CZ286856B6 - Apparatus for treating solid, liquid and/or gaseous substances by making use of activator and process employing such apparatus - Google Patents
Apparatus for treating solid, liquid and/or gaseous substances by making use of activator and process employing such apparatus Download PDFInfo
- Publication number
- CZ286856B6 CZ286856B6 CZ19941023A CZ102394A CZ286856B6 CZ 286856 B6 CZ286856 B6 CZ 286856B6 CZ 19941023 A CZ19941023 A CZ 19941023A CZ 102394 A CZ102394 A CZ 102394A CZ 286856 B6 CZ286856 B6 CZ 286856B6
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- activator
- blade
- blade rows
- liquid
- medium
- Prior art date
Links
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B28—WORKING CEMENT, CLAY, OR STONE
- B28C—PREPARING CLAY; PRODUCING MIXTURES CONTAINING CLAY OR CEMENTITIOUS MATERIAL, e.g. PLASTER
- B28C5/00—Apparatus or methods for producing mixtures of cement with other substances, e.g. slurries, mortars, porous or fibrous compositions
- B28C5/08—Apparatus or methods for producing mixtures of cement with other substances, e.g. slurries, mortars, porous or fibrous compositions using driven mechanical means affecting the mixing
- B28C5/0881—Apparatus or methods for producing mixtures of cement with other substances, e.g. slurries, mortars, porous or fibrous compositions using driven mechanical means affecting the mixing having a stator-rotor system with intermeshing teeth or cages
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B01—PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
- B01F—MIXING, e.g. DISSOLVING, EMULSIFYING OR DISPERSING
- B01F27/00—Mixers with rotary stirring devices in fixed receptacles; Kneaders
- B01F27/40—Mixers with rotor-rotor system, e.g. with intermeshing teeth
- B01F27/41—Mixers with rotor-rotor system, e.g. with intermeshing teeth with the mutually rotating surfaces facing each other
- B01F27/411—Mixers with rotor-rotor system, e.g. with intermeshing teeth with the mutually rotating surfaces facing each other provided with intermeshing elements
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Structural Engineering (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Treating Waste Gases (AREA)
- Physical Or Chemical Processes And Apparatus (AREA)
- Gas Separation By Absorption (AREA)
- Mixers Of The Rotary Stirring Type (AREA)
- Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)
- Processing Of Solid Wastes (AREA)
- General Preparation And Processing Of Foods (AREA)
- Pretreatment Of Seeds And Plants (AREA)
- Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
Description
Zařízení na zpracování pevných, tekutých a/nebo plynných látek pomocí aktivátoru a způsob využívající toto zařízení
Oblast vynálezu
Vynález se týká zařízení na zpracování pevných, tekutých a/nebo plynných látek pomocí aktivátoru s alespoň třemi koaxiálně uspořádanými protiběžně pohánitelnými lopatkovými řadami s nastavenými nárazovými lopatkami, přičemž obvodová rychlost lopatkové řady je mezi 70 m/s a 160 m/s, stejně jako způsobu pro aktivování látek za použití tohoto zařízení.
Dosavadní stav techniky
Zařízení tohoto druhuje známé zGB-PS 1101981 a slouží zde k výrobě vytvrditelných hmot, zejména stavebních materiálů jako je beton, malta apod., přičemž spojovací prostředek a kapalina, přednostně voda, jsou zároveň nebo jako směs přiváděny do aktivátoru s koaxiálně uspořádanými protiběžnými lopatkovými řadami, které pohybují částicemi materiálu v aktivátoru zvnitřku směrem ven, a jsou za působení rotujících vnějších lopatkových řad s přibývající amplitudou iniciovány. Mezi dvěmi úzkými lopatkovými řadami je přitom uspořádána široká lopatková řada, což má za následek, že frekvence urychlování pro částici pohybující se ze středu směrem ven kolísá. Nárazové lopatky, které jsou při tom používány, mají kruhovitý, trojúhelníkovitý nebo pravoúhlý příčný průřez a mají nevýhodu, že, zejména při použití silně erozivních médií, podléhají relativně vysokému opotřebení, neboť mezi povrchovou plochou lopatky a pohybující se částicí působí vysoké relativní rychlosti o velikosti více než 200 m/s. Při těchto vysokých rychlostech není možno vytvořit ochrannou vrstvu mezi povrchovými plochami lopatek a částicemi, které jsou metány na nárazové lopatky.
Vytvrditelné hmoty uvedeného druhu obvykle sestávají ze spojovacího prostředku, z přísad a z kapaliny, obecně vody. V případě betonu se jedná u spojovacího prostředku o cement. Jako přísada je používán písek, který však může být částečně nebo úplně nahrazen prostřednictvím náhradní látky, jako je trochu mletý materiál z bouračky.
Z US-A 3 331905 je znám způsob pro zpracování zrnitého materiálu, kteiým mohou být vyrobeny stavební díly se zvýšenou pevností. Výchozí materiály, které jsou při tom používány, jsou aktivovány v desintegrátoru, čímž se dosáhne změny spektra velikosti zrn a specifické povrchové plochy částic. Při tom bylo ukázáno, že tento proces aktivování v desintegrátoru zvyšuje pevnost takto vyrobeného betonu nebo pod., a to ve srovnání s pevností betonu, který není vyroben z aktivovaného materiálu.
Dále je zEP-A 84 012 znám desintegrátor, který je možno použít pro výrobu betonu. Pomocí tohoto známého desintegrátoru může být při zachované pevnosti změněn podíl cementu v betonu.
V mnoha oblastech techniky je požadováno vyrábět vícefázová média, která vykazují nepatrné sedimentační efekty nebo malý sklon k segregaci. Při míchání dvou nerozpustných kapalin, tedy emulzí nebo kapalin s v nich obsaženými nerozpustnými pevnými látkami, tedy suspenzí, dochází, v závislosti na rozdílné hustotě, v průběhu času k rozdělení komponent.
V mnoha případech je to nežádoucí, jako například u uhelných kalů, to jsou naplaveniny uhelného prachu ve vodě a/nebo oleji. Takové kaly by byly velmi vhodné pro dopravu uhlí v potrubních systémech. Shora uvedené sedimentační efekty však zabraňují stálé přípravě takové směsi s výrazně vysokým obsahem uhlí.
-1 CZ 286856 B6
Zejména při čištění odpadních plynů je žádoucí oddělit škodlivé látky, které jsou obsaženy v nepatrném množství v plynu. Při odsiřování spalin jsou k tomu používány mycí kolony, u kterých prochází čištěný plyn skrz vodní mycí mlhu, která je obohacena o určité přísady, jako je například vápno. Pro dosažení dostatečné pravděpodobnosti kontaktu každé částice škodlivé látky s médiem jsou u tohoto konstrukčního uspořádání nutné relativně vysoké náklady.
Z DE-A 33 32 209 je známý způsob čištění plynu, u kterého je plyn známým způsobem vystaven v mycí koloně kontaktu s mycí kapalinou. Mycí kapalina je před tím ošetřena v desintegrátoru. Tímto ošetřováním je dosažena zvýšená reakce mycího prostředku, která vyplývá z aktivace v desintegrátoru.
Dále je z DE-A 32 20 328 známý plynový mycí desintegrátor, u kterého jsou plyny podrobeny zároveň s mycí kapalinou mechanickému ošetření. Desintegrátor je přitom vytvořen na principu rotor - stator, to znamená, že se střídají pevné lopatkové řady s rotujícími.
Nezávisle na skupenství média, které může být plynné, tekuté nebo pevné, závisí výkon zařízení, stejně jako kvalita produktů, které jím byly vyrobeny, od hodnoty dosažitelné aktivace částeček látky.
EP 491673 81 pak popisuje aktivátor, jehož úkolem je, na rozdíl od dále uvedeného předmětu vynálezu, umožnit přesně definovaný počet urychlení s předem určitelným sdílením energie pro každou částici, a to v nepřetržitém provozu při jednom průchodu materiálu, a zároveň zajistit dosažení bočního utěsnění.
Podstata vynálezu
Úkolem vynálezu je zvýšit jak hodnotu dosažitelné aktivace částeček a tím výkon zařízení, tak i kvalitu vyráběných produktů, a to aniž by se zhoršila životnost zařízení.
Podle vynálezu je toho dosaženo zařízením na zpracování pevných, tekutých a/nebo plynných látek s aktivátorem s alespoň třemi koaxiálně uspořádanými protiběžně pohánitelnými lopatkovými řadami s nastavenými nárazovými lopatkami, přičemž obvodová rychlost lopatkové řady je nastavitelná mezi 70 m/s a 160 m/s. Šířka lopatkových řad se směrem ven o nejméně 2 %, přednostně o alespoň 5 % a maximálně o 10 % zmenšuje.
Tím jsou částice média při míjení lopatkových řad iniciovány nejen díky stoupající amplitudě, ale i díky přibývající frekvenci.
S překvapením bylo seznáno, že se stabilita aktivovaného média zvýšila, když se šířka lopatkových řad směrem ven o zmíněnou, relativně nepatrnou hodnotu zmenšuje.
Relativní rychlost dvou sousedních lopatkových řad je průběžně směrem ven větší. To je zcela samozřejmá skutečnost, která vyplývá z průměru lopatkových řad, který se směrem ven zvětšuje. Chápeme-li tedy cestu částeček skrz aktivátor jako kmitání, tak se v závislosti na těchto geometrických vztazích amplituda bude kontinuálně zvětšovat. Když se však lopatkové řady směrem ven stále zužují, jak je zde ve smyslu vynálezu navrženo, je možno zjistit také přibývající zvýšení frekvence. To umožňuje ještě vyšší intenzivní aktivaci částiček, než je možno docílit pomocí pouhého zvýšení amplitudy. U pevných látek by mohl tento efekt mít vliv především na rozdělení zrn materiálu podle velikosti. Ale také geometrický tvar částeček, stejně jako specifický povrch bude takto ovlivněn.
Pokusy ukázaly, že nejen při zpracování pevných, ale i u kapalných a plynných médií je možno dosáhnout mnohem vyššího aktivování částeček. Tak vyšlo najevo, že může být podstatně
-2CZ 286856 B6 zvýšena stabilita emulzí nebo suspenzí, a tím jejich skladovatelnost. Je-li použito podle vynálezu zlepšené zařízení pro zpracování plynů, zejména pro čištění odpadních plynů, je možno dosáhnout mnohem vyššího oddělovacího výkonu.
U aktivátoru jsou jednotlivé částečky metány rychlostí více než 200 m/s proti lopatkám a především vzájemně proti sobě a při tom vystaveny silným nárazům. Bližší výzkumy ukázaly, že jednotlivé částečky jsou vystaveny třem až deseti nárazům. Prostřednictvím těchto nárazů dochází u pevných médií vedle zmenšení zrn k defektům v krystalické mřížce a makroskopickým defektům, které mají za následek zvětšení povrchu. Dále je dosažena zlepšená vazba kapalných a pevných složek směsi.
Samo o sobě je známo zmenšení šířky lopatkových řad u turbokompresorů, jak z části ukazuje US-A 3 044 685. U tohoto řešení se však šířka lopatkových řad směrem ven zmenšuje mnohem více než je to pro aktivování látek zamýšleno podle vynálezu. Úbytek šířky lopatkových řad směrem ven je u dříve zmíněného kompresoru podmíněn z hlediska proudění pro vytvoření vysokotlakých stupňů a nehraje pro aktivování látek vůbec žádnou roli.
U přednostního konstrukčního provedení vynálezu je navrženo, že nárazové lopatky jsou vytvořeny konkávní a přednostně sestávají z alespoň dvou v podstatě rovných a vzájemně odehnutých desek. Pomocí konkávního tvaru dochází během provozu k ukládání zpracovávaného média na lopatkách. Toto ukládání se průběžně obnovuje díky narážení částeček a samo dále chrání lopatky před erozí a opotřebením.
Tím, že vnější hrany nárazových lopatek, které jsou přivráceny ose rotace, jsou obloženy ochrannými lištami, může být životnost zařízení nadto ještě více zvýšena.
Lepší radiální transport látky je docílen tím, že mezi dvěmi sousedními nárazovými lopatkami nejvíce vnější lopatkové řady je uspořádána ventilátorová lopatka. Dále je výhodné, když je na vnější konec každé nárazové lopatky nejvíce vnější lopatkové řady na straně ležící ve směru otáčení rotoru, přednostně v pravém úhlu na nárazovou lopatku, uspořádána ventilátorová lopatka.
Bude-li zařízení použito pro výrobu vytvrditelných hmot, zejména stavebních materiálů, jako je beton, malta apod., je pro dosažení vysoké aktivace látek výhodné, když počet otáček lopatkových řad je mezi 800 a 3 000 min'1.
Počet otáček lopatkových řad by naproti tomu měl být mezi 950 a 2 800 min’1, jsou-li vyráběny vícefázová stabilní média, jako jsou emulze nebo suspenze.
Pro ošetřování plynů, zejména pro absorpci škodlivých látek může počet otáček lopatkových řad ležet mezi 900 a 3 500 min1.
Vynález řeší i způsob výroby vytvrditelných hmot, zejména stavebních materiálů jako je beton, malta apod, za použití výše uvedeného zařízení, přičemž spojovací prostředek, přísada a kapalina, přednostně voda, se zároveň nebo jako směs přivádí do aktivátoru s koaxiálně uspořádanými protiběžnými lopatkovými řadami, částice materiálu se v aktivátoru přemísťují zvnitřku směrem ven a za křížení lopatkových řad rotujících při obvodové rychlosti mezi 70 m/s a 160 m/s se částice urychlují. Částice materiálu se při křížení směrem ven o nejméně 2%, přednostně o alespoň 5% a maximálně o 10% ubývajících lopatkových řad urychlují s přibývající frekvencí.
Zejména při použití cementu, vápna nebo vodního skla jako spojovacího prostředku, a písku, spraše, materiálu z bouračky nebo filtrovaného popela jako přísady, může být dosaženo podle vynálezu výborného aktivování látek a tím vysokého výrobního výkonu a kvality. Pevnost hmot
-3CZ 286856 B6 za jinak stejných podmínek jako je receptura atd., je proti známým způsobům podstatně zvýšena, a to aniž by byla zhoršena životnost.
Za použití zařízení podle vynálezu je pro výrobu vícefázových stabilních médií, jako jsou emulze nebo suspenze, v rámci předloženého vynálezu dále navržen způsob, při kterém se jednotlivé komponenty v závislosti na požadovaném chování hmoty zároveň nebo jako směsi přivádí do aktivátoru s koaxiálně uspořádanými protiběžnými lopatkovými řadami, částice materiálu se v aktivátoru přemisťují z vnitřku směrem ven a při křížení s obvodovou rychlostí mezi 70 m/s a 160 m/s rotujících, směrem ven o nejméně 2 %, přednostně o nejméně 5 % a maximálně o 10 % ubývajících, lopatkových řad se s přibývající frekvencí částic aktivují.
Zvláště se tento způsob podle vynálezu osvědčil při výrobě suspenzí z mletého prachu, u kterých jsou jako výchozí látky použity voda a/nebo olej, stejně jako uhelný prach. Díky vynálezu je možno takové suspenze vyrobit s vysokým podílem pevných látek, které jsou stabilní po dlouhé časové období.
Pro zpracování plynů, zejména pro absorpci škodlivých látek prostřednictvím zařízení podle vynálezu je navrženo, že kapalné nebo prachovité médium se přivádí do zpracovávaného plynu, plyn s médiem se přivádí do aktivátoru s koaxiálně uspořádanými protiběžnými lopatkovými řadami, médium se v aktivátoru přemísťuje z vnitřku směrem ven a při křížení s obvodovou rychlostí mezi 70 m/s a 160 m/s rotujících, směrem ven o nejméně 2%, přednostně o alespoň 5 % a maximálně o 10 % ubývajících lopatkových řad se s přibývající frekvencí částic urychluje, a médium se odděluje od plynu.
Tento způsob podle vynálezu je vhodný pro různorodé čisticí procesy. Do aktivátoru před přivedením plynu může být tedy do plynu přivedeno tekuté médium, jako je voda nebo vápenné mléko. Je tedy také možné takové médium přivádět přímo do aktivátoru.
Vynálezem jsou zahrnuty také za sucha probíhající procesy, jako např. úkol jemně mletého dolomitu.
Konečně může být přídavně přivedena do tekutého média jedna nebo více pevných látek.
U jedné výhodné varianty způsobu podle vynálezu je čisticímu médiu před přivedením přidána jedna nebo více čisticích látek. Vstupovat do aktivátoru mohou tyto pevné látky v rozpuštěném stavu nebo jako suspendované částečky. Jedná-li se při čištění plynu o odsiřovací proces, jak je to u spalin často vyžadováno, je k vodě, která slouží jako nosné médium, přidáno vápno, dolomit a pod. V aktivátoru pak dojde vedle vnitřního promíchání všech složek také k aktivování a tím téměř k úplné přeměně.
Tento způsob se vyznačuje zvláště vysokým oddělovacím výkonem.
Pomocí kruhového odstředivého nuceného působení aktivátoru může při použití v elektrárnách zároveň odpadnout ventilátor pro umělý tah.
Přehled obrázků na výkresech
Dále bude vynález blíže vysvětlen pomocí variant provedení, které jsou znázorněny na obrázcích.
Na obrázcích znázorňuje:
obr. 1 aktivátor podle vynálezu, částečně v řezu,
-4CZ 286856 B6 obr. 2 řez podél roviny Π - II z obr. 1, obr. 3 variantu tvaru lopatek a obr. 4 další variantu provedení tvaru lopatek.
Příklady provedení vynálezu
Na obrázcích 1 a 2 znázorněný aktivátor sestává ze dvou protiběžně pohyblivých rotorů 1, 2, jejichž směr otáčení je naznačen pomocí šipek A, B. Kvůli jednoduchosti je těleso vytvořeno bez středového vstupu a obvodového bočního výstupu. Ošetřování materiálu, který má být zpracován, zajišťují tři soustředně uspořádané lopatkové řady 3, 4, 5 nárazových lopatek 6. V navrženém případě je nejvíce vnější lopatková řada 5 a nejvíce vnitřní lopatková řada 3 nárazových lopatek 6 nesena prvním rotorem 1 a mezilehlá lopatková řada 4 je nesena druhým rotorem 2. Nejméně nárazové lopatky 6 vnějšího věnce 5 jsou konkávní, např. odehnuté. Základová rovina 7 těchto nárazových lopatek 6 je nastavena pod úhlem a, který, jak je seznatelné z obr. 2, je měřen od základové roviny 7, probíhající u vstupní hrany nárazové lopatky 6 v obvodovém směru, k tangenciální rovině 7*.
U provedení aktivátoru znázorněného na obr. 3 jsou vnitřní lopatkové řady 3, 4 vybaveny konkávními nárazovými lopatkami 6, které sestávají ze dvou v podstatě rovinných desek 6', 6. První desky 6', bráno ve směru pohybu, jsou při tom delší a měně výrazně skloněné k tangenciální rovině 7' než druhé desky 6. Díky konkávnímu tvaru dochází během provozu k nánosům 11 média, které má být zpracováno, na nárazové lopatky 6. Tento nános 11 se průběžně obnovuje prostřednictvím nárazu částeček a šetří tak dále nárazové lopatky 6 před erozí a otěrem.
U odehnutého tvaru nárazových lopatek 6, který je znázorněn na obr. 4, je odehnutá deska 6', 6 kratší než třetí deska 6' a představuje přednostně polovinu nebo méně než celkovou délku nárazové lopatky 6. Sklonu desek 6', 6 je dosaženo od třetí desky 6’ směrem ke středu rotoru 1,
2. Odehnuté desky 6', 6 mohou být upraveny na obou koncích třetí desky 6' nebo jen na jednom jejím konci, v navrženém případě přednostně na straně doběhového konce. Jsou účelně vyrobeny z tvrdého kovu nebo jím obloženy a mohou být připevněny vyměnitelně. Je však možné také dokončení z keramiky nebo plastické hmoty. Konečně existuje rovněž možnost, aby vnější hrany desky 6', 6 obrácené k ose rotoru 1, 2 byly obloženy ochrannými lištami 1Ό.
Mezi nárazovými lopatkami 6 nebo na konci nárazových lopatek 6 nejvíce vnější lopatkové řady 5, který při otáčení prvního rotoru 1 leží vpředu, jsou uspořádány ventilátorové lopatky 8, které mohou mít libovolný tvar, jsou vytvořeny například jako deska, prst nebo pod, a mají šířku 1Jejich úkolem je zajistit tok zpracovávaného materiálu zvnitřku směrem ven a především na povrchu nárazového nástroje, který je přivrácen k ose rotoru 1, 2, vytvořit ochrannou vrstvu ze zpracovávaného materiálu, nehledě na to, jak velký je úhel a nastavení. Ten může být pro určité práce menší než 15°, zatímco pro jiné práce může být výhodně například 20 až 35°.
Obrázek 3 schematicky znázorňuje výřez ze tří vzájemně následujících lopatkových řad 3, 4, 5 aktivátoru podle vynálezu. Podstatné je, že odpovídající šířka bj, th, h lopatkové řady 3, 4, 5 směrem ven postupně alespoň o 2 až 5 % ubývá. Maximálně by tedy šířka měla tudíž ubýt o 10 %. To znamená:
0,9 bi á b2 0,98 bj
0,9 1¾ < b2 < 0,98 b2
-5CZ 286856 B6
Způsob výroby vytvrditelných hmot, zejména stavebních materiálů jako je beton, malta a pod, probíhá za použití výše uvedeného zařízení, přičemž spojovací prostředek, přísada a kapalina, přednostně voda, se zároveň nebo jako směs přivádí do aktivátoru s koaxiálně uspořádanými protiběžnými lopatkovými řadami 3, 4, 5. Částice materiálu se v aktivátoru přemísťují z vnitřku směrem ven a za křížení lopatkových řad 3, 4, 5, rotujících při obvodové rychlosti mezi 70 m/s a 160 m/s, se částice s přibývající amplitudou urychlují. Podle navrženého vynálezu se částice materiálu při křížení směrem ven o nejméně 2 %, přednostně o alespoň 5 % a maximálně o 10 % ubývajících lopatkových řad 3, 4, 5 urychlují s přibývající frekvencí.
Jako spojovací prostředek se používá cement, vápno nebo vodní sklo. Jako přísada se používá písek, materiál z bouračky nebo filtrovaný popel.
Způsob výroby vícefázových stabilních médií jako emulzí nebo suspenzí rovněž probíhá za použití výše uvedeného zařízení, přičemž jednotlivé komponenty se v závislosti na požadovaném chování hmoty zároveň nebo jako směsi přivádí do aktivátoru s koaxiálně uspořádanými protiběžnými lopatkovými řadami 3, 4, 5. Částice materiálu se v aktivátoru přemisťují zvnitřku směrem ven a při křížení s obvodovou rychlostí mezi 70 m/s a 160 m/s rotujících, směrem ven o nejméně 2 %, přednostně o nejméně 5 % a maximálně o 10 % ubývajících, lopatkových řad 3, 4, 5 se s přibývající amplitudou částic a s přibývající frekvencí částic aktivují.
V takovém případě se jako výchozí látky používá voda a/nebo olej, stejně jako uhelný prach.
Způsob zpracování plynů, zejména pro absorpci škodlivých látek také probíhá za použití shora uvedeného zařízení, přičemž kapalné nebo prachovité médium se přivádí do zpracovávaného plynu, plyn s médiem se přivádí do aktivátoru s koaxiálně uspořádanými protiběžnými lopatkovými řadami 3, 4, 5, médium se v aktivátoru přemísťuje z vnitřku směrem ven a při křížení s obvodovou rychlostí mezi 70 m/s a 160 m/s rotujících, směrem ven o nejméně 2%, přednostně o alespoň 5% a maximálně o 10% ubývajících lopatkových řad 3, 4, 5 se s přibývající amplitudou částic a přibývající frekvencí částic urychluje, a médium se odděluje od plynu.
V tom případě se přednostně do kapalného média před vstříknutím přivádí pevná látka nebo směs pevných látek, případně zároveň s kapalným médiem se do aktivátoru dodává pevná látka nebo směs pevných látek.
Claims (16)
- PATENTOVÉ NÁROKY1. Zařízení na zpracování pevných, tekutých a/nebo plynných látek s aktivátorem s alespoň třemi koaxiálně uspořádanými protiběžně pohánitelnými lopatkovými řadami (3, 4, 5) s nastavenými nárazovými lopatkami (6), přičemž obvodová rychlost lopatkové řady (3, 4, 5) je nastavitelná mezi 70 m/s a 160 m/s, vyznačující se tím, že šířka (bb b2, b3) lopatkových řad (3, 4, 5) se směrem ven o nejméně 2 %, přednostně o alespoň 5 % a maximálně o 10 % zmenšuje.
- 2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že nárazové lopatky (6) jsou vytvořeny konkávní a přednostně sestávají z alespoň dvou v podstatě rovných a vzájemně odehnutých desek (6', 6, 6').-6CZ 286856 B6
- 3. Zařízení podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že vnější hrany nárazových lopatek (6), které jsou přivráceny ose rotace, jsou obloženy ochrannými lištami (10).
- 4. Zařízení podle některého z nároků laž3, vyznačující se tím, že mezi dvěmi sousedními nárazovými lopatkami (6) vnější lopatkové řady (5) je uspořádána ventilátorová lopatka (8).
- 5. Zařízení podle některého z nároků laž3, vyznačující se tím, že na vnější konec každé nárazové lopatky (6) vnější lopatkové řady (5) na straně ležící ve směru otáčení rotoru (1), přednostně v pravém úhlu na nárazovou lopatku (6), se napojuje ventilátorová lopatka (8).
- 6. Zařízení podle některého znároků 1 až 5, pro výrobu vytvrditelných hmot, zejména stavebních materiálů jako je beton, malta a pod., vyznačující se tím, že je upraveno pro vyvození počtu otáček lopatkových řad (3, 4, 5) mezi 800 a 3000 min’1.
- 7. Zařízení podle některého z nároků 1 až 5, pro výrobu vícefázových stabilních médií jako emulzí nebo suspenzí, vyznačující se tím, že je upraveno pro vyvození počtu otáček lopatkových řad (3,4, 5) mezi 950 a 2800 min'1.
- 8. Zařízení podle některého znároků 1 až 5, pro zpracování plynů, zejména pro absorpci škodlivých látek, vyznačující se tím, že je upraveno pro vyvození počtu otáček lopatkových řad (3,4, 5) mezi 900 a 3500 min'1.
- 9. Způsob výroby vytvrditelných hmot, zejména stavebních materiálů jako je beton, malta a pod. za použití zařízení podle některého z nároků 1 až 6,- přičemž spojovací prostředek, přísada a kapalina, přednostně voda, se zároveň nebo jako směs přivádí do aktivátoru s koaxiálně uspořádanými protiběžnými lopatkovými řadami (3, 4, 5),- částice materiálu se v aktivátoru přemísťují z vnitřku směrem ven a- za křížení lopatkových řad (3, 4, 5), rotujících při obvodové rychlosti mezi 70 m/s a 160 m/s, se částice urychlují, vyznačující se tím, že se částice materiálu při křížení směrem ven o nejméně 2 %, přednostně o alespoň 5 % a maximálně o 10 % ubývajících lopatkových řad (3, 4, 5) urychlují s přibývající frekvencí.
- 10. Způsob podle nároku 9, vyznačující se tím, že jako spojovací prostředek se používá cement, vápno nebo vodní sklo.
- 11. Způsob podle nároku 9 nebo 10, vyznačující se tím, že jako přísada se používá písek, materiál z bouračky nebo filtrovaný popel.
- 12. Způsob výroby vícefázových stabilních médií jako emulzí nebo suspenzí za použití zařízení podle některého z nároků 1 až 5 nebo 7, vyznačující se tím, že- jednotlivé komponenty se v závislosti na požadovaném chování hmoty zároveň nebo jako směsi přivádí do aktivátoru s koaxiálně uspořádanými protiběžnými lopatkovými řadami (3,4, 5),- částice materiálu se v aktivátoru přemisťují z vnitřku směrem ven a- pro aktivaci se nechávají křížit s lopatkových řadami (3, 4, 5), rotujícími obvodovou rychlostí mezi 70 m/s a 160 m/s a ubývajícími směrem ven o nejméně 2 %, přednostně o nejméně 5 % a maximálně o 10 %.-7CZ 286856 B6
- 13. Způsob podle nároku 12, vyznačující se tím, že jako výchozí látky se používá voda a/nebo olej, a uhelný prach.
- 14. Způsob zpracování plynů, zejména pro absorpci škodlivých látek za použití zařízení podle některého z nároků 1 až 5 nebo 8, vyznačující se tím, že- kapalné nebo prachovité médium se přivádí do zpracovávaného plynu,- plyn s médiem se přivádí do aktivátoru s koaxiálně uspořádanými protiběžnými lopatkovými řadami (3,4, 5),- médium se v aktivátoru přemísťuje z vnitřku směrem ven,- a při křížení s obvodovou rychlostí mezi 70 m/s a 160 m/s rotujících, směrem ven o nejméně 2 %, přednostně o alespoň 5 % a maximálně o 10 % ubývajících lopatkových řad (3, 4, 5), se s přibývající frekvencí urychluje, a- médium se odděluje od plynu.
- 15. Způsob podle nároku 14, vyznačující se tím, že do kapalného média se před vstříknutím přivádí pevná látka nebo směs pevných látek.
- 16. Způsob podle nároku 14, vyznačující se tím, že zároveň s kapalným médiem se do aktivátoru dodává pevná látka nebo směs pevných látek.
Applications Claiming Priority (3)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
AT0082493A ATA82493A (de) | 1993-04-28 | 1993-04-28 | Verfahren zur herstellung von mehrphasigen stabilen medien |
AT82293A AT399841B (de) | 1993-04-28 | 1993-04-28 | Vorrichtung zur herstellung von erhärtbaren massen |
AT82393A AT398045B (de) | 1993-04-28 | 1993-04-28 | Verfahren zur behandlung von gasen |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ102394A3 CZ102394A3 (en) | 1995-08-16 |
CZ286856B6 true CZ286856B6 (en) | 2000-07-12 |
Family
ID=27146771
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ19941023A CZ286856B6 (en) | 1993-04-28 | 1994-04-27 | Apparatus for treating solid, liquid and/or gaseous substances by making use of activator and process employing such apparatus |
Country Status (13)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US5460444A (cs) |
EP (1) | EP0622164B1 (cs) |
CN (1) | CN1058642C (cs) |
AT (1) | ATE162976T1 (cs) |
AU (1) | AU664798B2 (cs) |
CA (1) | CA2122297A1 (cs) |
CZ (1) | CZ286856B6 (cs) |
DE (1) | DE59405200D1 (cs) |
ES (1) | ES2115195T3 (cs) |
HR (1) | HRP940264B1 (cs) |
RU (1) | RU2124401C1 (cs) |
SI (1) | SI9400201A (cs) |
UA (1) | UA43313C2 (cs) |
Families Citing this family (10)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE20002920U1 (de) * | 2000-02-18 | 2000-04-20 | Schröder & Boos Misch- und Anlagentechnik GmbH & Co. KG, 27578 Bremerhaven | Homogenisator |
US7967500B2 (en) * | 2003-05-02 | 2011-06-28 | Ce & M Llc | Split vane blender |
US8019382B2 (en) * | 2004-12-29 | 2011-09-13 | St-Ericsson Sa | Communication apparatus having a standard serial communication interface compatible with radio isolation |
US9149156B2 (en) | 2012-04-09 | 2015-10-06 | Sharkninja Operating Llc | Food processor |
US20130264405A1 (en) | 2012-04-09 | 2013-10-10 | David M. Audette | Food processor |
US9168496B2 (en) | 2012-09-17 | 2015-10-27 | Nov Condor, Llc | Tub blender pressure booster method and apparatus |
US8545091B1 (en) | 2012-09-17 | 2013-10-01 | Jorge O. Arribau | Blender apparatus and method |
CN103721628B (zh) * | 2013-12-31 | 2016-06-29 | 陕西万源生物农业科技有限公司 | 多级颗粒微粒化装置 |
KR101780329B1 (ko) * | 2015-05-06 | 2017-09-20 | 주식회사 케이엔에스컴퍼니 | 로터-로터 방식 분산유화장치 임펠러 구조 시스템 |
CN105999928A (zh) * | 2016-07-11 | 2016-10-12 | 于维礼 | 一种反旋式旋涡净化塔 |
Family Cites Families (9)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
GB1101981A (cs) * | 1900-01-01 | |||
US3044685A (en) * | 1959-02-13 | 1962-07-17 | Nicholas P Lapiken | Air compressor |
US3331905A (en) * | 1964-01-24 | 1967-07-18 | Hint Iohannes Alexandrovich | Method of treating particulate material |
AT322340B (de) * | 1972-03-09 | 1975-05-12 | Patent Anst Baustoffe | Gehäuse für geräte mit rotierenden arbeitswerkzeugen zum behandeln stückiger bis flüssiger materialien |
AT362651B (de) * | 1978-06-16 | 1981-06-10 | Sp Kt Bjuro Dezintegrator | Desintegrator-trommel |
DE3034849A1 (de) * | 1980-09-16 | 1982-04-29 | Kasa-Forschungs- und Entwicklungs-Gesellschaft mbH & Co KG für Verfahrenstechnik, 6000 Frankfurt | Desintegrator und verfahren zum betrieb des desintegrators |
DE3332209A1 (de) * | 1983-09-07 | 1985-03-21 | Wolf-Rüdiger 4130 Moers Naß | Gasreinigungsverfahren |
DE3802260A1 (de) * | 1988-01-27 | 1989-08-10 | Kasa Technoplan | Rotierende desintegrationsvorrichtung |
AT395295B (de) * | 1990-12-17 | 1992-11-10 | Koehler Pavlik Johann | Aktivator |
-
1994
- 1994-04-18 US US08/229,330 patent/US5460444A/en not_active Expired - Lifetime
- 1994-04-20 AU AU60578/94A patent/AU664798B2/en not_active Ceased
- 1994-04-21 ES ES94890073T patent/ES2115195T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1994-04-21 HR HRA824/93A patent/HRP940264B1/xx not_active IP Right Cessation
- 1994-04-21 AT AT94890073T patent/ATE162976T1/de not_active IP Right Cessation
- 1994-04-21 EP EP94890073A patent/EP0622164B1/de not_active Expired - Lifetime
- 1994-04-21 DE DE59405200T patent/DE59405200D1/de not_active Expired - Fee Related
- 1994-04-26 RU RU94014252/03A patent/RU2124401C1/ru not_active IP Right Cessation
- 1994-04-27 CA CA002122297A patent/CA2122297A1/en not_active Abandoned
- 1994-04-27 UA UA94005159A patent/UA43313C2/uk unknown
- 1994-04-27 CN CN94105444A patent/CN1058642C/zh not_active Expired - Fee Related
- 1994-04-27 CZ CZ19941023A patent/CZ286856B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1994-04-28 SI SI9400201A patent/SI9400201A/sl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
AU6057894A (en) | 1994-11-03 |
UA43313C2 (uk) | 2001-12-17 |
SI9400201A (en) | 1994-12-31 |
CA2122297A1 (en) | 1994-10-29 |
EP0622164B1 (de) | 1998-02-04 |
CN1058642C (zh) | 2000-11-22 |
DE59405200D1 (de) | 1998-03-12 |
RU2124401C1 (ru) | 1999-01-10 |
ES2115195T3 (es) | 1998-06-16 |
CN1097649A (zh) | 1995-01-25 |
EP0622164A1 (de) | 1994-11-02 |
HRP940264B1 (en) | 1999-12-31 |
CZ102394A3 (en) | 1995-08-16 |
US5460444A (en) | 1995-10-24 |
HRP940264A2 (en) | 1996-08-31 |
AU664798B2 (en) | 1995-11-30 |
ATE162976T1 (de) | 1998-02-15 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US4566799A (en) | Apparatus for adjusting the quantity of liquid deposited on fine granular materials and method of preparing mortar or concrete | |
CZ286856B6 (en) | Apparatus for treating solid, liquid and/or gaseous substances by making use of activator and process employing such apparatus | |
AU754825B2 (en) | Pulveriser and method of pulverising | |
GB2111659A (en) | Adjusting the quantity of liquid deposited on fine granular material | |
CA1069858A (en) | Vortex cleaner with skewed or zig-zag heavies outlet | |
RU1808423C (ru) | Пневматический классификатор | |
Shah | Fundamentals, troubleshooting & maintenance of ash handling plants and pneumatic conveying systems for bulk materials | |
CZ2018500A3 (cs) | Způsob a zařízení k provádění úpravy pevných látek | |
RU2271878C2 (ru) | Способ очистки компоста из твердых бытовых отходов от балластных фракций | |
RU2119824C1 (ru) | Способ дисперсного измельчения кусковых материалов природного шельфа | |
RU1768347C (ru) | Устройство дл сухой регенерации песка из отработанных формовочных и стержневых смесей | |
SU1724355A1 (ru) | Устройство дл смешивани и избирательного разрушени крупных кусков аглошихты | |
SU1623728A1 (ru) | Устройство дл очистки газа от пыли с насыпным зернистым слоем | |
SU1521721A1 (ru) | Лини производства гидратной извести | |
US4547975A (en) | Method and apparatus for adjusting the quantity of water deposited on a fine aggregate | |
SU1011191A1 (ru) | Зернистый фильтр | |
RU2073183C1 (ru) | Установка для сушки дисперсных материалов | |
SU1386275A1 (ru) | Устройство дл гранулировани порошкообразных материалов | |
CA1168523A (en) | Method and apparatus for adjusting the quantity of liquid deposited on fine granular materials and method of preparing mortar and concrete | |
SU1487978A1 (ru) | Устройство для измельчения и сушки материалов | |
RU2185254C2 (ru) | Каскадный пневматический классификатор | |
SU1538924A1 (ru) | Устройство дл измельчени сыпучего материала | |
EP0862490A1 (en) | A fume-filtration system having a moving bed of stone chippings | |
SU1143473A1 (ru) | Циклонный аппарат | |
SU977070A1 (ru) | Центробежный классификатор |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
IF00 | In force as of 2000-06-30 in czech republic | ||
MM4A | Patent lapsed due to non-payment of fee |
Effective date: 20030427 |