CZ284721B6 - Způsob zpracování sklerenchymových vláken, zejména lnu - Google Patents

Způsob zpracování sklerenchymových vláken, zejména lnu Download PDF

Info

Publication number
CZ284721B6
CZ284721B6 CZ953435A CZ343595A CZ284721B6 CZ 284721 B6 CZ284721 B6 CZ 284721B6 CZ 953435 A CZ953435 A CZ 953435A CZ 343595 A CZ343595 A CZ 343595A CZ 284721 B6 CZ284721 B6 CZ 284721B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
fibers
fiber
fiber web
blanks
web
Prior art date
Application number
CZ953435A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ343595A3 (en
Inventor
Herbert Costard
Original Assignee
Windi Winderlich Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Windi Winderlich Gmbh filed Critical Windi Winderlich Gmbh
Publication of CZ343595A3 publication Critical patent/CZ343595A3/cs
Publication of CZ284721B6 publication Critical patent/CZ284721B6/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01BMECHANICAL TREATMENT OF NATURAL FIBROUS OR FILAMENTARY MATERIAL TO OBTAIN FIBRES OF FILAMENTS, e.g. FOR SPINNING
    • D01B1/00Mechanical separation of fibres from plant material, e.g. seeds, leaves, stalks
    • D01B1/10Separating vegetable fibres from stalks or leaves
    • D01B1/14Breaking or scutching, e.g. of flax; Decorticating
    • D01B1/30Details of machines
    • D01B1/40Arrangements for disposing of non-fibrous materials
    • D01B1/42Arrangements for disposing of non-fibrous materials employing liquids
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01GPRELIMINARY TREATMENT OF FIBRES, e.g. FOR SPINNING
    • D01G13/00Mixing, e.g. blending, fibres; Mixing non-fibrous materials with fibres
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01GPRELIMINARY TREATMENT OF FIBRES, e.g. FOR SPINNING
    • D01G21/00Combinations of machines, apparatus, or processes, e.g. for continuous processing

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Nonwoven Fabrics (AREA)
  • Yarns And Mechanical Finishing Of Yarns Or Ropes (AREA)
  • Preliminary Treatment Of Fibers (AREA)
  • Dry Formation Of Fiberboard And The Like (AREA)

Abstract

Sklerenchymová vlákna, zejména len, se mechanicky zpracovávají za vzniku pásu vláken a vlákna jsou orientována v paralelním směru. Lignozní složky, tuky, pektiny a jiné nečistoty se z vláken pásu vláken odstraní chemickým způsobem a/nebo vařením pásu vláken a takto zpracovaný pás vláken je sušen a nařezán na kratší přířezy. Za účelem tvorby vláknitého svazku jsou tyto přířezy alespoň částečně roztrhány. Vláknité svazky jsou mykány při řízeném obsahu vlhkosti alespoň 10 % hmotn. a jsou sestaveny do pásu jemných vláken. ŕ

Description

(57) Anotace:
Sklerenchymová vlákna, zejména len, se mechanicky zpracovávají za vzniku pásu vláken. Vlákna Jsou orientována v podstatě paralelním směru. Dřevné podíly, tuky, pektiny a jiné nečistoty se z pásu vláken odstraní chemickým způsobem a/nebo vařením pásu vláken a takto zpracovaný pás vláken je sušen a dělen na kratší přířezy. Za účelem tvorby vláknitého svazku se tyto přířezy alespoň částečně rozcupují. Vláknité svazky se mykají při nastaveném obsahu vlhkosti alespoň 10 % hmotn. a spojují na pás Jemných vláken.
CZ 284 721 B6
Způsob úpravy sklerenchymových vláken, zejména lnu
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu zpracování sklerenchymových vláken, zejména lnu, mechanickým zpracováním za vytvoření pásu vláken a vyrovnání vláken ve vzájemném paralelním směru.
Dosavadní stav techniky
Známými způsoby podle stavu techniky (DE-B-3414437) se provádí zpracování strojním třením a vochlováním, tj. vlákna, zejména vlákna lnu se napnou a pak se upravují pomocí vochlovacích hřebenů tak, že se jednak mezi jinými odstraní dřevnaté podíly a jednak se vlákna uspořádají vzájemně paralelně. Dochází přitom k rozdělení lýka na dlouhá vlákna, která jsou udržována napjatá a paralelně uspořádaná a tak zvanou koudel, kterou tvoří velmi krátká vlákna a která se ze získaných dlouhých vláken vyčeše a odstraní.
Z dohromady držících dlouhých vláken se obvykle v následujících pracovních krocích získá vlákno, které se například může zpracovávat na textilní materiály, přičemž dlouhá vlákna dále obsahují jistý podíl dřevnatých složek mezi jiným nečistot a jsou zejména nebělitelná.
Tímto vochlováním získaná dlouhá vlákna není možno použít pro získání směsných vláken s krátkými vlákny jiného materiálu, jako je bavlna, protože stroje pro mokré předení dlouhých vláken pracují velmi pomalu a takovou směs vláken nemohou zpracovat. Dlouhá vlákna se přitom bez přídavku jiných vláken zpracovávají na přást nebo nekonečnou přízi. Obvykle se přást, který získal v prvním kroku spřádání jistou pevnost a došlo v něm ke tvorbě vlákna, čistí a bělí, zatímco čištění konečné příze je obtížnější, protože čistící louh konečnou přízí proniká podstatně obtížnější než přástem.
Koudel získaná při zpracování vochlováním se buď přímo zpracovává na úměrně hrubá vlákna, nebo se myká tak, že vznikají krátká vlákna (takzvané kotonizování), která se nebělená používají k výrobě příze nebo rouna. Jestliže se koudel podrobí pracímu a bělícímu postupu, jako je vločkování a bačování, vzniká z přečištěných a bělených krátkých vláken hmota, která je však silně zfilcovatělá a ve kterém vlákna jsou spolu částečně skána. Není bez dalšího zpracování možno z této hmoty získat strukturu dále použitelnou pro vlákna nebo jiným způsobem dále zpracovatelnou vláknitou strukturu, než silným mechanickým rozvolněnim. Toto vede k výraznému odpadu a zkrácení vlákna.
Dále je známo (DE-A-3923498) oddřevňovat len a zpracovávat ho tak, že tento ve více stupních prochází stanicemi mechanického zpracování a přitom se pomocí jehly nesoucích dopravních pásů vyvolá určité paralelní uspořádání předem mechanicky zpracovaných vláken lnu, která pak jsou zaváděna dalším, dopravním pásem do vláknitého provazce.
Tímto způsobem získaný vláknitý provaze obsahuje směs dlouhých vláken a krátkých vláken, ale navíc ještě také dřevnaté složky a jiné nečistoty. Vlákna uspořádaná v podélném směru a vzájemně paralelně nemají nejprve mezi sebou prakticky žádnou vazbu, takže ve stejném smyslu a v podstatě stejnou posunovou rychlostí probíhající jehly dopravního pásu snadno sousední vlákna lnu nasměrují ve směru posunu, aniž by se rozčesalo spojení mezi sousedícími lněnými vlákny. Toho by se mělo dosáhnout teprve následujícím dopravníkovým pásem, který vedle svého posunovacího pohybu působí jistý bočný pohyb lněných vláken a tím dochází ke tvorbě svazku vláken. Také zde není žádná podstatná vazba sousedních vláken.
- 1 CZ 284721 B6
Je mimoto známo (DE-A-1927043) podrobit vlnu, držící v pásu, zpracování parou pro odstranění tuku, přičemž toto zpracování parou může probíhat během různých stupňů zpracování pásu, který se obvykle podrobí dloužení, ale navíc může být také střihán a vyčesáván, aby se nakonec získal pás, který je možno zpracovávat na vlněnou přízi. Takový způsob je však pro zpracování sklerenchymových vláken, zejména lnu, nevhodný, protože sklerenchymová vlákna, která jsou po běžném zpracování získána v pásech vláken, jsou příliš tuhá a nedostatečně jemná.
Úlohou vynálezu je nalézt způsob, kterým by bylo možno zpracovat sklerenchymová vlákna, zejména lněná vlákna tak, aby se nakonec získala vlákna, která jsou svojí strukturou a svými vlastnostmi srovnatelná s bavlněnými vlákny a jsou také odpovídajícím způsobem dále zpracovatelná.
Podstata vynálezu
Pro řešení tohoto úkolu byl nalezen způsob úpravy sklerenchymových vláken, zejména lnu, mechanickým zpracováním za tvorby pásu vláken a za v podstatě vzájemně paralelní orientace vláken, jehož podstata spočívá v tom, že vlákna pásu vláken se zbaví, chemickým a/nebo varným zpracováním, dřevných podílů, tuků, pektinů a jiných nečistot, zpracovaný pás vláken se suší, rozdělí na kratší přířezy, tyto přířezy se alespoň částečně rozcupují pro vytvoření svazku vláken a tyto svazky vláken se mykají při nastaveném obsahu vlhkosti alespoň 10% hmotn. a spojují na pás jemných vláken.
Ačkoliv se při zpracování sklerenchymových vláken, zejména lněných vláken postupuje již desetiletí, ne-li století tak, že se hotová příze nebo popřípadě přást podrobí čisticímu kroku, překvapivě se ukázalo, že se pás vláken podrobí konvenčnímu čisticímu procesu, aniž by se rozrušil. Spíše vlákna drží také ve vlhkém stavu pohromadě a udržují si svou uspořádanou polohu.
Zatímco při použití takového stupně zpracování na pás vláken z vlny nebo jiného materiálu následuje další zpracování pásu vláken na přízi a obvykle se také provádí dloužení a hlazení, při způsobu podle vynálezu se zpracovávaný pás vláken rozdělí na kratší přířezy, přičemž toto rozdělení je možné prakticky jenom tehdy, když byl pás vláken předem vysušen.
Rozdělení na kratší přířezy se může provést rozřezáním nebo roztrháním, přičemž rozřezání má tu přednost, že je snadněji proveditelné a poskytuje přesně definované délky přířezů, avšak následkem rozřezání vzniká také poměrně velký podíl velmi krátkých kousků vlákna, které pro další zpracování nejsou vhodné. Oproti tomu je roztrhání pásu vlákna na kratší přířezy o něco nákladnější a vede k nepřesně definovaným délkám přířezů; má však tu výhodu, že podíl rozložených a z důvodů jejich malých délek dále nezpracovatelných kousků vlákna je výrazně snížen.
Vlákna uvnitř získaných přířezů se nacházejí v jednom v podstatě paralelním uspořádání a svazky tvořící přířezy vláken se alespoň částečně rozcupují, tj. podrobí postupu, který je ve zpracování bavlny nazýván jako „čechrání“. Ve zpracování bavlny probíhá toto „čechrání“ nebo „cupování“ uvnitř vrstvy bavlny, která před tím byla odebrána z balíků bavlny.
Jestliže se svazky vláken nacházejí v normálním klimatu, je obsah vlhkosti 9 % hmotn. Aby se při následujícím mykání dosáhlo v podstatě rozdělení vlákna na elementární vlákna, musí být nastaven o něco vyšší obsah vlhkosti, který činí nejméně 10 % hmotn. a více kvůli možnosti zpracování na mykacím stroji. Zvýšeným obsahem vlhkosti, který činí maximálně 30 % hmotn., výhodně ale mezi 11 % hmotn. a 17 % hmotn., ještě výhodněji mezi 12 % hmotn. a 14 % hmotn.
a zcela zvláště výhodně jak uvedeno v příkladu provedení 13% hmotn., se rozloží vodíkové můstky držící pohromadě vlákna, aniž by se vlákna slepovala v mykacím stroji. Tímto způsobem
-2CZ 284721 B6 získaná a v pásu jemných vláken vzájemně držící vlákna, jedná-1 i se o vlákna lnu, mají strukturu překvapivě podobnou bavlně a mohou být stejným způsobem dále zpracovávána jako bavlněná vlákna, spřádáním na přízi.
Délka přířezů vyrobených z pásu vlákna se v podstatě stanoví schopností použitého mykacího stroje zpracovávat dlouhá vlákna, protože ztráta vláken je tím menší, čím delší přířez je zvolen. Délka leží výhodně mezi 50 mm a 250 mm, zejména mezi 65 mm a 120 mm.
Nastavení obsahu vlhkosti svazku vláken pro mykání se zejména výhodně provádí tak, že se 10 odpovídajícím způsobem upraví obsah vlhkosti pásu vláken před rozdělením na kratší přířezy.
Při způsobu podle vynálezu je také možné pás vláken po čištění barvit chemickým způsobem a/nebo vařením a je tak možné svazky vláken ze sklerenchymových vláken, zejména lněných vláken rozdílného zbarvení spolu míchat, aby se tímto způsobem získal svazek jemných vláken, 15 který je díky vláknům rozdílného vybarvení melírovaný.
Podstatnější však je, že způsob podle vynálezu umožňuje míchat sklerenchymová vlákna, zejména lněná vlákna s vlákny jiného typu, jako vlnou nebo bavlnou. Toto dosud nebylo možné, byla-li jako výsledek takového míšení a dalšího zpracování požadována vyčištěná příze. 20 Rozdílná vlákna, sklerenchymová vlákna, zejména lněná vlákna na jedné straně a zvláště vlna na straně druhé mohou být čištěna jen velmi odlišnými způsoby čištění, jejichž chemikálie vždy působí škodlivě na jiný typ vlákna. Lněná vlákna se však nechala dosud velmi nedostatečně čistit ve stavu rozdělení na krátká vlákna, jak bylo uvedeno, protože z krátkých vláken vznikající koudel se praním a bělením přeměňuje na hmotu silně zplstěných a částečně vzájemně splete25 ných popř. zkroucených vláken, kterou je jen velmi těžké dále zpracovávat. Proto se dosud čištění lněných vláken provádělo teprve tehdy, když tato byla ve formě polopříze nebo příze.
Způsobem podle vynálezu se však získají svazky vláken, které jsou tvořeny čištěnými sklerenchymovými vlákny, zejména lněnými vlákny, a tato přečištěná a spřádatelná vlákna mohou být 30 popřípadě smísena s vlněnými nebo bavlněnými vlákny a mykáním spředena na pás jemných vláken a pak zpracována na směsnou přízi. Používají se přitom obvyklým způsobem sušená vlna a bavlna, neboť u nich nevzniká problém zrušení vodíkových vazeb při mykání.
Je třeba uvést, že způsobem podle vynálezu získaná lněná vlákna mají téměř stejné vlastnosti 35 v otěru jako syntetická vlákna, které se v současné době používají pro výrobu směsné příze ze syntetických vláken a vlny popř. bavlny. Způsobem podle vynálezu vyrobená lněná vlákna mohou tak být náhradou v současnosti užívaných syntetických vláken.
Příklady provedení vynálezu
Příklad
Obchodně dostupná lněná koudel (svazek lýkového vlákna) se paralelizuje na Mackie-mykacím stroji a zbaví se až na 5 % dřevnatých podílů přítomných v lněné koudeli. Získaný nekonečný pás vláken se rozloží na šířku asi 3 cm.
Získaný pás vláken se dvakrát při rychlosti 5 m/min vede kontinuálně pracujícím zařízením
Construzione Machine Tessile, Schio, Itálie, které obsahuje vstupní zařízení pásu z mykacího stroje se 16 pásy z mykacího stroje, jednotku z fuláru (zařízení pro napájení chemikálií) a meziodpařovací zařízení, odpařovací zařízení, 4 stroje s bubnovými síty (Lisseuse-prací zařízení), sušičku s bubnovým sítem a zařízení pro výstup pramenů z mykacího stroje. V prvním průchodu
-3CZ 284721 B6 se v jednotce zfuláru a meziodpařovacího zařízení napájí při 60 °C a za přetlaku 13,7895 kPa (2 psi) prací roztok složený z ml/1 NaOH, specifická hmotnost 1,530 g/cm3 (50 °Bé) g/1 Cottoclarinu OK (zesíťující činidlo-tenzid) g/1 Securonu 540 (komplexotvomé činidlo) g/1 Defindolu EN (odvzdušňovač) (použité prostředky jsou výrobky fy Henkel KGaA, Diisseldorf).
Průchod se nastaví nastavovačem rychlosti PIV, nastavení „C 2“ a příjem vloček činí 72 %.
Potom se zpracované vlákno zpracovává v parním zařízení po 30 minut nasycenou parou při 102 °C. Sušení se provádí při 140 až 150 °C.
Takto zpracovaný pás vlákna se vede pro bělení stejným zařízením, přičemž probíhá v jednotce složené zfuláru a mezipamího zařízení při 20 °C a přetlaku 13,7895 kPa (2 psi) zpracování impregnačním činidlem složeným z
0,15 g/1 síranu hořečnatého ml/1 vodního skla, specifická hmotnost 1,357 g/cm3 (38 °Bé) ml/1 hydroxidu sodného, specifická hmotnost 1,530 g/cm3 (50 °Bé) g/1 Cottoclarinu OK g/1 Securonu 540 g/1 Belsofitu 200 (změkčovadlo) ml/1 peroxidu vodíku 35%
Rychlost nastavení byla stejná jako v předchozím pracím stupni a příjem vloček činil 71 %. Zpracování v parním zařízení probíhalo za stejných podmínek jako ve stupni praní. Potom se pás vlákna při 140 až 150 °C a rychlosti 5 m/min vysuší až na zbytkovou vlhkost asi 10%. Takto získaný pás vlákna popř. pásy vláken se rozřežou na zařízení pro výrobu střiže Typ NMC 290, Neumag Neumunstersche Maschinemund Anlagebau GmbH, Neumiinster, na přířezy o délce 77 mm.
Přířezy o délce 77 mm se dále vedou do zpracování mykadlem s poloflexibilním lemem fy Trůtschler GmbH & KG., Monchengladbach. Před mykáním se pro zlepšení soudržnosti vláknovlákno nanáší postřikem aviváž z 1 % taveniny KG 109/2 a 1 % pojivového činidla Silkol HV 86 fy Henkel, KGaA, Diisseldorf a při mykání se udržuje zbytková vlhkost mezi 10 a 13 %.
Takto získaná vlákna byla dále dávkována spolu s bavlněnými vlákny pro další zpracování. Získaný podíl délek vláken u 10 vzorků je uveden na obr. 1, kde na ordinále je vynesen podíl vláken, která mají alespoň na abscise uvedenou délku, takže jsou stejná nebo delší. Pokud není jinak uvedeno, souhlasí rozdělení délky vláken v podstatě s rozdělením délky vláken v bavlně, jak je zřejmé z obr. 2. Tloušťka vlákna získaných lněných vláken byla, jak ukázal mikroskopický výzkum, ve stejném uspořádání velikosti jako tloušťka vlákna bavlněných vláken.

Claims (15)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob úpravy sklerenchymových vláken, zejména lnu, mechanickým zpracováním za tvorby pásu vláken a za v podstatě vzájemně paralelní orientace vláken, vyznačující se tím, že vlákna pásu vláken se zbaví, chemickým a/nebo varným zpracováním, dřevných podílů, tuků, pektinů a jiných nečistot, zpracovaný pás vláken se suší, rozdělí na přířezy, tyto přířezy se alespoň částečně rozcupují pro vytvoření svazků vláken a tyto svazky vláken se mykají při nastaveném obsahu vlhkosti alespoň 10 % hmotn. a spojují na pás jemných vláken.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že rozdělení pásu vláken na přířezy se provádí rozřezáním.
  3. 3. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že rozdělení pásu vláken na přířezy se provádí roztrháním.
  4. 4. Způsob podle některého z nároků laž3, vyznačující se tím, že se pás vláken rozdělí na přířezy délky mezi 50 mm a 250 mm.
  5. 5. Způsob podle nároku 4, vyznačující se tím, že se pás vláken rozdělí na přířezy délky mezi 65 mm a 120 mm.
  6. 6. Způsob podle některého z nároků laž5, vyznačující se tím, že obsah vlhkosti svazků vláken se nastaví zpracováním pásu vláken před rozdělením.
  7. 7. Způsob podle některého z nároků laž6, vyznačující se tím, že maximální obsah vlhkosti svazků vláken činí 30 % hmotn.
  8. 8. Způsob podle některého z nároků laž7, vyznačující se tím, že obsah vlhkosti svazků vláken se nastaví na 11 % hmotn. až 17 % hmotn.
  9. 9. Způsob podle nároku 8, vyznačující se tím, že obsah vlhkosti svazků vláken se nastaví na 12 % hmotn. až 14 % hmotn.
  10. 10. Způsob podle některého z nároků laž9, vyznačující se tím, že zpracovaný pás vláken se barví.
  11. 11. Způsob podle některého z nároků 1 až 10, v y z n a č u j í c í se tím, že svazky vláken se před mykáním smísí se svazky vláken z materiálu s odlišným vybarvením.
  12. 12. Způsob podle některého z nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že svazky vláken se před mykáním smísí s vlákny jiného materiálu.
  13. 13. Způsob podle nároku 12, v y z n a č u j í c í se tím, že jako vlákna jiného materiálu se použijí vlněná nebo bavlněná vlákna.
  14. 14. Způsob podle nároku 13, vyznačující se tím, že vlněná nebo bavlněná vlákna se zpracovávaj í sušená.
    -5CZ 284721 B6
  15. 15. Způsob podle některého z nároků lažl4, vyznačující se tím, že pás jemných vláken se spřádá na přízi.
CZ953435A 1993-06-30 1994-06-21 Způsob zpracování sklerenchymových vláken, zejména lnu CZ284721B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4322399 1993-06-30

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ343595A3 CZ343595A3 (en) 1996-03-13
CZ284721B6 true CZ284721B6 (cs) 1999-02-17

Family

ID=6492033

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ953435A CZ284721B6 (cs) 1993-06-30 1994-06-21 Způsob zpracování sklerenchymových vláken, zejména lnu

Country Status (8)

Country Link
US (1) US5666696A (cs)
EP (1) EP0706585B1 (cs)
CZ (1) CZ284721B6 (cs)
DE (1) DE59403884D1 (cs)
DK (1) DK0706585T3 (cs)
ES (1) ES2106549T3 (cs)
PL (1) PL174372B1 (cs)
WO (1) WO1995001468A1 (cs)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2734846B1 (fr) * 1995-05-31 1997-08-22 Teillage Du Neubourg Soc Coop Fibres de lin en bourre et procede de preparation
DE19546153A1 (de) 1995-11-29 1997-06-05 Windi Winderlich Gmbh Verfahren zum Naßspinnen von Sklerenchym-Fasern, insbesondere Flachs
DK172928B1 (da) * 1998-05-01 1999-10-04 Landbrugets Radgvningcenter Fremgangsmade til fremstilling af enfibermatte,fibermatte samt anvendelse af en sadan fibermatte.
DE19824646C2 (de) * 1998-05-22 2000-08-17 Herbert Costard Verfahren zum Aufbereiten von Sklerenchym-Fasern, insbesondere Flachs
DE19830011A1 (de) * 1998-06-25 1999-12-30 Hanf Faser Fabrik Uckermark Gm Verfahren und Vorrichtungen zur Bearbeitung von Bastfaser-Schwungwerg
DE19831108C1 (de) * 1998-07-11 1999-07-29 Klaus Dipl Ing Schuerer Verfahren und Vorrichtung zum Aufbereiten von Flachsfasern
DE19854324B4 (de) * 1998-09-09 2005-01-20 Herres-Costard, Cornelia Verfahren zur biologischen Gewinnung von Cellulosefasermaterial aus Calciumpectinat-haltigem, pflanzlichen Substrat
EP1510539A1 (de) * 2003-08-27 2005-03-02 ContiTech Holding GmbH Verfahren zur Herstellung von Verbundwerkstoffen aus Elastomeren und darin eingebetteten Polymertextilien oder -folien
DE102009043908A1 (de) 2009-08-31 2011-03-03 Stoffkontor Kranz Ag Verfahren zur Gewinnung von spinnfähigen Nesselfasern
US8475628B1 (en) 2011-03-29 2013-07-02 Hbi Branded Apparel Enterprises, Llc Process and apparatus for orienting bast stalks for decortication
US8635844B1 (en) 2011-03-29 2014-01-28 Hbi Branded Apparel Enterprises, Llc Method for harvesting bast plants
DE102017011741A1 (de) 2017-12-19 2019-06-19 Hanffaser Uckermark eG Verfahren für einen enzymatisch-tensidischen Faseraufschluss von Baststreifen
DE102022003958A1 (de) 2022-10-24 2024-04-25 Hochschule Zittau/Görlitz Körperschaft des öffentlichen Rechts Verfahren zum parametergesteuerten mikrobiellen Aufschluss von Bastfasern

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1959400A (en) * 1932-03-08 1934-05-22 Arthur W Withey Preparing vegetable fibers for spinning
US2871163A (en) * 1956-10-19 1959-01-27 Turnbull Robert Hutchison Separation of fibres from fibrous plants
BG40087A1 (en) * 1983-05-26 1986-10-15 Iliev Method for manufacture of fine jute and jute type yarns
US4617383A (en) * 1983-11-22 1986-10-14 Helmic, Inc. Method for degumming and bleaching decorticated plant bast fiber
US4568739A (en) * 1983-11-22 1986-02-04 Helmic, Inc. Method for degumming decorticated plant bast fiber
SU1208101A1 (ru) * 1984-06-06 1986-01-30 Научно-Исследовательский Институт Промышленности Первичной Обработки Лубяных Волокон Способ получени льн ной тресты
GB2162554A (en) * 1984-07-30 1986-02-05 Yoshio Miyata Oil palm fibre and rubberised oil palm fibre, process for their production and articles made therefrom
JPS61160407A (ja) * 1984-12-28 1986-07-21 Uzubou:Kk 靭皮繊維の処理方法
SU1650804A1 (ru) * 1988-10-14 1991-05-23 Научно-Исследовательский Институт Промышленности Первичной Обработки Лубяных Волокон Способ получени тресты из стеблей луб ных культур
DE3923498A1 (de) * 1989-07-15 1991-01-17 Jakob Bahmer Verfahren und vorrichtung zum entholzen und zum aufbereiten von flachs
FR2680375B1 (fr) * 1991-08-12 1994-05-13 Inst Textile De France Procede de fabrication d'un fil de lin au mouille et fil de lin obtenu.

Also Published As

Publication number Publication date
PL312328A1 (en) 1996-04-15
WO1995001468A1 (de) 1995-01-12
US5666696A (en) 1997-09-16
EP0706585A1 (de) 1996-04-17
DK0706585T3 (da) 1998-03-30
CZ343595A3 (en) 1996-03-13
ES2106549T3 (es) 1997-11-01
DE59403884D1 (de) 1997-10-02
EP0706585B1 (de) 1997-08-27
PL174372B1 (pl) 1998-07-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ284721B6 (cs) Způsob zpracování sklerenchymových vláken, zejména lnu
JP2009235659A (ja) タオルの製造方法
US7526837B2 (en) Method for treating flax fibre
EP0129724B1 (de) Verfahren zur Herstellung von feinen Jute- und juteartigen Garnen
KR101370459B1 (ko) 닥나무를 이용한 솜 제조장치 및 이 제조장치를 이용한 닥나무 실 제조방법
KR101325839B1 (ko) 닥나무를 이용한 화섬혼방사 제조방법
RU2066718C1 (ru) Способ получения льняной пряжи мокрого прядения
CN1920141A (zh) 中支羽绒混纺纱的生产方法
KR101342704B1 (ko) 뽕나무를 이용한 방적사 제조방법, 상기 방법으로 제조되는 뽕나무 방적사 및 이를 사용한 원단
JP2003328245A (ja) 繊維製品の製造方法およびそれによって得られた繊維製品
CN108842246A (zh) 一种棉麻面料的混纺工艺
RU2817444C2 (ru) Искусственный мех, способ его производства и ворсовое покрытие искусственного меха
RU2153541C1 (ru) Способ получения модифицированного льняного волокна
KR20040070388A (ko) 섬유의 제조방법 및 그들에 의해서 얻어지는 섬유제품
US1683520A (en) Process for treating crape waste
RU2119559C1 (ru) Способ получения котонина
WO2000044968A1 (en) Flax core spun yarn and the method of production of flax core spun yarn
RU1768677C (ru) Способ получени регенерированного волокна из отходов нитей
DE10042769C1 (de) Verfahren zur Herstellung von Rovings aus endlichen Fasern
RU2173739C1 (ru) Способ получения пряжи из короткого льняного волокна сухого прядения
US1732832A (en) Method of treating cellulose and viscose products
US1086270A (en) Process of preparing flax.
CN1120610A (zh) 稻麦秸制棉纺纱织袋工艺方法
JPH03174042A (ja) ファンシーヤーンの製造方法
RU2170294C1 (ru) Способ получения фасонной пряжи