CZ284508B6 - Herbicidní prostředek - Google Patents

Herbicidní prostředek Download PDF

Info

Publication number
CZ284508B6
CZ284508B6 CS91725A CS72591A CZ284508B6 CZ 284508 B6 CZ284508 B6 CZ 284508B6 CS 91725 A CS91725 A CS 91725A CS 72591 A CS72591 A CS 72591A CZ 284508 B6 CZ284508 B6 CZ 284508B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
chloro
combination
dimethylurea
phenoxyaniline
nitro
Prior art date
Application number
CS91725A
Other languages
English (en)
Inventor
Thierry Bernard
Jean-Claude Millet
Jacques Rognon
Original Assignee
Rhone-Poulenc Agrochimie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rhone-Poulenc Agrochimie filed Critical Rhone-Poulenc Agrochimie
Publication of CS9100725A2 publication Critical patent/CS9100725A2/cs
Publication of CZ284508B6 publication Critical patent/CZ284508B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N33/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic nitrogen compounds
    • A01N33/16Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic nitrogen compounds containing nitrogen-to-oxygen bonds
    • A01N33/18Nitro compounds
    • A01N33/20Nitro compounds containing oxygen or sulfur attached to the carbon skeleton containing the nitro group
    • A01N33/22Nitro compounds containing oxygen or sulfur attached to the carbon skeleton containing the nitro group having at least one oxygen or sulfur atom and at least one nitro group directly attached to the same aromatic ring system

Abstract

Herbicidní produkt, který je tvořen kombinací a) aklonifenu (2-chlor-6-nitro-3-fenoxyanilinu) a b) alespoň jedné substituované močoviny obecného vzorce (R.sub.4.n.,Ar)N-C(O)-N(CH.sub.3.n.,R.sub.3.n.), kde jednotlivé symboly mají význam uvedený v popisné části, například isoproturonu, chlortoluronu, dimefuronu a methabenzthiazuronu. Hmotnostní poměr složek a) : b) je obvykle v rozmezí od 1:60 do 1,5 : 1. Tato kombinace se obzvláště hodí pro postemergentní potlačování plevelných rostlin v plodinách.ŕ

Description

Vynález se týká herbicidního produktu, který je tvořen kombinací herbicidně účinných substituovaných močovin, popřípadě jejich směsí, s aklonifenem. Tento produkt je pozoruhodně vhodným selektivně účinným prostředkem pro potlačování plevele v plodinách.
Vynález se také týká použití tohoto nového produktu, jako herbicidu, zejména ve formě prostředku a způsobu potlačování plevele v plodinách za použití tohoto produktu nebo prostředku.
Dosavadní stav techniky
Pro odplevelování kultur s plodinami se již dlouhou dobu používá substituovaných močovin. Z těchto látek je možno jako příklady uvést následující sloučeniny:
- isoproturon (N,N-dimethyl-N'-(4-isopropylfenyl)močovina), kterého se používá zejména pro odplevelení polí s obilninami,
- chlortoluron, (N,N-dimethyl-N'-(3-chlor-4-methyl-fenyl)močovina, zejména pro odplevelení polí s obilninami,
- dimefuron (N,N-dimethyl-N'-/3-chlor-A-(5-tercbutyl-2-oxo-2,3-dihydro-l ,3,4-oxadiazolyl-3-yl)fenyl/močovina), pro odplevelení polí s hrachem nebo řepkou,
- neburon (N-methyl-N-n-butyl-N'-(3,4-dichlorfenyl)močovina, zejména pro odplevelení polí s obilninami,
- linuron (N-methyl-N-methoxy-N'-(3,4-dichlorfenyl)močovina), pro odplevelení zejména polí kukuřice a slunečnice,
- methabenzthiazuron, (l-benzothiazolyl-2-yl-l,3-dimethyl)močovina) pro odplevelení zejména polí obilnin, fazolí a hrachu.
Kromě toho o aklonifenu (2-chlor-6-nitro-3-fenoxyanilinu) je známo, že je selektivním herbicidem v kulturách slunečnice a hrachu, přičemž se ho obvykle používá v dávce vyšší než 2 kg/h.
V evropské patentové přihlášce EP 163598 se popisují formulace obsahující alespoň jednu herbicidně účinnou substituovanou močovinu a případně další herbicid. Ve velmi početném seznamu možných herbicidně účinných látek je citován i aklonifen.
V evropské patentové přihlášce EP 185231 je na straně 17 uveden produkt tvořený kombinací linuronu a aklonifenu, přičemž tyto dvě účinné látky jsou kombinované v poměru aklonifen/ linuron rovném 0,4.
V evropské patentové přihlášce EP 7482 se popisuje případná kombinace aklonifenu s dalším známým herbicidem, přičemž je citován linuron.
V současné době je stále žádoucí zlepšovat účinek herbicidně účinných látek.
- 1 CZ 284508 B6
Podstata vynálezu
Vynález se týká nové kombinace herbicidně účinných látek, která představuje určitý omezený výběr z podstatě nekonečného počtu možností. Tato kombinace se vyznačuje velkými výhodami, které jsou zřejmější z následujícího popisu.
Nyní byla s překvapením nalezena nová kombinace dvou účinných látek, která má pozoruhodně a neočekávaně zlepšený účinek ve srovnání s izolovaným účinkem účinných látek, které tuto kombinaci tvoří, při potlačování řady plevelných rostlin, které jsou obzvláště škodlivé v plodinách. Tato kombinace si přitom zachovává selektivitu vůči plodinám. Je u ní možno dosáhnout zlepšení spektra účinnosti a možnosti snížit konkrétní dávky každé z účinných látek. Posledně uvedená vlastnost je obzvláště důležitá z ekologických důvodů a není ji třeba dále rozebírat.
Kombinace podle vynálezu tedy vykazuje pozoruhodný stupeň synergismu, jak je definován v publ. PML Tammes, Netherlans Joumal of Plant Pathology, 70 (1964), str. 7380, v článku pod názvem „Isoboles, une représentation graphique de synergie dans les pesticides“ (Isoboly, grafická reprezentace synergismu v pesticidech), nebo Limpelem, L.E., P.H. Schuldtem a D. Lamontem, 1962, Proč. NEWCC 16: 48-53, tj. vzorcem (který používá Colby)
E =
kde
E představuje očekávanou inhibici růstu v %, za použití směsi dvou herbicidů v definovaných dávkách,
X představuje pozorovanou inhibici růstu v %, za použití herbicidu A, v definované dávce,
Y představuje pozorovanou inhibici růstu v %, za použití herbicidu B, v definované dávce.
Je-li pozorovaná percentuální inhibice za použití kombinace vyšší než E, dostavuje se synergismus.
Kromě toho se neočekávaně zjistilo, že když se použije aklonifenu v dávce, kterou nelze označit z průmyslového hlediska za dávku herbicidní (tj. v dávce, při níž je účinnost nulová nebo nedostatečná) dochází k podstatnému zvýšení nebo rozšíření herbicidního účinku substituovaných močovin. Tento případ proto představuje možnost zajímavé inovace pokud se týče aplikace těchto močovin.
Vynález se týká produktu, který představuje kombinaci
a) aklonifenu s
b) jednou nebo více substituovaných močovin obecného vzorce 1
R4ch \ /
N-------C------N(I) /II \
Ar OR
-2CZ 284508 B6 kde
Ar představuje kruh obecného vzorce
R2 kde
R] představuje alkylskupinu s 1 až 3 atomy uhlíku, alkoxyskupinu s 1 až 3 atomy uhlíku, atom chloru, atom bromu, 5-terc.butyl-2,3-dihydro-2-oxo-l,3,4-oxadiazol-3-ylskupinu vzorce (CH3)3C
R2 představuje atom vodíku, atom chloru, dále
Ar představuje kruh obecného vzorce
R3 představuje atom vodíku, alkylskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku nebo metoxyskupinu,
R4 představuje atom vodíku, nebo methylskupinu, přičemž hmotnostní poměr složka a)/složka b) se pohybuje mezi 0,033 a 0,333.
Když alkyl nebo alkoxyskupiny obsahují alespoň 3 atomy uhlíku, může se jednat o skupiny lineární nebo rozvětvené.
Ze substituovaných močovin obecného vzorce 1 je možno konkrétně uvést: isoproturon (3-(4-isopropylfenyl)-l,l-dimethyImočovinu), chlortoluron (3-(3-chlor-p-toly 1)— 1,1-dimethylmočovinu), neburon (l-butyl-3-(3,4-dichlorfenyl)-l-methylmočovinu), diuron (3-(3,4-dichlorfenyl)-l, 1-dimethylmočovinu), metoxuron (3-(3-chlor-^4-methoxyfenyl)-l, 1-dimethylmočovinu), linuron (3-(3,4-dichlorfenyl)-l-methoxy-l-methylmočovinu), monolinuron (3-(4-chlorfenyl)-l-methoxy-l-methylmočovinu),
-3CZ 284508 B6 methabenzthiazuron (l-benzothiazol-2-yl-l ,3-dimethylmočovinu), metobromuron (3-(4-bromfenyl)-l-methoxy-l-methylmočovinu a dimefuron (3-/4-(5-terc-butyl-2,3-dihydro-2-oxo-l,3,4-oxadiazol-3-yl)-3-chlorfenyl-l,ldimethylmočovinu).
S ohledem na shora uvedené problémy, které lze podle vynálezu řešit, se používá zejména isoproturonu (3-(4-isopropylfenyl)-l,l-dimethylmočoviny), chlortoluronu (3-(3-chlor-p-tolyl)-l,l-dimethylmočoviny) a methabenzthiazoronu (l-benzothiazolyl-2-yl-l,3-dimethylmočoviny), pro odplevelení zvláště obilnin, fazoli a hrachu.
Těchto produktů je možno používat jako herbicidů v uvedeném poměru aklonifenu v močovině, který závisí zčásti na druhu ošetřovaných plodin, klimatických podmínkách, povaze půdy, stupni vývoje hlavních plevelných rostlin v době ošetření na místě ošetření a dále také popřípadě na požadavcích uživatele, tedy zejména na tom, zda si uživatel přeje úplné vyčištění ošetřované plochy od plevele, nebo mu postačí účinná, ale neúplná eliminace plevele.
Produkty podle vynálezu se hodí pro herbicidní použití, a to zejména pro simultánní nebo separátní ošetření nebo pro, v průběhu doby šachovnicově se střídající ošetření proti nežádoucím rostlinám, zejména proti plevelným rostlinám, které doprovázejí plodiny. Druh plodin, které přicházejí v úvahu, se může měnit v závislosti na konkrétně použité močovině. Tento aspekt bude ještě probrán v následující části popisu, která se zabývá metodami ošetření.
V případě simultánního ošetření, kterému se dává přednost, se může používat produktů připravených pro bezprostřední použití, které obsahují kombinaci shora popsaných účinných látek. Může se také použít produktů, které se připravují až teprve před vlastní aplikací, vzájemným smícháním shora popsaných účinných látek ve vhodnou dobu.
Uživatel může používat produktů podle vynálezu také tak, že plodiny ošetří postupně nejprve jednou a potom druhou účinnou látkou, tj. aklonifenem a močovinami, tak aby vznikl produkt podle vynálezu „in šitu“ přímo na rostlině.
Používá se především kombinací binárního typu, ale někdy přicházejí v úvahu i temámí a kvartemí kombinace s jedním nebo více jinými kompatibilními pesticidy (včetně fungicidů nebo insekticidů).
Jak již bylo uvedeno shora, jedním z problémů, které tento vynález řeší, je rozšíření účinku močovin. V tomto případě má aklonifen úlohu potenciátoru, nebo použije-li se terminologie rozšířené v oboru ochrany plodin, „synergistu“.
Produkt podle vynálezu je tedy definován jako herbicidní produkt na bázi močoviny, který obsahuje aklonifen jako potenciátor. Přitom aklonifen v použité dávce nemá žádný herbicidní účinek.
Přednostní alternativy, pokud se týče močovin použitých podle vynálezu, se přirozeně vztahují i na toto provedení. I v tom případě, že se aklonifenu použije jako potenciátoru, je výhodnou močovinou chlortoluron a isoproturon.
-4CZ 284508 B6
Produkty podle vynálezu se většinou používají ve formě herbicidních prostředků, které obsahují jeden nebo více zemědělsky vhodných nosičů a/nebo jednu nebo více povrchově aktivních látek.
V případě prostředků vyráběných na místě aplikace, může být každá z aktivních látek ve formě prostředku. Naproti tomu, v případě hotových směsí pro přímé použití, je na formu přípravku zpracována až kombinace účinných látek.
V následujícím popisu se termínu účinná látka a kombinace účinných látek používá bez rozlišení.
Někdy je možno získat přímo na trhu prostředky o vhodném složení, které se hodí pro provádění vynálezu, jindy je nutno vhodné prostředky připravovat, což však je v rozsahu zkušeností běžného odborníka v tomto oboru.
V následujícím obecném popisu se označení „prostředek“ používá nediskriminujícím způsobem, jak pro označení dvou prostředků obsahujících dvě účinné látky odděleně, tak pro označení prostředku obsahujícího jejich kombinaci.
Použitelné prostředky mohou kromě účinné látky nebo jejich kombinace podle vynálezu, popsané shora, obsahovat pevné nebo kapalné nosiče a povrchově aktivní látky, které obojí musí být přijatelné ze zemědělského hlediska. Jako konkrétní látky, kterých je možno k tomuto účelu použít, je možno uvést obvyklé inertní nosiče a obvyklé povrchově aktivní látky.
Tyto prostředky obvykle obsahují 0,5 až 95 % účinné látky nebo jejich kombinace podle vynálezu. Pokud není uvedeno jinak, rozumějí se pod procenty procenta hmotnostní.
Pojmu „nosič“ se v tomto popisu používá pro organické nebo anorganické látky přírodního nebo syntetického původu, s nimiž je možno účinné látky kombinovat za účelem usnadnění aplikace na rostliny, semena nebo půdu. Nosič proto musí být obvykle inertní a vhodný ze zemědělského hlediska, zvláště s ohledem na ošetřované rostliny. Nosič může být pevný (jíly, přírodní nebo syntetické křemičitany, oxid křemičitý, pryskyřice, vosky, pevná hnojivá apod.) nebo kapalný (voda, alkoholy, ketony, ropné frakce, aromatické nebo parafinické uhlovodíky, chlorované uhlovodíky, zkapalněné plyny apod).
Povrchově aktivní látkou může být emulgátor, dispergátor nebo smáčedlo iontového typu. Jako příklady je možno uvést soli polyakrylových kyselin, soli lignosulfonových kyselin, soli fenolsulfonových kyselin nebo naftalensulfonových kyselin, polykondenzáty ethylenoxidu s mastnými alkoholy, nebo mastnými kyselinami nebo mastnými aminy, substituované fenoly (zejména alkylfenoly nebo arylfenoly), soli esterů sulfojantarových kyselin, deriváty taurinu (zejména alkyltauridy), estery kyseliny fosforečné s alkoholy nebo polykondenzáty ethylenoxidu s fenoly. Přítomnost alespoň jedné povrchově aktivní látky má zásadní důležitost, poněvadž účinné sloučeniny (aklonifen a močovina) nejsou rozpustné ve vodě a jako aplikačního vehikula se používá vody.
Jako příklady různých typů zemědělských prostředků, kterých je možno použít, je možné uvést prášky použitelné jako popraše nebo pro výrobu disperzí (obsahující až 100% kombinace účinných látek podle vynálezu) nebo granule, zejména získané vytlačováním, lisováním nebo impregnací granulovaného nosiče nebo granulací prášků. Obsah kombinace účinných látek podle vynálezu může činit v těchto granulích 1 až 80 %.
Jako různé typy kapalných prostředků nebo prostředků, z nichž se kapalné prostředky vyrábějí, je možno uvést emulgovatelné koncentráty, emulze, suspenze, aerosoly, smáčitelné prášky (nebo prášky pro postřiky) a pasty.
-5CZ 284508 B6
Emulgovatelné koncentráty nebo rozpustné koncentráty většinou obsahují 10 až 80% hmotn. účinné látky, emulze obsahují většinou 0,01 až 20% hmotn. účinných látek. Suspenze obvykle obsahují 10 až 75 % hmotn. účinné látky, 0,5 až 15 % povrchově aktivních látek, 0,1 až 10 % hmotn. thixotropních činidel a 0 až 10 % hmotn. vhodných přísad, jako jsou protipěnová činidla, inhibitory koroze, stabilizátory a penetrační činidla.
Kromě toho mohou tyto prostředky obvykle obsahovat také různé další přísady, jako například thixotropní koloidy, penetrační činidla, stabilizátory, sekvestrační činidla, apod., jakož i jiné účinné látky, o nichž je známo, že mají pesticidní vlastnosti (zejména insekticidy nebo fungicidy) nebo vlastnosti urychlující růst rostlin (zejména hnojivá) nebo vlastnosti na regulaci růstu rostlin. Sloučeniny podle vynálezu je obecně možno kombinovat se všemi pevnými nebo kapalnými přísadami, kterých se normálně používá v tomto oboru.
Tak například kromě rozpouštědla, mohou emulgovatelné koncentráty popřípadě obsahovat 2 až 20 % vhodných přísad, jako jsou stabilizátory, povrchově aktivní látky, penetrační činidla, inhibitory koroze, barviva, nebo činidla zlepšující adhezi.
Pokud se týče konkrétních účinných látek, přicházejících v úvahu při provádění vynálezu:
aklonifen, který je na trhu dostupný jako suspenze obsahující 600 g/1 účinné složky, isoproturon, který je na trhu rovněž dostupný jako suspenze (s obsahem asi 440 až 500 g/1 účinné látky), chlortoluron, který je možno získat ve formě suspenze (s obsahem účinné látky 500 až 510 g/1), smáčitelného prášku, granulátu nebo mikrogranulátu.
Odborníci v tomto oboru budou snadno schopni vytvořit prostředek založený na kombinaci těchto účinných látek, který bude mít například povahu suspenze. Tomuto způsobu provedení vynálezu se dává přednost.
Vynález se také týká způsobu potlačování plevele, zejména v prostředí, kde rostou plodiny nebo kde mají růst plodiny. Toto potlačování se provádí tak, že se na plevelné rostliny aplikuje účinná dávka produktu nebo prostředku, který tento produkt obsahuje.
Při aplikaci by mělo použité dávkování postačovat pro potlačení růstu plevele, aniž by došlo k podstatnému trvalému poškození plodin. Pod označením účinná dávka se zde rozumí dávka, která umožňuje dosažení tohoto výsledku.
Aplikace na plodiny se provádí postemergentně. Pod výrazem postemergentní aplikace se rozumí, že se produkt na rostliny aplikuje až poté, co vzejdou z půdy.
Produkt nebo prostředek podle tohoto vynálezu je hlavně účinný proti vzešlým plevelům, i když má i preemergentní účinek, tj. má účinek na rostliny, které dosud z půdy nevzešly.
Účinek produktu (nebo prostředku) podle vynálezu se uskutečňuje prostřednictvím listů a kořenů v poměru, který se může měnit v závislosti na konkrétně použitých účinných látkách.
Produktu (který je možno aplikovat simultánním nebo separátním nebo v průběhu doby šachovnicově rozloženým ošetřením) je možno používat v dávce v rozmezí od 460 do 5000 g/ha.
Zplevelných rostlin, které je možno potlačovat produktem (nebo prostředkem) podle vynálezu, je možno uvést svízel přítulu (Galium aparine), oves hluchý (Avena fatua), jílek mnohokvětý (Lolium multiflorum), violku trojbarevnou (Viola tricolor), hořčici bílou (Sinapis alba),
-6CZ 284508 B6 hluchavku nachovou (Lamium purpurea), rozrazil perský (Veronica persica), psineček tenký (Agrostis tenuis), psárku polní (Alopecurus myosuroides), rozrazil břečťanolistý (Veronica hederifolia).
Následuje popis zvláště výhodných provedení vynálezu:
Kombinace isoproturon/aklonifen se zvláště hodí pro ošetření obilnin, zejména pak pšenice a ječmene. Výhodné dávkování, vztažené na hektar, přitom bude až 600 g/ha aklonifenu a
400 až 3600 g/ha isoproturonu, přednostně pak
100 až 500 g/ha aklonifenu a
500 až 3000 g/ha isoproturonu.
Kombinace chlortoluron/aklonifen se zvláště hodí pro ošetření obilnin, zejména pak pšenice a ječmene. Výhodné dávkování, vztažené na hektar, přitom bude až 600 g/ha aklonifenu a
400 až 3600 g/ha chlortoluronu, přednostně pak
100 až 500 g/ha aklonifenu a
500 až 3000 g/ha chlortoluronu.
Kombinace dimefuron/aklonifen se zvláště hodí pro ošetření obilnin, jako je zejména hrách a řepka. Výhodné dávkování, vztažené na hektar, přitom bude až 600 g/ha aklonifenu a
400 až 3600 g/ha dimefuronu, přednostně pak
100 až 500 g/ha aklonifenu a
500 až 2000 g/ha dimefuronu.
Kombinace aklonifen/methabenzthiazuron se obzvláště hodí pro ošetření ozimé pšenice a ozimého ječmene. Výhodné dávkování, vztažené na hektar, přitom bude
600 až 1000 g/ha aklonifenu a
500 až 4000 g/ha methabenzthiazuronu, přednostně pak
100 až 500 g/ha aklonifenu a
1000 až 3000 g/ha methabenzthiazuronu.
Vynález bude nyní popsán na konkrétních příkladech použití. Tyto příklady mají výhradně ilustrativní charakter a rozsah vynálezu v žádném ohledu neomezují.
-7CZ 284508 B6
Pro zjednodušení metody a pro dosažení lepší základny pro srovnávání výsledků se účinnost produktů podle vynálezu zkouší proti následujícím plevelným rostlinám.
- Galium aparine (svízel přítula),
- Avena futua (oves hluchý),
- Lolium multiflorum (jílek mnohokvětý),
- Viola tricolor (violka trojbarevná),
- Sinapis alba (hořčice bílá),
- Lamium purpurea (hluchavka nachová),
- Veronica persica (rozrazil perský),
- Agrostis tenuis, (psineček tenký),
- Alopecurus myosuroides (psárka polní),
- Stellaria media (ptačinec žabinec)
Plevelové rostliny rostou v pšenici, aby se demonstrovala také selektivita produktů podle vynálezu vůči této plodině.
Obecný experimentální postup:
Aplikace na rostliny se provádí postemergentně.
Určitý počet semen, stanovený podle druhu rostliny se zaseje do kořenáčů o rozměrech 9x9x9 cm, naplněných lehkou zemědělskou půdou. Semena se zakryjí vrstvou půdy o tloušťce asi 3 mm a nechají se vyklíčit. Ošetření se provádí teprve tehdy, když semenáčky dorostou do vhodného stadia. V případě travních plevelů se ošetření provádí v době, kdy rostlina doroste do stadia druhého listu. V případě dvouděložných rostlin se ošetření provádí ve stadiu, v němž je otevřena děloha a vyvinul se první pravý list.
Kořenáče se potom ošetří postřikem směsí v množství odpovídajícím stupni aplikace 500 1/ha, která obsahuje zkoušené účinné látky. Směsi se připraví zředěním příslušných prostředků vodou. Použije se následujících prostředků.
- suspenze aklonifenu obsahující v koncentraci 600 g/1, „Challenge 600“(R),
- suspenze isoproturonu obsahující v koncentraci 500 g/1 „Augur“(R),
- suspenze chlortoluronu obsahující 500 g/1 „Dicuranu“(R),
- suspenze dimefuronu obsahující 400 g/1 „Surdone“(R).
Tyto prostředky jsou řádně schválené a jsou v tomto oboru dobře známé.
Kořenáče se umístí do nádob upravených pro dodávání zavlažovači vody ze spodu, a udržují se 24 dnů při teplotě okolí a 60% relativní vlhkosti.
Po 24 dnech se zjistí počet živých rostlin v kořenáčích, které byly ošetřeny směsí obsahující zkoušené aktivní látky a počet živých rostlin v kontrolním kořenáči, který byl ošetřen za stejných podmínek, ale za použití směsi, která neobsahovala účinnou sloučeninu. Tímto způsobem se zjistí podíl zlikvidovaných ošetřených rostlin v procentech, vztažený na neošetřený kontrolní vzorek. Percentuální potlačení 100% znamená, že došlo k úplné likvidaci tohoto druhu rostlin a percentuální potlačení 0 % znamená, že počet živých rostlin v ošetřeném kořenáči je stejný jako počet živých rostlin v kontrolním kořenáči.
V tabulkách, uvedených v příkladech 1 až 16, je množství aklonifenu uvedeno v prvním sloupci a množství substituované močoviny v prvním řádku. Obě množství jsou udána v gramech účinné složky na hektar.
-8CZ 2845U8 Bt>
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Tento pokus ukazuje povahu synergického biologického účinku kombinace isoproturonu a aklonifenu na jílek mnohokvětý (Lolium multiflorum).
Experiment se provádí za použití předem zasetých semen jílků mnohokvětého.
Následující tabulka obsahuje průměrné hodnoty naměřené při skleníkovém pokusu. Při každé úrovni dávkování představuje vyšší hodnota hodnotu skutečně dosaženou a nižší hodnota hodnotu očekávanou na základě výpočtu podle Colbyho vzorce.
Aklonifen
Isoproturon
0 500 1000 2000
0 0 30 65 50
62 0 60 30 90 65 85 50
125 0 65 30 90 65 95 50
250 0 90 65 98 50
Výsledky uvedené v předcházející tabulce jasně ukazují (s ohledem na vzorec citovaný v úvodní části tohoto popisu), jakého vynikajícího a neočekávaného stupně synergismu se dosahuje za použití kombinace podle vynálezu.
Příklad 2
Tento pokus ukazuje povahu synergického biologického účinku kombinace isoproturonu a aklonifenu na Alopecurus myosuroides.
Experiment se provádí za použití předem zasetých semen Alopecurus myosuroides.
Následující tabulka obsahuje průměrné hodnoty naměřené při skleníkovém pokusu. Při každé úrovni dávkování představuje vyšší hodnota hodnotu skutečně dosaženou a nižší hodnota hodnotu očekávanou na základě výpočtu podle Colbyho vzorce.
-9CZ 284508 B6
Aklonifen
Isoproturon
0 500 1000 2000
0 0 20 50 85
62 0 30 20 75 50 -
125 0 55 20 65 50 63 85
250 0 85 50 93 85
Výsledky uvedené v předcházející tabulce jasně ukazují (s ohledem na vzorec citovaný v úvodní části tohoto popisu), jakého vynikajícího a neočekávaného stupně synergismu se dosahuje za použití kombinace podle vynálezu.
io Příklad 3
Tento pokus ukazuje povahu synergického biologického účinku kombinace isoproturonu a aklonifenu na Agrostis tenuis.
Experiment se provádí za použití předem zasetých semen Agrostis tenuis.
Následující tabulka obsahuje průměrné hodnoty naměřené při skleníkovém pokusu. Při každé úrovni dávkování představuje vyšší hodnota hodnotu skutečně dosaženou a nižší hodnota hodnotu očekávanou na základě výpočtu podle Colbyho vzorce.
Aklonifen
Isoproturon
0 500 1000 2000
0 0 30 90 95
62 0 90 30 100 90 100 95
125 0 95 30 100 90 100 95
250 0 100 90 100 95
Výsledky uvedené v předcházející tabulce jasně ukazují (s ohledem na vzorec citovaný v úvodní části tohoto popisu), jakého vynikajícího a neočekávaného stupně synergismu se dosahuje za použití kombinace podle vynálezu.
Příklad 4
Tento pokus ukazuje povahu synergického biologického účinku kombinace isoproturonu a aklonifenu na Lamium purpurea.
Experiment se provádí za použití předem zasetých semen Lamium purpurea.
- 10CZ 284S08 136
Následující tabulka obsahuje průměrné hodnoty naměřené při skleníkovém pokusu. Při každé úrovni dávkování představuje vyšší hodnota hodnotu skutečně dosaženou a nižší hodnota hodnotu očekávanou na základě výpočtu podle Colbyho vzorce.
Aklonifen
Isoproturon
0 500 1000 2000
0 0 0 15 20
62 0 20 0 20 15 25 20
125 20 40 20 30 30 40 36
250 20 50 32 75 36
Výsledky uvedené v předcházející tabulce jasně ukazují (s ohledem na vzorec citovaný v úvodní části tohoto popisu), jakého vynikajícího a neočekávaného stupně synergismu se dosahuje za použití kombinace podle vynálezu.
Příklad 5
Tento pokus ukazuje povahu synergického biologického účinku kombinace isoproturonu a aklonifenu na Viola tricolor.
Experiment se provádí za použití předem zasetých semen Viola tricolor.
Následující tabulka obsahuje průměrné hodnoty naměřené při skleníkovém pokusu. Při každé úrovni dávkování představuje vyšší hodnota hodnotu skutečně dosaženou a nižší hodnota hodnotu očekávanou na základě výpočtu podle Colbyho vzorce.
Aklonifen
Isoproturon
0 500 1000 2000
0 0 0 15 20
62 0 15 25 25
0 15 20
125 0 25 25 30
0 15 20
250 15 30 40
28 32
Výsledky uvedené v předcházející tabulce jasně ukazují (s ohledem na vzorec citovaný v úvodní části tohoto popisu), jakého vynikajícího a neočekávaného stupně synergismu se dosahuje za použití kombinace podle vynálezu.
- 11 CZ 284508 B6
Příklad 6
Tento pokus ukazuje, že kombinace isoproturonu a aklonifenu nevykazuje žádnou fytotoxicitu na pšenici obecnou (Triticum aestivum).
Postupuje se způsobem uvedeným shora, stím rozdílem, že se předem zasejí semena pšenice. Dosáhne se výsledků uvedených v následující tabulce.
Aklonifen
Isoproturon
0 500 1000 2000
0 0 0 0 0
62 0 0 0 0
125 0 0 0 0
250 0 0 0
Na základě těchto výsledků je možno konstatovat, že shora uvedená kombinace, přestože vykazuje zvýšenou aktivitu účinných sloučenin proti plevelným rostlinám, použitým v tomto 15 příkladu, nevykazuje žádnou fytotoxicitu vůči pšenici.
Příklad 7
Tento pokus ukazuje povahu synergického biologického účinku kombinace chlortoluronu a aklonifenu na Alopecurus myosuroides.
Experiment se provádí za použití předem zasetých semen Alopecurus myosuroides.
Následující tabulka obsahuje průměrné hodnoty naměřené při skleníkovém pokusu. Při každé úrovni dávkování představuje vyšší hodnota hodnotu skutečně dosaženou a nižší hodnota hodnotu očekávanou na základě výpočtu podle Colbyho vzorce.
Aklonifen
Chlortoluron
0 500 1000 1500
0 0 65 70 80
62 0 60 65 97 70 97 80
125 10 70 68 85 73 99 82
250 20 98 76 100 84
Výsledky uvedené v předcházející tabulce jasně ukazují (s ohledem na vzorec citovaný v úvodní části tohoto popisu), jakého vynikajícího a neočekávaného stupně synergismu se dosahuje za 35 použití kombinace podle vynálezu.
- 12CL 284508 B6
Příklad 8
Tento pokus ukazuje povahu synergického biologického účinku kombinace chlortoluronu a aklonifenu na oves hluchý (Avena fatua).
Experiment se provádí za použití předem zasetých semen ovsa hluchého.
Následující tabulka obsahuje průměrné hodnoty naměřené při skleníkovém pokusu. Při každé úrovni dávkování představuje vyšší hodnota hodnotu skutečně dosaženou a nižší hodnota io hodnotu očekávanou na základě výpočtu podle Colbyho vzorce.
Aklonifen
Chlortoluron
0 500 1000 1500
0 0 10 55 93
62 0 35 10 75 55 88 93
125 0 35 10 70 55 88 93
250 0 88 55 90 93
Výsledky uvedené v předcházející tabulce jasně ukazují (s ohledem na vzorec citovaný v úvodní části tohoto popisu), jakého vynikajícího a neočekávaného stupně synergismu se dosahuje za použití kombinace podle vynálezu.
Příklad 9
Tento pokus ukazuje povahu synergického biologického účinku kombinace chlortoluronu a aklonifenu na jílek mnohokvětý (Lolium multiflorum).
Experiment se provádí za použití předem zasetých semen jílku mnohokvětého.
Následující tabulka obsahuje průměrné hodnoty naměřené při skleníkovém pokusu. Při každé úrovni dávkování představuje vyšší hodnota hodnotu skutečně dosaženou a nižší hodnota 30 hodnotu očekávanou na základě výpočtu podle Colbyho vzorce.
Aklonifen
Chlortoluron
0 500 1000 1500
0 0 78 93
62 0 100 78 100 93
125 5 98 79 100 93
250 10 100 94
- 13 CZ 284508 B6
Výsledky uvedené v předcházející tabulce jasně ukazují (s ohledem na vzorec citovaný v úvodní části tohoto popisu), jakého vynikajícího a neočekávaného stupně synergismu se dosahuje za použití kombinace podle vynálezu.
Příklad 10
Tento pokus ukazuje povahu synergického biologického účinku kombinace chlortoluronu a aklonifenu na violku trojbarevnou (Viola tricolor).
Experiment se provádí za použití předem zasetých semen violky trojbarevné.
Následující tabulka obsahuje průměrné hodnoty naměřené při skleníkovém pokusu. Při každé úrovni dávkování představuje vyšší hodnota hodnotu skutečně dosaženou a nižší hodnota hodnotu očekávanou na základě výpočtu podle Colbyho vzorce.
Aklonifen
Chlortoluron
0 500 1000 1500
0 0 0 15 25
62 0 20 0 35 15 60 25
125 0 30 0 60 15 65 25
250 5 70 19 85 29
Výsledky uvedené v předcházející tabulce jasně ukazují (s ohledem na vzorec citovaný v úvodní části tohoto popisu), jakého vynikajícího a neočekávaného stupně synergismu se dosahuje za použití kombinace podle vynálezu.
Příklad 11
Tento pokus ukazuje povahu synergického biologického účinku kombinace chlortoluronu a aklonifenu na svízel přítulu (Galium aparine).
Experiment se provádí za použití předem zasetých semen svízele přítuly.
Následující tabulka obsahuje průměrné hodnoty naměřené při skleníkovém pokusu. Při každé úrovni dávkování představuje vyšší hodnota hodnotu skutečně dosaženou a nižší hodnota hodnotu očekávanou na základě výpočtu podle Colbyho vzorce.
- 14CZ 284508 B6
Aklonifen
Chlortoluron
0 500 1000 2000
0 0 15 25 45
62 0 30 15 40 25 65 45
125 0 45 15 70 25 80 45
250 15 70 36 70 53
Výsledky uvedené v předcházející tabulce jasně ukazují (s ohledem na vzorec citovaný v úvodní části tohoto popisu), jakého vynikajícího a neočekávaného stupně synergismu se dosahuje za použití kombinace podle vynálezu.
Příklad 12
Tento pokus ukazuje, že kombinace chlortoluronu a aklonifenu nevykazuje žádnou fytotoxicitu na pšenici obecnou (Triticum aestivum).
Postupuje se způsobem uvedeným shora, stím rozdílem, že se předem zasejí semena pšenice. Dosáhne se výsledků uvedených v následující tabulce.
Aklonifen
Chlortoluron
0 500 1000 1500
0 0 0 0 0
62 0 0 0 0
125 0 5 0 0
250 0 0 0
Na základě těchto výsledků je možno konstatovat, že shora uvedená kombinace, přestože vykazuje zvýšenou aktivitu účinných sloučenin proti plevelným rostlinám, použitým v tomto příkladu, nevykazuje žádnou fytotoxicitu vůči pšenici.
Příklad 13
Tento pokus ukazuje povahu synergického biologického účinku kombinace dimefuronu a aklonifenu na hořčici bílou (Sinapis alba).
Následující tabulka obsahuje průměrné hodnoty naměřené při skleníkovém pokusu. Při každé úrovni dávkování představuje vyšší hodnota hodnotu skutečně dosaženou a nižší hodnota hodnotu očekávanou na základě výpočtu podle Colbyho vzorce.
-15CZ 284508 B6
Aklonifen
Dimefuron
0 500 1000 2000
0 0 10 45 750
62 0 35 10 93 45 100 70
125 20 80 28 98 56 100 76
250 30 100 61 100 79
Výsledky uvedené v předcházející tabulce jasně ukazují (s ohledem na vzorec citovaný v úvodní části tohoto popisu), jakého vynikajícího a neočekávaného stupně synergismu se dosahuje za použití kombinace podle vynálezu.
Příklad 14
Tento pokus ukazuje povahu synergického biologického účinku kombinace dimefuronu a aklonifenu na violku trojbarevnou (Viola tricolor).
Experiment se provádí za použití předem zasetých semen violky trojbarevné.
Následující tabulka obsahuje průměrné hodnoty naměřené při skleníkovém pokusu. Při každé úrovni dávkování představuje vyšší hodnota hodnotu skutečně dosaženou a nižší hodnota hodnotu očekávanou na základě výpočtu podle Colbyho vzorce.
Aklonifen
Dimefuron
0 500 1000 2000
0 0 25 45 85
62 0 25 25 50 45 95 85
125 0 30 25 70 45 95 85
250 10 83 50 100 86
Výsledky uvedené v předcházející tabulce jasně ukazují (s ohledem na vzorec citovaný v úvodní části tohoto popisu), jakého vynikajícího a neočekávaného stupně synergismu se dosahuje za použití kombinace podle vynálezu.
Příklad 15
Tento pokus ukazuje povahu synergického biologického účinku kombinace dimefuronu a aklonifenu na jílek mnohokvětý (Lolium multiflorum).
Experiment se provádí za použití předem zasetých semen jílku mnohokvětého.
-16CZ 284508 B6
Následující tabulka obsahuje průměrné hodnoty naměřené při skleníkovém pokusu. Při každé úrovni dávkování představuje vyšší hodnota hodnotu skutečně dosaženou a nižší hodnota hodnotu očekávanou na základě výpočtu podle Colbyho vzorce.
Dimefuron
Aklonifen
0 500 1000 2000
0 0 10 25 60
62 0 15 10 35 25 80 60
125 0 20 10 55 25 65 60
250 5 55 29 65 62
Výsledky uvedené v předcházející tabulce jasně ukazují (s ohledem na vzorec citovaný v úvodní části tohoto popisu), jakého vynikajícího a neočekávaného stupně synergismu se dosahuje za použití kombinace podle vynálezu.
Příklad 16
Tento pokus ukazuje povahu synergického biologického účinku kombinace dimefuronu a aklonifenu na rozrazil perský (Veronica persica).
Experiment se provádí za použití předem zasetých semen rozrazilu perského.
Následující tabulka obsahuje průměrné hodnoty naměřené při skleníkovém pokusu. Při každé úrovni dávkování představuje vyšší hodnota hodnotu skutečně dosaženou a nižší hodnota hodnotu očekávanou na základě výpočtu podle Colbyho vzorce.
Dimefuron
Aklonifen
0 500 1000 2000
0 0 55 97 100
62 0 68 55 80 97 100 100
125 5 100 57 100 97 100 100
250 5 94 97 100 100
Výsledky uvedené v předcházející tabulce jasně ukazují (s ohledem na vzorec citovaný v úvodní části tohoto popisu), jakého vynikajícího a neočekávaného stupně synergismu se dosahuje za použiti kombinace podle vynálezu.
- 17CZ 284508 B6
Příklad 17
Tento pokus ukazuje povahu synergického biologického účinku kombinace aklonifenu a methabenzthiazuronu.
Tento pokus se provádí na zkušebních políčcích 2 x 5 m ve formě pásů. Políčka se osejí v pásech dvěma plodinami a skupinou plevelných rostlin, přičemž každý pokus se 3x opakuje. Jiné plevelné rostliny jsou přítomny z přírodního zamoření.
Ošetřování se provádí v době, kdy plodiny a plevelné rostliny dosáhnou stadia, v němž je vyvinut alespoň jeden úplný výhon, přičemž jednoděložné rostliny obsahují 3 výhony a dvojděložné rostliny se nacházejí ve stupni vývoje od kotyledonového stadia do stadia malých rostlinek.
Políčka se postřikují zkušebním postřikovačem upevněným na traktoru, v množství 195 1/ha. Aklonifenu se používá ve formě suspenze obsahující 600 g/1 (CHALLENGE 600) methabenzthiazuronu ve formě kapaliny o obsahu účinné látky 700 g/1 (TRIBUNIL). Prostředky se aplikují samostatně i ve formě směsi.
Po 60 dnech se zjišťuje percentuální podíl přítomných plevelných rostlin, ve srovnání s neošetřeným kontrolním políčkem. (0 = žádný účinek, 100 = úplná likvidace). Na zkoušení se používá svízele přítuly (Galium aparine) a ovsa hluchého (Avena fatua) a ozimé pšenice a ozimého ječmene.
V následující tabulce jsou uvedeny průměrné výsledky dosažené při třech replikacích každého pokusu. Výsledky jsou uvedeny pro každou pozorovanou úroveň dávky ve srovnání s výsledkem, který je možno očekávat za použití Colbyho vzorce.
Potlačení (%) Potlačení (%)
Galium aparine Avena fatua
účinná látka (s/ha) nalezeno očekáváno nalezeno očekáváno
250 33 33
aklonifen
500 45 45
methabenzthiazuron
2000 6 72
aklonifen 250
+ 85 37 93 81
methabenzthiazuron
2000
aklonifen 500
+ 94 48 94 84
methabenzthiazuron
2000
Uvedená tabulka jasně dokládá synergické chování shora uvedené kombinace.

Claims (19)

1. Herbicidní produkt tvořený synergickou kombinací 2-chlor-6-nitro-3-fenoxyanilinu a jedné nebo více substituovaných močovin obecného vzorce I
R4CH \ /
N-------C------N(I) /II \
Ar OR ve kterém Ar znamená skupinu obecného vzorce ve kterém R| znamená alkylovou skupinu obsahující 1 až 3 uhlíkové atomy, alkoxy-skupinu obsahující 1 až 3 uhlíkové atomy, atom chloru, atom bromu nebo 5-terc.butyl-2,3-dihydro-2oxo-l,3,4-oxadiazol-3-ylovou skupinu vzorce a R2 znamená atom vodíku nebo atom chloru, nebo Ar dále znamená skupinu vzorce
R3 znamená atom vodíku, alkylovou skupinu obsahující 1 až 4 uhlíkové atomy nebo methoxyskupinu a R4 znamená atom vodíku nebo methylovou skupinu, vyznačený tím, že obsahuje 2-chlor-6-nitro-3-fenoxyanilin a substituovanou močovinu v hmotnostním poměru 0,033 až 0,333.
2. Herbicidní produkt podle nároku 1, vyznačený tím, že jako substituovanou močovinu obecného vzorce I obsahuje sloučeninu z množiny zahrnující
3-(4-isopropylfenyl)-l,l-dimethylmočovinu,
3-(3-chlor-p-tolyl)-l,l-dimethylmočovinu,
1-buty 1-3-(3,4-dichlorfenyl)-l-methylmočovinu,
3-(3,4-dichlorfenyl)-l, 1-dimethylmočovinu, 3-(3-chlor-4-methoxyfenyl)-l,l-dimethylmočovinu,
3-(3,4-dichlorfenyl)-l-methoxy-l-methylmočovmu,
-19CZ 284508 B6
3-(4-chlorfenyl)-l-methoxy-l-methylmočovinu, l-benzothiazol-2-yl-l,3-dimethylmočovinu, 3-(4-bromfeny 1)-1 -methoxy-1 -methylmočovinu a N,N-dimethyl-N'-/3-chlor-4-(5-terc.butyl-2-oxo-2,3-dihydro-l,3,4-oxadiazol-3-yl)fenyl/močovinu.
3. Herbicidní produkt podle nároku 2, vyznačený tím, že jako substituovanou močovinu obsahuje 3-(4-isopropylfenyl)-l,l-dimethylmočovinu nebo 3-(3-chlor-p-tolyl)1,1-dimethylmočovinu.
4. Herbicidní produkt podle nároku 1, vyznačený tím, že je upraven pro simultánní, separátní nebo v čase rozložené použití za účelem potlačení nežádoucích rostlin nebo plevele v plodinách.
5. Herbicidní produkt podle nároku 1, vyznačený tím, že obsahuje 2-chlor-6-nitro3-fenoxyanilin v množství, které nemá herbicidní účinek.
6. Použití 2-chlor-6-nitro-3-fenoxyanilinu jako potenciátoru účinnosti substituované močoviny v herbicidním produktu podle nároku 5.
7. Herbicidní prostředek, vyznačený tím, že obsahuje herbicidní produkt podle některého z nároků 1 až 5, alespoň jeden inertní nosič a/nebo alespoň jednu povrchově aktivní látku.
8. Herbicidní prostředek podle nároku 7, vyznačený tím, že obsahuje 0,5 až 95 % herbicidního produktu podle některého z nároků 1 až 5.
9. Způsob potlačování růstu plevelů po vzejití užitkových rostlin, vyznačený tím, že se na danou lokalitu aplikuje účinná dávka herbicidního produktu podle některého z nároků 1 až 5.
10. Způsob podle nároku 9, vyznačený tím, že se potírá růst plevelů z množiny zahrnující Galium aparine, Avena fatua, Lolium multiflorum, Viola tricolor, Sinapis alba, Lamium purpurea, Veronica persica, Agrostis tenuis a Alopecurus myosuroides.
11. Způsob podle nároku 9, v y z n a č e n ý tím, že se herbicidní produkt aplikuje v množství 460 až 5000 g/ha.
12. Způsob podle nároku 9, vyznačený tím, že se aplikuje kombinace 400 až 3600 g/ha 3-(4-isopropylfenyl)-l,l-dimethylmočoviny a 60 až 600 g/ha 2-chlor-6-nitro-3fenoxyanilinu a že užitkovými rostlinami jsou obiloviny.
13. Způsob podle nároku 12, vyznačený tím, že se aplikuje kombinace 100 až 500 g/ha 2-chlor-6-nitro-3-fenoxyanilinu a 500 až 3000 g/ha 3-(4-isopropylfenyl)-l,ldimethylmočoviny.
14. Způsob podle nároku 9, vyznačený tím, že se aplikuje kombinace 400 až 3600 g/ha 3-(3-chlor-p-tolyl)-l,l-dimethylmočoviny a 60 až 600 g/ha 2-chlor-6-nitro-3fenoxyanilinu a že užitkovými rostlinami jsou obiloviny.
-20CZ 284508 B6
15. Způsob podle nároku 14, vyznačený tím, že se aplikuje kombinace 100 až 500 g/ha 2-chlor-6-nitro-3-fenoxyaniIinu a 500 až 3000 g/ha 3-(3-chlor-p-tolyl)-l,ldimethylmočoviny.
16. Způsob podle nároku 9, vyznačený tím, že se aplikuje kombinace 400 až 3600 g/ha N,N-dimethyl-N'-/3-chlor-4-(5-terc.butyl-2-oxo-2,3-dihydro-l ,3,4-oxadiazol-3yl)fenyl/močoviny a 60 až 600 g/ha 2-chlor-6-nitro-3-fenoxyanilinu a že užitkovými rostlinami jsou řepka olejná a hrách.
17. Způsob podle nároku 16, vyznačený tím, že se aplikuje kombinace 100 až 500 g/ha 3-chlor-6-nitro-3-fenoxyanilinu a 500 až 2000 g/ha N,N-dimethyl-N'-/3-chlor-4(5-terc.butyl-2-oxo-2,3-dihydro-l,3,4-oxadiazol-3-yl)fenyl/močoviny.
18. Způsob podle nároků 9 až 11, vyznačený tím, že se aplikuje kombinace 60 až 1000 g/ha 2-chlor-6-nitro-3-fenoxyanilinu a 500 až 4000 g/ha l-benzothiazol-2-yl-l,3dimethylmočoviny.
19. Způsob podle nároku 18, vyznačený tím, že se aplikuje kombinace 100 až 500 g/ha 2-chlor-6-nitro-3-fenoxyanilinu a 1000 až 3000 g/ha l-benzothiazol-2-y 1-1,3dimethylmočoviny.
CS91725A 1990-03-20 1991-03-19 Herbicidní prostředek CZ284508B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9003782A FR2659833B1 (fr) 1990-03-20 1990-03-20 Association herbicide comprenant l'aclonifen et au moins une uree substituee.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS9100725A2 CS9100725A2 (en) 1991-10-15
CZ284508B6 true CZ284508B6 (cs) 1998-12-16

Family

ID=9395079

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS91725A CZ284508B6 (cs) 1990-03-20 1991-03-19 Herbicidní prostředek

Country Status (21)

Country Link
EP (1) EP0449751B1 (cs)
AT (1) ATE130491T1 (cs)
AU (1) AU642986B2 (cs)
BG (1) BG61021B1 (cs)
CZ (1) CZ284508B6 (cs)
DE (1) DE69114746T2 (cs)
DK (1) DK0449751T3 (cs)
ES (1) ES2080278T3 (cs)
FR (1) FR2659833B1 (cs)
GR (1) GR3018193T3 (cs)
HU (1) HU208237B (cs)
IE (1) IE69958B1 (cs)
MA (1) MA22086A1 (cs)
PL (1) PL166329B1 (cs)
PT (1) PT97075B (cs)
RO (1) RO111981B1 (cs)
RU (1) RU2051585C1 (cs)
SK (1) SK281061B6 (cs)
TN (1) TNSN91015A1 (cs)
UA (1) UA26974A1 (cs)
YU (1) YU48492B (cs)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2656769B1 (fr) * 1990-01-11 1996-11-15 Rhone Poulenc Agrochimie Melanges herbicides a base d'aclonifen.
CN1078443C (zh) * 1999-07-12 2002-01-30 钱永康 除草剂
CA2895128C (en) 2012-12-18 2022-09-13 Bayer Cropscience Ag Herbicidal composition containing aclonifen, pendimethalin and diflufenican
AR093993A1 (es) * 2012-12-18 2015-07-01 Bayer Cropscience Ag Agentes herbicidas que contienen aclonifeno
WO2014095597A1 (de) 2012-12-18 2014-06-26 Bayer Cropscience Ag Herbizide mittel enthaltend aclonifen
AR093954A1 (es) * 2012-12-18 2015-07-01 Bayer Cropscience Ag Agentes herbicidas que contienen aclonifeno
WO2014095698A1 (de) * 2012-12-18 2014-06-26 Bayer Cropscience Ag Herbizide mittel enthaltend aclonifen
AR093998A1 (es) * 2012-12-18 2015-07-01 Bayer Cropscience Ag Agentes herbicidas que contienen aclonifeno
AR093997A1 (es) 2012-12-18 2015-07-01 Bayer Cropscience Ag Agentes herbicidas que contienen aclonifeno
AR094000A1 (es) 2012-12-18 2015-07-01 Bayer Cropscience Ag Agentes herbicidas que contienen aclonifeno
AR094006A1 (es) * 2012-12-18 2015-07-01 Bayer Cropscience Ag Agentes herbicidas que contienen aclonifeno
AR093999A1 (es) 2012-12-18 2015-07-01 Bayer Cropscience Ag Agentes herbicidas que contienen aclonifeno
WO2014095695A1 (de) * 2012-12-18 2014-06-26 Bayer Cropscience Ag Herbizide mittel enthaltend aclonifen
ES2902056T3 (es) * 2015-07-10 2022-03-24 Basf Agro Bv Método para controlar maleza resistente o tolerante a los herbicidas.
BR112021000056A2 (pt) * 2018-07-16 2021-04-06 Bayer Aktiengesellschaft Misturas herbicidas contendo aclonifeno e cinmetilina

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2831262A1 (de) * 1978-07-15 1980-01-31 Celamerck Gmbh & Co Kg 2-chlor-6-nitroaniline
EP0163598B1 (de) * 1984-04-27 1989-10-04 Ciba-Geigy Ag Herbizide Zusammensetzungen
JPS61134301A (ja) * 1984-12-04 1986-06-21 Mitsubishi Chem Ind Ltd 除草剤組成物
FR2630885B1 (fr) * 1988-05-09 1991-03-01 Rhone Poulenc Agrochimie Emulsion pesticide huile dans l'eau, procede de mise en oeuvre

Also Published As

Publication number Publication date
AU642986B2 (en) 1993-11-04
MA22086A1 (fr) 1991-10-01
BG61021B1 (bg) 1996-09-30
DK0449751T3 (da) 1995-12-27
CS9100725A2 (en) 1991-10-15
YU48391A (sh) 1993-11-16
HU208237B (en) 1993-09-28
PL289473A1 (en) 1992-02-24
RU2051585C1 (ru) 1996-01-10
TNSN91015A1 (fr) 1992-10-25
PT97075A (pt) 1991-10-31
DE69114746T2 (de) 1996-04-18
EP0449751B1 (fr) 1995-11-22
AU7358391A (en) 1991-09-26
IE910912A1 (en) 1991-09-25
RO111981B1 (ro) 1997-04-30
FR2659833A1 (fr) 1991-09-27
ATE130491T1 (de) 1995-12-15
GR3018193T3 (en) 1996-02-29
PL166329B1 (pl) 1995-05-31
SK281061B6 (sk) 2000-11-07
EP0449751A1 (fr) 1991-10-02
IE69958B1 (en) 1996-10-16
HUT56698A (en) 1991-10-28
YU48492B (sh) 1998-09-18
FR2659833B1 (fr) 1996-10-18
PT97075B (pt) 1998-07-31
UA26974A1 (uk) 2000-02-28
DE69114746D1 (de) 1996-01-04
ES2080278T3 (es) 1996-02-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2260948C2 (ru) Гербицидное средство
KR101525558B1 (ko) 벼농사에 사용되는 벤조일사이클로헥산디온 그룹의 상승적 작물 내성 제초제 배합물
KR102632658B1 (ko) L-글루포시네이트 및 인다지플람을 포함하는 제초제 조합물
CZ284508B6 (cs) Herbicidní prostředek
CN105165869B (zh) 增效除草组合物
EA015804B1 (ru) Синергически действующие и хорошо переносимые культурными растениями гербицидные средства, которые содержат гербициды из группы бензоилпиразолов
RU2266647C2 (ru) Гербицидное средство, способ его получения и способ борьбы с вредными растениями
CZ283586B6 (cs) Herbicidní kompozice a způsob kontroly růstu plevelů
KR20170139133A (ko) 글루포시네이트 및 인다지플람을 포함하는 제초제 조합물
RU2556989C2 (ru) Композиция и способ защиты пшеницы и ячменя от вредных воздействий 6-амино-2-(замещенного фенил)-5-замещенного-4-пиримидинкарбоксилатного гербицида
KR100736312B1 (ko) 상승적 제초제 혼합물
EP0595842B1 (en) Herbicidal composition for paddy fields
KR100296804B1 (ko) 벼의잡초방제용제초제조성물
JP2939002B2 (ja) ブロモキシニル又はイオキシニル又はそれらの誘導体の1種から選択される少なくとも1種及び2−クロロ−6−ニトロ−3−フェノキシアニリンからなる配合除草剤
JPS5942306A (ja) 移植した稲植物の作物または水中で種子から生長する稲作物中の雑草を選択的に防除するための組成物および方法
CZ291286B6 (cs) Nové herbicidní prostředky obsahující 4-benzoylizoxazoly a aclonifen
CZ180593A3 (en) Herbicidal composition and method of weed growth control
HRP960590A2 (en) Herbicidal system
RU2009643C1 (ru) Гербицидная синергитическая композиция
TWI763751B (zh) 包含經二甲氧基三基取代的二氟甲磺醯苯胺之除草劑組合
WO2023079573A1 (en) Herbicidal composition
KR100587198B1 (ko) 곤충 또는 대표적 진드기 목의 방제용 물질
HU191900B (en) Sinergetic herbicides containing as active substance 2-/alfa-naftoxi/-n,n-diethyl propionamid and n-benzil-n-izoprophil-piralamid
PL151678B1 (en) Weed-killer
JPH0253702A (ja) ビフェノックスとイミダゾリニル基含有安息香酸とをベースとする相乗作用を有する除草性組成物

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20100319