CS271332B2 - Circuit for pattern distortion correction - Google Patents

Circuit for pattern distortion correction Download PDF

Info

Publication number
CS271332B2
CS271332B2 CS863211A CS321186A CS271332B2 CS 271332 B2 CS271332 B2 CS 271332B2 CS 863211 A CS863211 A CS 863211A CS 321186 A CS321186 A CS 321186A CS 271332 B2 CS271332 B2 CS 271332B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
horizontal
winding
frequency
voltage
vertical
Prior art date
Application number
CS863211A
Other languages
English (en)
Other versions
CS321186A2 (en
Inventor
Enrique Rodriquez-Cavazos
Original Assignee
Rca Licensing Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rca Licensing Corp filed Critical Rca Licensing Corp
Publication of CS321186A2 publication Critical patent/CS321186A2/cs
Publication of CS271332B2 publication Critical patent/CS271332B2/cs

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04NPICTORIAL COMMUNICATION, e.g. TELEVISION
    • H04N3/00Scanning details of television systems; Combination thereof with generation of supply voltages
    • H04N3/10Scanning details of television systems; Combination thereof with generation of supply voltages by means not exclusively optical-mechanical
    • H04N3/16Scanning details of television systems; Combination thereof with generation of supply voltages by means not exclusively optical-mechanical by deflecting electron beam in cathode-ray tube, e.g. scanning corrections
    • H04N3/22Circuits for controlling dimensions, shape or centering of picture on screen
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04NPICTORIAL COMMUNICATION, e.g. TELEVISION
    • H04N3/00Scanning details of television systems; Combination thereof with generation of supply voltages
    • H04N3/10Scanning details of television systems; Combination thereof with generation of supply voltages by means not exclusively optical-mechanical
    • H04N3/16Scanning details of television systems; Combination thereof with generation of supply voltages by means not exclusively optical-mechanical by deflecting electron beam in cathode-ray tube, e.g. scanning corrections
    • H04N3/22Circuits for controlling dimensions, shape or centering of picture on screen
    • H04N3/23Distortion correction, e.g. for pincushion distortion correction, S-correction
    • H04N3/233Distortion correction, e.g. for pincushion distortion correction, S-correction using active elements

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Multimedia (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Details Of Television Scanning (AREA)

Description

Vynález se týká obvodu korekce zkreslení rastru v rozkladovém systému obrazovky obsahujícím vychylovací systém, mající horizontální vychylovací vinutí a vertikální vychylovací vinutí, zdroj horizontálního rozkladového proudu připojený к horizontálnímu vychylovacímu vinutí a zdroj vertikálního vychylovacího proudu připojený к vertikálnímu vychylovacímu vinutí, pro zajištění elektromagnetického vychylování elektronového paprsku obrazovky pro vytvoření rastru se sníženým zkreslením, к němuž dochází při vytváření rastru.
V televizním přístroji, který má prostředky pro elektromagnetické vychylování elektronového paprsku v obrazovce, je okolo hrdla obrazovky umístěn vychylovací systém. Elektrické obvody způsobují, že vychylovacími cívkami vychylovacího systému periodicky protékají proměnné proudy. Takto generované proměnné elektromagnetické pole vychyluje elektronové paprsky a vytváří rastr na stínítku obrazovky. Všeobecně je žádoucí, aby takto vytvořený rastr měl pravoúhlý tvar.
Hlavní nevýhodou stávajícího stavu jsou různé typy zkreslení rozmítání elektronového paprsku, které způsobují, že vytvořený rastr se od požadovaného provoúhelníku odchyluje.
Jedna dobře známá forma zkreslení rastru, kterou se zabývá tento vynález je tzv. poduškovité zkreslení, zvláště v horní a dolní části rastru. Tento typ zkreslení se vyznačuje středovým klenutím rastrových čar, přičemž charakter tohoto vyklenutí se mění od maximálního vyklenutí směrem dolů v horní části rastru přes minimum poblíž středu rastru až к maximálnímu vyklenutí směrem nahoru na spodku rastru. Vyklenutí je přibližně hyperbolické nebo parabolické. Obrázek 1 znázorňuje účinek poduškovitého zkreslení, když se ponechá nekorigováno, na mřížkovém vzoru. Toto zkreslení vyplývá z fyzické geometrie vychylovacího systému, určené takovými faktory, jako je velikost a konfigurace stínítka a relativní poloha středu vychylování elektronového paprsku vzhledem ke stínítku.
Dobře známé řešení problému horního a dolního poduškovitého zkreslení je modulace vertikálního rastrovacího proudu korekčním proudem o kmitočtu horizontálního vychylování fg. Takto v průběhu rastrování horizontální Čáry například v horní Části stínítka obrazovky způsobuje korekční proud o horizontálním kmitočtu proměnnou změnu ve vertikálním rastrovacím proudu. Tato kolísající změna je taková, že ve středu takové horizontální čáry je vertikální rastrovací proud větší než na okrajích· Takto vertikální vychýlení ve středové části takové horizontální rastrovací Čáry je větší než v krajových oblastech horizontální rastrovací čáry· Odtud obloukovítě tvarovaná horizontálně rastrovaná čára je modifikována tak, že se jeví blíže horizontální přímé čáře.
Dalším druhem zkreslení rastru, kterého se týká tento vynález je tzv. vlnovité zkreslení· Tento typ zkreslení se vyznačuje mnohonásobným prohnutím nebo poklesy rastrovacích čar, které jsou již v podstatě korigovány na poduškovité zkreslení, jak je znázorněno na obr. 2. Velikost poklesů se mění podle typu použité obrazovky. V jednom příkladě obrazovky je velikost poklesů maximální ve středové zóně mezi středem stínítka a horní částí stínítka nebo mezi středem stínítka a dolní částí stínítka. Původ vlnovitého zkreslení je rozdíl mezi poloměrem zakřivení vychýlení elektronového svazku a poloměrem zakřivení čelní desky obrazovky. Nové plošší čelní desky obrazovek, které mají asférické zakřivení čelní desky, vyžadují korekci takového vlnitého zkreslení .
СБ 271 332 В2
Jeou známy obrazovky typu mající známém tvaru obrazovky s plošší čelní
Čelní desku в komplexním zakřivením. V jednom deskou je vzorec pro sagitální výšku čelní des ky obrazovky z v mm ve vztahu ke středu Čelní desky dán rovnicí
Z = A1X2 + AjX4 + A3X2X2 + A5X4y2 + AgX4 + A?X2Y4 + ΑθΧ4Υ4, kde X, Y jsou souřadnice vzdálenosti v mm od středu čelní desky podél hlavní, případné vedlejší osy a kde;
A = -0,236424229 x 1O4 A2 = -0,363538575 x 108
A3 = -0,422441063 x 103
A4 = -0,213537355 x Ю8
A5 = +0,883912220 x 10~13
A6 = -0,100020398 x 1O“9
A? = +0,117915353 x 1O”14
A8 = +0,527722255 x Ю-21
Celní deska obrazovky definovaná tímto vzorcem má relativné mélké zakřivení v blízkosti středu čelní desky, které vzrůstá v blízkosti okrajů podél drah rovnoběžných jak s hlavní, tak e vedlejší osou obrazovky. Celkovým výsledkem je čelní deska relativně plochého zjevu a s rovinnými okraji, zejména s body podél horní, 6podní, levé a pravé hrany uspořádanými v podstatě ve společné rovině·
Vlnovité zkreslení se objevuje v důsledku geometrie čelní desky obrazovky. Když se používá obrazovka s plochým čelem, je vlnovité zkreslení znatelné. V obrazovkách s plochou Čelní deskou je Čelo obrazovky ploché v blízkosti okrajů. Násobné poloměry zakřivení způsobují odpovídající poklesy, které charakterizují vlnovité zkreslení.
Uvedené nevýhody dosavadního stavu do značné míry odstraňuje obvod korekce zkreslení rastru v rozkladovém systému obrazovky obsahujícím vychylovací systém, mající horizontální vychylovací vinutí a vertikální vychylovací vinutí, zdroj horizontálního rozkladového proudu připojený к horizontálnímu vychylovacímu vinutí a zdroj vertikálního vychylovacího proudu připojený к vertikálnímu vychylovacímu vinutí, jehož podstatou je, že je opatřen nelineární tlumivkou obsahující první vinutí a druhé vinutí, prvním rezonančním obvodem připojeným к prvnímu vinutí nelineární tlumivky, naladěným na harmonickou horizontálního rozkladového kmitočtu, к prvnímu rezonančnímu obvodu je připojen zdroj rozkladového proudu vertikálního kmitočtu, reagující na signál pracující na vertikálním kmitočtu, reagující na signál pracující na vertikálním kmitočtu, к vertikálnímu vychylovacímu vinutí а к prvnímu rezonančnímu obvodu je připojena druhá indukčnost а к prvnímu vinutí nelineární tlumivky je připojen druhý rezonanční obvod, naladěný na kmitočet horizontálního rozkladu.
Ve výhodném příkladném provedení obsahuje nelineární tlumivka těleso víceokénkového magnetického obvodu majícího první a druhý vnější segment a středový segment, druhé vinutí nelineární tlumivky je tvořeno prvním vstupním vinutím a druhým vstupním vinutím a je umístěno na prvním a druhém vnějším segmentu tělesa nelineární tlumivky, přičemž první vinutí nelineární tlumivky je tvořeno prvním výstupním vinutím a druhým výstupním vinutím a je umístěno na středovém segmentu tělesa nelineární tlumivky, přičemž první výstupní vinutí je zapojeno v dráze vertikálního rozkladového proudu pro vyvíjení v jednom z uvedeného prvního a druhého výstupního vinutí proudu o amplitudě měnící se ve shodě s vertikálním rozkladovým proudem a první rezonanční obvod je naladěn na harmonivkou horizontálního rozkladového kmitočtu, přičemž první rezonanční obvod je citlivý na proud v jednom vinutí z prvního a druhého výstupního vinutí.
CS 271 332 B2
V dalším výhodném příkladném provedení pak druhý rezonanční obvod obsahuje druhou indukčnost a druhý kondenzátor, je naladěn na horizontální rozkladový kmitočet a je připojen к druhému výstupnímu vinutí nelineární tlumivky.
Výhody obvodu korekce zkreslení rastru podle vynálezu spočívají zejména v dokonale jším vy korigování poduškovitého, ale zejména vlnovítého zkreslení.
Vynález bude dále podrobněji popsán podle přiložených výkresů, kde obr. 1 znázorňuje poduškovité zkreslení rastru, obr. 2 znázorňuje vlnovíté zkreslení na rastru, obr. 3 znázorňuje korekční obvod horního a dolního poduákovitého zkreslení a vlnovítého zkreslení, obr. 4 znázorňuje nelineární tlumivku, která se používá v obvodu z obr. 3, obr. 5a znázorňuje průběh signálu druhé harmonické horizontálního rozmítacího proudu, který se používá pro modulaci rozmítacího proudu o vertikálním kmitočtu pro korekci vlnovítého zkreslení, obr. 5b znázorňuje napětí horizontálního zpětného běhu, které je vytvářeno současně s průběhem signálu z obr. 5a, obr. 6 znázorňuje průběh signálu korekčního napětí poduškovitého zkreslení a vlnovítého zkreslení, použitého na vertikální vychylování к vinutí z obr. 3, které způsobuje modulaci vertikálního rozmítacího proudu v průběhu celého vertikálního rozmítacího intervalu, obr. 7 znázorňuje průběh napětí signálu s obr. 6 v průběhu jediné horizontální rozmítací periody a obr. 8 znázorňuje druhé provedení korekčního obvodu pro korekci vlnovítého zkreslení a horního a dolního poduškovitého zkreslení, který zahrnuje první a druhý rezonanční obvod naladěné na f^ případně 2fg, které jsou vzájemně propojeny činností transformátoru.
V horizontálním vychylovacím obvodu 200. znázorněném na obr. 3 je na sedmé svorce 48 filtrované stejnosměrné napětí z napájecího zdroje 45. Napětí je připojeno přes primární vinutí 53a výstupního horizontálního transformátoru neboli transformáitoru 53 zpětného běhu ke svorce 90 generátoru 86 horizontálního vychylování.
Horizontální vychylovací vinutí je připojeno ke generátoru 66 horizontálního vychylování. Generátor 86 horizontálního vychylování obsahuje sériové zapojení tlumivky 83 linearity, sledovacího kondenzátoru 62. do se'rie zapojených druhých vinutí W3 a W4 nelineární tlumivky TI. obvodu 150 korekce dynamického S a paralelní zapojení kondenzátoru 80 zpětného běhu a spínače 87 stopy. Spínač 87 stopy obsahuje paralelní zapojení horizontálního výstupního tranzistoru 88 a tlumicí diody 89. Generátor 86 horizontálního vychylování je schopen generovat horizontální rozkladový proud i v horizontálním vychylovacím vinutí L v každém horizontálním vychylovacím cyklu. Konvenční synchronizovaný horizontální oscilátor a budicí obvod 85 zajišťuje spínací řídicí signály na řídicí bázi horizontálního výstupního tranzistoru 88 pro jeho zapnutí v průběhu intervalu horizontálního dopředného běhu a jeho odepnutí pro inicializaci horizontálního intervalu zpětného běhu. Vyeokonapělové vinutí 53b transformátoru 53, zpětného běhu je připojeno ke konvenčnímu vysokonapělovému obvodu 63 pro vytvoření urychlovacího potenciálu poslední urychlovací anody pro proud elektronového paprsku.
Obvod 150 korekce dynamického HS zahrnuje cívku připojenou paralelně ke kondenzátoru C 150. Cívka má střední odbočku, která je připojena pro vedení horizontálních vychylovacího proudu iy. Obvod 150 korekce dynamického ”6” superponuje napěťový signál na signál na horizontálním vychylovacím vinutí Ly, takže výsledný signál zahrnuje na normálním lineárním průběhu signálu superponovanou druhou harmonickou horizontálního kmitočtu pro snížení zbytkových chyb S, které jsou spojeny s obrazovkou 8 plochou čelní deskou.
CS 271 332 B2
V činnosti je spínač 87 stopy vodivý v průběhu intervalu dopředného běhu· Když je spínač 87 stopy vodivý* isoluje transformátor 53 zpětného běhu od horizontálního vychylovacího vinutí Iy. Zvyšující se primární proud i2 v primárním vinutí 53a zvyšuje energii uloženou v transformátoru 53 zpětného běhu v průběhu intervalu dopředného běhu. Tato uložená energie nahrazuje ztráty v generátoru 86 horizontálního vychylování a vybuzuje vysokonapěťový obvod 83 v průběhu intervalu zpětného běhu· Když je spínač 87 stopy nevodivý* generátor 86 horizontálního vychylování vytváří s transformátorem 53 zpětného běhu a kondenzátorem 80 zpětného běhu rezonanční obvod.
Energie uložená v transformátoru 53 zpětného běhu a horizontálním vychylovacím vinutím Iy na konci intervalu dopředného běhu se přenese do kondenzátoru 80 zpětného běhu pro vytvoření napětí Vp zpětného běhu na kondenzátoru 80 zpětného běhu v průběhu intervalu zpětného běhu. Generátor 86 horizontálního vychylování generuje hori zontální rozkladový proud iy o horizontálním kmitočtu v každém z druhých vinutí W3 a W4 nelineární tlumivky TI. která jsou sériově zapojena s horizontálním vychylovacím vinutím Ly. Je zřejmé* že horizontální vychylovací proud iy zahrnuje navíc к proudu na základním kmitočtu proud na kmitočtu* který je harmonickou nebo násobkem základního kmitočtu fg.
Zdroj 57 rozkladového proudu vertikálního kmitočtu* který generuje budicí napětí Vy o vertikálním kmitočtu* je připojen к první svorce 82 vertikálního vychylovacího vinutí Ly. Obvod 84 korekce zkreslení je zapojen mezi druhou svorkou 81a. která je připojena ke druhé koncové svorce vertikálního vychylovacího vinutí Iy a třetí svorku 81b. Třetí svorka 81b je připojena к zemi přes proud vzorkující rezistor 59 do série s vazebním kondenzátorem 58. Obvod 84 korekce zkreslení vytváří mezi druhou a třetí svorkou 81a a 81b napětí VDIC* které moduluje vertikální vychylovací proud iv vychylovacím vinutím Iy.
Obr. 6 znázorňuje průběh napěťového signálu VQya na druhé svorce 81a z obr. 3* který představuje korekční napětí na druhém kondenzátoru 64. Napětí VDIC má amplitudu* která se mění s vertikálním kmitočtem. Obr. 7 znázorňuje průběh napěťového signálu z obr. 3 v roztaženém měřítku. Je třeba si všimnout* že složka o kmitočtu 2x fH je zahrnuta v něpětí V81a* což jest znázorněno zvlněním průběhu korigovaného signálu 120 z obr. 7.
Napětí V^xc ® obr. 3 moduluje vertikální rozkladový proud iy a proto mění vertikální polohu elektronového paprsku v obrazovce* což není na obrázcích znázorněno. Napětí kompenzuje poklesy* způsobené vlnovítým zkreslením znázorněným na obr. 2* modulací vertikálního vychylovacího proudu iy harmonickou horizontálního kmitočtu tak* aby to způsobilo vertikální odchylku* která je co do směru opačná к odchylce poklesu. Takto je vlnovíté zkreslení korigováno superponováním vertikálního vychylovacího proudu* který sleduje zkreslení a takto napřimuje horizontální rozmítací čáry.
Obvod 84 korekce zkreslení zahrnuje nelineární tlumivku TI* což jest například transformátor se saturovatelným jádrem* mající první a druhé výstupní vinutí WI a W2 zapojená do série. Obvod 84 korekce zkreslení zahrnuje sériový druhý rezonanční obvod 84* který je naladěn na horizontální kmitočet fg. Druhý rezonanční obvod 84f zahrnuje výstupní vinutí W2 nelineární tlumivky mezi čtvrtou svorkou 12 a pátou svorkou 15. které vybuzuje druhý kondenzátor 64 mezi druhou svorkou 81a a třetí svorkou 81b a druhou indukčnoet L4 mezi čtvrtou svorkou 12 a třetí svorkou 81b.
CS 271 332 B2
Druhý kondenzátor 64. druhá indukčnost L4 a druhé výstupní vinutí W2 vytvářejí sériový druhý rezonanční obvod 84^. Jak bude vysvětleno později, proud i^ o horizontálním kmitočtu fH* který teče v druhé indukčnosti L4 a druhém kondenzátoru 64« generuje složku o horizontálním kmitočtu f^ o napětí VDIC obvodu 84 korekce zkreslení.
Podle jednoho aspektu vynálezu obvod θ4 korekce zkreslení také zahrnuje první rezonanční obvod 84,^. který je naladěn příkladně na druhou harmonickou 2^ základního kmitočtu horizontálního rozkladového proudu iy. Druhý rezonanční obvod á±2f zahrnuje první vinutí W1 a W2 nelineární tlumivky Tle zapojené do série mezi šestou svorku 16 a čtvrtou svorku 12., která vybuzují sériové zapojení první indukčnosti Li pro korekci vlnovítého zkreslení, první kondenzátor C4 a induktivní impedanci druhé indukčnosti L4, která je vložena mezi osmou svorku L4C druhé indukčnosti L4 a čtvrtou svorku 12 nelineární tlumivky TI. Takto první indučnost Li, druhá indukčnost L4, první vinutí W1 a W2 a první kondenzátor 04 vytvářejí sériový první rezonanční obvod 8£2f· de vysvětleno dále, proud i2f1 který protéká první indukčnosti L3 a prvním kondenzátorem C4 zajišťuje složku o kmitočtu druhé harmonické na napětí obvodu 84, korekce zkreslení, který koriguje vlnovíté zkreslení. Je zřejmé, že druhá indukčnost L4 kombinuje proudy i a if na kmitočtu harmonické 2fH, případně na základním kmitočtu fjj pro vytváření příslušných složek korekčního napětí VDIC poduŠkovitého zkreslení a vlnovítého zkreslení.
Saturovatelná nelineární tlumivka TI z obr. 3 je znázorněna na obr. 4. Podobná čísla a symboly v obr. 3 až 4 indukují podobné prvky nebo funkce. První a druhé výstupní vinutí W1 a W2 jsou navinuta na středovém segmentu TCC tělesa TC. První a druhé vstupní vinutí W3 a W4 jsou vinuta na druhém segmentu TCB, příp· prvním segmentu TCA tělesa TC. Permanentní magnet 40 zavádí magnetický tok 0^ předpětí ve směru znázorněném na obr. 4. V podstatě celý vertikální vychylovací proud iy z obr. 3 protéká pátou svorkou 15 na spojení prvního a druhého výstupního vinutí W1 a W2 pro vytváření toku 02 z obr. 4, který je co do velikosti a polarity vztažen к vertikálnímu vychylovacímu proudu iy z obr. 3· Horizontální rozkladový proud iy v prvním a druhém vstupním vinutí V3 a W4 z obr. 3 vytváří první tok 0^A, případně druhý tok 0βΒ· První tok 0^A je opačný vůči druhému toku 0jB ve středovém segmentu TCC vzhledem ke způsobu, jak jsou druhé a první vstupní vinutí УЗ a V4 z obr. 3 zapojeny pro vedení horizontálního proudu rozkladového iy.
Když je vertikální rozkladový proud iy nulový, jak tomu je, když je elektronový paprsek ve středu rastru, je tok v prvním i druhém segmentu TCB i TCA tělesa TC vyrovnán a první tok 03A je roven druhému toku Proto nebude v prvním a druhém výstupním vinutí W1 a _W2 indukováno žádné napětí.
V jednom extrému, například když je elektronový paprsek v horní části rastru a vertikální rozkladový proud iy je na své maximální kladné hodnotě, tok 02 je příkladně polarizován pro přičtení к tomu 0y v druhém segmentu TCB а к odečtení od toku 0^ v prvníи segmentu TCA tělesa TC. Permeabilita tělesa TC může být příkladně charakterizována křivkou ve tvaru závislosti permeability na toku, která je typická pro ferromagnetický materiál.
Takto tok 02 v druhém segmentu TCB má tendenci snižovat permeabilitu tělesa TC v druhém segmentu TCB, zatímco tok 02 v prvním segmentu TCA má tendenci zvyšovat permeabilitu v prvním segmentu TCA.
CS 271 332 B2
Poněvadž je permeabilita v prvním segmentu TCA a druhém segmentu TCB rozdílná, první tok 0^A a druhý tok 0^B už se ve středovém segmentu TCC nerovnají· Odtud se na prvním a druhém výstupním vinutí VI a W2 indukují napětí případně napětí V^. Každé z napětí a V^2 je v tomto případě například přímo vztaženo к hodnotě prvního toku 0^A mínus druhého toku 0^B·
Oproti toau na dplnén spodku rastru, když vertikální rozkladový proud iy z obr· 3 je na své maximální záporné hodnotě, indukovaná napětí VW1 * VW2 jsou úměrná hodnotě druhého toku 0^B mínus prvního toku 0^. Takto každé z indukovaných napětí a je v opačné fázi na spodku rastru vzhledem ke své příslušné fázi na vršku rastru.
V bodech mezi těmito extrémy je rozdíl mezi prvním tokem 0^д a druhým tokem 03B přímo závislý na velikosti a fázi toku 02» který je způsoben vertikálním rozkladovým proudem i^. Takto se dosahuje snižující korekce směrem ke středu rastru. Reverzace fáze korekce se dosahuje poblíž středu a zvýšení korekce se dosahuje u spodku rastru.
Je zřejmé, že magnet 40 není podstatný pro vytváření nelinearity toku v tělese TC. Taková nelinearita může být získána vhodnou volbou materiálu tělesa TC.
Napětí 2 obr· 3 vytváří ve druhém rezonančním obvodu 84 proud i^ o horizontálním kmitočtu. Proud if vytváří odpovídající složku s horizontálním kmitočtem napětí Vpjc na druhém kondenzátoru 64. Fáze složky horizontálního kmitočtu a harmonické složky napětí VDIC je řízena fázi nastavující druhou indukčností L4 pro zajištění například maximální amplitudy modulace o horizontálním kmitočtu ve středu každého Čárového rozmítání pro správně fázovanou severojižní korekci.
Součet napětí a mezi čtvrtou svorkou 12 a šestou svorkou 16 nelineární tlumivky TI z obr. 3 vytváří proud i2f v prvním rezonančním obvodu ^21· je převážně na druhé harmonické základního horizontálního kmitočtu. Obr. 5a znázorňuje průběh proudu i2f z obr. 3. Obr. 5b znázorňuje současný průběh napětí VR zpětného běhu na kondenzátoru 80 zpětného běhu.
Filtrovací činností prvního kondenzátoru C4 a první indukčností L3 vytváří proud i2f, který má v podstatě kosinový průběh, jak je znázorněno na obr. 5a. Amplituda proudu i2^> ee mění в vertikálním kmitočtem, jak je znázorněno na obr. 6 v souladu se změnami vertikálního rozkladového proudu iy ve druhém výstupním vinutí W2 o amplitudě vertikálního kmitočtu. Proud i2j₽> reverzuje svou fázi ve středu vertikální stopy. Tato obálka vertikálního kmitočtu proudu i2^ zajišíuje do přibližného stupně úroveň vertikálního posuvu korekce vlnovitého zkreslení, poněvadž takové vlnovíté zkreslení se mění co do velikosti vertikálním způsobem, jak je znázorněno na obr. 2.
Nastavení obvodu 84 korekce zkreslení se provádí příkladně nastavením druhé indukčností L4 pro dosažení maximální amplitudy napětí V81a, nastavením první indukčnosti L3 pro dosažení maximálního proudu i2f, přestavením druhé indukčností L4 pro dosažení symetrické korekce pravého a levého zkreslení na stínítku obrazovky a pak nastavením rezistoru 61 pro získání přímých čar na horní a dolní části stínítka obrazovky.
Obr. 8 znázorňuje další příkladné provedení vynálezu. Podobné čísla a symboly v obr. 3 a 8 indikují podobné prvky nebo funkce. Obvod z obr. 8 se podobá obvodu z obr.
CS 271 332 B2
8 rozdíleny který je zaznamenán níže· V obr· Θ je první rezonanční obvod 84připojen ke druhému kondenzátoru 64 činností transformátoru· Takto na rozdíl od obvodu z obr· 3 není rezonanční obvod 84 z obr· 4 vodivě nebo stejnosměrně připojen ke druhému kondenzátoru 64·
První a druhé výstupní vinutí Wl a W2 nelineární tlumivky TI z obr. 4 mají kombinovaný odpor 3,3 ohmů mezi čtvrtou svorkou 12 a Šestou svorkou 16. Každé ze vstupních vinutí W3 a W4 má odpor 0,08 ohmů. Induktance na 15.750 Hz mezi čtvrtou svorkou 12 a šestou svorkou 16 je 320 mikrohenry. Induktance mezi devátou svorkou 14 a desátou svorkou 17. když jsou jedenáctá svorka 13 a dvanáctá svorka 11 zkratovány, je 26 mikrohenry.

Claims (3)

1· Obvod korekce zkreslení rastru v rozkladovém systému obrazovky obsahujícím vychylovací systém, mající horizontální vychylovací vinutí a vertikální vychylovací vinutí, zdroj horizontálního rozkladového proudu připojený к horizontálnímu vychylovací mu vinutí a zdroj vertikálního vychylovacího proudu připojený к vertikálnímu vychylovacímu vinutí, vyznačený tím, že obsahuje nelineární tlumivku (TI) obsahující první vinutí (Wl, W2) a druhé vinutí (W3, W4), první rezonanční obvod (842^) připojený к prvnímu vinutí (Wl, W2) nelineární tlumivky (TI), naladěný na harmonickou horizontálního rozkladového kmitočtu, к prvnímu rezonančnímu obvodu (842^) je připojen zdroj (57) rozkladového proudu vertikálního kmitočtu, reagující na signál pracující na vertikálním kmitočtu а к vertikálnímu vychylovacímu vinutí (Ly) а к prvnímu rezonančnímu obvodu (84£f) je připojena druhá indukčnost (L^) а к prvnímu vinutí (Wl, W2) nelineární tlumivky (TI) je připojen druhý rezonanční obvod (84f), naladěný na kmitočet horizontálního rozkladu.
2. Obvod korekce zkreslení rastru podle bodu 1, vyznačující se tím, že nelineární tlumivka (Tl) obsahuje těleso (TC) z feromagnetického materiálu, uspořádané do konfigurace víceokénkového magnetického obvodu majícího první a druhý vnější segment (TCA, TCB) tělesa (TC) a středový segment (TCC), přičemž druhé vinutí (W3, W4) nelineární tlumivky (Tl) je umístěno na prvním a druhém vnějším segmentu (TCA, TCB) tělesa (TC) nelineární tlumivky (Tl), přičemž první vinutí (Wl, W2) nelineární tlumivky (Tl) je umístěná na středovém segmentu (TCC) tělesa (TC) nelineární tlumivky (Tl), zatímco první rezonanční obvod (842f) je naladěn na harmonickou horizontálního rozkladového kmitočtu a na proud v jednom z prvních vinutí (Wl, W2).
3. Obvod korekce zkreslení rastru podle bodu 2, vyznačující se tím, Že druhý rezonanční obvod (84f) obsahuje druhou indukčnost (L4) a druhý kondenzátor (64) je naladěn na horizontální rozkladový kmitočet a je připojen к druhému výstupnímu vinutí (W2) nelineární tlumivky (Tl).
CS863211A 1985-05-10 1986-05-04 Circuit for pattern distortion correction CS271332B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US06/732,693 US4642530A (en) 1985-05-10 1985-05-10 Raster distortion correction circuit

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS321186A2 CS321186A2 (en) 1989-11-14
CS271332B2 true CS271332B2 (en) 1990-09-12

Family

ID=24944613

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS863211A CS271332B2 (en) 1985-05-10 1986-05-04 Circuit for pattern distortion correction

Country Status (8)

Country Link
US (1) US4642530A (cs)
EP (1) EP0201336B1 (cs)
KR (1) KR940001826B1 (cs)
CA (1) CA1261072A (cs)
CS (1) CS271332B2 (cs)
DD (1) DD244873A5 (cs)
DE (1) DE3689204T2 (cs)
FI (1) FI81231C (cs)

Families Citing this family (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4737691A (en) * 1986-04-11 1988-04-12 Rca Corporation Television apparatus for generating a phase modulated deflection current
DE3619279A1 (de) * 1986-06-11 1987-12-17 Thomson Brandt Gmbh Schaltungsanordnung zur beseitigung von geometrieverzerrungen
US4845409A (en) * 1987-01-06 1989-07-04 Zenith Electronics Corporation Independent top/bottom raster correction
FI86127C (fi) * 1987-03-23 1992-07-10 Rca Licensing Corp Korrigeringskrets foer maosvingedistorsion.
GB8706822D0 (en) * 1987-03-23 1987-04-29 Rca Corp Active modulator circuit
DE3729676A1 (de) * 1987-09-04 1989-03-23 Thomson Brandt Gmbh Schaltungsanordnung zur korrektur von geometrieverzerrungen
DE3814563A1 (de) * 1988-04-29 1989-11-09 Thomson Brandt Gmbh Verfahren zur korrektur von geometrieverzerrungen auf dem bildschirm einer kathodenstrahlroehre
US4859846A (en) * 1988-07-21 1989-08-22 Burrer Gordon J Dual-mode resonant scanning system
DE3942908A1 (de) * 1989-12-23 1991-06-27 Thomson Brandt Gmbh Verstaerker mit einem abgestimmten ausgangsuebertrager
US4972127A (en) * 1990-04-27 1990-11-20 Rca Licensing Corporation Pincushion correction circuit with gullwing compensation
US5047630A (en) * 1990-08-22 1991-09-10 Confer Charles L Modified dual-mode resonant scanning system
US5162705A (en) * 1991-11-27 1992-11-10 North American Philips Corporation Dynamic focussing circuit for cathode ray tube and transformer for use therein
EP0614310A3 (en) * 1993-03-04 1994-10-26 Philips Nv Display device with a circuit for correcting vertical distortion, and circuit for correcting vertical distortion.
JP3514317B2 (ja) * 1993-12-08 2004-03-31 トムソン コンシューマ エレクトロニクス インコーポレイテッド ラスタ歪み補正配置
JP3137574B2 (ja) * 1995-11-21 2001-02-26 松下電子工業株式会社 画像歪補正装置
US6081078A (en) * 1996-05-17 2000-06-27 Thomson Consumer Electronics, Inc. Vertical deflection circuit with raster correction
US6437523B1 (en) 1999-01-12 2002-08-20 Thomson Licensing S.A. Deflection circuits coupled via a filter
JP3863037B2 (ja) * 2001-03-15 2006-12-27 松下電器産業株式会社 垂直偏向装置
US6522091B1 (en) * 2001-10-17 2003-02-18 Zilog, Inc. Circuit and method that allows the amplitudes of vertical correction signal components to be adjusted independently
US6686707B1 (en) * 2002-08-14 2004-02-03 Genesis Microchip Inc. Method and apparatus for providing a dynamic rotational alignment of a cathode ray tube raster
US9228387B2 (en) 2013-08-06 2016-01-05 Gregory Header Door catch

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3346765A (en) * 1964-08-31 1967-10-10 Rca Corp Raster distortion correction
US3329862A (en) * 1964-08-31 1967-07-04 Rca Corp Pincushion correction circuit having saturable reactor with asymmetrical parabolic waveform applied to the control winding
DE1266798B (de) * 1964-10-29 1968-04-25 Philips Patentverwaltung Schaltungsanordnung zur Korrektur der Elektronenstrahlablenkung einer Fernsehbildroehre mittels eines einzigen Transduktors
US3611004A (en) * 1969-08-20 1971-10-05 Rca Corp Bilateral pincushion correction circuit
JPS5417309Y2 (cs) * 1973-08-25 1979-07-04
US3940662A (en) * 1974-03-14 1976-02-24 Whitewater Electronics, Inc. Saturable reactor for pincushion distortion correction
US4020390A (en) * 1975-09-29 1977-04-26 Gte Sylvania Incorporated Side pin-cushion distortion correction circuit
US3982156A (en) * 1975-10-14 1976-09-21 Gte Sylvania Incorporated Top-bottom pin-cushion correction circuit
US4093895A (en) * 1976-05-03 1978-06-06 Gte Sylvania Incorporated Assymetric top-bottom pincushion correction circuit

Also Published As

Publication number Publication date
DE3689204T2 (de) 1994-05-19
EP0201336B1 (en) 1993-10-27
EP0201336A3 (en) 1988-08-31
FI861844A (fi) 1986-11-11
CA1261072A (en) 1989-09-26
KR940001826B1 (ko) 1994-03-09
FI81231B (fi) 1990-05-31
FI861844A0 (fi) 1986-05-02
EP0201336A2 (en) 1986-11-12
CS321186A2 (en) 1989-11-14
DE3689204D1 (de) 1993-12-02
DD244873A5 (de) 1987-04-15
KR860009575A (ko) 1986-12-23
FI81231C (fi) 1990-09-10
US4642530A (en) 1987-02-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS271332B2 (en) Circuit for pattern distortion correction
JPH0228947B2 (cs)
US4024432A (en) Circuit arrangement in an image display apparatus for (horizontal) line deflection
EP0522602B1 (en) North-south pincushion corrected deflection circuit
EP0177585B1 (en) S-corrected deflection circuit
US3748531A (en) Circuit arrangement for generating in a picture display device a sawtooth current of line frequency having an amplitude varying at field frequency
US4682085A (en) Gullwing distortion corrected deflection circuitry for a square-planar picture tube
US3611004A (en) Bilateral pincushion correction circuit
JPH05244448A (ja) 動集束回路
EP0185082B1 (en) Gullwing distortion corrected deflection circuitry for a square-planar picture tube
US7166972B2 (en) Vertical deflection apparatus
US3803444A (en) Television display apparatus employing convergence correction
US5179322A (en) Linearity correction apparatus
US4777412A (en) Gullwing distortion correction circuit
JP3366327B2 (ja) 陰極線管のスクリーン上の幾何学ひずみを補正する方法および装置
EP0284348B1 (en) Gullwing distortion correction circuit
EP0797350B1 (en) Horizontal deflection circuit with parallelogram raster correction
KR800000328B1 (ko) 영상 디스플레이 장치내의 수평편향회로 배열
US3444423A (en) Pincushion correction circuit
JPS62268272A (ja) 陰極線管の走査装置
JPH1021854A (ja) 偏向装置
JPS61501743A (ja) 上下ピンクツシヨン修正偏向回路
JPH0377709B2 (cs)
JPH0738903A (ja) コンバージェンス補正回路