CZ107897A3 - Univerzální nosníkový závěs - Google Patents

Univerzální nosníkový závěs Download PDF

Info

Publication number
CZ107897A3
CZ107897A3 CZ971078A CZ107897A CZ107897A3 CZ 107897 A3 CZ107897 A3 CZ 107897A3 CZ 971078 A CZ971078 A CZ 971078A CZ 107897 A CZ107897 A CZ 107897A CZ 107897 A3 CZ107897 A3 CZ 107897A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
housing
horizontal
rod
legs
vertical
Prior art date
Application number
CZ971078A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ292149B6 (cs
Inventor
Leeuwen Martin Van
Gijsel Gerardus E. C. Van
Original Assignee
Erico International Corporation
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Erico International Corporation filed Critical Erico International Corporation
Publication of CZ107897A3 publication Critical patent/CZ107897A3/cs
Publication of CZ292149B6 publication Critical patent/CZ292149B6/cs

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02GINSTALLATION OF ELECTRIC CABLES OR LINES, OR OF COMBINED OPTICAL AND ELECTRIC CABLES OR LINES
    • H02G3/00Installations of electric cables or lines or protective tubing therefor in or on buildings, equivalent structures or vehicles
    • H02G3/26Installations of cables, lines, or separate protective tubing therefor directly on or in walls, ceilings, or floors
    • H02G3/263Installation, e.g. suspension, of conduit channels or other supports
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16LPIPES; JOINTS OR FITTINGS FOR PIPES; SUPPORTS FOR PIPES, CABLES OR PROTECTIVE TUBING; MEANS FOR THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16L3/00Supports for pipes, cables or protective tubing, e.g. hangers, holders, clamps, cleats, clips, brackets
    • F16L3/24Supports for pipes, cables or protective tubing, e.g. hangers, holders, clamps, cleats, clips, brackets with a special member for attachment to profiled girders

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Forms Removed On Construction Sites Or Auxiliary Members Thereof (AREA)
  • Chain Conveyers (AREA)
  • Load-Engaging Elements For Cranes (AREA)
  • Supports For Pipes And Cables (AREA)
  • Clamps And Clips (AREA)
  • Holders For Apparel And Elements Relating To Apparel (AREA)
  • Joining Of Building Structures In Genera (AREA)
  • Aerials With Secondary Devices (AREA)

Description

Vynález se týká univerzálního nosníkového závěsu a zejména nastavitelného závěsu, zvláště vhodného pro zavěšení různých nákladů jako jsou trouby, kabelové lávky, osvětlení a podobné náklady ze spodní strany ocelového nebo betonového nosníku.
Dosavadní stav techniky
Betonové nosníky nebo nosné vaznice se staly běžnými ve stavebnictví, kde materiál a sklady prefabrikátů jsou v místě dosažitelné. Použití prefabrikovaných betonových nosníků nebo vaznic začalo v mnoha oblastech konkurovat oceli a dřevu. Volné rozpětí nosníků se může velice lišit od asi 5 do 50 metrů, jako se liší rozměry a dimenze průřezů. Kvůli váze, tuhosti a pevnosti jsou nosníky vždycky ve tvaru I. To znamená, že mají vertikální sloupek nebo žebro a horní a spodní pás. Pásy a zejména spodní pás mají obvykle nejvyšší koncentraci vyztužené oceli a některé z takových ocelí se mohou docela blížit povrchu betonu.
Takové prefabrikované nosníky bývají výrazně předimenzované s přemírou oceli a příliš velikých rozměrů. Ale aby se snížila váha a aby byly konkurence schopné s porovnatelným rozpětím ocelových a dřevěných nosníků, používají se štíhlé, mnohem pečlivěji navržené prefabrikované betonové nosníky a takové nosníky nemohou mít vždycky v sobě otvory nebo kotvy, aniž by se nejednalo o zhoršení celistvosti a plánované pevnosti nosníku. Stále víc, ať už zákony nebo předpisy, se zakazuje vrtání nebo zavádění spon do ocelových vyztužených betonových nosníků. Toto zejména platí u spodního pásu který může mít vysokou koncentraci rozhodující oceli blízko betonového povrchu. Navíc přesné umístění oceli není vždycky známo a kvůli tolerancím, zavedeným do odlévacích postupů, se může poněkud lišit nosník od nosníku dokonce i přes identické vnější rozměry a plánovanou kapacitu.
V minulosti některé způsoby připevňování používaly otvory v žebru v oblasti neutrální osy nosníku. Tyto techniky mohou zahrnovat rohové konzoly upevněné k žebru otvorem a vystupující bočně z nosníku. Jiná zařízení jednoduše ovinou kovový pás otvorem nebo štěrbinou v žebru kolem spodního pásu. Jiné mohou použít široký obrácený U-šroub vyčnívající otvorem v žebru pro připevnění korýtka nebo podpěry ke spodní části nosníku, z kterého je náklad zavěšen. Ve spodním pásu bylo běžné vyvrtat otvor a vložit kotvu pro připevnění korýtka nebo kolejnice které zase upevňovaly náklad. Tyto způsoby, nyní většinou zakázané nebo s nelibostí trpěné kvůli eventuálnímu snížení pevnosti nosníku, nebyly v pořádku a intenzivně se pracovalo na jejich vylepšení. I když otvory nebo zařízení byly předem provedeny nebo provedeny na místě, zvyšovaly cenu nosníku a dokonce i tím, že obvykle vyžadovaly čištění nebo odstranění betonových vměstků.
Také otvory, ať už v žebru nebo ve spodním pásu, jakmile byly jednou vytvořeny, neumožňovaly žádné podélné nastavení nosníku. Tyto otvory, zejména v žebru, měly negativní vliv na vzhled nosníku. A co je důležitější, takové otvory zejména ve spodním pásu, zaváděly lokální síly tam, kde je nosník nejzranitelnější.
Některé závěsné systémy se vyhýbají problémům s otvory v nosníku celkovým ovinutím nosníku. To může být provedeno perforovaným kovovým pásem ovinutým kolem dokola nosníku nebo pomocí velkého obráceného U-šroubu nebo závitovou tyčí jdoucí přes vrchní část nosníku a připevňující korýtko ke spodní části nosníku, z kterého je náklad zavěšen. Jiný systém může použít rovnoběžné podpěry. Jednu nad nosníkem a jednu pod nosníkem, přičemž tyto podpěry jsou spolu propojeny závitovou tyčí na každé straně nosníku. Tyto závitové tyče obvykle vyžadují množství matic a podložek a musí být stejně nastaveny a utaženy. Tyto systémy jsou užitečné jen když je oblast nad nosníkem dostupná a dokonce i potom vyžadují značný počet součástek a seřizování. Seřizování je nutné, protože součásti nejsou snadno nastavitelné jinak, než přiříznutím pro optimální přizpůsobení různým velikostem nebo tvarům nosníku.
Kvůli nedostatkům výše popsaných způsobů byly vyvinuty určité přizpůsobené systémy, určené pro zachycení jen na vnější část spodního pásu. Tyto systémy jsou poměrně drahé a mohou fungovat jen pro omezený rozsah velikostí nosníků a uspořádání. Nejjednodušší systém využívá horizontální podpěru, která probíhá pod nosníkem. Jsou na ni připevněny konzoly tak, aby vyčnívaly z horní části podpěry u každého konce spodního pásu. Konzoly jsou zakončeny dovnitř ohnutými horními konci zasahujícími přes horní část konců spodního pásu nosníku. Konzoly se však obvykle hodí jen na jednu velikost nebo typ nosníku a jestliže se má rozměr pásu měnit i jen mírně axiálně, nastávají problémy. Náklad je obvykle zavěšen z podpěry a mohou být požadovány speciální otvory v podpěře pro konzoly a docela jistě správná velikost a tvar konzol. A znovu potřeba množství matic, šroubů a podložek. Toto závěsné zařízení nepatří k těm, která by byla bezpečně a pohodlně nastavitelá. Konzoly a rozteč konzol ještě musí být přizpůsobeny pro určitý nosník nebo velmi úzký rozsah nosníků.
U ocelových nosníků jsou použity svorky přes konce spodního pásu, ale uspořádání a rozměr betonových nosníků činí tuto aplikaci příliš rozměrnou, omezenou a nešikovnou.
Mnohem komplexněji přizpůsobený závěs je na trhu známý REF-500, prodávaný firmou SINARD. Sestává ze dvou hlavních konzol, nastavitelných horizontálně pomocí ručního šroubu pod nosníkem. Každá konzola obsahuje krátkou vertikální tyč. Na vrchní části každé tyče je upevněna otočně krátká dvouválečková konzola s tupým úhlem os válečků. Spodní váleček je určen pro kontakt s bokem nebo okrajem pásu a otáčí horním dovnitř vystupujícím válečkem přes vrchní část pásu, dokud nepřijde do kontaktu s příkrým horním povrchem spodního pásu nosníku, všechny součásti, stejně jako obě hlavní konzoly jsou upevněny kolem pásu ručním šroubem. Takový závěs je poměrně komplexní, ale drahý a jeho zátěžná kapacita závisí na síle jak hlavních tak válečkových konzol. Navíc rozsah použitelných nosníků, velikostí a tvarů je skromný.
Z toho plyne, že by bylo žádoucí vyřešit jednoduchý univerzální nosníkový závěs, který nemusí ovíjet nosník kolem dokola, který nepotřebuje otvory nebo podpěry v nosníku a který má širokou nastavitelnost, takže jej lze umístit na širokou škálu nosníků různých velikostí a tvarů a který lze použít jak na betonové, tak na ocelové nosníky. Rovněž by bylo žádoucí, aby byl takový nosník levný a aby se snadno smontoval, nainstaloval a uvedl do činnosti.
Podstata vynálezu
Nosníkový závěs pro betonové a ocelové nosníky obsahuje dva hlavní konstrukční členy obdélníkového průměru. Oba členy mohou být totožné v některých provedeních a jsou tvaru L, z nichž každý sestává z vertikální tyče a delší horizontální tyče se zaoblením v místě ohybu. Vnitřní část a vnější část (uvnitř ohybu a vně ohybu) vertikální tyče je opatřena zářezy, umístěnými blízko sebe, jak je tomu i na horní části horizontální tyče. Horizontální tyče jsou k sobě vodorovně přiloženy pod nosníkem, zatímco příslušné vertikální tyče vyčnívají vzhůru po obou stranách nosníku a na každé z nich je uložena dovnitř směřující pérová svorka. Každá svorka má dvě ramena, která spolu svírají úhel, přičemž každé rameno je opatřeno mírně zvětšeným obdélníkovým otvorem. Při úhlovém naklonění se protilehlé užší okraje otvorů zaklíní do vertikálních tyčí aby zabránily svorce ve svislém pohybu podél tyče. Každá pérová svorka má dolů ohnutý opěrný nos nebo opěrný bod pro opření o horní plochu spodního pásu nosníku. Zářezy ve vertikální tyči ještě zvětšují zakousnutí ostrých okrajů otvorů vyztužené pérové svorky. Svorka může být vertikálně nastavitelná nebo pohyblivá podél vertikální tyče tak, že se její ramena smáčknou dohromady, takže jsou obě zpravidla k tyči kolmé. V takové poloze je světlost otvorů dostačující k tomu, aby umožnila vertikální pohyb svorky podél vertikální tyče. Před zatížením může být do svorky umístěna výztužná vložka pro udržování úhlových poměrů ramen a tato vložka rovněž posiluje dolů otočený opěrný nos.
Horizontální části konstrukčních L prvků procházejí pod nosníkem přiloženy těsně vedle sebe. Obě tyto části, tyto horizontální tyče, teleskopicky procházejí pouzdrem a když jsou správně nastaveny, upnou se mezi sebou a pouzdrem. Pouzdro je opatřeno na obou koncích okny, jejichž okraje zabírají do zářezů na horizontálních tyčích pro zabránění podélnému skluzu. Pouzdro je opatřeno důkladnou boční oporou aby konstrukční prvky odolaly každé tendenci pootočit se kolem osy otáčení zatížené svorky. Pouzdro může být vytvořeno z jednoho kusu kovového plechu a zátěž visí z pouzdra z jednoho nebo více míst pomocí závitové tyče nebo drátu.
V některých provedeních mohou být horizontální tyče konstrukčních prvků opatřeny vzájemně součinnými protilehlými zuby, které do sebe zapadnou a do pouzdra. Tyto zuby mohou mít tvar hřebenových zubů probíhajících po celé výšce horizontální tyče nebo řady střídajících se zubů a důlků.
Pro dosažení uvedených cílů vynálezu jsou dále všechny jeho znaky podrobně uvedeny a popsány v následujících příkladech provedení, přiložených výkresech a v nárocích.
Přehled obrázků na výkresech
Na obr. 1 je perspektivní pohled na univerzální závěs podle vynálezu upevněný na betonovém nosníku a nesoucí troubu. Na obr. 2 je zvětšený perspektivní pohled na sestavu závěsu bez nosníku. Obr. 3 je zvětšený částečný nárys tyče ve tvaru L. Na obr. 4 je nakreslen zvětšený částečný detail zářezů nacházejících se jak na vnitřní tak vnějším povrchu vertikální tyče a na horní části horizontální tyče. Obr. 5 je bokorys pouzdra. Obr. 6 je půdorys pouzdra, obr. 7 je svislý řez podle linie 7-7 z obr. 6. Obr. 8 je nárys jednoho konce pouzdra s oknem, obr.9 je částečný zvětšený bokorys nastavitelné pérové svorky; obr. 10 je rozvinutý pohled na výlisek pružinové svorky, vykazující tvar a umístění otvorů pro tyče; obr.11 je částečný bokorys volitelné vložky, umístěné do pérové svorky po montáži. Na obr. 12 je částečný perspektivní pohled ukazující, jak se vložka zasouvá. Obr. 13 je perspektivní pohled na pozměněný tvar horizontálních tyčí, kde jsou jejich vnitřní strany opatřeny zuby, které v pouzdře zapadnou do sebe. Obr. 14 je částečný perspektivní pohled na další tvar tyčí, kde jsou vnitřní strany opatřeny řadou pyramidálních zubů a důlků, které v pouzdře do sebe zapadnou. Obr. 15 je pohled jako obr. 1, ukazující závěs na ocelovém nosníku a obr. 16 je podobný pohled na pozměněný závěs, kde jedna horizontální tyč z každého páru je natažena a podpírá kabelovou lávku, tentokrát po straně betonového nosníku.
Příklady provedení vynálezu
Železobetonový nosník 20., nakreslený na obr. 1 čárkovaně, sestává z poměrně úzké střední části nebo žebra 21, horního pásu 22 a spodního pásu 23. Horní a spodní pás je obvykle vyroben z vyztužené oceli. Obvyklé uspořádání nakresleného nosníku ve tvaru I představuje oboustrané zářezy 24 a 25, které se vytvoří u horního a spodního pásu. Zářezy obvykle zahrnují příkré, ven směřující plochy 26.27 Na tyto stěny jsou na vrcholových okrajích spodního pásu zavěšeny závěsy podle vynálezu, označené 30.,21,32. a 33.· Na obr. 1 závěsy, nesoucí troubu 35, jsou uspořádány podélně pod nosníkem.
Závěs 30, nakreslený podrobněji na obr.2 zahrnuje v podstatě identické konstrukční prvky 37 a 38 ve tvaru L, příslušné vertikálně nastavitelné pérové svorky 39 a 40, a pouzdro 42. Toto jsou základní konstrukční prvky závěsu a v mnoha provedeních, viz položky 37 a 38 budou navzájem stejné jako jsou stejné položky 39 a 40. V některých provedeních však může mít jeden nebo oba konstrukční L prvky delší horizontální tyč 44, jak je například nakresleno čárkovaně na obr. 2.
Na detailních obr. 3 a 4 lze vidět, že každý konstrukční L prvek zahrnuje vertikální tyč 46 a horizontální tyč 47, mezi nimiž je ohyb 48. Konstrukční L prvky mohou být vytvořeny z obdélníkového tyčového materiálu nebo poměrně tlustostěnného trubkového materiálu a jsou konstrukčně tuhé. Horizontální tyč 47 může být poněkud delší než vertikální tyč 46.. Rozměry obou tyčí L prvků jsou určeny pro širokou škálu tvarů a velikostí zpravidla I betonových a ocelových konstrukčních nosníků nebo vaznic.
Jak je nakresleno na obr. 2 až 4, vnitřní povrch 50 vertikální tyče, vnější povrch 51 vertikální tyče a horní část vnitřního povrchu 52 horizontální tyče jsou opatřeny řadou zářezů 54, umístěných těsně vedle sebe. Spodní část horizontální tyče může být opatřena indexy 55 stejně umístěnými jako u pravítka, umožňující montérovi nastavit polohu vzhledem k pouzdru 42.
Jak je jasněji patrné z obr. 4, stejně rozmístěné zářezy mohou být umístěné asi 2 mm od sebe a mohou být přibližně 1/3 mm hluboké. Zářezy se táhnou příčně, přes celý povrch, ve kterém jsou vytvořeny. Zářezy probíhají v pravém úhlu k podélné ose povrchu tyče konstrukčního prvku. Ve svislé tyči mohou zářezy probíhat od shora vertikální části až k tangentě s ohybem 48. Horní povrch horizontální nohy opatřený zářezy probíhá pouzdrem 42.
Při pohledu na obr. 5,6,7 a 8 lze vidět, že pouzdro 42 je s výhodou tvořeno jedním plechem a zahrnuje základnu 60, vzhůru směřující boční stěny 61 a 62 a koncová okna 63 a 64, vytvořená ve vzhůru ohnutých koncích pouzdra. Koncová okna jsou obdélníková se širším bočním rozměrem. Ohyby mezi základnou 60 a okraji pouzdra s koncovými okny mohou být opatřeny klínem 65.
Boční stěny mají okraj 67 profilovaný ve tvaru příhradového nosníku. Boční stěna 61 však ještě má horizontální výběžek 69. Horizontální výběžek je ukončen špičkou 70, která je uzpůsobena k horizontální štěrbině 71 ve stěně 62. Výběžek 69 může být opatřen výztužnými žebry 73. 74. Když se horizontální výběžek 69, vyčnívající z boční stěny 61 zasune do štěrbiny 71, deformuje se směrem dolů a vytvoří prohnutí 76, viz obr. 5, sloužící k uzamknutí výběžku ve štěrbině.
Boční stěna 61 je opatřena protlačeným otvorem 78 se závitem, do kterého je zašroubován upínací šroub 79. Základna pouzdra je opatřena třemi protlačenými závitovými otvory 81, 82, a 83. V těchto závitových otvorech jsou svisle uloženy závitové tyče pro různé provedení závěsných zařízení. Je třeba se zmínit o tom, že boční stěny pouzdra jsou opatřeny dosti značnými otvory 85., které mohou být využity v souvislosti s drátovými závěsnými zařízeními.
Na obr. 7 a 8 je vidět, že pouzdro je konstruované tak, že dvě horizontální tyče 47 konstrukčních členů tvaru L se zasunou do pouzdra a to do příslušného okna těsně vedle sebe (bok po boku). Jak je vidět z obr. 7, mezi závitovými otvory 81, 82, a 83 a pod horizontálními tyčemi je dost značný prostor 87. Ovšem vzhledem k oknům je zde malé vybrání mezi okenním otvorem 88 a horizontální tyčí a horní okraj 89 okenního otvoru je určen pro záběr nebo vzpříčení do zářezů na vrchní části tyčí v případě zatížení závěsu. Tento záběr napomáhá upnutí tyčí v pouzdru, což je provedeno upínacím šroubem 79. Pokud není upínací šroub utažen, může se horizontální část noh a pouzdro vůči sobě pohybovat a lze nastavit jejich vzájemnou polohu.
Při pohledu na obr. 2,9, a 10 lze vidět, že pérové svorky 39 a 40 jsou identické a že každá obsahuje horní rameno 92 a spodní rameno 93., které jsou v uvolněném stavu pérové svorky normálně úhlově rozevřeny nebo od sebe odděleny, jak je nakresleno na obr.9. Horní rameno 92. obsahuje tupý úhel nebo ohyb 94 který způsobí, že má rameno dolů směřující část 95, svažující se k zaoblenému nosu 96. Nos 96 ve svém pokračování má pod určitým úhlem vzhůru směřující část 97, která se zvedá k dalšímu ohybu 98 , odkud pod tupým úhlem koncová část spodního ramene 93 směřuje zase dolů. Každé rameno je opatřeno zpravidla obdélníkovým otvorem 100.101. Umístění otvorů je lépe vidět na obr. 10 znázorňujícím výlisek 102, z kterého je pérová svorka vytvořena.
Každý obdélníkový otvor 100.101 má delší část ve směru délky výlisku a v jeho rozích je zaoblení 103. Tato zaoblení zabraňují vzpříčení svorky a způsobují, že všechny čtyři strany každého obdélníkového otvoru jsou vbočeny lehce dovnitř jako zuby. Obě delší strany 104 a 105 otvoru jsou od sebe vzdáleny poněkud více než je menší rozměr průřezu konstrukčního prvku. Také mnohem kratší strany 106 a 107 jsou od sebe poněkud více vzdáleny než je delší rozměr obdélníkového průřezu konstrukčního prvku. Konstrukční prvek bude procházet každým otvorem svorky mnohem snadněji, bude-li postaven přibližně v pravém úhlu k rovině otvoru. Při sklonu prvku vůči rovině otvoru se strany 106 a 107 otvoru zaklesnou do kovu konstrukčního prvku, přičemž takové zaklesnuté spojení je ještě zvýšeno zářezy 54. Okraje každého otvoru jsou vlastně vytvořeny jako tvrzené zuby pro zaklesnutí a vnitřní i vnější upevnění svorky na vertikálních tyčích každého konstrukčního prvku, pokud ramena pérové svorky svírají s konstrukčním prvkem větší úhel. S dolů směřující silou na vertikální tyči se nos 96 opře o plochu 26 nebo 27 betonového nosníku 20 a způsobí, že spodní rameno 93 pérové svorky se skloní nebo se rozevře do ještě většího úhlu vůči vertikální tyči a uzamkne pérovou svorku na vertikální tyči. Aby bylo možné teleskopické nastavení mezi vertikální tyčí a pérovou svorkou, musí být ramena svorky smáčknuty dohromady nebo přivedeny do takové polohy, zpravidla horizontální polohy, že otvory mají dostatečnou světlost, která umožní zasunutí vertikální části konstrukčního prvku. Pružný člen je zamknut na místě jednoduše uvolněním ramen svorky, což umožní aby od sebe odpružily. Nos 96 se pod nákladem chová jako opěrný bod a umožňuje uzamčení úhlového poměru mezi pružnými rameny a vertikální tyčí konstrukčního prvku.
Na obr. 11 a 12 je znázorněno obdobné provedení podle vynálezu, které může být využito pro těžké náklady. Rozevřená ramena pružného členu vytváří mezi sebou prostor 108, jak je nakresleno na obr. 9. V této poloze jsou okraje otvoru zaklesnuty do zářezů v povrchu vertikální tyče. Aby se zabránilo deformaci pérové svorky, může být do tohoto prostoru 108 zavedena vložka 110 jednoduchým zasunutím ve směru šipky 111, jak je vidět na obr. 12. Vložka má stejný tvar jako prostor 108 a může být provedena jako tuhý plastický nebo stavební kovový blok, který snadno zapadne do prostoru 108 pérové svorky. Jakmile je vložka zavedena, zůstane na svém místě. V případě těžkých nákladů vložka zabrání nadměrné nebo trvalé deformaci svorky. Pérová svorka se pak chová jako tuhý triangl, který je výbornou sestavou pro nesení nákladů. Tuhá vložka tuto kapacitu nosnosti nákladů ještě zvyšuje.
Aby se zvětšilo připevnění obou horizontálních tyčí k sobě v pouzdru 42 mohou být jejich vnitřní stěny opatřeny vnitřními vytlačenými zuby, jak je vidět na obr. 13 a 14. Na obr. 13 jsou nakresleny protilehlé části 113 a 114 horizontálních tyčí a každá má vnitřní povrch opatřen příslušnými zuby 115 a 116. které se nacházejí po celé výšce horizontální tyče. Zuby 115 a 116 se uzamknou zamáčknutím obou horizontálních částí a to jak proti vzájemnému posunutí tak proti vybočení. zuby ozubené tyče
Zuby nakreslené na obr. 13 jsou jako a mají profil, který umožňuje, že se horizontální tyče mohou posouvat vůči sobě navzájem v pouzdře pokud nejsou upevněny, ale že se navzájem uzamknou, pokud jsou upevněny.
Obr. 14 znázorňuje jinou verzi uzamknutí vnitřních povrchů horizontálních tyčí za tímtéž účelem. Na obr. 14 je vnitřní povrch 118 části 119 první horizontální tyče opatřen středovou horizontální řadou střídavě pyramidálních zubových výstupků 120 a odpovídajících důlků 121. Vnitřní povrch 123 části druhé horizontální tyče je opatřen kobercovou řadou zubů a důlků které zabírají a připevňují se do protilehlé řady když se příslušné části horizontálních tyčí přitisknou vnitřními povrchy k sobě. Oba tvary vnitřních do sebe zabírajících povrchů mohou být použity se zářezy nebo bez zářezů v horizontálním horním povrchu každé horizontální tyče.
Na obr. 15 je znázorněn ocelový nosník 130. Tento ocelový nosník je opět I-nosník, který zahrnuje středové žebro 131 horní a spodní pás 132 a 133. Závěs 30 a svorky 39 a 40 zabírají do horizontálních ploch 135 a 136 vytvořených spodním pásem. Z toho vyplývá, že závěs podle vynálezu se bude hodit nejen pro širokou škálu betonových nosníků, ale i ocelových nosníků.
Na obr. 16 je znázorněn závěs 140 nesoucí kabelovou lávku 142 po straně betonového nosníku 143. Betonový nosník sestává z horního a spodního pásu 144 a 145 a žebra 146 mezi nimi. Spodní pás tvoří plochy 147 a 148, na kterých je závěs 140 zavěšen. Závěs 140 je tentýž, jako závěs 10, s tím rozdílem, že levý konstrukční prvek 150 má horizontální tyč 151 delší. Tyč 151 tak vyčnívá bočně za nosník a spodní pás 145 a může nést například nakreslenou kabelovou lávku 142. Je třeba říci, že pouzdro 42 bylo umístěno směrem ke konci spodního pásu 148 nosníku, aby byl snížen ohybový moment zátěže. Toto provedení, označené 44 ja nakresleno na obr. 2 čárkovaně. Výhodného řešení se docílí tím, že obě horizontální tyče budou stejně prodloužené do stran; závěs pak bude moci nést zátěž na obou stranách nosníku.
Z popisu příkladů provedení je zřejmě, že vynález řeší univerzální nosníkový závěs, který může být rychle přizpůsoben široké škále uspořádání nosníků jak betonových tak ocelových. Závěs je při tom levný a lehce nastavitelný pro zavěšení široké škály zátěží na spodním pásu nosníků, ať už je nosník betonový nebo ocelový a pokud je betonový, tak bez násilného zásahu do celistvosti struktury nosníku.
Ačkoliv byl vynález popsán na příkladech výhodných provedení, je zřejmé, že odborník z nich vyvodí další obodobná provedení, která rovněž spadají do předmětu vynálezu.

Claims (19)

1. Nosníkový závěs vyznačující se tím, že obsahuje dvojici členů ve tvaru L, z nichž každý sestává z vertikální a horizontální tyče, přičemž horizontální tyče jsou k sobě vodorovně přiloženy pod nosníkem, zatímco příslušné vertikální tyče vyčnívají vzhůru po obou stranách nosníku a každá nese vertikálně nastavitelný dovnitř směřující výstupek probíhající nad alespoň částí nosníku a dále obsahuje pouzdro, kterým obě horizontální tyče teleskopicky procházejí pod nosníkem pro udržení rovnoběžnosti těchto horizontálních tyčí a prostředky pro zavěšení zátěže na toto pouzdro.
2. Nosníkový závěs podle nároku 1, vyznačující se tím, že zahrnuje prostředky pro nastavitelné upnutí horizontálních tyčí k pouzdru a spolu navzájem, čímž je závěs nastavitelný co do šířky.
3. Nosníkový závěs podle nároku 2, vyznačující se tím, že dovnitř směřujícím výstupkem je pérová svorka samostatně vertikálně nastavitelná podél příslušné vertikální tyče.
4. Nosníkový závěs podle nároku 1, vyznačující se tím, že základna pouzdra je opatřena otvorem se závitem pro tyč se závitem závěsu a pod.
5. Nosníkový závěs podle nároku 1, vyznačující se tím, že pouzdro je opatřeno na obou koncích okny, jejichž tvar je shodný s průřezem tyče, dále je opatřeno bočními stěnami a prostředky pro sevření pouzdra a horizontálních tyčí mezi těmito bočními stěnami.
6. Nosníkový závěs podle nároku 5, vyznačující se tím, že pouzdro je vytvořeno z jednoho kusu kovového plechu zahrnujícího výběžek a štěrbinu, které do sebezapadají po vytvoření pouzdra.
7. Nosníkový závěs podle nároku 6, vyznačující se tím, že zahrnuje deformaci výběžku na vnější části štěrbiny pro zabránění uvolnění výběžku ze štěrbiny.
8. Nosníkový závěs podle nároku 5, vyznačující se tím, že horizontální tyče jsou opatřeny zářezy pro záběr s okraji oken.
9. Nosníkový závěs podle nároku 1, vyznačující se tím, že horizontální tyče jsou vytvořeny z obdélníkového materiálu a jejich vnitřní a vnější povrch je opatřen zářezy uspořádanými blízko od sebe.
10. Nosníkový závěs podle nároku 5, vyznačující se tím, že horizontální tyče jsou zasunuty okny do pouzdra, ve kterém jsou uloženy těsně vedle sebe a upnuty upínacím šroubem.
11. Nosníkový závěs podle nároku 10, vyznačující se tím, že protilehlé povrchy horizontálních tyčí jsou opatřeny zuby pro vzájemný záběr po upnutí tyčí v pouzdru.
12. Nosníkový závěs podle nároku 11, vyznačující se tím, že zuby jsou uspořádány přes celou výšku tyče.
13. Nosníkový závěs podle nároku 11, vyznačující se tím, že zuby jsou uspořádány na tyči ve vodorovné řadě střídavě s důlky pro vzájemnou součinnost s protilehlým povrchem sousední tyče.
14. Nosníkový závěs podle nároku 1, vyznačující se tím, že dovnitř směřující výstupek je ve tvaru pérové svorky, jejíž ramena spolu svírají úhel, přičemž každé rameno je opatřeno mírně zvětšeným obdélníkovým otvorem pro nasunutí na vertikální tyč příslušného L prvku, pokud ramena svorky jsou stlačena do polohy kolmé k veritkální tyči.
15. Nosníkový závěs podle nároku 14, se tím, že pérová svorka opěrný nos pro opření o nosník.
vyznačuj ící zahrnuje dolů ohnutý
16. Nosníkový závěs podle nároku 14, vyznačující se tím, že pérová svorka zahrnuje zátěž nesoucí opěrný nos uzpůsobený pro opření o nosník, přičemž zátěž na nosníku musí být uvolněna před uvedením ramen svorky do kolmé polohy vůči vertikální tyči L prvku..
17. Nosníkový závěs podle nároku 14, vyznačující se tím, že mezi ramena pérové svorky je zasunuta vložka pro udržování úhlu mezi rameny.
18. Nosníkový závěs podle nároku 1, vyznačující se tím, že alespoň jeden L prvek má dlouhou horizontální tyč, bočně vyčnívající od nosníku pro nesení nákladu po straně nosníku.
19. Nosníkový závěs podle nároku 1, vyznačující se tím, že alespoň jeden L prvek každého páru má delší horizontální tyč bočně vyčnívající od nosníku pro nesení nákladu po straně nosníku.
CZ19971078A 1996-04-09 1997-04-09 Univerzální nosníkový závěs CZ292149B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US1504696P 1996-04-09 1996-04-09

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ107897A3 true CZ107897A3 (cs) 1998-02-18
CZ292149B6 CZ292149B6 (cs) 2003-08-13

Family

ID=21769246

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19971078A CZ292149B6 (cs) 1996-04-09 1997-04-09 Univerzální nosníkový závěs

Country Status (9)

Country Link
US (1) US6012691A (cs)
EP (1) EP0801257B1 (cs)
AT (1) ATE223009T1 (cs)
CZ (1) CZ292149B6 (cs)
DE (1) DE69714899T2 (cs)
ES (1) ES2183035T3 (cs)
HU (1) HUP9700726A3 (cs)
PL (1) PL183548B1 (cs)
SK (1) SK283528B6 (cs)

Families Citing this family (51)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1027867A1 (de) * 1999-02-09 2000-08-16 Berger AG Vorrichtung zum Halten einer Hülse und Verfahren zum Herstellen einer solchen Vorrichtung
MY126645A (en) * 1999-05-05 2006-10-31 Thomas & Betts Int Bar hanger and mounting clip assembly
US6601802B1 (en) * 1999-12-30 2003-08-05 Lsp Products Group Inc Method for making extruded acoustic pipe support
GB0004520D0 (en) * 2000-02-26 2000-04-19 Rigby Wilfred O Fixing bracket for steelwork
DE10016225B4 (de) * 2000-03-31 2010-05-12 Volkswagen Ag Halterungsvorrichtung für Schläuche, Kabel oder Rohre
FR2840048B1 (fr) * 2002-05-23 2004-12-10 Airbus France Dispositif de fixation d'objets allonges sur un support plat
DE10236553B4 (de) * 2002-08-08 2004-09-30 Hilti Ag Leitungsstrangbefestigung
GB2395743B (en) * 2002-11-01 2005-11-23 Cleco New Zealand Ltd A clamp device
GB2410527B (en) * 2002-11-29 2006-04-19 Tyco Europe Metal Framing Ltd Clamp
US6860678B2 (en) 2003-01-13 2005-03-01 Abt, Inc. Method and apparatus for aligning channel sections with an adjustable alignment key
US7004076B2 (en) * 2003-08-06 2006-02-28 General Motors Corporation Material handling system enclosed track arrangement
US20050045785A1 (en) * 2003-08-25 2005-03-03 Warren Cohen Mounting system for mounting a support to a rail of a deck
US7621486B1 (en) * 2003-11-19 2009-11-24 Barrepski Christopher R Retaining device
US7635108B2 (en) * 2004-03-08 2009-12-22 Airbus Deutschland Gmbh Cable holder for aircraft
US7431252B2 (en) * 2004-04-14 2008-10-07 Erico International Corporation Threaded rod hanger
GB0500619D0 (en) * 2005-01-13 2005-02-23 Severfield Rowen Plc Improvements relating to construction
US7591401B2 (en) * 2005-02-08 2009-09-22 Jeffrey Lawrence Sandler Wearable tray system
US20060214073A1 (en) * 2005-03-22 2006-09-28 Mominee Daniel S Fabricated heavy duty structural clamp
WO2007059110A2 (en) * 2005-11-14 2007-05-24 Erico International Corporation Structural beam clamp with cast body
GB2447429A (en) * 2007-03-09 2008-09-17 Craven & Co Ltd Cable tray bracket
AU2007201042B2 (en) * 2007-03-10 2014-12-18 Buildsafe Equipment Sales Pty Ltd Method and Apparatus for Clamping
US20080277536A1 (en) * 2007-05-09 2008-11-13 Olle Raymond M Structural beam clamps and connectors
US7819371B2 (en) * 2007-07-02 2010-10-26 Illinois Tool Works Inc. Universal suspended anchor system
DE102007062855B3 (de) * 2007-12-21 2009-02-19 Ae & E Lentjes Gmbh Rohrhalterung, insbesondere für Rohrleitungen in Rauchgasabsorbern
US8353486B2 (en) * 2008-01-21 2013-01-15 Erico International Corporation Lateral seismic brace
EP2232119A4 (en) * 2008-01-21 2012-07-11 Erico Int Corp UNIVERSAL STRUCTURAL FIXING FOR A SEISMIC ANCHOR
WO2010019638A2 (en) * 2008-08-13 2010-02-18 Erico International Corporation Cable locking device and method
US8998155B2 (en) 2008-10-30 2015-04-07 Erico International Corporation Quick threaded rod locking devices and method
CN102272462B (zh) 2008-10-30 2015-04-15 爱瑞柯国际公司 快速螺杆锁紧装置及方法
US9057542B2 (en) * 2009-04-27 2015-06-16 Unirac, Inc. Snap-on structural connector
US20110139953A1 (en) * 2009-12-14 2011-06-16 Brent Wittke Hanger System and Method
FR2965339B1 (fr) 2010-09-23 2012-09-07 Messier Dowty Sa Support pour piece symetrique presentant deux branches laterales
ITFI20100244A1 (it) * 2010-12-20 2012-06-21 Ruud Lighting Europ S R L Staffa per il montaggio di componenti, in particolare ma non esclusivamente elementi di illuminazione, su canalette portacavi standard
BE1019721A3 (nl) * 2011-01-06 2012-10-02 B & R Engineering Bvba Hefwerktuig
US20120282013A1 (en) * 2011-05-05 2012-11-08 Beland Luc Scaffolding beam coupler
US8960616B2 (en) 2011-05-24 2015-02-24 Gibbons Innovations, Inc. Mounting clips and decorative mounting articles
EP2788559A4 (en) 2011-12-06 2015-07-01 Erico Int Corp CABLE LOCKING DEVICE
US9080695B2 (en) 2012-03-26 2015-07-14 Thomas & Betts International, Inc. Strut and trapeze system
EP2971804A4 (en) * 2013-03-12 2017-06-28 Gibbons Innovations, Inc. Mounting clips and adapters for mounting decorative articles
US10507771B2 (en) 2016-04-18 2019-12-17 Ford Global Technologies, Llc W-shaped winged spring clip
USD889937S1 (en) * 2016-05-31 2020-07-14 Erico International Corporation Brace
US10100857B2 (en) * 2016-09-01 2018-10-16 Ford Global Technologies, Llc W-shaped winged spring clip with at least one reinforcing gusset
CN106763060A (zh) * 2016-12-15 2017-05-31 南通华夏飞机工程技术股份有限公司 方向舵拆装校装销
US10077790B2 (en) 2016-12-22 2018-09-18 Ford Global Technologies, Llc Spring clip with three cantilevered bars and integral 4-way locator
US10975900B1 (en) * 2017-10-02 2021-04-13 Steven Andrew Roth Apparatus and method for bracing a load
US12031563B1 (en) * 2017-11-02 2024-07-09 Steven Andrew Roth Clamp and method of clamping to metal decking
GB2602747A (en) * 2019-08-28 2022-07-13 Tecna Display Ltd Brackets
IT201900021318A1 (it) * 2019-11-15 2021-05-15 Arianna S P A Staffa universale per apparecchi di illuminazione
CN111628455B (zh) * 2020-05-26 2021-03-30 安徽文香信息技术有限公司 一种智慧校园综合布线的走线架安装装置
US20220213988A1 (en) * 2021-01-06 2022-07-07 Erico International Corporation Systems and Methods for a Strut Clip
US12117108B1 (en) 2024-02-29 2024-10-15 Sunmodo Corporation Rail-pipe brackets, pipe clamps, and related components for supporting solar panels

Family Cites Families (27)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US618603A (en) * 1899-01-31 Johk henneman
US26247A (en) * 1859-11-29 Island
US631887A (en) * 1897-02-24 1899-08-29 Charles M Morse Combined beam-clamp and pipe-hanger.
US702704A (en) * 1901-06-27 1902-06-17 Addison B Carll Hanger for pipes, &c.
US769746A (en) * 1901-12-11 1904-09-13 Alfred M Hewlett Pipe-hanger.
US709816A (en) * 1902-02-15 1902-09-23 Collins Mfg Company Beam-clamp.
US826161A (en) * 1904-10-24 1906-07-17 Crane Co Pipe-hanger.
US893378A (en) * 1907-10-10 1908-07-14 Mortimer C Rosenfeld Adjustable beam-clamp.
US989808A (en) * 1910-02-03 1911-04-18 George L Rockwood Hanger-support.
US1281531A (en) * 1916-12-22 1918-10-15 Charles W Dietrich Suspension-clamp.
US1662539A (en) * 1927-08-15 1928-03-13 Cincinnati Butchers Supply Co Supporting means for overhead tracks
US2206328A (en) * 1939-04-14 1940-07-02 Joseph S Martinek Clamping apparatus
US2546556A (en) * 1947-10-08 1951-03-27 William R Miller Hanger for pipes and other fittings
US2608766A (en) * 1948-01-02 1952-09-02 John W Thein Trammel
US2470992A (en) * 1948-01-13 1949-05-24 Harry L Kindorf Beam clamp for conduit supports
US2516481A (en) * 1948-02-06 1950-07-25 Stanley J Otis Clamp hanger
US2925238A (en) * 1956-01-26 1960-02-16 Ibm Positioning mechanism
US3053494A (en) * 1960-04-15 1962-09-11 Daniel Woodhead Company Hanger
US3233297A (en) * 1962-02-26 1966-02-08 Erico Prod Inc Channel clip
NL180691C (nl) * 1974-10-14 1987-04-01 Hunter Douglas Ind Bv Ophangconstructie voor een afgehangen plafond.
FR2535825B1 (fr) * 1982-11-10 1986-10-31 Mook Louis Van Dispositif pour supporter des conduites tubulaires
US4765577A (en) * 1987-02-13 1988-08-23 Pipe Shields, Inc. Pipe support system
US4834186A (en) * 1987-10-19 1989-05-30 Ballard Estus E Sprinkler head mounting system
DE58908121D1 (de) * 1989-12-06 1994-09-01 Erico Gmbh Vorrichtung zum Festklemmen von Schienen oder dergleichen.
US5460415A (en) * 1993-04-23 1995-10-24 Thomas & Betts Corporation Integrated suspension and connection apparatus for tubular members
US5482240A (en) * 1993-08-25 1996-01-09 Caraher; Thomas R. Adjustable hanger for suspended ceilings
US5695164A (en) * 1994-03-24 1997-12-09 Mr. Bracket, Inc. Bracket

Also Published As

Publication number Publication date
DE69714899T2 (de) 2003-01-16
EP0801257A1 (en) 1997-10-15
HU9700726D0 (en) 1997-05-28
PL183548B1 (pl) 2002-06-28
PL319396A1 (en) 1997-10-13
CZ292149B6 (cs) 2003-08-13
ATE223009T1 (de) 2002-09-15
SK45297A3 (en) 1998-01-14
EP0801257B1 (en) 2002-08-28
HUP9700726A3 (en) 1998-10-28
US6012691A (en) 2000-01-11
SK283528B6 (sk) 2003-09-11
HUP9700726A2 (hu) 1998-03-30
DE69714899D1 (de) 2002-10-02
ES2183035T3 (es) 2003-03-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ107897A3 (cs) Univerzální nosníkový závěs
US6415560B1 (en) Seismic bracing connector
US5967480A (en) Retaining strap
US4441583A (en) Grating cable hanger
US5111632A (en) Expandable joist hanger
RU2272110C2 (ru) Балка, балочная система и здание, в котором они использованы
US7431252B2 (en) Threaded rod hanger
US7484697B1 (en) Universal strut end clamp
US5519977A (en) Joist reinforcing bracket
US5640823A (en) Vertical movement clip for attaching a building member to a beam having a channel therein
US20030106280A1 (en) Stud spacer
US20060065165A1 (en) Overhead storage system
US5768843A (en) Apparatus and method for mounting suspension ceiling panels
WO2006036998A2 (en) Overhead storage system
NL2019535B1 (en) Pipe support structure
US4449270A (en) Hanging device for curtain straps out of resilient plastic material for closing building openings
NL8300937A (nl) Steunrooster voor hangend plafond.
US5551792A (en) Connector
PL177542B1 (pl) Tarcza szalunkowa ze wspornikami o przekroju w kształcie litery "U"
RU96102568A (ru) Опалубочный щит по меньшей мере с одной стойкой, имеющей v-образное поперечное сечение
NL193460C (nl) Draagorgaan voor het ophangen van een plafondgeraamte aan een draagconstructie.
US4750309A (en) Structural support bracket
CZ9902816A3 (cs) Profilová kolejnice a spojovací prvek pro nosné zařízení
KR20210017022A (ko) 엠바와 엠바브라켓의 결합구조 및 이의 시공방법
JP7348785B2 (ja) 天井構造及び天井構造の施工方法

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20070409