CZ278338B6 - Pulling device of a rail for longitudinal shifting of laid track rails - Google Patents

Pulling device of a rail for longitudinal shifting of laid track rails Download PDF

Info

Publication number
CZ278338B6
CZ278338B6 CS911185A CS118591A CZ278338B6 CZ 278338 B6 CZ278338 B6 CZ 278338B6 CS 911185 A CS911185 A CS 911185A CS 118591 A CS118591 A CS 118591A CZ 278338 B6 CZ278338 B6 CZ 278338B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
rail
rails
longitudinal direction
collets
hydraulic
Prior art date
Application number
CS911185A
Other languages
English (en)
Inventor
Josef Ing Theurer
Friedrich Peitl
Original Assignee
Plasser Bahnbaumasch Franz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Plasser Bahnbaumasch Franz filed Critical Plasser Bahnbaumasch Franz
Publication of CS9101185A2 publication Critical patent/CS9101185A2/cs
Publication of CZ278338B6 publication Critical patent/CZ278338B6/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B29/00Laying, rebuilding, or taking-up tracks; Tools or machines therefor
    • E01B29/42Undetachably joining or fastening track components in or on the track, e.g. by welding, by gluing; Pre-assembling track components by gluing; Sealing joints with filling components
    • E01B29/46Devices for holding, positioning, or urging together the rail ends

Description

Oblast techniky
Vynález se týká tažného zařízení kolejnice pro podélné posouvání kolejnic položené koleje, které je opatřeno upínacími kleštinami, které jsou výkyvné uloženy na napříč k podélnému směru kolejnice upraveném příčníku, které vytvářejí v podélném směru kolejnice od se.be v rozteči upravenou dvojici upínacích kleštin a které jsou opatřeny pro dosednutí na kolejnici upravenými svěrnými čelistmi, přičemž oba navzájem rovnoběžně upravené hřídele natáčení, opatření dvojicemi upínacích kleštin, jsou navzájem spojeny hydraulickými pohony.
Dosavadní stav techniky
Z GP-PS 1 294 216 známé tažné zařízení kolejnice popsaného typu je vytvořeno jako prstencová konstrukční jednotka a má dvě v příčném směru kolejnice ve vzájemné rozteči upravené upínací kleštiny, které jsou navzájem spojeny vždy prostřednictvím jednoho nad a pod kolejnicí uspořádaného přídržného elementu, případně příčníku a které jsou otočné kolem svislých hřídelů natáčení. Svěrné čelisti upínacích kleštin, které jsou určeny pro dosednutí na stojinu kolejnice, jsou spojeny prostřednictvím kloubových krátkých pák s hydraulickými pohony, které jsou upraveny v podélném směru kolejnice, jakož i s tažnými členy, upravenými v jejich podélném směru. Pokud se oba hydraulické pohony uvedou v činnost prostřednictvím ručně ovládaného hydraulického čerpadla, pohnou se upínací kleštiny ve směru ke kolejnicím a svěrné čelisti se přitom přitlačí na stojinu kolejnice. V dalším .sledu se přemístí oba konce kolejnic směrem k sobě do požadované vzdálenosti. Toto známé zařízení pro tažení kolejnice však neumožňuje vzájemné vystředění obou konců kolejnic.
Z EP-A2 0 132 227 je známé zařízení pro vyrovnávání a pro stykové svařování odtavením dvou konců kolejnic. Toto zařízení je tvořeno tuhým rámem, který sestává ze dvou navzájem rovnoběžně upravených a v podélném směru kolejnic uložených podélníků, které jsou opět navzájem pevně spojeny čtyřmi příčníky, zajištujícími jejich vyztužení. V obou podélných koncových oblastech jsou jak nad, tak i pod tímto rámem upraveny skříně, které jsou proti sobě navzájem pohyblivé prostřednictvím hydraulických válců. Na každém konci zařízení je upravena tažná a tlačná kleština, která má vždy dvě čelisti. Válec, který je upraven v podélném směru kolejnice, zajištuje přitlačení obou čelistí na stojinu kolejnice. Každá z obou spodních skříní má ústrojí pro odstranění otřepu svarového švu, které je posuvné v podélném směru. Toto známé ústrojí je vzhledem k tuhému · rámu a k velkému počtu hydraulických válců a podélných vedení konstrukčně značně nákladné a komplikované.
V DE-OS 38 35 758 je popsáno další tažné zařízení kolejnice uvedeného typu, přičemž oba v podélném směru kolejnice upravení hydraulické pohony a obě dvojice upínacích kleštin jsou upraveny v tak velké vzájemné rozteči, že do prstencové konstrukční jednotky tažného zařízení kolejnice je možné vložit agregát pro stykové svařovací odtavením. Toto zařízení umožňuje navzájem sva
-1CZ 278338 B6 řovat i relativně těžké kolejnice s většími dilatačními spárami při společném nasazení agregátu pro stykové svařování odtavením a tažného zařízení kolejnice.
Podstata vynálezu
Vynález si klade za úkol vytvořit tažné zařízení kolejnice pro vytváření vysokých tažných sil, přičemž pro neomezené současné nasazení agregátu pro stykové svařování odtavením je možné navzájem svařované konce kolejnic bez problémů proti sobě vystředit..
Vytčený úkol se řeší zařízením podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že v oblasti každé dvojice upínacích kleštin je s příčníkem spojeno vystředovací ústrojí kolejnic, které je opatřeno nejméně dvěma na sobě navzájem nezávisle ovladatelnými hydraulickými válci s přítlačnými držáky pro dosednutí na kolejnici a/nebo pražec. Takové tažné zařízení kolejnic umožňuje bez problémů vystředit konce kolejnic při zajištění vysokých tažných sil pro snížení dilatační spáry a konce těchto kolejnic nastavit proti sobě pro nerušené pracovní nasazení agregátu pro stykové svařování odtavením. Protože je možné přitlačit hydraulické válce s odpovídajícími přítlačnými držáky přímo na konce kolejnic, případně na pražce, sníží se podstatně konstrukční náklady na vystředovací ústrojí. Mimoto se v důsledku spojení vystředovacího ústrojí s příčníkem stane nadbytečným samostatný výztužný rám, který by spojoval obě zařízení a ve kterém by byl uložen agregát pro stykové svařování odtavením.
Další výhodné vytvoření zařízení podle vynálezu spočívá v tom, že vystředovací ústrojí kolejnic má dva hydraulické válce, které jsou uspořádány kolmo k podélnému směru hydraulických pohonů, případně k podélnému směru kolejnic, které jsou upraveny vodorovně a které jsou uspořádány vzhledem ke svislé rovině souměrnosti kolejnice proti sobě navzájem protilehle, a dva další hydraulické válce, které jsou upraveny rovnoběžně s hřídelem natáčení upínacích kleštin. Tyto čtyři hydraulické válce umožňují i při minimálních konstrukčních nákladech přesné vystředění konce kolejnice jak v postranním, tak i ve výškovém směru.
Pokud mají hydraulické válce na svých volných, na straně pístu spodních koncích jako přítlačný držák opěrnou kladku, která má napříč k podélnému směru hydraulických pohonů, případně kolejnice ve vodorovné rovině upravenou osu otáčení, je možné celé vystředovací ústrojí včetně konce kolejnice nadzdvihovat nad pražce pro zajištění výškového vystředění. Úprava opěrných kladek však umožňuje nejen dokonalé výškové vystředění, ale také neomezené podélné posouvání dvojic upínacích kleštin pro zmenšování dilatačních spár kolejnic.
Podle dalšího výhodného vytvoření zařízení podle vynálezu je s pístem svislého hydraulického válce spojený a opěrnou kladku unášející držák pro výškové posouvatelné dosednutí na vodicí žebro, upravení v podélném směru hydraulického válce, vytvořen s vodicí rovinou upravenou napříč k podélnému směru kolejnice. Toto vytvoření umožňuje při neomezeném výškovém posouvání zajištění opěrné kladky proti pootočení, čímž je spolehlivě zajištěno kdykoli její odvalování v podélném směru kolejnice.
-2CZ 278338 B6
Další výhodné vytvoření zařízení podle vynálezu spočívá v tom, že vystřeďovací ústrojí kolejnic má hydraulický válec, který je uspořádán rovnoběžně s hřídelem natáčení upínacích kleštin, je upraven pro dosednutí na hlavu kolejnice a je uspořádán souměrně vzhledem ke svislé rovině souměrnosti kolejnice. Tento svislý hydrauličký válec umožňuje při minimálních konstrukčních nákladech ohýbat konec kolejnice ve svislé rovině souměrnosti kolejnice ve směru k pražcům.
V souladu s dalším výhodným vytvořením zařízení podle vynálezu jsou hydraulické válce vystřeďovacího ústrojí kolejnic upevněny na nosné dece, která je spojena s příčníkem bezprostředně nad svěrnými čelistmi, která vyčnívá k protilehlé dvojici upínacích kleštin a která má v podélném směru kolejnice upravená výztužná žebra. Tím se jednak umožní jednoduché a stabilní upevnění vystřeďovacího ústrojí kolejnice na tažném zařízení kolejnic a 'jednak se umožní snadno uskutečnitelné upevnění hydraulických válců, aniž by tím byla nepříznivě ovlivněna funkce v bezprostřední blízkosti upravených upínacích kleštin. Mimoto tím odpadá nutnost použití tuhého rámu, který by navzájem spojoval obě vystřeďovací ústrojí kolejnic a který by znesnadňoval centrální uložení agregátu pro stykové svařování odtavením.
zařízení podle vynálezu je k vystřeďovacímu ústrojí ve tvaru písmene U, upraveným Tím se automaticky umožní, při vystřePodle dalšího výhodného vytvoření příčník v oblasti protilehlé vzhledem kolejnic spojen s opěrným členem pro dosednutí na hlavu kolejnice, dosednutí celého tažného zařízení kolejnic na kolejnice, dění jak z hlediska podélné roviny souměrnosti kolejnic, tak i z hlediska výšky kolejnic. Pokud dojde ke změně profilu kolejnice , j e spolehlivé možné opěrný člen vyměnit, čímž se zajistí uvedené vystředění i pro změněný průřez kolejnice.
Další výhodné vytvoření zařízení podle vynálezu spočívá v tom, že na spodní straně příčníku jsou upraveny dorazy pro omezení otevíracího pohybu upínacích kleštin. Tím se zajistí, že když se hydraulické pohony uvedou do činnosti, že se otevírají v příčném směru navzájem protilehle uspořádané upínací kleštiny souměrně, čímž se umožní bezproblémové odtažení tažného zařízení kolejnic od obou konců kolejnic.
Výhodné další vytvoření zařízení podle vynálezu spočívá také v tom, že dva od sebe ve vzájemné rozteči upravené příčníky jsou v oblasti hydraulických pohonů, které navzájem spojují dvojice upínacích kleštin, navzájem spojeny s nimi rovnoběžně uspořádanými nastavovacími pohony. Takové polohovací ústrojí umožňuje výhodně docílit odpovídající změnou vzájemné rozteče mezi oběma příčníky požadované otevření dvojice upínacích kleštin, aniž by se pro tento účel musely používat těžké hydraulické pohony. Dále t? polohovací ústrojí také zajistí, že se rozteč mezi oběma příčníky při otevření upínacích kleštin prostřednictvím hydraulických pohonů nezmění.
Upínací kleštiny pro každou podélnou stranu kolejnice jsou podle dalšího výhodného vytvoření zařízení podle vynálezu navzájem spojeny vždy dvěma navzájem rovnoběžně uspořádanými hydraulickými pohony, přičemž všechny čtyři hydraulické pohony tažného zařízení kolejnice jsou svými podélnými osami uspořádány ve
-3CZ 278338 B6 společné, kolmo ke hřídelům natáčení upínacích kleštin upravené rovině, ve které jsou rovněž z hlediska své výšky uspořádány souměrně pro dosednutí, na stojinu kolejnice upravené svěrné čelisti. Taková konstrukce čtyř, obě dvojice upínacích kleštin navzájem spojujících, hydraulických pohonů umožňuje bez zmenšení průměru válců, což by snižovalo tažnou sílu, jejich uspořádání v rovině, která je upravena kolmo k osám natáčení a která je shodná s rovinou souměrnosti svěrných čelistí, což umožňuje zvláště výhodné uspořádání upínacích kleštin v jediné střední rovině, která je kolmá na osy natáčení a která je upravena centrálně vzhledem k výšce kolejnic. Tím se na rozdíl od zalomeného vytvoření upínacích kleštin spolehlivě vyloučí vznik ohybových momentů.
Konečně spočívá ještě další výhodné vytvoření zařízení podle vynálezu v tom, že vykývnutelné upínací kleštiny mají v podélném směru tažného zařízení kolejnice v oblasti před a za hřídelem natáčení vždy jednu, na stojinu kolejnice přiložitelnou svěrnou čelist, případně odpovídající upevňovací ústrojí pro volitelné uspořádání svěrné čelisti. Toto dvojité uspořádání svěrných čelistí pro každou upínací kleštinu umožňuje, při odpovídajícím působení hydraulických pohonů, přenášet na oba konce kolejnic volitelně buď tažné díly pro zmenšení, nebo posuvné síly pro zvětšení dilatační spáry mezi kolejnicemi. Možnost vytváření posuvných sil umožňuje svařovat kolejnice i při vyšších letních teplotách.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je v dalším podrobněji vysvětlen na příkladech provedení ve spojení s výkresovou částí.
Na obr. 1 je schematicky znázorněn bokorys po koleji pojízdného svařovacího stroje, který má mezi podvozky uspořádané, podle vynálezu vytvořené tažné zařízení kolejnic a agregát pro stykové svařování odtavením. Na obr. 2 je schematicky a ve větším měřítku znázorněn půdorys tažného zařízení kolejnic podle vynálezu. Na obr. 3 je znázorněn dílčí bokorys tažného zařízení kolejnic podle šipky III na obr. 2. Na obr. 4 je ve větším měřítku znázorněn pohled ve směru šipky IV z obr. 2 na vystřeďovací ústrojí kolejnic tažného zařízení kolejnic. Na obr. 5 je ve větším měřítku znázorněn bokorys vystřeďovacího ústrojí kolejnic podle šipky V z obr. 2.
Na obr. 6 je znázorněn další příklad provedení tažného zařízení kolejnic podle vynálezu, přičemž je možné přenášet na oba konce kolejnic buď tažné nebo posuvné síly.
Příklady provedení vynálezu
Svařovací stroj 1 s mostovým rámem 2 stroje je pojízdný prostřednictvím na koncových stranách uspořádaných podvozků 2 P° koleji 6., která je vytvořena z kolejnic A a pražců 5, a to prostřednictvím trakčního pohonu 7. Dodávku energie zajišťuje centrální energetická jednotka 8., která je opatřena poháněcím motorem, hydraulickými čerpadly a generátorem. Uprostřed, mezi oběma podvozky 3, je uspořádán elektrický agregát 9 pro stykové svařování odtavením, který je spojen s teleskopicky vysouvatelným
-4CZ ,278338 B6 a výškově přestavítelným zdvihacím ramenem 10, které je samo o sobě upevněno na rámu 2 stroje a je. otočné kolem svislé osy 11. Pod agregátem 9 pro stykové svařování odtavením je s rámem
2. stroje spojeno prostřednictvím výškových přestavných pohonů 13 tažné zařízení 12 kolejnic 4. V oblasti jednoho z obou podvozků
3. jsou, v příčném směru stroje ve vzájemné rozteči upraveny zdvihací podpěry 14, které jsou při dosednutí na horní stranu pražců 5 vytvořeny pro nadzdvižení rámu 2 stroje.
Na obr. 2 ve větším měřítku znázorněné tažné zařízení 12 kolejnic 4, které je určeno pro podélné posouvání kolejnic 4, sestává ze dvou příčníků 15., které jsou upraveny napříč k podélnému směru stroje, případně k podélnému směru kolejnice 4 ve vzájemné rozteči. Na těchto příčnících 15 jsou uspořádány vždy dvě upínací kleštiny 17, které vytvářejí dvojici 16 upínacích kleštin 17 a které jsou spojeny s příčníkem 15 vykývnutelně prostřednictvím hřídele 18 natáčení, který je upraven svisle, případně kolmo k rovině koleje 6. Na výkrese znázorněné horní upínací kleštiny 17 jsou zobrazeny v otevřené poloze, zatímco spodní upínací kleštiny 17 jsou znázorněny v zavřené poloze. Každá upínací kleština 17, která má pro dosednutí na stojinu kolejnice 4 vykývnutelně svěrné čelisti 19, je v koncové oblasti protilehlé ke hřídeli. 18 natáčeni kloubově spojena se dvěma hydraulickými pohony 20.. Mezi konci na straně pístu navzájem rovnoběžně upravenými hydraulickými pohony 20 a mezi přípojným dílem 21, který je spojen s upínací kleštinou 17, je upravena izolační vrstva 22. Ta zajišťuje spolehlivé vyloučení zkratu mezi svařovanými konci 23., 24 kolejnic 4, který je jinak u stykového svařování odtavením možný. Příčníky 15 jsou.na navzájem přivrácené straně spojeny vždy s jedním vystřeáovacím ústrojím 25 kolejnic 4. Vystřeďovací ústrojí 25 kolejnic 4 má souměrně a rovnoběžně, případně kolmo vzhledem ke svislé rovině 26 souměrnosti kolejnic 4., uspořádané v podélném směru kolejnic 4. upravené hydraulické válce 27, 28 a 29, které jsou opatřeny přítlačnými držáky .30., upravenými pro dosednutí na konce 23., 24 kolejnic 4.
Všechny hydraulické válce 27 , 28 a 29 vystřeďovacího ústrojí 25 kolejnic 4 jsou upevněny na bezprostředně nad svěrnými čelistmi 19 s příčníkem 15 spojené nosné desce 31, která je opatřena v podélném směru kolejnic 4 upravenými výztužnými žebry 32, 33. Každý příčník 15 je v té oblasti, která je protilehlá vzhledem k vystředovacímu ústrojí 25 kolejnic 4., opatřen opěrným členem 34., který je vytvořen ve tvaru písmene U a který je určen pro dosednutí na hlavu kolejnice 4. Na spodní straně příčníku 15 jsou upraveny dorazy 35 pro omezení otevíracího pohybu upínacích kleštin 17. Oba příčníky 15 jsou v oblasti dvojnásobných hydraulických pohonů 20 navzájem spojeny vždy paralelně k nim upravenými nastavovacími pohony 36.. Ty mají, stejně tak jako hydraulické pohony 20, na konci na straně pístu elektrickou izolační vrstvu 22. Dvojnásobně a rovnoběžně navzájem uspořádané hydraulické pohony 20 vytvářejí společně s oběma navzájem rovnoběžně upravenými příčníky 15 prstencovou konstrukční jednotku a jsou přitom upraveny v takové vzájemné rozteči, že je možné čerchovanými čarami zakreslený agregát 9. pro stykové svařování odtavení v průběhu pracovního nasazení tažného zařízení 12 kolejnic 4, případně v průběhu tažení kolejnic 4 spouštět bez omezení na oba konce 23., 24 kolejnic 4 pro jejich svařování. Výškové přestavné pohony 13, které jsou znázorněny na obr. 1, se pro výškové
-5CZ 278338 B6 přestavování tažného zařízení 12 kolejnic 4 spojují se závěsy 37, které jsou upraveny na příčníku 15. Pro lepší přehlednost však nejsou ha obr. 2 až 6 znázorněny.
Z obr. 3 je jasně patrno, že hydraulické pohony 20.' tažného zařízení 12 kolejnic 4 jsou svými podélnými osami uspořádány ve společné, kolmo ke hřídeli 18 natáčení upínacích kleštin 17 upravené rovině 38, která je sama o sobě uspořádána uprostřed vzhledem k výšce kolejnice 4. Vzhledem k této rovině 38 , která je upravena také kolmo vzhledem ke svislé rovině 26 souměrnosti kolejnic 4., jsou uspořádány také souměrně svěrné čelisti 19, určené pro dosednutí na stojinu kolejnice 4.·
Jak je patrno z obr. 4, jsou svislé hydraulické válce 27 vystředovacího ústrojí 25 kolejnic 4 na svých volných, spodních a na straně pístu upravených koncích spojeny s přítlačným držákem, který je vytvořen jako opěrná kladka 22· Tyto opěrné kladky 39 jsou uloženy otočně kolem osy 41 otáčení, která je upravena napříč k podélnému směru hydraulických pohonů 20, případně kolejnic 4 a která je upevněna na držáku 40(, upevněném na pístu. Pro dosažení zajištění držáku 40 proti pootáčení dosedá držák 40 na vodicí žebro 42, které je upraveno svisle a napříč k podélnému směru kolejnice 4 a které je spojeno se spodní stranou nosné desky 31. Oba hydraulické válce 29, které jsou upraveny napříč k podélnému směru kolejnice 4 a které jsou určeny pro dosednutí na stojinu kolejnice 4, jsou uspořádány na přírubě, která je spojena se spodní stranou nosné desky 31. Tato příruba má otvor, kterým se volně může pohybovat píst, spojený s přítlačným držákem 30.
Z obr. 5 je velmi dobře patrno dosednutí držáku 40, spojeného s opěrnou kladkou 39, na svislé vodicí žebro 42. Opěrné kladky 39 jsou ve spuštěném stavu položeny a mohou se odvalovat po opěrné desce 43., která je uložena na horní straně pražců 5 a která pro lepší přehlednost nebyla na obr. 2 a 3 znázorněna. Místo opěrných kladek 39 je možné použít například také o opěrnou desku 43 se opírají lyžiny.
V dalším bude blíže popsána činnost tažného zařízení 12. kolejnic 4 podle obr. 1 až 5.
Tažné zařízení 12 kolejnic, které je vystředěno nad svařovanými konci 23, 24 kolejnic 4, se spustí působením výškových přestavných pohonů 13 tak, že oba opěrné členy 34., které jsou spojeny s příčníky 15, dosednou na hlavy kolejnic 4. Všechny čtyři upínací kleštiny 17 přitom dosedají na dorazy 35 a jsou v otevřené poloze, jak je to patrno v horní polovině tažného zařízení 12 kolejnic 4 na obr. 2. Dále se uloží opěrné desky 43 do oblasti opěrných kladek 39 na pražce 5 a oba příčníky 15 se od sebe oddálí tím, že se uvedou do činnosti oba nastavovací pohony 36. Tento podélný posuv obou příčníků 15 zajistí vznik uzavíracího pohybu upínacích kleštin 17, až dosednou čtyři svěrné čelisti 19. na stojinu kolejnice 4. Obě zdvihací podpěry 14 se v oblasti navzájem přitahovaných kolejnicových pásu spustí na pražce 5 a tím nepatrně nadzdvihnou sousedící podvozek 2 nad kolejnice 4. Po uvolnění upevňovacích prostředků kolejnic 4 v délce zhruba 100 m v oblasti navzájem přitahovaných kolejnicových pásů se současně uvedou do činnosti čtyři hydraulické pohony 20, čímž se zahájí proces tažení kolejnic 4. pro zmenšení dilatační spáry 44 kolejnicového styku.V tomto procesu tažení kolejnic 4 se pokračuje tak dlouho, až se dosáhne takové vzájemné vzdálenosti obou konců 23., 24 kolejnic .4, která je požadovaná pro zahájení svařovacího procesu. Pod napětím v tahu udržované konce 23, 24 kolejnic 4 jsou v dalším sledu navzájem vystředěny prostřednictvím obou vystřeďovacích ústrojí 25 kolejnic 4. Přitom se podle polohy’ obou konců 23., 24 kolejnic £ uvedou do činnosti hydraulické válce 27, 28 a 29 tak, aby se konce 23., 24 kolejnic 4 dostaly do společné osy a navzájem lícovaly. Vyhnutí obou konců 23, 24 kolejnic 4 směrem vzhůru se 'zajistí v požadovaném rozsahu tím, že se obě opěrné kladky 39 přitlačí působením hydraulických válců 27 na opěrnou desku 43.. Paralelně s tím lze činností levého.nebo pravého, kolmo k podélnému směru kolejnice 4 upraveného hydraulického válce 29./ dosáhnout volitelného bočního vyrovnání konců 23, 24 kolejnic 4. Pokud by některý z konců 23 , 24 kolejnic 4 byl příliš vysoko, je jeho spuštění možné tím, že se uvede do činnosti hydraulický válec 28.
Jakmile jsou oba, pro zahájení procesu svařování ve správné rozteči navzájem držené, konce 23., 24 kolejnic £ navzájem směrově vyrovnány, spustí se agregát 9 pro stykové svařování odtavením prostřednictvím zdvihacího ramene 10 na oba konce 23, 24 kolejnic 4 mezi hydraulickými pohony 20 a mezi oběma příčníky 15 tažného zařízení 12 kolejnic 4, jak je to znázorněno čerchovanými čarami na obr. 2. Hydraulické pohony 20 zůstávají pro udržení napětí v tahu v činnosti i v průběhu procesu svařování. Pěchovací ráz, potřebný pro závěr procesu svařování, při kterém jsou na tavnou teplotu ohřáté konce 23., 24 kolejnic 4 na sebe přitlačeny velkou silou, ( se uskutečňuje při synchronním nasazení hydraulických pohonů 20 a podélných posuvných pohonů, které jsou integrovány uvnitř agregátu 9 pro stykové svařování odtavením. Takové společné nasazení agregátu 9. pro stykové svařování odtavením s tažným zařízením 12 kolejnic 4, které je uspořádáno kolem něj, umožňuje svařovat i konce 23., 24 kolejnic 4 s relativně velkými dilatačními spárami 44 kolejnicového styku, případně i velmi těžké kolejnice 4. Po ukončení svařovacího procesu zůstávají hydraulické pohony 20 i nadále v činnosti, a to do té doby, pokud svarový spoj nemůže převzít po odpovídajícím ochlazení vysoká napětí v tahu.
U dalšího příkladu provedení tažného zařízení 12 kolejnic
4. podle vynálezu, který je znázorněn na obr. 6, jsou na každé upínací kleštině 45 uspořádány dvě svěrné čelisti 46, 47 tak, že oba konce 23., 24 kolejnic 4 jsou podle volby bud’ pod vlivem tažných sil, jak je to znázorněno čerchovanými šipkami, nebo posuvných sil, jak je to znázorněno šipkami, které jsou zakresleny plnými čarami. Pro přenos posuvných sil je nutné jen vychýlení upínacích kleštin 45 do polohy, znázorněné plnými čarami, čímž se svěrné čelisti 46., které jsou upraveny protilehle vzl ú dem k vystřeďovacímu ústrojí 25 kolejnic 4, přitlačí na stojinu kolejnice 4. Tím se umožní svařování i v létě při zvýšených teplotách při zachování odpovídajících napětí v tlaku. Pro vytvoření tažných sil se upínací kleštiny 45 vykývnou do polohy, která je znázorněna čerchovanými čarami. Zjednodušeně znázorněné vystřeďovací ústrojí 25 kolejnic £ odpovídá ústrojí, které bylo blíže popsáno ve spojení s obr. 2 až 5. Je samozřejmé, že pokud
-7CZ 278338 B6 nejsou buď vnitřní nebo vnější svěrné čelisti 46, 47 potřebné, že je možné je odstranit.

Claims (11)

1. Tažné zařízení kolejnice přo podélné posouvání kolejnic polo- žené koleje, které je opatřeno upínacími kleštinami, které jsou výkyvné uloženy na napříč k podélnému směru kolejnice upraveném příčníku, které vytvářejí v podélném směru kolejnice od sebe v rozteči upravenou dvojici upínacích kleštin a které jsou opatřeny pro dosednutí na kolejnici upravenými svěrnými čelistmi, přičemž oba navzájem rovnoběžně upravené hřídele natáčení, opatřené dvojicemi upínacích kleštin, jsou navzájem spojeny hydraulickými pohony, vyznačující se tím, že v oblasti každé dvojice (16) upínacích kleštin (17) je s příčníkem (15) spojeno vystřeďovací ústrojí (25) kolejnic (4), které je opatřeno nejméně dvěma na sobě navzájem nezávisle ovladatelnými hydraulickými válci (27, 28, 29) s přítlačnými držáky (30, 39) pro dosednutí na kolejnici (4.) a/nebo pražec (5).
2. Tažné zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že vystře- ďovací ústrojí (25) kolejnic (4) má dva hydraulické válce (29), které jsou uspořádány kolmo k podélnému směru hydraulických pohonů (20), případně k podélnému směru kolejnic (4), které jsou upraveny vodorovně a které jsou uspořádány vzhledem ke svislé rovině (26) souměrnosti kolejnice (4) proti sobě navzájem protilehle, a dva další hydraulické válce (27), které jsou upraveny rovnoběžně s hřídelem (18) natáčení upínacích kleštin (17).
3. Tažné zařízení podle nároku 2, vyznačující se tím, že hydraulické válce (27) mají na svých volných, na straně pístu spodních koncích jako přítlačný držák opěrnou kladku (39), která má napříč k podélnému směru hydraulických pohonů (20), popřípadě napříč ke směru kolejnice (4) ve vodorovné rovině upravenou osu (41) otáčení.
4. Tažné zařízení podle nároku 2 nebo 3, vyznačující se tím, že s pístem svislého hydraulického válce (27) spojený a opěrnou kladku (39) unášející držák (40) pro výškově posouvatelné dosednutí na vodicí žebro (42), upravené v podélném směru hydraulického válce (27), je vytvořen s vodicí rovinou, upravenou napříč k podélnému směru kolejnice (4).
5. Tažné zařízení podle jednoho z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že vystřeďovací ústrojí (25) kolejnic (4) má hydraulický válec (28), který je uspořádán rovnoběžně s hřídelem (18) natáčení upínacích kleštin (17), je upraven pro dosednutí na hlavu kolejnice (4) a je uspořádán souměrně vzhledem ke svislé rovině (26) souměrnosti kolejnice (4).
6. Tažné zařízení podle jednoho z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že hydraulické válce (27, 28, 29) vystřeďovacího ústrojí
CZ 27833.8 B6 (25) kolejnic (4) jsou upevněny na nosné desce (31), která je spojena s příčníkem (15) bezprostředně nad svěrnými čelistmi (19), která vyčnívá k protilehlé dvojici (16) upínacích kleštin (17) a která má v podélném směru, kolejnice (4) upravená výztužná žebra (32, 33).
7. Tažné_zařízení podle jednoho z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že příčník (15) je v oblasti protilehlé vzhledem k vystřeďovacímu ústrojí (25) kolejnic (4) spojen s opěrným členem (34) ve tvaru písmene U, který je upraven pro dosednutí na hlavu kolejnice (4).
8. Tažné zařízení podle jednoho z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že na spodní straně příčníku (15) jsou upraveny dorazy (35) pro omezení otevíracího pohybu upínacích kleštin (17).
9.. Tažné zařízení podle jednoho z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že dva od sebe ve vzájemné rozteči upravené příčníky (15) jsou v oblasti hydraulických pohonů (20), které navzájem spojují dvojice (16) upínacích kleštin (17), navzájem spojeny s nimi rovnoběžně uspořádanými nastavovacími pohony (36).
10. Tažné zařízení podle jednoho z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že upínací kleštiny (17) pro každou podélnou stranu kolejnice (4) jsou navzájem spojeny vždy dvěma navzájem rovnoběžně uspořádanými hydraulickými pohony (20), přičemž, všechny čtyři hydraulické pohony (.20) tažného zařízení (12) kolejnice (4) jsou svými podélnými osami uspořádány ve společné, kolmo ke hřídelům (18) natáčení upínacích kleštin (17) upravené rovině, ve které jsou rovněž z hlediska své výšky uspořádány souměrně pro dosednutí na stojinu kolejnice (4) upravené svěrné čelisti (19).
11. Tažné zařízení podle jednoho z nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že vykývnutelné upínací kleštiny (45) mají v podélném směru tažného zařízení (12) kolejnice (4) v oblasti před a za hřídelem (18) natáčení vždy jednu na stojinu kolejnice (4) přiložitelnou svěrnou čelist (46, 47), případně odpovídající upevňovací ústrojí pro volitelné uspořádání svěrné čelisti (46, 47).’
CS911185A 1990-05-02 1991-04-25 Pulling device of a rail for longitudinal shifting of laid track rails CZ278338B6 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0099990A AT402830B (de) 1990-05-02 1990-05-02 Schienenziehvorrichtung zum längsverschieben von schienen verlegter gleise

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS9101185A2 CS9101185A2 (en) 1991-12-17
CZ278338B6 true CZ278338B6 (en) 1993-11-17

Family

ID=3504617

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS911185A CZ278338B6 (en) 1990-05-02 1991-04-25 Pulling device of a rail for longitudinal shifting of laid track rails

Country Status (16)

Country Link
US (1) US5136140A (cs)
EP (1) EP0455178B1 (cs)
JP (1) JP2851175B2 (cs)
CN (1) CN1021840C (cs)
AT (1) AT402830B (cs)
AU (1) AU630801B2 (cs)
BR (1) BR9101758A (cs)
CZ (1) CZ278338B6 (cs)
DE (1) DE59100647D1 (cs)
ES (1) ES2048523T3 (cs)
HU (1) HU207547B (cs)
PL (1) PL165458B1 (cs)
RU (1) RU2015241C1 (cs)
SK (1) SK277713B6 (cs)
UA (1) UA25935A1 (cs)
ZA (1) ZA913037B (cs)

Families Citing this family (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ATE145574T1 (de) * 1992-11-09 1996-12-15 Schlatter Ag Abbrennstumpfschweissanlage
DE29513341U1 (de) * 1994-09-01 1995-10-19 Plasser Bahnbaumasch Franz Vorrichtung zum Ausrichten und Halten von zwei an ihren Enden miteinander zu verschweißenden Schienen
US6396020B1 (en) 1997-12-16 2002-05-28 Holland Company Rail welding apparatus incorporating rail restraining device, weld containment device and weld delivery unit
US6515249B1 (en) 2000-09-29 2003-02-04 Harsco Technologies Corporation Method of railroad rail repair
US6637727B1 (en) 2002-04-22 2003-10-28 Templeton, Kenly & Co. Rail puller including a clamping beam and two clamping members and a method thereof
US20050067381A1 (en) * 2003-01-27 2005-03-31 Coomer Daniel J. On-site rail welding apparatus
AT6690U3 (de) * 2003-11-06 2004-11-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Verfahren zum verschweissen von schienen eines gleises
AT501272B8 (de) * 2005-03-30 2007-02-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Verfahren zum entfernen schadhafter schienenstücke eines gleises und maschine
EP1731673B1 (de) * 2005-05-18 2008-03-12 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft m.b.H. Schweissmaschine und Verfahren zum Verschweissen von Schienen eines Gleises
ES2303187T3 (es) * 2005-06-24 2008-08-01 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M.B.H. Maquina soldadora para soldar carriles de una via.
CN101024264B (zh) * 2006-02-17 2010-05-12 襄樊金鹰轨道车辆有限责任公司 铁路移动式焊轨车
WO2009137063A1 (en) * 2008-05-06 2009-11-12 Apparent Technologies, Inc. Orbital welding system and methods of operations
CA2756080C (en) * 2009-04-16 2017-04-04 Davide Vaia Welding head for rail welding
CN102598448B (zh) * 2009-09-30 2016-03-02 法国电信公司 用于安装传输线缆的装置
US8844915B2 (en) * 2012-02-29 2014-09-30 Superior Industrial Services Fixture and method of welding locomotive sills
AU2015327393B2 (en) * 2014-10-01 2019-11-21 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gesellschaft M.B.H. Welding unit
AT520125B1 (de) * 2017-07-04 2019-04-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Vorrichtung zum Verschweißen eines Schienenstoßes eines Gleises
CN110904749B (zh) * 2019-12-09 2021-01-29 郑州铁路职业技术学院 一种铁路液压钢轨拉伸器
CN112012059B (zh) * 2020-08-07 2021-11-26 湖南威平科技发展有限公司 一种铁路用液压钢轨拉伸机

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1294216A (en) * 1970-08-25 1972-10-25 Permanent Way Equip Hydraulic tensioning device for continuous welded rail
US3982091A (en) * 1974-10-15 1976-09-21 H. A. Schlatter Ag Welding apparatus
AU517045B2 (en) * 1977-07-08 1981-07-02 C. Delachaux SA Aligning and setting gap between rails
CH621502A5 (cs) * 1977-09-09 1981-02-13 Schlatter Ag
CH632948A5 (de) * 1978-11-10 1982-11-15 Schlatter Ag Einrichtung zum stirnseitigen aneinanderschweissen zweier profilstangen.
FR2447421A2 (fr) * 1979-01-24 1980-08-22 Delachaux C Dispositif de reglage de l'alignement et de la distance intercalaire de deux abouts de rails
CH654363A5 (fr) * 1983-07-05 1986-02-14 Rail Wel Inc Machine pour le positionnement correct et la soudure bout a bout de deux extremites de rails.
US4716836A (en) * 1986-07-14 1988-01-05 H. A. Schlatter Ag Suspended rail welder
AT392102B (de) * 1988-02-01 1991-01-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Schienen-zieh- bzw. -verschiebe-vorrichtung

Also Published As

Publication number Publication date
JP2851175B2 (ja) 1999-01-27
CN1021840C (zh) 1993-08-18
ATA99990A (de) 1997-01-15
US5136140A (en) 1992-08-04
JPH04228703A (ja) 1992-08-18
SK277713B6 (en) 1994-08-10
AU630801B2 (en) 1992-11-05
RU2015241C1 (ru) 1994-06-30
DE59100647D1 (de) 1994-01-13
PL290057A1 (en) 1992-06-01
EP0455178B1 (de) 1993-12-01
AU7520991A (en) 1991-11-07
UA25935A1 (uk) 1999-02-26
CS9101185A2 (en) 1991-12-17
EP0455178A1 (de) 1991-11-06
AT402830B (de) 1997-09-25
ZA913037B (en) 1992-01-29
BR9101758A (pt) 1991-12-10
CN1056141A (zh) 1991-11-13
HU207547B (en) 1993-04-28
ES2048523T3 (es) 1994-03-16
PL165458B1 (pl) 1994-12-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ278338B6 (en) Pulling device of a rail for longitudinal shifting of laid track rails
JP4768512B2 (ja) 軌道のレールを溶接するための溶接機及び方法
US7470871B2 (en) Machine for welding rails of a track
CA1314945C (en) Electric flash-butt welding machine and method of providing a welded joint between adjacent ends of rail sections
US5619928A (en) Apparatus for transporting an assembled track section
SK278426B6 (en) The equipment for sliding rails
CA2226615C (en) A wagon for drawing off long-welded rails stored on transport wagons
CS209907B2 (en) Mobile flashing welder for the flash welding of rails with facility for removing the extruded metal from the weld
AU656480B2 (en) A track tamping machine for tamping switches and crossings of a track
US4909474A (en) Apparatus for locating operational surfaces on a track for electromagnetically levitated vehicles
CS277167B6 (en) Mobile set for flash butt welding
CZ728088A3 (en) Mobile track packing machine
CS218580B2 (en) Mobile track packing machine
CZ284781B6 (cs) Stroj pro pokládání trolejového drátu
CZ279245B6 (cs) Stroj ke stranovému posouvání koleje
SK148393A3 (en) Machine arrangement for tamping of rail
CZ278359B6 (en) Track packing machine
PL159317B1 (pl) Maszyna jezdna do elektrycznego zgrzewania oporowego doczolowego obu konców szyn PL
CZ287895A3 (en) Machine for maintaining track overhead contact system
CA2041303C (en) Rail tensioning apparatus
CN211851709U (zh) 一种石油钻井平台用缓冲机械手
JP2022542689A (ja) 軌道のレール同士を溶接するための溶接ユニット
SU1159749A1 (ru) Установка дл автоматической сборки и сварки обечаек
CS9001905A2 (en) Mobile rail packing machine

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20100425