PL165458B1 - Urzadzenie szynowe przesuwne do wzdluznego przesuwania szyn ukladanych torów PL PL PL PL PL PL PL - Google Patents

Urzadzenie szynowe przesuwne do wzdluznego przesuwania szyn ukladanych torów PL PL PL PL PL PL PL

Info

Publication number
PL165458B1
PL165458B1 PL91290057A PL29005791A PL165458B1 PL 165458 B1 PL165458 B1 PL 165458B1 PL 91290057 A PL91290057 A PL 91290057A PL 29005791 A PL29005791 A PL 29005791A PL 165458 B1 PL165458 B1 PL 165458B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rail
rails
clamping
longitudinal direction
tongs
Prior art date
Application number
PL91290057A
Other languages
English (en)
Other versions
PL290057A1 (en
Inventor
Josef Theurer
Friedrich Peitl
Original Assignee
Plasser Bahnbaumasch Franz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Plasser Bahnbaumasch Franz filed Critical Plasser Bahnbaumasch Franz
Publication of PL290057A1 publication Critical patent/PL290057A1/xx
Publication of PL165458B1 publication Critical patent/PL165458B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B29/00Laying, rebuilding, or taking-up tracks; Tools or machines therefor
    • E01B29/42Undetachably joining or fastening track components in or on the track, e.g. by welding, by gluing; Pre-assembling track components by gluing; Sealing joints with filling components
    • E01B29/46Devices for holding, positioning, or urging together the rail ends

Abstract

1. Urzadzenie szynowe przesuwne do wzdluznego przesuwania szyn ukladanych torów, z osadzonymi wychylnie na biegna- cym poprzecznie do kierunku podluznego szyn jarzmie poprzecznym i tworzacymi kaz- dorazowo rozstawiona wzajemnie w kierun- ku p o d lu zn y m szyn pare k leszczy zaciskowych ze szczekami zaciskowymi, przeznaczonymi do przykladania do szyny, przy czym obydwie pary kleszczy zacisko- wych, majace równolegle do siebie biegnace osie obrotu, sa polaczone ze soba za pomoca napedów hydraulicznych, znamienne tym, ze w obszarze kazdej pary (16) kleszczy za- ciskowych z jarzmem poprzecznym (15) po- laczone jest urzadzenie (25) do centrowania szyn, zawierajace co najmniej dwa zasilane niezaleznie od siebie cylindry hydrauliczne (27, 28, 29) ze stemplami dociskowymi (30, 39), przeznaczonymi do przykladania do szy- ny i/lub podkladu. PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie szynowe przesuwne do wzdłużnego przesuwania szyn układanych torów, z osadzonymi wychylnie na biegnącym poprzecznie do kierunku podłużnego szyn jarzmie poprzecznym i tworzącymi każdorazowo rozstawioną wzajemnie w kierunku podłużnym szyn parę kleszczy zaciskowymi ze szczękami zaciskowymi, przeznaczonymi do przykładania do szyn, przy czym obydwie pary kleszczy zaciskowych, mające równolegle do siebie biegnące osie obrotu, są połączone ze sobą za pomocą napędów hydraulicznych.
Znane z brytyjskiego opisu patentowego nr 1 294 216 tego rodzaju urządzenie do przesuwania szyn ma postać pierścieniowego zespołu konstrukcyjnego i zawiera dwie pary rozstawionych wzajemnie w kierunku poprzecznym szyn kleszczy zaciskowych, które są połączone ze sobą obrotowo dookoła pionowych osi obrotu każdorazowo za pomocą członu przytrzymującego lub jarzma poprzecznego, umieszczonego powyżej i poniżej szyny. Kleszcze zaciskowe, ze szczękami zaciskowymi do przykładania szyjki szyny, są połączone za pośrednictwem krótkich dźwigni, działających na podobieństwo dźwigni kątowych, z napędami hydraulicznymi, biegnącymi w kierunku podłużnym szyn, oraz z cięgłami, biegnącymi w ich kierunku podłużnym. Po obciążeniu obu napędów hydraulicznych za pomocą uruchamianej ręcznie pompy hydraulicznej dosuwa się kleszcze zaciskowe do szyn, dociskając szczęki zaciskowe do szyjki szyny. W dalszej kolejności obydwa końce szyn dosuwa się do siebie na żądaną odległość. Za pomocą tego znanego urządzenia do wzdłużnego przesuwania szyn nie można jednak wycentrować względem siebie obu końców szyn.
Z europejskiego opisu zgłoszeniowego nr 0 132 227 znane jest urządzenie do wyprostowywania i spawania doczołowego dwóch końców szyn. Urządzenie to składa się ze sztywnej ramy, która jest utworzona z dwóch równoległych do siebie, biegnących w kierunku podłużnym szyn belek wzdłużnych, połączonych z kolei ze sobą sztywno za pomocą czterech poprzecznych elementów usztywniających. W obu podłużnych obszarach krańcowych umieszczone są zarówno powyżej, jak i poniżej tej ramy skrzynie, które można przemieszczać względem siebie za pomocą odpowiednich cylindrów hydraulicznych. Na każdym końcu urządzenia przewidziane są kleszcze ciągnąco-naciskowe, zawierające każdorazowo dwie szczęki. Cylinder, biegnący poprzecznie względem kierunku podłużnego szyn, wywołuje dociskanie obu szczęk do szyjki szyny. Każda z dolnych skrzyń zawiera przesuwne w kierunku podłużnym urządzenie do usuwania wypływki ze szwu spawanego. To znane urządzenie jest pod względem konstrukcyjnym szczególnie kosztowne i skoplikowane ze względu na sztywną ramę oraz liczne cylindry hydrauliczne i prowadnice wzdłużne.
W opisie wyłożeniowym RFN nr 3 835 759 opisane jest inne urządzenie do przesuwania szyn podobnego rodzaju, przy czym obydwa napędy hydrauliczne, biegnące w kierunku podłużnym szyn, oraz obydwie pary kleszczy zaciskowych znajdują się w takiej odległości wzajemnej, że do pierścieniowego zespołu konstrukcyjnego tego urządzenia można wstawiać zgrzewarkę do doczołowego zgrzewania oporowego. W ten sposób można zgrzewać ze sobą nawet stosunkowo ciężkie szyny z większymi luzami stykowymi przy wspólnym użyciu zgrzewarki do doczołowego zgrzewania oporowego i urządzenia do ciągnienia szyn.
U podstaw wynalazku leży zadanie opracowania urządzenia do wzdłużnego przesuwania szyn omawianego rodzaju, nadającego się do wytwarzania bardzo dużych sił ciągnących, przy czym obydwa zgrzewane ze sobą końce szyn można bezproblemowo wycentrowywać względem siebie, w celu uzyskania nieograniczonej jednoczesnej stosowalności zgrzewarki do doczołowego zgrzewania oporowego.
Zadanie to rozwiązuje się w myśl wynalazku w ten sposób że w obszarze każdej pary cięgów zaciskowych z jarzmem poprzecznym połączone jest urządzenie do centrowania szyn, zawierające co najmniej dwa zasilane niezależnie od siebie cylindry hydrauliczne ze stemplami dociskowymi, przeznaczonymi do przykładania do szyny i/lub podkładu. Za pomocą tego rodzaju urządzenia do przesuwania szyn można bezproblemowo i dokładnie centrować końce szyn, z jednoczesnym wytwarzaniem bardzo dużych sił ciągnących, w celu zmniejszenia luzu stykowego - dla niezakłóconego wykorzystywania roboczego zgrzewarki do doczołowego zgrzewania oporowego. Ponieważ cylindry hydrauliczne z odpowiednimi stemplami dociskowymi można dociskać bezpośrednio do końców szyn lub podkładów, przeto można ograniczyć znacznie koszt konstrukcji urządzenia centrującego. Prócz tego wskutek połączenia urządzenia centrującego z jarzmem poprzecznym zbędna staje się własna rama usztywniająca, łącząca ze sobą obydwa urządzenia i utrudniająca wstawienie zgrzewarki do doczołowego zgrzewania oporowego.
Dalsze rozwinięcie wynalazku polega na tym, że urządzenie do centrowania szyn zawiera dwa cylindry hydrauliczne, biegnące prostopadle do kierunku podłużnego napędów hydraulicznych lub do kierunku podłużnego szyn i poziomo oraz położone przeciwległe względem płaszczyzny symetrii szyn, a także dwa dalsze cylindry hydrauliczne, biegnące równolegle do osi obrotu kleszczy zaciskowych. Za pomocą tych czterech cylindrów hydraulicznych koniec szyny można dokładnie wycentrować w kierunku zarówno bocznym, jak i wysokości przy minimalnych nakładach konstrukcyjnych.
Jeśli według dalszego rozwinięcia wynalazku pionowe cylindry hydrauliczne zawierają na swych swobodnych dolnych, położonych pd strony tłoka końcach jako stempel dociskowy każdorazowo rolkę podporową w osi obrotu, biegnącą poprzecznie względem kierunku podłużnego napędów hydraulicznych lub szyny oraz poziome, to można odsunąć całe urządzenie centrujące wraz z końcem szyny od podkładów, w celu przeprowadzenia centrowania pionowego. Dzięki zastosowaniu rolek podporowych przeprowadzać - przy utrzymaniu centrowania pionowego - przeprowadzać bez przeszkód przesuwanie wzdłużne par kleszczy zaciskowych, w celu zmniejszenia międzyszynowego luzu stykowego.
Według jeszcze innego rozwinięcia wynalazku połączona z tłokiem pionowego cylindra hydraulicznego i służąca do osadzenia rolki podporowej obsada do przesuwnego wzdłuż wysokości przykładania do żebra prowadniczego, biegnącego w kierunku podłużnym cylindra hydraulicznego, jest zaopatrzona w płaszczyznę prowadniczą, biegnącą poprzecznie do kierunku podłużnego szyn. Takie rozwiązanie umożliwia przy niezakłócanym przesuwie pionowym zabezpieczanie rolki podporowej przed przekręcaniem, tak, iż ta ostatnia może zawsze toczyć się niezawodnie w kierunku podłużnym szyn.
Inne rozwnięcie wynalazku polega na tym, że urządzenie do centrowania szyn zawiera biegnący symetrycznie do płaszczyzny symetrii szyn cylinder hydrauliczny, przebiegający równolegle do osi obrotu kleszczy zaciskowych i przeznaczony do przykładania do główki szyny. Za pomocą tego pionowego cylindra hydraulicznego koniec szyny daje się zginać w pionowej płaszczyźnie symetrii szyn w kierunku podkładów przy minimum nakładów konstrukcyjnych.
Stosowanie do innego rozwiązania wynalazku cylindry hydrauliczne urządzenia do centrowania szyn są zamocowane na płycie nośnej, połączonej bezpośrednio powyżej szczęk zaciskowych z jarzmem poprzecznym i wystającej w kierunku przeciwległej pary kleszy zaciskowych, która to płyta nośna zawiera żebra usztywniające, biegnące w kierunku podłużnym szyn. Dzięki temu możliwe jest z jednej strony proste i stabilne unieruchomienie urządzenia do centrowania szyn na urządzeniu do ciągnienia szyn, z drugiej zaś strony również łatwo uzyskiwane zamocowanie cylindrów hydraulicznych, bez jednoczesnego pogarszania warunków działania kleszczy zaciskowych, znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie. Ponadto zbędne staje się w ten sposób stosowanie łączącej ze sobą obydwa urządzenia do centrowania szyn sztywnej
165 458 ramy, która utrudniałaby środkowe osadzenie zgrzewarki do doczołowego zgrzewania oporowego.
Zgodnie z dalszym rozwinięciem wynalazku jarzmo poprzeczne jest połączone w obszarze, przeciwległym urządzeniu do centrowania szyn, z członem wsporczym w kształcie litery U, przeznaczonym do przykładania do główki szyny. Dzięki temu można osiągać automatycznie wraz z ustawieniem całego urządzenia do ciągnienia szyn na tych ostatnich wycentrowanie zarówno względem podłużnej płaszczyzny symetrii szyn, jak i względem wysokości szyn. Przy zmianie profilu szyn można wymienić człon wsporczy, tak, iż wymienione centrowanie zachodzi w przypadku zmiennego przekroju poprzecznego szyn także bez trudności.
Jeszcze inne zalecane rozwinięcie wynalazku polega na tym, że na spodniej powierzchni jarzma poprzecznego przewidziane są zderzaki do ograniczania ruchu otwierania cęg zaciskowych. Dzięki temu zapewnione jest to, że po zasileniu napędów hydraulicznych obydwie pary cęgów zaciskowych, położone przeciwległe względem siebie w kierunku poprzecznym, są otwierane symetrycznie, wskutek czego możliwe jest bezproblemowe odsuwanie urządzenia do ciągnienia szyn od obu końców szyn.
Korzystne dalsze rozwinięcie wynalazku polega również na tym, że obydwa jarzma poprzeczne, położone z odstępem wzajemnym, są połączone ze sobą w obszarze napędów hydraulicznych, łączących wzajemnie pary kleszczy zaciskowych, za pomocą napędów ustawczych, biegnących równolegle do wymienionych napędów hydraulicznych. Tego rodzaju urządzenia ustawcze umożliwiają w korzystny sposób odpowiednie otwieranie par kleszczy zaciskowych przez odpowiednią zmianę odległości wzajemnej obu jarzm poprzecznych, bez konieczności zasilania w tym celu ciężkich napędów hydraulicznych. Z drugiej strony urządzenie ustawcze zapewnia także to, że przy otwieraniu kleszczy zaciskowych za pomocą napędów hydraulicznych nie podlega zmianie odległości pomiędzy obydwoma jarzmami poprzecznymi.
Według innego rozwiązania wynalazku kleszcze zaciskowe są połączone ze sobą na podłużny bok szyny za pomocą każdorazowo dwóch napędów hydraulicznych, umieszczonych równolegle do siebie, przy czym wszystkie cztery napędy hydrauliczne urządzenia do ciągnienia szyn leżą swymi osiami podłużnymi we wspólnej, biegnącej prostopadle do osi obrotu cęgów zaciskowych płaszczyźnie, w której położone są również symetrycznie względem ich wysokości szczęki zaciskowe, przeznaczone do przykładania do szyjki szyny. Tego rodzaju konstrukcja czterech napędów hydraulicznych, łączących ze sobą obydwie pary kleszczy zaciskowych, umożliwia - wskutek powstającej wówczas możliwości zmniejszenia średnicy cylindra bez zmniejszania siły ciągnącej - ich umieszczenie w płaszczyźnie, biegnącej prostopadle od osi obrotu i identycznej z płaszczyzną symetrii szczęk zaciskowych, tak, iż cęgi zaciskowe można umieścić w szczególnie korzystny sposób w jednej tylko płaszczyźnie, prostopadłej do osi obrotu i środkowej względem wysokości szyn. Dzięki temu w przeciwieństwie do wygiętego ukształtowania kleszczy zaciskowych eliminuje się w sposób niezawodny powstawanie momentów zginających.
Wreszcie jeszcze jedno korzystne rozwiązanie wynalazku polega na tym, że każda wychylna dźwignia kleszczy zaciskowych zawiera każdorazowo w kierunku podłużnym urządzenia do ciągnienia szyn w obszarze przed i za osią obrotu szczęką zaciskową, przykładaną do szyjki szyny, lub odpowiednie urządzenie mocujące do naprzemiennego osadzenia szczęki zaciskowej. Za pomocą tego podwójnego układu szczęk zaciskowych na jedne cęgi zaciskowe można przenosić na obydwa końce szyn - z odpowiednim zasilaniem napędów hydraulicznych - do wyboru bądź siły ciągnące, w celu zmniejszenia międzyszynowego luzu stykowego, bądź też siły popychające, w celu jego zwiększenia. Dzięki możliwości przykładania sił popychjących możliwe jest zgrzewanie styków szyn również w wyższych temperaturach w locie.
Wynalazek jest bliżej opisany na podstawie przykładów wykonania, uwidocznionych na rysunku, na którym fig.1 przedstawia przejezdną po torze maszynę spawalniczą z urządzeniem do przesuwania i zgrzewarką do doczołowego zgrzewania oporowego, umieszczonymi pomiędzy podwoziami, w widoku z boku, fig.2 - urządzenie do przesuwania szyn według wynalazku w powiększonym widoku z góry, fig.3 - urządzenie do przesuwania szyn w częściowym widoku z boku wzdłuż strzałki III na fig.2, fig.4 - urządzenie do centrowania szyn, połączone z urządzeniem do przesuwania szyn, w powiększonym widoku wzdłuż strzałki IV na fig.2, fig.5
165 458
- urządzenie do centrowania szyn w powiększonym widoku z boku wzdłuż strzałki V na fig.2, a fig.6 - inny przykład wykonania urządzenia do przesuwania szyn według wynalazku, przy czym na obydwa końce szyn można przenosić na przemian siły ciągnące lub też siły popychające.
Maszyna spawalnicza 1 z mostopodobną ramą 2 jest przejezdna za pośrednictwem umieszczonych od strony końców podwozi szynowych 3 po zawierającym szyny 4 i podkłady 5 torze 6 za pomocą napędu jezdnego 7. Centralny zespół energetyczny 8 z silnikiem napędowym, pompami hydraulicznymi i prądnicą zapewnia niezbędne dostarczanie energii. Pośrodku pomiędzy obydwoma podwoziami 3 umieszczona jest zgrzewarka elektryczna 9 do doczołowego zgrzewania oporowego, która jest połączona z przedłużanym teleskopowo i przestawnym według wysokości ramienia podnoszonego 10, które ze swej strony jest zamocowane na ramie maszyny i może być obracane dokoła pionowej osi 11. Poniżej zgrzewarki 9 do doczołowego zgrzewania oporowego urządzenie 12 do ciągnienia szyn jest połączone z ramą 2 maszyny za pośrednictwem napędów 13 do przedstawienia pionowego. W obszarze jednego z obu podwozi znajdują się dwa rozstawione względem siebie stojaki podnoszące 14, przystosowane do unoszenia ramy 2 maszyny po ustawieniu na górnej powierzchni podkładów.
Przedstawione w powiększeniu na fig.2 urządzenie 12 do wzdłużnego przesuwu szyn 4, składa się z dwóch jarzm poprzecznych 15, biegnących poprzecznie do kierunku podłużnego maszyny lub szyn i położonych w pewnej odległości wzajemnej. Osadzone są na nich tworzące parę 16 kleszczy zaciskowych dźwignie zaciskowe 17, które są połączone z jarzmem poprzecznym 15 z możliwością obrotu każdorazowo dokoła osi obrotu 18 - pionowej lub biegnącej prostopadle do płaszczyzny toru. Obydwie, górne na rysunku dźwignie zaciskowe 17 są uwidocznione w pozycji otwarcia, natomiast dolne dźwignie zaciskowe 17 - w pozycji zamknięcia. Każda dźwignia zaciskowa 17, mająca szczęki zaciskowe 19, obracane dla przykładania do szyjki szyny, jest połączona przegubowo z dwoma napędami hydraulicznymi 20 w obszarze krańcowym, przeciwległym względem osi obrotu 18. Pomiędzy położonym od strony tłoków końcem równoległych względem siebie napędów hydraulicznych 20, a elementem 21, połączonym przegubowo z dźwignią zaciskową 17, przewidzianajest warstwa izolacyjna 22. Dzięki niej eliminuje się w sposób niezawodny możliwe w metodzie doczołowego zgrzewania oporowego powstawanie zwarć pomiędzy obydwoma zgrzewarkami ze sobą końcami 23, 24 szyn. Jarzma poprzeczne 15 są połączone na zwróconej ku sobie stronie każdorazowo z urządzeniem 25 do centrowania szyn. To ostatnie zawiera cylindry hydrauliczne 27, 28 i 29 z przeznaczonymi do przykładania do końców 23, 24 szyn stemplami dociskowymi 30, umieszczone symetrycznie i równolegle lub prostopadle do płaszczyzn symetrii 26 szyn, biegnącej w kierunku podłużnym szyn. Wszystkie cylindry hydrauliczne 27 do 29 urządzenia 25 do centrowania szyn są zamocowane na połączonej tuż nad szczękami zaciskowymi 19 z jarzma poprzecznego 15 płycie nośnej 31 z żebrami usztywniającymi 32, 33 biegnącymi w kierunku podłużnym szyn. Każde jarzmo poprzeczne 15 jest połączone w obszarze, przeciwległym względem urządzenia 25 do centrowania szyn, z mającym kształt litery U członem wsporczym 34, przeznaczonym do nakładania na główkę szyn. Na spodniej powierzchni jarzma poprzecznego 15 przewidziane są zderzaki 35 do ograniczenia ruchu otwierania kleszczy zaciskowych 17. Obydwa jarzma poprzeczne 15 są połączone ze sobą w obszarze podwójnych napędów hydraulicznych 20 każdorazowo za pomocą napędów ustawczych 36, biegnących równolegle do napędów 20. Napędy 36 zawierają podobnie jak napędy hydrauliczne 20 warstwę elektroizolacyjną 22 na końcu, położonym od strony tłoków. Napędy hydrauliczne 20, umieszczone podwójnie i równolegle do siebie, tworzą wraz z obydwoma jarzmami poprzecznymi, biegnącymi równolegle do siebie, pierścieniowy zespół konstrukcyjny i są przy tym tak oddalone od siebie, że zgrzewarka 9 do doczołowego zgrzewania oporowego, uwidoczniona liniami kreskowo-punktowymi, może być bez przeszkód opuszczona na obydwa końce 23,24 szyn, w celu ich zgrzewania, podczas wykorzystania robocze urządzenia 12 do przesuwania szyn, czyli podczas operacji tego ciągnienia. Napędy 13 do przestawienia pionowego, uwidocznione na fig. 1, łączy się z łącznikami 37, zamocowanymi na jarzmie poprzecznym 15, w celu pionowego przestawienia urządzenia 12 do przesuwania szyn, jednakże na fig. 2-6 nie są one przedstawione dla większej przejrzystości.
Z fig.3 wynika wyraźnie, że napędy hydrauliczne 20 urządzenia 12 do przesuwania szyn leżą swymi osiami podłużnymi we wspólnej płaszczyźnie 38, biegnącej prostopadle do osi obrotu
165 458 kleszczy zaciskowych 17 i umieszczonej ze swej strony pośrodku wysokości szyny 4. Do tej płaszczyzny 38, niegnącej również prostopadle do pionowej płaszczyzny 38, symetrii 26 szyn są umieszczone symetrycznie szczęki zaciskowe 19 przeznaczone do dociskania szyjki szyny.
Jak to jest uwidocznione na fig.4, pionowe cylindry hydrauliczne 27 urządzenia 25 do centrowania szyn są połączone na swych swobodnych dolnych końcach, położonych od strony tłoków, każdorazowo ze stemplem dociskowym, mającym postać rolki podporowej 39. Te rolki podporowe 39 są osadzone obrotowo dokoła osi obrotu 41, biegnącej poprzecznie względem kierunku podłużnego napędów hydraulicznych 20 lub szyny 4, na obsadzie 40, zamocowanej na tłoku. W celu uzyskania niezawodności skrętu obsady 40, ta ostatnia przylega do żebra prowadniczego 42, biegnącego pionowo i poprzecznie względem kierunku podłużnego szyn oraz połączonego ze spodnią powierzchnią płyty nośnej 31. Obydwa cylindry hydrauliczne 29, biegnące poprzecznie do kierunku podłużnego szyn i przeznaczone do przylegania do szyjki szyny, są umieszczone na kołnierzu, połączonym ze spodnią powierzchnią płyty nośnej 31. Kołnierz ten zawiera otwór, przez który może się swobodnie poruszać tłok, połączony ze stemplem dociskowym 30.
Na figurze 5 widocznejest dokładnie przyleganie obsady 40, połączonej z rolką podporową 39, do pionowego żebra prowadniczego 42. Rolki podporowe 39 mogą toczyć się w stanie opuszczonym po spoczywającej na górnych powierzchniach podkładów płycie prowadniczej 43, której nie uwidoczniono na fig. 2 i 3 dla większej przeji^^^^tt^^c^i. Zamiast rolek podporowych 39 możnaby stosować również np. płozy opierające się na płycie wsporczej 43.
Poniżej opisany jest bliżej sposób działania urządzenia do przesuwania szyn według fig. 1-5.
Urządzenie 12 do przesuwania szyn, wycentrowane nad zgrzewanymi końcami 23, 24 szyn, opuszcza się przy zasileniu napędów 13 aż do oparcia obu członów wsporczych 34, połączonych z jarzmami poprzecznymi 15, na główce szyny. Wszystkie cztery kleszcze zaciskowe 17 znajdują się przy tym w pozycji otwarcia z przyłożeniem do zderzaków 35 /zob. górną połowę urządzenia 12 do przesuwania szyn na fig.2/.
Z kolei nakłada się płyty wsporcze 43 na podkłady 5 w obszarze rolek podporowych 39 oraz odsuwa się od siebie obydwa jarzma poprzeczne 15 po zasilaniu obu napędów ustawczych 36. Wskutek tego przesunięcia wzdłużnego obu jarzm poprzecznych 15 zachodzi ruch zamykania cęgów zaciskowych 17 aż do przyłożenia czterech szczęk zaciskowych 19 do szyjki szyny. Obydwa stemple podnoszone 14 opuszcza się na podkłady 5 w obszarze toku szynowego,który ma być podciągnięty, przy czym unoszą one wskutek tego sąsiednie podwozie 3 nieco nad szyny 4. Po zluzowaniu środków do mocowania szyn na dystansie ok. 100 m w obszarze podciąganego toku szynowego zasila się jednocześnie wszystkie cztery napędy hydrauliczne 20, przez co inicjuje się operację ciągnienia szyny, w celu zmniejszenia międzyszynowego luzu stykowego 44. Operację ciągnienia szyny prowadzi się dopóty, dopóki nie zostanie uzyskany odstęp wzajemny obu końców 23, 24 szyn, niezbędny do rozpoczęcia procesu zgrzewania. Końce 23, 24 szyn, utrzymywane pod naprężeniem rozciągającym, centruje się następnie względem siebie z wykorzystaniem obu urządzeń 25 do centrowania szyn. W zależności od położenia obu końców 23,24 szyn zasila się przy tym na zmianę cylindry hydrauliczne 27,28 i 29 aż do ustawienia obu tych końców 23, 24 wzdłuż wspólnej linii prostej. Odgięcie ku górze obu końców 23, 24 szyn w żądanym stopniu osiąga się w ten sposób, że dociska się obydwie rolki podporowe 39 do płyt wsporczych 43 przez zasilenie cylindrów hydraulicznych 27. Równolegle do tego uzyskuje się również naprzemienne boczne wyprostowanie końców szyn przez odpowiednie zasilenie lewego lub prawego cylindra hydraulicznego 29, biegnącego prostopadle do kierunku podłużnego szyn. Gdy jeden koniec szyny leżał za wysoko, to możliwe jest jego opuszczenie przez zasilenie cylindra hydraulicznego 28.
Gdy tylko obydwa końce 23, 24 szyn, utrzymywane we właściwej dla zainicjowania procesu zgrzewania odległości wzajemnej, są wyregulowane względem siebie, opuszcza się zgrzewarkę 9 do doczołowego zgrzewania oporowego za pomocą ramienia podnoszonego 10 na obydwa końce 23, 24 szyn pomiędzy napędami hydraulicznymi 20 a obydwoma jarzmami poprzecznymi 15 urządzenia 12 do ciągnienia szyn (zob. linie kreskowo-punktowe na fig.2). W celu utrzymania naprężenia rozciągającego, napędy hydrauliczne 20 zasila się również podczas
165 458 procesu zgrzewania. Udar zgniotowy, niezbędny przy zakończeniu procesu zgrzewania, służący do wzajemnego dociśnięcia z bardzo dużą siłą końców 23, 24 szyn, nagrzewanych do temperatury topnienia, uzyskuje się przez synchroniczne uruchomienie napędów hydraulicznych 20 oraz odpowiednich napędów do przesuwu wzdłużnego, zintegrowanych ze zgrzewarką 9 do doczołowego zgrzewania oporowego. Przez tego rodzaju wspólne działanie zgrzewarki 9 do doczołowego zgrzewania oporowego i obejmującego ją urządzenia 12 do ciągnienia szyn możliwe jest trwałe wzajemne zgrzewanie również końców szyn ze stosunkowo dużymi międzyszynowymi luzami stykowymi, a także bardzo ciężkich szyn. Po zakończeniu procesu zgrzewania napędy hydrauliczne 20 pozostają nadal zasilone aż do momentu, gdy złącze zgrzewane może przejąć po odpowiednim ochłodzeniu wielkie naprężenia rozciągające.
W innym przykładzie wykonania urządzenia 12 do przesuwania szyn, przedstawionym na fig. 6, na każdej dźwigni zaciskowej 45 umieszczone są dwie szczęki zaciskowe 46, 47 w ten sposób, że na obydwa końce 23, 24 szyn można przenosić na przemian siły ciągnące (strzałki kreskowo-punktowe) lub popychające (strzałki, przedstawione liniami ciągłymi). Dla przyłożenia sił popychających należy jedynie obrócić dźwignie zaciskowe 45 do położenia, uwidocznionego liniami ciągłymi, tak, iż do szyjki szyny dociśnięte zostają szczęki zaciskowe 46, przeciwległe względem urządzenia 25 do centrowania szyn. Dzięki temu odpowiednie roboty zgrzewalnicze można wykonywać również w locie przy podwyższonych temperaturach z zachowaniem odpowiednich naprężeń naciskowych. W celu przyłożenia sił ciągnących, obraca się dźwignie zaciskowe 45 do położenia, uwidocznionego liniami kreskowo-punktowymi. Przedstawione w uproszczony sposób urządzenie 25 do centrowania szyn odpowiada urządzeniu, opisanemu bliżej na podstawie fig. 2-5. Można jednak również do wyboru usuwać nie wymagane wewnętrzne lub zewnętrzne szczęki zaciskowe 46,47.
165 458
3' 32 2,8 1,5 25 27
Fig. 4
40 29
39
Fig. 6
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 10 000 zł

Claims (11)

Zastrzeżenia patentowe
1. Urządzenie szynowe przesuwne do wzdłużnego przesuwania szyn układanych torów, z osadzonymi wychylnie na biegnącym poprzecznie do kierunku podłużnego szyn jarzmie poprzecznym i tworzącymi każdorazowo rozstawioną wzajemnie w kierunku podłużnym szyn parę kleszczy zaciskowych ze szczękami zaciskowymi, przeznaczonymi do przykładania do szyny, przy czym obydwie pary kleszczy zaciskowych, mające równolegle do siebie biegnące osie obrotu, są połączone ze sobą za pomocą napędów hydraulicznych, znamienne tym, że w obszarze każdej pary (16) kleszczy zaciskowych z jarzmem poprzecznym (15) połączone jest urządzenie (25) do centrowania szyn, zawierające co najmniej dwa zasilane niezależnie od siebie cylindry hydrauliczne (27, 28, 29) ze stemplami dociskowymi (30, 39), przeznaczonymi do przykładania do szyny i/lub podkładu.
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że urządzenie (25) do centrowania szyn zawiera dwa cylindry hydrauliczne (29) biegnące prostopadle do kierunku podłużnego napędów hydraulicznych (20) lub do kierunku podłużnego szyn oraz poziomo, a także przeciwległe wzajemnie względem płaszczyzny symetrii (26) szyn, oraz dwa dalsze cylindry hydrauliczne (27), biegnące równolegle do osi obrotu (18) kleszczy zaciskowych (17).
3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że pionowe cylindry hydrauliczne (27) zawierają na swych swobodnych dolnych końcach, położonych od strony tłoków, jako stempel dociskowy każdorazowo rolkę podporową (39) z osią obrotu (41), biegnącą poprzecznie do kierunku podłużnego napędów hydraulicznych (20) lub szyny (4) oraz poziomo.
4. Urządzenie według zastrz. 2 albo 3, znamienne tym, że posiada obsadę (40), połączoną z tłokiem pionowego cylindra hydraulicznego (27), łożyskującą rolkę podporową (39) i przeznaczoną do przesuwnego pionowo przykładania do biegnącego w kierunku podłużnym cylindra hydraulicznego (27) żebra prowadniczego (42) z płaszczyzną prowadniczą, biegnącą poprzecznie do kierunku podłużnego szyn.
5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że urządzenie (25) do centrowania szyn zawiera cylinder hydrauliczny (28), biegnący równolegle do osi obrotu (18) cęgów zaciskowych (17) i symetrycznie do płaszczyzny symetrii (26) szyn oraz przeznaczony do przykładania do główki szyny.
6. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że cylindry hydrauliczne (27, 28, 29) urządzenia (25) do centrowania szyn są zamocowane na płycie nośnej (31), połączonej bezpośrednio z jarzmem poprzecznym (15) ponad szczękami zaciskowymi (19), wystającej ku przeciwległej parze (16) cęgów zaciskowych i zawierającej żebra usztywniające, biegnące w kierunku podłużnym szyn.
7. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że w obszarze, przeciwległym względem urządzenia (25) do centrowania szyn, jarzmo poprzeczne (15) jest połączone z członem wsporczym (34) w kształcie litery U, przeznaczonym do nakładania na głowę szyny.
8. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że na spodniej powierzchni jarzma poprzecznego (15) osadzone są zderzaki (35) do ograniczania ruchu otwierania kleszczy zaciskowych (17).
9. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że w obszarze napędów hydraulicznych (20), łączących ze sobą pary (16) kleszczy zaciskowych, obydwa oddalone od siebie jarzma poprzeczne (15) są połączone ze sobą za pomocą napędów ustawczych (36), biegnących równolegle do nich.
10. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że kleszcze zaciskowe (17) na bok podłużny szyny są połączone ze sobą za pomocą każdorazowo dwóch napędów hydraulicznych (20), umieszczonych równolegle do siebie, przy czym wszystkie cztery napędy hydrauliczne
165 458 (20) urządzenia (12) do przesuwania szyn leżą swymi osiami podłużnymi we wspólnej, prostopadłej do osi obrotu (18) cęgów zaciskowych (17) płaszczyźnie, w której umieszczone są symetrycznie względem ich wysokości również szczęki zaciskowe (19), przeznaczone do przykładania do szyjki szyny.
11. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że każde wychylne ramię zaciskowe (45) zawiera w kierunku podłużnym urządzenia (12) do przesuwania szyn, w obszarze przed i za osią obrotu (18), każdorazowo szczękę zaciskową (46,47), przykładaną do szyjki szyny, lub odpowiednie urządzenie mocujące do osadzenia do wyboru szczęki zaciskowej.
PL91290057A 1990-05-02 1991-04-26 Urzadzenie szynowe przesuwne do wzdluznego przesuwania szyn ukladanych torów PL PL PL PL PL PL PL PL165458B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0099990A AT402830B (de) 1990-05-02 1990-05-02 Schienenziehvorrichtung zum längsverschieben von schienen verlegter gleise

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL290057A1 PL290057A1 (en) 1992-06-01
PL165458B1 true PL165458B1 (pl) 1994-12-30

Family

ID=3504617

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL91290057A PL165458B1 (pl) 1990-05-02 1991-04-26 Urzadzenie szynowe przesuwne do wzdluznego przesuwania szyn ukladanych torów PL PL PL PL PL PL PL

Country Status (16)

Country Link
US (1) US5136140A (pl)
EP (1) EP0455178B1 (pl)
JP (1) JP2851175B2 (pl)
CN (1) CN1021840C (pl)
AT (1) AT402830B (pl)
AU (1) AU630801B2 (pl)
BR (1) BR9101758A (pl)
CZ (1) CZ278338B6 (pl)
DE (1) DE59100647D1 (pl)
ES (1) ES2048523T3 (pl)
HU (1) HU207547B (pl)
PL (1) PL165458B1 (pl)
RU (1) RU2015241C1 (pl)
SK (1) SK277713B6 (pl)
UA (1) UA25935A1 (pl)
ZA (1) ZA913037B (pl)

Families Citing this family (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0597215B1 (de) * 1992-11-09 1996-11-27 H.A. Schlatter Ag Abbrennstumpfschweissanlage
DE29513341U1 (de) * 1994-09-01 1995-10-19 Plasser Bahnbaumasch Franz Vorrichtung zum Ausrichten und Halten von zwei an ihren Enden miteinander zu verschweißenden Schienen
WO1999031322A1 (en) 1997-12-16 1999-06-24 Thelen Richard L Rail welding apparatus incorporating rail restraining device, weld containment device and weld delivery unit
US6515249B1 (en) 2000-09-29 2003-02-04 Harsco Technologies Corporation Method of railroad rail repair
US6637727B1 (en) 2002-04-22 2003-10-28 Templeton, Kenly & Co. Rail puller including a clamping beam and two clamping members and a method thereof
US20050067381A1 (en) * 2003-01-27 2005-03-31 Coomer Daniel J. On-site rail welding apparatus
AT6690U3 (de) * 2003-11-06 2004-11-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Verfahren zum verschweissen von schienen eines gleises
AT501272B8 (de) * 2005-03-30 2007-02-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Verfahren zum entfernen schadhafter schienenstücke eines gleises und maschine
ATE389066T1 (de) * 2005-05-18 2008-03-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Schweissmaschine und verfahren zum verschweissen von schienen eines gleises
ATE389750T1 (de) * 2005-06-24 2008-04-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Schweissmaschine zum verschweissen von schienen eines gleises
CN101024264B (zh) * 2006-02-17 2010-05-12 襄樊金鹰轨道车辆有限责任公司 铁路移动式焊轨车
WO2009137063A1 (en) * 2008-05-06 2009-11-12 Apparent Technologies, Inc. Orbital welding system and methods of operations
KR20120016630A (ko) * 2009-04-16 2012-02-24 다비데 바이아 레일 용접용 용접 헤드
EP2483979B1 (fr) * 2009-09-30 2017-04-05 Orange Dispositif d'installation de câble de transmission
US8844915B2 (en) * 2012-02-29 2014-09-30 Superior Industrial Services Fixture and method of welding locomotive sills
CA2957613C (en) * 2014-10-01 2022-10-18 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gesellschaft M.B.H. Rail welding unit with eccentric cam driven clamping levers
AT520125B1 (de) * 2017-07-04 2019-04-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Vorrichtung zum Verschweißen eines Schienenstoßes eines Gleises
CN110904749B (zh) * 2019-12-09 2021-01-29 郑州铁路职业技术学院 一种铁路液压钢轨拉伸器
CN112012059B (zh) * 2020-08-07 2021-11-26 湖南威平科技发展有限公司 一种铁路用液压钢轨拉伸机

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1294216A (en) * 1970-08-25 1972-10-25 Permanent Way Equip Hydraulic tensioning device for continuous welded rail
US3982091A (en) * 1974-10-15 1976-09-21 H. A. Schlatter Ag Welding apparatus
AU517045B2 (en) * 1977-07-08 1981-07-02 C. Delachaux SA Aligning and setting gap between rails
CH621502A5 (pl) * 1977-09-09 1981-02-13 Schlatter Ag
CH632948A5 (de) * 1978-11-10 1982-11-15 Schlatter Ag Einrichtung zum stirnseitigen aneinanderschweissen zweier profilstangen.
FR2447421A2 (fr) * 1979-01-24 1980-08-22 Delachaux C Dispositif de reglage de l'alignement et de la distance intercalaire de deux abouts de rails
CH654363A5 (fr) * 1983-07-05 1986-02-14 Rail Wel Inc Machine pour le positionnement correct et la soudure bout a bout de deux extremites de rails.
US4716836A (en) * 1986-07-14 1988-01-05 H. A. Schlatter Ag Suspended rail welder
AT392102B (de) * 1988-02-01 1991-01-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Schienen-zieh- bzw. -verschiebe-vorrichtung

Also Published As

Publication number Publication date
AU7520991A (en) 1991-11-07
JP2851175B2 (ja) 1999-01-27
BR9101758A (pt) 1991-12-10
AT402830B (de) 1997-09-25
SK277713B6 (en) 1994-08-10
DE59100647D1 (de) 1994-01-13
EP0455178B1 (de) 1993-12-01
HU207547B (en) 1993-04-28
CN1021840C (zh) 1993-08-18
PL290057A1 (en) 1992-06-01
CZ278338B6 (en) 1993-11-17
CS9101185A2 (en) 1991-12-17
EP0455178A1 (de) 1991-11-06
AU630801B2 (en) 1992-11-05
UA25935A1 (uk) 1999-02-26
US5136140A (en) 1992-08-04
JPH04228703A (ja) 1992-08-18
ES2048523T3 (es) 1994-03-16
CN1056141A (zh) 1991-11-13
RU2015241C1 (ru) 1994-06-30
ATA99990A (de) 1997-01-15
ZA913037B (en) 1992-01-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL165458B1 (pl) Urzadzenie szynowe przesuwne do wzdluznego przesuwania szyn ukladanych torów PL PL PL PL PL PL PL
CA1314945C (en) Electric flash-butt welding machine and method of providing a welded joint between adjacent ends of rail sections
JP3541852B2 (ja) フラツシユバツト溶接機
KR101670526B1 (ko) 레일을 용접하기 위한 용접유닛
CA1315355C (en) Rail tensioning apparatus
US5992329A (en) Machine for welding at least one run of rail
EP2419237B1 (en) Welding head for rail welding
US7470871B2 (en) Machine for welding rails of a track
US5605275A (en) Apparatus for positioning of metal sheets in connection with welding
CA2074137C (en) Seam welding machine for joining sheet blanks together
CA2043849A1 (en) Mobile electric flash-butt welding unit
US10570573B2 (en) Rail welding unit with eccentric cam driven clamping levers
PL159317B1 (pl) Maszyna jezdna do elektrycznego zgrzewania oporowego doczolowego obu konców szyn PL
JP3493087B2 (ja) 軌道の電車線の保守機械
CA2041303C (en) Rail tensioning apparatus
KR102463410B1 (ko) 새들 융착기
EP0119820A1 (en) Weld upset removal
KR20210097053A (ko) 세팅 용접 장치를 위한 요소 공급 장치, 세팅 용접 장치를 위한 요소 네스트와 개장 키트, 및 이에 대응하는 용접 보조 결합 부품의 공급 방법
CN116511673A (zh) 一种窄夹持座焊轨机