CS265232B2 - Process for wining raw materials for preparing coal tar pitch - Google Patents

Process for wining raw materials for preparing coal tar pitch Download PDF

Info

Publication number
CS265232B2
CS265232B2 CS87839A CS83987A CS265232B2 CS 265232 B2 CS265232 B2 CS 265232B2 CS 87839 A CS87839 A CS 87839A CS 83987 A CS83987 A CS 83987A CS 265232 B2 CS265232 B2 CS 265232B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
pitch
supercritical
carrier
fractions
hydrocarbon
Prior art date
Application number
CS87839A
Other languages
English (en)
Other versions
CS83987A2 (en
Inventor
Herbert Dr Beneke
Siegfried Prof Dr Peter
Original Assignee
Ruetgerswerke Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ruetgerswerke Ag filed Critical Ruetgerswerke Ag
Publication of CS83987A2 publication Critical patent/CS83987A2/cs
Publication of CS265232B2 publication Critical patent/CS265232B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C10PETROLEUM, GAS OR COKE INDUSTRIES; TECHNICAL GASES CONTAINING CARBON MONOXIDE; FUELS; LUBRICANTS; PEAT
    • C10CWORKING-UP PITCH, ASPHALT, BITUMEN, TAR; PYROLIGNEOUS ACID
    • C10C1/00Working-up tar
    • C10C1/18Working-up tar by extraction with selective solvents
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D11/00Solvent extraction
    • B01D11/02Solvent extraction of solids
    • B01D11/0203Solvent extraction of solids with a supercritical fluid

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Working-Up Tar And Pitch (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu získávání surovin pro výrobu dehtové smoly černouhelného dehtu se zlepšenými vlastnostmi, jak jsou požadovány pro nejrůznéjší účely použití.
Dehtové smoly černouhelného dehtu se charakterizují svou teplotou měknutí, karbonizačním zbytkem, rozpustností v různých rozpouštědlech, obsahem popelovin a popřípadě hustotou a destilačním průběhem. Až dosud bylo obvyklé měnit tyto vlastnosti volbou vhodných dehtů, mechanickým odstraňováním tuhých látek - popelovin a podílů nerozpustných v chinolinu - a tepelným zpracováním. Nejsou-li vhodné surové dehty к dispozici v dostatečném množství, musí se obsah nežádoucích složek ve výchozích dehtech snížit odstředěním, odfiltrováním nebo usazením urychleným přidáním promotorů. Přitom se tyto složky odstraní často jen Částečně a nedostatečně, a jiné žádoucí složky se tímto zpracováním ztratí. Smoly získané následnou frakcionovanou destilací nevyhovují vždy specifikacím předepsaným podle účelu použití, takže je třeba dalšího zpracování, například tepelného.
Jsou též známy četné způsoby odstraňování nežádoucích složek přímo ze smoly místo z dehtu. К tomu použité způsoby jsou však srovnatelné. Rovněž je známo, získávat z dehtů dvojstupňovým tepelným zpracováním za tlaku s následnou destilací odlišné smoly (německý zveřejňovací spis DE-AU 2 121 458) , které ve směsi vyhovují například různým specifikacím pro pojivá elektrod a pro impregnační prostředky. Tepelným zpracováním dehtů a olejů z prvního stupně zpracování se však cenné oleje přemění ve smolu.
Úkolem tohoto vynálezu je poskytnout způsob, který umožňuje bez tepelného zpracování frakcionovat smoly z černouhelného dehtu tak, že je možno z jednotlivých frakcí vytvořit jednoduchým smísením suroviny к výrobě smol pro všechny známé případy použití. Samy smoly se přitom získávají z černouhelných dehtů libovolného původu šetrnou frakcionovanou destilací bez předchozího výběru nebo předběžného zpracování.
Tento úkol řeší způsob podle vynálezu. Způsob získávání surovin pro výrobu dehtové smoly černouhelného dehtu se zlepšenými vlastnostmi z frakcí smol černouhelného dehtu spočívá v tom, že se smoly z černouhelných dehtů extrakcí za teploty v rozmezí mezi 80 až 300 °C a tlaku v rozmezí mezi 8 a 30 MPa rozpustí s výjimkou tuhých látek v nadkritickém alifatickém uhlovodíku, olefinickém uhlovodíku,halogenovaném uhlovodíku nebo jejich směsi v přítomnosti cyklické sloučeniny s jedním až třemi jádry jako nosné látky, přičemž koncentrace smoly v nadkritickém roztoku činí 2 až 40 % hmotnostních, a jednotlivé frakce smoly se z tohoto roztoku vyloučí v jednom až Čtyřech stupních snížením tlaku nebo/a zvýšením teploty, přičemž se nadkritický plyn a nosná látka vracejí do extrakčního stupně.
Jako nadkritického uhlovodíku se s výhodou používá jedné ze sloučenin, která je zvolena ze souboru zahrnujícího alifatický uhlovodík se 2 až 5 atomy uhlíku, olefinický uhlovodík se 2 až 5 atomy uhlíku, halogenovaný uhlovodík s 1 až 4 atomy uhlíku, nad jejich kritickou teplotou a jejich kritickým tlakem.
Jako nadkritického uhlovodíku se zvláště výhodně používá tekutého plynu.
Jako cyklické sloučeniny s jedním až třemi jádry přicházejí v úvahu uhlovodíky, které jsou substituovány alkylovými skupinami, zejména s 1 nebo 2 atomy uhlíku, nebo aminoskupinou a mohou být jak aromatické, tak zcela nebo zčásti hydrogenované, heterocyklické sloučeniny s jedním nebo dvěma jádry, zejména heterocyklické sloučeniny obsahující dusík, u nichž jedno nebo obě jádra jsou heterocyklické, nebo alkylestery aromatických sloučenin s výhodou obsahující 1 až 6 atomů uhlíku v alkoholové složce, nebo směsi těchto uvedených sloučenin.
Vhodnými cyklickými sloučeninami jako nosnými látkami jsou například prací benzen, surový benzen, produkty platformování s destilačním rozmezím 70 až 200 °C, s výhodou 100 až 150 °C, methylnaftalen a methylnaftalenové frakce, jakož i jejich směsi.
ExtrakČní stupeň se s výhodou provádí za takových teplotních a tlakových podmínek, které leží nad kritickým tlakem a kritickou teplotou nadkritického uhlovodíku, ale pod kritickou teplotou nosné látky. Při výhodném provedení tohoto vynálezu se na smolu působí za teploty v rozmezí od 120 do 2 50 °C směsí nadkritického plynu a podkritickou nosnou látkou. 'Jodle jiného výhodného provedení tohoto vynálezu se na smolu působí za tlaku v rozmezí od 15 do 25 MPa směsí nadkritického plynu a podkritickou nosnou látkou. Obecně se může používat tlaků mezi 8 a 30 MPa a teplot v rozmezí mezi 80 a 300 °C. Při zpracování vzniká jednorázová směs sestávající ze smoly, nosné látky a nadkritického plynu.
Černouhelný dehet -je možné extrahovat například nadkritickým ethylenem (M а В Monografie CE/5, str. 43 a 44 [197.’]). Při teplotě 298 К a tlaku 30 MPa zbývá smolný zbytek v hmotnostním množství 40 ¢. „ '
V německém vykládacím spisu DE-AS 1 493 190 je popsáno dělení naftalenu a anthracenu extrakcí ethylenem. Aplikace tohoto dělicího postupu na smoly z Černouhelného dehtu tím však není dána. Vysokovi oucí. zbytek by spíše poukazoval· na to, že odpopelení smol extrakcí nadkritickými plyny není možné bez velkých ztrát.
Extrakce smol nadkritickými plyny pro oddělení nežádoucích nečistot je popsána v polském patentovém spisu č. 127 934. Používaná rozpouštědla mají mít kritickou teplotu vyšší než 30 °C a kritický tlak alespoň 4 MPa. Jako výhodná rozpouštědla se navrhují toluen, propan a surový benzen. Oddělení popelovin a podílu nerozpustných v anthracenovém oleji, které odpovídají přibližně podílům nerozpustným v chinolinu, se daří úplně jen při použití surového benzenu při teplot 320 °C a tlaku 10,5 MPa. Výtěžky v hmotnostním množství 52 % jsou však nízké. Další nevýhodou tohoto způsobu je, že podíly nerozpustné v benzenu, které jsou obsaženy ve výchozí smole, zůstávají z 94,2 % hmotnosti ve zbytku. Extrakcí získané smoly nelze tudíž použít pro mnohé účely, při nichž se žádá vysoký obsah beta-pryskyřic (rozdíl mezi podíly nerozpustnými v benzenu a podíly nerozpustnými v chinolinu), jako jsou například pojivá elektrod.
Způsobem podle vynálezu je možno vyextrahovat ze smol černouhelného dehtu až 94 % hmotnosti při podstatně nižších teplotách.
Oddělování tuhých látek extrakcí nadkritickým plynem a nosnou látkou je známo pro oleje z břidlic s hmotnostním obsahem tuhých látek přibližně 25 % (D. Sutzer: Zur Abtrennung von feinen Feststoffen aus einem viskosen Schieferol mit Hilfe der uberkritischen Fluidextraktion, disertační práce, Erlangen 1983). Oddělování tuhých látek se daří z 97,2 % hmotnosti při výtěžku oleje 77,2 %. Pro vysoký obsah tuhých látek v hmotnostním množství přibližně 25 % a pro převážně parafinicko-olefinické složení oleje z břidlic s destilačním rozmezím 200 až 360 °C nelže tuto výchozí surovinu srovnávat vysoce aromatickou vysokovroucí smolou z černouhelného dehtu.
Koncentrace smoly v extrakčním prostředku sestávajícím z nosné látky a nadkritické složky je přitom určována jak poměrem rozpouštědel, tak i tlakem a teplotou této soustavy. Poněvadž viskozita a hustota nadkritickéhc roztoku smoly v extrakčním prostředku se zvyšují se stoupajícím obsahem smoly, a tím se zpomaluje osazování tuhých látek, je účelné omezit koncentraci smoly na přibližně 2 až 40 % hmotnosti. Výhodně se používají koncentrace smoly v rozmezí 5 až 30 % hmotnosti. Pro nízkou viskozitu nadkritického extrakčního prostředku probíhá usazování tuhých látek tak rychle, že není zapotřebí žádných mechanických pomocných prostředků pro oddělení tuhých látek z nadkritické fluidní fáze.
Rozpouštědlo, sestávající z nosné látky a nadkritické složky, je za podmínek extrakce nadkritické, to znamená, že jeho stavový bod leží nad kritickou křivkou binární resp. kvazibinární soustavy. Toto je blíže objasněno pomocí obr. 1. V tomto diagramu, znázorňujícím závislost tlaku (osa Y) na koncentraci (osa C), jsou pro několik teplot (t^ t2, tj > t2) sestrojeny fázové mezní křivky. V rozsahu kritické teploty nosné látky a kritické teploty nadkritické složky mají tyto fázové mezní křivky tvar smyčky, končící na souřadnici pod265232 kritické nosné látky. V diagramu je čárkovaně zakreslena spojnice kritických bodů, v nichž se stýkají fázová mezní křivka pro kapalný a pro plynný stav, tak zvaná kritická křivka soustavy. Probíhá od kritického bodu čisté složky А '-л kritickému bodu čisté složky B. Takováto soustava se označuje jako soustav;; s uza řeno.i kritickou křivkou. U způsobu podle vynálezu se nosná látka a nadkritická složka vol/ tak, že tvoří soustavu s uzavřenou kritickou křivkou.
Překvapivě se rozpouštějí nejen lehké podíly smoly, tedy podíly rozpustné v toluenu, nýbrž i podíly nerozpustné v toluenu a dokonce i podíly nerozpustné v chinolinu. V trojúhelníkovém diagramu (obr. 2) je jako příklad graficky znázorněno fázové chování kvaziternární soustavy normální smola (S), toluen (T), propan (P) při teplotě 150 °C a za tlaku 15 MPa. Při obsahu toluenu vyšším než 50 % hmotnosti je soustava za uvedených podmínek jednofázová. Rozsah dvojfázové oblasti závisí na tlaku, teplotě a volbě nosné látky a nadkritické složky. Rozsah tlaků je 10 až 30 MPa, s výhodou 15 až 25 MPa. Regenerace extrakčního činidla obsahujícího normální smolu je při způsobu podle vynálezu možno ovlivnit zahřátím a/nebo snížením tlaku. Regenerace se provádí ve více stupních, přičemž se hustota extrakčního činidla postupně snižuje zvýšením teploty a/nebo snížením tlaku. Tím se rozpuštěné podíly smoly vyloučí z roztoku po frakcích. Nejprve se 'získají podíly s nejmenší rozpustností, pak podíly poněkud snadněji rozpustné atd., až konečně se z roztoku vyloučí snadno rozpustné podíly a extrakční činidlo je dokonale regenerováno a může se recirku.lovat do extrakčního zařízení.
Dále uvedené příklady provedení vynález blíže objasňují.
Příklad 1
200 g běžné smoly o hmotnostním obsahu popelovin 0,23 %, podílů nerozpustných v chinolinu 5,8 %, podílů nerozpustných v toluenu 22,8 % a s teplotou měknutí 70 °C podle Kramer-Sarnowa se vnese do autoklávu opatřeného míchadlem, který je zahřát na teplotu 150 °C. Pak se za tlaku 18 MPa za míchání vede autoklávem jakožto extrakční činidlo resp. nosná látka směs sestávající z propanu v hmotnostním množství 30 % a z toluenu v hmotnostním množství 70 %. Toto za uvedených podmínek nadkritické extrakční činidlo rozpustí smolu až do hmotnostní koncentrace přibližně 10 % a vynese ji z autoklávu. Rychlost proudícího plynného extrakčního činidla činí 2,2 litru za hodinu. Extrakční činidlo s obsahem smoly se převede do tří za sebou zapojených regeneračních autoklávů a jeho tlak se postupně sníží na 5 MPa. Teplota při regeneraci činí 150 °C. Ochlazení, ke kterému dochází při snížení tlaku vlivem Joule-Thosonova jevu, se vyrovná přívodem tepla. Regenerovaná směs extrakčního činidla s nosnou látkou obíhá v uzavřeném okruhu. V regeneračním autoklávu se po extrakci trvající 5 hodin získají tyto frakce smoly:
Frakce Tlak v áutoklávu Výtěžek Popeloviny Podíly nerozpustné v chinolinu Podíly nerozpustné v toluenu a chinolinu Podíly rozpustné v toluenu
č. MPa % hmot. % hmot. % hmot. % hmot. % hmot.
1 18 . 13 1,8 44,0 53,7 2,3
2 14 32 0 0,1 39,6 60,3
3 10 35 0 0,1 9,0
4 5 20 0 0 0,1 99,9
Frakcí 1 je extrakční zbytek v autoklávu s míchadlem, kapalný za tlaku. Frakce 4 po-
zůstává pouze z podílů rozpustných v toluenu.
Příklad 2 kg běžné smoly' (teplota měknutí 72 °C podle Kramer-Sarnowa, hmotnostní obsah popelovin
0,23 %, hmotnostní obsah podílů nerozpustných v chinolinu 5,8 %, hmotnostní obsah podílů nerozpustných v chinolinu 5,8 %, hmotnostní obsah podílů nerozpustných v toluenu 22,7 %) se vnesou do autoklávy opatřeného míchaldem o objemu 10 litrů. Autokláv se zahřeje na teplotu 190 °C. 2a tlaku 20 MPa se autoklávem .za míchání vede jakožto extrakční činidlo resp. nosná látka směs toluenu v hmotnostním množství 50 % s propanem v hmotnostním množství 50 %. Rychlost proudění extrakčního činidla, nadkritického za těchto podmínek, činí 14 litrů za hodinu. Po extrakci v trvání přibližně 70 minut činí střední hmotnostní obsah smoly v extrakčním činidle přibližně 15 %. Extrakční činidlo s obsahem smoly se převede do tři za sebou zapojených regeneračních autoklávů, kde se jeho tlak postupně sníží na 5 MPa. Teplota v regeneračním autoklávu se udržuje na 190 °C. Regenerovaná směs toluenu s propanem se vede zpět do autoklávu s míchadlem. Získají se tyto frakce smoly:
Frakce Tlak v autoklávu Výtěžek Popeloviny Podíly nerozpustné v chinolinu-popel Podíly nerozpustné v toluenu a chinolinu Podíly rozpustné v toluenu
č. MPa % hmot. % hmot. % hmot. % hmot. % hmot.
1 20 7 3,2 72,0 19,5 5,3
2 ‘ 15 28,5 0 2,7 55,7 41,6
3 10 39,8 0 stopy 13,6 86,4
4 5 24,7 0 0 stopy 99,9
Příklad 3
Postup pospaný v příkladu 2 se opakuje za použití pracího benzenu jakožto nosné látky a kapalného plynu při rychlosti proudění 25 litrů za hodinu. Získají se tyto frakce smoly:
Frakce Tlak v autoklávu Výtěžek Popeloviny Podíly nerozpustné v chinolinu-popel Podíly nerozpustné v toluenu a chinolinu Podíly rozpustné v toluenu
č. MPa % hmot. % hmot. % hmot. % hmot. % hmot.
1 20 6 3,7 85,0 8,5 2,8
2 19 3,5 0 8,2 75,5 16,3
3 13 31,1 0 stopy 50,8 49,1
4 5 54,4 0 0 stopy 99,9
Extrakční zbytek se po snížení tlaku získá v podobě práškové tuhé látky.
Příklad 4
Postup popsaný v příkladu 2 se opakuje při teplotě 150 °C s propanem jakožto nosným plynem a s toluenem jakožto nosnou látkou. Přitom se použije teplot a tlaků uvedených v následující tabulce, kde jsou též uvedeny získané frakce a jejich vlastnosti:
Frakce Tlak v autoklávu Výtěžek Popeloviny Podíly nerozpustné v chinolinu-popel Podíly nerozpustné v toluenu a chinolinu Podíly rozpustné v toluenu
č. MPa % hmot. % hmot. % hmot. % hmot. % hmot.
1 20 5,9 3,4 33,6 60,3 2,7
2 15 33,5 stopy 13,4 46,0 40,6
3 13 26,2 Stopy ‘ <0,1 6,1 93,8
4 8 34,4 stopy stopy stopy 99,9
I б
Opakuje se postup z příkladu 4; při změněných tlacích se získají tyto frakce:
Příklad 5
Frakce Tlak v autoklávu Výtěžek Popeloviny Podíly nerozpustné v chinolinu-popel Podíly nerozpustné v toluenu a chinolinu Podíly rozpustné v toluenu
č. MPa % hmot. % hmot. % hmot. % hmot. % hmot.
1 20 5,9 3,4 33,6 60,3 2,7
2 16,5 18 stopy 25 61,2 13,8
3 14,5 21 stopy <0,1 29,0 71,0
4 8 55,1 stopy stopy stopy 99,9
Frakcionaci lze podstatně zlepšit, když se místo regeneračních autoklávů po snížení tlaku nebo/a zvýšení teploty použije extrakčních kolon, u nichž se plynná fáze vede protiproudně к vysrážené frakci smoly. Pro většinu případů použití však tato frakcionace není nutná. Získání frakce smoly rozpustné v toluenu, frakce smoly rozpustné v chinolinu a frakce smoly neobsahující popeloviny splňuje požadované požadavky, takže náklady na zařízení potřebné pro lepší frakcionaci by nebyly ospraveditelné.
Směsi sestávající z frakcí 1 a 2 v příkladech 1 až 5 se mohou v množství až do 10 % přidávat к uhelné směsi pro zlepšení koksovatelnosti.
Příklad 6
Směs sestávající ze 70 % hmotnosti z uhlí s vysokým podílem prchavé hořlaviny (37 % těkavých složek, mezinárodní klasifikační číslo 632) a ze 30 % hmotnosti z antracitového uhlí (19 % těkavých složek, mezinárodní klasifikační Číslo 332) se smísí se 4 resp. 8 % směsi sestávající z 50 % hmotnosti z frakce 1 a z 50 % hmotnosti z frakce 2 z příkladu 1 a výsledná směs se koksuje v pokusné peci (vsázka 7 kg) při teplotě 1 000 °C po karbonizačni dobu 5 hodin. Získají se tyto výsledky:
pecní vsázka indexy Micum M 10 vyrobených koksů M 30
směs uhlí bez přísady 11,5 78
směs uhlí se 4 % frakce smoly 10 84
smě8 uhlí s 8 % frakce smoly 10 88
Frakce 4 příkladů 1 až 5 může samotná nebo ve směsi 8 vysokovroucími aromatickými uhlovodíkovými frakcemi, které jsou známé jako sazové oleje, sloužit jako surovina pro výrobu sazí. Pro vysokou hodnotu korelačního indexu Bureau of Mineš (BMCI) je takto možno zlepšit jakost sazkových olejů pocházejících z ropy.
Příklad 7 hmotnostních dílů frakce smoly, odpovídající frakci 4 z příkladu 3, se rozpustí v 50 hmotnostních dílech horkého filtrovaného anthracenového oleje. Vzniklá směs má hodnotu korelačního indexu Bureau of Mineš 179. V pecním reaktoru se z ní za obvyklých podmínek vyrobí typově odpovídající gumárenské saze v 50% výtěžku.
Směsí sestávajících z frakcí 3 a 4, téměř prostých podílů nerozpustných v chinolinu, z příkladů 1 až 5 je možno použít jako suroviny pro výrobu dírkového koksu nebo jako impreg7 načního prostředku pro tvarovaná tělesa z uhlíku, jako jsou elektrody a anody. Změnou poměru míšení je možno účinně ovlivňovat viskozitu impregnačního prostředku a jeho karbonizační zbytek.
Příklad 8 \ hmotnostních dílů frakce smoly, odpovídající frakci 3 z příkladu 3, a 62 hmotnostní díly frakce smoly, odpovídající frakci 4 z příkladu 2, se smísí v kapalném stavu. Vzniklá bezpopelnatá směs má tyto vlastnosti:
teplota měknutí podle Kramer-Sarnowa 67 °C podíly nerozpustné v chinolinu 0,1 % podíly nerozpustné v toluenu 19,3 % karbonizační zbytek (podle Conradsona) 50,3 % hustota při 20 °C 1,28 g.m
Používá se jako impregnační prostředek pro ocelárenské elektrody.
Směsí, sestávajících z frakcí 2, 3 a 4, je možno použít jako pojivá pro elektrody. I zde lze volbou poměru míšení vyrobit pojivá, jejichž vlastnosti vyhovují libovolným předpisům.
Příklad 9
Frakce smoly, odpovídající frakcím 2, 3 a 4 z příkladu 5, se smísí v kapalném stavu, aby se ze získané směsi vyrobila bezpopelnatá pojivá pro elektrody. К úpravě teploty měknutí se frakce 4 podrobí šetrné vakuové destilaci, přičemž se získá 5 % hmotnosti oleje. Zbytek se označuje jako frakce 4 .
poměr míšení frakce 2:frakce 3:frakce 4 teplota měknutí (Kramer-Sarnow) °c podíly nerozpustné v chinolinu % hmot. podíly nerozpustné v toluenu % hmot. karbon! začni zbytek (Conradson) % hmot.
32:47:21 80 8 33 53
52:21:27 82 13 38 55
68:4:28 85 17 43 57
Jak je zřejmé z výše uvedené tabulky, je možno z frakcí připravených způsobem podle vynálezu namíchat bezpopelově všechny známé typy pojiv.
Kromě toho se nabízejí ještě četné další možnosti použití surovin pro výrobu dehtové smoly připravených způsobem podle vynálezu, jako například na pláštifikované smoly, kombinace smoly s plastickými hmotami, smolové emulze, pojivá pro materiály na stavbu silnic, ocelárenské dehty a laky na bázi dehtové smoly.

Claims (12)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Způsob získávání surovin pro výrobu dehtové smoly černouhelného dehtu se zlepšenými vlastnostmi z frakcí smol černouhelného dehtu, vyznačující se tím, že se smoly z černo- . uhelných dehtů extrakcí za teploty v rozmezí 80 až 300 °C a tlaku 8 až 30 MPa rozpustí s výjimkou tuhých látek v nadkritickém alifatickém uhlovodíku, olefinickém uhlovodíku, halogenovaném uhlovodíku nebo jejich směsi v přítomnosti cyklické sloučeniny s jedním až třemi jádry jako nosné látky, přičemž koncentrace smoly v nadkritickém roztoku činí 2 až 40 % hmotnostních, a jednotlivé frakce smoly se z tohoto roztoku vyloučí v jednom až čtyřech stupních snížením tlaku nebo/a zvýšením teploty, přičemž se nadkritický plyn a nosná látka vracejí do extrakčního stupně.
  2. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že ee jako nadkritického uhlovodíku používá jedné ze sloučenin zvolené ze skupiny zahrnující alifatický uhlovodík se 2 až 5 atomy uhlíku, olefinický uhlovodík se 2 až 5 atomy uhlíku, halogenovaný uhlovodík s 1 až 4 atomy uhlíku, nad jejich kritickou teplotou a jejich kritickým tlakem.
  3. 3. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se jako nadkritického uhlovodíku použije tekutého plynu.
  4. 4. Způsob podle bodu 1 až 3, vyznačující se tím, že se jako cyklické sloučeniny s jedním až třemi jádry použije uhlovodíků, které jsou substituovány alkylovými skupinami, zejména s 1 nebo 2 atomy uhlíku, nebo aminoskupinou a mohou být jak aromatické, tak zcela nebo zčásti hydrogenované, heterocyklických sloučenin s jedním nebo dvěma jádry, zejména heterocyklických sloučenin obsahujících dusík, u nichž jedno nebo obě jádra jsou heterocyklická, nebo alkylesterů aromatických kyselin 8 výhodně 1 až 6 atomy uhlíku v alkoholové složce, nebo směsí uvedených sloučenin.
  5. 5. Způsob podle bodů 1 až 3, vyznačující se tím, že se jako nosné látky použije pracího benzenu.
  6. 6. Způsob podle bodů 1 až 3, vyznačující se tím, že se jako nosné látky použije surového benzenu.
  7. 7. Způsob podle bodů 1 až 3, vyznačující se tím, že se jako nosné látky použije frakce produktů platformování s destilačním rozmezím 70 až 200 °C, 8 výhodou 100 až 150 °C.
  8. 8. Způsob podle bodů 1 až 3, vyznačující se tím, Že se jako nosné látky použije methyl- naftalenu nebo frakce obsahující methylnaftalen.
  9. 9. Způsob podle bodů 1 až 3, vyznačující se tím, že se jako nosné látky, použije směsi nosných látek uvedených v bodech 5 až 8.
  10. 10. Způsob podle bodů 1 až 9, vyznačující se tím, že se na smolu působí za teploty v rozmezí od 120 do 250 °C směsí nadkritického plynu a podkritickou nosnou látkou.
  11. 11. Způsob podle bodů 1 až 10, vyznačující se tím, že se na smolu působí za tlaku v rozmezí od 15 do 25 MPa směsí nadkritického plynu a podkritickou nosnou látkou.
  12. 12. Způsob podle bodů 1 až 11, vyznačující se tím, že koncentrace smoly v nadkritickém roztoku činí 5 až 30 % hmotnostních. ·
CS87839A 1986-02-07 1987-02-09 Process for wining raw materials for preparing coal tar pitch CS265232B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19863603883 DE3603883A1 (de) 1986-02-07 1986-02-07 Verfahren zur herstellung von steinkohlenteerpech-rohstoffen mit verbesserten eigenschaften und deren verwendung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS83987A2 CS83987A2 (en) 1988-12-15
CS265232B2 true CS265232B2 (en) 1989-10-13

Family

ID=6293642

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS87839A CS265232B2 (en) 1986-02-07 1987-02-09 Process for wining raw materials for preparing coal tar pitch

Country Status (9)

Country Link
US (1) US4806228A (cs)
EP (1) EP0232481B1 (cs)
JP (1) JPS62185784A (cs)
AU (1) AU590668B2 (cs)
CA (1) CA1267861A (cs)
CS (1) CS265232B2 (cs)
DE (2) DE3603883A1 (cs)
PL (1) PL151111B1 (cs)
ZA (1) ZA87447B (cs)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3741482A1 (de) * 1987-12-08 1989-08-10 Ruetgerswerke Ag Verfahren zur herstellung von kohlenstoffasern
DE3743058A1 (de) * 1987-12-18 1989-06-29 Krupp Gmbh Verfahren zur kontinuierlichen extraktion von hoch- bzw. nichtsiedenden aber schmelzenden organischen stoffgemischen
WO1992005231A1 (en) * 1990-09-13 1992-04-02 Commonwealth Scientific And Industrial Research Organisation Process for refining pitch
AU651847B2 (en) * 1990-09-13 1994-08-04 Commonwealth Scientific And Industrial Research Organisation Process for refining pitch
US6821413B1 (en) * 2000-08-31 2004-11-23 Fluidphase Technologies, Inc. Method and apparatus for continuous separation and reaction using supercritical fluid
US20060029804A1 (en) * 2004-08-03 2006-02-09 Klett James W Continuous flow closed-loop rapid liquid-phase densification of a graphitizable carbon-carbon composite
US8241717B1 (en) 2008-08-20 2012-08-14 SepticNet Inc. Carbon-based biofilm carrier
CN105255510B (zh) * 2015-10-12 2017-11-17 辽宁科技大学 一种利用相图确定溶剂法制备精制沥青工艺参数的方法
TWI642729B (zh) * 2017-01-20 2018-12-01 台灣中油股份有限公司 增密劑
CN109097085B (zh) * 2017-06-20 2021-11-16 中国石油化工股份有限公司 煤焦油预处理的方法
US11434429B2 (en) * 2019-03-18 2022-09-06 Terrapower, Llc Mesophase pitch for carbon fiber production using supercritical carbon dioxide
WO2020191407A1 (en) * 2019-03-21 2020-09-24 Carbon Holdings Intellectual Properties, Llc Supercritical co2 solvated process to convert coal to carbon fibers
CN114804074B (zh) * 2022-05-13 2023-10-20 太原理工大学 一种焦化粗苯低压燃烧制备碳纳米管的方法

Family Cites Families (28)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US32120A (en) * 1861-04-23 Floor-clamp
US2572583A (en) * 1948-12-21 1951-10-23 Phillips Petroleum Co Improved liquid-liquid contacting process using di(beta-cyanoethyl)-amine
US2980602A (en) * 1958-05-13 1961-04-18 Kerrmcgee Oil Ind Inc Process for fractionating asphaltic bituminous materials utilizing aromatic hydrocarbons of less than ten carbon atoms
US3087887A (en) * 1959-12-21 1963-04-30 Exxon Research Engineering Co Method for manufacturing of specification paving and industrial asphalts
US3202605A (en) * 1962-06-06 1965-08-24 Badger Co Propane deaspihalting process
DE1493190C3 (de) * 1963-04-16 1980-10-16 Studiengesellschaft Kohle Mbh, 4330 Muelheim Verfahren zur Trennung von Stoffgemischen
AT274187B (de) * 1964-08-05 1969-09-10 Studiengesellschaft Kohle Mbh Verfahren zur Trennung, insbesondere Entasphaltierung, von Erdöldestillationsrückständen oder andern, höher siedenden Kohlenwasserstoffmaterialien
GB1261707A (en) * 1968-06-21 1972-01-26 Coal Industry Patents Ltd Improvements in and relating to the extraction of materials
GB1482690A (en) * 1974-12-19 1977-08-10 Coal Ind Hydrogenation of coal
US4101416A (en) * 1976-06-25 1978-07-18 Occidental Petroleum Corporation Process for hydrogenation of hydrocarbon tars
JPS6041111B2 (ja) * 1976-11-26 1985-09-13 新日鐵化学株式会社 コ−クス製造原料の調整方法
US4208267A (en) * 1977-07-08 1980-06-17 Exxon Research & Engineering Co. Forming optically anisotropic pitches
DE2810332C2 (de) * 1978-03-10 1982-08-05 Rütgerswerke AG, 6000 Frankfurt Verfahren zur Abtrennung von chinolinunlöslichen Bestandteilen aus Steinkohlenteerpech
US4184942A (en) * 1978-05-05 1980-01-22 Exxon Research & Engineering Co. Neomesophase formation
US4219404A (en) * 1979-06-14 1980-08-26 Exxon Research & Engineering Co. Vacuum or steam stripping aromatic oils from petroleum pitch
DE3017876A1 (de) * 1980-05-09 1982-05-19 Peter, Siegfried, Prof.Dr., 8520 Erlangen Verfahren zur abtrennung von feststoffen aus oelen
US4354928A (en) * 1980-06-09 1982-10-19 Mobil Oil Corporation Supercritical selective extraction of hydrocarbons from asphaltic petroleum oils
US4402824A (en) * 1981-03-25 1983-09-06 Sumitomo Metal Industries, Limited Process for refining coal-based heavy oils
USRE32120E (en) 1981-04-01 1986-04-22 Phillips Petroleum Company Hydrotreating supercritical solvent extracts in the presence of alkane extractants
US4390411A (en) * 1981-04-02 1983-06-28 Phillips Petroleum Company Recovery of hydrocarbon values from low organic carbon content carbonaceous materials via hydrogenation and supercritical extraction
US4517072A (en) * 1981-05-18 1985-05-14 Domtar Inc. Process for modifying coal tar materials
US4482453A (en) * 1982-08-17 1984-11-13 Phillips Petroleum Company Supercritical extraction process
US4503026A (en) * 1983-03-14 1985-03-05 E. I. Du Pont De Nemours And Company Spinnable precursors from petroleum pitch, fibers spun therefrom and method of preparation thereof
US4502943A (en) * 1983-03-28 1985-03-05 E. I. Du Pont De Nemours And Company Post-treatment of spinnable precursors from petroleum pitch
US4604184A (en) * 1983-11-16 1986-08-05 Domtar Inc. Modified coal-tar pitch
US4578177A (en) * 1984-08-28 1986-03-25 Kawasaki Steel Corporation Method for producing a precursor pitch for carbon fiber
DE3539432A1 (de) * 1984-11-09 1986-06-05 Instytut Chemii Przemys&lstrok;owej, Warschau/Warszawa Verfahren zur trennung von kohlenteeren
JPH0670220B2 (ja) * 1984-12-28 1994-09-07 日本石油株式会社 炭素繊維用ピッチの製造法

Also Published As

Publication number Publication date
DE3603883A1 (de) 1987-08-13
EP0232481A1 (de) 1987-08-19
CS83987A2 (en) 1988-12-15
AU6859387A (en) 1987-08-13
AU590668B2 (en) 1989-11-09
JPS62185784A (ja) 1987-08-14
US4806228A (en) 1989-02-21
EP0232481B1 (de) 1990-08-08
PL151111B1 (en) 1990-08-31
ZA87447B (en) 1987-09-30
DE3673381D1 (de) 1990-09-13
PL263991A1 (en) 1988-05-12
CA1267861A (en) 1990-04-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS265232B2 (en) Process for wining raw materials for preparing coal tar pitch
US4290880A (en) Supercritical process for producing deasphalted demetallized and deresined oils
NO150245B (no) Fremgangsmaate ved fraskilling av kinolinuopploeselige bestanddeler fra en steinkulltjaerebek
EP0791040B1 (en) Process for isolating mesophase pitch
US4427531A (en) Process for deasphaltenating cat cracker bottoms and for production of anisotropic pitch
US3490586A (en) Method of working up coal tar pitch
CA1060369A (en) Coal liquefaction
US2895902A (en) Removal of metal contaminants from residual oils
US3310484A (en) Thermal cracking in an oxygen free atmosphere
CN113195688A (zh) 用于离心分离蒸汽裂解的焦油的温度控制
US3711400A (en) Continuous process for recovering waxes from oily sludges
US4464245A (en) Method of increasing the oil yield from hydrogenation of coal
JPH0344117B2 (cs)
JPS58167684A (ja) メチル第三ブチルエ−テルによる溶剤脱ワツクス
US4040957A (en) Separation of insoluble material from coal liquefaction product by use of a diluent
US20220204866A1 (en) Pyrolysis Tar Upgrading
PL151418B1 (en) Method of desalting hard coal tars and pitches
US2859172A (en) Combination catalytic cracking process
US2702266A (en) Briquetting asphalt composition and process of making same
EP0087965B1 (en) Process for separation of solids from liquid hydrocarbons
US1706468A (en) Treatment of carbonaceous materials
SU1055338A3 (ru) Способ растворени угл
JPS5884897A (ja) N−メチルピロリドンを使用する石油処理操作で腐食を防止する方法
JPH0458519B2 (cs)
US3247095A (en) Hydrocarbon coking process to produce lubricating oils and waxes