CS249534B2 - Method of cyclohexylurea's sulphonyled derivatives production - Google Patents

Method of cyclohexylurea's sulphonyled derivatives production Download PDF

Info

Publication number
CS249534B2
CS249534B2 CS30785A CS30785A CS249534B2 CS 249534 B2 CS249534 B2 CS 249534B2 CS 30785 A CS30785 A CS 30785A CS 30785 A CS30785 A CS 30785A CS 249534 B2 CS249534 B2 CS 249534B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
reaction
formula
carboxamido
ethyl
cyclohexylurea
Prior art date
Application number
CS30785A
Other languages
English (en)
Inventor
Mikael U J Dahlostroem
Yngve V Malmen
Original Assignee
Medica Pharma Co Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Medica Pharma Co Ltd filed Critical Medica Pharma Co Ltd
Publication of CS249534B2 publication Critical patent/CS249534B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D241/00Heterocyclic compounds containing 1,4-diazine or hydrogenated 1,4-diazine rings
    • C07D241/02Heterocyclic compounds containing 1,4-diazine or hydrogenated 1,4-diazine rings not condensed with other rings
    • C07D241/10Heterocyclic compounds containing 1,4-diazine or hydrogenated 1,4-diazine rings not condensed with other rings having three double bonds between ring members or between ring members and non-ring members
    • C07D241/14Heterocyclic compounds containing 1,4-diazine or hydrogenated 1,4-diazine rings not condensed with other rings having three double bonds between ring members or between ring members and non-ring members with hetero atoms or with carbon atoms having three bonds to hetero atoms with at the most one bond to halogen, e.g. ester or nitrile radicals, directly attached to ring carbon atoms
    • C07D241/24Carbon atoms having three bonds to hetero atoms with at the most one bond to halogen, e.g. ester or nitrile radicals
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D521/00Heterocyclic compounds containing unspecified hetero rings

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)
  • Steroid Compounds (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu výroby sulfonylovaného derivátu močoviny, a to N-[4-(2-/5-methy 1 pyrazin-2-k arboxa mi do/e thy 1) ben-
Tato látka se užívá v lékařství jako účinný . lék ke snížení hladiny krevního cukru při léčbě cukrovky.
Stejně jako další nové, antidiabeticky účinné sulfonylované deriváty močoviny, například glibenclamid, náleží glipizid mezi tzv. deriváty druhé derivace, které jsou účinné ve velmi nízkých dávkách, například 2,5 až 10 mg denně, kdežto klasické sulfonylované deriváty močoviny se užívají v dávkách 100 až 15θ mg nebo i několik gramů denně, biguanidové deriváty se užívají v odpovídajících dávkách.
Chemicky je glipizid charakterizován tím, že jeho molekula obsahuje 2-methylpyrazinylovou skupinu, což znamená, že tuto látku je velmi nesnadné získat v dobrém výtěžku na rozdíl od dalších sulfonylovaných derivátů močoviny, které se v současné době dodávají.
Sloučenina, jejíž způsob výroby je předmětem vynálezu, byla dříve připravována různými způsoby.
Glipizid je možno získat podle finského patentového spisu č. F1 52 720, jak je možno vyjádřit následujícím reakčním schématem:
(III)
11,, / λ
II -С-NH -/ ,
0 u> 1°
kde
R1 znamená skupinu —NH2, —NCO—, —NHCONH2 nebo — NHCOOC2H5 a
R2 znamená skupinu —NH2 nebo —NCO—.
Výchozí látka obecného vzorce 11, v němž R1 znamená aminoskupinu, se velmi nesnadno získává v dobrém výtěžku a je podstatně dražší než výchozí látka obecného vzorce
111.
Z toho vyplývá, že způsob výroby je podstatně méně hospodárný v případě, že se užije jako výchozí látka sloučenina obecného vzorce 11, v němž R1 znamená aminoskupinu a jde tedy o sulfonamid. V meziproduktech může znamenat R1 také skupinu —NCO, —NCONH2 nebo —NHCOOC2H5. Při tomto postupu je sloučenina obecného vzor ce 11, v němž R1 znamená aminoskupinu, tj. sulfonamid, výchozí látkou pro další stupeň. Mimoto takto získané látky jsou velmi nestálé a obtížně se s nimi zachází.
Sloučenina obecného vzorce 111, v němž R2 znamená aminoskupinu, tj. cyklohexylamin, je běžně k dostání a užívá se jako surovina pro výrobu sloučenin obecného vzorce 111, v němž R2 znamená skupinu —NCO. Postup se provádí tak, že se uvede do reakce cyklohexylamin s fosgenem, který stejně jako cyklohexylisokyanát je velmi nepříjemnou látkou, která se užívá pouze za příslušných bezpečnostních opatření.
Další způsob, který je rovněž popsán ve svrchu uvedeném finském patentu, se provádí podle následujícího reakčního schématu:
о
SO^NH-C-NH
СН3
C-NHCH.CH, u í z
(í)
II
-SO^N hl-C-NH
kde
R3 znamená skupiny —OH, —Cl, —OC2H5, —NH2 nebo OCOR, přičemž poslední z uvedených skupin vytváří s karbonylovou skupinou nedefinovatelnou směs anhydridu.
Při provádění tohoto způsobu se sloučeniny vzorce IV uvedou do reakce se sloučeninami vzorce V. Tato metoda má tu nevýhodu. že obě reakční složky jsou velmi drahé a současně je výtěžek požadovaného výsledného produktu nízký.
Nyní bylo zjištěno, že nejvýhodnějším způsobem podle svrchu uvedené přihlášky pro výrobu N-[4-(2-/5-methylpyrazinyl-2-karboxamido/ethyl jbenzensulfonyl]-N‘-cyklohexylmočoviny nebo glypizidu je ten, že se uvede do suspenze 4-[2-(5-methylpyrazin-2-karboxamido ) ethyl ] benzensulf onamid vzorce II ve směsi 2 M hydroxidu sodného a acetonu, k suspenzi se přidá po kapkách cyklohexylisokyanát vzorce III při teplotě 0 až 5 °C a reakční směs se nechá stát 3 hodiny při teplotě místnosti, pak se přidá voda, nerozpustný podíl se oddělí filtrací a výsledný produkt se vysráží okyselením kyselinou chlorovodíkovou. Po filtraci a překrystalování se tímto způsobem získá výsledný produkt o teplotě tání 200 až 203 °C.
Tento způsob je však rovněž neuspokojivý a je možno při jeho provádění dosáhnout jen nízkého výtěžku, protože voda, přítomná v reakční směsi, způsobuje hydrolýzu obou reakčních složek. Z těchto složek je citlivější isokyanát, který se snadno hydrolyzuje na cyklohexylamin, který znovu reaguje s molekulou cyklohexylisokyanátu, takže se ve větším množství získává N,N‘-dicyklohexylmočovina. Jak již bylo svrchu uvedeno, je mimoto cyklohexylisokyanát velmi nepříjemnou látkou, která dráždí kůži a sliznice podobně jako slzné plyny.
V NSR patentovém spisu č. 2 213 602 je popsán způsob výroby N-[4-[2-/5-methylpyrazinyl-2-karboxamido/ethyl)btnzensulfonyl]-N‘-cyklohexylmočoviny, čili glipizidu 1 tak, že se uvede do reakce sloučenina vzorce II, v němž R1 znamená skupinu —NH2, tj. sulfonamid se sloučeninou vzorce III, v němž R2 znamená skupinu —NHCOCC13. Reakce se provádí za stálého míchání při teplotě 140 až 160 °C v nepřítomnosti rozpouštědla za přítomnosti uhličitanu draselného.
Nevýhodou tohoto postupu je vysoká reakční teplota, při níž dochází k rozkladu velké části nestálých reakčních složek. V důsledku toho je výtěžek požadovaného výsledného produktu poměrně nízký, pouze přibližně 20 % teoretického množství a produkt obsahuje velké množství nečistot, převážně produktů rozkladu a nezreagovaných výchozích látek, takže je velmi obtížné jej vyčistit, což dále snižuje výtěžek a hospodárnost postupu.
Ve svrchu uvedeném NSR patentovém spisu se rovněž uvádí, že místo uhličitanu draselného je možno jako zásadu užít také hydroxidy. Protože však hydroxidy jsou příčinou přítomnosti vody v reakční směsi, dojde ke stoupnutí hydrolýzy reakčních složek při vysoké reakční teplotě a reakční směs tedy bude mít vysoký obsah nežádoucích rozkladných produktů.
Při svrchu uvedené reakci byla také užita rozpouštědla, například alkoholy, ethery a ketony. V případě, že jsme sami tato rozpouštědla použili, byly v reakční směsi nalezeny pouze stopy požadovaného produktu. Příčinou tohoto jevu je skutečnost, že sloučeniny vzorce II, v němž R1 znamená skupinu NHX, v níž X znamená atom alkalického kovu, nebo kovu alkalických zemin, jsou ve svrchu uvedených rozpouštědlech prakticky nerozpustné. Z tohoto důvodu je styk mezi reakčními složkami v tomto případě nedostatečný.
V případě, že se syntéza provádí svrchu uvedeným způsobem při reakční teplotě 150 stupňů Celsia, není výsledným produktem roztok ani tavenina, avšak krystalická hmota, která se velmi těžko zpracovává. Protože výsledná hmota postupně tvrdne, snižuje se ještě dále naděje na dobrý výtěžek výsled249534 ného produktu v technickém měřítku.
Způsob podle vynálezu pro výrobu glipizidu se podstatně liší od svrchu uvedených postupů.
Bylo neočekávaně zjištěno pečlivým výběrem rozpouštědla a zásady, že svrchu uvedené nevýhody je při výrobě glipizidu možno zcela vyloučit. Při provádění způsobu podle vynálezu je tedy možno získat téměř kvantitativní výtěžek chemicky velmi čistého glipizidu.
Předmětem vynálezu je tedy způsob výroby N- [ 4- (2-/5-methylpyrazinyl-2-karboxamido/ethyl) benzensulf onyl ] -N‘-cyklohexylmočoviny obecného vzorce I:
tak, že se uvede do reakce 4-[2-(5-methylpyrazinyl-2-karboxamido) ethyl j benzeusulfonamid vzorce II, v němž R1 znamená aminoskupinu, s N-cykkohexyltričhloracetami dem obecného vzorce III, v němž R2 znamená skupinu NHCOCC13 podle následujícího reakčního schématu:
-СН-гСН-Д ( ' ÍU'./ \
z λ v:.y к '
(II) (lil)
za přítomnosti polárního, aprotíckého rozpouštědla, například N-methylpyrrolidonu (NMP), Ν,Ν-dimethylformamidu (DMF), N‘,N-dimethylacetamidu (DMAj nebo dimethylsulfoxidu (DMSC). Reakci je nutno provádět za striktně bezvodých podmínek za přítomnosti zásady, například alkoholátu, amidu nebo hydridu alkalického kovu.
Reakci je možno provádět při nízké teplotě 40 až 100 °C, s výhodou 50 až 80 °C a reakční doba je poměrně krátká 2 až 5 hodin v závislosti na použitém rozpouštědle.
Kdyby se v tomto případě jako rozpouštědlo užil například nižší alkohol, tetrahydrofuran nebo pyridin, obsahovala by reakční směs pouze stopy požadovaného produktu.
Způsob podle vynálezu má tu výhodu, že se vychází z nejlevnějších možných výchozích látek, mimoto není zapotřebí užít jedovatých isokyanátů nebo jiných látek, s nimiž se nesnadno postup provádí, zvláště v technickém měřítku. Reakce se provádí při nízké teplotě, takže nebezpečí tepelného rozkladu je minimální. Vzhledem k striktně bezvodým podmínkám nedochází k hydrolýze reakčních složek ani reakčních produktů. které zůstávají v roztoku v průběhu reakce, jejíž průběh je úplnější.
(!)
Výsledný produkt, který se získá za svrchu uvedených reakčních podmínek, se velmi snadno čistí vzhledem k malému množství rozkladných produktů a jiných vedlejších produktů. Výtěžek glipizidu je téměř kvantitativní a mnohem vyšší než výtěžek, získaný dříve známými postupy.
Vynález bude osvětlen následujícími příklady.
Příklad 1
K 6,4 g 4-[2-(5-methylpyrazinyl-2-karboxamidoj ethylJbenzeusulfonamidu a 5,5 g N-cyklohexyltrichloracetamidu ve 40 ml dimethylsulfoxidu se přidá 5 ml 30% methylátu sodného v methanolu, a to po částech v průběhu 2 hodin při teplotě 50 °C. Vzniklá směs se míchá ještě 3 hodiny při teplotě 50 °C, načež se zchladí a přidá se 150 ml chladné vody. Případný nerozpuštěný podíl se oddělí filtrací a filtrát se okyselí kyselinou octovou na pH 4,0, při tomto pH dojde k vysrážení glipizidu. Výtěžek výsledného produktu po filtraci a sušení je 8,4 g, tj.
94,4 % teoretického množství. . V případě potřeby je možno čistit výsledný produkt překrystalováním, čistý produkt má teplotu tání 208 až 210 °C.
Příklad 2
К roztoku 6,4 g 4-[2-(5-methylpyrazinyl-2-karboxamido] ethyl j benzensulf onamidu a 6,0 g N-cyklohexyltrichloracetamidu v 50 ml N,N‘-dimethylacetamidu se přidá při teplotě 60 °C celkem 1,0 g amidu sodíku. Reakce se nechá probíhat při téže teplotě celkem 4 hodiny, po této době se reakční směs zchladí a přidá se к ní 100 ml chladné vody. Jakýkoliv nerozpuštěný podíl v rekční směsi se oddělí filtrací a získaný filtrát se pak okyselí přidáním kyseliny octové na pH 4,0, při tomto pH dochází к vysrážení glipizidu.
Po filtraci a sušení se dosáhne výtěžku 7,6 g výsledného produktu, což znamená 85 % teoretického množství. V případě potřeby je možno výsledný produkt ještě dále čistit překrystalováním, čistý produkt má teplotu tání 208 až 210 °C.
Příklad 3
К roztoku 6,4 g 4-[2-(5-metliylpyrazinyl-2-karboxamido] ethyl 1 benzensulf onamidu a 5,5 g N-cyklohexyltrichloracetamidu v 40 ml N-methylpyrrolidonu se přidá celkem 5 ml 30% roztoku methylátu sodného v průběhu 1 až 2 hodin při teplotě 70 °C. Pak se reakce ještě nechá probíhat další hodinu při téže teplotě, načež se přidá 80 ml chladné vody. Jakýkoliv nerozpustný podíl se oddělí filtrací a získaný filtrát se okyselí kyselinou octovou na pH 4,0, při tomto pH se glipizid vysráží. Po filtraci a usušení je výtěžek výsledného produktu 8,0 g, tj. 90 % teoretického množství.
V případě potřeby je možno výsledný produkt dále čistit překrystalováním, čistý produkt má teplotu tání 208 až 210 °C.
Příklad 4
К roztoku 6,4 g 4-[2-(5-methylpyrazinyl-2-karboxamido) ethyl ] benzensulfonamidu a 5,5 g N-cyklohexyltrichloracetamidu v 80 ml Ν,Ν-dimethylformaniidu se přidá 1,1 g hydridu sodného ve formě 55 až 60 % suspenze (v oleji], po částech po dobu 30 minut při teplotě 90 °C. Reakce se nechá probíhat ještě hodinu při téže teplotě a pak se přidá 160 ml chladné vody. Nerozpustný podíl se oddělí filtrací a filtrát se okyselí kyselinou octovou na pH 4,0, čímž dojde к vysrážení glipizidu.
Výtěžek výsledného produktu po filtraci a sušení je 7,6 g, tj. 85 % teoretického množství. Produkt je popřípadě možno dále čistit překrystalováním. Čistý produkt má teplotu tání 208 až 210 °C.

Claims (1)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    Způsob výroby sulfonylovaného derivátu cyklohexylmočoviny, a to N-[4-(2-/5-methylpyrazinyl-2-karboxamido/ethyl)benzensul fonyl ] -N‘-cyklomočoviny, snižující hladinu krevního cukru, vzorce I tak, že se uvede do reakce 4-[2-(5-methyl-pyrazinyl-2-karboxamidolethyl]ben7.ensulfonamid vzorce II s N-cyklohexyltrichloracetamidem vzorce III -NHCOCC^ (lil) vyznačující se tím, že se reakce provádí za přítomnosti polárního, aprotického rozpouštědla, například N-methylpyrrolidonu, N.N-dimethylformamidu, N,N-dimethyIacetamldu nebo dimethylsulfoxidu za bezvodých podmínek v přítomnosti báze, například alkoholátu, amidu noho hydridu alkalického kovu při teplotě varu pod zpětným chladičem v rozmezí 40 až 100 °C, s výhodou 50 až 80 °C, po dobu 2 až 5 hodin.
CS30785A 1984-01-19 1985-01-16 Method of cyclohexylurea's sulphonyled derivatives production CS249534B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI840209A FI69303C (fi) 1984-01-19 1984-01-19 Foerfarande foer framstaellning av ett farmakologiskt verksamtsulfonylureaderivat

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS249534B2 true CS249534B2 (en) 1987-03-12

Family

ID=8518397

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS30785A CS249534B2 (en) 1984-01-19 1985-01-16 Method of cyclohexylurea's sulphonyled derivatives production

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP0149592A3 (cs)
CS (1) CS249534B2 (cs)
DD (1) DD228251A5 (cs)
DK (1) DK18985A (cs)
FI (1) FI69303C (cs)
NO (1) NO850217L (cs)
PL (1) PL251605A1 (cs)
SU (1) SU1340584A3 (cs)
ZA (1) ZA8410079B (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN107434788B (zh) * 2017-09-11 2018-06-15 威海迪素制药有限公司 一种格列吡嗪的制备方法

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
HU162761B (cs) * 1971-04-06 1973-04-28

Also Published As

Publication number Publication date
EP0149592A3 (en) 1986-06-04
PL251605A1 (en) 1985-10-22
NO850217L (no) 1985-07-22
FI69303C (fi) 1986-01-10
ZA8410079B (en) 1985-08-28
EP0149592A2 (en) 1985-07-24
DK18985A (da) 1985-07-20
SU1340584A3 (ru) 1987-09-23
DK18985D0 (da) 1985-01-15
FI840209A (fi) 1985-07-20
FI840209A0 (fi) 1984-01-19
FI69303B (fi) 1985-09-30
DD228251A5 (de) 1985-10-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JPS5939428B2 (ja) 駆虫効果を有する5(6)−ベンゼン環置換ベンズイミダゾ−ル−2−カルバメ−ト誘導体の製造方法
EP0541807B1 (en) Novel benzopyran derivative
NO151837B (no) Anordning ved fagverk for bruk under bygging av bygninger og andre konstruksjoner
JPH0121141B2 (cs)
CA1059136A (en) Anthelmintically active 2-carbalkoxyamino benzimidazolyl-5 (6) sulfonic acid phenyl esters and process for their manufacture
JPS6254786B2 (cs)
CS249534B2 (en) Method of cyclohexylurea's sulphonyled derivatives production
KR100674098B1 (ko) N,n-디알킬아릴아민 촉매의 존재하에서n-알크(엔)옥시(또는 아릴옥시)카보닐이소티오시아네이트 및 그의 유도체를 제조하는 방법
JPH07116126B2 (ja) 2,3‐ジアミノアクリロニトリル誘導体
US3439033A (en) Benzene-sulfonyl ureas
US3124597A (en)
CA2163601C (fr) Derives d'acide 2-aminobenzenesulfonique et de chlorure de 2-aminobenzenesulfonyle
HU202506B (en) Process for producing benzoxazolone derivatives
US3251855A (en) Derivatives of phthalimide
JPH0558985A (ja) シアノグアニジン誘導体の製造法
US3102120A (en) Method for production of indoline-6-sulfonylureas
US4136174A (en) Benzimidazolecarbamates and method
PL104471B1 (pl) Sposob wytwarzania pochodnych 1-karbamylouracylu
JPS6360969A (ja) イミダゾ−ル誘導体の製造方法
JP2006512305A (ja) 2−アミノ−4−クロロ−6−アルコキシピリミジンの製造方法
KR910005417B1 (ko) 1,3,5-티아디아진-4-온 유도체의 제조방법
FR2518543A1 (fr) Procede de preparation de 3-oxydes de 6-(3,6-dihydro-1(2h)-pyridyl)-pyrimidines
AU605584B2 (en) Method for the preparation of amidino-urea derivatives
US20070255056A1 (en) Method for manufacture of compounds related to the class of substituted sulfonyl urea anti-diabetics
US4524205A (en) Process for the preparation of 1-amino-1,3,5-triazine-2,4(1H,3H)-diones