CS263981B1 - Process for preparing double nickel-magnesium cyclo-tetraphosphates - Google Patents
Process for preparing double nickel-magnesium cyclo-tetraphosphates Download PDFInfo
- Publication number
- CS263981B1 CS263981B1 CS88866A CS86688A CS263981B1 CS 263981 B1 CS263981 B1 CS 263981B1 CS 88866 A CS88866 A CS 88866A CS 86688 A CS86688 A CS 86688A CS 263981 B1 CS263981 B1 CS 263981B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- magnesium
- nickel
- hydroxide
- phosphoric acid
- mixture
- Prior art date
Links
Landscapes
- Catalysts (AREA)
Abstract
Způsob syntézy podvojných cyklo- -tetrafosforečnanů nikelnato-hořečnatých c-Ni2-xMgxP40i2, kde x = (0; 2), spočívá v kalcínacl směsi oxidu, hydroxidu, uhličitanu nebo hydroxíd- -uhllčitanu nikelnatého a hořečnatého a kyseliny fosforečné, přičemž rychlost ohřevu je menší, než 45 °C/min., na teplotu 300 až 1100 °C a v prostoru kalcinace je tenze páry vyšší, než 20 kPa.A method for synthesizing double cycling of nickel-magnesium tetraphosphates c-Ni2-xMgxP40i2, where x = (0; 2), lies in the calcination mixture oxide, hydroxide, carbonate or hydroxide nickel and magnesium carbonates and acid phosphoric, taking a heating rate is less than 45 ° C / min 1100 ° C and in the calcination area is the vapor pressure higher than 20 kPa.
Description
263981263981
Vynález se týká způsobu přípravy podvoj-ných cyklo-tetrafosforečnanů nikelnato-ho-řečnatých.BACKGROUND OF THE INVENTION The present invention relates to a process for the preparation of nickel (II) cyclobutyrophosphates.
Podvojné cyklo-tetrafosforečnany nikelna-to-hořečnaté jsou vyjádřeny vzorcem c-Ni2_xMgxP40i2, kde x může být v rozmezí od hodnot blíží-cích se nule až do hodnot blížících se dvě-ma. Tyto sloučeniny se vyznačují vysokoutermickou a chemickou stabilitou i žluto-zelenou barevností a jejich použití může býtjako barevné speciální hygienicky a ekolo-gicky nezávadné pigmenty, či do různýchvysokoteplotních materiálů, nebo pro agro-chemické účely.The nickel-to-magnesium double cyclo-tetraphosphates are represented by the formula c-Ni2_xMgxP40i2, where x may range from near zero to near two. These compounds are distinguished by high router and chemical stability as well as yellow-green coloring, and their use can be color-specific hygienic and environmentally friendly pigments, or in various high temperature materials, or for agro-chemical purposes.
Dosud jediný uváděný způsob přípravytěchto látek spočívá v jejich krystalizaci zchladnoucí taveniny, obsahující v potřeb-ných množstvích fosforečnanové aniontyspolu s nikelnatými a hořečnatými kationty.Tento způsob přťpravy podvojných cyklo--tetrafosforečnanů nikelnato-hořečnatých jevš,ak vhodný především pro preparativní la-boratorní účely. Lze tak sice připravit vel-mi čisté produkty, avšak pro širší technolo-gické využití k přípravě produktů pro pig-mentářské či agrochemické účely, které ne-vyžadují zcela čisté produkty, je tento způ-sob jen málo vhodný. Při této metodě jsoutotiž vysoké nároky na energii, neboť jetřeba převádět výchozí směs do taveniny zavysokých teplot a tu pak je třeba navíc po-nechat regulovaně (za stálého přihříváníjchladnout. Technologická realizace této me-tody je také komplikována nezbytností za-jištění suché atmosféry nebo vakua v pro-storu taveniny.Until now, the only reported process for preparing these substances is their crystallization of the chilled melt, which contains, in the required amounts, phosphate anion together with nickel and magnesium cations. This process for the preparation of double cyclic nickel magnesium magnesium stearate, particularly suitable for preparative laboratory purposes. Thus, although very pure products can be prepared, however, this method is poorly suited for wider technological applications to prepare products for pigmentary or agrochemical purposes that do not require completely pure products. In this method, high energy demands arise, as it is necessary to convert the starting mixture into the melt of the high temperatures and then to leave it in a controlled manner (with constant heating). The technological implementation of this method is also complicated by the necessity of providing a dry atmosphere or vacuum. in the melt space.
Uvedené nedostatky odstraňuje způsobpřípravy podvojných cyklo-tetrafosforečna-nů nikelnato-hořečnatých vzorce 'C-NÍ2-x,MgxP4O12, kde x může být v rozmezí od hodnot blíží-cích se k nule až do hodnot blížících se dvě-ma, podle vynálezu vyznačující se tím, žeoxid, hydroxid, uhličitan nebo hydroxid--uhličitan nikelnatý spolu s oxidem, hydro-xidem, uhličitanem nebo hydroxid-uhličita-nem hořečnatým ve vzájemném poměru Ni//Mg odpovídajícím molárně vztahu (2—x)/xse kalcinuje s kyselinou fosforečnou ve vý-chozí směsi, kde množství fosforečnanovýchaniontů ke dvojmocným kationtům odpovídámolárnímu poměru P20s/( Ni-j-Mg) rovné-!mu hodnotě 0,96 až 1,30, s výhodou hodnotě1 až 1,04, přičemž výchozí směs se připravítím způsobem, že se na nikelnatou a hořeč-natou sloučeninu působí kyselinou fosforeč-nou, s výhodou koncentrace 30 až 95 hmot.procent H3PO4 a výchozí směs se s výhodouponechá dále alespoň 1 hod. volně reago-vat, s výhodou za míchání, a potom se začnezahřívat rychlostí menší, než 45 °C/min., s výhodou rychlostí 1 až 8 °C/min., na teplotu300 až 1100 C|C, s výhodou na teplotu 400 až750 °'C, přičemž v prostoru kalcinace je ten-ze vodní páry vyšší, než 20 kPa, s výhodou60 až 100 kPa.The above-mentioned drawbacks are avoided by the preparation of double cyclic tetrafluorophosphates of nickel-magnesium with the formula C-N12-x, MgxP4O12, where x can range from near zero to near two, according to the invention characterized by in that the nickel carbonate oxide, hydroxide, carbonate or hydroxide, together with magnesium carbonate, hydroxide, carbonate or hydroxide-carbonate in the Ni / Mg ratio relative to each other (2-x) / x is calcined with phosphoric acid in the starting mixture, wherein the amount of phosphate anions to divalent cations is equivalent to 0.96 to 1.30, preferably from 1 to 1.04, preferably from 1 to 1.04, with a starting ratio of 0.96 to 1.30. treating the nickel and magnesium compounds with phosphoric acid, preferably a concentration of 30 to 95 percent by weight of H 3 PO 4, and the starting mixture being preferably continued for at least 1 hour freely react, preferably with stirring, and then heat up at a rate of less than 45 ° C / min, preferably at a rate of 1 to 8 ° C / min, to a temperature of 300 to 1100 ° C, preferably to a temperature of 400 to 750 ° C, wherein in the calcination area the water vapor is greater than 20 kPa, preferably 60 to 100 kPa.
Vzájemný poměr nikelnatých a horečna-tých sloučenin ve výchozí směsi se volí po-dle požadavku na obsah nikelnatých a ho-řečnatých kationtů v produktu. Obsah ho-řečnatých kationtů (xj se může pohybovatv rozmezí od hodnot blížících se k nule aždo hodnot blížících se dvěma. Hodnot nulaani dvě nemůže být použito, neboť pak byse totiž nejednalo o podvojný produkt, aleo čistý cyklo-tetrafosforečnan dinikelnatýC-N12P4O12, resp. o čistý cyklo-tetrafosforeč-nan dihořečnatý c-Mg2'P40i2.The ratio of nickel and magnesium compounds in the starting mixture is selected as required for the content of nickel and magnesium cations in the product. The content of cationic cations (xj can range from near to zero to values near two. The values of nulaani two cannot be used, since then it is not a double product, but pure cyclo-tetraphosphate C-N12P4O12, respectively). o pure cyclo-tetraphosphate di-magnesium c-Mg 2 P 4 O 2.
Množství kyseliny fosforečné ve výchozísměsi, vyjádřené molárním poměrem P2O5//(Ni-j-Mg), lby v případě zpracování zcelačistých surovin bylo nejvhodnější použítpřesně podle stechiometrie (tj. uvedený po-měr rovný jedné). Avšak podle čistoty po-užité kyseliny fosforečné (obsah iontů kovův ní) a podle čistoty nikelnaté a hořečnatésuroviny (příměsi kovů) je třeba poměr u-ipravit v uvedeném rozsahu 0,96 až 1,30, při-čemž výhodnější je, je-li fosforečnanovýchaniontů malý přebytek (1 až 1,04), než na-opak jejich výraznější nedostatek oproti ste-chiometrii. Koncentrace kyseliny fosforečnéje z hlediska řízení kondenzačních reakcía tím i výtěžku a čistoty produktu výhodněj-ší nižší; tato nižší koncentrace způsobujevšak zase zvýšení energetických nároků naodpaření přebytečné vody a zvětšuje objemvýchozí směsi, jež navíc má charakter řídkésuspenze.The amount of phosphoric acid in the starting material, expressed as the molar ratio of P2O5 / (Ni-j-Mg), in the case of the purification of the purified raw materials, was most accurately used according to the stoichiometry (i.e., the stated ratio equal to one). However, depending on the purity of the phosphoric acid used (metal ion content) and the purity of the nickel and magnesium urea (metal admixture), it is necessary to prepare in the range of 0.96 to 1.30, more preferably being phosphate anion is a small excess (1 to 1.04), rather than being more markedly deficient than stoichiometry. The phosphoric acid concentration is thus more advantageous in terms of controlling the condensation reaction, and thus the yield and purity of the product more advantageously; however, this lower concentration, in turn, increases the energy demand of evaporating excess water and increases the bulk of the mixture, which in addition has the character of a thin suspension.
Její kalcinace potom přináší technicképroblémy oproti kalcinaci směsi menšíhoobjemu, která by byla v podobě tuhé či pas-tovité, jež vzniká, je-li použita kyselina fos-forečná koncentrace v uvedeném výhodnémrozsahu 30 až 85 hmot. %. Ponechání směsiobsahující fosforečnanové, nikelnaté a ho-řečnaté ionty před kalcinaci alespoň 1 hod.samovolně reagovat, je výhodné pro dosta-tečné proběhnutí úvodní reakce výchozí ni-kelnaté a hořečnaté sloučeniny s kyselinoufosforečnou; to je neutralizační reakce připoužití hydroxidů, či zejména pak rozklad-né reakce uhličitanů, neboť uvolňovaný o-xid uhličitý a jím způsobené kypění směsiby vlastní kalcinaci komplikovaly. 'Z toho důvodu je také výhodné mícháníreagující výchozí směsi. Zahřívání směsirychlostí menší, než 45 °C/min. se volí pro-to, aby jednotlivé dehydratační a konden-zační reakce postupně probíhající ve směsimohly při teplotách (nelbo v jejich blízkos-ti), při kterých k nim dochází, proběhnoutco nejpomaleji a tím s co nejvyšším výtěž-kem. Jinak by docházelo k nežádoucímuštěpení meziproduktů za uvolňování fosfo-rečné složky, jež by pak kondenzovala sa-mostatně na polyfosforečné kyseliny a tím 263981 znečišťovala hlavní produkt a snižovala je-ho výtěžek. Při volbě velmi nízké rychlosti záhřevuje zase třeba počítat s neúměrným prodlou-žením doby přípravy produktu a tím i určitézvýšení materiálových a energetických ná-roků. Navíc bude v tomto případě i obtíž-nější udržovat v prostoru kalcinované směsidostatečnou tenzi vodní ipáry a tím zabra-ňovat možnému štěpení meziproduktů. Spod-ní nutná hranice teploty kalcinace (300 ClC)je dána teplotou pozvolného vzniku prvníchčásteček podvojných cyklo-tetrafosforečna-nů nikelnato-hořečnatých. Horní hraniceteplotní oblasti kalcinace (1100 °C) souvisís termickou stabilitou podvojných cyklo--tetrafosforečnanů nikelnato-hořečnatých,které při této teplotě nekongruentně tají. Výhodná teplota kalcinace v rozmezí 400až 750 QC je dána tím, že podvojné cyklo--tetr-afosforečnany vznikají při teplotě nad400 °C již s dostatečnou rychlostí a zprvuse tvořící amorfní produkty přecházejí namikrokrystalky, jež jsou z hlediska uvažo-vaného použití, jeho nejvhodnější formou.Horní hranice této výhodné teplotní oblasti(750 °'C) je pak dána tím, že při této teplotějiž reakce vzniku podvojných cyklo-tetra-fosforečnanů proběhly (pokud bylo použitovýhodných rychlostí ohřevu), a to i při vyš-ších tenzích vodní páry v prostoru kalcina-ce. Udržování tenze vodní páry v prostorukalcinované směsi vyšší než 20 kPa je nutnépro zabránění vzniku nežádoucích vedlej-ších kondenzačních produktů a zabráněníodštěpování a samostatné kondenzace fos-forečné složky. Přítomná vodní pára' jednotlivé konden-zační reakce poněkud zpomaluje, umožňujejejich kvantitativnější průběh a zabraňujetaké vzniku nežádoucí neporézní krusty napovrchu částeček kalcinované směsí, kteráby bránila kvantitativnímu průběhu dehyd-ratačních reakcí. Výhodné je udržovat tenzivodní páry nad 60, kPa, kdv je její působenív uvedeném směru dostatečné. Horní hrani-ce pro výhodnou tenzi vodní páry v prosto-ru kalcinované směsi — WO kPa — je dánapředevším nutností zvýšených konstrukč-ních, materiálových a energetických nárokůna kalcinační zařízení a vedení kalcinace,při použití vvšších tlaků, ne9 ie tlak atmo-sférický. Navíc zvvšené brzdění kondenzač-ních a dehvdratačních reakcí v důsledkutenze vodní páry nad 100 kPa bv opět ne-úměrně prodlužovalo dobu přípravy produk-tu.Its calcination then brings technical problems over the calcination of a smaller-volume mixture which is solid or pasty when phosphoric acid is used in the preferred range of 30 to 85% by weight. %. Leaving the mixture containing the phosphate, nickel, and magnesium ions to react for at least one hour is advantageous for the initial reaction of the starting niobium and magnesium compounds with phosphoric acid; this is the neutralization reaction of using hydroxides, or in particular the decomposition reaction of carbonates, since the carbon dioxide liberated and the leakage of the mixture caused by it have complicated the calcination itself. For this reason, it is also preferred to mix the reacting starting mixture. Mixture heating at less than 45 ° C / min. it is chosen that the individual dehydration and condensation reactions proceed in a slower manner at the temperatures (not near them) at which they occur and thus with the highest yield. Otherwise, the intermediates would be undesirably released to release the phosphorus component, which would then condense separately from the polyphosphoric acids, thereby contaminating the main product and reducing its yield. In selecting a very low speed, it is necessary to consider disproportionately prolonging the time of preparation of the product and thus increasing the material and energy costs. In addition, it will be more difficult in this case to keep the space calcined by the blend of water-vapor pressure and thereby prevent possible cleavage of the intermediates. The lower bound of the calcination temperature (300 ClC) is given by the temperature of the gradual formation of the first nickel-magnesium double cyclo-tetraphosphate particles. The upper boundaries of the calcination area (1100 ° C) are related to the thermal stability of the nickel-magnesium double-cyclo-tetrabosphates, which are melting at this temperature. The preferred calcination temperature in the range of 400 to 750 ° C is due to the fact that the double cyclotetrophosphates are formed at a temperature above 400 ° C already at a sufficient rate and initially amorphous products pass through the microcrystals, which are the most suitable form of the intended use. The upper limit of this preferred temperature region (750 ° C) is then due to the fact that at this temperature the formation of double-cyclo-tetra-phosphates took place (if suitable heating rates were used), even at higher water vapor tensions in calcination space. Keeping the water vapor pressure in the space-cooled mixture above 20 kPa is necessary to prevent the formation of undesired by-product condensation products and to prevent cleavage and separate condensation of the phosphorus component. The present water vapor slows down the individual condensation reactions, allowing for a more quantitative course and avoiding the formation of an undesirable non-porous crust of the surface of the particles calcined by the mixture to prevent the quantitative course of the dehydration reactions. It is advantageous to keep the tension vapors above 60 kPa, the pressure is sufficient in this direction. In particular, the upper limit for advantageous water vapor pressure in the calcined mixture space - WO kPa - is the need for increased design, material and energy requirements of the calcining device and the calcination conduit, when using higher pressures, the pressure is not spherical. In addition, the increased braking of condensation and dehydration reactions due to the water vapor pressure above 100 kPa bv again disproportionately prolonged the product preparation time.
Podstata způsobu podle vvnálezu dále spo-čívá v tom, že se na produkt po katoinacipůsobí kyselinou chlorovodíkovou, sírovou,dusičnou nebo fosforečnou, s výhodou hmot-nostní koncentrace 0.5 až 10 θ/o. Tato opera-ce se provádí eventuálně jako vyčištění zís-kaného produktu při ieho· potřebě v čistépodobě, Působením uvedených kyselin seodstraní všechny nežádoucí vedlejší produk-ty i eventuálně zbytky výchozí směsi, které tak přejdou do roztoku. Podvojné cyklo-tet-rafosforečnany nlkelnato-hořečnaté působe-ní těchto kyselin odolávají. Jestliže se pod-vojné cyklo-tetrafosforečnany nikelnato-ho-řečnaté připravují pro použití k pigmentář-ským či agrochemickým účelům a zejménajestli se připravovaly za podmínek podlevynálezu uvedených jako s výhodou, nenítřeba toto čištění provádět.The principle of the present invention furthermore comprises treating the product with hydrochloric, sulfuric, nitric or phosphoric acid, preferably a concentration of 0.5 to 10. Optionally, this operation is carried out as a purification of the product obtained in a needy manner. By the action of these acids, all undesirable byproducts and possibly residues of the starting mixture are removed and thus dissolved. The double-cyclo-tetrafluorophosphates have a resistance to these acids. If the nickel-magnesium cyanoboronates are prepared for use in pigmentary or agrochemical applications and are preferably prepared under the conditions of the invention, it is not necessary to carry out such purification.
Způsob umožňuje přípravu podvojnýchcykto-tetrafosforečnanů nikelnato-hořečna-tých za technologicky schůdných podmínek,s dostatečnou výtěžností a s dostatečnoučistotou produktu. Dovoluje i použití méněkvalitních surovin — zředěné a méně čistékyseliny fosforečné a méně čisté nikelnatésloučeniny. Za podmínek přípravy produktuuvedených v předmětu vynálezu jako vý-hodné, lze připravit téměř čisté podvojnécyklo-tetrafosforečnany nikelnato-hořečna-té. V případě získání méně čistých produktůje lze způsobem podle vynálezu vyčistit. V dalším jsou uvedeny příklady přípravypodvojných cyklo-tetrafosforečnanů nikel-nato-hořečnatých způsobem podle vynálezu. *· Příklad 1 100 g uhličitanu nikelnatého (s obsahem49 % Ni) a 70 g uhličitanu horečnatého (sobsahem 29 % Mg) bylo smícháno s 508 gkyseliny fosforečné hmotnostní koncentrace65 % H3PO4 a ponecháno za občasného mí-chání 5 hod. samovolně reagovat. Potom by-la směs zahřívána rychlostí 3 °C/min. nateplotu 600 5C s výdrží 2 hod. na této teplo-tě. Tenze vodní ipáry v prostoru kalcinovanésměsi bvla udržována 85 až 95 kPa. Bylo zís-káno 332,9 g produktu, který obsahoval 90procent podvojného cyklo-tetrafosforečnanunikelnato-hořečnatého vzorce c-NiMgP40i2.Příklad 2 100 g hydroxid-uhličitanu nikelnatého (sobsahem 54 % Ni) a 21,3 g hydroxid-uhli-čitanu horečnatého (s obsahem 35 % Mg)bylo opatrně smícháno s 545 g kvseliny fos-forečné koncentrace 45 hmot. % H3PO4 aa ponecháno za občasného míchání 6 h sa-movolně reagovat. Poté byla směs zahřívá-na rychlostí 6 “U/min na tenlotu 550 °C svýdrží 3 h na této teplotě. Tenze vodní páryv prostoru kalcinované směsi byla udržová-na 75 až 85 kPa. Bvlo získáno 255 g pro-duktu, jež byl dále čištěn toužením kyseli-nou chlorovodíkovou koncentrace 4 hmot. %HCh Po promytí vodou a usušení při 160· °Cbylo získáno 266 g produktu s obsahem97 % C-Ni, ,5Mgo.5P40:2. Příklad 3 50 g uhličitanu nikelnatého (s obsahem 49 % Ni) a 126,9 g kaše hydroxidu hořečna-The process makes it possible to prepare nickel-magnesium double-cyclo-tetraphosphates under technologically feasible conditions, with sufficient yield and with sufficient product purity. It also allows the use of low-quality raw materials - diluted and less pure phosphoric acid and less pure nickel compounds. Under the conditions of preparation of the products according to the invention, it is possible to prepare almost pure nickel-magnesium polycyclic tetraphosphates. In the case of obtaining less pure products, the process according to the invention can be purified. The following are examples of the preparation of double nickel-magnesium polyphosphates by the method of the invention. EXAMPLE 1 100 g of nickel carbonate (containing 49% Ni) and 70 g of magnesium carbonate (containing 29% Mg) were mixed with 508 g of phosphoric acid (65% H3PO4) and allowed to react for 5 hours at intervals. Then the mixture was heated at 3 ° C / min. 600 5C with 2 hours at this temperature. The water vapor pressure in the calcined mixture was maintained at 85-95 kPa. 332.9 g of product were obtained, which contained 90% by weight of double cyclo-tetrafluorophosphate c-NiMgP40l2. Example 2 100 g of nickel carbonate hydroxide (54% Ni) and 21.3 g of magnesium carbonate hydroxide ( with 35% Mg) was carefully mixed with 545 g of phosphorus concentration of 45 wt. % H 3 PO 4 and allowed to react freely for 6 h with occasional stirring. Thereafter, the mixture was heated to a rate of 6 "U / min for ten hours of 550 ° C for 3 hours at this temperature. The water vapor pressure in the space of the calcined mixture was maintained at 75 to 85 kPa. 255 g of product were obtained, which was further purified by curing with 4% by weight hydrochloric acid. % HCl After washing with water and drying at 160 ° C, 266 g of product containing 97% C-Ni, 5MgO 5 P40: 2 was obtained. Example 3 50 g of nickel carbonate (containing 49% Ni) and 126.9 g of magnesium hydroxide slurry
Claims (2)
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS88866A CS263981B1 (en) | 1988-02-11 | 1988-02-11 | Process for preparing double nickel-magnesium cyclo-tetraphosphates |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS88866A CS263981B1 (en) | 1988-02-11 | 1988-02-11 | Process for preparing double nickel-magnesium cyclo-tetraphosphates |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS86688A1 CS86688A1 (en) | 1988-09-16 |
CS263981B1 true CS263981B1 (en) | 1989-05-12 |
Family
ID=5341647
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS88866A CS263981B1 (en) | 1988-02-11 | 1988-02-11 | Process for preparing double nickel-magnesium cyclo-tetraphosphates |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CS (1) | CS263981B1 (en) |
-
1988
- 1988-02-11 CS CS88866A patent/CS263981B1/en unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CS86688A1 (en) | 1988-09-16 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US3375063A (en) | Ammonium polyphosphate preparation | |
US4235862A (en) | Production of low sulphur chromium (III) oxide | |
CS263981B1 (en) | Process for preparing double nickel-magnesium cyclo-tetraphosphates | |
CS264248B1 (en) | Process for preparing double manganese-magnesium cyclo-tetraphosphates | |
USRE24890E (en) | Process for the production of mag- | |
CS257747B1 (en) | Method of double manganous-calcium cyclo-tetraphosphates preparation | |
CS257746B1 (en) | Method of double cobalt-calcium cyclo-tetraphosphates preparation | |
CS267050B1 (en) | Method of double manganese-nickel cyclo-tetraphospates preparation | |
CS274191B1 (en) | Method of zinc-nickel double cyclo-tetraphosphates preparation | |
CS266784B1 (en) | Method of magnesium-calcium double cyclo-tetraphosphates preparation | |
CS266700B1 (en) | Method of double cobalt-nickel cyclo-tetraphosphates preparation | |
CS264247B1 (en) | Process for preparing double zinc-magnesium cyclo-tetraphosphates | |
CS266785B1 (en) | Method of cobalt-magnesium double cyclo-tetraphosphates preparation | |
JPS62252307A (en) | Wet synthesis of hydroxy apatite | |
CS266450B1 (en) | Method of double cadmium-magnesium cyclo-tetraphosphates preparation | |
CS257743B1 (en) | Method of double zinc-calcium cyclo-tetraphosphates preparation | |
CS257443B1 (en) | Method of dimagnesium cyclo-tetraphosphate preparation | |
CS266695B1 (en) | Method of cadmium-calcium double cyclo-tetraphosphates preparation | |
CS256245B1 (en) | Method of dinickel cyclotetraphosphate preparation | |
US3382037A (en) | Process for the production of sodium trimetaphosphate | |
US2764612A (en) | Process for preparing salts of glutamic acid | |
CS266796B1 (en) | Method of manganese-zinc double cyclo-tetraphosphates preparation | |
CS256885B1 (en) | Method of dicadmium cyclo-tetraphosphate preparation | |
CS257739B1 (en) | Method of fussed calcium phosphate preparation with molecular proportion of p205-cao equalling to one | |
CS266696B1 (en) | Method of copper-magnesium double cyclo-tetraphosphates preparation |