CS221264B2 - ) Stroj pro podbíjení příčných pražců koleje - Google Patents

) Stroj pro podbíjení příčných pražců koleje Download PDF

Info

Publication number
CS221264B2
CS221264B2 CS8077A CS8077A CS221264B2 CS 221264 B2 CS221264 B2 CS 221264B2 CS 8077 A CS8077 A CS 8077A CS 8077 A CS8077 A CS 8077A CS 221264 B2 CS221264 B2 CS 221264B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
tamping
rail
tools
carrier
tool
Prior art date
Application number
CS8077A
Other languages
English (en)
Inventor
Josef Theurer
Original Assignee
Plasser Bahnbaumasch Franz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from AT123876A external-priority patent/AT343168B/de
Priority claimed from AT123976A external-priority patent/AT346381B/de
Application filed by Plasser Bahnbaumasch Franz filed Critical Plasser Bahnbaumasch Franz
Publication of CS221264B2 publication Critical patent/CS221264B2/cs

Links

Landscapes

  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)

Abstract

Vynález se týká stroje pro podbíjení koleje s alespoň jedním výškově přestavitelným podbíječím agregátem, který má dva navzájem výkyvné podbíjecí nástroje uspořádané na unášeči a opatřené držáky podbíjecích nástrojů, které jsou vytvořeny jako tuhá jednotka, a výkyvná ramena těchto držáků podbíjecích nástrojů jsou upravena vzhůru a v podstatě nad kolejnicí a jsou uložena na unášeči podbíjecích nástrojů a spojena s vibračním a přisouvacím pohonem, který je uložen na unášeči. Výkyvná ramena držáků podbíjecích nástrojů mají napříč k ose koleje, příp. směrem dolů upravená boční ramena pro uložení špiček podbíjecích nástrojů, které jsou zasouvatelné po Pbou stranách kolejnice a na jedné podélné straně pražce do štěrkového lože, přičemž podbíjecí nástroj je vytvořen v podstatě vldlicovitě a jako tuhá jednotka.

Description

Vynález se týká stroje pro podbíjení příčných pražců koleje, který má alespoň jeden na rámu stroje prostřednictvím hydraulického pracovního válce výškově přestavitelný podbíjecí agregát, který má na unášeči po dvojicích uspořádané, navzájem přestavitelné, na podélných stranách pražců do štěrkového lože zasouvatelné podbíjecí nástroje, tvořené držáky a špičkami a pohony pro jejich přisouvání a vibrační pohony, a dále se týká podbíjecího nástroje pro takové stroje pro podbíjení příčných pražců koleje, který má držák a do něj nasaditelnou špičku, zejména pro uspořádání po dvojicích, případně se vzájemným přestavováním, na unášeči výškově přestavitelného podbíjecího agregátu s vibračními a přisouvacími pohony.
Známé podbíječky tohoto druhu, například podbíječka podle rakouského patentu č. 201 645, mají podbíjecí agregáty, u kterých jsou vlevo a vpravo od kolejnice uspořádány držáky s přiřazenými pohony a do štěrkového lože zasouvanými podbíjecími nástroji, které jsou i s unášeči výškově přestavitelné po dvou vodicích sloupcích. Držáky podbíjecích nástrojů jsou přitom zásadně vytvořeny toliko pro uložení jedné špičky podbíjecího nástroje nebo dvou sousedních v podélném směru koleje vedle sebe upravených špiček podbíjecích nástrojů, které potom zpravidla vytvářejí vidlicovitou konstrukci. Tyto stroje se v praxi osvědčují již řadu desetiletí, přičemž životnost těchto podbíjecích agregátů je dosti omezená, což je způsobeno vysokým namáháním, ke kterému dochází v průběhu práce na koleji. Síly, které se při zasouvání a podbíjení přenášejí přes podbíjecí špičky na držáky, přisouvací pohony a vibrační pohony, jsou značně vysoké a často i velmi rozdílné, a to zejména mezi podbíjecími nástroji uspořádanými na levé a pravé straně unášeče, takže dochází k jednostrannému namáhání, přičemž jak pro zvýšení životnosti, tak i pro práci přisouvacích pohonů a vibračních pohonů, přiřazených podbíjecím nástrojům každé strany kolejnice, mají velký význam malé vůle v uložení, případně výrobní tolerance.
Známá podbíječka pro podbíjení kolejových výhybek podle rakouského patentu č. 236 434 má pákovitě působící podbíjecí nástroje, které se svými spodními konci zasouvají do štěrkového lože, a které jsou pohyblivé v rovině rovnoběžné s osou koleje, přičemž vždy spodní, podbíjecí špičku unášející díl je přiklouben alespoň k některým z těchto pákových podbíjecích nástrojů na spodním konci horní části nástroje, která se pohybuje působením přestavného ústrojí, a to v rovině kolmé na směr pohybu nástroje. I u tohoto známého vytvoření jsou držáky podbíjecích nástrojů vytvořeny v podstatě toliko pro uložení jedné špičky podbíjecího nástroje při pohledu v podélném směru koleje, takže se opět dostavují nevýhodná namáhání, uvedená v předcházejícím. Boční vykývnutelnost těchto pákovitě vytvořených podbíjecích nástrojů, žádoucí při práci na kolejových křižovatkách a jiných obtížných částech koleje, ještě více zvyšuje celkové namáhání, takže časté jednostranné namáhání ještě dále snižuje celkovou životnost těchto agregátů.
Je známá také celá řada tvarově různých podbíjecích nástrojů a jejich uspořádání na podbíjecích strojích. Nejčastěji jsou podbíjecí nástroje pro podbíječky uspořádány na výškově přestavitelném unášeči po obou jeho stranách, případně vlevo a vpravo od kolejnice. Je obvyklé uspořádat na každé straně kolejnice vždy toliko jeden podbíjecí nástroj, případně spolupracující dvojici podbíjecích nástrojů. Často se však také upravují po obou stranách kolejnice dva podbíjecí nástroje, případně dvě dvojice podbíjecích nástrojů, které bývají vytvořeny vidlicovitě, a které bývají spojeny, jak je to například patrno z rakouského patentového spisu č. 201 645, s příslušnými vibračními a přisouvacími pohony. Tato známá podbíječka má agregát podbíjecích nástrojů s unášečem, který je uspořádán centrálně nad kolejnicí a výškově přestavitelně a na jehož obou stranách je upravena vždy jedna dvojice podbíjecích nástrojů s odpovídajícími vibračními a přisouvacími pohony pro vykyvování a vibrační pohyb těchto nástrojů. Držáky podbíjecích nástrojů jsou u tohoto provedení tvořeny výkyvnými rameny, do jejichž spodních konců jsou uvolnitelně vloženy podbíjecí špičky. Na jedné straně kolejnice je tedy upravena vždy jedna dvojice podbíjecích nástrojů s celkem čtyřmi špičkami podbíjecích nástrojů. Známé podbíjecí nástroje jsou tedy použitelné toliko ve spojení s příslušnou konstrukcí agregátu podbíjecích nástrojů při jednostranném uspořádání, a to buď vpravo nebo vlevo od kolejnice.
Účelem vynálezu je vytvořit podbíječku popsaného druhu, u které je podbíjecí nástroj, případně podbíjecí agregát vytvořen robustněji a silnější, aby u něj nedocházelo k uvedeným nedostatkům, a aby se případně i zvýšila životnost podbíjecího agregátu, případně, aby se dosahovalo vyššího zhutňovacího účinku při podbíjení.
Tento úkol se podle vynálezu řeší tak, že podbíjecí agregát má dva navzájem výkyvné a jako tuhá jednotka vytvořené držáky podbíjecích nástrojů, které mají vždy jedno vzhůru upravené a v podstatě nad kolejnicí uspořádané výkyvné rameno, které je jednak uloženo na unášeči podbíjecích nástrojů a jednak je spojeno s přisouvacím pohonem a s vibračním pohonem, které jsou uloženy na unášeči podbíjecích nástrojů, a jednak mají napříč k ose koleje, případně směrem dolů upravená boční ramena, vytvořená pro uložení špiček podbíjecích nástrojů, za221264 souvaielných po obou stranách kolejnice do štěrkového lože.
Vynález tak překvapivě vytváří v základní konstrukci podstatně jednodušší agregát podbíjecích nástrojů, protože je třeba například toliko jediný společný pohon pro přisouvání a také pro zajištění vibrací pro všechny vlevo nebo vpravo od kolejnice zasouvané podbíjecí nástroje ne,ho dvojice podIbíjecích nástrojů. Zejména se však tuhým spojením výkyvných ramen a bočních ramen až ke špičkám podbíjecích nástrojů, zasouvaných po obou .stranách kolejnice, dosáhne silového přenosu bez vůle a uzavřeného silového toku, to znamená, že lze přenášet přísuvné a vibrační pohyby s téměř nezmenšujícím se účinkem z pohonů až do štěrkového lože. Mimoto je dík tuhému vidlicovitému uspořádání zhutňování štěrku rovnoměrnější a dík robustnímu a tuhému vytvoření také silnější, což u takto vytvořené podbíječky umožňuje zvyšovat jak hospodárnost provozu, tak i dosahovaný výkon.
Podle zvláště výhodného vytvoření vynálezu jsou oba v podstatě centrálně nad kolejnicí uspořádané podbíjecí nástroje podhíjecího agregátu uloženy výkyvné ve svislé rovině, procházející osou kolejnice, na výkyvném čepu unášeče podbíjecích nástrojů, upraveném v podstatě v podélném středu podbíjecích nástrojů, případně vedle bočních ramen.
Mimo výhodu, která je daná konstrukcí, že se amplituda kmitů vibrací na držáku podstatně nemění, případně že se zmenšuje, dosáhne se tímto uspořádáním zvláště středově přesné práce v oblasti křížení kolejnice s pražcem, přičemž účinkem obou výkyvných ramen, který je ve svislé rovině, proložené osou koleje podobný účinku holeňové páky, se podporuje rovnoměrné působení, případně přenos potřebných přisouvacích sil až do štěrkového lože. Mimoto se tak vytvoří solidní konstrukce, která je jen velmi málo náročné na údržbu.
Podle dalšího význaku vynálezu jsou oba držáky podbíjecích nástrojů vždy po obou stranách svého výkyvného ramena výkyvné uloženy na dvou po obou stranách kolejnice uspořádaných, příčnými členy pevně navzájem spojených distančních deskách unášeče podbíjecích nástrojů.
Tímto opatřením se relativně vysoké zatěžovací síly, které vycházejí ze špiček podbíjecích nástrojů, přiřazených k levé a k pravé straně kolejnice, přenášejí rovnoměrně na obě distanční desky a tím i na vlastní unášeč podbíjecích nástrojů. Mimoto se přitom nevytváří žádné výstředné zatížení výkyvných čepů a podstatně se snižuje namáhání ložisek, takže se dosahuje zvláště výhodného rozdělení sil.
Účelně je podle dalšího znaku vynálezu pro omezení výšky, případně hloubky zasunutí, na příčném členu, případně mezi oběma distančními deskami a v podstatě uprofi střed obou pobíjeních nástrojů uspořádán doraz.
Podle tohoto výhodného uspořádání se rovněž dosahuje výhoda spočívající v tom, že nevznikají žádná výstředná namáhání vibračního pohonu, uloženého na unášeči, při omezení .zasouvacího pohybu.
Zvláště jednoduché konstrukce, která je nenáročná na údržbu, se dosáhne při dalším vytvoření vynálezu, u kterého je mezi oběma distančními deskami unášeče centrálně nad kolejnicí upraveno hydraulickým motorem uspořádaným na vnější straně jedné distanční desky pohénitelné výstředníkově ústrojí vibračního pohonu, které je spojeno přisouvacími pohony, přikloufoenými k oběma horním koncům výkyvných ramen podbíjecích nástrojů a uspořádanými ve svislé rovině osy kolejnice.
Tak se vytvoří pro všechny nástroje velmi kompaktní konstrukční jednotka, která má jen málo přenosných členů, přičemž samostatným výstředným uspořádáním vedení unéšeče pro výškové přestavování se dosáhne celá řada možností různých konstrukčních uspořádání agregátů podbíjecích nástrojů, a to zejména pro podbíječky výhybek a přímých kolejí
Podle zvláště výhodné kombinace znaků podbíječky podle vynálezu, která má nad každou kolejnicí a v podélném směru pražce vedle sebe uspořádané podbíjecí agregáty jsou oba podbíjecí agregáty uspořádány zrcadlově souměrně ke svislé podélné rovině kolejnice, případně stroje, přičemž pro navzájem závislé nebo nezávislé výškové přestavování podbíjecích agregátů jsou navzájem pevně mezi oběma podbíjecíml agregáty na rámu stroje uspořádána výšková vedení.
Takto vytvořená podbíječka má zvláště jednoduchou konstrukci a je nenáročná na údržbu, protože ve srovnání se známými konstrukcemi je počet pohonů potřebných pro oba agregáty podbíjecích nástrojů zmenšen zhruba na polovinu. Mimoto poskytuje zrcadlově souměrné a centrální uspořádání obou vedení unášečů mezi oběma kolejnicemi na rámu stroje zvláště robustní konstrukci, která má velkou životnost. Při současném ovládání obou agregátů podbíjecích nástrojů. které lze uskutečnit například jednoduchým tuhým spojením nebo ovládáním, a které se provádí při nasazení takových podbíječek ve většině případů, dosahuje se zvláště účinného a rovnoměrného zhutnění obou míst, kde se křižuje kolejnice s pražcem, to je s příčným pražcem koleje.
Podle dalšího výhodného vytvoření vynálezu je výkyvné rameno držáku podbíjecích nástrojů tvořeno dvěma přepážkou navzájem spojenými podélnými členy, na jejichž koncích jsou zrcadlově souměrně uspořádána obě boční ramena, opatřená zesilovacími, případně montážními nástavci.
Toto vytvoření zajišťuje zvláště robustní 'i konstrukci, která zajišťuje, že se dosáhne značné životnosti i při velkém namáhání, a to i tehdy, jsou-li na jednom bočním ramenu uspořádány dvě špičky podbíjecích nástrojů. Mimoto se umožní velmi jednoduché uvolňování špiček, což zajišťují relativně volně vystupující montážní nástavce.
Vynález je v dalším podrobněji vysvětlen na pěti příkladech provedení ve spojení s výkresovou částí, přičemž jsou zde uvedeny ještě další drobné výhody.
Na obr. 1 a 2 je znázorněn první příklad provedení podbíječky podle vynálezu v podélném pohledu se dvěma podbíjecími agregáty, určenými pro práci v obou oblastech křížení kolejnic s příčným pražcem. Na obr.
je přitom znázorněn podélný pohled a obr.
představuje čelní pohled ve směru šipky II z olbr. 1.
Na obr. 3 je znázorněn další příklad provedení vynálezu, který je podobný levé spodní části obr. 2, přičemž však agregát podbíjecích nástrojů je znázorněn v částečném řezu v rovině souměrnosti podbíjecího agregátu a rovněž rám stroje je znázorněn v částečném příčném řezu.
Na obr. 4 je znázorněn agregát podbíjecích nástrojů pro práci v oblasti křížení kolejnice s příčným pražcem, a to v čelním pohledu podle šipky IV z obr. 5.
Na obr. 5 je znázorněn v podélném pohledu agregát podbíjecích nástrojů, uspořádaný nad vedením na rámu podbíječky, a to v poloze, ve které se podbíjecí nástroje zasouvají do štěrkového lože.
Na obr. 6 je znázorněn čelní pohled na podbíjecí nástroj podle vynálezu.
Na obr. 7 je znázorněn axonometrický pohled na uspořádání podle obr. 6.
Na obr. 8 je znázorněn další příklad provedení podbíjecího nástroje podle vynálezu v axonometrickém pohledu, a to ve spojení s uspořádáním jednoduchých špiček podbíjecího nástroje, které jsou uspořádány pro podbíjecí agregát a které se zasouvají pouze vpravo a vlevo od kolejnice.
Podbíječka 1, která je znázorněna na obr. 1 a 2, má rám 4 stroje, uložený na podvozcích 2, 3, a může se pohybovat po koleji, která je tvořena příčnými pražci 5 a kolejnicemi S. V přečnívající, případně prodloužené oblasti rámu 4 stroje jsou uloženy prostřednictvím vždy jednoho unášeče 9, případně 10 podbíjecích nástrojů, které jsou výškově přestavitelně na rámu 4 stroje, dva podbíjecí agregáty 7, 8, které jsou určeny pro práci na jednom příčném pražci 5. Každý podbíjecí agregát 7, případně 8, je na sobě navzájem nezávisle výškově přestavitelný na rámu 4 stroje prostřednictvím samostatného hydraulického pracovního válce 11 a prostřednictvím držáků 12 unášečů vždy po jednom vodicím sloupku 13 a po vodicí dráze 15, která spolupracuje s vodicím smykadlem 14. Každý z unášečů 9, 10 podbíjecích nástrojů 16, 17 má po dvojicích uspořádané, navzájem přestavitelně a do štěrkového lože na podélných stranách příčných pražců 5 zasouvatelné podbíjecí nástroje 16,
17, dále s hydraulickým motorem 18 spojené přisouvací pohony 19 a konečně výstředníkovým uspořádáním tvořené vibrační pohony 20.
Každý unášeč 9, 10 podbíjecích nástrojů obou podbíjecích agregátů 7, 8 má dva proti sobě vykývnutelné, v podstatě vídlicovltě nebo ve tvaru ± jako tuhá jednotka vytvořené držáky 21 podbíjecích nástrojů, jejichž vzhůru uspořádaná a v podstatě nad kolejnicí 8 upravená výkyvná ramena 22 jsou spojena s přisouvacími pohony 19 a vibračními pohony 20, uloženými na unášečích 9, 10 podbíjecích nástrojů, přičemž dolů uspořádaná boční ramena 23 a 24 těchto výkyvných ramen 22, která jsou upravena napříč k ose koleje, jsou vytvořena pro uvolnitelné uložení vlastních špiček 25 podbíjecích nástrojů 16, 17, které se zasouvají do štěrkového lože po obou stranách každé kolejnice 6. Výkyvná ramena 22 podbíjecích nástrojů 18, 17 jsou přitom uspořádána ve svislé rovině, proložené osou kolejnic, to je podélnou osou kolejnic, a svými horními konci jsou kloubově spojena s pístnicemi přisouvacích pohonů 19, přičemž přiřazené válce těchto přisouvacích pohonů 19 jsou spojeny s vibračními pohony 20.
Oba vidlicovitě vytvořené a obkročmo v podstatě centrálně nad každou kolejnicí 6 uspořádané podbíjecí nástroje 16, 17 jsou přitom výkyvné uloženy ve svislé rovině, proložené osou kolejnice 6, na příslušném unášeči 9, 10 podbíjecích nástrojů kolem výkyvného čepu 28, uspořádaného v podélném středu podbíjecího nástroje 16, 17, případně bezprostředně v oblasti vedle bočních ramen 23, 24. Držáky 21 podbíjecích nástrojů
18, 17 jsou přitom výkyvné uloženy na dvou po obou stranách kolejnice 6 uspořádaných a příčnými členy 17 navzájem pevně spojených distančních deskách 28 unášeče 9, 10 podbíjecích nástrojů, výškově přestavitelného po vodicím sloupku 13. Na příčném členu 27, který spojuje obě distanční desky 28 napříč ke směru koleje, je zhruba uprostřed mezi oběma proti sobě výkyvnými, vidlicovitě vytvořenými podbíjecími nástroji 16, 17 upraven doraz 29, který slouží pro omezení výšky, případně hloubky zasunutí.
Oba podbíjecí agregáty 7, 8 s dvojicemi podbíjecích nástrojů 16, 17, které jsou vytvořeny vidlicovitě a jsou uspořádané výkyvné v podstatě centrálně nad každou kolejnicí 6, a s přisouvacími pohony 19 a s vibračními pohony 20, které jsou k nim přiřazeny, jsou vytvořeny, případně uspořádány zrcadlově souměrně vzhledem k podélné svislé rovině stroje, proložené osou koleje. Vzhledem k podélné ose stroje je přitom hydraulický motor 18 uspořádán na vnější straně a vodicí sloupek 13 a vodicí dráha 15, spolupracující s vodicím smýkadlem 14, na vnitřní straně, přičemž pro na sobě zá221264 vislé nebo nezávislé výškové přestavení podbíjecích agregátů 7, 8 jsou oba vodicí sloupky 13 s oběma vodicími drahami 15 uspořádány navzájem pevně mezi oběma podbíjecími agregáty 7, 8 na rámu 4 stroje.
Každý držák 21 podbíjeeích nástrojů 18, 17, který je uložen nad každou kolejnicí 6 koleje v podstatě obkročmo, je vytvořen jako tuhá jednotka, čímž se dosahuje přenosu sil v podstatě bez vůlí a získá. se. uzavřený silový tok z místa zasouvání špiček 25 podbíjecích nástrojů až k místům připojení přisouvacího pohonu 19 a vibračního .pohonu 2D, takže nevzniká téměř žádná ztráta na velikosti amplitudy při přenosu vibračního pohybu a mimoto se dosáhne silově pevného přenosu přisouvacích sil.
Je samozřejmé, že lze oba podbíjecí agregáty 7, 8 spojit pro současné nasazení neznázorněnou diferenciální uzávěrkou, přičemž vzhledem k takto zesílenému zhutňavání, kterého se dosahuje dík současnému zasouvání a dík rovnoměrnému působení vidlicovitých tvarů, je výhodné uspořádat u vyčnívající konstrukce daného příkladu provedení v oblasti předního podvozku 3 na každé kolejnici 6 držák 31, ovladatelný nebo vykývnutelný silovým pohonem 39. Popsaná podbíječka 1 má také spustitelný a mezi oběma podvozky 2, 3 v těžišti uspořádaný otočný talíř 32, prostřednictvím které lze snadno provádět otočení podbíječky 1 do požadovaného směru práce.
Na obr. 3 znázorněný další příklad provedení ukazuje podbíjecí agregát 36, který je výškově přestavíte1 ný na rámu 33 stroje prostřednictvím hydraulického pracovního válce 35 po dvou vodicích sloupcích 34. Rám 33 stroje se může, podobně jako tomu bylo u prvního příkladu ; provedení, pohybovat prostřednictvím podvozků 2, 3 po kote ji, tvořené kolejnicemi 6 a příčnými pražci 5, které je spojují. Podbíjecí agregát 36 má rovněž držák 21 podbíjeeích- nástrojů, na kterém je uvolnitelně upevněna vlastní špička 25 podbíjecího nástroje-a na ní upevněné desky. Držák 21 podbíjeeích nástrojů je opět vytvořen jako tuhá jednotka, která je vidlicovitá nebo má tvar ± a která je, spolu, s výkyvným ramenem 22, které je uspořádáno ve svislé rovině proložené osou kolejnice, uspořádána obkročmo nad kolejnicí 6.
Na rámu 33 stroje jsou na horním, případně spodním nosníku uspořádány napříč k podélnému směru stroje přesahující příčné výztuhy 37, :38, mezi kterými jsou uspořádány oba vodicí sloupky 84 a po kterých lze výškově přestavovat, případně nastavovat podbíjecí agregát 36. Držák ,21 podbíjecích nástrojů má v podstatě uprostřed délky podbíjecího nástroje výkyvný čep 39, kolem kterého je.v, podélném směru koleje výkyvný. Mezi horním koncem výkyvného ramena 22 a mezi výstředníkovým ústrojím 41, spojeným s hydraulickým motorem 42, je uspořádán hydraulický pracovní válem40.
Držák 21 podbíjeeích nástrojů je prostřednictvím svého výkyvného čepu 39 výkyvné uložen na dvou distančních deskách 44, spojených příčným členem 43, přičemž na vnějších stranách obou distančních desek 44 jsou uspořádána nosná ramena 45, která jsou spojena s příčnou deskou 46, na které je přiklouben hydraulický pracovní válec 40. Obě nosná ramena 45,mají vedení, která spolupracují s oběma vodicími sloupky 34.
Vynález se pochopitelně neomezuje na oba popsané příklady provedení, nýbrž je možné v rámci vynálezu provést celou řadu konstrukčních obměn. Tak například je možné držák podbíjeeích nástrojů vyrobit litím neba svařováním. Může být zhotoven z jednoho nebo z více kusů, přičemž Je třeba v každém případě zachovat jeho tuhost v souladu s obkročmým uspořádáním na kolejnici. Vytvoření podle vynálezu lze také samozřejmě použít i u podbíjeeích agregátů, přičemž vlevo a vpravo od kolejnice se upraví pouze toliko jedna špička podbíjecího nástroje nebo jedna dvojice špiček podbíjecího nástroje pro zasouvání do štěrkového lože. V rámci vynálezu je také například možné uspořádat takový držák podbíjecího nástroje, u kterého výkyvný čep v horní oblasti, například na horním konci výkyvného ramene slouží pro spojení s vibračním pohonem a výkyvný kloubový čep ve střední oblasti držáku podbíjecího nástroje je určen pro spojení s přisouvacím pohonem. Rovněž je možné místo hydraulického pracovního válce uspořádat přisouvací pohon tvořený vřetenem a maticí. Je samozřejmě rovněž možné po patřičné úpravě použít podbíjecí nástroj podle vynálezu při sdružení dvou podbíjecích nástrojů jako rozpěrný nástroj pro zasouvání do dvou polí mezi dvěma příčnými pražci, to je v poli omezeném dvěma příčnými pražci a dvěma kolejnicemi.
U uspořádání podle obr.* 4 a 5 je na rámu 47 stroje podbíječky, která se pohybuje po koleji tvořené příčnými pražci 48 a kolejnicemi 49, uspořádán podbíjecí agregát §1, který je výškově přestaviteluýhydraujiqkým pracovním válcem 50 agregátu pro výškové přestavování. Podbíjecí agregát 51 má dva vidlicoví té podbíjecí nástroje 53, 54, které jsou uspořádány obkročmo -na kolejnici -,40 a které jsou proti sobě výkyvné ve svislé rovině kolejnice kolem příčného čepu 52, který je uspořádán rovnoběžně s rovinou koleje a kolmo k podélnému směru stroje. Každý podbíjecí nástroj 53, 54 Je tvořen držákem 55, který je vytvořen jako tuhá jednotka ve tvaru X, přičemž tento držák 55 Je tvořen centrálním výkyvným mamenem 57, uloženým na unášeči 56 podbíjeeích nástrojů, a dvěma na obou stranách centrálního výkyvného ramena 57 a napříč k podélné ose stroje uspořádanými bočními rameny 58. Na každém bočním ramenu 58 obou držáků .55 jsou i uspořádány pří držné patky 59, které slouží pro uložení špiček 60 podbíjeeích nástrojů výkyvně kolem podélného č,epu ,82, uspořádaného rovnoběžně s podélným směrem stroje podle šipky 61.
Obě centrální výkyvná ramena 57 jsou uspořádána na dvou distančních deskách 63, navzájem pevně spojených a uspořádaných vždy vlevo a vpravo nad rovinou kolejnice 49, přičemž tyto distanční desky 63 jsou upraveny na unášeči 56 podbíjecích nástrojů, který je výškově přestavitelný po vodicím sloupku 64. Každá distanční deska 63 má v podélném směru stroje a proti směru pracovního pohybu podle šipky 61 vystupující a s jedním z vodicích sloupků 64 spolupracující vedení 65 unášeče. Mezi oběma distančními deskami 63, v podstatě centrálně nad kolejnicí 49 je uspořádáno výstředníkové ústrojí 67 vibračního pohonu, které pohání hydraulický motor 66, uspořádaný na vnější straně jedné distanční desky 63. Toto výstredníkové ústrojí 67 vibračního pohonu je spojeno s hydraulickými přisouvacími pohony 68, které jsou uspořádány ve svislé rovině kolejnice 49 vždy na horním konci centrálního výkyvného ramene 57 podbíjecího nástroje.
Mezi každým centrálním výkyvným ramenem 57 a přiřazenou přídržnou patkou 59 je uspořádán výkyvný pohon 69, tvořený hydraulickým pracovním válcem, což umožňuje přestavovat, případně vykyvovat po olbou stranách kolejnice 49 do štěrkového lože zasouvané špičky 69 podbíjecích nástrojů nezávisle a individuálně, napříč k ose stroje navzájem neodvisle podle požadavků průběhu koleje, jak je to například na obr. 4 vyznačeno čerchovaně. Každá distanční deska 63 má v oblasti sírany přivrácené k vodícímu sloupku 64 vybrání 70, kterými jsou distanční členy 71 kloubově spojeny s hydraulickými pracovními válci 72 obou výkyvných pohonů 69 podbíjecího nástroje 53 nebo 54, přičemž tyto distanční členy 71 jsou svým druhým koncem upevněny tuze na vzhůru směřujícím centrálním výkyvném ramenu 57. Pístnice 73 výkyvných pohonů 69 jsou prostřednictvím nástavce kloubově spojeny s příslušnými přídržnými patkami 59.
Každý z podbíjecích nástrojů 53, 54, které jsou uspořádány v podstatě obkročmo nad kolejnicemi 49 koleje a které jsou navzájem zrcadlově souměrné vzhledem k rovině, proložené kolmo na podélnou osu stroje, umožňuje silový přenos v podstatě bez vůle a v podstatě uzavřený silový tok z místa zasouvání podbíjecích špiček 60 až do místa spojení a připojení výstředníkového ústrojí 67 vibračního pohonu a přisouvacího pohonu 68, takže nedochází téměř k žádným ztrátám amplitudy při přenosu, vibračního pohybu z výstředníkového ústrojí 67 a dosahuje se silově pevného, v podstatě bezztrá tového přenosu všech přisouvacích sil. I při značném vychýlení jednotlivých podbíjecích špiček 60 Individuálně a nezávisle na protilehlých podbíjecích špičkách 60 téhož nebo jiného podbíjecího nástroje 53, 54 smě12 rem dovnitř ke kolejnici 49 nebo směrem ven od kolejnice 49, se dosahuje v podstatě silově pevného přenosu přisouvacích sil bez zmenšení vibračních pohybů, takže lze podstatně zvýšit účinek zhutňování i v těch nejobtížnějších úsecích koleje.
Vynález se pochopitelně neomezuje ani na příklad provedení, popsaný na obr. 4 a 5, protože v jeho rámci je možná celá řada konstrukčních obměn. Tak například je možné s výhodou upravit více uvedených agregátů podbíjecích nástrojů pro podbíjení jednoho příčného pražce, které mohou být jednotlivě nebo společně přídavně posuvné napříč k podélné ose stroje. Rovněž vytvoření pohonu se neomezuje toliko ná hydraulický pohon. Pro přísuvný pohon podbíjecích nástrojů lze například upravit pohon vřetenem a maticí, přičemž i výkyvný pohon pro boční vykyvování podbíjecích špiček lze vytvořit jako pohon vřetenem a maticí, který je přestavitelný ovládacím ústrojím. Vytvoření všech pohonů jako pohonů s hydraulickým pracovním válcem se však ukázalo jako výhodné i z hlediska životnosti a působení sil s ohledem na životnost agregátů podbíjecích nástrojů. Konečně lze v rámci vynálezu vyrábět držáky podbíjecích nástrojů, které mají v podstatě vidlicovitý tvar nebo tvar ±, litím nebo svařováním, přičemž je třeba brát zřetel na to, aby se vyrobila tuhá jednotka tohoto držáku vzhledem k uspořádání obkročmo nad kolejnicí.
Podbíjecí nástroj 74, který je znázorněn na obr. 6 a 7, je tvořen držákem 77 podbíjecích nástrojů, který je vytvořen vidlicovitě a který je uspořádán obkročmo nad kolejnicí 76, spojenou s příčnými pražci 75, a vlastní špičkou 78 podbíjecích nástrojů, která je s tímto držákem 77 uvolnitelně spojena. Držák 77 podbíjecích nástrojů je vytvořen v podstatě ve tvaru vidlice nebo ve tvaru písmene U, případně ve tvaru ±, je upraven jako tuhá jednotka a má výkyvné rameno 79 pro uspořádání ve svislé podélné rovině kolejnice 76. Toto výkyvné rameno 79 je v podstatě na spodním konci spojeno s bočními rameny 80, která jsou upravena napříč k ose koleje, případně ve směru dolů, a která slouží pro uložení špiček 78 podbíjecích nástrojů, zasouvatelných do štěrkového lože jak vpravo, tak i vlevo od příslušné kolejnice 76. Výkyvné rameno 79 je účelně vytvořeno ze dvou, jednou nebo několika přepážkami 81 navzájem spojených podélných členů 82, na jejichž koncích jsou zrcadlově souměrně uspořádána obě boční ramena 80, která jsou opatřena zesilovacími, případně montážními nástavci 83.
Držák 77 podbíjecích nástrojů je vytvořen pro uvolnitelně upevnění čtyř špiček 78 podbíjecích nástrojů, upravených v příčném směru koleje, případně vždy dvou vlevo a vpravo od kolejnice 76 vedle sebe uspořádaných špiček 78 podbíjecích nástrojů, určených pro zasouvání do štěrkového lože.
Pro uložení těchto špiček 78 je opatřen odpovídajícími kuželovými otvory 84 a úložnými otvory 85 pro klíny, které jsou uspořádány v zesilovacích, případně montážních nástavcích 83.
Podbíjecí nástroj, který je znázorněn na obr. 6 a 7, je určen zejména pro montáž do podbíjecích agregátů, uspořádaných výškově přestavitelně na podbíječkách a opatřených vlastním unášečem pro uložení tohoto podbíjecího nástroje. Jak je to patrno zejména z obr. 7, je vidlicovitě vytvořený podbíjecí nástroj 74 zhruba uprostřed svojí délky opatřen uložením 86 pro výkyvné uložení čerchovaně znázorněného unášeče 87 podbíjecích nástrojů podbíjecího agregátu, a dále má na horním konci výkyvného ramena 79 místo 88 uložení, případně přikloubení pro spojení s hydraulickým pracovním válcem 89 přisouvacího pohonu podbíjecího agregátu. Tyto podbíjecí nástroje 74 jsou upraveny zejména pro uspořádání po dvojicích, případně pro vzájemné přestavování na unášeči 87 podbíjecích nástrojů výškově přestavitelného podbíjecího agregátu, který je spojen s vibračními a s přisouvacími pohony. Je účelné, aby dva z těchto navzájem spolupracujících podbíjecích nástrojů 74 pro zasouvání do štěrkového lože v místě křížení kolejnice 76 s pražcem byly uspořádány na podbíjecím agregátu, protože zpravidla je nad každou kolejnicí 76 jeden takový podbíjecí agregát, aby bylo možné zajistit rovněž podepřenou polohu pražce.
Podstatné na tomto uspořádání podbíjecího nástroje podle vynálezu je jeho vytvoření jako tuhá jednotka, přičemž jak vlevo, tak i vpravo od kolejnice 76 použité špičky 78 podbíjecích nástrojů jsou pevně spojeny s držákem 77 podbíjecích nástrojů a zajištění pohybu pro prisouvání nástrojů se uskutečňuje výkyvným ramenem 79 ve svislé rovině, proložené osou kolejnice 76. Tím se dosáhne zvláště výhodného přenosu sil bez vůle, a to sil vznikajících současně v obou místech zasunutí špiček 78 podbíjecích nástrojů, Jakož i podstatně rovnoměrnějšího zhutnění štěrku jak vlevo, tak i vpravo od kolejnice 76.
Na obr. 8 je schematicky znázorněno další uspořádání podle vynálezu, u kterého jsou dva vidlicovitě vytvořené podbíjecí nástroje opatřeny vždy jedním výkyvným ramenem Sl, které je uspořádáno pro vykyvování ve svislé rovině proložené kolejnicí a nad kolejnicí. Oba podbíjecí nástroje SO jsou proti sobě vykývnutelné v podélném směru kolejnice prostřednictvím hydraulického pracovního válce 92 přisouvacího pohonu, a to kolem výkyvného čepu 93, který je spojen s vibračním ústrojím 94, který je uspořádán napříč k ose koleje a který je uložen na neznázorněném unášeči podbíjecích nástrojů. U tohoto provedení je samozřejmě možné zajistit vibrace také přes místa 88 uložení, případně přikloubení, a případně i přes hydraulický pracovní válec 80 přisouvacího pohonu.
Provedení podle obr. 8 má toliko jednoduché, vpravo a vlevo od kolejnice zasouvatelné špičky 95 podbíjecích nástrojů, které jsou u tohoto jednoduchého uspořádání účelně vytvořeny s většími deskami špiček. Obě boční ramena pro uložení špiček 95 podbíjecích nástrojů jsou zde v podstatě obdobná jako u příkladu provedení podle obr. 6 a vidlicovitě vytvořený podbíjecí nástroj 90 je zhruba v polovině svojí délky opatřen místem 96 uložení pro spojení s přísuvným pohonem a na horním konci výkyvného ramena 91 místem 97 uložení pro výkyvné uložení unášeče podbíjecích nástrojů.
Vynález se pochopitelně neomezuje na popsané příklady provedení, avšak je v jeho rámci možné uspořádat celou řadu variant provedení, které jsou, pokud jde o uspořádání podbíjecího nástroje, případně držáku podbíjecího nástroje vytvořeny jako tuhá jednotka, například z jednoho kusu, nebo z více kusů, které jsou zhotoveny litím nebo svařováním. Podbíjecí nástroj podle vynálezu lze použít nejen u podbíjecích agregátů, které předpokládají uspořádání podbíjecích nástrojů po dvojicích obkročmo nad pražcem, avšak také pro uspořádání, u kterého jsou podbíjecí nástroje podle vynálezu určeny pro stejné pole mezi pražci, aby pracovaly jako takzvané rozpěrací nástroje pro podepření dvou sousedních pražců současně po obou stranách jedné kolejnice. Mimo to lze například ve spojení s podbíjecím nástrojem podle vynálezu uspořádat místo hydraulického pracovního válce přisouvací pohon, tvořený vřetenem a maticí.

Claims (7)

1. Stroj pro podbíjení příčných pražců koleje, který má alespoň jeden, na rámu stroje prostřednictvím hydraulického pracovního válce výškově přestavitelný podbíjecí agregát, který má na unášeči po dvojicích uspořádané, navzájem přestavitelně, na podélných stranách pražců do štěrkového lože zasouvatelné podbíjecí nástroje, tvořené držáky a špičkami a pohony pro jejich přisouvání a vibrační pohony, vyznačený tím, že podbíjecí agregát (7, 8, 36] má dva navzáVYNÁLEZU jen výkyvné a jako tuhá jednotka vytvořené držáky (21) podbíjecích nástrojů (.1.6, 17), které mají vždy jedno vzhůru upravené a v podstatě nad kolejnicí (6) uspořádané výkyvné rameno (22), které je jednak uloženo na unášeči (9, 10) podbíjecích nástrojů (16, 17) a jednak je spojeno s přisouvacím pohonem (19) a s vibračním pohonem (20), které jsou uloženy na unášeči (9, 10) podbíjecích nástrojů (16, 17), a jednak mají na221264 přič k ose koleje, případně směrem dolů upravená boční ramena (23, 24] vytvořená pro uložení špiček (25) podbíjecích nástrojů (16, 17), které jsou zasouvatelné po obou stranách kolejnice (6) do štěrkového lože.
2. Stroj podle bodu 1, vyznačený tím, že oba v podstatě centrálně nad kolejnicí (6) uspořádané podbíjecí nástroje (16, 17) podbíjecího agregátu (7, 8, 36) jsou uloženy výkyvné ve svislé rovině proložené osou kolejnice (6) na výkyvném čepu (39) unášeče (9, 10) podbíjecích nástrojů (16, 17), který je upraven v podstatě v podélném středu podbí jecích nástrojů (16, 17), případně vedle bočních ramen (23, 24).
3. Stroj podle bodů 1 a 2, vyznačený tím, že oba držáky (21) podbíjecích nástrojů (16, 17) jsou vždy po obou stranách svého výkyvného ramene (22) výkyvné uloženy na dvou, po obou stranách kolejnice (6) uspořádaných, příčnými členy (27, 43) pevně navzájem spojených distančních deskách (28, 44) unášeče (9, 10) podbíjecích nástrojů (16, 17).
4. Stroj podle bodu 3, vyznačený tím, že pro omezení výšky, případně hloubky zasunutí je na příčném členu (27, 43), případně mezi oběma distančními deskami (28, 44), a v podstatě uprostřed obou podbíjecích nástrojů (16, 17) uspořádán doraz (29).
5. Stroj podle jednoho z bodů 1 až 4, vy16 značený tím, že mezi oběma distančními deskami (28) unášeče (9, 10) je centrálně nad kolejnicí (6) upraveno hydraulickým motorem (18), který je uspořádán na vnější straně jedné distanční desky (28), pohánitelné výstředníkové ústrojí vibračního pohonu (20), které je spojeno přisouvacími pohony (19) přibloubenými k oběma horním koncům výkyvných ramen (22) podbíjecích nástrojů (16, 17) a uspořádanými ve svislé rovině osy kolejnice (8).
6. Stroj podle bodů 1 až 5, který má nad každou kolejnicí a v podélném směru: pražce v sousedství uspořádané podbíjecí agregáty, vyznačený tím, že oba podbíjecí. agregáty (7, 8] jsou uspořádány zrcadlově souměrně ke svislé podélné rovině kolejnice (6), případně stroje, přičemž pro navzájem závislé nebo nezávislé výškové přestavování podbíjecích agregátů (7, 8) jsou navzájem pevně mezi oběma podbí jecími agregáty (7, 8) na rámu (4) stroje uspořádána výšková vedení (13, 15).
7. Stroj podle jednoho z bodů 1 až 6, vyznačený tím, že výkyvné rameno (79) držáku (77) podbíjecích nástrojů je tvořeno dvěma přepážkou (81) navzájem spojenými podélnými členy (82), na jejichž koncích jsou zrcadlově souměrně uspořádána obě boční ramena (80), opatřená zesilovacími, případně montážními nástavci (83).
CS8077A 1976-02-20 1977-01-05 ) Stroj pro podbíjení příčných pražců koleje CS221264B2 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT123876A AT343168B (de) 1976-02-20 1976-02-20 Gleisstopfmaschine mit wenigstens einem hohenverstellbaren stopfaggregat
AT123976A AT346381B (de) 1976-02-20 1976-02-20 Stopfwerkzeug fuer gleisstopfmaschinen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS221264B2 true CS221264B2 (cs) 1983-04-29

Family

ID=25595273

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS8077A CS221264B2 (cs) 1976-02-20 1977-01-05 ) Stroj pro podbíjení příčných pražců koleje

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS221264B2 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3658432B2 (ja) 連続して隣り合っている2本の枕木の下側を締め固める軌道締め固め機のための締め固めユニット
CA1045901A (en) Mobile track tamper
SK24193A3 (en) Packing machine for rail casing
CA1230267A (en) Ballast tamping machine
SK279114B6 (sk) Podbíjačka koľaje, najmä na podbíjanie výhybiek a
CZ320592A3 (en) Sleeper-tamping set
CS224604B2 (en) Packing machine for steepers,particularly for packing railway points
CS273155B2 (en) Packing set
CS273312B2 (en) Truck machine for rails' packing, levelling and straightening
CS224647B2 (en) Packing machine for packing railway cross sleepers
CS218580B2 (en) Mobile track packing machine
CZ278179B6 (en) Track packing machine being provided with packing units adjustable in the track transversal direction
JP2854158B2 (ja) 3個の枕木の下部を突固める軌道突固め機用の突固めユニット
US4404913A (en) Tamping tool assembly
US4258627A (en) Ballast tamping
US4476786A (en) Ballast tamping machine
PL199306B1 (pl) Agregat do podbijania podkładów toru kolejowego
CS221264B2 (cs) ) Stroj pro podbíjení příčných pražců koleje
JP2022551481A (ja) 軌道のまくらぎ下を突き固めるための突固めアセンブリ
JPS5929724B2 (ja) 3対の填充工具を一体的に上下移動及び振動させることができる軌道填充機
CS264278B2 (en) Tamping aggregate for a packing machine
EA039948B1 (ru) Шпалоподбивочный агрегат для подбивки шпал рельсового пути
US5862759A (en) Self-propelled machine for stabilizing, by hammering and compacting, tracks laid on ballast
US4074631A (en) Ballast tamping implement on a mobile track tamper
EP0298049B1 (en) Ridging device for earthing up the ballast of a railway by vibro-compression