CS250167B1 - Zařízení na tvorbu tkaniny vzduchového tkacího stroja - Google Patents

Zařízení na tvorbu tkaniny vzduchového tkacího stroja Download PDF

Info

Publication number
CS250167B1
CS250167B1 CS844545A CS454584A CS250167B1 CS 250167 B1 CS250167 B1 CS 250167B1 CS 844545 A CS844545 A CS 844545A CS 454584 A CS454584 A CS 454584A CS 250167 B1 CS250167 B1 CS 250167B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
cane
guide channel
channel
weaving machine
auxiliary
Prior art date
Application number
CS844545A
Other languages
English (en)
Inventor
Zdenek Horak
Jiri Vystrcil
Original Assignee
Zdenek Horak
Jiri Vystrcil
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zdenek Horak, Jiri Vystrcil filed Critical Zdenek Horak
Priority to CS844545A priority Critical patent/CS250167B1/cs
Priority to CH2415/85A priority patent/CH668784A5/de
Priority to GB08514595A priority patent/GB2161504A/en
Priority to JP60127263A priority patent/JPS6175845A/ja
Priority to DE19853521244 priority patent/DE3521244A1/de
Priority to FR8509027A priority patent/FR2566008A1/fr
Priority to IT21150/85A priority patent/IT1185036B/it
Publication of CS250167B1 publication Critical patent/CS250167B1/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D47/00Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms
    • D03D47/27Drive or guide mechanisms for weft inserting
    • D03D47/277Guide mechanisms
    • D03D47/278Guide mechanisms for pneumatic looms

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Looms (AREA)

Abstract

Zařízení na tvorbu tkaniny vzduchového tkacího stroje, Jehož účelem je zvýšit kvalitu tkaní, zejména lepším využitím rozsahu vodícího kanálu v prošlupu. Toho se dosáhne tím, že z přírazové strany (18) je třtina (7) alespoň v jedná části své délky vyhnuta směrem od vazného bodu. Zařízení lze využít u všech druhů tryskových tkacích strojů.

Description

Vynález se týká zařízení ne tvorbu tkaniny ne vzduchovém tkaclm strůji, kde útek je při prohozu veden kanálem vytvořeným třtinami přírazového paprsku. Známá zařízení na tvorbu tkaniny používají několik druhů vodících kanálů e s nimi i paprsků p”írazového mechanizmu.
Je známo zařízení, kde vodící kanál je vytvořen lamelami konfuzoru upevněnými v nosníku bidla přírazového mechanismu. Za tímto lamelovým konfuzorem je ve eměru ód pří rázu v nosníku bidla upevněn přírazový paprsek sestávající z rovných třtin upevněných v rámu paprsku.
Mezi každou třtinou je na tkaclm stroji nevedena vždy jedna nebo několik nití, která jsou takto třtinami neustále rozřazeny. Lamely konfuzoru Jsou tlustší než třtiny paprsku e jejich poěet v nosníku bidla tedy neodpovídá počtu třtin, ale je nižěí. Při tkaní potom při rozevírání proělupu, kdy se paprsek pohybuje zpět od přírazu jsou jím osnovní nitě rozřazeny rovnoměrně a lamely konfuzoru vnikají odspodu do proělupu.
Tlm, že jsou lamely konfuzoru tlustěl a je jich v dálce paprsku méně, nemůže být v mezeře mezi nimi stejný poěet osnovných nití jeko v paprsku, ale dochází k jejich novému rozřazování a svazkováni. Lamelami konfuzoru jsou osnovní nitě nově rozřazovány a do Jedná mezery mezi nimi ee musí vměstnet více osnovných nití než je mezi třtinami.
Právě zde dochází k přetrhům oanovních nití nebo jejich poěkozenl v důsledku jejich náplchů lamelami konfuzoru. Tato nevýhoda se projevuje zejména u bez nebo málo zákrutových přízí a dále u monofilementových přízí, kdy jsou z vlékna vydírány konfuzorem jeho jednotlivé Sástice.
Při pohybu paprsku do přířezu je útek vyvlečen z vodícího kanálu vývlekovou Štěrbinou e lamelový konfuzor opět z oanovních nití vyjíždí. Útek je zachycen rovnými třtinami peprsku a přiražen do vězného bodu. Další nevýhodou tohoto uspořádání je mezera mezi kanálem konfuzoru a přírezovým paprskem, nebol o tuto velikost se zmenšuje využitelný prohozní úhel vodícího kanálu.
Další známá provedení zařízení na tvorbu tkaniny má otevřený vodící kanál vytvořený profilovými třtinami přírazového peprsku. Vodicí kanál má tvar položeného rozevřeného písmene U, kde chybějící vnější stěnu kanálu nahrazují při prohozu pomocné trysky rozmístěná po celé jeho délce.
Osnovní nitě jsou rozřazeny mezi profilovými třtinami. Během tkaní jsou tedy jednotlivé osnovní nitě neustále stejnoměrně rozřazeny. Útek je hlavní tryskou zaveden do vodícího kanálu, kde je tento dále dopravován pomocnými tryskami.
Proud tlakového média z nich vycházející současně uzBviré otevřenou stranu vodícího kanálu. Při provádění přířezu útek z otevřeného kanálu nevystupuje, ale jeho příraz je prováděn zadní stěnou vodícího kanálu. Tím, že vodicí kanál není uzavřen nahrazuje jeho chybějící stěnu proud tlakového média, o nějž musí být zesílen proud tlakového média.
Toto se nevýhodně projevuje zvýšenou spotřebou tlakového médie, čímž se celý tkecí stroj stává energeticky a tím i pcovozně náročnějil.
U delšího známého provedení zařízení ne tvorbu tkaniny je vodicí kanál rovněž vytvořen profilovými třtinami. Vodicí kanál je v podstatě rotačního tvaru s přední stranou půlkruhovou, protější střena je svislá a jejich spojnice je rovná a skloněna dolů k oblouková části. Jako celek je vodicí kenál odsazen dopředu od třtin a je vytvořen ež na jejich výstupku, tek že zední svislá stěna vodícího kanálu neprochází rovinou vedenou přední svislou přírazovou stěnou třtin peprsku. Tělesa pomocných trysek jsou zasunuta zepředu do mezery ve vodicím kanálu.
Mezera je v lcsnélu vytvořena tím, že na určitém počtu třtin vedle sebe není vodicí kanál uzavřen obloukovou částí. Tím, že vodicí kanál je od přírazového paprsku odsazen dopředu, zmenSuje se využitelný prohozní úhel kanálu, Symetričností kanálu se navíc amenSuje prohozní úhel útku, což snižuje dobu, po kterou může být útek zanášen do prožlupu.
Třtiny p“írázového paprsku jsou tedy s výjimkou místa vodícího kanálu rovná a proto tělese pomocných trysek mohou být do kanálu zavedena pouze zepředu, nebol jinak by ve velice krátkém úseku docházelo k novému rozřazování osnovných niti tělesy pomocných trysek
Výše uvedené nevýhody odstraňuje zařízení na tvorbu tkaniny vzduchového tkacího stroje, jehož podstatou je, že třtina je alespoň v jedné části své dálky vyhnutá směrem od místa vazného bodu tkaniny. Dalěí podstatou vynalezu je, že do spodní části vodícího kanálu vyhnuté třtiny jsou odspodu směrem k vyvlékací Štěrbině zavedena tělesa pomocných trysek.
Výhodou zařízení podle vynálezu Je, že vyhnutím části třtiny se získává prostor pro tělesa přifukovacích trysek, jejich upevnění a regulační členy. Tím je dáno lepěí využití prostoru proělupu zejména v blízkosti vazného bode. Při takto vytvořených třtinách je potom možnost využití prostoru pod vodicím kanálem pro umístění celého pomocného přifukovaclho ústrojí, čímž se uvolní vlastní prostor před třtinami paprsku.
Toto je výhodné zejména pro konstrukci a umístěni rozpínek vznikající tkaniny, které mohou být umístěny co nejblíže vazného bodu. Dalěí výhodou zařízení podle vynálezu je, že vyhnutím části třtiny získá tato větší tuhost, což je významné zejména p«i tkaní hustých tkanin.
Předmět vynálezu je znázorněn na výkresech, kde obr. 1 je celkový pohled na vzduchový tkací stroj, na obr. 2 až 11 jsou v bočních pohledech znázorněny jednotlivé druhy třtin s vodícími kanály a na obr. 12 až 14 jsou znázorněna příkladná provedení třtin paprsku bez vodicího kanálu, k nimž jsou přilezena tělesa pomocných trysek.
Vzduchový tkací stroj podle obr. 1 je opatřen předlohovou cívkou £ upevněnou na rámu 2 stroje, odkud je při tkaní útek £ odtahován odměřovaclm ústrojím £. Z odměřovBcího ústrojí £ je útek £ veden přes neznázorněné kllětky do hlavní prohozní trysky 2·
Na neznázorněném nosníku bidle je upevněn přírazový paprsek 2 tvořený profilovými třtinami 1_. Z přírazové strany 18 jsou jednotlivé třtiny ]. vytvořeny tak, že tvoří uzavřený vodicí kanál 8 s vývlekovou štěrbinou £. Před začátkem vodicího kanálu 8 jsou ze strany hlavní prohozní trysky 2 umístěny nůžky 10 a na konci kanálu 8 odsávací zařízení 11, například ejektorového typu.
V délce vodicího kanálu 8 jsou u třtin 2 upevněna tělesa pomocných trysek 12. jež jsou do tohoto kanálu 8 zaústěna svými neznázorněnými výstupními otvory. Hlavní i pomocné trysky 5. 1-2 a případně i odsávací zařízení ££ jsou napojeny svými přívody 13 na vzdušník 14.
Každý přívod 13 je v blízkosti hlavní i pomocných trysek 5. 12 a odsávacího zařízení 11 opatřen elektromagnetickým ventilem 15. Pro sledování a ovládání chodu tkacího stroje je tento vybaven kontrolním zařízením 16 s neznázorněnými čidly, rozmístěnými zejména v oblasti prošlupu tvořeného osnovními nitěmi 17.
Na obr. 2 až 11 jsou znázorněna příkladná provedení vyhnutí jedné nbbo více částí třtiny £ v různých polohách vůči vodícímu kanálu 8. Obr. 2, 3, a 4 představují provedení, kde vyhnutí třtiny 2 peprsku 2 j® provedeno v místě vyvlékací štěrbiny 2 vodicího kanálu 8.
I
Rozdílnost provedení spočívá v tom, že u obr. 2 přilehlá stána vodícího kanálu 8 k přírazová straně 18 třtiny X kopíruje zalomení v celé své délce, kdežto u obr. 3 pouze do poloviny své délky. U obr. 4 je přilehlá stěna kanálu 8 souvislým přímkovým pokračováním nevyhnuté části přírazová strany 18 třtiny χ.
Na obr. 5, 6 a 7 jsou znázorněna provedení, kde vyhnutí třtiny X je provedeno v místě vodícího kanálu χ. Rozdílnost mezi obr. £ a 6 spočívá v tom, že u obr. 5 tvoří těleso pomocné trysky 12 pokračování rovné přírazová strany 18 třtiny X, kdežto u obr. 6 je těleso pomocné trysky 12 přilehlé k vyhnuté části třtin X tvořící jednu stěnu vodícího kanálu 8.
Na obr. 7 je přilehlé stěna kanálu 8 souvislým pokračováním nevyhnuté p-írazové strany £8 třtiny χ. Obr. 8, 9 a 10 představují provedení, kde vyhnutí třtiny X je provedeno v místě dolní paty vodícího kanálu 8. Obr. 8 je vodicí kanál 8 lichoběžníkového tvaru s tělesem pomocná trysky 12 přilehlá k jeho zadní stěně.
Obr. 9 má vodicí kanál 8 trojúhelníkového tvaru, kde tělesa pomocných trysek 12 jsou přilehlá k rovná části třtin X v místě zadní strany vodicího kanálu 8. Na obr. 10 je provedeno vyhnutí od vazného bodu v podstatě obou částí třtin v jednom bodě v místě dolní paty vodícího kanálu 8 trojúhelníkového tvaru.
Obr. 11 představuje provedení, kde třtiny X jsou vyhnuty ve dvou místech a to v místě vývlekové Štěrbiny 2 a v místě dolní paty vodicího kanálu 8. Předmět vynálezu se neomezuje pouze na výěe uvedená příkladná provedení, ale na veSkerá možná provedení podle předmětu .vynálezu, nebol tvar vodicího kanálu 8 na yyhnuté třtině X může být jakýkoliv.
Také vyhnutí třtin χ nemusí být přímkové, ale vytvořené například obloukem nebo křivkou. Zadní část třtiny X nemusí jen kopírovat vyhnutí přední strany, ale tloušlka třtin může být v místě kanálu 8 a přírazné části zvětěeny nebo zadní strana může ýýt vytvořena přímkou mezi svým vetknutím.
Tělesa pomocných trysek 12 mohou být buá tvořena rovnou tyčinkou nebo jak je částečně znázorněno tyčinkou s vyhnutím kopírujícím alespoň v místě vodicího kanálu 8 vyhnutí t’tiny χ, .1
Dále mohou být tělesa pomocných trysek vytvořené ve tvaru vodicího kanálu 8 anebo mohou být v jednom místě paprsku 6. vytvořena dvě tělesa pomocných trysek 12. Jedno přiřazené ke třtině X a druhé vytvořené v místě přední části vodicího kanálu 8. Tělese pomocných trysek 12 mohou být také vytvořena klasickým způsobem, kdy k vyvlékácí štěrbině 2 jsou přivedeny z přední strany od vazného bodu do horní části vodicího kanálu 8.
Tělesa pomocných trysek 12 mohou mít vždy jeden anebo více výstupních otvorů 10. TTuíBtě vložených těles pomocných trysek 12 nemají tedy přiřazené třtiny X paprsku 6 vytvořen vodicí kanál 8, ale buá se shodují se svým původním vyhnutím anebo se shodují svým předním obrysem v místě vodicího kanálu 8 a jeho zadní stěnou, jak je znázorněno na obr. 12 a 13.
Třtiny χ mohou mít také tvar odpovídající tomu, aby tělesa pomocných trysek 12 byla co nejlépe vřazena a nasměrována do vodicího kanálu 8 a přitom věak jejich přírazová 'strana 18 musí být totožná s pří rezovou stranou 18 ostatních třtin X s vytvořeným kanálem 8, jak je zřejmé z obr. 14.

Claims (4)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Zařízení na tvorbu tkaniny vzduchového tkacího stroje obsahující proSXupní ústrojí s oanovními nitěmi, paprsek přírázového mechanismu, jehož profilovými třtinami je vytvořen uzavřený vodicí kanál útku s vyvlékácí Štěrbinou, hlavní trysku umístěnou v blíž kosti vstupní strany vodícího kanálu a pomocné trysky rozmístěné v paprsku v předem stanovených vzdálenostech, jejichž výstupní otvory jsou umístěny do směru prohozu útku Šikmo do kanálu, vyznačující se tím, že třtina (7) je alespoň v jedné části svá dálky vyhnutá směrem od místa vazného bodu tkaniny.
  2. 2. Zařízení podle bodu 1 vyznačené tím, že vyhnutí třtiny (7) je v místS vodícího kanálu (8).
  3. 3. Zařízení podle bodů 1 a 2 vyznačené tím, že do spodní části vodícího kanálu (8) vyhnuté třtiny (7) Jsou odspodu směrem k vyvlékací Štěrbině (9, zavedena tělesa pomocných trysek (12).
  4. 4. Zařízení podle bodů 1, 2 a 3 vyznačené tím, še k alespoň části dálky zadní straqy vodícího kanálu (8) ve třtině (7) je přiřazena pomocná tryeka (12).
CS844545A 1984-06-15 1984-06-15 Zařízení na tvorbu tkaniny vzduchového tkacího stroja CS250167B1 (cs)

Priority Applications (7)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS844545A CS250167B1 (cs) 1984-06-15 1984-06-15 Zařízení na tvorbu tkaniny vzduchového tkacího stroja
CH2415/85A CH668784A5 (de) 1984-06-15 1985-06-06 Vorrichtung zur gewebebildung auf pneumatischen webmaschinen.
GB08514595A GB2161504A (en) 1984-06-15 1985-06-10 Jet looms
JP60127263A JPS6175845A (ja) 1984-06-15 1985-06-13 空気式織機における布帛形成装置
DE19853521244 DE3521244A1 (de) 1984-06-15 1985-06-13 Vorrichtung zur gewebebildung auf pneumatischen webmaschinen
FR8509027A FR2566008A1 (fr) 1984-06-15 1985-06-14 Dispositif pour realiser des tissus sur des metiers a tisser pneumatiques
IT21150/85A IT1185036B (it) 1984-06-15 1985-06-14 Dispositivo per la formazione del tessuto su telai pneumatici

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS844545A CS250167B1 (cs) 1984-06-15 1984-06-15 Zařízení na tvorbu tkaniny vzduchového tkacího stroja

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS250167B1 true CS250167B1 (cs) 1987-04-16

Family

ID=5388468

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS844545A CS250167B1 (cs) 1984-06-15 1984-06-15 Zařízení na tvorbu tkaniny vzduchového tkacího stroja

Country Status (2)

Country Link
JP (1) JPS6175845A (cs)
CS (1) CS250167B1 (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH0616950Y2 (ja) * 1988-11-15 1994-05-02 日産自動車株式会社 空気噴射式織機の空気貯蔵装置
JP4838438B2 (ja) * 2001-04-24 2011-12-14 株式会社白元 固形物と包装袋からなる複合体の破砕装置

Also Published As

Publication number Publication date
JPS6175845A (ja) 1986-04-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN102094283B (zh) 橡胶加强用织物编织用织机中的织入边形成装置
US4905741A (en) Weft thread inserting device for pneumatic looms
CS219281B2 (en) Ray for the jet loom
US3557845A (en) Guiding device for picked weft threads
US3958609A (en) Devices for insertion of filling yarn in a loom by means of a fluid
US4838321A (en) Multiple-phase weaving fluid jet loom
US4116243A (en) Jet loom
CS250167B1 (cs) Zařízení na tvorbu tkaniny vzduchového tkacího stroja
US4432399A (en) Filling-thread monitoring device for jet looms
CS209550B2 (en) Auxiliary weft carrier for the shuttleless loom with pneumatic picking
US3376901A (en) Device for making up a weft to be used in connection with a loom
US4440198A (en) Apparatus for guiding weft yarns in a jet loom
JPS626025B2 (cs)
EP0291744A2 (en) Device to form fabric tuck-in selvedges in weaving machines
JPH07189080A (ja) エアジェット織機用おさ
CS219512B1 (en) Picking channel of the jet loom
US3203452A (en) Weft confining comb for pneumatic looms
CS250177B1 (cs) Paprsek přírazového mechanismu vzduchového tkacího stroje
US4553570A (en) Process for the insertion in the form of a loop of a weft yarn in the shed of a weaving machine and weaving machine equipped with a device for carrying out this process
CS210296B1 (cs) Útkový prohozni kanál, zejména pneumatického tkacího stroje
JPH08311749A (ja) 織機のおさ
US2622625A (en) Method and means for cleaning nose boards on axminster looms
GB2161504A (en) Jet looms
CZ269095A3 (en) Open weft picking channel
US4787423A (en) Method of and device for inserting weft yarn in jet looms