CZ256394A3 - Hydroxycarbonylation process of butadiene - Google Patents

Hydroxycarbonylation process of butadiene Download PDF

Info

Publication number
CZ256394A3
CZ256394A3 CZ942563A CZ256394A CZ256394A3 CZ 256394 A3 CZ256394 A3 CZ 256394A3 CZ 942563 A CZ942563 A CZ 942563A CZ 256394 A CZ256394 A CZ 256394A CZ 256394 A3 CZ256394 A3 CZ 256394A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
weight
butadiene
palladium
reaction
equal
Prior art date
Application number
CZ942563A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ287993B6 (cs
Inventor
Philippe Denis
Carl Patois
Robert Perron
Original Assignee
Rhone Poulenc Chimie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rhone Poulenc Chimie filed Critical Rhone Poulenc Chimie
Publication of CZ256394A3 publication Critical patent/CZ256394A3/cs
Publication of CZ287993B6 publication Critical patent/CZ287993B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • C07C51/10Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides by reaction with carbon monoxide
    • C07C51/14Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides by reaction with carbon monoxide on a carbon-to-carbon unsaturated bond in organic compounds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C57/00Unsaturated compounds having carboxyl groups bound to acyclic carbon atoms
    • C07C57/02Unsaturated compounds having carboxyl groups bound to acyclic carbon atoms with only carbon-to-carbon double bonds as unsaturation
    • C07C57/03Monocarboxylic acids

Description

Způsob hydroxykarbonylace butadienu
Oblast techniky
Vynález se týká hydroxykarbonylace butadienu nebo/a jeho derivátů na kyseliny pentenové působením oxidu uhelnatého a vody.
£
Dosavadní stav techniky
Jedním z možných způsobů získání kyseliny adipové, která je jednou ze základních složek polyamidu 6.6 je dvojnásobená karbonylace butadienu nebo jeho derivátů.
I když by se zdálo, že bude možné provést obě uvedené hydroxykarbonylace vedoucí k získání kyseliny adipové z butadienu v jediném reakčním stupni, v praxi se ukáz.alo, že za účelem dosažení dostatečně vysoké selektivity, podmiňující, ekonomickou přijatelnost výrobního procesu, musí být obě uvedené hydroxykarbonylace provedeny následně jedna po druhé.
rf
V patentuUS-A-3 509 209 je popsána hydroxykarbonylace různých olefinú, včetně butadienu, půso.bením oxidu uhelnatého a vody v přítomnosti kyseliny chlorovodíkové nebo kyseliny bromovodíkové a katalyzátoru obsahujícího paladium při teplotě 15 až 300 °C a tlaku 0,1 až 100 MPa, výhodně při tlaku 1 až 20 MPa.
Bylo zjištěno, že za výše popsaných podmínek se dosahuje pouze velmi nízkých výtěžků kyselin pentenových a že ve skutečnosti je velmi často získaným produktem valerolakton.
Ve francouzském patentu FR-A-2 529 885 je navržen způsob přípravy beta,gama-nenasycených kyselin, jakými jsou kyseliny pentenové, karbonylací konjugovaných dienů (zejména butadienu) v přítomnosti vody, kyseliny halogenovodíkové, katalyzátoru na bázi paladia a kvartérní oniové soli prvku zvoleného z množiny zahrnující dusík, fosfor a arsen.
. ________Tento, způsob, sice ..poskytuje .dobré, „výsledky, avšak poža.du je použití relativně velkého množství kvartérní oniové soli, která je drahá a jejíž přítomnost má tendenci komplikovat zpracování reakčních směsí po ukončení reakce.
Podstata vynálezu
Nyní bylo nově zjištěno, že hydroxykarbonylace butadienu a jeho derivátů může být provedena při dosažení dobré selektivity produkce zhodnotitelných produktů, tj. zejména kyselin pentenových, a to aniž by bylo nezbytné'provádět reakci v přítomnosti kvartérní oniové soli.
Definováno přesněji, jé předmětem vynálezu způsob hydroxykarbonylace butadienu a jeho- derivátů působením oxiduuhelnatého a. vody při tlaku-vyšším·, než je atmosferický-tlak, a-v přítomnosti paladiového.katalyzátoru, který je rozpustnýv r-eakčním prostředí, jehož podstata spočívá v tom, že:
způsob se provádí v přítomnosti krotylchloridu, jehož množství je- rovno alespoň dvěma molům na jeden mol pa> ladia,
- paladium je alespoň částečně ve. formě p£-krotyl-komplexu a množství vody přítomné v'reakčním-prostředí je menší nebo rovné 20 % hmotnosti, vztaženo na hmotnost reakční 'směsi.
Derivátem butadienu se zde zejména rozumí allylové butenoly, například 3-buten-2-ol, 2-buten-1-ol a -jejich směsi a adiční sloučeniny chlorovodíku- s butadienem (chlorbuteny), jejichž hlavním zástupcem je krotylchlorid. Při tomto způsobu může být použit butadien, jeden nebo několik jeho derivátů nebo směsi butadienu s'jedním nebo několika jeho deriváty. Výhodný výchozí produkt, však představuje butadien nebo směsi obsahující převážný podíl butadienu.
Buá může být pí-krotyl-paladiový komplexní katalyzátor do reakční směsi zaveden jako takový nebo zde může být vytvo. řen in šitu z·· halogenidů paladia, zejména z chloridu paladia,
Jk.A * z s J _ z karboxylátů paladia, zejména 2 acetátu paladia, nebo alternativně z jemně rozdruženého kovového paladia.
Množství použitého- pí-krotyl-paladiového katalyzátoru při způsobu podle vynálezu se může měnit v, širokém rozmezí.
' ’ ’ ’ ' L Z' ’ “5 Μ ’ I
Obvykle se používá 10 ý až 0,2 molu paladia na jeden molybutadienu hebo bůtadienového derivátu použitého při reakci a výhod-4 , M ne 10 az 0,1 molu paladia na jeden mol použitého'butadienu nebo bůtadienového derivátu.
kromě uvedeného pi-krotyl-paladiového katalyzátoru může být v reakčním prostředí nalezeno v různém množství i paladium v jiné,,méně účinné, formě {například kovové paladium nebo chlorid paladia). Nicméně při provádění způsobu podle vynálezu v průmyslovém měřítku je výhodné, aby veškeré paladium nebo prakticky veškeré paladium bylo přítomno v účinné formě, která je rozpustnáv reakčním prostředí, například ve formě píkrotyl-paladia, případně ,s chloridem paladnatým.
i z Použitý pí-krotyl-paladiový komplex může být například
I připraven reakcí soli paladia, například, chloridu paladnatého, * s krotylchloridenr v rozpouštědle, které může být tvořeno směsí vody a methanolu. Tato směs se míchá, obvykle při okolní teplotě, výhodně pod mírným proudem, oxidu 'uhelnatého. pí-Krotyl paladiový komplex se vyloučí, načež se po případném odplynění reakční směs nalije dó vody a potom se extrahuje za použití vhodného organického rozpouštědla, jakým je například chloroform. Získaný komplex, se potom izoluje z. organického roztoku odpařením rozpouštědla.
Krotylchloridový promotor může být zaveden do reakční směsi jako takový nebo zde může být vytvořen in sítu z butadienu nebo/a z 2-buten-1-olu a kyseliny chlorovodíkové.
Tento promotor představuje v molárním vyjádření 5- až 10-násobek množství paladia, i když může být přítomen ve větších množstvích, protože může tvořit veškerý substrát určený k hydroxykarbonylaci nebo jeho část.
Globálně je výhodné, aby molární poměr Cl/Pd v reakčním prostředí byl menší nebo roven 100, výhodněji aby byl menší nebo roven 20, nebot vysoké molární ..poměry Cl/Pd mají nepříznivý vliv na reakční kinetiku.
Jak již bylo uvedeno, měl by být obsah vody.'v reakční směsi udržován na hodnotě nižší nebo rovné 20 % hmotnosti, vztaženo na hmotnost reakční směsi. Tó jé podmíněno tím, že obsah vody. má nepříznivý vliv na reakční kinetiku. Tento obsah vody bude výhodně udržován na hodnotě nižší nebo rovné 8 % hmotnosti a dokonce výhodněji na hodnotě nižší nebo rovné 5 %, vztaženo na hmotnost uvedené směsi.
Jelikož voda představuje reakční složku, která je důležitá pro průběh hydroxykarbonylační reakce, spočívá výhodná varianta způsobu podle vynálezu v. tom, že se voda do reakčního prostředí vstřikuje postupně tou měrou, ják reakce’probíhá, což umožňuje udržet její obsah-v'reakčním prostředí 'na velmi nízké hodnotě, což umožňuje požadovaný průběh reakce.
I když přítomnost třetího rozpouštědla není vyloučena, . provádí se reakce obvykle bez jakéhokoliv rozpouštědla odlišného od rozpouštědla tvořeného samotnými reakčními složkami nebo rěakčními produkty. Za účelem potlačení ňa'minimum vedlejších reakcí může být rovněž příznivé do reakčního prostředí zavést od počátku hydroxykarbonylační reakce kyselinu pentenovou, zejména kyselinu 3-pentenovou.
V rámci průmyslového provádění způsobu podle vynálezu může mít recyklování katalyzátoru, promotoru a nezreagovaného butadienu za následek zavádění do reakčního prostředí větších nebo menších množství dalších sloučenin, zejména vedlejších produktů vytvořených v průběhu hydroxykarbonylační reakce. Reakční směs může takto obsahovat například buteny, gama-valerolakton, kyselinu valerovou, kyselinu adipovou, kyselinu 2methylglutarovou, kyselinu 2-ethyljantarovou, kyselinu 2-methylbutanovou a kyselinu 2-methylbutenovou. Jestliže se bere v úvahu nezbytnost případného kontinuálního provádění způsobu podle vynálezu mohla by množství těchto sloučenin přítomných v reakčním prostředí dosáhnout až 90 % hmotnosti, vztaženo na hmotnost reakční směsi použité při hydroxykarbonylační reakci.
Obsah butadienu je důležitým parametrem reakce a to zejména pokud jde o stabilitu paladiového katalyzátoru, tzn,. v podstatě jeho udržení v roztoku v reakční směsi. Takto bylo pozorováno, že není příznivé, jestliže obsah butadienu je nižší než 0,2 % hmotnosti, vztaženo na celkovou hmotnost reakční směsi. V případě, že se způsob podle vynálezu provádí diskontinuálně, potom se konverze butadienu nebo jeho derivátů výhodně omezí tak, aby reakční směs obsahovala alespoň 0,5 % hmotnosti uvedeného butadienu nebo jeho derivátů.
Obsah butadienu bude rovněž výhodné udržovat na hodnotě nižší nebo rovné 50 % hmotnosti, vztaženo na hmotnost reakční směsi, a dokonce výhodněji na hodnotě nižší nebo rovné 30 % hmotnosti, vztaženo hmotnost reakční směsi, a to v případě, kdy se způsob podle vynálezu provádí diskontinuálně a na hodnotě nižší aebo rovné 10 % hmotnosti, vztaženo hmotnost reakční směsi, v případě, kdy se tento způsob provádí kontinuálně.
Zatímco paladiový katalyzátor má tendenci vysrážet se ve značném množství ve formě nerozpustného kovového paladia v případě, že se hydroxykarbonylace butadienu provádí za podmínek, které jsou odlišné od podmínek, za jakých se provádí způsob podle vynálezu, bylo naopak pozorováno, že za použití podmínek podle vynálezu si katalyzátor zachována pozoruhodnou stabilitu.
Z průmyslového hlediska je velmi výhodné zpracovávat 4 pouze kapalné fáze a pokud je to možné vyhnout se přítomnosti suspendovaných pevných podílů. A to právě umožňuje způsob podle vynálezu.
Uvedená hydroxýkarbonylační reakce může být provedena při teplotě, která se obecně pohybuje mezi 60 a 230 °C a výhod-( ně mezi 90 a 200 °C, a při tlaku při dané reakční teplotě rovném 5 až 50 MPa, výhodně při tlaku 10 až 30 MPa.
Parciální tlak oxidu uhelnatého, měřený při teplotě 25 °C,. činí “2,5 až 44MPa a výhodně 5',5 až 24 MPa.
Jak již bylo. uvedeno, může být způsobpodle vynálezu prováděn kontinuálně'nebo diskontinualně. Podle zvoleného způsobu provedení bude tudíž nezbytné upravit i jednotlivé výše uvedené reakční podmínky.
V. následující části popisu bude vynález blíže objasněn pomocí příkladů jeho konkrétního provedení, přičemž tyto příklady mají pouze ilustrační charakter a nikterak neomezují rozsah vynálezu, který je jednoznačně vymezen formulací patentových nároků.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
T) Příprava p£-krotyl-chloridopaladnatého komplexu
Do skleněné baňky s kulatým dnem se postupně zavede
5,04 g chloridu paladnatého., 3,37 g chloridu sodného, 50 cm
3 methanolu, 15 cm vody, 8,03 g krotylchloridu a dále 20 cm methanolu. Takto získaná heterogenní směs se míchá, přičemž postupně zhnědne a zakalí se. Do roztoku se potom za míchání zavádí mírný.proud oxidu uhelnatého (za tvorby bublinek) po dobu jedné hodiny. Směs se vyčeří a vyloučí se žlutá sraženina. Míchání a přivádění oxidu uhelnatého se přeruší a roztok i* se ponechá v klidu po dobu jedné hodiny, načež se nalije do 300 cm vody a extrahuje pětkrát 50 cn? chloroformu. Získaná slámově žlutá organická fáze se dvakrát promyje 100 cm^ vody, vysuší přes noc nadsíranem sodným a potom odpaří. Tímto způsobem se získá 3,35 g světležlutého pevného produktu, který má čistotu vyšší hež 94 . % (stanoveno.· nukleární magnetickorezonanční spektroskopií)'.
2) Hydrokárbonylace butadienu
Do skleněné baňky o obsahu 50 cn? se postupně zavede:
- pí-krotyl-paladiumchlorid 0,9 mmolu
- krotylchlorid 6,2 mmolu
- voda 100 mmolů
- kyselina 3-pentenová 20 g (200 mmolů)
- butadien 100 mmolů.
Poslední se zavádí butadi.en kondenzací (při teplotě chladné stěny -78 °G) z výstupu butadienu.
Baňka se potom umístí do autoklávu o obsahu 125 cm^ a autokláv se uloží do termostatu, umožňujícího míchání obsahu baňky třepáním a připojeného k systému pro dodávku plynu pod vysokým tlakem, načež se ustaví tlak 10 MPa oxidu uhelnatého při okolní teplotě. Teplota se potom za míchání a v průběhu 25 minut zvýší na 140 °C. Při této teplotě se tlak v autoklávu zvýší na 20 MPa zaváděním oxidu uhelnatého a udržuje se konstantní na této hodnotě pb dobu 30 minut pomocí zásobníku oxidu uhelnatého pod tlakem.
Míchání se potom přeruší, autokláv se ochladí a odplyní a plynyazískaný roztok se analyzují plynovou chromatografií, přičemž se získají následující výsledky:
- stupeň konverze butadienu 92 %
““ výtěžek kyseliny 3-pentenové vztažený na konvertovaný butadíen 89,5 %
- výtěžek kyseliny adipové (Al) 0,1 %
- výtěžek kyseliny 2-methylglutarové (A2) 4, 1 %
- výtěžek kyseliny 2-ethyljantarové (A3) 1,8%
- výtěžek gama-valerolaktonu (VAL) 0,7 %
výtěžek kyseliny 2-pentenové (P2) 0,3 %
- výtěžek butenů (C4) 0,6 =
- výtěžek kyselin methylbuteno.vých a
kyseliny methylbutanové (MB) 2,4- %
Po ukončení testu zůstalo veškeré použité paladi
roztoku.
Produkční účinnost tohoto testu je 500 g P3/litr reaktoru/hodinu.
*
Příklad 2
V tomto příkladu se opakuje část 2) příkladu 1 za použití stejných vsázek s výjimkou spočívající v tom, že množství vody činí 50 cm namísto původních 100 cm .
Teplota a tlak jsou stejné jako v příkladu l·.
' r
Pro jednotlivé vytvořené produkty se dosáhne stejných výtěžků, avšak produkční účinnost dosažená při tomto testu činí 1200 g P3/litr reaktoru/hodinu. ..
Příklad 3
V tomto příkladu se Opakuje část 2) příkladu 1 za použi tí následujících vsázek:
octan paladnatý 0,9 mmolu
- krotylchlorid 7,2 mmolu
- voda 100 mmolů
- kyselina 3-pentenová 20 g (200 mmolů
- butadien 100 mmolů.
Bylo použito stejné zařízení a stejná metodika jako v příkladu 1.
Bylo použito následujících provozních podmínek: 140 °C'
20 MPa při této teplotě, 30 minut při této teplotě , a. tomto
tlaku. Byly získány následující výsledky:
- stupeň konverze butadienu 8 7 %
výtěžek kyseliny 3-pentenové (P3) 91 %
- výtěžek kyseliny adipové (Al) 0,1 %
- výtěžek kyseliny 2-methylglutarové 3 %
- výtěžek kyseliny 2-ethyljantarové (A3) 2 %
- výtěžek gama-valerolaktonu (VAL) 0,8 %
- výtěžek kyseliny 2-pentenové (P2) 0,2 %
- výtěžek butenů (C4) 0,3 %
výtěžek kyselin methylbutenových a kyseliny methylbutanové (MB} -2 %.
Po ukončení testu zůstalo 97 % použitého paladia v roz toku..
Při tomto testu bylo dosaženo produkční účinnosti 500 g P3/litr reaktoru/hodinu.
Příklady 4 až 8
V těchto příkladech še opakuje část 2) příkladu 1 za _p_ou_ž i t í . nás led ují c.í ch. ,V5 á z ek_________________________ pí-krotyl-paladiumchlorid (připravený
v příkladu 1 ) 0,9 mmolu
- krotylchlorid .6,2 mmolu
- voda' 100 mmo 1 u
- kyselina 3-pentenová 20 g (200 mmolu)
- butadien 1 00 mmolú.
Použije se stejné zařízení a stejná metodika jako v příkladu 1 .
Použijí se následující, provozní podmínky: 140 °C,
MPa při této teplotě, 25 minut při této teplotě a tomto tlaku.
Doba 25 minut je zvolena tak, aby se dosáhlo stupně konverze butadienu přibližně 80 %. Po této první 'hydroxykarbonylační reakci se míchání přeruší, autokláv se ochladí a odplyní a získaný roztok se vystaví· sníženému tlaku za účelem oddestilování vytvořené kyseliny 3-pentenové (asi 5 až 7 g).
• „· «i
Destilační zbytek.je stále homogenní a opětovně se použije s novými vsázkami kro.tylchloridu (6,2 mmolu), vody (100 mmolú) a butadienu (100 mmolu). Takto ’se provede za stejných provozních podmínek 5 následných testů hydroxykarbonylace butadienu.
Získané destiláty a konečný destilační zbytek se potom analyzují plynovou chromatografií, přičemž se získají následující výsledky (po proběhnutí těchto 5 testů):
stupeň konverze butadienu 80- % výtěžek kyseliny 3-pentenové (P3).·. 93 % výtěžek kyseliny adipové (AI) 0 % výtěžek kyseliny 2-methylglutarové (A2)
2,6 %
1 výtěžek kyseliny 2-ethyljantarové (A3) 0,9 % výtěžek gama-valerolaktonu (VAL) 0,8 % výtěžek kyseliny 2-pentenové (P2) 0 % výtěžek kyselin methylbutenových a kyseliny methylbutanové (M3) 1,7%.
Po ukončení tohoto testu zůstalo veškeré použité' paladium v roztoku.
Při tomto testu bylo dosaženo produkční účinnosti
415 g P3/litr reaktoru/hodinu.
Příklady 9 a 10 , V těchto příkladech se opakuje část· 2) příkladu 1 za použití následujících vsázek:
- pí-krotyl-paladiumchlorid . 0,9 mmolu
- krotylchlorid. 1 7,1 mmolu
- voda rf· , , 120 mmolů
- kyselina 3-pentenová 20' g (200 mmolů)
butadien 100 mmolů.
..... Reakční složky byly zavedeny přímo do auťoklávu (zhotoveného z nikl-molybdenové slitiny komerčně dostupné pod označením Hastelloy B2), přičemž byla použita stejná metodika jako v příkladu 1.
Byly použity následující provozní podmínky: 140 °C,
MPa při této teplotě, 20 minut při této teplotě a tomto tlaku..
Byly získány následující výsledky:
stupeň konverze butadienu 81 % výtěžek kyseliny 3-penťenové (P3) 92 % výtěžek kyseliny adipové (AI) 0,1 % výtěžek kyseliny 2-methylglutarové (A2) 3,6 % výtěžek kyseliny 2-ethyljantarové (A3) 2,2 % yýtě žek gama 7 vale.rolák tonu, _{VAL.)......,. .....1,8..%.
výtěžek kyseliny 2-pentenové (P2) 0,1 % výtěžek butenů (C4) 0,1% výtěžek kyselin methylbutenových a kyseliny methylbutanové(MB) 2,4 %.
Po ukončení testu zůstalo veškeré použité paladium v roztoku.
Konečný obsah butadienu v reakční směsi činil 2 % hmotnosti, vztaženo na hmotnost reakční směsi.
V tomto příkladu bylo dosaženo produkční účinnosti 800 g P3/litr reaktoru/hodinu.
Postup podle příkladu 9' se opakuje se. stejnými vsázkami a za stejných provozních podmínek s výjimkou spočívající v tom, že se reakce provádí po dobu 40 minut při uvedené reakční teplotě a reakčním tlaku namísto původních 20 minut (příklad 10).
Dosáhne se stejných výtěžků jako.v příkladu 9, avšak konečný obsah butadienu v reakční směsi činí 0,35 %. hmotnosti, vztaženo, na hmotnost reakční směsi. Bylo pozorováno, ' že 2.0 % použitého katalyzátoru se vyloučilo ve formě kovového paladia.
i
Příklad 11
V tomto přikladu se opakuje část 2) příkladu 1 za použití následujících vsázek:
pí-krotyl-paladiumchlorid 0,9 mmolu krotylchlorid 112 mmolů
3 voda 100 mmolů kyselina 3-pentenová 20 g(200 mmolů).
Použije se stejné zařízení a. stejná metodika jako v příkladu 1 .
Použijí se následující provozní podmínky: 140 °C, 20 MPa při této teplotě, 40-minut pří této teplotě a tomto tlaku.
Získají se následující výsledky:
- stupeň konverze krotylchloridu výtěžek kyseliny 3-pentenové (P3) výtěžek kyseliny adipové (AI) 90' % ..26 %. 0,1' %
- vvtěžek * > kyseliny 2-methylglutarové (A2) . 0, 1 %
- výtěžek kyseliny 2-ethyljantarové (A3) 6,0 %
- výtěžek gama-valerolaktonu (VAL) 17,.0- %
- výtěžek kyseliny 2-pen.tenové {P2 ) 0,.-2-, %
výtěžek kyselin methylbutenových a 1 kyseliny methylbutanové 2,0 %
V tomto příkladu bylo dosaženo provozní účinnosti 130 g P3/litr reaktoru/hodinu.
Srovnávacípříklad 1 (za použití vysokého obsahu vody)
V tomto příkladu se opakuje část 2) příkladu 1 za použití, následujících vsázek:
pí-krotyl-paladiumchlorid 0,9 mmo 1 u
- krotylchlorid 7, 1 mmolu
- voda 500 mmolů
- kyselina 3-pentěnová < 15-0. (150 mmolů)
- butadien 1 0 0 mm o1ů.
Použije se stejné zařízení a stejná metodika jako v příkladu 1.
Použijí se následující provozní podmínky: 140 °C, 20 MPa při této teplotě, 103 minut při této teplotě a- tomto tla ku.
Byly získány následující výsledky:
stupeň konverze butadienu ' 72 % výtěžek kyseliny 3-pentenové (P3) 79 % výtěžek kyseliny adipové (AI) 0,4 % výtěžek kyseliny 2-methylglutarové (A2) 2 % výtěžek kyseliny 2-ethyljantarové (A3) 0,3 % výtěžek gama-valerolaktonu (VAL) 13¾ výtěžek . bu.tenů (C4) 1 % výtěžek kyselin methylbutenových a kyseliny methylbutanové (MB) 5 %,
V tomto příkladu bylo dosaženo produkční účinnosti 87 g P3/litr rěaktoru/hodinu.
Po, ukončení testu bylo zjištěno, že ačkoliv obsah but dienu čihřl-ještě 2 %, bylo již 25 % použitého katalyzátoru vyloučeno ve formě kovového paladia.
Kromě toho výtěžek kyseliny 3-pentanové činil pouze 79 % a produkční účinnost činila 87 g P3/l/h.
Příklad 12
V tomto příkladu se opakuje část 2) příkladu 1 za použití následujících vsázek:
pí-krotyl-paladiumchlorid 0,9 mmolu krotylchlorid 7,1 mmolu
15' voda kyselina 2-methylglutarová kyselina 2-ethyíjantarová butadien
100 mmolů 15 g (103 mmolů) g (34 mmolů} 100 mmolů.
Použije se stejné zařízení a metodika jako v příkladu 1. Použijí se následující provozní podmínky: 140 °C, 20 MPa při teto teplotě, 70 minut při této teplotě a tomto tlaku.
Získají se následující výsledky:
konverze’butadienu ' 78 % výtěžek kyseliny, 3-pentenové (P3) 95 % výtěžek gama-valerolaktonu (VAL) 0,6 % výtěžek butenů (C4) 0/8 % výtěžek kyselin methylbutenových a kyseliny methylbutanové (MB) 4 %.
Množství vytvořených dikyselin, představující velmi malá množství vzhledem k množstvím použitým.na počátku testu, nebyla.stanovena. Po ukončení testu zůstalo veškeré použité paladium v roztoku. .
V tomto testu bylo dosaženo produkční účinnosti 164 g P3/litr reaktoru/hodinu.

Claims (14)

  1. PATENTOVÉ
    NÁROKY ty 2-fŽ 3-tyf
    1. Způsob hydroxykarbonylace butadienu nebo některého z jeho derivátů působením oxidu uhelnatého a vody při tlaku vyšším, než je atmosférický tlak a v přítomnosti paladiového katalyzátoru, který je rozpustný v reakčním prostředí, vyznačený tím, že se hydroxykarbonylace provádí v přítomnosti krotylchloridu použitého v množství rovném alespoň dvěma molům na jeden mol paladia,· přičemž paladium. je alespoň částečně ve formě pí-krotyl-komplexu a obsah vody v reakčním prostředí je nižší nebo’ rovný 20 % hmotnosti, vztaženo na hmotnost reakční směsi.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačený, tím, že celkový tlak při reakční teplotě je roven 5 až 50 MPa, výhodně 10 až 30 MPa.
  3. 3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačený' tím, že parciální tlak oxidu uhelnatého, měřený při teplotě 25 °C, je roven 2,5 až 44 MPa, výhodně 5,5 až 24 MPa.
  4. 4. Způsob podle nároků 1 až 3,vyznačený tím, že množství paladia činí 10 5 až 0,2 molu na jeden mol použitého butadienu, výhodné 10 az 0,1 molu na jeden mol použitého butadienu.
  5. 5. Způsob podle nároků 1 až 4,vyznačený tím, že molární množství krotylchloridu činí 5- až 10-násobek molárního množství paladia v reakčním prostředí.
  6. 6. Způsob podle nároků 1 až 5,vyznačený tím, že obsah butadienu je roven alespoň 0,2 % hmotnosti, vztaženo na hmotnost reakčního prostředí, a výhodně roven alespoň 0,5 % hmotnosti, vztaženo na hmotnost reakčního prostředí.
  7. 7. Způsob podle nároků 1 až 6, vyznačený tím, žeobsah butadienu je nižší nebo rovný 50 % hmotnosti, vztaženo na hmotnost reakčního prostředí, a výhodně nižší nebo rovný 30 % hmotnosti, vztaženo na hmotnost reakčního prostředí, v pří pádě, že způsob je prováděn diskontinuálně.
  8. 8. Způsob podle nároků 1 az 6, v y z n a. č e n ý tím,.
    V* že obsah butadienu je nižší nebo rovný 10 %. hmotnosti, vztažep no na hmotnost reakčního prostředí, v případě, še způsob.je prováděn kontinuálně.
  9. 9. Způsob podle nároků 1 až 8, v y z n a č e n .ý tím, že hydroxykarbonylační reakce se provádí, v kyselině 3-pentertové
  10. 10. Způsob podle nároků 1. až 9, vyznačený tím, še hydroxykarbonylační reakce se provádí při teplotě 60 až 230 °C a výhodně při teplotě 90 až 200 °Č.
  11. 11. Způsob podle nároků 1 až 10, vyznačený tím, že krotylchlorid se vytvoří in šitu z přítomného butadienu a kyseliny chlorovodíkové.
  12. 12. Způsob podle nároků 1 až 11, vyznačený tím, .že pí-krotyl-paladiový komplex-.se vytvoří in šitu z přítomného butadienu a soli paladia, která je rozpustná- v reakčním prostředí'.
  13. 13. Způsob podle nároků 1 až 12,vyznačený tím,, že obsah vody v reakční směsi se udržuje na hodnotě nižší nebo rovné 8 % hmotnosti a výhodně na hodnotě nižší nebo rovné 5 % hmotnostivztaženo na hmotnost uvedené reakční směsi.
  14. 14. Způsob podle nároků 1 až 13, vyznačený tím, že celkový molární poměr Cl/Pd je nižší nebo rovný 100 a výhodně nižší nebo rovný 20. '
CZ19942563A 1993-10-19 1994-10-17 Způsob hydroxykarbonylace butadienu CZ287993B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9312666A FR2711365B1 (fr) 1993-10-19 1993-10-19 Procédé d'hydroxycarbonylation du butadiène.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ256394A3 true CZ256394A3 (en) 1995-09-13
CZ287993B6 CZ287993B6 (cs) 2001-03-14

Family

ID=9452156

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19942563A CZ287993B6 (cs) 1993-10-19 1994-10-17 Způsob hydroxykarbonylace butadienu

Country Status (16)

Country Link
US (1) US5625096A (cs)
EP (1) EP0648731B1 (cs)
JP (1) JP2512391B2 (cs)
KR (1) KR100315721B1 (cs)
CN (1) CN1039710C (cs)
BR (1) BR9404149A (cs)
CA (1) CA2118386C (cs)
CZ (1) CZ287993B6 (cs)
DE (1) DE69407720T2 (cs)
FR (1) FR2711365B1 (cs)
PL (1) PL177803B1 (cs)
RU (1) RU2130919C1 (cs)
SG (1) SG44613A1 (cs)
SK (1) SK279834B6 (cs)
TW (1) TW293812B (cs)
UA (1) UA41882C2 (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2737669B1 (fr) * 1995-08-09 1997-09-19 Rhone Poulenc Fibres Procede de separation d'un catalyseur au palladium
WO1997029069A1 (en) * 1996-02-12 1997-08-14 Dsm N.V. Process for the preparation of pentenoic acid or pentenoate ester
US5962680A (en) * 1997-04-15 1999-10-05 Union Carbide Chemicals & Plastics Technology Corporation Processes for producing epsilon caprolactams
US5925754A (en) * 1997-04-15 1999-07-20 Union Carbide Chemicals & Plastics Technology Corporation Epsilon caprolactam compositions
US5886236A (en) * 1997-04-15 1999-03-23 Union Carbide Chemicals & Plastics Technology Corporation Process for producing aldehyde acid salts
FR2818638B1 (fr) * 2000-12-27 2003-02-07 Rhodia Polyamide Intermediates Procede de preparation d'acides carboxyliques par carbonylation au palladium
CN112250715A (zh) * 2020-10-29 2021-01-22 西安凯立新材料股份有限公司 一种氯(巴豆基)(3-叔-丁基磷)钯(ii)的制备方法

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1402383A (fr) * 1963-07-26 1965-06-11 Shell Int Research Procédé de préparation d'acides carboxyliques et de leurs dérivés
US4414409A (en) * 1981-12-21 1983-11-08 E. I. Du Pont De Nemours & Company Palladium sulfonate catalyst systems for carbonylation of olefins
FR2529885A1 (fr) * 1982-07-09 1984-01-13 Rhone Poulenc Chim Base Procede de preparation d'acides carboxyliques b,g-insatures
US5288903A (en) * 1993-07-26 1994-02-22 E. I. Du Pont De Nemours And Company Preparation of 3-pentenoic acid and a catalyst therefore

Also Published As

Publication number Publication date
CA2118386A1 (fr) 1995-04-20
PL305482A1 (en) 1995-05-02
DE69407720T2 (de) 1998-07-30
SK125594A3 (en) 1995-06-07
BR9404149A (pt) 1995-06-20
UA41882C2 (uk) 2001-10-15
JP2512391B2 (ja) 1996-07-03
PL177803B1 (pl) 2000-01-31
RU94037588A (ru) 1996-08-10
RU2130919C1 (ru) 1999-05-27
US5625096A (en) 1997-04-29
CN1106787A (zh) 1995-08-16
FR2711365A1 (fr) 1995-04-28
EP0648731B1 (fr) 1998-01-07
FR2711365B1 (fr) 1995-12-15
DE69407720D1 (de) 1998-02-12
EP0648731A1 (fr) 1995-04-19
JPH07324054A (ja) 1995-12-12
KR950011391A (ko) 1995-05-15
CZ287993B6 (cs) 2001-03-14
CN1039710C (zh) 1998-09-09
SG44613A1 (en) 1997-12-19
TW293812B (cs) 1996-12-21
KR100315721B1 (ko) 2002-02-19
CA2118386C (fr) 1998-08-11
SK279834B6 (sk) 1999-04-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR920009974B1 (ko) 3-펜테노산의 제조방법
EP0340416B1 (de) Verfahren zur Herstellung von Vinylchlorid durch Umsetzung von Acetylen mit Chlorwasserstoff
WO2010024420A1 (ja) オレフィンの製造法
CZ256394A3 (en) Hydroxycarbonylation process of butadiene
US4382148A (en) Process for the preparation of glycol aldehyde
CN1070168C (zh) 烯烃的羰基化
KR100395354B1 (ko) 부타디엔의히드록시카르보닐화방법
EP0106656B1 (en) Preparation of carboxylic acids and esters thereof
US3952020A (en) Lactone production
KR100350919B1 (ko) 이리듐용액의제조방법및촉매로서의용도
EP0140673B1 (en) Preparation of carboxylic acids and esters
CA1135280A (en) Method of preparing aliphatic carboxylic acids
KR20000075494A (ko) 올레핀의 카르보닐화에 의한 카르복실산 또는 이의 에스테르의제조 방법
KR950011105B1 (ko) 펜텐산의 히드로카르복실화에 의한 아디프산의 제조방법
EP0063105B1 (en) Process for producing ethyl acetate by homologation of methyl acetate
WO2001051446A2 (en) Co-production of carboxylic acids and/or their esters
CZ287045B6 (en) Isomerization process of saturated, branched carboxylic acids to corresponding saturated, unbranched carboxylic acids
JPH07179393A (ja) カルボン酸の製造方法
KR920000893B1 (ko) Ni-Sn 촉매계를 이용한 카르복실산의 제조방법
KR790001339B1 (ko) 6-데옥시테트라싸이클린의 제조방법
JPH0597759A (ja) 2‐ヘキセン‐1,6‐ジアールの製造方法
EP0107496A1 (en) Process for the preparation of esters
JPH07227541A (ja) 新規なルテニウム/スズ含有固体触媒およびそれを用いるアリールアルキルアルコールの製造方法
JPH05186385A (ja) 2−ヘキセン−1,6−ジアールの製造方法
EP1043300A2 (en) Process for the carbonylation of an alcohol and/or reactive derivative thereof

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20021017