CZ2001345A3 - Způsob dimerizace olefinů - Google Patents

Způsob dimerizace olefinů Download PDF

Info

Publication number
CZ2001345A3
CZ2001345A3 CZ2001345A CZ2001345A CZ2001345A3 CZ 2001345 A3 CZ2001345 A3 CZ 2001345A3 CZ 2001345 A CZ2001345 A CZ 2001345A CZ 2001345 A CZ2001345 A CZ 2001345A CZ 2001345 A3 CZ2001345 A3 CZ 2001345A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
olefin
alpha
catalyst
prava
monomer
Prior art date
Application number
CZ2001345A
Other languages
English (en)
Inventor
Brooke L. Small
Eduardo J. Baralt
A. J. Marcucci
Original Assignee
Chevron Phillips Chemical Company Lp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Chevron Phillips Chemical Company Lp filed Critical Chevron Phillips Chemical Company Lp
Publication of CZ2001345A3 publication Critical patent/CZ2001345A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C2/00Preparation of hydrocarbons from hydrocarbons containing a smaller number of carbon atoms
    • C07C2/02Preparation of hydrocarbons from hydrocarbons containing a smaller number of carbon atoms by addition between unsaturated hydrocarbons
    • C07C2/04Preparation of hydrocarbons from hydrocarbons containing a smaller number of carbon atoms by addition between unsaturated hydrocarbons by oligomerisation of well-defined unsaturated hydrocarbons without ring formation
    • C07C2/06Preparation of hydrocarbons from hydrocarbons containing a smaller number of carbon atoms by addition between unsaturated hydrocarbons by oligomerisation of well-defined unsaturated hydrocarbons without ring formation of alkenes, i.e. acyclic hydrocarbons having only one carbon-to-carbon double bond
    • C07C2/08Catalytic processes
    • C07C2/26Catalytic processes with hydrides or organic compounds
    • C07C2/32Catalytic processes with hydrides or organic compounds as complexes, e.g. acetyl-acetonates
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C2531/00Catalysts comprising hydrides, coordination complexes or organic compounds
    • C07C2531/16Catalysts comprising hydrides, coordination complexes or organic compounds containing coordination complexes
    • C07C2531/22Organic complexes

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Catalysts (AREA)

Description

Předložený vynález se týká dimerizace alfa-olefinů katalýzou s komplexem přechodového kovu a kokatalyzátorem.
Dosavadní stav techniky
Současné způsoby výroby alfa-olefinů dávají velká molární množství 1-butenu, který má jen omezenou hodnotu. Jsou proto žádoucí způsoby, které nevytvářejí 1-buten nebo přeměňují 1-buten na produkty s vyšší hodnotou. Byly používány katalyzátory pro dimerizaci 1-butenu na okteny, ale selektivita katalyzátorů pro více žádoucí lineární vnitřní oktenové isomery je nízká a účinnost a konverze katalyzátorů je také nízká. Je žádoucí katalyzátor, který je účinný a selektivní pro dimerizaci. Produkty mohou být používány jako prekursory pro výrobu plastifikátorů. Jelikož 1-penten, 1-hexen a 1-okten jsou také alfa-olefiny s nízkou molekulovou hmotností, mohou být také dimerizovány pro výrobu lineárních vnitřních olefinových dimerů.
V současné době mohou být vinylideny vyráběny použitím triisobutylalumina pro katalýzu alfa-olefinové dimerizace.
V jednom provedení může reakce používat 0,5 hmotnostních procent triisobutylalumina, trvat 4 až 6 hodin a být prováděna při teplotě 170 až 220°C. Za těchto podmínek reakce dává přibližně 70 % konverzi alfa-olefinů. Konvertovaný produkt obsahuje 80 až 90 hmotnostních procent vinylidenu a 10 až 20 hmotnostních procent vnitřních dimerových olefinů. Takový způsob je velice omezen vysokou selektivitou vinylidenových olefinů. Další nevýhody způsobu zahrnují dlouhou reakční dobu a vysoké teplotní požadavky.
Je známa technika alfa-olefinové dimerizace pro výrobu vinylidenů. Ve výhodném provedení je katalyzátor použitý při tomto způsobu složen z bis(cyklopentadienyl)zirkonium dichloridu a aluminoxanu v molárním poměru 1:4 až 1000:1 olefin:hliník při teplotě 40°C. Za těchto podmínek reakce dává 93 % konverze alfa-olefinu během dvou hodin. Přeměněný produkt obsahuje 95 hmotnostních procent dimeru olefinů a pouze 2 hmotnostní procenta vnitřních olefinů. Nevýhoda tohoto katalytického systému je, že produkuje velmi málo vnitřních olefinů. S vhodnou volbou katalyzátoru a dokonce za nejvhodnějších podmínek nedostačuje selektivita vnitřních olefinů hodnoty, která by ze způsobu učinila ekonomicky použitelný způsob produkce vnitřních olefinů. Bylo popsáno použití alkylaluminiového katalyzátoru, 1 až 4 molární procenta, při teplotě 100 až 140°C. Konkrétně bylo popsáno trioktylaluminum jako katalyzátor. Ve výhodném provedení patentu je koncentrace katalyzátoru 1,7 molárních procent při teplotě 120°C. Za těchto podmínek reakce dává 90 % konverze alfa-olefinů během 192 hodin. Přeměněné produkty obsahují 99 hmotnostních procent alfa-olefinových dimerů, 95 hmotnostních procent vinylidenu a pouze 4 procenta vnitřních dimerových olefinů. Ačkoliv způsob podle tohoto patentu nabízí dobrou selektivitu dimerových olefinů, patent nepředstavuje účinný výrobní způsob v důsledku dlouhých reakčnich dob a vytvářeni vinylidenových olefinů. Reakční doba může být snížena zvýšením koncentrace alkylaluminiového katalyzátoru, zvýšením reakční teploty nebo, snížením požadované konverze na méně než 90 procent. Reakční doba však bude stále příliš dlouhá k tomu, aby byl získán použitelný způsob výroby.
Byl také popsán katalytický systém skládající se z bis(cyklopentadienyl)-zirkonium dichloridu, . aluminoxanu jiného než methylaluminoxan (všechny příklady používají isobutylaluminoxan) a trimethylalumina. V typickém případě je katalytický systém tvořen přibližně 7,5 mmoly hliníku (3,9 mmolů aluminoxanu a 3,7 mmolů trimethylaluminia) a 0,11 mmoly bis(cyklopentadienyl)zirkonium dichloridu a reaguje s 128 mmoly olefinů při teplotě 50°C. Za těchto podmínek katalyzátor dává 92,7 % konverze alfa-olefinu během šesti hodin. Přeměněný produkt obsahuje 90 hmotnostních procent dimerového vinylidenového olefinů a pouze 7 hmotnostních procent vnitřních olefinů. Nevýhodou tohoto systému je také produkce vinylidenových olefinů a malé množství vnitřních olefinů.
Způsob výroby alfa-olefinů uvedením ethylenu do kontaktu s komplexem železa a zvoleného 2,6-pyridindikarboxaldehyd bisiminu nebo zvoleného 2,6-diacylpyridin bisiminu je také znám. Ačkoli katalyzátory, používané v tomto způsobu, jsou blízké katalyzátorům, používaným podle předloženého vynálezu, tento způsob nebyl vztažen k dimerizaci olefinů. Tento způsob se namísto toho týká výroby alfa-olefinů z ethylenu.
Na rozdíl od uvedeného stavu techniky přihlašovatel nalezl způsob dimerizace oc-olefinu použitím tridentálního bisiminového ligandu koordinovaného s centrálním atomem železa jako pre-katalyzátoru. Tento pre-katalyzátor se aktivuje přidáním kokatalyzátoru, kterým může být aluminoxan nebo kombinace Lewisovy kyseliny a alkylačniho činidla. Když je aktivován, tento katalyzátor rychle dimerizuje α-olefiny a vytváří směs lineárních vnitřních olefinových dimerů a methylově rozvětvených vnitřních olefinových dimerů.
Podstata vynálezu
Předložený vynález se týká způsobu dimerizace olefinů a způsobu použití komplexu přechodového kovu pro dimerizaci alfa-olefinů, přičemž způsob sestává z následujících kroků:
(a) Přidání katalyzátoru obsahujícího komplex přechodového kovu do nádoby pod atmosférou inertního plynu;
(b) Přidání alfa-olefinového monomeru do nádoby s katalyzátorem;
(c) Přidání aktivačního kokatalyzátoru do nádoby obsahující monomer a pre-katalyzátor; a (d) Vytvoření směsi dimerů lineárních vnitřních olefinů obsahující lineárních vnitřní olefinové dimery a methylově rozvětvené vnitřní olefinové dimery.
• · • ·
Výhodným provedením předloženého vynálezu je způsob dimerizace alespoň 50 molárních procent alfa-oleflnového monomeru se selektivitou alespoň 60 molárních procent na lineární vnitřní olefinové dimery. Ve výhodnějším provedení alespoň 90 molárních procent olefinové dimerové směsi je lineární olefin nebo methylově rozvětvený olefin.
Přiložený obrázek je graf, ukazující závislost procenta lineárních vnitřních olefinových dimerů na teplotě, při které je reakce prováděna. Je znázorněna dimerizace C6 i C4 za použití uvedeného Katalyzátoru 1.
Detailní popis předloženého vynálezu
Alfa-olefiny, které mohou být používány ve způsobu podle předloženého vynálezu zahrnují terminálně nenasycené monoolefinové alifatické uhlovodíky s přímým řetězcem. Výhodné alfa-olefiny jsou ty, které obsahují alespoň 4 a až do 36 nebo více atomů uhlíku. Nejvýhodnějši alfa-olefiny jsou 1-buten, 1-penten a 1-hexen nebo směs skupin obsahujících 1-buten, 1-penten, 1-hexene a 1-okten.
Jako katalyzátor ve způsobu podle předloženého vynálezu může být použit libovolný komplex přechodového kovu s kokatalyzátorem. Ve výhodném provedení může být aktivační kokatalyzátor aluminoxan nebo kombinace Lewisovy kyseliny a alkylačního činidla.
Výhodné komplexy přechodového kovu jsou tridentálni bisiminové ligandy koordinované k centrálnímu atomu železa nebo kombinaci centrálního atomu železa a arylových kruhů, buď substituovaných nebo nesubstituovaných.
Nejvýhodnější komplexy přechodového kovu jsou zvoleny ze souboru, zahrnujícího katalyzátory 1, 2, 3, 4 a 5:
··· · · · · · · · ···· · · · · · · • · · · · · · · ···· ·· ·· · · ·· ·
• · · ♦ · · » · · • · · · · · · · · · • · ··· · ····· .· • · · · · · · ♦ ···· ·· 99 99 99
Účinné množství katalyzátoru, tvořeného komplexem přechodového kovu, je zcela nízké. S katalyzátorem a kokatalyzátorem o hmotnosti méně než 1 % hmot, celkové alfa-olefinové směsi nastane dimerizační reakce v době řádově minut.
Výhodná koncentrace katalyzátoru je 0,01-0,1 mg katalyzátoru na jeden ml alfa-olefinového monomeru. Výhodnější koncentrace katalyzátoru je 0,02-0,08 mg katalyzátoru na jeden ml alfa-olefinového monomeru. Ještě výhodnější koncentrace katalyzátoru je 0,05 až 0,06 mg katalyzátoru na jeden ml alfa-olefinového monomeru.
Výhodné kokatalyzátory jsou zvoleny ze souboru, zahrnujícího aluminoxan nebo kombinaci Lewisovy kyseliny a alkylačního činidla. Výhodný kokatalyzátor je methylaluminumoxan (MMAO) v molárním přebytku. O průběhu reakce mohou být uvedena následující pozorování:
(1) Reakce postupuje rychleji v α-olefinu bez rozpouštědla než v roztoku.
(2) Reakce iniciovaná přidáním kokatalyzátoru může být prováděna při teplotě v rozmezí od 0°C do 85°C. Reakce postupuje rychleji při zvýšených teplotách (30-70°C). Tyto teploty je možno dosáhnout při aktivaci reakce při teplotě okolí a ponechání peakce exothermicky zahřát roztok.
(3) Konverze je omezena klesající koncentrací dostupného ·· ·· 99 99'99 ··« ···· ··· ···· · ·· · · · • 9 9 9 · · ·♦♦ · ·· • · 9 9 ···· ···· 9 9 9 9 9 9 9 99 substrátu. Jak roste množství dimeru, koncentrace aolefinu klesá. To může vést k deaktivaci katalyzátoru.
Přehled obrázků na výkresech
Přiložený obrázek je graf, ukazující závislost procenta lineárních vnitřních olefinových dimerů na teplotě, při které je reakce prováděna. Je znázorněna dimerizace C6 i C4 za použití Katalyzátoru 1.
Příklady provedeni vynálezu
Pro dimerizační experimenty byly použity dvě obecné procedury, s odlišnostmi závisejícími na povaze substrátu.
Pro monomery, které jsou za standardních atmosférických podmínek kapalné, byly experimenty prováděny použitím standardní techniky Schlenkovy linky pro vyloučení nadbytečné vlhkosti a vzduchu. Pro buten byly experimenty prováděny v 500 ml reaktoru Zipperclave v kapalném butenu. Použité katalyzátory 1, 2, 3, 4 a 5 jsou uvedeny níže.
··· ··♦····♦ ···· * * · · · * · • 9 * ♦ ♦ · »·· · to » ♦ • · · · · * · · · ··»»·« »<· · · «to toto·
Způsob dimerizace 1
Dimerizace 1-hexenu a kapalných monomerů
Dvouhrdlá baňka s michadlem byla opatřena refluxním kondenzátorem v jednom hrdle a termočlánkem s odpovídajícím adaptorem v druhém hrdle. Výchozí náplň byla zahřívána za vakua vnořením jehly v septu v horní části kondenzátoru. Po zahřívání byla náplň doplněna dusíkem z Schlenkova pole. Kondenzátor byl potom odstraněn za přetlaku dusíku a rychle
- 12 byl přidán pre-katalyzátor. Po nahrazeni kondenzátoru byla baňka třikrát propláchnuta dusíkem a naplněna kapalným monomerem. V případě 1-hexenu byl monomerem produkt komerčního stupně Chevron Chemical's Gulftene-6. Monomer byl použit tak jak je. Započalo míchání s cílem účinně suspendovat obtížně rozpustný katalyzátor v monomeru bez rozpouštědla. Po několika minutách byl stříkačkou přidán kokatalyzátor. Všechny reakce byly aktivovány při teplotě okolí nebo nižší, ale exothermická povaha reakce způsobila, že teplota v mnoha případech významně vzrostla. Tyto teploty byly monitorovány pomocí termočlánku a teploty uvedené v tabulce představují maximální teploty dosažené během reakce. V některých případech byla exothermie řízena vodní lázní. Po dosažení maximální teploty v každé reakci byl pozorován proces chladnutí. Toto chladnutí nemuselo nutně znamenat, že katalyzátor začínal být deaktivován. Je velmi pravděpodobné, že se jedná o znak kinetiky reakce a znamená, že substrát je spotřebován, takže reakční teplo za jednotku času začalo odpovídajícím způsobem klesat. Příklady 1 až 3, 5 až 8 a 10 až 18 v Tabulce 1 byly provedeny použitím tohoto způsobu dimerizace 1.
Způsob dimerizace 2
Dimerizace 1-butenu
500 ml reaktor Zipperclave byl zahříván za vakua při teplotě 50°C po několik hodin. Reaktor byl ochlazen na teplotu okolí pod atmosférou dusíku. Potom byl do reaktoru rychle přidán pre-katalyzátor a reaktor byl znovu uzavřen a umístěn do vakua. Potom byl ke vstřikovacímu portu reaktoru připojen dvoukomorový skleněný plnič vzorků. Z první komory bylo přidáno malé množství cyklohexanu (obvykle přibližně 20 ml). Z druhé komory byl přidán další cyklohexan (obvykle přibližně 10 ml) a kokatalyzátor. Celkové množství cyklohexanu bylo pečlivě měřeno. Reaktor byl potom rychle uzavřen a naplněn 200 ml kapalného butenu.
Reaktor byl dále natlakován alespoň 100 psi dusíku, aby bylo usnadněno udržování butenu v kapalné fázi. Reakční směs byla rychle míchána a teplota byla monitorována termočlánkem. Byla pozorována exothermie v důsledku reakčního tepla a uvedené reakční teploty odpovídají maximálním teplotám, pozorovaným během reakcí. Příklady 4 a 9 uvedené v Tabulce 1 byly prováděny použitím způsobu dimerizace 2.
Způsob analýzy produktu
Obecný způsob analýzy reakčního produktu
Hliníkové kokatalyzátory byly odstraněny vlitím kapalných produktů do vodní lázně. Po odstranění kokatalyzátorů byly produkty analyzovány plynovou chromatografií (GC). GC analýza ukázala jasnou separaci lineárních druhů od rozvětvených a hydrogenace produktů potvrdila tyto výsledky. Procento lineárních a rozvětvených složek v produktech bylo obvykle určováno z hydrogenačních dat, ale často bylo možné určit tyto hodnoty přesně bez hydrogenace. 13C NMR a 1H NMR byly použity pro potvrzení obsahu vnitřních olefinů v produktech, s pouze přibližně 1% přítomných vinylidenových produktů. Přiložený obrázek znázorňuje graf, který byl sestrojen pro znázorněni selektivity pro lineární vnitřní olefiny pro katalyzátor 1 v závislosti na změnách teploty. Je možné si povšimnout, že zatímco účinnost a konverze katalyzátoru klesají s klesající teplotou, selektivita pro vnitřní olefiny roste. Na základě Příkladu 13 v Tabulce 1 se zdá, že 40 °C může být optimální teplota pro provádění těchto reakcí. Je také možné si povšimnout, že z grafu vyplývá, že selektivita pro lineární vnitřní produkty nezávisí na monomeru.
Poměr přeměny a výtěžek byly určovány porovnáním produktových píků s píky vnitřních standardů a za předpokladu, že dochází ke stejné odezvě na standardy a na produkty. Pro dimerizační experimenty s hexenem byl 1-hexen použit jako vnitřní standard a pro butenové experimenty byl použit cyklohexan. Úroveň přeměny butenu byla určena přibližně, protože přesná hustota butenu během reakce nebyla známa.
Tabulka 1 uvedená dále shromažďuje data z 18 experimentů, přitom patnáct experimentů (Příklady 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 a 18) bylo provedeno s hexenovým monomerem způsobem dimerizace 1, dva experimenty (Příklady 4 a 9) byly provedeny s butenovým monomerem způsobem dimerizace 2 a jeden experiment (Příklad 17) byl proveden současně s pentenovým a hexenovým monomerem způsobem dimerizace 1. Tabulka 1 popisuje různé reakční podmínky, které byly použity, v to počítaje údaj o tom, který z uvedených pěti katalyzátorů byl použit.
··
t—I fÚ
I—I s
Λ rd H
r4 Sl· •P S </P 1 rozvětv. 35 23 18 28 co CN CD co 01 CN O Γ co CN
M
Ή >,·<
<1/ Cl
í.! -.··!
r-4 *sr CD r-4 1—4 r-4 co O Γ*
<*> Í·' CD Γ* 00 Γ* Γ CD r- CN Γ*
14 Φ &
CN CM UO LD Γ- uo o <O co
4P Ό 01 01 00 CO CO CO Ol σι co
o o o o o o
O o O o o o O o o
O CD O CD o c- kt r4 o
Z co ·. f* w «. «.
O K uo CN 00 σι CO σι
£- CO r-4 CD 'sr 01 r-4 r—i CN m
>N HL) o CO CO CN co
-P VJ· CO Cm k. s. V,
Cn ·· ·«. ». CD X. 01 Γ 01 o
> r~ CM rH CN 0' CO r-4 CO r*-
>1
C
MU
<1> CN 00
Lf) r4 CN co Ol CO 00 tn 1
<*» a m CM 01 1 CM CN CN LT)
o
—J 0 1 o
Λί
(tí a uo O
Π) φ co ID O 00 in CO CN o
tt. 4-> 1 CM O co 1 CD lD CO
kce a G min
n ro XI X
o d) o X Λ X LD o X
w M r4 co CO r4 r-4 CN r—i co r4
>N 0 O o O n O
6 O o o O O o o o O
s CN CM CM CN LO CN i-4 i-4 CN
G
•r4 μ
Ή φ
<D H
r-4 0
í 0 CO CD CD cd CD CD k£> <r
d s o O O CJ O O O O CJ
H i—4 H r-4 r-4
>g b B B e B B e 8 e
r4 O. O O O Lf> O O O O O
'írt
Z CN 1-4 tH CO C0 CO <.3: C'·)
M
0
X
Mfl
tM
>5 í-4 W H M P4 f-4 M
r-4 < < < < <
X .. oV> cA° cA® dP tiP tiP o\o tiP
fd O CM O CM O CM O CM O CN O CN O CN O CN O CN
x cd «a* rtj rf rf r~« rtj rtj
0 > 5: S! v
* CD * kD CD Cp Ώ lX> \Q
>0 r-4 Q, o o o v-4 Ol r*· 00 r-· o
'01 * X. v V-i Cti
z CD r-4 r-4 iD Lí*> r-4 u·) r-4 i-4
>
μ
<0 0
P 4J
cd
Z N r4 r-4 r—1 CN t—4 CO «sr i-4
>M
Oi 1-4 CM co *3* Li) CO Γ- 00 Ol
I <o i—I
I
ID o O cn CD cn X) CO
to r- cn cn cn rd cn cn CN
M1 cd CD to m CD to *3*
CO CN to to to OD to to r*
m to to cn X) cn to X) o
CD CD 0D 00 00 CO co 03 CD
O o o O o O o
o o o o o O CD o o
o cn o 00 TT ΤΓ to r* to
CN «. rd X x X X X X
*. rd ·. CD CO CD CN cn co
00 CO to •ςρ rd LD CN
»X> co CD rd cn rd
to X ·. A.
VM o ('Ί Cl cn CN '•Τ'
m CN cd σ\ OO CN << TT CN
to o Tp cn 00 X) to
OD *3* rd r- CD cn to to CD
O O o · o O o o O
CN X) CO *5* «θ’ o Tp Tp
Λ XJ Λ
x: Λ Λ Λ Λ Λ
CN r—{ X) rd CN rd rd rd
m
x>
O o O O O CD CD X O
O o O O O O CD r* O
rd rd rtH (N CN rd rd rp rd
to
U
x
to to to to to to to X) to
U ω ω CD CJ o O O O
H H rd rd
s Es s e s Ě g e e
o O o O o O d* O o
co cn (A CO co ('·> co cn
H hd H H H H H H H
< < < <
* o¥> - oV> V Q\0 - oV x oVs - o¥> K <#> X df> χ oV>
O oo O oo O 03 O co O oo O co O co O 03 O 03
< to <c to < to < tO to rtC to <5 to rf to
S w S t0 s S co S to g '·<·' g 10 g to
in iO LC>
cn <::> X X x co CD X)
X s, o O O V x χ X
«J· to rd rd rd to U'> to u')
CN rd m x> X) X) cn
<TJ
O r~1 CN m Tp X) to Γ- 03
rd rd rd rd rd rd rd rd rd
Φ N i—i Φ
C
Φ o xH > X m >N
O
X O H c
S-i
I—I o g H > X
Φ c
Φ
X Φ X
I .—I a φ x a φ
X. I g xr4 X -H >N
O Ol
Φ u Φ
N Ή
O
Φ g •H X
I o •3
P φ g -Η TS
X o -Ni 1------1
X -H a N >
o
Ό o β 'Φ > o Ό
X
Φ
N
O I--------1
Ns X
M Φ g O a o g o x ό x >N φ
x o\°
X +1 xrd >
X m >N
O mH a o -Φ <—I o g •H > X
Φ
Φ >N s
Φ X
Φ N 'Φ X »3 P Φ g •H
M X
Φ • ·
I když předložený vynález byl popsán s odvoláním na konkrétní provedení, tato přihláška dále zahrnuje různé obměny a odborník v oboru může provést tyto změny, aniž by se odchýlil od ducha a rozsahu přiložených patentových nároků.

Claims (32)

1. Způsob výroby vnitřních olefinových dimerů, vyznačující se tím, že zahrnuje následující kroky:
(a) přidáni pre-katalyzátoru obsahujícího centrum tvořené přechodovým kovem komplexované s tridentálním bisiminovým ligandém, který nese substituované nebo nesubstituované arylové kruhy do nádoby pod atmosférou inertního plynu;
(b) přidáni alfa-olefinového monomeru do nádoby s prekatalyzátorem;
(c) přidáni aktivačního kokatalyzátoru do nádoby s monomerem a pre-katalyzátorem; a (d) vytvoření olefinové dimerové směsi obsahující lineární olefinové dimery a methylově rozvětvené olefinové dimery.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že alespoň 50 molárních procent alfa-olefinového monomeru je dimerizováno na vnitřní olefinový dimer.
3. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že alespoň 90 molárních procent olefinové dimerové směsi je lineární olefin nebo methylově rozvětvený olefin.
4. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že alespoň 60 molárních procent vnitřního olefinového dimeru je lineární vnitřní olefinový dimer.
• ’ * í í Upratfértá stSraría :
« · C · · · · · · · < · «··· ·« · · * · · ·
5. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že přechodový kov je železo.
6. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že koncentrace katalyzátoru s obsahem přechodového kovu je v rozmezí od 0,01 do 0,1 mg katalyzátoru na jeden ml alfaolefinového monomeru.
7. Způsob podle nároku 6, vyznačující se tím, že koncentrace kovového katalyzátoru je v rozmezí od 0,02 do 0,08 mg katalyzátoru na jeden ml alfa-olefinového monomeru.
8. Způsob podle nároku 6, vyznačující se tím, že koncentrace kovového katalyzátoru je v rozmezí od 0,05 do 0,06 mg katalyzátoru na jeden ml alfa-olefinového monomeru.
9. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že katalyzátor a kokatalyzátor představují méně než 1 % hmot, alfa-olefinového monomeru v nádobě.
10. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že aktivační kokatalyzátor je aluminumoxan nebo kombinace Lewisovy kyseliny a alkylačního činidla.
11. Způsob podle nároku 5, vyznačující se tím, že komplex přechodového kovu je zvolen ze souboru zahrnujícího struktury 1, 2, 3, 4 a 5:
’ : Wpravten&tetíaná“: · • 9 · · · · ···»· · ······ «· *· « » « ’ ”:: Uprayerjá strana’: ·:
• · · · · ······ · · • · · · · ···· ···· ·· ·· ·· ·· ···
12. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že alfaolefinový monomer je zvolen ze souboru zahrnujícího normální alfa-olefinové řetězce, které mají od 4 do 36 atomů uhlíku.
13. Způsob podle nároku 12, vyznačující se tím, že alfaolefinový monomer je zvolen ze souboru zahrnujícího 1buten, 1-penten a 1-hexen.
14. Způsob podle nároku 12, vyznačující se tím, že alfa • : :Hpra?eiKtstraita :
• · · · · · «···· · olefinový monomer je směs alespoň dvou látek ze souboru, zahrnujícího 1-buten, 1-penten, 1-hexen a 1-okten.
15. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že přidání aktivačního kokatalyzátoru v kroku (c) se provádí při teplotě v rozmezí od 0°C do 85°C.
16. Způsob podle nároku 15, vyznačující se tím, že přidání aktivačního kokatalyzátoru v kroku c) se provádí při teplotě v rozmezí od 30°C do 85°C.
17. Způsob používání komplexu přechodového kovu jako katalyzátoru pro dimerizaci alfa-olefinů, vyznačující se tím, že zahrnuje následující kroky:
(a) přidání pre-katalyzátoru obsahujícího centrum tvořené přechodovým kovem komplexované s tridentálním bisiminovým ligandem, který nese substituované nebo nesubstituované arylové kruhy do nádoby pod atmosférou inertního plynu;
(b) přidání alfa-olefinového monomeru do nádoby s prekatalyzátorem;
(c) přidání aktivačního kokatalyzátoru do nádoby s monomerem a pre-katalyzátorem; a (d) vytvoření olefinové dimerové směsi obsahující lineární olefinové dimery a methylově rozvětvené olefinové dimery.
18. Způsob podle nároku 17, vyznačující se tím, že alespoň 50 molárních procent alfa-olefinového monomeru je dimerizováno na vnitřní olefinový dimer.
:Úprav8eňá:šttana“: ·:
• · · · · ······ · · • « · ·· · ··· 4··· ·· ·♦ ♦· ·· ···
19. Způsob podle nároku 17, vyznačující se tím, že alespoň 90 molárnich procent olefinové dimerové směsi je lineární olefin nebo methylově rozvětvený olefin.
20. Způsob podle nároku 18, vyznačující se tím, že alespoň 60 molárnich procent vnitřního olefinového dimeru je lineární vnitřní olefinový dimer.
21. Způsob podle nároku přechodový kov je železo.
22. Způsob podle nároku koncentrace katalyzátoru s rozmezí od 0,01 do 0,1 mg olefinového monomeru.
17, vyznačující se tím, že 17, vyznačující se tím, že
obsahem přechodového kovu je v katalyzátoru na jeden ml alfa-
23. Způsob podle nároku 22, vyznačující se tím, že koncentrace kovového katalyzátoru je v rozmezí od 0,02 do 0,08 mg katalyzátoru na jeden ml alfa-olefinového monomeru.
24. Způsob podle nároku 22, vyznačující se tím, že koncentrace kovového katalyzátoru je v rozmezí od 0,05 do 0,06 mg katalyzátoru na jeden ml alfa-olefinového monomeru.
25. Způsob podle nároku 17, vyznačující se tím, že katalyzátor a kokatalyzátor představují méně než 1 % hmot, alfa-olefinového monomeru v nádobě.
26. Způsob podle nároku 17, vyznačující se tím, že ·· t · ··«.·· ·♦ * ; :Hpratertá strarta : * • · ♦ · · · ΦΦΦ·· · ······ φ φ φ · «· φ aktivační kokatalyzátor je aluminumoxan nebo kombinace Lewisovy kyseliny a alkylačního činidla.
27. Způsob podle nároku 22, vyznačující se tím, že komplex přechodového kovu je zvolen ze souboru zahrnujícího struktury 1, 2, 3, 4 a 5:
·· f f ·· ·· ·· · • :: Upravena Sfranca : ·;
• · · · · ······ · · • · « · · · · · · ···· ·· ·· 99 ·· ··· ·♦ ·Μ ·· z Μ ·· • : áUpravaensjstcana .
• to · · · · ·*··· · to··· ·· ·· ·· ·· • to
28. Způsob podle nároku 17, vyznačující se tím, že alfaolefinový monomer je zvolen ze souboru zahrnujícího normální alfa-olefinové řetězce, které mají od 4 do 36 atomů uhlíku.
29. Způsob podle nároku 28, vyznačující se tím, že alfaolefinový monomer je zvolen ze souboru zahrnujícího 1buten, 1-penten a 1-hexen.
30. Způsob podle nároku 28, vyznačující se tím, že alfaolefinový monomer je směs alespoň dvou látek ze souboru, zahrnujícího 1-buten, 1-penten, 1-hexen a 1-okten.
31. Způsob podle nároku 17, vyznačující se tím, že přidání aktivačního kokatalyzátoru v kroku (c) se provádí při teplotě v rozmezí od 0°C do 85°C.
32. Způsob podle nároku 31, vyznačující se tím, že přidání aktivačního kokatalyzátoru v kroku (c) se provádí při teplotě v rozmezí od 30°C do 85°C.
CZ2001345A 1999-06-02 2000-05-22 Způsob dimerizace olefinů CZ2001345A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US09/324,622 US6291733B1 (en) 1999-06-02 1999-06-02 Process for dimerizing olefins

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2001345A3 true CZ2001345A3 (cs) 2002-07-17

Family

ID=23264388

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2001345A CZ2001345A3 (cs) 1999-06-02 2000-05-22 Způsob dimerizace olefinů

Country Status (12)

Country Link
US (1) US6291733B1 (cs)
EP (1) EP1100761B1 (cs)
JP (1) JP2003500462A (cs)
KR (1) KR100652274B1 (cs)
CN (1) CN1217887C (cs)
AU (1) AU747871B2 (cs)
BR (1) BR0006192A (cs)
CA (1) CA2347395A1 (cs)
CZ (1) CZ2001345A3 (cs)
DE (1) DE60001619T2 (cs)
RU (1) RU2220942C2 (cs)
WO (1) WO2000073249A1 (cs)

Families Citing this family (43)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
MXPA03000777A (es) * 2000-08-03 2003-09-10 Du Pont Proceso de produccion continuo de alfa-olefinas.
US7223893B2 (en) * 2000-09-12 2007-05-29 Chevron Phillips Chemical Company Lp Linear alpha-olefin dimers possessing substantial linearity
JP4860837B2 (ja) * 2001-06-18 2012-01-25 出光興産株式会社 遷移金属化合物、α−オレフィン製造用触媒及びα−オレフィンの製造方法
US7001964B2 (en) * 2002-10-04 2006-02-21 Chevron Phillips Chemical Company, Lp Selective isomerization and linear dimerization of olefins using cobalt catalysts
US6911505B2 (en) * 2002-10-04 2005-06-28 Chevron Phillips Chemical Company, Lp Selective isomerization and linear dimerization of olefins using cobalt catalysts
US20050187418A1 (en) * 2004-02-19 2005-08-25 Small Brooke L. Olefin oligomerization
US9550841B2 (en) 2004-02-20 2017-01-24 Chevron Phillips Chemical Company Lp Methods of preparation of an olefin oligomerization catalyst
US20050187098A1 (en) * 2004-02-20 2005-08-25 Knudsen Ronald D. Methods of preparation of an olefin oligomerization catalyst
US20070043181A1 (en) * 2005-08-19 2007-02-22 Knudsen Ronald D Methods of preparation of an olefin oligomerization catalyst
US7384886B2 (en) * 2004-02-20 2008-06-10 Chevron Phillips Chemical Company Lp Methods of preparation of an olefin oligomerization catalyst
EP1740598B1 (en) 2004-03-24 2008-03-05 Shell Internationale Researchmaatschappij B.V. Transition metal complexes
US7442819B2 (en) 2004-07-09 2008-10-28 E. I. Du Pont De Nemours And Company Catalysts for olefin polymerization or oligomerization
AR049714A1 (es) * 2004-07-13 2006-08-30 Shell Int Research Proceso de preparacion de alfa olefinas lineales
JP2006151947A (ja) * 2004-11-02 2006-06-15 Yokohama National Univ 末端オレフィンの二量化反応による線状化合物の製法
JP5382667B2 (ja) * 2004-11-02 2014-01-08 国立大学法人横浜国立大学 環状化合物の製法
US20060129013A1 (en) * 2004-12-09 2006-06-15 Abazajian Armen N Specific functionalization and scission of linear hydrocarbon chains
US7727926B2 (en) * 2005-07-21 2010-06-01 Chevron Phillips Chemical Company Lp Diimine metal complexes, methods of synthesis, and method of using in oligomerization and polymerization
US7268096B2 (en) * 2005-07-21 2007-09-11 Chevron Phillips Chemical Company Lp Diimine metal complexes, methods of synthesis, and methods of using in oligomerization and polymerization
US7271121B2 (en) * 2005-07-21 2007-09-18 Chevron Phillips Chemical Company Lp Diimine metal complexes, methods of synthesis, and methods of using in oligomerization and polymerization
US20070118007A1 (en) * 2005-10-28 2007-05-24 Fong Howard L Internal olefins process
US20070225536A1 (en) * 2006-03-23 2007-09-27 Eugene Frederick Lutz Olefin conversion process and olefin recovery process
US7378537B2 (en) * 2006-07-25 2008-05-27 Chevron Phillips Chemical Company Lp Olefin oligomerization catalysts and methods of using same
WO2008038173A2 (en) * 2006-09-26 2008-04-03 Sasol Technology (Pty) Limited Polymerisation (including oligomerisation) of olefinic compounds in the presence of catalyst, and a catalyst activator including a halogenated organic group
US7902415B2 (en) * 2007-12-21 2011-03-08 Chevron Phillips Chemical Company Lp Processes for dimerizing or isomerizing olefins
US8816146B2 (en) * 2009-07-01 2014-08-26 Phillips 66 Company Organometallic complexes as catalyst precursors for selective olefin dimerization and processes therefor
WO2011003044A1 (en) * 2009-07-01 2011-01-06 Conocophillips Company - Ip Services Group Selective olefin dimerization with supported metal complexes activated by alkylaluminum compounds or ionic liquids
US8785702B2 (en) 2009-07-29 2014-07-22 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Navy Turbine and diesel fuels and methods for making the same
US9115226B2 (en) 2010-07-07 2015-08-25 Phillips 66 Company Heterogeneous supports for homogeneous catalysts
FR2980195B1 (fr) * 2011-09-20 2013-08-23 IFP Energies Nouvelles Procede de separation du pentene-2 d'une coupe c5 contenant du pentene-2 et du pentene-1 par oligomerisation selective du pentene-1
US9150468B2 (en) * 2011-09-28 2015-10-06 Nalco Company Method of producing olefins via metathesis
US9586872B2 (en) 2011-12-30 2017-03-07 Chevron Phillips Chemical Company Lp Olefin oligomerization methods
WO2013162575A1 (en) * 2012-04-26 2013-10-31 The Government Of The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Navy Turbine and diesel fuels and methods for making the same
US10519077B2 (en) 2015-09-18 2019-12-31 Chevron Phillips Chemical Company Lp Ethylene oligomerization/trimerization/tetramerization reactor
US10513473B2 (en) 2015-09-18 2019-12-24 Chevron Phillips Chemical Company Lp Ethylene oligomerization/trimerization/tetramerization reactor
US9944661B2 (en) 2016-08-09 2018-04-17 Chevron Phillips Chemical Company Lp Olefin hydroboration
US20180186708A1 (en) 2016-12-29 2018-07-05 Chevron Phillips Chemical Company Lp Ethylene Oligomerization Processes
US10407360B2 (en) 2017-12-22 2019-09-10 Chevron Phillips Chemical Company Lp Ethylene oligomerization processes
WO2018125826A1 (en) 2016-12-29 2018-07-05 Chevron Phillips Chemical Company Lp Ethylene oligomerization processes
US10604457B2 (en) 2016-12-29 2020-03-31 Chevron Phillips Chemical Company Lp Ethylene oligomerization processes
US11591419B2 (en) 2018-12-07 2023-02-28 Exxon Mobil Technology and Engineering Company Processes for polymerizing internal olefins and compositions thereof
WO2020205708A1 (en) 2019-04-01 2020-10-08 Exxonmobil Research And Engineering Company Processes for polymerizing alpha-olefins, internal olefins and compositions thereof
KR102094549B1 (ko) 2019-06-19 2020-03-27 표성은 모발 채움 탈색방법
CN111892482B (zh) * 2020-06-24 2023-05-30 万华化学集团股份有限公司 一种异构十三醇的制备方法

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1140821A (en) 1967-01-12 1969-01-22 Ici Ltd Dimerisation of monoalkenes
US4045508A (en) * 1975-11-20 1977-08-30 Gulf Research & Development Company Method of making alpha-olefin oligomers
SU1268555A1 (ru) 1985-02-28 1986-11-07 Ордена Трудового Красного Знамени Институт Органической Химии Им.Н.Д.Зелинского Способ получени гексенов
US4658078A (en) * 1986-08-15 1987-04-14 Shell Oil Company Vinylidene olefin process
GB2205853A (en) * 1987-06-16 1988-12-21 Exxon Chemical Patents Inc A process for the production of octenes
US4973788A (en) * 1989-05-05 1990-11-27 Ethyl Corporation Vinylidene dimer process
US5087788A (en) * 1991-03-04 1992-02-11 Ethyl Corporation Preparation of high purity vinylindene olefin
US5550307A (en) * 1994-03-24 1996-08-27 Chevron Chemical Company Increased dimer yield of olefin oligomers through catalyst modifications
US5420373A (en) * 1994-03-24 1995-05-30 Chevron Chemical Company Controlled formation of olefin oligomers
US5625105A (en) * 1996-02-05 1997-04-29 Amoco Corporation Production of vinylidene olefins
US6103946A (en) * 1997-07-15 2000-08-15 E. I. Du Pont De Nemours And Company Manufacture of α-olefins

Also Published As

Publication number Publication date
DE60001619D1 (de) 2003-04-17
EP1100761A1 (en) 2001-05-23
BR0006192A (pt) 2001-04-17
KR100652274B1 (ko) 2006-11-29
DE60001619T2 (de) 2003-11-27
CA2347395A1 (en) 2000-12-07
EP1100761B1 (en) 2003-03-12
WO2000073249A1 (en) 2000-12-07
US6291733B1 (en) 2001-09-18
JP2003500462A (ja) 2003-01-07
CN1318042A (zh) 2001-10-17
AU5281300A (en) 2000-12-18
AU747871B2 (en) 2002-05-23
KR20010079596A (ko) 2001-08-22
CN1217887C (zh) 2005-09-07
RU2220942C2 (ru) 2004-01-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ2001345A3 (cs) Způsob dimerizace olefinů
JP4308015B2 (ja) クロムを主成分とした触媒を使用したオレフィン類の三量化およびオリゴマー化
RU2260578C2 (ru) Способ получения олефинов
JP6571190B2 (ja) オレフィンオリゴマー化方法
KR101074202B1 (ko) 에틸렌 사량체화 촉매계 및 이를 이용한 1-옥텐의 제조방법
KR100220825B1 (ko) 올레핀 생성 및 올레핀 생성 촉매 시스템 안정화
US7285607B2 (en) Polymerisation of olefinic compounds
KR101937993B1 (ko) 올레핀 올리고머화 반응용 촉매 시스템 및 이를 이용한 올레핀 올리고머화 방법
CA2500069A1 (en) Selective isomerization and linear dimerization of alpha-olefins using cobalt catalysts
JP2018515464A (ja) リガンド化合物、有機クロム化合物、オレフィンのオリゴマー化用触媒システム、およびこれを用いたオレフィンのオリゴマー化方法
JP2017521354A (ja) オレフィンオリゴマーの製造方法
JP2017524650A (ja) リガンド化合物、有機クロム化合物、オレフィンオリゴマー化用触媒システム、およびこれを用いたオレフィンのオリゴマー化方法
US20030181775A1 (en) Catalyst composition containing an aluminoxane for dimerizing, co-dimerizing and oligomerizing olefins
US20050203319A1 (en) Process for the preparation of oligomers
US10947256B2 (en) Ligand compound, organic chromium compound, catalyst system for olefin oligomerizatin, and method for oligomerizing olefin using same
JP2018500277A (ja) リガンド化合物、有機クロム化合物、オレフィンオリゴマー化触媒システム、およびこれを用いたオレフィンのオリゴマー化方法
CN112742483A (zh) 一种用于乙烯选择性齐聚的催化剂体系及其制备和应用
CN109701642B (zh) 一种催化剂组合物及其应用
KR101832448B1 (ko) 올레핀 올리고머화용 촉매계, 및 이를 이용한 올레핀 올리고머화 방법
JP6647320B2 (ja) オレフィンのオリゴマー化方法
US7199075B1 (en) Organometallic complexes that comprise bidentate chelating ligands that combine a nitrogen-containing heterocyclic compound with an alcohol and their use for catalyzing the oligomerization of olefins
US11148126B2 (en) Catalyst system for olefin oligomerization and method for preparing olefin oligomer by using same
CN109701660B (zh) 一种催化剂组合物及其应用
CN109701662B (zh) 一种催化剂组合物及其应用
MXPA01001241A (en) Process for dimerizing olefins