SK248292A3 - Method of manufacture of flax yarn in presence of dampness - Google Patents

Method of manufacture of flax yarn in presence of dampness Download PDF

Info

Publication number
SK248292A3
SK248292A3 SK2482-92A SK248292A SK248292A3 SK 248292 A3 SK248292 A3 SK 248292A3 SK 248292 A SK248292 A SK 248292A SK 248292 A3 SK248292 A3 SK 248292A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
subjected
wet
flax
strand
yarn
Prior art date
Application number
SK2482-92A
Other languages
English (en)
Inventor
Philippe Mesnage
Jean-Pierre Bruggeman
Marc Ferrari
Original Assignee
Inst Textile De France
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Textile De France filed Critical Inst Textile De France
Publication of SK248292A3 publication Critical patent/SK248292A3/sk

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01BMECHANICAL TREATMENT OF NATURAL FIBROUS OR FILAMENTARY MATERIAL TO OBTAIN FIBRES OF FILAMENTS, e.g. FOR SPINNING
    • D01B1/00Mechanical separation of fibres from plant material, e.g. seeds, leaves, stalks
    • D01B1/10Separating vegetable fibres from stalks or leaves
    • D01B1/14Breaking or scutching, e.g. of flax; Decorticating
    • D01B1/30Details of machines
    • D01B1/40Arrangements for disposing of non-fibrous materials
    • D01B1/42Arrangements for disposing of non-fibrous materials employing liquids
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01BMECHANICAL TREATMENT OF NATURAL FIBROUS OR FILAMENTARY MATERIAL TO OBTAIN FIBRES OF FILAMENTS, e.g. FOR SPINNING
    • D01B1/00Mechanical separation of fibres from plant material, e.g. seeds, leaves, stalks
    • D01B1/10Separating vegetable fibres from stalks or leaves
    • D01B1/14Breaking or scutching, e.g. of flax; Decorticating
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01CCHEMICAL OR BIOLOGICAL TREATMENT OF NATURAL FILAMENTARY OR FIBROUS MATERIAL TO OBTAIN FILAMENTS OR FIBRES FOR SPINNING; CARBONISING RAGS TO RECOVER ANIMAL FIBRES
    • D01C1/00Treatment of vegetable material

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Yarns And Mechanical Finishing Of Yarns Or Ropes (AREA)
  • Artificial Filaments (AREA)
  • Preliminary Treatment Of Fibers (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)
  • Spinning Methods And Devices For Manufacturing Artificial Fibers (AREA)

Description

(57) Anotácia:
Spôsob, ktorý zahrňuje prípravu vláknového prameňa a jeho spriadanie za mokra, spočíva v tom, že vlákna, ktoré vychádzajú z trepania, sa podrobujú pred prípravnými prácami strihaniu na dĺžku v rozmedzí od 150 do 400 mm, predbežnej impregnácii vodou, pôsobeniu pary pod tlakom 1 až 1,5 MPa v čase 20 až 60 sekúnd, rovnaniu pri atmosférickom tlaku, praniu a sušeniu. Príprava prameňa sa vykonáva na každom type zariadení prípravy ľanu, vlny alebo bavlny. Ľanová priadza získaná týmto spôsobom má vzhľad a štruktúru ľanovej priadze spriadanej za mokra a má súčasne ohybnosť, ktorá ju robí spôsobilou na použitie v pletiarstve na pletacom stroji.
í
I
-1vy roty pft&Ci'ZC' Z/í TJzaércc
Oblast techniky
Vynález se týká pŕedení lnu a konkrétné pŕedení lnu za mokra, béhem kterého se pŕást nebo prameň tvorený ze v podstaté paralelizovaných vláken ponoŕuje do lázné určené pro zmékčení lepivých a klihovitých látek, které mezi sebou pojí elementárni Inéná vlákna uvnitŕ technických vláken a pro podporovaní jejich rozpojování pri následném posukování. Vynález se týká zpôsobu zaméŕeného na zlepšení existujícho stavu techniky, zejména tím, že dovoluje za učitých podmínek vyloučit prôchod pŕes kŕídlovku a dále se týká lnéné pŕíze typu pŕedené za mokra roající zlepšené vlastnosti, zejména takové, jaká je použitelná v pletaŕství na pletacích strojích.
Stav techniky
Pŕedení za mokra je dobre známé. Vychází se z vláken pocházejících ze trení, bud z potéraného lnu v pravém slova smyslu, nebo z potéraného nedoroseného lnu nebo z tírenské koudele, která se podrobují prípravným pochod&m, jako, česaní a/nebo mykání, družení a posukování mající za cíl vytvoŕit posukovaný prameň, t.j. prameň, který je jemný a pravidelný, ze v podstaté paralelizovaných vláken, načež se provádí pŕedení pomoci kŕídlovky, kde se posukovaný prameň pŕeméftuje na pŕást, tvorený slabé zakrouceným pramenem a posléze dopŕádacím strojem pro pŕedení za mokra.
Pŕíze získaná technológií pŕedení za mokra má pŕirozený vzhled a špecifickou pohledovanou strukturu, což vyplývá z prítomnosti zbytkových organických lepivých látek a ze zpôosbu rozpojování a pokluzu elementárních vláken vôči sobé béhem posukování. Prítomnosť organických lepivých látek (pektinô, hemicelulózy, lignínu....), která dovoluje dodat pŕízi lepší soudržnost, se však vyznačuje značnou nevýhodou v podobé zvyšování její tuhosti. Lnéná pŕíze pŕedená za mokra získaná tradičním zpôosbem tak nemá dostatečnou oheb
-2nost pro použití v pletŕství, na pletacích strojích, což značné omezuje její prômyslový odbyt.
Podstata vynálezu
Vynález si klade za úkol vytvoriť zpôsob výroby, lnéné ( pŕíze pŕedením za mokra, který by odstraňoval výse uvedené nevýhody, pŕičemž by si získaná pŕíze ponechávala svôj vzhled a strukturu pŕíze pletené za mokra a méla současné ohebnost dost.ačující k tomu, aby byla použitelná v pletaŕství.
Tohoto cíle je podie vynálezu dosaženo zpôsobem výroby lnéné pŕíze pŕedením za mokra, zahrnující prípravu vlákenného pramene a jeho pŕedení za mokra, jehož podstatou je, že vlákna, vyšla 2 potéracího prostŕedku, se podrobují pred prípravnými pochody následujícím postupné za sebou provádéným operacím, a to stŕíhání na délku v rozmezí od 150 do 400 mm, pŕedbéžné impregnaci vodou, pôsobení páry pod tlakem od 1 do 1,5 MPa po dobu od 20 do 60 sekúnd, rozpinání pri atmosférickém tlaku a praní a sušení. Príprava prameňu se môže dále provádét na veškerém typu zaŕízení pro prípravu, a to Inu, vlny nebo bavlny.
Tyto pŕedbéžné operace mají za cíl podstatné zmenšiť množství organických pojivových látek, pri současném zachování množství dostatečného pro umožňování spŕádání za mokra a udržení priloženého vzhledu pŕíze. Kromé toho poskytuje kombinace výše uvedeného zpracování tlakovou parou a pŕedení za mokra získané pŕízi velmi dobrou pravidelnosť rozdélení zbytkových.pojivových látek. Je to právé tato pravidelnosť a menší množství pojivových látek,. která dovoluje dosáhnout požadovaného výsledku, t.j. zvýšené ohebnosti pri současném zachování tradičního vzhledu a štruktúry.
Kromé toho umožňuje opatrení, kterým se vlákna striháji na délku v rozmezí od 150 do 400 mm, že príprava prameňu môže být provedena na zaŕíženích pro prípravu, která nejsou nezbytné typu pro len, ale mohou být typu pro vlnu nebo dokonce bavlnu.
Pomoci zpôsobu podie vynálezu se .tak stává možné vy
-3tvoŕit lnénou phízi pŕedenou za mokra pomoci prípravného okruhu, který je jednodušší a méné nákladný.
Jsou zajisté známy, zejména z britského patentového spisu GB-A 388|561, GB-A 476 569 a patentového spisu USA č.A
633 421, zpôsoby zpracovávání, ve kterých se podrobuje vláknitá rostlina pôsobení tlakové páry a posléze se necháva rozpínať pPi atmosférickém tlaku a následné se provádí praní. Jedná se však o zpracování pri vysokém tlaku, (
zaméŕené na dekc-rtikaci vlákenných rostlin ve forme slámy, listô, trávy, t.j. k oddelení kôry nebo dŕevovinové části od vlastních vláken. Tlaky, jakých se používá, se pohybuj! v rozmezí od 3,8 do 6,2 MPa.
Je také znám zpôsob zpracovávání treného nedoroseného lnu výše uvedeného typu, a to z evropského patentového spisu EP 0 253 825, ve kterém se pára nechá pôsobit tlakem rádové
MPa po dobu rádové 10 sekúnd, nebo tlaku okolo 1,5 MPa po dobu okolo 90 sekúnd, však po té, co byla vlákna byla podrobená pŕedbéžnému zpracování spočívající v impregnaci zásaditým nebo kyselym roztokera. Cíl sledovaný podie tohoto spisu je získat Inéné vlákno, který je v podstaté prosté i
dŕevovinových 'složek.
Cíl vynálezu je tedy zcela odlišný a podmínky pôsobení tlakové páry jsou určený právé tak, aby pretrvávalo menší množství organických pojivových látek, avšak pŕesto dostatečné k tomu, aby se umožnil dobrý prôbéh pŕedení za mokra.
S výhodou se pŕedení za mokra provádí s prôtahera v rozsahu 50 až 140 na bázi prameňu, který nebyl podroben prôchodu na kŕídlovce. Je tak možné vyhnout se první fázi spŕádání, která spočívá v pŕedpŕádání na kŕídlovce, a to pouhým a jednoduchým zvýšením prôtahu pri pŕedení, aniž by tím utrpéla pravidelnosť získané pŕíue.
S . výhodou se pred pŕedením za mokra prameň podrobu je alkalickému pŕedbéžnému zpracování, které dovoluje zlepšiť pokluz elementárních vláken béhém protahování a zvýšiť rovnoraérnost rozdélení lepivých látek.
S výhodou se pred pŕedením za mokra prameň podrobuje
-4bélení, napríklad okysličenou vodou.
Vynález se dále vzťahuje na lnénou pŕízi získanou výše uvedeným zpôsobem, která se vyznačuje tím, že má vzhled a strukturu pŕíze pŕedené za mokra a ohebnost dostatečnou pro použití v pletaŕství na pletacím stroji.
Vynález je blíže vysvétlen v následujícím popisu na príkladu výroby lnéné pŕíze pŕedené za mokra pro použití v pletaŕství.
Príklad provedení vynálezu
Výchozí materiál je tvoŕen tírenskou koudelí pocházející ze trení nedoroseného lnu. Jedná se napríklad o len, který byl predčasné sklizen v prípade rosení na poli. Ve srovnání se lnem normálné roseným obsahuje nedorosený len stále ježte více dŕevovinovitých látek, a to v té míŕe, jak pojiva, která pojí vlákna mezi sebou, nemohla být ježte dostatočné rozložená bakteriologickým pôsobením pri rosení.
Koudel je podrobovaná predbežnému zpracování čišténím na jemném mykací stroji, ze které vystupuje ve forme prameňu. Prameň je stŕíhán na úseky o délce 300 mm. Takto rozstrihaný materiál se zavádí do reakční nádoby, kde se impregnuje čistou vodou, po té se podrobuje hvdrolýze ve vodní páre pri tlaku 1,5 MPa po dobu 40 sekúnd. Po uplynutí této doby vyvolá otevŕení výstupního otvoru reakční nádoby prudké rozepnutí pŕechodem tlaku 1,5 MPa na atmosférický tlak a tedy vypuzení lnu uvedeným otvorení do nádoby obsahující lehce alkalickou dobu, kde se pere a po té oplachuje.
Vlákna takto zpracovaného lnu se po sušení pŕétváŕeji do prameňu 4g/m prôchodem prípravným strojem, a to postupným prôchodem jemným mykacím strojem, prúchodem sdružóvácím a posukovacím strojem GN4, dvéma prôchody čeacím strojkem, prôchodem sdružóvácím a posukovacím strojem GN4 a dvéma prôchody sdružóvácím a posukovacím strojem GN5 bez prôchodu kŕídlovkou.
Na konci prípravy je jemnosť prameňu charakterizována
IFS 16,74 a CV % 5,07. Je treba poznamenať, že u lnu ne·.<
-5zpracovávaného t-ímto zpôsobem je hodnota IFS vyšší než 29, což dobre ukazuje pŕírôstek jemnosti vláken v prameňu podie vynálezu.
Prameň je podrobován lehkému odstraftování lepivých složek pomoci roztoku 2,5g/l uhličitanu sodného.
Pŕedení za mokra se prování na prstencovém dopŕádacím stroji ve dvou, protahovacích pásmech. Tlak prôtažných válečkfi se získá pomoci systému s protizávažim. Prameň prejde do nádoby naplnené studenou vodou, je veden je vstupu jako k výstupu protahovací sousta^ keramickými vodítky.
V konkrétním, avšak neomezujicíra pŕíkladé provedení je rozteč válečkú 80 mm pro zadní pásmo a 60 mm pro prední pásmo. Kroucení je 410 t/m a rychlost prijímaní je približné 13 m/'ram. Získaná lnéná pŕíze má metrické Číslo 23, pevnost Pkm 17 (CV % 20 až 25) a protažení od 1,6 do 1,8 %.
Tato pŕíze, jejíž vzhled a štruktúra odpovídají tradičnímu za mokra pŕedenérau Inu, se vyznačuje srovnatelné velkc-u ohebností, což ji činí zpôsobilou pro použití v podmínkách prijateľných pro práci na pletacích strojích, zejména okrouhlých, a tedy zpfiosobilou pro použití v pletaŕství.
Vynález není omezen na popsané provedení, které slouží pouze jako neomezující príklad. Zejména délka stŕíhání môže být určována odborníkem v oboru v závislosti na pŕípravném okruhu, který se použije, t.j. pro len, vlnu nebo bavlnu. Kromé toho môže být prameň pred pŕedením za mokra podroben rÔzným zpracováním, jako napríklad bélení, což vede k výrobe bélené lnéné pŕíze.
7>!/
-6PATENTOVÉ NÁROKY
1. Zpôsob výroby lnéné pŕíze preclením za mokra.

Claims (6)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zpôsob výroby lnéné pŕíze preclením za mokra.
    zahrnujúci prípravu vlákenného pramene a jeho predení za mokra, vyžňíičený tím, že se vlákna, vyšlá ze trení, podrobuj! pŕecly.prípravnými pochody postupné za sebou provádéným ,í následu jícíín operacím, a to stŕíhání na délku v rozmeží od 150 do 400/mm, pŕedbéžné impregnaci vodou, pôsobení páry pod tlakem od1 do 1,5 MPa po dobu od 20 do 60 sekúnd, rozpínaní pri atmošférickém tlaku a praní a sušení, a pŕičemž príprava prameňu/še provádí na veškerém typu zaŕízení pro prípravu: lnu, vlny nebo bavlny.
  2. 2 J Zpôsob podie nároku 1 vyznačený tím, že predení za mokra se provádí s prôtahem v rozsahu 50 až 140 na bázi premenu/ kjterý nebyl podroben prôchodu na kŕídlovce.
    . .i;'
  3. 3. Zj&ôsob podie nároku 1 vyznačený tím, že vlákna, vyze ťŕepí -ve forme tírenské koudele, jsou podrobována ;píéd stŕiháním čišténí.na jeraném mykacím stroji.
    /
  4. 4. Zpôgob podie nároku 1 vyznačený tím, že pred pŕedeňím za' mokra se vlákenný prameň podrobuje alkalickému • Í · _ ) pŕedbéžnému .-^pracování , zejména roztokém uhličitanu sodného.
  5. 5.: Zpôsob podie nároku 1 vyznačený tím, že pred pŕedeplm za rookyra se vlákenný prameň /podrobuje bélení, zejména' okysličenou vodou.
  6. 6. LnénáÁ·' pŕíze získaná zpôsobem podie nároku 1 vy- značená ίϊιημ, že má vzhled a strukturu lňéné pŕíze pŕedené za mokra a ro$ ohebnost činící ji zpôsobiIou pro použití v pletaŕstV/áŕ \ná/ pletacím stroji .
SK2482-92A 1991-08-12 1992-08-11 Method of manufacture of flax yarn in presence of dampness SK248292A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9110504A FR2680375B1 (fr) 1991-08-12 1991-08-12 Procede de fabrication d'un fil de lin au mouille et fil de lin obtenu.

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK248292A3 true SK248292A3 (en) 1995-05-10

Family

ID=9416327

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK2482-92A SK248292A3 (en) 1991-08-12 1992-08-11 Method of manufacture of flax yarn in presence of dampness

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP0527666B1 (sk)
AT (1) ATE130054T1 (sk)
BR (1) BR9203033A (sk)
CZ (1) CZ283915B6 (sk)
DE (1) DE69205917T2 (sk)
FR (1) FR2680375B1 (sk)
PL (1) PL170471B1 (sk)
RU (1) RU2066718C1 (sk)
SK (1) SK248292A3 (sk)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5666696A (en) * 1993-06-03 1997-09-16 Windi Winderlich Gmbh Process for treating sclerenchyma fibers, in particular flax
DE19831433A1 (de) * 1998-07-06 2000-01-13 Lothar Rauer Verfahren und Anordnung zur Gewinnung von Naturfasern, insbesondere Bambusfasern, die den Zweck der Verstärkung erfüllen
DE19831108C1 (de) * 1998-07-11 1999-07-29 Klaus Dipl Ing Schuerer Verfahren und Vorrichtung zum Aufbereiten von Flachsfasern
DE10115831A1 (de) * 2001-03-31 2002-10-17 Lothar Rauer Verfahren zur Gewinnung von Naturfasern, insbesondere Bambusfasern, die den Zweck der Verstärkungsfasern erfüllen

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE533565A (sk) *
FR1053851A (fr) * 1951-04-24 1954-02-05 Sativa Corp Perfectionnements apportés aux décortiqueuses de matières fibreuses
HU162909B (sk) * 1970-11-23 1973-04-28
GB1431643A (en) * 1974-05-20 1976-04-14 Stadler Hurter Int Ltd Manufacture of pulp
FR2584103B1 (fr) * 1985-07-01 1988-04-15 Sermi Sa Dispositif de defibrage de vegetaux fibreux
BE1003727A3 (fr) * 1988-09-13 1992-06-02 Claas Saulgau Gmbh Procede et dispositif pour la recolte et la preparation de lin.

Also Published As

Publication number Publication date
PL295606A1 (en) 1993-08-09
RU2066718C1 (ru) 1996-09-20
DE69205917D1 (de) 1995-12-14
FR2680375A1 (fr) 1993-02-19
PL170471B1 (pl) 1996-12-31
BR9203033A (pt) 1993-03-30
ATE130054T1 (de) 1995-11-15
CZ283915B6 (cs) 1998-07-15
CZ248292A3 (en) 1993-05-12
FR2680375B1 (fr) 1994-05-13
EP0527666A1 (fr) 1993-02-17
DE69205917T2 (de) 1996-04-11
EP0527666B1 (fr) 1995-11-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US2379264A (en) Process for producing potentially adhesive textile fibers
CN108166070B (zh) 一种短竹原纤维的制备方法
JP2006514169A5 (sk)
US5666696A (en) Process for treating sclerenchyma fibers, in particular flax
US1814155A (en) Process of treating vegetable fibers
SK248292A3 (en) Method of manufacture of flax yarn in presence of dampness
US7526837B2 (en) Method for treating flax fibre
US2883826A (en) Process for conditioning plant fibers for spinning
KR102475234B1 (ko) 칡 섬유의 제조방법, 이를 포함하는 칡 방적사의 제조방법 및 이로부터 제조된 직편물
US2280603A (en) Preparing suture materials
GB2085500A (en) Obtaining Fibres from Pineapple Leaves
US1795528A (en) Process of producing fiber and yarn from unretted flax plants
US464056A (en) George e
RU2779000C1 (ru) Способ получения целлюлозы
DE4000347C1 (sk)
KR20040070388A (ko) 섬유의 제조방법 및 그들에 의해서 얻어지는 섬유제품
US1086270A (en) Process of preparing flax.
WO2000044968A1 (en) Flax core spun yarn and the method of production of flax core spun yarn
KR20030000045A (ko) 콜드 패드 배치법에 의한 셀룰로오스 섬유의 제조방법
KR100543554B1 (ko) 저마사 제조방법
US1746842A (en) Process for treating fibrous plant tissues
RU2153541C1 (ru) Способ получения модифицированного льняного волокна
RU2578586C1 (ru) Способ получения лубяной беленой целлюлозы
RU2396380C2 (ru) Способ производства льняной ваты
SU611950A1 (ru) Способ получени волокна из луба конопли