CZ56496A3 - Prohozní kanál vzduchového tryskového tkacího stroje - Google Patents

Prohozní kanál vzduchového tryskového tkacího stroje Download PDF

Info

Publication number
CZ56496A3
CZ56496A3 CZ96564A CZ56496A CZ56496A3 CZ 56496 A3 CZ56496 A3 CZ 56496A3 CZ 96564 A CZ96564 A CZ 96564A CZ 56496 A CZ56496 A CZ 56496A CZ 56496 A3 CZ56496 A3 CZ 56496A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
weaving
picking
baffle
picking channel
channel according
Prior art date
Application number
CZ96564A
Other languages
English (en)
Inventor
Petr Ing. Jirásko
Original Assignee
Výzkumný Ústav Textilních Strojů Liberec, A.S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Výzkumný Ústav Textilních Strojů Liberec, A.S. filed Critical Výzkumný Ústav Textilních Strojů Liberec, A.S.
Priority to CZ96564A priority Critical patent/CZ56496A3/cs
Publication of CZ56496A3 publication Critical patent/CZ56496A3/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D47/00Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms
    • D03D47/27Drive or guide mechanisms for weft inserting
    • D03D47/277Guide mechanisms
    • D03D47/278Guide mechanisms for pneumatic looms

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Looms (AREA)

Abstract

Prohozní kanál (12) je alespoň v Jednom řezu kolmém na osu (4) rotace bidla (1) tvořen přírázovou hranou (19) tkacího paprsku (2) a nejméně jedním prvkem vybraným ze skupiny zahrnující usměrňovač (13) proudění unášecího média, pomocný rozřaďovač (22) soustavy ošnovních nití (3), rovinnou část (15), přičemž usměrňovač (13) je pohybově spojen s ovládacím mechanismem (17). Pomocný rozřaďovač (22) a/nebo rovinná část (15) jsou upraveny na tělesu (11) bidla (1). Usměrňovač (13) přiléhá k soustavě horních ošnovních nití (31) a rovinná část (15) přiléhá k soustavě dolních ošnovních nití (32) a to v otevřeném prošlupu. V přírazové hraně (19) tkacího paprsku (2) je vytvořen otevřený prohozní profil (10). S ovládacím mechanismem (17) jsou s výhodou Integrovány přifukovací trysky (14).

Description

Vynález se týká uspořádání prohozního kanálu vzduchového tryskového tkacího stroje, u kterého je útek zanášen pomocí hlavního proudu vzduchu z hlavní prohozní trysky na začátku přímého prohozního kanálu a pomocnými proudy vzduchu přifukovacích trysek, které působí na útek v délkových intervalech podél prohozního kanálu a tak unášejí útkovou nit prohozním kanálem. Na vytvoření prohozního kanálu se podílí tkací paprsek.
Dosavadní stav techniky
Známé způsoby zanášení útkové nitě do prošlupu na vzduchovém tkacím stroji používají k zanášení útku profilový tkací paprsek s přímým prohozním kanálem. Pohyb profilového tkacího paprsku s přímým prohozním kanálem ovládá mechanismus přírazu, nazývaný také mechanismus bidla. Bidlo je člen přírazového mechanismu, jehož součástí je tkací paprsek, přičemž tělesem bidla je nazývána ta část bidla, která nevstupuje do prošlupu. Bidlo je vahadlem nebo členem s obecným pohybem známých kloubových nebo vačkových mechanismů. Pneumatický systém zanášení útku je tvořen hlavní boční prohozní tryskou a pomocnými přifukovacími tryskami, které jsou profilového paprsku, prošlupu dolní nebo rozmístěny podél prohozního kanálu Přifukovací trysky vstupují do horní soustavou osnovních nití.
Profilový paprsek je tvořen soustavou plochých lamel, které rozřazují osnovní nitě. Tvar lamel je vytvořen tak, aby tato soustava lamel, tvořící paprsek, vytvářela rovnoběžně s osou kývavého pohybu paprsku přímý prohozní kanál, do něhož směřují proudy vzduchu pomocných přifukovacích trysek a společné s proudem vzduchu od hlavní trysky zanášejí v tomto kanálu útkovou nit. Prohozní kanál tkacího paprsku je v době prohozu v otevřeném prošlupu, tj. mezi horní a dolní soustavou osnovních nití, vytvářející prostor prošlupu.
Tkací paprsek po zanesení útku prohozním kanálem přiráží útek k čelu tkaniny v procesu tkaní.
Rychlost zanesení útkové nitě je závislá na kvalitě rychlostního pole nosného média, např. vzduchu, v prohozním kanále. Toto rychlostní pole je tvořeno hlavním proudem a pomocnými proudy vzduchu. Kvalitu rychlostního pole zanášecího média ovlivňuje provedení trysek, výtokový součinitel, rozptyl, rozmístění trysek podél prohozního kanálu apod., ale hlavně profil prohozního kanálu, což je jeho tvar v rovině kolmé na osu rotace bidla. U všech použitých systémů je tento prohozní kanál z jedné strany otevřen a do této otevřené strany prohozního kanálu směřují pomocné proudy vzduchu od přifukovacích trysek rozmístěných podél prohozního kanálu. Pomocné proudy nosného média působí sílové na zanášenou útkovou nit ve směru podélné osy prohozního kanálu. Podle současného stavu techniky jsou známy systémy profilového tkacího paprsku, které mají otevřenou stranu prohozního kanálu ve směru tečny k rotačnímu pohybu bidla s tkacím paprskem a přirážejí útkovou nit svou zadní uzavřenou stranou, např. podle US pat. spisu číslo 3 911 968, Int. Cl.2 D 03 D 47/30, rok 1975 nebo podle GB pat. spisu číslo 1 333 948, Int. Cl.1 D 03 D 47/30, rok 1973.
Dále je znám systém profilového tkacího paprsku, jehož otevřená strana prohozního kanálu je ve směru normály pohybu tkacího paprsku kolem osy kývání a útková nit je přirážena k čelu tkaniny boční hranou prohozního kanálu a to podle CZ zveřejněné přihlášky vynálezu zn. spisu PV 2777-92 z 09.09.1992, Int. Cl.5 D 03 D 47/30, D 03 D 47/12.
Všechny známé a v současné době používané profilové paprsky mají tedy společný znak a tím je prohozní kanál, který je vytvořen v samotných lamelách paprsku a je tedy nedílnou součástí tkacího paprsku, přičemž tyto lamely současně přirážejí útek k čelu tkaniny.
Všechny tyto typy prohozních kanálů, které jsou součástí paprsku, se v době prohozu nacházejí v otevřeném prošlupu. Plocha prohozního kanálu v rovině kolmé na osu rotace bidla je nepoměrně menší než je plocha vymezená v této rovině soustavou horních a dolních osnovních nití a tkacím paprskem. Prohozni kanál je tak tvořen pouze lamelami tkacího paprsku, mezi kterými dochází k velkému úniku nosného média a tento únik nelze omezit.
Všechny vyráběné pneumatické prohozni systémy mají další nevýhodu v tom, že otevřenou stranou prohozního {
kanálu uniká další značné množství nosného média. Tato nevýhoda se kompenzuje přívodem většího množství pomocného nosného média, větším počtem pomocných přifukovacích trysek podél prohozního kanálu apod.
Z literatury jsou známa řešení, která se snaží uzavřít profil prohozního kanálu v paprsku v době prohozu útku pomocnými lamelami. Společným znakem těchto řešení je, že pomocné lamely vykonávají v cyklu přírazu relativní pohyb vzhledem k bidlu a v okamžiku přírazu útku jsou ve stejném poloprostoru pod tkací rovinou jako těleso bidla. Příkladem těchto řešení je obsah popisu vynálezu k CS autorskému osvědčení číslo 272 673, Int. Cl.5 D 03 D 47/30, rok 1990 a také popis vynálezu k CS autorskému osvědčení číslo 273 595, Int. Cl.5 D 03 D 47/30, rok 1990. Obě řešení se týkají vytvoření uzavřeného prohozního kanálu vzduchového tkacího stroje, který obsahuje dvě řady lamel a to přední a zadní řadu lamel. V okamžiku prohozu útku do mezer řady předních lamel zasahují horní konce a dolní konce rozvětvené řady zadních lamel, čímž společně dotvářejí uzavřený prohozni kanál.
Takto vytvořený prohozni kanál však není dostatečně zabezpečen proti nechtěnému úniku unášecího média.
Prohozni kanál vzduchového tkacího stroje podle CS popisu vynálezu k autorskému osvědčení číslo 251 364, Int. Cl·.4 D 03 D 47/30, D 03 D 49/62, rok 1986 a současně také podle CS popisu vynálezu k autorskému osvědčení číslo 265 842, Int. Cl.4 D 03 D 47/30, D 03 D 49/62, rok 1989, je tvořen profilovým paprskem s jedním ozubem, ke kterému je zespodu přiřazena po celé tkací šíři pomocná lišta. Pomocná lišta je bud pohybově spojena s bidlovým profilem nebo je pohybově spojena s ovládací vačkovou plochou, upravenou na pevné části tkacího stroje. V obou případech horní plocha pomocné lišty je při otevřeném prošlupu umístěna pod spodní f
větví prošlupu.
Takto vytvořený prohozní kanál vzduchového tkacího stroje má zcela otevřenou jednu boční stranu, kterou uniká velké množství nosného média.
Protože výkon pneumatického tryskového tkacího stroje je závislý na hodnotách prohozního úhlu a střední rychlosti zanášení útku, jsou současná řešeni vzhledem k těmto parametrům nevýhodná a to shrnuto v těchto bodech:
- Tkací paprsek vykonává dlouhou dráhu v tkací rovině.
- Dochází k velkému úniku nosného média z prohozního kanálu tkacího paprsku.
Podstata vvnálezu
Úkolem řešení podle vynálezu je navrhnout konstrukci prohozního kanálu vzduchového tryskového tkacího stroje, která jednak značně omezí úniky nosného média při prohozu útku otevřeným prošlupem a jednak současné značné omezí potřebnou délku dráhy tkacího paprsku pro zatkání útkové nitě v otevřeném prošlupu, tj. délku dráhy tkacího paprsku z polohy prohozní do polohy přírazové. Maximálního omezení úniku nosného média v době prohozu útkové nitě včetně plného zužitkování jeho silových poměrů se dosáhne plným využitím navrhovaného řešení, tj. s využitím všech konstrukčních prvků prohozního kanálu.
Podstatou řešení je, že alespoň v jednom řezu kolmém na osu kývání tělesa bidla je prohozní kanál tvořen přírázovou hranou tkacího paprsku a nejméně jedním prvkem vybraným ze skupiny obsahující pomocný rozřadovač soustavy osnovních nití, rovinnou část a usměrňovač proudění unášecího média, jehož část definovaná jako nosník usměrňovače proudění unášecího média, je umístěna mimo prošlup a to v opačném poloprostoru než se nachází těleso bidla, přičemž oba poloprostory od sebe odděluje tkací rovina tkacího stroje. Usměrňovač má ještě možnost b
nezávislého pohybu na pohybu tělesa bidla. Prohozni kanál je zde definován pro polohu otevřeného prošlupu, tj. pro dobu, po kterou je zanášena útková nit.
Funkcí tkacího paprsku je rozřazovat soustavu dolních a horních osnovních nití a přirážet zanesenou útkovou nit k čelu vytvářené tkaniny. Přední strana tkacího paprsku obsahuje přírazovou hranu. Bidlo je člen přírazového mechanismu, jehož součásti je tkací paprsek, přičemž tělesem bidla je nazývána ta část bidla, která nevstupuje do prošlupu. Protože konstrukce bidla jsou značně rozmanité, je tedy potom těleso bidla souhrn všech vzájemně nepohyblivě spojených dílců bidla, které nevstupují do prošlupu, např.nosník paprsku. Tělesem bidla je tedy i ta část tkacího paprsku, která nevstupuje do prošlupu, např. vazba tkacího paprsku.
Usměrňovač proudění unášecího média v jednom případě přiléhá svojí uzavřenou plochou v otevřeném prošlupu k soustavě osnovních nití, např. k soustavě horních osnovních nití, v dalším případě usměrňovač proudění unášecího média je proveden ve formě lamelek a vstupuje do otevřeného prošlupu soustavou osnovních nití, např. soustavou horních osnovních nití, a v posledním případě usměrňovač proudění unášecího média v otevřeném prošlupu jednak svojí uzavřenou plochou přiléhá k soustavě osnovních nití a jednak vstupuje do otevřeného prošlupu soustavou osnovních nití svými lamelkami, umístěnými na jeho uzavřené ploše. Uzavřená plocha usměrňovače je neprostupná pro unášecí médium. Usměrňovač proudění se nachází v okamžiku přírazu útku k čelu tkaniny tkacím paprskem v opačném poloprostoru než je těleso bidla. Tyto poloprostory odděluje tkací rovina, která je definována tkaninou mezi prsníkem a osnovní svůrkou nebo jinak rovinou, v níž leží osnovní nitě při zákrytu listů prošlupního mechanismu.
Pomocný rozřačfovač soustavy osnovních nití je spojen s tělesem bidla nebo může být vytvořen přímo v tělese bidla. Pomocný rozřačfovač spojený s tělesem bidla je myšlen jako prvek samostatné oddělitelný od tělesa bidla, plnící kromě spoluvytváření profilu prohozního kanálu také funkci rozřadovače soustavy osnovních nití, např. soustavy dolních osnovních nití. Shodně je tomu v případě, že pomocný (
rozřadovač je vytvořen přímo v tělese bidla. Potom tento prvek je nedílnou součástí libovolného jiného dílce tělesa bidla, např. vahadla mechanismu přírazu, nosníku paprsku atd.
uzavřenou vrchní neprostupnou pro prohozního kanálu
V alternativním provedení může být pomocný rozřadovač soustavy osnovních nití spojen s tkacím paprskem nebo může být vytvořen přímo v tkacím paprsku.
Rovinná část prohozního kanálu může být opět bud' spojena s tělesem bidla nebo může být vytvořena přímo v tělese bidla jako jeho součást. V alternativním provedení může být rovinná část spojena s tkacím paprskem nebo může být také vytvořena přímo v tkacím paprsku jako jeho součást, např. ve vazbě tkacího paprsku. Rovinná část tělesa bidla nebo rovinná část tkacího paprsku vykazuje plochu, to znamená nepropustnou či unášecí médium. Na rovinnou část v otevřeném prošlupu přiléhá soustava osnovních nití, např. soustava dolních osnovních nití.
S výhodou je usměrňovač proudění unášecího média pohybově spojen s ovládacím mechanismem. Do výžnaku vynálezu náleží také alternativní uspořádání ovládacího mechanismu usměrňovače proudění unášecího média, se kterým mohou být spřaženy současně pomocné přifukovaci trysky. Nosič nese usměrňovač proudění unášecího média a popřípadě zajišťuje jeho spojení s ovládacím mechanismem.
Jiným význakem vynálezu je úprava přírazové hrany tkacího paprsku, ve které je s výhodou proveden otevřený prohozní profil, zasahující do šířky tělesa lamel tkacího paprsku. S výhodou je rovněž do tohoto otevřeného prošlupního profilu lamely tkacího paprsku situován přírazový bod, který je totožný s čelem tkaniny v přírazové poloze tkacího paprsku.
Prohozní kanál vzduchového tkacího stroje tvoří přírázová hrana tkacího paprsku a nejméně jeden prvek ze skupiny zahrnující usměrňovač, pomocný rozřačřovač, rovinnou část. Kombinace nejméně dvou těchto prvků umožňuje například následující výhodná řešení:
- Plocha prohozního kanálu v rovině kolmé na okamžitou osu rotace bidla je srovnatelná s plochou otevřeného prošlupu, tj. plochou vymezenou v této rovině soustavou dolních a horních osnovních nití a paprskem. V případě kombinace paprsku, usměrňovače proudění a rovinné části tělesa bidla přírazového mechanismu je prohozní kanál natolik uzavřen, že nosné médium útku uniká pouze lamelami paprsku. To značně omezuje spotřebu vzduchu a útek je bezpečně nesen po dně části profilu prohozního kanálu vytvořeného v paprsku.
ř·
- Tvar profilu lamel paprsku se nechá vytvořit podle geometrie prošlupu a bidla tak, že útek je přirážen? k čelu tkaniny dnem části kanálu vytvořeného v paprsku.
- Geometrie prošlupu a bidla se dá optimalizovat tak, že dráha tkacího paprsku v tkací umožňuje maximální prohozní setrvačnosti bidla na minimum.
- Optimalizované rozmístění všech výše uvedených prvků rovině je minimální, což úhel a snížení momentu prohozního kanálu umožňuje použít mechanismu pohybu k pohybu usměrňovače proudění přifukovacích trysek, které vstupují do prošlupu soustavou osnovních nití.
- Kinematické a hmotnostní parametry bidla přírazového mechanismu a usměrňovače proudění lze určit tak, že soustava bidlo usměrňovač je dynamicky vyvážena.
- Kombinace prvků tvořících prohozní kanál se může podél pomyslné podélné osy prohozního kanálu měnit, čímž se mohou významně ovlivňovat rozpínající se proudy nosného média z přifukovacích trysek a zvýšit tak jejich silový účinek na prohazovaný útek. Různé kombinace těchto prvků lze s výhodou použít na začátku a na konci prohozního kanálu, kde jsou rozdílné charakteristiky proudění díky vlivu hlavní boční prohozní trysky.
Přehled obrázků na výkresech
Řešení prohozního kanálu podle vynálezu je schematicky zobrazeno na výkresech, zachycujících některé kombinace prvků vytvářejících prohozní kanál v průmětu do roviny t
kolmé na osu rotace bidla, přičemž na výkresech znázorňuje obr. 1 až 7 příkladná provedení prohozního kanálu a obr. 8 řez rovinou procházející osou rotace bidla a otvory přifukovacích trysek varianty prohozního kanálu podle obr.
7. Na všech obrázcích je bidlo znázorněno jako vahadlo kloubového nebo vačkového mechanismu s vratným rotačním pohybem.
Příklady provedeni vynálezu
Příkladná provedení prohozního kanálu 12 podle vynálezu jsou zobrazena v poloze prohozu útkové nitě 6 otevřeným prošlupem s použitím některé kombinace prvků vytvářejících úplný prohozní kanál 12. U všech zobrazených příkladů provedení vynálezu vstupují přifukovací trysky 14. do prostoru prošlupu soustavou horních osnovních nití 31.
Je samozřejmě možné, aby přifukovací trysky 14 byly spojeny s tělesem 11 bidla 1 a vstupovaly do prošlupu soustavou <
dolních osnovních nití 32. Protože tato varianta provedení ' je u současných tkacích strojů běžně používána, není v příkladech provedení podle vynálezu znázorněna. Unášecí médium proudí přifukovacími tryskami 14 ve směru prvé šipky 18.
Na všech obrázcích příkladných provedení vynálezu je nakreslena tkací rovina 91 totožná s rovinou tkaniny 9.
Rovněž při zákrytu neznázorněných listů leží tkanina 9 a osnovní nitě 2 v jedné tkací rovině 91, což je rovina mezi neznázorněným svůrkovým válečkem a neznázorněným prsníkem.
Osnovní svůrka a prsník nejsou na obrázcích znázorněny, protože to jsou všeobecně známé prvky tkacího stroje.
Na všech obrázcích příkladných provedení vynálezu je část prohozního kanálu 12 tvořena vždy přírazovou hranou 19 lamel 21 tkacího paprsku 2, ve které je současně vytvořen otevřený prohozní profil 10. V alternativním provedení může být přírazová hrana 19 tvořena pouze přímkou. Přímková přxrazová hrana 19 tkacího paprsku 2, která v otevřeném prošlupu s ostatními prvky prohozního kanálu 12 dotváří vlastní prohozní kanál 12, není na obrázcích znázorněna.
. t
Provedení prohozního kanálu 12 podle obr. 1 je následující. Tkaci paprsek 2 složený z lamel 21 a rozřazující soustavu dolních 32 a soustavu horních osnovních nití 31 je pevně spojen s tělesem 11 bidla 1. Tkací paprsek 2 a těleso 11 vytvářejí bidlo l, které je vahadlem neznázorněného mechanismu s osou 4 rotace na rámu ji tkacího stroje. Bidlo 1 vykonává kývavý pohyb ve směru čtvrtých šipek 26. Otevřený prošlup vytvořený soustavou dolních 32 a soustavou horních osnovních nití 31 je způsoben pohybem nitěnek 7 ve směru druhých šipek 23 od neznázorněného prošlupního mechanismu. Do otevřeného prošlupu vstupují soustavou horních osnovních nití 31 přifukovaci trysky 14, spojené s pohyblivým tělesem 25, které vykonává kývavý pohyb ve směru třetích šipek 24. odvozený od neznázorněného mechanismu.
Prohozním kanálem 12 je zanesena proudy vzduchu od neznázorněné hlavní boční prohozní trysky a od soustavy přifukovacích trysek 14 útková nit 6, která je přírazovou hranou 19 lamel 21 tkacího paprsku 2 přiražena k čelu 8 tkaniny 9. V přírazové hraně 19 je vytvořen ještě otevřený prohozní profil 10. Prostor vymezený pro prohoz útkové nitě 6 jě u každého zařízení dán otevřeným prošlupem a tkacím paprskem 2. V tomto případě je prostor pro prohoz téměř totožný s prohozním kanálem 12., který je tvořen otevřeným prohozním profilem 10 a rovinnou částí 15 tělesa 11 bidla Í. Rovinná část 15 zamezuje úniku vzduchu a přiléhá k soustavě dolních osnovních nití 32 v otevřeném prošlupu. Vrchní plocha 151 rovinné části 15 je uzavřena, čímž zamezuje úniku nosného média. Geometricky je prohozní kanál 12 uzavřen soustavou horních osnovních nití 31.
Charakteristikou této kombinace vytvoření prohozního kanálu 12 je tedy to, že je tvořen dvěma částmi a to přírazovou hranou 19 tkacího paprsku 2 a rovinnou částí 15 tělesa 11 bidla 1. Dráha tkacího paprsku 2 v tkací rovině je minimalizována.
Provedení prohozního kanálu 12 podle obr. 2 se liší od provedení na obr. 1 tím, že k soustavě horních osnovních nití 31 přiléhá při prohozu útku svojí uzavřenou plochou 132 usměrňovač 13 proudění unášecího média. Tím je prohozni kanál 12 v rovině kolmé na osu 4 rotace bidla 1 uzavřen. Usměrňovač 13 je nesen nosníkem 27. Kývavý pohyb usměrňovače 13 je odvozen od ovládacího mechanismu 17, přičemž k usměrňovači 13 jsou s výhodou integrovány přifukovací trysky 14. V cyklu přírazu útku tkacím paprskem 2 vykývne usměrňovač 13 i s přifukovacími tryskami 14 tak, aby nedošlo ke kolizi s přirážejícím tkacím paprskem 2. V poloze přírazu útku se usměrňovač 13 proudění nachází v opačném poloprostoru než je těleso 11 bidla 1. Tento poloprostor odděluje tkací rovina 91.
Tato konfigurace prohozního kanálu 12 je charakteristická tím, že prohozni kanál 12. je tvořen přírazovou hranou 19 tkacího paprsku 2, rovinnou částí 15 tělesa 11 bidla 1 a usměrňovačem 13 proudění. Nosný proud vzduchu má možnost úniku pouze mezi lamelami 21 tkacího paprsku 2, Útek nemůže být tlačen při prohozu zanášecím proudem vzduchu k příraznému bodu tkaniny 9 a tak zachycen soustavou horních 31 nebo soustavou dolních osnovních nití 32, ale je veden po dně otevřeného prohozního profilu 10 v tkacím paprsku 2.
V alternartivním neznázorněném provedení usměrňovače 13 je možno jeho spodní uzavřenou plochu 132 přilehlou k lamelám 21 tkacího paprsku 2 v podélném směru prohozního kanálu 12 vzdalovat od soustavy horních osnovních nití 21 nebo naopak k soustavě horních osnovních nití 31 přibližovat a to v závislosti na získání optimálních podmínek pro prohoz útku. Toto alternativní provedení spodní uzavřené plochy 132 usměrňovače 13 dovoluje vytvářet rozdílné průřezy prohozního kanálu 12 ve směru jeho podélné osy.
Provedení vynálezu podle obr. 3 se liší od provedení na obr. 2 tím, že usměrňovač 13 je opatřen na spodní uzavřené ploše 132 lamelkami 131. které vstupují do otevřeného prošlupu soustavou horních osnovních nití 31.
Profil prohozního kanálu 12 v rovině kolmé na osu 4 kývání bidla 1 je tak lépe vymezen. Usměrňovač 13 je spojen s nosníkem 27. Přifukovací trysky 14 procházejí otvory vytvořenými v uzavřené ploše 132 usměrňovače 13.
V alternativním neznázorněném provedení se může šířka a eventuálně i výška laraelek 131 v podélném směru prohozního kanálu 12 měnit, což přispívá k bezchybnému prohozu útku prohozním kanálem 12 a vylučuje možnost zachycení čela útku o přifukovací trysky 14. Tato úprava dovoluje vytvářet rozdílné průřezy prohozního kanálu 12 ve směru jeho podélné osy.
Tato konfigurace prohozního kanálu 12 je charakteristická tím, že prohozní kanál 12 je tvořen tkacím paprskem 2, rovinnou částí 15 tělesa 11 bidla 1 a usměrňovačem 13 proudění s lamelkami 131, vstupujícími do otevřeného prošlupu.
Provedení prohozního kanálu 12 podle obr. 4 se liší od provedení na obr. 2 tím, že kanál je dotvářen pomocným λ rozřačíovačem 22 soustavy dolních osnovních niti 32, který je v tomto provedení vytvořen přímo v tělese 11 bidla 1.
Význam pomocného rozřadovače 22 je v tom, že zabraňuje kontaktu zanášeného útku se soustavou dolních osnovních nití 32 v otevřeném prošlupu.*Nosník 27 usměrňovače 13 je využit pro spojení usměrňovače 13 s ovládacím mechanismem 17.
Tato konfigurace prohozního kanálu 12 je charakteristická tím, že prohozní kanál 12 je tvořen tkacím paprskem 2, usměrňovačem 13 proudění unášecího média a pomocným rozřačíovačem 22 soustavy dolních osnovních nití 32, přičemž únik unášecího média z prohozního kanálu 12 je možný pouze mezi lamelami 21 tkacího paprsku 2.
Provedení vynálezu podle obr. 5 se liší od provedeni na obr. 4 a 2 tím, že prohozní kanál 12 je více dotvářen pomocným rozřačfovačem 22 soustavy dolních osnovních nití
32, který je v tomto provedení vytvořen jako samostatný díl, spojený s tělesem 11 bidla 1. V alternativním neznázoměném provedení může být pomocný rozřadovač 22 nedílnou součástí tkacího paprsku 2 a společně s ním spojen s tělesem ll bidla l. Pomocný rozřadovač 22 zde větší měrou zasahuje do otevřeného prošlupu a spoluvytváří profil levé části prohozního kanálu 12, zatímco profil pravé části prohozního kanálu 12 tvoří otevřený prohozní profil 10, zasahující do lamel 21 tkacího paprsku 2. Pomocný rozřadovač 22 soustavy dolních osnovních nití 32 je dále oddělen od otevřeného prohozního profilu 10 v tkacím paprsku 2 rovinnou částí 15, která je vytvořena přímo na tělese 11 bidla 1 nebo je s tělesem 11 bidla 1 spojena.
Tato konfigurace prohozního kanálu 12 je charakteristická tím, že kanál je tvořen tkacím paprskem 2, usměrňovačem 13 proudění, pomocným rozřadovačem 22 soustavy dolních osnovních nití 32 a rovinnou částí 15 tělesa ll bidla 1. l)nik unášecího média z prohozního kanálu 12 je možný pouze mezi lamelami 21 tkacího paprsku 2.
Provedení řešení podle obr. 6 se liší od provedení ukázaného na obr. 5 tím, že prohozní kanál 12 je dotvářen dvěma pomocnými rozřadovači 22 soustavy dolních osnovních nití 32, z nichž jeden je proveden jako samostatný prvek spojený s tělesem 11 bidla 1 a zasahující zespodu do a druhý je proveden přímo v tělesu 11 rozřadovač 22 zasahující více do otevřeného prošlupu společně s otevřeným prohozním profilem 10 v tkacím paprsku 2 vytvářejí charakteristický profil prohozního kanálu 12.
Tato konfigurace prohozního kanálu 12 je charakterizována tím, že prohozní kanál 12 je tvořen tkacím paprskem 2, usměrňovačem 13 a dvěma vedle sebe ustavenými pomocnými rozřadovači 22 soustavy dolních osnovních nití otevřeného prošlupu bidla 1. Pomocný
32.
Provedení vynálezu ostatních provedení tím, podle obr. 7 je odlišné od že prohozní kanál 12 je tvořen tkacím paprskem 2 a usměrňovačem 13 proudění unášecího média. Tkací paprsek 2 je složen z lamel 21. ve kterých je ί vytvořen otevřený prohozní profil 10 a útek je přirážen k j čelu 8 tkaniny 9 přírazovou hranou 19, obsahující přírazový bod 20. Současně také usměrňovač 13 je vytvořen z lamelek
131 a jeho část vstupující do otevřeného prošlupu soustavou horních osnovních nití 31 je vytvarována do otevřeného profilu, čímž dotváří společně s otevřeným prohozním profilem 10 v tkacím paprsku 2 prohozní kanál 12- Otevřený > profil lamelek 131 usměrňovače 13 je přisazen k lamelám 21 í tkacího paprsku 2. Mezi lamelkami 131 usměrňovače 13 jsou i rozmístěny přifukovací trysky 14.
Na obr. 8 je řez vedený rovinou procházející osou 4 rotace bidla 1 a otvory přifukovacích trysek 14 varianty kombinace prvků vytvořených podle obr. 7. Opačně lze říci, že obr. 7 je podle obr. 8 řezem rovinou kolmou na osu 4 rotace bidla 1, kde tato rovina řezu prochází lamelkou 131 usměrňovače 13 proudění za přifukovací tryskou ve směru pohybu zanášeného útku. V provedení podle obr. 8 je použito u usměrňovače 13 rozdílných délek lamelek 131 po myšlené podélné ose 16 prohozního kanálu 12. Toto řešení umožňuje vytvořit rozdílné průřezy prohozního kanálu 12 podél jeho podélné osy 16 tak, jak to nejlépe vyžadují pomocné proudy vzduchu z přifukovacích trysek 14. Při tomto charakteru podélného tvaru usměrňovače ,13 proudění nemůže dojít k * zachycení čela zanášeného útku o přifukovací trysku 14, zvláště potom ke konci prohozního kanálu 12.
* Na příkladných provedeních podle jednotlivých obrázků nejsou vyčerpány všechny možnosti kombinací uvedených prvků tvořících prohozní kanál 12.
Ve stručné rekapitulaci:
- Kombinace prvků tkací paprsek 2 a rovinná část 15 tělesa li bidla 1 je zobrazena na obr. l.
- Kombinace prvků tkací paprsek 2, rovinná část 15 lělesa 11 bidla l a usměrňovač 13 proudění unášečího média je zobrazena na obr. 2 a 3.
- Kombinace prvků tkací paprsek 2, usměrňovač 13 proudění unášecího média a pomocný rozřaáovač 22 soustavy dolních osnovních nití 32 je zobrazena na obr. 4 a 6.
- Kombinace prvků tkací paprsek 2, usměrňovač 13 proudění unášecího média, pomocný rozřačíovač 22 soustavy dolních osnovních nití 32 a rovinná část 15 tělesa 11 bidla 1 je zobrazena na obr. 5.
- Kombinace prvků tkací paprsek 2 a usměrňovač 13 proudění unášecího média je zobrazena na obr. 7 a 8.

Claims (10)

1. Prohozni kanál vzduchového tryskového tkacího stroje|pro prohoz útku proudem unášecího média z hlavní bočný 0 ί T 0 trysky a přifukovacích trysek, jehož nedílnou součástí je tkací paprsek, vyznačující se t í^m-^že alespoň v jednom řezu kolmém na osu (4) kývání tělesa (11) bidla (1) je tvořen prostorem vymezeným jednak přírazovou hranou (19) tkacího paprsku (2) a jednak nejméně jedním prvkem vybraným ze skupiny obsahující usměrňovač (13) proudění unášecího média, pomocný rozřacfovač (22) soustavy osnovních nití (3), rovinnou část (15) a nosník (27) usměrňovače (13) je upraven s možností pohybu vůči tělesu (11) bidla (1) a je umístěn v opačném poloprostoru než těleso (11) bidla (1) a to vzhledem k poloze tkací roviny (91) tkacího stroje.
To
2. Prohozni kanál podle nároku 1, vyznačující se tím, že v přírazové hraně (19) tkacího paprsku (2) je vytvořen otevřený prohozni profil (10).
3. Prohozni kanál podle nároku 1, vyznačující se tím, že usměrňovač (13) je pohybově spojen s ovládacím mechanismem (17).
4. Prohozni kanál podle nároku 3, vyznačující se tím, že ovládací mechanismus (17) obsahuje přifukovaci trysky (14).
5. Prohozni kanál podle nároku 1, vyznačující se tím, že pomocný rozřačtovač (22) a/nebo rovinná část (15) jsou upraveny na tělesu (11) bidla (1).
6. Prohozni kanál podle nároku 1, vyznačující se tím, že rovinná část (15) vykazuje uzavřenou vrchní plochu (151).
7. Prohozní kanál podle nároku 1, vyznačující se tím, že usměrňovač (13) přiléhá svojí uzavřenou plochou (132) v otevřeném prošlupu k soustavě osnovních nití (3).
8. Prohozní kanál podle nároku 1, vyznačující se tím, že usměrňovač (13) je na své uzavřené ploše (132) opatřen lamelkami (131), které zasahují v otevřeném prošlupu mezi soustavu osnovních nití (3).
9. Prohozní kanál podle nároku 1, vyznačující se tím, že usměrňovač (13) je tvořen lamelkami (131), které zasahují v otevřeném prošlupu mezi soustavu osnovních nití (3).
10. Prohozní kanál podle nároku 1, vyznačující se tím, že soustava bidlo (1) a usměrňovač (13) je dynamicky vyvážena.
CZ96564A 1996-02-26 1996-02-26 Prohozní kanál vzduchového tryskového tkacího stroje CZ56496A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ96564A CZ56496A3 (cs) 1996-02-26 1996-02-26 Prohozní kanál vzduchového tryskového tkacího stroje

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ96564A CZ56496A3 (cs) 1996-02-26 1996-02-26 Prohozní kanál vzduchového tryskového tkacího stroje

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ56496A3 true CZ56496A3 (cs) 1998-03-18

Family

ID=5461911

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ96564A CZ56496A3 (cs) 1996-02-26 1996-02-26 Prohozní kanál vzduchového tryskového tkacího stroje

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ56496A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4905741A (en) Weft thread inserting device for pneumatic looms
CS219281B2 (en) Ray for the jet loom
US4838321A (en) Multiple-phase weaving fluid jet loom
CA1096272A (en) Device for inserting a weft yarn in jet operated weaving machines
CS209550B2 (en) Auxiliary weft carrier for the shuttleless loom with pneumatic picking
CZ56496A3 (cs) Prohozní kanál vzduchového tryskového tkacího stroje
JPS626025B2 (cs)
JP3405962B2 (ja) 分割筬
US4440198A (en) Apparatus for guiding weft yarns in a jet loom
JPS5936016B2 (ja) 空気噴射式織機の噴射空気流案内装置
JPH0610239A (ja) 織機における流体により作動する耳形成装置
CS219512B1 (en) Picking channel of the jet loom
US4553570A (en) Process for the insertion in the form of a loop of a weft yarn in the shed of a weaving machine and weaving machine equipped with a device for carrying out this process
CN1930336B (zh) 织边制作装置、具有织边制作装置的织机和制作织边的方法
KR940007104B1 (ko) 공기 분사식 직기용 보조 노-즐
CS250167B1 (cs) Zařízení na tvorbu tkaniny vzduchového tkacího stroja
WO1998029589A1 (fr) Peigne de metier a injection d&#39;eau et procede de tissage l&#39;utilisant
JPH02269833A (ja) 空気噴射式織機の緯入れ装置
JPS5925891Y2 (ja) ジエツトル−ムにおける補助ノズルの配列構造
US4407334A (en) Method and apparatus for positively removing weft from air insertion guidance tube
CS253011B1 (en) Method of weft insertion on weaving looms and device for its realization
JPS6123027Y2 (cs)
US4295500A (en) Method of and a device for forming an additional stream of air in a guide comb of an air jet loom
JPH0373663B2 (cs)
JPH0444635Y2 (cs)

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic