CZ283069B6 - Způsob a zařízení pro automatické přikládání pramenu vláken - Google Patents
Způsob a zařízení pro automatické přikládání pramenu vláken Download PDFInfo
- Publication number
- CZ283069B6 CZ283069B6 CZ932457A CZ245793A CZ283069B6 CZ 283069 B6 CZ283069 B6 CZ 283069B6 CZ 932457 A CZ932457 A CZ 932457A CZ 245793 A CZ245793 A CZ 245793A CZ 283069 B6 CZ283069 B6 CZ 283069B6
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- fiber strand
- suction tube
- gripping device
- strand
- sliver
- Prior art date
Links
Classifications
-
- D—TEXTILES; PAPER
- D01—NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
- D01H—SPINNING OR TWISTING
- D01H9/00—Arrangements for replacing or removing bobbins, cores, receptacles, or completed packages at paying-out or take-up stations ; Combination of spinning-winding machine
- D01H9/005—Arrangements for replacing or removing bobbins, cores, receptacles, or completed packages at paying-out or take-up stations ; Combination of spinning-winding machine for removing empty packages or cans and replacing by completed (full) packages or cans at paying-out stations; also combined with piecing of the roving
- D01H9/008—Arrangements for replacing or removing bobbins, cores, receptacles, or completed packages at paying-out or take-up stations ; Combination of spinning-winding machine for removing empty packages or cans and replacing by completed (full) packages or cans at paying-out stations; also combined with piecing of the roving for cans
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Textile Engineering (AREA)
- Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)
- Guides For Winding Or Rewinding, Or Guides For Filamentary Materials (AREA)
Abstract
Při způsobu automatického přikládání pramenu (5) vláken na textilním stroji (1) obsahujícím napájecí ústrojí (30), je pramen (5) vláken svým koncem uváděn do definované přijímací polohy, v níž je záváděn do napájecího ústrojí (30). Konec pramenu (5) je uchopován s první předem určenou délkou a poté se zkrátí na druhou předem určenou délku a je zaveden do napájecího ústrojí (30).ŕ
Description
Způsob a zařízení pro automatické přikládání pramenu vláken
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu a zařízení pro automatické přikládání pramenu vláken na textilním stroji, obsahujícím podávači ústrojí. Pramen vláken je zde uváděn svým koncem do definované přijímací polohy, v níž je zaváděn do podávacího ústrojí.
Dosavadní stav techniky
Z německého patentového spisu DE 40 35 439 Al je známo, že se konec pramenu vláken, visící z konve, přebírá relativním pohybem mezi pramenem vláken a přivaděčem pramene a poté se pramen připravuje pro zavádění do spřádacího stroje. Pro přípravu tohoto konce pramenu vláken je navrženo, že se kus uchopeného pramenu vláken odtrhuje, čímž je zajištěno vylehčení a ztenčení konce pramenu vláken.
Nevýhodné u tohoto známého provedení je, že odtržený konec pramenu vláken musí být přiváděn do odpadu. Tím vzniká ztráta surovin a problém shromažďovat a likvidovat odpad, který vzniká v průběhu provozu zařízení ve velkých množstvích. Další nevýhodou tohoto známého provedení je, že vylehčením a ztenčením konce pramenu vláken před zaváděním pramenu vláken do podávacího ústrojí je pramen vláken svíraný podávacím ústrojím natolik tenký, že u mnohých materiálů není dosaženo požadovaného úspěchu.
Podstata vynálezu
Vynález si klade za úkol vytvořit způsob a zařízení pro automatické přikládání pramenu vláken, které by byly spolehlivě použitelné u všech materiálů a které by pokud možno ne vedly k žádné materiálové ztrátě.
Tento úkol je řešen podle vynálezu způsobem automatického přikládání pramene vláken na textilním stroji, obsahujícím podávači ústrojí, přičemž se pramen vláken svým koncem uvádí do definované přijímací polohy, v níž se zavádí do podávacího ústrojí, jehož podstatou je, že se konec pramenu vláken uchopí v první předem určené délce, zkrátí se na druhou předem určenou délku, a poté se zavádí do podávacího ústrojí. Při tomto způsobu je výhodné to, že uchopením konce pramenu vláken s první předem určenou délkou může být uchopen pramen vláken, který je předkládán uchopovacímu ústrojí s výrazně se odlišující délkou. Vzhledem k přípustné velké toleranci při předkládání pramenu vláken se první předem určená délka, která je ve srovnání s druhou předem určenou délkou relativně velká, spolehlivě uchopí. Čím větší je první předem určená délka, tím vyšší tolerance jsou při předkládání pramenu vláken přípustné.
Pro další zpracování, zejména pro zavádění pramenu vláken do podávacího ústrojí, je výhodné, je li k dispozici co možná nejkratší délka pramenu vláken. Tím se dají zaváděcí pohyby nenapnutého pramenu vláken přesněji provádět. Tím, že je první uchopená délka známá, může být pramen vláken jednoduchými automatickými pochody, jako například prostřednictvím prvků s časovým řízením nebo se řízením dráhy, zkrácen na druhou předem určenou délku.
Podle vynálezu se konec pramenu vláken uchopuje prvním uchopovacím ústrojím a poté se předává druhému uchopovacímu ústrojí. V prvním uchopovacím ústrojí se nastaví první předem určená délka pramenu vláken, ave druhém uchopovacím ústrojí se pramen vláken zkrátí na druhou předem určenou délku.
- 1 CZ 283069 B6
S výhodou je pramen vláken prvním uchopovacím ústrojím uchopován na konci, který je předkládán textilnímu stroji. Druhé uchopovací ústrojí vede pramen vláken do blízkosti podávacího ústrojí textilního stroje a podporuje další zaváděcí pochod.
S výhodou se první předem určená délka dosahuje pomocí sací trubice, jíž se konec pramenu vláken uchopuje a nasává se předem určená délka konce pramenu vláken. Zejména při použití podlouhlých konví, u nichž visí konec pramenu vláken přes úzkou stranu podlouhlé konve, je dostačující, když je sací trubice vedena podél této úzké strany. S výhodou se pramen vláken uchopuje prvním uchopovacím ústrojím na místě, jehož vzdálenost od konce pramenu vláken je menší, než je první předem určená délka. Pokud sací trubice uchopuje pramen vláken na místě, které má až do konce pramenu vláken kratší délku, než je délka sací trubice, je konec pramenu vláken nasáván do sací trubice a je protahován. S výhodou je sací trubice na jednom místě omezena tak, že pramen vláken je nasávatelný pouze až k tomuto místu. Chybějící pramen vláken je dotahován z konve, takže sací trubice je zcela až k místu omezení naplněna.
Podle dalšího znaku vynálezu se pramen vláken uchopuje prvním uchopovacím ústrojím na místě, jehož vzdálenost od konce pramenu vláken je menší, než je první předem určená délka. Je výhodné, pokud se pramen vláken prvním uchopovacím ústrojím s předem určenou první délkou přivádí ke druhému uchopovacímu ústrojí. S výhodou se pramen vláken prvním uchopovacím ústrojím zkracuje na druhou předem určenou délku. Přitom se pramen vláken z první předem určené délky uvádí na druhou předem určenou délku vytahováním z prvního uchopovacího ústrojí.
Je-li pramen vláken, visící z konve, od místa, na němž je uchopen, až kjeho konci delší, než je sací trubice, vytváří se tak v sací trubici smyčka. Smyčka se po předání na druhé uchopovací ústrojí znovu uvolní. Od tohoto prvního uchopovacího ústrojí je nyní pramen vláken s předem určenou délkou přiváděn na druhé uchopovací ústrojí. S výhodou je druhé uchopovací ústrojí řešeno tak, že jednak pramen vláken uchopuje, a jednak může pramen vláken měnit v jeho délce.
Podle dalšího znaku vynálezu se pramen vláken prostřednictvím druhého uchopovacího ústrojí přivádí kzachycovači smyčky. Přes zachycovač smyčky se může nasávat kpodávacímu ústrojí. Druhým uchopovacím ústrojím se může dopravovat skrz zachycovač smyčky.
Po zkrácení pramene vláken tak vede druhé uchopovací ústrojí pramen vláken k zachycovači smyčky přívodního ústrojí. Je-li pramen vláken na jedné straně nasáván skrz zachycovač smyčky, a na druhé straně dopravován před zachycovač smyčky, přičemž je pramen vláken ve druhém uchopovacím úst rojí znovu prodlužován, je tak zajištěno jednoduché a spolehlivé zavádění pramenu vláken.
Podle dalšího znaku vynálezu se pramen vláken čistí od volných vláken. Dále se může konec pramenu vláken upravovat do špičky.
Je-li po provlečení uchopovačem smyčky nebo před za vedením do podávacího ústrojí pramen vláken upraven na konci do špičky, je toto zavádění do podávacího ústrojí usnadněno. Vlákna pramenu vláken nejsou tak oddělována od sebe a nedochází tak k zaváděcím problémům.
S výhodou se konec pramenu vláken do podávacího ústrojí zavádí dopravním ústrojím. Je-li podávači ústrojí před zaváděním konce pramenu vláken otevřeno, a poté, co se konec pramenu vláken znovu nachází mezi podávacími válci, je znovu uzavřeno, je zaváděcí pochod rovněž usnadněn.
S výhodou se konec pramenu vláken při zavádění do podávacího ústrojí vede dále druhým podávacím ústrojím. Je s výhodou podporován jak dopravním ústrojím, tak i druhým uchopovacím ústrojím, které vzadu vede pramen vláken.
-2CZ 283069 B6
Zařízení pro provádění způsobu je podle vynálezu řešeno tak, že sestává z prvního uchopovacího ústrojí a druhého uchopovacího ústrojí, přičemž první uchopovací ústrojí (100) obsahuje sací trubici pro přijímání konce pramenu vláken, uloženou pohyblivě mezi polohou na okraji konve a předávací polohou, a druhé uchopovací ústrojí je uloženo pohyblivě mezi otevřenou polohou v předávací poloze prvního uchopovacího ústrojí a zaváděcí polohou pro zavádění pramene vláken do textilního stroje.
Obzvláště výhodné je, je-li v sací trubici síto pro ohraničování délky nasátého pramenu vláken. Nasávaný pramen vláken je přitom nasáván až k sítu, ucpe síto a ukončí tak sací pochod. Pramen vláken je tak k dispozici v definované délce, která odpovídá sací trubici.
Pro vyloučení zaháknutí vláken pramenu vláken v sítu má síto relativně velkou délku, a to délku větší, než je staplová délka vláken zpracovávaného pramene vláken. Vzhledem ktéto délce je nemožné, aby vlákna vytvořila na jedné straně za sítem háček a na druhé straně ještě zůstávala v pramenu vláken. Při odstranění pramenu vláken by se tato vlákna zachytila v sítu a během používání zařízení by tak síto ucpala.
S výhodou je první uchopovací ústrojí přiřaditelné konvi, obsahující pramen vláken, a to tak, že se dostává do oblasti jednoho koncového úseku pramenu vláken. Je-li konev podlouhlá, potom stačí, když uchopovací ústrojí ohledává úzkou stranu konve na přítomnost pramenu vláken, když byl pramen vláken uložen na tuto úzkou stranu. U okrouhlých konví může být zapotřebí, aby první uchopovací ústrojí pramen vláken vyhledalo a přebíralo ho na obvodu konve. Je rovněž možné, aby byl pramen vláken upevněn na svěrce, uložené na konvi, z níž může uchopovací ústrojí pramen vláken přebírat. Důležité přitom je, aby se první uchopovací ústrojí dostalo do kontaktu s pramenem vláken, přebralo ho, a uvedlo ho na potřebnou délku.
S výhodou předává první uchopovací ústrojí pramen vláken druhému uchopovacímu ústrojí. Přitom je důležité, aby délka pramene vláken, přebraného prvním uchopovacím ústrojím zůstávala udržována definovaným způsobem, aby se délka rovněž definovaným způsobem zkrátila ve druhém uchopovacím ústrojí.
Podle vynálezu je druhé uchopovací ústrojí válcová svěrka. Válcová svěrka obsahuje válce, pohyblivě uložené vůči sobě mezi svěmou polohou uzavření, v níž jsou ve svěmém dotyku přes pramen, a otevřenou polohou, v níž leží v odstupu od sebe. S výhodou je nejméně jeden z válců poháněn. Účelně je nejméně jeden z válců poháněn v obou směrech.
Při předávání jsou válce otevřeny a svírají proměnlivou radiální vzdáleností válců pramen vláken. Tím, že nejméně jeden z válců je aktivně hnaný, může být pramen vláken ve své délce zkracován. S výhodou je jeden z válců v obou směrech aktivně hnaný, čímž se dá nejprve pramen vláken zkrátit ve své délce a při dalším zavádění pramenu vláken do podávacího ústrojí se dá prodloužit. Pro dosažení přídavné spolehlivosti, s níž se získá definovaná délka pramenu vláken ve druhém uchopovacím ústrojí, je v oblasti druhého uchopovacího ústrojí uloženo čidlo, které rozpoznává konec pramenu vláken.
Podle dalšího znaku vynálezu je druhé uchopovací ústrojí jako dopravní prvek uloženo otočně ke vstupu do podávacího ústrojí textilního stroje. Válcová svěrka druhého uchopovacího ústrojí může být uložena na rameni, otočném okolo kloubu.
Druhé uchopovací ústrojí může být uloženo pohyblivě do oblasti proti otvoru zachycovače smyčky u podávacího ústrojí textilního stroje. Na straně válcové svěrky, která je opačná vzhledem k poloze zachycovače smyčky, je potom pohyblivě uložena další sací trubice, pohyblivá mezi polohou proti otvoru zachycovače smyčky a polohou, otočenou od tohoto otvoru. V oblasti ústí sací trubice je s výhodou uložena kónicky tvarovaná vložka. Dále může být
-3CZ 283069 B6 v oblasti ústí sací trubice uložena napříč k podélnému směru sací trubice foukací tryska.
Podle vynálezu vede druhé uchopovací ústrojí pramen vláken do oblasti uchopovače smyčky podávacího ústrojí. Je-li uchopovači smyčky přiřazena další sací trubice, může tak být pramen vláken na jedné straně pneumaticky dopravován uchopovačem smyčky a na druhé straně mechanicky dopravován válcovou svěrkou.
Zavádění pramenu vláken do podávacího ústrojí je obzvláště usnadněno, je-li podávači ústrojí při zavádění pra menu vláken otevíratelné. Tím je vzdálenost válců podávacího ústrojí zvětšena, takže se pramen vláken dá zavádět mezi válce podávacího ústrojí.
Podle dalšího znaku vynálezu je u podávacího ústrojí uložen ovládací člen, aktivovatelný stlačováním, pro ovládání otevření podávacího ústrojí.
Mezi polohou sací trubice pro podávání pramene a podávacím ústrojím je s výhodou uloženo dopravní ústrojí. Toto dopravní ústrojí může být vytvořeno ve formě dopravního řemenu, který může být poháněn. Dopravní řemen, který pramen vláken tlačí proti zaváděcímu nálevkovému členu podávacího ústrojí, zavádí při poháněném dopravním řemenu pramen vláken do podávacího ústrojí.
Dopravnímu řemenu mohou být dále přiřazeny prostředky pro čištění. Dopravní řemen může být podle dalšího znaku vynálezu v antistatickém provedení.
První a druhé uchopovací ústrojí mohou být uložena jak na obslužném ústrojí, obsluhujícím textilní stroj, tak i na dopravním vozíku konví.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je blíže vysvětlen v následujícím popisu na příkladech provedení s odvoláním na připojené výkresy, na kterých znázorňuje obr. 1 celkový schematický pohled na textilní stroj s obslužným ústrojím a dopravním vozíkem konví, obr. 2 schéma prvního uchopovací ústrojí, obr. 3a podrobnost sací trubice s převzatým pramenem vláken, obr. 3b podrobnost síta sací trubice, obr. 4 schematické znázornění předávání pramenu vláken z prvního uchopovacího ústrojí na druhé uchopovací ústrojí, obr. 5 schéma provlékání pramenu vláken zachycovačem smyčky a obr. 6 schéma zavádění pramenu vláken do podávacího ústrojí.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 je znázorněn textilní stroj s obslužným ústrojím a s dopravním ústrojím konví. Textilní stroj je v tomto příkladě provedení rotorové spřádací ústrojí pro bezvřetenové předení (předení s otevřeným koncem) s větším počtem vedle sebe ležících spřádacích míst. Každému spřádacímu místu je přiřazena konev 2, v níž je pramen 5 vláken spřádacímu místu předkládán. Zařízení 6, 6' podle vynálezu může být buď uloženo na obslužném ústrojí 3, anebo na dopravním vozíku 4 konve. Dopravní vozík 4 dodává konve 2, naplněné pramenem vláken, do textilního stroje 1 a odváží od textilního stroje 1 prázdné konve 2. Po výměně prázdné konve 2 za plnou konev 2 je dopravní vozík 4 konví, opatřený zařízením 6' podle vynálezu, způsobilý přivádět konec pramenu 5 vláken, visící z konve 2, na podávači ústrojí odpovídajícího spřádacího místa spřádacího zařízení.
Zařízení podle vynálezu je právě tak umístitelné na obslužném ústrojí 3. Obslužné ústrojí 3 je obvykle přiřazeno jedinému textilnímu stroji L Obslužné ústrojí 3 objíždí příslušná spřádací místa textilního stroje 1 a provádí různé pracovní kroky, jako např. čištění spřádacího místa,
-4CZ 283069 B6 napojování nitě a vdaném příkladě provedení vynálezu přikládání pramenu vláken. Je také možné, aby obslužné ústrojí bylo použito výlučně pro přikládání pramenu se zařízením 6 podle vynálezu. Zařízení 6, 6' podle vynálezu je kromě toho použitelné na jiných, zde neznázoměných textilních strojích, u nichž má být pramen vláken samočinně přiváděn pro další zpracování na textilních strojích. S výhodou jsou na obslužném ústrojí 3 uložena čidla 51, která ve směru jízdy před ob služným ústrojím 3 rozpoznávají, zda se má pramen 5 vláken nahradit, a která obslužné ústrojí zastavují na příslušném spřádacím ústrojí, aby provedla náhradu.
Na obr. 2 je podrobněji znázorněno první uchopovací ústrojí 100 podle vynálezu. Obr. 2 a 4 jsou znázorněny pro příklad provedení obslužného ústrojí 3. Jsou právě tak dobře použitelná pro příklad použití na vozíku 4 pro dopravu konví.
Obslužné ústrojí 3, které pojíždí podél textilního stroje 1 tak dlouho sem a tam, až jsou na některém spřádacím místě zapotřebí obslužné výkony, je v tomto příkladu provedení uloženo u jednoho ze spřádacích míst. Pod obslužným ústrojím 3 je uložena sací trubice 10 prvního uchopovacího ústrojí 100. Sací trubice 10 se dá otáčet do oblasti konve 2 pomocí prodloužení 11. Prodloužení lije uloženo pomocí kloubu 13 na obslužném ústrojí 3, a nese sací trubicí 10, která je na něm uložena otáčivě okolo kloubu 14 v rovině nákresny obr. 2. Kombinací prostorového uložení v kloubech 13, 14 je možné dosáhnout ústím sací trubice 10 téměř každý bod v prostoru pod obslužným ústrojím 3 a před konví 2, v němž se může pramen 5 vláken nacházet, nebo kam může být tento pramen dopravován. Otáčením sací trubice 10 a prodloužení 11 je možné pramen 5 vláken uchopovovat sací trubicí 10 a přivádět ho ke druhému uchopovacímu ústrojí 20 a předávat ho na toto ústrojí. Sací trubice 10 je spojena přes hadici 12 se zdrojem podtlaku.
Sací trubice 10 se pohybuje při svém otáčení okolo kloubu 14 v přední oblasti konve 2. Leží-li pramen 5 vláken v této oblasti, pokrývané sací trubicí, je nasáván do sací trubice 10, vystavené působeni podtlaku. Vedle znázorněného jednoduchého příkladu provedení, ve kterém je sací trubice 10 otáčena okolo kloubu 4, je také možné podle vynálezu sací trubici 10 vést podél konve 2.
Při nasávání se vlákenný pramen 5 uspořádává v sací trubici 10 v protaženém stavu. Přitom je potřebné, aby délka pramenu 5 vláken mezi bodem G. na němž je pramen 5 vláken sací trubicí 10 uchopován, a koncovým bodem E pramene 5 vláken, byla kratší, než je volná délka F sací trubice 10, do níž je pramen 5 vláken nasáván. Chybějící délka pramene 5 vláken je vytahována z konve 2. Čím delší je sací trubice 10, tím větší je tolerance, s níž může viset pramen 5 vláken přes konev 2. Jakmile sací trubice 10 pramen 5 vláken nasála, je otáčena okolo kloubu 14 a poté kloubu 13 ve směru šipky, čímž je uváděna spolu s pramenem vláken do polohy, v níž nasávaný pramen vláken může být předáván s první předem danou délkou na další uchopovací ústrojí.
Na obr. 3a je znázorněna sací trubice 10. Sací trubice 10 se nachází v oblasti bezprostředně před konví 2, v níž pramen 5 vláken visí z konve. Pramen 5 vláken přichází do sací oblasti sací trubice 10 a je nasáván do sací trubice l_0. Jakmile pramen 5 narazí na síto 15, je síto 15 ucpáno a nasávání pramene 5 vláken je ukončeno. Síto 15 má délku L. Délka L je větší, než je staplová délka zpracovávaného vlákenného materiálu. Touto délkou L je účinně zabráněno ucpání síta po odtažení pramene 5 vláken ze sací trubice 10. Vlákna pramene 5 vláken nejsou totiž vzhledem k velké konstrukční délce L síta způsobilá se zachytit v sacích dírách síta 15 a tím síto ucpat.
Při výhodném provedení je síto 15 ze sací trubice 10 pro čisticí účely odnímatelné. Čištění může být potřebné, když pevné částice, které byly nasáty s pramenem 5 vláken, ucpou díry síta 15. Další možnost čištění spočívá v tom, že je síto 15 uloženo v sací trubici 10 otáčivě. Otáčí-li se síto v časových odstupech, potom je vystaveno střídavé sání z obou stran. Tím jsou rovněž odstraňovány nečistoty ze síta 15.
-5CZ 283069 B6
V provedení z obr. 3b obsahuje síto 15' pouze jeden otvor 16. Sací otvor se zužuje kónicky od sací trubice 10 k otvoru 16. Otvor 16 má válcový tvar. Zachycení vláken a tím i ucpání síta 15' je tak účinně zabráněno.
Na obr. 4 je zařízení 6 podle vynálezu znázorněno v půdorysu a je zde znázorněno druhé uchopovací ústrojí 200 podle vynálezu, uložené u obslužného ústrojí 3. Po převzetí pramene 5 vláken se sací trubice 10 otočí okolo kloubu 14. Prodloužení 11 se dále otočí do polohy, v níž je novým otočením sací trubice 10 pramen 5 vláken přiváděn do válcové svěrky 20. tvořící druhé uchopovací ústrojí 200. Poté, co sací trubice 10 zavedla pramen 5 vláken mezi otevřené válce 21 a 22 válcové svěrky 20, přiblíží se válce 21 a 22 v radiální směru k sobě, takže je pramen 5 vláken sevřen.
Po tomto předání pramene 5 vláken z prvního uchopovacího ústrojí 100 na druhé uchopovací ústrojí 200, které je řešeno jako uchopovací a dopravní ústrojí, je nejméně jeden z válců 21 nebo 22 poháněn. Tím, že pramen 5 vláken, předaný sací trubicí 10, má definovanou délku, může být ovládacím ústrojím, kterým je hnaný válec 21 nebo 22 například určenou dobu poháněn, pramen 5 vláken zkrácen na definovanou druhou délku. Přídavné zabezpečení pro dosažení definované druhé délky pramene 5 vláken přináší čidlo 52, které konec pramene 5 vláken rozpoznává bezprostředně před válci 21 a 22 a vydává signál k zastavení otáčivého pohybu válců 21 a 22. Poté, co konec pramene vláken, který přečnívá přes válcovou svěrku 20, byl zkrácen na požadovanou délku, otáčí se sací trubice 10 zpět kprodloužení 11. Válcová svěrka 20. uložená na otočeném rameni 23, se otáčí okolo kloubu 24 směrem k textilnímu strojil. Tímto otáčivým pohybem je pramen 5 vláken uložen bezprostředně před podávači ústrojí.
Vždy podle geometrických podmínek může být potřebné, aby znázorněné klouby 3. 14 a 24 prováděly nejen výlučně otáčivé pohyby, ale přídavné podélné pohyby, aby pramen 5 vláken přijímaly zpřádní konve 2, předávaly ho do válcové svěrky 20 a přiváděly ho do podávacího ústrojí.
Jak je zřejmé z obr. 2 a 4, sestává tak zařízení ve smyslu definice předmětu vynálezu z prvního uchopovacího ústrojí 100 a druhého uchopovacího ústrojí 200. První uchopovací ústrojí 100 obsahuje sací trubici 10 pro přijímání konce pramenu vláken, uloženou pohyblivě mezi polohou 10' na okraji konve 2 a předávací polohou 10. Druhé uchopovací ústrojí 200 je uloženo pohyblivě mezi otevřenou polohou 20' v předávací poloze 10 prvního uchopovacího ústrojí 100 a zaváděcí polohou 20 pro zavádění pramene vláken do textilního stroje.
Obr. 5 a 6 znázorňují výřez podávacího ústrojí 30 se zachycovačem 34 smyčky. Během normálního spřádacího provozu je pramen 5 vláken uchopovačem smyčky a zaváděcím nálevkovým členem 33 přiváděn mezi přívodním válcem 31 a přívodním žlábkem 32 na spřádací místo. Dále popisovaná provedení k obr. 5 se v tomto případě nepoužijí.
Z příkladu provedení podle obr. 5 je otočné rameno 23 s válci 21 a 22 válcové svěrky 20, svírajícími pramen 5 vláken, uloženo pod zachycovačem 34 smyčky. Nad zachycovačem 34 smyčky je uložena sací trubice 36. Sací trubice 36 je napojena na zdroj podtlaku. Sací síla, vyvíjená sací trubicí 36, působí otvorem zachycovače 34 smyčky na pramen 5 vláken. Jakmile byl pramen 5 vláken nasát otvorem uchopovače 34 smyčky, je pramen 5 vláken otáčivým pohybem válců 21 a 22 veden až do vložky 37 sací trubice 36. Konec pramene 5 vláken ie v souladu s tvarováním vložky 37 upravován do špičky. Toto upravení do špičky nebo koncentrace vláken pramenu 5 usnadňuje další pochody pro zavádění pramenu 5 vláken do podávacího ústrojí 30. Upravení pramene vláken do špičky může být dosaženo kromě pomocí tvarované vložky 37 také odpovídajícím prouděním v sací trubici 36.
-6CZ 283069 B6
Poté, co pramen 5 vláken byl provlečen zachycovačem 34 smyčky a byla vytvarována špička pramenu 5 vláken, otáčí se sací trubice 36 znovu pryč od zachycovače 34 smyčky. Pro odstranění volných vláken ve špičce pramene vláken může být výhodné vložit do ústí sací trubice 36 foukací trysku 54. Ze špičky pramenu vláken jsou přitom vyfukována volná vlákna. Tím je zajištěno spolehlivé zavádění pramenu vláken do podávacího ústrojí.
Na obr. 6 je znázorněno, jak je pramen 5 zaváděn prostřednictvím mechanického dopravního ústrojí mezi přívodní válec 31 a přívodní žlábek 32. Dopravní ústrojí 40 sestává z držáku 44, na němž jsou uloženy vodicí válce 41 a 42. Přes vodicí válce 41 a 42 je uložen dopravní řemen 43, sloužící jako dopravní pás. Je-li vodicí válec 41 nebo 42 hnaný, pohybuje s dopravním řemenem 43 tak, že pramen 5 vláken, sevřený mezi dopravním řemenem 43 a zaváděcím nálevkovým členem 33, je dopravován vzhůru až mezi otevřený přívodní válec 31 a přívodní žlábek 32. Tento dopravní pohyb je podporován hnanými válci 21 a/nebo 22, kterými je pramen 5 vláken dále dopravován.
Podávači ústrojí 30 se otvírá tím, že přívodní válec 31 a přívodní žlábek 32 mění svou vzdálenost tak, že pramen 5 vláken lze zavádět mezi přívodní válec 31 a přívodní žlábek 32. Otevírání podávacího ústrojí 30 je zajišťováno prostřednictvím ovládacího členu 45, aktivovatelného stlačováním, který je uložen na držáku 44. Přiřazením dopravního ústrojí 40 je současně ovládací člen 45 přikládán do zářezu mezi zachycovačem 34 smyčky a zaváděcím nálevkovitým členem 33, nebo do obzvláště k tomu určeného žlábku v zaváděcím nálevkovém členu. Zaváděcí nálevkový člen 33 je tím společně se zachycovačem 34 smyčky otáčen okolo otáčecího kloubu 35. Na zaváděcím nálevkovém členu 33 je upraven přívodní žlábek 32, čímž se otáčením okolo otáčecího kloubu 35 tento přívodní žlábek 32 vzdaluje od přívodního válce 31 v jeho radiální vzdálenosti.
Při výhodném provedení vynálezu jsou řemenu 43 přiřazeny prostředky 50, 50' pro čištění. Tyto prostředky 50, 50' mohou být sací nebo foukací tryska nebo mechanický stěrač. Pro odstranění poruch při odevzdávání pramene vláken podávacímu ústrojí je výhodné použít antistatické dopravní řemeny 43. Je-li prostředek 50' foukací tryska, je pramen 5 vláken odfukován ze řemenu 43 a je bráněno jeho svíjení na dopravním řemenu 43.
Je-li držák 44 s dopravním ústrojím 40 astlačovacím ovládacím členem 45 oddalován od přívodního ústrojí po provedeném zavedení pramenu 5 vláken, je pružnou silou přívodní žlábek 32 znovu tlačen proti přívodnímu válci 31 a pramen 5 vláken je sevřen mezi přívodním válcem 31 a přívodním žlábkem 32. S výhodou je po zavedení pramenu vláken vytvořen signál, který spustí otáčivý pohyb přívodního válce 31. Teprve potom je podávači ústrojí uzavřeno a pramen vláken je vtahován do podávacího ústrojí. Tím je zajišťováno, že pramen vláken nemůže vzhledem ke svěmému účinku podávacího ústrojí z podávacího ústrojí vypadnout. Poháněním přívodního válce 31 a přívodního žlábku 32 je pramen 5 vláken vtahován do textilního stroje 1.
Po provedeném zaváděcím pochodu pramene 5 vláken do podávacího ústrojí 30 se válce 21 a 22 válcové svěrky 20 otevřou tím, že se zvětší jejich radiální vzdálenost. Otočné rameno 23 je otáčeno zpět do jeho výchozí polohy. Obslužné ústrojí 3 nebo dopravní vozík 4 může nyní podávači ústrojí, na němž pramen 5 vláken automaticky uložilo, znovu opustit.
Provedení vynálezu se neomezuje na znázorněný příklad provedení, ale odborníkům budou zřejmé jeho možné obměny v rámci myšlenky vynálezu.
Claims (38)
- PATENTOVÉ NÁROKY1. Způsob automatického přikládání pramenu vláken na textilním stroji, obsahujícím podávači ústrojí, při kterém se pramen vláken svým koncem uvádí do definované přijímací polohy, v níž se zavádí do podávacího ústrojí, vyznačený tím, že se konec pramenu vláken uchopí v první předem určené délce, zkrátí se na druhou předem určenou délku, a poté se zavádí do podávacího ústrojí.
- 2. Způsob podle nároku 1, vyznačený tím, že konec pramenu vláken se uchopí prvním uchopovacím ústrojím a poté se předá druhému uchopovacímu ústrojí.
- 3. Způsob podle nároku 2, vyznačený tím, že první uchopovací ústrojí je sací trubice, kterou se konec pramenu vláken uchopí a nasaje se předem určená délka konce pramenu vláken.
- 4. Způsob podle nároku 3, vyznačený tím, že konec pramenu vláken visí přes úzkou stranu podlouhlé konve a sací trubice se vede podél této úzké strany.
- 5. Způsob podle nejméně jednoho z nároků laž4, vyznačený tím, že se pramen vláken uchopí prvním uchopovacím ústrojím na místě, jehož vzdálenost od konce pramenu vláken je menší, než je první předem určená délka.
- 6. Způsob podle nejméně jednoho z nároků laž5, vyznačený tím, že pramen vláken se prvním uchopovacím ústrojím s předem určenou první délkou přivádí ke druhému uchopovacímu ústrojí.
- 7. Způsob podle nejméně jednoho z nároků laž6, vyznačený tím, že pramen vláken se prvním uchopovacím ústrojím zkracuje na druhou předem určenou délku.
- 8. Způsob podle nároku 7, vyznačený tím, že pramen vláken se z první předem určené délky uvádí na druhou předem určenou délku vytahováním z prvního uchopovacího ústrojí.
- 9. Způsob podle nejméně jednoho z nároků laž8, vyznačený tím, že pramen vláken se prostřednictvím druhého uchopovacího ústrojí přivádí k zachycovači smyčky.
- 10. Způsob podle nároku 9, vyznačený tím, že pramen vláken se přes zachycovač smyčky nasává k podávacímu ústrojí.
- 11. Způsob podle nároku 9 nebo 10, vyznačený tím, že se pramen vláken dopravuje druhým uchopovacím ústrojím skrz zachycovač smyčky.
- 12. Způsob podle nejméně jednoho z nároků lažll, vyznačený tím, že se pramen vláken čistí od volných vláken.
- 13. Způsob podle nejméně jednoho z nároků 1 až 12, vyznačený tím, že se konec pramenu vláken upravuje do špičky.
- 14. Způsob podle nejméně jednoho z nároků lažl3, vyznačený tím, že se pramen vláken dopravním ústrojím zavádí do podávacího ústrojí.-8CZ 283069 B6
- 15. Způsob podle nejméně jednoho z nároků lažl4, vyznačený tím, že se konec pramenu vláken mechanicky zavádí do podávacího ústrojí.
- 16. Způsob podle nejméně jednoho z nároků lažl5, vyznačený tím, že se konec pramenu vláken při zavádění do podávacího ústrojí vede dále druhým uchopovacím ústrojím.
- 17. Zařízení pro provádění způsobu podle nejméně jednoho z nároků lažló, vyznačené tím, že sestává z prvního uchopovacího ústrojí (100) a druhého uchopovacího ústrojí (200), přičemž první uchopovací ústrojí (100) obsahuje sací trubici (10) pro přijímání konce pramenu vláken, uloženou pohyblivě mezi polohou (10') na okraji konve (2) a předávací polohou (10), a druhé uchopovací ústrojí (200) je uloženo pohyblivě mezi otevřenou polohou (20') v předávací poloze (10”) prvního uchopovacího ústrojí (100) a zaváděcí polohou (20) pro zavádění pramene vláken do textilního stroje.
- 18. Zařízení podle nároku 17, vyznačené tím, že v sací trubici (10) je síto (15) pro ohraničování délky nasátého pramenu (5) vláken.
- 19. Zařízení podle nároku 18, vyznačené tím, že síto (15) má délku (L) větší, než je staplová délka vláken zpracovávaného pramene (5) vláken.
- 20. Zařízení podle nejméně jednoho z nároků 17ažl9, vyznačené tím, že druhé uchopovací ústrojí (200) je válcová svěrka (20).
- 21. Zařízení podle nejméně jednoho z nároků 17až20, vyznačené tím, že v oblasti druhého uchopovacího ústrojí (200) je uloženo čidlo (52) pro zjišťování konce pramenu vláken.
- 22. Zařízení podle nároku 20 nebo 21, vyznačené tím, že válcová svěrka (20) obsahuje válce (21, 22), pohyblivě uložené vůči sobě mezi polohou uzavření, v níž jsou ve svěmém dotyku přes pramen, a otevřenou polohou, v níž leží v odstupu od sebe.
- 23. Zařízení podle nejméně jednoho z nároků 20 až 22, vyznačené tím, že nejméně jeden z válců (21, 22) je poháněn.
- 24. Zařízení podle nejméně jednoho z nároků 20 až 23, vyznačené tím, že nejméně jeden z válců (21, 22) je poháněn v obou směrech.
- 25. Zařízení podle nejméně jednoho z nároků 16 až 24, vyznačené tím, že druhé uchopovací ústrojí (200) je jako dopravní prvek uloženo otočně ke vstupu do podávacího ústrojí (30) textilního stroje (1).
- 26. Zařízení podle nejméně jednoho z nároků 20 až 23, vyznačené tím, že válcová svěrka (20) druhého uchopovacího ústrojí (200) je uložena na rameni (23), otočném okolo kloubu (24).
- 27. Zařízení podle nejméně jednoho z nároků 17 až 25, vyznačené tím, že druhé uchopovací ústrojí (200) je uloženo pohyblivě do oblasti proti otvoru zachycovače (34) smyčky u podávacího ústrojí textilního stroje (1).
- 28. Zařízení podle nejméně jednoho z nároků 17 až 27, vyznačené tím, že na straně válcové svěrky (20), která je opačná vzhledem k poloze zachycovače (34) smyčky, je pohyblivě uložena další sací trubice (36), pohyblivá mezi polohou proti otvoru zachycovače smyčky a polohou, otočenou od tohoto otvoru.-9CZ 283069 B6
- 29. Zařízení podle nároku 28, vyznačené tím, že v oblasti ústí sací trubice (36) je uložena kónicky tvarovaná vložka (37).
- 30. Zařízení podle nejméně jednoho z nároků 17 až 29, vyznačené tím, že v oblasti ústí sací trubice (36) je uložena napříč k podélnému směru sací trubice foukací tryska (54).
- 31. Zařízení podle nejméně jednoho z nároků 16 až 30, vyznačené tím, že upodávacího ústrojí (30) je uložen ovládací člen (45), aktivovatelný stlačováním, pro ovládání otevření podávacího ústrojí (30).
- 32. Zařízení podle nejméně jednoho z nároků 16 až 31, vyznačené tím, že mezi polohou sací trubice (36) pro podávání pramene apodávacím ústrojí (30) je uloženo dopravní ústrojí (40).
- 33. Zařízení podle nejméně jednoho z nároků 17až32, vyznačené tím, že dopravní ústrojí (40) je dopravní řemen (43).
- 34. Zařízení podle nároku 33, vyznačené t í m , že dopravní řemen (43) je poháněn.
- 35. Zařízení podle nároku 33 nebo 34, vyznačené tím, že dopravnímu řemenu (43) jsou přiřazeny prostředky (50, 50') pro čištění.
- 36. Zařízení podle nejméně jednoho z nároků 33 až 35, vyznačené tím, že dopravní řemen (43) je antistatický.
- 37. Zařízení podle nejméně jednoho z nároků 17 až 36, vyznačené tím, že první a druhé uchopovací ústrojí (100, 200) jsou uložena na obslužném ústrojí (3), obsluhujícím textilní stroj (1).
- 38. Zařízení podle nejméně jednoho z nároků 17 až 36, vyznačené tím, že první a druhé uchopovací ústrojí (100, 200) jsou uložena na dopravním vozíku (4) konví.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE4243661 | 1992-12-23 | ||
DE4321367A DE4321367A1 (de) | 1992-12-23 | 1993-06-26 | Verfahren und Vorrichtung zum automatischen Anlegen eines Faserbandes |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ245793A3 CZ245793A3 (en) | 1994-07-13 |
CZ283069B6 true CZ283069B6 (cs) | 1997-12-17 |
Family
ID=25921660
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ932457A CZ283069B6 (cs) | 1992-12-23 | 1993-11-17 | Způsob a zařízení pro automatické přikládání pramenu vláken |
Country Status (5)
Country | Link |
---|---|
US (3) | US5996182A (cs) |
EP (1) | EP0604728B1 (cs) |
JP (1) | JPH073540A (cs) |
CZ (1) | CZ283069B6 (cs) |
SK (1) | SK139193A3 (cs) |
Families Citing this family (9)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
EP0604728B1 (de) * | 1992-12-23 | 1998-03-11 | Rieter Ingolstadt Spinnereimaschinenbau AG | Verfahren und Vorrichtung zum automatischen Anlegen eines Faserbandes |
US6061876A (en) * | 1997-06-11 | 2000-05-16 | John D. Hollingsworth On Wheels, Inc. | Textile recycling machine |
US5930871A (en) * | 1998-07-09 | 1999-08-03 | John D. Hollingsworth On Wheels, Inc. | Air doffing system for a textile processing machine |
DE102018112797A1 (de) * | 2018-05-29 | 2019-12-05 | Maschinenfabrik Rieter Ag | Verfahren zum Ermitteln von Betriebszuständen einer Textilmaschine sowie eine Textilmaschine |
DE102018121906A1 (de) * | 2018-09-07 | 2020-03-12 | Maschinenfabrik Rieter Ag | Verfahren zum Zuführen eines Bandendes sowie Spinnmaschine |
DE102020106675A1 (de) * | 2020-03-11 | 2021-09-16 | Maschinenfabrik Rieter Ag | Spinnmaschine |
DE102020131090A1 (de) * | 2020-11-24 | 2022-05-25 | Maschinenfabrik Rieter Ag | Verfahren zur Durchführung eines automatischen Kannenwechselvorgangs an einer Spinnstelle einer Spinnmaschine sowie Spinnmaschine und verfahrbarer Kannenwechsler |
DE102020131089A1 (de) * | 2020-11-24 | 2022-05-25 | Maschinenfabrik Rieter Ag | Verfahren zur Durchführung eines automatischen Kannenwechselvorgangs an einer Spinnstelle einer Spinnmaschine sowie Spinnmaschine und verfahrbarer Kannenwechsler |
CN113668102B (zh) * | 2020-12-30 | 2022-08-23 | 苏州多道自动化科技有限公司 | 纺纱自动输送机器人 |
Family Cites Families (12)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE3725265A1 (de) * | 1987-07-30 | 1989-02-09 | Zinser Textilmaschinen Gmbh | Verfahren und vorrichtung zum wechseln von spinnkannen bei einer spinnereivorbereitungsmaschine |
DE3802414A1 (de) * | 1988-01-28 | 1989-08-10 | Fritz Stahlecker | Spinnmaschine mit einer vielzahl von nebeneinander angeordneten spinnstellen |
DE3802413A1 (de) * | 1988-01-28 | 1989-08-03 | Fritz Stahlecker | Spinnmaschine mit einer vielzahl von nebeneinander liegenden spinnstellen |
DE3805203A1 (de) * | 1988-02-19 | 1989-08-31 | Fritz Stahlecker | Verfahren zum verarbeiten von faserband und maschinenanlage hierzu |
IT1220906B (it) * | 1988-06-29 | 1990-06-21 | Cerit Spa | Procedimento di presa e inserzione nastro in unita' di filatura a fibre libere e dispositivo adottante tale procedimento |
DE3831637A1 (de) * | 1988-09-17 | 1990-04-05 | Schlafhorst & Co W | Aggregat aus einem oe-spinnautomaten und einer kannenwechselvorrichtung |
CZ277901B6 (en) * | 1990-03-26 | 1993-06-16 | Elitex Cerveny Kostelec | Method of arranging and introducing the end of a fiber sliver into a spinning unit of a spindleless spinning machine and apparatus for making the same |
DE4035439A1 (de) * | 1990-11-08 | 1992-05-14 | Schubert & Salzer Maschinen | Verfahren und vorrichtung zum automatischen anlegen eines faserbandes an einer textilmaschine |
US5276947A (en) * | 1990-05-18 | 1994-01-11 | Schubert & Salzer Maschinenfabrik Ag | Device for the transportion of cans between machines or devices treating or processing fiber slivers |
CH684007A5 (de) * | 1991-05-10 | 1994-06-30 | Rieter Ag Maschf | Verfahren und Vorrichtung zum Einführen eines Materialbandes in eine Textilmaschine. |
CZ280383B6 (cs) * | 1991-09-23 | 1996-01-17 | Rieter Elitex A.S. | Zařízení pro zavedení zpevněné zaváděcí špice vlákenného pramene do spřádací jednotky rotorové ho dopřádacího stroje |
EP0604728B1 (de) * | 1992-12-23 | 1998-03-11 | Rieter Ingolstadt Spinnereimaschinenbau AG | Verfahren und Vorrichtung zum automatischen Anlegen eines Faserbandes |
-
1993
- 1993-10-26 EP EP93117323A patent/EP0604728B1/de not_active Expired - Lifetime
- 1993-11-17 CZ CZ932457A patent/CZ283069B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1993-12-09 US US08/164,389 patent/US5996182A/en not_active Expired - Fee Related
- 1993-12-09 SK SK1391-93A patent/SK139193A3/sk unknown
- 1993-12-13 JP JP5311669A patent/JPH073540A/ja active Pending
-
1995
- 1995-06-06 US US08/468,836 patent/US5636411A/en not_active Expired - Fee Related
-
1999
- 1999-11-18 US US09/442,610 patent/US6195974B1/en not_active Expired - Fee Related
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
JPH073540A (ja) | 1995-01-06 |
US5996182A (en) | 1999-12-07 |
CZ245793A3 (en) | 1994-07-13 |
SK139193A3 (en) | 1994-08-10 |
EP0604728A1 (de) | 1994-07-06 |
US6195974B1 (en) | 2001-03-06 |
US5636411A (en) | 1997-06-10 |
EP0604728B1 (de) | 1998-03-11 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CZ146091A3 (en) | Process and apparatus for automatic feeding a fiber strand to a textile machine | |
EP0069087B1 (en) | Method and apparatus for loading a creel and linking more than one fibre processing machines | |
JPH01201537A (ja) | 多数の並置された精紡個所を具備する精紡機 | |
CZ194193A3 (en) | Process and apparatus for introducing ends of fibers in a device for connecting ends of fibers | |
CZ675988A3 (en) | Process and apparatus for open spinning of yarn | |
CZ283069B6 (cs) | Způsob a zařízení pro automatické přikládání pramenu vláken | |
CZ284295B6 (cs) | Způsob individuálního zapřádání příze na pracovním místě rotorového dopřádacího stroje a zařízení k provádění tohoto způsobu | |
CZ283134B6 (cs) | Způsob a zařízení pro zapřádání příze na rotorovém dopřádacím stroji | |
CS9000652A2 (en) | Method and device for spinning mechanism spinning-in for break spinning | |
CS228491A3 (en) | Mechanism for automatic threads splicing or spinning. cleaning of spinning machines. | |
US5092531A (en) | Assembly for preparing yarn ends of yarn packages for unwinding at a textile winding machine | |
US3031149A (en) | Method and means for readying a yarn coil to be unwound | |
CS544890A3 (en) | Process for depositing a fiber sliver on fiber sliver cans and gripping mechanism for making same | |
US4845935A (en) | Method and apparatus for threading roving into a running set of drafting rolls | |
CN1986924B (zh) | 恢复纺制组分纱线的方法及实施该方法的装置 | |
US4633660A (en) | Process and apparatus for rejoining a thread on an open-end friction-spinning device | |
JPH01118631A (ja) | 紡機のドラフト装置にロービングを導入する方法と装置 | |
JP2722119B2 (ja) | スプールの残ラップ除去装置 | |
DE4321367A1 (de) | Verfahren und Vorrichtung zum automatischen Anlegen eines Faserbandes | |
CZ277900B6 (en) | Method of catching, arrangement and introducing the end of a sliver into a spinning unit of a spindleless spinning machine and apparatus for making same | |
US11982021B2 (en) | Method and handling unit for transferring a sliver from a sliver can into a workstation | |
US5600945A (en) | Method and apparatus for manipulating a sliver during cleaning of an open-end spinning station | |
JP2544786B2 (ja) | 粗糸搬送システムにおける残粗糸処理方法 | |
US6167595B1 (en) | Method and device for automatically replacing the lap, preparing and joining its edges and restarting it in a combing machine | |
TW201641765A (zh) | 用於針織製品的生產之程序 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
IF00 | In force as of 2000-06-30 in czech republic | ||
MM4A | Patent lapsed due to non-payment of fee |
Effective date: 20011117 |