CS253011B1 - Method of weft insertion on weaving looms and device for its realization - Google Patents

Method of weft insertion on weaving looms and device for its realization Download PDF

Info

Publication number
CS253011B1
CS253011B1 CS855060A CS506085A CS253011B1 CS 253011 B1 CS253011 B1 CS 253011B1 CS 855060 A CS855060 A CS 855060A CS 506085 A CS506085 A CS 506085A CS 253011 B1 CS253011 B1 CS 253011B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
fluid
weft
nozzles
carrier
entrainment
Prior art date
Application number
CS855060A
Other languages
English (en)
Other versions
CS506085A1 (en
Inventor
Miroslav Hrus
Ladislav Sevcik
Original Assignee
Miroslav Hrus
Ladislav Sevcik
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority to CH2641/86A priority Critical patent/CH671785A5/de
Application filed by Miroslav Hrus, Ladislav Sevcik filed Critical Miroslav Hrus
Priority to CS855060A priority patent/CS253011B1/cs
Priority to DE19863621099 priority patent/DE3621099A1/de
Priority to GB8615955A priority patent/GB2178071B/en
Priority to IT8621012A priority patent/IT1213448B/it
Priority to BE0/216875A priority patent/BE905049A/fr
Priority to JP61156328A priority patent/JPS62149944A/ja
Priority to US06/882,610 priority patent/US4787423A/en
Publication of CS506085A1 publication Critical patent/CS506085A1/cs
Publication of CS253011B1 publication Critical patent/CS253011B1/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D47/00Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms
    • D03D47/28Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms wherein the weft itself is projected into the shed
    • D03D47/30Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms wherein the weft itself is projected into the shed by gas jet
    • D03D47/3026Air supply systems
    • D03D47/3053Arrangements or lay out of air supply systems
    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D47/00Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms
    • D03D47/27Drive or guide mechanisms for weft inserting
    • D03D47/277Guide mechanisms
    • D03D47/278Guide mechanisms for pneumatic looms
    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D47/00Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms
    • D03D47/28Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms wherein the weft itself is projected into the shed
    • D03D47/30Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms wherein the weft itself is projected into the shed by gas jet
    • D03D47/3006Construction of the nozzles
    • D03D47/302Auxiliary nozzles

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Looms (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu zanášení útku ne tkacích strojích, přičemž se útek zanáší působením vkládacího proudu tekutiny a unášecích proudů tekutiny, a zařízení к provádění tohoto způsobu.
V současně době jsou známy v podstatě dva druhy zanášení úlku ne tkacích strojích· Podstata prvého způsobu spočívá v tom, že útek je zanášen do prošlupu jediným proudem tekutiny. Tento způsob je však nevýhodný při větších tkacích šířích, protože rychlost tekutiny, jíž se útek do prošlupu zanáší, klesá při volném výtoku do prostoru prošlupu s odlehlostí od ústí trysky zhruba exponenciálně· Použití konfuzoru zlepšuje prohoz, nebol rychlost v konfuzoru klesá s odlehlostí trysky přibližně lineárně. Přesto zůstávají tkací šíře do dvou metrů hranicí prohozu s jedním proudem tekutiny.
Druhý způsob využívá kromě vkládacího proudu tekutiny unášecích proudů tekutiny, které buč současně/ nebo štafetově pomáhají zanášet útek do prošlupu. Je známa řada řešení Štafetových prohozů tryskami v prošlupu tkacího stroje, jimiž se dosáhne prohozu útku přes celou tkací šíři.
Trysky jsou uspořádány například na nosníku ve spodní či horní Části prošlupu. Během prohozu útku proudí z otvorů trysek tekutina, jež unáší útek prošlupem. Používá se řady trysek blízko ze sebou v rozmanitém geometrickém uspořádání. Trysky mohou být pevně spojeny s paprskem nebo pohybovány mechanismem, který ovládá jejich vniknutí do prošlupu. Rovněž je známo uspořádání trysek ve formě nesouměrné pilovité lišty, jež se v otevřeném prošlupu přitiskne na osnování nitě. V kratších stěnách pilovité lišty, jež jsou přibližně svislé, jsou uspořádány výtokové otvory trysek, jejichž směr výtoku je zhruba ve směru prohozu. Takto uspořádané trysky mohou být na dolní straně nebo na obou stranách prošlupu.
I tyto způsoby však neřeší zcela uspokojivě zanášení útku· Spolehlivý prohoz útku spočívá v jeho zanesení v celé prohozní šíři bez smyček, přetrhů a nedoletů· Vyloučí-li se smyčky zapříčiněné osnovou, zachycením v nečistém prošlupu, pak je z hlediska zanášení útku rozhodující charakter pohybu útku, zejména jeho předního konce. Útek by se měl pohybovat co možná bez kmitání, aby se snížila možnost zachycení v osnovních nitích, výlet z prošlupu atd.
U známých způsobů zanášení útku pomocí vkládacího proudu tekutiny a unášecích proudů tekutiny je však špička prohazovaného útku vychylována ze směru prohozu. Geometrické uspořádání unášecích trysek jsou proto vedle svého primárního působení, tj· napomáhání zanášení, změřena současně na úzké vymezení průletového prostoru útku. Jsou známa řešení, jež vymezují průletovou dráhu pomocí vodících lamel rozličných průřezů, které jsou pevně či pohyblivě spojeny s paprskem. Při prohozu se zanořují do prošlupu a společně s tryskami usměrňují nosný peoud tekutiny pro útek. Hustota rozložení lamel kolísá od 10~1 až a jejich tvar se mění od otevřeného až uzavřeného průřezu s vyvlékací drážkou pro útek. Unášecí trysky jsou buč součástí lamel, nebo jsou od nich odděleny.
Rovněž je znám prohoz prošlupem, kdy roviny prošlupních nití jsou shora a zdola zvenku zakryty deskami, jež se při přírazu odklánějí. Zakrytím prošlupu se vytváří vzduchový kanál. Toto uspořádání může být integrováno s lamelami a tryskami. Pro stabilizaci útku se někdy užívá odsávání vzduchu z desek.
Uvedená známá řešení mají stabilizovat polohu útku aerodynamickým působením proudu vzduchu ve středu prošlupu nebo v jeho blízkosti tak, aby nedošlo ke styku s horním a dolním prošlupem ani s textilním paprskem.
Jiného druhu jsou řešeni, kde vodící lamely jsou integrovány do tkalcovského paprsku jako tvarované třtiny, přičemž snahou je vést útek mezi dvěma nosovitými výběžky tvarovaných třtin paprsku.
Z popsaných známých řešení zanášení útku se prakticky využívají pouze některá. K Zúžení aplikace vede řade jejich praktických nevýhod. Prohoz konfuzorem je omezen zhruba na polovinu sortimentu, nebot poškozuje osnování nitě. Přijatelné spolehlivosti se dosahuje při kratších prohozních délkách. Použitím Štafetového přífuku se však ztrácí jedna z hlaních výhod konfuzoru, kterou je nízká spotřeba vzduchu.
Známá řešení, jež se snaží o udržení útku v blízkosti středu prošlupu směrovými tryskami jsou nevýhodná proto, že prohoz probíhá daleko od prvého listu v místech, kde je značné riziko nečistého . prošlupu a z toho rezultujících chyb prohozu. Směrování trysek a stabilizace tlaku před nimi musí být přísně vymezena. Užití vodících lamel., které s rostoucí hustotou mohou přejít v profilový paprsek^ zej^íuje mechanicky vymezení dráhy, ale je mimořádně citlivé na seřízení směru výtoku a tlaku v tryskách. Profilové paprsky jsou nákladné, zranitelné a musí se často měnit při změně zboží, opotřebení a poškození. Vytváření kanálu z desek v okolí prošlupu, jeho spojování s lamelami a tryskami je těžkopádné, zhoršuje obsluhu a vyžaduje přídavný mechanismus.
úkolem vynálezu je v co největší míře odstranit nedostatky známých způsoM zanášení útku, a to bez použití vodícího kanálu at již tvořeného soustavou lamel, nebo profilovaným paprskem.
Toho se u způsobu zanášení útku pomocí vkládacího proudu tekutiny a unášecích proudů tekutiny dosáhne podle vynálezu, jehož podstata spočívá zejméne v tom, že v nosném proudovém poli se útek nespojitě podpírá a nosné proudové pole se současně stabilizuje tím, že se část tekutiny z jeho mezní vrstvy odvádí.
Pro dosažení úspory tlakové tekutiny a zajištění toho, aby útek byl prošlupem tažern je výhodné, když nosným proudovým polem se působí na přední úsek zanášeného útku štafetovým aktivováním unášecích proudů vzduchu.
Pro některé druhy útku je výhodné, když odvádění části tekutiny unášecích proudů z mezní vrstvy nosného proudového pole se podporuje ofukováním delšími přídavnými proudy tekutiny.
Podstata zařízení k provádění způsobu podle vynálezu spočívá v tom, když vkládací tryska je ustavena bezprostředně před rovinou paprsku, že unášecí trysky jsou rozděleny ed rovtoou paprsku alespon do dvou soustav a ustoveny osami výtokových proudů pod ostrým úhlem k rovině paprsku, přičemž opěry pro útek jsou tvořeny'třtinami paprsku, a vedení pro odvádění části tekutiny z mezní vrstvy nosného proudového pole je tvořeno mezerami mezi třtinami paprsku. Je výhodné, že lze k tomuto účelu použít rovného neprofilovaného paprsku.
hlediska účinnosti je výhodnén, když vzdálenost mezi rovinou paprsku a soustavami unášecích trysek je Mdově- 10^m, prtoněr výtokových otvorů unáfcc^h trysek řádově 10^ ež 10“^m, e vzdálenost un^ec^ trysek jedné soustavyči unášecím trystóm druhé soustsvy řádově 10’2 až 103rn.
Pro zlepšení odvádění části tekutiny z mezní vrstvy nosného proudového pole se jeví výhodným, když podél zadní stěny paprsku je rozmístěna další soustava přídavných trysek, nastavených osami výtokových proudů pod ostrým úhlem od roviny paprsku.
Pro dosažení úspory tlakové tekutiny je výhodné, když unášecí trysky jsou připojeny na zásobník tlakového media přes řízené ventily.
Výhodné u způsobu a zařízení k zanášení útku podle vynálezu je zejména to, že působením nosného proudového pole $e útek unášen podél rovinného netvarovaného paprsku ve vymezeném prostoru prošlupu o velmi malém příěném průřezu. Mezi hlavní výhody patří, že útek se zanáší nosným proudovým polem, vyznačující se nízkým stupně;/, turbulence. Spo253011 lehlivosí e rychlost 2anášení útku lze výhodně řídit pouhým geometrickým uspořádáním a orientecí unášecích trysek. Prohozní závady, způsobené nedostatečně otevřeným prošlupem osnovních nití jsou podstatně sníženy, nebol útek se pohybuje podél paprsku. Výhodná je nízká spotřeba vzduchu, nebol výtokové otvory trysek jsou v minimální vzdálenosti od paprsku a rovněž jejich průměry jsou minimální.
Způsob a zařízení к zavádění útku podle vynálezu je vhodný i proto, Že je jednoduchý, necitlivý na kvalitu zanášeného útku a změnu hustoty třtin v paprsku, že umožňuje Štafetové ovládání unášecích trysek a klade minimální nároky na velikost prošlupu, což umožňuje zmenšit zdvih listů a paprsku. Tím je dosaženo zmenšení sil v prošlupním mechanismu, snížení hlučnosti a kmitání, a umožněno i zvýšení rychlosti tkaní.
Další výhody a význaky předloženého vynálezu jsou patrny z popisu příkladného provedení znázorněného na výkrese, kde značí obr. 1 axonometrický pohled na zařízení, obr.
čelní pohled na paprsek a vkládací a unášecí trysky podle obr. 1, obr. 3 půdorysný pohled na paprsek a vkládací a unášecí trysky podle obr. 1, obr. 4 nárysný pohled na alternativní uspořádání unášecích trysek, obr. 5 půdorysný pohled na provedení podle obr. 4, obr. 6 půdorysný pohled na jímá možné provedení opatřené přídavnými tryskami, a obr. 7 schéma rozložení tlaku v tekutině proudící z unášocí trysky.
Zařízení pro zanášení útku v jedoduchém provedení zahrnuje paprsek j,, před kterým jsou na liště 6 umístěny dvě soustavy unášecích trysek 2· Bezprostředně před rovinou paprsku 1 umístěna vkládací tryska J obvyklého provedení, do které je naveden útek přiváděný z odměřovače, který je pro zjednodušení naznačen vylinutím C útku £ před vkládací tryskou
Unášecí trysky 2 jsou rozestaveny v celé šíři prošlupu, vytvořeného známým způsobem listy 1,. které jsou naznačeny schematicky, stejně jako stříhací zařízení 19 a tkanina $ na obr. 1.
Pomocí hadic 8, řízených ventilů 10 a rozváděcího potrubí 11 jsou obě soustavy unášecí ch trysek £ připojeny na zásobník 2 tlakové tekutiny. Obdobně je pomocí rozváděcího potrubí 11 řízeného ventilu 10 připojena na zásobník 2 tlakové tekutiny i vkládací tryska 2·
Unášecí trysky 2 jsou podle obr. 1 vytvořeny z trubiček 2 na jednom konci uzavřených a na druhém konci pod lištou 6 zasunutých do ha?.:1c 8. V každé trubičce jsou, jak patrno 2 obr. 2, nad sebou v? vzdálenosti 1C*^ až vyvrtány dva otvory 12 průměru řádově
10‘3 až io”^m. Otvory 12 bližší uzavřenému konci trubiček 2 tvoří jednu soustavu unášecí ch trysek 2, zbývající otvory 12 pak druhou soustavu unášecích trysek 2. Otvorů 12 v trubičce 2 8 tím i soustav unášecích trysek 2 může být i více, je však nutno počítat s větší spotřebou tlakové tekutiny. Aby spotřeba tlakové tekutiny byla co nejnižší, jsou otvory 12 podle obr. 3 směrovány tak, aby osy unášecích proudů tekutiny vystupujících z otvorů 12 směřovaly pod ostrým úhlem £ к rpvině paprsku 1 a vzdálenost trubiček 2 od paprsku i byla řádově 1C“3m.
Při popsaném vytvoření soustav máčecích trysek 2 není nutné, aby lišta £ s ohledem na příkaz útku £ paprskem 1, byla uspořádána vůči paprsku 1 pohyblivě, např. obdobně jako je uspořádána u známých tkecích strojů s konfusorem lišta nesoucí lemely konfusoru. Unášecí trysky 2 je možno uložit i pohyblivě s paprskem J,. Potom např. podle obr. 4 trubičky 2 jedné soustavy unáSecích trysek 2 jsou upevněny u horní části paprsku 1 a unášecí trysky 2 druhé soustavy u ppodní části paprsku 1, přičemž je možné, aby unášecí trysky 2 jedné soustavy byly vůči unášecím tryskám 2 druhé soustavy přesazeny. Příraz zanesené útkové niti £ je umožněn mezerou mezi soustavami unášecích trysek 2· Vzdálenost unášecích trysek 2 °d paprsku 1, natočení jejich výtokových otvorů 12 vůči paprsku 1 a jejich průměr je volen obdobně jako u předcházejících provedení stejně jako zapojení ne zásobník 2 tlakové tekutiny.
V případech, kdy je nutno zvýšit účinnost unášecích trysek 2 se jeví výhodné provedení podle obr. 6, které se od předcházejících liší tím, že ze paprskem j je umístěna soustava přídavných trysek 2, nasměrovaných osami 14 výtokových proudů 21 pod ostrým ú- . hlem 4 od paprsku 1· K zásobníku 2 tlakové tekutiny jsou přídavné trysky 5. připojeny výhodně přes řízené ventily 10. které tak mohou být společné vždy pro sousední přídavnou trysku £ a unášecí trysku 2.
Ovládání řízených ventilů 10 může být provedeno různě. V příkladném provedení podle obr. 1 jsou řízené ventily 10 ovládány mechanicky vačkami uloženými přestavitelně ne vačkovém hřídeli 16 poháněném od neznázorněného hlavního hřídele tkacího stroje v rytmu tkaní. Přestavitelným uložením vaček 15 je umožněno časovat otevření jimi řízených ventilů 10.
Funkce popsaných zařízení je tato:
Po otevření řízeného ventilu 10 vačkou 15 je připojena vkládací tryska J na zásobník 2 e tím uvedena do činnosti. Ukládacím proudem 17 tekutiny je vržený útek £ odtahován z odměřoveče £ do nosného proudového pole a vytvořeného v otevřeném'prošlupu osnovních nití £ ze dvou soustav unášecích proudů 18 tekutiny vystupující z otvorů 12 unášecích trysek 2 po jejich připojení řízenými ventily 10 k zásobníku 2· v nosném proudovém poli a se útek £ pohybuje v prostoru vymezeném rovinou . paprsku 1 a kuželovité expandujícími unášecími proudy 18 tekutiny, což je dáno rozložením tlaku v unášecím proudu 18 tekutiny expandující do výstupu z otvorů 12 unášecích trysek 2. ·
Rozložení tlaku v kuželovité expandujícím unášecím proudu 18 tekutiny vystupující z otvorů 12 unášecí trysky 2 je patrno z obr. 7, kde značí po tlak v ose unášecího proudu, p, tlak n? rozhraní unášecího proudu 18 tekutiny a okolního prostředí, £2 - tlak okolního prostředí.
Pletí, že P0>Pj ?P2* Tlakové rozdíly jsou vyvolány třecími účinky proudu o nehybné okolí, přičemž rozdíly v tlacích Po Pp P^ “ P2» Po “ P2 jsou mimo jiné úměrné čtverci osové rychlosti proudu U2'(x), jež přibllžně exponenciálně klesá s rostou^ vzdálenost χ od ústí unášecí trysky. Otek £, který se přiblíží z vnější strany ke ku^lovté expandujícímu unášecímu proudu 18 tekutiny, je vlivem působícího gradientu tlaku vypuzován zpět. Tento , vliv klesá stejně rychle jako gradient tlaku tj. přibližně se čtvercem vzdálenosti S od otvoru 12 unášecí trysky 2. Rozmístěním unášecích trysek 2 oodél paprsku 1 v prošlupu £ z osnovních rnití, rozčleněním unášecích trysek 2 do dvou soustav podle obr. 1, 2, 4 se vytváří stabilizované nosné proudové pole a jako výslednice unášecích proudů 18, předcházejících unášecích trysek 2. Takto vytvořeným nosným proudovým polem a je útek £ tažen podél paprsku 1, o jehož, třtiny 20 se nespojitě podpírá, jak je patrno z obr. 6. Stabilitě pohybu útku & podél paprsku J. je zajištěna tím, že je zamezeno, aby o třtiny 20 paprsku 1 zabrzděná mezní vrstva nosného proudového pole a narůstala a narušovala stabilitu nosného proudového pole a. Narůstání mezní vrstvy nosného proudového pole a podél paprsku J. je zamezeno odváděním části tekutiny z mezní vrstvy proudového pole a za paprsek Jako vedení pro odvádění tekutiny z mezní vrstvy proudového pole slůuží mezery mezi tř^na^ 20 paprsku 1. ftízení toušíty mezní vrstvy nosného proudového pole a je možno řídit změnou ostrého úhlu , os 13 unášecích proudů tekutiny k rovině paprsku 1, případně zněnou ostrého úhlu , os 14 výtokových proudů 21 přídavných trysek 2·
Z hlediska zanášení a úspor tlakové tekutiny se jeví výhodné, když natočením vaček 15 jsou unášecí trysky 2 otevírány postupně tak, aby nosné proudové pole a obklopovalo přední Část útku £, jak patrno z obr. 4 a 6. Po zanesení do prošlupu je útek & přiražen k okraji tkaniny £ a po krajích tkaniny stříhacím zařízením 19 odstřižen, načež se cyklus opakuje.
Jako paprsek 1 je přednostně uvažován paprsek 1 hladký, bez tvarových výčnělků na soustavě třtin 20 'nebo třtin 20 jinak tvarovaných, např· jejich prohnutích.

Claims (6)

1. Způsob zanáěení útku na tkacích strojích, při němž se útek zanáěí vkládacím proudem tekutiny a unášecími proudy tekutiny, kdy se útek vrhá vkládecím proudem tekutiny do nosného proudového pole - alespoň dvou sous^v unášecích prou tekutiny, vyznačuj^Á se tím, že v nosném proudovém poli se útek nespojitě podpírá a nosné proudové pole se současně stabilizuje tím, že se část tekutiny z jeho mezní vrstvy odvádí.
2. Způsob zanáěení útku podle bodu 1, vyznačující se tím, že nosným proudovým polem se působí na přední úsek zanášeného útku Štafetovým aktivováním unáěecích proudů tekutiny.
3. Způsob zenášení útku podle bodu 1, vyznačující se tím, že odvod části tekutiny unáěecích proudů z mezní vrstvy nosného proudového pole se podporuje ofukováním dalšími přídavnými proudy tekutiny.
4. Zařízení k provádění způsobu podle bodu 1, zahrnující vkládací trysku, unášecí trysky a paprsek, kde vkládací tryska je ustavena bezprostředně před rovinou paprsku, vyznačující se tím, že unášecí trysky (2) jsou rozděleny před rovinou paprsku (1) alespon do dvou sous^tav a ustaveny osami (13) výtokových proudů (1β) pod ostrým úhlem k rovině paprsku (1), přičemž opěry pro útek (b) jsou tvořeny třtinami (20) paprsku (1), a vedení pro odvádění tekutiny ž mezní vrstvy nosného proudového pole (a) je tvořeno mezerami mezi třtinami (20) paprsku (1).
5. Zařízení podle bodu 4, vyznačující se tím, že vzdálenost mezi rovinou papi'sltu (1) a soustavami uróěecích trysek (2) je řádově 10^m, průměr výtokových o^orů (12) unášecích. trysek (2) řádově 103 až lO^rn, a vzdálenost unáěecích trysek (2) jedné soustavy vůči unášecí tryskám (2) druhé soustavy řádově 10~2 až 10”^m.
6. Zařízení podle bodu 4 vyznačující se tím, že podél zadní stěny paprsku (1) je rozmístěna další soustava přídavných trysek (5), nastavených osami (14) výtokových proudů (21) pod ostrým úhlem od . roviny paprsku (1).
CS855060A 1985-07-05 1985-07-05 Method of weft insertion on weaving looms and device for its realization CS253011B1 (en)

Priority Applications (8)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH2641/86A CH671785A5 (de) 1985-07-05 1985-06-21 Verfahren zur eintragung von schussgarn auf webmaschinen, sowie vorrichtung zur durchfuehrung dieses verfahrens.
CS855060A CS253011B1 (en) 1985-07-05 1985-07-05 Method of weft insertion on weaving looms and device for its realization
DE19863621099 DE3621099A1 (de) 1985-07-05 1986-06-24 Verfahren zur eintragung von schussgarn auf webmaschinen sowie vorrichtung zur durchfuehrung dieses verfahrens
GB8615955A GB2178071B (en) 1985-07-05 1986-06-30 Method of apparatus for inserting weft yarn in weaving machines
IT8621012A IT1213448B (it) 1985-07-05 1986-07-02 Metodo e dispositivo per inserire il filato della trama in macchine tessili.
BE0/216875A BE905049A (fr) 1985-07-05 1986-07-04 Procede et dispositif pour inserer un fil de trame dans des metiers a tisser.
JP61156328A JPS62149944A (ja) 1985-07-05 1986-07-04 織機に於ける緯糸插入方法及び装置
US06/882,610 US4787423A (en) 1985-07-05 1986-07-07 Method of and device for inserting weft yarn in jet looms

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS855060A CS253011B1 (en) 1985-07-05 1985-07-05 Method of weft insertion on weaving looms and device for its realization

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS506085A1 CS506085A1 (en) 1987-03-12
CS253011B1 true CS253011B1 (en) 1987-10-15

Family

ID=5394738

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS855060A CS253011B1 (en) 1985-07-05 1985-07-05 Method of weft insertion on weaving looms and device for its realization

Country Status (8)

Country Link
US (1) US4787423A (cs)
JP (1) JPS62149944A (cs)
BE (1) BE905049A (cs)
CH (1) CH671785A5 (cs)
CS (1) CS253011B1 (cs)
DE (1) DE3621099A1 (cs)
GB (1) GB2178071B (cs)
IT (1) IT1213448B (cs)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1201202B (it) * 1987-01-26 1989-01-27 Omv Off Mecc Vilminore Dispositivo di autoregolazione di alimentazione di filati di trama in telai di tessitura ad aria
DE4216749C1 (de) * 1992-05-21 1994-01-05 Dornier Gmbh Lindauer Verfahren zum pneumatischen Schußfadeneintrag auf Luftdüsenwebmaschinen
US6078664A (en) * 1996-12-20 2000-06-20 Moskowitz; Scott A. Z-transform implementation of digital watermarks

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1197173A (en) * 1966-07-22 1970-07-01 Strake Maschf Nv Improvements in Jet Looms
NL6811471A (cs) * 1968-08-12 1970-02-16
BE757860A (nl) * 1969-10-22 1971-04-01 Strake Maschf Nv Werkwijze voor het transporteren van een inslagdraad door een weefvak, alsmede weefmachine te gebruiken bij deze werkwijze
CS165002B1 (cs) * 1970-09-18 1975-11-28
JPS5927411B2 (ja) * 1978-02-27 1984-07-05 株式会社豊田中央研究所 ジエツトル−ムにおける緯入れ装置
FR2432567A1 (fr) * 1978-08-01 1980-02-29 Saurer Diederichs Sa Relais actif pour machine a tisser sans navette a insertion de trame pneumatique
AT364327B (de) * 1978-08-09 1981-10-12 Sulzer Ag Elektronische steuereinrichtung fuer eine webmaschine
JPS5925889Y2 (ja) * 1978-09-15 1984-07-28 株式会社豊田自動織機製作所 ジエツトル−ムにおける補助流体噴射装置
NL7907050A (nl) * 1979-09-21 1981-03-24 Rueti Te Strake Bv Pneumatische weefmachine.
DE3444973C1 (de) * 1984-12-10 1986-04-03 Scheffel Walter Dipl Ing Weblade mit Webblatt fuer Duesenwebmaschinen

Also Published As

Publication number Publication date
CH671785A5 (de) 1989-09-29
BE905049A (fr) 1986-11-03
GB2178071A (en) 1987-02-04
US4787423A (en) 1988-11-29
GB8615955D0 (en) 1986-08-06
IT8621012A0 (it) 1986-07-02
IT1213448B (it) 1989-12-20
DE3621099A1 (de) 1987-01-08
CS506085A1 (en) 1987-03-12
GB2178071B (en) 1989-07-12
JPS62149944A (ja) 1987-07-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1100357A (en) Apparatus for the application of liquids to moving materials
US4019352A (en) Apparatus for the application of liquids to moving materials
FI57990C (fi) Spetsdragningsanordning foer en pappersbana
KR100841853B1 (ko) 실의 연속적 스페이스 염색 방법
US4328842A (en) Apparatus for weft insertion in a weaving loom
DE2638338A1 (de) Verfahren zum faelteln von leichtem gewebe und strahlfaerbemaschine zur durchfuehrung dieses verfahrens
CS221827B2 (en) Device for guiding the weft thread driven by means of flowing fluidum in the weaving machine shed
CS253011B1 (en) Method of weft insertion on weaving looms and device for its realization
SU650515A3 (ru) Пневматический ткацкий станок
KR910008970B1 (ko) 공기분사직기용 씨날삽입시스템
CS225821B2 (en) The weft picking device of the jet loom
CS226708B2 (en) Apparatus for guiding weft thread through shed in jet weaving looms
US4240187A (en) Method and apparatus for placing thread in a texturing apparatus at supersonic speeds
CS219512B1 (en) Picking channel of the jet loom
CS228144B2 (en) Regulation of air blowing for weft thread insertion and apparatus for realization of the method
JP3184603B2 (ja) 高速度染料排水のための装置
JPS5936016B2 (ja) 空気噴射式織機の噴射空気流案内装置
JPS60134048A (ja) 空気織機用補助吹出しノズル
JP3435379B2 (ja) 無杼織機における緯糸端処理装置
JPH0433899B2 (cs)
CZ56496A3 (cs) Prohozní kanál vzduchového tryskového tkacího stroje
JPH06101139A (ja) ジェットルームにおける揚糸処理装置
CS249259B1 (en) Pick insertion device for jet loom
GB2037330A (en) Jet Looms
JPH01104858A (ja) 空気圧式横糸通し装置を持った織機