CZ292110B6 - Rovnačka s překrývajícími se válci a způsob jejího užití - Google Patents

Rovnačka s překrývajícími se válci a způsob jejího užití Download PDF

Info

Publication number
CZ292110B6
CZ292110B6 CZ19963673A CZ367396A CZ292110B6 CZ 292110 B6 CZ292110 B6 CZ 292110B6 CZ 19963673 A CZ19963673 A CZ 19963673A CZ 367396 A CZ367396 A CZ 367396A CZ 292110 B6 CZ292110 B6 CZ 292110B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
rollers
alignment
jacks
cross
hydraulic jacks
Prior art date
Application number
CZ19963673A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ367396A3 (en
Inventor
Michel Chevet
Original Assignee
Vai Clecim
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vai Clecim filed Critical Vai Clecim
Publication of CZ367396A3 publication Critical patent/CZ367396A3/cs
Publication of CZ292110B6 publication Critical patent/CZ292110B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21DWORKING OR PROCESSING OF SHEET METAL OR METAL TUBES, RODS OR PROFILES WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21D1/00Straightening, restoring form or removing local distortions of sheet metal or specific articles made therefrom; Stretching sheet metal combined with rolling
    • B21D1/02Straightening, restoring form or removing local distortions of sheet metal or specific articles made therefrom; Stretching sheet metal combined with rolling by rollers

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Straightening Metal Sheet-Like Bodies (AREA)
  • Rolls And Other Rotary Bodies (AREA)
  • Finish Polishing, Edge Sharpening, And Grinding By Specific Grinding Devices (AREA)
  • Advancing Webs (AREA)

Abstract

Rovna ka s p°ekr²vaj c mi se v lci sest v ze dvou vyrovn vaj c äh za° zen (2, 2'), z nich ka à je vybaveno °adou aktivn ch vyrovn vac ch v lc (21) s paraleln mi osami, rota n namontovan²ch v nosn m podvozku (4), a sdru en²ch s alespo jednou °adou nosn²ch v le k (22), p°i em ka d vyrovn vac za° zen (2, 2') je p°ipojeno na traverzu (3) na stran opa n , ne je vyrovn van strana. Nosn² podvozek (4) alespo jednoho z vyrovn vac ch za° zen (2, 2') je opat°en r mem (40), uvnit° kter ho je posuvn uspo° d na °ada p° n²ch nosn k (5). Ka d² aktivn v lec (21) se op r pouze o jeden p° n² nosn k (5) sv²mi nosn²mi v le ky (22) a ka d² p° n² nosn k (5) se op r o traverzu (3) alespo dv ma zved ky (6) uspo° dan²mi po d lce p° sluÜn ho nosn ku (5). Rovna ka umo uje zejm na individu ln regulovat p°ekryt v lc (21) a s ly vyv jen na v lce (21) tak, aby se daly m nit vyrovn vac s ly, i kdy se plechov² p s pohybuje.\

Description

Oblast vynálezu
Předmětem vynálezu je rovnačka plochých předmětů ve tvaru kontinuálního pásu, zejména kovových pásů, a způsob jejího užívání.
Dosavadní stav techniky
K vyrovnávání plochých předmětů, zejména pak kovových pásů, jako jsou laminované plechy, se často používá rovnaček vybavených mnoha válci, které jsou opatřeny dvěma sériemi válců o paralelních osách, jež vytvářejí dvě vyrovnávací zařízení, mezi nimiž prochází rovnaný pás a to v podélném směru kolmém na válce. Válce jsou pak podélně i vertikálně nastaveny tak, že se překrývají a vymezují vlnitou dráhu pásu, který je tímto způsobem podroben střídavému tahu a ohybu z jedné i druhé strany horizontální roviny procházejícího pásu.
Toto zařízení je upraveno ve stojanu válcovací stolice a je vybaveno dvěma od sebe vzdálenými sloupy. Je napojeno na regulační prostředky umožňující úpravu překrytí válců za účelem regulace účinnosti vyrovnávání podle potřeb a charakteristik rovnaného pásu, zejména se zřetelem na jeho rozměiy a vlastnosti příslušného kovu.
Průchod pásu mezi válci příslušnou drahou má tendenci vychýlit jedno i druhé z obou zařízení a překrytí válců musí být tedy stále udržováno v daném nastavení.
Z tohoto důvodu se každé vyrovnávací zařízení na obou stranách pásu obvykle opírá o pevnou traverzu uspořádanou po celé délce vyrovnávacího zařízení.
Takové uspořádání je popsáno např. v dokumentu DE-A 1 552 086.
Nejčastěji je dolní vyrovnávací zařízení ve své poloze pevně fixováno, zrovna tak jako příslušná traverza. Horní vyrovnávací zařízení musí mít možnost se vertikálně přesouvat tak, aby se mohl regulovat rozestup mezi oběma zařízeními. Za tím účelem je traverza tvořící horní patku namontována posuvně mezi sloupy válcovací stolice, přičemž její poloha může být regulována mechanicky nebo hydraulicky prostředky namontovanými v rohu stojanu a umožňujícími regulovat úroveň horní traverzy a vyrovnávacího zařízení vzhledem k dolnímu vyrovnávacímu zařízení. V případě potřeby mohou být tyto prostředky regulovány odlišně a to tak, aby vymezily nachýlení zařízení směrem do předu nebo dozadu nebo nastavení jednoho zařízení vzhledem k druhému např. za účelem omezení překrytí válců ve směru postupu pásu.
Síly vyvíjené za účelem vyrovnávání pásů jsou skutečně vysoké a to zejména tehdy, jestliže operace probíhá za studená. Z tohoto důvodu mají rovnačky tak tuhou konstrukci, jak je jen možno, aby se mohly účinky vyrovnávání kontrolovat. Až do současné doby byly rovnačky velice těžkými stroji s jednoduchou konstrukcí, které nebylo možno nějak přesně regulovat.
Přesto se není možno ani u nových konstrukcí vyhnout povolením určité části válcovací stolice v důsledku tlaku vyvíjených sil, což může vést k lehkému ohnutí aktivních válců a v důsledku toho i k nepravidelnému rozdělení tlaků po celé šířce pásu.
U zařízení popsaného ve spise DE-A 2 747 331 dosedá každý aktivní válec svými nosnými prostředky na jednotlivou traverzu opírající se přímo o sloupy válcovací stolice. V tomto případě může být ohnutí každé traverzy kompenzováno rozpěrkou o regulovatelné tloušťce, umístěnou mezi každou traverzou a nosnými koly, kterou tvoří dvě desky, jejichž nakloněné strany formují
-1CZ 292110 B6 klín a jejichž tloušťku lze ve střední části pomocí výstředníku zvýšit tak, aby přímočarost aktivního válce byla zachována.
Takový stroj však není možno stále zatěžovat vzrůstajícími vyrovnávacími silami, které je však třeba aplikovat, aby se vyhovělo požadavkům na vývoj produktů i potřebám klientely. Navíc je třeba regulaci provést předem, jelikož relativní poloha klínu může být jen velmi obtížně korigována během provozu.
U zdokonaleného zařízení popsaného v dokumentu EP-A 0 577 170 se každý válec opírá 10 prostřednictvím regulovaného systému tloušťky klínu o nosný podvozek, který zase spočívá na základové traverze na pevných podpěrách uspořádaných na ose čtyř hydraulických zvedáků sloužících k regulaci základové traverzy.
Dvě řady plochých zvedáků rozmístěných příslušnými klíny jsou uspořádány mezi traverzou 15 a podvozkem každého vyrovnávacího zařízení. Rozdělení tlaků mezi plochými zvedáky je regulováno tak, že se kompenzuje prohnutí traverzy vznikající působením sil na nosný podvozek a tím i na vyrovnávací válce, které se o něj opírají.
Tuto regulaci lze provádět při zatížení a zachovat přitom rovinnost podvozku a v důsledku toho 20 i stupeň překrytí válců přizpůsobením změnám vyvíjených sil.
Je však také třeba brát v úvahu další parametry, jestliže je třeba kontrolovat s velkou přesností účinky tahu a ohybu působící na pás.
2?
Podstata vynálezu
Vynálezce vycházel z předpokladu, že by bylo výhodné mít možnost nejen sledovat předvídatelné deformace rovnačky, ale také rozdělit vyrovnávací účinek tak, aby se odstranily 30 nepravidelnosti v rovinnosti pásu. U současně užívaných strojů se pouze kompenzují deformace a povolení za účelem zachování rovnoběžnosti válců.stupeň překrytí válců je regulován předem.
Pro splnění stále přísnějších kvalitativních požadavků má vynález snahu vyřešit problémy stávající techniky vyrovnávání kovových plechů za studená, kompenzovat veškerá povolení, ale 35 také velmi přesně rozdělovat namáhání působící na pás na úrovni každého vyrovnávacího válce, přičemž rozdělení lze upravit i během průběhu pásu.
Obecně řečeno - vynález se uplatňuje u rovnaček s dvěma vyrovnávacími zařízeními vybavenými paralelními, od sebe vzdálenými válci, umístěnými na jedné i druhé straně pásu s posuvem 40 válců vymezujících zvlněnou dráhu na jedné i druhé straně roviny průběhu pásu, přičemž každé vyrovnávací zařízení zahrnuje řadu otočných vyrovnávacích válců s paralelními osami, které jsou sdruženy s řadou nosných válců rozmístěných po celé délce zařízení. Zařízení je namontováno na nosném podvozku a opírá se na straně protilehlé pásu o stojan válcovací stolice.
Podle vynálezu je rovnačka s překrývajícími se válci pro vyrovnávání pásového produktu přemísťovaného v podélném směru X - X' uvnitř pevného stojanu válcovací stolice s dolní a horní traverzou vybavena dvěma vyrovnávacími zařízeními s paralelními válečky uspořádanými na jedné a druhé straně pásu vymezujícími zvlněnou dráhu střední roviny posuvu pásu, přičemž každé vyrovnávací zařízení je opatřeno řadou vyrovnávacích otočných válců s paralelními osami, sdružených s nejméně jednou řadou nosných válečků opírajících se o příslušnou traverzu válcovací stolice pomocí řady hydraulických zvedáků a vyznačuje se tím, že každé vyrovnávací zařízení je namontováno na podvozku ve tvaru rámu, uvnitř kterého je vedle sebe uspořádáno několik příčných nosníků odpovídajících vyrovnávacím válcům, které se celou svou délkou opírají pomocí nosných válečků o příčný nosník a jsou namontovány posuvně nezávisle jeden na druhém uvnitř podvozku ve tvaru rámu, přičemž každý příčný nosník sleduje
-2CZ 292110 B6 rovinu sevření procházející osou vyrovnávacích válců a opírá se samostatně o příslušnou traverzu pomocí alespoň dvou hydraulických zvedáků umístěných mezi traverzu a příčný nosník po jeho délce.
S výhodou je každý vyrovnávací válec otočně namontován ve dvou soustředných ložiscích spojených s konci příslušného nosníku tak, že je umožněn relativní omezený posun ložisek válce vzhledem k nosníku v důsledku působení hydraulických zvedáků.
Rovnačka je také opatřena prostředky pro regulaci polohy každého z hydraulických zvedáků uspořádaných mezi traverzou a každým příčným nosníkem za účelem individuální regulace profilu úrovně alespoň některých aktivních vyrovnávacích válců vzhledem křovině průběhu pásu. Hydraulické zvedáky je také možno současně regulovat, ať již pro individuální stanovení úrovně každého aktivního válce nebo pro celkové působení na překrytí válců.
Další význak vynálezu spočívá v tom, že rovnačka je opatřena prostředky pro regulaci tlaku každého z hydraulických zvedáků uspořádaných mezi traverzou a každým příčným nosníkem za účelem individuální regulace síly sevření vyvíjené alespoň některými vyrovnávacími válci.
S výhodou je každý příčný nosník alespoň stejně široký jako vzdálenost mezi osami vyrovnávacích válců a hydraulické zvedáky příčného nosníku na traverzu mají podélný průřez. Každý hydraulický zvedák je vybaven pístem, jehož šířka v příčném směru k nosníku nepřesahuje šířku nosníku a jehož délka je určena užitečným průřezem komory hydraulického zvedáku tak, aby příslušný počet zvedáků působících na každý nosník byl dostatečný.
Každý příčný nosník se opírá o traverzu třemi hydraulickými zvedáky, a to jedním středním a dvěma postranními zvedáky rozmístěnými po délce nosníku. Tyto zvedáky jsou spojeny s prostředky pro regulaci polohy středního nosníku, s prostředky pro regulaci překrytí příslušného válce a s prostředky pro úpravu relativních poloh dvou dalších zvedáků za účelem kontroly profilu válce v důsledku působení síly.
Podle dalšího uspořádání vynálezu jsou hydraulické zvedáky alespoň na jednom nosném dílu vloženém mezi traverzu a příčné nosníky, ve kterém jsou umí stěna tělesa zvedáků uspořádaná v několika řadách paralelně s příčnými nosníky.
Podle zvláštního způsobu provedení jsou tělesa zvedáků umístěná ve stejné úrovni na různých příčných nosnících soustředěna v jednom celku nad příčnými nosníky. Zde jsou uspořádána vybrání, která tvoří komory zvedáků a ve kterých jsou posuvně namontovány písty opírající se o příslušný nosník.
Podle další charakteristiky vynálezu je nosný podvozek vybaven obdélníkovým rámem obklopujícím celek válců, který je spojen s řadou vodicích, od sebe vzdálených přepážek, které vymezují ploché prostory, v nichž jsou umístěny příčné nosníky vybavené na koncích prostředky pro opření o rám s možností posuvu. Navíc je celek nosného podvozku na straně protilehlé válcům uzavřen deskou pokrývající celek příčných nosníků tak, že vytváří skříň. Tato deska je opatřena řadou průchozích otvorů pro písty hydraulických zvedáků uspořádaných mezi každým nosníkem a traverzou. Tak se vytváří skříň, kterou lze ve směru paralelním kosám válců z rovnačky přesunout. i
Dále se vynález týká rovněž způsobu regulace vyrovnávacího účinku na pás u rovnačky s překrývajícími se válci nárokovaného typu.
Způsob regulace vyrovnávacího účinku na pás pohybující se podélným směrem X - X' skrze výše popsanou rovnačku s překrývajícími se válci, kde každý vyrovnávací válec je namontován spolu s nosnými válečky na příčném nosníku uspořádaném posuvně kolmo k rovině průchodu pásu a je opřen o traverzu pomocí dvou talkově a polohově regulovatelných hydraulických
-3CZ 292110 B6 zvedáků se vyznačuje tím, že po určení základní úrovně prvního vyrovnávacího zařízení vymezené dolní traverzou se reguluje poloha horní traverzy ke stanovení referenční úrovně jednoho vyrovnávacího zařízení a určuje se přesně odpovídající úroveň alespoň jedné skupiny vyrovnávacích válců (Ri,R5,R9) prvního vyrovnávacího zařízení vzhledem k základní úrovni 5 a alespoň jedné skupiny vyrovnávacích válců (R2, Rg) druhého vyrovnávacího zařízení vzhledem k referenční úrovni individuální regulací polohy zvedáků sdružených s každým příčným nosníkem odpovídajícím vyrovnávacím válcům (Ri,R5,R9) a (R2, Rg) každé z uvedených skupin prvního a druhého vyrovnávacího zařízení tak, že se orámuje dráha pásu vymezením profilu zvlnění s řadou po sobě následujících zakřivení odpovídajících žádoucímu vyrovnávacímu 10 účinku vzhledem k fyzikálním a rozměrovým charakteristikám pásu a reguluje se tlak hydraulických zvedáků opírajících se o příčné nosníky odpovídající vyrovnávacím válcům (R3, R7) a (R4, Re) prvního a druhého vyrovnávacího zařízení a na obou stranách každého vyrovnávacího válce v pevné poloze se vyvíjejí síly odpovídající profilu žádoucího zvlnění, přičemž tlaky aplikované na každý ze zvedáků jsou určeny na bezpečnou hodnotu odpovídající 15 maximální vyrovnávací síle vytvářené každým z vyrovnávacích válců.
Způsob regulace vyrovnávacího účinku se dále vyznačuje tím, že každý nosník sdružený s nejméně třemi hydraulickými zvedáky, kontrolující úroveň každého vyrovnávacího válce odpovídající stanovenému stupni překrytí, se řídí regulací polohy středního zvedáku příčného 20 nosníku jako funkce povolení různých částí válcovací stolice a určuje se odchylka mezi polohami obou bočních hydraulických zvedáků příčného nosníku a jejich poloha se upravuje tak, aby naměřená vzdálenost odpovídala vzdálenosti vyrovnávacích válců s danou referenční úrovní.
Vzhledem k vyrovnávacímu účinku odpovídajícímu úhrnu naměřených tlaků na tři zvedáky, 25 rozdělí se tlaky na tyto zvedáky se zřetelem k jejich polohám tak, že aktivní nasměrování vyrovnávacího válce zůstává přímočaře při kontaktu s produktem.
Podle další, zejména výhodné charakteristiky vynálezu se v případě, kdy rovnačka má lichý počet n překrývajících se válců, tedy (l,3,5...n) na jednom vyrovnávacím zařízení a sudý počet 30 (2,4,6,....n-l) na dalším vyrovnávacím zařízení, regulují zvedáky odpovídající alespoň dvěma válcům a to (p) a (q) každého zařízení umístěné nad a pod pásem; dále se reguluje tlak zvedáků odpovídající dvěma párům válců, tedy (p-1, p+1) a (q-1, q+1), které rámují každý z válců (p,q) tak, aby se určila alespoň dvě zakřivení v opačných směrech na válcích (p a q), přičemž umístění těchto válců v každém ze dvou vyrovnávacích zařízení a jejich příslušné úrovně k referenční 35 úrovni, zrovna tak jako tlaky vyvíjené na válce, které je obklopují, jsou určeny vzhledem k charakteristikám vyrovnávaného pásu tak, aby se dosáhlo žádoucího vyrovnávacího účinku.
Další výhodné charakteristiky budou zřejmé z následujícího popisu příkladu provedení vynálezu, které je uváděno jako příklad a je znázorněno na přiložených výkresech.
Přehled obrázků na výkresech
Obrázek 1 je celkový pohled na rovnačku podle vynálezu v částečném řezu podle roviny příčné 45 ke směru průchodu pásu.
Obrázek 2 je proveden ve větším měřítku a znázorňuje rovnačku v podélném řezu k střední rovině průchodu pásu.
Obrázek 3 je detailní perspektivní schéma s částečným výřezem zařízení.
Obrázek 4 je celkové schéma ovládání zvedáků.
Obrázek 5 zobrazuje schematicky zvláštní uspořádání vyrovnávacích válců.
-4CZ 292110 B6
Příklady provedení vynálezu
Na obr.l a 2 je zobrazena rovnačka s pevným stojanem 1 tvořeným dvěma od sebe vzdálenými sloupy 11, 11' spojenými můstky 12 upevněnými v patce 13 na základně 14.
Mezi sloupy 11, 11' jsou uspořádány dvě traverzy, a to horní traverza 3 a dolní traverza 3', jejichž konce jsou zapuštěny do okenního otvoru 10 mezi sloupy 11.1Γ.
Dolní traverza 3' je fixní a opírá se přímo o patku 13 stojanu 1 válcovací stolice. η
Horní traverza 3 je výškově regulovatelná a může se pohybovat ve svislém směru v důsledku působení čtyř hydraulických nebo mechanických zvedáků 15 upravených v horní části sloupů 11,11'.
Každá z traverz 3,3' je obzvlášť tuhá a tvoří pevný příčník s opěrnou plochou 32, 32'.
Mezi dvěma traverzami 3, 3' jsou upravena dvě vyrovnávací zařízení, a to horní 2 a dolní 2' uspořádaná z jedné i druhé strany roviny P průchodu pásu A, který by měl být vyrovnáván ; tato vyrovnávací zařízení 2, 2' se opírají o opěrné plochy 32, 32' horní traverzy 3 a dolní traverzy 3'.
Všechna tato uspořádání jsou známá a nevyžadují žádný podrobný popis.
Každé vyrovnávací zařízení 2, 2' má řadu aktivních vyrovnávacích válců 21, 21' od sebe vzdálených, jejichž osy jsou kolmé ke směru X'-X průchodu vyrovnávaného produktu. Každý vyrovnávací válec 21, 21' je namontován otočně svými konci ve dvou ložiscích 23 vymezujících osu rotace 20 válce 21, 21' a opírá se o nosné válečky 22, přičemž celé zařízení je namontováno na nosném podvozku 4 opřeném o traverzu 3.
V provedení podle vynálezu zobrazeném na přiložených výkresech sestává horní vyrovnávací zařízení 2 ze čtyř vyrovnávacích válců 21 sdružených se dvěma řadami nosných válečků 22 centrovaných na dvou osách, symetricky uspořádaných na jedné i druhé vertikální rovině Pl, procházející osou vyrovnávacího válce 21.
Dolní zařízení 2' má pět aktivních válců 21' sdružených s dvěma řadami nosných válečků 22'. jejichž osy jsou umístěny na vertikálních symetrických rovinách ΡΓ, které jsou odchýleny vzhledem k symetrickým rovinám Pl horních válců tak, že kovový pás procházející podélným směrem X'- X sleduje zvlněnou dráhu mezi dvěma řadami válců 21, 2Γ. přičemž amplituda zvlnění závisí na stupni překrytí válců 21,2Γ.
Jak je zobrazeno na obr.l až 3, nosný podvozek 4 každého vyrovnávacího zařízení tvoří vyhloubený kus ve formě rámu 40, ve kterém je uloženo několik příčných nosníků 5, uspořádaných jeden vedle druhého uvnitř rámu 40, podporujících každý z vyrovnávacích válců 21 a nosných válečků 22. Pravoúhlý rám 40 obklopuje soubor příčných nosníků 5, které se mohou volně uvnitř rámu 40 posouvat spolu s aktivními válci 21 a nosnými válečky 22.
Podvozek 4_představuje čtverhranná skříň ohraničená dvěma stranami 42 paralelními s rovinami ‘
Pl a dvěma stranami 43 kolmými na tyto roviny, mezi kterými jsou upraveny přepážky vymezující uvnitř rámu 40 několik vybrání 45 pro příčné nosníky. Každý nosník 5 je vystředěn na vertikální symetrickou rovinu Pl procházející osou odpovídajícího vyrovnávacího válce 21 a je na svých koncích opatřen výčnělky 53. 54, ve kterých jsou uložena obě ložiska 23, 24 vyrovnávacího válce 21.
Dále je každý nosník 5 na koncích podepřen zvedáky 52 opírajícími se o odpovídající opěrné části každé postranice 43 rámu 40.
-5CZ 292110 B6
Jak je schematicky znázorněno na obr. 3, každý vyrovnávací válec 21 se opírá o dvě řady nosných válečků 22a, 22b. které jsou otočně namontovány na podpěrách 54 upevněných na dolní části nosníku 5.
Je třeba poznamenat, že montáž ložisek 23 vyrovnávacích válců 21 na koncích odpovídajícího nosníku 5 má zajistit podpěru 54 válce 21 s možností mírného posuvu vzhledem k příčnému nosníku 5, přičemž se vyrovnávací válec 21 opírá nosník 5 svými nosnými válečky 22.
Každý nosník 5 má pravoúhlý průřez, jehož šířka je stejná jako průměr vyrovnávacího válce 21. odpovídající osové vzdálenosti vyrovnávacích válců 21 ajehož výskaje alespoň stejná jako šířka, s výhodou však o něco větší.
Každý nosník 5 vytváří s odpovídajícím vyrovnávacím válcem 21 a jeho nosnými válečky 22a, 22b relativně tuhý celek, zavěšený na rámu 4 zvedáky 52, 52', kteiý se může vertikálně posouvat uvnitř svého uložení podél symetrické roviny Pl, která představuje rovinu upevnění vyrovnávacího válce 21.
Na druhé straně jsou nosné válečky 22a, 22b každého vyrovnávacího válce 21 alternativně odchýleny na jedné i druhé straně symetrické roviny Pl tak, že se mohou zasunout mezi válce sousedních válců 21. Každý nosník 5 s vyrovnávacím válcem 21 a nosnými válečky 22 se může volně posouvat, aniž ruší posuvný pohyb sousedních nosníků 5.
Každý nosník 5 se opírá o traverzu 3 nezávisle na sousedních nosnících 5 pomocí řady zvedáků 6, které jsou uspořádány mezi každým nosníkem 5 a dosedací plochou 32 traverzy 3 a rozmístěny po celé délce nosníku 5.
Zvedáky 6 jsou umístěny v nosném spojovacím dílu 33. který překrývá celou plochu 32 traverzy 3. ve které jsou zvedáky 6 uspořádány v několika řadách odpovídajících každému z příčných nosníků 5, přičemž každý zvedák 6 je opatřen pístem 62 a tělesem 61 uloženém v nosném spojovacím dílu 33.
Je třeba uvést, že odpovídající zvedáky 6 musejí mít v zájmu individuálního působení na každý nosník 5 takovou šířku, která nepřesahuje šířku nosníku 5. Zvedáky o kruhovém průřezu by mohly vyvinout jen omezenou sílu a bylo by tedy třeba používat dost veliký počet zvedáků 6 rozmístěných po celé šířce nosníku 5, aby se na vyrovnávací válec 21 vyvinula dostatečná síla.
Takové uspořádání by však komplikovalo hydraulické okruhy a regulaci celého zařízení.
Z tohoto důvodu se podle další, zvláště výhodné charakteristiky vynálezu užívá zvedáků o podlouhlém průřezu, přičemž píst 62 každého zvedáku 6 je o něco užší než je šířka nosníku 5.
Za účelem zajištění těsnosti každého zvedáku 6 mají píst 62 a odpovídající komora 64 podélný průřez, jehož konce jsou zaoblené, takže představuje ovál, jak je schematicky znázorněno na obr. 3.
Tak je možno značně zvýšit užitečný průřez každého zvedáku 6 a dosáhnout síly k tomu, aby se užilo jen sníženého počtu zvedáků 6 na nosník 5; délka každého zvedáku 6 je určena tak, aby vymezila užitečný průřez komorou 64 zvedáku 6 kompatibilní s opěrnou silou, která se má vyvinout vzhledem k počtu zvedáků 6 působících na každý nosník 5.
Např. může být každý nosník 5 sdružen pouze s třemi zvedáky 6, a to středním 6a ve střední rovině rovnačky a dvěma zvedáky postranními 6b a 6c.
-6CZ 292110 B6
Když se tímto způsobem redukuje počet zvedáků 6, je možno zjednodušit provedení nosného spojovacího dílu 33.
Jak je znázorněno na obrázcích, tělesa 61 všech zvedáků 6 umístěných na stejné úrovni každého paralelního nosníku 5 mohou být seskupena do jednoho tělesa 6Γ. které zaujímá celou šířku traverzy 3 ve stejném vybrání představovaném drážkou 34. V tělese 61 je uspořádáno několik vývrtů pro nosníky 5, které tvoří komoru 64 zvedáků, jehož píst 62 se opírá o horní plochu 55 příslušného nosníku 5. Samozřejmě jsou odpovídajícím způsobem v tělese 61 uspořádány okruhy pro přívod a odvod oleje, což není na obrázcích znázorněno.
io 1
Navíc je každý zvedák 6 spojen se snímačem pozice 63 umístěném v tělese 61'.
Taková uspořádání umožňují regulovat velice přesně nejen pozici pístu každého zvedáku 6. ale také tlak na nosník 5 na příslušné úrovni.
Jak bude podrobně vysvětleno dále, zajistí se individuální opora každého vyrovnávacího válce 21 na traverzu prostřednictvím nosníku 5 a série hydraulických zvedáků 6. Tak se umožní kontrola stupně překiytí a rozmístění sil tahu - ohybu aplikovaných každým z vyrovnávacích válců 21 a na druhé straně i kontrola rozložení vyrovnávacího pnutí po celé délce každého válce 21.
Je treba dále uvést, že nosníky 5 vyrovnávacích válců 21 mohou mít poněkud větší výšku než šířku, což jim propůjčuje relativně větší pevnost a umožňuje rozšířit po celé délce vyrovnávacího válce 21 účinky zvedáků 6, aniž dojde k posunu celku. Každý nosník 5 je dokonale ze stran zadržován ve vybrání 45 příslušného rámu 40 a tedy pružně a bez rizika vybočení odolává 25 působení zvedáků 6, jejichž účinek na vyrovnávací válce 21 může být z tohoto důvodu velmi přesný.
Dolní vyrovnávací zařízení 2'se opírá o dolní traverzu 3' a je uspořádáno analogicky. Jeho výška je však pevně stanovena, i když úroveň horní traverzy 3 s horním vyrovnávacím zařízením 2 30 může být regulována zvedáky 15, pokud jde o výšku.
Rám 40 je ve své horní části uzavřen deskou 46, která překrývá celek nosníků 5; zde jsou uspořádány řady průchozích otvorů 44 pístů 62.
Rám 40 tvoří skříň obsahující nosníky 5 spolu s válci 21 a jejich nosnými válečky 22, což může být vyjímatelné zařízení. Je upevněno na traverzu 3 bočními příložkami 35 ovladatelnými zvedáky 36 opírajícími se o traverzu 3, přičemž se horní deska 46 opírá o dosedací plochu 32 traverzy 3 tělesem 61' tvořícím část zvedáku 6.
Jak bylo výše uvedeno, každý nosník 5 se opírá svými konci o desky 43 rámu 40 pomocí zvedáků
52. 52'. které se regulují tak, že nesou hmotnost nosníků 5 a nosných válečků 22 včetně odpovídajících vyrovnávacích válců 21 a udržují nosník 5 v poloze opřené o zvedáky 6, aniž brání posuvu nosníku vlivem zvedáků 52, 52'.
Každá kazeta sestávající z rámu 40, soubor nosníků 5 a vyrovnávacích válců 21 a nosných válečků 22 může být vysunuta z rovnačky pohybem paralelním k osám válců 21 a nosníků 5.
t
Dolní traverza 4a je vybavena válečky 45, které se mohou pohybovat na kolejničkách 16 o regulovatelné výšce (obrázek 2). Navíc obě vyrovnávací zařízení 2, Z' mohou být odstraněna ve 50 stejné době, přičemž horní vyrovnávací zařízení 2' spočívá na dolním vyrovnávacím zařízení 2.
Nejprve se tedy odstraní horní kazeta 4a pomocí zvedáků 36 a odloží na dolní kazetu 4'a. Pak se odstraní boční příložky 35 a zvedne traverza 3 pomocí zvedákůJ5 až do horní polohy, jak je znázorněno tečkovanou čarou na obr. 1, tak aby se uvolnila dolní kazeta.
Pomocí nezobrazených prostředků se zvednou kolejničky 16 nesoucí dvě kazety nad sebou až do úrovně pevných kolejniček 17 upravených na desce vedle stroje jako prodloužení kolejniček 16.
Je tedy možno uspořádat obě vyrovnávací zařízení 2, 2' jedno nad druhým v poloze A znázorněné na obr. 1 napravo.
Po ověření všech různých orgánů vyrovnávacích zařízení 2,2' a jejich eventuální výměně se obě kazety vsunou dovnitř stroje tak, že se stejné operace provedou v obráceném pořádku.
Vynález rovněž umožňuje využít dva regulační prostředky pro udržování vzdálenosti vyrovnávacích zařízení 2,2' a přesazení válců 21.
Na jedné straně čtyři zvedáky 15 umožňují vymezit úroveň horní traverzy 3 a vyrovnávacího zařízení 2 vzhledem k základní úrovni dolního vyrovnávacího zařízení 2', která je určena dolní traverzou3'.
Na druhé straně je možno podle význaku vynálezu využít individuální regulace úrovně každého z vyrovnávacích válců 21, 2Γ vyrovnávacích zařízení 2, 2' pomocí odpovídajících zvedáků 6, které lze regulovat najednou v určité pozici nebo zcela nezávisle jedno na druhém, a to horní válce 21 vzhledem k úrovni určené zvedáky 15 a dolní válce 21' vzhledem k základní úrovni určené dolní traverzou 3'.
Je tedy možno regulovat stupeň přesazení každého vyrovnávacího válce 21 a upravit jej, event. rozložit vyrovnávací síly mezi válce 21, a to i během průběhu vyrovnávaného pásu.
Např. je možno progresivně zmenšit překrytí válců 21 ve směru průběhu pásu nebo dle potřeby lehce sklopit jedno vyrovnávací zařízení 2 vzhledem k druhému 2' a přitom zachovat pevnou opěru pro každé vyrovnávací zařízení 2,2'.
Díky mnohým možnostem regulace dle vynálezu je možné určit individuálně nikoli jen polohu, ale také profil každého z válců 21 a v důsledku toho i kontrolovat vyrovnávací účinky daleko snadněji a přesněji než je tomu u zařízení podle dosavadního stavu techniky.
Jak již bylo uvedeno, každý zvedák 6 je spojen se snímačem polohy 63 a je tedy nejprve možno regulovat stejným způsobem a najednou celek zvedáků 6 odpovídajících příčnému nosníku 5 pro kontrolu úrovně příslušného vyrovnávacího válce 21 např. pro změnu stupně přesazení a amplitudy zvlnění od vstupu až do výstupu z rovnačky.
Na úrovni přesazení určené každým z vyrovnávacích válců 21 je možno také individuálně působit na příslušné zvedáky 6, a to jednak upravit prohnutí válců 21 vznikající v důsledku rozdílných povolení různých částí válcovací stolice a za druhé za účelem rozložení příčného pnutí pásu, zejména pak pro diferenciaci mhy rovnání mezi středem a stranami rovnaného plechu.
I když použijeme velice rigidní součásti, nemůžeme zcela vyloučit deformace různých částí válcovací stolice vlivem jejich velkého zatížení a opěrná plocha 32 traverzy 3, která slouží jako reference pro nastavení zvedáků 6 nemůže být dokonale rovná.
Je však možné vypočítat předvídatelné deformace všech prvků v důsledku namáhání a vytvořit tak matematický model umožňující vypočítat nejen celkové prohnutí traverzy 3, ale také povolení odpovídající namáhání příslušného válce 21.
Jelikož je každý zvedák 6 spojen se snímačem polohy 63, je možno na základě informací poskytnutých matematickým modelem regulovat příslušné polohy zvedáků 6 tak, že se upraví prohnutí příslušného válce 21.
-8CZ 292110 B6
Zejména u způsobu provedení zobrazeném na výkresech, kde je každý nosník 5 opatřen třemi zvedáky 6, umožňuje regulace polohy postranních zvedáků 6b, 6c určit průměrnou úroveň příslušného vyrovnávacího válce 21 a matematický model určí předvídatelné povolení příslušné části traverzy 3 a tím i polohu středního zvedáku 6 umožňující zajistit přímočarost odpovídajícího vyrovnávacího válce 21.
Je také možno nepatrně měnit relativní pozice pístu, aby válec 21 dosáhl určeného profilu a např. mu propůjčit pozitivní nebo negativní zakřivení, které umožní napravit některé nedostatky rovinnosti.
Na obr. 4 jsou schematicky znázorněny ovládací a kontrolní obvody rovnačky umožňující popsané regulace.
V případě, že je stroj vybaven devíti vyrovnávacími válci 21 zobrazenými na obr. 1 a 2, má horní vyrovnávací zařízení 2 čtyři válce 21. které jsou vloženy mezi pět válců 21 dolního vyrovnávacího zařízení 2'.
Každý vyrovnávací válec 21 je spojen s třemi podlouhlými zvedáky 6, takže rovnačka má celkem dvacet sedm zvedáků 6, které jsou ovládány hydraulickým obvodem 7, jenž zahrnuje čerpadlo 70. nádrž 71 a dvacet sedm servoventilů 72 přiřazených ke každému ze zvedáků 6.
Čtyři zvedáky 15 horní traverzy 3 jsou napájeny jediným servoventilem 73.
Pro zjednodušení představuje obr. 4 pouze dva vyrovnávací válce, tedy horní 21 a dolní 2Γ, sdružené s nosníky 5 a 5' opírajícími se o příslušné traverzy 3, 3' sérií tří zvedáků 6, 6'a servoventily 72. 72' s příslušnými obvody.
Zrovna tak je zobrazen jediný servoventil 73 napájející čtyři zvedáky 15 horní traverzy 3.
Hydraulické obvody znázorněné pouze schematicky jsou vybaveny všemi obvyklými zabezpečujícími normální funkci, zejména regulátory tlaku uspořádanými na obvodech ke každé řadě zvedáků. Vyrovnávací tlaky vyvíjené každým válcem 21. které odpovídají úhrnu tlaků vyvíjených na příslušné zvedáky 6, lze omezit na bezpečnou hodnotu, což umožňuje vyloučit všechna rizika poškození stroje, která vznikají např. v důsledku nerovnoměrného rozložení sil mezi válci 21.
Podle vynálezu je kontrola polohy a tlaku každého z dvaceti sedmi válců 6, 6' zajištěna systémem automatické regulace 8, komunikační sítí 9 s různými ovládacími a kontrolními prostředky, jako je sekvenční automat 91 ovládající postup operací prováděných rovnačkou, kontrolní automat pomocných zařízení 92. různé interface prvky 93, 94. Toto vybavení umožňuje operátorovi určit nebo eventuálně modifikovat parametry regulace stroje a dále sledovat jeho fimkci, jakož i systém regulace, event. i zasáhnout v případě naléhavé potřeby.
Tyto systémy se obvykle užívají pro kontrolu průmyslových instalací a není třeba je detailně popisovat.
f
Každý opěrný zvedák 6 nosníku 5 je sdružen se snímačem pozice 63 a snímačem tlaku 65, které poskytují signály o poloze pístu 62 a o tlaku v komoře 64 zvedáku 6. Tyto signály se dostávají do vstupů regulačního systému 8. Systém 8 přijímá rovněž signály o poloze a tlaku každého opěrného zvedáku 15 od snímačů polohy 18 a snímačů tlaku 18, které jsou s každým zvedákem 15 spojeny.
Po zpracování těchto informací vydá regulační systém 8 příkazy ke korekci ovládacích solenoidů servoventilů 72. 72' a 73.
-9CZ 292110 B6
Systém regulace 8 zahrnuje určitý počet jednotek ovládání a regulace, a to zejména automat kompenzace skoku 81 ze dvou částí 81a a 81b pro horní traverzu 3, dolní traverzu 3', automat zpětné vazby polohy 82, automat zpětné vazby přímočarého profilu 83 a automat kontroly horizontálnosti 84, které jsou spojeny s každým z nosníků 5, 5'.
Obr. 4 představuje pouze regulační smyčky zvedáků 6 nosníku 5 horního vyrovnávacího válce 21, ale stejné obvody jsou spojeny s příslušnými zvedáky 6 všech ostatních válců 21.
’ 10 Systém regulace má za cíl udržet centrální polohu každého válce 21 na určené hodnotě a kontrolovat horizontálnost a přímočarost při kontaktu s pásem, který se má vyrovnávat.
- Termínem horizontálnost je nutno rozumět základní úroveň definovanou dolní traverzou 3', která nemůže být zcela horizontální v důsledku povolení a eventuálních deformací.
Základní úroveň tedy odpovídá rovině posuvu P definované válci 2Γ dolního vyrovnávacího zařízení 2'. Poloha traverzy 3 regulovaná pomocí zvedáků 15 umožňuje definovat referenční úroveň horního vyrovnávacího zařízení 2 paralelně se základní úrovní dolního vyrovnávacího zařízení 2' a tím i regulaci přesazení horních válců 21, přičemž cílem je vyrobit plech v dokonale pravoúhlém profilu tím, že se zachovává přímočarost a rovnoběžnost válců 21 obou 20 vyrovnávacích zařízení 2 a 2'.
Snímače 63 každého ze zvedáků 6 umožňují určit v každém okamžiku pozici pístu 62 vzhledem k tělesu 61 zvedáku 6. Vzhledem k elastickým deformacím mechanických prvků v důsledku působení různých sil nepředstavují naměřené hodnoty přímo polohu příslušného vyrovnávacího 25 válce 21 a musejí být korigovány automatem kompenzace povolení 81 s ohledem na šířku L produktu. Automat kompenzace povolení 81 znásobuje vektor měření rovnacího účinku F odpovídající součtu tlaků tří zvedáků naměřených snímači 63 mechanického celku, aby došlo ke korekci žádoucí polohy X odpovídající účinku rovnání příslušného válce určeného matematickým modelem regulačního systému 8. Automat 81a tak vydává signál odpovídající 30 efektivní poloze X příslušného válce znázorněné automatem 82. Tento automat určí odchylku mezi efektivní polohou X, které se má dosáhnout a polohou naměřenou snímačem 63 a vydává signál ke korekci polohy středního zvedáku 6a na servoventilu 72, aby se tak dosáhlo správné polohy X válce 21 v jeho středu.
Automat kontroly horizontálnosti 84 zahrnuje komparátor 86, který na svých dvou vstupech 84b, 84c přijímá signály vydávané snímačem polohy 63b, 63c odpovídající polohám dvou zvedáků 6b, 6c vzhledem k referenční úrovni definované horní traverzou 3.
Odchylka mezi těmito dvěma signály zaznamenaná regulátorem P.I.D 86' se sděluje ovládacímu 40 systému servoventilů 72b, 72c. které jsou sdruženy s dvěma bočními zvedáky 6b, 6c tak, že se tato odchylka stále redukuje na nulu.
Signály tlaků tří zvedáků 6a, 6b a 6c měřených snímači 65 jsou sděleny automatu kontroly přímočarého profilu 83, který zahrnuje regulátor 87 typu P.I.D., jenž je spojen s komparátory 88, 45 které umožňují rozdělení tlaků tří zvedáků 6 tak, aby dráha aktivního vyrovnávacího válce 21 byla přímočará.
i
Vztah mezi silou ve středu pásu a silami bočními je funkcí šířky L vyrovnávaného plechu. Odchylka mezi úhrnem bočních sil a jejich skutečnou potřebuje upravována regulátorem P.I.D. 50 87, který vydá signál ke korekci, jenž působí jak na boční servoventily 72b, 72c, tak i na střední servoventil 72a, takže se odchylka vynuluje.
Popsaný systém regulace umožňuje - vzhledem k četným možnostem jeho aplikace - kontrolovat simultánně nebo separátně absolutní úroveň, přímočarost a rovnoběžnost vyrovnávacích válců 21
-10CZ 292110 B6 vzhledem k referenční úrovni určené traverzou 3 a v důsledku toho i stupeň překrytí válců 21 a rozdělení vyrovnávacího účinku mezi válce 21.
Je rovněž možné upravit rozdělení tlakového napětí po délce každého válce tím, že se rozdělí 5 tlaky mezi střední zvedák 6a a oba postranní zvedáky 6b, 6c.
Kontrola polohy a tlaku zvedáků 6 každého z vyrovnávacích válců 21 ostatně umožňuje vytvoření optimálního vlnového profilu, takže dochází k provádění následných křivek nezbytných pro vyrovnávací operace.
Je známé, že rovnačka s řadou vyrovnávacích válců 21 vykonává určitý počet ohybů za účelem potlačení rozdílů v délce kovového pásu, přičemž každý ohyb je určován skupinou tří válců 21, jejichž stupeň překrytí je vymezen v závislosti na charakteristikách plechového materiálu a na žádoucím vyrovnávacím účinku.
Na obr. 2 je znázorněna rovnačka s devíti válci 21 a odpovídajícími zvedáky 6 regulovatelnými do určené polohy, přičemž se ohyby zmenšují od vstupu směrem k výstupu z rovnačky a tlaky zvedáků 6 se regulují tak, aby se vhodně omezil účinek válců 21.
Zařízení podle vynálezu umožňuje však regulovat zcela individuálně polohu a tlak každého z válců 21, které mohou určovat vlnový profil podle matematického modelu se zřetelem k charakteristikám plechu.
Je možné aplikovat všechny kombinace, jelikož některé vyrovnávací válce 21 např. mají fixní 25 polohu určenou regulací polohy jejich zvedáků 6, zatímco další válce 21 se mohou přizpůsobit vykonávaným ohybům určeným válci 21 s fixní polohou tím, že jejich účinek na plech je určen jednoduchou regulací tlaku odpovídajících zvedáků 6.
Jako příklad je na obr. 5 znázorněna schematicky rovnačka s devíti válci, u kterých jsou 30 regulovány pouze polohy zvedáků odpovídajících válcům Rl, R2, R5,R8 a R9, přičemž zvedáky ostatních válců R3, R4, R6, R7 jsou regulovány tlakově tak, aby vyvíjely určený účinek na plech, aniž se nějak reguluje poloha válce.
Každý z válců R2, R5, R8 ve fixní poloze je obklopen dvěma válci umístěnými na druhé straně 35 pásu regulovanými tlakem tak, aby byly vyvíjeny síly vedoucí k vytvoření určité křivky závisející na charakteristikách pásu a aplikovaných tlacích.
Každá skupina tří válců určuje fixnímu válci křivku v jednom či druhém směru, z čehož vzniká vlnový pohyb se třemi různými křivkami, jehož profil závisí na tuhosti pásu, polohách fixních 40 válců R2, R5, R8 a na tlacích aplikovaných dalšími válci.
V tomto případě závisí přechod jedné křivky v druhou na charakteristikách pásu, přičemž je třeba uvést, že křivky nemusí být nezbytně vystředěny na fixních válcích.
Zrovna tak je možné regulovat polohu všech válců takovým způsobem, aby se dosáhlo žádoucího vlnového profilu zobrazeného na obr. 5.
Matematický model jako funkce všech různých parametrů zejména však vlastností kovu a rozměrů pásu může definovat optimální profil zvlnění, který nezávisí nutně na počtu válců a na 50 jejich odchylkách a systém regulace určující polohy a tlaky na různé válce je funkcí každého z válců pro dosažení žádaného profilu.
Nespornou výhodou vynálezu je skutečnost, že vlnový profil může být zcela libovolně upravován pouhým seřízením úrovní a tlaků aplikovaných na válce.
Je tedy možné využívat různých počtů střídavých křivek a jejich amplitud a tím dosahovat různých účinků vyrovnávání u plechů s odlišnými charakteristikami, aniž se mění uspořádání válců, které jsou vždy v kontaktu s plechem.
Samozřejmě není vynález omezen na provedení zde popsaná jako příklady; k zajištění stejných funkcí je možno aplikovat analogická řešení, jimiž lze dosáhnout stejných výsledků, aniž se přesáhne rozsah ochrany definované patentovými nároky.
Zejména může být každý nosník 5 sdružen pouze s dvěma zvedáky 6 umožňujícími regulovat úroveň a eventuální naklonění příslušného vyrovnávacího válce 21. Naopak lze také použít větší počet zvedáků 6.
Používání zvedáků 6 s podlouhlým průřezem je zejména výhodné pro dosažení co největší aktivní plochy a tím také co největšího účinku s minimálním počtem zvedáků 6 rozmístěných po celé ploše nosníku 5.
Vynález umožňuje daleko rozsáhlejší regulaci relativních úrovní válců 21 a jejich překrytí, aniž se nějak zvýší složitost regulačního systému.
Vynález lze aplikovat u všech typů rovnaček s větším počtem vyrovnávacích válců 21 a vyrovnávacích zařízení 2, 2' mohou zahrnovat větší či menší počet válců 21. Vyrovnávací válce 21 rovněž nemusejí být sdruženy s nosníky 5 a zvedáky 6, některé válce 21 mohou být fixní.
Jsou ještě možné další kombinace, např. instalaci je možno adaptovat na určitý formát plechu s danými charakteristikami, přičemž lze provést všechny nezbytné úpravy.
Je rovněž možno provádět automatické vertikální seřízení vyrovnávacích válců 21 u vstupu a/nebo výstupu za účelem kontroly fází zpracování plechu.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (19)

1. Rovnačka s překrývajícími se válci pro vyrovnávání pásového produktu přemísťovaného v podélném směru X'- X uvnitř pevného stojanu (1) válcovací stolice s dolní traverzou (3') a horní traverzou (3), dvěma vyrovnávacími zařízeními (2, 2') s paralelními válečky uspořádanými na jedné a druhé straně pásu vymezujícími zvlněnou dráhu střední roviny posuvu pásu, přičemž každé vyrovnávací zařízení (2,2') je vybaveno řadou vyrovnávacích otočných válců (21, 2Γ) s paralelními osami, sdružených s nejméně jednou řadou nosných válečků (22,22') opírajících se o příslušnou traverzu (3, 3') válcovací stolice (1) pomocí řady hydraulických zvedáků (6, 6'), vyznačená tím, že každé vyrovnávací zařízení (2, 2') je namontováno na podvozku (4, 4') ve tvaru rámu (40), uvnitř kterého je vedle sebe uspořádáno několik příčných nosníků(5, 5') odpovídajících vyrovnávacím válcům (21, 2Γ), které se celou svou délkou opírají pomocí nosných válečků (22, 22') o příčný nosník (5, 5') a jsou namontovány posuvně nezávisle jeden na druhém uvnitř podvozku (4, 4') ve tvaru rámu (40), přičemž každý příčný nosník sleduje rovinu sevření (Pl) procházející osou vyrovnávacích válců (21, 2Γ) a opírá se samostatně o příslušnou traverzu (3, 3') pomocí alespoň dvou hydraulických zvedáků (6, 6') umístěných mezi traverzou (3, 3') a příčný nosník (5, 5') po jeho délce.
2. Rovnačka podle nároku 1,vyznačená tím, že každý vyrovnávací válec (21, 2 Γ) je otočně namontován ve dvou soustředných ložiscích (23) příslušného nosníku (5, 5') tak, že je umožněn relativní omezený posun ložisek (23) vyrovnávacího válce (21, 21') vzhledem k nosníku (5, 5') v důsledku působení hydraulických zvedáků (6, 6').
- 12CZ 292110 B6
3. Rovnačka podle jednoho z nároků la 2, vyznačená tím, že je opatřena prostředky pro regulaci polohy každého z hydraulických zvedáků (6, 6') uspořádaných mezi traverzou (3, 3') a každým pncným nosníkem (5, 5') pro individuální regulaci profilu a úrovně alespoň
5 některých vyrovnávacích válců (21,21') vzhledem k rovině průběhu pásu.
4 Rovnačka podle jednoho z nároků 1,2 a 3, vyznačená tím, že je opatřena regulačními prostředky tlaku každého z hydraulických zvedáků (6, 6') uspořádaných mezi traverzou (3, 3') a každým příčným nosníkem (5, 5') pro individuální regulaci síly sevření 10 vykonávané alespoň některými vyrovnávacími válci (21,21').
5. Rovnačka podle jednoho z předchozích nároků, vyznačená tím, že každý příčný · nosník (5, 5') je stejně široký jako je vzdálenost mezi osami vyrovnávacích válců (21, 2Γ) a hydraulické zvedáky (
6, 6') každého příčného nosníku (5, 5') na traverze (3, 3') mají podélný
15 průřez, přičemž každý hydraulický zvedák (6, 6') je vybaven pístem (62), jehož šířka v příčném směru k nosníku (5, 5') nepřesahuje šířku nosníku (5, 5') a jehož délka je určena užitečným průřezem komory (64) hydraulického zvedáku (6, 6') kompatibilním s opěrnou silou vyvíjenou hydraulickými zvedáky (6, 6') sdruženými s nosníkem (5, 5').
20 6. Rovnačka podle nároku 5, vyznačená tím, že hydraulické zvedáky (6, 6') mají podlouhlý průřez se zaoblenými konci.
7. Rovnačka podle jednoho z nároků 5a 6, vyznačená tím, že každý příčný nosník (5,5') se opírá o traverzu (3, 3') alespoň třemi hydraulickými zvedáky (6, 6') s podélným
25 průřezem, a to jedním středním a dvěma bočními, rozmístěnými po délce nosníku (5, 5').
8. Rovnačka podle jednoho z předchozích nároků, vyznačená tím, že hydraulické zvedáky (6, 6') jsou namontovány alespoň na jednom nosném spojovacím dílu (33) vloženém mezi traverzu (3, 3') a příčné nosníky (5, 5').
9. Rovnačka podle nároku 8, vyznačená tím, že nosný spojovací díl (33) hydraulických zvedáků (6, 6') je upraven po celé ploše vyrovnávacího zařízení (2, 2') a je opatřen několika řadami vybrání (45) pro příčný nosník (5, 5'), čímž se vymezuje těleso (61) hydraulického zvedáku (6, 6'), ve kterém je posuvně namontován píst (62) opírající se o příčný nosník (5, 5').
10. Rovnačka podle nároku9, vyznačená tím, že tělesa (61) hydraulických zvedáků (6, 6') umístěná na stejné úrovni na různých příčných nosnících (5, 5') jsou seskupena do jediné součásti (6Γ) upravené na celku nosníku (5, 5') se sérií vybrání (45) na nosnících (5, 5') vytvářející těleso (61) hydraulického zvedáku (6, 6'), jehož píst se opírá o příslušný nosník 40 (5,5').
11. Rovnačka podle jednoho z předchozích nároků, v y z n a č e n á tím, že nosný podvozek (4) sestává z rámu (40) uspořádaného okolo válců (21, 21') s řadou příčných vodicích stěn (41) paralelních s osami válců (21, 21') oddělenými od sebe podélnými vybráními (45) v počtu 45 odpovídajícím válcům (21, 21'), ve kterých jsou uloženy příčné nosníky (5, 5'), přičemž každý nosník (5, 5') je na svých koncích opatřen prostředky (52, 52') opírajícími se o rám (40) s možností posuvu. *
12. Rovnačka podle nároku 11, vyznačená tím, že každý příčný nosník (5, 5')
50 o pravoúhlém průřezu stejné výšky a šířky vykazuje dostatečnou setrvačnost a spolu s vyrovnávacím válcem (21, 21') a odpovídajícími nosnými válečky (22, 22') vytváří polotuhý celek schopný deformace vlivem sil aplikovaných po délce sdruženého vyrovnávacího válce (21, 2 Γ) s možností posuvu uvnitř příslušného odpovídajícího vybrání (45).
-13CZ 292110 B6
13. Rovnačka podle jednoho z předchozích nároků, vyznačená tím, že nosný podvozek (4) je na straně protilehlé vyrovnávacím válcům (21, 21') uzavřen deskou (43) zakrývající celek příčných nosníků (5, 5') a spojující strany rámu (40) tak, že tvoří skříň, přičemž tato deska (43) je vybavena u každého nosníku (5, 5') řadou průchozích otvorů (44) pro píst (62) hydraulických zvedáků (6, 6') uspořádaných mezi každým nosníkem (5, 5') a traverzou (3,3').
14. Rovnačka podle jednoho z předchozích nároků, vyznačená tím, že celek sestávající z vyhloubeného kusu ve formě rámu (40) a příčné nosníky (5, 5') s vyrovnávacími válci (21, 2Γ) a přidruženými nosnými válečky (22, 22') má tvar kazety, kterou je možno ze stroje vyjmout pohybem paralelním k osám válců (21, 2 Γ).
15. Rovnačka podle nároku 14, vyznačená tím, že každá kazeta se v pracovní pozici nachází na traverze (3, 3') a je upevněna snímatelnými prostředky (35, 36) opírajícími se o traverzu (3,3').
16. Způsob regulace vyrovnávacího účinku na pás pohybující se podélným směrem X'- X skrze rovnačku s překrývajícími se válci podle jednoho z předchozích nároků, kde každý vyrovnávací válec (21, 2Γ) je namontován spolu s nosnými válečky (22, 22') na příčném nosníku (5, 5') uspořádaném posuvně kolmo křovině průchodu pásu a je opřen o traverzu (3, 3') pomocí nejméně dvou tlakově a polohově regulovatelných hydraulických zvedáků (6a, 6b, 6'a, 6'b), vyznačený tím, že po určení základní úrovně prvního vyrovnávacího zařízení (2') vymezené traverzou (3') se reguluje poloha traverzy (3) ke stanovení referenční úrovně jednoho vyrovnávacího zařízení (2) a určí se přesně odpovídající úroveň alespoň jedné skupiny vyrovnávacích válců (RbR5,R9) prvního vyrovnávacího zařízení (2') vzhledem k základní úrovni a alespoň jedné skupiny vyrovnávacích válců (R2, Rs) druhého vyrovnávacího zařízení (2) vzhledem k referenční úrovni individuální regulací polohy zvedáků (6, 6') sdružených s každým příčným nosníkem (5, 5') odpovídajícím vyrovnávacím válcům (Ri,R5,R9) a (R2, Rg) každé z uvedených skupin prvního (2')a druhého (2) vyrovnávacího zařízení tak, že se ohraničí dráha pásu vymezením profilu zvlnění s řadou po sobě následujících zakřivení odpovídajících žádoucímu vyrovnávacímu účinku k fyzikálním a rozměrovým charakteristikám pásu a reguluje se tlak hydraulických zvedáků (6, 6') opírajících se o příčné nosníky (5, 5') odpovídající vyrovnávacím válcům (R3, R7) a (R4, Ró) prvního a druhého vyrovnávacího zařízení (2, 2') a na obou stranách každého vyrovnávacího válce (21,2Γ) v pevné poloze se vyvíjejí síly odpovídající profilu žádoucího zvlnění, přičemž tlaky aplikované na každý z uvedených zvedáků (6, 6') jsou určeny na bezpečnou hodnotu odpovídající maximální vyrovnávací síle vytvářené každým z vyrovnávacích válců (21,2 Γ).
17. Způsob podle nároku 16, vyznačený tím, že každý nosník (5, 5') sdružený s nejméně třemi hydraulickými zvedáky (6, 6'), a to středním zvedákem (6a) a dvěma bočními zvedáky (6b, 6c), kontrolující úroveň každého vyrovnávacího válce (21, 2Γ) odpovídající stanovenému stupni překiytí, se řídí regulací polohy středního zvedáku (6a) nosníku (5, 5') jako funkce povolení různých částí válcovací stolice a určuje se odchylka mezi polohami obou bočních hydraulických zvedáků (6b, 6c) příčného nosníku (5, 5') a jejich poloha se upravuje tak, aby naměřená vzdálenost odpovídala vzdálenosti vyrovnávacích válců (21, 21') s danou referenční úrovní.
18. Způsob podle nároku 17, vyznačený tím, že se tlaky rozdělují mezi třemi hydraulickými zvedáky (6a, 6b, 6c) každého příčného nosníku (5, 5') vzhledem k jejich relativním polohám tak, že se aktivní dráha vyrovnávacího válce (21, 2Γ) v kontaktu s pásem udržuje ve směru přímočarém.
19. Způsob podle jednoho z nároků 16ažl 8, vyznačený tím, že u rovnačky lichý počet (n) překrytých válců (21,21'), tedy (l,3,5...n) na jednom vyrovnávacím zařízení (2')a sudý počet válců (2,4,6...n-l) na druhém vyrovnávacím zařízení (2) reguluje polohu hydraulických zvedáků (6, 6') odpovídajících p aq, avšak nejméně dvěma, válcům (21, 21'), každého zobou zařízení
-14CZ 292110 B6 (2, 2') umístěných nad a pod pásem a upravuje se tak, alespoň tlak hydraulických zvedáků (6, 6') odpovídající dvěma párům p-1, p+1 a q-1, q+1 válců (21, 2Γ), které rámují každý z p a q válců (21, 2Γ) a vymezují v obráceném směru alespoň dvě jejich křivky, přičemž umístění válců (21) v obou vyrovnávacích zařízeních (2, 2'), jejich příslušné úrovně a tlaky vyvolávané na válce
5 (21, 2Γ) jsou určeny funkcí charakteristik vyrovnávaného pásu a záměrem dosáhnout žádoucího vyrovnávacího účinku.
CZ19963673A 1995-04-14 1996-04-15 Rovnačka s překrývajícími se válci a způsob jejího užití CZ292110B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9504557A FR2732912A1 (fr) 1995-04-14 1995-04-14 Planeuse a rouleaux imbriques

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ367396A3 CZ367396A3 (en) 1997-12-17
CZ292110B6 true CZ292110B6 (cs) 2003-07-16

Family

ID=9478161

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19963673A CZ292110B6 (cs) 1995-04-14 1996-04-15 Rovnačka s překrývajícími se válci a způsob jejího užití

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP0765196B1 (cs)
JP (1) JPH10501470A (cs)
KR (1) KR970703823A (cs)
CN (1) CN1068534C (cs)
CA (1) CA2192828C (cs)
CZ (1) CZ292110B6 (cs)
DE (1) DE69616716T2 (cs)
FR (1) FR2732912A1 (cs)
WO (1) WO1996032212A1 (cs)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19705457B4 (de) * 1997-02-13 2006-01-12 Sms Demag Ag Blechrichtmaschine
FR2851943B1 (fr) * 2003-03-07 2005-04-08 Dispositif et procede de calibrage d'une planeuse a rouleaux par barre instrumentee
FR2860738B1 (fr) * 2003-10-13 2006-02-03 Vai Clecim Procede d'augmentation de la precision du controle de la trajectoire du produit dans une machine a planer a rouleaux imbriques et installation de planage permettant la mise en oeuvre du procede.
DE102004041732A1 (de) 2004-08-28 2006-03-02 Sms Demag Ag Verfahren zum Richten eines Metallbandes und Richtmaschine
CN100446883C (zh) * 2005-03-28 2008-12-31 宝山钢铁股份有限公司 带钢的平整工艺
CN101804428A (zh) * 2010-04-28 2010-08-18 周锋 矫平机
CN101856680B (zh) * 2010-06-21 2011-09-28 长治钢铁(集团)锻压机械制造有限公司 校平机
DE102012204074A1 (de) * 2012-03-15 2013-09-19 Sms Siemag Ag Vorrichtung zum Richten von Metallband
CN103084435B (zh) * 2013-01-25 2015-05-13 大连三高集团有限公司 钢板矫平机辊缝调整装置
CN104148303B (zh) * 2014-06-19 2016-01-20 宁波宝新不锈钢有限公司 一种平整机擦拭器的擦拭布和抛光网的安装方法
DE102015216387A1 (de) * 2015-08-27 2017-03-02 Sms Group Gmbh Richtmaschine mit modular aufgebautem Wechselkassettensystem
KR101888892B1 (ko) * 2016-04-04 2018-08-16 주식회사 테크녹스 엠보싱 패턴 제조 장치
CN106238509A (zh) * 2016-08-24 2016-12-21 南通恒鼎重型机床有限公司 矫平机的矫平辊结构
EP3595824B1 (de) * 2017-03-13 2023-06-07 SMS Group GmbH Verfahren zum betreiben einer rollenrichtmaschine
RU2741438C1 (ru) 2017-07-21 2021-01-26 Новелис Инк. Системы и способы управления текстурированием поверхности металлической подложки при прокатке с малым давлением
CN107774742A (zh) * 2017-12-07 2018-03-09 中国重型机械研究院股份公司 一种新型变辊距板材矫直机
CN111957763A (zh) * 2019-05-20 2020-11-20 张挺锋 工作辊及支承梁变形量测量装置
CN116713347B (zh) * 2023-08-10 2023-11-03 太原科技大学 用于拉伸弯曲矫直工艺的金属极薄带材可变包角压紧装置

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2747331C2 (de) * 1977-10-21 1982-07-22 SMS Schloemann-Siemag AG, 4000 Düsseldorf Vorrichtung zum Verstellen von Stützrollen
DE3437777A1 (de) * 1984-10-16 1986-04-24 Fr. W. Schnutz GmbH & Co, 5900 Siegen Stuetzwalzenverstellung fuer richtmaschinen
SU1378978A1 (ru) * 1985-11-04 1988-03-07 Колпинское отделение Всесоюзного научно-исследовательского и проектно-конструкторского института металлургического машиностроения им.А.И.Целикова Листоправильна машина
DE3700555A1 (de) * 1987-01-10 1988-07-21 Schloemann Siemag Ag Richtmaschine fuer bleche und baender
SU1496862A1 (ru) * 1987-03-24 1989-07-30 Ю.И.Фролов, В.А.Самойлов и , и А.И.Дерев нченко Устройство дл правки полосы
SU1500407A1 (ru) * 1987-12-29 1989-08-15 Колпинское отделение Всесоюзного научно-исследовательского и проектно-конструкторского института металлургического машиностроения им.А.И.Целикова Листоправильна машина
DE4216686A1 (de) * 1992-05-21 1993-11-25 Schloemann Siemag Ag Verfahren und Richtmaschine zum Richten von Blechen und Bändern
FR2718661B1 (fr) * 1994-04-15 1996-07-12 Clecim Sa Installation de planage d'une bande métallique.

Also Published As

Publication number Publication date
EP0765196A1 (fr) 1997-04-02
JPH10501470A (ja) 1998-02-10
WO1996032212A1 (fr) 1996-10-17
CN1155855A (zh) 1997-07-30
CA2192828C (fr) 2006-06-06
DE69616716T2 (de) 2002-06-13
EP0765196B1 (fr) 2001-11-07
CZ367396A3 (en) 1997-12-17
FR2732912A1 (fr) 1996-10-18
KR970703823A (ko) 1997-08-09
DE69616716D1 (de) 2001-12-13
CA2192828A1 (fr) 1996-10-17
CN1068534C (zh) 2001-07-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ292110B6 (cs) Rovnačka s překrývajícími se válci a způsob jejího užití
US5680785A (en) Metal strip planishing installation
CA1209674A (en) Roller leveler and method of operating same
US5758533A (en) Imbricated roll planisher and process for its use
US7475581B2 (en) Method of increasing the control precision of the path of a product in a levelling machine with interlocking rollers, and levelling installation used to implement same
US20070163321A1 (en) Levelling machine and method
RU2118920C1 (ru) Правильная машина, в частности для правки листов и полос
EP0570770B1 (de) Verfahren zum Richten von Blechen und Bändern
US5255548A (en) Method for roller levelling of heavy plate
JP2009516591A (ja) ストランド案内機構の少なくとも1つのローラーセグメントをストランドに沿って調節するための方法および装置
JPH05329549A (ja) 折曲げ加工機の加工制御装置
JPS6186109A (ja) 主軸頭の重量補償装置
KR20010062790A (ko) 만능 롤 스탠드용 보정 방법
RU2798968C1 (ru) Стабилизирующее устройство
CA3161109C (en) Stabilization apparatus
GB2430904A (en) Levelling machine and method
FI94326C (fi) Menetelmä ja laite teräsnauhan ohjaamiseksi
Brauneis et al. Optimal thread-in and thread-out strategies for heavy plate levelers
CA2038750C (en) Process and apparatus suitable for effecting steel band guidance
FR2732913A1 (fr) Planeuse a rouleaux imbriques et procede de mise en oeuvre d'une telle planeuse
CN116944279A (zh) 全液压恒辊缝矫直机
KR19980014525A (ko) 조질 압연기의 휨 조정장치
JP2601515B2 (ja) インナスタンドを有する圧延機
GB2445680A (en) Levelling Machine and Method
CN116921497A (zh) 多点弯辊补偿装置及矫直机

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20060415