CZ283915B6 - Způsob výroby lněné příze za mokra a příze takto získaná - Google Patents

Způsob výroby lněné příze za mokra a příze takto získaná Download PDF

Info

Publication number
CZ283915B6
CZ283915B6 CS922482A CS248292A CZ283915B6 CZ 283915 B6 CZ283915 B6 CZ 283915B6 CS 922482 A CS922482 A CS 922482A CS 248292 A CS248292 A CS 248292A CZ 283915 B6 CZ283915 B6 CZ 283915B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
wet
yarn
fibers
subjected
spinning
Prior art date
Application number
CS922482A
Other languages
English (en)
Inventor
Philippe Mesnage
Jean-Pierre Bruggeman
Marc Ferrari
Original Assignee
Centre Technique Industriel Dit: Institut Textile De France
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Centre Technique Industriel Dit: Institut Textile De France filed Critical Centre Technique Industriel Dit: Institut Textile De France
Publication of CZ248292A3 publication Critical patent/CZ248292A3/cs
Publication of CZ283915B6 publication Critical patent/CZ283915B6/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01BMECHANICAL TREATMENT OF NATURAL FIBROUS OR FILAMENTARY MATERIAL TO OBTAIN FIBRES OF FILAMENTS, e.g. FOR SPINNING
    • D01B1/00Mechanical separation of fibres from plant material, e.g. seeds, leaves, stalks
    • D01B1/10Separating vegetable fibres from stalks or leaves
    • D01B1/14Breaking or scutching, e.g. of flax; Decorticating
    • D01B1/30Details of machines
    • D01B1/40Arrangements for disposing of non-fibrous materials
    • D01B1/42Arrangements for disposing of non-fibrous materials employing liquids
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01BMECHANICAL TREATMENT OF NATURAL FIBROUS OR FILAMENTARY MATERIAL TO OBTAIN FIBRES OF FILAMENTS, e.g. FOR SPINNING
    • D01B1/00Mechanical separation of fibres from plant material, e.g. seeds, leaves, stalks
    • D01B1/10Separating vegetable fibres from stalks or leaves
    • D01B1/14Breaking or scutching, e.g. of flax; Decorticating
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01CCHEMICAL OR BIOLOGICAL TREATMENT OF NATURAL FILAMENTARY OR FIBROUS MATERIAL TO OBTAIN FILAMENTS OR FIBRES FOR SPINNING; CARBONISING RAGS TO RECOVER ANIMAL FIBRES
    • D01C1/00Treatment of vegetable material

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Yarns And Mechanical Finishing Of Yarns Or Ropes (AREA)
  • Preliminary Treatment Of Fibers (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)
  • Artificial Filaments (AREA)
  • Spinning Methods And Devices For Manufacturing Artificial Fibers (AREA)

Abstract

Způsob výroby lněné příze předením za mokra zahrnuje přípravu vlákenného pramene a jeho předení za mokra a spočívá v tom, že vlákna vyšlá ze tření, se podrobují před přípravnými pochody následujícím postupně za sebou prováděným operacím, a to stříhání na délku v rozmezí od 150 do 400 mm, předběžně impregnaci vodou, působení páry pod tlakem od 1 do 1,5 MPa po dobu od 20 do 60 sekund, rozpínání při atmosférickém tlaku a praní a sušení. Příprava pramenu se provádí na veškerém typu zařízení pro přípravu: lnu, vlny nebo bavlny. Lněná příze získaná tímto způsobem má vzhled a strukturu lněné příze předené za mokra a má současně ohebnost činící ji způsobilou pro použití v pletařství na pletacím stroji.ŕ

Description

(57) Anotace:
Při způsobu výroby lněné příze za mokra, při kterém se vlákna, vyšlá z potěrání, podrobují různým přípravným pochodům pro vytváření pramenu vláken, načež se vlákenný pramen nebo přást spřádá za mokra pro vytvoření lněné příze. Před přípravnými pochody vlákna získaná z potěrání stříhají na délku v rozmezí od 150 do 400 mm, nastříhaná vlákna se nechají nasáknout vodou, vlákna nasáklá vodou se vystaví působení páry v reaktoru pod tlakem od 1 do 1,5 MPa po dobu od 20 do 60 sekund, načež se otevře výstupní otvor reaktoru pro vyvolání rozepnutí na atmosférický tlak prudkým přechodem vnitřního tlaku reaktoru na atmosférický tlak, načež se takto zpracovaná vlákna perou a suší. Příprava pramenu nebo přástu se dá provádět na veškerém typu zařízení pro přípravu, a to zařízení primárně určeném pro přípravu lnu, vlny nebo bavlny. Lněná příze získaná tímto způsobem má vzhled a strukturu lněné příze předené za mokra a má současně ohebnost činící ji způsobilou pro použití v pletařství na pletacím stroji.
Způsoby výroby lněné příze za mokra
Oblast techniky
Vynález se týká předení lnu a konkrétně předení lnu za mokra, během kterého se přást nebo pramen tvořený ze v podstatě paralelizovaných vláken ponořuje do lázně určené pro změkčení lepivých aklihovitých látek, které mezi sebou pojí elementární lněná vlákna uvnitř technických vláken a pro podporování jejich rozpojování při následném protahování (posukování). Vynález se týká způsobu zaměřeného na zlepšení existujícího stavu techniky, zejména tím, že dovoluje za určitých podmínek vyloučit průchod přes křídlovku, pro získání lněné příze typu předené za mokra mající zlepšené vlastnosti, zejména takové, jaká je použitelná v pletařství na pletacích strojích. Konkrétně se týká způsobu výroby lněné příze za mokra, při kterém se vlákna, vyšlá z potěrání, podrobují různým přípravným pochodům pro vytváření pramenu vláken, načež se vlákenný pramen nebo přást spřádá za mokra pro vytvoření lněné příze.
Dosavadní stav techniky
Předení za mokra je dobře známé. Vychází se z vláken pocházejících z potěrání, buď z potěraného lnu v pravém slova smyslu, nebo z potěraného nedoroseného lnu nebo z tírenské koudele, která se podrobují přípravným pochodům, jako česání a/nebo mykání, družení a posukování mající za cíl vytvořit posukovaný pramen, tj. pramen, který je jemný a pravidelný, ze v podstatě paralelizovaných vláken, načež se provádí předení pomocí křídlovky, kde se posukovaný pramen přeměňuje na přást, tvořený slabě zakrouceným pramenem a posléze dopřádacím strojem pro předení za mokra.
Příze získaná technologií předení za mokra má přirozený vzhled a specifickou pohledovanou strukturu, což vyplývá z přítomnosti zbytkových organických lepivých látek a ze způsobu rozpojování a pokluzu elementárních vláken vůči sobě během posukování. Přítomnost organických lepivých látek (pektinů, hemicelulózy, ligninu . . .), která dovoluje dodat přízi lepší soudržnost, se však vyznačuje značnou nevýhodou v podobě zvyšování její tuhosti. Lněná příze předená za mokra, získaná tradičním způsobem, tak nemá dostatečnou ohebnost pro použití v pletařství, na pletacích strojích, což značně omezuje její průmyslový odbyt.
Vynález si klade za úkol vytvořit způsob výroby lněné příze předením za mokra, který by odstraňoval výše uvedené nevýhody, přičemž by si získaná příze ponechávala svůj vzhled a strukturu příze pletené za mokra a měla současně ohebnost dostačující ktomu, aby byla použitelná v pletařství.
Z britského patentového spisu GB-A 388 561, GB-A 476 569 a patentového spisu USA č. A 2 633 421, jsou známé způsoby zpracovávání, ve kterých se podrobuje vláknitá rostlina působení tlakové páry a posléze se nechává rozpínat při atmosférickém tlaku a následně se provádí praní. Jedná se však o zpracování při vysokém tlaku, zaměřené na dekortikaci vlákenných rostlin ve formě slámy, listů, trávy, tj. k oddělení kůry nebo dřevovinové části od vlastních vláken. Tlaky, jakých se používá, se pohybují v rozmezí od 3,8 do 6,2 MPa.
Je také znám způsob zpracovávání třeného nedoroseného lnu výše uvedeného typu, a to z evropského patentového spisu EP 0 253 825, ve kterém se pára nechá působit tlakem řádově 3 MPa po dobu řádově 10 sekund, nebo tlaku okolo 1,5 MPa po dobu okolo 90 sekund, však po té, co byla vlákna podrobena předběžnému zpracování spočívající v impregnaci zásaditým nebo kyselým roztokem. Cíl sledovaný podle tohoto spisu je získat lněné vlákno, které je v podstatě prosté dřevovinových složek.
Cíl vynálezu je tedy zcela odlišný a podmínky působení tlakové páry jsou určeny právě tak, aby přetrvávalo menší množství organických pojivových látek, avšak přesto dostatečné ktomu, aby se umožnil dobrý průběh předení za mokra.
- 1 CZ 283915 B6
Podstata vynálezu
Pro dosažení výše uvedeného cíle navrhuje vynález způsob výroby lněné příze za mokra, při kterém se vlákna, vyšlá z potěrání, podrobují různým přípravným pochodům pro vytváření vlákenného pramenu nebo přástu, načež se vlákenný pramen nebo přást spřádá za mokra, pro vytvoření lněné příze, jehož podstatou je, že se před přípravnými pochody vlákna získaná z potěrání stříhají na délku v rozmezí od 150 do 400 mm, nastříhaná vlákna se nechají nasáknout vodou, vlákna nasáklá vodou se vystaví působení páry v reaktoru pod tlakem od 1 do 1,5 MPa po dobu od 20 do 60 sekund, načež se otevře výstupní otvor reaktoru pro vyvolání rozepnutí na atmosférický tlak prudkým přechodem vnitřního tlaku reaktoru na atmosférický tlak, načež se takto zpracovaná vlákna perou a suší. Stříhání vláken na délku v rozmezí od 150 do 400 mm umožňuje, že příprava pramenu může být provedena na zařízeních pro přípravu, která nejsou nezbytně typu pro len, ale mohou být typu pro vlnu nebo dokonce bavlnu.
Pomocí způsobu podle vynálezu se tak stává možné vytvořit lněnou přízi předenou za mokra pomocí přípravného okruhu, který je jednodušší a méně nákladný.
Předběžné operace mají za cíl podstatně zmenšit množství organických pojivových látek, při současném zachování množství dostatečného pro umožňování spřádání za mokra a udržení přirozeného vzhledu příze. Kromě toho poskytuje kombinace výše uvedeného zpracování tlakovou parou a předení za mokra získané přízi velmi dobrou pravidelnost rozdělení zbytkových pojivových látek. Je to právě tato pravidelnost a menší množství pojivových látek, která dovoluje dosáhnout požadovaného výsledku, tj. zvýšené ohebnosti při současném zachování tradičního vzhledu a struktury.
Podle dalšího znaku vynálezu se pramenu vláken, získávanému z přípravných pochodů, uděluje při předení za mokra protažení, které dodává získané spředené lněné přízi délku od 50 do 140 násobku počáteční délky pramene před předením za mokra. Předení za mokra se provádí s tímto průtahem na bázi pramenu, který nebyl podroben předpřádání na křídlovce. Je tak možné vyhnout se první fázi spřádání, která spočívá v předpřádání na křídlovce, a to pouhým a jednoduchým zvýšením průtahu při předení, aniž by tím utrpěla pravidelnost získané příze.
Podle dalšího znaku vynálezu se lněná vlákna ve formě koudele před stříháním čistí průchodem mykacím strojem, na jehož výstupu se získává primární pramen vláken, který se stříhá pro vytváření vláken, podrobovaných přípravným pochodům a předení za mokra.
S výhodou se po přípravných pochodech a před předením za mokra vlákenný pramen nebo přást podrobuje alkalickému předběžnému zpracování, zejména roztokem uhličitanu sodného.
S výhodou se po přípravných pochodech a před předením za mokra vlákenný pramen nebo přást podrobuje bělení, zejména okysličenou vodou.
Vynález umožňuje získat výše uvedeným způsobem lněnou přízi, která se vyznačuje tím, že má vzhled a strukturu příze předené za mokra a ohebnost dostatečnou pro použití v pletařství na pletacím stroji.
Vynález je blíže vysvětlen v následujícím popisu na příkladu výroby lněné příze předené za mokra pro použití v pletařství.
Příklad provedení vynálezu
Výchozí materiál je tvořen tírenskou koudelí pocházející z potěrání nedoroseného lnu. Jedná se například o len, který byl předčasně sklizen v případě rosení na poli. Ve srovnání se lnem normálně roseným obsahuje nedorosený len stále ještě více dřevovinovitých látek, a to v té míře, jak pojivá, která pojí vlákna mezi sebou, nemohla být ještě dostatečně rozložena bakteriologickým působením při rosení.
- 7 CZ 283915 B6
Koudel je podrobována předběžnému zpracování čištěním nájemném mykacím stroji, ze kterého vystupuje ve formě pramenu. Pramen je stříhán na úseky o délce 300 mm. Takto rozstříhaný materiál se zavádí do reakční nádoby, kde se impregnuje čistou vodou, po té se podrobuje hydrolýze ve vodní páře při tlaku 1,5 MPa po dobu 40 sekund. Po uplynutí této doby vyvolá otevření výstupního otvoru reakční nádoby prudké rozepnutí přechodem tlaku 1,5 MPa na atmosférický tlak a tedy vypuzení lnu uvedeným otvorem do nádoby obsahující lehce alkalickou vodu, kde se pere a po té oplachuje.
Vlákna takto zpracovaného lnu se po sušení přetvářejí do pramenu 4 g/m průchodem přípravným strojem, a to postupným průchodem jemným mykacím strojem, průchodem sdružovacím aposukovacím strojem GN4, dvěma průchody česacím strojem, průchodem sdružovacím a posukovacím strojem GN4 a dvěma průchody sdružovacím a posukovacím strojem GN5 bez průchodu křídlovkou.
Na konci přípravy je jemnost pramenu charakterizována IFS 16,74 aCV % 5,07. Je třeba poznamenat, že u lnu nezpracovávaného tímto způsobem je hodnota IFS vyšší než 29, což dobře ukazuje přírůstek jemnosti vláken v pramenu podle vynálezu.
Pramen je podrobován lehkému odstraňování lepivých složek pomocí roztoku 2,5 g/1 uhličitanu sodného.
Předení za mokra se provádí na dopřádacím stroji se dvěma protahovacími pásmy. Tlak průtažných válečků se získá pomocí systému s protizávažím. Pramen přejde do nádoby naplněné studenou vodou, přičemž je veden jak na vstupu, tak na výstupu průtahové soustavy keramickými vodítky.
V konkrétním, avšak neomezujícím příkladě provedení je rozteč průtažných válečků 80 mm pro zadní pásmo a 60 mm pro přední pásmo. Kroucení je 410 z/m a rychlost přijímání je přibližně 13 m/mm. Získaná lněná příze má metrické číslo 23, pevnost Pkm 17 (CV % 20 až 25) a tažnost od 1,6 do 1,8 %.
Tato příze, jejíž vzhled a struktura odpovídají tradičnímu lnu předenému za mokra, se vyznačuje srovnatelně velkou ohebností, což ji činí způsobilou pro použití v podmínkách přijatelných pro práci na pletacích strojích, zejména okrouhlých pletacích strojích, a tedy způsobilou pro použití v pletařství.
Vynález není omezen na popsané provedení, které slouží pouze jako neomezující příklad. Zejména délka stříhání může být určována odborníkem v oboru v závislosti na přípravném okruhu, který se použije, tj. zařízení primárně určeného pro len, vlnu nebo bavlnu. Kromě toho může být pramen před předením za mokra podroben různým zpracováním, jako například bělení, což vede k výrobě bělené lněné příze.

Claims (5)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob výroby lněné příze za mokra, při kterém se vlákna, vyšlá zpotěrání, podrobují různým přípravným pochodům pro vytváření vlákenného pramenu nebo přástu, načež se vlákenný pramen nebo přást spřádá za mokra, pro vytvoření lněné příze, vyznačený tím, že se před přípravnými pochody vlákna získaná z potěrání stříhají na délku v rozmezí od 150 do 400 mm, nastříhaná vlákna se nechají nasáknout vodou, vlákna nasáklá vodou se vystaví působení páry v reaktoru pod tlakem od 1 do 1,5 MPa po dobu od 20 do 60 sekund, načež se otevře výstupní otvor reaktoru pro vyvolání rozepnutí na atmosférický tlak prudkým přechodem vnitřního tlaku reaktoru na atmosférický tlak, načež se takto zpracovaná vlákna perou a suší.
    -3 CZ 283915 B6
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačený tím, že se pramenu vláken, získávanému z přípravných pochodů, uděluje při předení za mokra protažení, které dodává získané spředené lněné přízi délku od 50 do 140 násobku počáteční délky pramene před předením za mokra.
  3. 3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačený tím, že se lněná vlákna ve formě 5 koudele před stříháním čistí průchodem mykacím strojem, na jehož výstupu se získává primární pramen vláken, který se stříhá pro vytváření vláken, podrobovaných přípravným pochodům a předení za mokra.
  4. 4. Způsob podle nároku 1, vyznačený tím, že po přípravných pochodech a před předením za mokra se vlákenný pramen podrobuje alkalickému předběžnému zpracování, io zejména roztokem uhličitanu sodného.
  5. 5. Způsob podle nároku 1, vyznačený tím, že se po přípravných pochodech a před předením za mokra vlákenný pramen nebo přást podrobuje bělení, zejména okysličenou vodou.
CS922482A 1991-08-12 1992-08-11 Způsob výroby lněné příze za mokra a příze takto získaná CZ283915B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9110504A FR2680375B1 (fr) 1991-08-12 1991-08-12 Procede de fabrication d'un fil de lin au mouille et fil de lin obtenu.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ248292A3 CZ248292A3 (en) 1993-05-12
CZ283915B6 true CZ283915B6 (cs) 1998-07-15

Family

ID=9416327

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS922482A CZ283915B6 (cs) 1991-08-12 1992-08-11 Způsob výroby lněné příze za mokra a příze takto získaná

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP0527666B1 (cs)
AT (1) ATE130054T1 (cs)
BR (1) BR9203033A (cs)
CZ (1) CZ283915B6 (cs)
DE (1) DE69205917T2 (cs)
FR (1) FR2680375B1 (cs)
PL (1) PL170471B1 (cs)
RU (1) RU2066718C1 (cs)
SK (1) SK248292A3 (cs)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ284721B6 (cs) * 1993-06-30 1999-02-17 Windi Winderlich Gmbh Způsob zpracování sklerenchymových vláken, zejména lnu
DE19831433A1 (de) * 1998-07-06 2000-01-13 Lothar Rauer Verfahren und Anordnung zur Gewinnung von Naturfasern, insbesondere Bambusfasern, die den Zweck der Verstärkung erfüllen
DE19831108C1 (de) * 1998-07-11 1999-07-29 Klaus Dipl Ing Schuerer Verfahren und Vorrichtung zum Aufbereiten von Flachsfasern
DE10115831A1 (de) * 2001-03-31 2002-10-17 Lothar Rauer Verfahren zur Gewinnung von Naturfasern, insbesondere Bambusfasern, die den Zweck der Verstärkungsfasern erfüllen

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE533565A (cs) *
FR1053851A (fr) * 1951-04-24 1954-02-05 Sativa Corp Perfectionnements apportés aux décortiqueuses de matières fibreuses
HU162909B (cs) * 1970-11-23 1973-04-28
GB1431643A (en) * 1974-05-20 1976-04-14 Stadler Hurter Int Ltd Manufacture of pulp
FR2584103B1 (fr) * 1985-07-01 1988-04-15 Sermi Sa Dispositif de defibrage de vegetaux fibreux
BE1003727A3 (fr) * 1988-09-13 1992-06-02 Claas Saulgau Gmbh Procede et dispositif pour la recolte et la preparation de lin.

Also Published As

Publication number Publication date
SK248292A3 (en) 1995-05-10
RU2066718C1 (ru) 1996-09-20
PL170471B1 (pl) 1996-12-31
EP0527666B1 (fr) 1995-11-08
PL295606A1 (en) 1993-08-09
FR2680375A1 (fr) 1993-02-19
ATE130054T1 (de) 1995-11-15
DE69205917D1 (de) 1995-12-14
BR9203033A (pt) 1993-03-30
DE69205917T2 (de) 1996-04-11
EP0527666A1 (fr) 1993-02-17
CZ248292A3 (en) 1993-05-12
FR2680375B1 (fr) 1994-05-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN102242403A (zh) 一种麻状竹纤维、可纺麻形竹纤维、竹纤维纱线的生产工艺
US2264229A (en) Process for treating fibers and the products produced
KR100959026B1 (ko) 케이폭/면 혼합방적사 및 그 제조방법
CN101343810A (zh) 竹棉中空棉无捻纱毛巾制造工艺
CN101498072A (zh) 超绒感、超滑爽的仿毛形毛巾的制造工艺
US5666696A (en) Process for treating sclerenchyma fibers, in particular flax
CZ283915B6 (cs) Způsob výroby lněné příze za mokra a příze takto získaná
CN1030261C (zh) 麻棉混纺纱的生产方法
CN110257979B (zh) 一种基于长麻的新型亚麻纱湿法纺纱工艺
US7526837B2 (en) Method for treating flax fibre
CN104562341A (zh) 纺织原料纺纱工艺
KR102475234B1 (ko) 칡 섬유의 제조방법, 이를 포함하는 칡 방적사의 제조방법 및 이로부터 제조된 직편물
US1986970A (en) Process of treating vegetable fibers and product resulting therefrom
CN108532056A (zh) 一种天然竹纤维纺线的制备方法
US2070273A (en) Process of treating vegetable fibers
US1795528A (en) Process of producing fiber and yarn from unretted flax plants
US2230269A (en) Process for treatment of vegetable fibers
CN1085613A (zh) 一种把蚕茧抽丝后下角料制成丝絮的方法
JP2003328245A (ja) 繊維製品の製造方法およびそれによって得られた繊維製品
CN110295438A (zh) 基于嵌入式纺纱的汉麻纤维面料的制备方法
KR100543554B1 (ko) 저마사 제조방법
WO2000044968A1 (en) Flax core spun yarn and the method of production of flax core spun yarn
KR20040070388A (ko) 섬유의 제조방법 및 그들에 의해서 얻어지는 섬유제품
US1732832A (en) Method of treating cellulose and viscose products
CN116103796A (zh) 一种低缩率羊毛条生产制条工艺