CZ105693A3 - Wagon - Google Patents

Wagon Download PDF

Info

Publication number
CZ105693A3
CZ105693A3 CZ931056A CZ105693A CZ105693A3 CZ 105693 A3 CZ105693 A3 CZ 105693A3 CZ 931056 A CZ931056 A CZ 931056A CZ 105693 A CZ105693 A CZ 105693A CZ 105693 A3 CZ105693 A3 CZ 105693A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
semi
trailer
positioning pin
railway
bogie
Prior art date
Application number
CZ931056A
Other languages
English (en)
Inventor
Hans Tandetzki
Hans-Peter Ing Rheindorf
Carl Dipl-Ing Franz
Original Assignee
Talbot Waggonfab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Talbot Waggonfab filed Critical Talbot Waggonfab
Publication of CZ105693A3 publication Critical patent/CZ105693A3/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D45/00Means or devices for securing or supporting the cargo, including protection against shocks
    • B61D45/001Devices for fixing to walls or floors
    • B61D45/004Fixing semi-trailers
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D3/00Wagons or vans
    • B61D3/16Wagons or vans adapted for carrying special loads
    • B61D3/18Wagons or vans adapted for carrying special loads for vehicles
    • B61D3/182Wagons or vans adapted for carrying special loads for vehicles specially adapted for heavy vehicles, e.g. public work vehicles, trucks, trailers
    • B61D3/184Wagons or vans adapted for carrying special loads for vehicles specially adapted for heavy vehicles, e.g. public work vehicles, trucks, trailers the heavy vehicles being of the trailer or semi-trailer type
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D3/00Wagons or vans
    • B61D3/16Wagons or vans adapted for carrying special loads
    • B61D3/20Wagons or vans adapted for carrying special loads for forwarding containers

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Handcart (AREA)
  • Loading Or Unloading Of Vehicles (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká železničního nákladního vozu pro přepravu sedlových návěsů silničních vozidel a/nebo kontejnerů a výměnných nádob, nakládaných pomocí jeřábu, s alespoň jedním vybráním, zahloubeným oproti vnějším podélným nosníkům jeho podvozku, pro uložení kol sedlového návěsu a s alespoň jednou operou pro přední konec sedlového návěsu.
Dosavadní stav techniky
Železniční nákladní vozy pro přepravu sedlových návěsů silničních vozidel a/nebo kontejnerů a výměnných nádob, které se na tyto vozy nakládají pomocí jeřábu, jsou známé například z DE-GM 91 05 054. U těchto známých železničních nákladních vozů, které se mohou použít rovněž pro přepravu nadměrně velkých sedlových návěsů, se normální sedlové návěsy usadí pomocí podložek kol, uchycených na jejich kolech, v oblasti zahloubeného vybrání a v přední části se přídavně zajistí uložením svého hlavního čepu v konzole nebo stojanu, uspořádaném na železničním nákladním voze. Protože v poslední době se sedlové návěsy opatřují bočními ochrannými zařízeními, pro ochranu při jízdě, která jsou uspořádána pod jejich bočními podélnými nosníky, a úložnými zařízeními pro přídavný náklad, zejména prázdnými přepravními paletami, není již možné upevnění zadního konce těchto sedlových návěsů ve vybrání železničního nákladního vozu pomocí uvedených podložek kol.
Úkolem vynálezu proto je dále vylepšit známý železniční nákladní vůz tak, aby bez omezení své mnohostranné použitelnosti mohl sloužit pro spolehlivé uložení a zajištění
sedlového návěsu i bez uvedených podložek kol.
Podstata vynálezu
Tento úkol splňuje železniční nákladní vůz pro přepravu sedlových návěsů silničních vozidel a/nebo kontejnerů a výměnných nádob, nakládaných pomocí jeřábu, s alespoň jedním vybráním, zahloubeným oproti vnějším podélným nosníkům jeho podvozku, pro uložení kol sedlového návěsu a s alespoň jednou operou pro přední konec sedlového návěsu, podle vynálezu, jehož podstatou je, že na jeho podvozku je uspořádán alespoň jeden polohovací čep, převeditelný z pracovní polohy do 'klidové polohy, který zasahuje do otvoru vytvořeného v oblasti dosednutí sedlového návěsu a je uložen omezeně posuvně v podélném směru vozidla pro tlumení nárazů vznikajících při posunování a najíždění.__________________________
Provedením železničního nákladního vozu podle vynálezu je zajištěno, že sedlové návěsy mohou být konstruovány bez ohledu na použitelnost podložek kol, to znamená s bočními ochrannými zařízeními a úložnými zařízeními pro přídavný náklad, uspořádanými pod bočními podélnými nosníky sedlového návěsu, zejména prázdnými přepravními paletami, protože uložení a upevnění sedlového návěsu ve vybrání železničního nákladního vozu se provede pomocí alespoň jednoho'polohovacího čepu, který v oblasti dosednutí zasahuje do sedlového návěsu a pro tlumení nárazů vzniklých při posunování a najíždění je uložen v podélném směru vozidla posuvně v určitých mezích. Protože tento polohový čep zasahuje do speciálně upraveného otvoru, který je proveden v oblasti dosednutí sedlového návěsu, není hlavní čep, potřebný pro silniční provoz, zatěžován silami působícími při přepravě sedlového návěsu po kolejích, čímž je nebezpečí poškození tohoto hlavního čepu, který má rozhodující roli pro bezpečnost při silniční přepravě, zcela vyloučeno.
Tím, že není nutno použít pro upevnění sedlového návěsu na železničním nákladním voze uvedené podložky kol, se odstraní i nebezpečí toho, že při prudkých nárazech při najíždění se sedlový návěs, usazený na železničním nákladním voze, klínovým účinkem podložek kol nadzvedne, čímž současně odpadne nebezpečí přemístění přepravovaného nákladu uvnitř sedlového návěsu.
Podle vynálezu je upevnění a zajištění sedlového návěsu v podélném směru vozidla provedeno polohovacím čepem, takže tento polohovací čep nezávisle na rozvoru kol příslušného naloženého sedlového návěsu zůstává na železničním nákladním 'voze stále v téže poloze. Tím vzniknou pro zadní konec sedlového návěsu, ve srovnání s dosavadními způsoby upevnění pomocí podložek kol, příznivější prostorové poměry, které zároveň skýtají větší možnosti pro konstruktéra vozidla.
•Λ,
Protože polohovací čep může být převeden ze své pracovní polohy do klidové polohy, zůstává železniční nákladní vůz vhodný i pro přepravu kontejnerů a výměnných nádob. 'Dimenzování polohovacího čepu a jeho tlumicího zařízení, “působícího v podélném směru vozidla, se provádí s ohledem specifické zpomalovací síly, které mohou být bez problémů zachyceny. U provedení podle vynálezu není zapotřebí žádného zajištění mezi polohovacím čepem na železničním nákladním voze a odpovídajícím otvorem na sedlovém návěsu. Tím odpadne i prováděné při vykládání druhou tím i nebezpečí, že v případě při zvedání sedlového návěsu z vozu dojde k nadzdvižení celého potřebné odj išůování, obsluhující osobou, a nepozornosti jeřábníka železničního nákladního železničního nákladního vozu z kolejí.
Pro zachycení nákladu sedlového návěsu je na podvozku železničního nákladního vozu uspořádán dosedací element, například ve formě desky obklopující polohovací čep. Podle výhodného provedení vynálezu jsou na podvozku železničního nákladního vozu v oblasti polohovacího čepu uspořádány alespoň dva dosedací elementy, a to vždy na jedné straně podélné střední osy, které jsou rovněž převoditelné z pracovní polohy do klidové polohy mimo ložnou plochu železničního nákladního vozu. Tímto bočním opřením sedlového návěsu se dostatečně velkým odstupem od podélné střední osy se značně sníží kývavé pohyby sedlového návěsu na železničním nákladním voze, i když jsou vyvolávány nárazy větru.
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu je na vnějších a/nebo středních podélných nosnících jeho podvozku uspořádáno 'alespoň jedno tlumicí zařízení, které je alespoň v pracovní poloze připojeno k polohovacímu čepu.
________Podledalšího- výhodného provedení_vynálezu .je jeden polohovací čep je uspořádán V podélné střední ' ose jeho podvozku a zobou stran tohoto polohovacího čepu je uspořádán vždy jeden dosedací element . Podle alternativního provedení mohou být souměrně k podélné střední ose v oblasti vnějších podélných nosníků železničního .nákladního vozu uspořádány dva polohovací čepy, jimž je přiřazen vždy jeden dosedací element. V obou případech vzniknou vždy dostatečně velké boční opery pro potlačení náhodných výkyvných pohybů.
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu je pod úložnou plochou pro kontejner a výměnnou nádobu uspořádáno tlumicí zařízení, které je alespoň v pracovní poloze polohovacího čepu s ním spojeno.
A konečně podle dalšího výhodného provedení vynálezu se navrhuje polohovací čep nebo polohovací čepy vytvořit pod naváděcím kuželem kolem dokola se zeslabením. Tím se vytvoří dostatečné zajištění proti nadzvednutí sedlového návěsu, upevněného pomocí polohovacího čepu, v případě jeho jednostranného nadzvedávání, takže v oblasti polohovacího čepu není zapotřebí přídavného zajištění. Kromě potřebného zajištění proti nárazům větrů, které by mohly způsobit nežádoucí nadzvednutí, tím vznikne při nasazení sedlového návěsu na polohovací čep nebo čepy i určitý druh samočinného zajištění. ........ ............................. .............................
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu je sedlový návěs pro přepravu na železničním nákladním voze vytvořen tak, že ve své přední části je opatřen alespoň jedním otvorem, spolupracujícím s polohovacím čepem podvozku železničního nákladního vozu. Přitom otvor je vytvořen v kování, opatřeném límcem tento otvor lemujícím. Tím se zabrání nežádoucímu nadzvednutí sedlového návěsu účinkem bočního větru.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude dále blíže objasněn na dvou příkladech provedení železničního nákladního vozu podle přiložených výkresů, na nichž
-- obr. 1 znázorňuje schematicky bokorys železničního nákladního vozu, na němž je naložen sedlový návěs, obr. 2 částečný půdorys při pohledu vě směru šipky II z obr. 1, s prvním provedením polohovacího čepu, obr. 3 příčný řez podél čáry ΙΙΙ-ΙΓΙ na obr. 2, obr. 4 částečný půdorys, odpovídající obr. 2, s druhým provedením polohovacího čepu, obr. 5 příčný řez podél čáry V-V na obr. 4, obr. 6 ve zvětšeném měřítku detail znázorněný v čerchované kružnici VI na obr. 3 a obr. 7 rovněž ve zvětšeném měřítku detail z čerchované kružnice VII na obr. 5.
Příklady provedeni vynálezu
Železniční nákladní vůz 1., znázorněný na obr. 1, má podvozek, který sestává v podstatě ze dvou bočních vnějších podélných nosníků 2 a příčných nosníků 2_, které je navzájem spojují, a z nichž je naznačen na obr. l pouze jeden. Podvozek železničního nákladního vozu 1 spočívá na dvou otočných podvozcích, z nichž jsou pro lepší přehlednost znázorněna pouze kola 4.
______Pomocí_znázorněného_železničního___nákladního_vozu i je možno přepravovat nejen kontejnery a výměnné nádoby různých rozměrů, nýbrž i sedlový návěs 5. Na obr. 1 je znázorněn bokorys takového sedlového návěsu 5, jehož podvozek sestává z podélných nosníků 6., a který je v příkladu provedení veden třemi nápravami, z nichž jsou naznačena kola 7. Po usazení sedlového návěsu 5 na železničním nákladním voze 1 pomocí jeřábu spočinou tato kola v zahloubeném vybrání 8, vytvořeném mezi vnějšími podélnými nosníky na podvozku tohoto železničního nákladního vozu 1.
Na obr. 1 je dále čárkovaně naznačeno rezervní kola 7a a hlavní čep 9 sedlového návěsu 5, který však na rozdíl od dosavadních provedení neslouží k upevnění sedlového návěsu 5 na železničním nákladním voze 1. Upevnění ve vodorovném směru, zachycující všechny síly vzniklé při provozu po železnici, je místo toho provedeno alespoň jedním polohovacím čepem 10, který se zasune do otvoru vytvořeného v oblasti dosednutí sedlového návěsu 5. Na obr. 2, 3 a 6, jakož i 4, 5 a 7 jsou znázorněny dva příklady provedení a uspořádání tohoto
--7 polohovacího čepu 10.
U prvního příkladu provedení podle obr. 2, 3 a 6 je polohovací čep 10 uspořádán na podvozku železničního nákladního vozu 1 v podélné střední ose. Pro tlumení nárazů vznika j ících' při ......posunování a na j í zdění je uložen omezeně posuvně a k tomu účelu je spojen s tlumicím zařízením 11. které je podle obr. 3 a 6 uspořádáno mezi středními podélnými nosníky 12.. Protože polohovací čep 10 může být převeden z pracovní polohy, znázorněné na obrázcích, do klidové polohy, ve které leží mimo vlastní ložnou plochu železničního nákladního vozu 1, musí být spojení mezi polohovacím čepem 10 'a tlumicím zařízením 11 udržováno pouze v pracovní poloze polohovacího čepu 10.. Například je možné provést nosič 13.
sklopitelné tak, že v klidové poloze mimo ložnou plochu, tvořenou horním okrajem vnějšího podélného nosníku 2. Kompletní tlumicí 'zařízení 11 je s výhodou uspořádáno pod vlastní ložnou plochou železničního nákladního vozu 1. pro kontejner nebo výměnnou nádobu a _ je alespoň v pracovní poloze spojeno s polohovacím čepem 10.
znázorněný ;leží pod, na obr. 6, respektive
Pro zachycení nákladu sedlového návěsu 5 a zabránění vzniku výkyvných 'pohybů sedlového návěsu 5. na podvozku železničního nákladního vozu 1 jsou v oblasti polohovacího čepu 10 upraveny alespoň dva dosedací elementy 14., upravené vždy na jedné straně podélné střední osy, které jsou rovněž sklopitelné a v příkladu provedení podle obr. 3 spolupracují s podélnými nosníky 6 sedlového návěsu 5. Na obr. 3 je dále vidět, že mezi podélnými nosníky 6. sedlového návěsu 5, je upraveno speciální kování .15, opatřené otvorem pro uložení polohovacího čepu 10.
U druhého příkladu provedení podle obr. 4, 5 a 7 jsou souměrně k podélné střední ose uspořádány v oblasti vnějších podélných nosníků 2 železničního nákladního vozu 1 dva polohovací čepy 10.. Rovněž tyto polohovací čepy 10 je možno převést z pracovní polohy do klidové polohy. Podle obr. 5 se mohou tyto polohovací čepy 10 sklopit z pracovní polohy do čerchovaně znázorněné klidové polohy.
Každému polohovacímu čepu 10 je přiřazen jeden dosedací element 14 pro opření sedlového návěsu 5. Tyto dosedací elementy 14 se spolu s polohovacími čepy 10 odstraní odklopením z ložné plochy železničního nákladního vozu 1, tvořené horním okrajem vnějších podélných nosníků 2, tehdy, když na železniční nákladní vůz 1 mají být naloženy kontejnery 'nebo výměnné nádoby.
Jak j.e dále vidět z obr. 5, je každému polohovacímu čepu
-1-0—přiřazeno—vlastní tlumicí—zařízení_11, se kterým__je polohovací čep 10 spojen ve své pracovní poloze. Ve znázorněném příkladu provedení jsou tato tlumicí zařízení 11 umístěna přímo na vnitřní straně vnějších podélných nosníků 2. Jsou s výhodou uspořádána uvnitř vlastních skříní 16.
Aby se zabránilo nežádoucímu nadzvednutí sedlového návěsu 5, dosedajícího svými kováními 15 na polohovací čep 10, například účinkem bočního větru, jsou polohovací čepy 10. opatřeny pod naváděcími kužely 10a kolem dokola provedeným zeslabením 10b. nejlépe patrným na obr. 6 a 7. Nepatrné boční posunutí sedlového návěsu 5. k dosedacím elementům 14 způsobí dosednuti příslušného kování 15 na příslušný polohovací čep 10. takže přes neexistující manuální zablokování či zajištění je samočinně zamezeno nežádoucímu nadzvednutí sedlového návěsu 5 z železničního nákladního vozu 1.
vylubb-y — 9 —

Claims (9)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Železniční nákladní vůz pro přepravu sedlových návěsů silničních voz idei a/nebo kontejnerů a výměnných nádob, nakládaných pomocí jeřábu, s alespoň jedním vybráním, zahloubeným- oproti vnějším -podélným nosníkům jeho podvozku, pro uložení kol sedlového návěsu a s alespoň jednou opěrou pro přední konec sedlového návěsu, vyznačující se tím, že na jeho podvozku je uspořádán alespoň jeden polohovací čep (10), převeditelný z pracovní polohy do klidové polohy, který zasahuje do otvoru vytvořeného v oblasti dosednutí sedlového návěsu (5) a je uložen omezeně posuvně v podélném směru vozidla pro tlumení nárazů vznikajících při posunování a najíždění.
  2. 2. Železniční -nákladní vůz podle nároku 1, vyznačující se tím, že na jeho podvozku jsou v oblasti polohovacího čepu (10) uspořádány, vždy na jedné straně podélné střední osy, alespoň dva dosedací elementy (14) pro sedlový návěs (5), které jsou rovněž převoditelné z pracovní polohy do klidové polohy mimo jeho ložnou plochu.
  3. 3. Železniční nákladní vůz podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že na vnějších a/nebo středních podélných nosnících (2, 12) jeho podvozku je uspořádáno alespoň jedno tlumicí zařízení (11), které je alespoň v pracovní poloze připojeno k polohovacímu čepu (10).
  4. 4. Železniční nákladní vůz podle alespoň jednoho z nároků laž 3, vyznačující se tím, že jeden polohovací čep (10) je uspořádán v podélné střední ose jeho podvozku a z obou stran tohoto polohovacího čepu (10) je uspořádán vždy jeden dosedací element (14).
  5. 5. Železniční nákladní vůz podle alespoň jednoho z nároků až 3, vyznačující se tím, že souměrně k podélné střední ose jsou v oblasti vnějších podélných nosníků (2) železničního nákladního vozu (1) uspořádány dva polohovací čepy (10), jimž je přiřazen vždy jeden dosedací element (14).
  6. 6. Železniční nákladní vůz podle alespoň jednoho z nároků laž 5, vyznačující se tím, že pod úložnou plochou pro kontejner a výměnnou nádobu je uspořádáno tlumicí zařízení (11), které je alespoň v pracovní poloze polohovacího čepu (10) s ním spojeno.
  7. 7. Železniční nákladní vůz podle alespoň jednoho z nároků '1 až 6, vyznačující se tím, že polohovací čep (10) je pod svým naváděcím kuželem (10a) opatřen kolem dokola zeslabením (10b).
  8. 8. Sedlový návěs pro přepravu na železničním nákladním voze a podle alespoň jednoho z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že ve své přední části je opatřen _alespoň jedním otvorem, spolupracujícím s polohovacím čepem (10) podvozku železničního nákladního vozu (1).
  9. 9. Sedlový návěs podle nároku 8, vyznačující se tím, že otvor je vytvořen v kování (15), opatřeném límcem tento otvor lemujícím.
    PMot>fc-y
    PV4O5G-9 lídd j/\i3i LSViA i 0H3/’b‘ i
    A 7 Γ!
    11
    PM056-93
    HV ε δ ,Λ ζ ο
    Ol^OQ
CZ931056A 1992-06-03 1993-06-02 Wagon CZ105693A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE9207500U DE9207500U1 (de) 1992-06-03 1992-06-03 Eisenbahngüterwagen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ105693A3 true CZ105693A3 (en) 1994-01-19

Family

ID=6880183

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ931056A CZ105693A3 (en) 1992-06-03 1993-06-02 Wagon

Country Status (5)

Country Link
EP (1) EP0572849A1 (cs)
CZ (1) CZ105693A3 (cs)
DE (1) DE9207500U1 (cs)
PL (1) PL299152A1 (cs)
SK (1) SK56093A3 (cs)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
HU214394B (hu) * 1993-04-08 1998-03-30 Párkány Kft. Vasúti zsebeskocsi közúti félpótkocsik nem kísért forgalomban történő szállítására
ITBO940180A1 (it) * 1994-04-28 1995-10-28 Bartoletti S P A E Dispositivo anticoricamento per semirimorchi intermodali durante il trasporto su carro ferroviario.
CL2007003736A1 (es) 2006-12-20 2008-05-16 Railrunner Na Inc Bastidor bimodal para contenedor de transporte, que comprende un marco principal con un primer y segundo extremo y bordes superior e inferior; conjunto de elementos rodantes conectados al marco y movil a lo largo del borde inferior en una primera y s

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE6607696U (de) * 1968-04-23 1971-04-08 Talbot Waggonfab Schienenfahrzeug zum transport von containern, sattelaufliegern od. dgl.
FR2534870A1 (fr) * 1982-10-20 1984-04-27 Inge Trans Sa Semi-remorque pour la coordination technique rail-route et wagon charge de cette semi-remorque
IT1172512B (it) * 1983-06-20 1987-06-18 Ferrosud Spa Dispositivo per l'ancoraggio di containers e/o casse mobili su carri ferroviari
EP0142589B1 (fr) * 1983-11-22 1986-11-12 Fruehauf France S.A. Perfectionnements apportés aux semi-remorques destinées aux transports mixtes rail-route

Also Published As

Publication number Publication date
DE9207500U1 (de) 1992-07-30
EP0572849A1 (de) 1993-12-08
SK56093A3 (en) 1994-04-06
PL299152A1 (en) 1994-01-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2146709C (en) A retractable guide assembly for changing the effective width of a railroad freight car container well
LT6646B (lt) Vagonas-platforma automobilinių puspriekabių ir didelės talpos konteinerių pervežimui
CZ281159B6 (cs) Železniční nákladní vůz
US3159111A (en) Container attachment device for railway cars
US2756073A (en) Transportable half flat-carload container convertible to semi-trailer
CA2075874C (en) Railway spine car
US3102497A (en) Flat car for railway freight unit loading
US5465670A (en) Railroad freight car having an improved structural support
CN102933444B (zh) 根据运输负载重量调整的离地高度补偿接口的运输车厢
US4579502A (en) Truck with exchangeable load carrier
US2305444A (en) System for transporting freight
US4339996A (en) Articulated railway car
FI108936B (fi) Rautatiekorivaunu puoliperävaunujen kuljettamista varten
CZ289358B6 (cs) Vozidlo s nástavbou
CN110884512A (zh) 凹底架结构和驮背运输车
CZ293911B6 (cs) Dopravní vozidlo pro dopravu předmětů s velkými rozměry
CZ105693A3 (en) Wagon
CA2123729A1 (en) Railroad freight car
CN216467769U (zh) 一种铁路驮背运输车
US5059072A (en) Cushioned retractable hitch for railway cars
US3272150A (en) Freight transportation system
EP3763594B1 (en) Lifting support equipment for loading processes in the railway transport
PL180361B1 (pl) Wagon skrajny zestawu kolejowego, zwlaszcza do transportu naczep i kontenerów PL
EP1028880B1 (en) Rail freight vehicle
US3107634A (en) Arrangement for transporting freight in containers on railroad cars having long travel cushioning characteristics