CZ305400B6 - Stroj pro čištění železničního štěrkového lože - Google Patents

Stroj pro čištění železničního štěrkového lože Download PDF

Info

Publication number
CZ305400B6
CZ305400B6 CZ2014-482A CZ2014482A CZ305400B6 CZ 305400 B6 CZ305400 B6 CZ 305400B6 CZ 2014482 A CZ2014482 A CZ 2014482A CZ 305400 B6 CZ305400 B6 CZ 305400B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
conveyor
section
cleaning
sections
machine
Prior art date
Application number
CZ2014-482A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2014482A3 (cs
Inventor
Alan Štefek
Vít Lapčík
Luděk Vaškových
Original Assignee
Sds Praha S.R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sds Praha S.R.O. filed Critical Sds Praha S.R.O.
Priority to CZ2014-482A priority Critical patent/CZ305400B6/cs
Publication of CZ2014482A3 publication Critical patent/CZ2014482A3/cs
Publication of CZ305400B6 publication Critical patent/CZ305400B6/cs

Links

Landscapes

  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)

Abstract

Stroj pro čištění železničního lože je rozčleněn do dvou sekcí – těžicí (100) a čisticí (200), i která v sobě zároveň zahrnuje sekci energetickou. Obě sekce jsou vzájemně spojeny automatickým spřáhlem a energetickými a řídicími propojkami. Obě sekce jsou vybaveny vlastním pohonem. Pohon pojezdů na těžicí sekci zajišťuje pouze pohyb stroje při práci, při přejezdech zajišťují pohyb soupravy pohony na čisticí sekci. Technologický tok materiálů mezi sekcemi je zajištěn skupinou dopravníků. Těžicím ústrojím na těžicí sekci (100) je rozrušeno štěrkové lože pod kolejemi, současně je uvolněn materiál z mezer mezi pražci. Následně je vytěžený materiál transportován na čisticí sekci (200), kde je vibračním třídičem separován do několika frakcí. Vyčistěný štěrk je dopravníkem vracen na těžicí sekci, kde je použit pro vytvoření nového kolejového lože za současné pokládky geotextilie. Nepoužitelný odpad je z čisticí sekce vynášen dopravníkem mimo trať nebo do přistaveného vozu.

Description

Oblast techniky
Technické řešení se zabývá konstrukčními změnami na stroji pro úpravu štěrkového lože kolejí.
Stroj provádí vytěžení štěrkového lože, separaci jemné a hrubé frakce na vibračním třídiči a navrácení vyčištěného štěrku zpět se současnou pokládkou geotextilie.
Stroj neřeší doplňování nového štěrku náhradou za odstraněnou jemnou a hrubou frakci.
Dosavadní stav techniky
Zařízení pro celoprofilové čistění štěrkového lože předchozího konstrukčního provedení je tvořeno třemi sekcemi - těžící, čisticí a energetickou. Každá ze sekcí je uložena na samostatném rámu se dvěma vícenápravovými podvozky. Sekce jsou vzájemně spojeny spřahovacím ústrojím, energetickými a ovládacími propojkami a technologickými přechody materiálu.
Při přepravě stroje zajišťuje trakční sílu energetická sekce. Pracovní pohyb stroje je zajišťován rovněž energetickou sekcí, u některých strojů je trakční síla zajišťována těžící sekcí, která je vybavena vlastním pohonem.
Podstata stávajícího způsobu úpravy kolejového lože spočívá v tom, že se v těžící sekci nejprve odtěží štěrk, ten je dopravníkem veden do čisticí sekce, kde je pomocí vibračního třídiče rozdělen do několika frakcí. Vyčištěný štěrk je dopravníkem štěrku veden zpět do těžící sekce, kde je použit pro vytvoření nového kolejového lože. Vzniklý odpad je dopravníkem vynášen mimo čisticí sekci.
Součástí těžící sekce je i zařízení pro pokládku geotextilie, kterou je nově tvořené kolejové lože odděleno od spodních vrstev.
Některé stávající stroje pro údržbu kolejového lože jsou vybaveny skupinou dopravníků, kterou je možno kromě pročištěného původního štěrku také přivést materiál pro vytvoření zpevňující vrstvy a nový štěrk náhradou za odstraněný odpad.
Nevýhodou stávající technologie je rozčlenění stroje do tří sekcí, přičemž přejezdy zařízení na trati jsou zajišťovány energetickou sekcí, která má vlastní pohon a je vybavena jízdní kabinou se stanovištěm strojvůdce. Možnosti přejezdu oběma směry jsou omezeny vzhledem k chybějící jízdní kabině na opačném konci sestavy.
Další nevýhodou je provedení pohonu vibračního třídiče na čisticí sekci pomocí klínových řemenů bez napínání. Vibrační třídič je uložen na čtyřech patkách, v každé je skupina tlačných pružin, které jednak umožňují kmitavý pohyb třídiče, jednak zamezují přenosu rázů do konstrukce čisticí sekce. Krajní polohy třídiče jsou omezeny pryžovými pásy a dorazy. Za normálního provozního režimu dochází k odstavení třídiče z chodu teprve po jeho úplném vyprázdnění. Následující start třídiče tedy probíhá při odlehčení, kdy jsou klínové řemeny napnuty silou pružin v patkách. V případě, že dojde k náhlému zastavení pohybu třídiče zaplněného vytěženým materiálem, jsou pružiny stlačeny a při následujícím startu nejsou klínové řemeny dostatečně napnuty, což způsobuje prokluz řemenů při rozběhu.
- 1 CZ 305400 B6
Podstata vynálezu
Nové technické řešení spočívá jednak ve zvýšení pracovního výkonu stroje, jednak ve zmenšení počtu sekcí, čehož bylo dosaženo sloučením čisticí a energetické sekce a jejich umístěním na společném rámu.
Stroj podle nové koncepce sestává ze dvou sekcí. Jedná se o sekci těžící a sekci čisticí.
Obě sekce jsou vzájemně spojeny automatickým spřáhlem, energetickými a ovládacími propojkami. Zároveň je zajištěna návaznost technologického toku materiálů oběma směry. Obě sekce jsou osazeny jízdní kabinou se stanovištěm strojvedoucího, což umožňuje samostatný přesun na trati oběma směry. Ve směru pracovního pohybu jsou sekce řazeny v pořadí Čisticí - Těžící.
Těžící sekce je tvořena hlavním rámem, který je uložen na dvou dvounápravových pojezdech s vlastním pohonem. Pohon pojezdů na těžící sekci zajišťuje pouze pohyb stroje při práci. Pohon je vybaven volnoběžnou spojkou, která při rychlé jízdě chrání motory před přetočením. Hlavním pracovním agregátem na těžící sekci je těžící ústrojí původního štěrku, které sestává z hrabacího řetězu, vzestupného a sestupného žlabu, řetězové převodovky osazené dvěma elektromotory. Sestupný a vzestupný žlab jsou vzájemně spojeny hrabací lištou. Těžící ústrojí je výškově a příčně přestavitelné pomocí hydraulických válců. Těžicí sekce dále obsahuje dopravník vytěženého materiálu, zásobník štěrku, satelit, hydraulický agregát.
Těžicí sekce je opatřena pracovní kabinou se stanovištěm obsluhy, kteráje zavěšena na spodní straně rámu před těžícím ústrojím. Na spodní straně rámuje rovněž zavěšena dvojice zvedacích zařízení koleje, vibrační prorážecí zařízení, zařízení pro odvíjení a pokládku geotextilie, měřicí vozík.
Čisticí sekce je tvořena hlavním rámem, který je uložen na dvou dvounápravových pojezdech s vlastním pohonem. Tyto pohony zajišťují pohyb soupravy při přejezdech. Pojezdy čisticí sekce jsou kyvně uloženy. Naklápění stroje ovládáno hydraulickými válci a je řízeno automaticky. Jeho účelem je při práci na klopených úsecích trati udržet čisticí sekci ve vodorovné poloze, aby byla zajištěna správná funkce vibračního třídiče. Naklápění svou funkci plní pouze při práci stroje. Při přejezdech stroje je kyvné uložení aretováno zasunutím čepů.
Hlavním pracovním agregátem na čisticí sekci je vibrační třídič poháněný dvojicí elektromotorů s převodem klínovými řemeny. Řemenový převod je vybaven pružinovým napínáním. K třídiči bezprostředně přiléhá dopravník vytěženého materiálu, dopravník štěrku, přechodový dopravník, dopravník odpadu a otočný dopravník.
Kromě třídiče a skupiny dopravníků zahrnuje čisticí sekce také energetickou sekci, která byla u předchozího typu stroje instalována na samostatném rámu. Energetická sekce je osazena hlavním dieselagregátem a kompresorem, které jsou umístěny ve společné protihlukové kapotě, skupinou vzdušníků zajišťujících stlačený vzduch pro pneumatické pohony a pomocným dieselagregátem. Hlavní dieselagregát zajišťuje výkon el. energie pro všechna funkční soustrojí na obou sekcích. Pod dieselagregátem je do rámu vevařena záchytná vana. Palivová nádrž je umístěna uprostřed sekce mezi hlavními nosníky rámu.
Objasnění výkresů
Rozmístění hlavních funkčních prvků stroje je znázorněno na přiložených obrázcích.
Obr. č. 1 - Celková sestava stroje
-2CZ 305400 B6
Obr. č. 2 - Těžící sekce
Obr. č. 3 - Sekce čisticí + energetická
Příklady uskutečnění vynálezu
Při práci stroje jsou koleje nad pracovním polem přidržovány zvedacím zařízením 115.
Hrabacím řetězem 105, který je poháněn řetězovou převodovkou 108 aje veden sestupným 107 a vzestupným 106 žlabem a hrabací lištou 109, je rozrušováno štěrkové lože pod pražci. Současně je vibračním prorážedlem 114 uvolňován štěrk zachycený v mezerách mezi pražci. Vytěžený materiál je pomocí hrabacího řetězu vynášen vzestupným žlabem do násypky 110. kterou padá na dopravník vytěženého materiálu 111. Tímto dopravníkem je nesen na čisticí sekci, kde je přesypán na další dopravník vytěženého materiálu 204, který je pohyblivě uložen v kladkách. Toto uložení umožňuje práci dopravníku v několika polohách. V přepravní poloze je tento dopravník zcela vysunut. V pracovní poloze je dopravník částečně vysunut pomocí hydraulického válce a umožňuje přemostění spoje mezi těžící a čisticí sekcí. Podle stupně vysunutí tohoto dopravníku vytěžený materiál padá buď do vibračního třídiče 205, nebo přímo do násypky dopravníku odpadu 206. V třídiči dochází k separaci vytěženého materiálu podle velikosti zrna. Střední frakce z třídiče vypadává na dopravník štěrku 209, kterým je nesena zpět směrem k těžící sekci. Štěrk je přesypáván na krátký dopravník přechodu 210. který je pohyblivě uložen na otočném podstavci 211, v pracovní poloze je dopravník přechodu vysunut pomocí hydraulického válce a umožňuje přemostění spoje mezi čisticí a těžící sekcí. V přepravní poloze je zasunut. Na těžící sekci je štěrk z dopravníku přechodu přesypáván na zásobník štěrku 112 a dále pokračuje do satelitu 113, kterým je vsypáván a rozhrnován zpět na rozvinutou geotextilii 118 mezi kolejnice nebo po stranách koleji. Hrubá frakce a jemná frakce z třídiče vypadávají na dopravník odpadu 206, kterým jsou neseny k otočnému dopravníku 207. Otočný dopravník je uložen na otáčedle 208 osazeném šnekovou převodovkou s elektrickým pohonem. Zároveň je tento dopravník uložen posuvně v pojezdových kladkách. Toto uložení umožňuje dopravník zasunout tak, aby při přepravě nepřekračoval maximální jízdní profík Při práci stroje je tímto dopravníkem možno ukládat odpad mimo trať nebo do přistaveného vozu na sousední koleji.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (5)

1. Pracovní stroj na pročištění kolejového lože sloučený do dvou sekcí při zachování technologického procesu čistění štěrku, vyznačující se tím, že stroj sestává jednak z těžící sekce (100) umístěné na hlavním rámu (101) s pracovní kabinou (103) a jízdní kabinou (104) se stanovištěm strojvedoucího, se dvěma vícenápravovými pojezdy (102) s vlastním pohonem, které zajišťují pracovní pohyb stroje, jednak z čisticí sekce (200) na hlavním rámu (201), s jízdní kabinou (203) se stanovištěm strojvedoucího, energetickou sekcí, dopravníkem (204) vytěženého materiálu, dopravníkem (210) přechodu, s vibračním třídičem (205), se dvěma vícenápravovými pojezdy (202) s vlastním pohonem, které zajišťují přemísťování stroje na pracovní stanoviště.
2. Pracovní stroj podle nároku 1, vyznačující se tím, že energetická sekce zajišťující elektrickou energii pro pohon všech pracovních agregátů je umístěna na společném rámu s čisticí sekcí (200) v prostoru mezi vibračním třídičem (205) a jízdní kabinou (203).
3. Pracovní stroj podle nároku 1, vyznačující se tím, že tok vytěženého materiálu mezi těžící sekcí (100) a čisticí sekcí (200) je propojen pomocí dopravníku (204) vytěženého ma-3 CZ 305400 B6 teriálu výsuvně uloženého na pojezdových kladkách, tímto uložením je umožněna práce dopravníku v několika polohách, tedy přepravní poloze, kdy je tento dopravník zcela zasunut do čisticí sekce, dále v pracovní poloze, kdy je dopravník částečně vysunut pomocí hydraulického válce a umožňuje přemostění spoje mezi těžící a čisticí sekcí, podle stupně vysunutí tohoto dopravníku pak vytěžený materiál může padat buď do vibračního třídiče (205), nebo přímo do násypky dopravníku (206)odpadu.
4. Pracovní stroj podle nároku 1, vyznačující se tím, že tok pročištěného štěrku mezi čisticí sekcí (200) a těžící sekcí (100) je propojen pomocí dopravníku (210) přechodu, který je posuvně uložen na otočném podstavci (211) bez vlastního pohonu, díky čemuž je umožněno jednak zasunutí dopravníku při přejezdech stroje, jednak jeho vysunutí při práci, dopravník přechodu je po stranách opatřen naváděcími válečky, které ve vysunuté poloze dopravníku doléhají na naváděcí plechy upevněné na podpěře dopravníku vytěženého materiálu na těžící sekci, kterými je zajištěno samovolné natočení dopravníku přechodu a jeho nasměrování na zásobník štěrku (102).
5. Pracovní stroj podle nároku 1, vyznačující se tím, že vibrační třídič (205) s excentrickým setrvačníkem je poháněn dvojicí elektromotorů, jejichž převody klínovými řemeny jsou vybaveny pružinovými napínači (213), díky kterým je zajištěno napnutí řemenů i při zkrácené osové vzdálenosti v důsledku zastavení třídiče naplněného vytěženým materiálem, následný start pak proběhne bez problémů vyplývajících z nedostatečného napnutí řemenů.
CZ2014-482A 2014-07-11 2014-07-11 Stroj pro čištění železničního štěrkového lože CZ305400B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-482A CZ305400B6 (cs) 2014-07-11 2014-07-11 Stroj pro čištění železničního štěrkového lože

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-482A CZ305400B6 (cs) 2014-07-11 2014-07-11 Stroj pro čištění železničního štěrkového lože

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2014482A3 CZ2014482A3 (cs) 2015-09-02
CZ305400B6 true CZ305400B6 (cs) 2015-09-02

Family

ID=54054203

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2014-482A CZ305400B6 (cs) 2014-07-11 2014-07-11 Stroj pro čištění železničního štěrkového lože

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ305400B6 (cs)

Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4614238A (en) * 1983-01-10 1986-09-30 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M.B.H. Arrangement for excavating bulk material from a track bed
US4770104A (en) * 1986-02-12 1988-09-13 Franz Plasser Bahnbaumaschinen Industriegesellschaft Mobile installation for cleaning ballast and subsequently tamping a corrected track
CZ279087B6 (en) * 1991-11-13 1994-12-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Apparatus for producing protective layer of a ballast bed and process of maintaining the ballast bed
CZ279730B6 (cs) * 1989-11-23 1995-06-14 Mth Vrútky, S.R.O. Pojazdné zariadenie na rozdeľovanie a profilovanie štrkového ko ľajového lđžka
US5511485A (en) * 1993-08-31 1996-04-30 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M.B.H. Method and apparatus for stabilizing a subgrade with additives added through the scarifier

Patent Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4614238A (en) * 1983-01-10 1986-09-30 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M.B.H. Arrangement for excavating bulk material from a track bed
US4770104A (en) * 1986-02-12 1988-09-13 Franz Plasser Bahnbaumaschinen Industriegesellschaft Mobile installation for cleaning ballast and subsequently tamping a corrected track
CZ279730B6 (cs) * 1989-11-23 1995-06-14 Mth Vrútky, S.R.O. Pojazdné zariadenie na rozdeľovanie a profilovanie štrkového ko ľajového lđžka
CZ279087B6 (en) * 1991-11-13 1994-12-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Apparatus for producing protective layer of a ballast bed and process of maintaining the ballast bed
US5511485A (en) * 1993-08-31 1996-04-30 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M.B.H. Method and apparatus for stabilizing a subgrade with additives added through the scarifier

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2014482A3 (cs) 2015-09-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4357874A (en) Mobile arrangement and method for improving a track bed
SU1512492A3 (ru) Передвижна щебнеочистительна машина
SE451741B (sv) Pa spar korbar anleggning och forfarande for kontinuerlig framstellning av ett mellan det plana underlaget och makadambedden sig streckande sandskikt
CZ279471B6 (cs) Způsob sanace podloží štěrkového lože koleje a zařízení k jeho provádění
CN101475003B (zh) 铁路路基铺设抢险石料自卸列车
EA015062B1 (ru) Машина для приема и хранения скреплений рельсового пути, а также метод
GB2282361A (en) A mobile aggregate material processing plant
CN203174447U (zh) 一种侧切式道岔清筛机
SU1512491A3 (ru) Передвижна машина дл приема, очистки и укладки щебеночного балласта
CA2093089C (en) Installation for continuously rehabilitating a ballast bed of a track
US2309712A (en) Apparatus for handling ballast in railway roadbeds
CN1041335C (zh) 整修轨道路基面的方法和设备
CZ59493A3 (en) Maintenance mechanized machine
CZ294638B6 (cs) Stroj pro obnovu koleje
RU2022074C1 (ru) Машина для очистки щебня железнодорожного пути
US4534415A (en) Ballast cleaning machine with two ballast screening installations
CZ296484B6 (cs) Cisticí stroj
CA2114489C (en) Machine for renewing or cleaning a ballast bed
CZ305400B6 (cs) Stroj pro čištění železničního štěrkového lože
PL201968B1 (pl) Maszyna do renowacji toru
CZ278614B6 (en) Track transport device for handling loose material
CZ28087U1 (cs) Stroj pro čistění železničního štěrkového lože
US1557908A (en) Railway-track-reballasting apparatus
RU2521171C2 (ru) Машина для укладки объемной георешетки
US2842069A (en) Ballast distributor

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20160711