CZ271698A3 - Způsob varování ovladače dráhového vozidla před přítomností překázky na jeho dráze a systém pro provádění tohoto způsobu - Google Patents

Způsob varování ovladače dráhového vozidla před přítomností překázky na jeho dráze a systém pro provádění tohoto způsobu Download PDF

Info

Publication number
CZ271698A3
CZ271698A3 CZ982716A CZ271698A CZ271698A3 CZ 271698 A3 CZ271698 A3 CZ 271698A3 CZ 982716 A CZ982716 A CZ 982716A CZ 271698 A CZ271698 A CZ 271698A CZ 271698 A3 CZ271698 A3 CZ 271698A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
track
obstacle
vehicle
display
video
Prior art date
Application number
CZ982716A
Other languages
English (en)
Inventor
Arik Peer
Erez Sverdlov
Jacob Auerbach
Abraham Baum
Original Assignee
Israel Aircraft Industries Ltd.
Thinkware Ltd.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Israel Aircraft Industries Ltd., Thinkware Ltd. filed Critical Israel Aircraft Industries Ltd.
Publication of CZ271698A3 publication Critical patent/CZ271698A3/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61LGUIDING RAILWAY TRAFFIC; ENSURING THE SAFETY OF RAILWAY TRAFFIC
    • B61L23/00Control, warning, or like safety means along the route or between vehicles or vehicle trains
    • B61L23/04Control, warning, or like safety means along the route or between vehicles or vehicle trains for monitoring the mechanical state of the route
    • B61L23/041Obstacle detection
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61LGUIDING RAILWAY TRAFFIC; ENSURING THE SAFETY OF RAILWAY TRAFFIC
    • B61L23/00Control, warning, or like safety means along the route or between vehicles or vehicle trains
    • B61L23/04Control, warning, or like safety means along the route or between vehicles or vehicle trains for monitoring the mechanical state of the route
    • B61L23/042Track changes detection
    • B61L23/044Broken rails
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61LGUIDING RAILWAY TRAFFIC; ENSURING THE SAFETY OF RAILWAY TRAFFIC
    • B61L2205/00Communication or navigation systems for railway traffic
    • B61L2205/04Satellite based navigation systems, e.g. GPS

Description

(57) Anotace:
Způsob varování ovladače dráhového vozidla t _ před přítomností překážky na jeho dráze zahrnuje vytváření po sobě jdoucích následných • snímaných signálů, z nichž každý představuje následující úsek tratí před vozidlem, zpracoco vání těchto signálů za účelem zjišťování přerušení alespoň jedné koleje trati a vytváření signálů o zjištění překážky. Systém pro provádění tohoto způsobu obsahuje snímací prostředky /12/ pro snímání zorného pole trati před vozidlem a vytváření snímaných signálů, které jsou připojeny k zařízení /14/ pro zpracování snímaných signálů a pro vytvážení signálu o zjištění přerušení tratí, k němuž Jsou připojeny varovné prostředky /16/ pro upozornění na přítomnost překážky. Snímací prostředky /12/ tvoří například videokamera a zařízení /14/ pro zpracování signálů tvoří například počítač.
• 9 ·
99*9 ·· «99 9
9 9 « 9
9*9 * 9 9 9
Systém na zjišťování překážek .1 f
Η ll
Oblast techniky
Vynález se obecně týká systému na zjišťování překážek a zejména ' železničního systému pro zabraňování kolizí či vykolejování vlaků. V rámci kontextu tohoto vynálezu stejně jako patentových nároků je výraz „překážka určen k tomu, aby zahrnoval jakékoliv překážky na železniční trati, a to včetně například jiného vlaku nebo lomu či poškození jedné nebo obou traťových kolejí, které pokud nejsou včas zjištěny a odstraněny, mohou vést ke kolizím a haváriím.
Dosavadní stav techniky
Železniční infrastruktura je velmi nákladná, a to jak z hlediska železničního vozového parku, tak i z hlediska železničních tratí. Přestože je železniční doprava považována za jednu z nejbezpečnějších forem dopravy, dochází velmi často k železničním nehodám, které mívají i velmi závažné následky.
K velmi nebezpečným nehodám patří zejména kolize či srážky vlaků nebo kolize mezi vlaky a vozidly, přejíždějícími železniční trať před přijíždějícím vlakem, a dále rovněž vykolejení vlaků, způsobené cizími předměty, umístěnými úmyslně nebo náhodně na železniční trati. Takovéto cizí t
I r
i,
Λ ι
• 0 ·· • 0 0000 ·· předměty mohou být před kolizí strojvůdcem zaregistrovány, anebo nemusejí být vůbec zaregistrovány, a to zejména v noci.
Za takovýchto podmínek pak to nej lepší, čeho může být obvykle dosaženo, je snížení rychlosti, při které ke kolizi dojde. Jak je zřejmé ze statistik železničních nehod, . tak i malé snížení rychlosti, při které dochází ke kolizi, může velmi výrazně zmírnit následky této kolize, přestože není možné vlak zcela úplně zastavit.
Vezmeme-li v úvahu současné trendy, vedoucí ke zvyšování rychlosti železničních vozových souprav s příslušným následným zvyšováním brzdné dráhy, pak je zřejmé, že nepříznivé důsledky současných přístupů a zvyšující se náklady na pojištění velmi prudce vzrůstají.
V dosavadním stavu techniky je známa celá řada přístupů k zamezení nebo k signalizování potenciálních srážek či kolizí mezi železničními soupravami.
Jak je například popsáno v patentovém spise US 3 365 572 (Strauss), je podle tohoto řešení modulovaný laserový paprsek zaměřován z opačných konců železniční vozové soupravy tak, že odpovídající laserové paprsky, vysílané ze dvou přibližujících se vlaků, mohou být zjišťovány jiným vlakem, což umožňuje zahájení nápravné akce.
Obdobně jsou zobrazovací procesní techniky známy jak pro rozpoznávání vozidel, jako je tomu u řešení podle patentového spisu US 5 487 116 (Nakano a další), tak pro zjišťování dráhy vozidla, po níž se vozidlo pohybuje, jako je tomu u řešení podle patentového spisu US 5 301 115 (Nouso).
• 9 * . 9 0 9 9 »
• 9 · 9 9 9 9 9 9 9 9 «
9 9 9 9 9
«· 9 9 9 9 9 9 9
Ά navíc byl rovněž v patentovém spise US 5 574 469 (Hsu) navržen globální polohovací systém (GPS) za účelem zdokonalení systému zabraňování kolizím mezi dvěma lokomotivami.
Jsou známy již existující systémy, které využívají průtoku elektrického proudu, proudícího jednou kolejnicí a navracejícího se druhou kolejnicí, a to za tím účelem, aby bylo zjištěno elektricky vodivé těleso, nacházející se na trati, které tak nakrátko spojuje obě kolejnice. Avšak tyto systémy jsou prakticky využitelné pouze pro elektrické železniční systémy, které mají dvě dráhy pro umožnění proudění elektrického proudu tam a zpět.
Takovéto systémy však nejsou využitelné zejména pro železniční systémy, využívající nadzemního napájecího elektrického vedení, ani pro takové systémy, které využívají třetí koleje, umístěné bud’ mezi dvěma řádnými kolejemi, nebo podél jedné z těchto kolejí. A navíc jsou tyto systémy naprosto nevhodné pro zjišťování takových překážek na trati, které nejsou elektricky vodivé. A dalším velkým nedostatkem uvedených známých systémů je to, že jsou statické.___________
Rovněž jsou známy systémy pro zjišťování překážek, které sledují železniční trať na poměrně dlouhou vzdálenost před vlakem, a to za účelem varování obsluhy před stacionárními nebo pohybujícími se překážkami. Takový systém obsahuje vysílač a přijímač neboli zařízení pro přenos dat, uspořádané na vlaku, a celou řadu relé, umístěných podél železniční trati.
»· v*
Pohybující se vlak vysílá laserový paprsek, který je přijímán jedním z relé podél trati, které je připojeno ke kabelu z optických vláken, takže je laserový signál přenášen podél velké vzdálenosti železniční trati před pohybujícím se vlakem. Kabel z optických vláken je připojen k výstupu pro usměrnění laserového paprsku směrem ke zpětnému odrazovému zrcadlu, umístěnému diagonálně přes železniční trať tak, že překážka, umístěná na trati před pohybujícím se vlakem, vytváří i překážku pro laserový paprsek.
Zpětně odražený laserový paprsek absolvuje zpáteční cestu kabelem z optických vláken zpět do vlaku, čímž umožní procesoru umístěnému na palubě lokomotivy zjistit přítomnost překážky v dostatečném časovém předstihu, aby mohla být provedena nápravná akce. Takovýto systém umožňuje zjišťování překážky, která je umístěna velmi daleko před vlakem, a která je mimo zorné pole strojvedoucího vlaku. Avšak tento systém vyžaduje velmi nákladnou infrastrukturu a poměrně náročnou údržbu.
Rovněž jsou známy systémy, které obsahují databázi, kde jsou uloženy údaje o celé délce projížděné trati. V provozu je pak každý zobrazený úsek porovnáván s odpovídajícím úsekem trati v databázi za účelem zjištění, zda zobrazení trati odpovídá zobrazení v databázi nebo nikoli. Závěr tohoto porovnání je takový, že každý nesoulad je způsoben překážkou na zobrazovaném úseku trati.
Takovýto přístup je však pouze obtížně proveditelný pro hromadné dopravní systémy, obhospodařující stovky kilometrů tratí a dokonce i více. Je zcela jasné, že uchovávat databázi s kompletním zobrazením celé trati podél celé dráhy mnoha ··«· ·*
stovek kilometrů, by vyžadovalo takovou kapacitu paměti, která by činila tento přístup pouze těžko proveditelným. Proto byly obdobné přístupy v minulosti uplatňovány pouze u relativně krátkých tratí,· jaké je možno nalézt například v továrnách, v přístavech a podobně.
Obdobný přístup je popsán například v japonském patentovém spise 59 156 089. Tento systém vyžaduje využití paměti o vysoké kapacitě, v kteréžto paměti jsou uchovávána vyfotografovaná zobrazení předmětné trati, po které má dané vozidlo jezdit. Videový komparátor porovnává každé okamžité zobrazení trati s odpovídajícím zobrazením trati, uloženým v paměti, a to za účelem zjišťování jakéhokoliv nesouladu, způsobeného překážkou na trati.
Takovýto přístup však trpí celou řadu nedostatků, které již byly shora uvedeny, stejně jako vyžaduje, aby aktuální umístění každého zobrazeného úseku trati bylo známo. Jinak by nebylo možné porovnávat zobrazení, uložené v databázi, s okamžitým zobrazením traťového úseku, získaného v průběhu pohybu vozidla. To dále rovněž vyžaduje dosažení synchronizace mezi „železničním vyobrazením trati během pohybu vozidla a vyobrazením trati, uloženým v databázi.
Shora uvedená synchronizace bývá obvykle prováděna na základě znalosti rychlosti vozidla a uplynulého času, z Čehož lze odvodit vzdálenost, kterou vozidlo urazilo, takže lze určit aktuální vzdálenost, ujetou vozidlem od počátečního startovacího bodu (kdy se čas rovná nule) . To dále umožňuje stanovení, se kterým úsekem, uloženým v traťové databázi musí být porovnáváno okamžité zobrazení za účelem zjištění případné překážky na trati.
« · · ♦· • ·*· * · r · * ··· ··· ^0 ^·»·· ·· ··· ♦· ·♦ ··
V japonském patentovém spise JP 05 116 626 je popsán systém pro zjišťování překážek, určený pro železniční vozidla, u kterého je na lokomotivě uspořádána infračervená kamera ve spojitosti s prostředky pro zpracovávání vyobrazení, a to za účelem zjišťování zda není na příslušné trati umístěna překážka. Zde je však opět algoritmus založen na využití předem uložené databáze celé projížděné trati tak, že každý zobrazený snímek je porovnáván se snímkem z předem uložené databáze, přičemž každý rozpor nebo nesoulad představuje překážku na trati.
Jak již bylo shora uvedeno při popisu citovaného japonského patentového spisu JP 59 156 089, vyžaduje takovýto přístup využívání paměti s velmi vysokým obsahem, což činí takový systém ve skutečnosti nepraktický a nepoužitelný pro systémy hromadné dopravy, pokrývající velmi velké vzdálenosti. Takovýto systém dále rovněž vyžaduje provádění perfektní synchronizace.
Jedním z problémů, týkajících se systémů pro zjišťování překážek pro kolejová vozidla, je skutečnost, že je zcela nezbytné provést varování o přítomnosti překážky předem v takovém čase, který je postačující k tomu, aby byly uvedeny do činnosti brzdy vozidla a aby došlo k úplnému zastavení vozidla. Pokud není tato podmínka splněna, pak většinou dojde ke kolizi vozidla . s překážkou, i když patrně při snížené rychlosti.
Jeden přístup k řešení tohoto problému je popsán v patentovém spise US 5 429 329 a ve francouzském patentovém spise FR 2 586 391.
« 4 • 4 ♦ *
4 *4 •444 44
4·4 · 4 4
Oba shora uvedené patentové spisy doporučují použití vozidla - robotu, které jede před vlakovou soupravou a snímá zobrazení úseku trati, přičemž příslušné informace předává strojvedoucímu za účelem provedení včasného varování o překážce, nalézající se na trati před pohybujícím se vlakem. Použití takovýchto pomocných vozidel, která jsou vysílána na trať před vlastní lokomotivou, umožňuje například místní zobrazení úseku trati v dostatečně velkém předstihu před příjezdem lokomotivy, avšak představuje jiné technické problémy, jako je například předávání informací zpět na lokomotivu.
Jiným zcela odlišným přístupem je uspořádání zobrazující kamery přímo na lokomotivě, přestože tento přístup představuje problém dálkového zobrazování úseku trati několik kilometrů před lokomotivou, za účelem dosažení postačující brzdné dráhy lokomotivy a celé vlakové soupravy, pokud se vlak pohybuje vysokou rychlostí.
Zde je nutno poznamenat, že tyto shora uvedené dva přístupy, a to zejména:
(a) využití dálkově řízených pomocných vozidel - robotů, která provádějí místní zobrazování úseku trati, vzdáleného od lokomotivy, avšak přímo před pomocným vozidlem; a (b) dálkové zobrazování úseku trati, který může ležet několik kilometrů před lokomotivou, představují zásadně odlišné řešení téhož problému.
• 9 • 9 · · ♦ ** · 99 9» 9 9
9 9 9 «
999 99 99 99
Je zcela zřejmé, že při použití dálkově ovládaného pomocného vozidla - robotu, může být využito i poměrně jednoduchého zobrazovacího systému, přestože kvalita zobrazení může být nepříznivě ovlivňována okolními podmínkami, jako je například počasí a podobně.
Na druhé straně zas, pokud je zobrazovací systém uspořádán přímo na železničním vozidle a je určen ke zobrazování úseku trati, poměrně dosti vzdáleného od tohoto železničního vozidla, pak okolní podmínky, jako je oblačnost, mlha a podobně, mohou způsobit, že takovýto systém bude zcela nepoužitelný.
Z důvodu celkového popsání dosavadního známého stavu techniky je rovněž nutno se zmínit o japonském patentovém spise JP 04 266 567, který se spoléhá na to, že přenáší strojvedoucímu fotografické vyobrazení pouze úseků trati (například železničních přejezdů) . Zhuštěné údaje jso.u rozvinuty tak, že reprodukují originální zobrazení trati, které je poté zobrazeno na monitoru uvnitř lokomotivy tak, aby bylo viditelné pro strojvedoucího této lokomotivy. Tento systém neobsahuje žádné automatické zpracování údajů, které by zabezpečovalo zjištění přítomnosti nebo nepřítomnosti překážky na trati. Příslušné rozlišování je prováděno přímo osobně strojvedoucím.
Je proto zcela evidentně nezbytné vyvinout takový systém zjišťování překážek, který bude mobilní, a který bude schopen zjišťovat předměty jakéhokoliv typu, nalézající se na železniční trati.
Podstata vynálezu
Úkolem tohoto vynálezu je vyvinout systém pro provádění včasného varování v dostatečném předstihu o přítomnosti překážky nebo jiné vlakové soupravy na úseku kolejové trati, nebo o částečné, absenci kolejí, aby bylo umožněno provedení včasné a vhodné nápravné akce za účelem zabránění kolize lokomotivy s překážkou.
V souladu s širokým aspektem předmětu tohoto vynálezu byl vyvinut systém pro varování ovladače dráhového vozidla o přítomnosti překážky na trati uvedeného dráhového vozidla, jeho podstata spočívá v tom, že tento systém obsahuje:
- snímací prostředky, uspořádané na vozidle pro snímání předem určeného zorného pole trati před vozidlem za účelem vytváření alespoň jednoho snímacího signálu, představujícího příslušný úsek trati před vozidlem,
- zařízení pro zjišťování překážek, připojené ke snímacím prostředkům a určené pro zpracování alespoň jednoho snímacího signálu za účelem zjišťování přerušení trati a za účelem vytváření signálu o zjištění přerušení trati,
- varovné prostředky, upozorňující na přítomnost překážky, které jsou uspořádány na vozidle, které jsou připojeny k zařízení pro zjišťování překážek, a které jsou citlivé na signál o zjištění překážky pro vydání varovného signálu o přítomnosti překážky.
Při použití pro zjišťování překážek na úseku železniční trati je snímač uspořádán na lokomotivě, přičemž železniční
♦ * · • · · · • · · « · · ai • · »· · trať vymezuje dráhu vlaku. Je využíváno algoritmu pro zjišťování překážky, přičemž první etapa umožňuje, aby úsek trati před lokomotivou byl analyzován tak, aby bylo zjištěno příslušné umístění kolejí, přičemž druhá etapa je spouštěna pro účely zjištění překážky, umístěné na kolejích.
První etapa algoritmu může být rovněž využívána nezávisle na druhé etapě pro automatické vedení vozidla podél dráhy, vymezené viditelnou (nebo jinak zjistitelnou) čarou.
Zejména v případě neautomatizovaných vlaků, kde je ovladačem vozidla strojvedoucí lokomotivy, je trať zobrazována videokamerou, uspořádanou na lokomotivě, přičemž je výsledné zobrazení zpracováváno za účelem zjišťování překážky na kolejích nebo za účelem zjišťování přerušení kolejí. Toto zobrazení je přenášeno ke strojvedoucímu, který vidí příslušný úsek trati na vhodném videovém monitoru.
Prostředky pro varování před přítomností překážky tvoří poplašné zařízení, které upozorní strojvedoucího na hrozící kolizi či srážku. Konečné rozhodnutí, zda předmět na trati představuje reálnou hrozbu či nebezpečí leží na strojvedoucím, který se může volně rozhodnout, zda zahájí nápravnou akci, nebo zda bude varování ignorovat jako zbytečné.
U automaticky řízených vlaků, které nemají žádného strojvedoucího, je konečné rozhodnutí, zda zahájit či nezahájit nápravnou akci, vydáváno daným systémem v souladu s předem definovanými kritérii, přičemž prostředky pro varování před překážkou uvádějí brzdy do činnosti automaticky. 2a tímto účelem jsou vysílány relevantní údaje, které jsou • 9
• 9 99 »1 9 ·
9 ·· «9 zpracovávány sledovacím a řídícím střediskem v reálném čase za účelem vydání rozhodnutí zda uvést do činnosti brzdy vozidla, nebo zda neuvést do činnosti brzdy vozidla', přičemž je příslušný signál pro ovládání brzd přenášen na lokomotivu.
Takovýto systém umožňuje, aby strojvedoucí viděl případné překážky na trati zcela jasně, a to jak během dne, tak i v noci, a to dále s postačujícím předstihem, aby mohl provést celkovou nápravnou akci za účelem zamezení kolize kolejového vozidla a/nebo zamezení nehody v případě přerušení trati, nebo aby mohl alespoň podstatně snížit rychlost vlaku před kolizí nebo před vykolejením.
Za účelem pozorování překážek v noci může být využita předsunutá pozorovací infračervená kamera (FLIR kamera) nebo ICCD videokamera. Alternativně lze rovněž použít i běžnou videokameru, a to v kombinací s příslušným aktivním osvětlením.
Za účelem překonání problémů při snížené viditelnosti, ke kterým může docházet za nepříznivých povětrnostních podmínek, může být využíváno termálních zobrazovacích technik. Může být například použito radaru, jako je například fázový paprskový radar, který může být použit jako přídavné zařízení k elektronickému optickému zobrazovacímu systému za účelem zdokonalení zjišťování překážek za nepříznivých klimatických či povětrnostních podmínek.
V takovém případě pak vzhledem k poměrně nízké rozlišovací schopností radaru jsou podél kolejí umísťovány odrazovém reflektory, takže pokud nejsou na trati žádné překážky, zjišťuje radar tyto odrazové reflektory. Na druhé
4 · 4 · • 444 · · 4 · · ·
4444 44 444 · * 44
4 444 4 ·
4 4 ·
4« straně však může překážka skrýt odrazový reflektor před radarem, čímž zabrání jeho zjištění.
Odrazovými reflektory bývají obvykle rohové reflektory, mající tvar obráceného písmene L·, které jsou umísťovány podél kolejí tak, aby nepřekážely na kolejích, a aby umožňovaly radaru zjišťovat kolejovou trať.
Radarový paprsek bývá obvykle zaměřován na koleje ve vzdálenosti zhruba jeden kilometr, i když může být zaměřován i na vzdálenosti kratší. Vzdálenost mezi jednotlivými sousedními odrazovými reflektory je přizpůsobena závislosti na uspořádání železniční trati. Takže například ve zcela rovinném terénu je vzdálenost několika set metrů mezi příslušnými sousedními odrazovými reflektory postačující, zatímco za méně ideálních podmínek musí být tato vzdálenost příslušně snížena.
Přehled obrázků na výkresech
Za účelem bližšího porozumění předmětu vynálezu a rovněž za tím účelem, aby bylo vidět, jak může být předmět tohoto vynálezu uskutečňován v praxi, bude nyní podán popis jeho příkladného provedení, a to formou neomezujícího příkladu systému pro varování strojvůdce před překážkou na železniční trati s přihlédnutím k přiloženým výkresům, kde:
obr. la znázorňuje blokové schéma, funkčně zobrazující základní složky systému podle tohoto vynálezu;
• · ·
999 9 • · » 9 9 ·· · * «9 999ο *
9 9 9 9 9 »99 99 99 99 obr. lb znázorňuje blokové schéma, funkčně zobrazující vnější sloup s namontovanými pomocnými složkami zdokonaleného systému podle tohoto vynálezu;
obr. 2 znázorňuje blokové schéma, zobrazující základní postupové kroky způsobu zjišťování přerušení železniční trati, prováděné pomocí prostředků na zjišťování překážek podle obr. 1;
obr. 3 zobrazuje schematické znázornění detailních podrobností první etapy algoritmu pro zjišťován překážek, založeného na sérii referenčních zobrazení pro identifikaci kolejí v každém snímačovém zobrazení; a obr. 4 zobrazuje schematické znázornění druhé etapy algoritmu pro zjišťování překážek, využívajícího nervovou síť pro zjišťování překážek na trati.
Příklady provedení vynálezu
Obr. la zobrazuje funkčním způsobem systém 10 pro namontování na železniční lokomotivu 11, přičemž tento systém 10 obsahuje videokameru 12 (obsahující snímací senzorové prostředky), která je uspořádána na závěsech tak, že může být automaticky nasměrovávána na železniční trať (neznázorněno), přičemž vytváří videové zobrazení úseku železniční kolejové trati v rámci svého zorného pole.
Výsledné videové zobrazení je dodáváno prostřednictvím videového obrazového rozhraní 13 do počítače 14 (obsahujícího prostředky pro zjišťování překážek), který je naprogramován tak, aby zpracovával následné za sebou jdoucí snímky s »9*9
999 • · · 9 ··
9 9 9 »99 9 · • 9 9 9 9 · • 99 99 ·· ·9 videovými údaji za účelem zjišťování přerušení jedné nebo obou železničních kolejnic, aby zjišťoval veškeré překážky, umístěné na železniční trati, nebo veškeré přerušení či poškození železniční trati, a aby vydával příslušný signál o zjištění překážky.
Zobrazovací monitor 15, připojený k videovému obrazovému rozhraní 13, umožňuje strojvůdci, aby viděl železniční trať, zobrazovanou videokamerou 12, zatímco videové obrazové rozhraní 13 automaticky nasměrovává videokameru 12 na pokračování železničních kolejí a poskytuje strojvůdci zvětšené okamžité zobrazení vybraných či zvolených znaků, stejně tak jako mění kontrast a další příslušné prvky.
K počítači 14 je připojen slyšitelný nebo viditelný poplašný signál 16, který odpovídá příslušnému signálu zjištění překážky, dodanému do počítače, takže je prováděno okamžité varování strojvůdce o přítomnosti předpokládané překážky na železniční trati nebo o poškození či přerušení této železniční trati.
Videorekordér 17 je připojen na výstup zobrazovacího monitoru 15 pro zaznamenávání videového zobrazení na pásku, a tím tedy pro provádění nepřetržitého nahrávání vyobrazení železniční trati videokamerou 12. To je velmi užitečné pro následnou analýzu v případě eventuální kolize nebo vykolejení vlaku.
Za tím účelem, aby bylo možno zabezpečit, že videokamera 12 sleduje správně železniční trať, je videové zobrazení zpracováváno za účelem stanovení samozřejmého • Φ * i · ··· ···· «0« · · · · ♦ *♦· · * • · · · · · · »· φ·» ·· ·· *· pohybu železniční trati, což je poté nahrazováno automatickým nastavováním orientace a směrování videokamey 12.
Každý snímek videokamery .12 sdílí velkou oblast s předcházejícím snímkem. Dva snímky jsou porovnávány za účelem stanovení těch oblastí, které jsou pro oba tyto snímky společné. Z toho může být odvozena ta část následného snímku, která odpovídá pokračování kolejí ze situace, zobrazované předcházejícím snímkem.
*
To se děje s použitím algoritmu rozpoznávajícího vzory, například s použitím série obrázků kolejí a porovnáním každého z těchto obrázků se dvěma rovnoběžnými čarami na snímku. Takový algoritmus je dostatečně silný, aby umožnil rozeznat jemné poruchy mezi za sebou následujícími snímky bez vyhlašování falešného poplachu.
V důsledku takovéto analýzy je možno identifikovat na předcházejícím snímku bod, kde následující snímek začíná. To dále umožňuje, aby pokračování následujícího snímku bylo odvozeno s využitím směru jeho vzdáleného konce relativně k počátku počítačového zpracování. Na počátku celého cyklu je videokamera 12 zaměřena na začátek následujícího snímku, odpovídající konci předcházejícího snímku. Tato videokamera může být nyní zaměřena na konec následujícího snímku a celý cyklus se tak může opakovat.
Může se stát, že když je překážka na železniční trati videokamerou 12 neviditelná v důsledku ostré zatáčky železniční trati, například tehdy, kdy se po určitou dobu překážka na trati nalézá mimo zorné pole videokamery 12, tak
9 · 9 · • •9 9 ♦ 9 · · ··· ·
9 9 9 9 9 · t« 999 99 99 99 když se překážka v zorném poli videokamery objeví, je již příliš pozdě na jakoukoliv nápravnou akcí.
Za účelem odstranění tohoto nedostatku může být rovněž v rámci systému 10 uspořádán přijímač 18 pro přijímání externě přenášených videových zobrazení prostřednictvím antény 19.
Na obr. 1b je znázorněn sloup nebo stožár 20, uspořádaný poblíže ostré zatáčky železniční trati nebo poblíže jakéhokoliv úseku železniční trati, kde je viditelnost zhoršena z jakýchkoliv jiných důvodů, přičemž na tomto sloupu nebo stožáru '20 je uspořádána pomocná videokamera 21 pro vytváření příslušných pomocných videových zobrazení.
K této pomocné videokameře 21 je připojen vysílač 22 pro přenášení pomocných videových zobrazení, prostřednictvím antény 23 do přijímače 18, uspořádaného v rámci systému 10.
Uvedené pomocné videové zobrazení je poté systémem 10 zpracováváno analogickým způsobem, jaký byl již popsán v Souvislosti se zobrazením, vytvářeným videokamerou 12.
Pomocná videokamera 21 je s výhodou řiditelná, přičemž tuto řiditelnost může ovládat strojvedoucí, čímž je strojvedoucímu umožněno, aby viděl do zakřivených oblouků a zatáček železniční trati, a to zejména v určitém výrazném předstihu před zatáčkou trati, to jest před tím, než vlaková souprava vjede do jakéhokoliv místa, zobrazovaného pomocnou videokamerou 21.
Rovněž může být alternativně podél železniční trati položen známým způsobem kabel z optických vláken pro vedení *
• 9 ·· • 99 «*« 9 ·
9 · • « • 9 99 laserového paprsku, vysílaného lokomotivou a vracejícího se zpět na lokomotivu prostřednictvím zpětného odražeče, umístěného úhlopříčně přes železniční trať tak, že překážka, umístěná na železniční trati před pohybujícím se vlakem, představuje překážku i pro laserový paprsek.
Zpětně odražený laserový paprsek běží zpět po své dráze podél kabelu z optických vláken zpátky do vlaku, takže umožní palubnímu procesoru určit přítomnost překážky v takovém čase, který je postačující pro vyvolání odpovídající nápravné akce.
Na obr. 2 je znázorněno blokové schéma, ukazující základní způsobové kroky, které provádí počítač 14 při stanovování přerušení železniční trati tak, aby zjistil zjevnou překážku na železniční trati nebo poškození této trati. Jak již bylo dříve zdůrazněno, je pro účely tohoto vynálezu rozuměna poškozením železniční trati jakákoliv překážka nebo závada, která brání bezpečnému průjezdu vlakové soupravy stejně jako překážka umístěná na železniční trati.
Takže v pravidelných časových intervalech je snímek se zobrazenými údaji' prohlédnut odpovídajícím zorným polem videokamery 12 a je uložen do paměti (neznázorněno) počítače 14. Každý snímek zobrazených údajů, odpovídající příslušnému stavu železniční trati, je analyzován automatickým detekčním algoritmem za účelem zjištění přerušení železniční trati ať již zjištěnou překážkou na trati nebo porušením trati.
Na základě zjištění takovéhoto přerušení trati vydá počítač 14 signál o zjištění překážky, který slouží pro —18 • · v • · 444 * ·· • 4« 4
4 4 · ♦ ·· • · 4 4 444 4 4 φ · 4 · ·
4·4 ·4 · ·· varování strojvedoucího před tím, že překážka.
na trati byla zjištěna
U tohoto systému však zůstává rozhodovací pravomoc v rukou strojvedoucího, který má právo rozhodnout zda zastavit či nezastavit vlak, a to v závislosti na jeho interpretaci příslušných zobrazení železniční trati.
Na obr. 3 je znázorněna první etapa automatického detekčního algoritmu podle tohoto vynálezu, v průběhu které jsou koleje identifikovány v každém senzorovém zobrazení.
V následující etapě, znázorněné na obr. 4, je obrazově zpracovávána oblast kolem kolejí za účelem zjištění překážek na železniční trati.
Je vytvořena nespojená neboli off-line série předem uložených zobrazení, z nichž jsou zde ukázána pouze tři zobrazení 25, 26 a 27, reprezentující různé uspořádání trati v typické a běžné zobrazovací vzdálenosti 1 km a při typickém osvětlení a běžných podmínkách pozadí.
Z těchto zobrazení jsou vyčísleny některé filtry neboli filtrová zobrazení 28, z nichž každý tvoří průměrný obrázek z některého typického sériového zobrazení. Tyto filtry 28 představují srovnávací nebo referenční obrázky, vytvářené integrováním několika jednotlivých srovnávacích zobrazení, z nichž každé obsahuje jeden nebo více znaků, majících požadované základní charakteristiky.
Je jednodušší využívat takovýchto filtrů protože mohou soustřeďovat charakteristické znaky, týkající se železniční
44** · 4 · ·
4*4 · · 9 · • 4 4»
9« ··· ·· • · ··
44·V · • · · • 4 ·· trati, a mohou umožňovat snadnější rozlišení mezí těmito znakovými charakteristikami pozadí.
Mezi každým videovým snímkem 30 a filtrovým zobrazením 28 je provedena normalizovaná kolerace, takže je vytvořen korelační obraz 31. Místo na kolejích na tomto obraze je určeno jako bod, kde je kolerační hodnota maximální. Po stanovení určitého místa na železniční trati na videosnímku 30, je kolem polohy kolejí vyznačeno malé okénko 32. Střed tohoto malého okénka 32 obsahuje úsek kolejí, tak jak je vidět ze vzdálenosti 1 km. Toto malé okénko 32 rovněž obsahuje určitou oblast o velikosti v rozmezí zhruba 4 m od každé strany kolejí.
Jak je znázorněno na obr. 4, tak obrázek v malém okénku 32 prochází přes nervovou síť 35, která je off-line určena k identifikaci překážek s předem připravené sady obrázků, včetně potenciálních překážek, zobrazených ze vzdálenosti 1 km a z různých úhlů.
To umožňuje, aby databáze byla sestavena dynamicky z potenciálních překážek, a rovněž to umožňuje jejich natočení, aby mohly být přidány do databáze, a aby odtud mohly být vymazány tak, jak je to nezbytné v souladu s možnými změnami potřeb systému nebo s jeho různými aplikacemi.
V reálném čase je každé zobrazení zjištěné senzorem a obsažené v rámci okénka 32 analyzováno z hlediska existence potenciálních překážek, a to následovně. Obraz v okénku 32 prochází nervovou sítí 35 za tím účelem, aby na výstupu bylo přijato rozhodnutí, zda byla či nebyla zjištěna překážka na kolejích v rámci obrázku 32.
• 9 9 9 · 9 · · ·«·< 99 99 9999 9
Λ Λ __ 9 9 999 999
Z U «999 99 999 99 <9 99
Je zcela evidentní, že je možno provádět různé modifikace předmětu tohoto vynálezu, aniž by došlo k úniku z rozsahu jeho vynálezecké myšlenky.
Například přestože byl předmět vynálezu popsán s konkrétním ohledem na využití videokamery pro snímání zobrazení železniční trati, je zde zcela zřejmé, že může být namísto videokamery nebo jako její doplněk využito i jiných snímacích prostředků.
Zejména jak již bylo výše uvedeno mohou být za účelem rozšíření viditelnosti systému využity i jiné techniky, jako například ICCD, FLIR, termální zobrazení nebo fázový paprskový radar.
Rovněž přestože bylo považováno za žádoucí a přednostní ponechat rozhodnutí, zda použít či nepoužít brzd u lokomotivy v rukou strojvedoucího, tak zde neexistují žádné technické důvody, proč by nemohly být brzdy lokomotivy napojeny přímo na počítač 14, takže by tyto brzdy mohly být uváděny v činnost automaticky v závislosti na příslušném signálu pro zjišťování překážky.
Shora uvedený přístup nalezne zejména uplatnění u automatických vlakových souprav, které nemají žádného strojvedoucího. V takovém případě pak prostředky pro zjišťování překážky uvádějí brzdy do činnosti automaticky v závislosti na signálu pro zjišťování překážek.
Dále je nutno zdůraznit, že je možno využít i jiného automatického detekčního algoritmu. Obdobně je-li to » * ·· • 9« 9 I požadováno, může být kamera 12 nasměrovávána na další úsek železniční trati ručně působením strojvedoucího.
Za účelem vytváření stabilního zobrazení, nezávislého na pohybu vlakové soupravy, je videokamera 12 s výhodou odpružena či opatřena tlumičem tak, aby byly minimalizovány veškeré případné vibrace.
Rovněž je nutno zdůraznit, že podél trati může být uspořádáno jakékoliv množství sloupů nebo stožárů 20, přičemž na každém je umístěna příslušná pomocná videokamera pro přenášení příslušného zobrazení úseku trati v rámci jejího zorného pole na lokomotivu nebo do příslušného stacionárního řídicího střediska.
Vynález je rovněž přizpůsoben k tomu, aby zjistil přítomnost osob na kolejích. Tyto osoby mohou například nosit na svém těle nebo při sobě poplašný přijímač pro přijímání varovného signálu, vysílaného systémem na zjišťování překážek. Přijetím takového varovného signálu jsou potom tyto osoby vyrozuměny o tom, že se blíží vlak, a to dokonce i tehdy, kdy je tento vlak dosud mimo jejích zorné pole (zejména tehdy, kdy se vlak k osobě blíží zezadu, ze zatáčky).
Stejná koncepce umožňuje zjišťování přítomnosti lidí na úrovňovém přechodu, takže je umožněno jejich varování v dostatečném předstihu o blížícím se vlaku, neboť je z empirických údajů známo, že na železničních přejezdech dochází k velkému počtu železničních nehod.
Takže pro zjišťování překážek na úrovňových železničních přechodech, přejezdech nebo křižovatkách za každého počasí je *22
9*9 9 • 9 * · • · · · · »« · ·
Μ 9 9 9 •999 99 999 » ·· ·* ve spojitosti s videokamerou 12 namontován i malý radar. Na lokomotivě je pak udržována databáze umístění každého úrovňového křížení, která umožňuje, aby na každém tomto úrovňovém křížení byl umístěn malý radar ve směru příjezdové dráhy přijíždějícího vlaku.
Na opačném konci každého úrovňového křížení jsou některé ze sousedních pražců nahrazeny pražci, které jsou uzpůsobeny pro odrážení ozvěnového signálu, který má charakteristiky snadno identifikovatelné pomocí radaru. Je-li radar zaměřen směrem k úrovňové křižovatce, je schopen automaticky zjišťovat modifikované pražce jak před, tak i za úrovňovou křižovatkou, ovšem až potud, kdy nějaká překážka nebo osoba, vyskytující se na úrovňové křižovatce, radarový signál přeruší. V tomto případě nebude radar přijímat jeden z charakteristických ozvěnových signálů, čímž bude zjištěna přítomnost překážky v oblasti úrovňové křižovatky.
Na lokomotivu může být rovněž namontován globální polohovací systém (GPS), který může být propojen s databází o souřadnicích příslušných úrovňových křížení podél železniční trati tak, že umožní automatické nastavování polohy videokamery 12 nebo jiného snímacího prostřed ku”” že-strany'”ňá stranu příslušné úrovňové křižovatky. Stejně tak může databáze uchovávat příslušné souřadnice budov a podobných staveb, umístěných podél trati, takže tyto budovy a stavby nemohou být chybně interpretovány jako překážky, čímž se snižuje riziko náhodného falešného poplachu.
Předmět tohoto vynálezu rovněž uvažuje se systémem pro automatické vedení volně jedoucího vozidla, jako je například * ·4 · A ·
••44 »4 4 elektrická tramvaj, a to podél dráhy, definované viditelnou (nebo jinak zjistitelnou) linií.
Například v loděnici či v přístavním skladišti může být tato viditelná čára namalována tam, kde je pohyb vozidel povolen či umožněn, takže je rovněž umožněno zjišťování této viditelné čáry a tím i automatické vedení příslušných vozidel podél této čáry.
Tento přístup odstraňuje nezbytnost výstavby kolejové trati tak, jak se to obvykle dělá, čímž dochází k výrazným úsporám nákladů na výstavbu a údržbu uvedené kolejové trati.

Claims (25)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Systém (10) pro varování ovladače dráhového vozidla o přítomnosti překážky na trati uvedeného dráhového vozidla vyznačující se tím, že tento systém obsahuje:
    - snímací prostředky (12), uspořádané na vozidle pro snímání zorného pole trati před vozidlem za účelem vytváření následných po sobě jdoucích snímacích signálů, z nichž každý představuje příslušný následující úsek trati před vozidlem,
    - zařízení (14) pro zjišťování překážek, připojené ke snímacím prostředkům (12) a určené pro zpracování uvedených po sobě jdoucích snímacích signálů za účelem zjišťování přerušení trati a za účelem vytváření signálu o zjištění přerušení trati,
    - varovné prostředky (16), upozorňující na přítomnost překážky, které jsou uspořádány na vozidle, které jsou připojeny k zařízení (14) pro zjišťování překážek, a které jsou citlivé na signál o zjištění překážky pro vydání varovného signálu o přítomnosti překážky.
  2. 2. Systém podle nároku 1 vyznačující se tím, že dále obsahuje:
    - paměť, obsahující předem uložené údaje o překážkách, udávající rozeznatelné charakteristiky překážek,
    - zařízení (14) pro zjišťování překážek, připojené k paměti pro porovnávání alespoň jednoho snímaného signálu s předem uloženými údaji za účelem vydávání signálu o zjištění překážky na základě tohoto porovnání.
    3. Systém podle nároku 1 nebo 2 vyznačuj ící se tím, ze: - snímací prostředky (12) obsahuj í videokameru, opatřenou prostředky pro automatické nasměrovávání
    videokamery na trať pro snímání příslušného videového zobrazení,
    - zařízení (14) pro zjišťování překážek je připojeno na videokameru pro zpracovávání videového zobrazení za účelem zjišťování přerušení trati na videovém zobrazení, udávajícího překážku na trati,
    - že dále obsahuje videový monitor (15), připojený k videokameře pro zobrazování uvedených videových zobrazení.
    4. Systém podle nároku 3 vyznačuj ící se tím, že videokamera (12) je
    uspořádána n závěsech.
    5. Systém podle nároku 3 nebo 4 vyznačující se tím, že prostředky pro
    automatické nasměrovávání videokamery na trať obsahují:
    - zjevné pohybové prostředky pro zjišťování zjevného pohybu trati mezi po sobě následujícími snímky údajů videového zobrazení, z nichž každý odpovídá příslušnému úseku trati, a ··
    - nastavovací prostředky připojené k zjevným pohybovým prostředkům a k videokameře pro automatické nastavování směrové orientace videokamery za účelem kompenzace uvedeného zjevného pohybu.
    6. Systém podle nároku vyznačující se tím, že zjevné pohybové prostředky obsahují:
    - porovnávací prostředky pro porovnávání uvedených po sobě následujících snímků videových údajů za účelem zjišťování těch oblastí, které jsou společné předcházejícímu a následujícímu snímku,
    - derivační prostředky, připojené k porovnávacím prostředkům pro derivování té části následujícího snímku, odpovídající pokračování trati z předcházejícího Snímku, za účelem identifikace bodu na předcházejícím snímku, kde následující snímek začíná,
    - výpočetní prostředky, připojené k derivačním prostředkům pro provádění výpočtu směru vzdáleného konce trati na následujícím snímku vzhledem k jeho počátku za účelem derivování pokračování následujícího snímku,
    - nastavovací prostředky, které jsou citlivé na výpočetní prostředky pro cyklické nasměrovávání videokamery na počátek následujícího snímku, odpovídající konci předcházejícího snímku.
    7. Systém podle kteréhokoliv z nároků
  3. 3 až 6 vyznačující se tím, že videovému • * ·
  4. 4 4 4
    4 4 fl
    4 · 4 «4 * fl 4 monitoru jsou připojeny ovládací prostředky (13) pro ovládání alespoň jednoho znaku zobrazovaného videového zobrazení.
  5. 8. Systém podle kteréhokoliv z nároků 3 až 7 vyznačující se tím, že dále obsahuje videorekordérové prostředky (17), připojené k videovému monitoru pro nahrávání videového zobrazení.
  6. 9. Systém podle kteréhokoliv z nároků 3 až 8 vyznačující se tím, že dále obsahuje:
    - přijímač (18), připojený k prostředkům pro zjišťování překážek za účelem přijímání alespoň jednoho pomocného videového zobrazení úseku trati vozidla vně zorného pole uvedené videokamery,
    - alespoň jeden sloup (20) nebo stožár, na němž je uspořádána příslušná pomocná videokamera (21) pro zobrazování oblasti uvedené trati v rámci jejího zorného pole a pro vytváření odpovídajícího pomocného videového zobrazení, a
    - vysílač (22), připojený k pomocné videokameře (21) pro přenášení pomocného videového zobrazení do přijímače.
  7. 10. Systém podle nároku 9 označující se tím, že dále obsahuje licí prostředky, připojené k pomocné videokameře a ovládané Ladačem pro měnění zorného pole pomocné videokamery.
  8. 11. Systém podle kteréhokoliv z nároků 2 až 10 vyznačující se tím, že videokamerou (12) je videokamera pro denní i noční vidění.
    • φ φ φ φ · * φ ·· φ φ φ ♦ φ ·
  9. 12. Systém podle nároku 9 vyznačující se tím, že nebo pomocnou videokamerou (21) je videokamera pro denní a noční vidění.
  10. 13. Systém podle kteréhokoliv z předcházejících nároků vyznačující se tím, že
    - ovladačem je strojvedoucí nebo řidič vozidla, a
    - varovné prostředky, upozorňující na přítomnost překážky, zahrnují poplašný signál (16) pro varování strojvedoucího nebo řidiče o možné hrozící kolizi.
  11. 14. Systém podle kteréhokoliv z nároků 1 až 13 vyznačující se tím, že
    - ovladačem je strojvedoucí nebo řidič vozidla, a
    - varovné prostředky, upozorňující na přítomnost překážky, obsahují automatickou brzdu pro automaticky pracující brzdy vozidla.
  12. 15. Systém, podle kteréhokoliv z nároků 1 až 13 vyznačující se tím, že:
    - vozidlo je automaticky řízeno uvedeným ovladačem, a
    - varovné prostředky, upozorňující na přítomnost překážky, obsahují automatickou brzdu pro automaticky pracující brzdy vozidla.
    I 4 4«
    44 4 »
    4 4 ί 4 4 44
    16. Systém vyznačuj podle ící se tím, že: nároku 14 - alespoň jeden snímaný signál je přenášen do zobrazovacího a řídicího střediska,' kde je v reálném čase zpracováván za účelem vydání rozhodnutí zda uvést nebo
    neuvést do činnosti brzdy vozidla, a
    - zobrazovací a řídicí středisko obsahuje prostředky pro přenášení signálu pro ovládání brzd do vozidla za účelem automatického uvedení do provozu uvedených brzd.
    17. Systém podle nároku 15 vyznačuj ící se tím, že: - alespoň jeden snímaný signál je přenášen do zobrazovacího a řídicího střediska, kde je v reálném čase zpracováván za účelem vydání rozhodnutí zda uvést nebo
    neuvést do činnosti brzdy vozidla, a
    - zobrazovací a řídicí středisko obsahuje prostředky pro přenášení signálu pro ovládání brzd do vozidla za účelem automatického uvedení do provozu uvedených brzd.
  13. 18. Systém podle kteréhokoliv z předcházejících nároků vyznačující se tím, že. alespoň jedny snímací prostředky obsahují radar jako doplněk k elektronickému . optickému zobrazovacímu systému za účelem zdokonalení zjišťování překážek za nepříznivých klimatických, podmínek.
    * 9 9 · 9 « ·9 «9 9* 9« ·· 9 9 «
    9' 9 9 9 9 9 9
    9·9 99 9· 99
    9999 ··
  14. 19. Systém podle nároku 18 vyznačující se tím, že dále obsahuje odrazové reflektory, umístěné mezi kolejemi nebo podél kolejí za účelem zjišťování radarem v případě, že překážka skrývá odrazový reflektor před radarem, čímž zamezuje jeho směru.
  15. 20. Systém podle kteréhokoliv z předcházejících nároků vyznačující se tím, že vozidlem je železniční lokomotiva a tratí je železniční trať.
  16. 21. Systém podle nároku 20 vyznačující se tím, že:
    - alespoň jedny snímací prostředky zahrnují zobrazovací prostředky (12) uspořádané na železniční lokomotivě a automaticky nasměrovávané na železniční trať za účelem vytváření jejího zobrazení,
    - zařízení (14) pro zjišťování překážek je připojeno ke zobrazovacím prostředkům pro zpracovávání zde vytvářeného zobrazení za účelem zjišťování přerušení zobrazení trati a za účelem vytváření příslušného signálu o zjištění případné překážky,
    - jsou zde dále obsaženy zobrazovací prostředky (15) , připojené ke zobrazovacím prostředkům pro zobrazování uvedeného videového zobrazení.
  17. 22. Systém podle nároku 21 vyznačující se tím, že dále obsahuje:
    9 9 9 * · · 9 * 99 • 99« 9 ·99« «·· 9
    9 9 · 9 9 9 9 · «999 99 «99 9· «0 »9
    - databázi pro uchovávání oblasti trati, souřadnic pozadí objektů v
    - globální polohovací systém (GPS) uspořádaný na železniční lokomotivě pro určování polohy ve trojrozměrném prostoru,
    - směrovací prostředky, připojené ke- zobrazovacím prostředkům a ke globálnímu polohovacímu systému pro zaměřování zobrazovacích prostředků na trať za účelem zobrazení oblasti trati, mající známou polohu, ve trojrozměrném prostoru,
    - prostředky pro zjišťování překážek, které jsou odpovídajícím způsobem připojeny na databázi tak, aby mohly z databáze získávat souřadnice pozadí objektů v oblasti zobrazovaného úseku za účelem vyloučení uvedených objektů jako potenciálních překážek, a tím též za účelem snížení možnosti falešných poplachů.
  18. 23. Systém podle nároku 21 nebo 22 vyznačující se tím, že zařízení pro zjišťování překážek obsahuje:
    - databázové prostředky pro přípravu sady obrázků, obsahujících potenciální překážky, zobrazené z určité vzdálenosti a z různých úhlů za účelem dynamického vytváření databáze potenciálních překážek,
    - polohovací prostředky (25, 26, 27, 28) pro polohování kolejí v uvedeném zobrazení, a
    9 9 * » * »» »
    9 9 9 9 9 9 9 « 9 9 · ·9< · 9
    9 9 9 9 9 * i»· · «9 «9
    - porovnávací prostředky pro porovnávání úseků uvedeného zobrazení v oblasti kolejí s alespoň některým z obrázků v uvedené databázi za účelem stanovení, zda uvedená oblast zobrazení odpovídá překážce na trati.
  19. 24. Systém podle nároku 23 vyznačující se tím, že porovnávací prostředky tvoří nervová síť (35) pro vydávání výstupního rozhodnutí, zda byla nebo nebyla zjištěna překážka na kolejích v rámci uvedené oblasti.
  20. 25. Systém vyznačuj ící podle se tím, nároku že:
    - zařízení pro zjišťování překážek je uzpůsobeno k tomu, aby identifikovalo osoby na trati za účelem vydávání signálu o zjištění překážky,
    - a že je dále opatřeno:
    - vysílacími prostředky, spojenými se zařízením pro zjišťování překážek a citlivými na signál o zjištění překážky za účelem vysílání varovného signálu do přijímače s poplachovou jednotkou, neseného osobou, a to za účelem varování této osoby o přibližujícím se vlaku.
  21. 26. Systém podle nároku 1 pro automatické vedení vozidla podél trati vyznačující se tím, že na povrchu cesty je umístěna viditelná nebo jinak zjistitelná čára.
    — 33
    9 9 9 • 9 · 9 * • 9 9 • 9*9 • 9 9 9 9 9 9 9 9 9 · 9 9 9 9999 99 999 99 99 99
  22. 27. Způsob varování ovladače dráhového vozidla před přítomností překážky na dráze uvedeného vozidla, obsahující alespoň jednu kolej, vyznačující se tím, že sestává z následujících kroků:
    - vytváření po sobě jdoucích následných snímaných signálů, s nichž každý představuje následující úsek trati před vozidlem,
    - zpracovávání uvedených následných snímaných signálů za účelem zjišťování přerušení alespoň jedné koleje uvedené trati, a
    - vytváření příslušného signálu o zjištění případné překážky.
  23. 28. Způsob podle nároku 27 vyznačující se tím, že krok vytváření po sobě jdoucích následných snímaných signálů zahrnuje automatické zaměřování videokamery na trať za účelem vytváření videového zobrazení této trati.
  24. 29. Způsob podle nároku 28 vyznačující se tím, že krok automatického zaměřování videokamery na trať zahrnuje:
    - zjišťování zjevného pohybu alespoň jedné koleje trati mezi následujícími snímky údajů videového zobrazení, z nichž každý odpovídá příslušnému úseku trati, a
    - automatické nastavování směrové orientace videokamery za účelem kompenzace uvedeného zjevného pohybu.
    -34 - »« · «9* · 9 »9 9 1»· · ♦ 9 · 9 »·· 9 · 9 9 * 9 9 9 9 9999 99 999 »· 99 99 30. Způsob podle nároku 29 vyznačuj ící se tím , že krok zjišťování zjevného pohybu trati obsahuje:
    - porovnávání uvedených po sobě následujících snímků videových údajů za účelem stanovení těch oblastí, které jsou shodné na předcházejícím a na následujícím snímku,
    - odvození té části následujícího snímku, odpovídající pokračování trati z předcházejícího snímku za účelem identifikace bodu na předcházejícím snímku, kde následující snímek začíná, a
    - počítačové zpracování směru vzdáleného konce trati na následujícím snímku ve vztahu k příslušnému začátku za účelem odvození pokračování následujícího snímku.
    31. Způsob podle kteréhokoliv z nároků 27 až 30 vyznačuj ící se tím, že dále zahrnuje následující kroky: - určování polohy každé koleje v úseku trati,
    - vymezení okénka (32) kolem polohy trati, obsahujícího segment každé koleje z úseku trati jak je vidět z předem stanoveného rozmezí, a
    - průchod každého snímku, vytvářeného snímačem a obsaženého v okénku (32), nervovou sítí (35) za účelem vydání výstupního rozhodnutí, zda byla nebo nebyla zjištěna překážka v úseku trati v rámci okénka (32).
    * 35
    • 9 9 9 9 9 • 9 99 • 99« · • 9 9 • «99 9 9 9 · • 9 9 9 9 9 9999 «9 • 9 9 «9 99 9 9
  25. 32. Způsob podle nároku 31 vyznačující se tím, že krok určování polohy každé koleje v úseku trati zahrnuje:
    - získávání po sobě jdoucích následných snímků, z nichž každý obsahuje příslušný segment trati v po sobě jdoucích následných časových okamžicích, a
    - porovnání každého snímku s následujícím snímkem za účelem stanovení těch oblastí, které jsou společné pro oba snímky a za účelem odvození té části následujícího snímku, která odpovídá pokračování koleje z předcházejícího snímku.
CZ982716A 1996-02-27 1997-02-27 Způsob varování ovladače dráhového vozidla před přítomností překázky na jeho dráze a systém pro provádění tohoto způsobu CZ271698A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IL11727996A IL117279A (en) 1996-02-27 1996-02-27 System for detecting obstacles on a railway track

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ271698A3 true CZ271698A3 (cs) 1999-01-13

Family

ID=11068600

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ982716A CZ271698A3 (cs) 1996-02-27 1997-02-27 Způsob varování ovladače dráhového vozidla před přítomností překázky na jeho dráze a systém pro provádění tohoto způsobu

Country Status (10)

Country Link
US (1) US6163755A (cs)
EP (2) EP0883541B1 (cs)
JP (1) JP3342017B2 (cs)
CN (1) CN1214656A (cs)
AU (1) AU1809597A (cs)
CA (1) CA2247529C (cs)
CZ (1) CZ271698A3 (cs)
DE (2) DE69714711D1 (cs)
IL (1) IL117279A (cs)
WO (1) WO1997031810A1 (cs)

Families Citing this family (125)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5978718A (en) * 1997-07-22 1999-11-02 Westinghouse Air Brake Company Rail vision system
DE19746970B4 (de) * 1997-10-24 2017-03-16 Alcatel Lucent Verfahren zur Erkennung von Hindernissen vor Schienenfahrzeugen
DE19825243C2 (de) * 1998-06-05 2000-07-13 Haghiri Tehrani Yahya Sicherheitseinrichtung für Schienenverkehr
US6128558A (en) * 1998-06-09 2000-10-03 Wabtec Railway Electronics, Inc. Method and apparatus for using machine vision to detect relative locomotive position on parallel tracks
US6438491B1 (en) * 1999-08-06 2002-08-20 Telanon, Inc. Methods and apparatus for stationary object detection
US6532038B1 (en) * 1999-08-16 2003-03-11 Joseph Edward Haring Rail crossing video recorder and automated gate inspection
JP4394780B2 (ja) * 1999-10-08 2010-01-06 クラリオン株式会社 移動体情報記録装置
DE19958634A1 (de) * 1999-12-04 2001-06-21 Alcatel Sa Verfahren zum Erkennen von Hindernissen auf Bahnstrecken
US6420977B1 (en) * 2000-04-21 2002-07-16 Bbnt Solutions Llc Video-monitoring safety systems and methods
US20020101509A1 (en) * 2000-09-28 2002-08-01 Slomski Randall Joseph Crashworthy audio/ video recording system for use in a locomotive
GB2371617A (en) * 2001-01-15 2002-07-31 Wayne Jeffrey Forsythe Railway safety system for detecting track obstruction
US20040254729A1 (en) * 2003-01-31 2004-12-16 Browne Alan L. Pre-collision assessment of potential collision severity for road vehicles
US6571161B2 (en) * 2001-01-22 2003-05-27 General Motors Corporation Pre-crash assessment of crash severity for road vehicles
US20020107912A1 (en) * 2001-02-08 2002-08-08 Lear Corporation Motor vehicle drive recorder system which records motor vehicle data proximate an event declared by a motor veicle occupant
US6570497B2 (en) * 2001-08-30 2003-05-27 General Electric Company Apparatus and method for rail track inspection
US6748325B1 (en) 2001-12-07 2004-06-08 Iwao Fujisaki Navigation system
US6968266B2 (en) * 2002-04-30 2005-11-22 Ford Global Technologies, Llc Object detection in adaptive cruise control
US20150235094A1 (en) 2014-02-17 2015-08-20 General Electric Company Vehicle imaging system and method
US9875414B2 (en) 2014-04-15 2018-01-23 General Electric Company Route damage prediction system and method
US11124207B2 (en) * 2014-03-18 2021-09-21 Transportation Ip Holdings, Llc Optical route examination system and method
US10110795B2 (en) 2002-06-04 2018-10-23 General Electric Company Video system and method for data communication
US10308265B2 (en) 2006-03-20 2019-06-04 Ge Global Sourcing Llc Vehicle control system and method
US9733625B2 (en) 2006-03-20 2017-08-15 General Electric Company Trip optimization system and method for a train
US20070216771A1 (en) * 2002-06-04 2007-09-20 Kumar Ajith K System and method for capturing an image of a vicinity at an end of a rail vehicle
US10569792B2 (en) 2006-03-20 2020-02-25 General Electric Company Vehicle control system and method
US7124027B1 (en) * 2002-07-11 2006-10-17 Yazaki North America, Inc. Vehicular collision avoidance system
US6885911B1 (en) * 2002-10-07 2005-04-26 Storage Technology Corporation Track anomaly detection in an automated data storage library
US6810306B1 (en) * 2002-10-07 2004-10-26 Storage Technology Corporation Data storage library status monitoring
DE10257798A1 (de) * 2002-12-11 2004-07-22 Daimlerchrysler Ag Sicherheitsvorrichtung für nicht-spurgebundene Fahrzeuge
DE10260555A1 (de) * 2002-12-21 2004-07-01 Eads Radio Communication Systems Gmbh & Co.Kg System zur Hinderniswarnung für spurgeführte Fahrzeuge
US9950722B2 (en) 2003-01-06 2018-04-24 General Electric Company System and method for vehicle control
US7684624B2 (en) * 2003-03-03 2010-03-23 Smart Technologies Ulc System and method for capturing images of a target area on which information is recorded
US20050222769A1 (en) * 2003-06-26 2005-10-06 Jefferey Simon Modular sensor system
US20060111841A1 (en) * 2004-11-19 2006-05-25 Jiun-Yuan Tseng Method and apparatus for obstacle avoidance with camera vision
US7315241B1 (en) 2004-12-01 2008-01-01 Hrl Laboratories, Llc Enhanced perception lighting
BRPI0606200A2 (pt) * 2005-01-06 2009-11-17 Alan Shulman sistema de detecção cognitiva de alterações
JP4593338B2 (ja) * 2005-03-29 2010-12-08 財団法人鉄道総合技術研究所 列車安全運行システム、列車安全運行方法、指令センター
DE102005032096A1 (de) * 2005-07-08 2007-01-18 Robert Bosch Gmbh Verfahren und System zur Unterstützung des Fahrers eines Kraftfahrzeugs bei der Erkennung von für das Fahrzeug geeigneten Parklücken
ATE387364T1 (de) * 2005-09-01 2008-03-15 Alcatel Lucent Verfahren und system zum überwachen eines fahrzeugs für den öffentlichen personenverkehrs
CN100461648C (zh) * 2005-11-24 2009-02-11 北京世纪东方国铁电讯科技有限公司 用于铁路应急抢险和动态视频监控的调度监控系统和方法
JP2007148835A (ja) * 2005-11-28 2007-06-14 Fujitsu Ten Ltd 物体判別装置、報知制御装置、物体判別方法および物体判別プログラム
US20070170315A1 (en) * 2006-01-20 2007-07-26 Gedalyahu Manor Method of detecting obstacles on railways and preventing train accidents
US8194132B2 (en) 2006-01-20 2012-06-05 Old World Industries, Llc System for monitoring an area adjacent a vehicle
US7450799B2 (en) * 2006-01-24 2008-11-11 Uni-Pixel Displays, Inc. Corner-cube retroreflectors for displays
US7486854B2 (en) 2006-01-24 2009-02-03 Uni-Pixel Displays, Inc. Optical microstructures for light extraction and control
KR100661264B1 (ko) 2006-02-28 2006-12-26 주식회사 비츠로시스 열화상카메라를 이용한 철도건널목 위험 방지시스템
US8942426B2 (en) * 2006-03-02 2015-01-27 Michael Bar-Am On-train rail track monitoring system
US9527518B2 (en) * 2006-03-20 2016-12-27 General Electric Company System, method and computer software code for controlling a powered system and operational information used in a mission by the powered system
US9828010B2 (en) 2006-03-20 2017-11-28 General Electric Company System, method and computer software code for determining a mission plan for a powered system using signal aspect information
US8888051B2 (en) * 2006-09-25 2014-11-18 Seastheday, Llc Train crossing safety system
EP1967931A3 (en) * 2007-03-06 2013-10-30 Yamaha Hatsudoki Kabushiki Kaisha Vehicle
CN101430383B (zh) * 2007-11-05 2012-09-05 保定市天河电子技术有限公司 障碍物的监测方法及其系统
US7716010B2 (en) * 2008-01-24 2010-05-11 General Electric Company System, method and kit for measuring a distance within a railroad system
CN101590861B (zh) * 2008-05-30 2013-07-10 黄金富 采用影像比较技术的铁路轨道障碍物检测方法和装置
FR2932447B1 (fr) * 2008-06-12 2016-09-30 Alstom Transport Sa Systeme informatique embarque de gestion d'un train
US9834237B2 (en) 2012-11-21 2017-12-05 General Electric Company Route examining system and method
DE102009054144A1 (de) * 2009-11-12 2011-05-19 Vossloh Locomotives Gmbh Anordnung für Lokomotiven als Rangier- und Fahrerassistenzsystem
JP5437855B2 (ja) * 2010-03-02 2014-03-12 パナソニック株式会社 障害物検知装置およびそれを備えた障害物検知システム、並びに障害物検知方法
US9083861B2 (en) * 2010-04-09 2015-07-14 Wabtec Holding Corp. Visual data collection system for a train
US20110283915A1 (en) * 2010-05-21 2011-11-24 Ajith Kuttannair Kumar Wheel impact force reduction system and method for a rail vehicle
CN102001346B (zh) * 2010-10-13 2012-03-28 南京泰通科技有限公司 用于探测铁路异物侵限的装置
JP5589900B2 (ja) * 2011-03-03 2014-09-17 株式会社豊田中央研究所 局所地図生成装置、グローバル地図生成装置、及びプログラム
US8625878B2 (en) * 2011-04-15 2014-01-07 International Business Machines Corporation Method and system of rail component detection using vision technology
CN102332089B (zh) * 2011-06-23 2013-07-24 北京康拓红外技术股份有限公司 一种基于人工神经网络的铁路货车闸瓦钎窜出故障识别方法
DE102011083534A1 (de) * 2011-09-27 2013-03-28 Siemens Aktiengesellschaft Lokführerstand
WO2013045315A1 (fr) * 2011-09-30 2013-04-04 Siemens S.A.S. Methode et systeme de determination d'une disponibilite de voie pour un vehicule guide
KR101360683B1 (ko) * 2011-12-06 2014-02-10 현대자동차주식회사 차량의 상태정보 기반 긴급제동 제어 장치 및 그 방법
JP5944781B2 (ja) * 2012-07-31 2016-07-05 株式会社デンソーアイティーラボラトリ 移動体認識システム、移動体認識プログラム、及び移動体認識方法
US9669851B2 (en) 2012-11-21 2017-06-06 General Electric Company Route examination system and method
CN102991539A (zh) * 2013-01-06 2013-03-27 陕西西北铁道电子有限公司 一种列车调车作业安全防控系统
US20140218482A1 (en) * 2013-02-05 2014-08-07 John H. Prince Positive Train Control Using Autonomous Systems
JP5985423B2 (ja) * 2013-03-13 2016-09-06 公益財団法人鉄道総合技術研究所 カメラ装置および映像表示システムならびに正常性検出方法
CN108446643A (zh) * 2013-07-31 2018-08-24 铁路视像有限公司 用于铁路障碍物识别的方法
WO2015083009A1 (en) 2013-12-04 2015-06-11 Mobileye Vision Technologies Ltd. Systems and methods for mimicking a leading vehicle
US9361575B2 (en) * 2013-12-11 2016-06-07 Volvo Car Corporation Method of programming a neural network computer
US9387867B2 (en) * 2013-12-19 2016-07-12 Thales Canada Inc Fusion sensor arrangement for guideway mounted vehicle and method of using the same
US9327743B2 (en) * 2013-12-19 2016-05-03 Thales Canada Inc Guideway mounted vehicle localization system
US9321470B1 (en) * 2014-05-22 2016-04-26 Rockwell Collins, Inc. Systems and methods for implementing object collision avoidance for vehicles constrained to a particular path using remote sensors
JP6381981B2 (ja) * 2014-06-12 2018-08-29 西日本旅客鉄道株式会社 線路空間支障物検知システム
JP6336857B2 (ja) * 2014-08-27 2018-06-06 株式会社日立製作所 車両制御システム及び車両制御装置
DE102014219691A1 (de) * 2014-09-29 2016-01-21 Siemens Aktiengesellschaft Verfahren zur Überwachung einer Umgebung einer Schienenfahrbahn und Überwachungssystem
US10899374B2 (en) * 2015-01-12 2021-01-26 The Island Radar Company Video analytic sensor system and methods for detecting railroad crossing gate position and railroad occupancy
EP3048559A1 (en) * 2015-01-21 2016-07-27 RindInvest AB Method and system for detecting a rail track
JP6494103B2 (ja) * 2015-06-16 2019-04-03 西日本旅客鉄道株式会社 画像処理を利用した列車位置検出システムならびに画像処理を利用した列車位置および環境変化検出システム
CA2996257C (en) * 2015-08-26 2018-06-12 Thales Canada Inc. Guideway mounted vehicle localization system
CN106909141A (zh) * 2015-12-23 2017-06-30 北京机电工程研究所 障碍物探测定位装置及避障系统
CN105438197B (zh) * 2015-12-23 2017-12-15 株洲时代电子技术有限公司 一种障碍物检测小车及其作业方法
CN113788046A (zh) * 2016-01-31 2021-12-14 铁路视像有限公司 用于检测列车的电导体系统中的缺陷的系统和方法
DE102016205339A1 (de) * 2016-03-31 2017-10-05 Siemens Aktiengesellschaft Verfahren und System zum Erkennen von Hindernissen in einem Gefahrraum vor einem Schienenfahrzeug
FR3057380B1 (fr) * 2016-10-10 2019-07-26 Sncf Reseau Procede et systeme de detection d'une adherence rail-roue reduite, et vehicule muni d'un tel systeme
US11021177B2 (en) * 2016-10-20 2021-06-01 Rail Vision Ltd System and method for object and obstacle detection and classification in collision avoidance of railway applications
KR20180060860A (ko) 2016-11-29 2018-06-07 삼성전자주식회사 객체들 간의 충돌을 방지하는 충돌 방지 장치 및 방법
CN106828098B (zh) * 2016-12-22 2019-02-01 威马汽车科技集团有限公司 一种驾驶员神经反应监测系统
US10583832B2 (en) 2017-05-02 2020-03-10 Cnh Industrial America Llc Obstacle detection system for a work vehicle
JP7289184B2 (ja) * 2017-06-14 2023-06-09 日本信号株式会社 自動列車運転システム
CN109204347B (zh) * 2017-06-30 2020-12-25 比亚迪股份有限公司 轨道工程车和轨道工程车的控制策略
JP2019089373A (ja) * 2017-11-10 2019-06-13 日本信号株式会社 障害物監視装置及び車両運行管理システム
KR102017958B1 (ko) * 2017-12-27 2019-10-21 현대로템 주식회사 철도차량용 증강현실 헤드업 디스플레이 시스템
CN108197610A (zh) * 2018-02-02 2018-06-22 北京华纵科技有限公司 一种基于深度学习的轨道异物检测系统
CN108304807A (zh) * 2018-02-02 2018-07-20 北京华纵科技有限公司 一种基于fpga平台和深度学习的轨道异物检测方法及系统
US11084512B2 (en) 2018-02-12 2021-08-10 Glydways, Inc. Autonomous rail or off rail vehicle movement and system among a group of vehicles
US10618537B2 (en) * 2018-02-12 2020-04-14 Vinod Khosla Autonomous rail or off rail vehicle movement and system among a group of vehicles
JP2019142304A (ja) * 2018-02-19 2019-08-29 株式会社明電舎 落下物検出装置及び落下物検出方法
CN108313088B (zh) * 2018-02-22 2020-08-25 中车长春轨道客车股份有限公司 一种非接触式轨道车辆障碍物检测系统
DE102018203684A1 (de) * 2018-03-12 2019-09-12 Zf Friedrichshafen Ag Identifikation von Objekten mittels Radardaten
JP7132740B2 (ja) * 2018-04-12 2022-09-07 日本信号株式会社 物体検知システム
JP7118721B2 (ja) * 2018-04-24 2022-08-16 株式会社東芝 安全運転支援装置
US11952022B2 (en) 2018-05-01 2024-04-09 Rail Vision Ltd. System and method for dynamic selection of high sampling rate for a selected region of interest
DE102018111983A1 (de) * 2018-05-18 2019-11-21 Knorr-Bremse Systeme für Schienenfahrzeuge GmbH Kollisionsvermeidungssystem für ein Fahrzeug und Verfahren hierzu
DE102018111982A1 (de) * 2018-05-18 2019-11-21 Knorr-Bremse Systeme für Schienenfahrzeuge GmbH Kollisionsvermeidungssystem für ein Fahrzeug und Verfahren hierzu
DE102018111984A1 (de) 2018-05-18 2019-11-21 Knorr-Bremse Systeme für Schienenfahrzeuge GmbH Kollisionsvermeidung für ein Fahrzeug und Verfahren hierzu
DE102018111980A1 (de) * 2018-05-18 2019-11-21 Knorr-Bremse Systeme für Schienenfahrzeuge GmbH Kollisionsvermeidungssystem für ein Fahrzeug sowie Verfahren hierzu
US10632995B2 (en) 2018-06-15 2020-04-28 Ford Global Technologies, Llc Vehicle launch mode control
JP7343531B2 (ja) * 2018-07-10 2023-09-12 レール ビジョン リミテッド レールセグメント化に基づいて、鉄道障害物を検出するための方法およびシステム
US20200174110A1 (en) * 2018-10-29 2020-06-04 Metrom Rail, Llc Methods and systems for ultra-wideband (uwb) based platform intrusion detection
JP2020112959A (ja) * 2019-01-10 2020-07-27 株式会社ダイフク 物品搬送装置
IT201900010209A1 (it) * 2019-06-26 2020-12-26 Dma S R L Sistema, veicolo e procedimento per il rilevamento di posizione e geometria di infrastrutture di linea, particolarmente per una linea ferroviaria
CN111582173A (zh) * 2020-05-08 2020-08-25 东软睿驰汽车技术(沈阳)有限公司 一种自动驾驶的方法及系统
CN111717243B (zh) * 2020-06-22 2022-04-01 成都希格玛光电科技有限公司 一种轨道交通监控系统及方法
CN112319552A (zh) * 2020-11-13 2021-02-05 中国铁路哈尔滨局集团有限公司 轨道车运行探测预警系统
DE102020215754A1 (de) 2020-12-11 2022-06-15 Siemens Mobility GmbH Optische Schienenwegerkennung
RU2752155C1 (ru) * 2020-12-25 2021-07-23 Акционерное общество "Научно-исследовательский и проектно-конструкторский институт информатизации, автоматизации и связи на железнодорожном транспорте" Инфраструктурная система технического зрения обеспечения безопасности движения поездов в области ограниченной видимости
DE102021206116A1 (de) 2021-06-15 2022-12-15 Thales Management & Services Deutschland Gmbh Verfahren zur sicheren Zugfernsteuerung, wobei Bilder über zwei Verarbeitungslinien verarbeitet werden
CN113406642B (zh) * 2021-08-18 2021-11-02 长沙莫之比智能科技有限公司 一种基于毫米波雷达的轨道障碍物识别方法
CN113608187B (zh) * 2021-09-17 2023-04-07 沈阳铁路信号有限责任公司 一种模拟铁路障碍物生成的方法

Family Cites Families (25)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3365572A (en) * 1965-08-06 1968-01-23 Strauss Henry Frank Automatic collision prevention, alarm and control system
JPS5350161Y2 (cs) * 1974-08-09 1978-12-01
DE2623643C2 (de) * 1976-05-26 1986-11-20 Daimler-Benz Ag, 7000 Stuttgart Verfahren zum selbsttätigen Regeln des Sicherheitsabstandes eines Fahrzeuges zu vorausfahrenden Fahrzeugen und Vorrichtung zur Durchführung dieses Verfahrens
NO762040L (no) * 1976-06-11 1977-12-13 Svein Prydz Fremgangsm}te og anordning til sikring av jernbanetog
US4578665A (en) * 1982-04-28 1986-03-25 Yang Tai Her Remote controlled surveillance train car
JPS5947663A (ja) * 1982-09-13 1984-03-17 Hitachi Ltd 障害物検知装置
GB2141082B (en) * 1983-06-06 1986-01-02 Singer Co Image pick-up assembly for a vehicle training simulator
JPS59156089A (ja) * 1983-10-11 1984-09-05 Hitachi Ltd 車両の障害物検知方式
FR2586391A1 (fr) * 1985-08-26 1987-02-27 Michel Joseph Systeme pour detecter, a distance, les obstacles devant un train, declencher un signal d'alarme et arreter le train avant d'arriver au site de l'obstacle a l'aide d'une sonde mobile radioguidee qui surveille le chemin et envoie les informations par radio a la cabine du conducteur
JPH0698926B2 (ja) * 1988-08-04 1994-12-07 株式会社日立製作所 走行路内状況監視装置
JP2754871B2 (ja) * 1990-06-01 1998-05-20 日産自動車株式会社 走行路検出装置
JPH04195397A (ja) * 1990-11-27 1992-07-15 Matsushita Electric Ind Co Ltd 道路障害監視装置
JPH04266567A (ja) * 1991-02-21 1992-09-22 Hitachi Denshi Ltd 障害物監視装置
AT403066B (de) * 1991-07-12 1997-11-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Verfahren zum ermitteln der abweichungen der ist-lage eines gleisabschnittes
JP3021131B2 (ja) * 1991-10-30 2000-03-15 東日本旅客鉄道株式会社 鉄道車両用支障物検知装置
US5351044A (en) * 1992-08-12 1994-09-27 Rockwell International Corporation Vehicle lane position detection system
US5448484A (en) * 1992-11-03 1995-09-05 Bullock; Darcy M. Neural network-based vehicle detection system and method
JP2887039B2 (ja) * 1993-03-26 1999-04-26 三菱電機株式会社 車両周辺監視装置
JP3244870B2 (ja) * 1993-04-28 2002-01-07 東日本旅客鉄道株式会社 鉄道車両用支障物検知装置
US5487116A (en) * 1993-05-25 1996-01-23 Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. Vehicle recognition apparatus
US5429329A (en) * 1994-01-31 1995-07-04 Wallace; Charles C. Robotic railroad accident prevention vehicle and associated system elements
DE19505487C2 (de) * 1994-03-09 1997-08-28 Mannesmann Ag Einrichtung in einem Fahrzeug zur Bestimmung der aktuellen Fahrzeugposition
US5574469A (en) * 1994-12-21 1996-11-12 Burlington Northern Railroad Company Locomotive collision avoidance method and system
JPH08175300A (ja) * 1994-12-28 1996-07-09 Mitsubishi Heavy Ind Ltd 障害物検知装置
US5623244A (en) * 1996-05-10 1997-04-22 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Navy Pilot vehicle which is useful for monitoring hazardous conditions on railroad tracks

Also Published As

Publication number Publication date
DE69714711D1 (de) 2002-09-19
US6163755A (en) 2000-12-19
CA2247529C (en) 2002-11-05
EP1157913B1 (en) 2004-09-29
DE69731009T2 (de) 2005-11-17
CA2247529A1 (en) 1997-09-04
EP0883541B1 (en) 2002-08-14
DE69731009D1 (de) 2004-11-04
JP2000505397A (ja) 2000-05-09
JP3342017B2 (ja) 2002-11-05
IL117279A0 (en) 1996-06-18
EP1157913A3 (en) 2002-01-16
AU1809597A (en) 1997-09-16
EP0883541A1 (en) 1998-12-16
WO1997031810A1 (en) 1997-09-04
EP1157913A2 (en) 2001-11-28
IL117279A (en) 2000-01-31
CN1214656A (zh) 1999-04-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ271698A3 (cs) Způsob varování ovladače dráhového vozidla před přítomností překázky na jeho dráze a systém pro provádění tohoto způsobu
US11022982B2 (en) Optical route examination system and method
US11124207B2 (en) Optical route examination system and method
US10807624B2 (en) Train collision avoidance and alert
US20140218482A1 (en) Positive Train Control Using Autonomous Systems
CN105398471B (zh) 光学路线检查系统和方法
RU2745531C2 (ru) Способ, устройство и железнодорожное транспортное средство, в частности рельсовое транспортное средство, для распознавания опасных ситуаций в железнодорожном сообщении, в частности в рельсовом сообщении
US6831573B2 (en) Safety vehicle and system for avoiding train collisions and derailments
US20150269722A1 (en) Optical route examination system and method
EA200201278A1 (ru) Система безопасности на железнодорожном транспорте
WO2021227305A1 (en) On-board systems for trains and methods of determining safe speeds and locations of trains
JP7256699B2 (ja) 列車制御システム
CN109308801A (zh) 一种城市轨道列车优先路权分配系统
JP6855712B2 (ja) 分岐器進入可否判定装置及び分岐器進入可否判定方法
US11767016B2 (en) Optical route examination system and method
US20060180712A1 (en) Advance warning system for railroad crossing
WO2002055362A1 (en) Railway safety system
BG113786A (bg) Железопътно влаково оборудване за откриване на обекти и тяхното последващо класифициране
JP7217094B2 (ja) 監視装置
JP3941650B2 (ja) 監視システム
US20060030977A1 (en) Obstacle warning system for railborne vehicles
JPH0698926B2 (ja) 走行路内状況監視装置
AU2019100119A4 (en) A train driver advisory system
GB2332320A (en) Vehicle approach warning system
JP2023117919A (ja) 制動支援装置

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic