrazeny na obr. 1 až 3. přičemž tyto výčnělky 6 zapadají do odpovídajících otvorů horních kluzných pásů, které mohou být umístěny mezi skupinami výčnělků těchto pásů a slouží upevnění vodicích článků 3. Takové uspořádání umožňuje společný podélný pohyb obou zařízení na vedení vodičů 25, 26 v obou směrech.
-4CZ 295161 B6
Jak vyplývá z obr. 5, může přesahovat vodicí článek 30 přes dva kluzné pásy 27, 28, které jsou spolu spojeny vodicím článkem 30. Z tohoto vyobrazení (dole) vyplývá, že na spodní straně kluzného pásu 29a mohou být vodící žebra 31, jejichž rozteč je zvolena tak, aby do sebe zapadala vodicí žebra 31 obou protilehlých větví zařízení. Tím se dosáhne zubového spojení horní a spodní větve a znemožní se vzájemné příčné posunutí obou větví. Kluzný pás 29a může být upevněn ke spodní straně kluzného pásu 27 nebo ho může nahradit.
Na obr. 6 je znázorněno alternativní provedení vodícího článku 32. které omezuje pohyb uložených vodičů ve třech prostorových směrech. Vodicí článek 32 je dvoudílný, přičemž boční stěny 33 lze pevnit pomocí výčnělků 34 k příčkám 35 tvořících s kluzným pásem 36 jeden kus. Spodní strana kluzného pásu 36 může fungovat jako kluzná plocha. Na obr. 7 až 10 jsou vyobrazena alternativní provedení zařízení na vedení vodičů.
Podle obr. 7 je kluzný pás 37 prolamovaně profilován, takže na vodicím článku 38 vznikají odsazené části 39 a vysazené části 40 s rovinnými spodními kluznými plochami. Odsazené části 39 jsou opatřeny průchozími otvory 41 (viz také obr. 8), do nichž mohou zaskočit výčnělky 43 umístěné na dnu 42 vodicích článků 38 a dno 42 přitom dosedá na odsazenou část 39 jakož i na příčky 44, které bočně vymezují kluzný pás 37. Boční stěny 45 přesahují výšku příček 44 a přitom na ně dosedají, čímž jsou vodicí články 38 uchyceny ke kluznému pásu 37 tak, že jsou pojištěny proti pootočení.
Segment 18 (obr. 9), který je veden štěrbinou sousedního vodícího článku 38, slouží k zamezení zkroucení zařízení na vedení vodičů při jeho pohybu a zároveň jako doraz při jeho napřimování. Omezení výchylky vodicích článků 38 ve vratném prostoru 46 je docíleno úkosy 47, umístěnými na čelních stranách 48 bočních stěn 45 ve výšce kluzného pásu 37.
Podle obr. 8 (vlevo) je kluzný pás 37 opatřen řadou rovnoměrně rozmístěných průchozích otvorů 41 pro uchycení spojovacích prostředků, přičemž mohou vodicí články podle druhu provedení mít jeden, dva nebo více spojovacích výčnělků. Podle obr. 8 (vpravo) je opatřen kluzný pás 37 řadou průchozích otvorů 41 s proměnnou menší a větší roztečí, přičemž vždy dva průchozí otvory 41 umístěné blíže sebe slouží upevnění vodícího článku. Části 5 1 sloužící k upevnění vodicích článků 3 jsou zhotoveny z méně pružného materiálu než části 52 určené pro ohyb zařízení.
Na obr. 10 je znázorněn boční pohled na zařízení na vedení vodičů s horní větví 49, vratným prostorem 46 a spodní větvi 50. Ve vratném prostoru 46 segmenty 18 bočního vedení zařízení vystupují ze štěrbin 40 bočních stěn 45 a vytvářejí tak v podstatě uzavřenou boční stěnu. Působením vždy přítomných tolerancí nebo zúžením bočních stěn 45 směrem ke konci, odvrácenému od kluzného pásu, lze namísto samonosné horní větve získat horní větev vedenou po větvi spodní.

Claims (17)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zařízení na vedení vodičů nebo kabelů v podobě vodícího kanálu (3a) s průběžným dlouhým kluzným pásem (2, 27, 28, 37) vytvářející spodní větev (50), vratný prostor (46) a horní větev (49) vedenou nad spodní větví (50), přičemž jeden konec zařízení se připojuje ke stacionárním zařízením a druhý konec k zařízení vykonávajícímu vratný pohyb, vyznačující se tím, že vodicí kanál (3a) sestává z velkého počtu navzájem vychýlitelných vodicích článků (3), které jsou umístěny na kluzném pásu (2) ajsou ke kluznému pásu (2) upevněny oddělitelně.
  2. 2. Zařízení na vedení vodičů podle nároku 1, vyznačující se tím, že vodicí články (3) spolu s kluzným pásem (2) vytvářejí vodicí kanál (3a).
  3. 3. Zařízení na vedení vodičů podle nároku 1, vyznačující se tím, že vodicí články (3) ve tvaru U jsou vytvořeny jako omezovač pohybu vedených vodičů ve čtyřech směrech kolmých na podélnou osu kluzného pásu (2).
  4. 4. Zařízení na vedení vodičů podle nároků laž3, vyznačující se tím, že kluzný pás (2) je opatřen prostředky pro silový a/nebo tvarový spoj vodicích článků (3) s kluzným pásem (2), kde těmito prostředky jsou zejména výčnělky (6) a průchozí otvory (41), přičemž výčnělky (6) a kluzný pás (2) jsou zhotoveny z jednoho kusu.
  5. 5. Zařízení na vedení vodičů podle jednoho z nároků laž4, vyznačující se tím, že vodicí články (3) jsou upevněny ve směru normálové plochy kluzného pásu (2) pomocí výčnělků (6) na západkový způsob.
  6. 6. Zařízení na vedení vodičů podle jednoho z nároků laž5, vyznačující se tím, že kluzný pás (2) je opatřen spojovacími prostředky, na něž jsou rovnoběžně s podélnou osou kluzného pásu (2) nasunuty vodicí články (3).
  7. 7. Zařízení na vedení vodičů podle jednoho z nároků laž6, vyznačující se tím, že příčný profil kluzného pásu (37) je po jeho celé délce prolamovaně profilován odsazenou částí (39) a vysazenou částí (40).
  8. 8. Zařízení na vedení vodičů podle jednoho z nároků laž7, vyznačující se tím, že na vodicích článcích (3) jsou vytvořeny vnější hrany (19), výstupky (21) a úkosy (7) jako dorazy pro omezení úhlu vychýlení sousedících úseků kluzného pásu (2).
  9. 9. Zařízení na vedení vodičů podle nároku 8, vyznačující se tím, že jako dorazové plochy jsou na čelních stranách (48) vodicích článků (3) vytvořeny úkosy (47).
  10. 10. Zařízení na vedení vodičů dle nároku 8, vyznačující se tím, že pro omezení úhlu vzájemného vychýlení dvou sousedních vodicích článků (3, 3a) jsou vodicí články (3) opatřeny segmenty (18), vyčnívajícími směrem k sousednímu vodícímu článku (3b), zapadajícími do jeho části (22) a dosedajícími na něj.
  11. 11. Zařízení na vedení vodičů podle jednoho z nároků lažlO, vyznačující se tím, že jsou vytvořeny vodicí prvky pro omezení pohybu vodicích článků (3) ve směru kolmém k rovině vychylování.
    -6CZ 295161 B6
  12. 12. Zařízení na vedení vodičů podle jednoho z nároků lažll, vyznačující se tím, že vodicí prvky v podobě paralelních vodicích žeber (31) jsou vytvořeny na vodicích článcích (3) na straně přivrácené k protilehlé větvi, přičemž mezi vodícími žebry (31) jsou ponechány mezery, do nichž zapadají sousedící vodicí žebra (31) protilehlé větve.
  13. 13. Zařízení na vedení vodičů podle nároku 11, vyznačující se tím, že vodicí prvky jsou vytvořeny ve tvaru segmentů (18) vyčnívajících z vodícího článku (3) směrem k sousednímu vodícímu článku (3a) a přitom jej zčásti obklopují.
  14. 14. Zařízení na vedení vodičů podle jednoho z nároků 1 až 13, vyznačující se tím, že kluzný pás (2) je tvořen v jeho podélné ose střídavě uspořádanými částmi (51, 52), přičemž jedna část (51) má vždy vyšší ohybovou tuhost vůči rovině naklápění vodicích článků (3) oproti nižší ohybové tuhosti části (52).
  15. 15. Zařízení na vedení vodičů podle jednoho z nároků lažl4, vyznačující se tím, že na šířce jednoho kluzného pásu (2) je ustaven pomocí připevňovacích prostředků (6, 36) nejméně jeden vodicí článek (3).
  16. 16. Zařízení na vedení vodičů podle jednoho z nároků lažl4, vyznačující se tím, že jeden vodicí článek (3) je pomocí připevňovacích prostředků (6, 36) ustaven svou šířkou na součtové šířce nejméně dvou paralelně uložených kluzných pásů (27, 28).
  17. 17. Zařízení na vedení vodičů podle jednoho z nároků lažl5, vyznačující se tím, že pro paralelní uložení dvou kluzných pásů (27, 28) a jejich společný pohyb v rovině jejich podélných os je vytvořen kluzný pás (29), připevněný k jejich spodním plochám.
CZ20012381A 1998-12-31 1999-12-13 Zařízení na vedení vodičů CZ295161B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19860948A DE19860948C2 (de) 1998-12-31 1998-12-31 Leitungsführungseinrichtung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20012381A3 CZ20012381A3 (cs) 2002-01-16
CZ295161B6 true CZ295161B6 (cs) 2005-06-15

Family

ID=7893247

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20012381A CZ295161B6 (cs) 1998-12-31 1999-12-13 Zařízení na vedení vodičů

Country Status (13)

Country Link
US (1) US6354070B1 (cs)
EP (1) EP1147587B1 (cs)
JP (1) JP3608779B2 (cs)
KR (1) KR100411359B1 (cs)
CN (1) CN1159823C (cs)
AU (1) AU2276900A (cs)
BR (1) BR9916675A (cs)
CA (1) CA2355898C (cs)
CZ (1) CZ295161B6 (cs)
DE (2) DE19860948C2 (cs)
ES (1) ES2193781T3 (cs)
TW (1) TW476178B (cs)
WO (1) WO2000041284A1 (cs)

Families Citing this family (30)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ATE282170T1 (de) * 1999-12-13 2004-11-15 Peter Kessler Biege- und haltehilfsmittel für rohre, kabel und leitungen
DE20001505U1 (de) * 2000-01-27 2000-03-30 Igus Gmbh Energieführungskette
JP3356754B2 (ja) * 2000-05-01 2002-12-16 株式会社椿本チエイン ケーブル類の可撓支持案内装置
DE10030985B4 (de) 2000-06-30 2004-02-19 Igus Spritzgussteile für die Industrie GmbH Leitungsführungseinrichtung
CN100448128C (zh) * 2002-02-07 2008-12-31 缆线牵引有限公司 支承带和用于相对固定地引导管线、电缆的线路导向系统
DE10216081B4 (de) 2002-04-11 2005-03-31 Kabelschlepp Gmbh Roboter mit einer Leitungsführungseinrichtung
DE10216043A1 (de) * 2002-04-11 2003-10-23 Kabelschlepp Gmbh Leitungsführungseinheit zur aktiven Führung von Leitungen, Kabeln oder dergleichen
AU2003297292A1 (en) * 2002-11-22 2004-06-18 Gore Enterprise Holdings, Inc. Support member for an assembly
JP3716990B2 (ja) * 2003-05-12 2005-11-16 株式会社椿本チエイン ケーブル類保護案内装置
US7718894B2 (en) * 2003-10-15 2010-05-18 Igus Gmbh Line guide device
DE202004005848U1 (de) * 2003-10-15 2005-02-24 Igus Spritzgussteile für die Industrie GmbH Leitungsführungseinrichtung
JP4136905B2 (ja) * 2003-11-13 2008-08-20 株式会社椿本チエイン 水平設置型ケーブル保護案内装置
DE202004005800U1 (de) 2004-04-08 2005-08-25 Igus Gmbh Energieführungskette
CN100454055C (zh) * 2004-08-31 2009-01-21 里奇科有限责任公司 光纤电缆导向件
EP1737095B1 (en) * 2005-06-22 2012-09-26 Airbus Operations GmbH Flexible power raceway
DE202006009482U1 (de) * 2006-06-17 2007-10-11 Igus Gmbh Gelenkelement für Energieführungskette
JP4111987B1 (ja) * 2007-02-07 2008-07-02 株式会社椿本チエイン ケーブル類保護案内装置
DE102007017940A1 (de) 2007-04-13 2008-10-16 Igus Gmbh Seitenwandsegment für eine Leitungsführungseinrichtung, Leitungsführungseinrichtung mit Seitenwandsegment und Verfahren zur Herstellung des Seitenwandsegmentes
JP4108736B1 (ja) * 2007-09-25 2008-06-25 株式会社椿本チエイン ケーブル類保護案内装置
CN103758929A (zh) * 2014-01-09 2014-04-30 苏州奔腾塑业有限公司 合盖型拖链
DE102014103164B4 (de) 2014-03-10 2022-05-25 Baker Hughes Digital Solutions Gmbh Schubkette mit elastischem Rückenband
DE202014101366U1 (de) * 2014-03-24 2014-03-28 Igus Gmbh Leitungsführungseinrichtung mit einstückigem Gelenk, entsprechendes Kettenglied und Gelenkband
DE202014101359U1 (de) 2014-03-24 2014-04-22 Igus Gmbh Endbefestigungsteil für Leitungsführungseinrichtung
EP3195434B1 (de) * 2014-09-18 2021-06-16 Igus GmbH Leitungsführungseinrichtung, insbesondere für reinraumanwendungen, schalenteile und stützgerippe hierfür
CA3011651C (en) 2016-01-28 2022-07-19 Igus Gmbh Line guide device with electrical detection of deterioration and radio circuit for same
JP6431024B2 (ja) * 2016-11-08 2018-11-28 矢崎総業株式会社 湾曲規制部材及び給電装置
JP6457992B2 (ja) * 2016-11-22 2019-01-23 矢崎総業株式会社 湾曲規制部材及び給電装置
US10367339B2 (en) * 2017-05-10 2019-07-30 The Boeing Company Snag mitigating cable track apparatus
DE202018101686U1 (de) * 2018-03-26 2018-04-09 Igus Gmbh Energieführungskette und Trennsteg hierfür
KR102138304B1 (ko) * 2020-01-23 2020-07-27 김대석 천장 거치형 케이블 트레이

Family Cites Families (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE490022C (de) 1930-01-23 Norddeutsche Seekabelwerke Ag Verfahren zur Erhoehung der Bremsleistung beim Auslegen von Seekabeln
US3330105A (en) * 1965-06-23 1967-07-11 Maysteel Products Corp Protective device for flexible conductors
DE2708193C2 (de) * 1977-02-25 1980-04-17 Kabelschlepp Gmbh, 5900 Siegen Vorrichtung zum Befestigen einer Abdeckung an einer Energieführungskette
DE3139737A1 (de) * 1981-10-06 1983-04-21 Ernst 4000 Düsseldorf Klein Flexibles leitungsfuehrungsrohr
DE3431531A1 (de) * 1984-08-28 1986-03-06 Igus GmbH, 5060 Bergisch Gladbach Energiezufuehrungskette
DE8528258U1 (de) * 1985-10-04 1985-11-14 Kabelschlepp Gmbh, 5900 Siegen Energieführungskette
US4907767A (en) * 1988-08-12 1990-03-13 Hubbell Incorporated Stackable modular duct assemblies
DE3928237C1 (cs) * 1989-08-26 1990-08-23 Kabelschlepp Gmbh, 5900 Siegen, De
DE9016870U1 (cs) * 1990-12-13 1992-04-16 W.L. Gore & Associates Gmbh, 8011 Putzbrunn, De
ATE149656T1 (de) * 1991-11-26 1997-03-15 Gore W L & Ass Gmbh Schleppkettenersatz
US5638672A (en) * 1993-10-13 1997-06-17 Fujitsu Limited Chain cable retainer
GB2284715B (en) * 1993-12-08 1997-11-12 Zorba Ind Inc Expandable surface raceway for wiring
US5649415A (en) * 1995-02-02 1997-07-22 Hubbell Incorporated Power supply chain and chain carriage system
DE19512088C2 (de) * 1995-04-03 1997-05-07 Igus Gmbh Energiekette
US5836148A (en) * 1996-02-06 1998-11-17 Kunimorikagaku Ltd. Cable chain
DE19605775C1 (de) * 1996-02-16 1997-09-25 Igus Gmbh Energieführungskette mit Führungsanschlag
DE19710489A1 (de) * 1997-03-13 1998-09-24 Kabelschlepp Gmbh Faltbares Schutzelement für Leitungen

Also Published As

Publication number Publication date
CN1332899A (zh) 2002-01-23
BR9916675A (pt) 2001-10-16
JP2002534950A (ja) 2002-10-15
CZ20012381A3 (cs) 2002-01-16
KR100411359B1 (ko) 2003-12-18
WO2000041284A1 (de) 2000-07-13
CA2355898A1 (en) 2000-07-13
DE19860948A1 (de) 2000-07-13
TW476178B (en) 2002-02-11
DE59904676D1 (de) 2003-04-24
EP1147587A1 (de) 2001-10-24
AU2276900A (en) 2000-07-24
US6354070B1 (en) 2002-03-12
JP3608779B2 (ja) 2005-01-12
DE19860948C2 (de) 2002-02-14
EP1147587B1 (de) 2003-03-19
CA2355898C (en) 2005-09-20
KR20010108058A (ko) 2001-12-07
ES2193781T3 (es) 2003-11-01
CN1159823C (zh) 2004-07-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ295161B6 (cs) Zařízení na vedení vodičů
KR101164720B1 (ko) 케이블 가이드 장치용 측벽 세그먼트 및 측벽 세그먼트를 갖는 케이블 가이드 장치, 그리고 측벽 세그먼트의 제조방법
US7849667B2 (en) Cable drag system comprising a cable drag device and a retaining device receiving the same
KR101242858B1 (ko) 일체로 형성된 런너를 갖는 에너지 안내 체인
US6423901B2 (en) Guiding arrangement for energy lines
US7742675B2 (en) Cable trough system and method
KR20010072759A (ko) 라인 가이딩 장치
CS9000711A2 (en) Energy carrying chain
US20080280717A1 (en) Chain link for a power transmission chain, and power transmission chain having an expanded useful cross section
KR101962549B1 (ko) 안내 장치
US20220090651A1 (en) Separator, transverse web and compartment bottom for energy guiding chains
PL184042B1 (pl) Łańcuch do prowadzenia przewodów, zwłaszcza energetycznych
US20020108365A1 (en) Energy guiding chain
CZ280961B6 (cs) Energovodný řetěz
RU2138708C1 (ru) Направляющий желоб для энергопроводящих цепей
JP2023517462A (ja) 横断方向安定化のための簡素化されたガイドデバイス付きのラインガイドシステム及びそのためのアドオンモジュール
EP2214986B1 (en) Exchangeable attachment and attachment holder for modular belts
KR20190107707A (ko) 에너지 가이드 체인을 위한 분할 바
SU975512A1 (ru) Пластинчатый конвейер
CN116134242A (zh) 用于能量引导链的内部划分的划分板条
KR20230060533A (ko) 케이블을 보호하는 내부 하위 구획을 갖는 에너지 가이드 체인, 및 이를 위한 체인 링크 및 프레임 모듈
EP0190197A1 (en) WIRING ACCESSORY UNDER A CARPET.
RU2007126646A (ru) Фитинг для соединения кабельных желобов
PL65648Y1 (pl) Układak kablowy

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20151213