CZ284012B6 - Katalytický systém pro polymeraci olefinů - Google Patents

Katalytický systém pro polymeraci olefinů Download PDF

Info

Publication number
CZ284012B6
CZ284012B6 CS904600A CS460090A CZ284012B6 CZ 284012 B6 CZ284012 B6 CZ 284012B6 CS 904600 A CS904600 A CS 904600A CS 460090 A CS460090 A CS 460090A CZ 284012 B6 CZ284012 B6 CZ 284012B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
polymerization
tert
catalyst
alkyl
butoxydimethoxysilane
Prior art date
Application number
CS904600A
Other languages
English (en)
Inventor
Benjamin Samuel Tovrog
Charles Richard Hoppin
Original Assignee
Amoco Corporation
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Amoco Corporation filed Critical Amoco Corporation
Publication of CZ460090A3 publication Critical patent/CZ460090A3/cs
Publication of CZ284012B6 publication Critical patent/CZ284012B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F10/00Homopolymers and copolymers of unsaturated aliphatic hydrocarbons having only one carbon-to-carbon double bond

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Transition And Organic Metals Composition Catalysts For Addition Polymerization (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Catalysts (AREA)

Abstract

Katalitický systém pro polymeraci olefinů je tvořen v uhlovodících nerozpustnou pevnou složkou s obsahem titanu na nosiči, halogenidu hořčíku a donoru elektronů, dále alkylhlinitou sloučeninou a organosilanovou sloučeninou, přičemž organosilan se volí ze skupiny rozvětvených alkyl-terc.butoxydimethoxysilanů o 3 až 10 atomech uhlíku v alkylové části. ŕ

Description

Vynález se týká katalytického systému pro polymeraci olefinů, zvláště katalytického systému s obsahem modifikátorů typu silanu pro použití při polymeraci olefinů za vzniku propylenových polymerů s rozšířenou distribucí molekulové hmotnosti. Katalyzátor se obvykle užívá na nosiči.
Dosavadní stav techniky
Použití pevných katalytických složek na bázi přechodních kovů pro polymeraci olefinů je v oboru známé včetně použití pevných složek na oxidu kovu, halogenidu nebo jiné soli. Jde například o široce známé katalytické složky na bázi halogenidu titanu s obsahem hořčíku. Je také známo včlenit donor elektronů do složky s obsahem titanu. Systém pro polymeraci olefinů obvykle obsahuje složku s obsahem titanu, složku s obsahem alkylaluminia a modifikovanou složku s donorem elektronů. Tato modifikovaná složka, užitá v kombinaci s alkylaluminiovou složkou a pevnou složkou s obsahem titanu, je odlišná od donoru elektronů, který může být včleněn do složky s obsahem titanu. Celá řada donorů elektronů je označována pro možné použití v těchto modifikovaných složkách pro polymeraci.
Jednou ze skupin těchto donorů elektronů jsou organosilany. Například v US patentovém spisu č. 4 540 679 se popisují organosilany, zvláště aromatické. Užití organosilanů jako pomocných modifikujících složek katalyzátorů je rovněž popsáno v GB patentovém spisu č. 2 111 066 a v US patentových spisech č. 4 442 276, 4 472 524, 4 478 660 a 4 522 930. Další alifatické a aromatické silany pro použití jako katalyzátory polymerace byly popsány v US patentových spisech č. 4 420 594, 4 525 555 a 4 565 798.
Přesto, že byla popsána celá řada modifikátorů typu organosilanů, je výhodné vždy přizpůsobit katalytický systém tak, aby bylo možno získat požadované specifické vlastnosti výsledného polymemího produktu. Například pro některé účely je žádoucí produkt s širší distribucí molekulové hmotnosti. Takový produkt má nižší viskozitu taveniny a vyšší rychlost střihu než produkt s užší distribucí molekulové hmotnosti. Rada způsobů zpracování polymerů, v nichž je zapotřebí vysoké rychlosti střihu, jako je odlévání vstřikováním, orientace filmů a výroba vláken, spojovaných teplem, je výhodněji prováděna při nízké viskozitě produktu, protože nižší viskozita zvyšuje výkon zařízení a snižuje náklady na energii. Produkty s vyšší pevností, měřeno modulem v ohybu, jsou rovněž důležité pro odlévané, vytlačované produkty a produkty ty pu fólií vzhledem k tomu, že bude zapotřebí menší množství materiálu k zachování vlastností produktu. Důležité je také udržení nízkého množství ataktického polymeru a malé množství extrahovatelného materiálu, vzniklého v průběhu polymerace.
Specifické modifikátory typu alifatických silanů podle vynálezu je možno užít v katalyzátorech na nosiči k získání vysokého výtěžku a nízkého podílu ataktických produktů, avšak také k výrobě polymeru s širší distribucí molekulové hmotnosti, než tomu je v případě silanu. popsaného v US patentu č. 4 829 038. Srovnávací údaje ukazují, že při použití silanu podle vynálezu je možno získat lepší vyváženost vlastností, jako jsou výtěžek, podíl ataktického polymeru a distribuce molekulové hmotnosti, než při použití jiných silanů s podobnými substituenty.
Podstata vynálezu
Katalytický systém pro polymeraci olefinů je tvořen pevnou složkou, která je nerozpustná v uhlovodících a obsahuje hořčík, titan a donor elektronů, dále složkou s obsahem alkylaluminia, a organosilanovou složkou ze skupiny rozvětvených alkyl-terc.butoxydimethoxysilanů o 3 až 10 atomech uhlíku v alkylové části.
Katalytický polymerační systém podle vynálezu obsahuje složku s obsahem titanu na nosiči, složku s obsahem alkylaluminia, a specifickou skupinu alifatických organosilanových sloučenin. Tato skupina látek je založena na rozvětvených alkyl-terc.butoxydimethoxysilanech s alkylovou částí o 3 až 10, s výhodou 3 až 6 atomech uhlíku. Jde například o isobutyl-terc.butoxydimethoxysilan, isopropyl-terc.butoxydimethoxysilan, s.butyl-terc.butoxydimethoxysilan, terc.butyl-terc.butoxydimethoxysilan a neopentyl-terc.butoxydimethoxysilan, je možno užít také směs těchto silanů.
Alifatickými silany, nejvhodnějšími pro použití, jsou isobutyl-terc.butoxydimethoxysilan a terc.butyl-terc.butoxydimethoxysilan.
Silany, které je možno užít podle vynálezu, je možno vyjádřit obecným vzorcem
RSi(O-terc.butyl)(0CH3), kde
R znamená rozvětvený alkyl o 3 až 10 atomech uhlíku,jako isopropyl, isobutyl, s-butyl, tercbutyl, neopentyl, terc.pentyl, isopentyl nebo cyklohexyl. S výhodou obsahuje R 3 až 5 a zvláště 4 atomy uhlíku.
Pod pojmem „rozvětvený se v průběhu přihlášky rozumí alkylový uhlovodíkový řetězec, substituovaný jednou nebo větším počtem alkylových skupin. S výhodou je tento řetězec substituován alkylovým zbytkem na uhlíkovém atomu v poloze a nebo β vzhledem k atomu křemíku, jak je možno znázornit strukturním vzorcem
R3 Ri OCH3
R1-CP - Ca - Si -OC(CH3)3 r5 r2 och3 kde Ri až Rs je alkyl nebo atom vodíku.
V případě výhodného sílánu podle vynálezu může být uhlíkový atom v poloze a substituován dvěma atomy vodíku (primárně), nebo může být spojen s alespoň dvěma dalšími atomy uhlíku (sekundární, terciární). V případě, že atom uhlíku v poloze a nese 2 atomy vodíku, pak uhlíkový atom v poloze β je s výhodou spojen s alespoň dvěma dalšími uhlíkovými atomy. Zvláště výhodný je příklad, v němž uhlíkový atom v poloze β znamená methyl a uhlíkový atom v poloze a je spojen s alespoň jedním dalším atomem uhlíku (sekundárním nebo terciárním). Například v případě, že R| a R2 znamenají atomy vodíku, mají být R3 a R» alkylové zbytky, například methylové zbytky, avšak v případě, že Ri znamená alkyl, mohou substituenty R3 až R> znamenat atomy vodíku. Ve výhodném sílánu, tj. terc.butyl-terc.butoxydimethoxysilanu, znamenají R[ a R2 methylové zbytky a R3, R4 a R5 atomy vodíku.
-2CZ 284012 B6
Polymery, získané při použití tohoto katalytického systému podle vynálezu, mají širší distribuci molekulové hmotnosti než polymery, při jejichž výrobě je užito například obvyklého diisobutyldimethoxysilanu (DIBDMSi). V řadě případů mají takové polymery také vyšší hodnoty modulu v ohybu, zejména při lisování, a často mají také menší pach.
Složky s obsahem titanu, které rovněž tvoří část katalytického systému podle vynálezu, jsou uloženy obvykle jako na nosiči na sloučeniny, obsahující hořčík, a nerozpustné v uhlovodících, spolu s donorem elektronu. Tyto složky je obvykle možno získat tak, že se uvede do reakce halogenid čtyřmocného titanu, organický donor elektronů a sloučenina s obsahem hořčíku. Popřípadě je možno produkt s obsahem titanu dále zpracovávat nebo modifikovat například drcením nebo chemickým zpracováním působením dalšího donoru elektronů nebo Lewisovy kyseliny.
Vhodnými sloučeninami s obsahem hořčíku jsou halogenidy hořčíku. Jde například o reakční produkty halogenidu hořčíku, jako chloridu nebo bromidu, s organickými látkami, jako alkoholy nebo estery organických kyselin, nebo s organokovovými sloučeninami kovů z první a třetí skupiny, může jít o alkoholáty hořčíku nebo alkylhořečnaté sloučeniny.
Jedna z možných složek s obsahem hořčíku, popsaná v US patentu č. 4 227 370, je založena na alespoň jednom alkoxidu hořčíku, který může být předem zpracován působením alespoň jednoho modifikátoru, například anorganické kyseliny nebo anhydridu kyseliny sírové, dále může jít o organokovovou sloučeninu, chalkogenidový derivát nebo sirovodík, nebo organické kyseliny a jejich estery. Složka s obsahem hořčíku může být tedy produktem předběžného zpracování alespoň jednoho alkoxidu hořčíku, alespoň jedné alkylkovové sloučeniny ze skupiny II nebo IIIA, alespoň jednoho modifikátoru, jako je anorganická kyselina nebo její anhydrid, síra, organokovový chalkogenid, sirovodík, organické kyseliny a jejich estery. Alkoxid hořčíku je možno před dalším zpracováním umlít. V jiné složce je možno ethoxid hořčíku uvést do reakce s aromatickým esterem, například fenylbenzoátem, a pak s Lewisovou kyselinou.
Další použitelná katalytická složka je popsána v US patentovém spisu č. 4 581 342. Tato složka se připravuje tvorbou komplexu alkylhořčíkového derivátu se specifickou skupinou aromatických esterů, jako je ethyl-2,6-dimethylbenzoát, s následnou reakcí s kompatibilním srážecím činidlem, jako je chlorid křemičitý·, a vhodnou sloučeninou pětimocného titanu v kombinaci s organickým donorem elektronů ve vhodném ředidle.
Další možnou a výhodnou složkou katalyzátoru je složka, která byla popsána v evropském patentovém spisu č. 250 230.
Uvedené pevné katalytické složky jsou pouze příkladem celé řady použitelných, v uhlovodících nerozpustných, pevných složek s obsahem hořčíku na bázi halogenidu titanu. Vynález nemá být omezen na žádnou specifickou složku tohoto typu.
Sloučeniny čtyřmocného titanu, použitelné pro výrobu katalytického systému podle vynálezu, jsou halogenidy titanu a alkoxidy titanu o 1 až 20 atomech uhlíku v alkoxylové části. Je možno užít také směsi sloučenin titanu. Výhodnými sloučeninami jsou halogenidy a halogenalkoxidy o 1 až 8 atomech uhlíku v alkoxidové skupině. Příkladem těchto sloučenin mohou být: RiCl4, TiBr4, Ti(OCH3)CI3, Tí(OC2H5)CI3, Ti(OC4H9)Cl3, Ti(OC6)H5)Cl3, Ti(OC6H13)Br3. Ti(OC8Hl7)Cl3, Ti(OCH3)2Br2, Ti(OC2H5)2Cl2, Ti(OC6H13)2Cl2, Ti(OC8H17)2Br, Ti(OCH3)3Br. Ti(OC2H5)3Cl, Tí(OC4H9)3C1, Ti(OC6H13)3Br a Ti(OC8Hi7)3Cl. Nejvýhodnější jsou tetrahalogenidy titanu, zvláště chlorid titaničitý.
Organické donory elektronů, použitelné v katalyzátorech s obsahem titanu, zejména stereospecifické složky, mohou být často organické sloučeniny s obsahem jednoho nebo většího počtu atomů kyslíku, dusíku, síty a fosforu. Těmito složkami jsou například organické kyseliny a jejich
- j CZ 284012 B6 estery, alkoholy, ethery, aldehydy, ketony, aminy, oxidy aminů, amidy, thioly a různé estery a amidy kyselin s obsahem fosforu a podobně. Je možno užít i směsi organických donorů elektronů. Specifickými příklady použitelných donorů elektronu s obsahem kyslíku jsou organické kyseliny a estery. Použitelné organické kyseliny obsahují 1 až 20 atomů uhlíku a 1 až 4 karboxylové skupiny.
Výhodným donorem elektronů v titanové složce jsou estery aromatických kyselin, výhodnými sloučeninami jsou alkylestery aromatických mono- a dikarboxylových kyselin s 1 až 6 atomy uhlíku v alkylové části, dále aromatické mono- a dikarboxylové kyseliny, nesoucí substituenty ze skupiny atom halogenu, hydroxyl, oxoskupina, alkyl, alkoxyl, ary I a aryloxyskupina. Z těchto látek jsou výhodné zejména alkylestery kyseliny benzoové a halogenbenzoových kyselin s alkylovým zbytkem o 1 až 6 atomech uhlíku, jako jsou methylbenzoát, methylbrombenzoát, ethylbenzoát, ethylchlorbenzoát, ethylbrombenzoát, butylbenzoát, isobutylbenzoát, hexylbenzoát a cyklohexylbenzoát. Další výhodné estery zahrnují ethyl-p-anisát a methyl-p-toluylát. Zvláště výhodné aromatické estery jsou dialkylftaláty a alkylovou skupinou o 2 až 10 atomech uhlíku. Příkladem může být diisobutyIftalát, ethylbutylftalát, diethyIftalát a di-n-butylftalát.
Donor elektronů, užitý při přípravě pevné složky katalytického systému, e užije v množství 0,001 až 1,0 mol na mol titanu, s výhodou 0,005 až 0,8 mol na mol titanu, zvláště 0,01 až 0,6 mol.
Přestože to není nutné, je možno získanou pevnou reakční složku před polymeraci uvést do styku s alespoň jednou kapalnou Lewisovou kyselinou. Použitelnými Lewisovými kyselinami jsou materiály, které jsou při podmínkách zpracování kapalné a jsou dostatečně kyselé k odstranění nečistot, například nezreagovaných výchozích látek a málo pevně vázaných složek z povrchu uvedeného pevného reakčního produktu. Výhodnými Lewisovými kyselinami jsou halogenidy kovů ze skupiny III až V. které jsou kapalné při teplotách až 170 °C. Specifickými příklady těchto materiálů mohou být BC13, AlBr3, TiCl4, TiBr4, SiCl4, GeCl4, SnCl4, PC13 a SbCl5, výhodnými látkami jsou chlorid titaničitý a křemičitý. Je možno užít i směsi těchto látek, popřípadě v kompatibilním ředidle.
Přesto že to není nezbytné, je možno promýt reakční produkt inertním kapalným uhlovodíkem nebo halogenovaným uhlovodíkem před stykem s Lewisovou kyselinou. V tomto případě je výhodné v podstatě odstranit tuto inertní kapalinu před uvedeném promytého reakčního produktu do styku s Lewisovou kyselinou.
Vzhledem k citlivosti složek katalyzátorů ke katalytickým jedům, jako jsou voda, kyslík a oxid uhlíku, je nutno složky katalyzátoru připravovat v nepřítomnosti těchto materiálů. Tyto jevy je možno vyloučit tak, že se katalyzátor vyrábí v atmosféře inertního plynu, jako dusíku nebo argonu, nebo v atmosféře α-olefmu. Jak již bylo uvedeno, čištění užitého ředidla rovněž napomáhá k odstranění jedů z celého systému.
Tímto způsobem se získá pevný reakční produkt, vhodný pro použití jako složka katalyzátoru. Před tímto použitím je žádoucí odstranit nezreagované výchozí materiály. To se obvykle provádí promytím, a to tak, že se po oddělení použitého ředidla užije vhodného rozpouštědla, jako kapalného uhlovodíku nebo chlorovaného uhlovodíku, s výhodou v krátké době po výrobě této složky vzhledem k tomu, že delší styk mezi katalytickou složkou a nezreagovaným výchozím materiálem může nepříznivě ovlivnit výkon výsledného katalyzátoru.
Přesto, že přesná chemická struktura popsané katalytické složky zatím není známa, obsahuje tato složka 1 až 6 % hmotnostních titanu, 10 až 25% hmotnostních hořčíku a 45 až 65% hmotnostních halogenu. S výhodou obsahuje tato složka 1,0 až 3 % hmotnostní titanu, 15 až 21 % hmotnostních hořčíku a 55 až 65 % hmotnostních chloru.
-4CZ 284012 B6
Katalytická složka s obsahem titanu může být předpolymerována při použití α-olefinu před svým použitím v katalyzátoru polymerace. Při předběžné polymeraci se katalyzátor a pomocná organohlinitá složka, jako triethylaluminium, uvede do styku s α-olefinem, jako propylenem, za polymeračních podmínek, s výhodou za přítomnosti modifikátoru, jako sílánu, a v inertním uhlovodíku, jako hexanu. Typický hmotnostní poměr polymeru a katalyzátoru ve výsledné prepolymerované složce je 0,1 : 1 až 20: 1. Při předběžné polymeraci se tvoří kolem částic katalyzátoru povlak polymeru, což v mnoha případech zlepší morfologii částic, účinnost katalyzátoru, stereospecifičnost a odolnost proti otěru. Zvláště výhodný postup předběžné polymerace je popsán v US patentu č. 4 579 836.
Katalytická složka s obsahem titanu se užije v katalyzátoru polymerace. který obsahuje pomocnou katalytickou složku, a to alkylový derivát kovu ze skupiny II nebo III, s výhodou alkylhlinitou sloučeninu spolu s organosilanovou složkou podle vynálezu.
Použitelné alkylové deriváty kovů ze skupiny II a IIIA jsou sloučeniny obecného vzorce MR^, v němž M znamená kov ze skupiny II nebo IILA, a R znamená nezávisle alky lový zbytek o 1 až 20 atomech uhlíku, přičemž m odpovídá mocnosti M. Příkladem vhodných kovů ve významu M může být hořčík, vápník, zinek, kadmium, hliník a gallium. Příkladem vhodných alkylových zbytků ve významu R mohou být methyl, ethyl, butyl, hexyl, decyl, tetradecyl a eikosyl.
Z hlediska výkonnosti katalytické složky jsou výhodnými alkylovými deriváty kovů ze skupiny II a IIIA ty deriváty hořčíku, zinku a hliníku, v nichž alkylové zbytky obsahují 1 až 12 atomů uhlíku. Specifickými příklady těchto sloučenin mohou být Mg(CH3)2, Mg(C2H5)2.
Mg(C2H5)(C4H9). Mg(C4H9)2, Mg(C6H13)2, Mg(C12H25)2, Zn(CH3)2, Zn(C2H5)2, Zn(C4H9)2, Zn(C4H9)(C8H17). Zn(C6H13)2, Zn(CI2H2S)2, A1(CH3)3, A1(C2H5)3, A1(C3H7)3, A1(C4H9)3, A1(C6H|3)3 a A1(Ci2H25)3. S výhodou se užije alkylových derivátů hořčíku, zinku nebo hliníku o 1 až 6 atomech uhlíku v alkylovém zbytku. Nejvýhodnější jsou alkylhlinité sloučeniny, zvláště trialkylhlinité sloučeniny s obsahem 1 až 6 atomů uhlíku v každém alkylovém zbytku, zvláště triethylaluminium, triisobutylaluminium a směsi těchto látek.
V případě potřeby je možno užít alkylové deriváty kovů s obsahem jednoho nebo většího počtu atomů halogenu nebo hydridových skupin, jako ethylaluminiumdichlorid. diethylaluminiumchlorid, ethylaluminiumseskvichlorid, diisobutylaluminiumhydrid a podobně.
Typický katalytický systém se získá smísením složky s obsahem titanu a alky lhlinité sloučeniny s donorem elektronů s obsahem silanu podle vynálezu. Atomové poměry hliníku k titanu v těchto systémech jsou 10 až 500, s výhodou 30 až 300. Výhodný poměr hlinité sloučeniny k silanu je molámí poměr 1 až 40, typickým molámím poměrem hliníku k silanu je poměr 3 až 30.
Svrchu popsané katalyzátory podle vynálezu jsou vhodné pro použití při polymeraci a-olefinů, jako ethylenu a propylenu. zvláště při stereospecifické polymeraci α-olefinů s obsahem alespoň 3 atomů uhlíku, jako jsou propylen, buten-1-, penten-1, 4-methylpenten-l a hexen-1, stejně jako při polymeraci směsí těchto látek a jejich směsí s ethylenem. Uvedené katalyzátory jsou zvláště účinné; při stereospecifické polymeraci propylenu nebo jeho směsí až 30 mol % ethylenu nebo vyššího α-olefinu. Nejvýhodnější je homopolymerace propylenu. Podle vynálezu se připraví vysoce krystalické poly-a-olefiny tak, že se uvede do styku alespoň jeden α-olefin se svrchu uvedeným katalyzátorem za polymeračních podmínek. Těmito podmínkami jsou polymerační teplota a čas. tlak monomeru, snaha o vyloučení kontaminace katalyzátoru, volba polymeračního prostředí při polymeraci v suspenzi, použití přísad k řízení molekulové hmotnosti polymeru a další, v oboru dobře známé podmínky. Polymerace zahrnuje polymeraci v suspenzi, ve hmotě a v parní fázi.
Množství katalyzátoru závisí na volbě způsobu polymerace, rozměru reaktoru, polymerovaném monomeru a dalších známých faktorech a je možno je stanovit na základě dále uvedených příkladů. Katalyzátor podle vynálezu se typicky užívá v množství 0,2 až 0,02 mg/g produkovaného polymeru.
Nezávisle na použitém polymeračním postupu je nutno polymeraci provádět při dostatečně vysoké teplotě k zajištění dostatečné rychlosti polymerace a k zábraně příliš dlouhé polymerace v reaktoru, teplota by však neměla být tak vysoká, aby docházelo ke vzniku vysokého množství statistických produktů vzhledem k příliš rychlé rychlosti polymerace. Obvykle se užívá teploty 0 až 120, s výhodou 20 až 95 °C z hlediska dobré výkonnosti katalyzátoru a vysoké rychlosti výroby. Nejvýhodnějším rozmezím polymerační teploty je 50 až 80 °C.
Polymerace α-olefmů se provádí při tlaku monomerů na úrovni atmosférického tlaku nebo při vyšším tlaku.
Doba polymerace je obvy kle půl hodiny až několik hodin v případě, že se polymerace provádí po vsázkách, tato doba odpovídá také střední době pobytu v reaktoru při kontinuálních postupech. Při reakci v autoklávu je doba polymerace obvykle 1 až 4 hodiny. V suspenzi je možno řídit dobu polymerace podle potřeby, při kontinuálním postupu se doba polymerace rovněž pohybuje v rozmezí půl hodiny až několik hodin.
Při polymeraci v suspenzi jsou vhodným ředidlem například alkany a cykloalkany, jako pentan, hexan, heptan, n-oktan, isooktan, cyklohexan a methylcyklohexan, dále alkyl aromatické látky, jako toluen, xylen, ethylbenzen, isopropylbenzen, ethyltoluen, n-propylbenzen, diethylbenzen a mono- a dialkylnaftalen; halogenované a hydrogenované aromatické látky, jako chlorbenzen, chlomaftalen, orthodichlorbenzen, tetrahydronaftalen, dekahydronaftalen, vysokomolekulámí kapalné parafiny nebo jejich směsi a další známá ředidla. Často je žádoucí čistit polymerační prostředí před použitím, například destilací, opakovaným průchodem molekulárními síty, stykem s určitými látkami, jako alkylhlinitými sloučeninami, schopnými odstranit stopové nečistoty, nebo jinými vhodnými způsoby.
Příkladem polymerace v plynné fázi, při níž je možno užít katalyzátor podle vynálezu, jsou reaktory s vířivou vrstvou i s promíchávanou vrstvou, tak jak byly popsány v US patentových spisech č. 3 957 448, 3 965 083. 3 971 768, 3 970 611, 4 129 801, 4 101 289, 3 652 527 a 3 003 712. Typické reaktory pro polymeraci olefinů v plynné fázi obsahují reakční nádobu, do níž se přivádí olefinový monomer a katalytické složky, a která obsahuje míchanou vrstvu tvořících se částic polymeru. Obvykle se složky katalyzátoru přidávají společně nebo odděleně jedním nebo větším počtem přívodů, ovládaných ventily. Olefinový monomer se obvykle do reaktoru přivádí oběhovým systémem, jímž se také odvádí nezreagovaný monomer. Křížení teploty je možno přidávat k polymerovanému olefínu tímtéž systémem kapaliny, například kapalný monomer.
Nezávisle na způsobu polymerace se polymerace provádí při vyloučení přítomnosti kyslíku, vody a další látky, které jsou jedy pro katalyzátor.
Polymerace podle vynálezu může být prováděna v přítomnosti přísad pro řízení molekulové hmotnosti polymeru. K tomuto účelu se obvykle užívá vodík známým způsobem. Bylo pozorováno, že při použití katalyzátoru podle vynálezu je nutno užít většího množství vodíku k dosažení téže ry chlosti toku taveniny (MFR) ve srovnání s použitím běžného katalytického systému DIBDMSi.
-6CZ 284012 B6
Přestože to obvykle není nutné, je možno po ukončení polymerace nebo pro ukončení polymerace nebo k detektivaci katalyzátoru uvést katalyzátor do styku s vodou, alkoholem, acetonem nebo jiným deaktivátorem známým způsobem.
Produkty, získané při použití katalyzátoru podle vynálezu, jsou obvykle pevné, převážně isotaktické poly-a-olefiny. Výtěžky polymerů jsou dostatečně vysoké, vztaženo na množství užitého katalyzátoru, takže je možno získat vhodné produkty bez izolace zbytků katalyzátorů. Podíl statistických vedlejších produktů je dostatečně nízký, takže je není nutno odstranit. Polymemí produkty, získané tímto způsobem, je možno zpracovávat vytlačováním, lisováním, vstřikováním a dalšími běžnými způsoby.
Vynález bude osvětlen následujícími příklady a srovnávacími příklady, které však nemají sloužit k jeho omezení.
Příklady provedení
Polymerace v suspenzi
Příklad I až VIII
Srovnávací příklady 1 až 6
Katalytická složka s obsahem titanu, hořčíku a donorů elektronů byla připravena podle USSN 055 430 z 28. května 1987.
Katalytické složky s obsahem titanu, připravené svrchu, byly podrobeny zkouškám při polymeraci propylenu v suspenzi v hexanu. Parrův reaktor s objemem 2 litry byl naplněn 650 ml hexanu a pak byl pod tlakem 1 MPa přiváděn propylen a 130 ml plynného vodíku. Při polymeraci bylo užito přibližně 20 mg katalytické složky s obsahem titanu, jako pomocný katalyzátor bylo užito triethylaluminium spolu s organosilanovým modifikátorem a polymerace byla prováděna 2 hodiny při 71 °C. Způsob byl prováděn tak, že do Parrova reaktoru bylo vloženo 650 ml hexanu a teplota byla zvýšena na 43 °C. Katalytický systém byl vytvořen ze směsi 1,0 ml 1,56 M triethylaluminia (TEA) v hexanu, 1,6 ml 0,1 M organosilanu v hexanu a dalších 5 ml hexanu, v němž byla uvedena do suspenze pevná složka, předem promytá 5 ml hexanu. Výsledná směs byla vstříknuta do reaktoru spolu s 50 ml hexanu. Po přidání katalyzátoru byl přidán vodík v množství, uvedeném v tabulce I, teplota reaktoru byla zvýšena na 71 °C, a pak byl přiváděn propylen pod tlakem 1 MPa. Při této teplotě a tlaku byla polymerace prováděna 2 hodiny. Výsledky polymerace v suspenzi jsou uvedeny v následující tabulce I. distribuce molekulové hmotnosti polymeru je uvedena v tabulce II. Výtěžek v gramech polymeru, vyrobený na gram pevné katalytické složky byl stanoven analýzou polymemího produktu na hořčík. Extrahovatelné látky byly stanoveny změřením ztráty hmotnosti suchého vzorku mletého polymeru po extrakci n-hexanem po dobu 5 až 6 hodin. „Rozpustný podíl” v hexanu byl stanoven odpařením filtrátu do sucha a zvážením odparku. Podíl ataktického polymeru je množství rozpustného podílu, sečtené s množstvím extrahovatelných látek. Distribuce molekulové hmotnosti polymeru byla stanovena při použití standardní chromatografie na gelu. Parametry distribuce molekulové hmotnosti Mn, Mw, Mz, Mz-i se běžně užívají a jejich význam je podrobněji popsán v publikaci Textbook of Polymer Science, třetí vydání, F. W. Billmeyer, Jr., John Wiley & Sons. New York, 1984.
Tabulka I
Provedení polymeračního postupu v suspenzi
Příklad (pokus) Silan Počet pokusů Poměr Al/Si Množství H2 (mmoly)
I A 2 7 7
II A 8 10 7
III A 1 10 14
IV A 2 20 7
V B 4 10 14
VI C 2 10 35
VII D 2 10 11
VIII K 2 10 11
(D E 5 10 7
(2) F I 10 7
(3) G 1 10 7
(4) H 1 10 7
(5) J 2 10 11
(6) L 4 10 7
Tabulka I
Příklad (pokus) Výtěžek (kg/g katalýz.) Rozpustný podíl (hmot. %) Extrahovatelné látky (hmot. %) Ataktický podíl (hmot. %)
I 13,9 0,7 0,9 1,6
II 13,1 0,8 1,2 2,0
III 14.8 0,8 2,2 3,0
IV 15,0 1,5 2,0 3,5
V 17,6 0,7 1,8 2,5
VI 24,8 0,9 2,3 3,2
VII 15,7 0,9 2,1 3,0
VIII 16,7 0,8 2,2 3,0
(1) 12,7 1,6 2,7 3,7
(2) 9,5 2,7 4,1 6,8
(3) 9,7 3,7 3,3 7,0
(4) 12,7 1,9 2,8 4,7
(5) 15,1 1,1 3,0 4,1
(6) 14,5 1,0 1,4 2,4
S i lany:
A = (iBu)(tBuO)Si(OCH3)2. isobutyl-t-butoxydimethoxysilan
B = (iPr)(tBuO)Si(OCH3)2. isobutyl-t-butoxydimethoxysilan
C = (iBu)(tBuO)Si(OCH3)2. t-butyl-t-butoxydimethoxysilan
D = (cyklohexyl)(tBuO)Si(OCH3)2, cyklohexyl-t-butoxy-dimethoxysilan
E = (iBu)(iPrO)Si(OCH3)2, isobutylisopropoxydimethoxysilan
F = (tBuO)2Si(OCH3)2, di-t-butoxydimethoxysilan
G = (iPrO)2Si(OCH3)2, diisopropoxydimethoxysilan
-8CZ 284012 B6
Η = (iBu)2(iPrO)Si(OCH3)2, diisobutylisopropoxymethoxysilan
J = (meopentyl^SiíOCH^, dineopentyldimethoxysilan
K = (meopentyl)(tBuO)Si(OCH3)2, neopentyl-t-butoxy-dimethoxysilan
L = (iBu)2Si(OCH3)2, diisobutyldimethoxysilan
Tabulka II
Rozdělení molekulových hmotnostní
Příklad (pokus) Silan MFR (g/10 minut) Molekulová hmotnost x 10 3 Mw/Mn Mz/Mw
Mn Mw Mz Mz+l
II A 2.1 73,6 462 1606 3323 6,2 3,5
V B 3,2 65,6 390 1207 2292 5,9 3,1
VI C 2.6 59,0 441 1561 3002 7,5 3,5
VII D 3.3 64,1 414 1488 3001 6,4 3,6
VIII K 1.6 73,3 560 2227 4516 7,6 4,0
(1) E 5.7 62,3 341 1226 2744 5,4 3,6
(2) F 9.4 47,6 327 1476 3341 6,9 4,5
(3) G 15.5 50,8 258 1045 2474 5,1 4,1
(4) H 5.8 56,6 353 1458 3423 6,2 4,1
(5) J 3.5 60,8 434 1816 3822 7,1 4,2
(6) L 3.8 70,3 374 1260 2726 5,3 3,4
Polymerace v plynné fázi (jednotka I)
Příklady IX až XI
Srovnávací příklad 7
Byla prováděna polymerace propylenu v horizontálním válcovém reaktoru o průměru přibližně 40 cm a délce přibližně 120 cm (jednotka I), tento reaktor byl popsán včetně polymeračního postupu v US patentovém spisu č. 3 965 083. Reaktor byl opatřen otvory pro oběh plynu z reaktoru do kondenzačního zařízení a pak tryskami zpět do reaktoru. K odstranění tepla, vznikajícího v reaktoru v průběhu polymerace, byl jako kapalina užit kapalný propylen. V průběhu postupu se tvořil v reakční vrstvě reaktoru práškovaný polypropylen, který- byl veden přes přepad do sekundární uzavřené nádoby, překryté vrstvou dusíku. Vrstva polymeru byla míchána lopatkami, připojenými na podélně uložený hřídel uvnitř reaktoru, míchání bylo prováděno rychlostí 50 oťmin. Teplota v reaktoru byla udržována na hodnotě 71 °C, tlak byl udržován na hodnotě přibližně 2 MPa. Obsah vodíku byl udržován na hodnotě, která je uvedena v tabulce III. Rychlost produkce polymeru byla udržována přibližně na hodnotě 25 až 27 kg/h. Katalyzátor s obsahem titanu byl přiváděn do reaktoru v hexanu, v němž byl obsažen v množství 1,25 % hmotnostních, tryskou pro přivádění katalyzátoru. Směs silonového modifikátoru a 20% roztoku triethylaluminiumhexanu při poměru Al/Si, uvedeném v tabulce III, byla přiváděna odděleně do reaktoru další tryskou pro přívod katalyzátoru, ponořenou do kapalného propylenu.
Modul ohybu polymeru byl stanoven obvyklým způsobem až na to, že vzorky ve formě tyčinek byly vylisovány.
Výsledky polymerace v ply nné fázi v jednotce I jsou uvedeny v následujících tabulkách III a IV.
-9CZ 284012 B6
Tabulka III
Polymerace v plynné fázi (jednotka I)
příklad sílán II Al/Si výtěžek' MFR extrah. FM1 (g/10 látky kPa
min.) %hmot.
IX A 6,4 6 17,5 2,1 0,7 1,97
X A 9,6 6 20,0 3,4 0,9 2,03
XI A 15,5 6 20,1 5,9 1,0 2,05
(7) L 5,7 6 19,8 3,2 1,0 1,74
‘Modul v ohybu, měřený při lisování.
'Výtěžek je vztažen na množství katalyzátoru a uveden v kg/g katalyzátoru.
Tabulka IV
Distribuce molekulové hmotnosti (jednotka I)
příklad silan Molekulová hmotnost x 10 3 Mw/Mn Mz/Mw
M„ Mw Mz Mz+i
IX A 78,1 431 1330 2742 5,5 3,1
X A 64,9 355 1075 2173 5,4 3,0
XI A 59,1 321 990 2054 5,4 3,1
(7) L 70,1 356 1102 2352 5,0 3,1
Polymerace v plynné fázi (jednotka II)
Příklady XII až XV
Srovnávací příklad 8
Polymerace propylenu byla prováděna v malém reaktoru s objemem 4,5 litrů v plynné fázi, průměr reaktoru byl 10 cm a jeho délka 30 cm (jednotka II). Jinak byl reaktor podobný jednotce
I. Pevný katalyzátor byl přiváděn ve formě suspenze s obsahem 1,5 % hmotnostních v hexanu pod úrovní kapalného propylenu, pomocný katalyzátor, tvořený triethylhliníkem a sílaném v hexanu při poměru hliníku ke křemíku, tak jak je uvedeno v tabulce V, byl přidáván odděleným přívodem rovněž pod úrovní kapalného propylenu. Poměr hliníku ke křemíku, uvedený v tabulce, je molámí poměr. Rychlost výroby byla přibližně 0,5 kg/h, teplota 71 °C a tlak 2 MPa. Do reaktoru byl přiváděn vodík k udržení rychlosti toku taveniny přibližně 3 až 5 g/10 minut.
Výsledky polymerace v plynné fázi při použití jednotky II jsou uvedeny v následujících tabulkách V a VI.
-10CZ 284012 B6
Tabulka V
Polymerace v plynné fázi při použití jednotky II
příklad silan Al/Si výtěžek* extrah. látky % hmot. modul v ohybu kPa
XII A 6 20,6 1,1 1,87
XIII A 12 25,1 1,4 1,87
XIV A 20 23,4 1,7 1,93
XV C 6 24,8 1,7 -
(8) L 6 21,9 0,8 1,86
*Výtěžek získaného polypropylenu je uveden v kg/g katalyzátoru.
Tabulka VI
Distribuce molekulové hmotnosti (jednotka II)
příklad silan molekulová hmotnost x 10 3 Mw/Mn Mz/Mw
Mn Mw Mz Mz+1
XII A 65,3 337 995 1928 5,2 3,0
XIII A 67,6 367 1178 2523 5,4 3,2
XIV A 62,7 342 1079 2209 5,4 3,2
XV C 56,9 333 1059 2207 5,8 3,2
(8) L 74,1 362 1069 2159 4,9 3,0
Údaje z příkladu ukazují, že materiály získané při použití katalyzátoru podle vynálezu, mají obvykle širší distribuci molekulové hmotnosti než srovnávací příklady při udržení účinnosti katalyzátoru a jeho specifičnosti. Rovněž je možno pozorovat zvýšení pevnosti, jak je zřejmé z modulu ohybu, zvláště při použití isobutyl-terc.butoxydimethoxysilanu jako modifikátoru.

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Katalytický systém pro polymeraci olefinů s obsahem pevné složky nerozpustné v uhlovodících a obsahující nanesenou titanovou složku, složku na bázi halogenidu hořčíku, obsahující elektronový donor, alkylhlinitou sloučeninu a organosilanovou sloučeninu, vyznačující se tím, že organosilanová sloučenina je vybrána ze skupiny, zahrnující cykloalkyl- a rozvětvené alkyl-terc.butoxydimethoxysilany, obsahující v alkylové části 3 až 10 atomů uhlíku.
  2. 2. Katalytický systém podle nároku 1, vyznačující se tím, že uvedenou organosilanovou sloučeninou je rozvětvený alkyl-terc.butoxydimethoxysilan, obsahující 3 až 5 atomů uhlíku v alkylové části.
    -11CZ 284012 B6
  3. 3. Katalytický systém podle nároku 1, vyznačující se tím, že tento systém obsahuje organosilanovou sloučeninu obecného vzorce:
    RSi(terc.butoxy)(OCH3)2 ve kterém R znamená isobutylovou skupinu, isopropylovou skupinu nebo terc.butylovou skupinu.
  4. 4. Katalytický systém podle nároku 1, vyznačující se tím, že uvedenou organosilanovou sloučeninou je isobutyl-terc.butoxydimethoxysilan.
  5. 5. Katalytický systém podle nároku 1, vyznačující se tím, že uvedenou organosilanovou sloučeninou je terc.butyl-terc.butoxydimethoxysilan.
  6. 6. Katalytický systém podle nároku 1, vyznačující se tím, že uvedenou organo- silanovou sloučeninou je isopropyl-terc.butoxydimethoxysilan.
  7. 7. Katalytický systém podle nároku 1, vyznačující se tím, že uvedenou organo- silanovou sloučeninou je cvklohexyl-terc.butoxydimethoxysilan.
  8. 8. Katalytický systém podle nároku 1, vyznačující se tím, že uvedenou organo- silanovou sloučeninou je neopentyl-terc.butoxydimethoxysilan.
  9. 9. Katalytický systém podle nároku 3, vyznačující se tím, že uvedenou alkylhlinitou sloučeninou je triethylhliník.
  10. 10. Katalytický systém podle nároku 9, vyznačující se tím, že uvedenou organosilanovou sloučeninou je isobutyl-terc.butoxydimethoxysilan nebo terc.buty 1-terc.butoxydimethoxysilan.
CS904600A 1989-09-21 1990-09-21 Katalytický systém pro polymeraci olefinů CZ284012B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/410,663 US4990478A (en) 1989-09-21 1989-09-21 Silane-modified supported polyolefin catalyst to produce a broadened molecular weight distribution product

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ460090A3 CZ460090A3 (en) 1997-12-17
CZ284012B6 true CZ284012B6 (cs) 1998-07-15

Family

ID=23625688

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS904600A CZ284012B6 (cs) 1989-09-21 1990-09-21 Katalytický systém pro polymeraci olefinů

Country Status (10)

Country Link
US (1) US4990478A (cs)
EP (1) EP0419249B1 (cs)
JP (1) JP2889674B2 (cs)
AT (1) ATE118791T1 (cs)
CZ (1) CZ284012B6 (cs)
DE (1) DE69017128T2 (cs)
HU (1) HU209774B (cs)
PL (1) PL165098B1 (cs)
RU (1) RU2114864C1 (cs)
SK (1) SK460090A3 (cs)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5034365A (en) * 1990-05-09 1991-07-23 Quantum Chemical Corporation Silica supported polymerization catalyst
CA2040598A1 (en) * 1990-04-20 1991-10-21 Masatoshi Toda Process for producing polyolefins
US5218052A (en) * 1991-02-04 1993-06-08 Amoco Corporation Olefin polymerization and copolymerization process
US5767215A (en) * 1991-05-09 1998-06-16 Borealis Holding A/S Coarse-grained polyolefin, its production method and a catalyst used in the method
JP2879391B2 (ja) * 1992-04-14 1999-04-05 昭和電工株式会社 オレフィン重合用触媒およびオレフィン重合体の製造法
US5693729A (en) * 1993-08-27 1997-12-02 Showa Denko K.K. Catalyst for polymerization of olefin and process for the preparation of olefin polymer
US6133385A (en) * 1994-04-06 2000-10-17 Fina Technology, Inc. Catalyst systems for improved stereoselectivity and broader molecular weight distribution in polymerization of olefins
FR2728181B1 (fr) 1994-12-16 1997-01-31 Appryl Snc Composante catalytique pour la polymerisation des olefines, son procede de fabrication, et procede de polymerisation des olefines en presence de ladite composante catalytique
EP0735056B1 (en) * 1995-03-28 1998-06-10 Tonen Corporation Catalyst for the polymerization of olefines and processes for the polymerization of olefines using the same
US6063727A (en) * 1996-12-19 2000-05-16 Japan Polyolefins Co., Ltd. Catalyst for olefin polymerization and method for preparing polyolefins
KR100620358B1 (ko) * 2001-09-20 2006-09-05 삼성토탈 주식회사 강성, 내충격성, 내열성이 우수한 올레핀의 중합방법
EP1641835B1 (en) * 2003-06-24 2010-01-06 Union Carbide Chemicals & Plastics Technology LLC Catalyst composition and polymerization process using mixture of silane electron donors
US7078468B2 (en) * 2003-06-27 2006-07-18 Fina Technology, Inc. Polymerization catalyst system using di-sec-butyldimethoxysilane for preparation of polypropylene
CN101627058B (zh) * 2007-03-06 2012-11-07 伊内奥斯美国公司 利用烷基铝的分阶段加入的气相丙烯聚合法
CN102746425B (zh) 2011-04-22 2014-04-02 中国石油天然气股份有限公司 一种含噻吩基取代硅烷的烯烃聚合反应催化剂

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS6031504A (ja) * 1983-07-29 1985-02-18 Nippon Oil Co Ltd ポリオレフインの製造方法
JPS60115603A (ja) * 1983-11-29 1985-06-22 Toa Nenryo Kogyo Kk オレフインの重合方法
JPH0617400B2 (ja) * 1985-03-14 1994-03-09 チッソ株式会社 オレフインの重合方法
JPH06104693B2 (ja) * 1986-01-06 1994-12-21 東邦チタニウム株式会社 オレフイン類重合用触媒
JPH0735410B2 (ja) * 1986-01-31 1995-04-19 三菱油化株式会社 オレフィンの立体規則性重合用触媒
US4829038A (en) * 1986-06-17 1989-05-09 Amoco Corporation Alpha-olefin polymerization catalyst system including an advantageous modifier component
KR940010330B1 (ko) * 1986-06-17 1994-10-22 아모코 코포레이션 유리한 개질제 성분을 포함하는 알파-올레핀 중합 촉매 시스템
US4814314A (en) * 1986-09-26 1989-03-21 Mitsubishi Petrochemical Company Limited Catalyst for olefin polymerization
CA1306579C (en) * 1987-12-15 1992-08-18 Mamoru Kioka Process for producing polypropylene and stretched polypropylene film

Also Published As

Publication number Publication date
JP2889674B2 (ja) 1999-05-10
EP0419249A2 (en) 1991-03-27
DE69017128D1 (de) 1995-03-30
US4990478A (en) 1991-02-05
HU209774B (en) 1994-10-28
EP0419249B1 (en) 1995-02-22
SK279025B6 (sk) 1998-05-06
CZ460090A3 (en) 1997-12-17
JPH03119004A (ja) 1991-05-21
PL165098B1 (pl) 1994-11-30
EP0419249A3 (en) 1991-11-27
HUT56587A (en) 1991-09-30
RU2114864C1 (ru) 1998-07-10
DE69017128T2 (de) 1995-06-14
ATE118791T1 (de) 1995-03-15
SK460090A3 (en) 1998-05-06
HU905993D0 (en) 1991-03-28
PL286997A1 (en) 1991-05-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4829038A (en) Alpha-olefin polymerization catalyst system including an advantageous modifier component
EP0250229B2 (en) Process for polymerising alpha-olefin
US4581342A (en) Supported olefin polymerization catalyst
US4579836A (en) Exhaustively prepolymerized supported alpha-olefin polymerization catalyst
CZ282716B6 (cs) Kompozice na bázi polymeru propylenu a způsob její výroby
EP0856013A1 (en) Morphology-controlled olefin polymerization catalyst formed from an emulsion
KR940010331B1 (ko) 올레핀 중합 촉매 성분
CZ284012B6 (cs) Katalytický systém pro polymeraci olefinů
KR20000068055A (ko) 올레핀 중합용 성분 및 촉매
CZ196992A3 (en) Catalyst for polymerization and copolymerization of olefins
US4159256A (en) Catalyst for polymerizing olefins and polymerization method of olefins carried out therewith
US20100240846A1 (en) Catalyst component for the polymerization of olefins based on 1,3-diethers
CA2128314C (en) Process for the production of polypropylene
EP2029277B1 (en) Catalyst component for the polymerization of olefins
JPH07247311A (ja) プロピレンブロック共重合体の製造方法
USH1722H (en) Process for producing polypropylene impact block copolymers
EP0576413B1 (en) Electron donors for improved olefin polymerization
EP0361371A2 (en) Process for the preparation of alphaolefin polymers
US4366086A (en) Composition containing chlorine, bromine and magnesium
CN118591567A (zh) 催化剂组合物
CN118715254A (zh) 催化剂组分
CA1320737C (en) Alpha-olefin polymerization catalyst system including an advantageous modifier component
JPH05178925A (ja) α−オレフィンの重合方法

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20000921