CZ2002418A3 - Jízdní dráha pro směrově vedené, kupříkladu kolejové vozidlo, zejména pro magnetickou visutou dráhu a způsob její výroby - Google Patents

Jízdní dráha pro směrově vedené, kupříkladu kolejové vozidlo, zejména pro magnetickou visutou dráhu a způsob její výroby Download PDF

Info

Publication number
CZ2002418A3
CZ2002418A3 CZ2002418A CZ2002418A CZ2002418A3 CZ 2002418 A3 CZ2002418 A3 CZ 2002418A3 CZ 2002418 A CZ2002418 A CZ 2002418A CZ 2002418 A CZ2002418 A CZ 2002418A CZ 2002418 A3 CZ2002418 A3 CZ 2002418A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
bracket
rolled
flange
track according
web
Prior art date
Application number
CZ2002418A
Other languages
English (en)
Inventor
Dieter Reichel
Jürgen Feix
Original Assignee
Max Bögl Bauunternehmung Gmbh Co. Kg
Cbp Guideway Systems Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from EP99115677A external-priority patent/EP0987370B1/de
Application filed by Max Bögl Bauunternehmung Gmbh Co. Kg, Cbp Guideway Systems Gmbh filed Critical Max Bögl Bauunternehmung Gmbh Co. Kg
Publication of CZ2002418A3 publication Critical patent/CZ2002418A3/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B25/00Tracks for special kinds of railways
    • E01B25/30Tracks for magnetic suspension or levitation vehicles
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B25/00Tracks for special kinds of railways
    • E01B25/30Tracks for magnetic suspension or levitation vehicles
    • E01B25/32Stators, guide rails or slide rails

Description

Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká jízdní dráhy pro směrově vedené, kupř. kolejové vozidlo, zejména pro magnetickou visutou dráhu, jakož i způsobu její výroby.
Dosavadní stav techniky
Jízdní dráhy tohoto druhu se většinou provádějí jako visuté dráhy. Visuté dráhy mají většinou nosníky, umístěné ve vzájemném rozestupu, mezi kterými jsou umístěné desky, volně nesoucí jízdní dráhu; sahající od nosníku k nosníku. Nosníky přejímají jak statické, tak dynamické síly, a proto musejí být odpovídajícím způsobem dimenzovány pro velikost přebírané zátěže. Vzhledem k tomu, že tyto nosníky v mnoha případech, zejména u magnetických vysokorychlostních drah přebírají navíc ještě jejich funkční díly, které λ' důsledku své funkce připouštějí jen nepatrné polohové odchylky, je pro dodržení těchto relativně malých tolerancí velmi obtížné vyrábět nosníky společně s nosnými prvky.
Vzhledem k tomu, že takovéto dráhy jsou ještě k tomu vyráběny pro relativně dlouhou dobu provozování, je z důvodu procesu smršťování a rozpínání jak v základu, tak ve vlastní konstrukci krajně obtížné dodržet či zaručit relativně nepatrné tolerance po celou dobu provozu dráhy.
Z EP 0 410 153 Al je známa nosná konstrukce pro jízdní dráhu kolejového vozidla. Potřebné nosníky jsou přitom vyrobeny podle příkladu provedení z oceli, nebo betonu. Příslušné díly jsou přitom upevněny na nosník na přesně určené místo. K tomu se v této přihlášce navrhuje, aby na nosníku byla instalována přídavná tělesa, která by obsahovala první styčné plochy. Tyto první styčné plochy korespondují s druhými styčnými plochami, umístěnými na traverzách, spojených s příslušným dílem nosníku. Poté, co byly nástavce s prvními styčnými plochami umístěny na nosníku, jsou tyto první styčné plochy třískově opracovány, takže požadované tolerance pro umístění dílů výstroje nosníku při součinnosti druhé styčné plochy upevňovacího prostředku dílů pevné výstroje nosníku budou dodrženy. Opracování styčných ploch by přitom mělo být provedeno přednostně v klimatizované tovární hale za kontrolovaných podmínek. Nevýhodou tohoto postupuje, že takovéto • ·
··· · · · · · · • ···· · · · ·· ·· ·· · ··· opracování styčných ploch se sice děje správným způsobem ve vztahu k nosníku, výroba upevňovacího materiálu v přesných tolerancích je však velmi nákladná.
Podstata řešení
Úlohou předkládaného vynálezu je tudíž vytvoření možnosti dodržet při výstavbě příslušné jízdní dráhy požadované tolerance nejen ve vztahu k nosníku, nýbrž s ohledem na celou jízdní dráhu. Dále je nutno vytvořit konzole a/nebo díly pro zabudování, které je nutno vyrobit za výhodnou cenu a zaručit výrobu vestavitelných funkčních dílů ve správných tolerancích.
Jízdní dráha podle vynálezu má konzoli s nejméně jednou, přednostně dvěma stojinami, spojenými na svém prvním konci s nosníkem a na svém druhém konci mají v podstatě svisle k protažení stojiny úchytku pro upevnění pásnice.
Tím se vyrobí konzole podle vynálezu, která je zvláště výhodná a vhodná pro opracování místa spoje mezi konzoli a pásnicí, případně mezi nosníkem a pásnicí. Zatímco u známé instalace jsou nosníky pro jízdní dráhu s nosnými prvky pro funkční části vyrobeny v jednom kusu, změny polohy nosníku tedy bezprostředně působí na polohu nosných prvků funkčních částí a tím už není možná korekce nastavení, vychází vynález z myšlenky oddělení nosníků pro jízdní dráhu od nosných prvků pro funkční části. K tomu se předpokládá mezi nimi umístění konzole, kterou je možno spojit s nosnými prvky pro funkční části a s nosníkem pro jízdní dráhu. Bude-li konzole, a/nebo pásnice vyrobena alespoň z jednoho válcovaného profilu, je možno ji vyrobit velmi jednoduchým a nákladově výhodným způsobem. Dosud velmi nákladná výroba konzole jako odlitku odpadá. Navíc vyplývá z předkládaného vynálezu ta výhoda, že již není třeba se obávat nebezpečí zničení konzole z důvodu smršťování lunkrů v odlitku. Tím také odpadají intenzívní a nákladné kontroly výroby dílů. Kromě toho mohou válcované profily být při odpovídající konstrukci vytvořeny v oblastech pro jízdní provoz nekritických podstatně elastičtěji, než odlitky a tím je možno daleko lépe kompenzovat výskyt tepelné roztažnosti v pásnicích. Abychom dosáhli zvláště vysoké stability konzole, předpokládá se, že stojiny na jejím prvním, a/nebo druhém konci jsou navzájem spojeny. Spojením dojde k mimořádné stabilitě s ohledem na mechanické namáhání stojin, například u spoje s pásnicí.
·· · · · · · ··· «4 444 ·· ·· ·* ····
Místo spoje mezi pásnicí a konzolí. příp. nosníkem sestává z úchytky, kterou tvoří styková plocha pro pásnicí. Touto úchylkou je příložka, upevněná na stojině, příp. na stojinách.
Zvláště výhodné je. jestliže je na každé stojině umístěna příložka. Výhoda spočívá zejména v tom, že u styků pásnic, které jsou omezeny svou délkou, může při seřízení dojít k lepšímu vyrovnání. Separátní stykové plochy rozličných pásnic mohou přitom býl i rozdílně opracovány. Kromě toho je lépe kompenzovatelná tepelná roztažnost. vznikající v zabudovaných dílech teplotními vlivy, jestliže je vždy na jedné stojině umístěna jedna příložka.
Pokud má příložka stykovou plochu s výstupky, je opracování příložka možné zvláště jednoduchým způsobem. Styková plocha je tím specielně upravena pro mechanické opracování.
Jako zvlášť výhodné se ukázalo, jestliže příložky byly uspořádány v podstatě kolmo ke stojině. Tím se umožní zvlášť dobré vedení síly. Kromě toho je snadné opracování. I montáž pásnic k příložkám, příp. ke konzolám se tím usnadní, protože je k nim snadnější přístup.
Jako zvlášť výhodné formy pro spoj příložky se stojinami se osvědčily tvary L, T, Z. nebo U. Tím je umožněno zvlášť dobré instalování pásnic při současně dobré stabilitě, nebo vyrovnávání změn délek v důsledku teplotních změn.
Pro zvláště stabilní upevnění pásnic má stojina, a/nebo příložka otvory, nebo závity pro uchycení upevňovacích šroubů a/nebo příčných čepů. Pomocí těchto upevňovacích šroubů a příčných čepů je možno pásnice na konzolí spolehlivě upevnit.
Aby bylo možné pozdější opracování jak třískové obrábění, tak navařování, předpokládá se, že materiál stojin, a/nebo příložek bude z obrobitelného a/nebo svařitelného kovu. nelépe z oceli.
Řešení, při kterém rozestup dvou konzolí v podélném směru jízdní dráhy je v podstatě beze zbytku dělitená část délky vestavovaného dílu, nabízí na základě modulární struktury tu další výhodu, že konzole a také nosné prvky je možno před a po jejich zabudování libovolně opracovávat a později je možno je v rámci údržby snadno vyměnit. Dokonce vysoké požadavky na toleranci se tímto způsobem ve všech prostorových osách dají relativně snadno splnit. Modulární struktura umožňuje
• · ·
4 4 4 4
4 4
4444 také kromě přesné a nákladově výhodné výroby snadnou výměnu nosných prvků, poškozených, např. v důsledku nehod.
Konečně je možno odpovídající úpravou, nebo opracováním konzole výhodně vytvořit prostorovou křivku, požadovanou pro funkční rovinu. Gradienty jsou polygonálně přiblížitelné. Je zvlášť výhodné, jestliže délka moduluje celočíselným mnohonásobkem základního rastru, například délky statorové soupravy. U délky statorové soupravy 1 m se ukázala jako výhodná délka modulu asi 3 m. V modulu jsou shrnuty různé funkční plochy pásnice.
Aby bylo možno vyrovnat zvláště velké změny délek, je možno použít různé konzole, které mají stojiny o různých délkách. Tím se může při velmi velkém přesazení nosníku z jeho požadované polohy nasadit zvětšená konzole, která pásnici nakonec upevní do požadované pozice. Aby bylo dosaženo zvlášť vysoké stability konzole, mohou byl stojiny na jejich prvním a/nebo druhém konci jsou navzájem spojeny. Spoj vytváří mimořádnou stabilitu ohledně mechanického namáhání stojin, například na spoji s pásnici.
Místo spoje mezi pásnici a konzolí sestává z úchytky, která představuje stykovou plochu pro pásnici. Touto úchytkou je zejména příložka, která je upevněna na stojině, nebo stojinách.
Zvláště výhodné je, jestliže ke každé stojině patří separátní příložka. Výhoda spočívá zejména v tom, že u styků pásnic s omezenými délkami je možno dosáhnout lepšího vyrovnání při seřizování. Separátní stykové plochy různých příložek přitom mohou být také rozdílně opracovány. Kromě toho je možné roztažení do délky u pásnic v důsledku teplotních vlivů lépe kompenzovat, jestliže vždy u jedné stojiny je jedna příložka.
Zatímco zabetonované konzole během výroby nosníku musejí být obvykle už zabudovány, v alternativním provedení se předpokládá, že konzole je našroubovaná na nosníku, zejména na tažné kotvě v nosníku. Tažná kotva přitom může být v nosníku zabetonovaná, a nebo se nachází v pouzdře a tím vždy dvě konzole po obou stranách nosníku s nejméně jednou tažnou kotvou tvoří jednu stavební jednotku. Zde je možná zvlášť jednoduchá úprava, velmi lehce proveditelná jak při montáži, tak případně při potřebné demontáži. Jako tažná kotva se v tomto případě hodí zejména
závitová tyč, která prochází příčně nosníkem od jedné konzole až k protilehlé konzoli.
Pokud jsou stojiny na jejich prvém konci opatřeny alespoň jednou základovou deskou, je tím zajištěna další stabilita konzole. Základová deska může být přitom umístěna mimo nosník a přitom se může o nosník opírat. Může být ale i v jiné formě provedení v nosníku zabetonovaná a tím vytvářet další spoj mezi konzoli a nosníkem.
Pokud jsou v základové desce navrtané otvory, zejména středící otvory pro upevnění na tažné kotvě, je instalace a výměna konzole možná jednoduchým způsobem. Středícími otvory se přitom dosáhne přesného umístění konzole.
Je-li rozestup dvou konzoli v podélném směru jízdní dráhy v podstatě beze zbytku dělitelnou částí délky pásnice, instaluje se konzole výhodným způsobem na styku mezi dvěma pásnicemi. Tato jediná konzole tak spojuje spolehlivým způsobem obě pásnice s nosníkem. Kromě toho je možno konzoli ve stojinovém provedení jednoduše kompenzovat délkovou roztažnost pásnic. které z důvodů teplotních vlivů není možno zabránit, bez toho, že by docházelo k deformacím z pnutí v uložení pásnic. Zvláštní výhodou přitom je, jestliže je spojena první pásnice s první stojinou, příp. s první příložkou a druhá pásnice s druhou stojinou, příp. s druhou příložkou. Obě stojiny, příp. pásnice mohou pak relativním vzájemným pohybem vyrovnávat tepelnou roztažnost.
Jako vhodný tvar pásnice se osvědčil, v průřezu v podstatě skříňovitý nosník s integrovanou plochou pro dosednutí, plochou pro boční vedení a úchytkou statoru. Tím je zaručena snadnost montáže funkčních dílů na konzoli. příp. na nosník.
Postupem podle vynálezu se vyrobí množství konzoli tím, že se pomocí bezingotového válcování vytvoří větev válcovaného profilu s podstatným, alespoň jedním dílčím příčným řezem konzole načež se tato větev válcovaného profilu rozdělí na konzole požadované šířky. Typicky se provádí rozdělení rozřezáním větve válcovaného profilu pilou, je možno ale také použít postupů jiných, jako řezání hořákem, nebo řezání laserem. Tímto způsobem vyrobené kusy konzoli je možno ještě následně opracovávat tím, že např. se přebrousí, či srazí řezné hrany a uhladí řezné plochy.
• · • · · ·
• · · • · · · ·
Oproti výrobě konzolí litím, vyrábějí se konzole způsobem podle vynálezu bez vměsků nebo lunkrů a je tak možno zajistit reprodukovatelnou, trvale vysokou kvalitu konzolí. Několikanásobným válcováním profilových větví je možno jejich kvalitu ještě dále zvýšit. Vzhledem k tomu, že z metrových větví válcovaných profilů je možno oddělit větší počet konzolí, jsou výrobní náklady oproti výrobě konzolí po jednotlivých kusech litím podstatně nižší.
Pokud jedna, nebo více jednotlivých větví válcovaných profilů, které mají rozdílné příčné průřezy, jsou navzájem spojeny svarem, může se spojená větev válcovaného profilu vyrobit o takovém průřezu, který by v původním postupu válcování buď nebylo možno vyrobit, nebo by se vyrobil s neúměrně vysokými náklady. Svaření několika metrových profilových větví navzájem je možno provést plynulým svařovacím švem, který zajistí po celé délce profilové větve trvalou kvalitu a zvýhodní automatizaci svařovacího postupu. Dělení větve válcovaného profilu do jednotlivých konzolí se děje výhodně po spojení jednotlivých dílčích průřezů do úplného profilu.
Zvlášť výhodnou úpravou je složený profil vytvořený ze dvou symetricky složených větví válcovaných profilů. Obě větve válcovaných profilů je tudíž možno vyrobit stejným válcovacím nářadím, čímž se sníží náklady jak na vývoj, tak na výrobu válcovaných profilů.
Pokud obě plochy obou válcovaných profilů, které u těchto ploch mají být spolu spojeny, na sebe na plocho navzájem nedosedají, nýbrž vytvářejí úhel, je možno při svařování obou ploch svařovací hmotu rozdělit po obou spojovaných plochách. Tím se zvýší zatížitelnost svarového spoje mezi oběma válcovanými profily.
Popis obrázků na výkresech
Další výhody a zdůvodnění vynálezu jsou popsány v následujících vyobrazeních, kde obr.l znázorňuje jízdní dráhu podle vynálezu s magnetickou visutou dráhou, obr.2 nosník s konzolemi, obr.3 pohled na příčný řez první formy provedení válcovaného profilu, obr. 4 perspektivní pohled na větev válcovaného profilu s příčným řezem válcovaného profilu z obr. 3, obr. 5 pohled na příčný řez druhé formy provedení válcovaného profilu, obr.6 pohled na příčný řez profilu, svařeného ze dvou profilů, znázorněných v obr. 5, obr.7 perspektivní pohled svařené větve profilu s příčným řezem profilu z obr. 6, obr. 8 perspektivní pohled na konzoli, která vznikne • · · · • · · · • · uříznutím části profilové větve z obrázku 7, obr. 9 upevnění konzole pomocí závitových tyčí, obr. 10 upevnění konzole v podélném řezu, obr. 11 upevnění konzole podle obrázku 10, obr. 12 perspektivní pohled výřezu nosníku s upevněnými konzolemi, obr. 13 a 14 alternativní provedení konzole a obrázek 15 perspektivní znázornění spoje pásnice s konzolí.
Popis příkladného provedení
V obrázku 1 je znázorněna jízdní dráha pro magnetickou visutou dráhu 100 v příčném řezu. Magnetická visutá dráha 100 zahrnuje montážní díly, kterými jsou pásnice 3, které jsou bočně upevněny na nosníku 2. Upevnění je provedeno pomocí konzolí j_, instalovaných na nosníku 2. Nosník 2 je betonový prefabrikát, který se na staveništi upevní na podpěry 20.
Aby byl zajištěn řádný provoz magnetické visuté dráhy 100, je důležité, aby pásnice 3 byly instalovány ve vzájemně definované pozici a ve vztahu k nosníku 2. Teprve toto relativně přesné instalování pásnic 3 umožní spolehlivost provozu magnetické visuté dráhy 100 s extrémně vysokými rychlostmi. Pásnice 3 přitom mají styčné plochy, plochy bočního vedení a statorové soupravy, případně jejich úchytky, které umožňují vedení magnetické visuté dráhy 100, jakož i její pohon.
Na obrázku 2 je výřez nosníku 2 v perspektivním pohledu. U nosníku 2 je množství konzolí U Nosník 2 je vyobrazen jako komorový nosník, aby bylo dosaženo mimořádně vysoké stability. Tím se má dosáhnout velmi velkých rozpětí, čímž je možno snížit výrobní náklady příslušné jízdní dráhy. V oblasti horního pásu nosníku 2 jsou na jeho konci instalovány konzole U Od sebe jsou navzájem v rozestupu L v podélném směru nosníku. Rozestup L je zvolen pro jeho výhodnost tím, že je beze zbytku dělitelnou částí délky pásnice 3. Tím se zajistí, že pásnice 3, které jsou podstatně kratší než nosník 2, se stále stýkají v oblasti konzole i. Tím je umožněno přesné spojení a instalace bez toho, že by bylo zapotřebí dalších pásnic 3. To zlevní stavbu jízdní dráhy, vzhledem k tomu, že není zapotřebí žádných zvláštních spojek pro pásnice 3 mezi sebou navzájem.
Horní pás nosníku 2 vykazuje šířku x, která je menší než šířka y zevních ploch konzolí i. Na zevních plochách konzolí J_ se instalují pásnice 3. Šířka y je důležitá pro instalování pásnic 3. Změnou míry y se změní horizontální rozestup pásnic 3, který je velmi důležitý pro přesné vedení vozu visuté magnetické dráhy 100.
• · · · • · • · · · · · · ····· ·· · ·· · ·· · · · · ·♦·· · ·· · · · · · ··· • · ··* ·· ·· ·· ····
Při výrobě konzole i byla vyrobena příložka 4 jako montážní díl s přídavkem na straně později montované pásnice 3. Přídavek se po montáži konzole i na čelní straně nosníku 2 za účelem vyrovnání výrobních tolerancí nosníku 2 v příčném směru jízdní dráhy odfrézuje, aby se zajistilo při následném upevňování příložky 4 na pásnici 3 přesné dodržování rozměrů šířky jízdní dráhy.
Původně se pro montáž pásnice 3 na nosníku 2 používala konzole X, která byla odlita jako jediný díl. Přitom však vyvstává ten problém, že odlitek může obsahovat vměstky nebo řediny a je nutno jej zrentgenovat, aby bylo možno zajistit nezbytnou kvalitu.
Pro zlepšení kvality se tudíž navrhuje postup, při kterém jsou prvky konzole i vyrobeny z jednoho válcovaného profilu. Dvě větve válcovaného profilu se vyrobí v obvyklé dílce. např. 8 až 16 m a poté se navzájem svaří. Spojená větev válcovaného profilu se rozdělí na kusy stejné délky a tím se vyrobí jednotlivé prvky konzolí 1_. Přitom je výroba konzolí i tímto způsobem oproti odlitkům výhodnější a je možno docílit vyšší kvality.
Obrázek 3 ukazuje v horním šrafovaném vyobrazení průřez válcovaného profilu 21 přibližně ve tvaru h. Pro výrobu konečného tvaru konzole 1 se předpokládá zrcadlově symetricky k válcovanému profilu 21 druhý válcovaný profil 21'. který se s prvním válcovaným profilem 21 se svaří. Šířka b konzole i mezi plochou konzole L která přiléhá na nosník 2 a plochou konzole f, na kterou přiléhá pásnice 3. se při válcování profilu vytvoří s přesahem u. takže konzole i může být dodatečně opracována na požadovanou míru například pomocí frézování.
Na obrázku 4 je jednotlivá větev válcovaného profilu 21 v perspektivním pohledu. Z pohledu je zjevné, že délka válcovaného profilu 21 činí mnohonásobek výšky h konzole i, vyobrazené v obr. 8.
Namísto tupého styku 22. 22' je v místě styku obou válcovaných profilů 21, 21' možno použít také úhlový styk 23, 23', znázorněný v obr. 5. Obrázek 6 ukazuje šev svaru 25 ve tvaru x na místě styku obou, původně protilehlých válcovaných profilů 24. 21' přibližného tvaru h, které jsou navzájem svařeny na hrotovém styku 23, 23' válcovaného profilu, vyobrazeném v obr. 5.
Jak je znázorněno černou plochou na obrázku 6, rozprostírá se hloubka svarového spoje přes celkovou tloušťku ramen válcovaných profilů 21, 21'. Tím se dosáhne vysoké stability svaru 25.
Jak je znázorněno na obrázku 7, probíhá šev svaru 25 po celé délce jednotlivých větví válcovaných profilů 21, 21'. Může tudíž svar 25 procházet celou délku obou větví válcovaných profilů 21, 21' při zachování stejné kvality.
Po svaření větví válcovaných profilů 21, 21 ’ po celé jejich délce se vzniklá, spojená větev profilu 24 nařeže na požadovanou výšku h konzolí i a doopracuje se. Tak se z dvou větví válcovaných profilů 21, 21', příp. větve profilu 24 vyrobí množství konzolí i, a bude zaručena jejich trvalá, vysoká kvalita za příznivých výrobních nákladů.
Po montáži pásnice 3 na příložku 4 konzole 1 působí zátěž magnetické visuté dráhy
100 při přejetí jízdní dráhy v oblasti konzolí i prostřednictvím pásnic 3 se statorovou soupravou ve vertikálním směru na příložku 4. Vertikální zátěží na příložku 4 je vyvozován kroutící moment na základovou desku 18. Pomocí obou napínacích tyčí 10. které stykovou plochu základové desky 18 přitlačují na boční plochu nosníku 2 se kroutící moment rozdělí na silové komponenty svisle k nosníku 2 a paralelně k nosníku 2 do vertikálního směru. Tím se do značné míry zabrání zkroucení základové desky 18 v oblasti mezi stojinami 5, 6 , které spojují základovou desku 18 s příložkami 4, takže na šev svaru 25, probíhající vertikálně mezi stojinami 5, 6 , nebude působit zátěž. Tím se nestane šev svaru 25 kritickým místem ve vztahu k celkové zatížitelnosti upevňovacího zařízení.
U příkladu provedení, znázorněném na obr. 9 je konzole 1 upevněna pomocí napínacích tyčí 10 a 11, procházejících horním pásem nosníku 2. Napínací tyče 10 a U jsou závitové tyče z oceli, které spojují navzájem konzolí 1 a s ní korespondující k nosníku 2 protilehlou konzolí 1. V nosníku 2 mohou být k tomu účelu zabetonovány zde neznázorněné trubky, kterými se protáhnou napínací tyče 10 a 11 a v návaznosti na to se navzájem sešroubují konzole 1. Na boční stěně 9 nosníku 2 mohou být zabetonovány dorazové desky 19. aby bylo zaručeno dobré podepření konzole 1 na nosníku 2. Pro nastavení je možno mezi dorazovou desku 19 a konzoli 1 vložit distanční díly.
Obrázek 10 ukazuje výřez nosníku 2. Z boční stěny nosníku 9 vyčnívají napínací tyče 10' . Na napínací tyč 10' se nasadí konzole X svou základovou deskou 18. V základové desce 18 jsou středící otvory 27, které korespondují se středícími maticemi 28. V montovaném stavu, podle obrázku 11 se konzole 1 napevno našroubuje na boční stěnu 9 nosníku 2.
Středěním matice 28 v otvoru 27 se vytvoří pevný spoj konzole X s nosníkem 2.
Tloušťka stěny základové desky 18 je zredukována na místě svarového švu. Tím se umožní rychlé a spolehlivé svaření konzole X, vyrobené z válcovaných profilů.
Na příkladu provedení podle obrázku 12 je u jednoho nosníku 2 vždy jedna konzole i po obou stranách horního pásu nosníku 2. Napínací tyče 10' spojují navzájem obě konzole χ. Konzole i se upevní na napínacích tyčích 10' tím, že se jedna matice 28 našroubuje na napínací tyč 10', upravenou jako závitová tyč. Konzole i se tím přitlačí na horní pás nosníku 2 a navzájem se sepnou. Přitom je u konzole i základo\ á deska 18, která navzájem spojuje stojiny 5,6 a kromě toho obsahuje otvory pro zachycení tažné kotvy 10 a příslušné matice 28 pro sešroubování konzole 1.
Napínací tyče 10' probíhají přednostně mezi rovinami, ve kterých jsou uloženy železné výztuhy 40. Tím se docílí zvlášť vysoké pevnosti'. Alternativně k tomu je možno použít také drátkobeton, abychom docílili i v okrajových oblastech nosníku 2 vysoké pevnosti.
Na obrázku 13 je znázorněn další příklad provedení konzole T Provedení je podobné konzoli i podle obrázku 12. Stojiny 5, 6 jsou však instalovány blíže u sebe. Příložky 4 jsou od sebe navzájem odkloněny. Toto provedení má mimo jiné tu výhodu, že je zde lepší přístup k upevňovacím prvkům pásnice 3. Šrouby, které jsou vedeny skrz otvory 15 jsou zvenku lépe přístupné a tím je možno je i nářadím a nátroji lépe obsluhovat. Příložky 4 jsou v tomto příkladu provedení provedeny asymetricky.
V základové desce 18 jsou středící otvory 27. Spolupůsobením středících matic 28 pro upevnění na napínacích tyčích 10 se tím podle obrázku 12 dosáhne velmi přesného umístění konzole X na nosníku 2. Navíc se dosáhne vysoké pevnosti šroubových spojů.
Na obrázku 14 je znázorněn další příklad provedení konzole X. Zde je na základové desce 18 upevněna pouze jedna jediná stojina 5\ U stojiny 5 je na jejím druhém • · ·· ···· konci jedna jediná příložka 42, která má otvory 15 a Γ7 pro montáž pásnic 3. V mnohých případech je tato úprava konzole i postačující, i když všeobecně provedení s dvěma stojinami 5,6 a dvěma příložkami 4 je v současné době považováno za nejvýhodnější.
Na obrázku 15 v pohledu z perspektivy je část nosníku 2 s více konzolemi i. Pásnice 3 je upevněna na konzolích L Z tohoto vyobrazení je zjevné, že konec pásnice 3 na jedné z příložek 4 jedné konzole i. Dosud ještě nezabudovaná následující pásnice 3 se našroubuje na druhou z příložek 4 téže konzole i. Mezera mezi příložkami 4 tím v omezené míře umožňuje dilataci. Pod pásnicí 3 je statorová souprava 50. V provedení podle vynálezu je délka statorové soupravy 50 bezezbytku vydělitelná v délce pásnice 3.
Předkládaný vynález se neomezuje na vyobrazené příklady provedení. Zejména jsou možné kombinace jednotlivých znaků, bez opuštění rámce vynálezu. I různé druhy styků u spojů jednotlivých dílčích profilů či průřezů navzájem jsou u předkládaného vynálezu možné.

Claims (30)

1. Jízdní dráha pro směrově vedené, kupř. kolejové vozidlo, zejména pro magnetickou visutou dráhu pro spojení nosníku (2) s alespoň jednou pásnicí (3), upevněnou na nosníku (2) pomocí konzole (1), pro nesení, a/nebo vedení vozidla vyznačená tím, že konzole (1) má alespoň jednu, přednostně dvě stojiny (5,6), které jsou na svém prvním konci spojeny s nosníkem (2) a na svém druhém konci mají v podstatě kolmo ke stojině (5,6) v odstupu od nosníku (2) vytvořenou úchytku (4) pro našroubování pásnice (3), přičemž úchytka (4) je upevňovacím dílem pro vytvoření stykové plochy pro pásnicí (3).
2. Jízdní dráha podle předchozího nároku vyznačená tím, že konzole (1) je vyrobena alespoň z jednoho válcovaného profilu.
3. Jízdní dráha podle některého z předchozích nároků vyznačená tím, že konzole (1) je vyrobena z více válcovaných profilů (21, 2Γ), které jsou navzájem svařeny.
4. Jízdní dráha podle některého z předchozích nároků vyznačená tím, že stojiny (5.6) na jejich prvém, a/nebo jejich druhém konci jsou navzájem spojeny.
5. Jízdní dráha podle některého z předchozích nároků vyznačená tím, že tloušťka stěny válcovaných profilů (21,2Γ) v oblasti pozdějších míst svarů je slabší ve srovnání s obvyklou tloušťkou stěny.
6. Jízdní dráha podle některého z předchozích nároků vyznačená tím, že k jedné ze stojin (5, 6) je upevněna úchylka (4), v podstatě pravoúhle.
7. Jízdní dráha podle některého z předchozích nároků vyznačená tím, že úchylka (4) vykazuje na stykové ploše výstupky (14).
8. Jízdní dráha podle některého z předchozích nároků vyznačená tím, že úchytka (4) je vytvořená u stojiny (5,6). příp. stojin (5,6) ve tvaru L,T,Z, nebo U.
9. Jízdní dráha podle jednoho z předchozích nároků vyznačená tím, že stojina (5,6), a/nebo úchytka (4) má otvory, nebo závity pro uchycení upevňovacích šroubů a/nebo čepů pro pásnice (3).
10. Jízdní dráha podle jednoho z předchozích nároků vyznačená tím, že materiál stojiny (5, 6) a/nebo úchytky (4) je z třískově opracovatelného, nebo svařitelného kovu, nejlépe z oceli.
lit· • · • ·· ··♦·· ··· · · 0 · * · ··· 0 · · · · · • ···· · · · ··· ·4 ·· ····
11. Jízdní dráha podle některého z předchozích nároků vyznačená tím, že konzole (1) je upevněna na nosníku (2), zejména na napínací tyči (10.11), umístěné v nosníku (2), a to přišroubováním nebo připnutím.
12. Jízdní dráha podle některého z předchozích nároků vyznačená tím, že stojina (5,6) je na svém prvém konci opatřena alespoň jednou základovou deskou (18).
13. Jízdní dráha podle některého z předchozích nároků vyznačená tím, že základová deska (18) má otvory (27), zejména středící pro upevnění napínací tyče (10,11).
14. Jízdní dráha podle některého z předchozích nároků,, vyznačená tím, že konzole (1) má alespoň jednu, s výhodou dvě stojiny (5.6), které jsou na svém prvém konci spojeny s nosníkem (2) a na svém druhém konci má v podstatě kolmo ke stojině (5,6) úchytku (4) pro našroubování pásnice (3) a že úchytka (4) je upevňovacím dílem pro vytvoření stykové plochy pro pásnici (3), přičemž na jízdní dráze je za sebou seřazeno množství pásnic (3) a že rozestup dvou konzolí (1) v podélném směruje bezezbytku dělitelný v délce jedné z pásnic (3).
15. Jízdní dráha podle předchozího nároku vyznačená tím, že konzole (1) je vyrobena alespoň z jednoho válcovaného profilu.
16. Jízdní dráha podle některého z předchozích nároků vyznačená tím, že konzole (1), zejména základová deska (18) konzole (1) je zabetonovaná do nosníku (2).
17. Jízdní dráha podle některého z předchozích nároků vyznačená tím, že na styku dvou pásnic (3) spojuje tyto dvě pásnice (3) s nosníkem (2) jedna jediná konzole (1), přičemž první pásnice (3) je spojena s první stojinou (5,6), příp. první úchytkou (4) a druhá pásnice (3) je spojena s druhou stojinou (5.6), příp. druhou úchytkou (4).
18. Jízdní dráha podle některého z předchozích nároků vyznačená tím, že pásnice (3) je v příčném průřezu v podstatě skříňovitý montážní díl s integrovanou styčnou plochou (24), plochou bočního vedení (25) a upevněním statoru.
19. Jízdní dráha podle některého z předchozích nároků vyznačená tím, že konzole (1) je instalována na nosníku (2), vyrobeném z drátkobetonu.
20. Způsob výroby konzole (1) pro upevnění pásnice (3) na nosník (2) jízdní dráhy podle nároku 1 obsahující následující kroky:
• · f · · · ·
4 * · · · • · « · * ·
- výroba větve válcovaného profilu (24), zejména válcování surového polotovaru za tepla, přičemž průřez větve válcovaného profilu (24) v podstatě odpovídá alespoň jednomu dílčímu průřezu konzole (1) a
- rozebrání větve válcovaného profilu (24) na jednotlivé dílčí úseky, přičemž délka každého jednotlivého dílčího úseku odpovídá výšce (h) konzole (1).
21. Způsob podle předchozího nároku vyznačující se tím, že větev válcovaného profilu (24) je dvojitě válcovaná.
22. Způsob podle jednoho z předchozích nároků vyznačující se tím, že po nařezání příslušných dílčích částí se do základové desky (14) konzole (1) navrtá jeden, nebo více otvorů (15,16) pro upevnění konzole (1) na nosník (2).
23. Způsob podle jednoho z předchozích nároků vyznačující se tím, že větev profilu (24) se spojí svařením nejméně dvou jednotlivých větví válcovaných profilů (21.21'), a že k tomuto svaření dojde zejména před rozdělením větve válcovaného profilu (24) na dílčí úseky.
24. Způsob podle jednoho z předchozích nároků vyznačující se tím, že spojená větev profilu (24) se složí ze dvou symetricky navzájem na sebe přiléhajících větví válcovaných profilů (21, 2 Γ).
25. Způsob podle jednoho z předchozích nároků vyznačující se tím, že větve válcovaných profilů (21, 2Γ) jsou v podstatě ve tvaru h.
26. Způsob podle jednoho z předchozích nároků vyznačující se tím, že alespoň jedna z obou ploch (23), které jsou navzájem spojeny svarovým švem (25) je před svařením upravena do úhlu ve směru protilehlé plochy (23, 23'), zejména splývající v tupém úhlu, takže při svaření vznikne alespoň jeden klínovitý svarový šev (25).
27. Způsob podle jednoho z předchozích nároků vyznačující se tím, že šev svaru (25) probíhá ve směru konzole (1), ve kterém po upevnění konzole (1) na těleso jízdní dráhy nosníku (2) a montáži pásnice (3) vzniká jen nepatrná zátěž.
28. Způsob podle jednoho z předchozích nároků vyznačující se tím, že šířka (b) konzole (1) mezi plochou konzole (1), přiléhající na nosník (2) a plochou konzole (1), na kterou přiléhá pásnice (3) se při válcování profilu vytvoří s přídavkem, takže konzole (1) může být upravena na požadovanou míru.
φ · ·»* · · · · 9 · · ·
9 0 9 99 ·· · «· · • » ♦ · · ♦ * 9 * · ·
9 9 t · · · · · · · ·· 9 99 0 9 0· ♦ · 09 0 9
29. Způsob podle jednoho z předchozích nároků vyznačující se tím, že dosedací plochy na konzoli (1) se mechanicky opracují před a/nebo po zabudování konzole (1) do nosníku (2).
30. Způsob podle jednoho z předchozích nároků vyznačující se tím, že se materiál opracuje třískovým obráběním, zejména frézováním a nebo vrtáním.
CZ2002418A 1999-08-09 2000-08-04 Jízdní dráha pro směrově vedené, kupříkladu kolejové vozidlo, zejména pro magnetickou visutou dráhu a způsob její výroby CZ2002418A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP99115677A EP0987370B1 (de) 1998-09-14 1999-08-09 Herstellungsverfahren der lagegenauen Verbindungen von Statoren an einer Magnetschwebebahn und deren Tragkonstruktion

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2002418A3 true CZ2002418A3 (cs) 2002-06-12

Family

ID=8238751

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2002418A CZ2002418A3 (cs) 1999-08-09 2000-08-04 Jízdní dráha pro směrově vedené, kupříkladu kolejové vozidlo, zejména pro magnetickou visutou dráhu a způsob její výroby

Country Status (17)

Country Link
EP (1) EP1203123B1 (cs)
JP (1) JP2003506600A (cs)
KR (1) KR20020048389A (cs)
CN (1) CN100458013C (cs)
AT (1) ATE291123T1 (cs)
AU (1) AU775146B2 (cs)
BR (1) BR0013216A (cs)
CA (1) CA2381668A1 (cs)
CZ (1) CZ2002418A3 (cs)
DE (1) DE50009806D1 (cs)
EA (1) EA003073B1 (cs)
HK (1) HK1041717A1 (cs)
HU (1) HUP0202801A2 (cs)
PL (1) PL354446A1 (cs)
TR (1) TR200200336T2 (cs)
WO (1) WO2001011143A1 (cs)
ZA (1) ZA200201049B (cs)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10139271A1 (de) * 2001-08-09 2003-02-27 Boegl Max Bauunternehmung Gmbh Fahrweg für ein spurgebundenes Fahrzeug
CN100547163C (zh) * 2002-05-28 2009-10-07 蒂森克鲁伯快速运输有限公司 制造用于行车路轨模块的方法及行车路轨模块
DE20208421U1 (de) * 2002-05-28 2003-10-09 Thyssenkrupp Technologies Ag Biegeträger aus Stahl für eine Spurwechseleinrichtung bei Fahrwegen von Magnetschwebefahrzeugen
DE20210554U1 (de) * 2002-07-08 2003-11-20 Wilcken Alexander Von Kopplungsvorrichtung, insbesondere für einen Fahrweg für eine Magnetschwebebahn, und Fahrweg für eine Magnetschwebebahn
CN101861432B (zh) * 2007-09-18 2012-02-01 上海磁浮交通工程技术研究中心 磁浮交通的轨道结构及其制造方法
CN102358424A (zh) * 2011-08-17 2012-02-22 梁锡球 一种飞碟飞行器
CN105209613A (zh) 2013-05-17 2015-12-30 诺维信公司 具有α淀粉酶活性的多肽
US10444400B2 (en) * 2017-02-20 2019-10-15 Morpho Detection, Llc Tray conveyor baggage handling and imaging system
CN112955605B (zh) * 2018-08-20 2023-06-27 海帕波兰电子有限公司 磁悬浮铁路系统
CN114413798B (zh) * 2022-01-26 2023-01-24 西南交通大学 一种超导电动磁悬浮轨道不平顺检测装置及方法

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3928277C1 (cs) * 1989-07-25 1990-12-13 Thyssen Industrie Ag, 4300 Essen, De
DE4115936A1 (de) * 1991-05-16 1992-11-19 Dyckerhoff & Widmann Ag Aus stahl- oder spannbeton bestehender traeger fuer einen fahrweg fuer magnetschwebefahrzeuge
US6554199B1 (en) * 2000-10-06 2003-04-29 Pfleiderer Infrastrukturtechnick Gmbh & Co., Kg Trackway for transrapid

Also Published As

Publication number Publication date
CA2381668A1 (en) 2001-02-15
AU7408100A (en) 2001-03-05
EA003073B1 (ru) 2002-12-26
EA200200235A1 (ru) 2002-08-29
CN100458013C (zh) 2009-02-04
PL354446A1 (en) 2004-01-12
JP2003506600A (ja) 2003-02-18
DE50009806D1 (de) 2005-04-21
ZA200201049B (en) 2003-07-30
KR20020048389A (ko) 2002-06-22
ATE291123T1 (de) 2005-04-15
HK1041717A1 (zh) 2002-07-19
AU775146B2 (en) 2004-07-22
BR0013216A (pt) 2002-06-25
HUP0202801A2 (en) 2002-11-28
WO2001011143A1 (de) 2001-02-15
CN1313920A (zh) 2001-09-19
TR200200336T2 (tr) 2002-06-21
EP1203123A1 (de) 2002-05-08
EP1203123B1 (de) 2005-03-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2023785C1 (ru) Дорожная несущая балка для связанных с колеей транспортных систем
EP1621671B1 (en) A high safety, modular system for provisionally supporting working railway tracks during under-track works.
JP2684439B2 (ja) 軌道式輸送システム、特に磁気浮上鉄道の軌道路の支持構造物およびその製造方法
JP2684440B2 (ja) 軌道式輸送システム、特に磁気浮上鉄道の軌道路の支持構造物
EP0987370B1 (de) Herstellungsverfahren der lagegenauen Verbindungen von Statoren an einer Magnetschwebebahn und deren Tragkonstruktion
US7182023B2 (en) Track structure of the rapid track transit
CZ2002418A3 (cs) Jízdní dráha pro směrově vedené, kupříkladu kolejové vozidlo, zejména pro magnetickou visutou dráhu a způsob její výroby
AU778963B2 (en) Method for production of a connector point on a travel way
BR112021008019A2 (pt) Área de conexão de seção de treliça
CN112482211B (zh) 高速磁浮桥梁大位移伸缩装置的长定子模块
DE102006038888B3 (de) Fahrbahn für Magnetschwebebahnen
JPH06299501A (ja) 磁気浮遊式車両用の走行路
CN112482209B (zh) 高速磁浮桥梁大位移伸缩装置的施工装配方法
TW202224979A (zh) 磁浮列車的軌道樑
JP2836447B2 (ja) 鉄骨造建造物のダクトスペースの床構造
JPS5817841B2 (ja) 高架車両の運転系
JPH06158718A (ja) 仮締めボルトの不要な鉄骨建方工法
CN114960309A (zh) 一种磁浮轨道结构
JPH04143301A (ja) 吸引式磁気浮上型車両用の軌道