CS264307B2 - Machine for packing transverse sleeper of the track - Google Patents

Machine for packing transverse sleeper of the track Download PDF

Info

Publication number
CS264307B2
CS264307B2 CS819500A CS950081A CS264307B2 CS 264307 B2 CS264307 B2 CS 264307B2 CS 819500 A CS819500 A CS 819500A CS 950081 A CS950081 A CS 950081A CS 264307 B2 CS264307 B2 CS 264307B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
tamping
tools
carrier
tool
tamping tools
Prior art date
Application number
CS819500A
Other languages
English (en)
Other versions
CS950081A2 (en
Inventor
Josef Ing Theurer
Original Assignee
Plasser Bahnbaumasch Franz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Plasser Bahnbaumasch Franz filed Critical Plasser Bahnbaumasch Franz
Publication of CS950081A2 publication Critical patent/CS950081A2/cs
Publication of CS264307B2 publication Critical patent/CS264307B2/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B27/00Placing, renewing, working, cleaning, or taking-up the ballast, with or without concurrent work on the track; Devices therefor; Packing sleepers
    • E01B27/12Packing sleepers, with or without concurrent work on the track; Compacting track-carrying ballast
    • E01B27/13Packing sleepers, with or without concurrent work on the track
    • E01B27/16Sleeper-tamping machines
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T403/00Joints and connections
    • Y10T403/32Articulated members
    • Y10T403/32008Plural distinct articulation axes
    • Y10T403/32057Angular and linear
    • Y10T403/32073Pivot stud slidable in elongated opening

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
  • Aiming, Guidance, Guns With A Light Source, Armor, Camouflage, And Targets (AREA)
  • Electric Propulsion And Braking For Vehicles (AREA)

Description

Vynález se týká stroje pro podbíjení příčných pražců koleje s alespoň jedním, na rámu stroje prostřednictvím pohonu výškově přestavitelným podbíjecím agregátem, který má na společném unášeči podbíjecích nástrojů po dvojicích uspořádané podbíjecí nástroje, určené pro zasouvání do štěrkového lože v oblasti křížení kolejnice s pražcem, přestavitelné navzájem nezávisle, případně zcela asynchronně proti sobě přísuvnými pohony, vytvořenými jako pracovní válce, a přiveditelné do vibračního pohybu pohonem, upraveným vždy pro jednu dvojici proti sobě přestavitelných podbíjecích nástrojů.
Jsou již známé podbíječky, například z československého patentového spisu č. 184 810, u kterých jsou jednotlivě výkyvné uloženy celkem čtyři podbíjecí nástroje jednoho podbíjecího agregátu, které jsou určeny pro zasouvání v oblasti křížení kolejnice s pražcem, přičemž tyto podbíjecí nástroje jsou spojeny se vždy jedním samostatným přísuvným pohonem, tvořeným hydraulickým pracovním válcem. Každá z dvojic podbíjecích nástrojů se dvěma proti sobě navzájem přestavitelnými a pro zasouvání na jedné straně kolejnice upravenými podbíjecími nástroji je přitom spojena se společným, centrálně upraveným vibračním pohonem. Tak lze čtyři podbíjecí nástroje, které lze zasouvat v oblasti křížení kolejnice s pražcem a které jsou opatřeny jednou nebo dvěma podbíjecími destičkami přisouvat navzájem nezávisle a je možné vytvářet, případně se vytvářejí v závislosti na vlastnostech právě zpracovávaného štěrkového lože navzájem nezávislé přísuvné dráhy, přičemž však na všech destičkách podbíjecích špiček všech čtyř podbíjecích nástrojů působí shodná přísuvná síla. Tím se vytváří nezávisle na stavu štěrku v daném místě a nezávisle na příslušné dráze přísuvu a případných překážkách, které jsou ve Štěrku, v oblasti každé destičky podbíjecí špičky požadovaný stupeň zhutnění. Tato podbíjecí technika je v odborné veřejnosti známá již několik desetiletí jako takzvaný asynchronní podbíjecí princip, na rozdíl od rovněž známých podbíjecích nástrojů, které pracují v závislosti na dráze, zejména při nuceném pohybu prostřednictvím závitu na vřetenu a matici, takže jsou pohánitelné synchronně. Jednopražcové nebo vícepražcové podbíjecí stroje, pracující na tomto zcela asynchronním podbíjecím principu, se osvědčily v mnoha zemích a pracující velmi úspěšně, protože tento asynchronní podbíjecí princip zajišřuje i při velmi nepříznivých podmínkách a nerovnoměrné poloze koleje, rozdílných poměrech štěrkového lože a šikmé poloze jednotlivých pražců rovnoměrné a vysoce zhutněné podklady pražců v celém zpracovávaném kolejovém úseku.
Dále je známý podbíjecí stroj lehčího provedení, například z rakouského patentového spisu č. 357 190, který je určen zejména pro práci na výhybkách a jehož výškově přestavitelné podbíjecí agregáty, uspořádané na rámu stroje s přesahem, mají vždy čtyři podbíjecí špičky, určené pro podbíjení v oblastech výhybek, které jsou bočně vykývnutelné a jsou určeny pro zasouvání do oblasti křížení příslušné kolejnice a pražce. Ty podbíjecí špičky, které jsou vzhledem ke kolejnici^ uložené proti sobě, případně se zasouvají na téže podélné straně pražce, jsou uloženy na společném, vidlicovitém držáku, který je sám o sobě uložen na unášeči podbíjecích nástrojů podbíjecího agregátu kolem výkyvného čepu, uspořádaného napříč к podélné ose stroje. Na horním konci jednoho z obou držáků je uspořádán společný vibrační pohon všech čtyř podbíjecích nástrojů, který je vytvořen jako výstředný hřídel a se kterým je kloubově, případně otočně spojen horní konec druhého držáku prostřednictvím přísuvného . pohonu, tvořeného pracovním válcem. Na unášeči podbíjecích nástrojů je dále uspořádáno vodicí ústrojí, které má pružné dorazy pro oba držáky podbíjecích nástrojů, opatřených napříč к podélné ose stroje bočně vykývnutelnými podbíjecími nástroji pro zpracování oblasti výhybek, což umožňuje držet podbíjecí nástroje v poloze v podstatě souměrné vzhledem к podélné střední rovině podbíjecího agregátu. Ve srovnání s případem uvedeným na prvním místě, to je známého provedení stroje se zcela asynchronní přestavitelností každého jednotlivého podbíjecího nástroje obou dvojic podbíjecích nástrojů je u tohoto lehkého podbíjecího agregátu zajištěna asynchronita toliko pro podbíjecí nástroje uspořádané na jednom držáku, to je pro oba nástroje pro zasouvání vlevo a vpravo od jedné kolejnice vzhledem к protilehlým podbíjecím nástrojů, uspořádaným na druhém držáku. Tento do jisté míry zpola asynchronní podbíjecí princip se v praxi velmi dobře osvědčil u lehkých až středních podbíječek, a to zejména vzhledem к jednoduché a z hlediska nákladů příznivé lehké konstrukci podbíjecího agregátu. Výhody úplné asynchronity všech podbíjecích nástrojů se u této konstrukce se společným vidlicovitým držákem pochopitelně dosáhnout nedá.
Vynález si klade za úkol vytvořit stroj pro podbíjení příčných pražců v úv£du popsaného typu, který by se vyznačoval co nejjednodušší konstrukcí, která by přinášela všechny výhody zcela asynchronního podbíjecího principu u všech svých podbíjecích nástrojů.
Vytčený úkol se plní a uvedené nedostatky se odstraňují podbíječkou podle vynálezu, jejíž podstata spočívá v tom, že dva proti sobě zcela asynchronně přestavitelné a pro zasouvání do štěrkového lože po jedné straně kolejnice určené podbíjecí nástroje každé dvojice podbíjecích nástrojů jsou spojeny toliko s jedním společným přísuvným pohonem, tvořeným hydraulickým pracovním válcem, a že každá z těchto dvojic podbíjecích nástrojů má pro v podstatě zrcadlově souměrné vyrovnávání vzhledem к podélnému středu podbíjecího agregátu pružné vystředovací ústrojí, opřené o unášeč podbíjecích nástrojů.
Toto vytvoření podle vynálezu zajišťuje, a to při úplném zachování zcela asynchronního podbíjecího principu a navzájem nezávislého přísuvného pohybu všech podbíjecích nástrojů všechny známé přednosti a navíc podstatné zjednodušení celé kontrukce tím, že odpadnou samostatné hydraulické přísuvné pohony pro každý jednotlivý podbíjecí nástroj včetně к tomu\ potřebného příslušenství, hydraulických potrubí, uložení a přípojek apod. Mimoto je s uspořádáním podle vynálezu spojena prostorová nenáročnost a úspora celkové hmotnosti. Přídavně se však uspořádání podle vynálezu dostavuje ještě další efekt, který spočívá v tom, že se i při různých poměrech ve štěrku prakticky samočinně nastavuje rozdělení nikoli jen dráhy přísuvu, tedy s ohledem na účinek zcela asynchronní přisouvání, avšak výhoda je i z hlediska vibračního pohybu, zejména celkové amplitudy vibrací, působící přes každou dvojici podbíjecích nástrojů na její oba jednotlivé nástroje. Tento účinek je dán tím, že každé, vždy jedné dvojici podbíjecích nástrojů přiřazené vystředovací ústrojí sice zabraňuje větším odchylkám jednotlivých nástrojů z jejich souměrné polohy, avšak při různém odporu štěrku, například při nerovnoměrně spečeném nebo tvrdém štěrkovém loži, jakož i při neodstraněných překážkách v podbíjení, jako jsou velké kameny a podobně, připouští se vyrovnávací pohyby podbíjecích nástrojů i vzhledem к unášeči podbíjecích nástrojů. Tím se zvětšuje při tlumení pohybu jednoho podbíjecího nástroje zasouvaného do tvrdšího miste štěrkového lože, a to zejména při zasouvání, amplituda kmitů druhého nástroje, a to podle druhu a velikosti tlumení pohybu až na dvojnásobnou hodnotu. Snazší vnikání tohoto nástroje podle vynálezu do štěrku, to je zvětšenou amplitudou vibrací a případně i zvětšenou přísuvnou silou, zesiluje se zasouvací síla také u druhého nástroje, takže i on překoná ztvrdlé štěrkové lože v daném místě a vnikne do požadované hloubky. Pokud je v oblasti podbíjecího nástroje překážka, která brání podbíjení, například relativně velký kámen, převezme druhý podbíjecí nástroj v souladu se zcela asynchronním podbíječím principem a tomu odpovídající větší přísuvnou drahou podbíjecí práci až do dosažení požadovaného zhutnění štěrku. Pokud se náhodou dostane podbíjecí nástroj při vnikání do lože mezi dvě takové překážky, takže nemůže vykonávat také vibrační pohyby, zvětšuje se amplituda kmitů druhého podbíjecího nástroje této dvojice podbíjecích nástrojů až na dvojnásobnou hodnotu. Vynález tak vytváří nový princip podbíjení, se kterým jsou spojeny výhody nových dosažených účinků z hlediska vibračního pohybu, případně amplitudy vibrací podbíjecích nástrojů a zcela asynchronní podbíjecí techniky.
Podle dalšího výhodného vytvoření vynálezu se předpokládá, že pístnice a válec společného přísuvného pohonu každé dvojice podbíjecích nástrojů, tvořeného hydraulickým pracovním válcem, jsou otočně spojeny s horními konci obou podbíjecích nástrojů, uložených zhruba v jejich podélné střední rovině jako výkyvné páky na unášeči podbíjecích nástrojů, a s výhodou hydraulicky ovládaný a jako výstředníк vytvořený vibrační pohon je spojen s horním koncem jednoho podbíjecího nástroje, s výhodou toho podbíjecího nástroje, který je spojen s válcem přísuvného pohonu. '
Tato varianta se vyznačuje zvláště velkou jednoduchostí poháněči konstrukční jednotky, která je vytvořena mechanickým zařazením vibračního pohonu a přísuvného pohonu za sebou. Toto vytvoření poskytuje zejména ty výhody, že lze použít známé a mnohokrát osvědčené konstrukce se všemi výhodami přikloubení na horních koncích podbíjecích nástrojů ve spojení s pracovně technickými přednostmi nového principu podbíjení.
Další výhodné vytvoření posléze uvedené konstrukce spočívá podle vynálezu v tom, že vibrační pohony a přísuvné pohony obou dvojic podbíjecích nástrojů jsou navzájem uspořádány zrcadlové souměrné vzhledem к podélné svislé rovině kolejnice.
Tím se vytvářejí pro podbíjecí agregát a jeho vedení symetrická zatížení a namáhání, což přináší menší opotřebení příslušných konstrukčních částí, a to opět ve spojení s popsanými přednostmi nového principu podbíjení.
Podle zvláště výhodné varianty provedení podle vynálezu se předpokládá, že pružné vystředovací ústrojí, přiřazené ke každé dvojici podbíjecích nástrojů, je tvořeno unášeči pružin, které jsou jedním koncem uloženy společně na unášeči podbíjecích nástrojů a druhým koncem na podbíječím nástroji bezprostředně nad jeho osou výkyvu, a na těchto unášečích pružin jsou pro superposici vibrací přídavnou pružnou silou uspořádány s výhodou tlačné pružiny, které jsou na sobě nezávisle opřeny na jedné straně o opěrku, spojenou otočně s podbíječím nástrojem a na druhé straně o horní konec unášeče pružiny, případně o unášeč podbíjecích nástrojů. > .
Tak se dosáhne superposice vibrací, které se udělují podbíječím nástrojům, s přídavnou pružnou silou, která působí ve směru přísuvného pohybu a tak přispívá ke zvýšení přísuvné síly ve směru podbíjecího tlaku. Až dosud více nebo méně bezsilové otevírání podbíjecích nástrojů po ukončení podbíjecího procesu se nyní využívá к předpínání tlačných pružin, tedy к akumulaci energie pružiny, která je potom při následujícím podbíječím procesu к dispozici jako přídavná síla. Při předem daných rozměrech příslušného přísuvného pohonu pro jednu dvojici podbíjecích nástrojů je tedy na podbíjecích Špičkách к dispozici celková síla, zvýšená o sílu pružiny, což ještě dále přispívá к větší efektivitě výhod nového podbíjecího systému se zcela asynchronní podbíjecí technikou.
Podle dalšího znaku vynálezu je unášeč pružin opatřen v oblasti konce přivráceného к podbíječím nástrojům podélnou drážkou, vedenou na příčném čepu, který je spojen s podbíječím nástrojem a s výhodou je upraven pro otočné uložení opěrky.
Toto uspořádání se vyznačuje jednoduchým a robustním vytvořením vodicích částí unášeče pružin a podbíjecího nástroje. Mimoto se tímto konstrukčním uspořádáním dosáhne zvláště solidní základny pro podepření sil na unášeči pružin a podbíječím nástroji, zejména s výhodou zhruba paralelního působení pružné síly příslušného unášeče podbíjecích nástrojů vzhledem к protisměrně působícím přísuvným silám.
Dalších výhod se dosahuje uspořádáním podle vynálezu, které spočívá v tom, že konec unášeče pružiny, vedený u podbíjecího nástroje, je uspořádán mezi oběma horními rameny vidlicovitě vytvořeného podbíjecího nástroje, a opačný konec unášeče pružiny, uložený na unášeči podbíjecích nástrojů, je uložen prostřednictvím podpěrné patky v uložení unášeče podbíjecích nástrojů, které je tvořeno vidlicovitým, nahoru otevřeným držákem.
Tato konstrukční varianta vystačí s velmi jednoduchými konstrukčními součástmi a s malým jejich počtem, přičemž zajišťuje solidní a na prostor nenáročné uložení unášeče pružin na unášeči podbíjecích nástrojů.
Vynález je v dalším podrobněji vysvětlen na příkladu provedení ve spojení s výkresovou částí.
Na obr. 1 je znázorněny bokorys výškově přestavítelného podbíjecího agregátu podbíjecího stroje podle vynálezu, který pracuje na zcela asynchronním principu podbíjení.
Na obr. 2 je znázorněn pohled na podbíjecí agregát zepředu v souladu se šipkou II z obr. 1.
Na obr. 3 je znázorněn půdorys agregátu s částečným řezem v rovině podle čáry III-III z obr. 1.
Na obr. 4 je znázorněn částečný řez uložení podbíjecího agregátu v rovině podle čáry IV-IV z obr. 3.
Na obr. 5 je ve větším měřítku zobrazen, a to v částečném řezu, pohled zepředu na tu oblast podbíjecího agregátu, ve které je pružné vystředovací ústrojí.
Na obr. 6 je znázorněn další řez rovinou podle čáry VI-VI z obr. 5.
Na obr. 7 je znázorněn řez vnějšího uložení pružného vystředovacího ústrojí na podbíječím nástroji v rovině podle čáry VII-VII na obr. 5.
Na obr. 8 je znázorněn půdorys úseku koleje se schematickým zobrazením destiček podbíjecích špiček podbíjecího agregátu podle vynálezu při různých podmínkách podbíjení.
Na obr. 1 a 2 je znázorněna celková konstrukce podbíjecího agregátu 2» podbíječky podle vynálezu. Na rámu 2 stroje podbíječky, která je pojízdná po koleji tvořené kolejnicemi 2 a pražci 4_, jsou uspořádány dva vodicí sloupky 5, upravené napříč к podélné ose stroje, na nichž je napříč к podélné ose stroje posuvný podbíjecí agregát 2· Podbíjecí agregát 2 je tvořen v podstatě pravoúhlým rámem 6, na kterém je uložen výškově přestavitelně po dvou svislých vodicích sloupcích 2 prostřednictvím pracovního válce 2 unášeč 7_ podbíjecích nástrojů 12, 12» 14, 12· Unášeč 2 podbíjecích nástrojů 12, 22' 21' 22 dvě napříč к podélné ose stroje upravená boční ramena 22' s jejichž vnějším koncem je spojena, případně je к němu přivařena nosná část 22· Na každé z obou nosných částí 11 jsou na čepu s osou 16, příčnou к podélné ose stroje, výkyvné uloženy dva podbíjecí nástroje 12, 13 případně 14, 15, které mají tvar kyvné páky. Na spodním konci každého podbíjecího nástroje 22' 22' 14, 15 jsou uvolnitelně upevněny vždy dvě vedle sebe uspořádané podbíjecí špičky 17 s destičkami 18 podbíjecí špičky. Vždy dva, na téže nosné části 11 uložené podbíjecí nástroje 12, 13, případně 14, 15 vytvářejí jednu dvojici 19, 22 podbíjecích nástrojů 22' 22' 21' 22· Ke každé dvojici 22» 22 podbíjecích nástrojů 22» 22* 21' 22 3e přiřazen jako výstředník vytvořený vibrační pohon 21, který je uspořádán na horním konci ramene vždy jednoho podbíjecího nástroje 22' případně 14 příslušné dvojice 22» případně 20 podbíjecích nástrojů 12, 13;
14, 15. К vibračnímu pohonu 21 je vždy přiklouben válec 22 přísuvného pohonu 22' jehož pístnice 24 je kloubově spojena s horním koncem ramene vždy druhého podbíjecího nástroje 13, případně 15 příslušné dvojice 22' 22 podbíjecích nástrojů 12, 22? 21» 15.
Každá z dvojic 22» 22 podbíjecích nástrojů 22» 22» 21» 22 3e vybavena vystředovacím ústrojím 22» které se opírá o unášeč 2 podbíjecích nástrojů 12, 22» 21» 12 a které zajišťuje v podstatě zrcadlově souměrné vyrovnání podbíjecích nástrojů 22» 22»‘ 11» 22 každé dvojice 19, 20 podbíjecích nástrojů 12 , 22? 21» 22 vzhledem к podélné střední rovině podbíjecího agregátu 2» jakož i další funkce, které budou ještě blíže uvedeny. Vystředovací ústrojí je tvořeno v podstatě dvěma tyčovými unášeči 26 pružiny, na kterých je uspořádána vždy jedna tlačná pružina 27 a které jsou svým vnitřním koncem uloženy výkyvné kolem osy 28 na nosné části 11 unášeče 7_ podbíjecích nástrojů 12 r 12? 21» 22· Vnější konec každého unášeče pružiny je uložen v opěrce 22» která je otočně spojena s příslušným podbíjecím nástrojem 12, 13; 14, 15, o kterou se opírá vnější konec tlačné pružiny 27 a která bude v dalším ještě podrobněji popsána.
Podbíjecí agregát 2 pracuje podle tak zvaného zcela asynchronního podbí je jícího principu, u kterého se pro podbíjecí nástroje 22» 22? 11» 22» zasouvatelné v oblasti křížení kolejnic 2 s pražcem 1 do štěrkového lože, vytvářejí, pokud je to vzhledem ke stavu štěrkového lože potřebné, navzájem nezávislé přísuvné dráhy, přičemž však na destičkách 18 podbíjecích špiček 17 všech čtyř podbíjecích nástrojů 22» 12? 11» 22 působí stejná přísuvná síla.
Na základě popsaného vytvoření podbíjecího agregátu 2 podle vynálezu, pracuje však tento podbíjecí agregát 2 také s na sobě navzájem nezávislým vibračním pohybem všech čtyř podbí je jících nástrojů 12# 12»* 1A, 15. Pro lepší pochopení této podbíjecí techniky jsou ve spodní části obr. 1 čárkovaně zakresleny pohybové poměry podbíjecích nástrojů 12, 13;
14, 15 pro tři různá podbíjená místa s různými podmínkami ve štěrkovém loži. Střední vyobrazení znázorňuje podbíjení pražce 2 s v podstatě rovnoměrným a poměrně uvolněným stavem štěrku v obou prostorech mezi pražci, sousedícími s pražcem 2· u těchto výhodných štěrkových poměrů jsou vždy pro oba podbíjecí nástroje 12, 12' 1A' 15 jedné dvojice 19, 20 podbíjecích nástrojů 12, 13; 14, 15 shodné poměry jak pro vnikání štěrku, tak i pro vibrační pohyb a přisouvání podbíjecích nástrojů 12, 13; 14, 15 uvnitř štěrku štěrkového lože. Proto vykonávají destičky 18 podbíjecích špiček 17 proti sobě navzájem přestavítelných podbíjecích nástrojů 12, 13 dvojice 19 podbíjecích nástrojů 22, 22, znázorněné na obr. 1, kmity se souhlasnou amplitudou kmitů v souladu s dvojitou šipkou 30. Nezávisle na tom se vytváří vzhledem к homogenním poměrům štěrkového lože při tlakovém působení přísuvného pohonu 23 shodná přísuvná dráha pro destičky 18 podbíjecích špiček 17 obou podbíjecích nástrojů 12, 22, jak to znázorňují šipky 22· Vystředovací ústrojí 25 přitom podporuje rovnoměrnost- přísuvného pohybu obou podbíjecích nástrojů 12, 13 vystředovacím účinkem tlačných pružin 27, působících na oba podbíjecí nástroje 12, 13 stejně účinnou pružnou silou. Při uzavíracím pohybu podbíjecích nástrojů 22, 13 к podbíjenému pražci 2, který je mezi nimi, sčítají se síly, udělované podbíječím nástrojům 12, 13 přísuvným pohonem 23 a tlačnými pružinami 27, takže na destičkách 18 podbíjecích špiček 17 je к disposici příslušně zvětšená celková síla.
V levé spodní části obr. 1 je zobrazeno podbíjení pražce 2 Pří značně spečeném štěrkovém loži. Při spouštění unášeče 7_ podbíjecích nástrojů 12, 13; 2A* 15 narazí destičky 18 podbíjecích Špiček 17 podbíjecích nástrojů 12, 13, které vibrují se stejnou amplitudou kmitů, v podstatě současně na povrch štěrkového lože. Protože v místě dosednutí podbíjecího nástroje 13 je zvláště silně spečená oblast Štěrku, pronikne tento podbíjecí nástroj 13 do povrchu štěrkového lože jen nepatrně, zatímco druhý podbíjecí nástroj 12 v souladu s poněkud uvolněnou kompaktností štěrku vnikne do štěrku o něco hlouběji. Kompaktnost štěrku v prostoru mezi pražci vpravo od pražce 2 zabrání nejprve každému dalšímu pohybu, zejména kmitání podbíjecího nástroje 13;takže nucené vibrační pohyby, které se přenášejí z vibračního pohonu 21 na dvojici 19 podbíjecích nástrojů 12, 22' se nyní přenášejí výlučně na podbíjecí nástroj 12, takže ten začne kmitat s dvojnásobnou amplitudou vibrací. S tím spojené uvolnění štěrku vede к dalšímu rychlému vnikání podbíjecího nástroje 12 do štěrkového lože, čímž současně začne působit podstatně větší podíl svislé zatěžovací síly podbíjecího agregátu 1 na podbíjecí nástroj 12· Tím tento propíchne ztvrdlou povrchovou oblast štěrku a vnikne hlouběji do nižších oblastí štěrku, přičemž se současně obnoví jeho vibrační pohyb, jak je to schematicky znázorněno hlouběji ležícím čerchovaným dílčím zobrazením podbíjecího nástroje 13. Je samozřejmé, že amplituda vibrací může vzrůst až na dvojnásobek i u podbíjecího nástroje 22, pokud druhý podbíjecí nástroj 12 narazí na vzláště ztvrdlá místa štěrkového lože. Na podkladě střídavého účinku a samočinného rozdělování amplitud vibrací na oba podbíjecí nástroje 12, 22 v souladu s podmínkami ve štěrkovém loži, dosahují oba podbíjecí nástroje 12, 13 i při velmi spečeném loži předpokládané hloubky podbíjení. Nezávisle na tom se i při těchto poměrech uskutečňuje navzájem nezávislý přísuvný pohyb obou podbíjecích nástrojů 12, 13 v souladu s asynchronním podbíječím principem. Spolupráce popsaných vibračních pochodů s nezávislým přísuvem podbíjecích nástrojů 12, 13; 2A, 15 se projevuje v rovnoměrnosti kvality podbíjení, a to i za nepříznivých a proměnlivých podmínek homogennosti štěrku ve štěrkovém loži.
V pravé spodní části obr. 1 je znázorněn příklad úplného omezení pohybu jednoho podbíjecího nástroje 13 dvojice 19 podbíjecích nástrojů 22' 22· Destička 18 podbíjecí špičky 17 tohoto podbíjecího nástroje 13 byla při zasouvání do štěrkového lože zatlačena mezi dvě neodstranitelné překážky, například velké kameny 32, takže není schopná vykonávat ani vibrační pohyb, ani přísuvný pohyb. V důsledku toho se vibrace, vybuzované vibračním pohonem společně pro oba podbíjecí nástroje 22' 22' využívají výlučně podbíječím nástrojem 12. Tím se zdvojuje amplituda kmitů podbíjecího nástroje 12 a dochází, jak již bylo dříve popsáno, ke zvětšení svislého zatížení podbí jecího nástroje 13, takže jej lze navzdory překážce spustit do větší hloubky. Přitom lze působením klínového účinku podbíječí špičky 17.» která se ke spodnímu konci zužuje, vytlačit kameny 32, způsobující omezování pohybu od sebe, což umožní i v tomto případě dosáhnout u obou podbí jecích nástrojů 12 , 13 dvojice 19 podbíjecích nástrojů 12 , 13 požadované hloubky zasutí. Nezávisle na vibracích a na zdvojnásobení amplitudy vibrací podbíjecího nástroje 12 se v důsledku omezování pohybu podbíjecího nástroje 13 vytvoří u podbíjecího nástroje 12 kmitajícího s dvojnásobnou amplitudou, rovněž zdvojnásobení dráhy přísuvu, jak to znázorňuje šipka 31. Vzhledem к tomu, že pracovní síly vibračního pohonu 21 a přísuvného pohonu 23; působí na podbíječí nástroj 12 společně, dosáhne se i při omezení pohybu druhého podbíjecího nástroje 13 požadovaného vysokého stupně zhutnění štěrku pod pražcem Д.
Jak je patrno z obr. 3, jsou dvojice 19, 20 podbíjecích nástrojů 12, 13; 14, 15 s příslušnými vibračními pohony 21 a přísuvnými pohony 23 uspořádány na unášeči 7_ podbíjecích nástrojů 12, 13; 14, 15 zrcadlově souměrně vzhledem к podélné svislé rovině 33 kolejnice _3· Jak je patrno zejména z horní části obr. 3, je pístnice 24 přísuvného pohonu 23 uložena otočně kolem osy 34 na horním konci podbíjecího nástroje 15, který je vytvořen jako dvojité rameno. Mimoto jsou zde zakresleny, zejména v oblasti podbíjecího nástroje 13, destičky 18 podbíjecích špiček 17 , a to jak plnou čarou v neutrální střední poloze, tak i čárkovaně ve svých mezipolohách, případně koncových polohách.
Na obr. 4 je znázorněno uspořádání vibračního pohonu 21 na podbíječím nástroji 13, který je rovněž vytvořen ve své horní oblasti se dvěma rameny 35, 36. Na obou ramenech 35, 36 jsou upravena uložení pro výstřižný hřídel 37 vibračního pohonu 21. Na ramenu .35 je uspořádán hydraulický motor 38, připojený pro pohánění výstředného hřídele 37. Na protilehlém volném konci výstředného hřídele 37 je namontován setrvačník 22· Na výstředné části 40 výstředného hřídele 37 je otočně uložena úložná část 41, se kterou je pevně spojen válec 22 přísuvného pohonu 23.
Z obr. 5 až 7 jsou zřetelně patrny konstrukční detaily vystředovacího ústrojí 25. Vnější konec unášeče 26 pružiny, přivrácený к příslušnému podbíjecímu nástroji 12 na obr. 5, prochází otvorem 42 opěrky 29, která je výkyvné uložena na příčném čepu 43 na obou ramenech 35, 36 podbíjecího nástroje 12. Příčný čep 43 prochází podélnou drážkou 44 unášeče 26 pružiny, která současně slouží pro vedení unášeče 26 pružiny a pro omezení výkyvného pohybu podbíjecího nástroje 12 kolem osy 16. Na obr. 5 je čárkovaně zakreslena vnější koncová poloha podbíjecího nástroje 12, ve které dosedá příčný čep 43 na vnější koncovou plochu 45 podélné drážky 44. Vnitřní konec unášeče 2_á pružiny je uložen prostřednictvím podpěrné patky 46, 47 tlačné pružiny 27 na nosné části 11 unášeče Ί_ podbíjecích nástrojů 12, 13; 14, 15 kolem osy 28 v uložení 48 (obr. 6) tvořeném vidlicovitým a vzhůru otevřeným držákem.
Na obr. 8 je schematicky znázorněno chování podbíjecích nástrojů 12, 13; 14, 15 podbíjecího agregátu 2 podle vynálezu při podbíjení oblasti křížení kolejnice 49 s pražci 50, 51, 52 za rozdílných podmínek z hlediska stavu štěrkového lože, případně polohy pražců. Silnými čarami zakreslené destičky podbíjecích špiček jsou pro lepší přehlednost označeny vztahovými znaky příslušných podbíjecích nástrojů 12, 13; И» 12» unášejících obě destičky podbíjecích špiček.
Při podbíjení pražce 50 jsou dále uvedené podmínky. V koncové oblasti pražce 50 na vnější straně koleje je štěrk v sousedních prostorech mezi pražci spečený nebo tvrdý, jak je to vyznačeno kříženým šrafováním. V prostoru mezi pražci, který je v právo do pražce 50, je neodstranitelná překážka, například kámen 53. Při spouštění podbíjecího agregátu 2 se dostane destička podbíjecí špičky podbíjecího nástroje 13, která je blíže u kolejnice 49, do styku s kamenem 53. Protože je mimoto i štěrkové lože v okolní oblasti obou destiček podbíjecích špiček podbíjecího nástroje 13 velmi tvrdé, vibrační pohyb podbíjecího nástroje 13 se zcela zastaví. Proto začne podbíjecí nástroj 12 kmitat s dvojnásobnou amplitudou kmitů, uvolní ztvrdlý štěrk a rychle pronikne do Štěrkového lože. Připojení přiřazeného přísuvného pohonu 23 nemá na podbíjecí nástroj 22, jehož přestavný pohyb je zamezen kamenem
53, žádný vliv. Tím se zdvojnásobí dráha přísuvu podbíjecího nástroje 12.» a to s tím účinkem, že pražec 50 se podbíjecím nástrojem 22, který vibruje s dvojnásobnou amplitudou kmitů a pohybuje se s dvojnásobnou drahou přísuvu proti podélné straně pražce 50 podbíjí požadovaným zhutňovacím tlakem i při nepříznivých poměrech ve štěrkovém loži.
V té oblasti pražce 50.» která je na vnitřní straně kolejnice 22» předpokládejme uvolněnou konsistenci štěrku. Avšak i zde je v oblasti uvnitř upravené destičky podbíjecí špičky podbíjecího nástroje 14 neodstranitelná překážka, například kámen 22» který brání pohybu podbíjecího nástroje 14 směrem к pražci, vzhledem к tomu, že Štěrkové lože má relativně volnou konsistenci, může podbíjecí nástroj 14 i při přítomnosti kamene 53 neomezeně vibrovat. Proto kmitají oba podbíjecí nástroje 21» 15 s v podstatě stejně velkou amplitudou kmitů. Pokud při dalším zasouvání podbíjecích nástrojů 21» 12 není kámen 53 odstraněn zdola vzhůru vnitřní destičkou podbíjecí špičky podbíjecího nástroje 21, urazí i v tomto případě druhý podbíjecí nástroj 15 po připojení přísuvného pohonu 23 dvojnásobnou dráhu přísuvu v souladu se zcela asynchronní podbíjecí technikou.
Pro podbíjení pražce 51 jsou tyto předpokládané podmínky. V koncové oblasti pražce na vnější straně koleje je vlevo ve štěrkovém loži ztvrdlé místo. Při spouštění podbíjecího agregátu 2 narazí podbíjecí nástroj 12 nejprve na ztvrdlý povrch štěrku, jen nepatrně se do něj vtlačí a jakýkoliv jeho další pohyb je omezen. Druhý podbíjecí nástroj 13 vibruje nyní s dvojnásobnou amplitudou kmitů a vytvoří si tak dostatečnou pohybovou volnost jak ve vodorovného, tak i ve svislém směru. Tím se zvětší svislé zatížení, které působí na podbíjecí nástroj 22» čimž i ten vnikne hlouběji do štěrku. Další vnikání do štěrkového lože a podbíjení pražce se uskutečňuje potom tak, jak již bylo popsáno při vysvětlení levé spodní části obr. 1.
V oblasti pražce 21» ležící na vnitřní straně kolejnice 49, jsou vpravo navazujícím prostoru mezi pražci dvě překážky bránící pohybu, například kameny 22· Je zde třeba poznamenat, že tyto překážky pohybu mohou být způsobeny i částmi traťových těles, například zabetonovaných sloupků apod. Při spuštění podbíjecího agregátu 2 se dostane destička podbíjecích špiček podbíjecího nástroje 22» uložená blíže u kolejnice 49, oběma kameny 53 do sevřené polohy, takže podbíjecí nástroj 14 začne kmitat s dvojnásobnou amplitudou kmitů. Při dalším spouštění podbíjecího agregátu 2 s podstatně silnějším svislým zatížením podbíjecího nástroje 15 může dojít působením klínového účinku destičky podbíjecí špičky к vzájemnému vytlačení obou kamenů 22» čímž podbíjecí nástroj 15 získá určitou volnost pohybu a případně dokonce může přemoci odpor kamenů 53 a vykonávat dále přísuvný pohyb. Vytvoření požadovaného podbíjecího tlaku pod pražcem 51 však v každém případě může při vykonání větší přestavné dráhy směrem к podélné straně pražce převzít podbíjecí nástroj 14.
Při podbíjení šikmo ležícího pražce 52 se předpokládají nepříznivé podmínky, tedy relativně spečený štěrk v oblasti lože na vnější straně koleje. Při spouštění podbíjecího agregátu 2 3e destička podbíjecí špičky podbíjecího nástroje 12 na vnější straně koleje vzhledem к úhlovému přesazení pražce 52 proti příčné ose podbíjecího agregátu 2 již při zasouvání do štěrku těsně u podélné strany pražce 52. Druhý podbíjecí nástroj 13 je v okamžiku zasouvání, jak je to znázorněno čárkovaně, ještě relativně daleko od pražce 22· Podbíjecí nástroj 12 je mezi pražcem 52 a ztvrdlým ložem do jisté míry sevřen, takže nemůže vykonávat vibrační pohyb. Proto kmitá podbíjecí nástroj 13 s dvojnásobnou amplitudou kmitů, uvolňuje štěrk a vniká rychle do štěrkového lože. V tom okamžiku více zatížený podbíjecí nástroj 22 vniká rovněž hlouběji do štěrku, jak již bylo popsáno. Nyní se zesílí přísuvný pohon 23, působící na podbíjecí nástroj 13 a přisouvá jej, protože podbíjecí nástroj 13 vibruje s větší amplitudou, к pražci 52, jak je to znázorněno plnou čarou.
Pro vnitřní oblast koleje se předpokládají příznivé podmínky podbíjení, tedy relativně volná konsistence štěrku. Při spouštění podbíjecího nástroje 2 se ponořují podbíjecí nástroje 14, 15, které vibrují se stejnou amplitudou, relativně rychle a s navzájem rovnoměrným kmitáním do štěrku. Ta destička podbíjecí špičky podbíjecího nástroje 22» ^ter^ je více vzdálena od kolejnice 49, je vzhledem к šikmé poloze pražce 52 již blíže u podélné strany pražce 52, zatímco destičky podbíjecích špiček podbíjecího nástroje 14 jsou od pražce 52 relativně více vzdáleny, jak je to znázorněno čárkovaně. Při připojení přísuvného pohonu 23 vykonává proto jen podbíjecí nástroj 14 zvětšený, případně celý, tedy zdvojnásobený přísuvný pohyb к pražci 52, až se pod pražcem 52 dosáhne požadovaného stupně zhutnění štěrku, jak je to znázorněno plnou čarou.

Claims (6)

PŘEDMĚT VYNÁLEZU
1. Stroj pro podbíjení příčných pražců koleje s alespoň jedním, na rámu stroje prostřednictvím pohonu výškově přestavitelným podbíjecím agregátem, který má na společném unášeči podbíjecích nástrojů po dvojicích uspořádané podbíjecí nástroje, určené pro zasouvání do štěrkového lože v oblasti křížení kolejnice s pražcem, přestavítelné navzájem nezávisle, případně zcela asynchronně proti sobě přísuvnými pohony, vytvořenými jako pracovní válce, a přiveditelné do vibračního pohybu pohonem, upraveným vždy pro jednu dvojici proti sobě přestavitelných podbíjecích nástrojů, vyznačený tím, že dva proti sobě zcela asynchronně přestavitelné a pro zasouvání do štěrkového lože po jedné straně kolejnice (3) určené podbíjecí nástroje (12, 13; 14, 15) každé dvojice (19, 20) podbíjecích nástrojů (12, 13; 14, 15) jsou spojeny toliko s jedním společným přísuvným pohonem (23) tvořeným hydraulickým pracovním válcem, a že každá z těchto dvojic (19, 20) podbíjecích nástrojů (12, 13; 14, 15) má pro v podstatě zrcadlově souměrné vyrovnání vzhledem к podélnému středu podbíjecího agregátu (1) pružné vystředovací ústrojí (25), opřené o unášeč (7) podbíjecích nástrojů (12, 13; 14,15).
2. Stroj podle bodu 1 vyznačený tím, že pístnice (24) a válec (22) společného přísuvného pohonu (23) každé dvojice (19, 20) podbíjecích nástrojů (12, 13; 14, 15), tvořeného hydraulickým pracovním válcem, jsou otočně spojeny s horními konci obou podbíjecích nástrojů (12, 13; 14, 15), uložených v podstatě v jejich podélné střední rovině jako výkyvné páky na unášeči (7) podbíjecích nástrojů (12, 13; 14, 15), a s výhodou hydraulicky ovládaný a jako výstředník vytvořený vibrační pohon (21) je spojen s horním koncem jednoho podbíjecího nástroje (12, 14), s výhodou toho, který je spojen s válcem (22) přísuvného pohonu (23).
3. Stroj podle bodu 2 vyznačený tím, že vibrační pohony (21) a přísuvné pohony (23) obou dvojic (19, 20) podbíjecích nástrojů (12, 13; 14, 15) jsou navzájem uspořádány zrcadlově souměrně vzhledem к podélné svislé rovině (33) kolejnice (3).
4. Stroj podle jednoho z bodů 1 až 3 vyznačený tím, že pružné vystředovací ústrojí (25), přiřazené ke každé dvojici (19, 20) podbíjecích nástrojů (12, 13; 14, 15), je tvořeno unášeči (26) pružin, které jsou jedním koncem uloženy společně na unášeči (7) podbíjecích nástrojů (12, 13; 14, 15) a druhým koncem na podbíjecím nástroji (12, 13; 14, 15) bezprostředně nad jeho osou (16) výkyvu, a na těchto unáŠečích (26) pružin jsou pro superpozici vibrací přídavnou pružnou silou uspořádány s výhodou tlačné pružiny (27), které jsou na sobě nezávisle opřeny na jedné straně o opěrku (29), spojenou otočně s podbíjecím nástrojem (12, 13; 14, 15) a na druhé straně o horní konec unášeče (26) pružiny, případně o unášeč (7) podbíjecích nástrojů (12, 13; 14, 15) .
5. Stroj podle bodu 4 vyznačený tím, že unášeč (26) pružin je opatřen v oblasti konce přivráceného к podbíjecím nástrojům (12, 13; 14, 15) podélnou drážkou (44), vedenou na příčném čepu (43), který je spojen s podbíjecím nástrojem (12, 13; 14, 15) a s výhodou je upraven pro otočné uložení opěrky (29).
6. Stroj podle bodu 4 a 5 vyznačený tím, že konec unášeče (26) pružiny, vedený u podbíjecího nástroje (12, 13; 14, 15), je uspořádán mezi dvěma horními rameny (35, 36) vidlicovitě vytvořeného podbíjecího nástroje (12, 13; 14, 15), a opačný konec unášeče (26) pružiny, uložený na unášeči (7) podbíjecích nástrojů (12, 13; 14, 15), je uložen prostřednictvím podpěrné patky (46) v uložení (48) unášeče (7) podbíjecích nástrojů (12, 13; 14, 15), které je tvořeno vidlicovitým, nahoru otevřeným držákem.
CS819500A 1981-03-09 1981-12-18 Machine for packing transverse sleeper of the track CS264307B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0108581A AT370154B (de) 1981-03-09 1981-03-09 Gleisstopfmaschine mit voll a-synchronem stopfaggregat

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS950081A2 CS950081A2 (en) 1988-09-16
CS264307B2 true CS264307B2 (en) 1989-07-12

Family

ID=3506258

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS819500A CS264307B2 (en) 1981-03-09 1981-12-18 Machine for packing transverse sleeper of the track

Country Status (27)

Country Link
US (1) US4476786A (cs)
JP (1) JPS57161203A (cs)
AT (1) AT370154B (cs)
AU (1) AU546937B2 (cs)
BE (1) BE892396R (cs)
BR (1) BR8201289A (cs)
CA (1) CA1184436A (cs)
CH (1) CH656658A5 (cs)
CS (1) CS264307B2 (cs)
DD (1) DD202060A5 (cs)
DE (1) DE3149150C2 (cs)
DK (1) DK153896C (cs)
ES (1) ES510256A0 (cs)
FI (1) FI75011C (cs)
FR (1) FR2501255A1 (cs)
GB (1) GB2096215B (cs)
HU (1) HU181633B (cs)
IN (1) IN152922B (cs)
IT (1) IT1149425B (cs)
NL (1) NL192523C (cs)
NO (1) NO157026C (cs)
PL (1) PL129952B1 (cs)
RO (1) RO83766B (cs)
SE (1) SE447741B (cs)
SU (1) SU1122234A3 (cs)
YU (1) YU44334B (cs)
ZA (1) ZA818984B (cs)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT379625B (de) * 1983-11-02 1986-02-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisstopfmaschine mit wenigstens einem stopfwerkzeugaggregat
AT391335B (de) * 1988-03-08 1990-09-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisstopfmaschine
AT391501B (de) * 1987-07-23 1990-10-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisstopfmaschine
IT1219091B (it) * 1988-03-09 1990-04-24 So Re Ma Operatrici Ferroviari Macchina rincalzatrice perfezionata particolarmente per la rigenerazione di massicciate ferroviarie
AT5839U3 (de) * 2002-09-25 2003-09-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine und verfahren zum unterstopfen von schwellen eines gleises
US7398735B1 (en) * 2005-12-16 2008-07-15 Sunderland Howard F Bernoulli type, non-contact air-activated lifting and tamping device
CN102286968B (zh) * 2011-07-18 2012-11-28 天津大学 可变行程分离式高速液压夯实机
CN110042706A (zh) * 2019-05-29 2019-07-23 昆明学院 一种轨枕间石碴拨平振实自动化装置
CN114411497B (zh) * 2021-12-24 2023-05-12 焦守法 一种重力夯击机构及道路路基施工用路面夯实装置
CN114318979B (zh) * 2021-12-31 2023-08-18 中铁六局集团石家庄铁路建设有限公司 框构桥顶进线路加固工字钢自动穿拔系统及方法

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US890659A (en) * 1907-09-10 1908-06-16 Anton F Kellner Tamping-machine.
US1980704A (en) * 1931-09-08 1934-11-13 Scheuchzer Auguste Ballast tamping machine
US3625156A (en) * 1969-09-05 1971-12-07 Jackson Vibrators Ballast tamping workhead
CA938498A (en) * 1970-03-25 1973-12-18 Sauterel Gerard Railway track tamper having vertically adjustable tamping tools
AT319993B (de) * 1971-07-14 1975-01-27 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare Gleisnivellier-Stopfmaschine
AT357190B (de) * 1978-01-23 1980-06-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisstopfmaschine
GB2044323A (en) * 1979-03-06 1980-10-15 Dobson Park Ind Ballast Packing Apparatus

Also Published As

Publication number Publication date
NL192523B (nl) 1997-05-01
ES8303584A1 (es) 1983-02-01
CA1184436A (en) 1985-03-26
PL235330A1 (cs) 1982-09-27
NO814209L (no) 1982-09-10
DD202060A5 (de) 1983-08-24
ZA818984B (en) 1982-11-24
IT8219039A0 (it) 1982-01-08
IN152922B (cs) 1984-05-05
SU1122234A3 (ru) 1984-10-30
DE3149150C2 (de) 1985-12-19
HU181633B (en) 1983-10-28
RO83766B (ro) 1984-04-30
FI820284L (fi) 1982-09-10
RO83766A (ro) 1984-04-02
DE3149150A1 (de) 1982-09-16
AU546937B2 (en) 1985-09-26
ES510256A0 (es) 1983-02-01
YU44334B (en) 1990-06-30
FI75011B (fi) 1987-12-31
GB2096215B (en) 1985-04-03
YU46082A (en) 1986-04-30
PL129952B1 (en) 1984-06-30
CS950081A2 (en) 1988-09-16
US4476786A (en) 1984-10-16
NO157026C (no) 1988-01-06
NL8105662A (nl) 1982-10-01
SE447741B (sv) 1986-12-08
ATA108581A (de) 1982-07-15
BE892396R (fr) 1982-07-01
BR8201289A (pt) 1983-01-18
JPS57161203A (en) 1982-10-04
GB2096215A (en) 1982-10-13
DK153896C (da) 1989-02-06
NO157026B (no) 1987-09-28
DK153896B (da) 1988-09-19
DK102682A (da) 1982-09-10
JPH0260803B2 (cs) 1990-12-18
CH656658A5 (de) 1986-07-15
AU8037882A (en) 1982-09-16
FR2501255A1 (fr) 1982-09-10
NL192523C (nl) 1997-09-02
IT1149425B (it) 1986-12-03
AT370154B (de) 1983-03-10
FI75011C (fi) 1988-04-11
SE8201366L (sv) 1982-09-10
FR2501255B1 (cs) 1985-05-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS264307B2 (en) Machine for packing transverse sleeper of the track
CA1045901A (en) Mobile track tamper
CA1046848A (en) Mobile track tamping machine
US4404913A (en) Tamping tool assembly
CS224647B2 (en) Packing machine for packing railway cross sleepers
JPS59203101A (ja) 移動式軌道保守機械用突固装置
US4090451A (en) Mobile track tamping machine that tamps three successive cribs
US4258627A (en) Ballast tamping
CS268153B2 (en) Packing set
US3608496A (en) Ballast tamping apparatus
CS218559B2 (en) Machine track packing machine
KR20220073736A (ko) 트랙의 슬리퍼를 탬핑하기 위한 탬핑유닛
CZ20002628A3 (cs) Podbíjecí agregát pro podbíjení pražců koleje
EA039948B1 (ru) Шпалоподбивочный агрегат для подбивки шпал рельсового пути
US4074631A (en) Ballast tamping implement on a mobile track tamper
US4355579A (en) Track tamper
ITTO960041A1 (it) Macchina semovente per la stabilizzazione, mediante martellinatura e compattazione, di binari posati su massicciata.
JPH0130962B2 (cs)
EP0298049A1 (en) Ridging device for earthing up the ballast of a railway by vibro-compression
RU2435897C1 (ru) Приспособление для уплотнения балласта рельсового пути
CS221264B2 (cs) ) Stroj pro podbíjení příčných pražců koleje
JPH07119105A (ja) タンピング装置
RU100084U1 (ru) Приспособление для уплотнения балласта рельсового пути
PL112643B1 (en) Tamping machine
PL140366B1 (en) Tamping assembly for track bed tamping machines