CZ244893A3 - Novel perhydroisoindole derivatives, and process for preparing thereof - Google Patents

Novel perhydroisoindole derivatives, and process for preparing thereof Download PDF

Info

Publication number
CZ244893A3
CZ244893A3 CS932448A CS244893A CZ244893A3 CZ 244893 A3 CZ244893 A3 CZ 244893A3 CS 932448 A CS932448 A CS 932448A CS 244893 A CS244893 A CS 244893A CZ 244893 A3 CZ244893 A3 CZ 244893A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
group
diphenyl
atom
derivative
solution
Prior art date
Application number
CS932448A
Other languages
English (en)
Inventor
Daniel Achard
Serge Grisoni
Stephen Hanessian
Claude Moutonnier
Jean-Francois Peyronel
Michel Tabart
Alain Truchon
Original Assignee
Rhone Poulenc Rorer Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rhone Poulenc Rorer Sa filed Critical Rhone Poulenc Rorer Sa
Publication of CZ244893A3 publication Critical patent/CZ244893A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D209/00Heterocyclic compounds containing five-membered rings, condensed with other rings, with one nitrogen atom as the only ring hetero atom
    • C07D209/02Heterocyclic compounds containing five-membered rings, condensed with other rings, with one nitrogen atom as the only ring hetero atom condensed with one carbocyclic ring
    • C07D209/44Iso-indoles; Hydrogenated iso-indoles

Description

(57) Perhydroisoindolové deriváty obecného vzorce I, ve kterém Ri, jsou identické a znamenají atomy vodíku nebo dohromady tvoří vazbu, R2 jsou identické nebo znamenají fenyJové skupiny případně substituované atomem halogenu nebo methylovou skupinou v poloze 2 nebo 3, R3 znamená atom halogenu nebo hydroxy-skupinu a R4 znamená atom vodíku nebo současně s R3 znamená atom halogenu, ve formě isomerů nebo jejich směsí, jakož i případně ve formě jejich solí, způsob přípravy těchto derivátů, které jsou meziprodukty pro přípravu látek antagonizujících účinky látky P.
JUDr. J. TRÁPÍC'/ A PARTNEŘI ADVCK?.: ·. ’· ''
171624/JT A70,u.
Cí'
T 79 7 ? '> ' \ : 1K.ÍN.· -·· :
,XT
Nové perhydroisoindolové deriváty a způsob jejich přípravy
Oblast techniky
Vynález se týká nových perhydroisoindolových derivátů obecného vzorce I
NH (I) jakož i jejich solí, které jsou meziprodukty pro přípravu perhydroisoindolů, které antagonizují účinky látky P a jsou tedy použitelné v terapeutických oblastech, ve kterých se uvedená látka P uplatňuje.
Dosavadní stav techniky
V patentu US 4 042 707 byly popsány sloučeniny odvozené od isoindolu obecného vzorce _.
w
a mající opiovou účinnost.
Uvedené sloučeniny nejsou vůči látce P nikterak účinné a ani nemohou být použity jako meziprodukty vedoucí ke sloučeninám antagonizujícím účinky látky P.
Až dosud, a to i přes provedený výzkum a vzdor vzbuzenému zájmu o tyto látky (M.R. Hanley, TINS, (5) 139 (1982)), nebyla nalezena sloučenina, která by specificky působila na látku P a měla nepeptidovou strukturu. Vzhledem k tomu jsou perhydroisoindolové deriváty obecného vzorce I velmi důležité.
Podstata vynálezu
Předmětem vynálezu jsou sloučeniny obecného vzorce I
ve kterém
R^ jsou identické a znamenají atomy vodíku nebo dohromady tvoří vazbu,
R2 jsou identické a znamenají fenylové skupiny substituované atomem halogenu nebo methylovou skupinou v poloze 2 nebo 3,
R^ znamená atom halogenu nebo hydroxy-skupinu a
R^ znamená atom vodíku nebo současně s R^ znamená atom halogenu.
V případě, že R2 nese halogenový substituent nebo kdy R^ znamená atom halogenu, potom může být takový atom halogenu zvo3 len z množiny zahrnující atom chloru nebo atom fluoru.
Sloučeniny obecného vzorce I vykazují různé druhy stereoisomerie a je třeba uvést, že isoindolové deriváty s konfigurací (3aR,7aR) v čistém stavu nebo ve formě směsi konfigurací cis (3aRS,7aRS) spadají rovněž do rozsahu vynálezu. V případě, že R^ a jsou odlišné, potom může být v axiální nebo ekvatoriální poloze a odpovídající deriváty R a S, jakož i jejich směsi spadají rovněž do rozsahu vynálezu.
Isoindolové deriváty obecného vzorce I, ve kterém R^ znamená atom halogenu a R^ znamená atom vodíku nebo atom halogenu, mohou být podle vynálezu připraveny halogenací isoindolového derivátu obecného vzorce II
ve kterém a R2 mají výše uvedený význam, r3 znamená hydroxy-skupinu, Rx4 znamená atom vodíku v případě, kdy má být získán monohalogenovaný derivát, nebo R'^ a r'4 tvoří dohromady oxo-skupinu v případě, že má být získán dihalogenovaný derivát, a následným odstraněním ochranné skupiny .
Ochrannou skupinou R^ může být libovolná ochranná skupina aminové funkce, která je kompatibilní s průběhem reakce a jejíž zavedení a odstranění nemá nepříznivý vliv na zbývající část molekuly. Jako příklady takových ochranných skupin lze uvést alkyloxykarbonylovou skupinu, benzyloxykarbonylovou skupinu, případně substituovanou benzylovou skupinu, formylovou skupinu, chloracetylovou skupinu, trichloracetylovou skupinu, trifluoracetylovou skupinu, vinyloxykarbonylovou skupinu, fenoxykarbonylovou skupinu, 1-chlorethoxykarbonylovou skupinu nebo chlorkarbonylovou skupinu.
V případě, že má být získán produkt, ve kterém R^ znamená atom fluoru, potom se uvedená reakce výhodně provádí z^a použi tí fluoračního činidla, jakými jsou fluoridy síry /trifluorid morfolino-siřičitý, fluorid siřičitý (J.Org.Chem., 40, 3808 (1975)), trifluorid diethylamino-siřičitý (Tetrahedron, 44,
2875 (1988)), trifluorid fenyl-siřičitý (J. Am. Chem. Soc.,
84, 3058 (1962))/, hexafluorpropyldiethylamin (japonský patent 2 039 546) nebo N-(2-chlor-1,1,2-trifluorethyl)diethylamin, fluorid seleničitý (J. Am. Chem. Soc.,96, 925 (1974) nebo tetrafluorfenylfosforan (Tet.Let., 907 (1973), v organickém rozpouštědle, jakým je chlorované rozpouštědlo (například dichlormethan nebo dichlorethan) při teplotě -30 až 30 °C. Je třeba uvést, že použití alkoholu s konfigurací (S) vede k fluorovanému derivátu s konfigurací (R) a použití alkoholu s konfigurací (R) vede k fluorovanému derivátu s konfigurací (S). Rovněž je možné vycházet ze směsi alkoholu s konfigurací (R) a (S) a provést rozdělení v úrovni derivátu obecného vzorce I, který byl takto získán.
V případě, že má být získán difluorovaný derivát obecného vzorce I, potom se při uvedené reakci vychází z isoindolonu obecného vzorce (II) (R3 a r'4 tvoří dohromady oxo-skupinu) a pracuje se . za výše uvedených podmínek a při teplotě od 30 °C do teploty zpětného toku reakční směsi.
V případě, že má být získán produkt, ve kterém R^ znamená atom chloru, potom může být takový chlorovaný derivát s konfigura cí (R) získán reakcí alkoholu (S) s chloridem fosforečným za podmínek popsaných R.J.Cremlyn-em a kol. v J.Chem.Soc., 3794 (1954). Chlorovaný derivát s konfigurací (S) může být získán re5 akcí alkoholu (S) s thionylchloridem za podmínek, které jsou rovněž uvedeny ve výše uvedeném literárním odkazu.
V případě, že má být získán dichlorovaný derivát, potom se vychází z perhydroisoindolu obecného vzorce II a na tuto sloučeninu se působí chloridem fosforečným za výše uvedených podmínek .
Následné odstranění ochranné skupiny R^ se provádí obvyklými postupy. Zejména lze k tomuto účelu použít metody popsané T.W. Greene-m (Protective Groups in Organic Synthesis, A.WileyInterscience Publication (1981)) nebo Mc.Omie-m (Protective Groups in Organic Chemistry, Plenům Press (1973)).
Isoindolový derivát obecného vzorce I, ve kterém R^ znamená atom halogenu a R^ znamená atom vodíku, může být podle vynálezu rovněž získán halogenací perhydroisoindolového derivátu obecného vzorce III
ve kterém R^, R2 a R^ mají výše uvedený význam, a následným odstra něním ochranné skupiny R^.
Uvedená 'nalogenace se provádí za použití kvarterního amoniového halogenidu, jakým je například tetrabutylamoniumfluorid,nebo halogenidu alkalického kovu, jakým je například fluorid draselný nebo fluorid česný, v bezvodém prostředí, v organic6 kém rozpouštědle, jakým je ether (například tetrahydrofuran nebo dioxan), chlorované rozpouštědlo (například dichlormethan) nebo směs rozpouštědel, při teplotě -30 až 50 °C.
Je třeba uvést, že sulfonylový derivát obecného vzorce III s konfigurací (S) vede k halogenovanému derivátu s konfigurací (R) a že sulfonylový derivát s konfigurací (R) vede k halo genovanému derivátu s konfigurací (S).
Odstranění ochranné skupiny R<- se provádí výše uvedeným postupem.
Sulfonylový derivát obecného vzorce III může být získán reakcí perhydroisoindolového derivátu obecného vzorce II, ve kterém znamená hydroxy-skupinu a znamená atom vodíku, s reaktivním detivátem kyseliny trifluormethansulfonové.
Uvedená reakce se provádí působením anhydridu kyseliny trifluormethansulfonové v přítomnosti pyridinu v chlorovaném rozpouštědle (například v dichlormethanu) při teplotě -30 až 20 °C.
Perhydroisoindolový derivát obecného vzorce I, ve kterém R^ znamená hydroxy-skupinu a R4 znamená atom vodíku, může být podle vynálezu získán redukcí perhydroisoindolonového derivátu obecného vzorce IV
ve kterém R^ a R2 mají výše uvedené významy a R^ má význam jako Rg nebo znamená atom vodíku, následnou separací axiálního a ekvatoriálního isomeru nebo/a následným odstraněním ochranné skupiny v případě, že R*g je jiný než atom vodíku.
Uvedená redukce se výhodně provádí za použití borhydridu alkalického kovu (borhydrid sodný, tri-sek.butylborhydrid lithný) v rozpouštědle, jakým je alkohol (methanol, ethanol) nebo ether (tetrahydrofuran) v alkalickém prostředí, nebo za použití směsných hydridu hlinitých (například hydrid hlinito-lithný) při teplotě -20 až 50 °C.
Odstranění skupiny R'g se provádí známými metodami, které nepříznivě nepůsobí na zbývající část molekuly.
Hydroxylovaný derivát perhydroisoindolu obecného vzorce I, ve kterém Rg znamená hydroxy-skupinu a R^ znamená atom vodíku, může být podle vynálezu rovněž získán uvolněním ochranné skupiny Rg z odpovídajícího perhydroisoindolového derivátu obecného vzorce II, ve kterém r'3 a R^ mají výše uvedený význam.
Uvedené uvolnění ochranné skupiny se provádí známými metodami, které nepůsobí nepříznivě na zbývající část molekuly.
Perhydroisoindolový derivát obecného vzorce II nebo perhydroisoindolový derivát obecného vzorce IV, ve kterém R'g má stejný význam jako Rg, může být připraven zavedením ochranné skupiny aminové funkce do odpovídajícího derivátu obecného vzorce V
ve kterém
Rp R2, R 2 a R 4 mají významy uvedené v souvislosti s obecným vzorcem II.
Uvedené zavedení ochranné skupiny se provádí obvyklými metodami. Zejména lze k tomuto účelu použít metody uvedené ve výše zmíněných odkazech.
Isoindolový derivát obecného vzorce IV, ve kterém znamená atom vodíku, nebo obecného vzorce V, ve kterém R#2 a R^ dohromady tvoří oxo-skupinu, může být získán z odpovídajícího derivátu obecného vzorce VI
ve kterém R1 a R2 mají výše uvedený význam a Rg znamená allylovou skupinu nebo skupinu obecného vzorce -CR R, R , ve kterém 3 O C Ra a Rb nenají atomy vodíku nebo fenylové skupiny, které jsou případně substituované atomem halogenu, alkylovou skupinou, alkyloxy-skupinou nebo nitro-skupinou, a R^ má stejný význam jako Ra a Rfc nebo znamená alkylovou skupinu nebo alkyloxyalkylovou skupinu, přičemž alespoň jeden z R^, R^ a R^ znamená nesubstituovanou nebo substituovanou fenylovou skupinu a alkyiové skupiny obsahují 1 až 4 uhlíkové atomy v přímém nebo rozvětveném uhlíkatém řetězci, odstraněním skupiny Rg libovolnou známou metodou, která nepůsobí nepříznivě na zbývající část molekuly.
V případě, že R1 znamená atom vodíku a když Rg je jiný než allylová skupina, potom lze zejména odstranit skupinu Rg katalytickou hydrogenací v přítomnosti paladia. Obvykle se tato re9 akce provádí v kyselém prostředí, v rozpouštědle, jakým je alkohol (methanol, ethanol), ve vodě nebo přímo v kyselině octové nebo kyselině mravenčí, při teplotě 20 až 60 °C. V případě, že
R. znamená benzhydrylovou nebo tritylovou skupinu, může být O odstranění ochranné skupiny provedeno v kyselém prostředí při te plotě od 0 °C do teploty zpětného toku reakční směsi v alkoholu, etheru nebo ve vodě nebo přímo v kyselině octové, kyselině mravenčí nebo v kyselině trifluoroctové.
Ochranná skupina Rg může být rovněž odstraněna působením vinylchlorformiátu, 1-chlorethylchlorformiátu nebo fenylchlorformiátu, přičemž se připraví meziprodukt obecného vzorce VII
(VII) ve kterém R^ a R2 mají výše uvedené významy a R? znamená vinylovou skupinu, 1-chlorethylovou skupinu nebo fenylovou skupinu, a v následujícím reakčním stupni se v kyselém prostředí odstraní skupina -COOR^. Působení chlorformiátu se obvykle provádí v orga nickám rozpouštědle, jakým je chlorované rozpouštědlo (například dichlormethan, dichlorethan nebo chloroform), ether (například tetrahydrofuran nebo dioxan) nebo keton (například aceton), nebo ve směsi těchto rozpouštědel, přičemž se pracuje při teplotě od 20 °C do teploty zpětného toku reakční směsi.
Odstranění skupiny -COOR^ se provádí v kyselém prostředí, například působením kyseliny trifluoroctové, kyseliny mravenčí, kyseliny methansulfonové, kyseliny p-toluensulfonové, kyseliny chlorovodíkové nebo kyseliny bromovodíkové, v rozpouštědle, jakým je alkohol, ether, ester, nitril, nebo ve směsi těchto rozpouštědel nebo ve vodě, při teplotě od 0°C do teploty zpětného toku reakční směsi.
Za podmínek, které jsou výše uvedeny pro odstranění skupiny -COOR7, se požadovaný isoindolonový derivát obecného vzorce IV nebo V získá ve formě soli použité kyseliny, která může být přímo použita v následujícím reakčním stupni.
Isoindolonový derivát obecného vzorce VI může být získán cykloadiční reakcí silylového derivátu obecného vzorce VIII ch2sí(rw)3
Rg - N (Vlil)
CH2R ve kterém Rg má výše uvedený význam, (R°)3 znamená alkylové skupiny nebo alkylové a fenylové skupiny a R°° znamená alkyloxyskupinu, kyano-skupinu nebo fenylthio-skupinu, s cyklohexenonovým derivátem obecného vzorce IX
( IX) ve kterem R1 a R2 mají výše uvedené významy.
Pracuje se v přítomnosti katalytického množství kyseliny zvolené z množiny zahrnující kyselinu trifluoroctovou, kyselinu octovou, kyselinu methansulfonovou a kyseliny citované v dále zmíněných odkazech, v organickém rozpouštědle, jakým je chlorované rozpouštědlo (například dichlormethan nebo dichlorethan), aromatický uhlovodík, nitril (acetonitril) nebo ether, při teplotě od 0°C do teploty zpětného toku reakčni směsi.
Silylový derivát obecného vzorce VIII může být získán metodami, které jsou popsané v následujících odkazech:
Y.Terao a kol., Chem.Pharm.Bull33,2762 (1985),
A.Hosomi a kol., Chem.Lett.,1117 (1984),
A.Padwa a kol., Chem.Ber.,119,813 (1986) nebo
Tetrahedron, 41, 3529 (1985).
Je třeba uvést, že perhydroisoindolové deriváty obecných vzorců I, II, III, IV, V, VI a VII zahrnují některé stereoisomer ní formy. V případě, že má být získán produkt obecného vzorce I s konfigurací (3aR,7aR), potom může být rozdělení isomerů provedeno v úrovni derivátu obecného vzorce V, ve kterém r'3 a r'4 tvoří dohromady oxo-skupinu. Toto rozdělení může být také provedeno v úrovni derivátu obecného vzorce I. Toto rozdělení se provádí libovolnou vhodnou známou metodou, která je slučitelná s molekulami dělených isomerů.
Tak lze například rozdělení isomerů provést přípravou opticky aktivní soli působením kyseliny L( + )- nebo D(-)-mandlové nebo kyseliny dibenzoylvinné a následným rozdělením isomerů krystalizací. Požadovaný isomer se z jeho soli uvolní v alkalickém prostředí.
Rozdělení axiálního a ekvatoriálního isomerů hydroxylovaných nebo halogenovaných derivátů se výhodně provádí v úrovni produktů obecného vzorce II nebo V za použití krystalizace nebo/a chromatografie. Rovněž je možné toto rozdělení orovés* v úrovni produktů obecného vzorce I.
Isoindolové deriváty obecného vzorce I mohou být podle vynálezu použity pro přípravu derivátů obecného vzorce X
X
N-C— CH—R
F
R* (x:
ve kterém
X znamená atom kyslíku nebo skupinu NH, znamená fenylovou skupinu, která je případně substituována jedním nebo několika substituenty ž množiny zahrnující atom halogenu, hydroxy-skupinu, alkylovou skupinu, která může být případně substituována (atomy halogenů nebo aminovými, alkylaminovými nebo dialkylaminovými skuoinami) alkyloxy- nebo alkylthio-skupinu, která může být připadne substituována / hydroxy-skupinou, amino-skupinou, alkyl amino-skupinou nebo diaikylamino-skupinou, které mohou být případně substituovány (fenylovou skupinou, hydroxy-skupincu nebo amino-skupinou) nebo diaikylamino-skupinou, jejíž alkylové zbytky tvoří s atomem dusíku, ke kterému jsou vázány, 5- nebo o-členný heterocykl, který může obsahovat ještě jiný heteroatom zvolený z množiny zahrnující atom kyslíku, atom síry a atom dusíku, a který je oříoadně substituován alkylovou skupinou, hydroxy-skupinou nebo hydroxyalkylovcu skupincu)/, nebo substituována amino-skupinou, alkylamino-skupincu nebo diaikylamino-skupinou, jejichž alkvlové zbytky mohou tvořit s atomem dusíku, ke kterému jsou vázány, heterocykl, jaký byl definován výše, nebe znamená cyklohexadienylovou skupinu, naftvlcvcu skuoinu
3
r.ecc nasvcenou nebe nenasycenou, mono- nebo ool skuoínu obsahující 5 az 9 uhlikovýcn atomu a je několik heteroatemů zvolených z množiny zahrnuj kvslíku, atom dusíku nebo atom síry, znamená a alkylovou alkylovou skupinu, skupinu, tom vodíku nebo halogenu nebo hydroxyskupinu, aminoalkylovou skupinu, alky skupinu, dialkyiaminoalkylovou skupin alkylthio-skupinu, acyloxy-skupinu, ka alkyloxykarbcnylovou skupinu, dialkyla
X_1CXCC
OCX inc xy _cx levou ikvioxykarbonylovou skupinu, benzyloxykarbonylovou skupinu, aminc-skupinu, acylaminovou skupinu nebe alkylcxykarbcnyl aminovou skupinu, a
R2, a R4 mají významy uvedené v souvislosti s obecným vzorcem I, přičemž výše uvedené alkylové nebo acylové skupiny obsahují 1 4 uhlíkové atomy v přímém nebo rozvětveném uhlíkatém řetězci.
V případě, že R obsahuje atom halogenu, potom může být tento atom halogenu zvolen z množiny zahrnující atom chloru, atom bromu, atom fluoru nebo atom jodu.
V případě, že R znamená nasycený nebo nenasycený, mononebo polycyklický heterocyklylový zbytek, potom může být tento heterocyklylový zbytek zvolen z množiny zahrnující thienylovou skupinu, furylovou skupinu, pyridylovou skupinu, dithiinylovou skupinu, indolylovou skupinu, isoindolylovou skupinu, thiazolylovou skupinu, isothiazolylovou skupinu, oxazolylovou skupinu, imidazolylovou skupinu, pyrrolylovou skupinu, triazolylovou skupinu, thiadiazolylovou skupinu, chinolylovou skupinu, isochinolylovou skupinu nebo naftyridinylovou skupinu.
V případě, že R znamená fenylovou skupinu substituovanou řezezcem nesoucím heterocykl, potom může být tento heterocyklylový zbytek zvolen z množiny zahrnující pyrrolidinylovou skupinu, morfolinovou skupinu, piperidinylovou skupinu, tetrahydropyridinylovou skupinu, piperazinylovou skupinu nebo thiomorfolinovou skupinu.
Kromě toho, jestliže R má jiný význam než atom vodíku, potom má substituovaný řetězec na isoindolu chirální centrum a je třeba uvést, že odpovídající isomerní formy a jejich směsi spadají rovněž do rozsahu obecného vzorce X.
Perhydroisoindolové deriváty obecného vzorce X mohou být podle vynálezu získány působením kyseliny nebo reaktivního derivátu této kyseliny obecného vzorce XI
R -CH-COOH i
R' (XI) ve kterém R a r derivát obecného uvedené významy, amidu na amidin.
mají výše uvedené významy, na isoindolový vzorce I, ve kterém R], R2, R^ a R4 mají výše a případným následným převedením získaného
Je samozřejmé, že amino-skupiny, alkylamino-skupiny nebe karboxylové skupiny obsažené v obecných substituentech R nebo/a R‘ jsou výhodně před vlastní reakcí chráněny ochrannými skupinami. Tato ochrana sa provádí za použití libovolné vhodné kompatibilní ochranné skupiny, jejíž zavedení a pozdější odstranění nepříznivě neovlivní zbytek molekuly, x tomuto účelu se tejména použijí metody popsané T.W-Gree.oe-m, Prctective Groups in -nosnic Svnthesis, A. Wiley - Intersoience Publioaticn (19:'i, nebo Mc Omie-em, Prctective Groups in Organic Chemistry, Plenům Pres ( 1 973 ) .
lze uvést karbcnylovcu skupinou, karbonylovou skupinou,
- a;mino-skupina nebo alkylammc-skup ina může být chráněna n.etkoxv karbonylovou skupinou, ethcxykarbcnylovou skupinou, tero.butoxva1lyloxykarbonvlovců skupinou, vinyloxvtrichlorethoxykarbonyiovou skupinou, trichicraoetylovou skupinou, trifluoracetylovou skupinou, chlcracetylovcu skupinou, tritylovou skupinou, benzhydrylovou skupinou, benzylovou skupinou, aliylovou skupinou, formylovou skupinou, acs tylovou skupinou, benzyloxykarbonylovou skupinou nebo jejich subsoi__.tuovanými deriváty, a
- karboxylové skupina muže být chráněna methylovou skupinou, ethylovou skupinou, terč.butylovou skupinou, benzylovou skupinou, substituovanou benzylovou skupinou nebo benzhydrylovou skupinou.
Jestliže navíc R1 znamená hydroxy-skupinu, potom je vv- > hcdné předběžně chránit ochrannou skupinou i tuto skupinu. Tato ochrana se provádí například aoetoxy-skuoincu, trialkvlsilvlovou skupinou, benzylovou skupinou nebe ve formě karbonátu skuoir.ou -COGRa, ve které Ra znamená alkylovou nebe benzylovou skupinu.
V případě, že sa provádí kondenzace reaktivního deriváou kyseliny obecného vzorce XI., potem se výhodně použije chlorid kyseliny, anhydrid, smíšená anhydrid nebo reaktivní ester, ve kterém esterovým zbytkem je například sukcinimido-skupina, benzotriazoi-1-yicvá skupina, 4-nitrofenylová skupina, 2,4-dinitrofenylová skupina, pentachior fe.oylová skupina nebo f talimido-skupina.
uvedená reakce se obvykle provádí při teplotě -40 až 40 °C
•.tokám rozpouštědle, jakým je chlorované rozpouštědlo (nat dichlormethan, dichlorethan a chloroform), ether (r.apříetrahydrofuran nebo dioxan), ester (například ethylacetát), například dimethyiaoetamid nebo dimethylformamid) nebo keapřiklad aceton], nebe ve směsi těchto rozpouštědel, v ožiti akoeptoru kyseliny, jakým je například dusíkatá crca.nio, například pyridin, dimeťnyiaminopyridin, N-mezhvimcrfco triaikylamm (zejména triethylamin), nebo epoxid (nacřitlylenoxit'. ?.ovnět je možná pracovat v přítomnosti kc.nidho činidla, jakým je karbodiimid (naoříklad dicvklohexvl.<2.
karbcdiimic něco 1 -{ 3-dime chyle.· N,N'-karbcnyldiimidazol něco 2-s chincli.n, nebo také v hydrocrca.alkalickaho kondenzačního činidl kým je například hydrogenuhličit vést získaný amid na amidin, kte tínopropyl)-3-ethyIkarbcdim.id), :thoxy-1-ethoxykarbonyl-I,2-dihyd .ickém prostředí v přítomnosti a na bázi alkalického kovu, jaa.n sodný, a potom případně ožery již byl definován výše.
Převedení amidu obecného vzorce X X znamená skupinu NH, sa provádí tak, že derivát obecného vzorce Xll na amidin, se nejdříve ve kterém připraví
(XII) ve kterém R, R',R.j, R^, £3 a mají výše uvedený význam chloru, methoxy-skupinu nebo ethoxy-skupinu a 2 vý, tetrafluorborátový, fLucrsultcnáoový, oriti tový, methvlsulťátový nebo ethylsultátovy ion, získaný derivát obecného vzorce Xll cúscci amcni.
, Y znamená atom znamená chiorico uc rmeohv i s uIf c ná— načež se na takto akem.
Je samozřejmé, že jestliže R^ znamená hydroxy-skupinu, potom Y má jiný význam než atom chloru.
nebe v aromazickém . _ c„ .
cc Q u co tap.ccy ku na derivát obecn kár. rozpouštědle, j dichlormethan nebo ho rozpouštědla, v (například ethyiacetá toluen) nebo ve směsi uhlovodíku (například toluen) při ze zpětného toku reakčni směsi. Působen .áho vzorce Yll se provádí v bezvedém akým je chlorované rozpouštědlo (r.ao dichlorethan), ve směsi alkoholu a c etheru (například tetrahydrofuran), ki cr £ *5 do teploty zpětného toku reakčni směsi.
), v aromatickém rozpouštědle (napříkia těchto rozpouštědel, při teplete cd -20 ce Yll byl predbezne izolován z raakcnx
Isoindolové deriváty obecného mená imino-skupinu, mohou být rovněž
Pro tuto reakci není nezbytné, aby derivát obecného vzersměsi.
vzorce X, ve kterém X znazískány z isoindolového derivátu podle vynálezu působením sloučeniny obecného vzorce XIII
-CHI
R'
(XIII) ve kterém R a R* mají výše uvedené významy a Rg znamená alkyloxy skupinu obsahující 1 až 4 uhlíkové atomy v přímém nebo rozvětveném uhlíkatém řetězci nebo methylthio-skupinu, ethylthio-skupinu, benzylthio-skupinu nebo alkyloxykarbonylmethylthio-skupinu, nebo působením soli uvedené sloučeniny vzorce XIII.
Tato reakce se provádí za použití derivátu obecného vzorce XIII, který se případně připraví in šitu, v organickém rozpouštědle, jakým je chlorované rozpouštědlo (například dichlormethan nebo dichlorethan), ether (například tetrahydrofuran), aromatický uhlovodík (například toluen) nebo nitril (například acetonitril, při teplotě od 0 °C do teploty zpětného toku reakční směsi.
Je třeba uvést, že v případě, kdy R nebo/a r' sloučeniny obecného vzorce XIII nesou substituenty, které by mohly interferovat s průběhem uvedené reakce, potom musí být takové substituenty předběžně chráněny odpovídajícími ochrannými skupinami.
Kyseliny obecného vzorce XI se připraví známými metodami nebo metodami, které jsou dále popsané v příkladech provedení, anebo metodami, které jsou analogické s takovými metodami.
Nové isoindolové deriváty obecného vzorce I a produkty obecného vzorce X, ke kterým uvedené deriváty vedou, mohou být případně čištěny fyzikálními metodami, mezi které patří krystalizace nebo chromatografie.
Nové deriváty obecného vzorce I, stejně jako produkty obecného vzorce X, ke kterým uvedené deriváty vedou, kde R nebo/a R obsahují aminové nebo alkylaminové substituenty nebo/a X znamená skupinu NHř mohou být případně převedeny na adiční soli s kyselinami. Jako příklady adičních solí s farmaceuticky přijatelnými kyselinami lze uvést soli vytvořené s minerálními kyselinami (hydrochloridy, hydrobromidy, sulfáty, nitráty, fosfáty) nebo s organickými kyselinami (sukcináty, fumaráty, tatráty, acetáty, propionáty, maleáty, citráty, methansulfonáty, paratoluensulfonáty, isethionáty) nebo se substitučními deriváty těchto sloučenin.
o i.m· derivány ccecného vzorce X , , mchou r.ajín neučiní v oblá
Isoindolové z u' i úč i n ky 1 á z k
ního s'/sněmu, nebe v a_erm, na úrovni cen z níhc sysnému, jakž a.-.zi cblasni snimulace lakr:
.<n a z -.xa, seVe skuzečnoszi nyno nrodukny vykazují afmizu k r rum Lánky ? v dávkách cd 5 do 2000 r.M nedle nechniky no C.M. Las s kol., Mol.Pharmacol23,563-5? (1933).
Navíc látky ? e co r.ém technikou Vor. Zuier and se studované
bylo prokázáno, že se jedr. e o ar. racor.cz
prostřednictvím různých pr oduktú . Při t
popsanou S.Rose li-em a ko i., Subscar.ce
3.?ernow, Rave.n Press, Ne w-York (1977)
produkty ukázaly jako akti vr.í při cávká;
a
1Q00 n.«.
Látka 9 je známa tím, že se uplatňuje v některých pecciocickvch chlastech:
, A.S. Dutta Drucs o; the . L. Eer.ry, TIN5, 3(4), ar.d oain, S. Rosel!
- Accnist ar.d antagor.ist of substance ? futur, 12 (8) , 73 2 (1937),
- Substance ? and pair. : an updacing, J 97 (1930),
- Substance ? in infiammatory reacticr.s
Accuai. Chim. Ther., 12.ser.,249 (1935),
- Zffects of Neuropeptides on Production of Infiammatory Cytokir.es bv Suma.n Mcnocytes, M.Lctz et coli.,Science,241,1213 (1933),
- Neuropeptides and the pachccer.esis cf aiiergy, 42, I až 11 (1937),
- Subscar.ce P in Euman Zsser.cial Eyperter.sion, J.Cardicvascular Pharmacology, 10 (supal.I2),5772(I937).
Jinak je třeba uvést, že isoindolové deriváty vzorce X nevykazují toxicitu, přičemž se ukázaly jako netoxické v přípa dě, kdy byly podány myším subkutánně v dávce 40 mg/kg nebo per orálně v dávce 100 mg/kg.
Obzvláště zajímavé jsou perhydroisoindolové deriváty obecného vzorce I, ve kterém:
R1 znamenají atomy vodíku,
R2 jsou identické a znamenají fenylové skupiny,
R^ znamená atom fluoru nebo atom chloru nebo hydroxy-skupinu a
R^ znamená atom vodíku nebo současně s znamená atom fluoru.
Z těchto produktů jsou obzvláště zajímavé následující pro dukty:
7,7-difenyl-4-perhydroisoindolol,
4.4- difenyl-7-fluorperhydroisoindol,
4.4- difenyl-7,7-difluorperhydroisoindol a
7-chlor-4,4-difenylperhydroisoindol ve formě stereoisomerů, jakož i jejich směsí a jejich solí.
V násl pomocí konkré za ilustrační dující část .nich příkla charakter a kterv je jednoznačně wmszen f -těchto příkladech, pokud není kleární macnetickorazcnanční s methylsulfcxidu. Chemické pasu pcpisu buče vynález blíže cbja ú jehc převedení, které však ma nikterak neomezují rozsah vynál
ac ,Π !
jscu í patentových nár jinak, byla prot stanovena oři 250 vyjádřeny v ppm.
,em ocu’C.<U . v onová nuMHz v di —
Příkladv provedeni vynálezu
Příklad 1
X roztoku 100 g (3aR,7aR)-7,7-difenyI-4-perhydroiscindclon hydrochloridu v 1000 cm3 absolutního methanolu, ochlazenému na 5 °C se v průběhu 90 minut přidá roztok 7,13 g borhydridu sodného v 500 cm3 methanolu, ke kterému bylo přidáno 20 kecek koncentrovaného hydroxidu sodného. Po 2,5 hodinovém míchání oři tecLocě 5 až 10 °C se vyloučené krystaly odstředí a vyjmou 1000 cm3 diethyletheru. Roztok se zfiltruje a zalkalizuje 15 cm3 4N vodného roztoku hydroxidu sodného, načež sa míchá po debu 2 hodin při teplotě 5 °C. Vyloučené krystaly se odstředí, promv-íí diethyletherem a vysuší, přičemž se získá 28,8 g (3aR,7S,7aR)7,7-difenyí-4-perhydrcisaindololU ve formě bílých krystalů tajíW 0 cích při teplota 205 C.
/alfa/30 = -230° (c=1, CHCip.
(3aR,7aR)-7,7-difenyl-4-perhydroisoindolon-hydrochlorid může býr připraven, následujícím způsobem.
K suspenzi 200 g (3aRS,7aRS)-7,7-difenyl-4-perhydroisoisoindclcn-hydrochloridu ve 2000 cm3 ethylacetátu se pomalu a za míchání přidá 500 cm3 4N vodného roztoku hydroxidu sodného.
V míchání se pokračuje až do úplného rozpuštění výchozího produktu. Organický roztok se promyje 250 cm3 destilované vody,
250 cm3 nasyceného vodného roztoku chloridu sodného, vysuší nad síranem hořečnatým a zfiltruje. K takto získanému roztoku se za míchání přidá roztok 92,8 g kyseliny L-(+)-mandlové v 1000 cm3 octanu ethylnatého. Po čtyřhodinovém míchání se získané krystaly odstředí, promyji 250 cm3 octanu ethylnatého (2 krát) a vysuší. Krystaly se vyjmou 2000 cm3 destilované vody. Reakčni směs se potom zahřívá za míchání na teplotu varu po dobu 15 minut. Nerozpuštěné krystaly se odstředí, promyji 100 cm3 destilované vody (2 krát) a vysuší. Tyto krystaly se rekrystalizují ze 1100 cm3 acetonitrilu a 500 cm3 destilované vody. Získané krystaly se odstředí, promyji 40 cm3 acetonitrilu (3 krát) a vysuší. Získá se 80 g (L)-mandelátu 7,7-difenyl-4-perhydroisoindolonu s konfigurací (3aR,7aR).
/alfa/30 = -164° (c=1,methanol).
K 30 g ( 3aR,7aR)-7,7-difenyl-4-perhydroisoindolon-(L)mandelátu se přidá 400 cm3 IN vodného roztoku hydroxidu sodného a 600 cm3 ethylacetátu. Směs se míchá při okolní teplota až do okamžiku, kdy se rozpustí veškerý výchozí produkt. Organický roztek se promyje 250 cm3 destilované vody a 250 cm3 nasyceného vocnéhc roztoku chloridu sodného, načeš se vysuší nad síranem hořečnatým a zfiltruje. Filtrát se za míchání okyselí přidáním cm^ 9N kyseliny chlorovodíkové. Získá promyjí 50 cm3 ethylacetátu (2 krát), 50 vysuší. Získá se 52,3 c (3a?,7aR)-7,7-di lon-hydrochloridu, tajícího při teplotě /alfa/2Q - -282° (c=0,5, methanol).
né krystaly se odstředí, cmJ isopropyloxidu a : eny1-4-perhydroisoindo270 °C (za rozkladu).
( 3aRS, 7aRS ) -7,7-di feny 1-4-perhydro isoirtco Lon-hydrochior id múze být připraven následujícím postupem.
K 15 g 10% paladia na uhlí se přidá 150 g (3aRS,7aRS)2-benzyl-7,7-difenyl-4-perhydroisoindolonu, 1500 cn? methanolu a 450 cm^ 1N kyseliny chlorovodíkové. Reakční směs se za míchání hydrogenuje při okolní teplotě a za atmosférického tlaku. Po 5 hodinách je spotřebován teoretický objem vodíku. Reakční směs se zfiltruje, načež sa zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 kPa). zbytek sa ponechá vykrystalizovat z 200 cm^ ethanolu a získané krystaly se odstředí, promyjí 50 cm^ ethanolu a vysuší. Získá se 110 g (3aRS,7aRS)-7,7-difanyl-4-perhydroisoindolonhydrochloridu tajícího za rozkladu při teplotě 270 °C.
' H-Nuklaární magnetickorezcnanční spektrum:
2,03(Mt,1S, 12 vodíku v 5 nebo 2,3(Mt,1S,lH vodíku v 5 nebo 6) 2,48(00,částečně maskováno, 12 ny -CH2- v 1),
2,69(DO,1H,12 skupiny -CH2- v 1 2,8(Mt,22, -CH2- v 6 nebo 5), 3,34(00, částečně maskováno),12
-CH2- v 3),
3,5(Mt,12,-CH- v 3a) ,
3,32(DO,12,12 skupiny -CK2* v 3 3,95(Mt,12,-C2- v 7a) ,
7,15 až 7,65(Mt,102,aromat.) ,
9,43 (Mí, 22, ).
skuor), skupiny
Infračervené spektrum:
(KBr, charakteristické pásy v cm )
3600-3300, 3100-3000, 3000-2850, 3100-2400, 1715, 1595, 1580, 1495, 1470, 1445, 775, 750, 705.
(3aRS,7aRS)-2-Benzyl-7,7-difenyl-4-perhydroisoindolon může být připraven následujícím způsobem.
K roztoku 155 g 4,4-difenyl-2-cyklohexen-1-onu a 202 cm3 N-butoxymethyl-N-trimethylsilylmethylbenzylaminu v 1000 cm3 bezvodého dichlormethanu se přidá 5 kapek kyseliny triřluoroctové a reakční směs se zahřívá na teplotu varu pod zpětným chladičem po dobu 45 minut. Přidá se 50 cm3 N-butoxymethyl-N-trimethylsilylmethylbenzylaminu a 3 kapky kyseliny trifluoroctové a směs se za míchání zahřívá po dobu 45 minut na teplotu varu pod zpětným chladičem, načež se znovu přidá 25 cm3 N-butoxymethyl-N-trimethylsilylmethylbenzylaminu a 3 kapky kyseliny trifluoroctové. Reakční směs se za míchání zahřívá po dobu 45 minut na teplotu varu pod zpětným chladičem, načež se k ní přidá 50 g uhličitanu draselného, směs se zfiltruje a zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 kPa). Zbytek se rozpustí ve 200 cm3 isopropyloxidu a roztok se chladí po dobu jedné hodiny na teplotu 0 °C. Krystaly se odstředí, dvakrát promyjí 15 cm3 isopropyloxidu a vysuší, přičemž se získá 193 g (3aRS,7aRS)-2-benzyl-7,7-difenyl-4-perhydroisoindolonu ve formě bílých krystalů tajících při teplotě 132 °C.
N-Butoxymethyl-N-trimethylsilylbenzylamin může být připraven postupem popsaným Y.Terao-em a kol. v Chem.Pharm.3ull 33,2762 ( 1935 ) .
Příklad 2
K ochlazenému roztoku (4 °C) 17,3 g (3aR,7aR)-7,7-dife nyl-2-terc,butyloxykarbonyI-4-perhydroi5cindclonu v jednom li tru methanolu se přidá po kapkách a v průběhu 40 minut roztok 1 g borhydridu sodného ve 200 cm3 methanolu a potom 10 kapek louhu sodného. Reakčni směs se míchá pc dcbu 3 hodin při teplotě 4 °C, načež se přidají 2 cn? 0,1N vodného roztoku kyseliny chlorovodíkové a směs se zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 kPa). Zbytek se rozpustí ve 350 cn? dichlormethanu, promyje 100 cn? vody a potom 50 cm^ nasyceného vodného roztoku chloridu sodného, vysuší nad síranem hořečnatým a zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 kPa). Zbytek se ponechá vykrystalizovat ze 40 cm^ diethyletheru. Získané krystaly se odstředí a vysuší.
Získá se 8,4 g ( 3aR,4S,7aR)-7,7-difenyl-2-terc.butoxykarbonyl4-perhydroisoindololu ve formě bílých krystalu tajících při teplotě 190 °C.
Matečné louhy z krystalizace se zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 kPa). Zbytek se chromatografuje na sloupci si-, likagelu (granulometrie 0,04-0,05 mm, průměr 4 cm, výška 33 cm) za použití eluční soustavy tvořené směsí dichlormethanu a methanolu v objemovém poměru 96:4, přičemž se eluce provádí pod tlakem dusíku 0,04 MPa a jímají se frakce o objemu 20 cm3. Frakce 18 až 21 se sloučí a zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 kPa). Získá se 1,88 g (3aR,4R,7aR)-7,7-difenyl-2-terc,butyloxykarbonyl-4-perhydroisoindolu ve formě bílé pevné pěny. Frakce 26 až 31 se sloučí a zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 kPa). Zbytek se ponechá vykrystalizovat z 5 cn? diethyletheru. Získá se 2,88 g (3aR,4S,7aR)-7,7-2-terc.butyloxykarbonyl-4-perhydroisoindolu ve formě bílých krystalů tajících při teplotě 190 °C.
(3aR,7aR)-7,7-difeny1-2-terč.butyloxykarbonyl-4-perhydroisoindolon může být získán následujícím způsobem.
K roztoku 20 g (3aR,7aR)-7,7-difenyl-4-perhydroisoindolonhydrochloridu ve 100 ca? bezvodého dichlormethanu a 6,17 cm3 triethylaminu se postupně přidá 0,74 g 4-dimethylaminopyridinu a potom 14,7 g diterc-butyldikarbonátu. Reakčni směs se potom míchá po dobu 24 hodin při okolní teplotě, načež se promyje vodným roztokem kvseliny citrónové a potom vodným roztokem hydrogenuhiičitanu sodného, vysuší nad síranem hořečnatým, zfiltruje a zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 k?a). Zbytek se ponechá vykrysta25 lizovat z 90 cn? diethyletheru. Krystaly se odstředí, promyjí 10 cm^aiethyletheru a potom vysuší. Získá se 14,1 (3aR,7aR)-7,7difenyl-2-terc.butyloxykarbonyl-4-perhydroisoindolonu ve formě bílých krystalu tajících při teplotě 119 °C.
K roztoku 2 g (3aR,4S,7aR)-7,7-difenyl-2-terc.butyloxykarbonyl-4-perhydroisoindolu ve 20 cm^ dioxanu se přidá cm^ 6,3N roztoku kyseliny chlorovodíkové v dioxanu a získaná směs se míchá po dobu 5 hodin při okolní teplotě. Reakční směs se zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 kPa), zbytek se rozetře v acetonitrilu, směs se zfiltruje a pevný podíl se vysuší. Získá se 1,57 g (3aR,4S,7aR)-7,7-difenyl-4-perhydroisoindololhydrochloridu ve formě bílých krystalů tajících při teplotě 266 °C.
Příklad 3 (3aR, 4R,7aR) -7,7-difenyl-4-perhydroisoindolol-hydrochlorid může být připraven hydrogenací suspenze 0,70 g (3aR,4R,7aR)2-benzyl-7,7-difenyl-4-perhydroisoindoLolu ve 30 cm^ methanolu a 2,0 cm^ 1N kyseliny chlorovodíkové za atmosférického tlaku po dobu 20 hodin při teplotě 20 °C v přítomnosti 0,12 g hydroxidu paladnatého na aktivním uhlí (20%). Reakční směs se zfiltruje, filtrát se zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 k?a) a získaný olej se ztuží diethyletherem. Suspenze se zfiltruje, pevný podíl se odstředí a vysuší za sníženého tlaku (2,7 k?a). Získá sa 0,52 g (3aR,4R,7aR)-7,7-difsny1-4-perhydroisoindoloL-hydrochloridu ve formě bílého pevného produktu tajícího za rozkladu při teplotě 220 °C.
Infračervené spektrum:
(charakteristické pásy,cm 1)
3400, 3090, 3050, 3025, 3000-2300, 1600, 1530, 1495, 1453, 935,
750, 700.
^Η-Nukleární magnetickorezonanční spektrum:
(DMSO-dg, hlavní signály)
1,06(t šir.,J=14,1H,H v 5),
1,6o(d šir.,J=14,1H,H v 5),
2,17(d sir.,J=14,1H,CH2 v 6),
3,8(s šir., 1S,H v 4),
5,3(mf,1H,0K),
7,0 5 až 7,45(mt,1 OH,aromat.),
8,4 a 9,43(mf ,2K,NH2'r) .
(3aR,4R,7aR)-2-3enzyl-7,7-difenyl-4-perhydroisoindol může být získán následujícím způsobem.
K ochlazenému roztoku (0 °C) 1,3 g (3aR,7aR)-2-benzyl-7,7difenylperhydroisoindolonu v 6,0 cm3 tetrahydrofuranu sa přidají v průběhu 5 minut 4,0 cm3 1M roztoku tri-sek.butylborhycridu lithného v tetrahydrofuranu. Po 3 hodinovém míchání při teplotě 0 °C se k reakční směsi znovu přidá 0,5 cm3 1M roztoku borhydridu Po jedné hodině při teplotě 0 °C se přidá 50 cm3 vody a 50 cm3 ethylacetátu. Organická fáze se dekantuje, promyje 20 cm3 vody, vysuší nad síranem hořečnatým a zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 kPa). Získaný olej se ponechá vykrystalizovat z 30 cm3 diisoprooyloxidu, krystaly se odstředí a vysuší za sníženého tlaku (2,7 kPa). Získá se 0,70 g (3aR,4R,7aR)-2-benzyl-7,7-difenyl-4-perhydroisoindololu ve formě bílých krystalů tajících při teplotě 154 °C.
(3aR,7aR)-2-Benzyl-7,7-difenyl-4-perhydroisoindolon může být připraven následujícím způsobem.
X ochlazenému roztoku (0 °C) 21,7 g (3aR,7aR)-7,7-difenyl-4-perhydroisoindolonu ve 300 cm3 dichlormethanu a 13,5 cm3 tr ethylaminu se přidá 7,9 cm3 benzylbromidu. Po 1 hodinovém míchá-
ní při teplotě 0 °C a 2 hodinách při tepLocě 20 °C se reakční
* . 3 - - . směs promyje oO cm voay, vysusu nac síranem hořečnatým a zahustí
k suchu za sníženého tlaku (2,7 kPa). Zbytek se chromatografuje
na sloupci silikagelu (0,04-0,06 mm, průměr 5 cm, výška 40 cm)
za použití eluční soustavy tvořené směsí ethylacetátu a cvklo27 hexanu v objemovém poměru 75:25, přičemž se eluce provádí occ tlakem dusíku 0,06 MPa a jímají se frakce o objemu 250 cmJ.
Frakce 3 až 6 se sloučí a zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 kPa). Získá se 22,1 (3aR,7aR)-7,7-benzyl-4-perhycroiscindolonu ve formě pevného bílého produktu tajícího při teplczě 124 °C. /alfa/30 -279°.
Příklad 4
K ochlazenému (5 °C) roztoku (3aR,4R,7aR)-2-terc.butyloxykarbonyl-7,7-difenyl-4-perhydroisonidolu ve 20 cm3 bezvodého dichlormethanu se přidá roztok 0,37 cm3 4-trifluorthiomcrfolinu v 10 cm3 bezvodého dichlormethanu. Po 2 hodinovém míchání při teplotě 5 °C se reakční směs promyje 20 cm3 5% vodného roztoku hydrogenuhličitanu sodného, načež se vysuší nad síranem horečnatým a zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 k?a) . Zbytek se chromatografuje na sloupci silikagelu (granulometrie 0,04 mm -0,06 mm, průměr 2,4 cm, výška 35 cm) za použití eluční soustavy tvořené směsí cyklohexanu a ethylacetátu v objemovém poměru 90:10, přičemž se eluce provádí pod tlakem dusíku 0,08 MPa a jímají se frakce o objemu 25 cm3. Frakce 25 až 34 se sloučí a zahustí k suchu. Získá se 0,27 g (3aR,7S,7aR)-2-terc.butyloxykarbonyL4,4-difenyl-7-fluorperhydroisoindolu ve formě pevné bílé pěny.
Infračervené spektrum:
(K3r, charakteristické pásy, cm3)
3090, 3060, 3030, 2975, 2930, 2875, 1695, 1595, 1580, 1495, 1450, 1405, 1365, 1175, 755, 730, 700.
Postupuje se stejně jako v dále uvedeném příkladu 8, přičemž se z 0,5 g (3aR,7S,7aR)-2-terc.butyloxykarbonyl-4,4difsnyl-7-fluorperhydroisoindolu získá 0,35 (3aR,7S,7aR)-4,4-difenyl-7-fluorperhydroisoindol-hydrochioridu ve formě šedého pevného produktu.
Infračervené spektrum:
(KBr,charakteristické pásy,cm )
3420, 3090, 3050, 3025, 2970, 2920, 2930-2250, 1393, 1333,
1495, 1460, 1445, 1060, 750, 730, 700.
Příklad 5
K ochlazenému roztoku (5 °C) 9,4 g (3aR,4S,7aR)-7,7-diCenyl-2-terc .butyloxykarbonyl-4-perhydroisoindololu ve 250 cn? bezvodého dichlormethanu se přidá roztok 3,5 cm3 trifluoridu morfolino-siřičitého v 50 cit? dichlormethanu. Reakčni směs se míchá po dobu 4 hodin při teplotě 5 °C, načež se zředí 300 cn? dichlormethanu, promyje 250 cm3 vodného roztoku hydrogenuhličitanu sodného, vysuší nad síranem hořečnatým, zfiltruje a zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 kPa). Zbytek se chromatografuje na sloupci silikagelu (granulometrie 0,04-0,06 mm, průměr 3,5 cm, výška 42 cm)za použití eluční soustavy tvořené směsí cyklohexanu a ethylacetátu v objemovém poměru 90:10, přičemž se eluce provádí pod tlakem dusíku 0,05 MPa a jímají se frakce o objemu 120 cm3. Frakce 13 až 17 se sloučí a zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 kPa) . Zbytek se ponechá vykrystalizovat z cyklohexanu. Získá se 2,55 g (3aR,7R,7aR)-4,4-difenyl-7-fluor-2terc.butyloxykarbonylperhydroisoindolu ve formě bílých krystalů tajícím při teplotě 202 °C.
K roztoku 3,7 g (3aR,7R,7aR)-4,4-difenyl-7-fluor-2-terc.butyloxykarbonylperhydroisoindolu ve 40 cm3 dioxanu se přidá roztok 40 cm3 6,3N roztoku kyseliny chlorovodíkové v dioxanu a směs se míchá okolní teplotě po dobu 2 hodin. Reakčni směs se zahustí k suchu za sníženého tlaku, zbytek se rozetře v diisooropyloxidu, zfiltruje a vysuší. Získá se 3,1 g (3aR,7R,7aR)-4,4-difenyl-7-fluorperhydroisoindoL-hydrochloridu ve formě bílých krystalů tajících při teplotě 200 °C za rozkladu.
Příklad 6
K ochlazenému (4 °C) roztoku 1 g (3aR,4S,7aR)-7,7-difenyl-2-terc.butyIoxykarbcnyI-4-?erhydroisoindolu v 60 cm3 chloroformu se přidá postupně 1,3 g uhličitanu vápenatého a potom 2 g chloridu fosforečného a směs sa míchá při okolní teplotě po dobu 20 hodin. Reakční směs se potom zfiltruje, zředí 30 cm3 chloroformu, dvakrát promyje 80 cm3 vody, vysusí nad síranem hořečnatým a zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 k?a). Zbytek se chromatografuje na sloupci silikagelu (granulometrie 0,040,06 mm, průměr 2,5 cm, výška 34 cm) za použití eluční soustavy tvořené směsí cyklohexanu a ethylacetátu v objemovém poměru 30:70, přičemž eluce se provádí při tlaku dusíku 0,04 MPa a jímají se frakce o objemu 20 cm3. Frakce 7 až 10 se sloučí a zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 kPa). Získá se 0,44 g (3aR,7R,7aR)7-chlor-2-chlorkarbonyl-4,4-difenylperhydroisoindolu ve formě pevného bílého produktu.
Infračervené spektrum:
(roztok CCl^, charakteristické pásy,cm 1)
3090, 3065, 3035, 2930, 2855, 1745, 1600, 1585, 1495, 1450, 700.
Roztok 0,4 g (3aR,7R,7aR)-7-chlor-2-chlorkarbonyl-4,4-difenylperhydroisoindolu v 6 cm3 1N vodného roztoku kyseliny chlorovodíkové a 14 cm3 tetrahydrofuranu se za míchání zahřívá na teplotu 80 °C po dobu 9 hodin. Reakční směs se zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 k?a). Získá se 0,35 g (3aR,7R,7aR)-7chlor-4,4-difenylperhydroisoindol-hyarochloridu ve formě bílého pevného produktu.
Infračervené spektrum:
(K3r, charakteristické pásy,cm 1)
3055, 3025, 3000, 2250, 1600, 1495, 1580, 1460, 1445, 1435, 760, 735, 700.
Příklad 7
Roztok 1 g (3aR,4S,7aR)-2-terc.butyloxykarbonyl-7,7-difenyl-4-perhydroisoindolonu v 10 cm3 thionylchloridu se míchá po dobu 3 hodin při teplotě 80 °C. Reakční směs se potom zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 k?a). Získá se 1,03 g 2-terc.-butyIkarconyl-7-chlor-4,4-difenylperhydroisoindolu ve formě pevnéproduktu, který se použije v surovém stavu v následujícím reakčním stuoni.
K roztoku ( 3aR,7S,7aR)-2-terc.butyloxykarbonyl-7-chlor4,4-dr fe.nylperhydroisoindolu (1,03 g) v 5 cm3 dioxanu se přidá 10 cm3 6,3N roztoku kyseliny chlorovodíkové v dioxanu. Reakční směs se míchá při okolní teplotě po dobu 2 hodin, načež se zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 kPa). Získá se 0,84 g (3aR,7S, 7aR)-7-chlor-4,4-difenyIperhydroisoindol-hydrochloridu ve formě pevného produktu, který se použije v surovém stavu v následujícím reakčnim stupni.
Příklad 8
K roztoku 3,4 cm3 trifluoridu diethylamino-siřičitého ve 20 cm3 bezvodého dichlormethanu se přidá roztok 5,0 g (3aR,S,7aRS)-2-terc.butyloxykarbonyl-7,7-difenyl-4-perhydroisoindolonu ve 30 cm3 bezvodého dichlormethanu. Po 5 hodinách míchání za zahřívání na teplotu varu pod zpětným chladičem a po 20 hodinách při okolní teplotě se reakční směs promyje 50 cm3 na syceného vodného roztoku hydrogenuhličitanu sodného a 50 cm3 vody, načež se vysuší nad síranem hořečnatým a zahustí k suchu. Zbytek se chromatografuje na sloupci silikagelu (granulometrie 0,04 - 0,06 mm, průměr 2,8 cm, výška 35 cm) za použití eluční soustavy tvořené směsí cyklohexanu a ethylacetátu v objemovém poměru nejdříve 95:5 a potom 90:10, přičemž se eluce provádí pod tlakem dusíku 0,08 MPa a jímají se frakce o objemu 25 cm3. Frakce 24 až 52 se sloučí a zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 kPa). Zbytek se ponechá vykrystalizovat z ethylacetátu a diisoprooyloxidu, načež se získané krystaly odstředí a vysuší. Získá se 1,80 g (3aRS,7aRS)-2-terc.butyloxykarbonyl-4,4-difenyl-7,7-difluorperhydroisoindolu ve formě bílých krystalů tajících při teplotě 162 °C.
K 1,8 g ( 3aRS,7aRS)-2-terc.butyloxykarbonyl-4,4-difenyl7,7-difluorperhydroisoindolu se přidá 20 cm3 dioxanu a 20 cm3
6,3N kyseliny chlorovodíkové. Po 20 hodinovém míchání při okolní teplotě se získaná bílá suspenze zahustí k suchu při teplotě °C a za sníženého tlaku. Zbytek se promyje diisoprooyloxidem, pevný podíl se odstředí a potom vysuší. Získá se 1,5! g (3aRS,7aRS)
4,4-di.Eenyl-7,7-dif luorperhydroisoindol-hydrochloridu ve formě bílého pevného produktu.
Infračervené spektrum:
(KBr, charakteristické pásy,cm 1)
3090, 3050, 3025, 2965, 2935, 2900, 2800-2250, 1595, 1530,
1495, 1465, 1445, 760, 730, 700.
^Η-Nukleární magnetickorezonanční spektrum:
(DMSO-dg + CFgCOOD)
1,2-1,55 a 2,12(2mt,2:c1H,CS2 v 6),
3-3,3(mt,1H,H v 7a),
3,58(mt,2H,CH2 v 1),
3,76(mt,1H,H v 3a),
7,1 až 7,5(mt, 10H, arcmat.).
Příklad 9
Roztok 4,87 g (3aR,7R,7aR)-2-terc.butoxykarbonyl-4,4-difenyl-7-trif luormethylsulfonyloxyperhydroisoindolu ve 150 cm3 bezvodého dichlormethanu se smísí s 22,6 cm3 1M roztoku tetrabutylamoniumf luoridu v tetrahydrof uranu a směs se míchá po dobu 17 hodin při teplotě 20 °C a zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 k?a). Zbytek se chromatografuje na sloupci silikagelu (granulometrie 0,2-0,063 mm, průměr 4,5 cm, výška 35 cm) za použití eluční soustavy tvořené směsí cyklohexanu a ethylacstáou v objemovém poměru 75:25, přičemž se eluce provádí pod flakem dusíku 0,04 MPa a jímají se frakce o objemu 20 cm3. Frakce 23 až 38 se sloučí a zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 kPa), přičemž se získá 1,44 g (3aR,7R,7aR)-2-terc.butoxykarbcnyi-4,4difenyl-7-fluorcerhydroisoindolu ve formě bílých krystalů tajících při teplota 200 °C.
/alfa/30 = -225° (c=1, CHCL^.
Roztok 2,25 g (3aR,7R,7aR)-2-terc.butoxykarbonyl-4,4difenyl-7-fluorperhydroisoindolu ve 25 cm3 dioxanu se smísí s 5,8N roztokem kyseliny chlorovodíkové v dioxanu a směs se míchá po dobu dvou hodin při teplotě 20 °C, načež se zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 kPa). Zbytek se ztuží přidáním 100 cm3 isoprooyloxidu a pevný podíl se odfiltruje a vysuší, přičemž se získá 1,8 g (3aR,7R,7aR)-4,4-difenyl-7-fluorperhydroisoindol-hydrochloridu ve formě krémově zbarveného prášku.
^Η-Nukleární magnetickorezonanční spektrum:
(DMSO-dg)
1,0-1,35(mt,1H ca2 v S),
4,9(d šir.,J=50,1H,CHF),
7,1 až 7,5(mt,aromat),
9,05 a 9,9(2 mf,2x1H,NH2 +).
(3aR,7R,7aR)-2-terc.Sutoxykarbony1-4,4-difeny1-7-tri fluc rmethy1sulfonyloxyperhydroisoindol může být získán následujícím způsobem.
K roztoku 6,7 g (3aR,4S,7aR)-2-terc.butoxykarbonyl-7,7difenyl-4-perhydroisoindololuve 100 cm3 bezvodého dichlormethanu, ochlazenému na teplotu -30 °C, se přidá 1,5 cm3 pyridinu a potom v průběhu 10 minut roztok 3,2 g anhydridu kyseliny trifluormethansulfonové ve 25 cm3 bezvodého dichlormethanu. Reakční směs se míchá po dobu 2 hodin při teplotě -30 °C, načež se zředí 250 cm3 vody a 100 cm3 dichlormethanu. Organická fáze se promyje 200 cm3 nasyceného vodného roztoku hydrogenuhličitanu sodného a 200 cm3 nasyceného vodného roztoku chloridu sodného, načež se vysuší a zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 kPa), přičemž se získá 8,6 g (3aR,7S,7aR)-2-terc.butoxykarbonyl-4,4difenyl-7-trifluormethylsulfonyloxyperhydroisoindolu ve formě žluté pevné pěny, která se použije jako taková v následujícím reakčním stupni.
(3aR,4S,7aR)-2-terc.Butoxykarbonyl-7,7-difenyl-4-perhydroisoindole1 může být připraven následujícím způsobem.
K roztoku 13 g (3aR,4S,7aR)-7,7-difenyl-4-perhydroisoindolu a 0,5 g 4-dimethylaminopyridinu ve 450 cm3 dichlormethanu se přidá 10,55 g diterc.butyldikarbonátu. Po dvouhodinovém míchání při teplotě 25 °C se reakční směs zahustí za sníženého tlaku (2,7 kPa) a zbytek se ponechá vykrystalizovat z 50 cm3 diethyletheru. Získá se 9 g (3aR,4S,7aR)-terč.butoxykarbonyl7,7-difenyl-4-perhydroisoindololu ve formě bílých krystalů tajících při teplotě 190 °C.
Sloučeniny podle vynálezu mohou být použity pro přípravu isoindolových derivátů obecného vzorce X, což je ilustrováno v následujících aplikačních příkladech.
Aplikační příklad 1
K roztoku 0,72 g (3aR,7R,7aR)-4,4-difenyl-7-chiorcerhydroisoindol-hydrochloridu, 0,5 g kyseliny 2-(3-dimethylaminooroooxy) fenyloctove, 0,03 g 1-hydroxybenzotriazolu v 75 cm3 dichlormetanu ochlazenému na teplotu 4 °C se v průběhu 10 minut přidá roztok 0,5 g 1-(3-dimethylaminopropyl)-3-ethylkarbodiimidu v 50 cm3 bezvodého dichlormethanu a potom 0,37 cm3 diisopropylethylaminu. Reakční směs se míchá po dobu 3 hodin při teplotě 0 °C, načež se promyje dvakrát 50 cm3 vody a dvakrát 50 cm3 nasyceného roztoku chloridu sodného. Organická fáze se vysuší nad síranem hořečnatým a zahustí k suchu 2a sníženého tlaku (2,7 k?a). Zbytek se vyjme 21 cm3 0,1 N kyseliny chlorovodíkové, 50 cm3 diethyletheru a 30 cm3 vody. Vodná fáze se oddělí a lyofilizuje, přičemž se získá 0,85 g (3aR,7R,7aR)-2-/2-(3-dimethvlaminoproooxy)feny1/acety1-4,4-difeny1-7-fluorperhydroisoindolhydrochloridu ve formě bílého lyofilizátu.
Infračervené spektrum:
(K3r, charakteristické pásy, cm 1)
3060, 3030, 2990, 2800, 2200, 1635, 1605, 1495, 1460, 1445,
1250, 755, 705.
^Η-Nukleární magnetickorezonanční spektrum:
(DMSO-dg, při okolní teplotě, pozoruje se směs obou rotamerú)
0,95-1,35 a 1,8-2,1(2mt,2x1H,CH2 v 6), 2,6-2,8(mt,6H,N(CH3)2),
3,9 a 4,05(2mt,2x1H,OCH2),
4.8 a 4,85(2d šir.,J=50,1H,CKF),
6.8 až 7,5 (mt,14H,aromat.).
(3aR,7R,7aR)-4,4-difenyl-7-fluorperhydroisindol-hydrochlorid může být získán následujícím způsobem.
Aplikační přiklad 2
K ochlazenému (5 °C) roztoku 1 g (3aR,7R,7aR)-4,4-difenyl-7-fluorperhydroisoindol-hydrochloridu a 0,924 g kyseliny
2-//3-(pyrrolidinyl-1)-2-propoxy/fenyl/octove ve 40 cm bezvodého dichlormethanu se přidá 0,04 g hydroxybenzotriazol-hydrátu a potom 0,79 g 1-(3-dimethylaminopropyl)-3-ethylkarbodiimidu a 0,51 cm3 diisopropyleťnylaminu. Po 2,5 hodinovém míchání při teplotě 5 °C a 20 hodinách při teplotě 20 °C se reakční směs dvakrát promyje 50 cm3 vody, vysuší nad síranem hořečnatým a potom zahustí k suchu při teplotě 40 °C a za sníženého tlaku (2,7 kPa). Zbytek se chromatografuje na sloupci silikagelu (granulometrie 0,04-0,06 mm, průměr 2,4 cm, výška 31 cm) za použití eluční soustavy tvořené směsí ethylacetátu, kyseliny octové a vody v objemovém poměru 60:10:10, přičemž se eluce provádí pod tlakem dusíku 0,05 MPa a jímají se frakce o objemu 25 cm3. Frakce 11 až 31 se sloučí a zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 kPa). Zbytek se vyjme 20 cm3 dichlormethanu, roztok se promyje 20 cm3 1N vodného roztoku hydroxidu sodného, načež se vysuší nad síranem hořečnatým a zahustí k suchu. Toto alkalická promytí se provede ještě jednou. Získá se 0,63 g ( 3aR, 7R, 7aR)-2-///3-( pyrrolidinyl-1)-2-oroocxy/fenyI/acetyl/-4,4-difanyl-7-fluor-perhydroisoindolu ve formě bílého pevného produktu.
Infračervené spektrum:
(K3r, charakteristické pásy,cm 1)
3085, 3055, 3035, 2950, 2875, 2785, 1640, 1600, 1495, 1455,
1440, 1245, 750, 700.
1H-Nukieární magnetickorezonanční spektrum:
(DMSO-dg + CF^COOD)
1,1-1,45(mt,1Η,1H v 6),
1,9(mt,4H,2CH2 v 3 a 4 pyrroiidino-skupiny), 2,27(mt,1H,1H v 5),
3,77(d,J=10,1 Η,H v 1),
4,03(mt,2H,0CH2),
4,78(d šir.,J=5Q,1H,CHF),
7,1 až 7,5(mt,14H,aromat.)
Aplikační příklad 3
Postupuje se stejně jako v dále uvedeném příkladu 9, přičemž se vychází z 0,16 g kyseliny 2-dimethylaminofenyloctové a 0,30 g (3aR,7S,7aR)-4,4-difenyl-7-fluorperhydroisoindol-hydrochloridu a získá se 0,11 g (3aR,7S,7aR)-2-/(2-dimethylaminofenyl)acetyl/-4,4-difenyl-7-fluorperhydroisoindolu ve formě bílé pevné pěny.
Infračervené spektrum:
(K3r,charakteristická pásy,cm 1)
3090, 3060, 3030, 2940, 2875, 2825, 2770, 1645, 1595, 1530, 1495, 1450, 1420, 755, 730, 700.
1H-Nukleární magnetickorezonanční spektrum:
(při okolní teplotě, pozoruje se směs obou rotamerů)
2,35 a 2,58(2s,6S,N(CH3)2,
4,2-4,6(mt,1H,CHF),
6/9-7,5(mt,143,aromat.)
Aplikační příklad 4
K roztoku 0,57 g hydrobromidu kyseliny (pyrrolidíno-2)fenyloctové ve 20 cm3bezvodého dichlormethanu, ochlazenému na teplotu 4 °C, se přidá 0,28 cm3 triethylaminu a 0,32 g karbonyldiimidazolu. Směs se míchá po dobu jedné hodiny při teplotě 4 °C, načež se k ní přidá roztok 0,67 g (3aR,7R,7aR)-4,4-difenyl7-fluorperhydroisoindol-hydrochloridu ve 20 cm3 bezvodého dichlormethanu a 0,28 cm3 triethylaminu. Reakční směs se míchá při okolní teplotě po dobu 24 hodin, načež se zředí 100 cm3 dichlormethanu, dvakrát promyje 50 cm3 vody, vysuší nad síranem hořečnatým, zfiltruje a zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 kPa). Zbytek sa chromatografuje na sloupci silikagelu (granulometrie 0,04-0,06 mm, průměr 3,5 cm, výška 38 cm) za použiti eluční soustavy tvořené směsí cyklohexanu a ethylacetátu v objemovém poměru 70:30, přičemž se eluce provádí pod tlakem dusíku 0,05 MPa a jímají se frakce o objemu 20 cm3. Frakce 26 až 54 se sloučí a zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 kPa). Zbytek se ponechá vykrystalizovat ze směsi acetonitrilu a diisopropyloxidu v objemovém poměru 25:75. Získá se 0,16 g (3aR,7R,7aR)4,4-difenyL-7-fluor-2-/(2-pyrrolidinofenyl)acetyl/perhydroisoindolu ve formě bílých krystalů tajících při teplotě 170 °C.
Aplikační příklad 5
K roztoku 0,19 g kyseliny ( 2-dimethylaminofenyl)octové v 15 cm3 bezvodého dichlormethanu, ochlazenému na teplotu 4 °C, se přidá 0,17 g karbonyldiimidazolu. Směs se míchá po dobu jedné hodiny při teplotě 4 °C, načež se přidá roztok 0,35 g (3aR,7R,7aR) 7-chlor-4,4-difenylperhydroisoindol-hydrochloridu v 10 cm3 bezvodého dichlormethanu a potom roztok 0,15 cm3 triethylaminu v 10 cm3 bezvodého dichlormethanu. Reakční směs se míchá při okolní teplota po dobu 20 hodin, načež se zředí 120 cm3 dichlormethanu,. promyje 80 cm3 vody a potom nasyceným vodným roztokem chloridu sodného, načež se vysuší nad síranem hořečnatým, zfiltruje a zahustí za sníženého tlaku (2,7 k?a). Zbytek se chromá37 tografuje na sloupci silikagelu (granulometrie 0,04-0,06 mm, průměr 2 cm, výška 22 cm) za použití eluční soustavy tvořené směsí ethylacetátu a cyklohexanu v objemovém poměru 75:25, přičemž eluce se provádí pod tlakem dusíku 0,04 MPa a jímají se frakce o objemu 20 cm3. Frakce 6 až 9 se sloučí a zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 kPa). Produkt získaný ve formě báze se převede na hydrochlorid rozpuštěním ve 25 cm3 diethyletheru a potom přidáním 5 cm3 3,2N roztoku kyseliny chlorovodíkové v diethyletheru a promytím v diethyletheru a vysušením. Získá se 0,14 g ( 3aR, 7R, 7aR)-7-chlor-2-/( 2-dimethylaminof enyl )acetyl/-4,4difenylperhydroisoindol-hydrochloridu ve formě bílých krystalů tajících při teplotě 190 °C.
Aplikační příklad 6
K roztoku 0,43 g kyseliny (2-dimethylaminofenyl)octové v 15 cm3 bezvodého dichlormethanu, ochlazenému na 4 °C, se přidá 0,39 g karbonyldiimidazolu. Směs se míchá po dobu jedné hodiny při teplotě 4 °C, načež se přidá roztok 0,84 g (3aR,7S,7aR)-7chlor-4,4-difenylperhydroisoindol-hydrochloridu v 10 cm3 bezvodého dichlormethanu a potom roztok 0,34 cm3 triethylaminu v 10 cm3bezvodého dichlormethanu. Reakčni směs se míchá při okolní teplotě po dobu 20 hodin, načež se zředí 100 cm3 dichlormethanu, promyje 50 cm3 vody a potom nasyceným vodným roztokem chloridu sodného, vysuší nad síranem hořečnatým, zfiltruje a zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 kPa). Zbytek se chromatografuje na sloupci silikagelu (granulometrie 0,04-0,06 mm, průměr 3 cm, výška 23 cm) za použití eluční soustavy tvořené směsí ethylacetátu a cyklohexanu v objemovém poměru 25:75, přičemž se eluce provádí pod tlakem dusíku 0,04 MPa a jímají se frakce o objemu 90 cm3. Frakce 2 se zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 kPa). Produkt získaný ve formě báze se převede na hydrochlorid rozpuštěním ve 4 cm3 acetonitrilu , přidáním 5 cm3 3,2 N roztoku kyseliny chlorovodíkové v diethyletheru, promytím isoprtpyletherem a vysušením. Získá se 0,08 g ( 3aR, 7S,7a.R)-7-chicr-2/(2-dimethylaminofenyl)acetyl/-4,4-difenylperhydroisoindoI-hydrochloridu ve formě béžového pevného produktu.
Infračervená spektrum:
(KBr, charakteristické pásy, cm 1)
3055, 3025, 2950, 1635, 1490, 1460, 1440, 760, 750, 700.
^-Nukleární magnetickorezonanční spektrum:
(při 404 °K se pozoruje směs obou rotamerú, DMSO-dg + CF^COOD, hlavní signály( a 3,13(2s,6H,N(CH3)2),
4,54 a 4,63(2mt,1H,CHC1), až 7,8(mt,14H,aromat.).
Aplikační příklad 7
K roztoku 0,36 g kyseliny (S)-2-(2-methoxyfenyl)propionové ve 20 cm3 bezvodého dichlormethanu, ochlazenému na teplotu 4 °C, se přidá 0,32 g karbonyldiimidazolu. Směs se míchá po dobu jedné hodiny při teplotě 4 °C, načež se k ní přidá roztok 0,67 g (3aR,7R,7aR)-4,4-difenyl-7-fluorperhydroisoindol-hydrochloridu ve 20 cm3 bezvodého dichlormethanu a 0,23 cm3triethylaminu. Reakční směs sa míchá při okolní teplotě po dobu 20 hodin, zředí ve 200 cm3 dichlormethanu a potom promyje 50 cm3 vody, vysuší nad síranem hořečnatým, zfiltruje a zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 k?a). Zbytek se chromatografuje na sloupci silikagelu (granulometrie 0,04-0,06 mm, průměr 3 cm, výška 20 cm) za použití eluční soustavy tvořené směsí ethylacetátu a cyklohexanu v objemovém poměru 60:40, přičemž se eluce provádí pod tlakem dusíku 0,04 M?a a jímají sa frakce o objemu 20 cm3. Frakce 10 až 15 se :sloučí a zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 k?a). Zbytek se ponechá vykrystalizovat z 0,6 cm3 isopropyloxidu. Získané krystaly se odstředí, promyjí isoprcoyloxidem a potom vysuší. Získá se 0,19 g (3aR,7R,7aR)-2-/2-(2-methoxyfenyl)-(Spropionyl/perhydroisoindolu ve formě bílých krystalů tajících při teplotě 195 °C.
Kyselina (S)-2-(2-methoxyfenyl)propionové může být získána následujícím způsobem.
Kyselina (S)-2-(2-methoxyfeny1)propionová může být připravena metodou, která je analogická s postupy popsanými O.A. Evans-em a kol. v Tetrahedronu,44,5525,(1983) a která se provádí následujícím způsobem.
4,1 g
K ochlazenému roztoku (5 °C) H 4S,5S)-4-methyl-5-fenyl3-/2-(2-methoxyfenyl)-(S)-propionyl-2-oxazolidinonu v 60 cm3 tetrahydrofuranu a 30 cm3 vody se přidá 1,52 g hydroxidu lithného. Reakčni směs se míchá po dobu 3 hodin při teto teplotě, načež se po návratu na okolní teplotu přidá ethylacetát, směs se dekantuje, vodná fáze se okyselí 1N vodným roztokem kyseliny chlorovodíkové a extrahuje ethylacetátem. Organická fáze se vysuší nad síranem hořečnatým a zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 kPa). Pevný podíl se rekrystalizuje v hexanu, odstředí a vysuší. Získá se 0,4 g kyseliny (S)-2-(2-methoxyfenyl)propionové ve formě bílých krystalů tajících při teplotě 102 °C.
/alfa/*0 = +34,6° (c=1,CHC13).
(4S, 5S-4-Methy 1-5-f enyl-3 - ( 2-( 2-methoxyfenyl)-(S) -propionyl/-2oxazolidinon může být získán následujícím způsobem.
K ochlazenému roztoku (-50 °C) 10 g (4S,5S)-4-methyl-5fenyl-3-/(2methoxyfenyl)acetyl/-2-oxazolidinonu ve 150 cm3 tetrahydrofuranu se přidá 19,1 g 1,1,1,3,3,3-hexamethyldisalazanátu sodného, načež se směs míchá při uvedené teplotě po dobu 45 minut, načež sa přidá 7,72 cm3 methyl jodidu. Reakčni směs se potom míchá po dobu 15 hodin při okolní teplotě, načež se zředí ethylacetátem, promyje 50 cm3 vody a potom 50 cm3 nasyceného vodného roztoku chloridu sodného, načež se vysuší nad síranem hořečnatým a zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 kPa). Získaný zbytek se ponechá vykrystalizovat z isopropyloxidu, odstředí a vysuší. Získá se 4,2 g ( 4s , 5S )-4-methyl-5-fenyl-3-/2-( 2-methoxyfenyl)-( S )propionyl/-2-oxazolidinonu ve formě bílého pevného produktu.
( 4S , 53) -4-M.ethyí-5-f enyl-3-( 2-methoxyfenylacetyl) -2-oxazolidinon může být získán následujícím způsobem.
K suspenzi 1,89 g hydridu sodného (80% disperze ve vaze40 líně) ve 200 cm bezvodého tetrahydrofuranu se přidá při okolní teplotě 9,38 g kyseliny 2-methoxyfenyloctové. Tato suspenze se ochladí na teplotu -30 °C, načež se k ní přidá 7,77 cm3 pivaloylchloridu a potom ještě chlazený roztok (-73 °C), získaný přidáním roztoku 35,27 cm3 1,6M butyllithia v hexanu k ochlazenému roztoku (-78 °C) 10 g (4S,5S-4-methyl-5-fenyL-2-oxazolidinonu ve 200 cm3 bezvodého tetrahydrofuranu. Reakční směs se míchá po dobu 45 minut při teplotě -30 °C, načež se k ní po návratu na okolní teplotu přidá 200 cm3 nasyceného vodného roztoku chloridu amonné3 ho a potom 500 cm ethylacetátu. Po dekantaci se organická fáze promyje dvakrát 100 cm3 vody a potom ješcě dvakrát 100 cm3 nasyceného vodného roztoku chloridu sodného, vysuší nad síranem hořečnatým a zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 k?a). Zbytek se chromatografuje na sloupci silikagelu (granulometrie 0,040,06 mm, průměr 4,8 cm, výška 36 cm) za použití eluční soustavy tvořené směsí cyklohexanu a ethylacetátu v objemovém poměru nejdříve 85:15 a potom 80:20, přičemž se eluce provádí pod tlakem 0,06 MPa dusíku a jímají se frakce o objemu 50 cm3. Frakce 14 až 31 se sloučí a zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 k?a).
Získá se 13,6 g (4S,5S)-4-methyl-5-fenyi-3-(2-methoxyfenylacetyl) 2-oxazolidinonu ve formě žlutého oleje.
Aplikační příklad 8
Postupuje se stejně jako v dále uvedeném příkladu 9, přičemž se z 0,77 g kyseliny 2-dimethylaminofenyloctové a 1,50 g (3aR,7aR)-4,4-difenyl-7,7-difluorperhydroisoindol-hydrochloridu získá 1,29^( 3aRS,7aRS)-2-/(2-dimethyLaminofenyl)acetyL/-4,4-difenyl-7,7-difluorperhydroisoindolu ve formě pevného bílého produktu tajícího při teplotě 189 °C.
Aplikační příklad 9
K roztoku 0,52 g kyseliny 2-dimethylaminofenyloctové ve 20 cm3 bezvodého dichlormethanu se přidá 0,49 g N,N-karbonyldiimidazolu. Směs se míchá po dobu 30 minut při teplotě 5 °C, na41 čeř se k ní přidá roztok 0,93 g (3aR, 4S,7aR)-7,7-difenyl-4-perhydroisoindolol-hydrochloridu a 0,84 cm3 triethylaminu v 10 cm3 dichlormethanu. Reakční směs se míchá po dobu dvou hodin při teplotě 5 °C, načež se promyje 10 cm3 vody, vysuší nad síranem hořečnatým, zfiltruje a zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 kPa). Získaný zbytek se chromatografuje na sloupci silikagelu (0,04 mm-0,06 mm, průměr 2 cm, výška 35 cm) za použití eluční soustavy tvořené ethylacetátem, přičemž se jímají frakce o objemu 30 cm3. Frakce 8 až 27 se sloučí, zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 kPa). Zbytek se ponechá vykrystalizovat ze smě3 2 sx 4 cm acetonitrilu a 20 cm diethyletheru. Krystaly se odstředí, vysuší za sníženého tlaku (2,7 kPa). Získá se 0,70 g (3aR,4S,7aR)-2-/(2-aimethylaminofeny1)acety1/-7,7-difeny1-4perhydroisoindololu ve formě bílého pevného produktu tajícího při teplotě 160 °C.
/alfa/30 = -162° (c=Q,5, methanol).
Aplikační přiklad 10
Postupuje se stejně jako v příkladu 9, přičemž se z 0,26 g kyseliny. 2-dimethylaminofenyloctové a 0,50 g (3aR,4R,7aR)-7,7- .. difenyl-4-perhydroisoindolol-hydrochloridu získá 0,21 g ( 3aR, 4R, 7aR) -2-/) ( 2-dimethylamino) acetyl/-7,7-difeny1-4-perhydroisoindoLolu ve formě pevného bílého produktu tajícího při teplotě 204 °C.
/alfa/30 = -212° (C=0,5, methanol).
ADlikační příklad 11
K roztoku 0,86 g hydrobromidu kyseliny (pyrrolidinc-2)fenyloctové ve 20 cm3 bezvodého dichlormethanu, ochlazenému na teplotu 4 ° C, se přidá 0,42 cm3 triethylaminu a 0,49 g karbonyldiimidazolu. Směs se míchá po dobu jedné hodiny při teolotě 4 °C, načež se k ní přidá roztok 1 g ( 3aR, 4S, 7aR)-7,7-dife.nyL-4perhydroisoindolol-hydrochioridu a 0,42 cm3 triethylaminu v 10 cm3 bezvodého dichlormethanu. Reakční směs se míchá oři okolní teplotě po dobu 24 hodin, načež se dvakrát promvje IQ cm3 vody a potom vodným roztokem hydrogenuhličitanu sodného, vysuší nad síranem hořečnatým, zfiltruje a zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 k?a). Produkt získaný ve formě báze se převede na hydrochlorid rozpuštěním v minimálním množství acetonu a působením roztoku kyseliny chlorovodíkové v diethyletheru a přidáním diethyletheru. Získaný pevný podíl se rozetře s diethyletherem a potom vysuší. Získá se 0,2 g (3aR,4S,7aR)-7,7-difenyl-2-/( 2pyrrolidinofenyl)acetyl)-4-perhydroisoindolol-hydrochloridu ve formě béžové zbarveného pevného produktu.
Infračervené spektrum (K3r,charakteristické pásy,cm-1)
3085, 3050, 3025, 2945, 2880, 2750, 1640, 1600, 1495, 1445,
1060, 755, 730, 700.
1H-Nuklearní magnetickorezonanční spektrum:
(DMSO-d^) o
0,92 a 1,72(2mt,2x1H,CH2- v 5),
2,17 (mt., 4H, 2 CH2 v 3 a 4 pyrrolidinoskupiny), až 7,8(mt,14H,aromat.).
Aplikační příklad 12
Postupuje se stejně jako v příkladu 9, přičemž se z 1,82 g kyseliny ( 2-methoxyf enyl) octové a 3,29 g ( 3aR, 4S, 7aR)-7,7-difenyl-4-perhydroisiondolol-hydrochloridu získá 3,9 g (3aR,4S,7aR)2-/(2-methoxyfenyl )acetyl/-7,7-dif enyl-4-perhydroisoindololu ve formě pevného bílého produktu tajícího při teplotě 246 °C. (alfa/*0 = -174° (c=0,37, methanol).
Aplikační příklad 13
K roztoku 0,41 g kyseliny (S)-2-(2-methoxyfenyl)propionové v 15 cm^ bezvodého dichlormethanu, ochlazenému na teplotu 4 °C, se přidá 0,37 g karbonyldiimidazolu. Směs se míchá po dobu jedné hodiny při teplotě 4 °C, načež se k ní přidá roztok
0,75 g (3aR,4S,7aR)-7,7-difenyl-4-perhydroisoindolol-hydrochloridu. íeakční směs se míchá při okolní teplotě po dobu 20 hodin, načež se dvakrát promyje 10 cn? vody, vysuší nad síranem hořečnatým, zfiltruje a zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 kPa). Zbytek se chromatografuje na sloupci silikagelu (granulometrie 0,04-0,06 mm, průměr 3,6 cm, výška 37 cm) za použití eluční soustavy tvořené směsí cyklohexanu a ethylacetátu v objemovém poměru 50:50, přičemž se eluce provádí pod tlakem dusíku 0,05 MPa a jímají se frakce o objemu 50 cm\ Frakce 21 až 41 se sloučí a zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 kPa). Zbytek se rozetře s isooropyloxidem a potom vysuší. Získá se 0,3 g (3aR,4S,7aR)-7,7 difenyl-2-/2-(2-methoxyfenyl)-(S)-propionyl/-4-perihydroisoindololu ve formě bílého pevného napěněného produktu.
Infračervená spektrum:
(KBr, charakteristická pásy,cm 1)
3090, 3060, 3030, 2940, 2875, 2840, 1630, 1495, 1245, 1060,
755, 730, 700.
1H-Nukieární magnetickorezonanční spektrum:
(OMSO-dg, při okolní teplota se pozoruje směs obou rotamerú) 0,9-1,8(mt,2H,CH2 v 5),
1,14 a 1,23(2d,J=7,3H,CH3),
3,55 a 3,65(2s,3H,OCH3),
3,85 a 4,23(2mt,1H,-COCHCH3-),
6,8 až 7,5(mt,14H,aromat.)
Aplikační příklad 14
K ochlazenému roztoku (10 °C) 1 g (3aR,4S,7aR)-7,7-difenyl
4-perhydroisoindololu, 0,97 g kyseliny 2-(3-dimethylaminopropoxy) fenyloctové, 0,05 g 1-hydroxybenzotriazoiu v 50 cm^ dichiormetnanu se přidá 0,766 g 1-(3-dimethylaminopropyl)-3-ethyIkarbodiimidu. Reakční směs se míchá po dobu 90 minut
C, načež se dvakrat promyje 50 cm vody a potom 50 cm nasyceného rozteku chloridu sodného. Organická fáze se vysuší nad síranem hořečnatým a zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 k?a). Zbytek se chrcmatografuje na sloupci silikagelu (granulometrie 0,2-0,063 mm, průměr 2,9 cm, výška 23 cm) za použití eluční soustavy tvořené směsí 1,2-dichiorethanu a methanolu (1 loor v objemovém poměru 90:10 a 1,5 litru v objemovém poměru 70:30), přičemž se eluce provádí pod tlakem dusíku 0,07 MPa a jímají se frakce o objemu 25 cm3. Frakce 10 až 84 se sloučí a zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 kPa), přičemž se získá 1,1 g (3aR,4S,7aR)-2-//2-(3-dimethylaminooropoxy)fenyl/acetyL/-7,7-difenyl-4-perhydroisoindololu ve formě krémově zbarveného napěněného pevného produktu.
Infračervené spektrum:
(KBr, charakteristické pásy,cm 1)
3080, 3050, 3020, 2940, 2870, 2315, 2765, 1635, 1600, 1490, 1455, 1445, 1245, 1065, 750, 730, 700.
^Η-Nukleární magnetickorezonanční spektrum: (DMSO-ág, při 433 °K)
1,06 a 1,76(2mt,2x1H, CH2 v 5), 2,27(s,63,N(CH3)2), 3,9(d,J=11,1H,1H skupiny CH2 v 3), 6,3 až 7,5(mt,143,aromat.).
Roztok 100 g kyseliny 2-bydroxyfenyloctové, 75 cm 'oenzylalkoholu a 0,5 g kyseliny para to luensulf onové ve 1400 cm3 toluenu se zahřívá po dobu dvou hodin na teplotu varu pod zpětným chladičem za současného odstraňování tvořené vody. Po ochlazení, přidání 3 g aktivního uhlí a filtraci sa reakčni směs zahustí na objem 150 cm3, načež se k ní přidá 300 cm3 isopropyloxidu. Získané krystaly se po ochlazení na teplotu 0 °C odstředí, promyjí a vysuší, přičemž se získá 82,5 g benzyl-2-hydroxyfenylacetátu. K roztoku 153 g tohoto esteru ve směsi 500 cm3 1,3-dibrompropanu a 2500 cm3 acetonitrilu se přidá 174 g uhličitanu draselného a směs se zahřívá po dobu 17 hodin na teplotu varu pod zpětným chladičem po dobu 17 hodin. Reakčni směs se potom ochladí, zfiLtruje a zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 k?a). Zbytek se vyjme 500 cm3 ethylacetátu a organická fáze se promyje dvakrát 400 cm3 vody a dvakrát 250 cm3 nasyceného vodného roztoku chloridu sodného, vysuší a zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 kPa). Zbytek se chromatografuje na sloupci silikagelu (granulometrie 0,2-0,063 mm, průměr 9 cm, výška 55 cm) za použití eluční směsi tvořené směsí cyklohexanu a ethylacetátu v objemovém poměru 95:5, přičemž se jímají frakce o objemu 500 cm3. Frakce 12 až 18 se sloučí a zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 kPa, přičemž se získá 90 g benzyl-2-(3-brompropoxy)fenylacetátu ve formě žlutého oleje. Roztok 40 g tohoto produktu v 500 cm3acetonitrilu se zahřívá v autoklávu s 27 g jodidu sodného a 90 g dimethylaminu po dobu 16 hodin na teplotu 80 °C. Reakční směs se ochladí, zfiltruje a zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 kPa). Zbytek se přečistí acidobázickým přechodem, přičemž se získá 29,3 g benzyl-2-( 3-dimethylaminopropoxy) fenylacetátu ve formě žlutého oleje. Hydrogenací tohoto esteru za normálního tlaku, při teplotě 40 °C, v ethylacetátu a v přítomnosti hydroxidu paladnateho a následnou krystalizací z ethylacetátu se získá
17,5 g kyseliny 2-(3-dimethylaminopropoxy)fenyloctové ve formě bílých krystalů tajících při teplotě 98 °C.
Aplikační příklad 15
X roztoku 0,41 g tetrafluorborátu ethyl-(2-methoxyfenyl)acetimidátu v 10 cm3 bezvodého dichlormethanu se přidá roztok 0,6 g ( 3aR,7R,7aR)-4,4-difenyl-7-fluorperhydroisoindolhydrochloridu a 0,51 cm3 triethylaminu v 10 cm3 bezvodého dichlormethanu. Reakční směs se zahřívá na teplotu varu pod zpětným chladičem po dobu 3 hodin. Po vychladnutí na okolní teplotu se k reakční směsi přidá 5 cm3 10% vodného roztoku uhličitanu draselného. Organická fáze se promyje .10 cm3 destilované vody, vysuší nad síranem hořečnatým a zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 kPa). Zbytek sa chromatografuje na sloupci silikagelu (granulometrie 0,04-0,06 mm, průměr 2 cm, výška 20 cm) za použití eluční soustavy tvořené směsí ethylacetátu, kyseliny copové a vody v objemovém poměru 15:1:1, přičemž se eluce provádí pod clakem dusíku 0,06 MPa a jímají se frakce o objemu 25 cm3.
Frakce 24 až 33 se sloučí a za.nusti x sucnu za snaženého 3 tlaku (2,7 kPa). Zbytek se vyjme 40 cm dichlormethanu, promyje cm nasyceného vodného roztoku uhličitanu draselného a potom 10 cm nasyceného vodného roztoku chloridu sodného.
Organická fáze se vysuší nad síranem horečnatým a zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 kPa). Zbytek se ponechá vykrystalizovat z diisopropyloxidu. Získané krystaly se odstředí a vysuší.
Získá se 0,18 g (3aR,7R,7aR)-4,4-difenyl-7-fluor-2-/1imino-2-(2-methoxyfenyl)ethyl/perhydroisoindolu ve formě bílých krystalu tajících za rozkladu při teplotě 134 °C.
Aplikační příklad 16
K roztoku 2 g (3aR,4S,7aR)-7,7-difenyl-4-perhydroisoindololu ve 30 cm3 bezvodého dichlormethanu se přidá roztok 1,56 g tetrafluorborátu ethyl-(2-methoxyfenyl)acetimidátu a 0,96 cm3 triethylaminu ve 20 cm3 bezvodého dichlormethanu, načež se reakční směs zahřívá na teplotu varu pod zpětným chladičem po dobu 2 hodin. Potom se k ní přidá 10 cm3 10% vodného roztoku uhličitanu draselného, směs se dekantuje a organická fáze se promyje 20 cm3 vody, vysuší nad síranem hořečnatým, zfiltruje a zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 kPa). Zbytek se chromatografuje na sloupci aluminy (průměr 3,6 cm, výška 31 cm) za použití eluční soustavy tvořené směsí dichlormethanu a methanolu v objemovém poměru 95:5, přičemž se eluce provádí pod tlakem dusíku 0,01 MPa a jímají sa frakce o objemu 5Q cm3.
Frakce 5 až 30 se sloučí a zahustí k suchu za sníženého tlaku (2,7 k?a). Získaný pevný podíl se promyje isopropyloxidem, odstředí a vysuší.
Získá se 1,4 g (3aR,4S,7aR)-7,7-difenyl-2-/1-imino-2(2-methoxyfenyl)ethyl/-4-perhydroisoindclolu ve formě bílých krystalů tajících za rozkladu při teplotě 105 °C.

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ
    NÁROKY perhydroisoindolový derivát obecného vzorce * i\i 3 I M 1S V'Λ CH3ArnSAW.;yd ovaci I ε 6 JX z L t
    0750a
    I ř 0 S 9 1 ve kterém
    R.j jsou identické a znamenají atomy vodíku nebo dohromady tvoří vazbu,
    R2 jsou identické a znamenají fenylové skupiny, které jsou případně substituované v poloze 2.nebo 3 atomem halogenu nebo methylovou skupinou,
    R^ znamená atom halogenu nebo hydroxy-skupinu a
    R. znamená atom vodíku nebo současně s R, znamená atom ha4 3 logenu, ve formě stereoisomerů nebo jejich směsí, jakož i ve formě jejich solí.
  2. 2. Perhydroisoindolový derivát podle nároku 1, ve kterém
    R1 znamenají atomy vodíku,
    R2 jsou identické a znamenají fenylové skupiny, znamenají atom fluoru nebo atom chloru nebo hydroxy-skupinu a
    R^ znamená atom vodíku nebo současně s R^ znamená atom fluoru, ve formě stereoisomerů nebo jejich směsí, jakož i ve formě jejich solí.
  3. 3. Perhydroisoindolový derivát podle nároku 1 tvořený 7,7difenyl-4-perhydroisoindok>lem ve formě stereoisomerů nebo jejich směsí, jakož i ve formě heho solí.
  4. 4. Perhydroisoindolový derivát podle nároku 1 tvořený
    4,4-difenyl-7-fluorperhydroisoindolem ve formě stereoisomerů nebo jejich směsí, jakož i ve formě jeho solí.
  5. 5. Perhydroisoindolový derivát podle nároku 1 tvořený 4,4difenyl-7,7-difluorperhydroisoindolem ve formě stereoisomerů nebo jejich směsí, jakož i ve formě jeho solí.
  6. 6. Perhydroisoindolový derivát podle nároku 1 tvořený 7chlor,4,4-difenylperhydroisoindolem ve formě dtereoisomerú nebo jejich směsí, jakož i ve formě jeho solí.
  7. 7. Způsob přípravy perhydroisoindolového derivátu podle nároku 1, ve kterém R^ znamená atom halogenu a R4 znamená atom vodíku nebo atom halogenu, vyznačený tím, že se halogenačním činidlem působí na isoindolový derivát obecného vzorce ve kterém R1 a R2 mají významy uvedené v nároku 1, znamená ochrannou skupinu a r'3 znamená hydroxy-skupinu a R 4 znamená atom vodíku v případě, že má být získán monohalogenova.ný derivát, nebo R'3 a r4 tvoří dohromady oxo-skupinu v případě, kdy má být získán dihalogenovaný derivát, načež se odstraní ochranná skupina R^ a získaný produkt se případně převede na jeho sůl
  8. 8. Způsob přípravy perhydroisoindolového derivátu podle nároku 1, ve kterém R3 znamená atom halogenu a R^ znamená atom vodíku, vyznačený tím, že se halogenačním činidlem působí na isoindolový derivát obecného vzorce ve kterém R^, R2 a R^ mají významy definované v nároku 2, načež se odstraní ochranná skupina R^ a získaný produkt se případně převede na jeho sůl.
  9. 9. Způsob přípravy perhydroisoindolového derivátu podle nároku 1, ve kterém R3 znamená hydroxy-skupinu a R4 znamená atom vodíku, vyznačený tím, že se provede redukce perhydroisoindolového derivátu obecného vzorce ve kterém R1 a R2 mají významy uvedené v nároku 1 a r'5 má stejný význam jako R^ nebo znamená atom vodíku, načež se případné rozdělí axiální a ekvatoriální isomer a získaný produkt se případně převede na jeho sůl.
  10. 10. Způsob přípravy perhydroisoindolového derivátu podle nároku 1, ve kterém R^ znamená hydroxy-skupinu a R4 znamená atom vodíku, vyznačený tím, že se odstraní ochranná skupina v perhydroisoindolovém derivátu obecného vzorce ve kterém R^ a R2 mají významy uvedené v nároku 1, R^ znamená ochrannou skupinu, r'3 znamená hydroxy-skupinu a r'4 znamená atom vodíku, načež se získaný produkt případně převede na jeho sůl.
    Použití isoindolového derivátu podle nároku 1 pro přípravu produktu obecného vzorce
    X
    II
    N-C· ve kterém jsou identické a znamenají atomy vodíku nebo dohromady tvoří vazbu, jsou identické a znamenají fenylové skupiny, které jsou případně substituované v poloze 2 nebo 3 atomem halogenu nebo methylovou skupinou, znamená atom kyslíku nebo skupinu NH, znamená fenylovou skupinu, případně substituovanou jedním nebo několika substituenty zvolenými z množiny zahrnující atom halogenu, hydroxy-skupinu, alkylovou skupinu, která může být substituována atomy halogenů nebo amino-skupinami, alkylamino-skupinami nebo dialkylaminoskupinami, alkyloxy- nebo alkylthio-skupinu, která může být případně substituována hydroxy-skupinami, amino-, alkylamino- nebo dialkylamino-skupinami, které mohou být zase případně substituované fenylovou skupinou, hydroxy-skupinou nebo amino-skupinou, nebo dialkylaminoskupinami, jejichž alkylové zbytky tvoří s atomem dusíku ke kterému jsou vázány, 5- nebo 6-členný heterocykl, který může obsahovat další heteroatom zvolený z množiny zahrnující atom kyslíku, atom síry nebo atom dusíku a který je případné substituován alkylovou skupinou, hydroxy-skupinou nebo hydroxyalkylovou skupinou, nebo substituovanou amino-, alkylamino- nebo dialkylamino52 skupinami, jejichž alkylové zbytky mohou tvořit s atomem dusíku, ke kterému jsou vázány, výše definovaný heterocykl, nebo znamená cyklohexadienylovou skupinu, naftylovou skupinu, nebo nasycenou nebo nenasycenou, mono- nebo polycyklickou heterocyklylovou skupinu obsahující 5 až 9 uhlíkových atomů a jeden nebo několik heteroatomů zvolených z množiny zahrnující atom kyslíku, atom dusíku a atom síry, z z z
    R znamena atom vodíku nebo atom halogenu nebo hydroxy-skupinu, alkylovou skupinu, aminoalkylovou skupinu, alkylaminoalkylovou skupinu, dialkylaminoalkylovou skupinu, alkyloxy-skupinu, alkylthio-skupinu, acyloxy-skupinu, karboxylovou skupinu, alkyloxykarbonylovou skupinu, dialkylaminoalkyloxykarbonylovou skupinu, benzyloxykarbonylovou skupinu, amino-skupinu, acylamino-skupinu nebo alkyloxykarbonylamino-skupinu,
    Rg znamená atom halogenu nebo hydroxy-skupinu a
    R4 znamená atom vodíku nebo současně s Rg znamená atom halogenu, přičemž uvedené alkylové a acylové skupiny jsou přímými nebo rozvětvenými skupinami a obsahují 1 až 4 uhlíkové atomy, ve formě isomerů nebo jejich směsí, jakož i ve formě solí, pokud takové soli existují.
CS932448A 1991-05-17 1992-05-12 Novel perhydroisoindole derivatives, and process for preparing thereof CZ244893A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9106036A FR2676443B1 (fr) 1991-05-17 1991-05-17 Nouveaux derives de perhydroisoindole et leur preparation.
PCT/FR1992/000430 WO1992020654A1 (fr) 1991-05-17 1992-05-15 Nouveaux derives de perhydroisoindole et leur preparation

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ244893A3 true CZ244893A3 (en) 1994-04-13

Family

ID=9412908

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS932448A CZ244893A3 (en) 1991-05-17 1992-05-12 Novel perhydroisoindole derivatives, and process for preparing thereof

Country Status (23)

Country Link
US (1) US5508433A (cs)
EP (2) EP0586471B1 (cs)
JP (1) JPH06507628A (cs)
AT (1) ATE116295T1 (cs)
AU (1) AU1884092A (cs)
CA (1) CA2109297A1 (cs)
CZ (1) CZ244893A3 (cs)
DE (1) DE69201058T2 (cs)
DK (1) DK0586471T3 (cs)
ES (1) ES2066620T3 (cs)
FI (1) FI935072A0 (cs)
FR (1) FR2676443B1 (cs)
HU (1) HUT68913A (cs)
IE (1) IE921579A1 (cs)
IL (1) IL101867A0 (cs)
MX (1) MX9202288A (cs)
NO (1) NO933976D0 (cs)
NZ (1) NZ242773A (cs)
SK (1) SK126893A3 (cs)
TW (1) TW226991B (cs)
WO (1) WO1992020654A1 (cs)
YU (1) YU51692A (cs)
ZA (1) ZA923541B (cs)

Families Citing this family (47)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2676442B1 (fr) * 1991-05-17 1993-08-06 Rhone Poulenc Rorer Sa Nouveau derives de perhydroisoindole, leur preparation et les compositions pharmaceutiques qui les contiennent.
FR2689889B1 (fr) * 1992-04-10 1994-06-10 Rhone Poulenc Rorer Sa Nouveaux derives de perhydroisoindole, et leur preparation.
US5508424A (en) * 1993-03-26 1996-04-16 Ortho Pharmaceutical Corporation 4-arylisoindole analgesics
FR2703679B1 (fr) * 1993-04-05 1995-06-23 Rhone Poulenc Rorer Sa Nouveaux derives de perhydroisoindole, leur preparation et les compositions pharmaceutiques qui les contiennent.
FR2709752B1 (fr) * 1993-07-30 1995-10-06 Rhone Poulenc Rorer Sa Nouveaux dérivés de perhydroisoindole, leur préparation et les compositions pharmaceutiques qui les contiennent.
TW365603B (en) * 1993-07-30 1999-08-01 Rhone Poulenc Rorer Sa Novel perhydroisoindole derivatives, their preparation and pharmaceutical compositions which contain them
FR2710913B1 (fr) * 1993-10-07 1995-11-24 Rhone Poulenc Rorer Sa Nouveaux dérivés de perhydroisoindole, leur préparation et les compositions pharmaceutiques qui les contiennent.
FR2728169A1 (fr) 1994-12-19 1996-06-21 Oreal Utilisation d'un antagoniste de substance p pour le traitement des prurits et des dysesthesies oculaires ou palpebrales
FR2728165A1 (fr) 1994-12-19 1996-06-21 Oreal Utilisation d'un antagoniste de substance p pour le traitement des rougeurs cutanees d'origine neurogene
FR2728166A1 (fr) 1994-12-19 1996-06-21 Oreal Composition topique contenant un antagoniste de substance p
FR2741262B1 (fr) 1995-11-20 1999-03-05 Oreal Utilisation d'un antagoniste de tnf-alpha pour le traitement des rougeurs cutanees d'origine neurogene
RU2309953C2 (ru) 1999-11-03 2007-11-10 Эймр Текнолоджи, Инк. Арил- и гетероарилзамещенные тетрагидроизохинолины, фармацевтическая композиция и способ лечения на их основе
US7163949B1 (en) 1999-11-03 2007-01-16 Amr Technology, Inc. 4-phenyl substituted tetrahydroisoquinolines and use thereof
BR0112350A (pt) 2000-07-11 2003-06-24 Albany Molecular Res Inc Composto, composição farmacêutica, e, método de tratar um animal afligido por um distúrbio neurológico ou psicológico
US6709651B2 (en) 2001-07-03 2004-03-23 B.M.R.A. Corporation B.V. Treatment of substance P-related disorders
NZ552397A (en) 2004-07-15 2011-04-29 Amr Technology Inc Aryl-and heteroaryl-substituted tetrahydroisoquinolines and use thereof to block reuptake of norepinephrine, dopamine, and serotonin
WO2006123182A2 (en) 2005-05-17 2006-11-23 Merck Sharp & Dohme Limited Cyclohexyl sulphones for treatment of cancer
EP1904069B1 (en) 2005-07-15 2018-06-13 Albany Molecular Research, Inc. Aryl-and heteroaryl-substituted tetrahydrobenzazepines and use thereof to block reuptake of norepinephrine, dopamine, and serotonin
GB0603041D0 (en) 2006-02-15 2006-03-29 Angeletti P Ist Richerche Bio Therapeutic compounds
US20110218176A1 (en) 2006-11-01 2011-09-08 Barbara Brooke Jennings-Spring Compounds, methods, and treatments for abnormal signaling pathways for prenatal and postnatal development
AU2008204380B2 (en) 2007-01-10 2013-08-15 Msd Italia S.R.L. Amide substituted indazoles as poly(ADP-ribose)polymerase (PARP) inhibitors
US8389553B2 (en) 2007-06-27 2013-03-05 Merck Sharp & Dohme Corp. 4-carboxybenzylamino derivatives as histone deacetylase inhibitors
AR071997A1 (es) 2008-06-04 2010-07-28 Bristol Myers Squibb Co Forma cristalina de 6-((4s)-2-metil-4-(2-naftil)-1,2,3,4-tetrahidroisoquinolin-7-il)piridazin-3-amina
US9156812B2 (en) 2008-06-04 2015-10-13 Bristol-Myers Squibb Company Crystalline form of 6-[(4S)-2-methyl-4-(2-naphthyl)-1,2,3,4-tetrahydroisoquinolin-7-yl]pyridazin-3-amine
EP2413932A4 (en) 2009-04-01 2012-09-19 Merck Sharp & Dohme INHIBITORS OF AKT ACTIVITY
KR20120034644A (ko) 2009-05-12 2012-04-12 알바니 몰레큘라 리써치, 인크. 아릴, 헤테로아릴, 및 헤테로사이클 치환된 테트라하이드로이소퀴놀린 및 이의 용도
KR20120023072A (ko) 2009-05-12 2012-03-12 브리스톨-마이어스 스큅 컴퍼니 (S)-7-(〔1,2,4〕트리아졸〔1,5-a〕피리딘-6-일)-4-(3,4-디클로로페닐)-1,2,3,4-테트라하이드로이소퀴놀린의 결정형 및 이의 용도
NZ596104A (en) 2009-05-12 2014-01-31 Albany Molecular Res Inc 7-([1,2,4,]triazolo[1,5,-a]pyridin-6-yl)-4-(3,4-dichlorophenyl)-1,2,3,4- tetrahydroisoquinoline and use thereof
BR112012008849A2 (pt) 2009-10-14 2015-09-22 Schering Corp composto, composição farmacêutica, e, uso de um composto
JP6043285B2 (ja) 2010-08-02 2016-12-14 サーナ・セラピューティクス・インコーポレイテッドSirna Therapeutics,Inc. 低分子干渉核酸(siNA)を用いたカテニン(カドヘリン結合型タンパク質)β1(CTNNB1)遺伝子発現のRNA干渉媒介性阻害
HUE044815T2 (hu) 2010-08-17 2019-11-28 Sirna Therapeutics Inc Hepatitisz B vírus (HBV) génexpressziójának RNS-interferencia közvetített gátlása, rövid interferáló nukleinsav (SINS) alkalmazásával
EP2608669B1 (en) 2010-08-23 2016-06-22 Merck Sharp & Dohme Corp. NOVEL PYRAZOLO[1,5-a]PYRIMIDINE DERIVATIVES AS mTOR INHIBITORS
EP2613782B1 (en) 2010-09-01 2016-11-02 Merck Sharp & Dohme Corp. Indazole derivatives useful as erk inhibitors
WO2012036997A1 (en) 2010-09-16 2012-03-22 Schering Corporation Fused pyrazole derivatives as novel erk inhibitors
US9260471B2 (en) 2010-10-29 2016-02-16 Sirna Therapeutics, Inc. RNA interference mediated inhibition of gene expression using short interfering nucleic acids (siNA)
WO2012087772A1 (en) 2010-12-21 2012-06-28 Schering Corporation Indazole derivatives useful as erk inhibitors
US20140045847A1 (en) 2011-04-21 2014-02-13 Piramal Enterprises Limited Crystalline form of a salt of a morpholino sulfonyl indole derivative and a process for its preparation
WO2013063214A1 (en) 2011-10-27 2013-05-02 Merck Sharp & Dohme Corp. Novel compounds that are erk inhibitors
EP3919620A1 (en) 2012-05-02 2021-12-08 Sirna Therapeutics, Inc. Short interfering nucleic acid (sina) compositions
US9233979B2 (en) 2012-09-28 2016-01-12 Merck Sharp & Dohme Corp. Compounds that are ERK inhibitors
BR112015012295A8 (pt) 2012-11-28 2023-03-14 Merck Sharp & Dohme Uso de um inibidor de wee1, e, kit para identificar um paciente com câncer
BR112015013611A2 (pt) 2012-12-20 2017-11-14 Merck Sharp & Dohme composto, e, composição farmacêutica
EP2951180B1 (en) 2013-01-30 2018-05-02 Merck Sharp & Dohme Corp. 2,6,7,8 substituted purines as hdm2 inhibitors
EP3041938A1 (en) 2013-09-03 2016-07-13 Moderna Therapeutics, Inc. Circular polynucleotides
WO2019094311A1 (en) 2017-11-08 2019-05-16 Merck Sharp & Dohme Corp. Prmt5 inhibitors
EP3833667B1 (en) 2018-08-07 2024-03-13 Merck Sharp & Dohme LLC Prmt5 inhibitors
WO2020033282A1 (en) 2018-08-07 2020-02-13 Merck Sharp & Dohme Corp. Prmt5 inhibitors

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4042707A (en) * 1976-02-19 1977-08-16 E. I. Du Pont De Nemours And Company 3α-Arylhydroisoindoles
AU502760B2 (en) * 1977-02-28 1979-08-09 Science Union Et Cie, Societe Francaise De Recherche Medicale Azabicycloalkanes and their preparation
EP0058567B1 (en) * 1981-02-17 1984-07-25 Warner-Lambert Company Substituted acyl derivatives of octahydro-1h-isoindole-1-carboxylic acids and esters
US4439229A (en) * 1981-06-29 1984-03-27 Rohm And Haas Company Substituted phthalimides herbicides
JPH0278659A (ja) * 1988-09-12 1990-03-19 Shionogi & Co Ltd アザビシクロアルカン類化合物
FR2654725B1 (fr) * 1989-11-23 1992-02-14 Rhone Poulenc Sante Nouveaux derives de l'isoindolone, leur preparation et les compositions pharmaceutiques qui les contiennent.

Also Published As

Publication number Publication date
AU1884092A (en) 1992-12-30
DE69201058T2 (de) 1995-05-11
JPH06507628A (ja) 1994-09-01
FR2676443A1 (fr) 1992-11-20
EP0586471A1 (fr) 1994-03-16
WO1992020654A1 (fr) 1992-11-26
EP0586471B1 (fr) 1994-12-28
FI935072A (fi) 1993-11-16
CA2109297A1 (fr) 1992-11-18
YU51692A (sh) 1994-06-10
SK126893A3 (en) 1994-11-09
IE921579A1 (en) 1992-11-18
EP0514274A1 (fr) 1992-11-19
MX9202288A (es) 1992-11-01
DE69201058D1 (de) 1995-02-09
IL101867A0 (en) 1992-12-30
ES2066620T3 (es) 1995-03-01
HU9303250D0 (en) 1994-03-28
ZA923541B (en) 1993-01-27
DK0586471T3 (da) 1995-06-06
NZ242773A (en) 1994-06-27
NO933976L (no) 1993-11-03
ATE116295T1 (de) 1995-01-15
FI935072A0 (fi) 1993-11-16
FR2676443B1 (fr) 1993-08-06
NO933976D0 (no) 1993-11-03
US5508433A (en) 1996-04-16
TW226991B (cs) 1994-07-21
HUT68913A (en) 1995-08-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ244893A3 (en) Novel perhydroisoindole derivatives, and process for preparing thereof
CZ244793A3 (en) Novel perhydroisoindole derivatives, process of their preparation and pharmaceutical preparations in which they are comprised
CZ245093A3 (en) Novel thiopyranopyrrole derivatives and process of their preparation
CZ244993A3 (en) Novel thiopyrrole derivatives, process of their preparation and pharmaceutical preparations in which they are comprised
IL96447A (en) History of isoindolone and their preparation
DE3700408A1 (de) Indolderivate, sie enthaltende pharmazeutische zubereitungen und verfahren zu ihrer herstellung
DE3700407A1 (de) Indolderivate, verfahren zu ihrer herstellung und sie enthaltende pharmazeutische zubereitungen
US5463077A (en) Perhydroisoindole derivatives and preparation
IE58690B1 (en) N-alkylation of dihydrolysergic acid
FI79838C (fi) Foerfarande foer framstaellning av farmakologiskt anvaendbara azabicyklo/3.1.0/hexan-2,4-dioner
AP192A (en) Carbamoyl derivatives.
US3901891A (en) 13-bromolysergic acid compounds
KR20000052891A (ko) 에세레톨로부터 피소스티그민 카르바메이트 유도체를 제조하는방법
CH616418A5 (cs)
RU2163235C1 (ru) Способ получения соединений пирролидинилгидроксамовой кислоты
US3314942A (en) 3, 4, 5, 6-tetrahydro-1h-azepino(4, 3, 2-cd) indoles
AU2003297153A1 (en) Synthesis of heteroaryl acetamides
US4482714A (en) Pyrazino[2&#39;,3&#39;-3,4]pyrido[1,2-a]indole derivatives
EP0135079B1 (en) Process for preparing 1-substituted-1,4-benzodiazepine derivatives
Lucente et al. Peptidic cyclols. Synthesis, and crystal and molecular structure of a tricyclic thia-cyclol
IL99535A (en) Preparation of S)] - 21 (-3- Mercapto-methyl- 1- Oxopropyl [- L- Proline and intermediate material obtained
CS255876B2 (en) Process for preparing new 10 alpha-methoxy-6-methyl-ergolines
FI68830C (fi) Dl- eller d-trans-8-fluor-5-(p-fluorfenyl)-2,3,4,4a,5,9b-heksahydro-1h-pyrido(4,3-b)indol som anvaends som mellanprodukt vid framstaellning av terapeutiskt anvaendbara 2-substituerade dl- och d-trans-8-fluor-5-(p-fluorfenyl)-2,3,4,4a,5,9b-heksahydro-1h-pyrido(4,3-b)indoler
CA1192189A (en) E-homo-eburnane derivatives and a process for preparing same
Miskolczi et al. New selective synthesis of 3-bromomethyl-3-cephem esters