BG64066B1 - Метод за производство на транспортен и/или складиращ контейнер за радиоактивни предмети - Google Patents

Метод за производство на транспортен и/или складиращ контейнер за радиоактивни предмети Download PDF

Info

Publication number
BG64066B1
BG64066B1 BG105036A BG10503600A BG64066B1 BG 64066 B1 BG64066 B1 BG 64066B1 BG 105036 A BG105036 A BG 105036A BG 10503600 A BG10503600 A BG 10503600A BG 64066 B1 BG64066 B1 BG 64066B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
diaphragm
concrete
housing
space
filler
Prior art date
Application number
BG105036A
Other languages
English (en)
Other versions
BG105036A (bg
Inventor
Konrad Gluschke
Rudolf Diersch
Dieter Methling
Original Assignee
GNB Gesellschaft fuer Nuklear-Behalter mbH
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by GNB Gesellschaft fuer Nuklear-Behalter mbH filed Critical GNB Gesellschaft fuer Nuklear-Behalter mbH
Publication of BG105036A publication Critical patent/BG105036A/bg
Publication of BG64066B1 publication Critical patent/BG64066B1/bg

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G21NUCLEAR PHYSICS; NUCLEAR ENGINEERING
    • G21FPROTECTION AGAINST X-RADIATION, GAMMA RADIATION, CORPUSCULAR RADIATION OR PARTICLE BOMBARDMENT; TREATING RADIOACTIVELY CONTAMINATED MATERIAL; DECONTAMINATION ARRANGEMENTS THEREFOR
    • G21F5/00Transportable or portable shielded containers
    • G21F5/06Details of, or accessories to, the containers
    • GPHYSICS
    • G21NUCLEAR PHYSICS; NUCLEAR ENGINEERING
    • G21FPROTECTION AGAINST X-RADIATION, GAMMA RADIATION, CORPUSCULAR RADIATION OR PARTICLE BOMBARDMENT; TREATING RADIOACTIVELY CONTAMINATED MATERIAL; DECONTAMINATION ARRANGEMENTS THEREFOR
    • G21F5/00Transportable or portable shielded containers
    • G21F5/005Containers for solid radioactive wastes, e.g. for ultimate disposal

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • High Energy & Nuclear Physics (AREA)
  • Filling Or Discharging Of Gas Storage Vessels (AREA)
  • Structure Of Emergency Protection For Nuclear Reactors (AREA)
  • Containers Having Bodies Formed In One Piece (AREA)
  • Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)
  • Particle Accelerators (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Separation Using Semi-Permeable Membranes (AREA)
  • Packages (AREA)
  • Revetment (AREA)

Abstract

Методът намира приложение в атомната енергетика. Чрез него се произвеждат контейнери за радиоактивни предмети с висок интензитет на неутронния източник. По метода кухо цилиндрично междинно пространство (3), образувано между метален външен кожух (1)и метален вътрешен кожух (2), се запълва с пълнител от бетон с най-малък зърнест размер. Остатъчното пространство се запълва със суспензия от цимент,вода и добавки. Такъв контейнер може да се използва за високодозирани, мощни неутронни източници. Той е с компактни размери, когато в междинното пространство (3) се образуват две, концентрични едно на друго разделителни пространства (31 и 32), с помощта на диафрагма (8), чиито проходни отвори са по-малки от най-малкия зърнест размер. Пълнителят отбетон, както и суспензията, се въвеждат винаги само в едно от двете разделителни пространства.

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до метод за производство на транспортен и/или складиращ контейнер за радиоактивни предмети, по-специално изгаряни горивни елементи за ядрени реактори. Съгласно метода кухо цилиндрично междинно пространство в корпуса, образувано между метален външен и метален вътрешен кожух, се запълва с бетонов запълнител с минимален размер на зърната и след това в остатъчното пространство се запълва със суспензия от цимент, вода и добавки. 20
Предшестващо състояние на техниката
При един известен метод от споменатия вид (WO 98/59346) цялото междинно пространство се запълва еднакво. Произведеният по този начин контейнер е подходящ само за екраниране на излъчващи източници с относително нисък интезитет на неутронния източник, например горивни елементи с малка дълбочина на изгаряне. Ако такива контейнери се използват за източници на излъчване с високо дозиран интензитет на неутронния източник, например МОХ-горивни елементи или покрит с глазура високоактивен отпадък от повторна обработка, се изисква относително голяма дебелина на бетонната стена, за да се осигурят необходимите количества вода за неутронното забавяне (неутрализиране).
Техническа същност на изобретението
Изобретението се основава на задачата да се осигури метод от посочения вид за транспортен и/или складиращ контейнер за радиоактивни предмети с висок интензитет на неутронния източник, който да изисква по-ниски от досегашните дебелини на бетонната стена.
За решаването на тази задача в съответствие с изобретението в междинното пространство, с помощта на диафрагма, чиито проходни отвори са по-малки от минималния размер на зърната на бетоновия запълнител, се образуват две, концентрични едно спрямо друго, разделителни пространства и се запълва с бетонов запълнител, както и със суспензия от цимент, вода и добавки, винаги само едно от двете разделителни пространства.
С помощта на описаните мерки междинното пространство в контейнера, съответно бетонният участък, се разделя на две различни разделителни пространства, с различен пълнеж. Поради диафрагмата бетонният пълнеж остава в разделителното пространство, в което той е вкаран, докато диафрагмата не представлява пречка за суспензията и тя се разпростира в двете разделителни пространства. Заетото само от суспензията разделително пространство съдържа по същество повече вода, отколкото досега, и може да подготви необходимите количества вода за неутронните забавяния.
Съгласно предпочитано примерно изпълнение диафрагмата се изпълнява от сито с кръгли отвори или от перфорирани пластини или от телена мрежа, чиито проходни отвори по-специално имат ширина на отвора между 2 и 4 mm.
В частност, може диафрагмата да се изпълни от отворени и/или затворени диафрагмени профили, а те да се поставят между топлопровеждащи радиални напречни ребра, които преминават между вътрешния и външния кожух и към които се монтират диафрагмените профили. Посочените топлопровеждащи напречни ребра при въпросните контейнери са известни сами по себе си и служат за отвеждане на развиваната от радиоактивните предмети топлина навън.
Една друга възможност се състои в това, че диафрагмата се монтира върху един вътрешен дистанциониращ елемент на топлопровеждащите радиални напречни ребра, които преминават между вътрешния и външния кожух и върху диафрагмата се поставя допълнително един външен, дистанциониращ елемент, който се завинтва към вътрешния кожух.
При това се препоръчва диафрагмата, вътрешният и външният дистанциониращ елемент, в участъка на съответстващите си един на друг надлъжни ръбове да се монти рат едно върху друго.
Получават се манипулационни предимства съгласно едно примерно изпълнение, при което две съседни радиални разделителни напречни ребра на вътрешния дистанциониращ елемент са свързани едно с друго посредством един външен свързващ елемент.
Две съседни радиални разделителни напречни ребра могат да бъдат свързани едно с друго посредством вътрешен свързващ елемент.
Във всички случаи се препоръчва диафрагмата, съответно образуващите я части, да се фиксират посредством заварки.
За да изготви желаната двузонна конструкция на бетона надеждно и бързо, е необходимо бетоновият запълинтел и суспензията да се вкарат в едно и също разделително пространство.
Препоръчва се бетоновият запълнител да се вкара в съседното на вътрешния кожух разделително пространство, така че външното разделително пространство да има по-голямото водосъдържание на неутронното забавяне.
Пояснения за приложените фигури
По-нататък изобретението се разяснява с приложените фигури, от които:
Фигура 1 показва разрез през част от корпуса на контейнер и фигура 2 - друга форма на изпълнение на контейнера.
Примери за изпълнение на изобретението
На фиг.1 е показан корпусът на складиращ контейнер за радиоактивни предмети, който първо е образуван от един метален външен кожух 1 и към него е монтиран концентрично метален вътрешен кожух 2. Между външния 1 и вътрешния 2 кожух е оформено кухо цилиндрично междинно пространство 3, на корпуса. Между вътрешния 2 и външния 1 кожух преминават напречни ребра 4 от топлопроводим материал с оформени прозрачни елементи 5. Тези радиални топлопровеждащи ребра 4 са заварени с U- образни профили 6, които от своя страна са закрепени към вътрешния кожух 2. Към външния кожух 1 също са закрепени U-образни профили 7, към които оба че топлопровеждащите радиални ребра 4 само са пресовани.
В междинното пространство 3, с помощта на диафрагма 8, са оформени две, концентрични едно спрямо друго, разделителни пространства 31, 32. Диафрагмата 8 е изпълнена от отворени и затворени профили 8, 82, които са изработени от сита с кръгли отвори или от перфорирани пластини или от телена мрежа. Те са вградени между топлопровеждащите радиални ребра 4, прилягат към тях и са заварени към тях. За окончателно изготвяне на контейнера във вътрешното разделително пространство 31 се вкарва бетонов запълнител, с минимален размер на зърната, и след това се вкарва суспензия от цимент, вода и добавки. Тъй като диафрагмата 8 съдържа проходни отвори, които са помалки от минималния размер на зърната на бетоновия запълнител, във външното разделително пространство 32 достига само суспензията.
При примерното изпълнение на контейнера, както е показано на фиг.2, диафрагмата 8 се монтира върху един вътрешен дистанциониращ елемент 41 на топлопровеждащите радиални ребра 4. Върху диафрагмата 8 се монтира външен дистанциониращ елемент 42, който се завинтва към вътрешния кожух 2. При това диафрагмата 8, вътрешният 41 и външният 42 дистанциониращ елемент в участъка на съответстващите си един на друг надлъжни ръбове 9, се монтиран едно върху друго. Винаги две съседни радиални разделителни ребра на вътрешните дистанциониращи елементи 42 са свързани едно с друго посредством външен свързващ елемент 10. Съответно, винаги също така две съседни радиални ребра на външните дистанциониращи елементи 41 са свързани едно с друго посредством вътрешен свързващ елемент 11. Винтовата връзка 12 се осъществява посредством външния свързващ елемент 10 и диафрагмата 8 с вътрешния кожух
2. Външният кожух 1 е монтиран чрез еластична деформация на топлопровеждащите радиални ребра 4. Запълването се осъществява по същия начин, както е описано погоре.
Монтажът може да съответства на посочения във WO 98/59346.

Claims (10)

  1. Патентни претенции
    1. Метод на производство на транспортен и/или складиращ контейнер за радиоактивни предмети, при който кухо цилиндрично междинно пространство (3) в корпуса, оформено между външен (1) и вътрешен (2) метален кожух, се запълва с бетонов запълнител с минимален размер на зърната и след това в остатъчното пространство се вкарва суспензия от цимент, вода и добавки, характеризиращ се с това, че в междинното пространство (3) в корпуса, с помощта на диафрагмата (8), чиито проходни отвори са помалки от минималния размер на зърната на бетоновия запълнител, са оформени две концентрични едно спрямо друго разделителни пространства (31, 32) и бетоновият запълнител, както и суспензията, винаги се вкарват само в едното от двете разделителни пространства.
  2. 2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че диафрагмата (8) е оформена от сито с кръгли отвори или от перфорирани пластини или от телена мрежа.
  3. 3. Метод съгласно претенция 1 или 2, характеризиращ се с това, че диафрагмата (8) съдържа проходни отвори с ширина на отвора между 2 и 4 mm.
  4. 4. Метод съгласно една от претенциите от 1 до 3, характеризиращ се с това, че диафрагмата (8) се изпълнява посредством вкарване на отворени и/или затворени диафрагмени профили (81,82) между топлопровеждащи радиални ребра (4), които преминават между вътрешния (2) и външния (1) кожух и към които прилягат диафрагмените профили (81, 82).
  5. 5. Метод съгласно една от претенциите от 1 до 3, характеризиращ се с това, че диафрагмата (8) се монтира върху един вътрешен дистанциониращ елемент (41) топлопровеждащи радиални ребра (4), които преминават между вътрешния (2) и външния (1) кожух и върху диафрагмата (8) се монтира допълнително външен дистанциониращ елемент (42), който се завинтва към вътрешния кожух (2).
  6. 6. Метод съгласно претенция 5, характеризираш се с това, че диафрагмата (8), вътрешният (41) и външният (42) дистанциониращ елемент се поставя един над друг в участъка на съответстващите се един на друг надлъжни ръбове (9).
  7. 7. Метод съгласно претенция 5 или 6, характеризиращ се с това, че винаги две съседни радиални разделителни ребра на външните дистанциониращи елементи (42) са свързани едно с друго посредством външен свързващ елемент (10).
  8. 8. Метод съгласно една от претенциите от 1 до 7, характеризиращ се с това, че диафрагмата (8) се фиксира посредством заварки.
  9. 9. Метод съгласно една от претенциите от 1 до 8, характеризиращ се с това, че бетоновият запълнител и суспензията се вкарват в едно и също разделително пространство.
  10. 10. Метод съгласно една от претенциите от 1 до 9, характеризиращ се с това, че бетоновият запълнител се вкарва в съседното на вътрешния кожух разделително пространство.
    Приложение: 2 фигури
    Издание на Патентното ведомство на Република България
    1113 София, бул. ”Д-р Γ. М. Димитров” 52-Б
    Експерт: Д.Великова
    Пор. № 42049
    Редактор: Р.Николова
    Тираж: 40 СР
BG105036A 1999-12-15 2000-12-08 Метод за производство на транспортен и/или складиращ контейнер за радиоактивни предмети BG64066B1 (bg)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP99125003A EP1122744B1 (de) 1999-12-15 1999-12-15 Verfahren zum Herstellen eines Transport- und/oder Lagerbehälters für radioaktive Gegenstände

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG105036A BG105036A (bg) 2001-07-31
BG64066B1 true BG64066B1 (bg) 2003-11-28

Family

ID=8239616

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG105036A BG64066B1 (bg) 1999-12-15 2000-12-08 Метод за производство на транспортен и/или складиращ контейнер за радиоактивни предмети

Country Status (15)

Country Link
US (1) US6438190B2 (bg)
EP (1) EP1122744B1 (bg)
JP (1) JP4683716B2 (bg)
KR (1) KR100746929B1 (bg)
CN (1) CN1152387C (bg)
AT (1) ATE227880T1 (bg)
BG (1) BG64066B1 (bg)
CA (1) CA2327663A1 (bg)
CZ (1) CZ293365B6 (bg)
DE (1) DE59903429D1 (bg)
EA (1) EA002394B1 (bg)
ES (1) ES2182452T3 (bg)
SK (1) SK284611B6 (bg)
TW (1) TW483005B (bg)
UA (1) UA67781C2 (bg)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE516262C2 (sv) * 2000-04-11 2001-12-10 Oyster Int Nv Sätt för framställning av förvaringsbehållare för kärnbränsle och anläggning för utförande av sättet
JP3416657B2 (ja) * 2001-01-25 2003-06-16 三菱重工業株式会社 キャスクおよびキャスクの製造方法
US7014059B2 (en) * 2002-05-17 2006-03-21 Master Lite Security Products, Inc. Explosion resistant waste container
EP1418594A1 (de) * 2002-11-09 2004-05-12 GNB Gesellschaft für Nuklear-Behälter mbH Transport- und/oder Lagerbehälter für wärmeentwickelnde radioaktive Elemente
US7199375B2 (en) * 2004-10-12 2007-04-03 Bard Brachytherapy, Inc. Radiation shielding container that encloses a vial of one or more radioactive seeds
FR2915307B1 (fr) * 2007-04-18 2013-04-19 Tn Int Conteneur pour le transport et/ou stockage de matieres nucleaires, le conteneur comprenant une structure mobile de conduction thermique.
NO336476B1 (no) * 2009-03-11 2015-09-07 Mezonic As En fremgangsmåte og et anlegg for produksjon av en lagringsbeholder for å lagring av nukleærstrålings-materiale
FR2961942B1 (fr) * 2010-06-25 2014-04-11 Tn Int Conteneur pour le transport et/ou l'entreposage de matieres radioactives
CN102314954A (zh) * 2011-09-06 2012-01-11 原子高科股份有限公司 一种核反应堆启动用一次中子源部件的储存运输容器
KR101527141B1 (ko) * 2013-11-01 2015-06-10 주식회사 포스코 캐스크용 열전달 핀
CN104751925B (zh) * 2013-12-29 2017-09-29 西安核设备有限公司 一种cnfc‑3g新燃料运输容器制造方法
US10633163B1 (en) * 2018-01-24 2020-04-28 William M. Arnold Transport container for radioactive material
CN108335765B (zh) * 2018-01-29 2021-03-12 中广核工程有限公司 核电厂乏燃料干式贮存用燃料贮罐

Family Cites Families (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2055982A5 (en) * 1969-08-13 1971-05-14 Transnucleaire Storage and transport container for a - radioactive materials
DE2065863B2 (de) * 1969-08-13 1981-07-16 Transnucléaire, Société pour les Transports de l'Industrie Nucléaire, Paris Behälter für die Lagerung und den Transport von radioaktiven Materialien
US4123392A (en) * 1972-04-13 1978-10-31 Chemtree Corporation Non-combustible nuclear radiation shields with high hydrogen content
IT1016901B (it) * 1973-05-25 1977-06-20 Cnen Contenitore per il trasporto di materiale fissile allo stato so lido agglomerato o sotto forma di polvere
US4058479A (en) * 1975-05-12 1977-11-15 Aerojet-General Corporation Filter-lined container for hazardous solids
US4257912A (en) * 1978-06-12 1981-03-24 Westinghouse Electric Corp. Concrete encapsulation for spent nuclear fuel storage
DE2831646A1 (de) * 1978-07-19 1980-01-31 Transnuklear Gmbh Abschirmbehaelter fuer den transport und die lagerung bestrahlter brennelemente
SU961971A2 (ru) * 1981-03-26 1982-09-30 Всесоюзный Ордена Трудового Красного Знамени Научно-Исследовательский Институт Гидротехники Им.Б.Е.Веденеева Устройство дл образовани полостей в издели х из бетонных смесей
GB2096046B (en) * 1981-04-06 1984-10-24 British Nuclear Fuels Ltd Transport and storage flask for nuclear fuel
DE3321250C2 (de) * 1983-06-11 1985-10-03 Transnuklear Gmbh, 6450 Hanau Betonbehälter zur Aufnahme bioschädlicher Stoffe
US4845372A (en) * 1984-07-05 1989-07-04 Westinghouse Electric Corp. Nuclear waste packing module
JP2766670B2 (ja) * 1989-01-11 1998-06-18 三菱重工業株式会社 放射線遮蔽壁構造
JPH03267799A (ja) * 1990-03-16 1991-11-28 Ishikawajima Harima Heavy Ind Co Ltd 放射性廃棄物の固化処理方法及び放射性廃棄物固化体
JPH0436697A (ja) * 1990-05-31 1992-02-06 Kobe Steel Ltd 使用済燃料の輸送・貯蔵容器およびその製造方法
JPH052098A (ja) * 1991-06-25 1993-01-08 Nkk Corp 放射性廃棄物の収納用容器
US5402455A (en) * 1994-01-06 1995-03-28 Westinghouse Electric Corporation Waste containment composite
US5545796A (en) * 1994-02-25 1996-08-13 Scientific Ecology Group Article made out of radioactive or hazardous waste and a method of making the same
US5786611A (en) * 1995-01-23 1998-07-28 Lockheed Idaho Technologies Company Radiation shielding composition
JP3332687B2 (ja) * 1995-10-03 2002-10-07 株式会社東芝 原子炉格納容器
JPH09257995A (ja) * 1996-03-22 1997-10-03 Ishikawajima Harima Heavy Ind Co Ltd 固体廃棄物の収納方法及び固体廃棄物収納体
US5819186A (en) * 1996-04-26 1998-10-06 Stephens; Patrick J. Cellular grout radiation barrier
DE19725922C2 (de) 1997-06-19 2000-07-20 Gnb Gmbh Verfahren zur Herstellung eines Behälters

Also Published As

Publication number Publication date
US20010021237A1 (en) 2001-09-13
CZ293365B6 (cs) 2004-04-14
EP1122744B1 (de) 2002-11-13
KR100746929B1 (ko) 2007-08-08
US6438190B2 (en) 2002-08-20
KR20010062330A (ko) 2001-07-07
CN1300079A (zh) 2001-06-20
ATE227880T1 (de) 2002-11-15
DE59903429D1 (de) 2002-12-19
TW483005B (en) 2002-04-11
ES2182452T3 (es) 2003-03-01
CZ20004597A3 (cs) 2001-08-15
CN1152387C (zh) 2004-06-02
JP4683716B2 (ja) 2011-05-18
EA200001160A1 (ru) 2001-06-25
EA002394B1 (ru) 2002-04-25
JP2001201590A (ja) 2001-07-27
BG105036A (bg) 2001-07-31
CA2327663A1 (en) 2001-06-15
UA67781C2 (uk) 2004-07-15
EP1122744A1 (de) 2001-08-08
SK18742000A3 (sk) 2001-10-08
SK284611B6 (sk) 2005-07-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG64066B1 (bg) Метод за производство на транспортен и/или складиращ контейнер за радиоактивни предмети
US5641970A (en) Transport/storage cask for a radioactive material
EP2660822A3 (en) Apparatus, system and method for storing high level waste
US6195404B1 (en) Anti-radiation device for containers used to ship radioactive materials
DE69834610D1 (de) Zirkonium-Zinn-Eisen-Legierungen für Kernreaktorbrennstäbe und Bauteile, die einen hohen Abbrand ermöglichen
JP4241869B2 (ja) 放射性物質格納容器
JP2941250B1 (ja) 輸送・貯蔵兼用キャスクの蓋部構造
JP2008076408A (ja) 放射性物質格納容器
Terry et al. Nuclear structure studies in the neutron-rich A= 30 mass region by direct nucleon removal reactions
JP2003240890A (ja) 放射性物質収納容器
JP4221043B2 (ja) 放射性物質格納容器
JP3814272B2 (ja) 放射性物質用の金属密閉容器
JPH01287500A (ja) 原子炉生体遮蔽壁の組み立て構造
WO2002025670A1 (fr) Réservoir servant à transporter du combustible nucléaire
JP6143573B2 (ja) 放射性物質収納用バスケットおよび放射性物質収納容器
JPS6176988A (ja) 原子炉本体の遮蔽構造
JP2003344577A (ja) 燃料集合体格納容器用バスケット
JP2001235598A (ja) 放射性物質乾式貯蔵設備
JP2001349987A (ja) 放射性物質貯蔵設備
JPS6166199A (ja) 使用済み原子炉圧力容器の水没方法
JPS6232390A (ja) 原子炉用放射線遮蔽体およびその製造方法
Sciolla Exotic-7. Nuclear analysis
Jones Criticality safety evaluation for Pathfinder fuel elements in Model No. RA-3 shipping containers: Revision 1
JPH102994A (ja) 放射性廃棄物の冷却貯蔵管理施設構造
RU2001135882A (ru) Способ осуществления топливного цикла ядерного канального реактора