CS268660B2 - Sluice valave - Google Patents

Sluice valave Download PDF

Info

Publication number
CS268660B2
CS268660B2 CS839539A CS953983A CS268660B2 CS 268660 B2 CS268660 B2 CS 268660B2 CS 839539 A CS839539 A CS 839539A CS 953983 A CS953983 A CS 953983A CS 268660 B2 CS268660 B2 CS 268660B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
chain
guide
track
conveyor
longitudinal
Prior art date
Application number
CS839539A
Other languages
English (en)
Other versions
CS953983A2 (en
Inventor
Josef Ing Theurer
Manfred Brunninger
Original Assignee
Plasser Bahnbaumasch Franz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Plasser Bahnbaumasch Franz filed Critical Plasser Bahnbaumasch Franz
Publication of CS953983A2 publication Critical patent/CS953983A2/cs
Publication of CS268660B2 publication Critical patent/CS268660B2/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B27/00Placing, renewing, working, cleaning, or taking-up the ballast, with or without concurrent work on the track; Devices therefor; Packing sleepers
    • E01B27/06Renewing or cleaning the ballast in situ, with or without concurrent work on the track
    • E01B27/10Renewing or cleaning the ballast in situ, with or without concurrent work on the track without taking-up track
    • E01B27/105Renewing or cleaning the ballast in situ, with or without concurrent work on the track without taking-up track the track having been lifted
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B2203/00Devices for working the railway-superstructure
    • E01B2203/01Devices for working the railway-superstructure with track
    • E01B2203/015Devices for working the railway-superstructure with track present but lifted
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B2203/00Devices for working the railway-superstructure
    • E01B2203/10Track-lifting or-lining devices or methods

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
  • Pusher Or Impeller Conveyors (AREA)
  • Chain Conveyers (AREA)

Description

Vynález se týká uspořádání dopravního, případně brázdícího řetězu pro stroj pro stavbu koleje, zejména pro čističku štěrkového lože, pro odběr a dopravu sypkého materiálu, s dopravním, případně brázdícím řetězem, který je na rámu stroje pro stavbu koleje uspořádán výškově přestavitelná a který je nekonečně veden ve dvou podélných drahách vedení řetězu, omezených pohonem a navzájem spojených při vytvoření místa odhozu a jednou příčnou drahou vedení řetězu kolem vychylovacích kladek, která je na protilehlém konci navzájem spojuje, přičemž podélné dráhy vedení řetězu jsou alespoň od přechodové oblasti к příčné dráze vedení řetězu zahnuty ve směru zhruba rovnoběžném s rovinou koleje.
Ze zveřejněné přihlášky vynálezu NSR č. 25 50 391 je známá čistička štěrkového lože s uspořádáním dopravního, případně brázdícího řetězu pro přepravu Štěrku s dopravním, případně brázdícím řetězem, který je na rámu podvozků čističky štěrkového lože uspořádán výškově přestavítělně. Tento dopravní, případně brázdící řetěz je nekonečně veden ve dvou podélných vodicích drahách, které jsou vymezeny pohonem a jsou navzájem spojrsiy^při vytvoření odhazovacího místa, jakož i příčnou vodicí drahou, uspořádanou na protilehném konci к odhazovacímu místu, přičemž pracovní celek je uspořádán v rovině skloněné Šikmo vzhledem к rovině koleje. Dopravní, případně brázdící řetěz je v koncové oblasti podélných vodicích drah veden kolem dvou vychylovacích kladek. Bezprostředně před příčnou vodicí drahou řetězu jsou bočně na rámu podvozku uspořádány dva brázdící řetězy, které .jsou pro zvětšování pracovní šířky vykývnutelné ve vodorovné rovině.
Z rakouského patentového spisu č. 343 714 je známé uspořádání dopravního, případně brázdícího řetězu, upravené na čističce štěrkového lože pro odběr a dopravu štěrku s dopravním, případně brázdícím řetězem, který je uspořádán výškově přestavitelná na rámu podvozku stroje. Tento dopravní, případně brázdící řetěz, který je složen z jednotlivých, kloubově navzájem spojených Článků řetězu, je nekonečně veden ve dvou podélných drahách, omezených pohonem a navzájem spojených při vytvoření místa odhozu, jakož i jednou příčnou drahou, která je na protilehlém konci navzájem spojuje a která je upravena pod kolejí. Pro čištění úseků výhybek lze příčnou dráhu vedení řetězu délkově měnit montáží nebo demontáží členů této příčné dráhy a vkládáním nebo vyjímáním odpovídajících článků řetězu. Tato známá čistička štěrkového lože se v praxi osvědčila, zejména pro čištění štěrkových loží o různých šířkách.
Dále je známé z rakouského patentového spisu č. 353 81 6 uspořádání brázdícího řetězu, které je upraveno na mostovém podélníku stroje pro přestavbu koleje a které současně urovnává štěrk na loži zbaveném koleje. Výškově pře stavitelný brázdící řetěz je zde nekonečně veden ve Čtyřúhelníku, který je tvořen dvěma zhruba rovnoběžně upravenými podélnými drahami vedení řetězu, jakož i horní a spodní příčnou drahou a který je poháněn dvěma pohony v horní koncové oblasti podélných drah vedení řetězu. V oblasti horní příčné dráhy vedení řetězu jsou jako místa odhozu upraveny dvě výpustě Štěrku a na ně navazující rozdělovači žlaby pro opětovné přivádění štěrku, odebraného ze štěrkového lože brázdícím řetězem, mezi nově uložené pražce. Toto uspořádání brázdícího řetězu se velmi osvědčilo pro použití u vlaků pro přestavbu koleje při urovnávání Štěrkového lože.
Z rakouského patentového spisu Č. 317 275 je také známá Čistička Štěrkového lože s uspořádáním dopravního, případně brázdícího řetězu v úvodu popsaného typu pro odběr a přepravu štěrku, opatřená dopravním, případně brázdícím řetězem, který je na rámu stroje uspořádán výškově přestavitelná. Tento dopravní, případně brázdící řetěz je veden nekonečně ve dvou podélných drahách vedení řetězu, omezených pohonem a navzájem spojených při vytvoření místa odhozu, jakož i jednou příčnou drahou vedení řetězu, která je na protilehlém konci navzájem spojuje. Podélné dráhy vedení řetězu Jsou v přechodové oblasti к příčné dráze zahnuty vždy ve směru v podstatě rovnoběžném s rovinou koleje. Tato čistička, určená především pro čištění výhybek a křižovatek, však dosud nebyla pro technické problémy uskutečněna.
Vynález si klade za úkol vytvořit uspořádání dopravního, případně brázdícího řetězu
CS 268 660 82 pro stroj pro stavbu koleje v úvodu popsaného typu pro odběr a dopravu sypkého materiálu, se kterým by bylo možné dosahovat vyšší odběrové výkony., ‘
Podstata vynálezu spočívá v tom, že navzájem spojené články řetězu dopravního, případně brázdícího řetězu jsou vytvořeny navzájem přestavitelné, případně vykývnutelně nebo pootočitelně kolem svého spojovacího kloubu alespoň ve dvou různých a navzájem se křižujících rovinách, a že dopravní, případně brázdící řetěz je vychýlítelný v zahnuté koncové oblasti podélných drah vedení řetězu kolem alespoň jedné vychylovací kladky, jejíž osa je upravena v podstatě kolmo к rovině koleje. ·
Takto vytvořeným uspořádáním dopravního, případně brázdícího řetězu je při odstranění zvýšených tření, případně odporů při vychýlení, zajištěno stálé a trvalé vedení a vychylování dopravního, případně brázdícího řetězu, zejména v zahnutých koncových oblastech podélných drah vedení řetězu, a to jak z hlediska značného působení při uvolňování štěrku, tak i z hlediska vysoce výkonného odstraňování štěrku. Vychylování kolem alespoň jedné otočně uložené vychyl crvee^kl^dkyv oblasti řetězu rovnoběžné s rovinou koleje zajištuje vedení se zvláště malým třením a opotřebením právě v té oblasti, která je vystavena vysokému příčnému tlaku, který je způsoben posuvným pohybem řetězu. Vychýlením dopravního, případně brázdícího řetězu v rovině rovnoběžné s rovinou koleje lze rovněž dosáhnout zvýšeného odběru a brázdění lopatek, protože tyto lopatky jsou svými předními hranami, opatřenými prsty, vedeny zhruba kolmo к rovině koleje, což zajištuje, že celá výška lopatky je shodná se skutečnou hloubkou brázdění. Tím, že vedení řetězu je rovnoběžné s rovinou koleje, čímž se zajistí také zpracovávání štěrkového lože v rovině rovnoběžné s rovinou koleje, lze dosáhnout zvláště dobrého urovnávacího účinku, jehož výsledkem je velmi přesný povrch štěrkového lože v požadované rovině.
Podle dalšího výhodného vytvoření vynálezu je v oblasti příčné dráhy vedení řetězu jedna osa spojovacího kloubu upravena kolmo к rovině koleje a druhá osa rovnoběžně s rovinou koleje a kolmo к podélnému směru dopravního, případně brázdícího řetězu.
Toto vytvoření řetězového uspořádání se vyznačuje zvláštní konstrukční jednoduchostí a velkou rozmanitostí možného uspořádání spojovacích kloubů jednotlivých článků řetězu.
Výhodně jsou podle dalšího vytvoření podle vynálezu spojeny články řetězu dopravního, případně brázdícího řetězu křížovým kloubem, přičemž na koncích svislého čepu křížového kloubu jsou upraveny hlavy čepů, odstávající od článků řetězu a vytvářející vodicí orgány.
Toto kloubové spojení článků řetězu téměř nepodléhá opotřebení, lze je vysoce zatěžovat a má velkou volnost pohybu. Odstávající hlavy čepů současně zajišťují přesné výškové i boční vedení dopravního, případně brázdícího řetězu při minimálním tření.
Podle dalšího výhodného vytvoření vynálezu jsou mezi hlavami čepů uspořádány svisle odstávající vodicí můstky pro vodorovné vedení dopravního, případně brázdícího řetězu.
Vodicí můstky a hlavy čepů společně zajišťují, a to i při delším vytvoření článků řetězu a tím i větší rozteči mezi čepy, nepřetržité dosedání vodítek a tím i přesné vodorovné vedení dopravního, případně brázdícího řetězu.
Další výhodné vytvoření vynálezu spočívá v tom, že články dopravního, případně brázdícího řetězu jsou navzájem spojeny kulovým kloubem.
Vytvoření kulového kloubu zajištuje v daném případě při toliko nepatrných konstrukčních nákladech vysokou volnost pohybu jednotlivých článků řetězu pro bezproblémové vychylování v různých rovinách.
Další výhodné vytvoření vynálezu spočívá v tom, Že na vnější straně každého článku řetězu je uvolnitelně upevněna, případně s lopatkou spojená krycí deska, přičemž krycí desky navzájem sousedících Článků řetězu jsou ve svých spojovaných oblastech upraveny se vzájemným přesahem při vytvoření zakřivené koncové oblasti ve tvaru kruhového oblouku.
Toto výhodné vytvoření podle vynálezu zajištuje účinnou a trvalou ochranu kloubů řetězu před otěrem ostrohrannými kamínky Štěrku a proti působení prachu, čímž se dosáhne . CS 268 660 B2 vyšší životnosti dopravního, případně brázdícího řetězu. I při této rozsáhlé ochraně vylučuje však kruhové překrytí krycích desek v oblasti kloubu nepříznivé ovlivňování volnosti pohybu řetězových článků.
Podle dalšího vytvoření vynálezu je v každé přechodové oblasti od zahnuté podélné dráhy vedení řetězu к příčné dráze vedení řetězu v podstatě v jejím středu upraven kloub, přičemž oba vnější klouby jsou navzájem spojeny hydraulickým přestavným pohonem.
Toto kloubové vytvoření příčné dráhy vedení řetězu umožňuje zvláště v souvislosti s vytvořením dopravního, případně brázdícího řetězu podle vynálezu ještě větší zvýšení výkonu, protože dálkově řízeným ovládáním přestavného pohonu lze dosáhnout plynulého a okamžitě účinného přizpůsobení různým šířkám štěrkového lože. Přitom zůstává výhodně délka řetězu nezměněna, takže není třeba provádět ani na práci náročné prodloužení řetězu, ani mít složité ústrojí pro vyrovnávání délky. Naproti tomu se však dosáhne při malé šířce lože á pluhovém nastavení příčné dráhy vedení řetězu také výhody větší dotykové plochy řetězu se spečeným štěrkem, což umožňuje rychlejší vytrhávání štěrku.
Podle dalšího výhodného vytvoření vynálezu je s podélnou drahou vedení řetězu v zahnuté oblasti kloubově spojená příčná dráha vedení řetězu vytvořena dělená a je pro podélné přestavování spojena s hydraulickým rozpěrným pohonem.
S touto teleskopicky délkově proměnnou příčnou dráhou vedení řetězu lze při toliko nepatrných konstrukčních vícenákladech při odpovídajícím prodloužení řetězu zajistit přizpůsobení různým šířkám štěrkového lože. Mimoto rozpěmý pohon umožňuje dodatečné napínání řetězu při jeho pokračujícím opotřebení.
Podle dalšího znaku vynálezu je vzestupnou dopravní část dopravního, případně brázdicího řetězu obsahující podélná dráha vedení řetězu v přechodové oblasti к příčné dráze vedení řetězu opatřena krátkým, šikmo к příčné dráze vedení řetězu upraveným vloženým kusem.
Tento vložený kus s dvojnásobným vychýlením dopravního, případně brázdícího řetězu zajišťuje odstranění příliš velkého úhlu vychýlení a umožňuje dosáhnout pozvolného převádění odebraného štěrku do podélné dráhy vedení řetězu. Tím lze zabránit do značné míry vymršřování štěrku z lopatek řetězu, které je podmíněno příliš velkým vychýlením.
Další výhodné vytvoření vynálezu spočívá v tom, že v oblasti podélných drah vedení řetězu jsou otočně kolem napříč к jejich podélnému směru upravených vodorovných os uspořádány vodicí kladky pro uložení dopravního, případně brázdícího řetězu.
Takové uložení řetězu umožňuje úsporu poháněči energie a podstatné snížení jak kluzného tření, tak i opotřebení řetězu, což umožňuje více zatěžovat řetěz pro další zvýšení výkonu při dopravě sypkého materiálu.
Konečně jsou podle dalšího znaku vynálezu v zahnuté přechodové oblasti podélné dráhy vedení řetězu na horní straně vychýleného dopravního, případně brázdícího řetězu upraveny přiložítelné vodicí kladky, které jsou uloženy otočně kolem osy upravené napříč к podélnému směru podélné dráhy vedení řetězu.
Tyto vodicí kladky, které nutí provést dopravní, případně brázdící řetěz požadované vycliýlení, zajišťují přesné a rovnoměrné vychýlení řetězu, podstatné pro jeho životnost, při velmi malém odporu v tření.
Vynález Je v dalším podrobněji vysvětlen na příkladech provedení ve spojení s výkresovou částí. .
Na obr. 1 je schematický bokorys čističky štěrkového lože s uspořádáním dopravního, případně brázdícího řetězu podle vynálezu. Na obr. 2 je znázorněn schematický půdorys stroje podle obr. 1. Obr. 3, obr. 4 a obr. 5 znázorňují vždy jeden řez uspořádáním dopravního, případně brázdícího řetězu podle obr. 1.
Na obr. 6 Je znázorněn příčný řez dalším příkladem provedení dopravního, případně brázdícího řetězu podle vynálezu.
I
CS 268 660 B2
Na obr. 7 až 10 je znázorněn schematický bokorys, případně půdorys dalšího příkladu provedení dopravního, případně brázdícího řetězu a celého uspořádání podle vynálezu ve dvou různých polohách.
Obr. 11 představuje schematický půdorys dalšího příkladu provedení uspořádání dopravního, případně brázdícího řetězu podle vynálezu.
Čistička 1 štěrkového lože, která je znázorněna na obr. 1 a 2, má rám 3 podvozku,, pojízdný prostřednictvím podvozků po koleji 2, tvořené kolejnicemi a pražci. Tento rám 3 podvozku sestává se dvou částí rámu, spojených navzájem kloubem, nad kterými je uspofá-* dán rozpěmý pohon 4· Pracovní směr čističky 1 štěrkového lože je znázorněn šipkou 5. Pro zásobování energií je upraveno ústrojí 6 pro zásobování energií a pro ovládání pohonů je upraveno ovládací ústrojí 7· Na rámu 3 podvozku je kloubově upevněno uspořádání 6 dopravního, případně brázdícího řetězu, které je výškově přestavitelné prostřednictvím hydraulických přestavných pohonů 9· Uspořádání 8 dopravního, případně brázdícího řetězu Je sestaveno ze dvou podélných drah Ί0> 11 vedení řetězu, z jedné <pří^n4&.dr4hy.J2 vedení řetězu, která prochází pod kolejí 2, jakož i z místa 14 odhozu, které je upraveno mezi dvěma pohony 13. V těchto podélných drahách 10, 11 vedení řetězu a příčné dráze 12 vedení řetězu, jakož i v místě 14 odhozu je uspořádán nekonečný dopravní, případně brázdící řetěz ^6, který je opatřen bočně odstávajícími lopatkami H>, který lze uvádět do pohybu pohony 13 a který se vychyluje kolem vychylovacích kladek 17. Podélné dráhy 10, 11 vedení řetězu jsou v přechodových oblastech к příčné dráze 12 vedení řetězu zahnuty ve směru zhruba rovnoběžném s rovinou koleje.
Pod místem 14 odhozu je upraven krátký dopravní pás 18 pod jehož oblastí odhozu je uspořádána odebírací oblast dalšího dopravního pásu 19« Pod oběma dopravními pásy 18, 19 jsou uložena dvě prosévací zařízení 20, 21 s vibračními pohony 22, 23 pro vybuzení vibrací, přičemž toto uložení je provedeno na rámu 3 podvozku. Uprostřed pod oběma prosévacími zařízeními 20, 21 je upraven dopravní pás 24 odpadu, na který v pracovním směru vpředu navazují další dopravní pásy pro odklízení odpadu. Bočně pod zadním prosévacím zařízením 21 jsou upraveny krátké dopravní pásy 25 pro dopravu vyčištěného Stěrku do shazovacích žlabů 26. V oblasti předního prosévacího zařízení 20 je na rámu 3 podvozku přiklouben bočně vykývnutelný pás 27 pro odhoz štěrku а к němu připojené, výškově přestavitelné urovnávací ústrojí. Kolej se v oblasti uspořádání 8 dopravního, případně brázdícího řetězu nadzdvihuje celkem třemi ústrojími pro nadzdvihování koleje 2, aby se dosáhlo příznivé čáry ohybu koleje 2. Ústrojí 28 pro nadzdvihování koleje, které je upraveno pod rozpěrným pohonem 4, je tvořeno vykývnutelnými zdvihacími kladkami a je spojeno s podvozkem, lze výSkově přestavovat rozpěmým pohonem 4. Bočního přestavování rámu 3 podvozku v kolejových obloucích lze dosáhnout prostřednictvím bočních přestavných pohonů 29· V oblasti předního podvozku je pro zabránění příliš vysokého osového zatížení při vzhůru rozepřeném stavu rámu 3 podvozku uspořádán alespoň jeden svislým tlakem zatížitelný a výškově prestavitelný pomocný podvozek 30. V kloubu 3^ jsou obě části rámu, které patří rámu 3 podvozku, spojeny vykývnutelně kolem vodorovné, napříč к podélnému směru stroje upravené osy. Bezprostředně před pomocnými podvozky 30 je upraven výškově pře stavitelný podbíjecí agregát 32 s vibrujícími a přisunutelnými dvojicemi podbíjecích nástrojů, jakož i výškově, přestavitelný agregát pro nadzdvihování koleje, které jsou společně upevněny na rámu, který lze vzhledem к rámu 3 podvozku podélně posouvat. Z obr. 2 je patrný v přechodové oblasti od podélné dráhy Ί0 vedení řetfézu к příčné dráze · 12 vedení řetězu krátkýY šikmo uspořádaný vložený kus 33, jehož účelem je zabránit příliš velkému vychylování dopravního, případně brázdícího řetězu ^6. V přední koncové oblasti vloženého kusu 33 je uspořádán pluhový Štít 34, který je vykývnutelný kolem svislé osy prostřednictvím podélného přestavného pohonu. ·
Dopravní, případně brázdící řetěz 16 uspořádání β dopravního, případně brázdícího řetězu, který Je detailně znázorněn na obr. 3 až obr. 5, je složen z většího počtu jednotlivých, shodně vytvořených článků 35 řetězu, které jsou spojeny navzájem vždy jedním křížovým kloubem 36. Tento křížový kloub 36 sestává v podstatě ze dvou navzájem kdno uspoCS 268 660 B2 řáděných čepů 37, 38 křížového kloubu 36 s mezikusem 39. Na koncích svislého čepu 37 křížového kloubu 36, který aá osu 40, Jsou uspořádány hlavy 4^ čepu, se kterýai zabírá, pro přenos síly vždy jedno ozubené kolo pohonu П· Články 35 řetězu jsou vytvořeny navzájem výkyvné jak kolea osy 40, tak i kolen osy 42 čepu 38 křížového kloubu 36 v různých, navzájea se křižujících rovinách·
Z obr. 3 je patrný přechod od příčné dráhy 1^2 vedení řetězu к zahnuté přechodové oblasti podélné dráhy ^0 vedení řetězu, ve kterém jsou při práci .články 35 řetězu vykyvovány v podstatě kolea vodorovné osy 42·
Vychylování kolem vychylovací kladky IJ, jejíž osa je ▼ podstatě kolmá к rovině koleje 2, jak je to patrno z obr. 4, se na rozdíl od toho uskutečňuje kolea svislé osy 40. Uvnitř těchto oblastí se současně uskutečňuje vychylování kolem obou os 40, 42 v těchto různých rovinách. Mezi jednotlivými hlavami 4! Čepů jsou uspořádány svisle odstávající vodicí můstky 43 pro vedení dopravního, případně brázdícího řetězu J6 na vodicích kladkách 44. Spodní vodicí kladky 44 jsou upraveny toliko v podélných drahách 10, 11 vedení řetězu a horní vodicí kladky 44 toliko v zahnuté přechodové oblasti 45· Vedení v příčné dráze χ2 vedení řetězu se uskutečňuje kluzným třením na vedení 46. Boční vedení dopravního, případně brázdícího řetězu χβ se uskutečňuje svislými vodícími lištami 47. Bočně jsou na článcích 35 řetězu upevněny uvolnitelně krycí desky 48, které se navzájem překrývají při vytvoření konce ve tvaru kruhového oblouku v oblasti křížového kloubu 36. Každá třetí krycí deska 48 je spojena s lopatkou 49. Jak je to patrno z obr. 3, je podélná dráha j.0 vedení řetězu tvořena pravoúhlou skříní, na jejíž vnitřní straně jsou uspořádány desky 50 odolné proti odírání.
Jak je patrno z obr. 6, mohou být články 52 řetězu, vytvářející obdobný dopravní, případně brázdící řetěz 5£, spojeny navzájem kulovým kloubem 53· Články 52 řetězu jsou vykývnutelné kolem osy čepu 54 a pootočitelné v různých rovinách kolem Části koule.
Uspořádání 55 dopravního, případně brázdícího řetězu, které je zobrazeno na obr. 7 až Ю, je tvořeno dopravním, případně brázdícím řetězem 56 s články řetězu, navzájem přestavitelnými alespoň ve dvou růžných a navzájem se křižujících rovinách, má na konci podélné dráhy 57 vedení řetězu zahnutou přechodovou oblast 58. Příslušnými články řetězu tvořená příčná dráha 59 vedení řetězu je vytvořena ze dvou částí, navzájem spojených kloubem 60, jejichž opačné konce jsou spojeny vždy jedním kloubem 6χ s příslušnou podélnou dráhou 57 vedení řetězu, tvořenou řetězovými články. Oba tyto vnější klouby 61 jsou navzájem spojeny hydraulickým přestavným pohonem 62, což umožňuje měnit pracovní Šířku v závislosti na různých šířkách kolejí. Dopravní, případně brázdící řetěz 56 je vychylován kolem vychylovacích kladek 63, jejichž osa je v podstatě kolmá к rovině koleje. Na podélné dráze 57 vedení řetězu je uspořádán bočně vykývnutelný pluhový štít 64. Mezi podélnou dráhou 57 vedení řetězu a příčnou dráhou 59 vedení řetězu je upraven krátký, šikmo к nim uspořádaný vložený kus 65.
Uspořádání 66 dopravního, případně brázdícího řetězu, které je patrno z obr. 17, je výškově pře stavitelně přikloubeno na rámu 67 podvozku vlaku pro přestavbu koleje pro urovnávání a dílčí dopravu volně uloženého štěrkového lože směrem vzhůru. Dopravní, případně brázdící řetěz 68 je tvořen řetězovými články, navzájem přestavitelnými alespoň ve dvou různých a navzájem se křižujících rovinách, přičemž se vychyluje na vychylovacích kladkách 69 a je poháněn pohonem 70. Uspořádání 66 dopravního, případně brázdícího řetězu je vytvořeno vždy ze dvou zahnutých podélných drah 7^ vedení řetězu a jedné, к nim vždy kloubově připojené příčné dráhy 72 vedení řetězu. Obě části příčné dráhy 72 vedení řetězu jsou teleskopicky přesouvatelné prostřednictvím rozpěrného pohonu 73» což umožňuje plynulou změnu pracovní šířky. .
V dalším je popsána pracovní Činnost Čističky £ štěrkového lože, která je znázorněna na obr. 1 a 2 a která je opatřena uspořádáním 8 dopravního, případně brázdícího řetězu podle vynálezu.
Po vykývnutí ústrojí pro nadzdvihování koleje pod hlavu kolejnice se uvede v činnost
CS 268 660 B2 rozpěrný pohon 4 a tím a· současně s kolejí 2 nadzdvihnou i Části rámu 3 podvozku· Po- , mocné podvozky 30 ae spustí a aby se odlehčilo podvozkům, uvede se v činnost tlakový okruh. Příčná dráha \2 vedení řetězu ae předem připraveným otvorem ve štěrkovém loži zasune pod kolej 2· Potom se čistička 1 štěrkového lože uvede do pohybu tlm, že se uvede do provozu ústrojí 6 pro zásobování energií, oba pohony ДЗ pro dopravní, případně brázdící řetěz 2$ a vibrační pohony 22, 23· Přitom je proti smyslu hodinových ručiček se otáčející a z navzájem prostřednictvím křížového kloubu spojených článků řetězu vytvořený dopravní, případně brázdící řetěz Д6 kontinuálně vychylován ze šikmé roviny, tvořené oběma podélnými drahami ДО, ДД vedení řetězu do roviny rovnoběžné s rovinou koleje
2. štěrk, který se uvolňuje ze štěrkového lože, je dopravován podélnou dráhou Д0 vedení řetězu vzhůru к místu Д4 odhozu, přičemž odpovídající polohou pluhového štítu 34 se spolehlivě vyloučí boční odvalování Stěrku. Dopravní pás Д8 odhazuje štěrk z části na přední prosévací zařízení 20 a z části na zadní dopravní pás Д9, odkud štěrk padá do zadního prosévacího zařízení 2Д. Zatímco štěrk vyčištěný v předním proaévacím zařízení 20 se odhazuje přes pás 27 pro odhoz štěrku na volnou pláň, přichází vyčištěný štěrk ze zad- ( ního prosévacího zařízení 2Д prostřednictvím shaz ovací ho žlabu 26 do prostoru mezi pražci. Odpovídajícím podélným posunutím zadního dopravního pásu Д9 lze volitelně měnit podíl štěrku pro zadní prosévací zařízení 2Д. Protože zejména při malé výšce štěrkového lože je třeba kolej 2 pro průchod dopravního, případně brázdícího řetězu 16 pod pražci nadzdvihnout výše, podbije se kolej 2 při nadzdvižení ústrojím pro nadzdvihování koleje podbíjecím agregátem 32 provisorním způsobem. Tím zůstává čára ohybu koleje 2, tak jak ji uskutečňují další ústrojí pro nadzdvihování koleje, v mezích přípustné oblasti, články řetězu, které jsou navzájem spojeny křížovým kloubem a které se dotýkají štěrkového lože, zajišťují velmi přesné zpracování lože, při kterém vzniká v podstatě již přesně к rovině koleje přizpůsobená pracovní plocha, na kterou pražce spojené s kolejnicemi dosednou lépe, plněji a přesněji. Mimoto se působením zahnuté části dopravního, případně brázdícího řetězu na štěrkové lože podstatně zvýší pracovní výkon.

Claims (10)

PŘEDMĚT VYNÁLEZU
1. Uspořádání dopravního, případně brázdícího řetězu pro stroj pro stavbu koleje, zejména pro čističku Štěrkového lože, pro odběr a dopravu sypkého materiálu, s dopravním, případně brázdícím řetězem, který je na rámu stroje pro stavbu koleje uspořádán výškově pře stavitelně a který je nekonečně veden ve dvou podélných drahách vedení řetězu, omezených pohonem a navzájem spojených při vytvoření místa odhozu a jednou příčnou dráhou vedení řetězu kolem vychylovacích kladek, která je na protilehlém konci navzájem spojuje, přičemž podélné dráhy vedení řetězu jsou alespoň od přechodové oblasti к příčné dráze vedení řetězu zahnuty ve směru v podstatě rovnoběžném s rovinou koleje, vyznačující se tím, že navzájem spojené články (35, 52) řetězu dopravního, případně brázdícího řetězu (16, 51, 56, 68) jsou vytvořeny navzájem pře staví tělně, případně vykývnutelně nebo pootočitelnŠ kolem svého spojovacího kloubu alespoň ve dvou různých a navzájem se křižujících rovinách, a Že dopravní, případně brázdicí řetěz (16) je vychýlitelný v zahnuté koncové oblasti podélných dráh (Ю, 11) vedení řetězu kolem alespoň jedné vychylovací kladky (17), jejíž osa je upravena v podstatě kolmo к rovině koleje (2).
2. Uspořádání dopravního, případně brázdícího řetězu podle bodu 1, vyznačující se tím, že v oblasti příčné dráhy (12) vedení řetězu je jedna osa (40) spojovacího kloubu upravena kolmo к rovině koleje (2) a druhá osa (42) spojovacího kloubu rovnoběžně s rovinou koleje (2) a kolmo к podélnému směru dopravního, případně brázdícího řetězu (16).
3. Uspořádání dopravního, případně brázdícího řetězu podle bodu 1 nebo 2, vyznačující se tím, že články (35) řetězu dopravního, případně brázdícího řetězu (16) jsou navzájem spojeny křížovým kloubem (36), přičemž na koncích svislého čepu (37) křížového kloubu (36) jsóu upraveny hlavy (41) čepů, odstávající od článků (35) řetězu a vytvářející vodicí orgány.
CS 268 660 B2
4. Uspořádání dopravního» případně brázdícího řetězu podle Jednoho z bodů 1 až 3, vyznačující se tím, že mezi hlavami (40 čepů Jsou uspořádány svisle odstávající vodicí můstky (43) pro vodorovné vedení dopravního» případně brázdícího řetězu (16).
5· Uspořádání dopravního» případně brázdícího řetězu podle bodu 1» 2 nebo 4» vyzná-* čující se tím, že články (52) řetězu dopravního» případně brázdícího řetězu (50 Jsou navzájem spojeny kulovým kloubem (53)·
6· Uspořádání dopravního» případně brázdícího řetězu podle Jednoho z bodů 1 až 5» vyznačující se tím» že na vnějěí straně každého článku (35) řetězu Je uvolnitelně upevněna, případně s lopatkou (49) spojená, krycí deska (48), přičemž krycí desky (48) navzájem sousedících článků (35) řetězu Jsou ve svých spojovaných oblastech upraveny se vzájemným přesahem při vytvoření zakřivené koncové oblasti ve tvaru kruhového oblouku·
7· Uspořádání dopravního, případně brázdícího řetězu podle Jednoho z bodů 1 až 6, vyznačující se tím, že v každé přechodové oblasti od zahnuté podélné dráhy (57) vedení řetězu к příčné dráze (59) vedení řetězu je v podstatě v Jejím-středu upraven kloub (60, 61), přičemž oba vnější Kouby (61) Jsou navzájem spojeny hydraulickým přestavným pohonem (62).
8. Uspořádání dopravního, případně brázdícího řetězu podle Jednoho z bodů 1 až 6» vyznačující se tím, že s podélnou dráhou (71) vedení řetězu v zahnuté oblasti kloubově spojená příčná dráha (72) vedení řetězu je vytvořena dělená a Je pro podélné přestavování spojena s hydraulickým rozpěrným pohonem (73)·
9· Uspořádání dopravního, případně brázdícího řetězu podle Jednoho z bodů i až 8, vyznačující se tím, že vzestupnou dopravní část dopravního, případně brázdícího řetězu (16, 56) obsahující podélná dráha (10, 57) vedení řetězu Je v přechodové oblasti к příčné dráze (12, 59) vedení řetězu opatřena krátkým, Šikmo к příčné dráze (12, 59) vedení řetězu upraveným vloženým kusem (33, 65)·
10. Uspořádání dopravního, případně brázdícího řetězu podle jednoho z bodů 1 až 9, vyznačující se tím, že v oblasti podélných drah (10, 11) vedení řetězu Jsou otočně kolem napříč к jejich podélnému směru upravených vodorovných os uspořádány vodicí kladky (44) pro uložení dopravního, případně brázdícího řetězu (16).
li. Uspořádání dopravního, případně brázdícího řetězu podle jednoho z bodů 1 až 10, vyznačující se tím, že v zahnuté přechodové oblasti, (45) podélné dráhy (Ю) vedení řetězu Jsou na horní straně vychýleného dopravního, případně brázdícího řetězu (16) upraveny přiložitelné vodicí kladky (44), které Jsou uloženy otočně kolem osy upravené na-, přič к podélnému směru podélné dráhy (10) vedení řetězu.
CS839539A 1983-01-10 1983-12-16 Sluice valave CS268660B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0006983A AT377551B (de) 1983-01-10 1983-01-10 Foerder- bzw. raeumkettenanordnung fuer gleisbaumaschinen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS953983A2 CS953983A2 (en) 1989-08-14
CS268660B2 true CS268660B2 (en) 1990-04-11

Family

ID=3480706

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS839539A CS268660B2 (en) 1983-01-10 1983-12-16 Sluice valave

Country Status (13)

Country Link
US (1) US4614238A (cs)
JP (1) JPS59134203A (cs)
AT (1) AT377551B (cs)
AU (1) AU559477B2 (cs)
CA (1) CA1239833A (cs)
CS (1) CS268660B2 (cs)
DE (1) DE3333262A1 (cs)
FR (1) FR2539156B1 (cs)
GB (1) GB2134574B (cs)
HU (1) HU190542B (cs)
SE (1) SE454896B (cs)
SU (1) SU1296015A3 (cs)
ZA (1) ZA838153B (cs)

Families Citing this family (32)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT386432B (de) * 1986-02-12 1988-08-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare anlage zum reinigen und anschliessenden verdichten der schotterbettung von gleisen
ATE43380T1 (de) * 1986-04-02 1989-06-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare anlage zum reinigen der schotterbettung eines gleises mit schotterverteileinrichtung.
DE3664504D1 (en) * 1986-07-25 1989-08-24 Plasser Bahnbaumasch Franz Machine for replacing or renewing the rails and sleepers of an existing track
JPH02144401A (ja) * 1988-11-25 1990-06-04 Nishi Nippon Riyokaku Tetsudo Kk 道床補修機並びに道床補修方法
US5445203A (en) * 1990-12-10 1995-08-29 Sumitomo Rubber Industries Ltd. Radial tire with even wear at tread shoulders
EP0538760B1 (de) * 1991-10-24 1994-07-27 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft m.b.H. Förder- bzw. Räumkettenanordnung für Gleisbaumaschinen
ES2106313T3 (es) * 1993-01-29 1997-11-01 Plasser Bahnbaumasch Franz Maquina para la aspiracion de balasto de un lecho de balasto de la via.
AT403706B (de) * 1993-12-01 1998-05-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschinenanlage zur behandlung der schotterbettung eines gleises
AT3917U3 (de) * 2000-07-13 2001-08-27 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zur erneuerung eines gleises
AT3918U3 (de) * 2000-07-13 2001-08-27 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zur erneuerung eines gleises
AT4370U3 (de) * 2001-04-02 2002-03-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Räumkette für eine gleisbaumaschine
AT4463U3 (de) 2001-04-26 2002-03-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Reinigungsmaschine zur reinigung der schotterbettung eines gleises
AT4464U3 (de) 2001-04-26 2002-03-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Reinigungsmaschine zur reinigung der schotterbettung eines gleises
AT5766U3 (de) * 2002-08-02 2003-09-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Räumkette zum entfernen von schotter
AT6487U3 (de) * 2003-07-15 2004-10-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Räumkette zum transport von schotter einer gleisbettung
AT6488U3 (de) * 2003-07-18 2004-10-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Räumkette mit abgesenktem gelenk
CA2524861A1 (en) * 2004-11-03 2006-05-03 Rwf Bron Railway ballast excavator having inclined portion
AT505911B1 (de) * 2008-01-02 2009-05-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine und verfahren zur aufnahme von schotter eines gleises
AT11972U1 (de) * 2010-08-02 2011-08-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Anlage zur reinigung einer schotterbettung
RU2447221C1 (ru) * 2010-10-20 2012-04-10 Открытое акционерное общество Научно-исследовательский и конструкторско-технологический институт подвижного состава (ОАО "ВНИКТИ") Машина для очистки балласта железнодорожного пути
CH704459B1 (de) * 2011-02-11 2015-05-15 Matisa Matériel Ind Sa Verfahren zur Inbetriebnahme einer Räumvorrichtung sowie eine Gleisbaumaschine mit einer solchen Räumvorrichtung.
AT13254U1 (de) * 2012-07-06 2013-09-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Verfahren und Maschine zur Reinigung einer Schotterbettung
CN104032628B (zh) * 2013-03-06 2016-09-07 中国铁建高新装备股份有限公司 一种侧切式道岔清筛机
AT513749B1 (de) 2013-04-10 2014-07-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Verfahren zur Überstellung eines Längskettenabschnittes einer Räumkette
CZ305400B6 (cs) * 2014-07-11 2015-09-02 Sds Praha S.R.O. Stroj pro čištění železničního štěrkového lože
AT518225B1 (de) 2016-01-29 2017-11-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Maschine mit einer Schotteraufnahmevorrichtung
FR3048985B1 (fr) 2016-03-15 2020-05-01 Matisa Materiel Industriel S.A. Machine de refection d'un lit de ballast a deux machines de criblage, et procede de refection d'un lit de ballast
CN106759592B (zh) * 2017-01-18 2018-09-07 王燏斌 一种用于挖掘岩土的链刀
RU178588U1 (ru) * 2017-07-12 2018-04-11 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего образования "Московский государственный университет путей сообщения Императора Николая II" МГУПС (МИИТ) Вырезающее устройство щебнеочистительной машины
FR3097571B1 (fr) 2019-06-18 2021-07-02 Matisa Materiel Ind Sa SystÈme de criblage de ballast à deux cribles
FR3097570B1 (fr) 2019-06-18 2022-12-16 Matisa Materiel Ind Sa Système de criblage de ballast à deux cribles et deux répartiteurs
AT523620A1 (de) 2020-03-11 2021-09-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Gleisbaumaschine mit einer Förder- bzw. Räumkettenanordnung

Family Cites Families (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2899759A (en) * 1959-08-18 Dual speed railroad ballast cleaner
US2101238A (en) * 1934-11-10 1937-12-07 Goodman Mfg Co Gathering or pick-up conveyer
US2071485A (en) * 1935-03-04 1937-02-23 Alvey Conveyor Mfg Co Conveyer and chain therefor
US2649812A (en) * 1951-04-02 1953-08-25 Howard W Wylie Conveyer chain
US2753982A (en) * 1953-01-29 1956-07-10 Fredrikson Gustav Ivar Slidable link chains and conveyors employing such chains
US3107777A (en) * 1959-02-16 1963-10-22 Link Belt Co Conveyor chain
DE1182619B (de) * 1960-12-06 1964-12-03 Eickhoff Geb Vorrichtung zum Durchsenken von Strecken
AT316617B (de) * 1969-12-18 1974-07-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare Maschine zum Aufnehmen, Reinigen und Wiedereinbringen des Bettungsschotters von Eisenbahngleisen
AT317275B (de) * 1972-09-14 1974-08-26 Plasser Bahnbaumasch Franz Auf Schienen fahrbare Maschine zum Reinigen der Gleisbettung
AT343714B (de) * 1974-08-14 1978-06-12 Plasser Bahnbaumasch Franz Forderkette fur gleisbaumaschinen mit kettenspannvorrichtung
US4043398A (en) * 1974-08-14 1977-08-23 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industrie-Gesellschaft M.B.H. Mobile ballast cleaning machine
AR205066A1 (es) * 1975-01-10 1976-03-31 Plasser Bahnbaumasch Franz Maquina rodante para ferrovias mas en particular maquina limpiadora de agujas
IT1058309B (it) * 1975-10-03 1982-04-10 Nuovo Pignone Spa Dispositivo per lo spostamento dei portatori del filo di trama in un telaio multifase
DE2550391C2 (de) * 1975-11-10 1984-08-02 Fa. Max Knape, 8011 Kirchheim Verfahren zum Entnehmen von Bettungsmaterial aus Schotterbettungen
CH598094A5 (cs) * 1976-06-30 1978-04-28 Paul Von Arx
AT353816B (de) * 1977-02-23 1979-12-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare einrichtung zum kontinuierlichen verlegen und bzw. oder aufnehmen von schwellen
AT354502B (de) * 1977-03-22 1980-01-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisbaumaschine, insbesondere schotterbett- reinigungsmaschine, mit einer foerderkettenan- ordnung
AT368212B (de) * 1980-07-31 1982-09-27 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisbettungs-reinigungsmaschine mit mess-, registrier- und gegebenenfalls anzeigeeinrichtung
US4418817A (en) * 1981-07-17 1983-12-06 Rexnord Inc. Conveyor chain having carrier rollers
AT375426B (de) * 1982-09-20 1984-08-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Foerder- bzw. raeumkettenanordnung fuer eine gleisbaumaschine

Also Published As

Publication number Publication date
GB2134574B (en) 1986-04-09
CA1239833A (en) 1988-08-02
HUT35733A (en) 1985-07-29
GB8400402D0 (en) 1984-02-08
FR2539156A1 (fr) 1984-07-13
AU559477B2 (en) 1987-03-12
JPH0418081B2 (cs) 1992-03-26
SE8307061L (sv) 1984-07-11
GB2134574A (en) 1984-08-15
US4614238A (en) 1986-09-30
HU190542B (en) 1986-09-29
ZA838153B (en) 1984-06-27
DE3333262C2 (cs) 1992-03-05
ATA6983A (de) 1984-08-15
SE8307061D0 (sv) 1983-12-21
AT377551B (de) 1985-04-10
JPS59134203A (ja) 1984-08-01
SE454896B (sv) 1988-06-06
DE3333262A1 (de) 1984-07-12
FR2539156B1 (fr) 1986-05-16
AU2135883A (en) 1984-07-12
SU1296015A3 (ru) 1987-03-07
CS953983A2 (en) 1989-08-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS268660B2 (en) Sluice valave
RU2062312C1 (ru) Устройство для выемки балласта из-под рельсошпальной решетки
SK6794A3 (en) Machine for suction of gravel from gravel ballast of rail
CS268159B2 (en) Transport and cutting chain mechanism for railway building machine
CS227657B2 (en) Mobile sleeper-laying machine
PL129824B1 (en) Mobile machine for cleaning aggregate bed of railroad tracks with track lifting feature and methodof cleaning aggregate bed
AU639636B2 (en) A loading vehicle for receiving, moving along and discharging bulk material
PL207992B1 (pl) Maszyna do rozbiórki starego i układania nowego toru
CA2189220C (en) Machine for dismantling an old track and laying a new track
GB1585447A (en) Conveyor chain arrangement more particularly for ballast bed cleaning machines
CZ278707B6 (en) Track-borne machine for distribution and profiling of railway ballast bed
AU2004202890B2 (en) A clearing chain
SK278155B6 (en) Ballast screening machine
CZ280488B6 (cs) Podbíječka koleje
US5435252A (en) Mobile working machine for treatment of a ballast bed or subgrade
RU2128753C1 (ru) Щебнеочистительная машина
RU2083749C1 (ru) Устройство для выемки балласта железнодорожного пути
SE518700C2 (sv) Sätt och maskin för att rensa eller gräva ur banvallbanketter
CS232550B1 (cs) Čistička štěrkového lože železničních tratí, zejména pod výhybkami