CZ294461B6 - Ohýbací lis - Google Patents

Ohýbací lis Download PDF

Info

Publication number
CZ294461B6
CZ294461B6 CZ19994634A CZ463499A CZ294461B6 CZ 294461 B6 CZ294461 B6 CZ 294461B6 CZ 19994634 A CZ19994634 A CZ 19994634A CZ 463499 A CZ463499 A CZ 463499A CZ 294461 B6 CZ294461 B6 CZ 294461B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
bending
detection points
punch
forks
groove
Prior art date
Application number
CZ19994634A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ9904634A3 (cs
Inventor
Luciano Gasparini
Original Assignee
Luciano Gasparini
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from IT97TV000083 external-priority patent/IT1293374B1/it
Priority claimed from IT97TV000102 external-priority patent/IT1294147B1/it
Application filed by Luciano Gasparini filed Critical Luciano Gasparini
Publication of CZ9904634A3 publication Critical patent/CZ9904634A3/cs
Publication of CZ294461B6 publication Critical patent/CZ294461B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21DWORKING OR PROCESSING OF SHEET METAL OR METAL TUBES, RODS OR PROFILES WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21D5/00Bending sheet metal along straight lines, e.g. to form simple curves
    • B21D5/02Bending sheet metal along straight lines, e.g. to form simple curves on press brakes without making use of clamping means
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S72/00Metal deforming
    • Y10S72/702Overbending to compensate for springback

Abstract

Ohýbací lis pro ohýbání kovových plechů, s měřicím řídicím systémem ohybového úhlu, přičemž tento ohýbací lis má: horní, vertikálně vratně se pohybující, podlouhlý ohýbací lisovník (2, 101); spodní statickou, podlouhlou ohýbací lisovnici (5, 102) s alespoň podélnou ohýbací drážkou (5', 102'); snímací prostředek, mající detekční body ohybu, pro měření příslušného ohýbacího pohybu plechu při ohýbání na uvedené ohýbací drážce, pro řízení a instruování logickou jednotkou pro zpracování dat ohybových parametrů ohýbacího procesu v uvedeném ohýbacím lisu, přičemž všechny uvedené detekční body ohybu jsou uspořádány tak, že jsou rozdělené imaginární vertikální rovinou, procházející na ohybové rohové linii ohýbaného plechu, do dvou sad detekčních bodů (Rc, Rt) ohybu, přičemž jedna sada detekčních bodů je na jedné straně a druhá sada detekčních bodů je na druhé straně, přičemž: uvedené detekční body ohybu jsou realizovány prostřednictvím vertikálně pružně pohyblivého snímacího prostředku, pohybujícího se na vertikální rovině protínající roh drážky, nezávisle na odpovídajícím pohybu ohýbacího lisovníku. Podél uvedené ohýbací drážky uvedené lisovnice (102) je uvedený snímací prostředek tvořen dvojicí vzájemně interagujících vidlic (106', 106''), kde jedna je uvnitř nebo v těsné blízkosti vzhledem k druhé, přičemž centrální osa obou uvedených vidlic (106', 106'') splývá s osou uvedeného lisovníku (101), a přičemž uvedené vidlice (106', 106'') jsou elasticky poddajné a jsou dole spojené se snímačem vzájemné polohy, komunikujícím s logickou jednotkou pro zpracování dat, která řídí uvedený ohýbací lis.ŕ

Description

Předkládaný vynález se týká ohýbacího lisu, který má zlepšené znaky, pokud se týká ohýbání lisováním, s měřicím a řídicím systémem, pracujícím na alespoň čtyřech bodech úhlu ohybu. Předkládaný vynález přitom nalézá uplatnění zejména, ale ne výhradně, při řízené deformaci plechů při tváření ohýbáním.
Dosavadní stav techniky
Ohýbací lisy jsou známé. Nalézají široké využití v kovoprůmyslu a v průmyslu, zabývajícím se mechanikou, zejména při ohýbání plechů, například pro získání určitých odlišně tvarovaných podélných úseků, někdy s možností vyzdvižení a opětovného podrobení cyklu ohýbání lisování u každého z takových úseků. Zpravidla je možné uvést, že ohýbací cyklus sestává v podstatě z vertikálního sestupu nástroje až do kontaktu s vespod ležícím plechem, spočívajícím na pracovním stole, z provedení ohybu a potom, na konci cyklu, ve zpětném chodu (vyzdvižení) až do dosažení počáteční polohy.
Pro provedení shora uvedených fází je zařízení vyrobeno ze dvou částí, z dynamické horní části (pohyblivé horní části), respektive statické spodní části, tvořící spodek zařízení, uložený na kolmici vzhledem k dynamické části.
Pokud se týká dynamické části, při provádění ohýbacího cyklu pohyblivý ohýbací nástroj (podlouhlý lisovník), tvořený různě tvarovaným nožem, kteiý může být rovněž výměnný, provádí výhradně vertikální pohyb tam a zpět, což je zajišťováno alespoň jedním hydraulickým válcem, který definuje sestup horního kříže, který nese podélně uvedený podlouhlý lisovník, přičemž uvedený lisovním pracuje směrem ke spodnímu kříži, který nese vyměnitelnou podlouhlou lisovnici, načež následuje případné zastavení a vyzdvižení do počáteční polohy.
U existujících řešení se objevují některé zjevné nedostatky.
Tyto nedostatky se obecně týkají nepřesnosti úhlu ohybu a každopádně se týkají objektivní obtížnosti předpovídání a měření úhlu ohybu. Tradiční systém udává, že při dané známé celkové výšce lisovnice a hloubce drážky v ohybové oblasti lisovnice a tloušťce plechu klesá lisovník do kontaktu s plechem a potom dále níže o předem stanovenou výšku pro dosažení požadovaného úhlu ohybu.
V zařízeních s číslicovým řízením je pokles lisovníku vypočítáván matematicky na základě určitých parametrů zadaných operátorem, přičemž následně je zařízení přestaveno pro vykonání naprogramovaného úhlu. Výsledky ale nejsou vždy optimální, protože tato technika častokrát vede k získání úhlů s určitými chybami, ačkoliv v omezené míře. To se děje z toho důvodu, že například v důsledku různých faktorů není tloušťka plechů vždy konstantní, přičemž dokonce odchylka několika setin milimetru negativně ovlivňuje výsledek činnosti.
Z jiných důvodů, například v důsledku předem stanoveného teoretického výpočtu, takovýto systém nenabízí možnost reálného ověření výsledku v okamžiku ohýbání s tím rizikem, že je ohrožen výrobní proces.
Další faktor, který má podstatný vliv, se týká přirozeného pružného vracení (elastického dopružení) materiál, které je vypočítáváno hypoteticky a tudíž v té míře, v jaké je tento faktor spolehlivý, se může blížit k požadovanému výsledku, ale nikdy nebude možné jej považovat za reálný údaj.
Nakonec vedle vad výrobku je nezbytné uvažovat to, že požadovaný výsledek není niky dosažitelný při prvním ohýbacím cyklu, to znamená, že je vždy potřebná první před-ohýbací fáze, ale obecně spíše i druhý před-ohýbací fáze, která zasahuje do korekcí prvního výsledku.
S cílem vyřešit shora zmiňované problémy byly navržena určitá složitá zařízení, která využívají ohýbací lisovnici, opotřebenou nastavitelným dnem, umožňující dosáhnout úhlu ohýbání mnohem přesněji, než je možné u tradičních systémů.
Z praktického hlediska uvedená lisovnice poskytuje dva povrchy, koplanámí a pohyblivé v horizontální rovině, které definují v mezilehlé poloze podélnou drážku, jejíž dno může být případně výškově nastavitelné.
Taková drážka určuje aktuální ohybový úhel prostřednictvím vzájemné polohy obou nosných povrchů na straně drážky, které omezují její rozevření, a dna této drážky.
Rovněž u této varianty ale přetrvává určitá nepřesnost, jejíž jednu příčinu je možné připsat jevu elastického podružení plechu, což je stav nastávající v okamžiku následujícím po vyložení obrobku, které mění důvodně určený a teoreticky vypočítaný, ohybový úhel.
Následně je nezbytné provést nejprve určité pracovní testy a před započetím konečného ohýbacího výrobního cyklu je nutné provést aktuální korekce numerického řízení, které ovlivní tlačné působení lisovníku a případně polohu dna lisovnice.
To vše znamená, že kromě nutnosti využití zásahů specializovaných pracovníků je nutné zařízení zastavit, přičemž důsledkem jsou podstatné ztráty využitelného výrobního času, což nepřiměřeně ovlivňuje příslušné výrobní náklady.
Evropský patentový dokument (Hammerle) EP 340 167 navrhuje ohýbací proces podle daného jmenovitého úhlu s pomocí ohýbacího vybavení, sestaveného z lisovníku a lisovnice, která je opatřena nastavitelným dnem podle vytvářeného úhlu ohýbání.
Tento spis uvádí, že způsob spočívá v tom, že zajišťuje:
- v první fázi nastavení výšky dna lisovnice, které proběhne na základě prvního úhlu, který má být dosažen a který je o málo širší vzhledem k danému jmenovitému úhlu, přičemž plech je ohýbán na základě tohoto prvního úhlu prostřednictvím poklesu lisovníku až ke dnu lisovnice;
- v druhé fázi je obrobek vyložen, takže dojde k dopružení tohoto obrobku v roztažené poloze;
- ve třetí fázi je změřený úhel, odvozený z dopruženého a roztaženého obrobku, porovnán s prvním úhlem a poloha dna lisovnice je nastavena na hodnotu, která odpovídá jmenovitému úhlu bez rozdílu mezi úhlem změřeným na uvolněném obrobku a prvním úhlem;
- ve čtvrté fázi je ohýbaný plech zcela přitlačen lisovníkem zpět proti dnu lisovnice, který má správnou polohu na výšku.
Ale dokonce ani toto řešení není zcela bez nedostatků.
Především se jeví být extrémně složitým zařízením, které není pružné a je poněkud rozměrné, a které potřebuje trvalou a přesnou údržbu a nastavování, které mohou provádět převážně vysoce specializovaní pracovníci.
Důsledkem je pro odpovídající trh, že takové zařízení vyžaduje velmi vysoké náklady, které se týkají především nákupu a obsluhy samotného zařízení. Z kvalitativního hlediska nakonec toto
-2CZ 294461 B6 řešení neumožňuje získat ohýbané plechy se zakulacenými rohy na rubu, které jsou optimální pro následující zpracování.
Ve skutečnosti lze navíc konstatovat, že při ohýbací fázi s použitím třetího dynamického bodu jako mechanického prvku, vytvořeného na dnu lisovnice, má plech ve zcela logickém důsledku sklon k tomu, aby byl deformován, zploštěn a prakticky drcen, i když jen mírně, převážně ve spojení s rubem ohýbacího úhlu.
Návrh, který může pomoci vyřešit část výše zmiňovaných problémů, byl uveden na trh belgickou společností LD jako systém pojmenovaný Easy-Form(R).
Uvedený systém sestává ve vytvoření pohyblivého ramena, uloženého na straně lisovnice, které je nesené prostřednictvím dvou kloubových spojení a v ohýbací fázi umísťuje snímací prostředek do kontaktu s jedním z křídel ohýbaného plechu.
Uvedený snímací prostředek je souose pohyblivý vzhledem k uvedenému ramenu a poskytuje měřená data do řídicí logické jednotky zařízení. U tohoto řešení jsou tudíž tři měřicí body pro poskytování parametrů pro zařízení, z nichž dva jsou známé, tvořené průsečíkovými rohy roviny s ohýbací drážkou lisovnice, a jeden je proměnný a zjistitelný oscilací s následujícím umístěním uvedeného pohyblivého ramena.
Právě ale v důsledku nepřesné stranové polohy třetího bodu, dynamického vzhledem k lisovnici pro měření ohybového úhlu, není umožněna uspokojiví přesnost, protože vzhledem k přirozeným vlastnostem materiálu bodu výsledkem data nepřesná a odlišná od reálných dat, objektivně se týkajících ohybového úhlu.
Ve snaze radikálně vyřešit problémy shora popisovaných řešení přihlašovatel vynálezu v italské patentové přihlášce TV97A000039 (Gasparini) navrhuje způsob ohýbání plechu lisováním prostřednictvím přímého měřicího systému, ve kterém je navrženo následující:
- posunutí plechu na pracovní stůl až do protnutí vertikální osové roviny horního lisovníku, neseného horním křížem, směrem k vespod ležící lisovnici, nesené spodním křížem; přičemž na zadní straně plechu snímá snímací prostředek, procházející do lisovnice a spojený vždy s logickou jednotkou pro zpracování dat, která řídí unavený ohýbací lis;
- tudíž, po provedení sestupové fáze lisovníku směrem k vespod ležící lisovnici a potom ohnutí plechu lisováním, se určuje odpovídající posunutí podél vertikální osy uvedených snímacích prostředků, které ve spolupráci se čtecím zařízením odpovídající měřicí sestavy komunikují data do jednotky pro zpracování dat, která se týkají ohybového zdvihu;
- nakonec při provádění opětovného vyzdvižení lisovníku se současně provede resetování uvedených snímacích prostředků do jejich původního stavu;
- přičemž při detekování v první fázi prostřednictvím uvedených snímacích prostředků, které jsou trvale v kontaktu s plechem, ohybového úhlu odlišného vzhledem k předem nastavenému jmenovitému ohybovému úhlu jednotka pro zpracování dat zajistí souhlas s ohýbacím lisem, nevyloží takto získaný produkt a provede alespoň druhou sestupovou fázi lisovníku směrem k vespod ležící lisovnici až do průchodu opět na stejný ohybový úhel a potom se pokračuje s vyložením produktu.
Pokud se týká uvedeného procesu, je přihlašovatel tohoto názoru, že pracovní a především měřicí fáze ohybového úhlu mohou být ještě dále optimalizovány, především pokud se týká přesnosti a časových intervalů, potřebných pro přečtení získaného ohybového úhlu, nevyjímaje ani možnost zásahu pro opravení elastického dopružení plechu, který již byl ohnut lisováním.
-3CZ 294461 B6
Nedávný systém pro měření ohybového úhlu, který je označován obrannou známkou ACB(R) a který je popsán ve spisu DE 195 21 369, byl navržen firmou TRUMPF a týká se produktu pojmenovaného TrumaBand řada V. V praxi tento systém sestává z vytvoření na vnitřku horního ohýbacího nástroje (lisovníku) dvou snímacích disků s různými průměry. Během ohýbacího procesu jsou tyto disky samostředěny měřením čtyř kontaktních bodů na vnitřní straně ohybu a následně, na základě vzdálenosti středů disků, systém umožňuje vypočítat skutečný úhel, uvedené disky jsou měřeny s nezávisle pohyblivými čepy, umístěnými na každé straně lisovníku.
Hlavní nevýhoda, která může být připsána shora zmiňovanému řešení, spočívá v podstatě ve skutečnosti, že není možné ovlivňovat ohyby s takovýmto měřicím systémem, ve kterém je plech, vzhledem k dosažitelnému úhlu na vnitřní straně ohybu širší než 90°až 10°.
Uvedený systém navíc nutí udržovat hrany plechu poněkud široké, než snižuje možnosti využití různých lisovnic s následkem nižší pružnosti ohýbacího lisu.
Nakonec uvedený systém předem určuje ohybový úhel prostřednictvím určitých kalibračních lisovnic a následně na jedné straně dochází k omezení měření ohybu a na druhé straně není umožněno rychlé dosažení požadovaného ohybu, především ve vztahu ke skutečnosti, že systém vyžaduje složité nastavení Patent US 4 131 008 popisuje axiální snímací prostředek ve tvaru V, procházející V-lisovací lisovnici. Pokud se týká posledních dvou uvedených technik pro měření ohybového úhlu, je názorem přihlašovatele, že pracovní a především měřicí fáze ohybového úhlu může být dále optimalizována, především pokud se týká přesnosti a časových period potřebných pro čtení získaného ohybového úhlu, nevyjímaje možnost zásahu pro opravení elastického dopružení plechu, který již byl lisován ohýbáním.
Podstata vynálezu
Shora uvedené a další problémy jsou podle předkládaného vynálezu řešeny, jak je definováno v připojených patentových nárocích, ohýbacím lisem pro ohýbání plechů, s měřicím a řídicím systémem ohybového úhlu, přičemž tento ohýbací lis má:
• horní, vertikálně vratně se pohybující, podlouhlý ohýbací lisovník;
• spodní, statickou, podlouhlou ohýbací lisovnici s alespoň podélnou ohýbací drážkou;
• snímací prostředek, mající detekční body ohybu, pro měření příslušného ohýbacího pohybu plechu při ohýbání na uvedené ohýbací drážce, pro řízení a instruování logickou jednotkou pro zpracování dat ohybových parametrů ohýbacího procesu v uvedeném ohýbacím lisu, přičemž všechny uvedené detekční body ohybu jsou koncipovány tak, aby byly rozděleny imaginární vertikální rovinou, procházející na ohybové rohové linii ohýbaného plechu, do dvou sad detekčních bodů ohybu, přičemž jedna sada detekčních bodů je na jedné straně a druhá sada detekčních bodů je na druhé straně, přičemž uvedené detekční body ohybu jsou realizovány prostřednictvím vertikálně pružně pohyblivého snímacího prostředku, pohybujícího se na vertikální rovině protínající roh „V“ drážky, nezávisle na odpovídajícím pohybu ohýbacího lisovníku, přičemž podstata vynálezu spočívá v tom, že: podél uvedené ohýbací drážky uvedené lisovnice je uvedený snímací prostředek tvořen dvojicí vzájemně interagujících vidlic, kde jedna je uvnitř nebo v těsné blízkosti vzhledem k druhé, přičemž centrální osa obou uvedených vidlic splývá s osou uvedeného lisovníku, a přičemž uvedené vidlice jsou elasticky poddajné a jsou dole spojené se snímačem vzájemné polohy, komunikujícím s logickou jednotkou pro zpracování dat, která řídí uvedený ohýbací lis.
-4CZ 294461 B6
Přesněji:
na zadní straně plechu, spočívajícího na lisovnici, trvale snímá alespoň jeden snímací prostředek, umístěný podél rohové osy ohýbací drážky uvedené lisovnice, přičemž uvedený snímací prostředek je tvořen dvojicí vzájemně interagujících vidlic, z nichž jedna je uvnitř nebo v těsné blízkosti vzhledem k druhém, přičemž centrální osa oba těchto vidlic splývá s osou lisovníku, a přičemž uvedené elasticky poddajné vidlice jsou spojeny se snímačem vzájemné polohy, komunikujícím s logickou jednotkou pro zpracování dat, která řídí uvedený ohýbací lis.
S tímto řešením je umožněno měření ohybového úhlu na čtyřech dynamických měřicích bodech nebo detekčních bodech ohybu s maximální možnou přesností bez jakéhokoliv omezení, pokud se týká úhlu, který má být dosažen.
Toto řešení nevyžaduje vytvoření dokonalé drážky v lisovnici, protože shora zmiňovaný měřicí systém je nezávislý na jakékoliv referenci na lisovnici.
Měřicí systém je nezávislý na případné elastické deformaci lisovnice při prováděcí fázi ohýbání.
Takto může být snížena doba ohýbání což urychluje celý výrobní proces.
Takový výsledek lze zcela zjevně považovat za nejúčinnější měřicí systém úhlu ohýbání, který kromě toho, že je extrémně přesný, vždy poskytuje data v reálném čase, což umožňuje rozhodujícím způsobme zasahovat pro opravu chyb až do dosažení jmenovitého úhlu ohýbání a s odpovídající přesností.
Protože snímání úhlu během ohýbání probíhá na stejné straně plechu, v prvním případě na spodním povrchu a ve druhém případě na horním povrchu plechu, je zabráněno chybám způsobeným změnami v tloušťce plechu.
Navíc bylo zjištěno, že s použitím jednoho ze shora zmiňovaných snímacích prostředků je úhel ohýbání měřen s uvažováním reálného sklonu dvou zrcadlových rovin plechu, vždy buď na vnitřních plochách nebo vnějších plochách prostřednictvím dvojice měřicích bodů, což konečným způsobem překonává chyby způsobené jinými faktory, například poddajností (typ materiálu) a prostřednictvím ztenčování způsobeného roztažením v důsledku tlaku hrany.
Výsledkem je, že jakmile je zařízení nastaveno pro dosažení určitého úhlu ohýbání, je možné ohýbat další plech z jakéhokoliv materiálu a o jakékoliv tloušťce při zajištění, zeje kompatibilní se šířkou ohýbací drážky lisovnice a odpovídajícího lisovníku, bez modifikace programového nastavení a bez provádění testů, což rovněž platí pro malé ohyby.
Tyto a ještě další výhody budou zřejmější po pročtení následujícího podrobnějšího popisu příkladných provedení předkládaného řešení ve spojení s odkazy na připojené výkresy, přičemž níže uvedené detaily jsou pouze ilustrativní a nepředstavují žádné omezení pro rozsah vynálezu.
Přehled obrázků na výkresech
Obr. 1 znázorňuje pohled, v detailu a ve spojení s předcházejícím popisem, ilustrující čtyři detekční body ohybu, detekované měřicím zařízením, ze kterých jsou získávána příslušná data, potřebná při určování skutečného úhlu ohýbání;
Obr. 2 znázorňuje pohled zpředu na ohýbací lis, ve kterém jsou vzhledem ke spodnímu kříži zdůrazněna některá zařízení pro měření úhlu ohýbání;
-5CZ 294461 B6 obr. 3 znázorňuje řešení vidlicového snímacího prostředku, využívajícího dvojitou vidlici podle předkládaného vynálezu ve fázi před ohýbání plechu, přičemž tento obr. 3 znázorňuje pohled v detailu na jednu uvedenou fázi procesu ohýbání plechu, kdy lisovník spočívá na lisovnici, přičemž je určováno posunutí podél vertikální osy měřicího zařízení včetně snímacího prostředku, sestávajícího z dvojité vidlice;
obr. 4 znázorňuje řešení vidlicového snímacího prostředku, využívajícího dvojitou vidlici podle předkládaného vynálezu ve fázi po ohýbání plechu, přičemž tento obr. 4 znázorňuje pohled na následující fázi procesu pro zpracování plechu, kde lisovník prochází lisovnici, přičemž je určováno posunutí podél vertikální osy měřicího zařízení včetně snímacího prostředku, sestávajícího z dvojité vidlice.
Příklady provedeni vynálezu
Jak je znázorněno na obr. 1 a obr. 2, je ohýbací lis A tvořen horní a spodní částí, přičemž horní část je v podstatě dynamická vzhledem ke spodní, statické části.
Horní část zahrnuje horní kříž 1, který je vertikálně pohyblivé podél vertikální osy Y-Y” vzhledem k rámu ohýbacího lisu A, na jehož spodním konci je přidružený podélný nástroj vyměnitelného typu, který tvoří lisovník 2.
Ohýbací lis A je na koncích opatřen válcovými prostředky 3, 3' pro každou stranu, které určují pohyb klesání a zdvihání podél osy Y-Y” pro horní kříž 1 směrem k vespod ležícímu spodnímu kříži 4, který nese lisovnici 5, rovněž vyměnitelného typu.
Uvedená lisovnice 5 má podél alespoň jednu ohýbací drážku 5', která určuje úhel a ohýbání plechu B, podrobeného pracovnímu cyklu.
V tomto případě je podél drážky Y lisovnice 5 vytvořen alespoň jedna měřicí oblast, v tomto případě dvě měřicí oblasti r', r” umístěné na koncích podélné drážky 5' nebo v blízkosti konců plechu B, takže je zde pravá měřicí oblast ť a levá měřicí oblast rf.
Na vršku uvedené drážky 5[ mají stěny dva protilehlé rohy, získané průsečíkem nakloněných rovin s horizontální rovinou lisovnice 5, které realizují první dvojici uvedených detekčních bodů, úhlu ohybu, přičemž na těchto rozích pracuje plech B během fáze ohýbání.
Drážka 5' je na svém dnu opatřena axiálními vertikálními otvory 105, logicky odpovídajícími každé ze dvou oblastí ť_ a r”, na jejichž vnitřku je vertikálně pohyblivý, přičemž sleduje zdvih v1, příslušný vidlicový snímač, 9, 106; 108, 108'; Re. Uvedený snímač 9, 106, pokud se týká horního konce, je opatřen hlavou 107, 107'; Rt, vidlicového tvaru, nebo dokonce tvaru písmene U, která je vhodná pro kontakt se dvěma detekčními body a trvale na zadní straně plechu B. zatímco na druhé straně uvedený snímač 9, 106 interaguje s odpovídající měřicí skupinou, která přenáší data do logické jednotky pro zpracování dat s informací získanou tímto způsobem.
V tomto případě měřicí systém úhlu a ohýbání, který se týká alespoň dvou koncových měřicích oblastí r', r”, využívá v podstatě čtyř měřicích bodů pro každou z nich, dvou statických bodů Rc (viz obr. 1), které odpovídají středu poloměru zakřivení rohů drážky 5', 102' lisovnice 5, a dvou dynamických bodů Rt (viz obr. 1) jako důvodu vidlic, či hlav snímače 107, 107'; 108, 108'. symetricky umístěných jeden na jedné straně a jeden na druhé straně osové linie ohýbacího rohu; přičemž oba pracují na základní straně plechu B.
V tomto případě dva dynamické body Rt budou diametrálně protilehlé vzhledem k vertikální osy Y'-Y” ohýbání, kde horizontální vzdálenost Ce mezi středy Rc a Rt není vždy konstantní,
-6CZ 294461 B6 zatímco vzdálenost Ci mezi uvedenými dvěma dynamickými snímacími body Rt je konstantní.
V podstatě jsou tedy vytvořeny čtyři snímací body (dva body Rc a dva body Rt), z nichž dva jsou statické detekční body Rc a dva jsou dynamické detekční body Rt, které jsou integrovány v pohyblivém dynamickém snímacím zařízení 9, které tedy tvoří dva snímací body Rt z celkového počtu čtyř detekčních bodů. Obě dvojice bodů jsou rozděleny symetricky vzhledem k poloze a počtu na jedné straně a na druhé straně uvedené vertikální axiální roviny, procházející na ohybové rohové linii yl.
Detekční body jsou tedy symetrické vzhledem k vertikální ose Y-Y ohýbání.
Zatímco poloha statických detekčních bodů Reje známá jednotce pro zpracování dat ohýbacího lisu A, přesná poloha dynamických snímacích bodů, tedy detekčních bodů Rt, je zjišťována uvedeným vidlicově tvarovaným snímačem 9, 106, který je udržován přitlačený proti spodnímu povrchu plechu B, přičemž tyto snímací body jsou umístěny následovně: jeden na jedné straně a druhý na druhé straně ohybové rohové linie yl. Tudíž při znalosti posunutí Hj, mezi dvojicí statických bodů Rc je možné vypočítat úhel a ohýbání, protože ten odpovídá přesně tečně poloměrů Rc a Rt.
V pracovním cyklu, když je plech B položen přes lisovnici 5, jsou čtyři detekční body Rc, Rt ohybu každé oblasti ť a r umístěny v dokonalém zákrytu a koplanámě.
V tomto stavu, prostřednictvím optické snímací skupiny, jednotka zpracování snímá polohu vidlicového snímače 9, 106 a považuje ji za „nulovou“ hodnotu (index).
Z praktického hlediska je výhodné, aby jednotka pro zpracování dat zajišťovala, že vidlicový snímač 9, 106 je uveden do polohy v kontaktu se zadním povrchem pechu B. Provedením ohýbání a plech B zakřiví, přičemž proniká směrem k drážce 5', 102' a následně tlačí rovněž směrem dolů vidlicový snímač 9, 106, jehož vidlicově tvarované konce 107, 107'; 108, 108' zůstávají v kontaktu se zadní stranou plechu B.
Následně program jednotky pro zpracování dat bude muset matematicky vypočítat, vzhledem k úhlu ohýbání, zdvih Y'-Y poklesu lisovníku 2, 101, jako funkci pevných vzdáleností měřitelných mezi vidlicově tvarovanými konci 107, 107'; Rt; 108, 108'; Rc v kontaktu s plechem B, přičemž příslušné dvojice bodů Rt a Rc uvnitř rohů drážky 102' lisovnice tak poskytují požadované parametry úhlu ohýbání.
Tímto způsobem je dosaženo toho, že zdvih Y-Y poklesu lisovníku 2 je stejný jako zdvih yl, detekovaný sestavou snímače 9, 106, který je snímán odpovídajícím snímacím prostředkem.
Přesněji posunutí Y'-Y lisovníku 2 je kontrolováno prostřednictvím první sady optických linek až do jeho kontaktu s plechem B a potom je prováděno řízení pohybu prostřednictvím uvedených optických linek měřicího zařízení úhlu ohýbání. Nejprve v cyklu ohýbání klesá horní kříž 1 ohýbání. Nejprve v cyklu ohýbání klesá horní kříž 1 ohýbacího lisu A s velkou rychlostí, přičemž nese lisovník 2, 101 směrem k lisovnici 5, 103. Takové posunutí je elektronicky řízené prostřednictvím dvou lineárních snímacích prostředků 14, umístěných na stranách ohýbacího lisu A.
Několik milimetrů od plechu B lisovník 2, 101 zpomaluje a přechází na nízkou rychlost až do kontaktu s povrchem plechu B.
Právě v tomto okamžiku je uvedeno do činnosti snímání příslušného zdvihu lisovníku 2, 101 prostřednictvím snímacích prostředků, umístěných na pracovním stole, přičemž ve skutečnosti je to právě plech B, lisovaný lisovníkem 2, 101, který stlačí snímače 9, 106 tak, že spustí snímací mechanismy.
Jakmile je mezi úhlem a ohýbání a jmenovitým úhlem detekována případná chyba, je zařízení předem nastaveno na následný a definovaný ohýbací cyklus, který bez vyložení plechu B bude vykonán s opravnými parametry, porovnanými a získanými snímáním a zpracováním dat shromážděných v předcházející fázi.
Ohýbací lis A může zahrnovat lisovník 2, 101 vhodný pro snadné udržování plechu B v poloze během ohýbání fáze, následující po první ohýbací fázi, pro odstranění zjistitelných rozdílů úhlu ohýbání v důsledku elastického dopružení plechu.
To je dobře patrné zejména na obr. 3 a obr. 4, které znázorňují snímací zařízení ohýbacího procesu, které je aktivováno plechem B, tlačeným dolů uvedeným lisovníkem2, 101.
Druhá, spodní část ohýbacího lisu 1, tedy spodní kříž 4, zahrnuje podlouhlou lisovnici 5, 102, která je v podélném směru alespoň jednu podélnou ohýbací drážku 102', která určuje úhel a, ohýbání kovového plechu B, podrobeného ohýbacímu cyklu.
V tomto případě je vytvořena podél podélné ohýbací drážky 102' alespoň jedna měřicí oblast uvedeného úhlu a ohýbání, například dvě takové oblasti, umístěné na koncích podlouhlé ohýbací drážky 102' nebo v blízkosti konců plechu B.
V uvedené lisovnici na svršku uvedené podlouhlé ohýbací drážky 102' vytvářejí rohy, získané průsečíkem nakloněných roviny s horizontální rovinou podlouhlé lisovnice 102, dva symetrické protilehlé detekční body 103, 104 na kterých pracuje zadní strana plechu B ve fázi ohýbání.
Ohýbací drážka 102' má na dnu otvory 105, odpovídající každé ze dvou detekčních oblastí, na jejichž vnitřku je odpovídající snímač 106 vertikálně posunutelný, přičemž sleduje zdvih v1. a přičemž uvedený snímač je realizován ve tvaru písmene Y, nebo také vidlicovém tvaru.
Uvedený vidlicově tvarovaný snímací prostředek 106 je v podstatě tvořen dvěma tyčemi ve tvaru písmene Y, jejichž horní konec tvoří odpovídající vidlice 106', 106 tvaru písmene Y nebo U, znichž jedna je uložena na vnitřku nebo v těsné blízkosti vzhledem ke druhé, které mají odlišné vzdálenosti mezi středy a příslušnými detekčními body 107, 107'; 108, 108' ohybu.
Přesněji vidlice 106' má vzdálenost mezi středy a příslušnými detekčními body 108, 108' širší než je tato vzdálenost u vidlice 106, jejíž detekční body 107, 107' definují vzdálenost mezi středy kratší, než byla shora zmiňovaná vzdálenost mezi středy vidlice 106'.
V tomto případě centrální osa, procházející uvedenými vidlicemi 106', 106, odpovídá osy y1 zdvihu lisovníku 101.
Pokud se týká spodních konců tyčí, začleněných na horní části dvou vidlic 106', 106, jsou v záběru s odpovídajícím elasticky poddajným prostředkem 1013, 1013', které jsou v tomto případě tvořeny tlačnými spirálovými pružinami, přičemž každý je v záběru se snímací skupinou vzájemné polohy.
Účelem snímací skupiny vzájemné polohy je, by komunikovala s logickou jednotkou pro zpracování dat ohýbacího lisu, poskytovala data týkající se odlišného zdvihu z každé jednotlivé vidlice 106', 106, provedeného v důsledku tlaku kolmo vyvíjeného podlouhlým lisovníkem 101.
Tímto způsobem mohou být detekovány dvě zrcadlové roviny, odpovídající zadní straně (spodnímu povrchu) ohýbaného plechu B, s porovnáním rozdílu ve výšce, zjištěné mezi příslušnými detekčními body 107, 108 a 107', 108'.
-8CZ 294461 B6
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (4)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Ohýbací lis pro ohýbání kovových plechů, s měřicím a řídicím systémem ohybového úhlu, přičemž tento ohýbací lis má:
    • horní, vertikálně vratně se pohybující, podlouhlý ohýbací lisovník (2, 101);
    • spodní, statickou, podlouhlou ohýbací lisovnici (5,102) s alespoň podélnou ohýbací drážkou (5', 102');
    • snímací prostředek, mající detekční body ohybu, pro měření příslušného ohýbacího pohybu plechu při ohýbání na uvedené ohýbací drážce, pro řízení a instruování logickou jednotkou pro zpracování dat ohybových parametrů ohýbacího procesu v uvedeném ohýbacím lisu, přičemž všechny uvedené detekční body ohybu jsou koncipovány tak, aby byly rozděleny imaginární vertikální rovinou, procházející na ohybové rohové linii ohýbaného plechu, do dvou sad detekčních bodů (Rc, Rt) ohybu, přičemž jedna sada detekčních bodů je na jedné straně a druhá sada detekčních bodů je na druhé straně, přičemž uvedené detekční body ohybu jsou realizovány prostřednictvím vertikálně pružně pohyblivého snímacího prostředku, pohybujícího se na vertikální rovině protínající roh „V“ drážky, nezávisle na odpovídajícím pohybu ohýbacího lisovníku, vyznačující se tím, že podél uvedené ohýbací drážky uvedené lisovnice (102) je uvedený snímací prostředek tvořen dvojící vzájemně interagujících vidlic (106', 106), kde jedna je uvnitř nebo v těsné blízkosti vzhledem k druhé, přičemž centrální osa obou uvedených vidlic (106', 106) splývá sosou uvedeného lisovníku (101), a přičemž uvedené vidlice (106', 106) jsou elasticky poddajné ajsou dole spojené se snímačem vzájemné polohy, komunikujícím s logickou jednotkou pro zpracování dat, která řídí uvedený ohýbací lis.
  2. 2. Ohýbací lis podle nároku 1, vyznačující se tím, že uvedený snímací prostředek (106) je v podstatě tvořen dvojicí tyčí, jejichž horní konce tvoří dvě vidlice (106', 106), tvarované ve formě vidlice, to jest v podobě písmene U, z nichž jedna je uvnitř nebo v těsné blízkosti vzhledem k druhé, které mají odlišnou vzdálenost mezi středy a odpovídajícími detekčními body (108, 108'), respektive detekční body (107, 107').
  3. 3. Ohýbací lis podle předcházejících nároků, vy z n ač uj í c í se t í m , že uvedená vidlice (106') snímacího prostředku má vzdálenost mezi středy a odpovídajícími detekčními body (108, 108') širší než je tato vzdálenost u vidlice (106), jejíž detekční body (107,107') definují vzdálenost mezi středy menší než je předcházející vzdálenost vidlice (106'), přičemž centrální osa, procházející skrz uvedené vidlice (106', 106), odpovídá ose (y1) zdvihu lisovníku (101).
  4. 4. Ohýbací lis podle předcházejících nároků, vyznačující se tím, že spodní konce tyčí, zahrnujících horní část uvedených dvou vidlic (106', 106), zahrnují odpovídající elasticky poddajné prostředky (1013, 1013'), a každý je v záběru se snímací skupinou vzájemné polohy.
    3 výkresy
    -9CZ 294461 B6
CZ19994634A 1997-06-20 1997-10-16 Ohýbací lis CZ294461B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT97TV000083 IT1293374B1 (it) 1997-06-20 1997-06-20 Procedimento perfezionato di presso-piegatura della lamiera metallica con sistema di misurazione su 4 punti dell'angolo di piega, e macchina
IT97TV000102 IT1294147B1 (it) 1997-07-25 1997-07-25 Dispositivo di misurazione su 4 punti dell'angolo di piega,in un procedimento di presso-piegatura della lamiera metallica,e macchina

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ9904634A3 CZ9904634A3 (cs) 2000-10-11
CZ294461B6 true CZ294461B6 (cs) 2005-01-12

Family

ID=26332466

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19994634A CZ294461B6 (cs) 1997-06-20 1997-10-16 Ohýbací lis

Country Status (12)

Country Link
US (1) US6266984B1 (cs)
EP (1) EP1011886B1 (cs)
JP (1) JP2002504862A (cs)
CN (1) CN1102871C (cs)
AR (1) AR013102A1 (cs)
AT (1) ATE212259T1 (cs)
BR (1) BR9714752A (cs)
CZ (1) CZ294461B6 (cs)
DE (1) DE69710101T2 (cs)
ES (1) ES2172009T3 (cs)
PT (1) PT1011886E (cs)
WO (1) WO1998058753A1 (cs)

Families Citing this family (32)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1311827B1 (it) * 1999-04-16 2002-03-19 Luciano Gasparini Forchetta a forcella del tipo basculante autocentrante,particolarmente per la misurazione su quattro punti dell'angolo di
US6796155B2 (en) * 2000-01-17 2004-09-28 Amada Company, Limited Sheet thickness detecting method and device therefor in bending machine, reference inter-blade distance detecting method and device therefor, and bending method and bending device
US6959573B2 (en) * 2000-08-11 2005-11-01 Amada Company, Limited Bending method and device therefore
US20030121303A1 (en) * 2001-12-28 2003-07-03 Lanni Arthur L. Die set with position sensor mounted thereon
DE102004038208B4 (de) * 2004-08-05 2008-11-13 Daimler Ag Verfahren und Werkzeugeinrichtung zum Umformen
CN100446913C (zh) * 2005-03-30 2008-12-31 联想(北京)有限公司 一种金属板的弯曲制造方法
DE102005038470B4 (de) * 2005-08-13 2022-08-25 Eckold Gmbh & Co. Kg Umformwerkzeug und Verfahren zum Positionieren des Umformwerkzeugs
CN102015144A (zh) * 2008-03-19 2011-04-13 安德鲁无线解决方案非洲有限公司 冲压工具
EP2177291B1 (de) * 2008-10-20 2015-04-15 TRUMPF Werkzeugmaschinen GmbH + Co. KG Verfahren zum schneidenden und/oder umformenden Bearbeiten von Werkstücken
FR2942980B1 (fr) * 2009-03-13 2011-04-08 Amada Europ Presse plieuse pour le pliage de feuilles
JP2012192421A (ja) * 2011-03-15 2012-10-11 Hitachi Ltd 金属板の曲げ加工法、それに用いる加工工具、及びその曲げ加工法によって形成された曲げ加工品、並びに中間曲げ加工品
JP6190965B2 (ja) * 2013-12-20 2017-08-30 ティッセンクルップ スチール ヨーロッパ アクチェンゲゼルシャフトThyssenKrupp Steel Europe AG 被覆された平板製品を曲げることによってその摩耗性を判定する方法および装置
US9229674B2 (en) 2014-01-31 2016-01-05 Ebay Inc. 3D printing: marketplace with federated access to printers
CN104950912A (zh) * 2014-03-25 2015-09-30 扬州恒佳机械有限公司 一种反馈校正系统
US9595037B2 (en) 2014-12-16 2017-03-14 Ebay Inc. Digital rights and integrity management in three-dimensional (3D) printing
CN104624739B (zh) * 2014-12-24 2016-08-24 广东中南声像灯光设计研究院 基于plc的电容厚度检测与裂纹反馈的板件折弯机及其弯折加工方法
CN104942060A (zh) * 2015-06-23 2015-09-30 苏州边桐传感科技有限公司 基于滚压折弯与扭矩调控的折弯装置
CN104942068A (zh) * 2015-06-24 2015-09-30 苏州边桐传感科技有限公司 智能钣金折弯装置
CN104942086A (zh) * 2015-06-26 2015-09-30 苏州边桐传感科技有限公司 智能钣金折弯装置及其方法
CN105903787A (zh) * 2016-04-14 2016-08-31 佛山市广工大数控装备技术发展有限公司 一种基于机器人小门板四边八刀折弯的方法
AT518560B1 (de) 2016-04-18 2018-01-15 Trumpf Maschinen Austria Gmbh & Co Kg Biegebalken für eine Schwenkbiegemaschine
CN106066276A (zh) * 2016-06-21 2016-11-02 上海电气核电设备有限公司 一种用于核电晶间腐蚀试样的弯曲工装及使用方法
CN108817144B (zh) * 2018-06-22 2019-12-06 重庆同圆万家新材料科技有限公司 一种铝合金家具型材生产用可调节折弯角度的折弯装置
JP7375031B2 (ja) * 2019-02-28 2023-11-07 インディアン インスティテュート オブ テクノロジー ハイデラバード (アイアイティーエイチ) 板金加工のためのシステム及びそのプロセス
AT523360B1 (de) * 2019-12-19 2022-05-15 Trumpf Maschinen Austria Gmbh & Co Kg Biegemaschine und Kontrolleinrichtung
CN111745021B (zh) * 2020-07-07 2022-05-17 牧铭智能制造(山东)有限公司 一种铝合金型材料成型加工系统
KR102432978B1 (ko) * 2020-11-25 2022-08-18 에코캡 주식회사 메탈피시비 성형장치 및 방법
CN112718942B (zh) * 2020-12-08 2023-05-12 江苏弘东工业自动化有限公司 用于折弯机的折弯角度校正方法
EP4140611A1 (de) * 2021-08-23 2023-03-01 Bystronic Laser AG Biegemaschine, insbesondere abkantpresse, mit einem wegemesssystem
CN113732394B (zh) * 2021-09-13 2023-12-19 重庆庚铭建筑装饰工程有限公司 一种铝合金窗户加工工艺
CN113909402B (zh) * 2021-12-14 2022-04-01 聊城产研检验检测技术有限公司 一种冲压设备安全运行信息报警装置
CN116871366B (zh) * 2023-09-06 2023-11-21 苏州澳克机械有限公司 折弯机用送料装置及使用方法

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1072273B (it) * 1977-02-01 1985-04-10 Selecontrol Sas Dispositivo per la rilevazione e regolazione di angoli di piega particolarmente adatto per presse-piegatrici
DE3008701A1 (de) * 1980-03-07 1981-09-24 Johann 7057 Leutenbach Hess Winkelmessvorrichtung fuer abkantpressen
CH654761A5 (fr) * 1984-02-03 1986-03-14 Beyeler Machines Sa Presse-plieuse dont le dispositif de pliage permet un controle continu de l'angle de pliage de la piece a plier.
DE3422813A1 (de) * 1984-06-20 1986-01-02 Kernforschungsanlage Jülich GmbH, 5170 Jülich Opto-elektronischer sensor fuer die nachfuehrung von sonnenkonzentratoren
EP0166351A3 (de) * 1984-06-27 1986-09-17 Arnold Stucki Vorrichtung an einer Maschine für Umformarbeiten an blechförmigen Materialien
US5062283A (en) * 1988-07-19 1991-11-05 Yamazaki Mazak Kabushiki Kaisha Press brake and a workpiece measuring method in the press brake
JPH0230326A (ja) * 1988-07-19 1990-01-31 Yamazaki Mazak Corp ワーク計測手段付きプレスブレーキ及びそのワーク計測方法
IT1260892B (it) * 1993-02-23 1996-04-29 Prima Ind Spa Dispositivo per misurare l'angolo di un pezzo, in particolare l'angolodi piegatura di un pezzo di lamiera.
DE19521369C2 (de) * 1995-06-12 2000-06-29 Trumpf Gmbh & Co Bearbeitungsmaschine zum Umformen von Werkstücken

Also Published As

Publication number Publication date
CN1102871C (zh) 2003-03-12
BR9714752A (pt) 2000-07-25
ES2172009T3 (es) 2002-09-16
DE69710101T2 (de) 2002-08-29
JP2002504862A (ja) 2002-02-12
PT1011886E (pt) 2002-07-31
ATE212259T1 (de) 2002-02-15
CZ9904634A3 (cs) 2000-10-11
EP1011886B1 (en) 2002-01-23
WO1998058753A1 (en) 1998-12-30
DE69710101D1 (de) 2002-03-14
AR013102A1 (es) 2000-12-13
US6266984B1 (en) 2001-07-31
CN1259889A (zh) 2000-07-12
EP1011886A1 (en) 2000-06-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ294461B6 (cs) Ohýbací lis
US20060117824A1 (en) Method and system for processing plate material, and various devices concerning the system
US6644080B2 (en) Press brake worksheet positioning system
JP3559288B2 (ja) 工作物を折り曲げるための方法及び加工機械
EP0637371B1 (en) A device for measuring an angle in a piece
JP5995488B2 (ja) 折り曲げ加工機における板厚測定装置
US6922903B2 (en) Method and apparatus for measuring bent workpieces
EP0715552B1 (en) Adaptive folding
EP0742054B1 (en) Master-slave apparatus for the manipulator of a bending press
JPH025489B2 (cs)
JP4592136B2 (ja) 板材加工方法及び板材加工システム
TW509599B (en) Sheet thickness detecting method and device therefore in bending machine, reference inter-blade distance detecting method and device therefore, bending method and bending device
WO1998046378A1 (en) Method for bending a metal sheet on a press comprising measuring, compensating and controlling of the deformation of the cross-pieces of the press and press for carrying out the method
US20020078729A1 (en) Multi-high roll stand
JP4395308B2 (ja) 折り曲げ加工機および折り曲げ加工方法
EP1173297B1 (en) Self-centering oscillating fork, particularly for four-point bending angle measuring in a press brake
JP4889170B2 (ja) 曲げ加工方法及びその装置
RU2370748C2 (ru) Способ испытания листового материала на пружинение и предельные параметры при двухугловой гибке с прижимом краев образца (варианты)
JP2000317526A (ja) 柔剛性曲げ加工方法及び柔剛性曲げ加工機
JP2005014056A (ja) 曲げ加工装置およびその曲げ加工方法
ITTV980038A1 (it) Dispositivo perfezionato di misurazione su quattro punti dell'angolo di piega, particolarmente in una macchina pressa piegatrice
JPH11147133A (ja) 折曲げ加工装置における曲げ角度制御方法および装置
ITTV970102A1 (it) Dispositivo di misurazione su 4 punti dell'angolo di piega in un procedimento di presso-piegatura della lamiera metallica e macchina
JPH01109019A (ja) 切断機における切曲り検出方法および装置
JPH07246424A (ja) 多ロール矯正機の圧下量自動調整方法及び装置

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20051016