CZ20002020A3 - Plynová výbojka, zejména nízkotlaková plynová výbojka - Google Patents

Plynová výbojka, zejména nízkotlaková plynová výbojka Download PDF

Info

Publication number
CZ20002020A3
CZ20002020A3 CZ20002020A CZ20002020A CZ20002020A3 CZ 20002020 A3 CZ20002020 A3 CZ 20002020A3 CZ 20002020 A CZ20002020 A CZ 20002020A CZ 20002020 A CZ20002020 A CZ 20002020A CZ 20002020 A3 CZ20002020 A3 CZ 20002020A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
light
lamp
transmitting tube
bulb
lamp according
Prior art date
Application number
CZ20002020A
Other languages
English (en)
Inventor
Jürgen Dame
Rainer Münchhausen
Torsten Bernicke
Original Assignee
Promatec Gmbh Berlin, Sondermaschinen Und Elektronik
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Promatec Gmbh Berlin, Sondermaschinen Und Elektronik filed Critical Promatec Gmbh Berlin, Sondermaschinen Und Elektronik
Priority to CZ20002020A priority Critical patent/CZ20002020A3/cs
Publication of CZ20002020A3 publication Critical patent/CZ20002020A3/cs

Links

Landscapes

  • Vessels And Coating Films For Discharge Lamps (AREA)

Abstract

Výbojka sestává ze světlopropustné baňky (17) a světlopropustné trubice (10) uspořádané v baňce (17) výbojky pro stanoveni trasy výboje, najejímž konci je uspořádána elektroda (14, 21). Svčtlopropustná trubice (10)je na svém jednom konci (13) uzavřena a na druhém konci (12) otevřena a první elektroda (14)je uspořádána ve světlopropustné trubici (10) v oblasti uzavřeného konce (13) a druhá elektroda (21) v baňce (17) výbojky mimo světlopropustnou trubici (10).

Description

Plynová výbojka, zejména nízkotlaká plynová výbojka
Oblast techniky
Vynález se týká plynové výbojky, zejména nízkotlaké plynové výbojky se světlopropustnou baňkou výbojky a se světlopropustnou trubicí, uspořádanou v baňce výbojky, pro určení dráhy výboje, na jejichž koncích je upravena elektroda, přičemž světlopropustná trubice je na jednom svém konci uzavřena a na druhém svém konci otevřena a přičemž jedna z obou elektrod je upravena ve světlopropustné trubici v oblasti uzavřeného konce a druhá v baňce výbojky mimo světlopropustnou trubicí.
Dosavadní stav techniky
Obvyklé plynové výbojky mají skleněnou světlopropustnou trubici, která je potažena luminoforem a v jejích koncích jsou uspořádány elektrody, které vzduchotěsně procházejí uzavřenými konci trubice a je jimi přiváděn elektrický proud. Skleněná trubice je podle tradiční konstrukce plynových výbojek montována z jednoho nebo více úseků skleněné trubice ve tvaru U, nebo úseků ohnutých ve tvaru spirály, aby bylo možné vést výboj podle požadovaného světelného výkonu skleněnou trubicí stanovenou dráhou s větší nebo menší délkou, při co možná nejmenším potřebném prostoru a současně při charakteristice vyzařovaného světla, které se přibližuje tradičním žárovkám. Ačkoliv plynové výbojky tohoto druhu jsou s ohledem na úspornou spotřebu energie vynikající a tradiční žárovky značně převyšují, používají spotřebitelé tyto plynové výbojky jen s rozpaky, protože z estetického hlediska nejsou příliš uspokojivé.
Aby bylo možné vyjít vstříc estetickým potřebám spotřebitelů, kteří sice chtějí plynovou výbojku použít jako energeticky úsporné osvětlovací těleso, ale nechtějí se přitom vzdát tradiční žárovky, na kterou jsou zvyklí, byly již vyvinuty plynové výbojky, u kterých je skleněná trubice sloužící jako pouzdro pro stanovení trasy výboje uspořádána jednoduše v matové baňce ze skla nebo plastu, takže hotové svítidlo působí z vnějšku dojmem obvyklé žárovky. U těchto lamp se přes plynové výbojky, vytvořené odpovídajícím kompaktním způsobem, nasazují například tradiční baňky kulového tvaru, nebo tvaru svíčky a vzájemně se spojí. Tento postup má však tu nevýhodu, že světelný výkon je díky baňce, nasazené přes plynovou výbojku, nižší asi o 20 %. Kromě toho je provoz plynové výbojky znatelně omezován tím, že předávání tepla z pouzdra výboje do okolí je sníženo vnější baňkou svítidla tak, že teplotní stabilita plazmy na dráze výboje je zhoršena.
Ze spisu DE 30 19 605 Al je již známa nízkotlaká výbojka s vnější baňkou a vnitřní trubicí, která má jeden konec otevřený a druhý uzavřený. Dvě elektrody se nacházejí v oblasti uzavřeného konce vnitřní trubice, přičemž jedna elektroda je uspořádána uvnitř a druhá vně trubice, takže je možné upravit dráhu výboje, který od elektrody uspořádané uvnitř vnitřní trubice probíhá vnitřní trubicí a následně vnitřním prostorem vnější baňky, mimo vnitřní trubici ke druhé elektrodě.
Úkolem vynálezu je připravit další plynovou výbojku, která zajistí při obzvlášť dobrém světelném výkonu stabilní světelný provoz.
Podstata vynálezu • · ·· · « ··
Tento úkol splňuje plynová výbojka, zejména nízkotlaká plynová výbojka se světlopropustnou baňkou a se světlopropustnou trubicí, uspořádanou v baňce pro určení dráhy výboje, na jejichž koncích je upravena elektroda, přičemž světlopropustná trubice je na jednom svém konci uzavřena a na druhém svém konci otevřena a přičemž jedna z obou elektrod je upravena ve světlopropustné trubici v oblasti uzavřeného konce a druhá v baňce výbojky mimo světlopropustnou trubici, podle vynálezu, jehož podstatou je, že otevřený konec světlopropustné trubice je uspořádán tak, že plazma výboje probíhá podél vnitřního povrchu baňky výbojky.
Podle dalšího provedení vynálezu je světlopropustná trubice pro určení dráhy výboje uzavřena pouze na jednom konci, takže její druhý konec je otevřený, a že je uspořádána elektroda plynové výbojky, přiřazená druhému otevřenému konci světlopropustné trubice mimo trubici, v baňce výbojky, přičemž otevřený konec světlopropustné trubice je uspořádán tak, že plazma dráhy výboje probíhá podél vnitřního povrchu baňky. Tímto způsobem je možné realizovat dráhu výboje, která existuje jak uvnitř trubice, tak i vně trubice, v baňce výbojky. Tato konstrukce dráhy výboje má zejména tu výhodu, že dráha výboje je v přímém tepelném kontaktu s baňkou výbojky, takže baňka působí jako takzvané studené místo plynové výbojky, takže v provozu, po odpojení startovací fáze, se udržuje na konstantní teplotě.
Další podstatná výhoda plynové výbojky podle vynálezu spočívá v tom, že světlo vytváří nejenom ta část dráhy výboje, která leží uvnitř trubice, propouštějící světlo, ale také i dráha výboje, probíhající vně trubice, v baňce výbojky. Tak se ke světelnému toku, vytvořenému ve světlopropustné trubici přidává světelný tok, vzniklý mimo trubici, • 9 9 který přinejmenším kompenzuje světelné ztráty způsobené baňkou výbojky.
Podle vynálezu je možné vytvořit na jedné straně výkonné plynové výbojky s výkonem do 80 W v kompaktní konstrukci, které mají světelný výkon nebo světelný výtěžek srovnatelný se 400 W žárovkou. Na straně druhé zajišťuje průběh plazmy v baňce výbojky stejnoměrné vyzařování světla, které působí v podstatě stejný světelný dojem, odpovídající žárovce.
U jiného výhodného provedení vynálezu jsou obě elektrody umístěny vzájemně vedle sebe uvnitř, popřípadě vně světlopropustné trubice v baňce výbojky, a že otevřený konec světlopropustné trubice je uspořádán s odstupem k elektrodě upravené vně trubice. Toto uspořádání elektrod vzhledem ke světlopropustné trubici umožňuje, pro jednoduchou a cenově výhodnou montáž, zejména účelné uspořádání jednotlivých elementů svítidla podle vynálezu.
Zvlášť výhodné přitom je, když uzavřený konec trubice, propouštějící světlo, je uspořádán v koncové oblasti baňky výbojky, která má elektrické připojení, kdežto otevřený konec světlopropustné trubice leží v jiné koncové oblasti baňky výbojky. Vnitřek baňky je tak možno optimálně využít k prodloužení dráhy výboje. Současně se zjednoduší výroba, protože jednotlivé elektrody mohou být se svými odpovídajícími průchodkami proudu vsazeny a utěsněny do baňky výbojky při jejím uzavírání.
Plynovou výbojku pro malé světelné výkony podle vynálezu, je možné jednoduchým způsobem vyrobit tak, že v baňce, například ve tvaru svíčky, je uspořádána světlopropustná trubice, jejíž délka v podstatě odpovídá volné délce vnitřku baňky. Je přitom umožněna φ · · · φ · · · φφφφ φ» ·* • · φφφ taková dráha výboje , jejíž délka je zhruba dvojnásobnou délkou světlopropustné trubice. Pro plynové výbojky s vyšším světelným výkonem je však výhodné, když je trubice mezi svými konci spirálovitě svinuta nebo vytvořena ve tvaru meandru. V tomto případě je obzvlášť výhodné, je-li světlopropustná trubice jednodílná.
Podle jiné formy provedení vynálezu však může být světlopropustná trubice složena nejméně ze dvou úseků. V tomto případě je možné realizovat trubkové úseky, ležící těsně vedle sebe tak, že dochází k optimálnímu využití vnitřního prostoru baňky výbojky.
Obzvlášť účelné je, pokud světlopropustná trubice a popřípadě také baňka výbojky jsou skleněné. Podle délky vlny světla, vzniklého při výboji v plynu, může přitom být výhodné použití skla křemenného.
Pro tradiční plynové výbojky, které mají být vyráběny v hromadné výrobě, se však uplatňují běžná skla, používaná ve světelné technice, nepropustná pro UV světlo.
V tomto případě je účelné, když jak světlopropustná trubice, tak i baňka výbojky jsou uvnitř potaženy luminoforem, který mění vznikající UV záření na viditelné světlo a s jeho pomocí mohou být nastaveny spektrální vlastnosti vyzařovaného světla plynové výbojky podle vynálezu, způsobem odpovídajícím účelu použití svítidla.
Je-li plynová výbojka podle vynálezu naplněna vzácným plynem, například argonem nebo rtutí tak, že se k vytváření světla používají
UV emise rtuti, nastává sice na luminoforním povlaku baňky zmenšení světelného toku, vzniklého v světlopropustné trubici potažené luminoforem. Současně však vzniká také v baňce samotné UV světlo, φ
φ φ φ φ * φ
Φ
Φ
Φ Φ
Φ Φ φ
φ φ
Η
ΦΦ φφ φ
φφ φφ
Φ· protože část dráhy výboje probíhá mimo světlopropustnou trubici v baňce výbojky. Toto UV světlo, vzniklé v baňce výbojky, se prostřednictvím luminoforního povlaku baňky mění ve viditelné světlo. Tímto způsobem vzniklý světelný tok se přidává ke světelnému toku, vycházejícímu ze světlopropustné trubice, přičemž zmenšení viditelného světelného toku na luminoforním povlaku baňky výbojky je přinejmenším kompenzováno.
Aby bylo možné ještě lépe přizpůsobit spektrální charakteristiku plynové výbojky podle vynálezu požadavkům aktuálního způsobu použití, může být upraveno, že pro povlak světlopropustné trubice a baňky výbojky se používají různé luminofory.
Aby bylo možné získat faktor podání barev 93 nebo více, je podle vynálezu upraveno, že pro povlak světlopropustné trubice a/nebo baňku výbojky je použit 3 až 5 pásmový luminofor.
Jedno účelné provedení vynálezu se vyznačuje tím, že baňka výbojky je uzavřena uzavíracím elementem, ve kterém jsou uloženy elektrody a na němž je uchycena světlopropustná trubice, přičemž elektrody a světlopropustná trubice mohou být ustaveny nezávisle na sobě a zataveny do uzavíracího elementu.
Výhodné je dále, pokud jsou přívodní dráty k elektrodám vytvořeny jako konektor, aby baňka výbojky s trubicí a elektrody mohly být současně umístěny v jedné patici a mohly být spojeny s elektronickým předřazeným spínačem.
Obzvlášť stejnoměrného rozdělení plazmy se dosáhne, když otevřený konec světlopropustné trubice je uspořádán v ose souměrnosti baňky výbojky.
• · * · · · • · · · • * ·· ·
Přitom je účelné, když otevřený konec světlopropustné trubice leží buď s odstupem, který je menší než polovina průměru světlopropustné trubice, vůči vnitřnímu povrchu baňky výbojky, nebo
povrchu má odstup, který je menší než polovina průměru světlopropustné trubice.
Dále je výhodné, když otevřený konec světlopropustné trubice se lehce kuželovité rozšiřuje.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je dále blíže vysvětlen na základě obrázků, na nichž znamená obr. 1 schématické znázornění plynové výbojky podle vynálezu, která má vnější tvar tradiční žárovky, obr. 2 plynová výbojka podle vynálezu ve tvaru svíčky, obr. 3 další plynová výbojka podle vynálezu s přímou trubicí v baňce, obr. 4 plynová výbojka odpovídající obr. 3 se spirálovou trubicí v baňce a obr. 5 nárys spirálové trubice podle obr. 4 ze shora.
Na různých obrázcích výkresu jsou vzájemně odpovídající konstrukční prvky označeny stejnými vztahovými značkami.
Na • · * ·· ·· ♦ · · • 4 4 4 • « 4 ·· · · · · • 4 4 · 4 · · · «· ··
Příklady provedeni vynálezu
Jak je znázorněno na obr. 1, zahrnuje plynová výbojka podle vynálezu světlopropustnou trubici, zejména skleněnou trubici 10. která je Šroubovité stočena a její vnitřní povrch je potažen luminoforem 11. Na obr. 1 je znázorněn otevřený konec 12. zatímco druhý, dole zakreslený konec 13. je uzavřený. V oblasti uzavřeného konce 13 je ve skleněné trubici 10 uspořádána první elektroda 14. která je například vytvořena ve tvaru spirály a jejíž přívodní dráty 15 procházejí hermeticky uzávěrem skleněné trubice 10, vytvořeným například jako smáčknuté místo 16.
Skleněná trubice IQ je uspořádána v baňce 17 výbojky, která je na svém vnitřním povrchu rovněž potažena luminoforem 1 Γ. Baňka 17 má kulový nebo hruškovitý tvar, známý z výroby žárovek a je uzavřena zataveným skleněným talířem 18, v němž je vsazena čerpací trubička
19. Skleněným talířem 18 jsou na jedné straně vedeny přívodní dráty 15 první elektrody 14 a na straně druhé přívodní dráty 20 druhé elektrody 21 a jsou hermeticky zataveny. Zatavení přívodních drátů 15. 20 elektrod 14, 21 a čerpací trubičky 19 může být provedeno současně se zatavením skleněného talíře 18 s baňkou 17 výbojky.
Po odvzdušnění a následném naplnění baňky 17 výbojky vzácným plynem, například argonem, a po zavedení rtuti, se čerpací trubička 19 hermeticky zataví.
Baňka 17 výbojky se skleněnou trubicí 10. uspořádanou uvnitř, je upevněna na patici 22, ve které je umístěn elektronický předřazený spínač 23.. Na patici 22 je dále umístěn připojovací element 24, který může být například vytvořen blíže neznázorněným způsobem jako šroubový závit, s jehož pomocí může být plynová výbojka podle vynálezu sešroubována s tradiční žárovkovou objímkou.
Při výrobě plynové výbojky podle vynálezu se nejprve po výrobě baňky 17 a světlopropustné trubice z vhodného skla potáhne vnitřní povrch skleněné trubice 10 a baňky 17 výbojky luminoforem 11. 1 Γ. Přitom mohou být pro potahování skleněné trubice 10 a baňky £7 výbojky použity buď stejné nebo různé luminofory. Druh skla použitého pro skleněné trubice 10 a baňky 17 se volí stejně jako luminofory pro potahování v závislosti na požadované spektrální charakteristice světla, vyzařovaného hotovým svítidlem. Pro plynovou vývojku podle vynálezu pro nasazení v domácnosti se při výrobě používají obvyklé druhy skla. Pro speciální svítidla, která mají vysílat například UV světlo, je ovšem rovněž možné použít křemíkové sklo. Nadto je také možné vyrobit skleněnou trubici 10 pro stanovení trasy výboje v baňce 17 výbojky z křemíkového skla a jenom vnitřní povrch baňky 17 potáhnout luminoforem 11'. Dále je možné vytvořit také baňku výbojky z křemíkového skla.
Poté, co jsou světlopropustná skleněná trubice 10 a baňka £7 výbojky připraveny odpovídajícím způsobem a jsou, rovněž v popsaném přednostním příkladu provedení vynálezu, potaženy luminoforem ££, 11'. se do jednoho konce 13 skleněné trubice 10 vsadí elektroda £4. Potom se konec £3 při vytvoření smáčknutého místa 16. kterým hermeticky procházejí přívodní dráty 15 první elektrody 14. zataví.
Následně se provádí uspořádání skleněné trubice 10 na skleněném talíři 18, přičemž přívodní dráty 15 první elektrody 14 mohou být vytvořeny tak, že skleněná trubice £0 je držena přívodními dráty 15.
Jakmile je uspořádána druhá elektroda 21. čerpací trubička 19 a baňka výbojky na skleněném talíři 18. provádí se zatavení skleněného talíře 18 s baňkou 17 výbojky a současně zatavení Čerpací trubičky 19 a přívodních drátů 15. 20 elektrod 14. 21.
Přitom je také možné zatavit nejprve přívodní dráty 15, 20 elektrod 14. 21 a čerpací trubičku 19 do skleněného talíře 18. sloužícího jako spojovací element, aby pak v druhém pracovním kroku byl skleněný talíř 18 zataven spolu s baňkou 17 výbojky. Tím se umožňuje použití tavící techniky pro vysoce rozvinutou strojní výrobu v jednoduchých kleštinových elementech.
Připravená baňka 17 pak může být odvzdušněna, aby se následně naplnila vzácným plynem, například argonem tak, že tlak vzácného plynu v baňce 17 výbojky je asi 3 hPa (3 mbar). Kromě toho se plní 3 až 10 mg rtuti čerpací trubičkou 19, která je pak hermeticky zatavena.
Následně se připravená jednotka z baňky 17 výbojky a skleněné trubice 10 upevní na patici 22. přičemž se připojí přívodní dráty 15. 20 elektrod 14. 21 odpovídajícím způsobem k elektronickému předřazenému spínači 22.
Při provozu hotového svítidla se mezi oběma elektrodami 14. 21 vytváří dráha výboje, jejíž délka je určena účinnou délkou skleněné trubice 10 a odstupem otevřeného konce 12 skleněné trubice 10 od druhé elektrody 21, která je uspořádána vně skleněné trubice £0, zejména v sousedství první elektrody 14 v baňce 17 výbojky. Světlo, vytvořené plazmou dráhy výboje ve skleněné trubici 10, se přemění luminoforem 11 na vnitřním povrchu skleněné trubice 10 na viditelné světlo, zatímco světlo vytvořené plazmou v baňce 17 výbojky mimo skleněnou trubici 10. se přemění na viditelné světlo luminoforem 11' na vnitřním povrchu baňky 17.
• ·
Světelný tok vytvořený lumínoforem 11 ve skleněné trubici 10 a luminoforem 11' v baňce 17 výbojky se sčítají, takže zhoršení světelného toku ze skleněné trubice 10 přes baňku 17. respektive povlak luminoforu li' je kompenzováno, nebo dokonce překompenzováno.
Plynová výbojka podle vynálezu má přitom nejenom vysoký výtěžek světelného výkonu, ale také stabilní světelný výkon, protože plazma dráhy výboje je bezprostředně v kontaktu s baňkou 17 výbojky, kterou je teplo vzniklé v plazmě odváděno do okolí. Baňka 17 výbojky tak umožňuje chlazení plazmy dráhy výboje a působí jako chladné místo, které zajišťuje stabilní teplotu plazmy.
Obr. 2 znázorňuje jinou plynovou výbojku podle vynálezu, která má baňku 12' ve tvaru svíčky, V baňce 17' výbojky je uspořádána v podstatě přímá skleněná trubice 10/, jejíž nahoře zakreslený otevřený konec 12 leží ve špičce baňky 17'. Baňka 12' výbojky je na konci odvráceném od Špičky uzavřena skleněným talířem 18, ve kterém jsou zataveny čerpací trubička 19 a přívodní dráty 15, 20 první a druhé elektrody 14 respektive 21. První elektroda 14 je uspořádána ve skleněné trubici 10' v oblasti jejího uzavřeného konce 13.
Baňka 17 výbojky je upevněna v patici 22, ve které je umístěn odpovídající předřazený spínač 23. Kromě toho je na patici 22 upraven připojovací element 24/, který slouží zejména jako Šroubový závit pro našroubování plynové výbojky podle vynálezu ve tvaru svíčky do tradiční žárovkové objímky.
Elektrody 14. 21. mezi kterými se vytváří plazma dráhy výboje při provozu svítidla, jsou uspořádány vzájemně vedle sebe uvnitř nebo vně skleněné trubice 10'. Skleněná trubice 10' je přitom vytvořena tak, že její otevřený konec 12 je vzdálen co možná nejvíc od druhé elektrody 21 ležící vně skleněné trubice, aby se mimo skleněnou trubici 10 mohla realizovat co možná nejdelší dráha výboje v baňce 17' a tím se zajistila vysoká světelná výtěžnost.
Výroba a provoz plynové výbojky ve tvaru svíčky podle vynálezu, odpovídá výrobě a provozu plynové výbojky popsané na základě obr. 1.
Obr. 3 znázorňuje baňku 17 výbojky, ve které je vsazena přímá světlopropustná trubice 10. Vnitřní povrch baňky 17 výbojky je potažen luminoforem 11'. kdežto skleněná trubice 10 je potažena na svém vnitřním i vnějším povrchu luminoforem li. Používají se zejména tří, čtyř nebo pětipásmové luminofory, tedy luminofory, které převádějí UV světlo vytvořené výbojem na viditelné světlo ve třech, Čtyřech nebo pěti spektrálních oblastech.
Baňka 17 výbojky je na svém konci, zakresleném na obr. 3 jako spodním, uzavřena skleněným talířem 18. sloužícím jako skleněný spojovací element, kterým jsou protaženy přívodní dráty 15, 20 elektrod 14. 21 a čerpací trubička 19 a které jsou v tomto elementu zataveny. Skleněná trubice 10 je rovněž bezprostředně zatavena do skleněného talíře 18 a obklopuje první elektrodu 14.
Otevřený konec 12 skleněné trubice 10 leží vůči vnitřnímu povrchu baňky 17 výbojky s malým odstupem d. Odstup d je přitom účelným způsobem menší než polovina průměru trubice. Kromě toho má skleněná trubice 10 na svém otevřeném konci 12 malé kuželovité rozšíření 12'.
Pomocí uspořádání upraveného podle vynálezu s nepatrným rozšířením otevřeného konce 12 skleněné trubice 10 se dosáhne toho, že plazma vytvořená při výboji a tím trasa výboje, je v podstatě rovnoměrně rozdělena po celém vnitřním povrchu baňky 17. takže vzniká stejnoměrně svítící výbojka.
Skleněná trubice 10 je přitom uspořádána soustředně s osou A souměrnosti baňky 17 výbojky.
Při výrobě výbojky podle vynálezu se nejprve zataví elektrody
14. 21 se svými přívodními dráty 15. 20. čerpací trubička 19 a skleněná trubice 10 se skleněným talířem 18. Ve druhé technologické operaci se pak může takto připravená montážní sestava vsadit do baňky 17 výbojky, aby se pak nakonec hermeticky uzavřela zatavením skleněného talíře 18 s baňkou 17 a ustavily se tak elektrody 14. 21 a skleněná trubice 10 v baňce 17 výbojky.
Obr, 4 znázorňuje další výbojku podle vynálezu, která se liší od výbojky nakreslené na obr. 3 pouze spirálovým tvarováním skleněné trubice 10. Skleněná trubice 10 spirálového tvaru je přitom opět uspořádána tak, že osa spirály se shoduje s osou souměrnosti baňky 17 výbojky.
Otevřený konec spirálové skleněné trubice 10 je přitom, jak je nejlépe patrné z obr. 5, zahnut tak, že plocha hrdla 12' otevřeného konce 12 spirálové skleněné trubice 10 leží v jedné rovině E, která zahrnuje osu A souměrnosti baňky 17 výbojky. Účelným způsobem je přitom středový bod plochy 12'' hrdla vyrovnán s osou A souměrnosti.
Ačkoliv u tohoto uspořádání otevřený konec 12 s vyústěním otvoru 12” neleží bezprostředně proti vnitřní ploše baňky 17 výbojky, je uspořádáním otevřeného konce 12 s malým odstupem d k baňce 17 dosaženo, že se také zde plazma v podstatě rovnoměrně rozděluje po celém vnitřním povrchu baňky 17.
Aby se montáž pouzdra výboje svítidla podle vynálezu na patici 22 provedla co nejjednodušeji, jsou přívodní dráty 15, 20 elektrod 14, 21 vytvořeny jako konektor, který může mít například obdélníkový průřez. Elektrické spojení elektrod 14, 21 s předřazeným spínačem 23. a mechanické spojení pouzdra výboje s patici, se dá tímto způsobem jednoduše a spolehlivě uskutečnit.

Claims (21)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Plynová výbojka, zejména nízkotlaká plynová výbojka, se
    - světlopropustnou baňkou (17, 17') výbojky a se
    - světlopropustnou trubicí (10, 10') uspořádanou v baňce (17, 17') výbojky, pro určení dráhy výboje, na jejichž koncích je upravena elektroda (14, 21),
    - přičemž světlopropustná trubice (10, 10 ) je na jednom svém konci (13) uzavřena a na druhém svém konci (12) otevřena a
    - přičemž jedna z obou elektrod (14) je upravena ve světlopropustné trubici (10, 10') v oblasti uzavřeného konce (13) a druhá elektroda (21) v baňce (17, 17') výbojky mimo světlopropustnou trubici (10, 10'), vyznačující se tím, že otevřený konec (12) světlopropustné trubice (10, 10') je uspořádán tak, že plazma dráhy výboje probíhá podél vnitřního povrchu baňky (17, 17 ) výbojky.
  2. 2. Výbojka podle nároku 1, vyznačující se tím, že obě elektrody (14, 21) jsou umístěny vedle sebe uvnitř, respektive vně světlopropustné trubice (10, 10') v baňce (17, 17') výbojky, a že otevřený konec (12) světlopropustné trubice (10, 10') je uspořádán s odstupem k elektrodě (21) upravené vně světlopropustné trubice (10, 10').
  3. 3. Výbojka podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že uzavřený konec (13) světlopropustné trubice (10, 10') je uspořádán v koncové oblasti baňky (17, 17') výbojky, která má elektrické připojení, kdežto otevřený konec (12) světlopropustné trubice (10, 10') leží ve druhé koncové oblasti baňky (17, 17') výbojky.
  4. 4. Výbojka podle nároku 1 až 3, vyznačující se tím, že světlopropustná trubice (10) je mezi svými konci šroubovité zavinuta.
    φ ♦ φ φ * φ φ φ φφ φ
    φ »
    φφ φ · • φ φ · ♦ φ φ φ
    φ φ φ φφ φ
    φ φ φ φ φ
  5. 5. Výbojka podle nároku 1 až 3, vyznačující se tím, že světlopropustná trubice je mezi svými konci vytvořena ve tvaru meandru.
  6. 6. Výbojka podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že světlopropustná trubice (10, 10') je jednodílná.
  7. 7. Výbojka podle jednoho z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že světlopropustná trubice je složena nejméně ze dvou úseků.
  8. 8. Výbojka podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že světlopropustná trubice (10, 10') sestává ze skla.
  9. 9. Výbojka podle nároku 8, vyznačující se tím, že světlopropustná trubice (10, 10') sestává z křemenného skla.
  10. 10. Výbojka podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že baňka (17, 17') výbojky sestává ze skla, zejména za takového druhu skla, jako světlopropustná trubice (10, 10').
  11. 11. Výbojka podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že světlopropustná baňka (17, 17') výbojky je na vnitřním povrchu potažena luminoforem (1Γ).
  12. 12. Výbojka podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že světlopropustná trubice (10, 10') je na vnitřním povrchu a/nebo na vnějším povrchu potažena luminoforem (11).
  13. 13. Výbojka podle nároku 11 a 12, vyznačující se tím, že na potah světlopropustné trubice (10, 10') a baňky (17, 17') výbojky jsou použity různé luminofory (11, 1Γ).
  14. 14. Výbojka podle jednoho z nároků 11, 12 nebo 13, vyznačující se tím, že na potah světlopropustné trubice (10, 10') a/nebo baňky (17, 17') je použit 3 až 5 pásmový luminofor.
  15. 15. Výbojka podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že baňka (17, 17') výbojky je uzavřena spojovacím elementem (18), ve kterém jsou uloženy elektrody (21, 14), a ve kterém je uchycena světlopropustná trubice (10, 10').
  16. 16. Výbojka podle nároku 15, vyznačující se tím, že elektrody (21, 14) a trubice (10, 10') mohou mít polohu vzájemně nezávislou a mohou být zataveny do spojovacího elementu (18).
  17. 17. Výbojka podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že přívodní dráty (15, 20) k elektrodám (21, 14) jsou vytvořeny jako konektory, aby baňku (17, 17') výbojky s trubkou (10, 10'), která je v ní uspořádána, a elektrody (21, 14) současně upevnily v patici (22) a elektrody (21, 14) spojily s elektronickým předřazeným spínačem (23).
  18. 18. Výbojka podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že otevřený konec (12) světlopropustné trubice (10, 10') je uspořádán v ose (A) souměrnosti baňky (17, 17') výbojky.
  19. 19. Výbojka podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že otevřený konec (12) světlopropustné trubice (10, 10') leží proti vnitřnímu povrchu baňky (17, 17') výbojky s odstupem (d), který je menší než polovina průměru světlopropustné trubice (10, 10'),
  20. 20. Výbojka podle jednoho z nároků 1 až 18, vyznačující se tím, že otevřený konec (12) světlopropustné trubice (10, 10') leží v rovině (E) obsahující osu (A) souměrnosti baňky (17, 17') výbojky a k jejímu vnitřnímu povrchu vykazuje odstup (d), který je menší než polovina průměru světlopropustné trubice (10, 10').
  21. 21. Výbojka podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že otevřený konec (12) světlopropustné trubice (10, 10') má lehce kuželovitý tvar.
CZ20002020A 2000-05-31 2000-05-31 Plynová výbojka, zejména nízkotlaková plynová výbojka CZ20002020A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20002020A CZ20002020A3 (cs) 2000-05-31 2000-05-31 Plynová výbojka, zejména nízkotlaková plynová výbojka

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20002020A CZ20002020A3 (cs) 2000-05-31 2000-05-31 Plynová výbojka, zejména nízkotlaková plynová výbojka

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20002020A3 true CZ20002020A3 (cs) 2001-03-14

Family

ID=5470842

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20002020A CZ20002020A3 (cs) 2000-05-31 2000-05-31 Plynová výbojka, zejména nízkotlaková plynová výbojka

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ20002020A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2156463B1 (en) Compact fluorescent lamp with outer envelope and method for manufacturing such lamp
US20060273720A1 (en) CCFL device with a solid heat-dissipation means
KR100386750B1 (ko) 소형방전램프 및 전구형 형광램프
KR100548942B1 (ko) 전구형 형광램프 및 조명기구
US6705748B2 (en) Lamp with ceramic light shield
JP2008004398A (ja) 電球形蛍光ランプおよび照明器具
GB2092831A (en) Ballasts for Gas Discharge Lamps, and a Lighting Unit with a Ballast and at Least One High Pressure Gas Discharge Lamp
JP4099702B2 (ja) 電球形蛍光ランプおよび照明装置
CZ20002020A3 (cs) Plynová výbojka, zejména nízkotlaková plynová výbojka
JPS58112238A (ja) けい光ランプ
SK7992000A3 (en) Gas discharge lamp, especially low pressure gas discharge lamp
JP2009009930A (ja) 電球形蛍光ランプおよび照明器具
JP2008226814A (ja) 電球形蛍光ランプおよび照明器具
JP2007273264A (ja) 電球形蛍光ランプおよび照明装置
JPH10134614A (ja) 蛍光ランプ装置および照明器具
JPH08222183A (ja) 電球形蛍光ランプ
JP2003059452A (ja) 電球形蛍光ランプおよび照明器具
KR100896035B1 (ko) 고효율 무전극 램프
JP4362934B2 (ja) 高圧放電ランプおよび照明装置
JPS61133549A (ja) 螢光ランプ
JPH0969309A (ja) 蛍光ランプ装置
JP4196668B2 (ja) 電球形蛍光ランプ及び照明器具
JP4304605B2 (ja) 電球形蛍光ランプおよび照明装置
JP3846520B2 (ja) 電球形蛍光ランプ
JP2007273226A (ja) 電球形蛍光ランプ、照明器具および電球形蛍光ランプの製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic