CZ20013710A3 - Způsob monitorování hladiny plnění kulového mlýnu - Google Patents

Způsob monitorování hladiny plnění kulového mlýnu Download PDF

Info

Publication number
CZ20013710A3
CZ20013710A3 CZ20013710A CZ20013710A CZ20013710A3 CZ 20013710 A3 CZ20013710 A3 CZ 20013710A3 CZ 20013710 A CZ20013710 A CZ 20013710A CZ 20013710 A CZ20013710 A CZ 20013710A CZ 20013710 A3 CZ20013710 A3 CZ 20013710A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
weight
drum
ball mill
measured
coal
Prior art date
Application number
CZ20013710A
Other languages
English (en)
Inventor
Daniel Fontanille
Jacques Barbot
Original Assignee
Alstom
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Alstom filed Critical Alstom
Publication of CZ20013710A3 publication Critical patent/CZ20013710A3/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B02CRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING; PREPARATORY TREATMENT OF GRAIN FOR MILLING
    • B02CCRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING IN GENERAL; MILLING GRAIN
    • B02C17/00Disintegrating by tumbling mills, i.e. mills having a container charged with the material to be disintegrated with or without special disintegrating members such as pebbles or balls
    • B02C17/18Details
    • B02C17/1805Monitoring devices for tumbling mills
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B02CRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING; PREPARATORY TREATMENT OF GRAIN FOR MILLING
    • B02CCRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING IN GENERAL; MILLING GRAIN
    • B02C25/00Control arrangements specially adapted for crushing or disintegrating

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Crushing And Grinding (AREA)
  • Disintegrating Or Milling (AREA)
  • Crushing And Pulverization Processes (AREA)

Description

ZPŮSOB MONITOROVÁNÍ HLADINY PLNĚNÍ KULOVÉHO MLÝNU
Oblast techniky
Předložený vynález se týká způsobu monitorování hladiny plnění kulového mlýnu, do kterého se přivádí uhlí určené k rozemílání, a který zahrnuje buben uložený otočně ve dvou relativně ve velké vzdálenosti od sebe uspořádaných opěrných uloženích. Kulový mlýn tohoto typu s bubnem válcové, dvojkuželové, nebo jiné tvarové konfigurace se používá například pro rozemílání a dodávání jemně rozemletého práškového uhlí do hořáků parního kotle vytápěného spalováním uhlí.
Dosavadní stav techniky
Hladina plnění, to je hladina, na kterou se kulový mlýn plní uhlím, se musí z důvodu zabránění nadměrnému opotřebovávání mlecích koulí a zajištění optimálního dodávání jemně rozemletého uhlí do hořáků parního kotle udržovat v podstatě konstantní po celou dobu provozního chodu.
Ve stávajícím stavu techniky existuje pro monitorování hladiny plnění kulového mlýnu řada způsobů. První způsob monitorování je založený na měření kolísání příkonu elektrického motoru uspořádaného pro pohánění bubnu kulového mlýnu do otáčení. Druhý způsob monitorování je založený na měření úrovně hlučnosti generované kulovým mlýnem během jeho provozního chodu. Třetí způsob monitorování je založený na použití pneumatických snímačů zavedených do vnitřního
82854 (82854a) prostoru bubnu kulového mlýnu. A konečně další způsoby monitorování jsou založené na použití sond záření gama paprsků, které jsou umístěné ve vnitřním prostoru bubnu kulového mlýnu, a které slouží ke zjišťování horních a spodních hladin vrstev uhlí uvnitř tohoto bubnu.
Jako všeobecné pravidlo platí, že měření, použitá ve spojení se shora popsanými způsoby monitorování, jsou závislá na jakosti uhlí určeného k rozemílání, a to zejména na rozmezí velikosti jeho částic a na jeho vlhkosti. Tato měření jsou zároveň také závislá na opotřebení mlecích koulí. V důsledku toho nejsou uvedená měření vždy dostatečně spolehlivá.
Cílem předloženého vynálezu je proto navrhnout způsob monitorování hladiny plnění kulového mlýnu prostřednictvím použití velmi spolehlivého přímého fyzikálního měření, které je zcela nezávislé na jakosti uhlí určeného k rozemílání, a zejména nezávislé na vlhkosti a na rozmezí velikosti částic rozemílaného uhlí. Dalším cílem předloženého vynálezu je navrhnout způsob monitorování, který automaticky zohledňuje příslušné opotřebení mlecích koulí během provozního chodu kulového mlýnu, a který zajišťuje nahrazování opotřebených mlecích koulí v kulovém mlýnu.
V patentovém dokumentu US 3 960 330 se popisuje způsob, podle kterého se hmotnost rozemílacího systému měří prostřednictvím snímačů hmotnosti, přičemž se zjišťuje hmotnost bubnu kulového mlýnu včetně jeho uložení a hnacího převodového ústrojí pro pohánění bubnu do otáčení, a hmotnost, naměřená prostřednictvím snímačů, se za účelem regulace přivádění materiálu určeného k rozemílání do systému porovnává s předem definovanou požadovanou hodnotou.
82854 (82854a)
Podstata vynálezu
Cílem předloženého vynálezu je zdokonalit shora popsaný způsob a proto poskytuje způsob monitorování hladiny plnění kulového mlýnu, do kterého se přivádí materiál určený k rozemílání, a který zahrnuje buben uložený otočně ve dvou relativně ve velké vzdálenosti od sebe uspořádaných opěrných uloženích, kterýžto způsob spočívá v měření hmotnosti bubnu kulového mlýnu za použití snímačů hmotnosti umístěných pod opěrnými uloženími nesoucími tento buben, a v porovnávání naměřené hmotnosti s předem definovanou požadovanou hodnotou za účelem regulace přivádění materiálu určeného k rozemílání do kulového mlýnu, přičemž se zohledňuje vertikální složka hnacího točivého momentu pro pohánění bubnu do otáčení, a je charakteristický tím, že uvedenými snímači hmotnosti jsou tenzometrické snímače hmotnosti, a že se uvedená vertikální složka zohledňuje ve formě korigování hmotnosti naměřené prostřednictvím snímačů hmotnosti, prováděného před krokem porovnávání na základě první hodnoty hmotnosti, reprezentující uvedenou vertikální složku a získanou měřením příkonu motoru pro pohánění bubnu do otáčení.
Měření hmotnosti představuje přímé fyzikální měření hladiny, na kterou se kulový mlýn plní uhlím, přičemž toto měření není nikterak ovlivněno vlhkostí nebo rozmezím velikosti částic náplně bubnu tvořené směsí uhlí a mlecích koulí. Způsob monitorování navrhovaný podle předloženého vynálezu je proto velmi spolehlivý. Navíc je možné hmotnost, vzhledem k tomu, že se měří tímto způsobem, snadno korigovat prostřednictvím počítačového programu, který umožňuje zohlednění vertikální složky hnacího točivého momentu pro
82854 (82854a) pohánění bubnu do otáčení, opotřebení mlecích koulí, které se v průběhu času mění, a nahrazování mlecích koulí v kulovém mlýnu. V důsledku uvedených skutečností způsob monitorování podle předloženého vynálezu umožňuje monitorovat hladinu, na kterou se kulový mlýn plní uhlím, velmi přesně.
Přehled obrázků na výkresech
Předložený vynález bude blíže vysvětlen prostřednictvím podrobného popisu příkladu jeho konkrétního provedení ve spojení s připojenou výkresovou dokumentací, ve které představuj e:
obr. 1 schéma, znázorňující základní koncepci způsobu podle vynálezu;
obr. 2 postupový diagram, znázorňující jednotlivé kroky počítačového programu pro provádění způsobu podle vynálezu;
obr. 3 graf, znázorňující měnění fyzikálních parametrů souvisejících s provozním chodem kulového mlýnu v průběhu času;
obr. 4 kulový mlýn, vybavený snímači hmotnosti pro provádění způsobu podle vynálezu, zobrazený ve velmi schematickém znázornění v čelním pohledu;
obr. 5 snímač hmotnosti, použitý pro provádění způsobu podle vynálezu, zobrazený ve velmi schematickém znázornění;
82854 (82854a) • 4 4 · 4 • 4 4 4 · «4 • 4 4 4 4 • 4 4 4 4 4
444 «4 4« 444 obr. 6 jedno uspořádání snímačů hmotnosti mezi dvěma úložnými deskami, zobrazené ve velmi schematickém znázornění; a obr. 7 uspořádání snímačů hmotnosti mezi dvěma úložnými deskami v trojúhelníkovém rozmístění, zobrazené ve velmi schematickém znázornění.
Příklady provedení vynálezu
S odvoláním na obr. 1 může být seznatelné, že měřicí systém 10, použitý při provádění způsobu monitorování hladiny, na kterou se kulový mlýn plní uhlím, podle předloženého vynálezu, zahrnuje soupravu tenzometrických snímačů 11 -až 16 hmotnosti. Tyto snímače hmotnosti jsou umístěné pod dvěma opěrnými uloženími nesoucími buben kulového mlýnu, který je uložený otočně kolem obecně horizontální osy, a zajišťují generování nepřetržitých elektrických signálů reprezentujících měření hmotnosti bubnu a v něm obsažené náplně. Každý z těchto snímačů hmotnosti je seřízený pro měření pouze vertikální složky na tento snímač působícího silového zatížení.
Jak může být seznatelné z obr. 1, jsou pro tento účel použité dvě soupravy snímačů, přičemž každá obsahuje tři snímače 11 až 13, a 14 až 16 hmotnosti. Každá souprava snímačů hmotnosti je umístěná pod jedním ze dvou opěrných uložení, na kterých spočívají konce (ložiskové čepy) bubnu kulového mlýnu.
Signály generované prostřednictvím snímačů 11 až 16
82854 (82854a)
β • · · · hmotnosti se odesílají do výpočetní elektroniky 19, provádějící kalibraci a generující nepřetržitý elektrický výstupní signál P, který se pohybuje například v rozmezí 4 až 20 mA provozní normy, a který reprezentuje pouze hmotnost náplně (uhlí a mlecí koule) bubnu. V souvislosti s uvedeným musí být zřejmé, že uvedený signál P představuje výsledek součtu příslušných elektrických signálů generovaných prostřednictvím jednotlivých snímačů 11 až 16 hmotnosti.
Výstupní signál P výpočetní elektroniky 19 se digitalizuje a porovnává s předem definovanou požadovanou hodnotou 20 v komparátoru 21, jehož výstup se odesílá do standardního regulátoru 22, prostřednictvím kterého se řízené ovládá provozní chod zásobovacího dopravníku 23 pro přivádění surového uhlí 24 do kulového mlýna. Výstup komparátoru 21 se používá zejména pro regulaci provozní rychlosti zásobovacího dopravníku, a v důsledku toho i intenzity, se kterou se surové uhlí přivádí do a plní kulový mlýn.
Požadovaná hodnota 20 představuje konkrétní hladinu plnění, na kterou se kulový mlýn zaváží uhlím za účelem zajištění a docílení optimálního rozemílání tohoto uhlí prostřednictvím specifického množství mlecích koulí obsaženého v kulovém mlýnu. Tato optimální hladina plnění je osobám obeznámeným se stavem techniky dostatečně známá.
Při uvedení do a pohánění bubnu kulového mlýnu prostřednictvím hnacího převodového ústrojí, zahrnujícího jednak věncové ozubené kolo, upravené kolem pláště bubnu a uspořádané koaxiálně s jeho osou otáčení, a jednak hnací ozubené kolo, zabírající s uvedeným věncovým ozubeným kolem,
82854 (82854a) • · · · · · · · • · · «·· · 9 • ···»·· ·· · ··· ·· 9 · ··· do otáčení ovlivňuje hmotnost, měřenou prostřednictvím snímačů 11 až 16 hmotnosti, vertikální složka hnacího točivého momentu pro pohánění bubnu do otáčení. Tato vertikální složka se v závislosti na tom, zda je orientovaná směrem nahoru nebo směrem dolů, buď připočítává k nebo odečítá od naměřené hmotnosti bubnu. Vzhledem k uvedenému nepředstavuje naměřená hmotnost P zcela přesně monitorovanou náplň bubnu.
Při provádění způsobu podle vynálezu, ještě před krokem porovnávání příslušných hodnot v komparátoru 21, se namísto korekce požadované hodnoty 20 prostřednictvím výpočetní elektroniky 19 koriguje naměřená hmotnost P, a tato korekce se provádí na základě hodnoty hmotnosti odpovídající vertikální složce Fv hnacího točivého momentu pro pohánění bubnu kulového mlýnu do otáčení. Požadovaná hodnota 20 se z důvodu zjednodušení monitorování procesu rozemílání z hlediska provozní obsluhy udržuje konstantní.
Měření hnacího točivého momentu pro pohánění bubnu kulového mlýnu do otáčení je poměrně komplikované. Nicméně, měřený příkon motoru pro pohánění bubnu do otáčení je na základě dále uvedeného vztahu přímo závislý na hnacím točivém momentu:
Pab3 = k . F . a . ω ; kde:
Pabs je příkon motoru (ve Wattech) ; k je koeficient převodu;
F je hnací točivý moment (v Newtonech);
a je délka ramena působící síly hnacího točivého momentu (v metrech); a ω je rychlost otáčení bubnu (v radiánech za
82854 (82854a) • ·♦ · • · · sekundu).
Vzhledem k tomu, že úhel a svíraný mezi vertikálou a osou aplikace hnacího točivého momentu na věncové ozubené kolo je konstantní, a že je za konstantní rovněž tak možné považovat veličiny k, a, a ω, z těchto skutečností vyplývá, že se vertikální složka Fv hnacího točivého momentu mění v přímé závislosti na příkonu Pab3 motoru podle následujícího vztahu:
Fv Pabs/Kl,' kde: Ki je konstanta, přičemž Ki = k.a.ω/cos(a) .
S odvoláním na obr. 1 může být seznatelné, že mezi výstupem výpočetní elektroniky 19 a vstupem komparátoru 21 je uspořádaný sčítací obvod 30, ve kterém se na základě hodnoty hmotnosti reprezentující vertikální složku Fv hnacího točivého momentu provádí korekce naměřené hmotnosti P. Tuto vertikální složka Fv poskytuje modul 31, na jehož vstup se přivádí předem definovaná konstanta Ki a hodnoty měření příkonu Pab3 motoru pro pohánění kulového mlýnu.
Vzhledem k tomu, že je měrná hmotnost uhlí ve srovnání s měrnou hmotností mlecích koulí mnohem menší, musí se z důvodu docílení přesného monitorování hladiny plnění, na kterou se kulový mlýn zaváží uhlím, vzít v úvahu i úbytek hmotnosti náplně bubnu kulového mlýnu způsobený opotřebením. Míra μ opotřebení mlecích koulí se může určovat experimentálně a může sloužit jako základní východisko pro korigování naměřené hmotnosti P prováděné ještě před porovnáváním této naměřené hmotnosti s požadovanou hodnotou 20 v komparátoru 21. Konkrétně řečeno, ve spojení
82854 (82854a) ··»· •·· · · · · » ····♦· • ·· · · · · · Β· ··· se způsobem podle předloženého vynálezu, a jak může být seznatelné z obr. 1, je mírou μ opotřebení, vyjádřenou například v kilogramech za hodinu provozního chodu kulového mlýnu, předem definovaná konstanta násobená celkovou dobou provozního chodu kulového mlýnu (vyjádřenou v hodinách), která se zavádí do integrátoru 50, a která na jeho výstupu poskytuje výslednou hodnotu Pb hmotnosti, a tato výsledná hodnota Pb hmotnosti se za účelem vyhnutí se programovému regulačnímu okruhu, ve kterém se kompenzování úbytku hmotnosti mlecích koulí uskutečňuje prostřednictvím přivádění většího množství uhlí, ve sčítacím obvodu 30 odečítá od naměřené hmotnosti P. V souvislosti s uvedeným musí být zřejmé, že integrátor 50 je funkčně činný jako časovači obvod, který je ovládaný prostřednictvím spouštění a přerušování provozního chodu kulového mlýnu.
Na obr. 1 je znázorněný počítačový program 51, který vzájemně kombinuje funkční činnost sčítacího obvodu 30, modulu 31, komparátoru 21, regulátoru 22, a integrátoru 50. Počítačový program je zároveň upravený pro odezvu na manuální ovládání 52 pro nucené uvádění tohoto programu do specifického pracovního režimu. Kromě toho tento program 51 také ovládá spouštění a přerušování činnosti indikátoru 53, která souvisí se specifickým pracovním režimem programu.
Na obr. 2 je znázorněný pracovní režim počítačového programu 51.
Program se spouští v kroku 100 prostřednictvím nastavení výchozích hodnot 20, 33 a 34., a iniciace integrátoru 50. Jak vyjde najevo dále, odpovídá tento specifický pracovní režim programu datové kalibrační fázi související se zohledňováním míry opotřebení a vzhledem
82854 (82854a)
• ·· k tomu i s nahrazováním mlecích koulí. Tato kalibrační fáze programu se spouští periodicky, například každých 100 nebo 200 hodin. Automatické spouštění této kalibrační fáze se monitoruje prostřednictvím specifického čítače, označovaného pro účely tohoto popisu jako kalibrační čítač. Poté se, v kroku 101, do programu z výstupu výpočetní elektroniky 19 zavádí okamžitá naměřená hodnota P hmotnosti. Jak již bylo uvedeno shora, odpovídá tato hodnota vzorku nepřetržitého elektrického signálu v rozmezí 4 až 20 mA provozní normy, poskytovaného výpočetní elektronikou 19.
Poté, v kroku 104, program provádí korigování naměřené hmotnosti P aplikací korekční hodnoty Pb, týkající se opotřebení mlecích koulí. V kroku 105 program provádí korekci naměřené hmotnosti P aplikací korigované hodnoty Fv, týkající se účinku působení hnacího točivého momentu.
Následně se korigovaná naměřená hmotnost v kroku 106 zpracovává prostřednictvím regulačního algoritmu PID, a v kroku 107 se tato regulační hodnota použije pro řízené ovládání provozního chodu zásobovacího dopravníku za účelem regulace intenzity, kterou se uhlí přivádí do kulového mlýna.
Program se pak příslušným programovým okruhem vrací do kroku 101. Tento programový okruh za účelem udržování konstantní úrovně náplně uhlí v bubnu kulového mlýnu automaticky monitoruje hladinu plnění kulového mlýnu.
Specifický pracovní režim programu, který koresponduje s datovou kalibrační fází související s nahrazováním mlecích koulí je popsaný dále.
82854 (82854a) «4·· · » · ·
II* 4·· · ♦ · • ♦ 4 · · · · · · • · · · · · 4 »44 ··· »4» ·» 4* ··*
Mezi krokem 101 a krokem 104 programu se provádí kontrolní test 102, jehož účelem je zjišťování funkční činnosti manuálního ovládání 52 provozní obsluhou. V případě zjištění funkční činnosti manuálního ovládání program postupuje do kroku 108. V opačném případě program postupuje do kroku 103.
V kroku 108 program dává povel k uvedení indikátoru 53 do funkční činnosti. Tímto indikátorem může být například indikační kontrolka, která provozní obsluhu upozorňuje na skutečnost, že probíhá kalibrační fáze programu.
Program pak pokračuje krokem 109, ve kterém se iniciuje funkční činnost kalibračního čítače.
Poté, v kroku 111, program dává povel ke zpomaleni plnění kulového mlýnu, jehož účelem je vyprázdnění váznoucí zásoby uhlí v bubnu, a v kroku 112 se za účelem stanovení maximální hodnoty amplitudy kolísání příkonu motoru zaznamenává kolísání příkonu motoru v průběhu času.
Podrobněji řečeno, s odvoláním na znázorňuje kolísání příkonu motoru, obr. 3, křivka P vzhledem k tomu i provozního chodu kulového mlýnu, v průběhu času a to postupně během normálního provozního chodu zásobovacího dopravníku, během snížení rychlosti zásobovacího dopravníku, a nakonec po opětném obnovení normálního provozního chodu zásobovacího dopravníku. Křivka A znázorňuje měnění rychlosti zásobovacího dopravníku a křivka O znázorňuje měnění úrovně hlučnosti generované kulovým mlýnem, a to během různých, shora popsaných fází provozního chodu tohoto zásobovacího dopravníku. Obr. 3 ukazuje, že při každé kalibrační fázi sleduje příkon motoru během snižování rychlosti, naznačeného na obr. 3 křivkou O, obloukovitě
82854 (82854a) · · 9 · · · • · 4 4 4 *
444 4 · · · vypuklou křivku. Maximální hodnota Ppic křivky P odpovídá času, při kterém je váznoucí zásoba uhlí v bubnu kompletně vyprázdněna.
Poté, v kroku 113, program provádí výpočet hodnoty Ppic odpovídající maximálnímu příkonu motoru během kalibrační f áze.
V kroku 114 program provádí na základě rozdílu mezi hodnotou Ppic, zjištěnou v kroku 113, a další hodnotou Ppic, stanovenou výpočtem a uloženou v paměti během předcházející kalibrační fáze, výpočet úbytku hmotnosti mlecích koulí, ke kterému došlo v době od předcházející kalibrační fáze.
V kroku 115, program provádí kalibraci míry opotřebení jako funkce úbytku hmotnosti mlecích koulí, stanoveného výpočtem v kroku 114.
V kroku 116 programu se hodnota Ppic, stanovená výpočtem v kroku 113, ukládá do paměťového registru a slouží k porovnávání s novou hodnotou Ppic, stanovenou v kroku 113 následující kalibrační fáze.
V kroku 117 program zvyšuje rychlost zásobovacího dopravníku tak, že se jeho provozní chod navrací do normálního provozního chodu, a poté, v kroku 118, program přerušuje činnost indikátoru 53. Křivka A z obr. 3 znázorňuje měnění rychlosti zásobovacího dopravníku jako funkce vzájemné spojitosti kroků 111 a 117, podrobně popsaných shora.
V souvislosti se shora uvedeným musí být zřejmé, že v tomto provedení způsobu podle předloženého vynálezu se
82854 (82854a) nahrazování mlecích koulí v kulovém mlýnu provádí bez
Tyto mlecí koule se do například prostřednictvím naplnění kulového mlýnu přerušení procesu rozemílání kulového mlýnu dodávají zásobovacího dopravníku. Po příslušným množstvím mlecích koulí je z hlediska provozní obsluhy významné zahájit bezprostředně provádění kalibrační fáze, jejíž účelem je zabránit kolísání procesu rozemílání a zajistit zohledňování příslušného opotřebení mlecích koulí při provádění korekce naměřené hmotnosti.
Mezi krokem 102 a krokem 104 programu je uspořádaný krok 103, ve kterém se provádí systematické testování kalibračního čítače, jehož účelem je zajištění automatického zahajování kalibrační fáze. V případě zjištění kalibrační fáze pokračuje program krokem 108, popsaným podrobně shora. V důsledku toho se kalibrační fáze uskutečňují automaticky a spojitě, a to dokonce i v případě, kdy provozní obsluha jejich provádění, prostřednictvím manuálního ovládání, nepožaduje. Vzhledem k uvedeným skutečnostem tyto kalibrační fáze, zahajované automaticky, zohledňují normální opotřebení mlecích koulí v kulovém mlýnu za účelem optimalizování korekce úbytku hmotnosti mlecích koulí způsobeného tímto opotřebením.
Obr. 4 představuje, ve velmi schematickém znázornění, kulový mlýn pro rozemílání uhlí, který má v tomto příkladném provedení buben 200 s pláštěm válcové konfigurace, který je otočný kolem horizontální osy A, a který je na obou svých koncích zakončený kuželovými úseky 201 a 202, podepřenými a nesenými prostřednictvím příslušných, k nim přičleněných opěrných uložení 203 a 204, uspořádaných ve směru horizontální osy A v relativně velké vzdálenosti od sebe. Tento kulový mlýn se používá pro přípravu jemně rozemletého
82854 (82854a) • ·· ·
práškového uhlí, které se dodává do hořáků parního kotle. Zásobovací dopravník pro přivádění uhlí určeného k rozemílání není na tomto obr. 4 znázorněný. V souvislosti s uvedeným by mělo být zřejmé, že uhlí určené k rozemílání, a odvodňovací plyn se do bubnu kulového mlýnu zavádějí, v uvedeném pořadí, prostřednictvím prstencového štěrbinového úseku nebo skrze ložiskový čep, vystupující z každého kuželového úseku 201 a 202 bubnu, a že jemně rozemleté práškové uhlí a odvodňovací plyn se vyprazdňují skrze uvedené ložiskové čepy v protiproudu vzhledem k přivádění surového uhlí. Buben 200 je naplněný kovovými mlecími koulemi nebo jinými mlecími elementy z tvrdého materiálu, které slouží k drcení nebo rozemílání do něj přiváděného uhlí.
Rozumí se, že způsob navrhovaný podle předloženého vynálezu je rovněž tak možné aplikovat ve spojení s kulovým mlýnem, jehož buben vykazuje plášť jiné než válcové konfigurace, například dvoj-kuželové, komole kuželové a podobné konfigurace.
Z obr. 4 může být seznatelné, že snímače 11 až 13 hmotnosti a snímače 14 až 16 hmotnosti jsou umístěné pod opěrnými uloženími 203 a 204 nesoucími veškerou hmotnost bubnu kulového mlýnu. Přesněji řečeno, viz obr. 6, uvedené tři snímače 11 až 13 hmotnosti jsou umístěné mezi dvěma navzájem paralelními a horizontálně uspořádanými úložnými deskami 210 a 211, které jsou upravené mezi opěrným uložením 203 a základovým ložem 205, opřeným o a uloženým na podlaze. Uspořádání snímačů 14 až 16 hmotnosti mezi opěrným uložením 204 a základovým ložem 206 je identické.
Obr. 5 představuje, ve velmi schematickém znázornění,
82354 (82854a)
44 * 4 · 4
4 4 4
4 4 4 4 • 4 4 · snímač 11 hmotnosti. Kovový válec 300 vykazuje středový úsek opatřený zešikmením pro vytvoření ramena, které je prostřednictvím zatížení působícího na opěrný člen 301 uložení zatěžované střihovým napětím. Jak již bylo uvedeno shora, jsou jednotlivé snímače hmotnosti seřízené tak, že zohledňují pouze vertikální složku zatížení působícího opěrný třmen 301.
Na obr. 7 je znázorněné uspořádání snímačů 11 až 13 hmotnosti v rovině úložné desky 211 v trojúhelníkovém rozmístění. Ve v podstatě stejném trojúhelníkovém rozmístění jsou uspořádané i snímače 14 až 16 hmotnosti. Trojúhelníkové rozmístění třech snímačů hmotnosti poskytuje uspořádání, které je symetrické a souměrné kolem horizontální osy A otáčení bubnu, a jeho těžiště se kryje s touto horizontální osou. Snímači hmotnosti, použitými k provádění navrhovaného způsobu, mohou být snímače dodávané na trh například firmou Nobel Elektronik.
Zastupuj e:
Dr. Miloš Všetečka v.r.
82854 (82854a)
Φ ···♦·· »· · · · · · ♦ · ·
7G //Ó5 x)
JUDr. Miloš Všetečka - 16 advokát
120 00 Praha 2, Hálkova 2

Claims (3)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob monitorování hladiny plnění kulového mlýnu, do kterého se přivádí materiál určený k rozemílání, a který zahrnuje buben (200) uložený otočně ve dvou relativně ve velké vzdálenosti od sebe uspořádaných opěrných uloženích (203, 204), kterýžto způsob spočívá v měření hmotnosti bubnu kulového mlýnu za použití snímačů hmotnosti umístěných pod opěrnými uloženími nesoucími tento buben, a v porovnávání naměřené hmotnosti s předem definovanou požadovanou hodnotou za účelem regulace přivádění materiálu určeného k rozemílání do kulového mlýnu, přičemž se zohledňuje vertikální složka hnacího točivého momentu pro pohánění bubnu do otáčení, vyznačující se tím, že uvedenými snímači hmotnosti jsou tenzometrické snímače (11 až 16) hmotnosti, a že se uvedená vertikální složka zohledňuje ve formě korigování hmotnosti naměřené prostřednictvím snímačů hmotnosti, prováděného před krokem porovnávání na základě první hodnoty (Fv) hmotnosti, reprezentující vertikální složku a získanou měřením příkonu (Pabs) motoru pro pohánění bubnu do otáčení.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se naměřená hmotnost, ještě před krokem porovnávání, koriguje na základě druhé hodnoty (Pb) hmotnosti, reprezentující úbytek hmotnosti mlecích koulí, způsobený jejich opotřebením v průběhu času, a umožňující nahrazování mlecích koulí v kulovém mlýnu.
  3. 3. Systém pro provádění způsobu podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že tento systém pod každým /1/3 Z/o - / • ·♦ · · · • · · · · ♦ · ·· · » * » ·
    16 82854 (82854a)
    * ♦·♦ * • 9 9 9 • 9 99 ♦ • 9 9 9 • »9« • 9 9 9 9 9 · 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 99 9 9 9 • 9 9 9 9 9
    opěrným uložením (203, 204), nesoucím buben kulového mlýnu, zahrnuje tři tenzometrické snímače (11 až 16) hmotnosti uspořádané v rovinném trojúhelníkovém rozmístění.
CZ20013710A 1999-04-15 2000-04-07 Způsob monitorování hladiny plnění kulového mlýnu CZ20013710A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9904737A FR2792224B1 (fr) 1999-04-15 1999-04-15 Procede pour controler le niveau de remplissage en charbon d'un broyeur a boulets

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20013710A3 true CZ20013710A3 (cs) 2002-02-13

Family

ID=9544447

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20013710A CZ20013710A3 (cs) 1999-04-15 2000-04-07 Způsob monitorování hladiny plnění kulového mlýnu

Country Status (14)

Country Link
US (1) US6619574B1 (cs)
EP (1) EP1173280B1 (cs)
JP (1) JP2002542018A (cs)
CN (1) CN1207101C (cs)
AT (1) ATE251497T1 (cs)
AU (1) AU754114B2 (cs)
CA (1) CA2365299A1 (cs)
CZ (1) CZ20013710A3 (cs)
DE (1) DE60005811T2 (cs)
ES (1) ES2208296T3 (cs)
FR (1) FR2792224B1 (cs)
PL (1) PL195355B1 (cs)
WO (1) WO2000062935A1 (cs)
ZA (1) ZA200107821B (cs)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE1014486A3 (fr) * 2001-11-22 2003-11-04 Magotteaux Int Procede d'evaluation du taux de remplissage d'un broyeur rotatif tubulaire et dispositif pour sa mise en oeuvre.
FI115854B (fi) * 2003-01-17 2005-07-29 Outokumpu Oy Menetelmä myllyn täyttöasteen määrittämiseksi
DE102006038014B3 (de) * 2006-08-14 2008-04-30 Siemens Ag Verfahren zur Ermittlung eines Mühlenfüllstands
US7850104B2 (en) * 2007-03-21 2010-12-14 Honeywell International Inc. Inferential pulverized fuel flow sensing and manipulation within a coal mill
CN102102512B (zh) * 2009-12-22 2013-05-22 张永亮 综采工作面弯曲检测和矫直方法及其系统
CN103495487B (zh) * 2013-10-17 2016-01-06 中冶长天国际工程有限责任公司 一种磨矿机控制中调节钢球填充率的方法和装置
CN104697575B (zh) * 2013-12-09 2017-05-17 珠海市华远自动化科技有限公司 动态测定球磨机内物料量、钢球量及料球比的方法
CN104689888B (zh) * 2013-12-09 2017-02-22 珠海市华远自动化科技有限公司 动态测定球磨机筒体内物料量、钢球量及料球比的方法
US20170225172A1 (en) * 2014-08-07 2017-08-10 Emerson Electric (Us) Holding Corporation (Chile) Limitada Monitor and Control of Tumbling Mill Using Measurements of Vibration, Electrical Power Input and Mechanical Power
EP3448575B1 (en) * 2016-04-28 2021-04-21 Dal Elektrik Ve Otomasyon Sistemleri San. Tic. A.S. A grinding mill and material weight determining method for the same
CN106902971A (zh) * 2017-03-30 2017-06-30 太仓鸿策腾达网络科技有限公司 一种粉碎机控制系统
US10775090B2 (en) * 2017-07-11 2020-09-15 Bsh Hausgeraete Gmbh Household cooling appliance comprising a weight detection unit for determining the weight of a container of an ice maker unit
DE102017124958A1 (de) * 2017-10-25 2019-04-25 Kleemann Gmbh Verfahren zum lastabhängigen Betrieb einer Materialzerkleinerungsanlage
CN110947506A (zh) * 2019-12-20 2020-04-03 华润电力技术研究院有限公司 一种磨煤机控制方法及设备

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1218263B (de) * 1963-10-10 1966-06-02 Polysius Gmbh Vorrichtung zur Regelung des Fuellungsgrades einer Rohrmuehle
US3253744A (en) * 1964-09-22 1966-05-31 Nordberg Manufacturing Co Electrical control system for grinding mill
US3783252A (en) * 1972-04-07 1974-01-01 Westinghouse Electric Corp Control system and method for a reversed ball mill grinding circuit
US3960330A (en) * 1974-06-21 1976-06-01 Henson Howard K Method for maximizing throughput in an ore grinding system
CA1162076A (en) * 1981-05-14 1984-02-14 Marvin B. Shaver Mill load sensing system
US5325027A (en) * 1991-01-15 1994-06-28 Outokumpu Mintec Oy Method and apparatus for measuring the degree of fullness of a mill with lifting beams by monitoring variation in power consumption

Also Published As

Publication number Publication date
DE60005811D1 (de) 2003-11-13
PL351555A1 (en) 2003-05-05
EP1173280A1 (fr) 2002-01-23
WO2000062935A1 (fr) 2000-10-26
JP2002542018A (ja) 2002-12-10
DE60005811T2 (de) 2004-08-05
CA2365299A1 (fr) 2000-10-26
ZA200107821B (en) 2002-11-21
PL195355B1 (pl) 2007-09-28
US6619574B1 (en) 2003-09-16
ATE251497T1 (de) 2003-10-15
FR2792224A1 (fr) 2000-10-20
CN1207101C (zh) 2005-06-22
CN1348398A (zh) 2002-05-08
FR2792224B1 (fr) 2001-06-01
ES2208296T3 (es) 2004-06-16
AU754114B2 (en) 2002-11-07
EP1173280B1 (fr) 2003-10-08
AU3825600A (en) 2000-11-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ20013710A3 (cs) Způsob monitorování hladiny plnění kulového mlýnu
EP0152923B1 (en) Device for portioning products
EP1279009B1 (en) Rotary pocketed weigh feeder
CN108225533A (zh) 一种皮带秤的称重校验方法
AU2001249819A1 (en) Rotary pocketed weigh feeder
JP2649073B2 (ja) 分散供給装置の制御方法及び装置
NO861970L (no) Fremgangsmaate og innretning for styring av driften av en steinknuser og en steinmater som tilfoerer stein til steinknuseren.
JP2009526981A (ja) 微細粒材料特に石炭燃料の質量流量を測定する装置及び方法
CN102413678B (zh) 具有称重系统的打包机
CN108750710B (zh) 一种超细粉体含能材料自动计量加料装置
KR100815443B1 (ko) 산업용 오븐의 원료 장입 장치
JPH07139990A (ja) 差動調量秤の調量能力の調整方法
USRE29132E (en) Automatic dry coke weight system
JPS62133323A (ja) 組合せ秤
JP3312949B2 (ja) 粉体の見掛け比重計測装置および粉体連続定流量供給機の制御装置
JPH0612288B2 (ja) マイクロコンピユ−タによる米等の粉粒状物の自動計量供給装置
SU761007A1 (ru) Способ автоматического управления загрузкой барабанной мельницы мелющими телами 1
JPH07311077A (ja) 組合せ計量システム
JPS58161829A (ja) 組み合せ計量装置
FI3651978T3 (fi) Valssipuristin ja menetelmä täyttöasteen määrittämiseksi
EP3242113A1 (en) System and method for dosing powder or grain in a batch process
JPH03150423A (ja) 粉粒体の計量装置
JPS641729B2 (cs)
JPH02235988A (ja) コークス炉の装炭方法およびその装置
JPS6235227A (ja) 粉粒体の自動計量供給方法とその装置