CZ21563U1 - Svetelný grafický displej - Google Patents

Svetelný grafický displej Download PDF

Info

Publication number
CZ21563U1
CZ21563U1 CZ201023481U CZ201023481U CZ21563U1 CZ 21563 U1 CZ21563 U1 CZ 21563U1 CZ 201023481 U CZ201023481 U CZ 201023481U CZ 201023481 U CZ201023481 U CZ 201023481U CZ 21563 U1 CZ21563 U1 CZ 21563U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
light
foreground
printed
background
graphic
Prior art date
Application number
CZ201023481U
Other languages
English (en)
Inventor
Jordán@Libor
Original Assignee
Dekor, Spol. S R. O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dekor, Spol. S R. O. filed Critical Dekor, Spol. S R. O.
Priority to CZ201023481U priority Critical patent/CZ21563U1/cs
Publication of CZ21563U1 publication Critical patent/CZ21563U1/cs
Priority to FR1153832A priority patent/FR2967806A1/fr
Priority to GB1107679.1A priority patent/GB2485624A/en
Priority to DE202011050070U priority patent/DE202011050070U1/de
Priority to IT000005U priority patent/ITUD20110005U1/it

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G09EDUCATION; CRYPTOGRAPHY; DISPLAY; ADVERTISING; SEALS
    • G09FDISPLAYING; ADVERTISING; SIGNS; LABELS OR NAME-PLATES; SEALS
    • G09F13/00Illuminated signs; Luminous advertising
    • G09F13/04Signs, boards or panels, illuminated from behind the insignia
    • G09F13/06Signs, boards or panels, illuminated from behind the insignia using individual cut-out symbols or cut-out silhouettes, e.g. perforated signs
    • GPHYSICS
    • G09EDUCATION; CRYPTOGRAPHY; DISPLAY; ADVERTISING; SEALS
    • G09FDISPLAYING; ADVERTISING; SIGNS; LABELS OR NAME-PLATES; SEALS
    • G09F13/00Illuminated signs; Luminous advertising
    • G09F13/04Signs, boards or panels, illuminated from behind the insignia
    • G09F13/08Signs, boards or panels, illuminated from behind the insignia using both translucent and non-translucent layers

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Theoretical Computer Science (AREA)
  • Illuminated Signs And Luminous Advertising (AREA)
  • Printing Methods (AREA)
  • Control Of El Displays (AREA)
  • Devices For Indicating Variable Information By Combining Individual Elements (AREA)

Description

Světelný grafický displej
Oblast techniky
Technické řešení se týká světelného displeje a přímo souvisí s grafickou částí světelného displeje.
Dosavadní stav techniky
Princip umístění grafické části před světelný zdroj, tedy princip, na jehož základě fungují světelné displeje, je dobře znám. Naopak přístup k práci s grafickou Částí se neustále vyvíjí. Grafická část displeje je pomyslně rozdělena na grafické prvky popředí, což jsou například logo, text, obrázek atd., a grafické prvky pozadí, což je pozadí lemující logo, text, obrázek apod. Tyto grafické prvky jsou následně aplikovány na nosič z transparentního materiálu, např. na plexisklo.
Jsou známy klasické světelné displeje, kde byla celá grafická část, tedy grafické prvky popředí i pozadí, aplikována na přední nebo zadní stranu nosiče z transparentního materiálu. Výsledkem byl vzhled působící plochým, tedy dvou rozměrným dojmem.
Pozdější vývoj směřoval k tzv. fyzické separaci grafických prvků popředí a pozadí. Jinak řečeno, grafické prvky popředí jsou natištěny z přední strany transparentního nosiče a grafické prvky pozadí ze zadní strany transparentního nosiče. Dochází tedy k využití obou stran nosiče. Jelikož jsou grafické prvky odděleny tloušťkou transparentního materiálu, jeví se výsledný efekt jako „hlubší“. Částečně je tedy odstraněn plochý, dvourozměrný dojem.
Myšlenku fyzické separace dále rozvádějí některé z přístupů, popsané např. ve spisech US 5414947, US 5682697 a EP 0607261 (Bl), které jsou založeny na doplnění separace o reflexní vrstvu. Grafické prvky pozadí jsou naneseny klasicky ze zadní strany transparentního nosiče. Z přední strany nosiče je ovšem nejprve aplikována bílá, ale může být i jinak barevná, reflexní vrstva, jejíž tvar odpovídá tvaru grafických prvků popředí. Tato reflexní vrstva je natištěna v soutisku s grafickými prvky pozadí, natištěnými ze zadní strany nosiče. Tzn. bílá reflexní vrstva „překrývá“ otvor v tisku na zadní straně nosiče. Grafické prvky popředí jsou poté natištěny na tuto bílou reflexní vrstvu, tedy také z přední strany nosiče. Princip: světlo ze světelného zdroje (umístěn za grafickou Částí) pronikne otvorem v pozadí, narazí na bílou reflexní vrstvu a odrazí se směrem zpět. Po dopadu na grafické prvky pozadí vytvoří světelnou linku (auru) o síle několika mm až několika cm.
Patent EP 1782411 (Bl) pracuje s reflexní vrstvou ještě intenzivněji. Konkrétně je bílá reflexní vrstva (může být i v jiné barvě), odpovídající svým tvarem grafickým prvkům popředí, natištěna na přední stranu transparentního nosiče, zatímco bílá reflexní vrstva (může být i v jiné barvě) ve tvaru grafických prvků pozadí je natištěna na zadní stranu transparentního nosiče. Celá grafika (grafické prvky popředí i pozadí) je natištěna na přední stranu transparentního nosiče. Jak je patrné, tento princip využívá reflexní vrstvy a odklání se od fyzické separace, neboť všechny grafické prvky jsou natištěny z přední strany. Princip: světlo, vycházející ze světelného zdroje, se od reflexní vrstvy na zadní straně nosiče odrazí zpět (částečně jí také pronikne). Světlo tedy v plné síle proniká pouze otvorem v zadní reflexní vrstvě, následně naráží na reflexní vrstvu, natištěnou na přední straně nosiče, a odráží se směrem dozadu. Takto odražené světlo dopadá na reflexní vrstvu, natištěnou na zadní straně nosiče, v důsledku čehož se opět odráží, tentokrát směrem dopředu. Na přední straně nosiče, konkrétně v oblasti grafických prvků pozadí, pak světlo vytváří světelnou auru, lemující grafické prvky popředí.
Výše popsané metody, byť jsou inovativní, nicméně vykazují také negativní, vlastnosti, a to sice technickou náročnost, spojenou s procesem soutisku předních a zadních reflexních vrstev, dále pak spojenou se soutiskem grafických prvků popředí a pozadí. Neméně významný je i ekonomický faktor, kdy především pozdější metody vyžadují tisk přední a zadní reflexní vrstvy a také tisk grafických prvků v rámci tzv. fyzické separace. Celý proces je navíc časově náročný, neboť jednotlivé vrstvy tisku musí před další aplikací dostatečně proschnout.
-1CZ 21563 U1
Cílem technického řešení je představit světelný grafický displej, který by nevyžadoval nutnost aplikace reflexní vrstvy na přední straně nosiče a také na zadní straně nosiče a kdy by nebylo třeba pracovat s fyzickou separací grafických prvků, což by výrazně ulehčilo proces tisku.
Podstata technického řešení
Výše uvedené nedostatky odstraňuje do značné míry světelný grafický displej podle technického řešení, jehož podstata spočívá v tom, že vnitřní výřez, provedený v nepropustné vrstvě, kopíruje ve zvětšených rozměrech tvar grafického prvku popředí a vnitřní výřez je tak zvětšen o vzniklé tvarové rozšíření o tloušťce pro průnik světla od světelného zdroje S pro vytvoření obrysové aury před displejem, a to okolo grafického prvku popředí.
Ve výhodném provedení je na vnějším okraji grafického prvku pozadí uspořádán nezatištěný okraj pro průnik světla od světelného zdroje pro vytvoření okrajové obrysové aury před displejem, a to okolo grafického prvku pozadí.
Přehled obrázků na výkresech
Technické řešení bude dále přiblíženo pomocí výkresů, na kterých obr. 1 znázorňuje schematický 15 řez displejem podle prvního provedení podle technického řešení, obr. 2. představuje vrstevně rozložené znázornění displeje z obr. 1, obr. 3 znázorňuje schematický řez displejem podle druhého provedení podle technického řešení a obr. 4. představuje vrstevně rozložené znázornění displeje z obr. 3.
Příklady provedení technického řešení
Na obr. 1 je vidět schematický řez displejem podle technického řešení a ten je vedený grafickými prvky 1 a 2, transparentním nosičem 3 a nepropustnou vrstvou 4. Z obrázku je zřetelný grafický prvek popředí 1, který je natištěn na přední straně transparentního nosiče 3, přičemž prvků tam může být více, dále grafický prvek pozadí 2, který je taktéž natištěn na přední straně transparentního nosiče 3, dále je zde vidět na zadní straně transparentního nosiče 3 natištěnou nepropustnou 25 vrstvu 4, tedy tzv. blackout vrstvu. V nepropustné vrstvě 4 je proveden vnitřní výřez 8 a ten kopíruje ve zvětšených rozměrech tvar grafického prvku popředí 1. Vnitřní výřez 8 je tak zvětšen o vzniklé tvarové rozšíření 5 o tloušťce H pro průnik světla od světelného zdroje S pro vytvoření obrysové aury 7 před displejem, a to okolo grafického prvku popředí 1. Prostor tvarového rozšíření 5 je na obr. 1 znázorněný vždy dvěma vzájemně rovnoběžnými svislicemi, vymezujícími 30 oblast, v níž díky absenci nepropustné blackout vrstvy 4 na zadní straně nosiče 3 a díky tmavé barvě grafických prvků pozadí 2 vzniká světelná aura 7.
Na obr. 2 je složení displeje ještě názornější díky rozloženému znázornění uspořádání prvků. Jedná se o první variantu, tedy o provedení obsahující grafiku s tmavými grafickými prvky pozadí 2. Jsou zde grafické prvky popředí 1, pro názornost ztvárněné jako hvězda, ale může to být 35 láhev či jakýkoliv obrazový prvek, natištěné na přední straně transparentního nosiče 3, což je např. plexisklo, grafické prvky pozadí 2, což je pozadí, na kterém má vyniknout obrazový prvek, a i to je natištěné na přední straně nosiče 3 a na druhé straně nosiče 3 je pak nanesena nepropustná vrstva 4, opatřená vnitřním výřezem 8. Jak uvedeno výše, výřez 8 kopíruje ve zvětšených rozměrech tvar grafického prvku popředí 1, tedy v tomto případě hvězdy, aleje zvětšen o tvarové 40 rozšířeni 5 o tloušťce H pro průnik světla od světelného zdroje S pro vytvoření obrysové aury 7 před displejem, a to okolo grafického prvku popředí 1.
Princip je takový, že světlo, vycházející ze světelného zdroje S, se při kontaktu s nepropustnou vrstvou 4 zastaví a tím pádem nepronikne do oblasti grafických prvků pozadí 2. Naopak světlo, které vstoupí do transparentního nosiče 3 v místě, kde nepropustná vrstva 4 není, tedy v oblasti 45 grafických prvků popředí 1, prosvítí v plné síle tyto grafické prvky. Jelikož byla nepropustná vrstva 4 coby fólie natištěna s otvorem 8 o několik mm větším, dopadá nezastavené a ničím neoslabené světlo také na grafické prvky pozadí 2. Jedná se o linku o síle oněch několika mm. Díky
-2CZ 21563 U1 tmavé barvě grafických prvků pozadí 2 dochází k přirozenému oslabení světla, což v konečném důsledku působí vizuálním dojmem světelné aury, lemující grafické prvky popředí 1.
Na obr. 3 je vidět schematický řez displejem v druhém provedení podle technického řešení. Z obrázku je opět zřetelný grafický prvek popředí 1, který je natištěn na přední straně transparentního nosiče 3, dále grafický prvek pozadí 2, který je taktéž natištěn na přední straně transparentního nosiče 3, a navíc je vedle grafického prvku pozadí 2 ještě přítomen nezatištěný okraj 6. V případě sítotisku je tato část transparentní, odpovídá tedy vzhledu transparentního nosiče 3. V případě použití translucentní samolepky s digitálním potiskem jev této oblasti ponechána samolepka bez potisku. Má tedy svou přirozenou translucentní podobu.
Dvě sousední, vzájemně rovnoběžné svislice pak vymezují oblast, v níž díky absenci nepropustné blackout vrstvy na zadní straně nosiče 6 a díky světlému materiálu nezatištěného okraje 6, lemujícího grafickou část (transparentní v případě sítotisku nebo translucentní v případě samolepky), vzniká další světelná okrajová obrysová aura 9.
Na obr. 4 je složení displeje ještě názornější díky rozloženému znázornění uspořádání prvků. Jedná se o druhou variantu, tedy o provedení, obsahující grafiku se světlými grafickými prvky pozadí, provedenými jako nezatištěný okraj 6. Tento je natištěn na přední straně transparentního nosiče 3, vedle grafického prvku pozadí 2, a na druhé straně nosiče 3 je pak nanesena nepropustná vrstva 4, opatřená vnitřním výřezem 8. Pro zjednodušení zde znázorněna není, ale v místě vztahové značky 8 je stejné uspořádání jako na obr. 2.1 zde výřez 8 kopíruje ve zvětšených rozměrech tvar grafického prvku popředí 1, tedy v tomto případě hvězdy, ale je zvětšen o tvarové rozšíření 5 o tloušťce H pro průnik světla od světelného zdroje S pro vytvoření obrysové aury 7 před displejem, a to okolo grafického prvku popředí 1. Nadto vedle nezatištěného okraje 6 je vidět vzniklá okrajová obrysová aura 9. Pod nezatištěným okrajem 6 nepropustná vrstva 4 není.
Princip je ten, že světlo, vycházející ze světelného zdroje, se při kontaktu s nepropustnou vrstvou 4 zastaví a tím pádem nepronikne do nezatištěných oblastí 6, což jsou oblasti s původními vlastnostmi. Naopak světlo, které vstoupí do transparentního nosiče v místě, kde nepropustná vrstva není, tedy v oblasti grafických prvků popředí 1 a pozadí 2, prosvítí v plné síle tyto grafické prvky. Jelikož byla nepropustná vrstva 4 coby fólie natištěna s obvodovým okrajem o několik mm menším, dopadá nezastavené a ničím neoslabené světlo také na grafické prvky nezatištěných oblastí 6, a tak se kolem nich vytvoří další světelná linka o síle oněch několika mm, která působí dojmem světelné okrajové obrysové aury 9.
NÁROKY NA OCHRANU

Claims (2)

1. Světelný grafický displej, sestávající z grafického prvku popředí (1), který je natištěn na přední straně transparentního nosiče (3), dále z grafického prvku pozadí (2), který je taktéž natištěn na přední straně transparentního nosiče (3), a z nepropustné vrstvy (4), natištěné ze zadní strany nosiče (3) a opatřené vnitřním výřezem (8), vyznačující se tím, že vnitřní výřez (8), provedený v nepropustné vrstvě (4), kopíruje ve zvětšených rozměrech tvar grafického prvku popředí (1) a vnitřní výřez (8) je tak zvětšen o tvarové rozšíření (5) o tloušťce (H) pro průnik světla od světelného zdroje (S) pro vytvoření obrysové aury (7) před displejem, a to okolo grafického prvku popředí (1).
2. Světelný grafický displej podle nároku 1, vyznačující se tím, že na vnějším okraji grafického prvku pozadí (2) je uspořádán nezatištěný okraj (6) pro průnik světla od světelného zdroje (S) pro vytvoření okrajové obrysové aury (9) před displejem, a to okolo grafického prvku pozadí (2).
CZ201023481U 2010-11-18 2010-11-18 Svetelný grafický displej CZ21563U1 (cs)

Priority Applications (5)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201023481U CZ21563U1 (cs) 2010-11-18 2010-11-18 Svetelný grafický displej
FR1153832A FR2967806A1 (fr) 2010-11-18 2011-05-04 Affichage graphique lumineux
GB1107679.1A GB2485624A (en) 2010-11-18 2011-05-09 Rear illuminated graphical display with masking layer.
DE202011050070U DE202011050070U1 (de) 2010-11-18 2011-05-09 Grafisches Leuchtdisplay
IT000005U ITUD20110005U1 (it) 2010-11-18 2011-05-13 Display grafico luminoso

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201023481U CZ21563U1 (cs) 2010-11-18 2010-11-18 Svetelný grafický displej

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ21563U1 true CZ21563U1 (cs) 2010-12-20

Family

ID=43383284

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ201023481U CZ21563U1 (cs) 2010-11-18 2010-11-18 Svetelný grafický displej

Country Status (5)

Country Link
CZ (1) CZ21563U1 (cs)
DE (1) DE202011050070U1 (cs)
FR (1) FR2967806A1 (cs)
GB (1) GB2485624A (cs)
IT (1) ITUD20110005U1 (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US9945539B1 (en) * 2016-10-19 2018-04-17 Lu Su Backlit display assembly

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB938483A (en) * 1960-02-05 1963-10-02 Neon Excelda Ltd Improvements in or relating to display signs
RU2194311C2 (ru) * 1991-10-01 2002-12-10 Артлайт Корпорейшн Лимитед Пластина знака (варианты) и способ ее изготовления
US5303492A (en) * 1992-10-21 1994-04-19 Dan Nishio Retroflective road sign having translucent border around legend segments
GB2416063A (en) 2004-07-08 2006-01-11 Kristjan Arnthorsson Layered graphic display panel

Also Published As

Publication number Publication date
GB201107679D0 (en) 2011-06-22
FR2967806A1 (fr) 2012-05-25
ITUD20110005U1 (it) 2012-05-19
DE202011050070U1 (de) 2011-07-25
GB2485624A (en) 2012-05-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ282008B6 (cs) Vývěsní štít pro světelnou reklamu a způsob jeho výroby
US20130279188A1 (en) Interior component and method for producing same
CA2006297A1 (en) Illuminated display sign with aura
CZ290501B6 (cs) Reklamní tabule pro hranově osvětlenou reklamu
US6799515B2 (en) Luminous double faced picture display
CZ21563U1 (cs) Svetelný grafický displej
JP5442423B2 (ja) 遊技機用表示装置及びそれを備えた遊技機
EP1771317B1 (en) Sign plates
JP3214718U (ja) キーホルダー及びグリッター印刷グッズ
JP3149653U (ja) 表示装置
KR101381540B1 (ko) 옥외광고물의 광고화면 및 이의 제작방법
KR20140126516A (ko) 발광 표시장치용 전면패널
JPH0868671A (ja) 計器用表示板
KR100996685B1 (ko) 광고용 조명패널, 이를 위한 무늬지 시트, 및 이 무늬지 시트의 제조방법
CN101258534A (zh) 图形显示面板
CZ37928U1 (cs) Kniha s podsvícenými stranami
TWI403997B (zh) 遊戲圖案卡及遊戲方法
KR200247262Y1 (ko) 다중 디스플레이식 광고간판
JP6420809B2 (ja) 遊技機
JP2003177686A (ja) 表示板の製造方法
JP2006234699A (ja) 表示装置
JPH03131893A (ja) ディスプレイ用のパネル、そのパネルを用いたディスプレイ装置およびそのパネルの製造法
KR20040010868A (ko) 후부 조명에 의한 간판장치
JP2024021570A (ja) 遊技機
JP2024021568A (ja) 遊技機

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20101220

MK1K Utility model expired

Effective date: 20141118