CZ201154A3 - Utesnený retez - Google Patents

Utesnený retez Download PDF

Info

Publication number
CZ201154A3
CZ201154A3 CZ20110054A CZ201154A CZ201154A3 CZ 201154 A3 CZ201154 A3 CZ 201154A3 CZ 20110054 A CZ20110054 A CZ 20110054A CZ 201154 A CZ201154 A CZ 201154A CZ 201154 A3 CZ201154 A3 CZ 201154A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
sealing member
width
protrusion
portions
radial
Prior art date
Application number
CZ20110054A
Other languages
English (en)
Inventor
Sakai@Kensei
Original Assignee
Daido Kogyo Co., Ltd.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Daido Kogyo Co., Ltd. filed Critical Daido Kogyo Co., Ltd.
Publication of CZ201154A3 publication Critical patent/CZ201154A3/cs

Links

Landscapes

  • Sealing Devices (AREA)
  • Sealing With Elastic Sealing Lips (AREA)

Abstract

Vynález se týká retezu (11) utesneného tesnicím clenem (13) a schopného primerene zajistit dotykový tlak mezi první výstupkovou cástí (13a) tesnicího clenu (13) a destickou (16), schopného potlacit nestejnomernost dotykového tlaku, i když je utesnený retez zavešen šikmo a velikost tesnicího sevrení je nestejnomerná, a schopného zabránit koncentraci napetí ve spojovacích cástech príslušných výstupkových cástí (13a, 13b, 13c, 13d) tesnicího clenu pri sevrení tesnicího clenu. Tesnicí clen má první a druhou výstupkovou cást (13a, 13b), probíhající v radiálním smeru od stredové základní cásti (13e) a mající šírku (C) radiální mezilehlé cásti a šírku (A), které jsou vetší, než šírka (B) tretí a ctvrté výstupkové cásti (13c, 13d) v prirozeném stavu. Tesnicí clen má rovnež zúženou cást (13f), jejíž šírka je užší, než radiální mezilehlá cást v radiální základní koncové cásti. Zúžená cást (13f) má zakrivenou konkávní plochu (13a).

Description

Odkazy na související přihlášky
Tato přihláška uplatňuje zahraniční prioritu z japonské patentové přihlášky č. 2010-024 437, podané dne 05.února 2010 u Japonského patentového úřadu, jejíž popis se zde poznamenává jako celek ve formě odkazu.
Oblast techniky [0001] Vynález se týká utěsněného řetězu pro využití jako hnací řetěz u dopravních strojů, jako je motocykl, a u obecných průmyslových strojů, jako je dopravníkový řetěz pro dopravník.
Vynález se zejména týká utěsněného řetězu, který využívá těsnicí členy, z nichž každý má v podstatě tvar znaménka plus (+) v průřezu a v přirozeném stavu.
Dosavadní stav techniky [0002] Přihlašovatel předmětného vynálezu vyvinul způsob výroby utěsněného řetězu, který využívá kroužkové těsnicí stěny, z nichž každý má výstupkovou část, klesající ve směru radiálně dovnitř kroužku v přirozeném stavu, která je upevněna mezi vnitřní článkovou destičkou a vnější článkovou destičkou tak, že se otáčí na výstupkové části (viz patentový dokument 1).
Obr. 9a až obr. 9c znázorňují příslušný způsob výroby.
Jak je nejprve znázorněno na obr. 9a, tak první výstupková část 3a těsnicího členu _3 je umístěna mezi okrajem vyčnívající části 7a pouzdra 1_ a vnější článkovou destičkou 8_, přičemž další článková destička 8 je namontována k čepu g, který odděluje od těsnicího členu 3_ o předem stanovenou vzdálenost c.
Řetěz je poté ponořen do tekutého maziva například v tomto stavu pro přivedení maziva do mezery mezi čepem 2 a pouzdrem Ί_ do prostoru, utěsněného těsnicím členem 3_.
Poté je vnější článková destička 8_ nalisována ve směru šipky, jak je znázorněno na obr. 9b. V této době se vnější článková destička 8 dotýká těsnicího členu 3^, když je vnější článková destička lisována.
Jak se vnější článková destička 8 pohybuje dále ve směru šipky ve stavu, kdy první výstupková část 3a těsnicího členu 3 se dotýká okraje vyčnívající části 7a pouzdra 7, tak
···· «
se těsnicí člen 3 otáčí na části, kde první výstupková část 3a dosedá na okraj vyčnívající části 7a pouzdra J_, jak je znázorněno šipkou na obr. 9c.
[0003] Těsnicí člen je tedy umístěn tak, že první výstupková část 3a se dotýká vnější obvodové plochy okraje vyčnívající části 7a pouzdra Ί_ a vnější článkové destičky 8_, třetí výstupková část 3c se dotýká vnější článkové destičky 8_, čtvrtá výstupková část 3d se dotýká vnitřní článkové destičky 6, a druhá výstupková část 3b se dotýká vnitřní článkové destičky _6.
To znamená, že těsnicí člen 3 je sendvičovitě uložen v obou článkových destičkách (j a 8 jako těsnicí člen, který má v průřezu v podstatě tvar písmene X.
Shora popsaný těsnící člen _3 je připevněn jak na pravém, tak na levém konci pouzdra
Poté jsou okraje čepu 2_ roznýtovány pro uchycení vnější článkové destičky ž3.
Utěsněný řetěz 1^ je tak dokončen.
[0004] Obr. 10a a obr. 10b znázorňují pohledy v řezu, zobrazující různé těsnicí členy v přirozeném stavu.
Těsnicí člen 3i, znázorněný na obr. 10a, má širokou polokruhovou první výstupkovou část klesající směrem radiálně dovnitř (ve směru doprava na obr. 10) od středové základní části 3ie, druhou výstupkovou část 3ib, mající stejnou šířku a probíhající ve směru radiálně ven (ve směru a 3id o úzké šířce, třetí a čtvrtou výstupkovou část 2i£ směru probíhající v bočním směru (ve kolmém na radiální směr nebo svislý směr na obr, od první a druhé výstupkové části 3ia a 3_ib·
10a)
Těsnicí člen je tak vytvořen jako celek ve tvaru v průřezu.
kříže
Okrajová část první výstupkové části 3ia je s polokruhovým zaobleným tvarem r2a, přičemž části příslušné výstupkové části, jsou vytvořeny vytvořena spojující s předem stanoveným zaobleným tvarem r.
[0005] první výstupkovou v průřezu a klesá středové základní
Těsnicí člen 32r část 32íL· ve směru znázorněný na obr.
která je v podstatě
10b, má kruhová radiálně dovnitř vzhledem ke části 32e, výstupkovou část JM-d 2s£ a vnějším diametrálním a bočním , a druhou, třetí a čtvrtou
32d, mající stejnou šířku ve směru.
Těsnicí člen je vytvořen kříže v průřezu.
jako celek v podstatě ve tvaru
První výstupková část _32a. se zaobleným tvarem r2a.
těsnicího členu 3^2 3e vytvořena
Části těsnicího členu pro
323 s třetí a čtvrtou vytvořeny se zaobleným spojení první výstupkové části výstupkovou částí 32£ a jUd jsou tvarem r' vytvořeným do konkávního spojení druhé výstupkové části 32b s třetí a čtvrtou výstupkovou částí 3_2C a 32d jsou vytvořeny s předem stanoveným zaobleným tvarem r.
tvaru, přičemž části pro
Je nutno poznamenat, že v případě příkladů, znázorněných na obrázku je šířka základní koncové části první výstupkové části JůÉ a druhé výstupkové části 32^ téměř stejná nebo poněkud větší, než šířka třetí a čtvrté výstupkové části 3.2S a 32d.
Dokument ze známého stavu techniky
Patentový dokument [0006] Patentový dokument 1: Japonský patentový spis č. Hei.6-480 038
Problémy, které mají být vyřešeny vynálezem [0007] Mimochodem vůle mezi vnitřní článkovou destičku _6 a vnější článkovou destičkou 8_ utěsněného členu _1 musí být velká v porovnání s neutěsněným řetězem, který nemá žádné těsnění, neboť těsnicí člen 3i nebo 32 je sendvičovitě uložen mezi vnitřní článkovou destičku _6 a vnější článkovou destičku _8. Proto čepy utěsněného řetězu jsou dlouhé v důsledku velké vůle, takže jsou náchylné na ohýbání. Pevnost v tahu u utěsněného řetězu je tak slabá v porovnání s neutěsněným řetězem, i když utěsněný řetěz využívá čepy, mající stejný průměr a stejné článkové destičky.
[0008] Jelikož je nezbytné zmenšit vůli mezi vnitřní článkovou destičkou 6 a vnější článkovou destičkou Ej za účelem zvýšení pevnosti utěsněného řetězu, tak se dotykový tlak článkových částí vzhledem k destičkám stává malý a
mazivo má tendenci unikat ven, pokud je průřezová plocha těsnicího členu zmenšena. Tím dochází k poklesu odolnosti řetězu proti opotřebení a ke zkrácení životnosti řetězu.
[0009] Pokud je naopak průřezová plocha těsnicího členu příliš velká vzhledem kvůli mezi vnitřní článkovou destičkou _6 a vnější článkovou destičkou iB, tak je těsnicí člen příliš sevřen a dotykový tlak výstupkových částí na destičky je příliš vysoký.
Jelikož těsnicí člen se normálně posuvně dotýká vnější článkové destičky tak pružnost a ohebnost řetězu klesá a těsnicí člen má tendenci se rychle opotřebovávat, pokud dotykový tlak dotykové části je vysoký.
Mazivo má poté tendenci unikat ven a životnost řetězu je tak zkrácena.
[0010] Existuje případ, kdy je utěsněný řetěz 1^ poháněn ve stavu kdy je zavěšen šikmo v závislosti na podmínkách využiti, jak je znázorněno na obr. 11 (přesazený stav).
Pokud je například řetěz zavěšen kolem řetězového kola na straně motoru a řetězového kola na straně kola u motocyklu, jde o případ, kdy jsou tato řetězová kola přesazena a řetěz, zavěšený kolem těchto řetězových kol je uložen šikmo v důsledku výrobní chyby a v důsledku zatížení, působícího během otáčení.
V tomto případě je vnější článková destička 8_ uložena šikmo vzhledem k vnitřní článkové destičce 6 jak je
znázorněno na obr. 11, a velikost (velikost těsnicího sevření), s jejíž pomocí je těsnicí člen .3 sendvičovitě sevřen mezi oběma destičkami 6 a 8_, se stává nestejnoměrnou.
[0011] To znamená, že pokud se velikost těsnicího sevření zvětšuje na jedné části těsnicího členu, tak se velikost těsnicího sevření zmenšuje na druhé části.
Dotykový tlak mezi výstupkovými částmi těsnicího členu a destičkou se stává rovněž nerovnoměrným. Mazivo má proto tendenci unikat a těsnicí člen má tendenci k opotřebení.
Kromě toho může docházet ke koncentraci napětí na spojovacích příslušných výstupkových částí v sevřeném stavu v závislosti na tvaru těsnicího členu.
Těsnicí člen má proto tendenci k dřívějšímu poškození například roztržením a podobně, permanentní napětí narůstá na části, kde dochází ke koncentraci napětí, čímž dochází ke zhoršení vlastností a mazivo má tendenci unikat.
[0012] S ohledem na shora uvedené problémy je výhodné vytvořit těsnicí člen takové velikosti že není příliš sevřen, i když vůle mezi vnitřní článkovou destičkou _6 a vnější článkovou destičkou £3 je malá, aby bylo možno zajistit přiměřený dotykový tlak mezi výstupkovými částmi a destičkami, aby bylo možno potlačit nestejnoměrnost dotykového tlaku, i když je utěsněný řetěz zavěšen šikmo a velikost těsnicího sevření je nestejnoměrná, a aby bylo možno zabránit koncentraci napětí u spojovacích části příslušných výstupkových části, když je těsnicí člen sevřen.
— 8*-
[0013] Pokud se týče známých konstrukci těsnicích členů, znázorněných na obr. 10a a obr. 10b, tak konstrukce těsnicího členu podle obr. 10a má první a druhou výstupkovou část _3ia a _3ib, mající velkou šířku, takže dotykový tlak může být zajištěn i v případě, pokud je velikost těsnicího členu zmenšena v závislosti na zmenšené vůli.
Jelikož však první a druhá výstupková část 3ia a 3jb, mající stejnou šířku, jsou vytvořeny tak, že probíhají v radiálním směru, tak těsnicí člen bude obtížně reagovat na změny velikosti těsnicího sevření, pokud je utěsněný řetěz přesazen, a rozdíl dotykového tlaku mezi tlakem na část, kde se tlak zvětšuje, a tlakem na část, kde se tlak zmenšuje, bude narůstat.
[0014] V případě konstrukce těsnicího členu podle obr. 10b je šířka základní koncové části první výstupkové části 32a a druhé výstupkové části téměř stejná, jako šířka třetí a čtvrté výstupkové části _32c a takže pokud velikost těsnicího členu je zmenšena v závislosti na zmenšené vůli, tak těsnicí člen bude obtížně schopen zajišťovat sílu pro dosedání na destičku, a to i za normálního stavu, kdy nedochází k žádnému přesazení.
To znamená, že i když první výstupková část ^a, jejíž šířka radiální mezilehlé části mezi okraj ovou částí a základní koncovou částí je velká, zcela dosedá na vnější článkovou destičku 8, tak dotykový tlak druhé výstupkové části 32b, mající malou šířku vzhledem k vnitřní článkové destičce, je malý.
— 9
V důsledku toho dosedací sila těsnicího členu nemůže být plně zvětšena mezi vnitřní článkovou destičkou _6 a vnější článkovou destičkou 8.
V důsledku toho dotykový tlak první výstupkové části 32a a vnější článkové destičky 8. nemusí být plně zajištěn.
[0015] Jelikož druhá výstupková část 32b těsnicího členu podle obr. 10b je vytvořena tak, že probíhá v radiálním směru se stejnou šířkou, tak bude obtížně reagovat na změny velikosti těsnicího sevřeni, pokud je utěsněný řetěz v přesazeném stavu, a rozdíl dotykového tlaku mezi tlakem na část, kde se tlak zvětšuje, a tlakem na část, kde se tlak zmenšuje, bude narůstat.
Pokud se týče první výstupkové části 32£* tak jelikož šířka radiální mezilehlé části je velká a šířka základní koncové části je malá, tak základní koncová část bude víceméně schopna pohlcovat změny velikosti těsnicího sevřeni a redukovat rozdíl dotykového tlaku, způsobeného přesazením, více než výstupková část podle obr. 10a.
[0016] Pokud však zaoblený tvar r' základní koncové části není zvýšen, tak dochází ke koncentraci napětí během deformace, těsnicí člen má tendenci k poškozeni a kvalita těsnicího členu se zhoršuje.
Pokud je zaoblený tvar r' zvýšen, tak rozdíl šířek radiální koncové části první výstupkové části 32a a radiální mezilehlé části je zmenšen, přičemž šířka radiální mezilehlé části je zmenšena.
ΙΟ-*’ • ·· * * • * « · · · * • · · · · · « «·«««· «·»««« ·
Pokud je šířka mezilehlé části zmenšena tak dosedaci síla první výstupkové části 32a klesá a dotykový tlak je snížen. Pokud je radiální délka výstupní části 32a prodloužena, tak rozdíl šířek radiální základní koncové části a radiální mezilehlé části může být zvětšen při zvětšení zaobleného tvaru r'.
Avšak délka je omezena, neboť těsnicí člen je zabudován do úzké vůle mezi destičkami _6 a 8_, přičemž je obtížné zvětšit zaoblený tvar r' v případě těsnicího členu, který má tvar podle obr. 10b.
Podstata vynálezu [0017] Úkolem předmětného vynálezu je vyřešit shora uvedené problémy známého stavu techniky vyvinutím utěsněného řetězu, který bude schopen přiměřeně zajistit dotykový tlak mezi výstupkovými částmi destiček i tehdy, pokud je velikost těsnicího členu zmenšena v závislosti na zmenšené vůli mezi vnitřní článkovou destičkou a vnější článkovou destičkou.
Úkolem vynálezu je rovněž vyvinout utěsněný řetěz, který bude schopen potlačit nestejnoměrnosti dotykového tlaku i tehdy, pokud je utěsněný řetěz zavěšen šikmo a velikost těsnicího sevřeni je nestejnoměrná.
Utěsněný řetěz bude rovněž schopen zabránit koncentraci napětí na spojovacích částech příslušných výstupkových částí, které je vytvářeno při sevřeni těsnicího členu.
[0018] Za účelem vyřešeni shora uvedených problémů byl podle prvního aspektu tohoto vynálezu vyvinut utěsněný řetěz, obsahující množinu vnitřních a vnějších článků, každý vnitřní článek má dvě vnitřní článkové destičky (16), vzájemně spojené pomocí dvou pouzder (17), a každý vnější článek má dvě vnější článkové destičky (18) vzájemně spojené pomocí dvou čepů (12), vnitřní články jsou spojeny střídavě s vnějšími články prostřednictvím upevňovacího vloženi čepů (12) do pouzder (17) , pouzdro (17) vyčnívá částečně ven z vnitřních článkových destiček (16), a kroužkové těsnicí členy (13) jsou příslušně vloženy mezi vnitřní článkovou destičku (16) a vnější článkovou destičku (18) tak, že obklopují vyčnívající část (17a) pouzdra (17).
Těsnicí člen (13) je vytvořen ve tvaru znaménka plus v průřezu v přirozeném stavu tak, že má středovou základní část (13e), první výstupkovou část (13a), probíhající ve směru radiálně dovnitř od středové základní části (13e), druhou výstupkovou část (13b), probíhající ve směru radiálně ven od středové základní části (13e), a třetí a čtvrtou výstupkovou část (13c) a (13d), probíhající v bočním směru (ve svislém směru na obr. 2 a obr. 3) od středové základní části (13e) .
— 12
Těsnicí člen (13) je sendvičovitě uložen mezi vnitřní článkovou destičku (13) a vnější článkovou destičkou (18) prostřednictvím jeho deformace v podstatě do tvaru písmene X v průřezu prostřednictvím jeho otáčení pomocí otáčivého momentu, vytvářeného na základě dotyku s vyčnívající částí (17a) pouzdra (17), když se vnější článková destička (18) pohybuje ve směru přibližování k vnitřní článkové destičce (16) ve stavu, kdy je první výstupková část (13a) umístěna mezi okrajem vyčnívající části (17a) pouzdra (17) a vnější článkovou destičkou (18).
[0019] V přirozeném stavu je první výstupková část (13a) vytvořena v kruhovém tvaru v průřezu, nebo je tvar blízký kruhovému tvaru v průřezu příslušně vytvořen ze zaoblené plochy (13g) nebo zakřivené plochy v blízkosti zaoblené plochy.
Každá první a druhá výstupková část (13a) a (13b) je vytvořena tak, že má okrajovou část, radiální základní koncovou část a radiální mezilehlou část mezi okrajovou částí a radiální základní koncovou části, radiální mezilehlá část má šířku (A) větší, než je šířka (B) třetí a čtvrté výstupkové části (13c) a (13d), a radiální základní koncová část má zúženou část (13f), jejíž šířka je menší, než je šířka radiální mezilehlé části, a která pokračuje oběma bočními plochami první a druhé výstupkové části (13a) a (13b) s oběma radiálními koncovými plochami třetí a čtvrté výstupkové části (13c) a (13d) přístupně prostřednictvím zakřivených konkávních ploch (13h).
9 4 <4*
• 9 «· P ·
• · • *
♦ ··«« • · · ···· ·
• * * ·
· 4 < ·· ·
[0020] Je nutno poznamenat, že první výstupková část (13a) není omezena na kruhové provedeni v průřezu a může být vytvořena ve tvaru blízkém ke kruhu, jako je ovál.
Druhá výstupková část (13b) může být rovněž vytvořena ve tvaru blízkém kruhovému tvaru v průřezu stejným způsobem, jako první výstupková část (13a).
[0021] Podle druhého aspektu tohoto vynálezu šířka (C) radiální základní koncové části první a druhé výstupkové části (13a) a (13b) je větší, než šířka (B) třetí a čtvrté výstupkové části (13c) a (13d) v přirozeném stavu.
[0022] Podle třetího aspektu tohoto vynálezu první a druhá výstupková část (13a) a (13b) jsou vytvořeny osově souměrně vzhledem ke středové ose (0-0), kolmé na radiální směr v průřezu těsnicího členu v (13) přirozeném stavu.
[0023] Podle čtvrtého aspektu tohoto vynálezu šířka (A) části, kde je šířka první a druhé výstupkové části (13a) a (13b) největší, představuje 1,5 násobek až 1,7 násobek šířky (B) třetí a čtvrté výstupkové části (13c) a (13d) v přirozeném stavu.
[0024] Podle pátého aspektu tohoto vynálezu zakřivená konkávni plocha (13h) zúžené části (13f) první a druhé výstupkové části (13a) a (13b) má poloměr (r2) zakřivení, který představuje 0,12 násobek nebo více bočního rozměru (ve svislém směru na obr. 2 a obr. 3 těsnicího členu (13).
Je nutno poznamenat, že poloměr (r2) zakřivení zakřivené konkávní plochy (13h) s výhodou představuje 0,2 násobek nebo méně, nebo ještě výhodněji 0,15 násobek nebo méně, bočního rozměru (13).
[0025] Je nutno poznamenat, že shora uvedené vztahové značky v závorkách jsou uváděny pro účely porovnáni s obrázky výkresů a neovlivňují rozsah nároků tohoto vynálezu žádným způsobem.
Výhodné účinky vynálezu [0026] Utěsněný řetěz podle prvního aspektu tohoto vynálezu má takové výhodné účinky, že jelikož šířka radiální mezilehlé části první a druhé výstupkové části je větší, než šířka třetí a čtvrté výstupkové části, tak první a druhá výstupková část plně dosedají na destičky a mohou zajistit dotykový tlak výstupkových části na destičku ve stavu, kdy je těsnicí člen sevřen.
Jelikož má těsnicí člen zúžené části, které pokračují oběma bočními plochami první a druhé výstupkové části s radiálními oběma koncovými částmi třetí a čtvrté výstupkové části příslušně se zakřivenými konkávními plochami, tak zúžené části mají tendenci se deformovat, i když velikost těsnicího sevření se zvyšuje , přičemž deformace zúžené části umožňuje potlačit zvýšení dotykového tlaku mezi výstupkovou části a destičkou, způsobeného zvýšením velikosti těsnicího sevřeni.
Koncentraci napětí múze být dále zabráněno ve stavu, kdy je těsnicí člen sevřen, prostřednictvím uspořádáni zakřivené konkávní plochy ve zúžené části.
[0027] V důsledku toho, i když je pevnost v tahu zvýšena prostřednictvím zvýšení vůle mezi vnitřní článkovou destičkou a vnější článkovou destičkou, může utěsněný řetěz přiměřeně zajistit dotykový tlak mezi výstupkovou částí těsnicího členu a destičkou při zachování velikosti těsnicího členu, který není příliš sevřen, může potlačit nestejnoměrnost dotykového tlaku i v případě, kdy je utěsněný řetěz zavěšen šikmo a velikost těsnicího sevření je nestejnoměrná, a může zabránit koncentraci napětí ve spojovacích částech příslušných výstupkových částí těsnicího členu, vytvářeného při sevřeni těsnicího členu.
[0028] Utěsněný řetěz podle druhého aspektu tohoto vynálezu má takové výhodné účinky, že jelikož je šířka radiální základní koncové části první a druhé výstupkové části větší, než šířka třetí a čtvrté výstupkové části, tak je možno zabránit koncentraci napětí při zajištění dosedací síly první a druhé výstupkové části, a to bez prodloužení délky první a druhé výstupkové části.
To znamená, že pokud je poloměr zakřivení zakřivené konkávní plochy zvětšen pro zabránění koncentraci napětí, tak vzniká problém, že je obtížné zvětšit rozdíl mezi šířkami radiální základní koncové části a radiální mezilehlé části, neboť délka první a druhé výstupkové části je omezena.
Jelikož však šířka radiální základní koncové části je větší, než šířka třetí a čtvrté výstupkové části, tak je možné potlačit pokles dosedaci síly.
Koncentraci napětí tedy může být zabráněno při zajištění dosedaci síly první a druhé výstupkové části, a to bez prodlouženi délky první a druhé výstupkové části.
[0029] Utěsněný řetěz podle třetího aspektu tohoto vynálezu má takové výhodné účinky, že jelikož první a druhá výstupková část jsou vytvořeny osově souměrně vzájemně vůči sobě, tak těsnicí člen je sevřen a deformován velmi dobře vyváženým způsobem, přičemž dotykový tlak mezi výstupkovou částí a destičkou může být mnohem snadněji stabilizován.
[0030] Utěsněný řetěz podle čtvrtého aspektu tohoto vynálezu má takové výhodné účinky, že jelikož šířka části, kde je šířka první a druhé výstupkové části největší, je nastavena tak, že spadá do příslušného rozmezí, tak dosedaci síla první a druhé výstupkové části může být přiměřeně nastavena ve stavu, kdy je těsnicí člen sevřen, přičemž dotykový tlak mezi výstupkovými částmi a destičkami může být nastaven v přiměřeném rozmezí.
To znamená, že pokud šířka největší části představuje 1,5 násobek nebo méně šířky třetí a čtvrté výstupkové části, tak dosedaci síla první a druhé výstupkové části nemůže být plně zajištěna a dotykový tlak mezi výstupkovými částmi a destičkou má tendenci být malý.
Pokud šířka největší části představuje 1,7 násobek nebo více šířky třetí a čtvrté výstupkové části, tak dosedací síla první a druhé výstupkové části je příliš velká a dotykový tlak mezi výstupkovými částmi a destičkami má tendenci být nadměrný.
[0031] Takže nastavení šířky největší části první a druhé výstupkové části v přiměřeném rozmezí umožňuje potlačit únik maziva, ke kterému by jinak docházelo v důsledku nedostatečného dotykového tlaku, a zabránit poklesu pružnosti a ohebnosti řetězu a rychlému opotřebení těsnicího členu..
[0032] Utěsněný řetěz podle pátého aspektu tohoto vynálezu má takové výhodné účinky, že jelikož poloměr zakřivení zakřivené konkávní plochy zúžené části první a druhé výstupkové části 13a a 13b je zvětšen tak, že představuje 0,12 násobek nebo více boční velikosti těsnicího členu, může být zabráněno koncentraci napětí ve stavu, kdy je těsnicí člen sevřen.
Pokud je však poloměr zakřivení zvětšen příliš, tak rozměrový rozdíl mezi zúženou částí a největší částí první a druhé výstupkové části je zmenšen, takže zúžená část se jen obtížně deformuje.
Je tak obtížné dosáhnout výhodného účinku potlačení nárůstu dotykového tlaku výstupkové části a destičky, ke kterému jinak dochází prostřednictvím zvětšené velikosti těsnicího sevření pomocí deformace zúžené části.
Poloměr zakřivení zakřivené konkávní plochy je proto nastavena tak, že představuje 0,2 násobek nebo méně, nebo s výhodou 0,15 násobek nebo méně, velikosti těsnicího členu v bočním směru.
Přehled obrázků na výkresech [0033] Vynález bude v dalším podrobněji objasněn na příkladech jeho konkrétního provedení, jejichž popis bude podán s přihlédnutím k přiloženým obrázkům výkresů, kde:
obr. 1 znázorňuje v částečném řezu boční nárysný pohled na utěsněný řetěz podle provedeni tohoto vynálezu;
obr. 2 znázorňuje ve zvětšeném měřítku pohled v řezu na těsnicí člen podle provedení vynálezu v přirozeném stavu;
obr. 3 znázorňuje ve zvětšeném měřítku pohled v řezu v přirozeném stavu pro vysvětlení rozměrových vzájemných vztahů u těsnicího členu;
obr. 4a, obr. 4b a obr. 4c znázorňují schematické pohledy, uvádějící dotykové tlaky, působící tehdy, kdy velikost těsnicího sevření kolísá u známého těsnicího členu;
obr.
5a, obr.
5b a obr. 5c pohledy, velikost uváděj íci těsnicího dotykové tlaky, sevření kolísá u znázorňuj i působící schematické tehdy, kdy těsnicího členu podle předmětného provedení;
*19 tohoto vynálezu;
obr. 6 znázorňuje stav při zkušebním testu, pro potvrzení výhodných účinků provedeném rovněž znázorňuje stupeň přesazení řetězového kola;
znázorňuje graf, uvádějící výsledky zkušebního testu;
obr.
9a, obr. 9b měřítku pohledy v řezu, řetězu v pořadí jeho kroků;
a obr. 9c znázorňují ve zobrazující způsob výroby zvětšeném utěsněného obr. 10a a obr. 10b znázorňují ve zvětšeném měřítku pohledy v řezu, zobrazující příklady známých těsnicích členů; a obr. 11 znázorňuje částečný schematický pohled v řezu, zobrazující přesazené stavy u utěsněného řetězu.
Příklady provedení vynálezu [0034] Provedení utěsněného řetězu podle tohoto vynálezu bude nyní dále vysvětleno s odkazem na obr. 1 až obr. 8.
Jak je znázorněno na obr. 1, tak každý článek utěsněného řetězu 11 podle tohoto vynálezu je vytvořen z vnějšího (čepového) článku 19, u kterého jsou oba konce dvou ocelových destiček ve tvaru piškoty spojeny pomocí čepů 12,
*« ·« · a z vnitřního (válečkového) článku 20, u kterého jsou oba konce článkových destiček 16 ve tvaru piškoty spojeny pomocí pouzder 17.
Utěsněný řetěz 11 je zkonstruován prostřednictvím nekonečného spojení článků pomocí upevněného vloženi čepů do pouzder 17.
Váleček 21 je otočně upevněn kolem pouzdra 17, přičemž pouzdro 17 je připevněno tak, že vyčnívá o předem stanovenou velikost z vnější boční plochy vnitřní článkové destičky 16.
Poté je těsnicí člen (těsnicí kroužek) 13 vložen mezi vnitřní článkovou destičku 16 a vnější článkovou destičku 18 tak, že obklopuje vyčnívající část 17a pouzdra 17.
Vůle i mezi vnější článkovou destičkou 18 a vnitřní článkovou destičkou 16 je malá (řetěz má vůli 2i jako celek, neboť jsou zde horní a spodní (pravá a levá) vůle na obr. 1).
Těsnicí stlačen. člen 13 je umístěn v rámci vůle, když je pružně
[0035] Jak je znázorněno na obr. 2 a obr. 3, je
těsnicí člen 13 tvořen pružným členem, například z pryže,
který má tvar kroužku. Těsnicí člen 13 má v řezu tvar znaménka plus (+) v přirozeném stavu, přičemž jeho šířka H v bočním směru (ve svislém směru) je větší, než shora uvedená vůle .i. Poměr i/H je například od 50 do 70 %.
21—
Těsnicí člen 13, vytvořený tak, jak bylo shora popsáno, je deformován v podstatě do tvaru písmene X v průřezu v připevněném stavu, ve kterém je sendvičovitě uložen mezi vnitřní článkovou destičkou 16 a vnější článkovou destičkou 18, a to podobně, jako známý těsnicí člen, vysvětlený s odkazem na obr. 9.
Mazací prostředek, jako je mazivo nebo olej, je poté uzavřen do prostoru mezi čepem 12 a pouzdrem 17.
Pokud je těsnicí člen 13 stlačen o předem stanovenou velikost mezi vnější článkovou destičkou 18 a vnitřní článkovou destičkou 16 při jeho upevnění, tak pryž, která je materiálem těsnicího členu 13 je poměrně tvrdá.
[0036] Tvar těsnicího členu 13 podle předmětného provedení, který je vytvořen, jak bylo shora popsáno, bude v přirozeném stavu podrobněji vysvětlen s odkazem na obr. 2 a obr. 3.
Těsnicí člen 13 má středovou základní část 13e, první výstupkovou část 13a, probíhající směrem radiálně dovnitř od středové základní části 13e, druhou výstupkovou část 13b, probíhající směrem radiálně ven od středové základní části 13e, a třetí a čtvrtou výstupkovou část 13c a 13d, probíhající v bočním směru (ve svislém směru na obr. 2 a obr. 3) .
[0037] U předmětného provedení má těsnicí člen 13 tvar znaménka plus (+) v průřezu souměrně vzhledem ke středové ose 0-0, kolmé na radiální směr kroužku (v bočním směru na obr. 2 a obr. 3).
— 22
Proto jsou tedy první a druhá výstupková část 13a a 13 b vytvořeny souměrně vzhledem ke středové ose 0-0, kolmé na radiální směr v průřezu těsnicího členu 13.
První a druhá výstupková část 13a a 13b, vytvořené tak, jak bylo shora popsáno, mají kruhové vnější obvodové plochy v řezu, tvořené zaoblenými plochami 13g (ve tvaru kruhového oblouku) od radiální mezilehlé části okrajové části.
Výstupkové části 13a a 13b rovněž mají zúžené části jejichž šířka je užší, než šířka radiální mezilehlé části v radiální základní koncové části.
Kontinuální části obou bočních ploch první a druhé výstupkové části 13a a 13b a obě radiální koncové plochy třetí a čtvrté výstupkové části 13c a 13d, t j . boční plochy zúžené části 13f, jsou vytvořeny tak, že tvoří zakřivené konkávní plochy 13h.
Jinými slovy lze říci, že obě boční plochy první a druhé výstupkové části 13a a 13b a obě radiální koncové plochy třetí a čtvrté výstupkové části 13c a 13d hladce pokračují těmito zakřivenými konkávními plochami 13h.
Výraz „hladce zde znamená, že zde nejsou žádné místní nepravidelnosti, přičemž pouze obtížně dochází k místní koncentraci napětí při deformaci těsnicího členu.
[0038] Poloměr ri zakřivení shora popsané zaoblené plochy 13g představuje s výhodou 0,15 násobek až 0,25 násobek, nebo výhodněji 0,2 násobek, velikosti H těsnicího členu 13 v bočním směru.
3-^
Poloměr ri zakřivení shora popsané zakřivené konkávni plochy 13h představuje 0,12 násobek velikosti H těsnicího členu 13 v bočním směru.
Je nutno zdůraznit, že poloměr r2 zakřivení představuje s výhodou 0,2 násobek nebo méně, nebo ještě výhodněji 0,15
násobek směru. nebo méně, velikosti H těsnicího členu 13 v bočním
[0039] Šířka A v radiální mezilehlé části první
a druhé výstupkové části 13a a 13b je větší, než šířka B
třetí a čtvrté výstupkové části 13c a 13d. Šířka C zúžené části 13f kde je šířka nejužsí od radiální základní části k mezilehlé části první a druhé výstupkové části 13a a 13b je rovněž větší, než šířka B třetí a čtvrté výstupkové části 13c a 13d.
Šířka A části, kde je šířka první a druhé výstupkové části 13a a 13b největší (část s největší velikosti), představuje 1,5 násobek až 1,7 násobek šířky B třetí a čtvrté výstupkové části 13c a 13d.
Šířka A části s největší velikostí předsatvuje s výhodou 0,35 násobek až 0,45 násobek šířkové velikosti H těsnicího členu 13.
Šířka C zúžené části 13f může představovat 1,2 násobek až 1,4 násobek šířky B třetí a čtvrté výstupkové části 13c a 13d.
[0040] Vyčnívající délka L první a druhé výstupkové části 13a a 13b od obou radiálních koncových ploch třetí a čtvrté výstupkové části 13c a 13d představuje 1,8 násobek až 2,2 násobek, nebo s výhodou zhruba dvojnásobek, šířku B třetí a čtvrté výstupkové části 13b a 13d.
Je výhodné, aby představovala 0,4 násobek až 0,6 nádobek, nebo ještě výhodněji zhruba 0,5 násobek, šířkového rozměru H těsnicího členu 13.
Krátce lze shrnout:
A : B = 1,5 až 1,7 : 1
A : H - 0,35 až 0,45 :
C : B = 1,2 až 1,4 : 1
L : B = 1,8 až 2,2 : 1
L : H = 0,4 až 0,6 : 1
[0041]
Těsnicí člen 13 je rovněž vytvořen ve tvaru znaménka plus ( + ) v průřezu, který je souměrný vzhledem ke středové ose N-N, kolmé na boční směr (svislý směr na obr.
a obr. 3).
Proto tedy třetí a čtvrtá výstupkové část 13c a 13d jsou vytvořeny osově souměrně vzhledem ke středové ose N-N, kolmé na boční směr z hlediska průřezu těsnicího členu 13.
Proto tedy vyčnívající délky třetí a čtvrté výstupkové části 13c a 13d od obou bočních ploch první a druhé výstupkové části 13a a 13b jsou stejné.
— 25
Třetí a čtvrtá výstupková část 13c a 13d jsou vytvořeny tak, že mají v podstatě stejnou šířku v bočním směru s výjimkou kontinuálních částí se zakřivenými konkávními plochami 13h. Rohové části jejich okrajů jsou zkosené nebo zakřivené.
Je nutno zdůraznit, že kromě udržování stejné šířky v bočním směru, jak je znázorněno na obrázku, mohou být třetí
a čtvrtá výstupková část 13c a 13d vytvořeny tak, že se
například zužují směrem k okraji. V tomto případě šířka B
nastavena na průměrnou hodnotu.
Tvary třetí a čtvrté výstupkové části 13c a 13d se
rovněž mohou lišit. V tomto případě je šířka B nastavena
na základě šířky třetí výstupkové části 13c nebo čtvrté výstupkové části 13d podle toho, která je větší.
[0042] Těsnicí člen 13 je umístěn rovněž u předmětného provedení stejným způsobem, jak bylo shora popsáno s odkazem na obr. 9.
Za prvé se vnější článková destička 18 pohybuje ve směru přiblížení k vnitřní článkové destičce 16 , přičemž je první výstupková část 13a umísťována mezi okraj vyčnívající části 17a pouzdra 17 a vnější článkovou destičku 18.
Poté je těsnicí člen 13 sendvičovitě umístěn mezi vnitřní článkovou destičku 16 a vnější článkovou destičku 18, přičemž se otáčí pomocí otáčivého momentu vytvářeného na základě kontaktu s vyčnívající částí 17a pouzdra 17, a je deformován v podstatě do tvaru písmene X v průřezu.
—26 [0043] Podle předmětného provedení, jelikož je šířka radiální mezilehlé části první a druhé výstupkové části 13a a 13b větší, než šířka B třetí a čtvrté výstupkové části 13c a 13d, tak první a druhá výstupkové část 13a a 13b plně dosedají na destičky 16 a 18 ve stavu, kdy je těsnicí člen 13 sevřen, přičemž dotykový tlak mezi první výstupkovou částí 13a a vnější článkovou destičkou 18 může být zajištěn.
V tomto případě je možno zabránit tomu, aby dotykový tlak byl malý nebo nadměrný, a to prostřednictvím ustavení vzájemného vztahu mezi šířkou A největší části první a druhé výstupkové části 13a a 13b a šířkou B tak, že:
A : B = 1,5 až 1,7 : 1.
[0044] Jelikož těsnicí člen 13 má zúženou část 13f u radiální základní koncové části, jejíž šířka je užší, než radiální mezilehlá část, přičemž zúžená část 13f pokračuje oběma bočními plochami první a druhé výstupkové části 13a a 13b s oběma radiálními koncovými plochami třetí a čtvrté výstupkové části 13c a 13d se zakřivenou konkávní plochou 13h, tak těsnicí člen 13 má tendenci se deformovat ve zúžené části 13f i když se velikost stlačení těsnění zvětšuje a deformace zúžené části 13f potlačuje zvýšení dotykového tlaku mezi první a druhou výstupkovou částí 13a a 13b a destičkami 16 a 18, což by bylo jinak způsobeno zvýšením velikosti stlačeni těsnění.
To znamená, že podle předmětného je požadovaný dotykový tlak zajištěn prostřednictvím zvětšení šířky první a druhé výstupkové části 13a a 13b, přičemž zvýšení dotykového tlaku je potlačeno prostřednictvím uspořádáni a deformování zúžené
části 13f, přičemž vůle vnitřní článkovou destičkou 16 a vnější článkovou destičkou 18 je zmenšena a velikosti stlačení těsnění je zvětšena.
[0045] Je rovněž možné zabránit koncentraci napětí při stlačení těsnicího členu 13 vytvořením zakřivené konkávní
plochy 13h na zúžené části 13f,
V tomto případě je možné zabránit koncentraci napětí
více, při stlačení těsnicího členu 13 prostřednictvím
zvětšení poloměru zakřivení zakřivené konkávní plochy 13h tak, aby představoval 0,12 násobek nebo více velikosti H bočního směru těsnicího členu 13.
Pokud je však poloměr r2 zakřivení zvětšen příliš mnoho, tak rozdíl velikosti mezi zúženou částí 13f a největší částí první a druhé výstupkové části 13a a 13b je zmenšen, takže těsnící člen 13 má tendencí se nedeformovat ve zúžené části 13f.
Proto je poloměr r2 zakřivený zúžené části 13f nastaven tak, že představuje 0,2 násobek nebo méně, nebo s výhodou 0,15 násobek nebo méně, velikosti H v bočním směru těsnicího členu 13.
[0046] Je nutno poznamenat, že přestože je poloměr r2 zakřivení zakřivené konkávní plochy 13h zvětšen pro zabránění koncentraci napětí u předmětného provedení, tak rozdíl šířky radiální základní koncové části a radiální mezilehlé části první a druhé výstupkové části 13a a 13b nemůže být zvětšen příliš, neboť délka první a druhé výstupkové části 13a a 13b je omezena.
Jelikož však šířka C radiální základní koncové části je větší, než šířka třetí a čtvrté výstupkové části 13c a 13d u předmětného provedeni, tak je možné potlačit pokles dosedací síly i tehdy, pokud shora uvedený rozdíl nemůže být zvětšen.
Je tedy možno zabránit koncentraci napětí při zajištění dosedací síly první a druhé výstupkové částí 13a a 13b bez prodloužení délky první a druhé výstupkové části 13a a 13b.
[0047] Dále je možné příslušně nastavit vzájemný vztah mezi šířkou v bočním směru a šířkou v radiálním směru u těsnicího členu 13 v přirozeném stavu, přičemž příslušné výstupkové části mohou přiměřeně dosedat na destičky 16 nebo 18, pokud je těsnicí člen 13 připevněn pomocí nastavení vzájemného vztahu mezi shora uvedenou šířkou A a šířkou H v bočním směru těsnicího členu 13 tak, že:
A : H = 0,35 až 0,45 : 1 a vzájemného vztahu mezi vyčnívající délkou L první a druhé výstupkové části 13a a 13b a šířkou H tak, že:
A : H = 0,4 až 0,6 : 1.
Pomocí takových vzájemných vztahů může být zakřivená konkávní plocha 13h zakřiveni, koncentraci vytvořena s napětí může příslušným a zúžená část 13f může být přiměřeně být snadno deformována.
poloměrem zabráněno
Pokud je například vyčnívající délka L malá, a pokud zakřivená konkávní plocha 13h má přiměřený poloměr zakřivení, tak šířka — 29
zúžené části 13f je příliš velká, takže zúženou část 13f lze obtížně deformovat.
[0048] Je nutno poznamenat, že jako pro třetí a čtvrtou výstupkovou část 13c a 13d je možno zajistit požadovanou dosedací sílu a zabránit tomu, aby dosedací síla byla nadměrná, prostřednictvím nastavení šířek tak, že
A : B - 1,5 až 1,7 : 1
A : H = 0,35 až 0,45 : 1
tj .
B : H » 0,2 až 0,3 : 1.
V důsledku toho dotykový tlak na základě opěrné síly
první a druhé výstupkové části 13a a 13b, jak bylo shora
popsáno, může být více stabilizován.
Pokud například šířka třetí a čtvrté výstupkové části 13c a 13d je příliš malá, je opěrná síla malá, takže je obtížné udržet předem stanovený tvar písmene X průřezu ve stavu, kdy je těsnicí člen 13 sestaven od počátku.
Pokud je naopak šířka třetí a čtvrté výstupkové části 13c a 13d příliš velká, tak je dosedací síla velká a zúžená část 13f nemůže být deformována hladce pokud je vůle zmenšena.
[0049] Podle předmětného provedení, jelikož jsou první a druhá výstupková část 13a a 13b vytvořeny osově souměrně, je těsnicí člen 13 sevřen a deformován dobře vyváženým způsobem a dotykový tlak první a druhé výstupkové části 13a a 13b na destičky 16 a 18 může být snadno stabilizován.
Těsnicí člen podle tohoto vynálezu však není omezen pouze na takovou strukturu, přičemž první a druhá výstupková část 13a a 13b mohou být vzájemně vůči sobě nesouměrné.
V tomto případě je výhodné vytvořit první a druhou výstupkovou část 13a a 13b tak, aby spadaly do rozsahu vzájemného vztahu shora popsaných numerických hodnot.
Jelikož první a druhá výstupková část 13a a 13b jsou vzájemně nesouměrné, tak numerické hodnoty, uplatňované u příslušných výstupkových částí, jsou v tomto případě odlišné.
Třetí a čtvrtá výstupková část 13c a 13d nejsou rovněž omezeny na osově souměrné provedení, takže mohou být vytvořeny stejným způsobem, jako první a druhá výstupková část 13a a 13b.
[0050] Jelikož těsnicí člen podle předmětného provedení má shora popsanou strukturu a funkci, je možno zajistit přiměřený dotykový tlak mezi výstupkovými částmi 13a a 13b a destičkami 16 a 18 při udržování velikosti těsnicího členu 13, který není příliš stlačen i pokud vůle _i mezi destičkami 16 a 18 je zmenšena pro zvýšení pevnosti řetězu v tahu.
Je rovněž možné potlačit nestejnoměrnost dotykového tlaku, i když je utěsněný řetěz 11 zavěšen šikmo a velikost těsnicího sevření se stává nerovnoměrnou.
Dále je možno zabránit koncentraci napětí u spojovacích částí příslušných výstupkových částí 13a, 13b, 13c a 13d ve stavu, kdy je těsnicí člen 13 sevřen, a tím zlepšit trvanlivost utěsněného řetězu.
[0051] Dále budou výsledky studia rozdílů mezi těsnicím členem podle tohoto vynálezu a známým těsnicím členem, který má strukturu a tvar podle obr. 10b, vysvětleny s ohledem na změny dotykového tlaku vůči změnám velikosti těsnicího sevření s odkazem na obr. 4 a obr. 5.
Je nutno poznamenat, že velikosti v bočním směru (odpovídající velikosti H) a v radiálním směru (odpovídající velikosti 2L + B) těsnicích členů v přirozeném stavu jsou vyrovnány mezi těsnicími členy podle předmětného provedení a známými těsnicími členy.
Pokud se týče ostatních rozměrových vzájemných vztahů, tak těsnicí člen podle předmětného provedení splňuje shora uvedený vzájemný vztah, a těsnicí člen podle známého stavu techniky, splňuje vzájemný vztah vysvětlený s odkazem na obr. 10b.
[0052] Dotykové tlaky, působící na příslušné dotykové části při změně vůle i. mezi vnější a vnitřní článkovou destičkou, ve kterých jsou těsnicí členy umístěny, byly zjištěny výpočtem.
Výsledky výpočtů jsou znázorněny na obr. 4 a obr. 5.
Obr. 4 znázorňuje změny dotykových tlaků podle známého stavu techniky a obr. 5 znázorňuje změny dotykových tlaků podle předmětného provedení.
Tyto obrázky představuji pohledy v řezu, kde jsou těsnicí členy umístěny mezi vnější článkovou destičkou, vnitřní článkovou destičkou a vyčnívající částí pouzdra.
Obr. 4a a obr. 5a znázorňují případ,
Obr. 4b a obr. 5b znázorňují případ,
Obr. 4c a obr. 5c znázorňují případ,
Vůle i představuj normální vůli ve kdy i/H je 0,5.
kdy i/H je 0,6.
kdy i/H je 0,7.
stavu, ve kterém je utěsněný řetěz používán.
Začerněné části na každém obrázku označují velikosti a místa působení dotykových tlaků, přičemž čím větší je výška začerněné části, tím větší je dotykový tlak.
Horní strana každého obrázku odpovídá dotykové části vnější článkové destičky, spodní strana odpovídá dotykové části vnitřní článkové destičky a levá strana odpovídá dotykové části vyčnívající části pouzdra.
Proto tedy horní levý úsek těsnicího členu je první výstupková část, spodní pravý úsek je druhá výstupková část, horní pravý úsek je třetí výstupková část a spodní levý úsek je čtvrtá výstupková část.
33*[0053] U řešeni, známého z dosavadního stavu techniky a znázorněného na obr. 4, lze vidět, že dotykový tlak v dotykové části mezi první výstupkovou částí a vnější článkovou destičkou v horní levé části obrázku se výrazně mění v důsledku poklesu vůle _i, tj . nemám v důsledku zvýšení velikosti těsnicího sevření.
Na obr. 4c, který znázorňuje normální stav, lze rovněž vidět, že části, mající určitou vysokou úroveň dotykového tlaku, jsou malé, a že průměrná hodnota dotykového tlaku je nízká.
Jelikož část, kde první výstupkové část se dotýká vnější článkové destičky, leží v blízkosti ložiskového prostoru, ve kterém je uzavřeno mazivo, jde o významnou část pro zabránění úniku maziva.
Jelikož dále za provozu dochází k posuvu na části, kde těsnicí člen se dotýká vnější článkové destičky, tak pružnost řetězu klesá a těsnicí člen má tendenci se rychle opotřebovávat, pokud je dotykový tlak příliš vysoký.
Mazivo má rovněž tendenci unikat ven, čímž dochází ke zkrácení životnosti řetězu.
[0054] Mazivo má tedy tendenci unikat ven, neboť dotykový tlak mezi první výstupkovou částí a vnější článkovou destičkou je malý ve stavu, ve kterém je vůle normální u řešení podle dosavadního stavu techniky, znázorněného na obr. 4 .
Dotykový tlak této části se mimochodem stává příliš vysoký, pokud vůle klesá. Existuje proto možnost, že pružnost řetězu klesá, takže dochází k rychlému opotřebení těsnicího členu.
Vůle se stává nestejnoměrnou a velikost těsnicího sevření těsnicího členu se mění, pokud dochází ke stavu přesazení řetězu, zejména jak bylo shora popsáno.
Proto tedy stavy (a) až (c) na obr. 4 se opakují,když je řetěz poháněn, a velká změna dotykového tlaku mezi první článkovou částí a vnější článkovou destičkou se opakuje v případě dosavadního stavu techniky podle obr. 4.
[0055] Naopak v případě předmětného provedení podle obr. 5 lze vidět, že kolísání dotykového tlaku v části kde se první výstupková část dotýká vnější článkové destičky, tj. v horní levé části na obrázku, je malé i v případě, pokud je vůle i zmenšena, to znamená, že velikost těsnicího sevření je zvětšena.
Rovněž lze vidět, že na obr. 5c, který znázorňuje normální stav, je mnoho částí, majících určitou vysokou úroveň dotykového tlaku, a že průměrná hodnota dotykového tlaku je vysoká.
Proto je tedy možné zajistit dotykový tlak první výstupkové části proti vnější článkové destičce a potlačit únik maziva i ve stavu, kdy je vůle normální v případě předmětného provedení.
— 35*této
Je rovněž možné potlačit nárůst dotykového tlaku části a potlačit pokles pružnosti řetězu a rychlé opotřebení těsnicího členu i v případě zmenšené vůle.
Proto je tedy změna dotykového tlaku první výstupkové části vzhledem k vnější článkové destičce malá, takže řetěz může být udržován při stabilním pohonu po dlouhé časové období.
[0056] Dále bude vysvětlen zkušební test trvanlivosti utěsněného řetězu 11, ve kterém je zabudován těsnicí člen 13 podle předmětného provedení.
Je nutno poznamenat, že JIS 50 byl použit u předmětného řetězu.
Rozměrové vzájemné vztahy tvaru těsnicího členu 13 byly nastaveny následovně:
A : B = 1,5 až 1,7 : 1
A : H = 0,35 až 0,45 : 1
C : B = 1,2 až 1,4 ; 1
L : B = 1,8 až 2,2 : 1
L : H = 0,4 až 0,6 : 1
ri : H = 0,15 až 0,25 : 1
r2 : H = 0,12 až 0,2 : 1
[0057] Poté je utěsněný řetěz 11, do kterého je zabudován těsnicí člen 13, mající shora popsaný tvar, zavěšen kolem velkého řetězového kola 3 0, majícího velký počet zubů, a malého řetězového kola 31, majícího menší počet zubů, jak
36*• · ·· · • 4 « ·· · · · · 4 «« <····♦< 4 ···♦ ♦ • ♦ · · · v«· » «>* je znázorněno na obr. 6, a je otáčen s předem stanoveným počtem otáček při uplatňováni předem stanoveného napětí T.
Velké řetězové kolo 30 a malé řetězové kolo 31 jsou přesazena o předem stanovenou velikost δ, jak je znázorněno na obr. 7.
Zkušební test byl prováděn za následujících podmínek:
Počet zubů velkého řetězového kola 30 k počtu zubů malého řetězového kola 30 činí 43 : 15.
Napětí T řetězu činí 1,96 kN.
Počet otáček malého řetězového kola 31 činí 3 500 otáček za minutu.
Velikost δ přesahu činí 8 mm.
[0058] Utěsněný řetěz 11 (což je výrobek podle tohoto vynálezu) se otáčel za shora uvedených testovacích podmínek a jeho prodloužení bylo měřeno po uplynutí předem stanoveného časového období.
Je nutno poznamenat, že zkušební test byl prováděn uvnitř budovy za obvyklé teploty a běžné vlhkosti, přičemž byl dodáván olej každých 20 hodin bez tlaku.
Zkušební test trvanlivosti utěsněného řetězu (výrobek podle známého stavu techniky) do kterého byl zabudován známý těsnicí člen podle obr. 10b, byl rovněž prováděn za stejných zkušebních podmínek.
37*»· * * · · • · · ♦ • *·♦*· · • * · *
·*
Obr. 8 znázorňuje výsledky zkušebních testů.
Obr. 8 vyznačuje rychlost prodlouženi utěsněného řetězu
vzhledem k času pohánění a udává čas, kdy rychlost e 0,5 %
prodloužení známého jako 100 %, utěsněného řetězu dosahuj
Jak je zřejmé z obr. 8, tak je možno prodloužit
trvanlivost výrobku podle tohoto vynálezu dvakrát nebo více
v porovnání se známým výrobkem.
Seznam vztahových značek [0059]
11 utěsněný řetěz
12 - čep
13 - těsnicí člen
13a - první výstupková část
13b - druhá výstupková část
13c - třetí výstupková část
13d - čtvrtá výstupková část
13e - středová základní část
13f - zúžená část
13g - zaoblená plocha
13h - zakřivená konkávní plocha
16 - ocelová destička 16 ve tvaru piškoty
- vnitřní článková destička
17 - pouzdro
• •a ··· ·· • a a a·** · R) ___ « ··«· · * · ···· « * J a « · · · · •a* « ·· · ·*·
17a vyčnívající část 17a pouzdra 17
18 ocelová destička 18 ve tvaru piškoty vnější článková destička
19 vnější (čepový) článek
20 vnitřní (válečkový) článek
21 váleček
30 velké řetězové kolo
31 malé řetězové kolo
i vůle i mezi oběma článkovými destičkami
ri poloměr ri zakřivení zaoblené plochy 13g první a druhé výstupkové části 13a a 13b
poloměr r2 zakřivení zakřivené konkávni plochy 13h
A maximální velikost A první a druhé výstupkové části 13a a 13b
B šířka B třetí a čtvrté výstupkové části 13c a 13d
C šířka C zúžené části 13f
H šířkový rozměr H v bočním směru těsnicího členu 13
L vyčnívající délka první a druhé výstupkové části 13a a 13b
T napětí
δ předem stanovená velikost
0-0 středová osa
N-N středová osa
utěsněný řetěz čep těsnicí člen první výstupkové část druhá výstupkové část třetí výstupkové část čtvrtá výstupkové část středová základní část zúžená část zaoblená plocha zakřivená konkávní plocha vnitřní článková destička pouzdro vyčnívající část 7a pouzdra 7 vnější článková destička předem stanovená vzdálenost

Claims (5)

1. Utěsněný řetěz, obsahující množinu vnitřních a vnějších článků, každý vnitřní článek má dvě vnitřní článkové destičky, vzájemně spojené pomocí dvou pouzder, a každý vnější článek má dvě vnější článkové destičky vzájemně spojené pomocí dvou čepů, vnitřní články jsou spojeny střídavě s vnějšími články prostřednictvím upevňovacího vložení čepů do pouzder, pouzdro vyčnívá částečně ven z vnitřních článkových destiček, a kroužkové těsnicí členy jsou příslušně vloženy mezí vnitřní článkovou destičku a vnější článkovou destičku tak, že obklopují vyčnívající část pouzdra, těsnicí člen je vytvořen ve tvaru znaménka plus v průřezu v přirozeném stavu tak, že má středovou základní část, první výstupkovou část, probíhající ve směru radiálně dovnitř od středové základní části, druhou výstupkovou část, probíhající ve směru radiálně ven od středové základní části, a třetí a čtvrtou výstupkovou část, probíhající v bočním směru od středové základní části, • * těsnicí člen je sendvičovitě uložen mezi vnitřní článkovou destičku a vnější článkovou destičkou prostřednictvím jeho deformace v podstatě do tvaru písmene X v průřezu prostřednictvím jeho otáčení pomocí otáčivého momentu, vytvářeného na základě dotyku s vyčnívající částí pouzdra, když se vnější článková destička pohybuje ve směru přibližování k vnitřní článkové destičce ve stavu, kdy je první výstupková část umístěna mezi okrajem vyčnívající části pouzdra a vnější článkovou destičkou, vyznačující se tím, že první výstupková část je vytvořena v kruhovém tvaru v průřezu, nebo je tvar blízký kruhovému tvaru v průřezu příslušně vytvořen ze zaoblené plochy nebo zakřivené plochy v blízkosti zaoblené plochy v přirozeném stavu, a každá první a druhá výstupková část je vytvořena tak, že má okrajovou část, radiální základní koncovou část a radiální mezilehlou část mezi okrajovou částí a radiální základní koncovou částí, radiální mezilehlá část má šířku větší, než je šířka třetí a čtvrté výstupkové části, a radiální základní koncová část má zúženou část, jejíž šířka je menší, než je šířka radiální mezilehlé části, a která pokračuje oběma bočními plochami první a druhé výstupkové části s oběma radiálními koncovými plochami třetí a čtvrté výstupkové části přístupně prostřednictvím zakřivených konkávních ploch.
2. Utěsněný řetěz podle nároku 1, vyznačující se tím, že šířka radiální základní koncové části první a druhé výstupkové části je větší, než šířka třetí a čtvrté výstupkové části v přirozeném stavu.
3. Utěsněný řetěz podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že první a druhá výstupková část jsou vytvořeny osově souměrně vzhledem ke středové ose, kolmé na radiální směr v průřezu těsnicího členu v přirozeném stavu.
4. Utěsněný řetěz podle kteréhokoliv z nároků 1 až 3, tím, že šířka části, kde je šířka první a druhé výstupkové části největší, představuje 1,5 násobek až 1,7 násobek šířky třetí a čtvrté výstupkové části v přirozeném stavu.
5. Utěsněný řetěz podle kteréhokoliv z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že zakřivená konkávní plocha zúžené části první a druhé výstupkové části má poloměr zakřivení, který představuje 0,12 násobek nebo více bočního rozměru těsnicího členu.
CZ20110054A 2010-02-05 2011-01-31 Utesnený retez CZ201154A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP2010024437A JP5415316B2 (ja) 2010-02-05 2010-02-05 シールチェーン

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ201154A3 true CZ201154A3 (cs) 2011-12-14

Family

ID=43975679

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20110054A CZ201154A3 (cs) 2010-02-05 2011-01-31 Utesnený retez

Country Status (4)

Country Link
JP (1) JP5415316B2 (cs)
CN (1) CN102146984B (cs)
CZ (1) CZ201154A3 (cs)
IT (1) IT1403830B1 (cs)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP5849837B2 (ja) * 2012-04-11 2016-02-03 Nok株式会社 シールリング
WO2014185207A1 (ja) * 2013-05-17 2014-11-20 三菱電線工業株式会社 往復動用シール
JP7308626B2 (ja) * 2019-03-08 2023-07-14 大同工業株式会社 シールチェーン

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS6141963U (ja) * 1984-08-23 1986-03-18 エヌオーケー株式会社 多方向シ−ル
JPH0648038B2 (ja) * 1987-07-22 1994-06-22 大同工業株式会社 シールチェーンの製造方法
CN2259868Y (zh) * 1995-07-31 1997-08-20 江汉石油管理局钻头厂 一种牙轮钻头
US5943855A (en) * 1998-06-10 1999-08-31 Tsubakimoto Chain Co. Lubricant retaining chain
JP4756537B2 (ja) * 2005-06-17 2011-08-24 大同工業株式会社 シールチェーン並びにその製造方法

Also Published As

Publication number Publication date
JP2011163388A (ja) 2011-08-25
ITUD20110010A1 (it) 2011-08-06
CN102146984B (zh) 2014-11-12
IT1403830B1 (it) 2013-10-31
JP5415316B2 (ja) 2014-02-12
CN102146984A (zh) 2011-08-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
TWI570337B (zh) Conveyor chain
US7909718B2 (en) Seal chain and manufacturing method thereof
KR101062546B1 (ko) 시일 체인
US20120181148A1 (en) Conveyor chain
CZ201154A3 (cs) Utesnený retez
JP2008157423A (ja) シールチェーン
US20110263368A1 (en) Seal chain
JP2008286231A (ja) 無給油チェーン
JP2011252536A (ja) シールチェーン
KR20210102321A (ko) 정적 시일 클램핑 칼라를 구비한 기계 롤러 어셈블리를 갖는 기계 시스템
JP2008116014A (ja) シールチェーン
JP2008164043A (ja) 無給油チェーン
JP7308626B2 (ja) シールチェーン
RU2428346C1 (ru) Резинометаллический шарнир для гусеничной цепи транспортного средства
CN110454546B (zh) 密封型链条
JP4317358B2 (ja) チェーン用のシールリングと、それを使用するローラチェーン
US11499605B2 (en) Seal chain
JP2004256262A (ja) シールチェーン
JP2009085238A (ja) チェーン
JP2010255673A (ja) 固体潤滑シールチェーン
US11499637B2 (en) Lip seal
JP2012102822A (ja) 無給油チェーン
CN105940244A (zh) 混合链正时皮带
US20230211955A1 (en) D-shaped belt with flanges
JP2009161356A (ja) バケット式連続アンローダ用シールチェーン