CZ293365B6 - Způsob výroby přepravní a/nebo skladovací nádoby pro radioaktivní předměty - Google Patents

Způsob výroby přepravní a/nebo skladovací nádoby pro radioaktivní předměty Download PDF

Info

Publication number
CZ293365B6
CZ293365B6 CZ20004597A CZ20004597A CZ293365B6 CZ 293365 B6 CZ293365 B6 CZ 293365B6 CZ 20004597 A CZ20004597 A CZ 20004597A CZ 20004597 A CZ20004597 A CZ 20004597A CZ 293365 B6 CZ293365 B6 CZ 293365B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
semipermeable membrane
partial
bridges
sub
membrane
Prior art date
Application number
CZ20004597A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20004597A3 (cs
Inventor
Konrad Dipl. Ing. Gluschke
Rudolf Dr. Ing. Diersch
Dieter Dipl. Ing. Methling
Original Assignee
Gnb Gesellschaft Für Nuklear-Behälter Mbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gnb Gesellschaft Für Nuklear-Behälter Mbh filed Critical Gnb Gesellschaft Für Nuklear-Behälter Mbh
Publication of CZ20004597A3 publication Critical patent/CZ20004597A3/cs
Publication of CZ293365B6 publication Critical patent/CZ293365B6/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G21NUCLEAR PHYSICS; NUCLEAR ENGINEERING
    • G21FPROTECTION AGAINST X-RADIATION, GAMMA RADIATION, CORPUSCULAR RADIATION OR PARTICLE BOMBARDMENT; TREATING RADIOACTIVELY CONTAMINATED MATERIAL; DECONTAMINATION ARRANGEMENTS THEREFOR
    • G21F5/00Transportable or portable shielded containers
    • G21F5/06Details of, or accessories to, the containers
    • GPHYSICS
    • G21NUCLEAR PHYSICS; NUCLEAR ENGINEERING
    • G21FPROTECTION AGAINST X-RADIATION, GAMMA RADIATION, CORPUSCULAR RADIATION OR PARTICLE BOMBARDMENT; TREATING RADIOACTIVELY CONTAMINATED MATERIAL; DECONTAMINATION ARRANGEMENTS THEREFOR
    • G21F5/00Transportable or portable shielded containers
    • G21F5/005Containers for solid radioactive wastes, e.g. for ultimate disposal

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • High Energy & Nuclear Physics (AREA)
  • Filling Or Discharging Of Gas Storage Vessels (AREA)
  • Structure Of Emergency Protection For Nuclear Reactors (AREA)
  • Containers Having Bodies Formed In One Piece (AREA)
  • Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)
  • Particle Accelerators (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Separation Using Semi-Permeable Membranes (AREA)
  • Packages (AREA)
  • Revetment (AREA)

Abstract

Při způsobu výroby přepravní a/nebo skladovací nádoby pro radioaktivní předměty se prostor (3) pláště, vytvořený ve tvaru dutého válce mezi kovovým vnějším pláštěm (1) a kovovým vnitřním pláštěm (2), vyplní betonovým plnivem s minimální velikostí zrna a následně ve zbytku suspenzí z cementu, vody a aditiv. V prostoru (3) pláště se vytvoří pomocí polopropustné membrány (8), jejíž průchozí otvory jsou menší než minimální velikost zrna, dva vzájemně soustředné dílčí prostory (31, 32) a betonové plnivo i suspenze se vkládají vždy pouze do jednoho z těchto dílčích prostorů (31, 32).ŕ

Description

Způsob výroby přepravní a/nebo skladovací nádoby pro radioaktivní předměty
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu výroby přepravní a/nebo skladovací nádoby pro radioaktivní předměty při němž se dutý válcový prostor pláště, vytvořený mezi kovovým vnějším pláštěm a kovovým vnitřním pláštěm, vyplní betonovým plnivem s minimální velikostí zrna a následně ve zbytku suspenzí z cementu, vody a aditiv.
Dosavadní stav techniky
U známého výše popsaného způsobu podle spisu WO 98/59346 se celý meziprostor pláště vyplňuje stejným způsobem. Nádoba vyrobená tímto způsobem se hodí pouze pro odstínění zdrojů záření s relativně nízkou neutronovou vydatností, například pro palivové články s nízkým vyhořením. Má-li se taková nádoba použít pro zdroje záření, například pro palivové články MOX nebo po zeskelněný vysoce aktivní odpad, jsou potřebné poměrně velké tloušťky betonových stěn a je třeba, aby bylo k dispozici množství vody, potřebné pro neutronovou moderaci.
Úkolem vynálezu je vytvořit v rámci způsobu úvodem jmenovaného druhu přepravní a/nebo skladovací nádobu pro radioaktivní předměty s vysokou vydatností neutronového záření, která vyžaduje menší sílu betonových stěn než doposud.
Podstata vynálezu
Tento úkol je vyřešen způsobem výroby přepravní a/nebo skladovací nádoby pro radioaktivní předměty, při němž se válcový prostor pláště, vytvořený mezi kovovým vnějším pláštěm a kovovým vnitřním pláštěm, vyplní betonovým plnivem s minimální velikostí zrna a následně ve zbytku suspenzí z cementu, vody a aditiv, podle vynálezu, jehož .podstatou je, že v prostoru pláště se s pomocí polopropustné membrány, jejíž průchozí otvory jsou menší než minimální velikost zrna, vytvoří dva vzájemně soustředné dílčí prostory a betonové plnivo i suspenze se vkládá pouze do jednoho z dílčích prostorů.
Pomocí popsaných opatření se prostor pláště, respektive betonový prostor, rozděluje do dvou různých dílčích prostorů s různou výplní. Betonové plnivo zůstává díky polopropustné membráně v dílčím prostoru, do kterého bylo uloženo, zatímco pro suspenzi nepředstavuje membrána žádnou překážku a ta se tak rozšíří do obou dílčích prostorů. Dílčí prostor, do kterého byla samotná suspenze uložena, obsahuje podstatně více vody než dosud a může tedy pojmout takové množství vody, které je pro neutronovou moderaci potřebné.
Podle výhodného provedení vynálezu je polopropustná membrána vytvořena z děrovaných sít nebo plechů nebo drátěných sítí, jejichž průchozí otvory mají světlost zejména mezi 2 a 4 mm. Jednotlivě se přitom může postupovat tak, že polopropustná membrána se vytvoří zavedením otevřených a/nebo uzavřených membránových profilů mezi tepelně vodivé radiální můstky, které probíhají mezi vnitřním a vnějším pláštěm a ke kterým membránové profily přiléhají. Zmíněné tepelně vodivé můstky jsou u předmětných nádob samy o sobě známé a slouží pro odvádění tepla vyvíjeného radioaktivními předměty směrem ven. Jiná možnost spočívá v tom, že polopropustná membrána se nasadí na vnitřní uspořádaní dílčích můstků tepelně vodivých radiálních můstků, které probíhají mezi vnitřní a vnějším pláštěm, a na membránu se nasadí doplňující vnější uspořádání dílčích můstků, která se sešroubuje s vnitřním pláštěm. Zde se doporučuje vzájemně sestavit polopropustnou membránu, vnitřní uspořádání dílčích můstků a vnější uspořádání dílčích můstků v oblasti vzájemně odpovídajících podélných žlábků. Z manipulačního hlediska je výhodné, když se vždy dva sousedící dílčí radiální můstky vnějšího uspořádání dílčích můstků vzájem-1 CL 293365 B6 ně spojí vnějšími můstky. Odpovídajícím způsobem se mohou také dva sousedící dílčí radiální můstky vnitřního uspořádání dílčích můstků vzájemně spojit vnitřní můstky. Ve všech případech se doporučuje membránu, respektive části, které ji vytvářejí, polohově fixovat svařením.
Aby se spolehlivě a rychle vytvořila požadovaná struktura betonu ve dvou zónách, je vhodné ukládat betonové palivo a suspenzi do stejného dílčího prostoru. V ostatních případech se má betonové plnivo ukládat do dílčího prostoru, který sousedí s vnitřním pláštěm, takže vnější dílčí prostor vykazuje vyšší obsah vody pro neutronovou moderaci.
Přehled obrázků na výkresech
Následně bude vynález blíže vysvětlen na základě obrázků, na kterých znázorňuje obr. 1 řez částí pláště nádoby a obr. 2 jinou formu provedení.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 je patrný plášť skladovací nádoby pro radioaktivní předměty, který se nejdříve vytvoří z kovového vnějšího pláště 1 a z kovového vnitřního pláště 2, které jsou uspořádány soustředně. Mezi vnějším pláštěm 1 a vnitřním pláštěm 2 vzniká tedy prostor 3 ve tvaru dutého válce. Mezi vnitřním pláštěm 2 a vnějším pláštěm 1 probíhají radiální můstky 4 z tepelně vodivého materiálu s elementy 5 ve tvaru okének. Tyto tepelně vodivé radiální můstky 4 se svaří s U profily 6, které se upevňují ke straně vnitřního pláště 2. Na vnější plášť 1 se rovněž upevní U profily 7, avšak k těm jsou tepelně vodivé radiální můstky 4 pouze přitlačeny.
V prostoru 3 se s pomocí polopropustné membrány 8 vytváří dva vzájemně soustředné dílčí prostory 31, 32. Membrána 8 se vytvoří otevřenými a uzavřenými profily 81. 82. děrovanými síty nebo plechy nebo drátěnou síťkou, které se vloží mezi tepelně vodivé radiální můstky 4, přiléhají 30 k nim a jsou s nimi svařeny. Pro zhotovení nádoby se do vnitřního dílčího prostoru 31 uloží betonové plnivo s minimální velikostí zrna a následně suspenze z cementu, vody a aditiv. Protože má membrána 8 průchozí otvory, které jsou menší než minimální velikost zrna, pronikne do vnějšího dílčího prostoru 32 pouze suspenze.
U provedení podle obr. 2 se polopropustná membrána 8 nasadí na vnitřní uspořádání 41 dílčích můstků tepelně vodivých radiálních můstků 4 a na membránu 8 pak doplňující vnější uspořádání 42 dílčích můstků, které se sešroubuje s vnitřním pláštěm 2. Přitom se polopropustná membrána 8, uvnitř uspořádání 41 dílčích můstků a vnější uspořádání 42 dílčích můstků v oblasti vzájemně odpovídajících podélných žlábků 9 na sebe usadí. Vždy dva sousedící dílčí radiální můstky vněj40 šího uspořádání 42 dílčích můstků se vzájemně spojí vnějším můstkem JO. Odpovídajícím způsobem se také vzájemně spojí dva sousedící radiální můstky vnitřního uspořádání 41 dílčích můstků vnitřním můstkem 11. Šroubový spoj 12 se provede přes vnější můstky 10 a membránu 8 s vnitř ním pláštěm 2. Vnější plášť 1 se nasazuje za elastického tvarování tepelně vodivých radiálních můstků 4. Uložení výplňového materiálu se provede stejným způsobem, jak je popsáno výše.

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob výroby přepravní a/nebo skladovací nádoby pro radioaktivní předměty, při němž se dutý válcový prostor pláště, vytvořený mezi kovovým vnějším pláštěm a kovovým vnitřním pláštěm, vyplní betonovým plnivem s minimální velikostí zrna a následně ve zbytku cementovou suspenzí z vody a aditiv, vyznačující se tím, že v prostoru pláště se s pomocí polopropustné membrány, jejíž průchozí otvory jsou menší než minimální velikost zrna, vytvoří dva vzájemně soustředěné dílčí prostory a betonové plnivo i suspenze se vkládá pouze do jednoho z dílčích prostorů.
  2. 2. Způsob podle nároku 1,vyznačující se tím, že polopropustná membrána se vytvoří z děrovaných sít nebo plechů nebo z drátěné síťky.
  3. 3. Způsob podle nároku 1 nebo2, vyznačující se tím, že polopropustná membrána má průchozí otvoiy se světlostí 2 a 4 mm.
  4. 4. Způsob podle jednoho z nároků 1 až3, vyznačující se tím, že polopropustná membrána se vytvoří zavedením otevřených a/nebo uzavřených membránových profilů mezi tepelně vodivé radiální můstky, které probíhají mezi vnitřním a vnějším pláštěm a ke kterým profily polopropustné membrány přiléhají.
  5. 5. Způsob podle jednoho z nároků 1 až3, vyznačující se tím, že polopropustná membrána se nasadí na vnitřní uspořádání dílčích můstků tepelně vodivých radiálních můstků, které probíhají mezi vnitřním pláštěm a vnějším pláštěm, a na polopropustnou membránu se nasadí doplňující vnější uspořádání dílčích můstků, které se s vnitřním pláštěm sešroubuje.
  6. 6. Způsob podle nároku 5, vyznačující se tím, že polopropustná membrána, vnitřní uspořádání dílčích můstků a vnější uspořádání dílčích můstků se sesazují v oblasti vzájemně odpovídajících podélných žlábků.
  7. 7. Způsob podle nároku 5 nebo 6, vyznačující se tím, že vždy dva sousedící dílčí radiální můstky vnějšího uspořádání dílčích můstků se vzájemně spojí vnějšími můstky.
  8. 8. Způsob podle nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že polopropustná membrána se polohově fixuje svářením.
  9. 9. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že betonové plnivo a suspenze se ukládají do stejného dílčího prostoru.
  10. 10. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že betonové plnivo se ukládá do dílčího prostoru, sousedícího s vnitřním pláštěm.
CZ20004597A 1999-12-15 2000-12-08 Způsob výroby přepravní a/nebo skladovací nádoby pro radioaktivní předměty CZ293365B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP99125003A EP1122744B1 (de) 1999-12-15 1999-12-15 Verfahren zum Herstellen eines Transport- und/oder Lagerbehälters für radioaktive Gegenstände

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20004597A3 CZ20004597A3 (cs) 2001-08-15
CZ293365B6 true CZ293365B6 (cs) 2004-04-14

Family

ID=8239616

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20004597A CZ293365B6 (cs) 1999-12-15 2000-12-08 Způsob výroby přepravní a/nebo skladovací nádoby pro radioaktivní předměty

Country Status (15)

Country Link
US (1) US6438190B2 (cs)
EP (1) EP1122744B1 (cs)
JP (1) JP4683716B2 (cs)
KR (1) KR100746929B1 (cs)
CN (1) CN1152387C (cs)
AT (1) ATE227880T1 (cs)
BG (1) BG64066B1 (cs)
CA (1) CA2327663A1 (cs)
CZ (1) CZ293365B6 (cs)
DE (1) DE59903429D1 (cs)
EA (1) EA002394B1 (cs)
ES (1) ES2182452T3 (cs)
SK (1) SK284611B6 (cs)
TW (1) TW483005B (cs)
UA (1) UA67781C2 (cs)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE516262C2 (sv) * 2000-04-11 2001-12-10 Oyster Int Nv Sätt för framställning av förvaringsbehållare för kärnbränsle och anläggning för utförande av sättet
JP3416657B2 (ja) * 2001-01-25 2003-06-16 三菱重工業株式会社 キャスクおよびキャスクの製造方法
US7014059B2 (en) * 2002-05-17 2006-03-21 Master Lite Security Products, Inc. Explosion resistant waste container
EP1418594A1 (de) * 2002-11-09 2004-05-12 GNB Gesellschaft für Nuklear-Behälter mbH Transport- und/oder Lagerbehälter für wärmeentwickelnde radioaktive Elemente
US7199375B2 (en) * 2004-10-12 2007-04-03 Bard Brachytherapy, Inc. Radiation shielding container that encloses a vial of one or more radioactive seeds
FR2915307B1 (fr) * 2007-04-18 2013-04-19 Tn Int Conteneur pour le transport et/ou stockage de matieres nucleaires, le conteneur comprenant une structure mobile de conduction thermique.
NO336476B1 (no) * 2009-03-11 2015-09-07 Mezonic As En fremgangsmåte og et anlegg for produksjon av en lagringsbeholder for å lagring av nukleærstrålings-materiale
FR2961942B1 (fr) * 2010-06-25 2014-04-11 Tn Int Conteneur pour le transport et/ou l'entreposage de matieres radioactives
CN102314954A (zh) * 2011-09-06 2012-01-11 原子高科股份有限公司 一种核反应堆启动用一次中子源部件的储存运输容器
KR101527141B1 (ko) * 2013-11-01 2015-06-10 주식회사 포스코 캐스크용 열전달 핀
CN104751925B (zh) * 2013-12-29 2017-09-29 西安核设备有限公司 一种cnfc‑3g新燃料运输容器制造方法
US10633163B1 (en) * 2018-01-24 2020-04-28 William M. Arnold Transport container for radioactive material
CN108335765B (zh) * 2018-01-29 2021-03-12 中广核工程有限公司 核电厂乏燃料干式贮存用燃料贮罐

Family Cites Families (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2055982A5 (en) * 1969-08-13 1971-05-14 Transnucleaire Storage and transport container for a - radioactive materials
DE2065863B2 (de) * 1969-08-13 1981-07-16 Transnucléaire, Société pour les Transports de l'Industrie Nucléaire, Paris Behälter für die Lagerung und den Transport von radioaktiven Materialien
US4123392A (en) * 1972-04-13 1978-10-31 Chemtree Corporation Non-combustible nuclear radiation shields with high hydrogen content
IT1016901B (it) * 1973-05-25 1977-06-20 Cnen Contenitore per il trasporto di materiale fissile allo stato so lido agglomerato o sotto forma di polvere
US4058479A (en) * 1975-05-12 1977-11-15 Aerojet-General Corporation Filter-lined container for hazardous solids
US4257912A (en) * 1978-06-12 1981-03-24 Westinghouse Electric Corp. Concrete encapsulation for spent nuclear fuel storage
DE2831646A1 (de) * 1978-07-19 1980-01-31 Transnuklear Gmbh Abschirmbehaelter fuer den transport und die lagerung bestrahlter brennelemente
SU961971A2 (ru) * 1981-03-26 1982-09-30 Всесоюзный Ордена Трудового Красного Знамени Научно-Исследовательский Институт Гидротехники Им.Б.Е.Веденеева Устройство дл образовани полостей в издели х из бетонных смесей
GB2096046B (en) * 1981-04-06 1984-10-24 British Nuclear Fuels Ltd Transport and storage flask for nuclear fuel
DE3321250C2 (de) * 1983-06-11 1985-10-03 Transnuklear Gmbh, 6450 Hanau Betonbehälter zur Aufnahme bioschädlicher Stoffe
US4845372A (en) * 1984-07-05 1989-07-04 Westinghouse Electric Corp. Nuclear waste packing module
JP2766670B2 (ja) * 1989-01-11 1998-06-18 三菱重工業株式会社 放射線遮蔽壁構造
JPH03267799A (ja) * 1990-03-16 1991-11-28 Ishikawajima Harima Heavy Ind Co Ltd 放射性廃棄物の固化処理方法及び放射性廃棄物固化体
JPH0436697A (ja) * 1990-05-31 1992-02-06 Kobe Steel Ltd 使用済燃料の輸送・貯蔵容器およびその製造方法
JPH052098A (ja) * 1991-06-25 1993-01-08 Nkk Corp 放射性廃棄物の収納用容器
US5402455A (en) * 1994-01-06 1995-03-28 Westinghouse Electric Corporation Waste containment composite
US5545796A (en) * 1994-02-25 1996-08-13 Scientific Ecology Group Article made out of radioactive or hazardous waste and a method of making the same
US5786611A (en) * 1995-01-23 1998-07-28 Lockheed Idaho Technologies Company Radiation shielding composition
JP3332687B2 (ja) * 1995-10-03 2002-10-07 株式会社東芝 原子炉格納容器
JPH09257995A (ja) * 1996-03-22 1997-10-03 Ishikawajima Harima Heavy Ind Co Ltd 固体廃棄物の収納方法及び固体廃棄物収納体
US5819186A (en) * 1996-04-26 1998-10-06 Stephens; Patrick J. Cellular grout radiation barrier
DE19725922C2 (de) 1997-06-19 2000-07-20 Gnb Gmbh Verfahren zur Herstellung eines Behälters

Also Published As

Publication number Publication date
US20010021237A1 (en) 2001-09-13
EP1122744B1 (de) 2002-11-13
KR100746929B1 (ko) 2007-08-08
US6438190B2 (en) 2002-08-20
KR20010062330A (ko) 2001-07-07
CN1300079A (zh) 2001-06-20
ATE227880T1 (de) 2002-11-15
DE59903429D1 (de) 2002-12-19
TW483005B (en) 2002-04-11
ES2182452T3 (es) 2003-03-01
CZ20004597A3 (cs) 2001-08-15
BG64066B1 (bg) 2003-11-28
CN1152387C (zh) 2004-06-02
JP4683716B2 (ja) 2011-05-18
EA200001160A1 (ru) 2001-06-25
EA002394B1 (ru) 2002-04-25
JP2001201590A (ja) 2001-07-27
BG105036A (en) 2001-07-31
CA2327663A1 (en) 2001-06-15
UA67781C2 (uk) 2004-07-15
EP1122744A1 (de) 2001-08-08
SK18742000A3 (sk) 2001-10-08
SK284611B6 (sk) 2005-07-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ293365B6 (cs) Způsob výroby přepravní a/nebo skladovací nádoby pro radioaktivní předměty
CN205935642U (zh) 装配式建筑预制墙板现浇节点支模结构
US4914306A (en) Versatile composite radiation shield
JP2003014882A (ja) セグメント化格子ラック
TW337585B (en) Nuclear fuel pellet, nuclear fuel rod and nuclear fuel assembly
MXPA02012520A (es) Absorbente de sonido relleno con fibra de capas multiples y metodo de manufactura del mismo.
JPH09159796A (ja) 使用済燃料容器用バスケットおよびその製造方法
JP2008107361A (ja) 放射性物質格納容器
CN210049402U (zh) 钢砼组合剪力墙与钢筋混凝土剪力墙组合装配式结构体系
Jin et al. Optimal design and modeling of 3D variable-density lattice structures
CN208538496U (zh) 用于地下中子能电站的防核素迁移屏障体
CN105501729A (zh) 一种多层复合阻隔防爆材料
JP2003167086A (ja) 原子力発電プラントの建設工法
CN212104791U (zh) 一种全新轻质墙体
CN111824458B (zh) 采用多孔声子晶体避震的卫星结构支撑系统
CN212248772U (zh) 一种装配式建筑中的t字型水平连接节点
JP2016217753A (ja) 使用済燃料キャスクおよびそのバスケット
Yigang et al. A practical method on seismic response controlled double layer cylindrical latticed shell with variable stiffness members.
JP2001141883A (ja) キャニスタ、これを備えたコンクリート製貯蔵容器、およびキャニスタの製造方法
RU2002128469A (ru) Стержневой тепловыделяющий элемент, преимущественно для чехловых тепловыделяющих сборок водо-водяного энергетического реактора
JPH03243896A (ja) 原子燃料ペレットの輸送方法
RU2002128468A (ru) Тепловыделяющая сборка водо-водяного энергетического реактора
RU99104919A (ru) Управляющий элемент для ядерного реактора
JPH11326587A (ja) 使用済燃料集合体の容器内貯蔵方法
JP2002189098A (ja) 核燃料貯蔵ラック

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20171208