CZ282008B6 - Vývěsní štít pro světelnou reklamu a způsob jeho výroby - Google Patents

Vývěsní štít pro světelnou reklamu a způsob jeho výroby Download PDF

Info

Publication number
CZ282008B6
CZ282008B6 CZ94744A CZ74494A CZ282008B6 CZ 282008 B6 CZ282008 B6 CZ 282008B6 CZ 94744 A CZ94744 A CZ 94744A CZ 74494 A CZ74494 A CZ 74494A CZ 282008 B6 CZ282008 B6 CZ 282008B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
layer
plate
configuration
reflective layer
light
Prior art date
Application number
CZ94744A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ74494A3 (en
Inventor
Thor Daniel Hjaltason
Original Assignee
Artlite Corporation Limited National House
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=25090371&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ282008(B6) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Artlite Corporation Limited National House filed Critical Artlite Corporation Limited National House
Publication of CZ74494A3 publication Critical patent/CZ74494A3/cs
Publication of CZ282008B6 publication Critical patent/CZ282008B6/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G09EDUCATION; CRYPTOGRAPHY; DISPLAY; ADVERTISING; SEALS
    • G09FDISPLAYING; ADVERTISING; SIGNS; LABELS OR NAME-PLATES; SEALS
    • G09F13/00Illuminated signs; Luminous advertising
    • G09F13/04Signs, boards or panels, illuminated from behind the insignia
    • GPHYSICS
    • G09EDUCATION; CRYPTOGRAPHY; DISPLAY; ADVERTISING; SEALS
    • G09FDISPLAYING; ADVERTISING; SIGNS; LABELS OR NAME-PLATES; SEALS
    • G09F13/00Illuminated signs; Luminous advertising
    • G09F13/20Illuminated signs; Luminous advertising with luminescent surfaces or parts

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Theoretical Computer Science (AREA)
  • Illuminated Signs And Luminous Advertising (AREA)
  • Road Signs Or Road Markings (AREA)
  • Display Devices Of Pinball Game Machines (AREA)
  • Devices For Indicating Variable Information By Combining Individual Elements (AREA)
  • Electric Clocks (AREA)
  • Pinball Game Machines (AREA)
  • Heating, Cooling, Or Curing Plastics Or The Like In General (AREA)

Abstract

Na čelní straně vývěsního štítu pro světelnou reklamu se světelným zdrojem je neprůhledná reflexivní vrstva (11), která přijímá světlo ze světelného zdroje. Neprůhlednou reflexivní vrstvu (11) přerušují zony (13), odpovídající uspořádání textu, obrázku a/nebo uměleckému designu, který by oslovil diváka. Zony (13) jsou ze strany světelného zdroje potaženy rozptylovací vrstvou (25), povrch vývěsního štítu (12) směrem k divákovi a protilehlý světelný zdroj obsahují reflexivní vrstvu (10) v odpovídajícím uspořádání, které obecně vyhovuje uspořádání danému zonami (13), a na straně světelného zdroje je potažen rozptylovací vrstvou (25). ŕ

Description

(57) Anotace:
Na čelní straně vývěsního štítu pro světelnou reklamu se světelným zdrojem Je neprůhledná reflexivní vrstva (11), která přijímá světlo ze světelného zdroje. Neprůhlednou reflexivní vrstvu (11) přerušují zóny (13), odpovídající uspořádání textu, obrázku a/nebo uměleckému designu, který by oslovil diváka. Zóny (13) Jsou ze strany světelného zdroje potaženy rozptylovací vrstvou (25), povrch vývěsního štítu (12) směrem k divákovi a protilehlý světelný zdroj obsahují reflexivní vrstvu (10) v odpovídajícím uspořádání, které obecně vyhovuje uspořádání danému zónami (13), a na straně světelného zdroje Je potažen rozptylovací vrstvou (25).
II
I'Uj í|3
Vývěsní štít pro světelnou reklamu a způsob jeho výroby
Oblast techniky
Uvedené technické řešení se týká vývěsního štítu pro světelnou reklamu. Vývěsní štít obsahuje základní desku, vyrobenou z materiálu, který přenáší světlo, s neprůhlednou reflexivní vrstvou nebo povlakem na alespoň jedné straně základní desky, přenášející světlo. Celistvost neprůhledné reflexivní vrstvy je přerušena zónami, které tvoří tvary, odpovídající zprávám, uměleckým zobrazením nebo jiným záležitostem či informacím v případě, že je vývěsní štít osvětlen. Na opačné straně základní desky je tomu odpovídající tvar, ovšem z reflexivního materiálu. Vývěsní štít obsahuje také rozptylovací vrstvu, která přijímá a rozptyluje světlo ze světelného zdroje. Zvláštním uspořádáním neprůhledných a reflexivních povrchů vzhledem k rozptylovací vrstvě a přilehlému světelnému zdroji se řídí elektromagnetické záření ve formě viditelného světla, pocházející ze světelného zdroje, aby byla zajištěna záře, která zdůrazní hlavní rysy nebo obrysy světla kolem sdělovací části vývěsního štítu.
Dosavadní stav techniky
Světelnou reklamu tohoto druhu popisuje U.S. patent 5,009,019. U tohoto návrhu je kolem hlavních obrysů, které jsou na štítu uvedeny, vytvořena záře. Této záře se dosáhne použitím fluorescenčního materiálu, který úplně pokrývá přerušené zóny v neprůhledné vrstvě vývěsního štítu. Fluorescenční materiál je nařezán podle formy uspořádání z celé desky fluorescenčního materiálu a je přiložen na povrch základní desky přenášející světlo z opačné strany povrchu, který má neprůhlednou vrstvu, nebo povlaku, rozděleného do zón, a tyto zóny odpovídají požadované konfiguraci, která má být zobrazována. Konfiguraci, vyrobenou z fluorescenční plastické hmoty, lze z desky vyříznout například frézou. Po přiložení konfigurace na přední část základu se světlo odráží směrem od povrchu základu. U tohoto návrhu se odraz uskutečňuje na přední straně základu, to znamená, používá se přední část vývěsního štítu, která je otočena k divákovi.
Světelný zdroj je směrován na zadní část vývěsního štítu, to znamená, na stranu štítu od diváka odvrácenou. U tohoto vynálezu se dosáhlo nej lepších výsledků, když se jako světelný zdroj použilo ultrafialové světlo a světelné paprsky směřovaly dopředu skrze otvory přerušených zón v neprůhledné vrstvě základní desky a potom na fluorescenční materiál, čímž jej aktivovaly.
Vrstva neprůhledného reflexivního materiálu je umístěna směrem k přednímu povrchu projekčního fluorescenčního materiálu, obráceného k divákovi. Tento neprůhledný materiál by měl být pokud možno menších rozměrů než jsou přerušené zóny, takže světlo vyzařuje pouze kolem hran reflektivního materiálu a tak vytváří hlavní rysy nebo obrysy konfigurace, která je divákovi sdělována. Proto část světelných paprsků z aktivovaného fluorescenčního materiálu prochází skrz viditelné postranní hrany fluorescenčního materiálu, zatímco ostatní paprsky se odrážejí od reflexivní vrstvy zpět skrz fluorescenční materiál a odtud skrz základní desku, která přenáší světlo, na její zadní část, kde dopadají na přední část neprůhledné reflexivní vrstvy na zadní části základní desky. Odtud se paprsky odrážejí dopředu směrem k divákovi. Tyto odražené paprsky vytvářejí záři kolem obrysu.
Na diváka, sledujícího vývěsní štít, působí konstrukce tímto efektem: zářivé obrysy a záře kolem sdělované sestavy, jako je text, obrázky nebo umělecká práce.
Vynález chráněný patentem 5,009,019 doznal obrovského zdokonalení od doby svého vzniku především v oblasti umění. Například dánský patent č. 4729/87, publikovaný Patent Cooperation Treaty v publikaci WO-A-89, 02637 23. března 1989, představuje průhlednou či ultrafialově
- 1 CZ 282008 B6 průsvitnou desku nebo tabuli, jejíž přední strana je potažena ultrafialovou neprůhlednou vrstvou s povrchem přerušeným zónami odpovídajícími textu nebo obrázku. Kolem těchto zón jsou do průhledného vývěsního štítu vyřezány rýhy a do nich jsou vsazeny pásky fluorescenčního plastického materiálu. Oba kroky jsou poněkud obtížné a časově náročné.
Vynález chráněný patentem 5,009,019 je také zdokonalen U.S. patentem č. 3,978,599 (Berger), podle nějž je textový' materiál umístěn dozadu směrem od diváka, směrem ke světelnému zdroji, takže zachycuje světlo a zvyšuje množství světla divákem přímo viděného a odhaluje celou konfiguraci přerušených zón v neprůhledné vrstvě. Otvory těchto přerušených zón nepokrývá žádný reflexivní povrch, takže divák vidí celý text výrazněji než obrysy a záři kolem něj.
Zdokonalením patentu 5,009,019 je také U.S. patent č. 2,071,239 (Spencer a spol.), v němž se používá vyhlubovacích operací (přednostně se provádí metodou tryskajícího písku) k formování designu, písma nebo nápisů v pevných skleněných tělesech, které následně vyčnívají ve zvýrazněném reliéfu z dočasně zesíleného povrchu, který je ubrán metodou tryskajícího písku, aby se dosáhlo vyčnívajících těles podobných čočkám z průsvitných nebo průhledných materiálů, které vystupují v silném reliéfu s ohledem na pozadí s kontrastním charakterem. Zdá se, že okolní světlo se různě odráží od okolního odlišujícího se povrchu, takže vytváří jisté efekty.
Zdokonalením patentu 5,009,019 je také U.S. patent č. 1,887,523 (Schenkel). Schenkelův vynález využívá temné, černé, vrstvy. Černá světlo blokuje, ale neodráží jej. Schenkelův objev ukazuje způsoby jak blokovat světlo, aby se dosáhlo iluze hloubky a stínových efektů k simulaci tiskacího písma nebo plynem plněných trubic (viz níže), ale objev neukazuje ani nenavrhuje použití reflexivních povrchů, které by vedly světelné paprsky, aby se zvýšily efekty jako vytvoření záře kolem hlavních rysů nebo okrajů sdělované informace.
Ve srovnání s nápady v těchto návrzích je struktura popsaná v patentu 5,009,019 snadnější a výroba levnější, a navíc poskytuje efekty, které nelze těmito zařízeními dosáhnout. Struktura popsaná v patentu 5.009,019 vytváří obzvláště silný obrys se září kolem, zejména jsou-li postranní hrany vyzařujícího fluorescenčního materiálu umístěny obecně na přední straně základní desky s konfigurací přerušených zón na zadní straně desky a postranní hrany se svažují vzhledem k přední straně vývěsního štítu.
Podle patentu 5,009,019 budou text, obrázky nebo umělecká práce výjimečně jasné, pokud se vrstva barvy následně nanese na přední reflexivní vrstvu, zejména pokud se tato barva liší od barvy zbývající části vývěsního štítu. Proto, což je výhodou vynálezu, je zadní strana základní desky nebo desky přenášející světlo opatřena neprůhlednou vrstvou, avšak barevná vrstva je nejprve nanesena mezi zadní stranu desky, která přenáší světlo, a přední stranu neprůhledné vrstvy. Tato struktura umožňuje, že barvu je vidět zepředu skrze desku, přenášející světlo, což dává štítu jeho základní barvu. U tohoto vynálezu může být neprůhledná vrstva také z reflexivního materiálu nebo může přinejmenším obsahovat reflexivní vrstvu na své zadní straně, aby odrážela světlo ze světelného zdroje a v provozních podmínkách zvýšila celkovou emisi světla z vývěsního štítu.
Nicméně zkušenosti se zařízením, popsaném v patentu 5,009,019 odhalily prvky, které by měly být zdokonaleny. Například světelný zdroj by měl vydávat pokud možno ultrafialové (černé) světlo. Tak je iluminační efekt nízký a v podmínkách uvnitř místnosti nebo za denního světlaje záře méně zřetelná. A dále, formování fluorescenčního plastu do požadovaného uspořádání procesem obrysového frézování, které vyžaduje přípravné fáze jak před, tak i po procesu, je intensivní a relativně pomalá práce, která má vliv na cenu výroby a možnost obstarávat vzorkové formy rychle a levněji. I když se použije automatické řezání frézou a formování či odlévání může poněkud snížit podíl práce na kus, umístění fluorescenčních materiálů na vývěsní štít se provádí ručně a vyžaduje přesnou a zručnou práci.
Proto je žádoucí, aby se vývěsní štíty vyráběly metodami, vedoucími ke stále vyšší produktivitě, větší flexibilitě, nižším nákladům a aby tyto metody umožnily vytvořit strukturu vedoucí k jasnějšímu světelnému efektu. Pak by se vývěsní štít mohl oprostit od svého šerého prostředí, v němž bývá používán, a tím by se stal pro trh přijatelnějším výrobkem. Jinou otázkou je prostor, který zabírá vývěsní štít jako celek. Aby byla zajištěna největší efektivnost řešení podle patentu 5,009,019, světelný zdroj se přednostně umisťuje do jisté vzdálenosti od zadní strany vývěsního štítu a dále od neprůhledné vrstvy, aby otvory v přerušených zónách neprůhledné vrstvy pro přenos skrz celou tloušťku základní desky mohlo pronikat více světelných paprsků, které aktivují fluorescenční plastický materiál na přední straně základní desky. Prostor mezi světelným zdrojem a základní deskou se samozřejmě snižuje na minimum fyzickou konstrukcí celé schránky, obsahující vývěsní štít a světelný zdroj.
Podstata vynálezu
Účelem tohoto vynálezu je poskytnout zdokonalený vývěsní štít pro světelnou reklamu, jehož výroba je ekonomická, světelný efekt je jasnější, celek má menší tloušťku, dovoluje větší flexibilitu jak struktury, tak obsahu a který umožňuje využít materiálů a metod dostupných pro takovou výrobu.
Přehled obrázků na vvkresech
Další účel a zdokonalení budou jasnější a vynález se stane lépe pochopitelným ve spojení s následujícím detailním popisem a doprovodnými výkresy, v nichž:
Na obr. 1 je perspektivní pohled na vývěsní štít se základním výtvarným tvarem.
Na obr. 2 je částečný řez vývěsním štítem se základním výtvarným tvarem z obr. I podél čar 2-2.
Na obr. 3 je perspektivní pohled na vývěsní štít podle tohoto vynálezu.
Na obr. 4 je částečný řez vývěsním štítem podle obr. 3 z pohledu mezi čarami 4-4.
Na obr. 5 je zvětšený částečný pohled na část vývěsního štítu z obr. 3 a obr. 4, znázorňující detail možné komposice neprůhledné reflexivní vrstvy 11, ukazující rohy bez obalu tak, aby byly jednotlivé vrstvy zřetelné.
Na obr. 6 je zvětšený částečný pohled na část vývěsního štítu z obr. 3, znázorňující příklad alternativního začlenění návrhu.
Na obr. 7 je částečný řez vývěsním štítem podle obr. 6 znázorněného alternativního začlenění z pohledu mezi čarami 7-7.
Na obr. 8 je půdorys zadního uspořádání panelu s odpovídajícím předním překrývacím panelem použitým při dalším začlenění.
Na obr. 9 je zvýrazněné konečné zobrazení začlenění z obr. 8 v průběhu montáže vývěsního štítu.
Na obr. 10 je konečný pohled začlenění z obr. 8 po montáži vývěsního štítu.
- J CZ 282008 B6
Příklady provedení vynálezu
Obr. 1 ukazuje vývěsní štít, obsahující desku 9, která přenáší ultrafialové světlo. Tato deska 9 tvoří základ vývěsního štítu 12. Deska 9, která přenáší světlo, může být vyrobena z akrylového plastu, přenášejícího ultrafialové světlo. Tato deska 9 je na jedné ze stran opatřena neprůhlednou reflexivní vrstvou 11. Vrchní strana, jak ukazují obr. 1 i obr. 2, tvoří přední stranu nebo povrch vývěsního štítu 12 a tuto stranu vidí pozorovatel, když je namontována pro iluminaci ve schránce nebo jiné vhodné podobě zároveň se zdrojem světla. Na obr. 2 je znázorněno, jak je neprůhledná vrstva 11 přiložena na zadní stranu desky 9, která přenáší světlo.
Slovo TEXT na přední straně desky 9 přenášející světlo na obr. 1 reprezentuje to, co je určeno pro vizuální komunikaci, když je vývěsní štít 12 instalován a osvětlen jako celek. Navíc k písmenům může tato informace obsahovat obrázky, ornamenty, podtext a podobně. Detail, formující to, co má být sdělováno, obsahuje přerušené zóny 13 vjinak celistvé neprůhledné vrstvě 11· Přerušené zóny 13 tvoří uspořádání, tvořící to, co má být sděleno. Tomuto uspořádání přerušených zón 13 odpovídá detail průmětu 15, který tvoří reliéf vzhledem k přednímu povrchu desky 9. Průmět 15 je přednostně zhotoven z fluorescenčního materiálu, jako je fluorescenční akrylový plast. Průmět 15 lze k přerušeným zónám 13 připevnit nějakým vhodným způsobem, jako například nalepením k přednímu povrchu desky 9 akrylovým lepidlem.
Průmět 15 má zešikmené postranní hrany 17 a šířka základny průmětu 15 je nepatrně větší než šířka přerušených zón 13 v reflexivní vrstvě 11. Uspořádání průmětu 15 odpovídá uspořádání přerušených zón 13. Nepatrně větší šířka pak zajišťuje úplné překrytí uspořádání přerušených zón 13 uspořádáním průmětu 15. Je-li zadní strana desky 9 vystavena světlu, paprsky procházejí skrz přerušené zóny 13 neprůhledné vrstvy _U, skrz celou tloušťku základní desky 9 a poté aktivují fluorescenční materiál průmětu L5. Přední strana průmětu 15, to jest povrch obrácený k divákovi, je opatřena další reflexivní vrstvou 19. Tuto další reflexivní vrstvu 19 lze vytvořit neprůhledným nátěrem, naneseným vhodnými prostředky, nebo lze použít fólii. Dále se na přední část další reflexivní vrstvy 19 nanese vrstva barvy 21.
Na zadní straně desky 9 je vložena mezi zadní vrstvu desky 9 a reflexivní vrstvu 11 barevná vrstva 23, která díky průhlednosti desky 9 určuje základní barvu štítu. Přední vrstvu barvy 21 lze vybrat tak, aby byla ve shodě se základní barevnou vrstvou 23.
Při osvětlení vývěsního štítu 12 světelným zdrojem, který není znázorněn, se přednostně používá ultrafialové světlo, umístěné za deskou 9. V řešeních, znázorněných na obr. 1 a obr. 2, se některé světelné paprsky odrazí přímo od reflexivní vrstvy 11 na zadní straně desky 9. Ostatní ultrafialové paprsky projdou do průhledné desky 9 skrz přerušené zóny 13 v reflexivní vrstvě 11 a do průmětu 15, kde aktivují fluorescenční materiál a rozzáří jej. Část světelných paprsků vzniklých aktivací fluorescenčního materiálu unikne zešikmenými postranními hranami 17. Z předního pohledu působí efektem zřetelně osvětlených obrysů uspořádání, které má být sdělováno. Tak je střední část uspořádání díky neprůhlednosti materiálu zatemněna a osvětleny jsou pouze obrysy nebo hraniční plocha konfigurace.
Další ultrafialové paprsky, produkované aktivací fluorescenční vrstvy, se odrazí od další reflexivní vrstvy 19, dopadnou na přední povrch reflexivní vrstvy 11 a odrazí se na přední stranu desky 9. Tyto paprsky se objeví na barevné vrstvě 23 jako záře kolem konfigurace, která má být sdělována. Pokud je neprůhledná vrstva 11 nanesena na zadní stranu desky 9 proti přední straně desky 9, záře je zesílena. Proto je celkově na kresbě zobrazená struktura výhodnější. Vrstva 11 je s výhodou jak neprůhledná, tak reflexivní.
Jak již bylo uvedeno dříve, pro vyřezání konfigurace ve fluorescenčním materiálu se používá automatizovaný proces, nebojí lze vytvořit frézkou. Výhodou frézky je snadné nastavení úhlu, pod kterým se vyřezávají hrany 17. Ačkoliv příprava takové konfigurace a vsazení do předního
-4 CZ 282008 B6 povrchu vývěsního štítu 12 se jeví jako zdokonalení popsané drive, je žádoucí další zdokonalení struktury a metody výroby vývěsního štítu 12 podle patentu 5,009,019, aby se zvýšil výkon osvětlení desky 9, snížily se výrobní náklady, zmenšila se celková velikost, flexibilita výroby vývěsního štítu 12 byla větší a zvýšily se možnosti kreativity v podání tohoto způsobu komunikace.
Příklad
Obr. 3 a obr. 4 znázorňují způsob provedení tohoto návrhu, který vytváří podobný světelný efekt jako je popsán v patentu 5,009,019, při němž se kolem písmen, obrázků a designu objevuje žhavá záře obrysů. Na druhé straně ve srovnání s projekcí fluorescenčního plastikového materiálu podle patentu 5,009,019 počítá tento způsob provedení s podstatně rovinnými povrchy na obou stranách vývěsního štítu 12. A dále, ve srovnání s potřebou vystupujícího fluorescenčního materiálu na přední straně podle patentu 5,009,019 může rozptylovací vrstva, která může být z fluorescenčního materiálu nebo jej přinejmenším obsahovat, tvořit pouze tenkou vrstvu nebo povlak přiložený na zadní stranu štítu 12. Jak je dále vidět, tento návrh také mnohem efektivněji využívá koncepci vedení světelného paprsku pomocí odrazu, barva může být dokonce znásobena, změněna nebo může zmizet, a dovoluje více tvořivosti v designu a použití vývěsního štítu 12. Tyto ajiné rozdíly zároveň s příslušným zdokonalením se stanou jasnějšími v následujícím detailním popisu tohoto návrhu.
Jak ukazuji obr. 3 a obr. 4, výhodné provedení vývěsního štítu 12 podle tohoto návrhu zahrnuje desku 9, přenášející světlo, která tvoří základní strukturu vývěsního štítu 12. Tuto desku 9, přenášející světlo, lze zhotovit z tabule z materiálu, který přenáší světlo, jako je čistý plast nebo sklo. Tímto plastickým materiálem mohou být například tabule tuhého pryskyřičného materiálu s obchodní značkou Plexiglass od Rohm and Haas Company. Avšak pro tento účel jsou vhodné mnohé další materiály, takže se u tohoto příkladu nepočítá se žádným omezováním. Deska 9, která přenáší světlo, je na jedné straně opatřena reflexivní vrstvou 11. Vrchní strana, znázorněná na obr. 3, je přední stranou či povrchem 14 vývěsního štítu 12 a tuto stranu vidí pozorovatel když je deska namontovaná pro osvětlení ve schránce nebo nějaké jiné vhodné struktuře, která není znázorněna, zároveň se světelným zdrojem. Obr. 4 znázorňuje neprůhlednou reflexivní vrstvu 11 přiloženou na zadní povrch 16 desky 9, přenášející světlo.
Obr. 3 ukazuje slovo DISPLAY a libovolný design 18 na přední straně 14 desky 9, přenášející světlo, které představují informaci nebo to, co má být sdělováno, když je celý zde ztělesněný štít 12 instalován a osvětlen. K již navržené informaci mohou být dále přidány obrázky, ornamenty, popisy a podobně.
Detail, tvořící sdělovanou informaci, obsahuje přerušené zóny 13. vytvořené v celistvé neprůhledné reflexivní vrstvě 1_L Přerušené zóny 13 tvoří konfiguraci, která určuje informaci nebo to, co má být sdělováno. Neprůhledná reflexivní vrstva 11 a přerušené zóny 13 se pokud možno vytvářejí na zadní straně 16 desky 9, přenášející světlo.
Velmi důležitým aspektem tohoto návrhu je schopnost řídit a vést světelné paprsky tak, aby bylo dosaženo jistých příjemných třírozměrných a/nebo pestrobarevných efektů s minimem materiálu. Například je lepší vytvořit iluzi uvnitř desky 9, přenášející světlo, s využitím tloušťky desky 9 samotné, než na její povrch lepit další materiály. Následující odstavec popisuje, jak řídit a vést světelné paprsky, aby se dosáhlo těchto efektů.
Na opačné straně přední strany 14, jak obecně odpovídá zónám 13, je další vrstva 10, která je přinejmenším reflexivní, a to v konfiguraci odpovídající rozložení zón 13. Podle toho například tvoří-li zóny 13 slovo DISPLAY, pak rozložení reflexivní vrstvy 10 na přední straně 14 desky 9 rovněž znázorňuje slovo DISPLAY, viděné divákem. Z toho vyplývá, že neprůhledná
- 5 CZ 282008 B6 reflexivní vrstva 11 má vlastnosti jak neprůhledné, tak i reflexivní. Těchto vlastností lze dosáhnout použitím tiskového inkoustu, síťového tisku, fólie a podobně. Příkladem takového materiálu může být lepicí polyvinylchloridová fólie, která je dostupná v mnoha barvách. Pak má již fólie barvu základu, je reflexivní a alespoň na jedné straně je opatřena lepicím povlakem 5 v barvě materiálu. I když taková fólie zajistí reflexivitu a barevný základ, nemusí odpovídat požadavkům na neprůhlednost. Proto, pokud se vyžaduje také neprůhlednost, lze nelepící stranu fólie opatřit vrstvou, nepropouštějící světlo, jako je tmavý nátěr nebo inkoust. Tato vrstva je neprůhledná, ale tmavá vrstva nemusí být nutně reflexivní. Obecně vzato, tenké vrstvy reflexivních barev nejsou průhledné a tmavé barvy a černá neodrážejí světlo. Není nutné io opatřovat zadní stranu vrstvy 11 na zadní straně desky 9 reflexivním povrchem, ale pokud se to vyžaduje, může být reflexivní vrstva přidána přes vrstvu, nepropouštějící světlo.
Příklad takových složených vrstev, které dohromady vytvářejí neprůhlednou reflexivní vrstvu 11, je na obr. 5, kde základní lepicí fólie, jejíž strana je směrem dolů a není vidět, má číslo 27, vrstva 15 zadržující světlo má číslo 29 a přidaná reflexivní vrstva 31.
Předpokládejme například, že vývěsní štít 12 vyžaduje design s tiskem, který je znázorněn na obr. 3. Bylo zvoleno bílé pozadí. Byla vybrána bílá polyvinylchloridová lepicí fólie 27. Jak je v obchodní praxi zvykem, fólie se dodává jako role a lepicí povrch je potažen prokladovým 20 archem, který není znázorněn, který se odstraní, když se fólie 27 přikládá k povrchu desky 9 přenášející světlo. Dále se na fólii 27, z druhé strany než je prokladový arch, přiloží vrstva 29, která zadržuje světlo. Pokud je třeba, nanese se přes vrstvu 29, která nepropouští světlo, přídavná reflexivní vrstva 3L
Dokud je lepicí strana stále pokrytá prokladovým archem, známým způsobem, jako je počítačem řízený plotter, se z fólie vyříznou design a písmena, čímž se vytvoří požadovaná konfigurace přerušených zón. Vyříznuté části, které se na desku 9 přenášející světlo nebudou dávat, se sloupnou a odstraní. Tak zvaná pracovní fólie, zvaná též aplikační fólie, se přiloží na vrchní stranu zbývajícího materiálu, který obklopuje konfiguraci. Lepicí vrstva na pracovní fólii je 30 o něco silnější, než je lepicí vrstva na prokladovém archu a zbývající materiál drží na pracovní fólii a tak udržuje odkryté zóny neporušené. Plotter je natolik přesný, že řeže pouze do materiálu, nikoliv skrz prokladový arch, který pokrývá lepicí vrstvu. Tak může pracovní fólie oddělit požadovanou zbývající část konfigurace od prokladového archu a tím je lepicí vrstva zbývající části připravena k aplikaci přímo na zadní stranu 16 desky 9, která přenáší světlo. Potom se 35 pracovní fólie s touto zbývající částí přiloží na zadní stranu 16 a pevně se přitlačí proti desce 9, čímž je na ni přenesena zbývající část. Lepicí síla na desce 9 je nyní silnější než na pracovní fólii, což umožňuje oddělit ji od zbývající části. Tímto je pozice konfiguračních otvorů v celkové neprůhledné reflexivní vrstvě na zadní straně desky 9 přenášející světlo ustálena a tvoří základ pro další důležité reflexivní vrstvy, které budou použity způsobem, jímž se budou řídit světelné 40 paprsky a tak splní očekávání pro jakýkoliv štít 12.
Pro nanesení vrstvy 10 na přední část 14 desky 9 přenášející světlo se nyní provede opačná operace. Konfigurace vrstvy 10 je vyříznuta například počítačem řízeným plotterem. V tomto případě je téměř celá komunikační konfigurace nejprve sloupnuta a prokladový arch odstraněn 45 ještě před tím, než se další pracovní fólie nanese na vyříznutou konfiguraci a oddělí se od prokladového archu. Pracovní fólie udržuje celou konfiguraci neporušenou a potom ji lze použít k zarovnání a nanesení konfigurace v odpovídající formě na přední stranu 14 s odkrytými zónami 13 na zadní straně 16 desky 9, přenášející světlo.
Mělo by být jasné, že tyto přední a zadní konfigurace lze také vytvořit známým tiskovým procesem nebo metodou síťového tisku. Tiskový proces se částečně hodí pro hromadnou výrobu, což je částečná výhoda tam, kde se vyrábí velké množství vývěsních štítů se stejným designem a obsahem. Metoda síťového tisku je všestrannější a užitečná při výrobě vzorků a malých množství.
-6CZ 282008 B6
Rozptylovací vrstva 25 se potom vytváří na zadní straně 16 desky 9, přenášející světlo, přinejmenším v rozsahu přerušených zón 13 konfigurace. Prvořadým úkolem rozptylovací vrstvy 25 je rozptýlit a stejnoměrně dopravit světlo, které koncentrovaně emituje světelný zdroj. Tak divák nebude pozorovat samotný světelný zdroj, ale pouze stejnoměrně přenášené světlo ze zadní strany desky 9. Tato rozptylovací vrstva 25 může být plastická, z opálového nebo mléčně bílého průsvitného materiálu.
V případě, že jsou vyžadovány pouze obrysy, může jako pracovní materiál sloužit mléčně bílý materiál. Avšak tento rozptylovací prvek má další charakteristiky, přidává také barvu a zesiluje světlo vyzařované z přední Části vývěsního štítu 12. Tyto požadované vlastnosti, to jest rozptyl světla, barvu a intensitu světla může uspokojit fluorescenční barva ve vrstvě nátěru, inkoustová vrstva nebo plastiková vrstva samotná. Pokud je fluorescenční materiál aktivován světelným zdrojem, zesílí jisté frekvence viditelné lidským okem a září barvou materiálu. Proto by se pouze z těchto důvodů měl fluorescenční materiál používat bez mléčně bílé vrstvy, ale jejím dalším použitím zároveň s fluorescenční barevnou vrstvou lze dosáhnout velmi žádaných speciálních třírozměrných efektů, jak bude popsáno později.
Proto lze jako rozptylovací vrstvu 25 použít mléčně bílý průsvitný materiál, může to být pouze fluorescenční vrstva 22 nebo se může použít kombinace obou. Vrstva 25 bude pokud možno obsahovat vrstvu fluorescenčního materiálu 22. kterou lze na mléčně bílém plastu vytvořit takovými metodami jako síťový tisk s použitím fluorescenčního síťového nátěru, rozprašovač s použitím fluorescenčního nátěru, potisk s použitím fluorescenčního inkoustu nebo je možno přilepit na mléčně bílý plast tenkou tabuli fluorescenčního plastikového materiálu. Takovou kombinací je vytvořena deska 9. Může se vybrat fluorescenční materiál ve vhodné barvě, který by splnil očekávaný efekt celkového vývěsního štítu 12, který není znázorněn, ve shodě s ostatními barevnými vrstvami vývěsního štítu 12.
Za zmínku stojí, že vrstvy 10, 11, 21, 22 a 25 na obr. 4 a obr. 7 jsou znázorněny ve zvětšených řezech pouze za ilustračním účelem a nákresy vrstev neodpovídají jejich poměrným tloušťkám. Ve skutečnosti mají vrstvy tloušťku filmu, ale pro snadnější popis a porozumění jsou vrstvy v příčných řezech zvětšené.
V kontrastu s prvotním výtvarným návrhem na obr. 2, kde je fluorescenční materiál nanesen na přední stranu 14 vývěsního štítu 12 jako relativně silný průmět 15, se rozptylovací vrstva 25, která může rovněž obsahovat fluorescenční vrstvu 22, u tohoto návrhu nanáší na zadní stranu 16 desky 9 a přímo pokrývá přerušené zóny 13. Tato struktura je částečným zlepšením původního návrhu, protože rozptylovací vrstva a pokud se použije i fluorescenční vrstva, je aktivována přímo a celkem rovnoměrně úplným osvitem z jakéhokoliv světelného zdroje na zadní straně 16 desky 9, která přenáší světlo. Tato struktura je tak výhodná, že světelný zdroj může přímo přiléhat k vrstvám 22 a 25 beze ztráty luminiscence v těch částech konfigurace, které jsou od světelného zdroje poněkud vzdáleny.
S tím souvisí i to. že světelný zdroj může vydávat jakýkoliv druh světla jako je ostře bílé, fluorescenční, neonové, ultrafialové, světlo ze světloemitujicích diod LED a zelektroluminiscenčního panelu, působení elektrického pole na obvykle pevný materiál, jako fluorescenční plastiková deska. V případě elektroluminiscence se elektricky buzený materiál kombinuje s fluorescenční tabulí a proto může být sám o sobě zdrojem světla a nahradit tak světelný zdroj. Také při použití neonu požadované barvy v kombinaci s rozptylovací vrstvou 25, která je z mléčně bílého materiálu, může být fluorescenční vrstva 22 vypuštěna a přesto lze dosáhnout dobrých světelných výsledků. Avšak vzhledem k citlivosti neonu a nutné údržbě se obecně doporučuje tuto alternativu vypustit.
Je-li deska 9 osvícena světelným zdrojem, který není znázorněn, a světelný zdroj je pokud možno umístěn čelně k zadní straně 16 štítu 12, dopadají na ni světelné paprsky a přímo aktivují celou
-7CZ 282008 B6 fluorescenční vrstvu 22 a/nebo přímo osvítí rozptylovací vrstvu 25, z nichž jedna či obě mohou primárně pokrývat přerušené zóny 13. Potom bude záře zaktivované fluorescenční vrstvy 22 a/nebo světlo z rozptylovací vrstvy 25 přímo pokrývající přerušené zóny 13 v reflexivní vrstvě 11 šířena skrz průhlednou desku 9. Část těchto světelných paprsků dorazí postranními hranami přední reflexivní vrstvy 10 přímo k divákovi a ten uvidí obrysy konfigurace.
S ohledem na tyto obrysy může být u tohoto návrhu reflexivní vrstva 10 buď neprůhledná reflexivní, nebo jen reflexivní. V každém případě se některé paprsky ze zadní strany 16 odrazí od reflexivního povrchu reflexivní vrstvy 10 zpět na neprůhlednou reflexivní vrstvu 11 a odtud dopředu k divákovi, tvoříc tak záři kolem obtysů. Ale je-li reflexivní vrstva 10 neprůhledná, rozdíl bude v ploše středu obrysů 20. Pokud obsahuje reflexivní vrstva 10 vrstvu 29 pro světlo neprostupnou, která způsobuje neprůhlednost, plocha středů obrysů 20 bude osvětlena pouze stávajícím předním osvětlením okolí a barva těchto středů 20 bude tatáž, jakou má přední povrch reflexivní vrstvy 10, což může být přední vrstva barvy 21. Na druhé straně pokud reflexivní vrstva 10 postrádá vrstvu 29 pro světlo neprostupnou, část světla zezadu ovlivní plochu středů 20, do jisté míry ji osvětlí, a pokud plocha středů 20 také obsahuje fluorescenční materiál, jak je popsáno níže, bude zde zahrnuta i barva fluorescenční vrstvy. Protože reflexivní vrstva 10 odráží paprsky, bude intenzita svítící plochy středů 20 ve srovnání s přímými paprsky, které dojdou k divákovi z pozadí hran plochy středů 20, nižší. Tak jsou hrany konfigurace zřejmé, ale kontrast mezi nimi a plochou středů 20 je nižší než v případě neprůhledné plochy středů 20.
Alternativně reflexivní vrstva 10 může být také fluorescenční vrstva, která jednak odráží paprsky z vrstev 22 a 25 a jednak je aktivována paprsky, které osvětlují plochu středů 20. V závislosti na vybraných barvách může vytvářet zajímavé barevné kombinace. Je-li například zadní fluorescenční vrstva 22 modrá a přední fluorescenční vrstva 25 na pozici reflexivní vrstvy 10 je červená, divák uvidí plochy středů 20 jako směs červené a modré, tedy nachovou s modrými obrysy, a je-li zadní fluorescenční vrstva 22 bílá a přední vrstva 25 žlutá, pak divák uvidí žlutý střed 20 s bílým obrysem. V obou z těchto příkladů bude záře ovlivněna také základní barvou vývěsního štítu 12. což je určeno barvou vrstvy _1_L
K dosažení speciálních efektů se mohou vybrat barvy jakékoliv požadované kombinace pro neprůhlednou reflexivní vrstvu 11, fluorescenční vrstvu 22, reflexivní vrstvu 10 a přídavnou přední barevnou vrstvu 2L V tomto spojení je známé, že se mohou používat barvy světla v konfrontaci s jinou barvou, aby se mohla výsledná barva efektivně rušit, zesilovat nebo měnit, záleží na výběru barev a intenzitě. Struktura tohoto návrhu tyto techniky efektivně využívá.
Dalším důležitým aspektem tohoto návrhu je schopnost používat základ s měnící se barvou, a to neuvěřitelným způsobem. Při použití fluorescenční vrstvy 22 se může barva postupně podélně měnit. Lze například v jisté části použít fluorescenční modrou. Potom od středu této modré přichází červená, napůl zakrývající modrou a další polovina je z osvíceného mléčně bílého materiálu. Tak by se v celkově použitém pruhu fluorescenční barevné vrstvy barva měnila od modré k nachové a k červené bez zřetelného předělu mezi barvami. Podle libosti lze použít další barvy. Záměrem je změna barev obrysů a záře od jedné k druhé po celé délce vývěsního štítu 12. Tímto způsobem lze u vývěsního štítu 12 použít mnoho nebo málo barevných změn.
Může se zdát, že úhel pomyslné čáry připojující hranu vrstvy 11 v místě přerušené zóny 13 s odpovídajícím místem na hraně vrstvy 10 na přední straně 14 má cosi společného se zešikmenými postranními hranami 17 v prvotním výtvarném návrhu ukázaném na obr. 2. Tento úhel se může zvětšit nebo zmenšit zvětšením nebo zmenšením odpovídajících rozměrů konfigurace reflexivní vrstvy 10. Tento dojem nastává bez fyzické přítomnosti vyvýšené části 15 na přední straně 14 desky 9 v původním návrhu.
Tloušťka šikmých postranních hran 17 se pohybuje od 0,0 mm do 20 mm nebo i více podle tloušťky materiálu vybraného pro základní desku 9, která přenáší světlo. Dále lze přední
-8CZ 282008 B6 barevnou vrstvu 21 vytvořit na přední straně vrstvy 10. Tuto barevnou vrstvu 21 je možno vybrat tak, aby odpovídala barvě pozadí neprůhledné reflexivní vrstvy 11. to jest základní barvě vývěsního štítu 12.
Přední strana písmen, obrázků, designu nebo umělecké práce odpovídá konfiguraci přerušených zón 13 na zadní straně 16. U tohoto návrhu mohou být rozměry přední konfigurace menší, stejné nebo větší než u zadní konfigurace. Světelné paprsky od světelného zdroje procházející přerušenými zónami 13 budou stále formovat obrysy kolem přední konfigurace, ledaže by rozměry přední konfigurace záměrně přesáhly zadní konfiguraci za účelem efektivního potlačení obrysů, ne však záře. Avšak iluze sražených hran a třírozměmosti bude nej působivější, když rozměry přední konfigurace nebudou větší než zadní a raději menší. Působení iluze sražených postranních hran, hloubky nebo trojrozměrnosti, záře a mnoha možných barev, které částečně splňují vytyčené cíle pro vývěsní štít, ovlivňuje několik faktorů, které zde budou probrány. Prozatím stačí říci, že po zvážení těchto faktorů se zvolí rozměr odpovídající šířce přední konfigurace, a tato se vyřízne z jiné tabule pro reflexivní vrstvu 10 způsobem již popsaným.
Navíc k iluzi sražených postranních hran, srovnanou s fyzicky skloněnými hranami 17 původního návrhu z obr. 2 se u tohoto návrhu přidává také působení hloubky nebo trojrozměrnosti, které divák vidí uvnitř základní desky 9, přenášející světlo. Tato deska 9, jak již bylo naznačeno, je pokud možno z čistého plastu a je průhledná. Z pohledu diváka skrz plast na mléčně bílou vrstvu jsou tyto objekty při nejlepším mimo ohnisko. To je při posuzování kvality trojrozměrného efektu nejlepší. Objekt nebo vrstvu na zadní straně 16 desky 9 přenášející světlo je vidět jasně a ostře. Účelem rozptylóvací desky 25 je rozvést světlo rovně a stejnoměrně. To je rozptýleno, neboli mimo ohnisko, a při pohledu skrz skloněné hrany konfigurace divák není schopen určit vzdálenost světelného zdroje. Na druhé straně je zde patrná vzdálenost mezi zadní reflexivní vrstvou 11 a přední reflexivní vrstvou 10, i když mezi nimi není žádné přímé spojení. Když světlo aktivuje rozptylovací vrstvu, divák je schopen určit prostorovou vzdálenost mezi zadní reflexivní vrstvou 11 a přední reflexivní vrstvou 10. ale není schopen určit vzdálenost od světelného zdroje. Nyní se zdá, že světlo spojuje přední vrstvu se zadními a dává jí zvláštní trojrozměrný a hmotný vzhled. Čím méně je světelný zdroj rozptýlen, tím má tento jev menší kvalitu. Efekt dává vzniknout iluzi bezedné hloubky. Tak se může objevit směs barev, například prostorově svítící jev podobný severní polární záři. Zdá se, že barvy jsou za samotnou deskou 9. Také zadní mléčné bílá rozptylovací vrstva 25 vytváří zajímavé trojrozměrné efekty vlivem odražených paprsků od reflexivní vrstvy 10, zejména je-li tato také fluorescenční, jak již bylo uvedeno dříve. Proto, jsou-li vyžadovány neobvyklé hloubkové efekty, je lepší použít mléčně bílou rozptylovací vrstvu 25 zároveň s fluorescenční barevnou vrstvou 22.
Když se zarovná konfigurace na přední straně 14 s přerušenými zónami 13 konfigurace na zadní straně 16, může se dosáhnout dalšího zajímavého efektu. Mírným posunutím těchto dvou konfigurací proti sobě se vytvoří částečné obrysy každého znaku. Například levá strana znaků se objeví bez obrysu, ale se září, a pravá strana má jak obrys, tak záři. Obrys může být širší, záleží na původním výběru srovnávacích rozměrů při vyřezávání konfigurací.
Jak je vidět, při relativně nenákladných výrobních metodách a materiálu je flexibilita tohoto návrhu výhodná a lze ji využít při tvorbě trojrozměrných efektů v desce 9, aniž by se musely vyrábět fyzicky skutečné trojrozměrné objekty. Divák očekává, že na dotyk ucítí trojrozměrnou plochu a ne úplně hladký povrch a pravděpodobně nebude schopen určit vzdálenost světelného zdroje.
Jiný způsob provedení tohoto návrhu ukazují obr. 6 a obr. 7. V tomto provedení jsou rovněž použity tytéž principy již jednou popsané u obr. 3 a obr. 4. Kromě toho umožňuje toto provedení větší flexibilitu při využívání těchto principů. V tomto provedení je například možné zobrazit umělecký design, jak již bylo popsáno výše, zatímco zároveň se zobrazuje i vrstva písmen se zprávou nad nebo přes umělecký design a naopak. V jednom okamžiku může jedno skutečně
-9CZ 282008 B6 tvořit popředí a druhé pozadí a v následující chvíli si mohou své role vyměnit. Provádí se to vytvořením obrysu a záře na vzájemné hranici nebo vrcholu nebo přes další obrys a záři.
Tuto flexibilitu objasní příklad, kde je deska 9 tvořena sestavou minimálně dvou rovnoběžných vrstev 91 a 92. S odkazem na obr. 7 světelné paprsky vzniklé osvitem zadní části 16 desky 9, tedy vrstvy 91, světelným zdrojem, který není znázorněn, aktivují rozptylovací vrstvu 25, která pokud možno obsahuje vrstvu fluorescenční barvy 22, a rovnoměrně ji rozzáří. Část světelných paprsků vzniklých aktivací fluorescenčního materiálu projde přímo kupředu k divákovi místy mezi celkově přilehlými postranními hranami speciálně posazené neprůhledné reflexivní vrstvy 11, reflexivní vrstvou 10 a přídavnou reflexivní vrstvou 10a, jak je vidět z obr. 7. Toto světlo, procházející mezi přilehlými hranami, vytváří obrys, jak je vysvětleno výše. Skutečnost, že světelné paprsky se také odrazí od reflexivní vrstvy 10 a přídavné reflexivní vrstvy 10a, znamená, že se některé ze světelných paprsků odrazí více vpředu od předsazených přídavných reflexivních vrstev 10a zpět na přední povrch reflexivní vrstvy 10 a neprůhledné reflexivní vrstvy 11, to jest dopředu k divákovi. Tyto od přední strany neprůhledné reflexivní vrstvy 11 odražené paprsky vytvoří záři kolem obrysu vytvořeného na hranách přídavné reflexivní vrstvy 10a. Je zde také další obrys kolem vnějších hran reflexivní vrstvy 10 se září způsobenou odrazem od přední části neprůhledné reflexivní vrstvy 11, jak je popsáno dříve. To vytváří obrys se září v mezích hranic nebo přes další obrys se září.
Jak je výše naznačeno, na předním povrchu přední neprůhledné vrstvy 10a musí být nanesena barevná vrstva 21, která vytváří další speciální barevný efekt přidaný k barvám vrstev 11, 10 a 10a. Neprůhledná reflexivní vrstva může mít svou vnitřně použitou barvu, ale mělo by být jasné, že míšení barev různých vrstev vytváří zajímavé efekty. Přední strana jakékoliv z reflexivních vrstev může navíc obsahovat barevnou vrstvu 21 ne však 10a, která dále působí na vrstvy odlišných barev a tak dojde k těmto požadovaným barevným efektům. Pokud se barva vrstev 21 liší od rozptylovacích/reflexivních vrstev 22 a 25, vytvořené záře bude pravděpodobně vidět v barvách odlišných od obrysů, vytvořených paprsky, které přicházejí přímo od fluorescenčního materiálu k divákovi. Také již bylo naznačeno, že fluorescenční barevná vrstva 22 na rozptylovací vrstvě 25 se může podél povrchu měnit, což přidá na zajímavosti, a je známé, že toto barevné světlo se dá použít v přímé konfrontaci s dalšími barevnými světly ke zrušení, zesílení nebo změně výsledné barvy. Tato alternativní struktura poskytuje skvělý prostor, v němž lze takové použití barev vyzkoušet. Z toho je tudíž vidět, že tato struktura je otevřena dalším inovacím.
Ještě jiný způsob provedení ukazují obr. 8 až 10. Efekty tohoto vývěsního štítu 12 jsou či mohou být stejné jako ujiž popsaných způsobů provedení, ale fyzické provedení tohoto štítu 12 dovoluje ještě další flexibilitu. Místo lepení neprůhledné reflexivní vrstvy k zadní straně 16 desky 9, přenášející světlo, se písmena, obrázky a/nebo umělecká práce přímo tisknou na čistou plastickou fólii nebo film s tloušťkou 0,2 až 0,5 mm. Pro tisk se může použít známých tiskových metod, využívajících standardních forem, písma, obrázků a znaků, aby se snížily náklady na tisk v porovnání se síťovým tiskem a dalšími zvláštnostmi nebo zákaznickými metodami. Příkladem takového použití je, když se předpokládá použití štítu 12 v takových situacích, kde se podmínky často mění a komunikace vyžaduje jejich změnu. Za častý interval se považuje několik dnů nebo dokonce několik málo hodin. Typickým příkladem je restaurace, oznamující menu pro daný den nebo dané jídlo.
Na obr. 8 je znázorněna fólie nebo film 33, kde pozadí je natištěné neprůhledným a reflexivním barevným inkoustem a nechává komunikační konfiguraci otevřenou pokud jde o přerušené zóny 13, kterými pronikají světelné paprsky. Přední fólie nebo film 35 je inverzí filmu 33 a ukazuje komunikační konfiguraci odpovídající filmu 33. Komunikační konfigurace na přední fólii 35 je neprůhledná s čistým pozadím.
- 10 CZ 282008 B6
Jak je vidět z obr. 9, několik vrstev včetně filmů 33 a 35 je spojeno dohromady a tvoří proložení seřazených jednotlivých vrstev, které si v této spojené formě udržují jednotu separátů, vyjímatelných vrstev oproti celistvé Iaminaci vrstev z dříve popsaných způsobů provedení.
V tomto případě složenina dále obsahuje rozptylovací vrstvu 25, což může být tenká deska opálového nebo mléčně bílého plastu s fluorescenční vrstvou 22 na ni přiloženou, a dvě dílčí desky 93, 94, přenášející světlo, jak již bylo popsáno dříve. Tištěné filmy 33 a 35 jsou vloženy mezi vrstvy, tvořící sandvič. Zadní film 33 je mezi vrstvou 25 a nejvíce vzdálenou dílčí deskou 94, přenášející světlo, a přední film 35 je mezi nejvzdálenější deskou 94 a nejvíce vpředu umístěnou deskou 9. Všechny vrstvy jsou zarovnané, ale jistá pozornost se musí věnovat filmům 33 a 35, které jsou ve vzájemném vztahu. Ve shodě s předchozími způsoby bude mít přední tisk filmu 35 užší konfiguraci než je odpovídající konfigurace tisku zadního filmu 33. Rozdíly v rozměrech umožní světelným paprskům vyzařovat přímo z vrstvy 25 aktivované světelným zdrojem, který není znázorněn, skrz dílčí desky 93, 94 přenášející světlo na diváka a vytvářet kolem konfigurace obrys. Proto by filmy měly být zarovnány, aby obě konfigurace byly ve vzájemném vztahu. Jak bylo popsáno dříve ve spojení s předchozími provedeními, vrchní a spodní konfigurace mohou být vzájemně posunuty nebo odsazeny na stranu, aby se dosáhlo zajímavých obrysových efektů.
Jsou-li zarovnány, vrstvy se sepnou dohromady vhodným prostředkem, zde je to svorka 37, aby si udržely svou proloženou podobu. Složený vývěsní štít 12 potom může být umístěn do neznázoměné schránky, čímž společně se světelným zdrojem vytvoří celou reklamu.
Lze ocenit, že tato struktura v tomto návrhu umožňuje snadnou výměnu sdělované informace díky rozpojitelnosti částí vývěsního štítu 12.
Stejně jako u předešlých provedení jsou vrstvy na obr. 9 a obr. 10 nakresleny se zvětšenou šířkou pouze za účelem ilustrace a snadného popisu a kresby neodpovídají poměrným tloušťkám fyzických vrstev. Stejně jako u předešlých popisů jsou zadní strany vývěsního štítu 12 na těchto obrázcích, strana světelného zdroje, vpravo.
Průmyslová využitelnost
Zásady vývěsních štítů 12 zde ukázané mají mnoho rozmanitých aplikací podle tvořivosti osob, které je uskutečňují. Například k užitečným aplikacím těchto principů patří umělecká zobrazení, rozšiřování informací, reklamy nebo jejich kombinace, zásady lze využít i u jiných aplikací jako jsou ciferníky hodin, reliéfové mapy a globy.
Zde popsaný návrh má mnoho zdokonalení. Tato struktura zjednodušuje práci se standardizováním různých částí vývěsního štítu 12. Zajišťuje také zvýšený jas světelného výstupu, proto je efektivnější v podmínkách se světlem okolního prostředí. K výrobě vývěsního štítu J2je zapotřebí méně pracovních hodin, vzorek může být rychle složen a je-li to žádoucí, může být snadno změněn. Může se použít téměř každý druh světelného zdroje a ten může přímo přiléhat k zadní straně světelného štítu 12. takže celkový obal je velmi tenký - rám, vývěsní štít a světelný zdroj. Koncept vedení světelného paprsku dovoluje více kreativity a flexibility při výrobě a používání vývěsního štítu 12. Množství potřebného materiálu je obvykle také menší.
Ačkoliv byl návrh částečně ukázán a popsán s odkazy na předchozí způsoby provedení ajejich alternativy, je chápán jako jejich možné provedení u kterého se mohou provádět vylepšení různou změnou formy a detailů, aniž by se odchylovaly od podstaty a obsahu působnosti tohoto vynálezu, jehož předmět je definován v následujících nárocích.

Claims (23)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    5 1. Vývěsní štít pro světelnou reklamu, obsahující světelný zdroj, vyznačující se tím, že sestává jednak z desky (9) z materiálu přenášejícího světlo, jejíž zadní strana (16), obrácená ke zdroji světla, je opatřena neprůhlednou reflexivní vrstvou (11), v níž je vytvořena konfigurace sestávající ze zón resp. otvorů (13) přerušujících celistvost neprůhledné reflexivní vrstvy (11) a mající formu návrhu vizuální komunikace, jednak z rozptylovací vrstvy (25) přímo 10 přilehlé a alespoň pokrývající tuto konfiguraci ajednak z reflexivní vrstvy (10), odpovídající uvedené konfiguraci.
  2. 2. Vývěsní štít podle nároku 1, vyznačující se tím, že reflexivní vrstva (10) je vytvořena na opačné, přední, straně (14) desky (9) než je konfigurace.
  3. 3. Vývěsní štít podle nároku 1, vyznačující se tím, že reflexivní vrstva (10) je vytvořena na rozptylovací vrstvě (25) směrem od světelného zdroje jako vnitřní plocha vývěsního štítu.
    20
  4. 4. Vývěsní štít podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že rozptylovací vrstva (25) je z mléčně bílého průsvitného materiálu.
  5. 5. Vývěsní štít podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že rozptylovací vrstva (25) je z fluorescenčního barevného materiálu.
  6. 6. Vývěsní štít podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že rozptylovací vrstva (25) obsahuje jak mléčně průsvitný materiál, tak fluorescenční barevný materiál.
  7. 7. Vývěsní štít podle nároků laž6, vyznačující se tím, že neprůhledná reflexivní 30 vrstva (11) obsahuje polyvinylchloridovou fólii (27) s lepicí vrstvou na jedné straně.
  8. 8. Vývěsní štít podle nároku 7, vyznačující se tím, že polyvinylchloridová fólie (27) je na nelepivé straně opatřena vrstvou (29) pro zadržení světla.
    35
  9. 9. Vývěsní štít podle nároku 8, vyznačující se tím, že polyvinylchloridová fólie (27) s vrstvou (29) zadržující světlo obsahuje dále přídavnou reflexivní vrstvu (31), přiléhající k vrstvě (29) zadržující světlo na nelepivé straně fólie (27).
  10. 10. Vývěsní štít podle nároků laž9, vyznačující se tím, že deska (9) je z čistého 40 plastu.
  11. 11. Vývěsní štít podle nároků 1 až 9, v y z n a č u j í c í se t í m , že deska (9) je ze skla.
  12. 12. Vývěsní štít podle nároků 1,2, 4 až 11, vyznačující se tím, že reflexivní vrstva
    45 (10) na přední straně (14) desky (9) obsahuje materiál zadržující světlo.
  13. 13. Vývěsní štít podle nároků 1 až 12, vyznačující se tím, že rozměry reflexivní vrstvy (10) jsou menší než odpovídající rozměry konfigurace, vytvořené na neprůhledné reflexivní vrstvě (11).
  14. 14. Vývěsní štít podle nároků 1 až 12, vyznačující se tím, že rozměry další reflexivní vrstvy (10) jsou stejné jako odpovídající rozměry konfigurace, vytvořené na neprůhledné reflexivní vrstvě (11).
  15. 15. Vývěsní štít podle nároků 1 až 12, vyznačující se tím, že rozměry další reflexivní vrstvy (10) jsou větší než odpovídající rozměry konfigurace, vytvořené na neprůhledné reflexivní vrstvě (11).
  16. 16. Vývěsní štít podle nároků 1, 2, 4 až 15, vyznačující se tím, že deska (9) je tvořena sestavou minimálně dvou vrstev (91, 92), uspořádaných souběžně jedna za druhou, kde vnější strana sestavy obrácená ke světelnému zdroji tvoří zadní stranu (16) desky (9) a opačná vnější strana sestavy, obrácená k pozorovateli, tvoří přední stranu (14) desky (9), přičemž reflexivní vrstva (10) je semknuta mezi vrstvami (91, 92) a na přední straně (14) sestavy je umístěna přídavná reflexivní vrstva (10a), vytvořená v konfiguraci, jejíž celková kombinace obecně odpovídá konfiguraci, vytvořené na neprůhledné reflexivní vrstvě (11) na zadní straně přinejmenším poslední vrstvy (92).
  17. 17. Vývěsní štít podle nároku 16, vyznačující se tím, že sestava včetně všech vrstev je upevněna ve svorce (37).
  18. 18. Vývěsní štít podle nároků 1, 4 až 15, vyznačující se tím, že deska (9) je vytvořena z první dílčí desky (93) a z druhé dílčí desky (94) z materiálu přenášejícího světlo, umístěných navzájem paralelně, neprůhledná reflexivní vrstva (11) s konfigurací ze zón (13) je tvořena fólií nebo filmem (33) s neprůhledným reflexivním pozadím a v něm vytvořenou otevřenou komunikační konfigurací a reflexivní vrstva (10) je umístěna mezi první a druhou dílčí deskou (93, 94) a je tvořena přední fólií nebo filmem (35), sestávajícím z první vrstvy reflexivního materiálu, umístěné na straně první dílčí desky (93) proti fólii nebo filmu (33), mající podobu pásu, který odpovídá obrysu konfigurace a uprostřed obrysu je mezera a z druhé vrstvy reflexivního materiálu, umístěné na straně druhé dílčí desky (94) proti první vrstvě reflexivního materiálu ve tvaru, odpovídajícím otevřeným mezerám uprostřed pásu, tvořícího obrys první vrstvy reflexivního materiálu.
  19. 19. Vývěsní štít podle nároku 18, vyznačující se tím, že první dílčí deska (93), přední fólie respektive film (35), druhá dílčí deska (94) a fólie respektive film (33) jsou upevněny ve svěrce (37).
  20. 20. Vývěsní štít podle nároků 1 až 19, vyznačující se tím, že deska(9) z materiálu přenášejícího světlo má protilehlé strany rovinné a přerušující zóny (13) jsou ve formě otvorů, vytvořených v neprůhledné reflexivní vrstvě (l 1).
  21. 21. Vývěsní štít podle nároku 20, vyznačující se tím, že světelné otvory respektive zóny (13) v neprůhledné reflexivní vrstvě (11) na jedné straně desky (9) jsou větší než návrh formovaný v celkově vyrovnané desce (9) na druhé straně desky (9).
  22. 22. Vývěsní štít podle nároku 20, vyznačující se tím, že světelné otvory respektive zóny (13) v neprůhledné reflexivní vrstvě (11) na jedné straně desky (9) jsou menší než návrh formovaný v celkově vyrovnané desce (9) na druhé straně desky (9).
  23. 23. Způsob výroby vývěsního štítu pro světelnou reklamu, vyznačující se tím, že se vytvoří deska (9) z materiálu přenášejícího světlo a deska tvořená neprůhlednou reflexivní vrstvou (11) materiálu, v níž se vytvoří konfigurace určující podstatu vizuálního sdělení ve formě otvorů (13), tato deska z neprůhledného reflexivního materiálu s vytvořenou konfigurací se přiloží na stranu desky (9) z materiálu přenášejícího světlo, načež se na podstatnou část otvorů (13), které určují konfiguraci a odkrývají odpovídající části desky (9) materiálu přenášející světlo, nanese rozptylovací vrstva (25), dále se na desce tvořené reflexivní vrstvou (11) materiálu vytvoří konfigurace, odpovídající konfiguraci, tvořené otvory (13) v desce (9) z neprůhledného reflexivního materiálu a tato konfigurace na desce reflexivního materiálu se nanese na stranu
    - 13 CZ 282008 B6 desky (9) materiálu přenášejícího světlo proti straně s deskou neprůhledného reflexivního materiálu ve shodě s konfigurací, tvořenou otvory (13) v desce neprůhledného reflexivního materiálu.
CZ94744A 1991-10-01 1992-09-29 Vývěsní štít pro světelnou reklamu a způsob jeho výroby CZ282008B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US77099691A 1991-10-01 1991-10-01

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ74494A3 CZ74494A3 (en) 1996-10-16
CZ282008B6 true CZ282008B6 (cs) 1997-04-16

Family

ID=25090371

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ94744A CZ282008B6 (cs) 1991-10-01 1992-09-29 Vývěsní štít pro světelnou reklamu a způsob jeho výroby

Country Status (21)

Country Link
US (3) US5414947A (cs)
EP (2) EP0939389A3 (cs)
JP (1) JP3312732B2 (cs)
CN (1) CN1028925C (cs)
AT (1) ATE182710T1 (cs)
AU (1) AU2767792A (cs)
BR (1) BR9206583A (cs)
CA (1) CA2119473C (cs)
CZ (1) CZ282008B6 (cs)
DE (2) DE69229675T2 (cs)
DK (1) DK0607261T3 (cs)
ES (1) ES2137195T3 (cs)
FI (1) FI107764B (cs)
GR (1) GR3031616T3 (cs)
HU (1) HU218403B (cs)
MX (1) MX9205642A (cs)
NO (1) NO309916B1 (cs)
OA (1) OA09931A (cs)
PL (1) PL171624B1 (cs)
RU (1) RU2194311C2 (cs)
WO (1) WO1993007605A1 (cs)

Families Citing this family (69)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU2767792A (en) * 1991-10-01 1993-05-03 Art Lite USA, Inc. Sign plate for illuminated sign
EP1278078A3 (en) * 1994-12-16 2005-01-26 Nippon Carbide Kogyo Kabushiki Kaisha Ultraviolet luminescent retroreflective sheeting
US7108414B2 (en) * 1995-06-27 2006-09-19 Solid State Opto Limited Light emitting panel assemblies
GB2304960B (en) * 1995-09-08 1997-11-05 Thor Daniel Hjaltason Illuminated sign and sign plate therefor
DE19738299B4 (de) * 1997-09-02 2005-08-11 Westiform Gmbh & Co. Kg Leuchtreklame, insbesondere Leuchtbuchstabe
US5992068A (en) * 1998-03-26 1999-11-30 James H. Chisholm Sign for illumination utilizing translucent layers
US6282821B1 (en) * 1998-06-25 2001-09-04 3M Innovative Properties Company Low-loss face diffuser films for backlit signage and methods for using same
US6598328B2 (en) * 1998-11-19 2003-07-29 3M Innovative Properties Company Sign faces having reflective films and methods of using same
US6526681B1 (en) 1999-03-26 2003-03-04 Javier A. G. De Saro Sign for illumination utilizing translucent layers
US6154994A (en) * 1999-04-05 2000-12-05 O'brien; Eric G. Portable illuminated sign
US6202040B1 (en) * 1999-05-20 2001-03-13 The University Of Arizona Image modifiers for use in scanning photographic images
DE69932233T2 (de) * 1999-06-01 2007-06-14 Artlite Ltd. Anzeigetafel und Leuchtzeichen
TW498312B (en) 1999-09-29 2002-08-11 Sony Corp Disc-shaped recording medium, data recording device and method thereof, and data recovery device
NO313256B1 (no) * 1999-10-05 2002-09-02 Scandisign As Anordning ved opplyst skilt eller tavle
JP2001150624A (ja) * 1999-11-25 2001-06-05 Honda Motor Co Ltd 化粧シート
US6326766B1 (en) * 2000-06-09 2001-12-04 Shoot The Moon Products Ii, Llc Rechargable battery pack and battery pack charger with safety mechanisms
SE519842C2 (sv) * 2001-02-23 2003-04-15 System Text Ab Efterlysande skylt
FR2826161A1 (fr) * 2001-06-19 2002-12-20 Jean Pierre Joly Procede de fabrication de plaques et de numeros de rues, et produit obtenu
US6612055B2 (en) 2001-10-23 2003-09-02 World Lit Corporaion Sign panel using ambient or artificial light
US20030095401A1 (en) * 2001-11-20 2003-05-22 Palm, Inc. Non-visible light display illumination system and method
US6802618B2 (en) * 2002-02-20 2004-10-12 Kerry E. Wilkinson Optical screen apparatus having alternate opaque and clear layers and method of making such apparatus
US6978566B2 (en) * 2002-07-18 2005-12-27 Goodrich Hella Aerospace Lighting Systems Gmbh Backlit sign
US6826860B2 (en) * 2002-12-10 2004-12-07 Yu-Chow Ko Portable wordsign arrangement
WO2004097289A2 (en) * 2003-04-28 2004-11-11 Michelle Jillian Fuwausa Ultraviolet illumination of indicia, watches and other instruments
US6895705B2 (en) * 2003-05-15 2005-05-24 Marketing Display, Inc. Light panel
IL156416A0 (en) * 2003-06-12 2004-01-04 Ruth Katz Method and article for producing three-dimensional images
EP1489584A1 (en) * 2003-06-19 2004-12-22 Alrec Sign & Display B.V. Illuminable sign
US7162821B2 (en) * 2003-06-20 2007-01-16 Identity Group, Inc. Illuminated sign
CN100357994C (zh) * 2003-07-19 2007-12-26 鸿富锦精密工业(深圳)有限公司 发光标示牌
CN100468490C (zh) * 2003-07-19 2009-03-11 鸿富锦精密工业(深圳)有限公司 发光图案装置
SE526916C2 (sv) 2004-04-30 2005-11-15 System Text Ab Efterlysande skylt samt förfarande för framställning av en sådan
GB2416063A (en) 2004-07-08 2006-01-11 Kristjan Arnthorsson Layered graphic display panel
CN100454360C (zh) * 2004-07-20 2009-01-21 摩托罗拉公司 发光装置
FR2886041B1 (fr) * 2005-05-20 2007-09-07 Jcdecaux Sa Dispositif d'affichage
CN1927621B (zh) * 2005-09-07 2013-06-26 光阳工业股份有限公司 车辆的发光标示装置
JP4823636B2 (ja) * 2005-10-13 2011-11-24 ハリソン東芝ライティング株式会社 照明装置
US20070124970A1 (en) * 2005-12-06 2007-06-07 Hjaltason Thor D Transversely-illuminated display
EP1808840B1 (en) * 2006-01-13 2020-03-04 Barco N.V. Method and device for shading in a display system
ITMI20061900A1 (it) * 2006-10-03 2008-04-04 Ambrosiana Neon S P A Dispositivo di illuminazione per insegne
WO2008111024A2 (en) * 2007-03-15 2008-09-18 Contra Vision Ltd. Alternating sign
AU2007354904B2 (en) 2007-06-14 2014-06-26 Avery Dennison Corporation Illuminated graphical and information display
CN101911161B (zh) * 2008-01-04 2014-06-25 博奕时空传媒有限公司 显示方法、显示装置和显示屏
CN101983399A (zh) * 2008-04-02 2011-03-02 皇家飞利浦电子股份有限公司 发光二极管装置
JP4966245B2 (ja) * 2008-04-18 2012-07-04 株式会社サンライト 発光表示装置
US8317352B2 (en) 2008-12-11 2012-11-27 Robert Saccomanno Non-invasive injection of light into a transparent substrate, such as a window pane through its face
US20110219648A1 (en) * 2010-03-12 2011-09-15 Trevor James Led edge-lit signage utilizing digital print technology
CZ21563U1 (cs) 2010-11-18 2010-12-20 Dekor, Spol. S R. O. Svetelný grafický displej
FR2972976B1 (fr) * 2011-03-21 2013-04-26 Starplast Dome de lumiere pour repetiteur de taxi et repetiteur correspondant
US8789301B2 (en) * 2011-05-18 2014-07-29 James J. O'Neill Achievement award assembly
US10730263B2 (en) 2011-09-28 2020-08-04 Inteva Products, Llc Method for multi-color vehicle interior components and components formed from the method
KR20140105022A (ko) * 2011-12-21 2014-08-29 인벤티오 아게 에스컬레이터, 무빙 워크 또는 승강기 케이지용 조명가능한 패널
JP2013179020A (ja) * 2012-02-08 2013-09-09 National Institute Of Advanced Industrial & Technology 有機光電子素子
US10062310B2 (en) * 2012-04-05 2018-08-28 Arcelik Anonim Sirketi Household appliance comprising a logo and a logo coating method
CN105280113A (zh) * 2014-06-02 2016-01-27 张斌 Led充气彩门
CN104793275A (zh) * 2015-04-29 2015-07-22 宁波江北激智新材料有限公司 一种色度坐标和色域范围可调的荧光薄膜
JP6495739B2 (ja) * 2015-05-19 2019-04-03 株式会社カネカ 有機el発光表示板
CN105082869A (zh) * 2015-09-15 2015-11-25 深圳新亚特科技有限公司 一种复合彩色动态发光灯饰及制作方法
CN105070224A (zh) * 2015-09-19 2015-11-18 淄博大创自动化科技有限公司 一种特种能源节能新材料门楼牌
WO2017065764A1 (en) * 2015-10-14 2017-04-20 Guertin James A Lumineye
US9963001B2 (en) * 2016-03-24 2018-05-08 Ford Global Technologies, Llc Vehicle wheel illumination assembly using photoluminescent material
US11035609B2 (en) * 2016-11-07 2021-06-15 Carrier Corporation Edge fluorescing acrylic light bar display for transportation refrigeration units
CN108119808B (zh) * 2016-11-29 2024-04-12 博西华电器(江苏)有限公司 用于家用电器的指示装置以及家用电器
JP2019098946A (ja) * 2017-12-04 2019-06-24 矢崎総業株式会社 導光体、車両用照明装置、及び、導光体の製造方法
CN110933927B (zh) * 2018-09-20 2021-05-14 梭特科技股份有限公司 具有提升光罩对比度的晶粒贴附位置定位装置
CN112034422B (zh) * 2020-09-04 2024-02-09 苏州华兴源创科技股份有限公司 基于agv的激光定位系统及方法
WO2022184593A1 (en) * 2021-03-01 2022-09-09 Anders Rensmo Computerized system and method for determining if a signboard can be produced
FR3122517B1 (fr) * 2021-04-30 2023-05-19 Grafik Design 38 Enseigne à faible pollution lumineuse
RU208530U1 (ru) * 2021-08-31 2021-12-23 Рашид Хадиятович Хабибуллин Устройство информирования о наличии прицепа
CN115962432A (zh) * 2021-10-08 2023-04-14 博西华电器(江苏)有限公司 一种家用电器

Family Cites Families (40)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US478204A (en) * 1892-07-05 Charles r
US1725206A (en) * 1927-04-22 1929-08-20 Jens P E Petersen Luminous sign
US1786155A (en) * 1929-05-06 1930-12-23 Peter A Farrell Sign
US1805798A (en) * 1929-12-02 1931-05-19 Mark D Bedrossyan Combined electric sign and mirror
US1887523A (en) * 1932-08-19 1932-11-15 Emil S Schenkel Sign illumination
GB414216A (en) * 1933-03-27 1934-08-02 Hendrik Wolff Improvements in and relating to advertising or display apparatus for use by day and night
US1975690A (en) * 1933-03-30 1934-10-02 Arrow Hart & Hegeman Electric Illuminated sign
US2071239A (en) * 1935-03-15 1937-02-16 Frink Corp Sign plate and other ornamental panel
US2107860A (en) * 1937-02-08 1938-02-08 Gilbert Reginald Chromatic blender
GB496482A (en) * 1937-04-28 1938-11-28 Jan Willem Van Noorden Illuminated transparent sign
US2213868A (en) * 1938-05-07 1940-09-03 Arsene N Lucian Sign
FR854940A (fr) * 1939-05-08 1940-04-27 Dispositif de réclame lumineuse
US2262930A (en) * 1940-07-01 1941-11-18 Lester R Gasper Illuminated instrument dial and the like
US2374323A (en) * 1942-08-18 1945-04-24 Palm Fechteler & Co Decalcomania
US2689917A (en) * 1949-12-28 1954-09-21 Joseph L Switzer Fluorescent display device
US2594903A (en) * 1950-06-28 1952-04-29 Freedman Harry Display device
US2707346A (en) * 1952-09-09 1955-05-03 Jr Thomas J D Fuller Illuminated translucent signs
US2886911A (en) * 1953-07-23 1959-05-19 George K C Hardesty Duo-panel edge illumination system
US2810225A (en) * 1956-07-26 1957-10-22 George K C Hardesty Illuminated panel-modifications of duo-panel system
GB938483A (en) * 1960-02-05 1963-10-02 Neon Excelda Ltd Improvements in or relating to display signs
US3131670A (en) * 1960-12-07 1964-05-05 George K C Hardesty Illuminated moving hand instrument indicating devices
US3270201A (en) * 1964-03-03 1966-08-30 George K C Hardesty Photo-luminescent display means
US3583298A (en) * 1967-02-07 1971-06-08 Earl C Van Swearingen Color picture reproduction
US3771245A (en) * 1971-09-24 1973-11-13 Globe Glass Manuf Co Display system for large color transparencies
FR2269763A1 (en) * 1974-05-03 1975-11-28 Millot Gerard Method for producing images in apparent relief - uses rear lighting through spaced negative and image
ZA757753B (en) * 1974-12-27 1976-11-24 Thomson Leeds Co Illuminated display device
US3978599A (en) * 1974-12-27 1976-09-07 Thomson-Leeds, Company, Inc. Illuminated display device
CH589306A5 (cs) * 1975-06-27 1977-06-30 Bbc Brown Boveri & Cie
US4435743A (en) * 1981-06-22 1984-03-06 Plumly George W Edge lighted sign
US4424449A (en) * 1981-07-29 1984-01-03 Brill Robert A O Shielded fluorescent signs
US4507888A (en) * 1983-05-12 1985-04-02 King Design, Inc. Magnetic digital display sign
US4583766A (en) * 1984-05-08 1986-04-22 Kenneth R. Wessel Secure badge for infrared badge reader and process for making same
DE3715127A1 (de) * 1987-02-28 1988-09-08 Albert Henning Informationstraeger
DK472987A (da) * 1987-09-10 1989-03-11 Gudni Erlendson Lysskilt
US4891896A (en) * 1988-08-15 1990-01-09 Gulf Development Corporation Simulated neon sign
DK713688D0 (da) * 1988-12-21 1988-12-21 Gudni Erlendsson Lysskilt med aura
NL8901025A (nl) * 1989-04-24 1990-11-16 Paul Edward Falkeisen Scherm.
AU2767792A (en) * 1991-10-01 1993-05-03 Art Lite USA, Inc. Sign plate for illuminated sign
US5273796A (en) * 1992-01-08 1993-12-28 Service Litho-Print, Inc. Paper translites
GB2304960B (en) * 1995-09-08 1997-11-05 Thor Daniel Hjaltason Illuminated sign and sign plate therefor

Also Published As

Publication number Publication date
DE69229675D1 (de) 1999-09-02
US5682697A (en) 1997-11-04
ES2137195T3 (es) 1999-12-16
US5414947A (en) 1995-05-16
JP3312732B2 (ja) 2002-08-12
WO1993007605A1 (en) 1993-04-15
CA2119473A1 (en) 1993-04-15
EP0939389A3 (en) 2005-12-07
CN1028925C (zh) 1995-06-14
PL171624B1 (pl) 1997-05-30
DE69229675T2 (de) 2000-04-06
DK0607261T3 (da) 2000-03-06
NO309916B1 (no) 2001-04-17
JPH08505705A (ja) 1996-06-18
US6131322A (en) 2000-10-17
NO941167D0 (no) 1994-03-29
GR3031616T3 (en) 2000-01-31
NO941167L (no) 1994-05-24
RU2194311C2 (ru) 2002-12-10
DE99105319T1 (de) 2005-02-10
MX9205642A (es) 1993-06-01
HU218403B (hu) 2000-08-28
HU9400931D0 (en) 1994-06-28
FI107764B (fi) 2001-09-28
EP0607261A1 (en) 1994-07-27
CZ74494A3 (en) 1996-10-16
AU2767792A (en) 1993-05-03
FI941541A (fi) 1994-05-27
CN1073285A (zh) 1993-06-16
BR9206583A (pt) 1995-10-31
EP0939389A2 (en) 1999-09-01
OA09931A (en) 1994-11-15
CA2119473C (en) 2004-12-14
FI941541A0 (fi) 1994-03-31
EP0607261B1 (en) 1999-07-28
HUT68423A (en) 1995-06-28
ATE182710T1 (de) 1999-08-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ282008B6 (cs) Vývěsní štít pro světelnou reklamu a způsob jeho výroby
US5009019A (en) Sign plate for illuminated sign
EP0848848B1 (en) Illuminated sign and sign plate therefor
US7810266B2 (en) Graphic display panel
EP1066615B1 (en) Sign for illumination utilizing translucent layers
US6526681B1 (en) Sign for illumination utilizing translucent layers
KR20060116478A (ko) 다중 디스플레이식 광고 간판
JPH07271309A (ja) 表示板
EP1771317B1 (en) Sign plates
JPH0720699Y2 (ja) パネル及びディスプレイ装置
JP3149653U (ja) 表示装置
JPH0660879U (ja) イメージ板
KR20040010868A (ko) 후부 조명에 의한 간판장치
JP2003295795A (ja) 後部照明による看板装置
SK402024U1 (sk) Kniha s podsvietenými stranami
TH14629A (th) แผ่นป้ายสำหรับป้ายที่ได้รับการส่องสว่าง
TH21126B (th) แผ่นป้ายสำหรับป้ายที่ได้รับการส่องสว่าง

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20080929