PL171624B1 - Tablica informacyjna PL PL PL PL - Google Patents

Tablica informacyjna PL PL PL PL

Info

Publication number
PL171624B1
PL171624B1 PL92303051A PL30305192A PL171624B1 PL 171624 B1 PL171624 B1 PL 171624B1 PL 92303051 A PL92303051 A PL 92303051A PL 30305192 A PL30305192 A PL 30305192A PL 171624 B1 PL171624 B1 PL 171624B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
layer
opaque
light
light transmitting
sign
Prior art date
Application number
PL92303051A
Other languages
English (en)
Inventor
Thorgeir D Hjaltason
Original Assignee
Artlite Corp Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=25090371&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL171624(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Artlite Corp Ltd filed Critical Artlite Corp Ltd
Publication of PL171624B1 publication Critical patent/PL171624B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G09EDUCATION; CRYPTOGRAPHY; DISPLAY; ADVERTISING; SEALS
    • G09FDISPLAYING; ADVERTISING; SIGNS; LABELS OR NAME-PLATES; SEALS
    • G09F13/00Illuminated signs; Luminous advertising
    • G09F13/04Signs, boards or panels, illuminated from behind the insignia
    • GPHYSICS
    • G09EDUCATION; CRYPTOGRAPHY; DISPLAY; ADVERTISING; SEALS
    • G09FDISPLAYING; ADVERTISING; SIGNS; LABELS OR NAME-PLATES; SEALS
    • G09F13/00Illuminated signs; Luminous advertising
    • G09F13/20Illuminated signs; Luminous advertising with luminescent surfaces or parts

Abstract

1. Tablica informacyjna zawierajaca znak wyróz- niajacy, który tworzy material informacji wizualnej, po- siadajaca zródlo swiatla do podswietlania znaku wyrózniajacego, skladajaca sie z zespolu obejmujacego arkusz materialu przepuszczajacego swiatlo, nieprze- zroczysta warstwe odbijajaca po jednej stronie wymie- nionego arkusza, konfiguracje utworzona w wymienionej pierwszej nieprzezroczystej warstwie odbi- jajacej za pomoca stref przerywajacych integralnosc pierwszej nieprzezroczystej warstwy odbijajacej, zna- m ienna tym , ze po jednej stronie arkusza materialu przepuszczajacego swiatlo (9); ma pierwsza nieprzezro- czysta warstwe odbijajaca (11) z konfiguracja (13) utwo- rzona w pierwszej nieprzezroczystej warstwie przez strefy przerywajace integralnosc tej pierwszej nieprzezroczystej warstwy odbijajacej (11): warstwe roz- praszajaca swiatlo (25) zawierajaca fluoryzujacy mate- rial barwny, bezposrednio przylegla i co najmniej pokrywajaca wymieniona konfiguracje (13), oraz po stronie arkusza przeciwnej do strony zawierajacej kon- figuracje (13), ma druga warstwe odbijajaca (10) okre- slajaca znak wyrózniajacy (20), przy czym wymieniona druga warstwa odbijajaca ( 10) ma zasadniczo taka sa- ma postac ogólna oraz ogólny register z konfiguracja (13) i pozostawia odslonieta co najmniej czesc znajdu- jacej sie za nia warstwy rozpraszajacej (25) generujacej fluoryzujace swiatlo rozproszone w obecnosci zródla swiatla ... FIG. 3Tablica informacyjna PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest tablica informacyjna z podświetlonym znakiem. W skład tablicy informacyjnej wchodzi płyta podstawowa wykonana z materiału przepuszczającego światło, z nieprzezroczystą warstwą odbijającą lub powłoką umieszczoną co najmniej na jednej stronie płyty podstawowej wykonanej z materiału przepuszczającego światło. Ciągłość nieprzezroczystej warstwy odbijającej jest przerwana przez strefy, które tworzą wzór w postaci
171 624 napisu, wizerunku graficznego lub innego obrazu bądź informacji widocznej po podświetleniu tablicy. Po drugiej stronie płyty podstawowej znajduje się odpowiadająca konfiguracja, ale z materiału odbijającego. Tablica informacyjna zawiera również warstwę rozpraszającą światła, która otrzymuje i rozprasza światło ze źródła światła. Dzięki szczególnemu ustawieniu powierzchni nieprzezroczystych i powierzchni odbijających względem warstwy rozpraszającej światło, oraz lezącego w pobliżu źródła światła kontrolowane jest promieniowanie elektromagnetyczne w postaci światła widzialnego, pochodzące ze źródła światła, w celu wytworzenia aureoli, która uwydatnia utworzone zarysy bądź kontury światła wokół przekazywanej informacji przedstawionej na tablicy znakowej.
Tego rodzaju podświetlona tablica informacyjna jest ujawniona w opisie patentowym Stanów Zjednoczonych 5 009 019. W wynalazku tym wokół konturu przedstawionego przez znak wytwarzana jest aureola. Aureola ta jest uzyskiwana poprzez zastosowanie materiału fluoryzującego, całkowicie zakrywającego odsłonięte strefy w nieprzezroczystej warstwie na tablicy informacyjnej. Materiał fluoryzujący jest wycięty w postaci wzoru z arkusza fluoryzującego plastiku, i jest nałożony na przepuszczającą światło powierzchnię płyty podstawowej, przeciwną do powierzchni posiadającej warstwę nieprzezroczystą lub powłokę, która ma wycięte strefy, a strefy te odpowiadają żądanemu wzorowi, który mabyć przedstawiony. Wzór wykonany z fluoryzującego plastiku może być wycięty z arkusza, na przykład na frezarce pionowej. Taki wzór po nałożeniu na powierzchnię czołową płyty wystaje z powierzchni podstawy. Wystawanie ma miejsce w tym wynalazku tylko na płycie znakowej, to znaczy na czole płyty znakowej skierowanym w stronę obserwatora podczas użytkowania tablicy informacyjnej.
Źródło światła jest skierowane ku tylnej stronie tablicy informacyjnej, tzn. na stronę płyty znakowej przeciwną do obserwatora. W wynalazku tym, najlepsze wyniki uzyskuje się, gdy źródło światła jest światłem ultrafioletowym i promienie świetlne przechodzą do przodu przez otwory w przerywanych strefach warstwy nieprzezroczystej poprzez płytę podstawową a następnie do materiału fluoryzującego aktywując materiał fluoryzujący.
Nieprzezroczysta warstwa odbijającajest umieszczona na przedniej powierzchni eksponowanego materiału fluoryzującego po stronie obserwatora. Nieprzezroczysty materiał odbijający korzystnie ma wymiary mniejsze od przerywanych stref tak, że światło emitowane jest tylko na brzegach materiału odbijającego światło, dając zarys lub kontur konfiguracji stanowiącej materiał informacyjny. Zgodnie z tym, część promieni świetlnych z aktywowanego materiału fluoryzującego przechodzi przez wystawione brzegi materiału fluoryzującego podczas, gdy inne promienie odbite od warstwy odbijającej światło wracają przez materiał fluoryzujący, stąd przez płytę podstawową przepuszczającą światło na jej tył uderzając w przednią stronę nieprzezroczystej warstwy odbijającej z tyłu płyty podstawowej. Stamtąd promienie są odbijane do przodu w kierunku obserwatora. Te odbite promienie tworzą aureolę wokoło konturu.
Dla obserwatora patrzącego na tablicę informacyjną, efektem uzyskanym z takiej konstrukcji jest świecący kontur i aureola wokoło konfiguracji przedstawiającej materiał informacyjny taki jak tekst lub cyfra lub dzieło artystyczne.
Wynalazek według wymienionego opisu patentowego Stanów Zjednoczonych nr 5 009 019 jest dużym udoskonaleniem istniejącego wówczas tanu techniki w tej dziedzinie. Na przykład duńskie zgłoszenie patentowe nr 4729/87, opublikowane 23 marca 1989 r. (PCT w publikacji WO-A-89, 02637) ujawnia przeświecającą lub półprzezroczystą dla ultrafioletu płytę bądź arkusz, którego przednia strona jest pokryta warstwą nieprzezroczystą dla ultrafioletu lub powłoką z wyciętymi strefami odsłoniętymi, które odpowiadają tekstowi lub rysunkowi. Wokół tych stref w przezroczystej tablicy informacyjnej wycięte są rowki, w których umieszczono sznurki z plastikowego materiału fluoryzującego, przy czym obie te czynności są dość trudne i czasochłonne.
Wynalazek według omawianego opisu patentowego jest również udoskonaleniem w stosunku do opisu patentowego Stanów Zjednoczonych nr 3 978 599 (Berger), w którym materiał tekstu wystaje do tyłu względem obserwatora i w stronę źródła światła, zbierając światło i uwydatniając ilość światła widocznego bezpośrednio dla obserwatora, w celu ukazania całego wzoru odsłoniętych stref w nieprzezroczystej warstwie. Wycięcia odsłoniętych stref nie są
171 624 pokryte żadną powierzchnią odbijającą i obserwator widzi cały tekst oświetlony, bez uwydatnienia konturów i aureoli wokół tekstu.
Opis patentowy Stanów Zjednoczonych nr 5 009 019 stanowi również udoskonalenie w stosunku do tablicy informacyjnej ujawnionej w opisie patentowym Stanów Zjednoczonych nr 2 071 239 (Spencer i in.), w którym przy tworzeniu wzoru liter lub napisu zastosowano czynność wydrążania (korzystnie przez piaskowanie) i w wyniku tego wizerunek, litera lub napis z litego szkła wystaje ze zgrubienia obrobionej powierzchni po piaskowaniu, tworząc soczewkowate bryły przeświecającego lub przezroczystego materiału wystającego z tła kontrastowego znaku. Światło w otaczającym oświetleniu odbija się od zróżnicowanych powierzchni w różnicujący sposób, co stwarza pewne efekty.
Rozwiązanie według opisu patentowego Stanów Zjednoczonych nr 5 009 019 jest również udoskonaleniem w stosunku do opisu patentowego Stanów Zjednoczonych nr 1 887 523 (Schenkel). Schenkel wykorzystuje warstwy nieprzezroczyste (czarne). Kolor czarny zatrzymuje światło, lecz go nie odbija. Rozwiązanie Schenkela przedstawia sposoby zatrzymania światła dla stworzenia wrażenia głębi i cienia, dając złudzenie liter blokowych, bądź rurek wypełnionych gazem (kolumna 1, wiersze 3234), lecz nie pokazuje ani nie proponuje powierzchni odbijających dla prowadzenia promieni świetlnych w celu uwydatnienia efektów, na przykład uzyskanie aureoli wokół konturów zarysu przedstawianej informacji.
W odróżnieniu od rozwiązań opisanych w przywołanych opisach patentowych konstrukcja ujawniona w opisie patentowym Stanów Zjednoczonych nr 5 009 019 jest łatwiejsza i mniej kosztowna w produkcji, a oprócz tego pozwala uzyskać efekty nie uzyskiwane w tamtych rozwiązania. Konstrukcja według opisu patentowego Stanów Zjednoczonych nr 5 009 019 wytwarza szczególnie mocny kontur z aureolą wokół zarysu przedstawionej informacji, zwłaszcza jeśli boczne krawędzie wystającego materiału fluorescencyjnego są umieszczone na przedniej stronie płyty podstawowej z wzorem odsłoniętych stref na tylnej stronie płyty, oraz jeśli boczne krawędzie są pochylone względem przedniej strony płyty znakowej. W tym połączeniu pochylone krawędzie korzystnie tworzą kąt od około 120° do około 150° względem przedniej powierzchni płyty znakowej.
Według opisu patentowego Stanów Zjednoczonych nr 5 009 019 tekst lub rysunki bądź wizerunek będą szczególnie wyraźne, jeśli na przedniej warstwie odbijającej umieszczona zostanie dodatkowo barwna warstwa, zwłaszcza w kolorze różniącym się od koloru pozostałej części tablicy znakowej. Zatem, w korzystnej wersji tego rozwiązania z tyłu płyty podstawowej lub płyty przepuszczającej światło zastosowana jest warstwa nieprzezroczysta, z umieszczoną najpierw warstwą barwną pomiędzy tylną stroną płyty a przepuszczającej światło i przednią stroną tej warstwy nieprzezroczystej. Konstrukcja pozwala widzieć ten kolor poprzez płytę przepuszczającą światło od przodu, tworząc podstawowy kolor znaku. Warstwa nieprzezroczysta w tym rozwiązaniu może być również wykonana z materiału odbijającego światło, lub może co najmniej zawierać warstwę odbijającą światło na tylnej powierzchni, w celu odbijania światła od źródła światła i zwiększenia ogólnej emisji z płyty znakowej w warunkach eksploatacyjnych.
Tym niemniej, doświadczenie z urządzeniem według opisu patentowego Stanów Zjednoczonych nr 5 009 019 ujawniło elementy wymagające udoskonalenia. Przykładowo, jako źródło światła korzystnie zastosowano promieniowanie ultrafioletowe (niewidzialne). Znak zbudowany zgodnie z tym wynalazkiem jest w związku z tym najbardziej skuteczny tylko przy słabym oświetleniu, lub w warunkach braku oświetlenia w otoczeniu. Wykazuje niski wydatek świetlny, a aureola jest mniej wyrazista przy oświetleniu wewnętrznym i w warunkach oświetlenia dziennego. Ponadto, uzyskanie żądanego wzoru we fluorescencyjnym plastiku poprzez frezowanie, włącznie z operacjami przygotowawczymi zarówno przed jak i po frezowaniu, jest procesem pracochłonnym i stosunkowo powolnym, co wpływa na koszty produkcji oraz możliwość szybkiego uzyskania próbnych wzorów przy mniejszych kosztach. Nawet pomimo frezowania w procesie automatycznym, lub formowania bądź odlewania, które mogą zmniejszyć jednostkowe koszty robocizny, umieszczenie materiałów fluoryzujących w tablicy informacyjnej jest wykonywane ręcznie, i wymaga dokładnej i wprawnej pracy ręcznej.
171 624
W związku z tym pożądane jest dostarczenie tablicy informacyjnej, która może być wykonywana metodami zwiększającymi wydajność, dającymi większą wszechstronność, i mniej kosztownymi, oraz pozwalającymi uzyskać konstrukcję tablicy zapewniającą większy strumień świetlny. Taka tablica informacyjna nie musi być stosowana w miejscach zaciemnionych i może być przydatna w warunkach oświetlenia dziennego, przez co staje się wyrobem łatwiej akcepatowalnym przez rynek. Innym zagadnieniem jest przestrzeń zajmowana przez zespół skrzynki znakowej. Według opisu patentowego Stanów Zjednoczonych nr 5 009 019, aby źródło światła było najbardziej wydajne, w korzystnym wykonaniu musi być odsunięte od tylnej części tablicy informacyjnej, oraz od warstwy nieprzezroczystej, aby więcej promieni mogło przechodzić przez wycięcia wybranych stref w warstwie nieprzezroczystej dla przejścia poprzez grubość płyty podstawowej oraz dojścia i aktywowania fluoryzującego plastiku na przedniej stronie płyty podstawowej. Przestrzeń pomiędzy źródłem światła i płytą podstawową w rzeczywisty sposób ogranicza minimalną grubość bądź głębokość skrzynki, w której umieszczona jest tablica znakowa i źródło światła.
Tablica informacyjna zawierająca znak wyróżniający, który tworzy materiał informacji wizualnej, posiadająca źródło światła do podświetlania znaku wyróżniającego, składająca się z zespołu obejmującego arkusz materiału przepuszczającego światło; nieprzezroczystą warstwę odbijająca po jednej stronie wymienionego arkusza; konfigurację utworzoną w wymienionej pierwszej nieprzezroczystej warstwie odbijającej za pomocą stref przerywających integralność pierwszej nieprzezroczystej warstwy odbijającej, według wynalazku, po jednej stronie arkusza materiału przepuszczającego światło ma pierwszą nieprzezroczystą warstwę odbijającą z konfiguracją utworzoną w pierwszej nieprzezroczystej warstwie przez strefy przerywające integralność tej pierwszej nieprzezroczystej warstwy odbijającej; warstwę rozpraszającą światło zawierającą fluoryzujący materiał barwny, bezpośrednio przyległą i co najmniej pokrywającą wymienioną konfigurację oraz po stronie arkusza przeciwnej do strony zawierającej konfigurację, ma drugą warstwę odbijającą określającą znak wyróżniający, przy czym wymieniona druga warstwa odbijająca ma zasadniczo taką samą postać ogólną oraz ogólny register z konfiguracją i pozostawia odsłoniętą co najmniej część znajdującej się za nią warstwy rozpraszającej generującej fluoryzujące światło rozproszone w obecności źródła światła i odbijającej rozproszone światło fluoryzujące przez konfigurację i arkusz przepuszczający światło, gdzie co najmniej część światła pada na drugą warstwę odbijającą światło, która odbija światło wokoło znaku wyróżniającego i podświetla znak wyróżniający, przy czym co najmniej część światła rozproszonego przechodzi przez co najmniej część warstwy rozpraszającej bezpośrednio przez arkusz przepuszczający przy brzegach znaku wyróżniającego.
Korzystnie, tablica informacyjna jako warstwę rozpraszającą zawiera mlecznobiały materiał półprzezroczysty.
Korzystnie tablica informacyjna z iluminowanym znakiem, na tylnej stronie arkusza przepuszczającego światło fluoryzującą warstwę rozpraszającą pokrywającą wymienione strefy, a na przedniej stronie arkusza przeupszczającego światło ma warstwę odbijającą; warstwa odbijająca światło ma odwzorowanie i register z wymienionymi wieloma strefami z pozostawieniem przestrzeni, przez którą światło przechodzące przez arkusz przepuszczający światło od warstwy rozpraszającej zostaje z powrotem odbite poprzez warstwę odbijającą przez warstwę przepuszczającą światło na warstwę nieprzezroczystą, przy czym warstwa odbijająca i strefy są wzajemnie skonfigurowane tak, ze warstwa rozpraszająca jest widzialna od strony przedniej arkusza przepuszczającego światło tworząc kontur wokoło warstwy odbijającej.
Warstwa nieprzezroczysta w wymienionej tablicy zawiera adhezyjną folię z tworzywa sztucznego, Natomiast warstwa odbijająca jest przeświecająca, korzystnie fluoryzująca.
Kolor fluoryzującej warstwy rozpraszającej ulega stopniowo zmianie wzdłuż warstwy.
Jako warstwę rozpraszającą zawiera warstwę tworzywa sztucznego.
W innym wykonaniu tablica informacyjna z iluminowanym znakiem ma warstwę rozpraszającą rozmieszczoną w otworach na tylnej powierzchni arkusza przepuszczającego światło i warstwę odbijającą określającą drugi znak wyróżniający, odpowiadający pierwszemu znakowi, na przedniej stronie arkusza przepuszczającego światło, przy czym warstwa odbijająca ma z tyłu powierzchnię najbardziej odbijającą i jest ukształtowana i usytuowana tak, ze co najmniej częściowo odsłania znajdującą się za nią warstwę rozpraszającą.
Również w tym wykonaniu tablica ma warstwę rozpraszającą z materiału fluoryzującego. Warstwa odbijająca jest ukształtowana i usytuowana tak, ze części na obrzeżu warstwy odbijającej otaczające znak wyróżniający są odsłonięte przez warstwę odbijającą. W tablicy tej pierwszy znak wyróżniający na bokach wystaje poza drugi znak wyróżniający.
W dalszym wykonaniu tablica informacyjna z iluminowanym znakiem ma warstwę rozpraszającą rozmieszczoną w otworach na tylnej powierzchni arkusza przepuszczającego światło a warstwa odbijająca ma z tyłu powierzchnię najsilniej odbijającą, która odbija światło przechodzące w kierunku do przodu poprzez arkusz przepuszczający z powrotem na przednią powierzchnię warstwy nieprzezroczystej, przy czym warstwa odbijająca ma kształt określający drugi znak wyróżniający, odpowiadający pierwszemu znakowi określonemu przez otwory i usytuowany od boku ku środkowi tych otworów, zapewniając tym sposobem poprzez grubość arkusza przepuszczającego pomiędzy warstwą rozpraszającą a warstwą odbijającą złudzenie nachylonego brzegu znaku wyróżniającego, w którym brzeg korzystnie ma grubość 20 mm.
W tablicy tej warstwa rozpraszająca może być fluoryzująca lub mlecznobiała. Warstwa nieprzezroczysta zawiera samoprzylepną folię z tworzywa sztucznego. Warstwa odbijająca jest ukształtowana i usytuowana tak, że części obrzeża warstwy rozpraszającej otaczające znak wyróżniający są odkryte przez warstwę odbijającą, przy czym pierwszy znak wyróżniający z boku wystaje poza drugi znak.
W następnym wykonaniu tablica informacyjna z iluminowanym znakiem na przodzie arkusza przepuszczającego światło ma warstwę odbijającą ze skierowaną do tyłu powierzchnią odbijającą, przy czym warstwa odbijająca definiuje znak wyróżniający obrazujący materiał informacji wizualnej; na tylnej stronie arkusza przepuszczającego światło znajduje się warstwa nieprzezroczysta oddalona od przedniej warstwy odbijającej, mająca wiele otworów odpowiadających znakowi wyróżniającemu zdefiniowanemu przez warstwę odbijającą i warstwa rozpraszająca światło pokrywająca tylną powierzchnię otworów; warstwa odbijająca i otwory są tak ukształtowane i zwymiarowane względem siebie, że zapewniają iluminowany kontur co najmniej wokoło części znaku wyróżniającego, przy czym przednia warstwa odbijająca i tylna warstwa nieprzezroczysta znajdują się odpowiednio na pierwszym i drugim arkuszu tworzywa sztucznego, zaś warstwa rozpraszająca światło znajduje się na trzecim arkuszu tworzywa sztucznego usytuowanym za drugim arkuszem tworzywa sztucznego, przy czym grubość arkuszy z tworzywa sztucznego korzystnie wynosi 0,5 mm.
W wykonaniu tym przednia warstwa odbijająca i tylna warstwa nieprzezroczysta stanowią drukowane folie. Pomiędzy pierwszym, a drugim arkuszem z tworzywa sztucznego znajduje się arkusz przepuszczający światło. Arkusze pierwszy i drugi z tworzywa sztucznego i arkusz przepuszczający światło są nałożone na siebie tworząc układ warstwowy, przy czym warstwa pierwsza i druga warstwa z tworzywa sztucznego są usuwalnie łączone z arkuszem przepuszczającym światło.
W celu usuwalnego zamknięcia oddzielnych warstw złożonych razem tablica zawiera odpowiednią obejmę.
Korzystnie przednia warstwa odbijająca i tylna warstwa nieprzezroczysta naniesione są odpowiednio na pierwszy i drugi arkusz z tworzywa sztucznego. Warstwa rozpraszająca światło zawiera arkusz tworzywa sztucznego i umieszczona jest za drugim arkuszem tworzywa sztucznego. Przednia warstwa odbijająca i tylna warstwa nieprzezroczysta są tak skonfigurowane, że światło odbite od warstwy odbijającej na warstwę nieprzezroczystą tworzy iluminowaną aureolę wokoło znaku wyróżniającego. Tablica dalej zawiera drugą warstwę nieprzezroczystą umieszczoną pomiędzy przednią warstwą odbijającą i tylną warstwą nieprzezroczystą, przy czym druga warstwa nieprzezroczysta jest ukształtowana tak, że definiuje drugą iluminowaną aureolę wokoło znaku wyróżniającego.
W jeszcze innym wykonaniu tablica informacyjna z iluminowanym znakiem, na przodzie arkusza przepuszczającego światło ma warstwę odbijającą ze skierowaną do tyłu powierzchnią odbijającą, przy czym warstwa odbijająca definiuje znak wyróżniający obrazujący materiał informacji wizualnej; na tylnej stronie arkusza przepuszczającego światło znajduje się warstwa
171 624 nieprzezroczysta oddalona od przedniej warstwy odbijającej, mająca wiele otworów odpowiadających znakowi wyróżniającemu zdefiniowanemu przez warstwę odbijającą i warstwa rozpraszająca światło pokrywająca tylną powierzchnię otworów; warstwa odbijająca i otwory są tak ukształtowane i zwymiarowane względem siebie, że zapewniają iluminowany kontur co najmniej wokoło części znaku wyróżniającego, przy czym przednia warstwa odbijająca i tylna warstwa nieprzezroczysta są tak skonfigurowane, że światło odbite od warstwy odbijającej na warstwę nieprzezroczystą tworzy iluminowaną aureolę wokoło znaku wyróżniającego i dalej zawiera drugą warstwę nieprzezroczystą umieszczoną pomiędzy przednią warstwą o odbijającą i tylną warstwą nieprzezroczystą, przy czym druga warstwa nieprzezroczysta jest ukształtowana tak, że definiuje drugą iluminowaną aureolę wokoło znaku wyróżniającego.
Tak więc przedmiotem wynalazku jest udoskonalona tablica informacyjna z podświetlonym znakiem, która jest ekonomiczna w produkcji, daje większą jasność, oraz umożliwia zmniejszenie głębokości lub grubości całego znaku, zwiększając wszechstronność w zakresie budowy oraz zawartości, i w której mogą być zastosowane materiały i sposoby dostępne do wykorzystania w takiej produkcji.
Inne przedmioty i korzyści wynikające z wynalazku staną się bardziej oc/ywisle, a wynalazek będzie lepiej wyjaśniony poniżej w nawiązaniu do towarzyszących rysunków, na których fig. 1 przedstawia w widoku perspektywicznym tablicę informacyjną zgodną z dotychczasowym stanem techniki, a fig. 2 przedstawia w przekroju częściowym, poprowadzonym wzdłuż linii 2-2 według fig. 1, tablicę informacyjną zgodną z dotychczasowym stanem techniki.
Figura 3 przedstawia w rzucie perspektywicznym tablicę informacyjną według obecnego wynalazku, fig. 4 - przekrój częściowy przez tablicę informacyjną według wynalazku, poprowadzony wzdłuż linii 4-4 według fig. 3; fig. 5 przedstawia powiększony fragment części tablicy informacyjnej według fig. 3 i 4, przedstawiający szczegół możliwej konstrukcji nieprzezroczystej warstwy odbijającej 11, ukazujący odsłonięte narożniki dla pokazania warstw składowych, fig. 6 przedstawia powiększony fragment części tablicy znakowej według fig. 3, ilustrujący przykład alternatywnego wykonania wynalazku; fig. 7 przedstawia częściowy przekrój tablicy informacyjnej według alternatywnego przykładu wykonania wynalazku, poprowadzony wzdłuż linii 7-7 według fig. 6; fig. 8 - jest rzutem z góry płyty tylnej i odpowiadającej nakładanej płyty przedniej, przydatnych w innym przykładzie wykonania wynalazku;
Figura 9 przedstawia widok ukazujący części składowe dla przykładu wykonania według fig. 8, podczas montażu tablicy informacyjnej a fig. 10 przedstawia rzut boczny dla przykładu wykonania według fig. 8, po zmontowaniu tablicy informacyjnej.
Powracając do rysunków ukazujących stan techniki, fig. 1 przedstawia tablicę informacyjna, w której zastosowano płytę przepuszczającą promieniowanie ultrafioletowe 9. Płyta ta tworzy podstawową konstrukcję tablicy informacyjnej. Płyta przepuszczająca światło 9 może być wykonana z akrylowego tworzywa sztucznego przepuszczającego promieniowanie ultrafioletowe. Na płycie zastosowana jest nieprzezroczysta warstwa odbijająca 11, umieszczona na jednej z jej powierzchni czołowych. Górna strona, patrząc na rysunki fig. 1 i 2, jest stroną przednią lub powierzchnią tablicy informacyjnej widzianą przez obserwatora gdy znak jest zamontowany do podświetlenia w skrzynce, bądź innej odpowiedniej konstrukcji wraz ze źródłem światła, w celu ekspozycji. Na rysunku fig. 2 nieprzezroczysta warstwa 11 jest przedstawiona jako nałożona na tylną powierzchnię płyty przepuszc/ająceJ światło 9 .
Słowo text na przedniej stronie płyty przepuszczającej światło 9 według fig. 1 jest tu reprezentatywne, i ma na celu wizualne przedstawienie tablicy informacyjnej, gdy jest ona zainstalowana i podświetlona w zmontowanym znaku. Oprócz liter informacja może zawierać również rysunki, ornamenty, opisy itp. Szczegół tworzący przedstawioną informację obejmuje odsłonięte strefy 13 w ciągłości warstwy przezroczystej 11. W ustalonym położeniu względem wzoru odsłoniętych stref umieszczony jest wystający szczegół 15, który tworzy występ względem przedniej strony płyty 9. Występ 15 jest korzystnie wykonany z materiału fluoryzującego, jak na przykład akrylowe tworzywo fluoryzujące. Występ 15 może być zamocowany w ustalonym położeniu względem stref odsłoniętych 13 za pomocą odpowiednich środków, jak na przykład przyklejenie do przedniej strony płyty 9 za pomocą kleju akrylowego.
171 624
Występ 15 ma pochylone krawędzie 17, a szerokość podstawy występu 15 jest korzystnie nieco większa niż szerokość odsłoniętych stref 13 w warstwie odbijającej 11. Występ 15 posiada wzór, który jest dostosowany do wzoru odsłoniętych stref 13. Nieco większa dodatkowa szerokość zapewnia więc pełne pokrycie wzoru odsłoniętych stref 13 przez wzór występu 15. Po oświetleniu tylnej strony płyty 9 światło przechodzi przez strefy odsłonięte 13 w warstwie nieprzezroczystej 11, poprzez grubość płyty podstawowej 9 i następnie aktywuje fluoryzujący materiał występu 15. Na przód występu 15 (to znaczy na powierzchnię skierowaną do obserwatora) nałożona jest warstwa odbijająca światło 19. Warstwa 19 może być w postaci nieprzezroczystej farby nałożonej odpowiednimi środkami, lub też może być folią. Ponadto warstwa 21 ma ten sam kolor, jaki występuje na przedniej stronie warstwy odbijającej światło 19.
Na tablicy znakowej 9 występuje warstwa barwna 23, umieszczona pomiędzy tylną powierzchnią tablicy informacyjnej 9 i warstwą odbijającą 11, która dzięki przezroczystości płyty znakowej 9 określa podstawowy kolor znaku.
Przednia warstwa barwna 21 może być dobrana w dostosowaniu do podstawowej warstwy barwnej 23.
W wyniku oświetlania płyty znaku 9 źródłem światła (nie pokazano), korzystnie źródłem światła ultrafioletowego z tyłu za płytą znaku 9 (poniżej rzutów przedstawionych na rysunkach fig. 1 i 2)1 część promieni świetlnych będzie odbijana bezpośrednio od warstwy odbijającej 11 na tylnej stronie płyty 9. Pozostałe promienie ultrafioletowe będą przechodziły przez przezroczystą płytę 9 poprzez odsłonięte strefy 13 w warstwie odbijającej 11, do występu 15, w celu aktywizacji materiału fluoryzującego i wywołania jarzenia. Część promieni świetlnych wywołanych poprzez aktywowanie materiału fluoryzującego będzie wydostawać się przez pochylone krawędzie boczne 17. Patrząc od przodu uzyskuje się efekt zróżnicowanego oświetlenia konturu wzoru wyznaczającego przedstawioną informację. Tak więc środkowa część wzoru jest zaciemniona, co wynika z nieprzezroczystości materiału, a oświetlony jest tylko kontur bądź pole pogranicza wzoru.
Pozostałe promienie ultrafioletowe wywołane poprzez aktywowanie materiału fluoryzującego są odbijane przez warstwę 19 i uderzają w przednią stronę warstwy odbijającej 11, oraz odbijają się do przedniej strony znaku. Promienie te tworzą aureolę wokół wzoru stanowiącego przedstawioną informację na barwnym tle 23. Aureola będzie uwydatniona, gdy warstwa nieprzezroczysta 11 zostanie nałożona na tył płyty 9, naprzeciw przodu tej płyty. Tak więc korzystna jest konstrukcja pokazana na rysunku. Korzystna warstwa 11, jest nieprzezroczysta i odbijająca.
Jak wspomniano poprzednio, wzór z fluoryzującego materiału może być wyfrezowany w automatycznym procesie, lub może być formowany w formie, bądź odlany, albo tez frezowany ręcznie na frezarce pionowej. Zaletą frezowania ręcznego jest łatwość ustawienia kąta, pod którym frezowane są powierzchnie boczne 17. Choć przygotowanie takiego wzoru i zamocowania go jako występu na przedniej stronie czoła znaku jest udogodnieniem w stosunku do opisanych wcześniej rozwiązań ustalono potrzebę poprawienia konstrukcji i sposobu wykonywania tablicy informacyjnej według opisu patentowego Stanów Zjednoczonych nr 5 009 019, zwiększenia luminacji w podświetleniu znaku, uzyskania niższych kosztów wytwarzania znaku, zmniejszenia gabarytów znaku, zwiększenia wszechstronności w produkcji tablicy informacyjnej, oraz zwiększenia możliwości w tworzeniu przedstawianej informacji.
Zgodnie z tą potrzebą na fig. 3 i 4 przedstawiono przykład wykonania obecnego wynalazku, który daje podobny efekt jak w przypadku opisu 5 009 019 pod względem konturu jarzenia z aureolą występującą wokół liter, rysunków i wizerunków. W tym przykładzie wykonania zastosowano płaskie czoła na obu powierzchniach tablicy informacyjnej 12 w porównaniu z odstawaniem fluoryzującego materiału opisanym w opisie patentowym 5 009 019. Ponadto, warstwą rozpraszającą światło, która może być materiałem fluoryzującym, lub przynajmniej powinna zawierać materiał fluoryzujący, jest jedynie cienka warstwa lub powłoka nałożona na tylną powierzchnię tablicy znakowej 12, w porównaniu z poprzednią potrzebą odstawania fluoryzującego materiału na przedniej powierzchni w opisie patentowym nr 5 009 019.
171 624
Zostanie wykazane, że wynalazek ten bardziej skutecznie wykorzystuje koncepcję prowadzenia wiązki świetlnej nawet do wytłumienia, zwielokrotnienia i zmiany barwy, oraz do zapewnienia większych możliwości twórczych w zakresie projektowania oraz zastosowania tablicy informacyjnej. Te i inne różnice wraz z zaletami będą bardziej oczywiste po przeczytaniu opisu szczegółowego wynalazku, który podano niżej.
Według fig. 3 i 4 korzystny przykład wykonania tablicy informacyjnej 12 zgodnie z obecnym wynalazkiem zawiera płytę przepuszczającą światło 9, która stanowi podstawową strukturę tablicy informacyjnej. Płyta przepuszczająca światło może być wykonana z arkusza materiału przepuszczającego światło, na przykład przezroczystego tworzywa sztucznego lub szkła. Przykładowo, takim tworzywem sztucznym mogą być arkusze materiału żywicznego sprzedawanego pod nazwą Plexiglass (znak towarowy Rohm and Haas Company). Przydatne jest tu wiele innych materiałów, a przykład ten nie ma na celu wprowadzania ograniczeń. Płyta przepuszczająca światło 9 ma nałożoną na jednej z jej powierzchni czołowych nieprzezroczystą warstwę odbij ającą 11. Górna strona pokazana na rysunku fig. 3 jest stroną przednią lub frontową 14 tablicy informacyjnej 12, i jest to strona widziana przez obserwatora, gdy znak jest zamontowany do podświetlenia w skrzynce lub innej odpowiedniej konstrukcji (nie pokazano) wraz ze źródłem światła, w celu wyświetlenia. Na fig. 4 warstwę nieprzezroczystą lub odbijającą 11 zilustrowano jako naniesioną na tył lub tylną stronę lub powierzchnię 16 płyty przepuszczającej światło 9.
Słowo display i dowolny wzór 18 pokazano na frontowej stronie płyty 9 przepuszczającej światło 9 na fig. 3 i stanowią one przykłady materiału lub informacji, która ma być wizualnie zakomunikowana za pomocą tablicy informacyjnej 12, po włączeniu do niej całego znaku, zainstalowaniu i oświetleniu. Poza materiałem informacyjnym do zakomunikowania można włączyć cyfry, ornamenty i podobne.
Szczegóły, które tworzą materiał do zakomunikowania zawarte są w strefach przerywających integralność nieprzezroczystej warstwy odbijającej 11. Strefy przerywane tworzą konfigurację, która definiuje informację lub materiał do zakomunikowania. Nieprzezroczysta warstwa odbijająca 11 i przerywane strefy 13 korzystnie znajdują się po tylnej stronie 16 płyty przepuszczającej światło 9.
Bardzo ważnym aspektem wynalazku jest zdolność kontrolowania i prowadzenia promieni dla osiągnięcia przyjemnego trójwymiarowego i/lub kolorowego efektu przy minimum materiału, na przykład efektu stworzonej iluzji wewnątrz płyty przepuszczającej światło 9 raczej przez zastosowanie grubości samej płyty niż przez naklejanie dodatkowych materiałów na powierzchni płyty. Poniżej opisano jak promienie światła są kontrolowane i prowadzone w celu uzyskania tych efektów.
Na stronie przeciwnej, lub stronie przedniej 14, w ogólnym registrze względem stref 13 znajduje się inna warstwa 10, która jest warstwą co najmniej odbijającą i ma wzór odpowiadający wzorowi stref 13. Tak więc jeśli przykładowo strefy tworzą słowo display, wtedy wzór warstwy odbijającej 10 również tworzy słowo display na stronie przedniej 14 płyty, oglądanej przez obserwatora. Nieprzezroczysta warstwa odbijająca 11, jak wspomniano, jest jednocześnie warstwą nieprzezroczystą oraz odbijającą. Cechy te mogą być uzyskane poprzez zadrukowanie farbą, sitodruk, folię itp. Jednym z przykładów materiału, jaki może być zastosowany, jest samoprzylepna folia z polichlorku winylu, która jest dostępna w handlu w wielu kolorach. Tak więc folia ta ma gotowy kolor podstawowy, jest odbijająca, i przynajmniej po jednej stronie ma nałożoną warstwę kleju w kolorze tego materiału. Choć folia taka jest przydatna dla uzyskania odbicia i barwnej podstawy, może być jednak niewystarczająca pod względem nieprzezroczystości. Zatem, jeśli pożądana jest również nieprzezroczystość na nieklejową stronę tej folii może być nałożona warstwa nieprzepuszczająca światła, w postaci ciemnej farby. Warstwa taka daje charakterystykę zbliżoną do nieprzezroczystej, lecz warstwa ciemna nie koniecznie musi być odbijająca. Generalnie biorąc cienkie warstwy kolorów odbijających nie są nieprzezroczyste, a kolory ciemne i czarny nie dają odbicia. Powierzchnia odbijająca może nie być wymagana na tylnej powierzchni warstwy 11, lecz jeśli potrzeba, na warstwie nieprzepuszczalnej dla światła może być zastosowana dodatkowa warstwa odbijająca.
171 624
Przykład takich warstw składowych, jakie mogą tworzyć warstwę odbijającą 11 jest przedstawiony na rysunku fig. 5, gdzie podstawowa folia samoprzylepna (strona samoprzylepna skierowana w dół niej jest pokazana), jest oznaczona jako 27, a warstwa nieprzezroczysta dla światła jest oznaczona jako 31.
Załóżmy przykładowo, że dla tablicy informacyjnej 12 potrzebny jest wizerunek z nadrukiem zilustrowanym na rysunku fig 3. Wybrano tu tło koloru białego. Zastosowano białą folię samoprzylepną z polichlorku winylu 27. W praktyce handlowej folia jest dostarczana w rolkach, a strona samoprzylepna jest pokryta zdzieralnym arkuszem (nie pokazano), który zdejmuje się przed nałożeniem folii napowierzchnię płyty przepuszczającej światło 9. Następnie na folię 27 nakładana jest warstwa nieprzepuszczalna dla światła 29, na powierzchni przeciwnej do samoprzylepnej ze zdzieralnym arkuszem. Jeśli ma być nałożona dodatkowa warstwa odbijająca 31, jest ona następnie nakładana na warstwę nieprzepuszczalną dla światła 29.
Gdy zdzieralny arkusz pokrywa jeszcze powierzchnię klejową, następuje wycięcie wizerunku i liter z arkusza folii w znany sposób, na przykład przy zastosowaniu plotera sterowanego komputerem, celem uzyskania żądanej strefy odsłoniętej dla przedstawianej informacji i (lub) wizerunku z folii 27. Następnie odklejana jest część wycięta, która nie jest przeznaczona do nałożenia na płytę przepuszczającą światło 9, i jest wyrzucana. Na wierzchu pozostałego materiału umieszczana jest tak zwana folia robocza (albo folia nakładana), otaczająca wzór. Klej na folii roboczej jest nieco mocniejszy niż klej na zdzieralnym arkuszu, i pozostały materiał przywiera do folii roboczej, utrzymując nienaruszone odsłonięte strefy wzoru. Ploter jest na tyle dokładny, że cięcie jest wykonywane jedynie poprzez materiał, pozostawiając nienaruszony zdzieralny arkusz, który pokrywa warstwę klejową. Dzięki temu folia robocza powoduje zerwanie z arkusza zdzieralnego potrzebnej części pozostałej otaczającej wzór, odsłaniając warstwę kleju na części pozostałej do nałożenia bezpośrednio na tylną powierzchnię płyty przepuszczającej światło 9. Folia robocza z częścią pozostałą jest następnie nakładana na tylną powierzchnię płyty przepuszczającej światło 9 stroną klejowa skierowaną do powierzchni tylnej 16, i jest mocno dociskana do płyty 9, przenosząc część pozostałą na płytę 9. Siła przyklejenia na płycie jest obecnie większa od siły kleju folii roboczej, co umożliwia usunięcie folii roboczej z pozostałej części. W ten sposób następuje ustalenie położenia otworów wzoru wykonanego w nieprzezroczystej warstwie odbijającej 11 umieszczonych na tylnej powierzchni płyty przepuszczającej światło 9, tworząc podstawę odniesienia dla następnych warstw odbijających, które będą zastosowane do wykończenia tablicy informacyjnej w taki sposób, który będzie kontrolował promienie świetlne, i zostaną osiągnięte cele dla każdego danego znaku.
Obecnie wykonywane są odwrotne czynności dla warstwy 10, która ma być nałożona na stronę przednią 14 płyty przepuszczającej światło 9. Wzór dla warstwy 10 jest wycinany przykładowo również przez ploter sterowany komputerem. W tym przypadku zdziera się wszystko za wyjątkiem wzoru informacji, i usuwa się ze zdzieralnego arkusza, zanim nastąpi nałożenie innej folii roboczej w celu przyklejenia do wzoru wycięcia i usunięcia go ze zdzieralnego arkusza. Cały wzór jest utrzymywany niezmiennie przez folię roboczą, która może być następnie użyta do wyrównania i nałożenia tego wzoru na przednią stronę 14 przy ustalaniu położenia względem odsłoniętych stref 13 na tylnej powierzchni 16 płyty przepuszczającej światło 9.
Należy rozumieć, że oba te wzory przedni i tylny mogą być również nałożone z zastosowaniem znanych procesów drukarskich, oraz znanych metod sitodrukowych. Proces drukarski jest szczególnie przydatny przy produkcji masowej, i jest korzystny przy dużych ilościach tablic informacyjnych o tym samym wzorze i wizerunku. Metoda z wycinaniem folii jest bardziej uniwersalna i użyteczna dla serii próbnych, i produkcji mniejszych ilości.
Następnie na tylną powierzchnię 16 płyty przepuszczającej światło 9 nakładana jest warstwa rozpraszająca światło 25, przynajmniej na odsłoniętej powierzchni płyty wewnątrz odsłoniętych stref 13 wzoru. Głównym celem warstwy rozpraszającej światło jest rozproszenie bądź rozbicie i rozprowadzenie światła generalnie równomiernie ze stanu skupionego, emitowanego przez źródło światła. Zatem źródło światła jako takie nie będzie widziane prze obserwatora, lecz zobaczy on jedynie światło przepuszczone od tyłu tablicy informacyjnej.
171 624
Warstwa rozpraszająca światło 25 może być warstwą ze sztucznego tworzywa w postaci opalizującego lub mlecznobiałego materiału przeświecającego.
W przypadkach, gdzie wymagane są tylko białe kontury, warstwa rozpraszająca światło 25 z mlecznobiałego materiału może stanowić roboczy znak. Dalsze właściwości tego elementu rozpraszającego światło mają, jednakże, na celu również uzupełnienie barwy i intensywności światła emitowanego z przodu tablicy informacyjnej.
Fluoryzujący kolor farby lub samej warstwy plastikowej może spełniać wszystkie pożądane charakterystyki, to znaczy dawać rozpraszanie, barwę i natężenie światła. Materiał fluoryzujący o aktywowaniu prze źródło światła będzie wzmacniał pewne częstotliwości widzialne dla ludzkiego oka, oraz będzie się jarzył w kolorze tego materiału. W tych celach warstwa materiału fluoryzującego może być więc użyta bez warstwy mlecznobiałej, lecz bardzo pożądany efekt trójwymiarowy, opisany później, jest również uzyskiwany przez dodatkowe zastosowanie samej warstwy mlecznobiałej z warstwą koloru fluoryzującego.
Zgodnie z tym warstwa rozpraszająca światło 25 może być wykonana z mlecznobiałego materiału przezroczystego, może być warstwą tylko fluoryzującą, lub też może być połączeniem tych dwóch warstw. W korzystnym wykonaniu warstwa 25 będzie również zawierać warstwę materiału fluoryzującego 22, który może być nałożony na tworzywo mlecznobiałe takimi sposobami, jak proces sitodruku z zastosowaniem fluoryzującej farby sitodrukowej, proces malowania natryskowego z zastosowaniem farby fluoryzującej, drukowanie z użyciem farby fluoryzującej, lub nawet poprzez nałożenie arkusza fluoryzującego materiału ze sztucznego tworzywa na mlecznobiały plastik. Takie połączenie jest nakładane na płytę 9. Materiał fluoryzujący może być dobrany w kolorze odpowiednim dla uzyskania pożądanego efektu w wykonanym znaku (nie pokazano), w połączeniu z innymi warstwami kolorowymi tablicy informacyjnej 12.
Należy zauważyć, że warstwy 10,11,21,22 i 25 według fig. 4 i 7 zostały narysowane w powiększonych przekrojach poprzecznych w celach wyłącznie ilustracyjnych, oraz że rysunki tych warstw nie przedstawiają ich wzajemnej grubości. Warstwy te mogą być tylko powłokami, lecz dla lepszego zrozumienia rysunków ich grubość w przekroju jest przedstawiona przesadnie, dla ułatwienia opisu.
W odróżnieniu od urządzenia według dotychczasowego stanu techniki zgodnie z rysunkiem fig. 2, gdzie fluoryzujący materiał jest nałożony na przednią stronę tablicy informacyjnej jako stosunkowo gruby występ 15, warstwa rozpraszająca światło 25, która może również zawierać warstwę materiału fluoryzującego 22, według obecnego wynalazku jest nałożona na tylną powierzchnię 16 tablicy, bezpośrednio pokrywając odsłonięte strefy 13. Struktura takajest szczególnie korzystna w stosunku do urządzenia zilustrowanego według dotychczasowego stanu techniki, ponieważ warstwa rozpraszająca i ewentualna warstwa fluoryzująca są aktywowane bezpośrednio i w zasadzie równomiernie, przez całkowitą ekspozycję na dowolny rodzaj źródła światła z tyłu płyty przepuszczającej światło 9. Struktura taka jest na tyle skuteczna, ze źródło światła może być umieszczone nawet w bezpośrednim sąsiedztwie warstw 22 i 25 bez utraty luminescencji na częściach wzoru, które są nieco oddalone od źródła światła.
W tym połączeniu może być zastosowane dowolne źródło światła, jak na przykład światło pochodzące z żarówek, lamp fluorescencyjnych, neonówek, lamp ultrafioletowych, diod elektroluminescencyjnych (LED: prostownikowe urządzenia półprzewodnikowe, które zamieniają energię elektryczną na promieniowanie elektromagnetyczne), oraz elektroluminescencji (zastosowanie pola elektrycznego do materiału zwykle stałego, jak na przykład płyta z tworzywa fluorescencyjnego). W przypadku elektroluminescencji elektrycznie wzbudzony materiał w połączeniu z arkuszem fluoryzującym może być więc własnym źródłem światła, oraz substytutem źródła światła. Także przy zastosowaniu neonu o potrzebnej barwie w połączeniu z warstwą rozpraszającą światło 25, gdy warstw rozpraszająca światło jest wykonana z materiału mlecznobiałego, warstwa fluoryzująca 22 może być pominięta, i wciąż będzie zachowany dobry efekt oświetlenia. Jednakże ze względu na wrażliwość neonu i niezbędną konserwację sugeruje się w ogólności unikanie tego rozwiązania.
171 624
Poprzez oświetlenie tablicy informacyjnej 9 źródłem światła (nie pokazane), korzystnie źródłem światła umieszczonym za tylną powierzchnią 16 tablicy informacyjnej 12 promienie światła będą podały i przechodziły, bezpośrednio aktywując całą warstwę fluoryzującą 22 i/lub bezpośrednio oświetlając warstwę rozpraszającą 25, z których obie lub tylko jedna mogą pokrywać głównie tylko strefy odsłonięte 13. Jarzenie aktywowanej warstwy fluoryzującej, i/lub światło warstwy dyfuzyjnej bezpośrednio pokrywającej odsłonięte strefy 13 w warstwie odbijającej 11 będą przechodzić przez przezroczystą płytę 9. Część tych promieni świetlnych będzie przechodziła bezpośrednio do obserwatora wzdłuż krawędzi bocznych przedniej warstwy odbijającej 10, obrazując kontur wzoru obserwatorowi.
W odniesieniu do konturu warstwa 10 może być zarówno nieprzezroczystą warstwą odbijającą, lub tylko warstwą odbijającą, zgodnie z tym wynalazkiem. W każdym z przypadków część promieni z tylnej powierzchni 16 będzie odbijać się od powierzchni odbijającej warstwy 10, z powrotc-in do nieprzezroczysiej warrtwy odbijającej 11, i stąd w przód od obserwatora, tworząc aureolę wokół konturu. Od wystąpienia zaczernienia w warstwie 10 będzie zależało jednakże zróżnicowanie wyglądu obszaru rdzeniowego 20 wewnątrz konturu. Jeśli warstwa 10 zawiera warstwę nieprzepuszczalną dla światła 29 w celu wytworzenia zaczernienia, wtedy obszar rdzeniowy 20 wewnątrz konturu będzie naświetlony tylko przez występujące oświetlenie przednie pochodzące z otoczenia, i kolor obszaru rdzeniowego 20 będzie kolorem przedniej powierzchni warstwy 10 (która może być przednią warstwą barwną 21). Natomiast gdy w warstwie 10 nie występuje warstwa nieprzezroczysta dla światła 29, wtedy część światła przechodzącego z tyłu będzie wpływać na obszar rdzeniowy 20, oświetlając go do pewnego stopnia, i jeśli obszar rdzeniowy zawiera również materiał fluoryzujący (opisano poniżej) z kolorem od materiału fluoryzującego w tej warstwie 13. Ponieważ warstwa 10 jest odbijająca i odbija promienie, intensywność oświetlonego obszaru rdzeniowego będzie dla obserwatora niższa w porównaniu z promieniami bezpośrednimi wychodzącymi z tyłu, wokół krawędzi obszaru rdzeniowego 20. W ten sposób występuje kontur wzoru, lecz kontrast pomiędzy nimi rdzeniem jest mniejszy niż w przypadku gdy obszar rdzeniowy jest nieprzezroczysty.
Alternatywnie, warstwa 10 może być również warstwą fluoryzującą, która może równocześnie odbijać promienie z warstwy 22 i 25, i być aktywowana przez promienie do wystąpienia fluorescencji obszaru rdzeniowego 20. W zależności od dobranych kolorów może to tworzyć interesujące połączenie. Przykładowo, jeśli tylna warstwa z materiału fluoryzującego 22 jest niebieska, a przednia warstwa fluorescencyjna w miejscu warstwy 10 jest czerwona, obserwator może widzieć mieszanie czerwieni i purpury w obszarze rdzeniowym 20, z konturem niebieskim, a jeśli tylna warstwa fluoryzująca jest biała, a przednia warstwa jest żółta, wtedy obserwator będzie widział żółty rdzeń z białym konturem. Aureola w każdym z tych przypadków będzie również uzależniona od koloru podstawowego tablicy informacyjnej, określonego przez kolor warstwy 11.
Kolory dla uzyskania efektów specjalnych mogą być dobierane w każdym żądanym połączeniu nieprzezroczystej warstwy odbijającej 11, warstwy fluoryzującej 22, warstwy odbijającej 10, i dodatkowo koloru przedniej warstwy barwnej 21. Wiadomo, że kolor światła może być użyty wraz z innym kolorem światła w celu wytłumienia, wzmocnienia lub zmiany uzyskanych kolorów, w zależności od doboru kolorystyki, i natężenia barw. Ten sposób może być również skutecznie zastosowany w konstrukcji według wynalazku.
Innym istotnym aspektem tego wynalazku jest możliwość zastosowania zmieniającej się podstawy koloru w sposób przypuszczalnie nie stosowany dotychczas. Przy zastosowaniu warstwy fluoryzującej 22 kolor może być stopniowo zmieniany na długości warstwy. Przykładowo, może być nałożona długość fluoryzującego błękitu. Następnie od środka tego błękitu może być zastosowana długość fluoryzującej czerwieni w połowie pokrywającej błękit, a w drugiej połowie umieszczonej na naświetlonym materiale mlecznobiałym. W wyniku tego w całej nałożonej warstwie fluoryzującej kolor będzie się zmieniał od błękitnego poprzez purpurowy do czerwonego, bez wyraźnej linii rozgraniczenia między kolorami. Mogą być zastosowane inne kolory według potrzeby. W rezultacie długości tabiic-y informacyjnej występuje zmiana kolorów konturu i aureoli od jednego nałożenia do drugiego. W ten sposób można wprowadzić wiele zmian kolorów na tablicy informacyjnej
171 624
Kąt wyobrażalnej linii łączącej krawędź warstwy 11 w punkcie wzdłuz krawędzi strefy odsłoniętej 13 z odpowiadającym punktem na krawędzi warstwy 10 na przedniej stronie 14 będzie tworzył wrażenie odpowiednika pochylonych krawędzi bocznych 17 dla urządzenia według dotychczasowego stanu techniki, jak pokazuje fig. 2. Kąt ten może być zwiększany lub zmniejszany, odpowiednio poprzez zmniejszenie lub zwiększenie odnośnych wymiarów wzoru warstwy 10. Wrażenie to jest uzyskiwane bez fizycznej obecności występu 15 na stronie przedniej 14 płyty 12 według dotychczasowego stanu techniki.
Grubość wyobrazalnego obrazu pochylonej krawędzi bocznej może być zmieniana od 0,0 do 20 mm lub powyżej, stosownie do grubości materiału dobranego na płytę przepuszczającą światło 9. Ponadto, przednia warstwa barwna 21 może być zastosowana w warstwie 10. Barwna warstwa 21 może być dobrana stosownie do koloru tła nieprzezroczystej warstwy odbijającej 11, lub koloru podstawowego tablicy informacyjnej.
Litery, rysunki, wizerunki na stronie przedniej odpowiadają wzorowi odsłoniętych stref na stronie tylnej. Zgodnie z tym wynalazkiem, wzór na stronie przedniej może być wymiarowo mniejszy, taki sam, lub większy od wzoru na stronie tylnej. Promienie świetlne przechodzące ze źródła światła poprzez strefy odsłonięte będą tworzyć kontur, pozostawiając aureolę. Wrażenie pochylonej krawędzi i trzeci wymiar będą jednak najbardziej wyraziste wtedy, gdy wymiar przedni jest nie większy niż wymiar wzoru tylnego, a korzystnie jest mniejszy. Efekty wrażenia pochylonych krawędzi głębokości, lub trzeciego wymiaru, aureoli i wielu możliwych kolorów do uzyskania konkretnego wzoru są tworzone poprzez zmianę wielu czynników, omówionych poniżej. Na razie wystarczy wspomnieć, że po uwzględnieniu tych czynników wymiar będzie dobierany na szerokości poprzedniego wzoru, i wzór ten będzie wycinany z innego arkusza dla warstwy 10 w sposób omówiony poprzednio.
Oprócz wrażenia pochylonych krawędzi w tym wynalazku, które można przyrównać do pochylonych krawędzi 17 w urządzeniu dotychczasowym przedstawionym na rysunku fig. 2, występuje również wrażenie głębokości lub trzeciego wymiaru, które obserwator widzi wewnątrz płyty przepuszczającej światło 9. Płyta ta, jak już wspomniano, jest w korzystnym wykonaniu zrobiona z czystego, przezroczystego tworzywa sztucznego. W najlepszym razie przedmioty są nie ostre, patrząc poprzez przezroczystą płytę z tworzywa w kierunku warstwy mlecznobiałej. Jest to pożądane jeśli chodzi o jakość efektu trójwymiarowości.
Przedmiot lub warstwa na tylnej stronie płyty przepuszczającej światło 9 są wyraźnie i ostro widoczne jak przez przezroczysty plastik. Warstwa rozpraszająca światło 25 służy do równomiernego i jednorodnego rozprowadzenia światła. Występuje zjawisko rozproszenia bądź braku ostrości i światło jest widoczne poprzez pochylone krawędzie wzoru, a odległość od źródła światłajest trudna do ustalenia przez obserwatora, natomiast odległość pomiędzy nieprzezroczystą warstwą odbijającą 11 i warstwą przednią 10 jest wyczuwalna nawet mimo braku bezpośredniego połączenia między nimi. Przy aktywowaniu warstwy rozpraszającej przez światło obserwator zauważa przestrzenną różnicę pomiędzy przednią i tylną warstwą odbijającą, lecz nie jest w stanie ustalić odległości od źródła światła. Obecnie światło stanowi połączenie pomiędzy warstwą przednią i tylną, dając wrażenie trzeciego wymiaru, i bryłowatości. Im mniejsze rozproszenie źródła światła, tym mniejsza wyrazistość tego efektu specjalnego. Powstaje wrażenie bezdennej głębokości obrazu. Może wystąpić mieszanina kolorów, przykładowo w przestrzeni zjawiska świetlnego podobnego do północnej zorzy polarnej. Kolory występują wewnątrz samej płyty. Tylna, mlecznobiała warstwa rozpraszająca światło 25 również wytwarza interesujące efekty trzeciego wymiaru, w konfrontacji z promieniami odbitymi od warstwy 10, zwłaszcza jeśli warstwa 10 jest również fluoryzująca, jak wspomniano powyżej. Tak więc mlecznobiała warstwa rozpraszająca światło 25 z fluoryzującym kolorem warstwy 22 są korzystne tam, gdzie pożądane są wyjątkowe efekty głębokości.
Inny interesujący efekt może być uzyskany w drodze wyrównania wzoru na stronie przedniej względem odsłoniętych stref wzoru na stronie tylnej. Może być uzyskany częściowy kontur każdego znaku, poprzez lekkie poprzeczne przesunięcie bądź odsądzenie dwóch wzorów względem siebie. Przykładowo, lewa strona znaków może być bez konturu lecz z aureolą, a na prawej stronie może występować kontur i aureola. Kontur może być szerszy, w zależności od wstępnego doboru odnośnych wymiarów podczas wycinania wzoru.
171 624
Elastyczność rozwiązania według wynalazku jest korzystna w tym, że mogą tu być zastosowane stosunkowo tanie materiały i technologie, jak wykazano, dla stworzenia wewnątrz płyty jakościowych efektów trójwymiarowych, bez konieczności wprowadzania fizycznie realnego obiektu trójwymiarowego dla uzyskania tego efektu. Obserwator spodziewa się odczuć trójwymiarową stronę przednią na tablicy znaku przy jej dotknięciu, zamiast odczucia całkowicie płaskiej powierzchni, jaka tam występuje, przy czym nie będzie on w stanie ustalić odległości od źródła światła.
Inny przykład wykonania tego wynalazku przedstawiono na rysunkach fig. 6 i 7. Mają tu również zastosowanie te same zasady, które opisano poprzednio w odniesieniu do fig. 3 i 4. Ponadto, ten przykład wykonania umożliwia większą elastyczność w zakresie wykorzystania podanych zasad. Przykładowo, możliwe tu jest wprowadzenie artystycznego wizerunku z konturem, przedstawionego jak opisano powyżej, przy jednoczesnym wystąpieniu warstwy liter podających hasło na górze, lub w polu artystycznego wizerunku, bądź vice versa. W istocie, jedna warstwa może być przednim planem, a druga tłem w jednym punkcie, przy zmianie ról w innym punkcie. Następuje to poprzez wytworzenia konturu i aureoli w zakresie granic, lub na górze bądź w poprzek innego konturu i aureoli. Elastyczność taka zostanie zilustrowana na przykładzie. Według rysunku fig. 7 oświetlenie powierzchni tylnej 16 tablicy znakowej 12 źródłem światła (nie pokazano) spowoduje aktywowanie przez promienie świetlne warstwy rozpraszającej światło 25, która w korzystnym wykonaniu zawiera warstwę z materiału fluoryzującego 22, i zacznie się równomiernie jarzyć. Część promieni świetlnych wytworzonych poprzez aktywowanie materiału fluoryzującego wyjdzie bezpośrednio do przodu ku obserwatorowi, i w obszarach pomiędzy umieszczonymi naprzeciwko siebie krawędziami bocznymi ustawionych przestrzennie, nieprzezroczystej, warstwy odbijającej 11 i warstw odbijających 10 i 10a, jak przedstawiono na rysunku fig. 7. Światło przechodzące pomiędzy lezącymi naprzeciwko krawędziami tworzy kontur, jak objaśniono poprzednio. Odbijanie się promieni świetlnych również do warstwy odbijającej światło 10 i 10a oznacza, że część tych promieni świetlnych będzie odbijana od bardziej przednich odsądzonych warstw 10a z powrotem do przednich wierzchnich warstw 10 i 11, a stąd ku przodowi do obserwatora. Te promienie świetlne odbite od przodu nieprzezroczystej warstwy odbijającej 10 dają aureolę wokół konturu utworzonego na krawędziach 10a. Występuje również inny kontur wokół krawędzi zewnętrznych warstwy 10 z aureolą od odbicia od przodu warstwy 11, jak opisano poprzednio. Wytwarza to kontur z aureolą w zakresie granic, lub w poprzek innego konturu, bądź konturu z aureolą.
Jak również wspomniano poprzednio, warstwa barwna 21 może być nałożona na przednie powierzchnie przedniej warstwy odbijającej 10a, w celu stworzenia specjalnego efektu barwnego, w dodatku do kolorów warstw 11, 10 i 10a. Nieprzezroczysta warstwa odbijająca może mieć kolor, który jest przydatny, ale może się też okazać, że mieszanie kolorów w różnych warstwach daje ciekawe efekty. Dodatkowo, przednia strona warstw odbijających może zawierać warstwę barwną 21 (nie tylko 10a), w celu dodatkowego wywołania pożądanych efektów barwnych przez warstwy różnych kolorów. Jeśli warstwy barwne 21 mają inny kolor niż warstwy rozpraszające światło i warstwy fluoryzujące 22 i 25, wtedy wytworzone aureole będą oglądane w innym kolorze, niż kontury utworzone przez promienie przechodzące bezpośrednio z materiału fluoryzującego do obserwatora. Również, jak juz podano poprzednio, fluoryzująca warstwa barwna 22 na warstwie rozpraszającej światło 25 może się zmieniać wzdłuż jej powierzchni, zwiększając atrakcyjność', i znane jest zastosowanie barwnego światła w bezpośredniej konfrontacji z innym kolorowym światłem dla wytłumienia, wzmocnienia, lub zmiany koloru wypadkowego. Tego rodzaju alternatywna konstrukcja stanowi doskonałą arenę, na której wprowadzane jest takie zastosowanie kolorów. Zostanie wykazane zatem, że tego rodzaju konstrukcja umożliwi wiele innowacyjnych rozwiązań.
Kolejny przykład wykonania jest przedstawiony na rysunkach fig. 8-10. Tego rodzaju efekty dla tablicy informacyjnej są, lub mogą być, takie same jak dla przykładów już opisanych, lecz fizyczne wdrożenie tej tablicy informacyjnej umożliwia dalszą elastyczność w zastosowaniu znaku zbudowanego zgodnie z wynalazkiem. Zamiast nakładania odbijającej światło warstwy nieprzezroczystej bezpośrednio na tylną stronę 16 płyty przepuszczającej światło 9 z zastosowaniem materiału klejowego, litery, rysunki, i (lub) wizerunek są nadrukowywane bezpośrednio
171 624 na czystą, cienką folię ze sztucznego tworzywa, o grubości od 0,2 do 0,5 mm. Drukowanie może obejmować znane techniki poligraficzne, z zastosowaniem standardowych form, liter, rysunków i znaków, w celu zmniejszenia kosztów drukowania, w porównaniu z metodą sitodruku i innych technik specjalnych, lub wykonywanych na specjalne zamówienie. Przykładem zastosowania takiego znaku niech będzie znak przeznaczony do eksploatacji przy częstej zmianie warunków, gdzie zachodzi potrzeba zmiany informacji wraz z tymi warunkami. Okres dla częstotliwości zmian może wynosić kilka dni, lub nawet kilka godzin. Konkretnym przykładem jest tu menu w restauracji na dany dzień.
Na rysunku fig. 8 przedstawiono tylną folię 33, na której nadrukowano farbami przezroczystymi kolorowymi odbijającymi, pozostawiając wcięcia we wzorze w rodzaju stref odsłoniętych 13, poprzez które przechodzą promienie świetlne. Przednia folia 35, również pokazana na rysunku naprzeciwko folii 33, przedstawia wzór, który jest umieszczony w ustalonym położeniu względem folii 33. Na przedniej folii 35 wykonano nieprzezroczysty wzór z przezroczystym tłem.
Według rysunku fig. 9 złożono razem kilka warstw wraz z foliami 33 i 35, tworząc zespół nałożonych na siebie oddzielnych warstw, które w tej postaci zachowują swą integralność jako oddzielne wyjmowalne warstwy, w porównaniu do integralnego laminatu warstw według przykładów wykonania opisanych poprzednio.
W tym przypadku zespół wielowarstwowy zawiera również warstwę rozpraszającą światło 25, która może być cienką płytą z nieprzezroczystego lub mlecznobiałego tworzyw sztucznego, z warstwą koloru fluoryzującego 22 nałożoną na nią, oraz dwie płyty przepuszczające światło 9, jak opasano ppprzzdnio. Pomiędzy warstwaml tworzzcymi zztpót wlełowarstwowy umieesczono drukowane folie 33, 35. Tylna folia 33 znajduje się pomiędzy warstwą 25 i tylną przepuszyzajccc światło 9, a przednia folia 35 znajduje się pomiędzy tylną płytą przepuszczającą światło 9 i przednią płytą przepuszczającą światło 9. Wszystkie warstwy są wyrównane względem siebie, ze szczególnym zwróceniem uwagi na wzajemne położenie folii 33 i 35. Zgodnie z wcześniejszymi przykładami wykonana nadruk na folii przedniej 35 węższy niż odpowiadający wzór nadrukowany na folii 33. Różnica wymiarów umożliwia przechodzenie promieni świetlnych bezpośrednio z warstwy 25 po aktywowaniu przez źródło światła (nie pokazano) poprzez płyty przepuszczające światło 9 do obserwatora, i tworzenia konturu wokół tego wzoru. W związku z tym folie powinny być wyrównane dla sprowadzenia obu tych wzorów w ustalone położenia, jak opisano poprzednio w odniesieniu do innych przykładów wykonania, jednakże górny i dolny wzór mogą być przesunięte lub osadzone poprzeczme względem siebie, dla uzyskania ciekawych efektów konturowych.
Po wyrównaniu warstwy są unieruchamiane i pozostają w wielowarstwowym układzie, przy zastosowaniu odpowiednich środków w postaci wspornika 37. Tak złożony zespół wielowarstwowy płyt może być następnie umieszczony w skrzynce znakowej (nie pokazano), gdzie wraz ze źródłem światła uzyskuje się kompletny, podświetlony znak.
Jak można zauważyć, konstrukcja taka umożliwia łatwą zmianę podawanej informacji, co wynika z indywidualnej odmienności części tablicy znakowej w tym przykładzie wykonania.
Tak jak w poprzednich przykładach wykonania warstwy według fig. 9 110 przedstawiono z przesadnymi szerokościami w celach ilustracyjnych, oraz dla ułatwienia opisu, przy czym rysunki warstw nie są reprezentatywne dla względnych grubości warstw fizycznych. Również, jak w poprzednich przykładach wykonania tylna strona tablicy znakowej na tych rysunkach (strona źródła światła) znajduje się po prawej stronie.
Zasady tablicy informacyjnej ujawnione niniejszym mają wiele różnych zastosowań, w zależności od inwencji osoby wdrażającej. Przykładowo, oprócz bardziej typowych zastosowań zasad w wizerunkach artystycznych, ekspozycji informacji, ogłoszeniach lub dowolnego ich połcyzdolr zasady te mogą być również użyte w innych zastosowaniach jak na przykład cyferblaty zegarów, mapy plastyczne i globusy.
Ujawniony wynalazek posiada wiele zalet. Konstrukcja ułatwia prace normalizacyjne dla poszczególnych części tablicy znakowej. Konstrukcja ta daje również zwiększoną jaskrawość strumienia świetlnego, umożliwiając uzyskanie większej sprawności w warunkach otoczenia, w panującym oświetleniu. Produkcja tablicy informacyjnej jest mniej pracochłonna, daje mo18
171 624 żliwość łatwiejszego wykonania próbek, oraz łatwej zmiany, jeśli zachodzi potrzeba. Może być zastosowany prawie każdy rodzaj oświetlenia, a źródło światła może być umies/czone w bezpośrednim sąsiedztwie tylnej powierzchni tablicy znakowej, co umożliwia uzyskanie znaku o bardzo małej grubości (rama, tablica znakowa i źródło światła). Koncepcja prowadzenia wiązki światła daje większe możliwości twórcze i elastyczność w zakresie wykonania i stosowania tablicy znakowej. W ogólności uzyskano również zmniejszenie ilości materiałów.
Pomimo szczegółowego przedstawienia i opisania wynalazku w odniesieniu do korzystnego przykładu wykonania i jego alternatywy, jest zrozumiałym dla specjalistów w tej d/ied/inie, że mogą być wprowadzone różne zmiany w formie i szczegółach, bez odbiegania od ducha i zakresu tego wynalazku, który jest określony w następujących zastrzeżeniach.
FIG. 4 FIG. 5
FIG. 9
\1
•ę>eV
et#·
υν *?·

Claims (32)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Tablica informacyjna zawierająca znak wyróżniający, który tworzy materiał informacji wizualnej, posiadająca źródło światła do podświetlania znaku wyróżniającego, składająca się z zespołu obejmującego arkusz materiału przepuszczającego światło; nieprzezroczystą warstwę odbijającą po jednej stronie wymienionego arkusza; konfigurację utworzoną w wymienionej pierwszej nieprzezroczystej warstwie odbijającej za pomocą stref przerywających integralność pierwszej nieprzezroczystej warstwy odbijającej, znamienna tym, że po jednej stronie arkusza materiału przepuszczającego światło (9); ma pierwszą nieprzezroczystą warstwę odbijającą (11) z konfiguracją (13) utworzoną w pierwszej nieprzezroczystej warstwie przez strefy przerywające integralność tej pierwszej nieprzezroczystej warstwy odbijającej (11); warstwę rozpraszającą światło (25) zawierającą fluoryzujący materiał barwny, bezpośrednio przyległą i co najmniej pokrywającą wymienioną konfigurację (13); oraz po stronie arkusza przeciwnej do strony zawierającej konfigurację (13), ma drugą warstwę odbijającą (10) określającą znak wyróżniający (20), przy czym wymieniona druga warstwa odbijająca (10) ma zasadniczo taką samą postać ogólną oraz ogólny register z konfiguracją (13) i pozostawia odsłoniętą co najmniej część znajdującej się za nią warstwy rozpraszającej (25) generującej fluoryzujące światło rozproszone w obecności źródła światła i odbijającej rozproszone światło fluoryzujące przez konfigurację (13) i arkusz przepuszczający światło (9), gdzie co najmniej część światła pada na drugą warstwę odbijającą światło (10), która odbija światło wokoło znaku wyróżniającego (20) i podświetla znak wyróżniający, przy czym co najmniej część światła rozproszonego przechodzi przez co najmniej część warstwy rozpraszającej (25) bezpośrednio przez arkusz przepuszczający (9) przy brzegach znaku wyróżniającego.
  2. 2. Tablica według zastrz. 1, znamienna tym, że jako warstwę rozpraszającą zawiera mlecznobiały materiał półprzezroczysty.
  3. 3. Tablica informacyjna z iluminowanym znakiem, zawierająca arkusz przepuszczający światło, warstwę nieprzezroczystą na tylnej stronie arkusza przepuszczającego światło, wiele stref przerywających integralność warstwy nieprzezroczystej i definiujących materiał informacyjny przedstawiony znakiem, znamienna tym, że na tylnej stronie arkusza przepuszczającego światło (9) ma fluoryzującą warstwę rozpraszającą (25) pokrywającą wymienione strefy a na przedniej stronie arkusza przepuszczającego światło (9) ma warstwę odbijającą (10): warstwa odbijająca światło (10) ma odwzorowanie i register z wymienionymi wieloma strefami z pozostawieniem przestrzeni, przez którą światło przechodzące przez arkusz przepuszczający światło (9) od warstwy arozpraszającej zostaje z powrotem odbite poprzez warstwę odbijającą przez warstwę przepuszczającą światło (9) na warstwę nieprzezroczystą (11), przy czym warstwa odbijająca (10) i strefy są wzajemnie skonfigurowane tak, że warstwa rozpraszająca (25) jest widzialna od strony przedniej arkusza przepuszczającego światło (9) tworząc kontur wokoło warstwy odbijającej (10).
  4. 4. Tablica według zastrz. 3, znamienna tym, że warstwa nieprzezroczysta (11) zawiera adhezywną folię z tworzywa sztucznego.
  5. 5. Tablica według zastrz. 3, znamienna tym, że warstwa odbijająca (10) jest przeświecająca.
  6. 6. Tablica według zastrz. 5, znamienna tym, że warstwa odbijająca (10) jest fluoryzująca.
  7. 7. Tablica według zastrz. 3 albo 5, znamienna tym, że ponadto na warstwie odbijającej (10) zawiera warstwę nieprzezroczystą.
  8. 8. Tablica według zastrz. 3, znamienna tym, że kolor fluoryzującej warstwy rozpraszającej ulega stopniowo zmianie wzdłuż warstwy.
  9. 9. Tablica według zastrz. 3, znamienna tym, że jako warstwę rozpraszającą zawiera warstwę tworzywa sztucznego.
    171 624
  10. 10. Tablica informacyjna z iluminowanym znakiem zawierająca przezroczysty arkusz przepuszczający światło, warstwę nieprzezroczystą usytuowaną na tylnej powierzchni arkusza przepuszczającego światło i na warstwie nieprzezroczystej ma wiele otworów określających pierwszy znak wyróżniający obrazujący materiał informacji wizualnej, znamienna tym, że ma warstwę rozpraszającą (25) rozmieszczoną w otworach na tylnej powierzchni arkusza przepuszczającego światło (9) i warstwę odbijającą (10) określającą drugi znak wyróżniający, odpowiadający pierwszemu znakowi, na przedniej stronie arkusza przepuszczającego światło (9), przy czym warstwa odbijająca (10) ma z tyłu powierzchnię najbardziej odbijającą i jest ukształtowana i usytuowana tak, ze co najmniej częściowo odsłania znajdującą się za nią warstwę rozpraszającą (25).
  11. 11. Tablica według zastrz. 10, znamienna tym, że ma warstwę rozpraszającą (25) z materiału fluoryzującego.
  12. 12. Tablica według zastrz. 10, znamienna tym, że warstwa odbijająca (10) jest ukształtowana i usytuowana tak, że części na obrzeżu warstwy odbijającej (10) otaczające znak wyróżniający są odsłonięte przez warstwę odbijającą.
  13. 13. Tablica według zastrz. 10, znamienna tym, że pierwszy znak wyróżniający na bokach wystaje poza drugi znak wyróżniający.
  14. 14. Tablica według zastrz. 10, znamienna tym, że warstwa nieprzezroczysta (11) zawiera odhezywną folię z tworzywa sztucznego.
  15. 15. Tablica informacyjna z iluminowanym znakiem zawierająca przezroczysty arkusz przepuszczający światło, warstwę nieprzezroczystą usytuowaną na tylnej powierzchni arkusza przepuszczającego światło i na warstwie nieprzezroczystej ma wiele otworów określających pierwszy znak wyróżniający obrazujący materiał informacji wizualnej, znamienna tym, ze ma warstwę rozpraszającą (25) rozmieszczoną w otworach na tylnej powierzchni arkusza przepuszczającego światło (9) i warstwę odbijającą (10) ma z tyłu powierzchnię najsilniej odbijającą, która odbija światło przechodzące w kierunku do przodu poprzez arkusz przepuszczający (9) z powrotem na przednią powierzchnię warstwy nieprzezroczystej (11), przy czym warstwa odbijająca (10) ma kształt określający drugi znak wyróżniający, odpowiadający pierwszemu znakowi określonemu przez otwory i usytuowany od boku ku środkowi tych otworów, zapewniając tym sposobem poprzez grubość arkusza przepuszczającego (9) pomiędzy warstwą rozpraszającą (25) a warstwą odbijającą (10) złudzenie nachylonego brzegu znaku wyróżniającego.
  16. 16. Tablica według zastrz. 15, znamienna tym, że nachylony brzeg ma grubość 20 mm.
  17. 17. Tablica według zastrz. 15, znamienna tym, że warstwa rozpraszająca (25) jest fluoryzująca.
  18. 18. Tablica według zastrz. 15, znamienna tym, ze warstwa rozpraszająca (25) jest mlecznobiała.
  19. 19. Tablica według zastrz. 15, znamienna tym, że warstwa nieprzezroczysta (11) zawiera samoprzylepną folię z tworzywa sztucznego.
  20. 20. Tablica według zastrz. 15, znamienna tym, że warstwa odbijająca (10) jest ukształtowana i usytuowana tak, że części obrzeza warstwy rozpraszającej (25) otaczające znak wyróżniający są odkryte przez warstwę odbijającą.
  21. 21. Tablica według zastrz. 15, znamienna tym, że pierwszy znak wyróżniający z boku wystaje poza drugi znak.
  22. 22. Tablica informacyjna z iluminowanym znakiem, zawierająca arkusz przepuszczający światło, warstwę nieprzezroczystą na tylnej stronie arkusza przepuszczającego światło i strefy przerywające integralność warstwy nieprzezroczystej, znamienna tym, że na przodzie arkusza przepuszczającego światło (9) ma warstwę odbijającą (10) ze skierowaną do tyłu powierzchnią odbijającą, przy czym warstwa odbijająca definiuje znak wyróżniający obrazujący materiał informacji wizualnej; na tylnej stronie arkusza przepuszczającego światło (9) znajduje się warstwa nieprzezroczysta (11) oddalona od przedniej warstwy odbijającej (10), mająca wiele otworów odpowiadających znakowi wyróżniającemu zdefiniowanemu przez warstwę odbijającą i warstwa rozpraszająca światło (25) pokrywająca tylną powierzchnię otworów; warstwa odbijająca i otwory są tak ukształtowane i zwymiarowane względem siebie, że zapewniają iluminowany kontur co najmniej wokoło części znaku wyróżniającego, przy czym przednia warstwa
    171 624 odbijająca i tylna warstwa nieprzezroczysta znajdują się odpowiednio na pierwszym i drugim arkuszu tworzywa sztucznego, zaś warstwa rozpraszająca światło znajduje się na trzecim arkuszu tworzywa sztucznego usytuowanym za drugim arkuszem tworzywa sztucznego.
  23. 23. Tablica według zastrz. 22, znamienna tym, że grubość arkuszy z tworzywa sztucznego wynosi 0,5 mm.
  24. 24. Tablica według zastrz. 22, znamienna tym, ze przednia warstwa odbijająca (10) i tylna warstwa nieprzezroczysta (11) stanowi drukowane folie.
  25. 25. Tablica według zastrz. 22, znamienna tym, że pomiędzy pierwszym a drugim arkuszem z tworzywa sztucznego zawiera arkusz przepuszczający światło (10).
  26. 26. Tablica według zastrz. 25, znamienna tym, że arkusze pierwszy i drugi z tworzywa sztucznego i arkusz przepuszczający światło (0) są nałożone na siebie tworząc układ warstwowy, przy czym warstwa pierwsza i druga z tworzywa sztucznego są usuwalnie łączone z arkuszem przepuszczającym światło.
  27. 27. Tablica według zastrz. 26, znamienna tym, że zawiera obejmę do usuwalnego zamknięcia oddzielnych warstw złożonych razem.
  28. 28. Tablica według zastrz. 24 albo 26, znamienna tym, ze przednia warstwa odbijająca (10) i tylna warstwa nieprzezroczysta (11) naniesione są odpowiednio na pierwszy i drugi arkusz z tworzywa sztucznego.
  29. 29. Tablica według zastrz. 28, znamienna tym, że warstwa rozpraszająca światło (25) zawiera arkusz tworzywa sztucznego i umieszczona jest za drugim arkuszem tworzywa sztucznego.
  30. 30. Tablica według zastrz. 22, znamienna tym, że przednia warstwa odbijająca (10) i tylna warstwa nieprzezroczysta (11) są tak skonfigurowane, że światło odbite od warstwy odbijającej na warstwę nieprzezroczystą tworzy iluminowaną aureolę wokoło znaku wyróżniającego.
  31. 31. Tablica według zastrz. 30, znamienna tym, że dalej zawiera drugą warstwę nieprzezroczystą umieszczoną pomiędzy przednią warstwą odbijającą (10) i tylną warstwą nieprzezroczystą, przy czym druga warstwa nieprzezroczysta jest ukształtowana tak, że definiuje drugą iluminowaną aureolę wokoło znaku wyróżniającego.
  32. 32. Tablica informacyjna z iluminowanym znakiem, zawierająca arkusz przepuszczający światło, warstwę nieprzezroczystą na tylnej stronie arkusza przepuszczającego światło i strefy przerywające integralność warstwy nieprzezroczystej, znamienna tym, że na przodzie arkusza przepuszczającego światło (9) ma warstwę odbijającą (10) ze skierowaną do tyłu powierzchnią odbijającą, przy czym warstwa odbijająca definiuje znak wyróżniający obrazujący materiał informacji wizualnej; na tylnej stronie arkusza przepuszczającego światło (9) znajduje się warstwa nieprzezroczysta (11) oddalona od przedniej warstwy odbijającej (10), mająca wiele otworów odpowiadających znakowi wyróżniającemu zdefiniowanemu przez warstwę odbijającą i warstwa rozpraszająca światło (25) pokrywająca tylną powierzchnię otworów; warstwa odbijająca i otwory są tak ukształtowane i zwymiarowane względem siebie, że zapewniają iluminowany kontur co najmniej wokoło części znaku wyróżniającego, przy czym przednia warstwa odbijająca (10) i tylna warstwa nieprzezroczysta (11) są tak skonfigurowane, że światło odbite od warstwy odbijającej na warstwę nieprzezroczystą tworzy iluminowaną aureolę wokoło znaku wyróżniającego i dalej zawiera drugą warstwę nieprzezroczystą umieszczoną pomiędzy przednią warstwą odbijającą (10) i tylną warstwą nieprzezroczystą, przy czym druga warstwa nieprzezroczysta jest ukształtowana tak, ze definiuje drugą iluminowaną aureolę wokoło znaku wyróżniającego.
PL92303051A 1991-10-01 1992-09-29 Tablica informacyjna PL PL PL PL PL171624B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US77099691A 1991-10-01 1991-10-01
PCT/US1992/008309 WO1993007605A1 (en) 1991-10-01 1992-09-29 Sign plate for illuminated sign

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL171624B1 true PL171624B1 (pl) 1997-05-30

Family

ID=25090371

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL92303051A PL171624B1 (pl) 1991-10-01 1992-09-29 Tablica informacyjna PL PL PL PL

Country Status (21)

Country Link
US (3) US5414947A (pl)
EP (2) EP0607261B1 (pl)
JP (1) JP3312732B2 (pl)
CN (1) CN1028925C (pl)
AT (1) ATE182710T1 (pl)
AU (1) AU2767792A (pl)
BR (1) BR9206583A (pl)
CA (1) CA2119473C (pl)
CZ (1) CZ282008B6 (pl)
DE (2) DE99105319T1 (pl)
DK (1) DK0607261T3 (pl)
ES (1) ES2137195T3 (pl)
FI (1) FI107764B (pl)
GR (1) GR3031616T3 (pl)
HU (1) HU218403B (pl)
MX (1) MX9205642A (pl)
NO (1) NO309916B1 (pl)
OA (1) OA09931A (pl)
PL (1) PL171624B1 (pl)
RU (1) RU2194311C2 (pl)
WO (1) WO1993007605A1 (pl)

Families Citing this family (69)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DK0607261T3 (da) * 1991-10-01 2000-03-06 Artlite Ltd Skiltplade til et illumineret skilt
EP1278078A3 (en) * 1994-12-16 2005-01-26 Nippon Carbide Kogyo Kabushiki Kaisha Ultraviolet luminescent retroreflective sheeting
US7108414B2 (en) * 1995-06-27 2006-09-19 Solid State Opto Limited Light emitting panel assemblies
GB2304960B (en) * 1995-09-08 1997-11-05 Thor Daniel Hjaltason Illuminated sign and sign plate therefor
DE19738299B4 (de) * 1997-09-02 2005-08-11 Westiform Gmbh & Co. Kg Leuchtreklame, insbesondere Leuchtbuchstabe
US5992068A (en) * 1998-03-26 1999-11-30 James H. Chisholm Sign for illumination utilizing translucent layers
US6282821B1 (en) * 1998-06-25 2001-09-04 3M Innovative Properties Company Low-loss face diffuser films for backlit signage and methods for using same
US6598328B2 (en) * 1998-11-19 2003-07-29 3M Innovative Properties Company Sign faces having reflective films and methods of using same
US6526681B1 (en) 1999-03-26 2003-03-04 Javier A. G. De Saro Sign for illumination utilizing translucent layers
US6154994A (en) * 1999-04-05 2000-12-05 O'brien; Eric G. Portable illuminated sign
US6202040B1 (en) * 1999-05-20 2001-03-13 The University Of Arizona Image modifiers for use in scanning photographic images
EP1058227B1 (en) * 1999-06-01 2006-07-05 Artlite Limited Sign plate for an illuminated sign
TW498312B (en) 1999-09-29 2002-08-11 Sony Corp Disc-shaped recording medium, data recording device and method thereof, and data recovery device
NO313256B1 (no) * 1999-10-05 2002-09-02 Scandisign As Anordning ved opplyst skilt eller tavle
JP2001150624A (ja) * 1999-11-25 2001-06-05 Honda Motor Co Ltd 化粧シート
US6326766B1 (en) * 2000-06-09 2001-12-04 Shoot The Moon Products Ii, Llc Rechargable battery pack and battery pack charger with safety mechanisms
SE519842C2 (sv) 2001-02-23 2003-04-15 System Text Ab Efterlysande skylt
FR2826161A1 (fr) * 2001-06-19 2002-12-20 Jean Pierre Joly Procede de fabrication de plaques et de numeros de rues, et produit obtenu
US6612055B2 (en) 2001-10-23 2003-09-02 World Lit Corporaion Sign panel using ambient or artificial light
US20030095401A1 (en) * 2001-11-20 2003-05-22 Palm, Inc. Non-visible light display illumination system and method
US6802618B2 (en) * 2002-02-20 2004-10-12 Kerry E. Wilkinson Optical screen apparatus having alternate opaque and clear layers and method of making such apparatus
US6978566B2 (en) * 2002-07-18 2005-12-27 Goodrich Hella Aerospace Lighting Systems Gmbh Backlit sign
US6826860B2 (en) * 2002-12-10 2004-12-07 Yu-Chow Ko Portable wordsign arrangement
JP2006524826A (ja) * 2003-04-28 2006-11-02 フワウサ, マイケル,ジュリアン 印、時計および他の機器の紫外線照明
US6895705B2 (en) * 2003-05-15 2005-05-24 Marketing Display, Inc. Light panel
IL156416A0 (en) * 2003-06-12 2004-01-04 Ruth Katz Method and article for producing three-dimensional images
EP1489584A1 (en) * 2003-06-19 2004-12-22 Alrec Sign & Display B.V. Illuminable sign
US7162821B2 (en) * 2003-06-20 2007-01-16 Identity Group, Inc. Illuminated sign
CN100468490C (zh) * 2003-07-19 2009-03-11 鸿富锦精密工业(深圳)有限公司 发光图案装置
CN100357994C (zh) * 2003-07-19 2007-12-26 鸿富锦精密工业(深圳)有限公司 发光标示牌
SE526916C2 (sv) 2004-04-30 2005-11-15 System Text Ab Efterlysande skylt samt förfarande för framställning av en sådan
GB2416063A (en) 2004-07-08 2006-01-11 Kristjan Arnthorsson Layered graphic display panel
CN100454360C (zh) * 2004-07-20 2009-01-21 摩托罗拉公司 发光装置
FR2886041B1 (fr) * 2005-05-20 2007-09-07 Jcdecaux Sa Dispositif d'affichage
CN1927621B (zh) * 2005-09-07 2013-06-26 光阳工业股份有限公司 车辆的发光标示装置
JP4823636B2 (ja) * 2005-10-13 2011-11-24 ハリソン東芝ライティング株式会社 照明装置
US20070124970A1 (en) * 2005-12-06 2007-06-07 Hjaltason Thor D Transversely-illuminated display
EP1808840B1 (en) * 2006-01-13 2020-03-04 Barco N.V. Method and device for shading in a display system
ITMI20061900A1 (it) * 2006-10-03 2008-04-04 Ambrosiana Neon S P A Dispositivo di illuminazione per insegne
US8245424B2 (en) * 2007-03-15 2012-08-21 Contra Vision Ltd. Alternating sign
CN101779148B (zh) 2007-06-14 2014-06-25 艾利丹尼森公司 受照图形和信息显示器
EP2239721A4 (en) * 2008-01-04 2013-05-29 Viatime Media Ltd DISPLAY METHOD, DISPLAY DEVICE, AND DISPLAY APPARATUS
WO2009122341A1 (en) * 2008-04-02 2009-10-08 Philips Intellectual Property & Standards Gmbh Light emitting diode arrangement
JP4966245B2 (ja) * 2008-04-18 2012-07-04 株式会社サンライト 発光表示装置
US8317352B2 (en) 2008-12-11 2012-11-27 Robert Saccomanno Non-invasive injection of light into a transparent substrate, such as a window pane through its face
US20110219648A1 (en) * 2010-03-12 2011-09-15 Trevor James Led edge-lit signage utilizing digital print technology
CZ21563U1 (cs) * 2010-11-18 2010-12-20 Dekor, Spol. S R. O. Svetelný grafický displej
FR2972976B1 (fr) * 2011-03-21 2013-04-26 Starplast Dome de lumiere pour repetiteur de taxi et repetiteur correspondant
US8789301B2 (en) * 2011-05-18 2014-07-29 James J. O'Neill Achievement award assembly
WO2013049561A1 (en) * 2011-09-28 2013-04-04 Inteva Products Llc. Method for multi-color vehicle interior components and components formed from the method
CA2859553C (en) * 2011-12-21 2019-02-19 Inventio Ag Illuminatable panel for an escalator, a moving walkway or a lift cage
JP2013179020A (ja) * 2012-02-08 2013-09-09 National Institute Of Advanced Industrial & Technology 有機光電子素子
EP2834805A1 (en) * 2012-04-05 2015-02-11 Arçelik Anonim Sirketi A household appliance comprising a logo and a logo coating method
CN105280113A (zh) * 2014-06-02 2016-01-27 张斌 Led充气彩门
CN104793275A (zh) * 2015-04-29 2015-07-22 宁波江北激智新材料有限公司 一种色度坐标和色域范围可调的荧光薄膜
JP6495739B2 (ja) * 2015-05-19 2019-04-03 株式会社カネカ 有機el発光表示板
CN105082869A (zh) * 2015-09-15 2015-11-25 深圳新亚特科技有限公司 一种复合彩色动态发光灯饰及制作方法
CN105070224A (zh) * 2015-09-19 2015-11-18 淄博大创自动化科技有限公司 一种特种能源节能新材料门楼牌
WO2017065764A1 (en) * 2015-10-14 2017-04-20 Guertin James A Lumineye
US9963001B2 (en) * 2016-03-24 2018-05-08 Ford Global Technologies, Llc Vehicle wheel illumination assembly using photoluminescent material
US11035609B2 (en) * 2016-11-07 2021-06-15 Carrier Corporation Edge fluorescing acrylic light bar display for transportation refrigeration units
CN108119808B (zh) * 2016-11-29 2024-04-12 博西华电器(江苏)有限公司 用于家用电器的指示装置以及家用电器
JP2019098946A (ja) * 2017-12-04 2019-06-24 矢崎総業株式会社 導光体、車両用照明装置、及び、導光体の製造方法
CN110933927B (zh) * 2018-09-20 2021-05-14 梭特科技股份有限公司 具有提升光罩对比度的晶粒贴附位置定位装置
CN112034422B (zh) * 2020-09-04 2024-02-09 苏州华兴源创科技股份有限公司 基于agv的激光定位系统及方法
WO2022184593A1 (en) * 2021-03-01 2022-09-09 Anders Rensmo Computerized system and method for determining if a signboard can be produced
FR3122517B1 (fr) * 2021-04-30 2023-05-19 Grafik Design 38 Enseigne à faible pollution lumineuse
RU208530U1 (ru) * 2021-08-31 2021-12-23 Рашид Хадиятович Хабибуллин Устройство информирования о наличии прицепа
CN115962432A (zh) * 2021-10-08 2023-04-14 博西华电器(江苏)有限公司 一种家用电器

Family Cites Families (40)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US478204A (en) * 1892-07-05 Charles r
US1725206A (en) * 1927-04-22 1929-08-20 Jens P E Petersen Luminous sign
US1786155A (en) * 1929-05-06 1930-12-23 Peter A Farrell Sign
US1805798A (en) * 1929-12-02 1931-05-19 Mark D Bedrossyan Combined electric sign and mirror
US1887523A (en) * 1932-08-19 1932-11-15 Emil S Schenkel Sign illumination
GB414216A (en) * 1933-03-27 1934-08-02 Hendrik Wolff Improvements in and relating to advertising or display apparatus for use by day and night
US1975690A (en) * 1933-03-30 1934-10-02 Arrow Hart & Hegeman Electric Illuminated sign
US2071239A (en) * 1935-03-15 1937-02-16 Frink Corp Sign plate and other ornamental panel
US2107860A (en) * 1937-02-08 1938-02-08 Gilbert Reginald Chromatic blender
GB496482A (en) * 1937-04-28 1938-11-28 Jan Willem Van Noorden Illuminated transparent sign
US2213868A (en) * 1938-05-07 1940-09-03 Arsene N Lucian Sign
FR854940A (fr) * 1939-05-08 1940-04-27 Dispositif de réclame lumineuse
US2262930A (en) * 1940-07-01 1941-11-18 Lester R Gasper Illuminated instrument dial and the like
US2374323A (en) * 1942-08-18 1945-04-24 Palm Fechteler & Co Decalcomania
US2689917A (en) * 1949-12-28 1954-09-21 Joseph L Switzer Fluorescent display device
US2594903A (en) * 1950-06-28 1952-04-29 Freedman Harry Display device
US2707346A (en) * 1952-09-09 1955-05-03 Jr Thomas J D Fuller Illuminated translucent signs
US2886911A (en) * 1953-07-23 1959-05-19 George K C Hardesty Duo-panel edge illumination system
US2810225A (en) * 1956-07-26 1957-10-22 George K C Hardesty Illuminated panel-modifications of duo-panel system
GB938483A (en) * 1960-02-05 1963-10-02 Neon Excelda Ltd Improvements in or relating to display signs
US3131670A (en) * 1960-12-07 1964-05-05 George K C Hardesty Illuminated moving hand instrument indicating devices
US3270201A (en) * 1964-03-03 1966-08-30 George K C Hardesty Photo-luminescent display means
US3583298A (en) * 1967-02-07 1971-06-08 Earl C Van Swearingen Color picture reproduction
US3771245A (en) * 1971-09-24 1973-11-13 Globe Glass Manuf Co Display system for large color transparencies
FR2269763A1 (en) * 1974-05-03 1975-11-28 Millot Gerard Method for producing images in apparent relief - uses rear lighting through spaced negative and image
US3978599A (en) * 1974-12-27 1976-09-07 Thomson-Leeds, Company, Inc. Illuminated display device
ZA757753B (en) * 1974-12-27 1976-11-24 Thomson Leeds Co Illuminated display device
CH589306A5 (pl) * 1975-06-27 1977-06-30 Bbc Brown Boveri & Cie
US4435743A (en) * 1981-06-22 1984-03-06 Plumly George W Edge lighted sign
US4424449A (en) * 1981-07-29 1984-01-03 Brill Robert A O Shielded fluorescent signs
US4507888A (en) * 1983-05-12 1985-04-02 King Design, Inc. Magnetic digital display sign
US4583766A (en) * 1984-05-08 1986-04-22 Kenneth R. Wessel Secure badge for infrared badge reader and process for making same
DE3715127A1 (de) * 1987-02-28 1988-09-08 Albert Henning Informationstraeger
DK472987A (da) * 1987-09-10 1989-03-11 Gudni Erlendson Lysskilt
US4891896A (en) * 1988-08-15 1990-01-09 Gulf Development Corporation Simulated neon sign
DK713688D0 (da) * 1988-12-21 1988-12-21 Gudni Erlendsson Lysskilt med aura
NL8901025A (nl) * 1989-04-24 1990-11-16 Paul Edward Falkeisen Scherm.
DK0607261T3 (da) * 1991-10-01 2000-03-06 Artlite Ltd Skiltplade til et illumineret skilt
US5273796A (en) * 1992-01-08 1993-12-28 Service Litho-Print, Inc. Paper translites
GB2304960B (en) * 1995-09-08 1997-11-05 Thor Daniel Hjaltason Illuminated sign and sign plate therefor

Also Published As

Publication number Publication date
EP0607261A1 (en) 1994-07-27
FI941541A0 (fi) 1994-03-31
CN1073285A (zh) 1993-06-16
DE99105319T1 (de) 2005-02-10
CA2119473C (en) 2004-12-14
FI941541A (fi) 1994-05-27
DE69229675D1 (de) 1999-09-02
US6131322A (en) 2000-10-17
GR3031616T3 (en) 2000-01-31
HU218403B (hu) 2000-08-28
US5414947A (en) 1995-05-16
MX9205642A (es) 1993-06-01
NO941167D0 (no) 1994-03-29
HUT68423A (en) 1995-06-28
CZ74494A3 (en) 1996-10-16
OA09931A (en) 1994-11-15
FI107764B (fi) 2001-09-28
JPH08505705A (ja) 1996-06-18
DE69229675T2 (de) 2000-04-06
HU9400931D0 (en) 1994-06-28
NO941167L (no) 1994-05-24
AU2767792A (en) 1993-05-03
CZ282008B6 (cs) 1997-04-16
RU2194311C2 (ru) 2002-12-10
WO1993007605A1 (en) 1993-04-15
ES2137195T3 (es) 1999-12-16
US5682697A (en) 1997-11-04
EP0939389A2 (en) 1999-09-01
NO309916B1 (no) 2001-04-17
EP0607261B1 (en) 1999-07-28
CN1028925C (zh) 1995-06-14
EP0939389A3 (en) 2005-12-07
JP3312732B2 (ja) 2002-08-12
CA2119473A1 (en) 1993-04-15
BR9206583A (pt) 1995-10-31
ATE182710T1 (de) 1999-08-15
DK0607261T3 (da) 2000-03-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL171624B1 (pl) Tablica informacyjna PL PL PL PL
EP0449988B1 (en) Sign plate for illuminated sign
KR200164723Y1 (ko) 조명간판
US7810266B2 (en) Graphic display panel
US5829177A (en) Illuminated sign and sign plate therefor
KR20060116478A (ko) 다중 디스플레이식 광고 간판
US6799515B2 (en) Luminous double faced picture display
EP1771317B1 (en) Sign plates
JPH1166406A (ja) 自動販売機
KR20040010868A (ko) 후부 조명에 의한 간판장치
JPH0720699Y2 (ja) パネル及びディスプレイ装置
JP2003295795A (ja) 後部照明による看板装置
KR200243386Y1 (ko) 조명 광고판
JP3082574U (ja) 表示パネル
JPH0132064Y2 (pl)
JPH03131893A (ja) ディスプレイ用のパネル、そのパネルを用いたディスプレイ装置およびそのパネルの製造法
KR200363123Y1 (ko) 다중 디스플레이식 광고 간판
CN101258534A (zh) 图形显示面板
JPS60162700A (ja) 装飾用板
JPS59197079A (ja) 透過光式表示体
KR20150132047A (ko) 발광 표시장치용 전면패널
JPH05173496A (ja) 紫外線発光性インキによる広告印刷物と紫外線灯から なる広告媒体

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20080929